Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok,
jó lenne tanácsot kapni olyan tapasztalt anyukáktól, akik már átestek a "tûzkeresztségen", és nevewltek egy kicsit meg egy picit.
A fiam két és fél éves, a kislányom két hónapos. Kezdve az olyan apró dolgoktól, hogy melyiküket fürdessem meg elõbb (modnták már, hogy ez majd kialakult, jelentem még mindig nem) az oolyanokig, hogy a fiam kisbabának tetteti magát, akkor menjek-e bele a játékba, vagy inkább erõsítsem benne azt, hogy õ már nagyfiú. Mostanában Ábel rákezdett arra, hogy bõg (nem sír) mint a szamár - úgy, ahogy szerinte Emese sír. Valahol humioros is a dolog, másrészt viszont megõrjít a sdzamárbõgése. Látja, hogy Emeséhez odamegyünk, ha sír, sír hát õ is.
A másik nagy gond az elaltatás. Ábel nem tud elaludni, ha Emese sírdogál vagy akár csak gõgicsél, Emesét viszont hosszabb uidõbe telik elaltani. Ördögi kör.
Tapasztalt anyukák, ide! Kép
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Elnézést a félreütésekért, késõ van...
zsóka (zsók
 


Szia Zsóka!

Illetékesnek érzem magam a felvetett témádban, én az egy kicsi meg két pici változatott csináltam.
Mi elõbb a nagyot fürdettük, ennek oka az volt, hogy a kicsiket (és kiskorában a nagyot is) az "utolsó" esti szopi elõtt fürdettük. Szóval úgy 10 óra magasságában, utána szopi, és 11-tõl alvás, és bíztunk benne, hogy így hamarabb átaludt éjszakát könyvelhetünk el (végül is, így egy 5-6 órás alvás már átaludt éjszakának minõsülhet), ami egyébként 3-ból 2-nél bejött. Viszont 2 évesen a nagy már 8-9-kor alváshoz szokott, így adódott a sorrend. Aztán amikor már a kicsik is hosszabban aludtak éjjel, akkor összecsúsztattuk a dolgot, és azóta egyszerre fürdenek. Elõbb úgy, hogy a kicsik a kiskádban, ami a nagyra volt rátéve, a nagy meg mellettük a nagyban, (ez kb. 7-8 hónaposan volt) majd késõbb (1 év körül talán, hú de rég volt) együtt a nagyban, ez azóta is így van (bár most már néha aggaszt, meddig szabad a lányomat és a fiaimat együtt...), most már jóideje zuhanyzásként.
A nagyot mi nagyként kezeltük, bár lehet, hogy ez sem tökély, nagyszülõk szerint túlontúl sokat vártunk el tõle. A pelenkáról meg se próbáltam leszoktatni, minek kínlódjunk kétszer címszóval. Cumisüveg nem volt, azzal nem volt gond, a játszócumit viszont épp akkor számoltuk fel, elharapta, és monduk, hogy õ már nem kisbaba stb. Mûködött. Mi azt erõsítgettük benne, hogy õ már nagy, okos, ügyes stb. és persze voltak jussai, amit neki mint nagynak lehetett, de a kicsiknek nem. Szóval nálunk bejött, szerintem jobb azt erõsíteni, hogy õ már nagyfiú, hisz valahol tényleg az, illetve egyre inkább az.
Altatás. Nehéz dolog. Nálunk akkoriban alakult ki az esti mese olvasás, és az is, hogy kimegyünk a szobájából és aludjon egyedül (2.5 évig egyedül lakott a szobában, aztán a húgával, késõbb 3-asban, most meg az öccsével), amire több, mint 2 évig sose volt képes. Résnyire hagytuk az ajtót, be-be mentünk hozzá, de egyedül hagytuk alapvetõen. Így messzirõl visszagondolva, fogalmam sincs mitõl sikerült, de valahogy apránként megszokta.
Nem tudom technikailag hogy van nálatok, talán jó lenne neki elkeríteni az ágyát, egy kis kuckót csinálni, ahol el lehet sötétíteni stb. amíg még Emese körül ténykedtek. Éjjel mennyire kelti fel?
Ha éjjel nem zavarja, akkor esetleg érdemes este Emesével nyitni, Ábel segíthet az elõkészületekben (ja, ilyesmibe amibe csak lehet igyekeztem Bálintot bevonni anno, kocsit tolni stb., kicsit késõbb pelenkázott is (persze csak ha nadrágpelus volt a soron))
Remélem van benne használható gondolat, kérdezz még, jó így nosztalgiázni!
Ildi
Pethes Ildikó
 

 
 

Kedves Ildi!
Nosztalgiázhatsz bõven, annyi problémám van! Kép

Mi most egyelõre úgy csináljuk (bár ez kéthetente változik), hogy emesét fürdetjük elõbb, utána Ábelt. Behívom õt is, nézze, míg a huga fürdik, de aztán felmászik a pelenkázóra, és az Istennek se hajlandó lemászni, a fél kezemben ÍEmese, a másikkal hessegetem Ábelt... Próbáltam már bevonni, a segítségét kérni, de így estefelé már nbagyíon fáradt, ami leginkább dacosságban nyivlánul meg. Ábel mostanában nagyon nehezen alszik el este, nyolc körül csak akkor, ha vmiért nem aludt délután (néha nem sikerül elaltatni napközben). Mostanában fél tízkor alszik el. talán túl sokáig hagyom aludni ebéd után? Két- két és fél órát alszik. Most, hogy ezt írom, ugrott be, hogy lehet, hogy sok ez a mennyiség, ezután majd megpróbálkozom azzal, hogy egy-másfél órát aludjon csak, aztán meglátom, könnyebben alszik-e el este.
Igen, én is alig várom már az együtt fürdést, azt hiszem, Emese egy éves kora tájt már mehet.
Pelenkázás... Ábelt a nyáron már megpróbáltam szobatisztaságra szoktatni, nem sikerült, most, amikor bejött a fûtési szezon, megpróbáltam ismét, vmivel jobb eredménnyel (most már azonnal jelzi, ha bepisilt, csakhogy ELÕTTE még nem szól, de hát ez is eredmény a nyárhoz képest), szóval kettõt pelenkázok, talán megpróbálom karáécsony után újra.
Nálunk a cumisüveg még mindig megy, ui. Ábel 22 hónapos koráig szopott, és szopi után aludt el, ezt váltottam ki a cumisüveggel. Most majd arról kell leszoktatni... Még nem tudom, hogyan, mert pl. vizet iszik pohárból, gyümölcslevet is, de tejet, kakaót xcsak cumisüvegbõl hajlandó... Még szerencse, hogy az esti fogmosás után már csak vizet vagy cukor nélküli teát kap.
Esti mesét mi is modnunk Ábelnek, mostanéban a Tesz-vesz város a menõ (szeptember óta minden este ezt olvassuk-nézegetjük). Eddig egyedül aludt el, nagyon jó is volt, mostanában vele kell maradni, míg el nem alszik. Azóta van ez így, mióta Emese megszületett. Egy pszichológus biztos meg tudná mondani az okát... Mindenesetre elalszik nélkülem is, volt már olyan, hogy elõbb eljöttem tõle vmiért, õ pedig szépen elaludt.
Nálunk az elalvás rizikós, ui. Emesét kihozzuk addig a gyerekszobából, míg Ábel el nem alszik, tehát Ábelt nem zavarja az Emese körüli ténykedés. Emese addig kint van velünk a nappaliban, sajnálom is szegényt, de úgy tûnik, nagyon jókat alszik a mózeskosárban - csak el ne kiabáljam, már harmadik este 8-tól alszik, mint a bunda. (Eddig esténként 7-tõl úgy 11-ig sírdogált, gondolom a pocija fájt, de ezek a sírások ritkulóban).
Tudod Ildi, az a baj, hogy Ábelnél a dackorszak pont egybeesik a kistesó születésével, így duplán megharcoljuk - õ is, saját magával, meg mi is vele. Mostanában az a legújabb, hogy ha nem akar vmit, akkor leül, és nem lehet elvonszolni onnan, legyen az a szoba közepe vagy éppen a járdaszél (elõfordult már a zebre közepén is - nem akarta fogni a kezemet, én meg magyarázhattam neki, hoigy fognia kell, mert itt sok az autó, és veszélyes úgy menni, hogy nem fogja...)
Köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalataidat, és ha eszedbe jut még vmi, örülnék neki!
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Kedves Zsoka, hasonlo a korkulonbseg az en ket csemetem kozott is, Dani ket eves es negy honapos volt, amikor Dorka megszuletett. Az eleje nekem is nagyon nehez volt, azt hittem, belegebedek... de csak megnyugtataskeppen: mara mar minden kialakult, ( a lanyom most kilenc honapos).Nekem foleg az volt a bajom, hogy Dani sohasem hagyta a hugat aludni, annyira erdekelte a pici baba, egyfolytaban puszilgatta, ha ket percet nem figyeltem oda, mar benn volt a bolcsonel es ringatta. Aztan egy furcsa modszerhez folyamodtunk: egy kicsit el kezdtuk neki misztifikalni a Dorka koruli teendoket. Szertartast csinaltunk minden furdetesbol, tisztaba tevesbol, Dani alig varta ezeket. es mivel megtisztelve erezte magat, nem is zavart, meg volt minden alkalommal illetodve. Meg kulon szava is volt a tisztaba tevesre: tiszakapesszuk Dubukat, igy nekem is konnyebb volt. Mara mar eljutottunk odaoig, hogy a parkban o vigyaz Dorkara, ha kinn vagyunk es a huga elalszik.
A dackorszak nagyon ismeros, iszonyu hisztik vannak, tegnap a vasutallomason vagta foldhoz magat, ketszaz ember elott. ezzel en sem tudok mit kezdeni...
Abbol a szempontbol nekem konnyebb volt a dolgom, hogy a fiam mar szobatiszta volt, mire a huga megszuletett. Nalunk a legnagyobb baj az, hogy semmifele jatekot nem hajlando Dorkanak odaadni, meg a bebi jatekokat sem. Nagyon szereti a hugat, de ha jatekrol van szo, egyszeruen megbuggyan( nem tudok ra jobb szot Kép))es kepzelheted, milyen visitasba torkollik a dolog, mar Dorka is kezd a maga utjan jarni, es menetkoben Dani mindent kivesz a kezebol.
Nekunk az is nagyon bejott Daninal, hogy felebresztettuk benne a ferfiontudatot, nem tudok ra jobb szot. Szoval tudatositottuk benne, hogy a huga picike, "torekeny", vedelemre szorul, es az o feladata, hogy megvedje. Ennek kovetkezteben senkit nem enged a huga kozelebe seta kozben, ( a multkor kinos volt, a ferjem fonoket zavarta el...).
Szoval ezzel csak azt akartam mondani, hogy par honap kinlodas utan, nalunk szerencsere ugy nez ki a dolog, hogy kialakult egyfalyta ertekrend Daniban a tesoval kapcsolatban, es ez nagyon sokat segit.
Ja! A cumisuveg nalunk is gondot okozott, foleg azert, mert Dani mult honapban kezdte az ovit, es ott mar nem nagyon szeretik az ilyet, bar tenyleg remek ovoda. Nalunk adta magat a dolog: Dani szetragta a cumusuveg gumijat, es nem vettunk neki ujat, de szabalyosan" eltemettuk" a cumit, szoval elbucsuztunk tole, szerencsere ez az atallas is zokkenomentes volt.
Sok kikert kivanok nektek!
Eva
Eva
 


Szia Éva
ezek szerint a gyerekeink között ugyanannyi van (két év négy hónap). Hát, nehéz, de majd belejövök.
Ma azt találtam ki, hogy Ábel keni be REmese popsiját tisztába tevéskor, nagy élvezettel be is kente, meg még a lábát, a hasát és a saját két kezét+arcát is... Kép. De valószínûleg ez a legjiobb megoldás, amit sokan mondanak, írnak hogy bevonni a nagyot a kicsi körüli teendpkbve. Ábel egyébként is nagyon szívesen segít, porszívózáskor egy kis sarkot csak õ porszívóz ki, állandóan felmosna ha hagynám (ilyenkor úszik a lakás).
Ha valaki megnézi Emesét a kocsiban, Ábel rögtön nagy biszkén mondja: nézd néni, (bácsi), Emese! Irtó aranyos. A játékok átadásával nem tudom mi lesz, még nincs itt az idejük.
Csak a féltékenységét tudnám vmivel oldani...
Köszi lányok, írjatok még!
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Kedves Zsóka!
Elõszöris gratulálok, nagyon-nagyon helyesek a gyerekek, most láttam a családi képet. Egyébként csatlakoznék Zorkanyához, én is teljesen másképp képzeltelek el.
a témára térve, nálunk két év és nyolc hónap van a két fiú között, és nyugodt szívvel mondhatom, hogy az elsõ 3 hónapra jobb vissza sem emlékezni.iszonyú volt, ráadásul nekünk nagyon sok gondunk volt a szoptatással, és mivel nem akartam elfogadni,hogy a kicsi ne szopjon, kb. 2 hónapig szinte egész nap szoptattam, a nagyra meg alig volt idõ.Hasonló megnyilvánulásai voltak, mint ábelnek, és én bevallom õszintén, hogy néha nagyon csúnyán viselkedtem-kiabáltam.
Sokmindent kipróbáltam, a bevonást is,de ez nálunk nem nagyon mûködött. Inkább õ is mindig kisbaba akart lenni.Az idegbajt fokozta, hogy a májusi szülés miatt a vizsgáim szeptemberre csúsztak, és így az sem volt kis élmény.
Összességében igazi klassz ötleteket nem tudok mondani, csak megnyugtatni szeretnélek, hogy hamar túl lesztek rajta.most nálunk a kicsi 6 hónapos múlt, és kb. most érzem azt, amit a kétgyerekes létrõl gondoltam még terhesen, hogy majd milyen klassz lesz, ha ketten lesznek...
Úgy emlékszem nincs segítséged, de ha mégis, akkor próbáld meg elnyomni magadban a lelkiismeret hangjait, és néha add kölcsön a fiad néhány órára.
És mindenekelõtt legyél nagyon nyugodt!!! Nekem sokszor segített, amikor már a plafonon voltam, hogy azt mondogattam magamban : felnõtt ember vagyok, nem létezik, hogy egy hároméves ki tudjon hozni a sodromból...
Látom, nem sok köze van a féltékenységhez annak, amit írtam, de talán segít a tudat, hogy más is hasonló cipõben járt.
A fétékenység végülis (szerintem annak a jele, hogy a gyerek elbizonytalanodik abban, vajon ugyanúgy szeretik-e õt, mint eddig. Ha a rosszalkodásra a szülõ haraggal válaszol, akkor a gyerek igazolva látja ezt. Talán segíthet, ha azt mondod: Nagyon szeretlek kicsim, de ezt nem engedhetem meg neked, mert...
Ahogy visszagondolok (bár még nem is volt olyan rég) ahogy egyre higgadtabb lettem, úgy lett a nagyobb is egyre toleránsabb (vagy fordítva Kép)
Elnézést, hogy ilyen hosszú lére eresztettem.
Sok türelmet kívánok!
I.T.
I.T.
 


Kedves I.T.,
Jó tudni, hogy más is jár(t) hasonló cipõben mint én.
A hisztikrõl tényleg jobb nem berszélni, de ma megpróbáltam werõt venni magamon (sikerült is) és kiabálás (bocsáss meg uram) hwelyett odamentem Ábelhez, adtam neki egy nagy puszit, és megdicsértem, hogy milyen ügyes, okos, nagy, stb. és hogy ez nem jó, amit csinál. Meg is lett az eredménye, nem hisztizett, abbahagyta a "rosszalkodást". Csak az emberlányának legyen ereje, idege erõt venni magán, és ezt a (helyes) módszert alkalmazni.
Egy anyukával bezsélgettem a múltkorában a játszótéren, õ mondta, hogy náluk is most kezd jó lenni a testvérek viszonya (pontosabban a nagy viszonya a kicsivel), ott azt hiszem kilenc hónapos volt a kicsi. Hát, remélem, nálunk hamarabb rendben lesz minden, úgy mint nálatok, azt a hátralevõ négy hónapot meg féllábon is...
Ma pelenkázásnál Ábel vetkõztette Emesét, bevetek minden cselt. Igazad lehet, a féltékenykedés, kiabálás valszeg annak a jele, hogy bizonytalan a szeretetünkben. Ma este együtt fürödtem Ábellel, nagyon élvezte ezt is.
Mindenesetre erõt és reményt merítek abból, hogy más is túlélte már, hogy két pici gyereke volt... Kép
üdv midndenkinek
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok!

Fog ez menni Zsoka!
De azert egy picit hadd remisszelek el mindannyiotokat, a dolog nem er veget! par ev, es kezdodik elorol! Vagy nekunk amiatt, hogy lenyegeben kimaradt, meg csak most kezdodik? Mindenesetre nalunk most rosszabb a helyzet, marjak egymast allandoan. Plane a fiu/lany utalkozos korszakukat is elik, meg melle a (masodik dackor?) azt az idot, amikor elviccelnek azon, ha kerek toluk valamit.
De most nem panaszkodom, eppen parszaz km-re vagyok toluk, es csak ket het mulva latom oket. (Ha a dolog sikeres, irhatok a csodas-papak rovatba, apjuk van veluk egyedul egyelore)
A jatekokrol jut eszembe: akkoriban szedegettuk elo a kicsiknek a csorgoket meg a gumi allatkakat. Ezekkel Balint mar elotte nem jatszott, akkor viszont ujra erdekelni kezdte ot, az allatokkal pl. nagyon jol eljatszott. Csak nehez volt meggyozni, hogy megse vegye pont azt el,a mi a a kicsinek is kellene.
Amikor jottek a pepes kajak, akkor mar jott a szoveg, na te is pici akarsz lenni, mert akkor ilyet egyel, csoki viszont nincs, mert azt a kicsik nem kaphatnak. Na ez is hasznalt altalaban.
Pelusrol: Balint 3 evesen lett szobatiszta, igaz akkor mar gyorsan, elotte meg nem sok energiat tettunk bele. Akkor mar erdekelte a Cola, de mondtuk, hogy akinek pelusa van, az meg kicsi hozza. Es amikor bilibe pisilt, akkor kaphatott jutalmul colat. Most nem azt mondom, hogy szerencses colat itatni veluk, de valamit, amit addig neki nem lehetett, de latta a felnottektol, es szeretne, azt be lehet vetni.
Zsoka, ti a szopas utan szoktatok ra a cumisuvegre? Vagy uveg mellett tudtatok 22 honapig szopni? (nekem akkor mar eszembe nem jutott volna uveget adni, igaz, nekunk sose egy darab cumisuvegunk sem volt, igy ok nem is tudtak mi is az)
De ezek szerint a cumik elhagyasanak legjobb modja, mikor a gyermek kivegzi a cumijat, es szepen elbucsuzik tole.
En is kerek-gyujtok otleteket: ket nagyobbacska meg egy pici korrol. Noverem ket nagy gyermeke elsos ill. ovis, es most vitte haza a picit. Egyedul lesz veluk, a ferje holnaputan hazamegy Spanyolo.ba. A nagyokat, busszal, nap mint nap vinni kell. HOgyan lehet ezt megoldani? (jo, eleinte anyu segit neki, de vegtelensegig nem fog menni) Minden otletnek orulunk! (nagyon kuzdok a noveremnel, az elso kettot (Spo-ban szulettek) csak 3-3 honapig szoptatta. Most egyelore elindult a dolog, szeretnem ha most sikerulne neki)
Ja, Zsoka, nalad ez hogy ment a SOTE-n? A noveremnel egybol adtak a noverkek a teat, rem meleg volt a szobaban, es a babak tenyleg szomjasak voltak. Meg akinek 2.-3. nap nem volt eleg (?!!!) a tej, maris adtak a tapszert , meg taprecepttel adtak haza. Most akkor ez a korhaz bababarat lett attol, hogy ott vannak a babak a mamakkal? Meg azt is meselte, hogy alig jottek be a noverek megmutatni, mit hogy csinaljanak. Te is igy lattad? (bocs, hogy ide, de ha egyszer itt jutott eszembe)
Ildi
Pethes Ildiko
 


Szia Ildi,
Ábel addig egyáltalán nem kapott cumisüveget, míg csak szopott (hét hónapos koráig). Utána abban adtam neki a gyümölcslevet, gyerekteát. Nem kellett volna... Emesét már rögtön a pohárra (legalábbis a csõrösre) fogom szoktatni, így kimarad a cumisüveg. Most olvastam a Rendeéõben, hogy vkinek a kislénya csak cumisüvegbõl iszik tejet. Na, nálunk ugyanez van. Ábel a vizet, gyümölcslevet megissza pohárból, de a kakaót, tejet csak cumisüvegbõl hajlandó. Ha pohárban adom, hisztizik. A múltkor eltûnt vhová a cumisüveg, nem azzal aludt el, iszonyú éjszakánk volt. Tudom, hogy le kellene róla szoktatni, de úgy vagyok vele, hogy ez még nem olyan nagy baj, majd csak leszokik róla. (Remélem legalábbis. 16 éves fiúkat még nem láttam cumisüveggel... Kép )
Ildi, a Sotén teáztatják a babákat, én lógtam ki a sorból, mert nem voltam hajlandó a gyereknek teát adni. HÁl'Istennek bõven volt tejem. így tudtam szooptatzni már az elejétõl. A mûtét másnapján már volt elõtejem. Mondjuk én voltam az egyetlen második gyerekes anyuka a szobában, néztek is rám a többiek (anyukák), hogy kiszárad a gyerek, meg miért nem adok neki teát, stb. stb. Amikor a nõvérek hozták a babáknak a cumisüveget, én megvártam, míg kimentek, azátn felajénlottam vkinek a teát. El is fogadták. Míg bent voltam, olíyan nem volt, hogy vkinek ne lett volna teje, viszont többen is voltak, akik a mellbimbójuk miatt nagyon megkínlódtak a szoptatással. Tápszert senkinek sem írtak fel. A nõvérek - amikor idejük engedte - állandóan bejártak, és nagyon segítõkészek voltak, próbálták a befelé forduló mellbibmót a baba szájába gyömöszölni. Az anyukák és a nõvérek együttes kínlódására mindkét anyuka tudott szoptatni. Jaj, mosdt jut eszemnbe - az egyik anyuka már szegény teljesen kivolt, mert a baba már második napja nem tusdott szopni a mellbimbó miatt, teáztatta ugyan, de hát kétségbe volt esve, a tea nem elég a babának, és kérte a nõvéreket, adjanak tápszert, vagy írassanak fel a gyerekorvossal. A nõvérkék meg azt mondták neki, szó sem lehet róla, menni fog majd, meglátja. És tényleg sikerült neki.
Egyébként azt hiszem a Sote nem bababarát kórház. Viszont azt hiszem a következõnél is ide megyek (csak éppen másik dokihoz).
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok!

Örömmel olvasom ezt a topicot: a fiam két éves lesz, mikor a kicsi megszületik, én meg tudom, hogy jó lesz, de tele vagyok kétségekkel, hogyan oldom meg, hogy mindkettõ - sérülés nélkül- megússza a kezdeti idõszakot.

Valahol épp leírtam, hogy pszichológia-vizsgám lesz, ez azért borzalmas, mert tele van a fejem a pszichoszociális énfejlõdés szakaszaival és jellemzõivel.
Ez a két éves kor az anyáról való leválás, az én-határok megállapítása (mindent tagad a gyerek, ami nem õ, magyarul dackorszak) és az én-megmutatás kora. Tehát nem lehet elvárni tõle, hogy kivárjon, háttérbe szoruljon, késleltessen (egyáltalán más szempontból nézze a dolgokat) a kicsi javára, csak azért, mert õ a nagyobb. (Erre az óvodáskor második felétõl képes csak!)
Csak abban bízom, hogy mire megszületik a kicsi, elfelejtem ezt a "mûtudományt", különben kezelésre szorulok magam is....
Szóval írjatok, hagy okuljak elõre is...jó tudni mi vár az ember lányára.


Anta
Csutak
 


Szia, Anta!

Na, azért nincs az kõbe vésve, amit a pszichoszociális énfejlõdés alatt oktatnak! Gondolj csak arra, milyen sokáig hitték szentül az emberek, hogy a Föld lapos, és a Nap kering a Föld körül... Én úgy gondolom, hogy minden gyermek más, egyrészt egyéniségébõl, másrészt a tényleges lelki és biológiai korából fakadóan (ugye az érési folyamat korántsem szabványos ütemben zajlik a gyerekeknél), így a legokosabb, amit az ember tehet véleményem szerint az, hogy a saját tapasztalataira és megérzéseire hallgat.

Mondanám, hogy nálunk a gyerek 2 éves korában is elvártuk tõle, hogy idõnként háttérben tudja tartani magát, és kivárni a sorát stb., most ugye 3 éves, ami azért még korántsem az óvodás kor második fele, de már remekül tisztában van vele a lurkó, hogy nem körülötte van a világ. Hogy másoknak is vannak igényei, hogy másokra is oda kell figyelni. És ha mondjuk 5 éves koráig elnézõen mosolyogsz a követelõdzésein, mondván, hogy nem elég érett rá, hogy másokat néha önmaga elé tudjon helyezni, akkor késõbb hogy magyarázod meg neki, hogy tegnap még elnéztem neked, de mától egészen másképp kell viselkedned? Én azt vallom, hogy a nevelésben a következetesség és a gyermek határainak, korlátainak, vagyis a "házirendnek" határozott kiszabása az egyik legfontosabb dolog. Mindig tudja, mihez kell tartania magát, és az elvek azonosak maradnak, csak a rávezetés módja lesz más. Ez ugyan nem egészen a kicsi és a pici témája, csak egy egycsemetés anya szent meggyõzõdésen alapuló tapasztalata, ami legalább a többi gyermekáldás bepottyanásáig él, de reményei szerint azért csak akad benne mások számára is használható gondolat...

Üdv: Krisztina
krisztina (krisztina)
 


Szia Krisztina!
Ez több esetén idönként egyszerû, mert társadalomként mûködnek: ha az egyik nagyon ugrál, a többiek mondjuk ráülnek a fejére, vagy hasonló.... Sok dolgot kiegyensulyoznak maguk.
Zsolt
Zsolt
 


Szia Krisztina!

Persze, hogy elvárásokat ébresztesz a gyerekeddel szemben!
Csak az nem mindegy, hogy mit értékelsz: ha tudod, hogy egy ilyen korú gyereknél nem az a természetes, hogy mindenben megfelel az õt körülvevõ normarendszernek, hanem az hogy nem, akkor talán sokkal jobban tudsz neki örülni, hogy "jól" viselkedik.

Kedves Zsolt!

És mik a kilátásai a legkisebbnek, ha pl neki lenne oka ráülni a legnagyobb fejére?
Várnia kell, amíg megnõ, vagy megkér valakit, hogy segítsen?
Hol húzzátok meg a határt a tömegjeleneteknél?
Hangerõ, csonttörés, anyagi kártékonykodás, szülõi idegrendszer összeomlása?

Anta
Csutak
 


Kedves Anta!

Hát látom, hogy mint szegény Kép Zsóka ott a két picivel, téged is elönt majd a tennivaló, meg a behisztizés (ezt jól mondta...)
Jól viselkedik, ha ön-rendszerében jól érzi magát. A követelmények támasztása: az együttélési normák, "házirend". Vannak dolgok, amiket akármikor is meg kell tölük követelni (pl. nem nyulkálunk a konnektorokba, stb.) Meglátod, ha többen vannak, bizonyos szempontokból könnyebb: ugyanis ezt a bizonyos normarendszert nem minden pillanatban neked kell közvetitened, hanem a "kortársai", a tesok is diktálnak neki. És a pici amúgy is hihetetlen érdeklõdéssel fordul a testvérei felé, neki azok is félistenek, csak érdekesebbek. (aki a saját lábán ide-oda megy, ahova akar, az 3 honapos szemel már isteni kiváltság, szerintem).

Hogy mik a kilátásai a legkisebbnek? És ezt pont Te kérdezed? Jussanak eszedbe a kieszközölt atyai pofonok! Mindig õrá ülnek. Namost van, hogy az egyik nagyobb kiáll mellette, és megvédi, akkor elõbb utóbb valamelyik nagyobb halálordít. Ha egymaga marad, hangerõvel pótolja, és km-es körzetben lévõ kármelyik szülõ ugrik, ha hallja, hogy a kedvenc csemetéje halálsikolyokat hallat. Úgyhogy végül is megkér valakit hogy segitsen, pontosan fogalmaztál. Hol a határ? A szülõi idegrendszer érzékeny mûszer erre, hamar összeomlik, és rendteremtés indul be. Személy szerint nagyon ugrok az anyagi kártékonykodásra is, ilyenkor a csonttörés veszélye áll fönt, de a gyermek részére. De általában elég, ha a hangnyomásszintem akkora, hogy a lökéshullámok visszavetik a gyereket a céltárgy/célszemélytõl (üvegezett ajtó, aminek készül nekihajitani a szerszámosdobozt, vagy a kisteso feje). De a gyerekközösség / testvérek néha sokkal jobb tanitómester, mint a szülõk.
Hogy is mondtad? Visszafogott? haha... Sose csapjon be a látszat.
Zsolt
Zsolt
 


Zorkanya írjál ha van idod mi újság veletek?
Hogy alakult a dolog Zorkával?
Döme gömbölyödik?
És Te jól vagy?

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Zorkanya!
En is kivancsian varom a folytatasod ! Remelem
sikurult Zorkanak picit megboldogulnia Domevel!
Mar regota olvasgatlak (anyos storydat is szomo-
ruan olvastam!- mi lett a folytatas???)
Az eleted hasonlit egy szappanoperahoz ??:-)))))
Ezenkivul lehet hogy van egy kozos ismerosunk.
( De csak 10%- a ferjednek nincse egy orvosno
Annamaria rokona ??)
Szia,Csilla
LCsilla
 


Üdv mindenkinek

Most akad egy kis idõ, úgyhogy írok akkor. A helyet javult már, amióta jól vagyok azóta türelmesebb is lettem így annyira nem akadok ki. Zozi megemberelte megát, most is nyüstöli a DÖPÉ-t ahogy õ mondja, de már nem bántja rosszindulatból, belém is visszaszerelmesedett, úgyhogy úgy tûnik kezd helyreállni a régi rend. Döpi már nem az az áldott jó gyerek rafkózik erõteljesen csak valaki rázza a fenekét, hízni szerncsére hízik, ebben nem a nõvérére hasonlít, a szopi is megy már, igaz két cicibõl, pedig már van annyi tej hogy 1 is elég lenne (szerintem). Szóval most úgy elégedett vagyok én is. Viszont a hasam olyan nagy, és a szopi miatt örökké zabálnék, attól félek hogy széthízom az agyam a végére. Megvárom még a 6 hetes vizsgálatot és utána nekikezdek valami tornának. Ami borzasztó rajtam az a comb, csipõ,has- tudtok valami jó tornás videókazit, ami lehetõleg rövid-mondjuk 30 perc-többre nincs idõm, és kifejezetten a fenti ominózus testrészekre koncentrál??? Illetve tudtok-e valamit a köldöksérv mûtétjérõl??

Most egyenlõre ennyit. Döpe egyre jobban hasonlít Dagobertbácsira- a fejformája legalábbis. (De nekem nagyon tetszik a kis pöcsös)

Üdv: Zorkanya (és Döpianya egyszemélyben)
Zorkanya
 


Zorkanya+Döpianya,
örömmel olvasom, hogy alakul a menetrend Nálatok,
fö, hogy szopni tudjon a babóc, a külcsíny ráér tavaszig, eltakarja a kabát úgyis.
Nekem a felülések válnak be, különbözö variációkban, fokozatosan emelve a dózist.
Szép napokat Nektek,
Kinga
kinga (kinga)
 


Zorkanya!

A köldöksérvrõl gyereknél van irodalom itt a neten is, mûtétje abszolút nyugis, egynapos bentlevõs. Hogy ugyanez milyen felnõttnél, arról sajnos semmit nem láttam még.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Zorkanya!

Zsofi babánknak is volt/van kölöksérve, és azt mondta a doki, hogy vegyünk a patikában köldöksérv-tapaszt, es használjuk azt. Ha nem segit, akkor gondolkodjunk csak a bicskázáson.

Ez a tapasz olyan, mint egy hosszabb leukopleszt, es a kozepen nem ragad, es jobban nyomja vissza koldokot.
Hetekig hordta, par naponta csereljuk, abban furdik. Meg is kel nézni, hogy javult-e a helyzet, es vonzo nöies-e már a kis pocija!

üdv
zsolt
Zsolt
 


Zorkanya,
Meglásd, lesz ez még jobb is! A hájra gondolok. Én meg voltam riadva magamtól... (Csípõ, has, comb).
Aztán ahogy a hetek múltak, belefértem abba a nadrágomba, amelyiket 3 hónapos terhesen hordtam. Aztán meg abba, amit terhességem elején (zabáltam mint egy disznó, és íhztem is). Tegnapelõtt pedig belefértem abba, amelyiket terhesség elõtt hordtam!! (Mindenkitõl bocs, muszáj dicsekednem... Kép Kép). Itt írták a láényok többen is, emg a rendelõben a szoptatási tanácsadó, hogy a comb+csípõ+has a szoptatásra raktározza az energiát, nem hittem el. De ezek szerint ténxyleg így lehet...
Mellesleg: irigyellek, hogy van/lesz idõd tornázni... Kép
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Üdv mindenkinek

Köldöksérv ügyben én vagyok az alany nem a pici baba. Azért érdekel a dolog mert az egyik ismerõsömet szintén a szülés utáni köldöksérvvel mûtötték a nyáron, igaz õt egyben megplasztikézták, bõrt vágtak ki, izmot varrtak össze ilyesmi, de valami nagyon durva lehetett a vágás az deréktól derékig, valami 6 hétig semmit (szó szerint) nem emelhetett, mondjuk kurva jó lett a hasa, izmos, feszes, lapos. A császármetszés után az a szar, hogy úgy rálóg az ember hasa a vágásra. Na szóval engem felnõtt mûtét érdekelne.
A terhesség elõtti nadrágom rámjött már a második héten ahogy hazajöttem, de Döpivel csak 11 kilót híztam, és az le is jött mire hazajöttem, mégis iszonyatos a külsõm, jó kis narancsbõrök nagy has, vaskos felsõkarok, hát én sem lennék miss február a playboyban. Érdekes mert Zozival vagy 16-17 kg-ot híztam, maradt is rajtam belõle 5, mégis jobban néztem ki mint most. Na meg Döpivel lett egy helyes kis úszógumim a csipõm körül. És örökké éhesnek érzem magam. Idõnként elcsábulok, a múltkor 4 (!!!) krémes lenyomtam együltõ helyemben, és döbbentem konstatáltam hogy még ennék ha volna... Szóval kicsit durva. Most kis önfegyelmet próbálok magamra erõszakolni, hát elég nehezen megy....
Na szóval várjam akkor a csodát??? Jön a fogyás magától?? Elképedve tapasztaltam hogy itt Budaörsön olyan kis vékony minden anyuka akik babakocsit tologatnak..
Hát hogy a tornára hogy lesz idõ nem tudom, lehet hogy nagyon optimista vagyok...

No mára ennyit...

Ti szedtetek vitamint a szoptatás alatt?? Én idõnként szedek valami Multivitamin terheseknek kapszulát, ismeri valaki?? Félek hogy ettõl ez a nagy zabálás, lehet hogy ez is olyan mint a Materna hogy csak megdurran az ember tõle- mármint kilóilag...

Puszi mindenkinek: Zorkanya
Zorkanya
 


Kedves Zorkanya!
En sem voltam sokkal tobb kilo a masodik szules utan, mint elotte, mindossze harom kilo maradt rajtam. De ugy neztem ki, mint egy kofa. En mindig combra es popsira( ahogy a fiam mondana: pospisra...) hiztam, most az osszeset a karomra es a hatamra hiztam, iszonyu meretu melleim lettek( amiket nem is nagyon bantam) de nagyon szar volt tukorbe nezni. Es most Callaneticsre jarok, baromira faraszto, de megeri, egy honap alatt negy centi ment le a hasamrol es a hatamrol, lathato a kulonbseg.
En is zabaltam a szoptatas alatt( meg mindig szoptatok) ha nem ettem, nem volt tejem.Most is zabalok, de csak almat es narancsot. Remelem, nyarra eltunik ez a morbid hajreteg, mert a Balaton partjan lakunk, es nagyon kaki dolog a bokrok kozott bujkalva, mint egy partizan elvergodni a vizig, hogy senki ne lasson meg...
Udv
Eva
Eva
 


Szia Zorkanya!

Azért lassan azzal a tornával. Azt tudod, hogy elvilg aki császárral szült annak 10 hétig nem szabad porszivóznia? Mivel a császár nagy hasi mütétnek számit vigyázni kell a hasizmokra.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Szia Zorkanya,
Én anno terhességem alatt megvetem egy doboz Elevitet, bevettem egy szemet, aztán ötbbet nem. Most szülés után szépen beszedtem. Viszont a hajam iszonyatosan elkezdett hullani, csomókban jött ki, annyira, hogy már le kelett vágnom (derékig ért, brühühühü, most meg vállig se). A bõrgyógyász azt mondta, csak vitamintartalmú bogyót szedhetek rá, egyebet nem, úgyhogy vettem élesztõtablettát, de nem merem bevenni. Élesztõ, hátha felfúj... Tudom, hogy lehet, hogy baromság, mit gondoltok?

Szia Kata,
hát ezt nekem nem mondták, Én porszívóztam, meg bevásároltam, meg minden. Meg emelgettem a 15 kilós fiamat (mármint a két és fél évest)(na jó, nem két héttel a szülés/mûtét után, de nem vártam meg a tíz hetet). Persze nem azt mondom, hogy mindenki utánozzon, de gondolom alkat kérdése. Remélem, semmim nem ment tönkre odabent... Kép
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


üdv

Kedves Bigacsiga

nem tudom én a múltkor is elkezdtem 6 hetesen tornázni (szintén császár volt), az orvos azt mondta szabad, most meg kifejezetten kell valami speciális hasizomtornát kell elkezdenem a köldöksérvem miatt, hátha visszamegy (???) magától, bár mástól meg azt hallottam hogy pl. a felülések csak rontanak a helyzeten. Egyébként valaki itt még régen írta a szoptatás rovatban, hogy õ nem eszik, csak sokat iszik, és így is van teje elég. Hát nem tudom, de haez az ára a szopinak legyen, majd lefogyok utána, de most nem akarom elcseszni mint a Zorknál. Almákat rágcsálok én is, a narancstól Döpi olyan hasgörcsöket kapott hogy 2 éjszakát átüvöltött úgyhogy ez nálunk nem megy. Sok nõrõl hallottam aki igazából a szoptatás alatt hízott meg, kicsit félek hogy velem is ez lesz.

Zorkanya
Zorkanya
 


Zsóka

a fent említett ismerõsömnek akkor lett sérve mikor a 4 hetes fiát megemelte a babakocsival együtt, és akkor nyílt szét a sebe is. Na jó nem résmisztgetlek, de én is emelgetem Zorkot, igaz õ csak 10 kg de emelni nem semmi, és én is járok bevásárolni, sõt mivel a negyedken lakunk ez még külön megerõltetés. Hát nem tudom, de nekem eltökélt szándékom hogy fél év múlva megnézessem magam, mondják meg hogy rendben van-e a belsõ varrat, lettek-e összenövéseim, hát ezt csak meg tudják nézni nem?? Ha neked is megtudták nézni a varrat vastagságát nem????? Mindenesetre rettegek hogy milyen következményei lesznek ennek a szülésnek, nagyon megfélemlítettek a Zork utáni következmnyek...
A hajhullásra meg nagyon ajánlgatták a Revalidot itt az anyukák- szerencsére nekem még nem hullik, de azt hiszem az olyan 3 hónapos kor körül van???
Ábel mikor kezdett el beszélni, és most hogy áll vele?? Hát a szobatisztasággal???
Igaz hogy nem lehet egyformán szeretni a gyerekeinket, és akaratlanul is az egyiket jobban szereted??

Zorkanya

Ui: Zsóka neked nem szokott fájni a belsõ varratod?? Én most majd megvesztem annyira fájt, de azt mondták hogy a fronttól van??
A te hasad hogy áll?? Nem lóg a bõröd ??
Zorkanya
 


Szia ZOrkanya!

Fel a fejjel! Én is azok közé tartozom, akiktõl a szoptatás után lementek a kilók (igaz ez napi 2 liter fölötti tejmennyiség volt nekem), de lejjebb voltam 1 évvel az ikrek születése után, mint az elsõ gyerek elõtt! Pedig én sose tudtam fogyózni, és nem is fogyóztam.
Szerintem a császár után jobb, amit lehet egyelõre kihagyni, a kilók ráérnek, nem éri meg a torna az esetleges komplikációkat. Ezzel együtt persze ugyebár kétnaposan közölték az emberrel, hogy gyerünk mozogni kell, szóval ki tudja. Mindenesetre jobb minél kevesebbet emelgetni.
Rólam is azt mondják sokan, hogy a háromból a kisebb fiamat szeretem legjobban. A fene tudja, szeretem én ugyanúgy a többit is, csak vele lehet legjobban kifejezni, õ igényli legjobban, és õ viszonozza legjobban (és õ az, akinek mindenki udvarol a buszokon is...)
Ha valami lesz ebbõl a belsõ helyzet ellenõrzésbõl, akkor feltétlen számolj be nekünk, kíváncsi lennék, mit lehet megállapítani és mit nem (azaz pl. egy esetleges újabb terhesség vállalása elõtt meg tudják-e mondani, mégis milyen állapotok uralkodnak odabent)
ILdi
Pethes Ildikó
 


Szasztok,
Torna:
Anno az elsõ császár után a dokibá azt mondta, hogy 1 héttel a mûtét után is lehet már hasizomgyakorlatot csinálni, csak nem mindegy, hogy milyet. Van izoMETRIÁS meg izoTÓNIÁS. (Melyik mwelyik, nem tudom.) Az egyik az a bizonyos felülések, a másik pedig, amit õ is ajánlott: akár fekvõ helyzetben egyszerûen megfeszíted a hasizmot mondjuk 5-tel kezdve, aztán napi öttel emelve max, 30-szor egy alkalommal. Õ napi 3-at mondott, hogy 3x lehet. Sose csináltam, túl lusta vagyok...

Zorkanya! Hogy a végén kedzdjem:
Szégyellem is, de asszem tényleg van olyan, hogy az ember az egyiket kicsit jobban szereti. Pontosabb a fogalmazás, ha azt írom: másképp. Most a kicsi van a szívem csücskében. A harmadiknál meg biztos a harmadik. Mert õ a pici, a gyámolításra, dédelgetésre szrouló, aki bízik még mindenkiben, mindenkire mosolyog, akit óvni kell mindentõl. Mondom, szégyellem magam érte, de ez van. Persze ez nem azt jelenti, hogy Ábelt ne szeretném, imádom az a rosszcsont lurkót is, de még hogy!Nyugtassatok már meg, hogy van ilyen is. Vagy nincs?

Ábel az elsõ értelmes szót 15 hónaposan mondta, most nagyon szépen, folyékonyan beszél, hatalmas szókinccsel és választékosan. Én mindent megértek, amit mond, mások néha nem értik, de ez már egyre ritkább.
Szobatisztaság: sehol. Már nem adok rá nappal pelust, úgyhogy úszunk a pisiben. Nem szól, hogy pisilni kell, megpisiltetem, akkor pisil. de magától még sosem szólt. Utána viszont minsdig szól, csurompisis gatyával: anyu, pisis vagyok! Cseréld le a nadrágopmat!

Belsõ varrat: Azt hallottam, hogy belül állítólag nincs is varrat. Hogyez igaz e nem tudom??? Pár hétig szülés után nem a méhemen levõ vágás fájt, hanem bent a pocakomban ahol állítólag keresztülvágták függõlegesen az izmokat, úy hasközéptõl köldökig, érintésre érzékeny volt. A hathetes kontrollon mondtam is, azt mondták, ez a belsõ vágás miatt van. Elmúlt.
Mellesleg a barátnõm is a negyedikre maga cipelte fel a babakocsit a gyerekkel, kéthetesen szét is ment a külsõ sebe.

Én ahogy eldicseledtem vele Kép kevesebb vagyok, mint közvetlenül a terhességem elõtt. Mármint kevesebb a súlyom. Azt tudom, hogy akkor kezdtem el hízni, amikor Ábel már nem csak szopott, hanem mást is evett (7 hónapos volt), én meg ugyanannyit ettem, mint amikor csak szopott, persze a tejcsihez már nem kellett annyi energia, a fölös kaja nem a tjcsire ment, hanem rám... Kép
Helyes kis pocakom van, de tényleg pici. Majd lemegy. Ha a csípõm így lement... A pocakom tényleg nagyon ronda volt, amíg rálógott a vágásra, de ez ahogy húzódik vissza a hasad, elmúlik, és egyre szebb leszel! Kép

Most ez úgy hangzik, mintha magamat tömjénezném, hogy milyen szép és karcsú vagyok, pesdig sajna nem Kép. (Lassan már kopasz viszont).
A combom ugyan vékonyabb lett, de azért lenne mit letornázni róla - ha nem lennék olyan lusta.

Zorkanya,. férjeddel mi van? Már ha nem vagyok indiszkrét. Nem kötelezõ rá válaszolni.
legyetek jók
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Szia Zsoka!

Pataknevüt jobban szereted? Ne aggodj, ez egy rettentö egyszerü program benned. Azért van, mert a pici jobban rászorul a gondoskodásodra, és az ö tulélése miatt van benned a program. Neki a kommunikálási képességehez, aqgyfejlödéshez valo többlet-ingereket biztositod, és ezt nem te hibád, ne legyen szégyenérzeted. Én néha Zsofival elvonulok a nagyágyba, és addig babusgatom, amig nem halálordit. A többiek panaszkodják, hogy öket meg ritkán simogatja a papa.
A program az, hogy azt tedd, ami Neked a babával jólesik! Ugyanis neki meg arra van szüksége. (na, nem az, amikor 3 orája ordit, és furákat kezdesz gondolni...Kép

üdv
Zsolt
Zsolt
 


Üdv fiatalok

Témáink:

Iszonyú testszerkezet: elkezdtem haskötõt hordani, bár így 5 hetesen lehet hogy késõ, de olyan jól érzem magam benne.
Torna: nekem a felülésekrõl meg éppen a durva formát ajánlotta az orvos, de mondom a köldöksérves barátnõmet meg jól lecseszták a felülések miatt, mert õk az mondták hogy csak rontott a sérve helyzetén. Egyébként én máshol is azt hallottam hogy igazából nem a felülés a hatékony hasizomgyakorlat, mert ez megterheli a gerincet stb.
Gyerekszeretet: én imádom a Döpit, de a Zorkot most nagyon szeretem, talán jobban mint a Döpit, lelkiismeretfurdalásom van amiatt hogy olyan türelmetlenül bántam vele, de Zork is hálásabb ezért, és talán hogy ezt érzi, azért nem olyan már mint az elsõ hetekben. Igazából elõtte nem is nagyon merem szeretgetni a Döpit, vagy úgy hogy Zorkkal együtt nyaljuk-faljuk, de még így is látom hogy féltékeny ha mi szopizunk, olyankor õ is odabújik hozzánk, és simogatni szoktuk egymást.
E napi kérdés: szerintetek normális hogy a Döpinek idõnként a nagy igyekezetben összeakadnak a szemei és bandzsít?? Remélem ez nem azt jelenti hogy kancsal lesz???
Férj: (Zsókának válasz): olyan semleges a kapcsolatunk, most elég sok gondja van a munkahelyen és emiatt el van keseredve, de azért úgy érzem kedvel engem, bár nem hozzuk szóba a nyáron történteket de tudom hogy még mindig engem okol a történtekért. Na ez elég semmi válasz, de igazából magam sem tudom jellemezni a helyzetet.
Beszéd: csak azért kérdezgettem mert Zork az istennek nem akarja a maga kis nyelvét elhagyni, csak beszél, beszél, de Zorkul. Szavakat ért, tud de nem nagyon használ, ésez roppant idegesít, hogy miért nem beszél már, mikor érteni meg mindent ért. Egyébként be nem áll a szája, de mondom a maga kis nyelvén elkommunikál aztán ennyi. A doki bácsi szerint az a baj, hogy mi így is megértjük ezért nincs arra kényszerülve hogy rendesen beszéljen. Hát nem tudom.

Na várom a válaszokat
Puszi: Zorkanya
Zorkanya
 


Kedves Zorkanya! Nem hinnem, hogy Dopi kancsal lesz, ilyenkor a ferjem( Donvito) azt mondja, hogy akkomodal, vagyis egy targyra probal nezni. Csak nekik meg nagyon konnyem mozognak kulon-kulon a szemeik, szoval nem hiszem, hogy koros lenne a dolog a fiaddal. A beszed: a fiam nagyon sokaig csak hablatyolni tudott, egy-egy szot lehetett belole megerteni( foleg ami vonattal es autoval kapcsolatos volt...)aztan egyik pillanatrol a masikra elkezdett beszelni. Ami engem aggaszt, az az, hogy nagyon sejpit, az l es az r hangokat nem tudja( nem is nagyon akarja ) kimondani. Az ovoneni szerint jo lenne, ha megnezne egy logopedus, szerintem viszont meg korai.
Na, pa
Eva
Eva
 


Kedves Éva!

Te fiad minicsoportos vagy kiscsoportos?
Az enyém márciusi és kiscsoportos. A kiscssoportban volt felmérés és azt mondta a logopédus csak középsocsoporttól kell járni logopédiára ha addig nem javul jelentosen.
jól sejted, hogy korai még, de ezt az ovononek is tudnia kell mit mikor.

Szia

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Kedves Kata' A fiam kiscsoportos, es nagyon klassz az ovink, Dani egeszen egyszetuen imadja. Az ovoneni azt is hozzatette, hogy azert nem artana, ha logopedus foglalkozna vele, mert egyebeknt kifejezetten okos, kortarsainal fejlettebb ertelmu.(Dagadt is a majam... KépKép ) Csak a beszedet nehez a sejpiets miatt erteni.
egyebirant en meg vagyok rola gyozodve, hogy Dani csak kenyelmes, mert pl ha a teletubbiek-rol van szo, akkor minden tovabbi nelkul mondja a Laa-laa nevet, de mashol meg csak meg sem probalja. Kicsit makacs a lelekem...
Udv
Eva
Eva
 


SZIA ÉVA

És milyen idõs volt a fiad mikor elkezdett beszélni??? Zork is gyagyáskodik néha, nem hajlandó kimondani szavakat amit elõtte kimondott6használt már, sõt a már megszokott dolgokra is halandzsaszavakat talál ki. Eddig ugye én anya voltam, most vagy 2 hete ábi vagyok, hiába javítom ki nem mondja már hogy anya. De a teletubbiek nálunk is mennek, gond nélkül kimondja a nevüket, meg hogy tubbie, nem furcsa?? Egyébjént most nálunk mindenki Tubbie, egyedül az apa maradt apa, én ugye ábi, de mindenki más tubbie, még szegény Döpi is, úgyhogy ezen poénkodtunk hogy hogy hívják a fiadat? Vörös Tubbie! (Vörös a családnevünk..)
Azt hiszem Zorkkal sem lesz majd baj ha végre elkezd beszélni, mert nagy a passzív szókincse, csak végre beszélne már.

Zorkanya
Zorkanya
 


Kedves Zorkanya!
Olvastam leveleidet a császár utáni állapotokról. Én is császárral szültem, a szülés után másnap már 9 kilóval voltam kevesebb (14 kg-t híztam), ebből a gyerek 4kiló 20 dkg volt. Az én hasam is rálóg a vágásra, a karjaim mint két pajszer, a melleim lógnak, szóval rámférne egy alapos generál. De Gergő még mindig szopik, most kezdett tejet kapni ( most lesz egy éves) és a hasam most ment megint egy nagyot vissza. NA, azért nem tűnt el.. Úszógumim azért még van. A hasam sem lapos, de már jobb a helyzet. Ez a sok hablatyot csak aZÉRT írtam, hogy ne izgulj, mikor már beletörődsz a lógó hasba, akkor kezed avlami megmozdulni. Rita
ritasol (ritasol)
 


Kedves Zorkanya! Dani fiam keteves kora utan kezdett ertelmesen beszelni, mint mar emlitettem, adiig olyan tunder-nyelvet beszelt, es ugy csinalt, mintha teljesen normalis nyelvet beszelne. Tokeletesen intonalt, a kerdo mondatot kerdo hangsullyal, csak mintha kinaiul beszelne. Egyebirant engem a fiam azuninak hivott mindig, es ez valahogy rajtam ragadt( teljesen elerzekenyulok tole.)Es olyan hirtelen kezdett el ertelmes szavakat hasznalni, hogy az ismerosok nem kartak hinni a fuluknek( addig nagyon jol szorakoztak ezen a hablaty nyelven, amit Dani produkalt.) Azota gyonyoruen fejlodott a szokincse, neha en is meglepodom rajta, hogy milyen szavakat ismer. Jelzem, az ovoda nagyon jot tett neki, ebben is es sok masban is. Szoval kiatrtas. Allitolag a pszichologusok nem szeretik, ha egy gyerek sajat nyelvet alakit ki maganak, mert az arra utal, hogy el van kenyeztetve, mivel igy is meg tudja ertetni magat a kornyezetevel, es nincsen raszorulva arra, hogy megtanulja a kozosseg nyelvet. En nem erzem ugy, hogy elkenyeztettem volna a fiamat, biztos vagyok benne, hogy anno, amikor halandzsazott, meg volt gyozodve rola, hogy teljesen ertheto, amit mond.
Minden jot, elejenek a teletubbiek!! Kép
Udv
Eva
Eva
 


Sziasztok!

Nekem az elsõ ugyan hamar beszélt, az ikrek viszont rém nehezen, Gergõ 2 és fél évesen tökéletesen kifejezte magát "öö-õ-öö" módon, és mást alig volt hajlandó mondani! Ma már be se áll a szája, bár logopédus neki is kéne. Ha már itt vagyok: milyen a helyzet az ovikban logopédus ügyben? Nálunk ugyanis sok az eszkimó és kevés a fóka helyzet van, csak azokkal bír foglalkozni a logopédus, akik már a következõ évben suliba mennek. Így viszont 6 éves korra szépen rosszul rögzül és aztán nehezebb kijavítani. Mert azt megértem, hogy 3 évesen még nem érdemes, mert látom is, hogy rengeteget fejlõdik még, de 5 éves korra a hibás hangok rosszul rögzülnek. Most Gergõ már képes nagyjából helyes s hangot ejteni, de sz-et mond helyette mindig, és mindig szólni kell hogy kijavítsa. (én szólok reggel 6-7-ig, meg este 5-8 ig, de 7-este5-ig vajh szólogatnak-e az óvónõk...!)
A bandzsiról: kb. kéthónapos korig tök normális dolog a bandzsizás. Nekem az elsõ csinálta, ma már 7,5 éves és semmi baja sincs a szemével. Mi még meg is lepõdtünk, hogy az ikrek nem nagyon bandzsiztak, mert olvastuk is, BÁlint is csinálta, azt gondoltuk, hogy ez minden gyereknél úgy normális...
Ildi
Pethes Ildikó
 


Nekunk nagy mazlink van az ovival, ugy altalaban, de logopedus ugyben is. Ugyanis az egesz oviba 30 gyerek jar, ez a harom csoport egyutt. Mivel nagyon gazdag a falu( Tihany) az ovi is kifejezetten gazdag es jol ellatott. Nem kell semmit vinni a valtoruhan es a napi 160 ft. kajapenzen kivul. Es sajat logopedusa van az ovinak, ami a harminc gyereket tekintve nagyon jo arany. Kozepso csoporttol foglalkozik a logopedus a gyerekekkel. Szoval az itteni ovi kifejezetten idealis hely a piciknek.
Udv
Eva
Eva
 


Ez a logopedus dolog erdekelne. Az en ket fiam nem mond sem g sem k betut. A ferjem szerint nem kell vele foglalkozni, de a nagyobbik mar 4 eves. Mi kulfoldon, az USA-ban lakunk es ilyet itt meg nem is hallottam, hogy logopedus az oviban! Mit gondoltok, el kellene vele kezdeni a gyakorlast? Es ha igen hogyan?

Iden
Iden
 


Kedves Iden!
szerintem probald meg azt, hogy tenyleg nem tudja-e kimondani a fiad a g vagy k hangot. Talalj olyan szavakat, amiben van ilyen hang, mondd ki nekik te, es kerdezd meg,hogy hallja-e a kulonbseget. Ez csak egy otlet, en igy jottel ra, hogy a fiam ki tudja mondani az l hangot, ha akarja. Azt, hpgy Lala, nagyon szepen mondja, es ha nem figyel oda, akkor mar mas szavakban is. Az mas kerdes, hogy nem akarja mondani. Tehat, ha tudatosan odafu=igyel ra, akkor direkt nem mondja ki, sot meg ki is hangsulyozza hogy az nem l, hanem j.
Ha nem a g-vel es a k-val lenne gondod, tudnam meg javasolni a tukor elotti beszedet. Ez az l hangnal bevalt. De a olyan torokhangoknal, mint a g es a k, nem latszik hang kepzese a tukorben.
Udv
Eva
Eva
 


Megint csak könyvekre tudok hivatkozni:

Montágh Imre: Mondd ki szépen!
Móra Ferenc Könyvkiadó

Ebbol a hangokat lehet megtanulni, hogy lehet helyesen kiejteni.

Bittera Tiborné és Dr. Juhász Ágnes
Én is tudok beszélni I-II.
Nemzeti Tankönyvkiadó
Ehhez van tanári kézikönyv is, hogy hogy kell használni a könyvet.

Az elso rész képekkel van tele beszéltetni lehet a gyereket a képekrol.


bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok!

A Montágh Imre könyvet én is tudom javasolni, a fiamnak azzal lett k-ja meg g-je. Viszont nem tudom, Iden, te ezt be tudod-e valakivel szereztetni? Ha csak ez a két hang kell, megpróbálhatom esetleg az ehhez való segítséget ide beírogatni, fenti könyvben szépen leírják, milyen gyakorlatokkal eddzük a gyerek izmait, és azt is, hogyan vegyük rá a megfelelõ hang képzésére (most csak arra emlékszem, hogy a k-hoz az ment, hogy be kell rakni az ujját a szájába, és lenyomni vele a nyelvét, miközben talán a t hangot (amit tudnak is ált) kell mondatni, és a nyelvlenyomástól k lesz belõle. És késõbb elég, ha a szájához teszi az ujját, ez emlékezteti a mozdulatra.)

ja, tegnap nagy sikerélményem volt, mert valami s hangos szót minden figyelmeztetés, elõzetes erre figyelés nélkül tökéletesen mondott a fiam! (elsõre, utána megtetszett, mondtam mond újra, na akkor már nem ment...)

Ildi
Pethes Ildikó
 


Kedves Ildi!

Kosz a segitseget. Andras nagyon egyuttmukodo es szepen nyomkodja a nyelvet. Csak azt nem tudom - tobbek kozott - hogy milyen gyakran kell gyakorolni, meg tenyleg jobb lenne tobbet tudni a dologrol. A konyvet itt nem tudom beszerezni, csak valakivel elkuldetni Mo-rol. Addig mig ez sikerul, ha nem nagy teher tudnal meg irni a g beturol es esetleg az izomedzo gyakorlatokrol?
Koszi, Iden
Iden
 


Sziasztok,
Az eredeti feltekenyseg temaval kapcsolatban kerdeznek. Az en ket fiam kozott 2 ev es 1 honap van. Mate, az idosebb, eddig tunder baba, semmi gond, imadja a kicsiket. Megszuletett a kicsi.
Korhazbol hazajottunk, semmi gond, Mate szereti, simogatja, puszilgatja. En buszke vagyok, az en kisfiam ugyan nem feltekeny - gondoltam en. Ugyanis mindenkinek ez az elso kerdese. Ti nem ezt tapasztaltatok.
Ha azonban kozossogbe megyunk, Mate megvaltozik. Bantja a kisebb gyerekeket, de nem az egesz piciket, mint a testvere, hanem a kb. az 1 eveseket, akikkel meg nem tud kommunikalni. Es nem mindenkivel csinalja ezt.
A sogornom szerint igy vezeti le a feltekenyseget. Bar szerintem akkor a testveren is tapasztalnam valamilyen szinten ezt az agressziot. O erre - marmint a sogornom - azt mondja, hogy tudat alatt erzi, hogy en neheztelnek ra ezert - marmint ha a testveret bantana - es ezert mast bant. Szerinte elvarom tole, hogy szeresse a testveret es ezert sem ot bantja.
En ezen gondolkodtam, de ugy erzem nem lehet ilyen bonyolult ez a dolog. Raadasul akkor miert nem a kicsiket bantja, miert a kb 1 eveseket.
Tapasztaltatok ilyet. Irjatok.
Bobita
Névtelen
 


Szia Bóbita!

Az én két fiam között is 2 év van. Miután a pici megszületett, Bálint ( "a nagy" ) a játszótéren a nálánál gyengébbeket -fiatalabbat és idosebbet egyaránt- megtámadta, löködte stb.. Már ott tartottam vele, hogy nem mertem gyerekek közé vinni.Otthon a kistesót szerette és most is szereti. Pár hónapjára bölcsibe adtam 1/2 naposra, mert úgy éreztem már nem is tudom a gyereket kezelni. A bölcsodébe jellemzést kellett adni a Bálintról. Én leírtam, hogy engedetlen, csökönyös, verekedos.... Mondanom sem kell mindenre rácáfolt. A gondozónoje azt mondja, hogy tündéri, kedves, szófogadó....Májusban lesz 3 éves valószínu, hogy a dackorszak elérte Ot is, bár a "munkahelyén" moderálja magát. Lehet, hogy nektek is megoldás lenne a bölcsi.
Szia: Lilla
Lilla
 


Sziasztok,
úgy tûnik, nálunk a féltékenység elmúlt. Amikor hazajöttünk a kórházból és máég vagy két hónapig Ábel nagyon féltékeny volt, ezt aztán ki is mutatta, veréssel is akár. Mostanra ez teljesen elmúlt, csak vmiféle nagy dac maradt meg, de az is az én irányomban (ezt Zsolt is írta, hogy náluk a legkisebb "nagy" (4 éves) az anyjával lett hisztisebb.) Ábel Emesét nagyon szereti, ezt mondja is, de puszilgatja, simogatja állandóan. Amikor Em,ese sír, Ábel egy pillanat múlva ott van: anyu, Emese sír; anyu, tisztába kell tenni Emesét; anyu, szoptasd meg Emesét, mert éhes... Írtó aranyos.
És még egy: idegenek nem igazán vehetik kézbe Emesét, mert rögtön vísítani kezd (mármint Ábel), de ez úgy tûnik, nem féltékenység, hanem féltés. Ennek még örülök is, mert így Ketten vigyázunk a kicsire, ha sétálni megyünk... Kép
Szerintem (talán) megúsztuk. (Lekopogom...). De a dackorszak még itt van.. Kép
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Idén!

A g hanghoz a k-hoz hasonlóan le kell szorítani a nyelvét, csak itt dé-t kell mondani. Aztán jó még gyakorolni a fülét, hogy hallja a különbséget, pl k-hoz a koppan-toppan párral, ha koppant hall, akkor kopogjon a kezével, toppanra dobbantson a lábával. Ha már külön csak k-sokat mondva megy a k, de t és k-s szavak együttre kever, akkor olyat javasol, hogy közben mutogasson, k-nál a szája felé, t-nél elõre. Gondolom ugyanez megy g-d-re is.
Direktben ezeknél a hangoknál nincsen erõsítõ gyakorlatsor a könyvben. Máshol vannak, pl. nyald meg az ajkad fönt, majd lent, fogad fönt, majd lent, tedd a nyelved a felsõ fogsor mögé, majd az alsó mögé és aztán föl, le, föl, le. Meg pl. hogy í és ú, az elõbbinél jól széthúzni a szánkat, utóbbinál kerekíteni. Ezeket (hasonlókat ki lehet találni) tükör elõtt jó gyakorolni, hogy össze tudja hasonlítani a sajátját a szülõével.
Gyakorlásnak fontos a rendszeresség, nekünk anno ezeknél a hangoknál úgy volt, hogy minden este kb. negyed órát gyakoroltunk. Ezzel kb. 1 hónap alatt kialakult a dolog. Ha már kezd menni, akkor napközben, valahányszor aktuális szó került elõ, akkor szóltunk, hogy jól mondja.
Jó gyakorlást, szia!
Ildi
Pethes Ildikó
 


Koszi Ildi!

Ez jo, en eddig egesz nap nyuztam (volna), mikor rosszul mondott valamit. Bar nagyon egyuttmukodo, azert beleunt. Az esti negyedora jo lesz nalunk is azt hiszem. Talan meg az occse, aki 3 lesz nemsokara, tanul belole. O ugyanis egyaltalan nem hajlando igy gyakorolni.
Iden
Iden
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: