Új privát üzeneted érkezett!

Biobaba! Megtennéd, hogy írsz szerzőt, kiadót, évszámot is? Megpróbálnám beszerezni, ez izgalmasan hangzik Kép
 
 


Eleven örökség. Kenyér és kásanövények a Kárpát-medencében
Megjelent a(z) Agroinform Kiadó és Nyomda Kft. gondozásában.
Megjelenés éve: 2003
Közremûködõ(k): Koháry Erzsébet (szerkesztõ)
Jellemzõk: 104 o., kötött, 29 cm
Nyelv: magyar
ISBN: 9635027818
A könyvkeresőben (www.konyvkereso.hu) 5600 Ft-ért megrendelhető. A másik könyvet nem találtam.

A zöldnövény nálam a nem szárított, hanem "élő" fűszernövényt jelenti Kép

Azért ha van időtök, írhatnátok "semmi különös" recepteket Kép Nálunk van zöldköret, krumpli, rízs, galuska. Slussz. Soha nem csináltam még tarhonyát sem, nemhogy hajdinát vagy kölest.

GyeZsu
 
 


Ja, azt akartam még írni, hogy attól kapok idegbajt, amikor a gyümölcslékbe citrmolét is tesznek, meg cukrot is.

GyeZsu
 
 

 
 

Köszi Kép

Tarhonya: ritkán csinálok és csak a tök hagyományos módját ismerem: némi olajon megpirítom, hogy elég sok sötét szem legyen benne (de lehet, hogy lehetne szárazon, olaj nélkül is pirítani), megsózom, felööntöm egy kicsike vízzel és saját gőzében hagyom megpuhulni fedő alatt takaréklángon vagy elzárva a gázt.

Pirított dara: ugyanígy sima, bolti búzadarából.

Bulgur: a DM-ben biztosan lehet venni, ez zölden leszedett törtbúza, előfőzött, úgyhogy 10 perc alatt megfő. Lehet sózni, zdségekkel együtt főzni - de amiatt, hogy nagyon gyorsan megfő, vagy előfőzőtt vagy szárított zdséggel, hagymával szoktam főzni.

Köles: hasonlóképp a bulgurhoz nagyon hamar megfő - én csak sósan ettem eddig zdségekkel, de állítólagg édesen is finom, kb úgy, mint a zabkása. Lehet mézzel, dióval, mákkas is elkészíteni.

Márti
 
 


Mi vízbe szoktunk citromlét és cukrot/mézet tenni Kép És limonádénak hívjuk Kép
 
 


Egyébként, ha jobban belegondolok, mi is csinálunk (citromos), cukrozott gyümölcslét is - egyszerűen, mert így kevesebb gyümölcsből is többet lehet csinálni Kép Kb egy kg-nyi őszibarackból 3 liternyit - ami egy-egy vendégség alkalmával simán elfogy és nem kell dobozos lét venni és mindenki szereti. A kisfiam pld vizet egyáltalán nem iszik Kép - pedig mi főként azt iszunk, a lányom is - de Ármin nem issza meg a vizet, olyannyira, hogy képes inkább egy napig semmit sem inni - lehet, hogy tovább is képes lenne, de inkább nem próbálom ki. Szóval, nála pld nagyon jó szolgálatot tesz egy pici cukorral, citrommal ízesített víz Kép
 
 


OFF
Gyezsu!
Elobujt a konyvtarosKép En mar csak arra emlekszem, h az elso 3 szam mit jelent az ISBN-ben, a tobbit elfelejtettem. No jo, kodosen remlik vmiKép
ON

Ha fuszerekrol akartok tobbet megtudni:
Fuszernovenyek zsebkonyve (ezek, amiket alt zoldfuszereknek hivunk), ill a Fuszerek zsebkonyve. Jochen B. Bielefeld irta mindkettot, es a Mérték Kiadó jovoltabol kerult forgalombaKép
(ISBN 963 9519 26 X ill 963 9519 27 8)

Ha netan kenyerfelesegeket akarnatok sutni, akkor pedig a Kenyersutes otthon c konyvet ajanlom. Hollo es tarsa a kiado, az iro pedig Kristiane Müller-Urban (ISBN 963 684 175 6) Van egy masik is, aminek uez a cime, az iro pedig Sabine Kieslich (ISBN 963 9384 64 X).

A masik konyv a Gabonakonyha
http://www.tuja.hu/catalog/product_info.php?products_id=629
(van meg ebben a sorozatban juhos, mangalicas, meg szurkemarhas is)

Csicseriborsobol:
4 marek csicseriborsot beaztatni vizbe, masnap sos vizben megfozni. Hozza krumpli, paradicsom, hagyma, borsikafu, kicsi bors, so. Vegen egy kicsi olajat hozzaonteni. Ja, ne sok vizzel. Ueyt lednekbol is meg lehet csinalni (szeges lednek v lofogu borso).

Hajdina:
olajon piritani addig, mig enyhe diohoz hasonlo illata nem lesz (nem megegetniKép) Felengedni vizzel. Tetszolegesen fuszerezheto. Igy koretnek jo. De lehet belole olyasmit is csinalni, mint a rizses hus. Tulajdonkeppen bmi olyat, amibe mondjuk rizst tennenk. Es ez a tobbi gabonafelere is igaz.

Meg szoktunk hasznalni kukoricadarat, meg amarantot is.

Biobaba
 
 


ez meg fontos az Eleven orokseg c konyvvel kapcsolatban: nem receptes konyv, hanem az adott noveny tortenete, botanikai, elettani leirasa stb. Es egy-ket recept, de nem mindrol. Mindenkeppen erdemes elolvasni, mert nagyon sok dolgot nem tudunk a gabonakrol, ezert nem is szerepel az etrendunkben nagy mertekben, pedig alapelelmiszerek. Na szoval, h csak kenyerkent esszuk, es azt se sokfelet.

A Gabonakonyha inkabb receptes, de abban is van torteneti bevezeto, a tobbi csak recept.
 
 


Szia Biobaba!

OFF
Nem tudok segíteni, művelődésszervező és nem könyvtár szakon végeztem Kép De egyszer kértem már általam szerkesztett könyvhöz ISBN számot. Érdekes volt, telefonon felhívtam a Széchényi Könyvtárban az ISBN irodát, elmondtam, milyen könyvről van szó, majd telefonon bediktáltak egy számot.

ON
Köszi a recepteket! Egyelőre apának adtam át a konyhát, most, hogy itthon van, ő főz - karcagiasan, húst hússal... Annyit tudok tenni, hogy zöldköretet csinálok a húshoz (jelen esetben: a mélyhűtőből előveszem a kukoricát vagy a zöldborsót és felmelegítem), és nem a krumplit eszem hozzá. Nekem meg a társadalmi igazságosságról kéne értekeznem, ahelyett, hogy babanetezek...

Egyébként meg nem találom azt az oldalt, ahonnan pár napja az ebéd-házhozszállítást néztem. Kép

GyeZsu
 
 


OFF

Gyezsu! akkor van egy kozos szakmank, bar en muvelodesszervezokent sosem dolgoztam.
Amikor dolgozom konyvkiadoknak, akkor ok nem szoktak rogton kapni az ISBN szamot. Te jol jartalKép

Biobaba
 
 


OFF

Szia Biobaba! Hol végeztél? Volt másik szakod is? (Könyvtár? Kép) Én az ELTE TFK-n végeztem, némettanár és művelődésszervező diplomám van (meg egy szociológus az ELTE Szociológiáról - most meg szociálpolitika Ph.D.-re járok szintén az ELTE-re, csak most már Társadalomtudományi Karnak hívják). És én művelődésszervezőként dolgozom egyébként, többek között nemzetközi területen, úgyhogy a németet is használom. A szociológiát meg mint szemléletmódot Kép De őszintén szólva ez a mostani állapot nagyon is megfelel nekem (gyerekkel itthon lenni + tanulni + "bedolgozni"), nem nagyon tudom elképzelni egyelőre, hogy pár év múlva visszamenjek 8 órában dolgozni (+ 2*1 és negyed órát utazni - na és azt a 8 órát is mindig meghosszabbítottam Kép)

GyeZsu
 
 


Recept:
rebarbarat 2 cm-es darabokra vagni, fazekba kicsi vizet tenni, bele rebarbarat, mezet, fahejat. Gyorsan megfo. Aztan tojasfeherjet felverni, osszekeverni a rebarbaraval, puresiteni is lehet a rebarbarat, es ugy keverni a felvert feherjehez. Es az egeszet kicsit megpiritott zabpehellyel talalni. Lehet ratenni meg mezet, v juharszirupot (igazit, amit nem cukorbol es aromakbol csinalnak).
 
 


OFF

Gyezsu, irtam e-mailt.

Biobaba
 
 


Sziasztok!

OFF

Erdekesseg, es vmennyire azert temaba is vag:
Biogazda, biokertesz c fuzetke. Megjelent 1984-ben! ISBN 963 231 692 4

Az emberi elettartamhoz viszonyitva a modern novenyvedo szerek meg igencsak fiatalkoruak, es igy ma meg nem tudhatjuk pontosan, h egy egesz eleten at valo folyamatos bejutasuk a szervezetbe milyen kovetkezmenyekkel jarhat. Meg kevesbe tudjuk, h milyen kihatasuk lehet a jovendo nemzedekre, hiszen ilyen meretu hasznalatuk ota meg egyetlen nemzedek sem elte le teljes eletet, nem beszelve arrol, h tobb nemzedeken at kellene figyelni az utohatasokat, h genetikai karteteluket lehessen merni.

Tobb eves termesztesi kiserletek igazoljak, h a mutragyazasi szint emelese aranyaban a novenyekben tobb fontos beltartalmi anyag, pl a vitaminok, a zamatanyagok, az asvanyi anyagok mennyisege csokken.

A kartevok elszaporodasat es pusztitasaikat nagyreszt a novenyek degeneralodasa es a helytelen muvelesi modok okoztak. (Horace Greeley, 1870) A kartevokkel kapcs. gondok csak a modern monokulturakban haladjak meg a gazdasagilag meg elviselheto szintet...Tortenelmi foljegyzesek tanuskodnak arrol, h a mezog. termenyeit mindig is fenyegettek kartevok, korokozok. Az okorban azonban ezek jarvanyszeru, tomeges fellepese ritka es idoszakos volt...Tulajdonkeppen cssak a mult szazadban ismertek fel vilagosan, h a kartevok okozta gondok a termeszeti torvenyek megsertesenek kovetkezmenyei...

Tevedes lenne azt hinni, h talajmuvelesunk biologiaiva valik, ha megszuntetjuk a mutragyak, es a kemiai permetlevek hasznalatat. Ez csak akkor lehetseges, ha tudatosan segitjuk a talaj-noveny-talaj korforgast.

stb.

kulfoldon leteznek olyan helyek, ahol berhazakhoz is tesznek szerves hulladek-gyujtoket. Aztan komposztot csinalnak belole.

ON

Biobaba
 
 


OFF
Igen, Németországban kötelező szétválasztani a hulladékot. Megmaradtak a szokásos konténerek (papír, karton, üveg), a szemétgyűjtő pedig komposzt, újrahasznosítható (csomagolások, műanyag stb) és egy nagy kuka a maradéknak. A szemétdíj attól függ, hogy egy-egy blokk mennyi szemetet dob ki. Meg is büntetnek ha nem választod szét, bár ez a gyakorlatban nem tudom hogy működik.
ON
 
 



Vitaminok télire (Vegeta helyett)

Hozzávalók: 1 kg petrezselyemgyökér, 25-25 dkg sárgarépa, karalábé, kelkáposzta, zeller és karfiol, 5 húsos paprika, 1 nagy csokor petrezselyem, 1 közepes csokor zellerzöld, 50 dkg só

Az összes zöldséget megtisztítjuk és húsdarálón ledaráljuk. A sóval összekeverjük és jó szorosan üvegekbe töltjük, lekötjük. Télen ételízesítőként használjuk, 1 liter sótlan leveshez 1 mokkáskanálnyi kell belőle.
(Hargitai György: Befőzés, savanyítás)


Lehet, hogy erről volt már szó. Ti befőzéshez mit használtok tartósításra?

Kati
 
 


Hans-Ulrich Grimm: A leves hazudik

Kivonat az elso par fejezetbol:

Novenytermesztessel szembeni elvarasok az ipar reszerol:
konnyen apolhato, gyorsan nojon, sokat teremjen, konnyen fel lehessen dolgozni, allja a gepsorok torturajat, olcso legyen. Egy igazi hagyma pl nem felel meg ennek az igenynek. Mereteben valtozo, szarmazasi helytol, eghajlattol fuggoen ize valtozo, romlekony.

Az imitalt elelmiszerek, amelyek semmilyen tapertekkel nem birnak, kizarolag az eves elvezetet teszik korlatlanul lehetove. Haszontalan keszitmenyeket kizarolag az iz miatt veszi meg a vasarlo. Iz fuggoseg miatt eszi, es a benne levo akarmi (nem egyenlo tapertek) , csak hizlal.

1874. dr. Wilhelm Haarmann feltalalta a vanillint, majd ceget alapit. Ahol manapsag az eperaromat ausztral fureszporbol nyerik. Ld. eperjoghurt aroma fedoneve. Citromsavat peneszgombak, talajbakteriumok valadekabol.

Kis taplalkozas tortenet:
szinte minden nep a kasaval kezdte:
- romaiak: tonkolybol, arpabol v kolesbol, tejben fozve
- germanok: arpabol, buzabol, rozsbol v kolesbol, eszakabbra zabbol
- Kel Ewey tuareg torzs: kolesbol, sajtbol, datolyabol keszult koles
- masszajok: tehenek vere+tej kasava
aztan elkezdtek mindenfelet rendszetelenul osszevissza zabalni az un sotet kozepkorban, tulfuszerezessel pl annak az izet akarjak eltuntenti sok esetben, h az etel mar felig romlott
reneszansz idejen sikerul kilabalni a rendszertelensegbol, menuket allitanak ossze, jol atgondolt eteleket fogyasztanak. Pl az mar zavaros, ha a hust malnaval talaljak.

Francia forradalom demokratizalta az izlest. Menuk rovidebbek, egyszerubbek. Izles iparositasa.

1882. Julius Maggi levesporokkal kiserletezik. Elso levese: 1886.
1862. Justus von Liebig huskivonat (o talalta fel a mutragyat is)
1871. Hippolyte Mege-Mouries margarin
1886. Carl Knorr szaritott leves
1894. dr Rudolph Oetker sutopor
1890. ragogumi, ananaszkonzerv

Egy Maggi reklam meg a 19. szazad vegerol:
Tudja ezt minden pendelyes,
hogy fuszerrel lesz friss a leves
Szalad im fol a padlasra Grete,
hogy Maggi-uveget hozza vegre.

A korszak kedvezo a mukaja elterjedesenek. A munkasosztaly ki van ehezve, penze, fozni ideje nincs. Asszony, gyerek is dolgozik napi 16 orakat. A kemia jollakatja oket.

A konzerveledel-ipar milliardos koltsegekkel dolgozik a hazi koszt ellen, kutatja a gyermeki viselkedest, reklamokat helyez a gyerekszobakban, es gyermekeknek valot termel. Harcol az aprosagokert. Ha hozzaszoktatja oket a mu izekhez, amelyek sokkal intenzivebbek a valodi termeszetes izeknel, akkor nyert ugye van.

Szerintem eleg elgondolkodtato konyv.
Biobaba
 
 


Sziasztok!

A múltkor leültem uzsonnázni, elővettem a kalácsot, amit vettem a boltban, tettem rá margarint, és utána még megettem a gyerek által otthagyott fél gyümölcsjoghurtot. Miközben eszegettem, elolvastam a kalács zacskóján a feliratot, a margarinét és a joghurtét is. Majd összeszámoltam, hogy összesen 14 féle E- számot ettem meg röpke 5 perc alatt.
Nagyon lehangolt... :-(

Yoan
 
 


Szia Yoan!

En ezert sutom itthon a kenyeret, zsemlet, kalacsot. Tudom, mit teszek bele, friss. Es nem tart sokaig. Pedig nem kenyersuto geppel csinalom. Margarin helyett vajat eszunk Mivel tevedes, h emeli a koleszterintet. A koleszterint a szervezetunk allitja elo, es a helytelen (tapanyag hianyos etkezes) kovetkezmenye a magas koleszterinszint. A fentebb kivonatolt konyvben (is) lehet errol is olvasni.

Egyebkent a lehangolas tok jo takarekossag osztonzo. En eleinte emiatt nem vettem meg sok dolgot. Elolvastam az apro betut, es elment az etvagyam. Amiota normalis kajat eszunk, azota kevesebb is eleg. Es jollakottnak erzem magam. Es ez tok erdekes, csoki-ehsegem sincs annyira, mint regebben volt.

Udv!
Biobaba
 
 


Sziasztok!

Biobaba, én is olvastam ezt a könyvet, háát, eléggé elborzasztó. Kép
Amiért megemlítettem ezt az uzsonnát, az azért volt, mert az ember valahogy úgy van vele, hogy azt már megszoktuk, hogy a konzervekben, vagy a zacskós levesekben csomó tartósítószer, meg egyéb vackok vannak. Ilyeneket meg úgysem veszek. (Na, jó, végszükség esetén azért előfordul néha. Kép ) De arra nem voltam lelkileg felkészülve, hogy három olyan ennivaló is tele legyen E-betűkkel, amikben azért nem számít az ember ilyesmire. (Vagy legalábbis nem ennyi félére.) A hugom múltkor sütött kalácsot, -marha finom lett, sokkal jobb volt, mint a bolti. Éppen ezért nem is értem, hogy miért kell a boltiba beletenni négy-ötféle E-t.
Egyébként -ez itt az antireklám helye- a "House Salad - Házi friss saláták" maga a tömény műanyag. A napokban végigböngésztem pár címkét, és a pálmát a fenn említett "házi" saláták közül az orosz hússaláta viszi el. 10 db. E, valamint az E-ken kívül még valamilyen aceszulfám, édesítőszer, K-szorbát, xantán és guar gumi is volt benne. És lehet, hogy volt még benne más is, de csak ezeket tudtam mejegyezni. De a többi se volt jobb. Kedvem lenne írni a gyártó cégnek, hogy ez minden, csak nem "házi", de se cím, se elérhetőség nem volt a dobozon.
Ja és ráadásul olyan apró betűkkel van ráírva, hogy csak a sassszeműek tudják elolvasni.

Yoan
 
 


Szia Yoan!

Hat a cel az, h ne olvasd el, mert talan tobben nem vennek meg, h felfigyelnenek ra, h mi is van benne. Az adalekanyag meg azert van a peksutiben is, mint masban. Elfedjen vmit, aminek vacak az ize, hamisitson vmit, ami nincs benne... Es honapokig is a polcon kell allnia esetleg.

Biobaba
 
 


Yoan, csendben jegyzem meg, hogy az orosz hússaláta, aminek az összetevőit egyszer elolvastam, párizsiból készült, a párizsi összetevőit nem részletezték, de el tudom képzelni... Azért nem minden E mesterséges, csak minden élelmiszer-adalékanyagnak van E-száma.

Jut eszembe, Biobaba, rendeltem kölest, vannak jó recetjeid? Én még sose főztem.

GyeZsu
 
 


Szia Gyezsu!

Mindent megcsinalhatsz belole, amit rizsbol is csinalnal.

E: persze egy csomo termeszetes E van. Pl. az ausztral fureszporbol keszult eper aroma, amivel szinte minden eperjoghurt izesitve van. A fureszpor nem mesterseges anyag, nagyon is termeszetes. Csak nem epernekKép Bar kinek mi a gusztusaKép

Biobaba
 
 


Biobaba Kép Én a citromsavra gondoltam pl., de még kiderülhet, hogy az se citromból van. A kölesre kiváncsi vagyok, már nagyon régóta ki szeretném próbálni. Majd beszámolok az eredményről Kép Egyébként a biokajáknak nem várt sikere van a páromnál, a virsli is kifejezetten ízlik neki, azt mondta, ilyet vehetek még - mondtam, hogy holnap hozzák Kép
 
 


Szia Gyezsu!

Citromsav: peneszgomba, talajbakteriumok valadeka.
Biokaja: biztos erzi a parod szervezete, h eszik is valamitKép

Biobaba
 
 


Székelyföldön mondták 2 éve a vendéglátóink, hogy ha pesti vendégek jönnek, csak úgy emlegetik őket vicceseen, hogy "jönnek a táposok". Õk nem nagyon járnak pl. boltba felvágottért - levágják a disznót, aztán kész. Egyébként párom gyerekkorában még nem volt "tápos", ők is vágtak disznót, nagymamájánál volt baromfi...

Talán nem érdeklődnék tovább az E-számokról Kép

GyeZsu
 
 


Sziasztok Kép

most találtam ide, és a teljesség igénye nélkül néhány dolog, ami az olvaasás közben eszembe jutott.

vegeta: nyáron vettem a piacom egy olyan kofától, aki ugyan nem bio, de megbízható répát, gyökeret, zellert, petrezselymet, kalarábét, stb-t. Egy fél délelött ráment, míg megpucoltam, aprítógéppel összevágtam, összekevertem, lefagyasztottam. Egy adagot elölhagytam, azt annyi sóval össezkevertem, amennyitől olyan csípősen sós íze lett, kisüvegbe tettem, és olivaolajat öntöttem a tetejére. Ezt hűtőben tartottam míg el nem fogyott. Mikor elfogyott elővettem a frigóból a következő adagot, kiolvasztottam, és ugyanúgy sóval olajjal a rendes hűtőbe tettem.

Szeretnék húsalaplét is csinálni, mert amióta gyerek van nem használok húsleveskockát, de sok kajából hiányzik az íze.

Lekvár: a legjobb tartósítás a hőkezelés. a már beüvegezett cuccot be kell állítani lábosba, vizt tölteni köré, és 15-20 percet forralni. Még melegen dunsztba tenni, ahol szépen lassan kihül. Ezt ugye mindenki tudja, de a lényeg most jön: ezt még kétszer-háromszor megismételni. Kicsit hosszadalmas a folyamat, de hatásos. Én hasznáok tartósítószert is, szalicilt, de nem az üvegbe teszem, hanem egy celofándarabra, és így csukom le az üveget. Ez azért kell, mert a hőkezeléssel ugye kinyírtuk az uvegben lévő baktériumokat, de azt is meg kell akadályozni hogy kívülről bejussanak. Ha az útjukat állja a szalicil, nem fognak bejutni.

Köles: én nagyon szeretem, a legeygszerűbb késa készítési mód, hogy a megmosott kölest tepsibe kell tenni, kicsi vajdarabkákat rávágni, és nyakon önteni annyi tejjel, ami jól ellepi. BE a sütőbe, hamarosan kész. Szeletelni lehet, és lekvárral, vagy bármivel finom.

Felvágott: a színhússonkát azért meg szoktam venni.... de szoktam olyat csinálni, hogy veszek nyelvet (ne tessék elborzadni, a nyelv tiszta izom Kép) jobb a marhanyelv, de a disznó is jó (na biot ebból még nem láttam....). A főzővízbe sót, egész borsot, babérlevelet, és nagyon sok fokhagymát teszek. Szép vékony szeleteket lehet belőle vágni, és a főtt fokhagyma is isteni Kép



orsi
 
 


Sziasztok!

Orsko, jó ötleteket adtál, köszi!

Holnap (dec.1.csüt.) a Civil Rádióban (www.civilradio.hu, Budapesten FM98) reggel 7:15 és 7:30 között a Biokultúra Napról beszélgetünk Czeller Gáborral, a szakmai napot szervező Biokultúra Egyesületek Szövetségének elnökével. Bővebb infó a rendezvényről itt: http://www.biokultura.org/hirek/hirek.htm#biokultura_nap

GyeZsu
 
 


Sziasztok!

Cukor helyett lehet hasznalni edesitesre, ha sikerul vkinek szereznie, az egesz cukorrepat, cukornadat. Az nem ures kaloria, nem vonja el a szervezettol a kalciumot, vitaminokat, mint a finomitott cukor, v a finomliszt. Gondoltam leirom ezeket, hatha feleled a topikKép

Gondolkodtam, miert is kell pl kakaoporba hozzaadott vitamin. Azert, mert a termeszetest kiveszik belole. Pl fenyezett rizs... Fenyezes soran kijon belole a termeszetes B-vitamin. A fenyezes soran keletkezett hulladekbol pedig mit csinalnak? B-vitamint. Es mi lenne, ha pl fenyezetlenul ennenk a rizst? V az nagyon primitiv? Inkabb menjunk, vegyunk B-vitamint, az annyira civilizalt? Es ugyanez van a finomliszttel es a teljes kiorlesuvel is. Stb.

Aztan lehet meg hasznalni juharszirupot, kis mennyisegben mezet, kukoricaszirupot, buzaszirupot, malatat. Leturmixolt sutotokot, mazsolat. Egy ido utan egyaltalan nem lesz akkora a cukorehseg bennunk. Ha a gyereket meg ra se szoktatjuk, akkor nem fog szenvedni tole. Ugyh en sutikbe, kajakba se teszek finomitott cukrot. Megis edesek ezek az etelek. Persze nem annyira, de kellemes.

Es nem eppen fair trade uzletag a cukornad termesztes.

Biobaba
 
 


Szia Biobaba!

Nekem egyszer azt tanácsolta egy természetgyógyász (miután három hónapig cukormentes diétát tartatott be velem), hogy ha nagyon muszáj gyümölcscukrot használjak, abból is nagyon keveset. Nem tudom ez ugyanaz-e mint a szőlőcukor, mindenesetre én a karácsonyi sütéshez most ezt használom.
A barnacukorról tudsz-e valamit? Egészségesebb egyáltalán mint a fehér, vagy ez is csak üres kalória?

Kati
 
 


Szia Kati!

Hat van olyan barna cukor, amit csak malataval szineznek, attol barna, es van, amiben kicsit tobb a hasznos anyag, mint a teljesen finomitottban.
Gyumolcscukor utan nem kutattam meg.

Biobaba
 
 


Biobaba,

Itt az van ráírva a barna cukorra, hogy "raw cane sugar". De ebből is van aranyszínűtől kezdve a sötétbarnáig (ez már szinte nem is száraz, mellesleg nekem nem ízlik).

Kati
 
 


Akkor az az lehet, amit nem szineztek, hanem tenyleg csak nem finomitottak. En azt se ennem tulzott mennyisegbenKép
 
 


cukor nelkuli mezeskalacs recept:Kép

Hozzávalók: 50 dkg méz, 50 dkg búzaliszt, 20 dkg őrölt, pörkölt mogyoró vagy mandula, 4 egész tojás, 5 cl rum, kevés fahéj és szegfűszeg, 5 g szódabikarbóna vagy hamuzsír és 5 g fehérmandula.

A mézet felforraljuk, majd a tűzről levéve hozzávegyítjük a lisztet. Ezt követően pihenni hagyjuk egy napig. Ekkor beletesszük az őrölt mogyorót vagy mandulát, a tojásokat, a rumot, a fűszereket és a szódabikarbonát vagy hamuzsírt. Jól összegyúrjuk, kidolgozzuk. Akár egyben, akár puszedlinek kiszaggatva vagy egyéb formára felvagdalva, lisztezett pléhen kisütjük. Sütés előtt a félbevagdalt fehérmandulával díszítjük.
http://mek.oszk.hu/01700/01705/html/#15
 
 


Sziasztok!

Most, hogy megvoltak az ünnepek, meg Dorinám szülinapja is, tudok ajánlani néhány érdekes tortareceptet (cukor nélkül perszeKép)
Kölessütemény
Egy kisebb tepsibe egy csésze megmosott kölest beleöntünk, ötszörös mennyiségű vízet öntünk hozzá. Egy csésze mosott mazsolát teszünk hozzá. (ezek úszkálnak a tepsiben). Egy fél csésze darabosra tört diót, két almát felkockázva, 2 evőkanál hidegen sajtolt olajat, fél csésze mézet, csipet tengeri sót is hozzáadunk a tepsibe.
Óvatosan előremelegített sütőbe rakjuk, 30-40 percig közepes hőmérsékleten sütjük. Amikor kész, finom illata van, és összeállt süteménnyé az úszkáló massza.
A köles beszívta a vizet.
Ráterítünk egy konyharuhát, hogy egy kicsit párolódjon még a saját gőzében. Ha kihűlt kockákra vágjuk. Mindegyikre tehetünk egy megtisztított mandulát, szilvalekvárt, almát-körtét, meggyet, stb.

Ennek volt a legnagyobb sikere, még az édesszájúak körében is. vékonyra érdemes csinálni, (kb. másfél centisre) hogy az ízek jól érvényesüljenek.

Kukorica torta
A kukoricadarát ötszörös mennyiségű vízben kell feltenni főzni (nem tejben!). kb fél órán át főzzük, egy kevés tengeri sót teszünk bele, és főzzük egészen addig, míg megáll benne a fakanál. Ez puffog, tehát kevergetni kell, lassú tűzön 45 percig főzni kell. Ezután a kapott forró masszát kiolajozott formába öntjük , pl kuglóf forma. ( A formát hidegen sajtolt olajjal olajozzuk természetesen.)
A formában hagyjuk kihűlni a masszát, amíg egészen hideg nem lesz. Ez pár óra alatt bekövetkezik. Utána egy tányérra kiborítjuk a formából, gyönyörű sárga a süti. Idénygyümölcsökkel, mandulával, dióval, olajos magvakkal, mákkal díszíthetjük.
Cukor nélküli meggylekvárral, sárgabaracklekvárral is fogyaszthatjuk.

Lehet édesíteni mézzel, de kicsilányom ezt is falta, nyári gyümölcsturmixszal borítottam le, meg ebbe is tettem diót a tésztába.

Lehet, hogy hülyének béztek, de ami abszolút siekrt aratott, az a tejbegríztorta volt. Kicsit sűrűbbre, formába, és kész. Egy ideje ez Dorka kedvence, a vendég gyerekeknek is ízlettKép Persze, csak tej és búzadara, a nem cukorhoz szokott ízlelőbimbóknak elég a tej édessége is. Kép

Kép
Kép
 
 


Szilvi,

Ezek nekem nagyon tetszenek! Biztos, hogy ki fogjuk próbálni, talán még maKép

Kati
 
 


Szilvi, én is köszi, a kölessütit meg is csináltam reggelire, csak nem tepsiben, hanem jénaiban, így puhább lett, és csészéből ettük kanállal Kép De finom volt! Orsko "tejbeköles" receptjét is többször csináltam már - most rájöttem, hogy túl kevés tejjel Kép (Most tanulom a kölest Kép Kép Kép)

Írjatok nyugodtan további recepteket Kép Most pl. Kata születésnapja aktuális nálunk: vendégvárók + torta.

GyeZsu
 
 


GyeZsu,

Két hete csináltam csokisgolyót, a receptben eredetileg cukor van, én kókuszreszeléket használtam helyette. Itt a recept:

115g kókuszreszelék (v. barnacukor)
55g margarin
60 ml (szója)tej
30g kakaó
30g mogyoró/dió (pl. kesu)
30g mazsola
170g zabpehely
néhány csepp vanilliakivonat

A kókuszdiót, margarint, tejet és kakaót egy lábasban összekeverjük. Közepes lángon felforraljuk, és kislángon három percig forraljuk. A tűzről levesszük, belekeverjük a zabpelyhet, apróravágott mogyorót, mazsolát és vanilliát. Kanállal diónagyságú golyókat teszünk kizsírozott tálra, és hagyjuk kihűlni. Nyáron hűtőben tárolandó.
(Kókuszreszelékkel lehet, hogy picivel több tej kell hozzá. Én kézzel formáztam a golyókat, annyira sűrű volt.)

Kati
 
 


Sziasztok!

Ma esti sikerélmény vacsora: sült krumpli közt cukkinikrém csőben sütve - á la GyeZsu (megjegyzés: a délutáni - sikertelen - altatás közben találtam ki):

Olivaolajon megpároltam a kockákra vágott cukkinit (ízesítés: só, bors, fokhagyma, szurokfű (oregano), kapribogyó, paradicsom, zöld erős paprika), majd - éppen hogy - összeturmixoltam. Sütöttem ki karikákra vágott krumplit. Bevajazott-rízslisztezett jénai tál aljára az egyik adag sült krumpli, rá a püré, lefedve a másik adag sült krumplival. Tejföl nem volt itthon, maradék joghurtot kevertem el egy egész tojással, fűszereztem szerecsendióval, s ezzel öntöttem nyakon az egészet. Előmelegített forró sütőben sütöttem, amíg meg nem pirult és finom illata nem lett - nagyon finom volt. (A krumpli nem ázott el.) Csináltam hozzá hamis görögsalátát (nem volt benne feta sajt): uborka, paradicsom, lilahagyma, olajbogyó összevágva.

Jó étvágyat!

GyeZsu
 
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: