Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Sajnos nem sokat tudok a magyarországi otthonoktatásról, de nagyon érdekel. Ha valaki esetleg csinálja ezt, akkor érdekelne MINDEN ebben a témában, illetve ha tudtok róla valamit!
Ha van ilyen topic, akkor légyszi linkeljetek oda!
Köszi!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Liv, én szívesen linkelném neked, ha tudnám :)
Egy próba: Iskola-otthon
Ha mégsem működik, akkor a Gyereknevelésen belül ezen az "Iskola-otthon?" címen keresd.

Üdv, Klára
 
 


köszi, megyek! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 

 
 

Liv! :)

www.otthonoktatas.lap.hu oldalon sok hasznosat találsz! Én is most találtam meg, engem is érdekel a téma (bár még nincs gyerekem, de ugye ártani nem árt :wink: ).

A www.otthonoktatas.extra.hu oldalon pedig megtalálod André Viktória Otthonoktatás c. könyvét!
 
 


köszi!
mivel a másik topic már kihalt, úgy látom, remélem, majd előbb-utóbb lesz itt valami beszélgetés...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Szia!:)

Én is remélem, hogy majd idővel többen leszünk.

Nekem azért lennének kérdéseim:
-miért gondolkodsz az otthonoktatásban? (pár érvet már olvastam a Waldorfos topikban)
-olvastam André V. könyvében, hogy zene, rajz, idegennyelv oktatás működhet magántanár segítségével, ti is gondolkoztok magántanárban, vagy mindent ti tanítanátok a gyerekeknek
-szintén ebben a könyvben olvastam a tanár/nem tanár szülők arányáról, Neked/férjednek van tanári diplomája?

Bocsi a sok kérdésért! :)
 
 


Szia! :)

Remélem, nem ijesztettelek el a sok kérdésemmel! :) (meg mást sem)

Szerintem azért jó ötlet az otthonoktatás, mert így minél tovább távol lehet tartani a gyerekeket a külvilág rossz dolgaitól. Persze itt megint előjön a W-s burok, de ott már kifejtettem erről a véleményem.

Nekem nincs tanári diplomám, és nem is tanárnak tanulok, de terveim közt szerepel majd egy nyelvtanári diploma megszerzése. De ettől nem függ úgyse az otthonoktatás, szerintem. Attól még oktathat sokkal jobban is egy ember, hogy nem tanár.
 
 


Szia Liv!

Mi majd itthon szeretnenk oktatni. Csak erre nem surun jarok. Most ovi helyett csinaljuk a csaladi ovit, es akikkel ez megy, ok szinten otthon akarjak majd a sulit is folytatni.

Amikor ovi koteles lesz a gyerek, akkor kell majd elkezdeni az egesznek a hivatalos reszet intezni. Itthon csak magantanulo lehet a gyerek. Szoval, ami az angolban az unschooling, azt itt nem lehet. Majd be kell jarni vizsgakra. Erdemes vegigbongeszni az oktatasi tv. magantanulokra vonatkozo reszeit.

Biobaba
 
 


Tanari diplomarol jut eszembe:)
nekem eppenseggel az is van, de szerintem semmit nem jelent
az egyik angol otthonoktatos konyvben az van, h egy no ugy tanitotta otthon a gyerekeit, h o maga nem tudott se irni, se olvasni:)
 
 


Szia Biobaba :)

Jó dolog ez a családi ovi! A sulit is így szeretnék csinálni? Már mint ilyen családi jellegűen, u.ezekkel a gyerkőcökkel?

Tanári diploma, mint a felmérés is mutatja, nem sokat nyom a latba ebben az esetben. Vki lehet attól még sokkal jobb tanár, hogy nincs diplomája, mint akik manapság a sulikban vannak. Egy-két ilyennél tényleg nem értem, hogy mi a fenének választotta a tanári pályát.
 
 


Sziasztok!

Többéves mérlegelés és tipródás után végre megszületett a döntés, mi is otthonktatók leszünk :D Magyarországon a lányom még bőven óvodás lenne, itt viszont ősztől tanköteles.

Legfőbb indokom az volt, hogy túl korainak tartom az írás-olvasás (és egyéb intellektuális dolgok) bevezetését az angol iskolarendszerben. Erre fel a lányom nem tud várni szeptemberig, minden reggel kéri, hogy tanítsam. Többnyire megelégszik a meseolvasással, ma viszont kitalálta, hogy a születésnapjáig meg akarja tanulni az összes betűt (tehát októberig). Teljesen maga alatt volt, hogy nem tudja leírni a nevemet :roll: Ennyit a plusz egy év "óvodáról" :)

Tanári diplomáról - szerintem az a módszer, amivel az iskolában tanítanak, otthon nem alkalmazható. De sztem nincs is rá szükség, egy (vagy néhány) gyerekkel sokkal több rugalmasságra van lehetőség, mint harminccal. Az amit sokan kritizálnak, a szülői elfogultság, a dolog javára válhat. Hiszen sokkal hatékonyabb lesz a tanulás, ha a gyermekre hallgatunk, és nem azért matekozunk, mert azon van a sor.

Magyarországi tapasztalatokkal tehát nem szolgálhatok, de szívesen beszélgetnék a témáról.

Kati
 
 


Sziasztok! De jó, hogy beindul ez a topic!

Úgy néz ki, családi napközi vagy ovi, vagy mi nálunk is szerveződik talán, azt már olvastam, hogy oviból teljesen ki lehet maradni, még nagycsoportból is.
A sulit meg magántanulóként kell végezni, ha jól tudom.

Én diploma szerint orvos vagyok, tehát a tanársághoz semmi közöm...

mi még vacillálunk W és otthon között, nem tudom, mi lesz. :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Látom, mennyi kérdés van... sajnos szoptatás közben nehezen pötyögök, majd jövök válaszolni!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Sziasztok!

Ahogy már írtam, még nem vagyok elkötelezve az otthonoktatás mellett, egyet tudok, hogy az állami oktatásrendszerbe nem szeretnénk bekerülni. Az épp elég volt nekünk, szülőknek. Marad (nekünk lehetőség csak) a Waldorf, vagy itthon. Még van időnk eldönteni, a nagy épp ma kettő éves. Addig is gondolkodunk, utánajárunk, tapasztalatokat gyűjtünk, ezért is indítottam ezt a topicot.

:?: Érdekelne, hogy aki már döntött (Katica, Biobaba...), miért döntött így és hogyan képzeli el az otthonoktatást.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Liv,

Nem akarok túl sokat írni arról, hogy hogyan képzelem a dolgot. Most van egy négyévesem, és egyenlőre csak ebben gondolkodom.
Az első évben úgy gondolom folytatjuk, amit eddig is csináltunk. Játszunk, sétálunk, beszélgetünk, főzünk, sütünk, olvasunk, mesélünk. Aztán vannak a városban más otthonoktatók, például ma is megyünk velük kirándulni. Iskolaidőben szakkörök vannak, és olcsóbban, mintha magunk mennénk és befizetném Lilit valami tanfolyamra. Majd meglátjuk mire futja időben és mi minden érdekel minket.
Nekünk nem kell tanterv szerint haladni egyáltalán, nincs vizsgáztatás sem. Vettem viszont egy könyvet, amiben évről évre le van bontva, mit tanulnak az iskolában. Nem akarok eszerint haladni konkrétan, csak egy kis útmutatás. Meg majd gondolatban kipipálom, hogy mi mindent tanultunk már :)

A miértnek két oldala van. Egyik oldalon van a tanulás (amit szeretném ha nem passzívan, mások által diktált tempóban élne át) és az otthonoktatás előnyei/iskola hátrányai. Másik oldalon az, hogy szeretem, hogy Lili részt vesz az életemben és én az övében. Szeretem nézni, ahogy nől, fejlődik, tanul. Szabadidőnek meg ott vannak az apás hétvégék :)

Kati
 
 


Kata, ez király! Hát, akkor már nem merek kérdezni...mindenesetre aki beszédes kedvében van, az írjon!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Liv,

Merjél nyugodtan! Magamtól nem tudom, mit írjak :?
(A "nem akarok túl sokat írni" arra vonatkozott, hogy amit a jövőről gondolok, az sokat változhat még, mire oda jutunk, ezért nem feltétlenül kellene róla litániákat írnom :))

Kár, hogy már nem babanetezik az a néhány(?) ember, aki a másik topikba írt, ,hogy otthonoktatnak. Nekik már jócskán lehet tapasztalatuk.
 
 


Sziasztok!

Egy [ur=http://www.nhen.org/printfriendly.asp?ID=362l]lista[/url], ami nekem sokat jelent.
Beszélgethetnénk erről, pro és kontra.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 



Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


:lol: 55 ok, szerintem nekem is van ennyi. Nem is tudom melyiket válasszam, ha valaki megkérdezi miért döntöttem az otthonoktatás mellett. És mostanában mindenki azt kérdezi, hogy hova megy Lili iskolába szeptemberben. :roll:

Engem mindig is vonzott az alternatív oktatás, és mivel nem áll módunkban magániskolába járatni Lilit, így lyukadtam ki az otthonoktatásnál. A városban egy szem Waldorf iskola van, ami drága és messze van. Aztán gondoltam, hogy miért költenénk (ha lenne :)) annyi pénzt arra, hogy otthonos, családias környezetben legyen, amikor ezt én is tudom számára biztosítani.

A másik dolog, ami vonz, az az, hogy a gyerek-felnőtt arány sokkal jobb. Ez tanulás szempontjából is kedvező, de abból a szempontból is, hogy érett személyekkel van körülvéve, tőlük tanul, nem pedig magához hasonlóan éretlen gyerekektől. Tehát itt szocializációra, érzelmi fejlődésre gondolok. Aztán ott van a tinédzserkor, amikor annyira érzékenyek a gyerekek, próbálják megtalálni önmagukat, és ehelyett az iskolában arról szól a dolog, hogy mi divatos, mi nem ciki, hogyan illeszkedjünk be minél jobban. Legalábbis nem tudom Magyarországon mi a helyzet, itt úgy tűnik ez megy.

Szóval egyrészt fontos nekem a családi kötelék, másrészt igyekszem neki alkalmat adni arra, hogy ne legyen mindig szem előtt, lehessen gyerekek közt felnőtt felügyelet nélkül is. Ezt még most nem tartom lehetségesnek, tehát kimerül annyiban, hogy a parkban nem kötöm a lelkére, hogy maradjon a kerítésen belül. Mikor a kerítésen kívül ott vannak azok a szuper farönkök, felmászni, elbújni, játszani.
Meg néha kirándulunk más családokkal, akkor a gyerkőcök elmennek felfedezni, mi meg ücsörgünk és dumálunk 8)
 
 


Ez nagyon tetszik, valaki legyen szíves lefordítani :)

Children can learn to work for internal satisfaction rather than for external rewards.
 
 


sziasztok

megint bekukkantottam:)
en akkor gondoltam eloszor az itthoni tanitasra, mikor meg nem volt se ferj, se gyerek:) Irtam, h van tanari diplomam. Na, hat a gyerekkori suli elmenyek, meg h mar majdnem felnott fejjel lattam, h kik is lesznek tanarok, meg milzen elvarasok vannak ay iskolaban a tanaroktol, meg a tanarokba mit plantalnak, h mit koveteljenek a gyerekektol, meg ugy egyaltalan az egesz modszertan nem tetszett. Nem syeretnem, ha kiolnek a gyerekembol a termesyetes tudasvagzat, h megutalja a tanulast. Minden kisgyereknek van egy magabol adodo vagya a tudasra. Ezert kerdezget annyit, meg tevekenykedik mindenfelet.

Kati idezetenek forditasa: A gyerekek meg tudnak tanulni a külső jutalomak helyett a belső megelégedésért dolgozni.
- hat ezert roviden

hogyanrol nagyon nem tudok meg nyilatkozni. Egyelore nem kell semmifele kovetelmenynek megfelelnunk, ugyh ugy csinaljuk, amit Kati is irt: jatek, seta, beszelgetes, fozocske, kiallitasok, kezmuveskedes...
Aztan remelhetoleg sikerul valamit kitalalni, mikor mar a suliba is kell jarni vizsgazni, h azt hogyan csinaljuk. Eloszor is, kell talalni egy normalis iskolat, ahol nem az a lenyeg, h a gyereket megalazzak. Es ha mondjuk csak negyedevente kellene vizsgazni, akkor tudnank eges mast csinalni, es csak a vizsgak elott nezegetni, ami oda kell. De meg nem igazan tudom.

http://www.holtgws.com/
 
 


Sziasztok!

Biobaba: pont most akartam jönni, hogy belinkeljem ide John Holt munkásságát...:) Tök jó!

Jó lenne, ha jönnének ide már otthonoktatók. Amerikában van külön homeschoolblogger oldal is, meg hát az egész sokkal elterjedtebb.
Gondolkodom, hogy a blogomon írok egy részletes sorozatot az otthonoktatásról.

Ezen az oldalon-amellett, hogy sok szuper info van- van egy Anne Sullivan idézet, sztem beletrafált.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Az antikvarium.hu- n találtam 2 John Holt könyvet! Az az oldal egy kincsesbánya!!! :D :D :D :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Az egyiket mi mar megvettuk az antikvariumbol:) A masikat meg regebben kihoztam mar a konyvtarbol (Iskolai kudarcok). Annyira jokat ir. En elolvastatnam a tanarokkal. Persze sejtem, h miert nincsenek leforditva magyarra a konyvei:(

Erdemes meg olvasni Dienes Zoltant. Pl a Jatek az eletem, ill. az Epitsuk fel a matematikat.
Meg Iskolapélda - Kinek kaloda, kinek fészek. Ez Winkler Marta iskolajarol szol. Igaz, ez egy iskola, de vannak jo otletek benne.

Egyebkent valahol osszefuggnek. Ahogy olvastam Holtnal a matek tanitasrol, az az un Dienes modszerre hasonlit. Dienestol merit Winkler Marta is.

Ilyesmiket talaltam magyarul:
http://www.homeschooling.ro/hu/documents/elonyei.html
http://href.hu/x/3dev
http://otthonoktatas.extra.hu/eloadas.html

Biobaba
 
 


Biobaba: meg is rendeltem, az egyik Dienes könyv megvan nekik, 980 Ft! :D Köszi a linkeket!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Az lenne a hab a tortan, ha lehetne a gyerekemet tanterv nelkul tanitani. De nem hinnem, h addig valtozik valami ebben az iranyban. Van vmi amerikai iskola az itteni amcsiknak, ahol ha magantanulo lenne, akkor... De azt nem tudjuk kifizetni.
Pedig annyira sok dolgot megtanul teljesen magatol, a probalgatasok soran. Ami meg nem megy, akkor kerdez, es akkor valaszolunk, es mindig ki is probalja az uj tudasat a gyakorlatban. En neha azt gondolom, h a gyerekpszichologusok nem is ismerik a gyerekeket, csak beszelnek roluk mindenfelet. Es ez eleg ketsegbeejto, mert a tanaroknak azokat az elmeleteket tanitjak... Szoval miert kell tantervvel beleronditani a sajat tempojaba:(
Nem is "tanitom" a gyereket, es megis tud:) Holt is ir arrol, h a gyerek kepes magatol megtanulni olvasni, ha akar. Es nem kell neki mindenfele kartyacska. Kartyacskakrol jut eszembe. A Vejedre utok c filmben is van ez a kartyazos modszer:) Es az angol szovegben ennek ellentetekent, mintha a continuum concept hangzana el.
Peter Rozsa matematikus volt. Neki is van egy jo kis konyve a matematikarol. Az ujjainkon valo szamolasbol indul ki. Nagyon erdekes. Jatek a vegtelennel a cime.
Dienesnel tok erdekes, ahogy o gyerekkent magatol tanult meg nyelveket. Ahogy felfedezett osszefuggeseket a nyelvek kozt, es alkalmazta. Senki nem mondta neki. Ezekrol a Jatek az eletemben irt.

Biobaba
 
 


Köszi, Biobaba! A Dienes könyv igen érdekes (Építsük fel...). Nem értem, miért kell a suliknak ilyen szerencsétlenül alakulni Mo-n!

Egyébként alapítványi iskolában is lehet magántanuló a gyerek?
A Vejedre ütök nekünk is megvan, de még nem néztük meg, lehet, hogy itt az ideje! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Liv, h erted az igen erdekest?:)

Igen, ugy remlik, lehet magantanulo alapitvanyi suliban is a gyerkoc. Van egy csalad, akik ilyen alapitvanyi suliba jaratjak a gyerkoceiket. De az Gyorben van. Ok innen Budapestrol jarnak oda. Mi ezt sem tudjuk bevallalni, gondolom, nektek is eleg messze van Gyor. Egyebkent kereszteny suli.
http://presbiterianus.webdomain.hu/ookt/level.htm
http://www.fundamentum-iskola.hu/

Biobaba
 
 


Kösz, Biobaba! Hmmm, ez nagy on érdekes!
Győr messze van, de a párom jár oda dolgozni.
Érdekes: ha a matektanáraim elolvasták volna ezt a könyvet, lehet, hogy szerettem volna a matekot és a fizikát is. :D

http://besthomeschooling.org/articles/lillian_jones_life.html

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Nekem a matek volt az egyik kedvencem:) En ugy fogtam fel, mint valami rejtvenyt, es mindig ugy vartam, h mi a "megfejtes". De azert altalaban sok mulik a tanarokon is. Siman elronthatjak a gyerek tudasvagyat. Meg ha Dienes modszerrel tanitananak, szerintem akkor is, mert ahogy kovetelmeny valik belole, mar egybol kevesbe van kedve hozza az embernek. Eleg a kotelezo olvasmanyokra gondolni. Lehet, h tok szivesen elolvasna oket, mert igazabol tenyleg jok a kotelezo olvasmanyok, de a kotelezoseg miatt rendesen lelohad a kedv.

Biobaba
 
 



Köszi, Biobaba! A párom ezt szeretni fogja, el is küldöm neki! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


http://clonlara.de/clonlaraeu/
- baratnom megprobalkozik a hazai bevezetesevel

Biobaba
 
 


Úúúúúúúú, de jó lenne!!! Lesz egy kis időm, rendesen is átböngészem!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Sziasztok!
Megörültem, hogy ráleltem erre a fórumra :lol: !
Néha az ember egyedül érzi magát, ha olyasmibe kezd bele, ami felér egy "széllel szembe pisiléssel".
Hát mi ilyesmit csinálunk. A lányunkkal most kezdtük el a második otthontanulós évünk. Izgi.
Ha érdekel titeket szívesen mesélek a megtapasztalásainkról :)
szép estét,
viki
 
 


Viki :), engem nagyon erdekelnenek a tapasztalataitok! (bar nekunk meg elegge messze van az aktualitasa a dolognak...)
most pl. olyasmiken agyalok, h hogyan zajlik a "hivatalos" resz? magantanulokent "van beiratva" a gyermek egy iskolaba? (ennek (a magantanulosagnak) az engedelyezese mennyire volt gazos?) az iskolaban idorol-idore vizsgazni kell? mennyi idonkent? es mi alapjan? hogyan viszonyulnak hozzatok a tanarok? az iskolat hogyan valasztottatok ki?
meg nagyon erdekelne, h a lanyod mit szol mindehhez? mamint, h mas gyerekek iskolaba jarnak, o meg nem. es a tobbi gyerek hogyan viszonyul ehhez?
huu meg meg egy csomo kerdesem van, de majd inkabb adagolom ;)
irj, amit fontosnak erzel :)

"Tell me why are we so blind to see
That the ones we hurt are you and me?"
Coolio
 
 


Viki, igen erdekel:)

H kezdtetek? Vizsgazasokat el lehet-e kerulni? Melyik iskolanal csinaljatok? H viszonyulnak hozatok? Adminisztracio. SZoval johet minden:)

Biobaba
 
 


Szia Viki!

Engem is érdekel, hasonló kérdéseim lennének, mint a csajoknak! :)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Szia Viki, engem is igen érdekel..
Írdd, ha ráérsz, bármit..
Ildikó
 



Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 



Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Sziasztok! A blogunkon az otthonoktatásról írunk. Szívesen látok a kommentekben minden kiegészítő infót, javítást és véleményt. :D :roll:
Köszi.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Sziasztok!

Ugy latom, nem nagyon megy a forum:) Bar egy effele temanal ez erthetonek tunik.

Minap szoba elegyedtem 2 iskolas lanykaval. Aztan kerdezgettek, h jarnak-e az enyemek bolcsibe, oviba. Mondtam, h nem. "De h majd iskolaba fognak, ugye?" Mondtam, h nem. "Dehat akkor nem fognak tanulni..." "Hogy tanunl meg szamolni, azt csak az iskolaban lehet..." stb.
Aztan ezen elgondolkodva arra jutottam, h akarkivel beszelek a temarol, altalaban az a lenyege az elgondolasanak, h tanulni rossz, es csak az tanul, akit az iskola kenyszerit ra. Maagatol senkit nem lehet ravenni arra, h tanuljon. Ez eleg elkeserito. Marmint, h igy gondoljak. Mert ez nem igaz.

Lassan irom a levelket az ovodanak, h felmentest kerjek. Csak meg ki kell deritenem, h melyik ovinak is kell irni.

Biobaba
 
 


Szia Biobaba!

Sajnos tényleg ez a mai tendencia, hogy tanulás=iskola. És sajnos a gyerekek nagy része ezt rosszul éli meg, ezért is tanulják csak azt, amit muszáj. Ezen a hozzáálláson kéne változtatni... :?

Ovinak elég csak egy szimpla felmentést írni? Vagy kell indoklás is? (hány éves a nagyobb? a kicsit tudom, hogy nemrég született :D )

Remélem, kicsit felélénkül a topik!
 
 


Szia Andi!

Nagyobbik 5, most kell majd nekem is irni a nagycsoport miatt. Vmi olyami fog szerepelni benne, h ugyis itthon vagyok a kicsivel, es kerem a felmenteset.

Biobaba
 
 


Szia Biobaba!

Sok sikert, majd írd meg, mit válaszolt az ovi!

Gondolom, ovival egyszerűbb helyzeted lesz, mint sulival. Nagyobbnak (megkérdezhetem a nevét? :oops: ) most már kötelező lenne az ovi? Úgy tudom, iskola előtti évben muszáj járni :?
 
 


Andi, nem muszaj, ha aztan magantanulo lesz a gyerek. Kicsiny hazankban nem iskolakotelezettseg van, hanem tankotelezettseg:)

Kt. 7. § (1) A tankötelezettség – a szülő választása alapján – iskolába járással vagy magántanulóként teljesíthető.

Kt. 11. § (1) A tanuló joga különösen, hogy

n) magántanuló legyen, továbbá, hogy kérje a tanórai foglalkozásokon való részvétel alóli felmentését.

Kt. 66. § (1) A tanuló (magántanuló) az iskolával tanulói jogviszonyban áll.

Kt. 7. § (2) Ha az iskola igazgatója szerint a tanulónak hátrányos, hogy tankötelezettségének magántanulóként tegyen eleget, vagy az így elkezdett tanulmányok befejezésére nem lehet számítani, köteles erről értesíteni a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes önkormányzat jegyzőjét. A jegyző dönt arról, hogy a tanuló milyen módon teljesítse tankötelezettségét. Hátrányos helyzetű tanuló esetén az iskola igazgatójának a döntéséhez be kell szereznie a gyermekjóléti szolgálat véleményét.

Kt. 69. § (3) A magántanulót az iskola valamennyi kötelező tanórai foglalkozása alól fel kell menteni.

Kt. 69.§ (4) Az, akit felmentettek a kötelező tanórai foglalkozásokon való részvétel alól, az igazgató által meghatározott időben és a nevelőtestület által meghatározott módon ad számot tudásáról.

75. § (2) Ha a tanuló betöltötte a tizenhatodik életévét, és nem végezte el az általános iskola hatodik évfolyamát, az általános iskola a tanítási év végén kérelem hiányában is kezdeményezi a tanuló átvételét a kötelező felvételt biztosító szakiskolába, amennyiben az iskolában nem folyik felnőttoktatás, illetve a tanuló nem kívánja ott folytatni a tanulmányait.

Vhr. 21. § (4) A félévi és a tanév végi osztályzat megállapításához a tanulónak osztályozó vizsgát kell tennie, ha

a) felmentették a tanórai foglalkozásokon való részvétele alól.

(5) A magántanulónak a magatartását és szorgalmát nem kell minősíteni.

23. § (1) Ha a tanuló - szülőjének a közoktatási törvény 7. §-a (2) bekezdésében szabályozott választása alapján - tankötelezettségének magántanulóként tesz eleget, az erről való bejelentést követő három napon belül az iskola igazgatója beszerzi a tanuló lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes gyermekjóléti szolgálat véleményét, annak eldöntésére, hátrányos-e ez a megoldás a tanulónak. A gyermekjóléti szolgálat tizenöt napon belül köteles megküldeni véleményét.

(2) Ha a tanuló tanulmányi kötelezettségének a szülő döntése alapján magántanulóként tesz eleget, felkészítéséről a szülő gondoskodik, illetőleg a tanuló egyénileg készül fel. Az az iskola pedig, amellyel a tanuló tanulói jogviszonyban áll - kivéve, ha a tanuló független vizsgabizottság előtt ad számot tudásáról - állapítja meg a tanuló érdemjegyeit és osztályzatait, továbbá dönt - minden esetben - a tanuló magasabb évfolyamra lépésével kapcsolatos kérdésekben. Az iskola igazgatója köteles tájékoztatni a tanulót, illetve a szülőt a magántanulói jogairól és kötelességeiről. A magántanuló kérelemre felvehető a napközibe és a tanulószobai foglalkozásra.

(3) Ha a sajátos nevelési igényű tanuló az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság, a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézséggel küzdő tanuló a nevelési tanácsadó szakértői véleménye alapján tanulmányait magántanulóként folytatja, iskolai neveléséről és oktatásáról - felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatainak megállapításáról, illetve az ehhez szükséges pedagógusokról - a szakértői véleményben foglaltak szerint - az az iskola gondoskodik, amellyel a tanuló tanulói jogviszonyban áll. A közoktatási törvény 120. §-ának (1) bekezdésében meghatározottak alapján az iskolában nem foglalkoztatott szakemberek biztosításáról

a) a beilleszkedési, tanulási nehézséggel, magatartási rendellenességgel küzdő tanuló esetén a szakvéleményt kiállító nevelési tanácsadó;

b) sajátos nevelési igényű tanuló esetén a fővárosi, megyei utazó szakember hálózat költségvetése terhére kell gondoskodni.

(4) Az iskola köteles gondoskodni a tanuló felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatának megállapításáról akkor is, ha a szakorvosi vélemény alapján otthoni ellátás keretében részesül tartós gyógykezelésben, és emiatt magántanulóként folytatja tanulmányait.


Felmentés a készségtantárgyak alól

Az igazgató a tanulót kérelmére részben vagy egészben felmentheti az iskolai kötelező tanórai foglalkozásokon való részvétel alól, ha a tanuló egyéni adottságai vagy sajátos helyzete ezt indokolttá teszi. Az igazgató a tanulót kérelmére mentesítheti a készségtárgyak tanulása alól, ha azt egyéni adottsága vagy sajátos helyzete indokolttá teszi . Csak a különbség érzékeltetése érdekében hangsúlyozzuk újra, hogy a magántanulót valamennyi kötelező tanórai foglalkozás alól fel kell menteni. Ha a tanulót mentesítették a testnevelés, a művészetek, a technika tantárgyak és egyéb gyakorlati jellegű tantárgyak, foglalkozások tanulása alól, tudásáról nem kell számot adnia.

A mentesítés iránti kérelemben meg kell jelölni a kérelem indokát. Ha a sajátos nevelési igényű tanuló testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékosságára, autizmusára, halmozottan fogyatékosságára, vagy a pszichés fejlődés zavarai miatt a nevelési, tanulási folyamatban való tartós és súlyos akadályozottságára tekintettel kérik a mentesítést, az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság, ha pedig tanulási nehézségre tekintettel kérik, a nevelési tanácsadó szakértői véleményét is be kell csatolni.

Magántanuló vizsgáztatásának finanszírozása

A normatív hozzájárulások igénylésekor azonban azt a tanulót, aki saját, illetve szülője döntése alapján magántanulóként tesz eleget tanulói kötelezettségeinek, nem lehet figyelembe venni. A kötelező felvételt biztosító iskolának azonban kötelessége a vele tanulói jogviszonyban álló tanulót minősíteni. Az ingyenesen igénybe vehető szolgáltatások körébe tartozik a pedagógiai programban kötelező tananyagként előírt ismeretek számonkérése, így az osztályozó vizsga, köztes vizsga, különbözeti vizsga, javító vizsga. Mindezek alapján az intézmény ugyan nem tud normatív támogatást igényelni a magántanuló után, de nem kérheti tőle a felmerülő vizsgák költségeit, ezt az összeget az intézmény fenntartójának kell biztosítania.


Biobaba
 
 


Biobaba!

Köszi a helyesbítést, és a részletes infókat! :)
 
 


nem igazan otthonoktatas, de erdemes beleolvasni:
http://alegjobbtanar.blogspot.com/

Biobaba
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: