Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok, itt vannak a 2003.évi változások:
Szja
Adójóváírás a bér 18%-a max. 9.000.-Ft/hó. Jogosultsági határ 1.350.000.-Ft, csökkentett összegû jóváirás jár 1.950.000.-Ft-ig.
Bér: munkaviszonyból származó jövedelem, adóköteles tb. ellátás (táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási dij) szociális törvény alapján folyósitott ellátás, munkanélküli ellátás. Nem bér: a végkielégítés.
Családi kedvezmény összege nem változott (1 gyermek 3.000.-Ft, 2 gyermek 4.000.-Ft/gyermek, 3 gyermekestõl 10.000.-Ft/gyermek). A változás, hogy a gyermekkedvezmény az élettársak között is megosztható, feltétel hogy az adott évben nem igényelt egyedülállóként családi pótlékot.

Járulékok
Változás: nyugdijjárulék 8,5%. Munkavállalói járulék: 0,5%.

Biztositottak bejelentése
2003.01.01-tõl a biztositási jogviszony létrejöttétõl 8 napon belül be kell jelenteni a biztositottat. Eddig minden hónap 12-ig kellett bejelenteni, az elõzõ havi be és kilépõ munkavállalókat.

Családtámogatás
A 20.életévüket betöltött középfokú iskolában tanuló fiatalok után is jár a családi pótlék. Ez visszamenõleg jár 2002.01.01-tõl, ha a középfokú iskolában tanuló 2002.évben töltötte be a 20. életévét.
Ezentúl minden évben július hónapban dupla családi pótlék jár.

Anyasági támogatás
A nyugdijminimum 225%-a (21.800.-nak a 225%-a = 49.050.-Ft), ikerszülés esetén 300% gyermekenként (65.400.-/gyermek). A szülést követõ 180 napon belül lehet igényelni, egyszeri juttatás.

GYES
Új elõirás az ikres gyes. Az is igényelheti, aki jelenleg TGYS-en, GYED-en vagy sima GYES-en van, új igénybejelentõ lap beadásával és a születési anyakönyvi kivonatok bemutatásával. Dupla összegû GYES jár, 43.600.-. ( de csak dupla, a 3 vagy többes ikreknek is csak ennyi).
Folyósitásának idõtartama: Az ikrek 6. életévének betöltése után a tankötelezettségük elsõ tanévének végéig. (06.30.). Ha az ikrek közül az egyik késõbb válik iskolaéretté, akkor egy évvel kitolódik az idõ.
Az ikres GYES-t bármikor lehet igényelni, akár a most 4 éves ikrekre is.

Nagyszülõi gyes
A sajtóban és a TV-ben megjelentekkel ellentétben a nyugdij mellett nem lehet igénybevenni!
Csak: rokkantsági járadék, ápolási dij v. rendszeres szociális járadék mellett lehet igénybevenni, ha az igénylõ nem rendelkezik rendszeres jövedelemmel.

GYED
2003-tól: ha valaki egyidejûleg több jogviszonya alapján jogosult GYED-re, a jogviszonyok alapján külön kiszámitott összegeket össze kell vonni, és az együttes összeg nem haladhatja meg a 83.000.-Ft-ot. (GYED maximum).

Üdv. Kati
 


Mónika !
Bocsi, hogy elkerülte a figyelmemet az elõzõ üzeneted. Szóval a TGYS-t és a GYED-et is a min.bér kétszerese alapján fogod kapni - legalábbis szerintem igy van. Azért nem vagyok benne egészen biztos, mert a külön szerzõdés alapján folyósitott ellátásokat csak az OEP folyósit (én pedig kifizetõhelyi ügyintézõ vagyok).
Sajnos azt sem tudom, hogy Budapesten hol vannak ezek a hivatalok (én még a Fiumei u. ismertem).
A TGYS-bõl nem kell nyugdijjárulékot vonni, a GYED-bõl viszont igen. Ha a Nyugdijbiztositó igazolásán nem szerepel, érdemes a Nybiztositonak egy levet irni, ezt jelezve.
A GYED után is jár az adójóváirás, szerintem majd a 2002.évre kiadott adóigazolásból kiderül, hogy mit követtek el.

Maci 2
Sajnos erre a kérdésre sem tudok egyértelmûen válaszolni. A tv. szerint az "apa" is igényelheti a GYED-et, de ennek feltételeirõl és az igénylés módjáról nem tudok semmit. A lakóhelyed szerinti Egészségbiztositó Pénztárat kellene megkeresni.
Üdv. Kati
 


Szia Kati!

Én azt szeretném kérdezni, hogy megváltozott-e a gyerekre felvehetõ szoc. pol?
Tényleg 1 Miilió lett gyermekenként?

Köszi: Míra
Míra
 

 
 

Sziasztok!

Csak azt az elképesztõ élményt szeretném veletek megosztani, hogy pénteken a Lõportár u-ban intéztem a GYes papírjait és 3/4 10-kor kapott sorszámom szerint 126-an voltak elõttem a sorban!!! 1/2 1-kor kerültem sorra...

Zsófi
 


Kedves Kati!

Azt kérdezném tõled, hogy mivel nálam gyorsan jöttek a gyerekek, a korábbi kedvezõ gyed-et elveszítettem (nincs 180 nap munkaviszonyom... az elõzõ gyed miatt.) Most 8 hónapos a kissebik babám és lehetõségem lenne visszamenni dolgozni viszonylag magas fizetésért egy pár hónapra.
A kérdésem: ez után a pár hónapos munkaviszony után igényelhetem-e a gyedet ismét (ekkor kb 1 éves lesz a kicsi és két és fél a nagyobb). Csak akkor dúlnám fel a családi életet, ha utánna anyagilag ez megérné.
Válaszodat elõre is köszönöm: Szofi
Szofi
 


Kedves Kati

Azt szeretném kérdezni, hogy most második gyermekem esetén van-e mód, hogy több gyes-t kapjak. A helyzet a köv:
elsõ gyermekem sérülten született így utána 10 éves koráig kapom a gyest, ami nem sok. Közben otthon dolgozom ami a gyes mellett megengedett. A kisebbik fiam most 1éves és utána nem kapok semmit mert a nagy után kapok holott õ már 5 éves. Lehetséges, hogy idõszakosan felfüggesszem a nagy utáni gyest, hogy a kicsi után kapjak gyedet, majd ha az lejárt akkor ismét a nagy után kapjak. Vagy ha egyszer lemondom a nagy után a gyest akkor örökre lemondom? Másrészt pedig megoldható hogy ne én dolgozzak mert a gyed alatt nem lehet dolgozni otthon sem. Tudsz segíteni, hogy hogyan kaphatnék magasabb összeget mint a mostani 18eFt? Most kell ugyis jövedelem bevallást készítenem, csak nem tudom a 2002-es jövedelem beleszámítana-e a gyedbe a 2.gyerek után?

Elõre is köszi
Móni
Móni
 


Sziasztok
Míra - nem jut eszembe, hogy hol olvastam ezekrõl, de ha megtalálom leirom ide. (valami évente többlépcsõs emelés rémlik)

Szofi
Idézek:" a GYED szüneteltethetõ, de összege a szüneteltetést követõen azonos a jogosultság kezdõnapján megállapitottal." Tehát a magasabb gyed reményében nincs értelme visszamenni dolgozni, mert az összeg ugyanannyi lesz mint a mostani.

Móni
ha megadod az e-mail cimedet (vagy irsz az enyémre ckatalin@mailbox.hu ) megpróbálok válaszolni Neked, csak türelem, mert meg kell kérdeznem a OEP ügyintézõket.

Üdv. Kati
 


Nagyon köszönöm Kati! Szofi
Szofi
 


Kati,
Köszönöm.
Maci_2
 
 


Kérdésem ugyan költõi, de azért érdekelne a véleményetek.
Ha ikrekre jár a dupla gyes, ráadásul iskolás korukig, akkor kérdem én, annak miért nem jár, akinek kicsi korkülönbség van a gyerekei között? Én például három három éven aluli gyerekkel leszek itthon áprilistól....és persze csak egy után jár pénz. Nem hinném, hogy könnyebb dolgom lenne, mint annak, aki ikreket nevel, vagy kevesebbe kerülnének a gyerekeim.
Emese
 


Kedves Kati,

Már öt és fél éve dolgozom, április közepére várjuk az elsõ babánkat. Terveink szerint TGYS után betegszabadságon leszek kb. a baba 1 éves koráig. Közben teherbe esek, ekkor már a nõgyógyászom táppénzre vehet. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a 2. babával jogosult leszek-e TGYS-re és milyen összegbõl számítják majd?

Elõre is köszi:
Maci_2
 
 


Maci_2
Igen jogosult leszel TGYS-re, ha a biztositási jogviszonyod (munkaviszony) fennáll. A 2. TGYS összege a minimálbér kétszerese után kerül majd kiszámitásra, mert - az elõzõ TGYS és táppénz miatt - nem lesz 180 nap jövedelmed.
Üdv. Kati
 


Emese!

Két kis különbség azért van: egyrészt, ha korkülönbség van a gyerekek közt, akkor máris tudnak egymástól örökölni, ami ikreknél szóba sem kerül, mindenbõl duplát kell venni, másrészt ikreket szülni nem szülõi döntés eredménye, hanem a természeté (néha az orvostudományé, de akkor sem cél a többes terhesség, csak az, hogy legalább egy megmaradjon), ellentétben azzal, amikor tudatosan vállal egymás után több gyermeket, ismerve ennek az anyagi és egyéb konzekvenciáit. Leszámítva a nagyon vallásos családokat, bárki megteheti, hogy 3 évente szüljön, ez csak családtervezés kérdése. Én azt gondolom, hogy a gyerekeket magunknak vállaljuk, nem az államnak. A gyed-gyes a fizetés helyett van arra az idõre, míg nem dolgozol, ha pedig az ember visszamegy dolgozni, akkor sem lesz több a fizetése a gyerekek számától függõen.
 
 


Kedves Juli!

Sok mindenben egyetértek veled, az érveidre én nem is gondoltam. Ami az öröklést illeti: sok dolgot örökölhetnek egymástól, igen. Például ruhákat. De ha ellenkezõ évszakban születnek, akkor már ez is csak részben igaz. És három picinek három gyerekágy, háromszor annyi pelus, stb kell. Továbbá természetesen nem az államnak szülöm a gyerekeimet. Nem tartozik ugyan ide, de én sem terveztem három éven belül három babát, fogamzásgátló és rendszeres szoptatás mellett fogant a második, és a harmadik baba is. Én abortuszellenes vagyok, és természetes volt, hogy megtartjuk a véletlenül jött apróságokat.
Aki ikrek után megy vissza dolgozni, annak sem lesz több fizetése, amikor visszamegy dolgozni, nem tudom, ezzel mit akartál.
Egyébként meg ha fogy az ország népesége, és ugye a cél meg az lenne, hogy minél több kisbaba szülessen, akkor nem hiszem hogy a legtökéletesebb politika azt mondani az én esetemre, hogy 'úgy kell neki, minek szült nyakra-fõre egy rakás gyereket'.
Egyébként nem is annyira a saját nevemben írtam, mert szerencsére jó anyagi helyzetben vagyunk viszonylag, el tudjuk rendesen tartani a a gyermekeinket. De ismerek hasonló helyzetben levõket, akikre ráférne a támogatás.

Emese
Emese
 


Igazán nem áll szándékomban kötözködni, de, ha egyszer nem mûködött a szoptatás+gyógyszer védekezés, talán másodjára valami hatékonyabbal is lehetett volna próbálkozni. Pl. óvszer.
névtelen
 


Emese!

Ha valaki rosszul áll anyagilag, akkor muszáj gondolnia az idõbeliségre is, nem lehet a támogatásokban bízni. Bár az elõzõ kormány nagyon favorizálta a 3 gyerekes családmintát, azt azért õk sem mondták, hogy milyen idõközönként kell vállalni. El kell dönteni, mi a fontosabb. Lehet 3 gyereke úgy is egy családnak, hogy azok nem egyszerre pelenkások vagy nem egy idõben jár utánuk a gyes. Az a baj, ha bárki kap, rögtön jelentkezik mindenki más is, hogy pont õ miért nem. Ez egy új juttatás, nem azt kell nézni, hogy ki maradt ki belõle, hanem, hogy néhányan kapnak és ez nekik segít.

Amúgy lehet, hogy én tudom rosszul, de nem a gyes jár duplán, hanem a tgys, ami egyszeri összeg születéskor. De lehet az is, hogy tévedek.
 
 


Kedves Kati,

Még egy utolsóKép
A szükséges 180 nap munkanapban értendõ?
Maci_2
 
 


Maci_2 !
A 180 nap naptári nap !
Üdv. Kati
 


Kati, akkor MAcinak nem érdemes magyarul vissszamenni dolgozni nem?

Mert akkor folyamatosan kapja a gyedet, majd ha szül, akkor újra indul a tgyás meg a gyedet újra számolják a régi fizuja alapján nem?

Mert a gyed/gyes segélynek szám jt és nem jövedelemnek. Legalábbis a mi munkAügyisünk így magyarázta, és ez alapján számolják .
Szilvi
 


Szilvi !
Macinak érdemes e visszamenni dolgozni? Ha tud 180 napot dolgozni akkor igen, mert az lehet a következõ TGYS és GYED alapja. Ha nem jön össze a 180 nap jövedelem, akkor nem a régi fizuja alapján kapja a TGYS-t és a GYED-et, hanem a minimálbér kétszerese után.
Üdv. Kati
 


Nem nem Kati rosszul tudod, nekem most szmfejtettek, és biza a régi bérem az alap, mert mint Szilvi is írta a gyed az nem számít jövedelemnek hanem segély.

Bocsi hogy belekotyogok, de én így kapom a pénzt.

Orsolya
Orsolya
 


Kati!

Most GYED-en vagyok a kislányommal, júniusban jön a kistesó, és októberben járna le a GYED. Ezek szerint elõször TGYÁS-t kell igényelni, majd ismét GYED-et?
A másik kérdés, hogy ugye az adókedvezmény a terhesség 90. napjától jár. Így nekem múlt év decemberére már járna. Akkor ezt beírhatom az adóbevallásba? És akkor két gyerekkel számoljak? Azt írtad, az 4000/gyerek. Akkor ez azt jelenti, hogy összesen 8000?
Köszi a választ!

Ildianyu
 


Szia Kati!

Segitseget kernek Toled, bar nem epp a temaba vag. A ferjem egy informatikaval foglalkozo BT tagja, es ugy nez ki, hogy egy kulfoldi ceggel kerulnenek rendszeres munkakapcsolatba, nekik irnak a programokat. Mivel nagy munkakrol es nagy penzekrol van szo, szeretnek mindenkeppen irasban lefektetni az alapokat, mint hataridok, szerzoi jogdijak, telepitheto darabszamok, referenciak, marketing, atalanydij rendelkezesre allasokert, stb. Ehhez szeretnenek jogaszt is keresni, csak azt nem tudjuk, hogy milyen szakterulethez tartozik ez, kit kell keresni, milyen jogaszt?
Elore is koszi:
-Afonya
 
 


Orsolya !
Mint azt már fentebb - törvényi hivatkozásal - leirtam a szabály az, hogy ha a jogosultságot megelõzõ év elsõ napjától a jogosultság napjáig nincs 180 napi jövedelem, akkor a TGYS alapja a minimálbér kétszerese, KIVÉVE HA A TÉNYLEGES BESOROLÁSI BÉR ENNÉL KEVESEBB. (akkor a besorolási bér a TGYS alapja.)
Ennek semmi köze nincs ahhoz a tényhez, hogy a GYED nem jövedelem, hanem társadalombiztositási ellátás.

Ildianyu !
Minden kérdésedre a válasz: Igen.
( elöszõr TGYS, majd GYED, az adókedvezmény decemberre jár és az adóbevallásban tudod érvényesiteni:8.000.-Ft, januártól novemberig 3.000.-Ft/hó.)

Áfonya
Sajnos nem tudom a választ, én biztosan munkajoggal foglalkozó ügyvédet, vagy "vállalati jogászt" (ha léteznek még ilyenek) keresnék meg. De lehet, hogy a www.jogiforum.hu oldalon találsz valakit.

Üdv. Kati
 


Kati,
koszi, akkor korulnezek ott.
-Afonya
 
 


Sziasztok!
A kérdésem: van-e olyan törvény, amely szerint egy kismama a szülés várható idöpontja elött 30 nappal már nem dolgozhat?
Köszi!

Kati


Katicabogár
Nincs ilyen törvény. Pontosabban a szülési szabadságot igényelheted a szülés várható idõpontja elõtt 28 nappal, vagy a szülés napjától. De arra, hogy elõtte 28 nappal igényeld, nem kötelezhet senki.
Vagyis mehetsz a munkahelyedrõl is szülni (de lehet, hogy jobb, ha táppénzen vagy.)
Üdv. Kati
 


Kati!
Köszi ezt a gyors választ! Egy-két napról van szó, és ha nem leszek jól, akkor úgyse megyek, csak a fönökasszonyom mondta ezt.
Katicabogár

Kati


Kedves Kati!

Lehet, hogy már nagyon unod a témát, de én most kapcsolódtam be. Kérlek segíts!
A kisfiam most egy éves és tervezzük a következõ babát. Jelenleg GYED-en vagyok. A munkahelyem volt TB ügyintézõje a következõ tanácsot adta nekem. Mikor már vájuk a következõ babát kezdjek újra papíron dolgozni (vegyem ki a szabadságot kb. 2 hónap, majd dolgozzak le néhány napot, egy esetleg két hetet) utána irassam ki magam táppénzre. Szerinte ha ezt még a GYED lejárta elõtt megteszem, akkor a táppénzt és a második baba után a TGYÁS-t újra a "magas" jövedelmem után fogom kapni. Én az általad idáig leírtak alapján ebben nem vagyok biztos, de mintha valami olyat mondot volna, hogy ebben az esetben nem a 180 nap számít, hanem mivel nincs 180 nap annak hiányában a ledolgozott napok jövedelme. Szerinted ez így van?
Elõre is köszönöm.

Rita
drita
 


Sziasztok!
Jelenleg 7 hetes terhes vagyok, munkanélküli, a munkanélküli segély 2002. novemberben lejárt. Szeretném majd szülés után a maximális GYED-et igénybevenni és ezzel kapcsolatban kérdezném mekkora bruttó fizetéssel kell rendelkeznem abban a bizonyos 180 napban a szülés elött. Lenne egy Bt aki alkalmazna addig, hogy megkapjam a TGYAS-t és a GYED-et is.
Másik kérdésem pedig a fentiekhez kapcsolódva, ha ideális esetben 2003.09.23-án szülök. Mikortól kell alkalmazásban lennem? TGYAS-t lekorrábban mikortól kérhetem? Mikrotól jár szülési szabadság?
Ha tudtok segítsetek légyszíves!
Elõre is köszönöm!
 
 


RIta!

Bár nem engem kérdeztél, de nekem is ezt mondta az ügyintézõnk, révén én már a gyesbe csúsznék át.
Szimo
 


Szia Aranka !
Bruttó 118.600.-Ft/hó jövedelmednek kell lenni a maximum 83.000.-Ft-os GYED-hez. 180 nap jövedelmet kell ahhoz összeszedni, hogy ez után kapjad a TGYS-t és a GYED-et.
A szülési szabadságot (TGYS-t) igényelni a szülés várható idõpontja elõtt 28 nappal lehet legkorábban.

Kedves Szimo és mások !
Üdvözlöm a tb és munkaügyes kolleganõimet, de szeretettel ajánlanék nekik egy továbbképzést, vagy a szakfolyoiratok tanulmányozását. (Pl: Társadalombiztositási levelek.)
Ebben az ujságban is már az unalomig ismételgetik, hogy ha nincs 180 nap jövedelem, akkor az újabb TGYS és GYED alapja a minimálbér kétszerese, de maximum a szerzõdés szerinti bér(vagyis ami a munkaszerzõdésen szereplõ besorolási bér, amit ugye a GYED GYES alatt is a cégnél lévõ béremelésekkor ugyanúgy rendezni kell, mintha a kismama dolgozna. Vagyis neki is meg kell kapni az éves rendes béremelést.)
De semmiképpen nem elég 2 hónap munkabér, hogy a következõ TGYS-t ez után kapjad. (180 nap jövedelembe a munkabér, szabadság, felmentési idõ számit be, a táppénz, végkielégités, TGYS, GYED és GYES nem.)
Üdv. Kati
 


Szia Kati!

Köszi a választ, sokat segítettél.
Arra lennék még kiváncsi, hogy a TGYS-t a GYED-et az a cég intézi (nem TB kifizetõhely) aki alkalmaz vagy nekem kell intézni, illetve ha a cég székhelye és az én lakhelyem két különbözõ városban van akkor hol?
Csak személyesen lehet ezen ügyeket intézgetni vagy meghatalmazással bárki (pl. anyós) intézheti?
Mikor lehet megszüntetni az alkalmazást, a 180 nap lejárta után, vagy a gyerkõc megszületésekor, vagy egészen máskor?

Tudom kicsit sokat kérdezek, de olyannyira összebonyolították ezeket a dolgokat, hogy elég nehéz megtalálni a helyes utat a dzsungelben!

Ha tudsz segíts légyszíves, elõre is köszönöm! Sokat keresgéltem a neten, de az én speciális problémáimra nem találtam pontos választ sehol!

Köszönettel: Aranka
 
 


Szia kATI! aazt szeretném kérdezni, ha a 3 hónapban visszamegyek dolgozni, és a táppénzre ki íratom magam, akkor a fizum 70%-át kapom, ami azért jobb mint a gyed.
180 nap jgy bele is fér. Viszont utána akkor milesz? Mi szerint kapom a bért? Mert írod a 180 napi jövedelembe a táppénz sem számít bele meg a gyed sem. (most mmég gyeden vagyok)
akkor mi számít? A semmi? és alanyi jogon fogok kapni pénzt?


Biztosan unod már, de nekem tényleg homály az egész, pláne úgy hogy elég vitatott ez a téma.

Köszi: P. Esztike
P. E.
 


Kedves Kati!
A kisfiam decemberben volt 3 éves, a gyest addig kaptam. Utána kivettem a törvény szerint járó szabadságot, ami ma lejár. Mivel a kicsi még nem óvodás, csak szeptembertõl szeretnénk beadni és közben tervezzük a következõ babát, csak sajnos még nem jött össze, most fizetés nélküli szabadságra megyek, ami ugye a biztosítási viszony szüneteltetését jelenti. Dolgozni nem akarok közben visszamenni, mert a gyerkõcöt sem tudnám kire hagyni. Adj tanácsot kérlek ha tudsz, hogy ha összejönne a baba pár hónapon belül, a fizetés nélküli szabadságból, vagy utána mimódon mehetnék el táppénzre a terhesség idejére? És utána jár-e a gyás, a gyed, vagy csak gyes.
Köszönöm szépen elõre is a válaszodat.
Üdv. Bea
névtelen
 


Szia Aranka !
Az 1997.évi LXXXIII.tv. 62 §-a szerint a TGYS-re és GYED-re vonatkozó igényt a foglalkoztatónál kell bejelenteni. Ha a foglalkoztatónál nincs tb kifizetõhely, az igénybejelentõ nyomtatványt a foglalkoztatoi igazolással együtt 3 munkanapon belül köteles továbbitani a foglalkoztató székhelye szerinti MEP-hez.
Ahoz, hogy jogosult legyél GYED-re is (a TGYS lejárta után), a biztositási jogviszonyodnak a TGYS ideje alatt kell megszûnnie. (tehát a gyerkõc megszületése után , vagy a szülési szabadság igénylése után akár 1 nappal is).
Az ügyeket meghatalmazott utján is el lehet intézni.

P. Esztike !
Ha táppénzt akarsz igényelni, akkor az irányadó idõszakban kell 180 nap jövedelmet összeszedni. Irányadó idõszak pl: 2003.03.10-tõl táppénzes vagy, akkor 2002.01.01- 2003.03.09-ig tart. Ha ebben az idõszakban azért nincs 180 nap jövedelmed, mert táppénzben, TGYS-ben, GYED-ben részesültél, akkor a táppénz összegét a korábban folyósitott ellátás alapján kell meghatározni, ha az a minimálbérnél kedvezõbb.
Tehát ha csak 3 hónapra akarsz visszamenni dolgozni, akkor az ez után jövõ táppéz összege az elõzõ GYED alapját képezõ jövedelmed szerint kerül meghatározásra. A nyereséged csak annyi lehet, hogy a GYED-bõl kell 8,5%-os nyugdijjárulékot vonni, az ugyanannyi összegû táppénzbõl pedig nem kell.

Bea !
Ha a munkaviszonyod még fennáll, akkor a fizetés nélküli szabadságot bármikor megszakithatod a táppénzzel. (egyszerûen csak leadod a munkahelyeden a táppénzes papirt)
TGYS-re és GYED-re akkor leszel jogosult, ha a szülést megelõzõ két éven belül rendelkezel 180 nap biztositási idõvel. Ebbe az idõbe beszámit a táppénz, a TGYS és a GYED ideje.

Üdv. Kati
 


Szia Kati, köszönöm a választ de nem jól fejeztem ki magam, így félreérthetõ voltam.

Most gyeden vagyok, és szeretnénk bébit. ha a 3. hónapban leszek a bébivel, és akkor mennék táppénzre (azért a 3 hónap mert 180 napnál több táppénz nem jár egyben ha jól tudom) akkor hogy veszik figyelembe a baba születése után a TGYÁSt és a GYedet.
A Tgyás a fizum 70% lesz ?
Miért van az hogy a gyedet nem számolja fel mint hivatalos jövedelem, de ha a 180 nap elõtt gyeden voltál, akkor azt mégis ellátásnak számolja.


Szia PEszti
PE
 


Kedves Kati,
Azt írod, ha jól értem, hogy ha valakinek nincsen 180 napi tényleges jövedelme, de biztosított, akkor a GYED-et a minimálbér kétszerese alapján számolják ki (ennek a harmincad része az egy napi jövedelem? azaz 100/30?). Én ezzel ellentétben úgy tudtam, hogy a 180 napi tényleges jövedelem hiányában -- amennyiben valaki elõzõleg GYED-en, táppénzen vagy GYAS-on volt, a fennmaradó napok számát átlagolják, vagyis ha csak 90 nap tényleges jövedelem van, akkor az az alatt szerzett jövedelmet osztják el 90-el. Ez valami félreértés?
Köszönettel: zsazsa
névtelen
 


Kedves Kati!
Köszi a választ, nagyon megnyugtattál!
Üdv. Bea
névtelen
 


Kedves Kati,
Azt írod, ha jól értem, hogy ha valakinek nincsen 180 napi tényleges jövedelme, de biztosított, akkor a GYED-et a minimálbér kétszerese alapján számolják ki (ennek a harmincad része az egy napi jövedelem? azaz 100/30?). Én ezzel ellentétben úgy tudtam, hogy a 180 napi tényleges jövedelem hiányában -- amennyiben valaki elõzõleg GYED-en, táppénzen vagy GYAS-on volt, a fennmaradó napok számát átlagolják, vagyis ha csak 90 nap tényleges jövedelem van, akkor az az alatt szerzett jövedelmet osztják el 90-el. Ez valami félreértés?
Köszönettel: zsazsa
névtelen
 


Eszti!
Azt hiszem nagyon félreértettél. Amit elõzõleg válaszoltam még mindig fennáll, kérlek olvasd el figyelmesebben, mert ettõl érthetõbben sajna nem tudom leirni.
A max. 180 napig járó táppénz csak az un. passziv jogon táppénzen lévõkre vonatkozik majd 2003.július 1-tõl.
Neked változatlanul egy éven keresztü járhat táppénz.

Zsazsa !
Ez lehet, hogy valamikor igy volt, de a mostani szabályok szerint min. bér kétszerese, kivéve ha a szerzõdés szerinti bér ennél kevesebb. (2001.11.24-tõl változott a törvény !)

Üdv. Kati
 


Kedves Kati!

Azt szeretném tudni, hogy ha a terhességem alatt már táppénzem vagyok, és a táppénz alatt szûnik meg a munkaviszonyom, kaphatok-e tgyás-t, és gyed-et, ha egyébként a feltételek fennálnak (180 napi jövedelem).

Üdv: Ami
ami
 
 


Szia KAti!

Nekem azt tanácsolta a munkaügyisem, hogy ha gyedbõl átmegyek gyesbe, akkor a gyed lejártakor táppénzre kell mennem, (passzivra- mitõl passzív?) a második gyerek születéséig, és akkor megkaphatom az elõzõ gyednél számolt Tgyást. Merthogy választható hogy mit vesznek figyelembe a mn. bér2x-ét vagy a Tgyást.

Viszont azt is mondta (olvasván Esztike levelét, bennem is felmerült, hogy elmehetnék táppénzre) hogy nem szabad a gyedet megszakítani. De miért nem?


És még egy kérdésem van, igaz hogy az elsõ gyerek után kapható szoc.pol 600eFt 1M helyett? És hogy csak új lakásra vehetõ fel?
Tudom hogy ezzel nem Te foglalkozol, csak gondolom hátha hallottad ...

Köszönöm a türelmedet :

Balázs Istvánné
Balázs Istvá
 


Ami !
TGYS-t kaphatsz, de GYED-et sajnos nem. A TGYS után GYES-t kaphatsz a gyermek 3 éves koráig.
GYED csak akkor jár, ha a biztositási jogviszonyod (munkaviszonyod) fennáll, vagy a munkaviszonyod a TGYS folyositása alatt szûnt meg.

Balázs Istvánné
Nem haragudj a kifejezésért, de ennyi marhaságot még munkaügyistõl nem hallottam.
Kizárólag annyi benne az igazság, hogy ha a GYED lejárta után táppénzes leszel, akkor (mivel a TGYS és GYED miatt nincs 180 nap jövedelmed), a táppénzed ugyanannyi lesz mint a korábban folyositott ellátásod, tehát a GYED.
(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy hol van az az orvos aki 1 éven keresztül táppénzen tart, tudván hogy alanyi jogon GYES-re lennél jogosult!)
A táppénzt csak akkor nevezzük passziv jogúnak, ha a munkaviszony megszûnése után leszel táppénzes.

A GYED-et annyiszor szakitod meg és igényled újra (persze a gyermek 2 éves koráig) ahányszor csak akarod. Viszont a GYED összege ugyanannyi marad, mint amennyit legelõszõr megállapitottak.
Bocsi, de a szoc.polról nem tudok semmi biztosat (ezért aztán hülyeségeket nem akarok leirni)

Üdv. Kati
 


Kedves Kati!

Ha a táppénz alatt mondanak fel nekem, akkor hogyan alakul a felmondási idõ? Lehetséges-e az, hogy ha a munkaviszonyom így a táppénz alatt szûnik meg és én elmegyek egy másik munkahelyre? Meg kell szakítanom a táppénzt, és az új munkahelyrõl mennék újra táppénzre? Ez jogilag lehetséges?
Lehet hogy hülyeség, amit kérdezek, de nem mindegy, hogy Gyed, vagy Gyes.

Köszi:
Ami
ami
 
 


Szia kati!
Nagyon köszönöm a válaaszodat, teljesen tanácstalan vagyok.
Megtennéd hogy megnézed hogy hogyan járnék a legjobban anyagilag?

tehát gyeden vagyok a kisfiammal (elsõ gyerek) a max gyedet kapom, augusztusban fog lejárni. Viszont már terhes vagyok, és ha nem lesz bibi (ne legyen!! :-)) akkor novemberben fogok szülni.

Mit csináljak hogy a lehetõ legtöbb pénzt kapjam? Visszamenni dolgozni 1/2 évre nem tudok...

Köszi szépen:Balázs Istvánné (Krisztina)
Balázs Istvá
 


Ami!
Ha a terhességed alatt szünik meg a munkaviszonyod, az is megoldás, ha elmész munkanélküli segélyre. Így biztosított leszel a szüléskor, és jár neked a GYÁS, majd a GYED is.
Én szintén így jártam 3 hónapos terhesen. Szerencsémre a GYÁS-t és a GYED-t is az elözö évi átlagbérem alapján számolták ki, így szinte ugyanannyit kapok mint amennyi a "komplikációk" nélkül járna nekem.
Üdv: Nadin
nadin
 


Bocsi lányok mennyi most a Gyes összege? Hamarosan kétéves lesz a kisfiam. Csakhogy tudjak kalkulálni hogy mennyit fogok kapni.
köszi Éva
Éva
 


Nadin és Kati!

Van valamilyen kikötés, hogy a szülés elõtt mennyivel kell elmenni munkanélkülire, hogy biztos meglegyen a jogviszony? Mert amíg lehet, maradnék táppénzen, mert az mégiscsak több. Vagy ha megszûnik a munkaviszonyom a táppénz alatt, akkor fel kell mondanom a táppénzt és rögtön mennem kell munkanélkülire?

Köszi a segítséget:
Ami
ami
 
 


Bocs a közbeszólásért, a szocpolhoz tenném hozzá, fentebb valaki kérdezte:
1 gyerek: 500 e FT
2 gyerek: összesen 1,6 mio FT
3 gyerek 2,7 mio, stb.
Ez valóban csak új lakás vásárlása vagy házépítés esetén jár. DE: "A meglévõ lakás bõvítéséhez úgynevezett félszocpol (mértéke az egyébként járó támogatás fele) vehetõ igénybe, ha ennek következtében a meglévõ lakás legalább egy szobával bõvül. Speciális szabály érvényesül a két vagy több gyermekes családokra, mivel õk nem csak hozzáépítéshez, emeletráépítéshez, hanem tetõtér beépítéshez is igénybe vehetik ezt a kedvezményt."


Bõvebben: www.origo.hu/uzletinegyed/ingatlan alatt

Üdv: NKati
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: