Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Továbbra sem vagyok szorosan érintett, de Hannamamát én is szeretném megnyugtatni. Nõvérem magyar, férje perui (=spanyol nyelv), aki sok év után sem tud magyarul. Az elsõ gyerek most 7, a második 5 éves (meg egy lassan kéthónapos is van). Elõbb Sp.o-ban éltek, most a férj nélkül több éve itthon. A gyerekek magyarul és spanyolul is beszélnek. A kisebbik elég kicsi volt, mikor eljöttek, félõ volt, hogy a spanyolt elfelejti, de most, hogy a papa a legkisebb miatt sokat itt volt, teljesen belejött õ is. Ja, és a nagy most angolul is tanul a suliban, amit egyébként sok éve kint az oviban is tanult, amely ovi egyébként Barcelonában volt, és katalán volt az alapnyelv...(azaz neki 4 nyelv ment egyszerre)
Ildi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok,
tegnap ejjel a lanyomrol almodtam, de meg nem mondott semmit....:-))
Koszi Ildi.Lehet, hogy kishitu voltam,vagy lebecsultem a gyerekek intelligenciajat?
Mondtam a paromnak, hogy itt tarsalgok veletek errol a temarol,erre elkezdett nevetni,hogy mi lesz akkor, ha anyosom is itt lesz, mert o meg csak spanyolul tud...(eljon majd a szules utan par honapra hozzank,szerencsere tunemenyes asszony,szeretjuk egymast)
Mindenesetre megnyugtattatok.
Csilla, ez tokjo, mert az en lanyom is felig Szofia, a neve Hanna Szofia lesz,ha majd megszuletik ugy marcius 20-a tajan.A H. az enyem, a Sz. a ferjeme, mert nem tudtunk egyetlen nevben kiegyezni.
Egyebkent mi Becsben lakunk, a preciz osztrak neppel korulveve.Ha gondolod, irj az emilemre is,hatha tudunk beszelni nehany dologrol,ami mindkettonket erdekel, de itt off.
Kicsi Sophie biztos aranyos ahogy gagyarasz,en is szeretnek mar itt tartani...
Sziasztok
Hannamama
Hannamama
 


Hannamama,
Örömmel olvasom, hogy ti is Becsben laktok -mi is. 8 hetes terhes vagyok es nyelvileg nemileg hasonlo a helyzet: a ferjem nemet, en magyar, es egyenlore (mar 4 eve) angolul beszelünk. En most költöztem ki Becsbe (eddig ingaztunk). Majd probalok emailezni, lehet, hogy tudsz majd nehany tanacsot is adni nekem es esetleg örülsz egy rokonleleknek. Üdv:
Cili
Cili2
 

 
 

Szia Cili2,

varom az emailod,mindig orulok a rokonlelkeknek!

Hannamama
Hannamama
 


Valami biztatast varok en is. Mi az Usa-ban elunk, a ferjem amerikai en magyar es most mar van 3 gyerekunk. A legidosebb 4 eves, egy eve jar oviba es valamennyi angolt felszedett mar, itthon magyarul beszelunk, a ferjem is megtanult magyarul.
Neha elmegyunk magyar kozossegekbe, csakhogy halljanak a gyerekek mast is magyarul beszelni, de eleg elszomorito az elmenyem: eleve a kisgyerekekhez csak angolul akarnak szolni a felnottek, a tobbi nagyobb gyerek pedig alig tud par mondatot kinyogni magyarul es azt is annyira torve mondja, hogy rossz hallgatni. Es allitolag ezek a gyerekek ovodas korukig szintisztan beszeltek magyarul! Ez az amit nem ertek, ezek szerint az en gyerekeim sem fognak beszelni magyarul egy par ev mulva? Vagy csak olyan rondan torve? Azt hiszem majd megprobalom beszerezni azokat a konyveket amikrol itt korabban szo volt, de ha valaki tud ezzel kapcsolatban valamit irni nekem az is jo volna.

Eva
Névtelen
 


Kedves Eva,

szerintem ha otthon csak magyarul beszeltek,es magyar gyerekkonyvek vannak otthon, meg mondokak es enekek,es esetleg a tv-t is magyarul nezitek(a DunaTv-re gondolok),akkor nem nagyon tudom elkepzelni, hogy a gyerekek elfelejtenenek magyarul kesobb.Persze aztan megtanulnak angolul is, na de ha otthon "minden magyar",akkor az az anyanyelv,az angol meg az apanyelv:-))Szerintem ez rajtad mulik, hogy mennyire forditasz gondot a versmondasra, mondokazasra,eneklesre magyarul, hogy meglegyen az "alap" arra, hogy kesobb is szepen hasznaljak a nyelvet.

Cili2!Varom az emailodat, most felteszem a cimem megegyszer, hatha nem talaltad meg a multkor.

Sziasztok,
Hannamama
Hannamama
 


Éva, szerintem ha te (mégha a férjed nem is mindvégig) mindig magyarul beszélsz hozzá, akkor világosan a magyar lesz számára az anyával beszélendo nyelv. Ha esetleg egy bizonyos korban megmakacsolja magát, hát te is megmakacsolhatod magad a magyar javára... Legalább is én így hiszem és ez is a tervem az én születendo picimmel.
Hannamama, megtaláltam a címed a múltkor is, bocs, csak azért késlekedem, mert nem akarok az eddigi céges, magyar hívószámú emailemrol/re írni, az új címem meg valamiért még nem indult be. Talán holnap.
Cili
Cili2
 


Ja Éva, még annyit, hogy gratulálok a férjednek, nem semmi, hogy megtanult magyarul.
C.
Cili2
 


Cili, kosz a gratulaciot, majd mondom neki. Itt azt hiszik tokeletesen beszeli a nyelvet, de azert van egy kicsi akcentusa, de nem veszes.
Eppen most van oda a konyvesboltba, hogy szetnezzen vannak-e olyan konyvek, amik itt korabban fel voltak sorolva.
A kisebbik fiam tegnap kezdte az ovit. Kivancsi vagyok mikor kezdenek majd itthon egymassal angolul beszelni?
Eva
Eva
 


Szia Eva!
Nagyon megorultem mikor olvastam hogy a ferjed magyarul beszel.En is itt lakom az USA-ban, en magyar vagyok a ferjem amerikai.Juliusban lesz meg a masodik baba, de en ketsegbeesett vagyok a nyelv miatt! A ferjem probalkozik nagyon a magyarral de igazan megmondva nagyon gyoszosen megy neki.A masik problemam az az hogy hulyen erzem magam mikor senki nem erti mit mondok!Barcsak lenne kivel magyarul beszelnem!En probalok nem izgulni miatta, majd csak lesz valahogy!
Ditta
 


Szia Ditta!

Az en ferjemnek sem ment rogton a magyar nyelv, de nagyon kitarto volt. Most is az. Ha turelmes vagy vele es igyekeztek sokat magyarul beszelni, menni fog! En mar talalkoztam jonehany amerikaival aki szinte tokeletesen megtanult magyarul.
Kulonben hol laktok?
Magyarokat mi sokszor a veletlen utjan talalunk, aztan vagy lesz belole baratsag vagy nem.
Miota vagy kint?
En a gyerekekkel mindig magyarul beszelek a jatszon es masutt is. Ha van velunk valaki, akkor ha fontos, neki is elmondom mit mondtam a fiuknak.
Eloszor, mikor meg csak az elso gyerekem volt meg, en is igen furan ereztem magam emiatt. De meg lehet szokni.
EviC (korabban Eva)
EviC
 


SZioka Eva!

Koszi a biztatast! Mi Omaha,NE-ban lakunk es 3 eve elek itt.Ha akarsz irhatsz, itt a cimem: dhuser@hotmail.com
Kulonben le a kalappal, jol csinalod!
Ditta
Ditta
 


LCsilla!

Nem tudom eszreveszed-e, hogy irtam ide, de olvast a "gyermekeinkrol" temaban, hogy a Sophie elkezdett beszelni. Kivancsi lennek a tapasztalataidra most, hogy mar beszel.

Szia!

Agi
Agi
 


Szia Agi!
Igen eleg erdekesen "kezdi" a dolgot a kisaszony !
Azert "beszelesrol" talan meg szo sincs, de elkezdtett nehany szavat ismetelni es mondani !
1 honappal ezelott meg nagyon el voltam keseredve mert csak az olasz szavak mentek neki .Viszont voltunk otthon 1 hetig es kepzeld hip-hopp elkezdte a magyar szavakat is ismetelni
pl.apu, auto, hinta !!! gondolhatod majd kiugrottam az oromtol a borombol!
Azota ugyan megint az olaszok fejlodnek (itt), de mar elore orulok,hogy nyaron majdnem egy honapra megyek haza es akkor tutira megint belejon!!!
Kulonben tenyleg meglepo hogy elkezdte "mar" 15 honaposan ismetelni a szavakat hisz a ketnyelvu gyerekekrol mashogy statisztikalnak.
Ti mikor mentek megint?
Biztos Bence is igy lesz (ugye a canadai Agi vagy?).Most hogy alltok?
Az en ferjem meg-mindig egy kukkot sem ert!
De ha egy puszit akar a lanyatol akkor azert mondja,hogy -gere puszi!-marmint a ferjem mondja ezt a gyereknek Kép
Szia,
Csilla
LCsilla
 


Szia Csilla!

Igen, en vagyok Canadabol. Nalunk annyi a helyzet, hogy a Bence sokkal tobb magyart hall egyelore mint angolt, mert egesz nap nincs senki korulotte akitol angolt hallhatna. De ennek ellenere szepen reagal mind a ket nyelvre. Ha lehet ezt mondani, nekem ugy tunik a magyart kicsit jobban erti, de majd jon az angol is idovel gondolom.
Latod, te is meg fenntebb attol tartottal (mikor a Sophie meg csak 7-8 honapos volt), hogy hiaba beszelsz hozza magyarul megsem fogja beszelni a nyelvet es nem igy lett. Talan meg a ferjed is megtanul egy kicsit ha mar a lanya is tud!
Nalunk a Jason eleg sok szot ismer, azt hiszem egesz jol rajon, hogy eppen mirol van szo, de beszelgetni nem tud. Ill. lehet, ha ra lenne kenyszeritve azert valamennyi menne neki.
En mindenesetre a Bencehez soha nem szolok angolul. Persze beszelek elotte angolul, de amint hozza szolok es ranezek atvaltok magyarra. Nem tunik ugy, hogy meg lenne keveredve tole.


Agi
Agi
 


Kedves Agi !
Igazan irhatnal a "gyermekinkrol" topicba is,jo lenne tudni "miket muvel" bar a kis Bence !!!
(hu mar nem is olyan kicsi !)
Maszkal mar? Szopik meg? Szoval ha gondolod szives olvasunk Rolatok !
Azt kotve hiszem,hogy a ferjem megtanul magyarul de vegulis nem is ez a fontos Kép hanem Sophie !
Hetvegen lattunk hattyukat es megtanulta hattyu!
Annyira cuki ! meg a nem-et igy mondja :-nyem!
Varom a hireidet !
Szia,
Csilla
LCsilla
 


Csilla!

Hattyúról jut eszembe, a nagynak az egyik elsõ szava volt, úgy 14 hónaposan. Hattyú.Fogalmam sincs miért, könyvben volt, akkor még alap szavai voltak, és egyszercsak elkezdte Hatyú, majd hattyú. Máig hallom magamban.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok!!!
Nem tudom van-a köztetek olyan család,akiknél mindkét szülö
magyar,és így élnek külföldön???Mi N.o-ban élünk,a férjem
elég jól beszél németül,de én nagyon keveset,és eddig nem
tudtam nyelvtanfolyamra menni,csak itthon tanultam.Az ikrek
1 évesek,és megyek velük sétálni,de nem tudok így senkivel
beszélgetni...Volt-e hasonló gondokkal köztetek valaki???
Szeretném tudni,hogy hogy oldottátok meg ezeket a nehézsége-
ket???Tudom,hogy fontos lenne a gyerektársaság a fiúknak,de
nem mehetek oda más anyukához,hogy-Heló,nem tudok németül,de
olyan jó lenne beszélgetni!-
Mi magyarul akarunk a fiúkhoz beszélni,de mikor kezdjük a
németet??
Köszi:m
Névtelen
 


Szia m!

Habar fentebb nyilatkoztam,hogy nem szeretem a nemeteket de
azt meg kell,hogy valjam,hogy nagyon jo a szervezesuk !
Akarhol is laksz (remelem nagyobb varosban akkor meg konnyebb!), probalj meg szeptembertol egy olcso!(ilyenbol
is van 1000)nyelviskolaba beiratkozni (talan a legjobb
ha egy esti tanfolyra akkor gondolom a ferjed otthon
van es tud a kicsikkel foglalkozni).Minden kis es
nagyvarosnak van ingyenes ujasgja amit bedobnak a postaladaba, abban nezzel utana es ilyet is keressel,
hogy ELTERNZENTRUM (szulok centruma),vagy
Kinderzentrum.Ne felj a nemetek nagyon jol hozza vannak
szokva,hogy nem mindenki tud nemetul!Ezekben a centrumokba
lesz lehetoseged,hogy mas szulokkel megismerkedj es hogy
a gyerekek mas gyerekekkel is jatszhassanak annelkul,hogy
Te barkit is leallitanal az utcan :-))))
Merre laktok?
Sok sikert !
Csilla
LCsilla
 


Szia Csilla!!
Mi Frankfurt mellett lakunk,egy kis faluban.
Itt is van gyerekklub,minden héten kedden,de így egyedül nem
merek bemenni.Ráadásul a fiúk,ha idegen helyre megyünk,most
nagyon félösek,sírnak.Egyszerre a két gyereket pedig nagyon
nehéz megvigasztalnom.
Ha sikerül,szeptembertöl akarok menni nyelvtanfolyamra,estén-
ként.Meg arra is gondoltam már,hogy kellene keresnem egy i-
dös nénit,aki társaságra vágyik,és esetleg beszélgetne velem.
Tudom,hogy mennem kellene....
m
Névtelen
 


Proba
 


kedves Névtelen!

mi egy olyan család vagyunk ahol mindkét szülö magyar, bár
mindketten jól beszélünk németül, és mi is Frankfurt közelében lakunk (kb. 50km.-re). Va egy éppen két éves kisfiunk, aki bár mindkét nyelven intenziven "nevelödik"
még egy szót sem mond mágától, esetleg néha megismétli a szavakat, amit hall, de csak szavakat, és azt is nagyon ritkán. Ezt csak azért irtam le, mart bizony eléggé aggaszt. hogy a gyerek szemmel láthtatóan "össszevissza" van
a két nyelvvel(bár mindkettöt egyértelmüen megérti), és lehet, hogy jobb lett volna neki, ha csak a magyart hallja.
Ebböl a szempontból, lehet, hogy jobb a helyzeted, ugyanis Te csak magyarul tudsz velük beszélni, és nincs esélyeed rá, hogy németül szólj hozzájuk.
 


Folyt.
A Te szempontodból viszont elég nehéz lehet, hogy nem tudsz kommunikálni a többi szülövel, mert az mindenképpen jót
tenne Neked szerintem. Vannak ismeröseid akikkel beszélgetni tudsz?(magyarul legalább). Ha gondolod irjál ,és mi akár találkozhatunk is egy kis tapasztalatcserére, ha nincs ellenedre. Lehet, hogy most ´túl "hirtelennek" tünik az "ajánlat", de az az igazság, hogy vannak elképzeléseim, hogy milyen egyedül lehet az
ember, ha nem tudja a nyelvet, ill. ha nincs beszélgetöpartnere. Néha sjanos én is nagyon egyedül érzem magam, pedig én jól beszélek németül, de az mégiscsak más
mint a magyar. Na ennyi lenne, ne haragudjatok, ha hosszúra
sikeredett az írás, de remélem segitettem a levelemmel.
Amúgy ez volt az elsö levelme ide a fórumba.
Sziasztok
Frankie
 


Sziasztok!!!
Nagyon köszönöm,hogy írtál Frankie!!!
Sajnos nem tudok Neked mailt küldeni,mert nem találom,hogy
kell!!!Ügyes vagyok,mi????
Nagyon jó lenne találkozni,vagy levelezni,én benne lennék!!!
Van egy-két család akikkel tudok néha beszélni magyarul....
Az én címem:istvanm@surfeu.de
Ha,megtennéd,hogy megírod a tiedet!!!
Köszi:Mónika
Névtelen
 


Frankie, ne aggodj, a ketnyelvu gyerekek kesobb kezdenek el beszelni es latszolag nagy a kavar abban amit mondanak de ez kesobb kitisztul es mindket nyelven szepen fog beszelni. Nalunk is keson indult a beszed es elhangzott pl. Mami is fözing, vagy Don't come Daddy, I'm not kész, de mara (3,4 evesen) mar eleg jol megy mindket nyelv es szepen fordit is a csak egynyelvu nagyszuloknek, akik ezert kulon imadjak :-)
idike
 


sziasztok!

Mónika!
e-mailt egyenlöre nem tudok írni, n´zed meg hogy jól irtad-e a címet
 


mónika
elment az email.
 


Sziasztok!

Bocsi, hogy beleotyogok a beszélgetésetekbe, csak annyit szeretnék mesélni, hogy a nagynénim Angliába ment férjhez és az unokatestvérem gyönyörûen megtanulta az angol és a magyar nyelvet is kiskorától (már 18 éves). Soha nem volt vele semmi probléma. Persze tündéri beszólásai voltak: mint "washom a kezem", "megyek zuhanni" (zuhanyozni), és nagy elõszeretettel énekelte az iskolában a boci-boci tarkát magyarul, amitõl idegbajt kaptak majdnem a körülötte lévõk és megkérték nagynénémet, ha lehetne tanítson már valami újat a gyereknek.
Évente csak egyszer járnak (jártak) haza és így sem felejtett soha, minden évben egy hét kell neki, hogy belejöjjönés utána mint a vízfolyás úgy mondja a magáét.
Amig kicsi volt és a beszéde fejlõdött nagynénim magyarul beszélt hozzá nagyon sokszor a kinti környezetben is és ebben az angol férje sem akadályozta hál'Istennek.

Olyan jó érzés, ha egy külföldön született magyar gyermek megtanulja az "anyanyelvét" Kép vagy az "apanyelvét", ami a MAGYAR! Kép és igazán nagy élmény lehet ezt megélni szülõként, ahogy próbálkozik a csöppség több nyelven beszélni.

Sok szép élményt! és beszéljetek sokat magyarul hozzájuk! Kép))
Üdv
Noémi
 
 


Sziasztok!!
Köszi a bátorítást Noémi!!!Aranyos vagy!!!
Nagyon nehéz ezt megoldani,és azért jó tudni,hogy nem vagyunk
egyedül!!!
Mail megy Frankie,remélem sikerül!!!
Köszönöm mégegyszer!!!
Sziasztok!!
Mónika
Névtelen
 


Sziasztok!
Nem tudom "el-e meg" ez a topic mert honapok ota nem irt ra senki... Azert megprobalom. Mi Kanadaban elunk, mindkettn magyarok vagyunk. Van egy 8 honapos kisfiunk. Mindenkepp szeretnenk neki a magyart anyanyelvi szinten megtanitani, ezert kenyesen ugyelunk arra, hogy csakis magyarul beszelgessunk vele - semmikepp sem "kevert" nyelven (mondjuk azt eleve elegge utaljuk). Ez igy eddig rendben is, de szerintetek ha pl. jatszoteren kanadai gyerekekkel jatszik vagy megjobb: kesobb babazsuron lesznek kanadai gyerekek szerintetek akkor is magyarul beszeljunk hozza vagy valtsunk angolra, hogy a tobbi gyerek is megertse? Vagy kulonosen akkor ha mondjuk nem akarja odaadni egy jatekat egy masik gyereknek - es ebbol vita tamad. Magyarul szoljak hozza vagy angolul?
Tudom, ez meg korai a mi helyzetunkben, de erdekelne a velemenyetek!
Koszonom! Danimama
 


Danimama!

Én ugyan nem vagyok kétnyelvûség témában érintett, de nyelvtanár lévén tanultunk errõl a kérdésrõl az egyetemen.

Szerintem csak akkor beszéljetek angolul, ha a mondanivalótokat a többi gyereknek is szánjátok. Ha rászóltok az magyarul történjen, annál is inkább, mert ha tõletek ezt a nyelvet szokta meg, akkor lehet, hogy nem is reagálna a másikra, ami akár veszélyes is lehet. A babazsúr már érdekesebb kérdés. Ott azért az angolt javaslom, nehogy a többi gyerek kirekesztve érezze magát. Mármint ha ti tartjátok a zsúrt. Ha ti mentek valahova, ott nyugodtan lehet magyrul beszélni.

Még egy javaslat: ha késõbb angolul mond nektek valamit, ne értsétek meg ( persze csak akkor, ha biztosan tudjátok, hogy el tudja mondani magyarul is. Ha nem, akkor válaszoljatok magyarul, vagy ismételjétek meg magyarul amit mondott.)

Szia
Anikó

UI.: Érdekelne, hogy hogy kerültetek Kanadába, és mit dolgoztok ott. Örülnék, ha megírnád az anikoo@ivillage.com -ra
Anikó
 


Szia Danimama!

Mi Ausztriaban elünk,Aaron most 2 es 3/4 eves es mar mindent szövegel.Mindket nyelven.Az apukaja osztrak es nem el velünk,de persze nemetül beszel hozza.
En meg persze magyarul.
En amig csak itthon voltam Aaronnal,csak magyarul beszeltem hozza,amiota tarsasagba-oviba jar (egy eves kora ota),ha nemetül kerdez,nemetül valaszolok de utana magyarul is elismetlem.A környezetünkben nincsen sok magyar nyelvü,tehat Aaron leginkabb tölem tanulja a nyelvet.Furcsa modon magyar akcentussal beszeli a nemetet!!!Kép

Ha valahova megyünk osztrak tarsasagba szinte mindig mind a ket nyelven elmondom-legalabbis a lenyeget,ha nem is szorol-szora.Ha otthon vagyunk(Magyrorszagon),akkor szinte csak magyarul beszelünk.Megit a "ha csak":ha csak ö nem igenyli es kerdez valamit nemetül.
Szerintem egy bizonyos kenyszerites nem jo,tehat nem megerteni azt amit nem az anyanyelven mond.De ez az en velemenyem.

Eddig ez a "technika" nagyon jol bejött.
Mostanaban kezd el kerdezni dolgokat,hogy pl. mi a citrom nemetül?KIakaszto ilyet egy ilyen kisgyerek szajabol hallani!Illetve inkabb csodalatra melto.

Aztan van olyan is,hogy elkezdek meselni neki valamit es mondja,hogy ne magyrul,hanem nemetül meseljem.Volt mar,hogy azt mondtam nemki,hogy de az en anyanyelvem amagyar es en ezt bizony magyrul szeretnem elmeselni.Ha pedig nemetül szeretne hallani,akkor kerje meg a baratomat.Kenytelen volt ezt elfogadni.
De semmi problema nem volt eddig a ketnyelvüsegböl.

Az oviban szoktak kerdezni,hogy magyarul is olyan jol beszel-e mint nemetül.Erre en csak annyit szoktam mondani,hogy nem igazan tudom,mert en inkabb csak magyarul beszelek vele.Ez igy is van.

KÖnyveink szinte kizarolag csak magyar nyelvüek vannak,bar ez biztos hamarosan fog valtozni.

NA akkor most eldugulok,ennyit nem is kerdeztel.De ha valami erdekel,szivesen valaszolok meg,ha szeretnel,akkor emilen is.(a profilomban talalhato a cimem)

Szio,Kryss

Szep napot, jo kedvet!
Kryss
Aaron (1999.X.13.)
Rebecca (2002.VII.23.)
Lea (2008.VI.19.)
Miriam (2010.X. 8.)
 
 


Gyerekem 2 eves es nagyon szepen beszel magyarul. Mondatokat formal, amit ragoz is. (kerek, kersz stb)
Nemcsak en, de a kornyezete is megerti, amit mond.
Nagyon jol erti is, barmit megcsinal amire kerem mar honapok ota. (pl. megkerem, hogy hozza ki az alsonadragjat a szobajabol az agya alatti kosarbol.)Kihozza.
Mesel torteneteket a konyvebol, sajat magara mar hasznalja az "en" szot, nekem mondja, hogy "te".
Akkor lepodtem meg igazan, amikor angol kerdesre a jatszoteren, teljesen termeszetesen valaszolt angolul. Rajottem, hogy ert teljesen angolul, -es bar kevesebb szokinccsel rendelkezik mint magyarul, -de tud valaszolni roviden a kerdesekre angolul is.
Sosem keveri a ketto nyelvet, amit nem tudom, hogy csinal. Ha magyarul szolnak hozza, magyarul beszel, ha angolul, akkor angolul.
Usaban elunk, ferjem, en is magyarok is vagyunk, igy is kommunikalunk itthon.

Tanulja az abc-t, amibol parat mar ismer is.
Kivancsi lennek, hogy hogyan tanitsam ot? Magyarul tanitsam neki az abc-et vagy angolul? Nem zavarom-e ossze vele, hogy hasonlo betukre mast mondok?
(S, C stb.)
tema a:nyelvtanulasrol es
 


A valasz nagyon egyszeru: ha itt maradtok Amerikaban vegleg, akkor termeszetesen az angol ABC-t tanitsd neki (eloszor), hiszen azt fogja gyakorolni, hasznalni, tanulni a kindergartenben, iskolaban. Ha a tervetek az, hogy hamarosan Magyarorszagra koltoztok, akkor termeszetesen a magyar ABC-t.
Mi itt elunk, itt is maradunk (vegleg), ugyhogy nekem egyretelmu volt, hogy az angolt, de ez nem jelenti azt, hogy nem tudnak a gyerekek magyarul.
Szia!
san
 


San,
Koszi a valaszt, en is arra a dontesre jutottam, hogy az angol abc-t tanitom meg neki, aztan majd ha az mar jol megy, melyedunk bele a magyarba.
Igy elkerulhetem, hogy osszezavarjam avval, amit majd az iskolaelokeszitoben tanul.
Mi is ugy tervezzuk, hogy maradunk.
tema
 


San es tema,

Az en fiam 14 honapos, USA-ban elunk, ferjem amerikai, nem beszel magyarul, en Jordan-hez szinte csak magyarul beszelek. Mindket nyelven mond mar szavakat, valamiket mindket nyelven meg tud nevezni. Annak ellenere, hogy tudom o is itt fog felnoni, en a magyar ABC-t is mondogatom neki. Az angolja miatt nem aggodom, mert egyertelmu, hogy az lesz az erosebb nyelve. Ha most nem tanul meg valamit angolul, iskolakezdeskor rogton fel fogja szedni. A magyart viszont csak rajtam keresztul kaphatja meg (kiveve ha Mo-ra latogatunk), szoval en jobban izgulok a magyarja miatt.

Ti merre laktok? Ha van kedvetek, latogassatok at a Kulfoldon elok topikjaba, ott sokan vagyunk az USA-bol.

Jo ejt,

Judit
Judit
 


20 hónapos kislányom két nyelvet tanul, angolt és magyart . Három hét múlva utazunk Németországba. Ez tökéletes alkalom lenne arra, hogy tanuljon egy kis németet (ö is, én is német állampolgárok vagyunk). Azon aggódom, egy kicsit, hogy vajon túl korai-e a harmadik nyelv bevezetése.

Szokta hallani ritkán, ha németül beszélek néhány barátnömmel, vagy ha hazatelefonálok. Söt, barátnöm kislányától (akiket csak nagyon ritkán látunk) több hónapja megtanult néhány német szót, amikre még most is emlékszik.

Végülis nem tudom mi a problémám, hogy mitöl féltem. Ha nem érett rá az agya, akkor egyszerüen nem tanulja meg, nem?
Van valakinek ilyesmivel tapasztalata, véleménye?

Kati
 
 


Szia Katica,
hogy van ez? Miért pont angolul? Neked nem a német az anyanyelved? Milyen keretek között tanul a kislányod angolul? Beszél már? Az én kisebbik fiam 22 hónapos és már nagyon sokat beszél, de általában a kétnyelvű gyerekek picit később szólalnak meg. Egy barátnőm születésüktől fogva németül beszél a gyermekeihez, akik mindent megértenek, de magyarul válaszolnak vissza. Láthatólag semmi problémát nem okoz nekik ez a kettősség, sőt amikor németek között vannak automatikusan németre váltanak. (7,5 és 3 évesek). Járok Pesten egy klubba (Krabbelgruppe), ahol itt élő német anyák ill. kiküldetésben lévő német apák legkülönbözőbb nemzetiségű feleségei jönnek össze tapasztalatcsere céljából. Van közöttük jócskán, aki otthon az anyanyelvén beszél a babájával, amikor hazaér a papa akkor már csak németül beszélnek, de egyébként magyar óvodába jár a gyermek és folyékonyan beszél magyarul is.
Természetes közegben pillanatok alatt elsajátítanak egy új nyelvet, ez a gyermekek kiváltsága...Hosszú időre mentek?
Barnus
 
 


Helló!
Angolul, mert Angliában vagyunk, és angol az apuka (ex, tehát nem lakik velünk). Lili nagyon sok szót mond, mindkét nyelven, de mondatokat ill. két szót összefüzve még nem. Vagyis volt egy "OTT A PAPU(cs)!!!" kb. két hete Kép A helló és bye-bye mellet mondja, hogy Tessék, köszö.., megnevezi a testrészeket, és újabban a számok felöl érdeklödik. Szinte minden megért.
Az anyanyelvem egy kicsit zavaros számomra. Édesanyám német, de Magyarországon nöltem fel, és magyarnak érzem magam. Máramennyire lehetséges, elvégre külföldön élek. Most három hétre megyünk, az elég sok, de anyuval magyarul szoktam beszélni. Azt hiszem, ráhagyom a döntést, hogy milyen nyelven szól majd az unokához. Múlt karácsonykor (Lili 14 hónapos volt) annyira izgultam, hogy megtiltottam mindenkinek (közeli családban), hogy németül beszéljenek hozzá. Hogy majd összezavarja. Azóta is nevetek a dolgon Kép
Kati
 
 


Szia Katica,
amikor Botonddal először mentem a klubba én is kiváncsi voltam mit szól majd a számára ismeretlen "hablatyhoz"? Amikor először hallott németül beszélni hatalmasra kerekedett a szeme, aztán elmosolyodott és elvonult játszani. Szerintem ha van lehetőséged te is vidd Németországban gyerekek közé, ők minden helyzetben megértik/megértetik egymást/magukat. Amúgy otthon vagy Lilivel? Jártál már vele Magyarországon?
Barnus
 
 


Igen, és igen. Régebben dolgoztam, és hetente háromszor Lili "ovodába" járt. Most már csak velem van egész nap. Sztem hátrány, hogy nem hall társalgást egyik nyelven sem. Ha például az apukával laknánk, akkor legalább angolul hallaná. Persze nem ülünk egész nap a lakásban, de nem vagyunk egész nap társaságban sem.
Magyarországon kétszer voltunk, legutóbb májusban. Csak egy hétre ugyan.
Jó, hogy említetted a Krabbelgruppe-t, majd keresek. (Nem tudom, hogy mondják ezeket németül Kép)
Amikor karácsonykor utaztunk, feltünt, hogy úgy gagyog,mintha angol szavakat mondana, pedig még nem beszélt. Megérkeztünk Németországba, két napig ment a tévé (mi magyarul beszéltünk), ö meg "németül" gagyogott Kép
Kati
 
 


Szia Katica,
a társaság nem csak őmiatta, miattad is nagyon fontos lenne! Én gyakran hívok hozzánk társaságot - barátnőket hasonló korú gyerekekkel - vagy mi megyünk vendégségbe. Ez szórakozás a babának és a mamának is!
Olyan fogékonyak ezek a manók. Nekem négy van belőlük! A múltkor tanítgattam egy német versikét a legnagyobbnak, a többi egész mással volt elfoglalva, néhány nap múlva a kisebbik lányom mégis önfeledten szavalta játék közben...
Barnus
 
 


Sziasztok!

Szeretnem ujraeleszteni ezt a topikot, legalabb nehany info erejeig..
Nekem is tanacsra volna szuksegem ... szinten elegge elszigetelten elek kulfoldon, Angliaban, a csaladommal mar tiz honapja (Mate fiunk 2 eves)es eddig csak 1 csaladot ismertunk meg, akik magyarul beszelnek. Raadasul ok is szeretnenek elkotozni Manchesterbol Londonba. Az angolok pedig igencsak tartozkodoak, foleg a nehezen hallgathato beszedem miatt. Mar jarok nyelvsuliba, de a kisfiamnak nagyon nehez - meg nem beszeli rendesen sem a magyart sem az angolt. Tudom, hogy ennek a fo oka a beszedingerben szegenyes kornyezet - ui. csak velem beszelget magyarul. Az apukaja rengeteget dolgozik, keves idot vannak egyutt, ezenkivul a parom nem tul bobeszedu. Eszembe jutott, hogy olvastam regen nehany idosebb hazasparrol, akik szivesen vallalnak a "nagyszulok" szerepet kulfoldon elo magyar csaladoknal - hisz ok is gyakran az egyedullet miatt "nem talaljak a helyuket". Mit gondoltok, volna ertelme? Fiatal csaladokat hiaba keresek errefele es egy ugyes nagyi, sokat segithet mondokazni, meselni, beszedet tanitani... Bizonytalan is vagyok, mert nem szeretnek zsakba macskat. Ezenkivul azt sem tudom, hol es hogyen kezdjem a keresest. Tudna valaki hozzaszolni?

Udvozlettel es koszonettel:
Tami
 
 


Szia Tami!

Mindketten magyarul beszéltek a kisfiaddal? Így biztosan megtanul magyarul. Az, hogy kétévesen még nem beszél rendesen, bőven belefér. Az én kislányom is csak velem tud magyarul beszélni, illetve úgy kéthavonta összjárunk egy másik családdal. Õ most 31 hónapos, tehát majdnem 3, de nagyon szépen beszél magyarul.
Pótnagymama - ez jól hangzik. Magyar származásúak lennének, vagy angolok? Keresésként mondjuk feladhatnál egy hirdetést, pl. egy érdeklődési körödnek megfelelő (helyi) magazinban, vagy szupermarket faliújságán.
Remélem, olvasod még. Esetleg gyere át az angliai topikba beszélgetni!

Kati
 
 


Sziasztok!

Tami!
Szerintem ne aggódj! Mindenképp bele fog jönni a gyerkőc az angolba és a magyarba is. Én úgy látom az apuka angol. Majd vele is szót fog érteni, de kicsit később. Én a helyedben most a magyarra koncentrálnék, hogy egy jó alapja legyen! Legyen meg az anyanyelve. Aztán majd ha már nagyobb lesz és kikerül a szárnyaid alól, gondolok itt ovira, sulira, nagyon nagyon hamar belejön majd az angolba! Ha a magyar nyelvet megszereti, mivel te csak így beszélsz vele, nem fogja azt sem elfelejteni, de arra készülj fel, hogy hamarosan az angol fogja átvenni a vezető szerepet.
A magyar nyelvű bébiszitter nagyon jó ötlet!
Gyere át a http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/69090/229478.html?1120233386
topikba, ott van egy nagyon kedves Zsóka nevű lány, aki pont ki szeretne menni hogy a gyerekei angolul tanulhassanak.
Még én is mennék, de mi meg még többen vagyunk !Kép
Persze kérdés mekkora lakásotok van! Kép
Szió!
Andi
 
 


Szívesen újraéleszteném a topikot, mert nagyon foglalkoztat ez a téma. Van itt valaki? Érdekel valakit?
Kinga

KépKép
KépKép
 
 


Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni, hogy hogyan vált be nálatok a kétnyelvűség.
Én most 27 hetes terhes vagyok, márciusra várjuk a babát és komolyan elgondolkoztunk azon, hogy kétnyelvűnek neveljük a gyermekünket.
Férjem is és én is magyarok vagyunk, de én több évig éltem Németországban, végül némettanár, tolmács lett belőlem. Szóval jól beszélem a nyelvet, mégis vannak kétségeim, hogy megtaníthatom-e a gyermekemnek azt a nyelvet, ami nekem sem az anyanyelvem. Sokfelé érdeklődtem már, beszéltem a kint élő ismerőseimmel is és mindenki biztat, de mégis érdekelne a véleményetek.
Hogy vált be nálatok? Mennyire megerőltető ez számotokra a hétköznapokban?

Köszi a segítséget

Kinga

KépKép
KépKép
 
 


KEdves Kinga,
én biztatnálak téged, mindenképp jó ötletnek tartom. Én most mo-n élek, de nemsokára megyünk vissza angliába (ott éltem, pár éve vagyok itt). van egy két éves kisfiam, akivel csak angolul beszélek 3 hónapos kora óta. (pont azért, mert ahogy ovi-érett lesz megyek vele vissza, csak single-mum-ként nehéz lenne kinnt- itt megy ugye van anyukámKép))Mindenki más (pár ismerősömet kivéve) magyarul beszél hozzá. Mindkét nyelven ért, de az első szavai angolul voltak. Meg is tudja különböztetni a magyartól. Pl:Nekem "givit", anyukámnak:"adoda". Szóval csak azért irtam, mert én sem vagyok angol anyanyelvű (habár anyanyelvi szinten beszélem az angolt - talán kicsit jobban is mint a magyart).Csak a helyes kiejtésre figyelj, és arra, hogy lehetőség szerint járjon olyan közösségbe ahol gyerekdalokat, verseket hall azon a nyelven és tud német-nyelvű gyerekkel is játszani (jobban rögződik a nyelv)
Sok sikert a babához!!
monika
 
 


Köszönöm a bíztatást, azt hiszem mindenképpen megpróbáljuk.
Német nyelvű oviba (később suliba) szeretnénk járatni, így lenne kapcsolata máshol is a német nyelvvel. Ez szerintem is nagyon fontos.

Kinga
31+5

KépKép
KépKép
 
 


Sziasztok!

Készítek egy kutatást a többnyelvűséggel kapcsolatban. Kérlek, nézzétek meg, és ha van időtök és kedvetek, akkor töltsétek ki, ezt a kérdőívet!

Köszönöm szépen,
Bori

http://FreeOnlineSurveys.com/rendersurv ... gmnl437618
 
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: