Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Szeretnék tapasztalt szülőktől segítséget kérni.
kislányom nyomban 9 hónapos lesz. még nincs egy foga sem. Reggel és este szopizik. A nap többi részében gyümölcsöt, főzikét, tejpépet kap enni. Sokszor készen kapható bébiételt adok neki. A kérdésem az lenne, hogy a bébiételeken feltüntetik, hogy hány hónapos kortól adható, de az mit jelent? Pontosabban, hogy baj-e ha a 9 hónaspos babám nem csak olyat kap amire ayz van írva, hogy 8 hónaspos kortól, hanem pl. 3,4 ill. 5 hónaspos kortól valót. Továbbá mit szóltok ahhoz, hogy már darabos kaját kéne-e neki adnom?
Üdvözlettel:sissy
Bo-Szi
 


Kedves Sissy!

Az én kislányom is mindjárt 9 hónapos lesz (holnap). Ő még 4x cicizik egy nap. Szerintem egyáltalán nem baj, ha más van ráírva az üvegre (Lili is azokat szereti jobban). Fog még nálunk sincs, darabos kaját eddig nem ette meg, de két napja viszont azt nem eszi meg amit turmixolok, csak azt amiben kisebb-nagyobb darabok is fellelhetők. Gondolom elmajszolja, elég kemény az ínyük szerintem hozzá. Nálunk most annyi még a változás, hogy az üveges kajákat nem kéri, úgyhogy kotyvaszthatok állandóanKép

Szilvi
Szilvi
 


Kedves BO-Szi!
Az en lanyom tizhonapos, es kb egy cipoben jarunk, mert az o elso fogai is kb ket hete jotek ki. O is reggel es este szopizik, es en mar regota adok neki darabos eteleket, csodalkozni fogsz: meg katonakat is csinalok neki kenyerbol, sajtbol. Nagyon szereti. En adok neki bebietelt, ami harom-othonapos kortol adhato, nagyon szereti a sutotokpuret, es az almapuret minden formaban.
Egyebirant a fiamnak is adtam mar ennyi idosen darabosabb eteleket, es meg tudta ragni, pedig 14 honapos volt, amikor az elso fogai jottek.
A lanyomnak adok a huslevesbol husfeleket, azokat mondjuk jol osszetorom, de jol boldogul vele. Egy nagyon fontos dolog: ha darabos kajaval probalkozol, mindig figyelj oda, nehogy rossz utr csusszon!! Egyebirant a darabosabb kajakat mi Turo Rudival kezdtuk. azota is az a kedvenc.
Viszont a bebietelek kozul a darabosabbakat( amik nyolc honapos kortol adhatok), nem nagyon szereti.
Szerintem megeri a probalkozast.
Udv
EVa
Eva
 

 
 

Kedves Sissy!

Azt adj neki amit megeszik. A Számok csak azt jezik annál fiatalabb babának ne adjuk, de hogy mennyi ideig az a babától függ.
Nekem az elso fiam még 15 hónapos korában is kiköpködte a darabos ételt foleg ha borsó vagy rizs volt benne pedig 16 foga volt. A kicsi meg most 1 éves 6 foga van és egyik napról a másikra köszönte nem kérte a pépes kaját az kell neki ami egy kicsit darabos. Szinte öklendezik a túl pépestol.

A nagyon darabos kajával azért vigyázni kell, mert ha nem elég érett a baba emésztorendszere a darabos ételhez elofordulhat, hogy
- kihányja
- megfájdul a hasa
- nem emészti meg és a székletében egyben fellelheto a megevett étel
- hasmenése lesz.

Na nem ijesztgetés ennyire nem bonyolult csak figyelni kell.

Szia

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok Lányok!
Köszi a gyors választ. Kislányom is imádja az almapürét bármivel. Szoktam neki én is reszelni, de imádja a készen kaphatóakat is. Ezekre általában 4 hónapos kortól való felirat található. Vettem már neki 8 hónapostól való főzikét is, de azokat eddig nem szívesen ette, sőt öklendezik is tőlük.
Eddig én nem is foglalkoztam ezzel a témával, mert a kislányom amit adtam általában szívesen fogyasztotta és a kedve is jó.
Az átlagosnál egy kicsit kissebb (Kb.7kg), de kiegyensúlyozott.
A férjem anyukája mondta minapp, hogy adjunk a gyereknek darabos ételt, mert...
Azt szeretném még kérdezni, hogy ha kiflivéget, sárgarépadarabot, almaszeletet stb. adtok a baba kezébe, hogy vigyáztok arra, hogy netán egy nagyobb darabot, ha leharap, hogy ne nyelje férre. Az én babám ugyanis öklendezik, köhög ilyenkor.
Mégegyszer köszi mindenkinek:Sissy
Bo-Szi
 


Szia Sissy!

Én úgy tudom, hogy nyers sárgarépát és alma szeletet addig nem szabad adni a babának amíg nincs rágófoga. Banán, kifli, babapiskóta az mehet azt eltudja majszolni, répát fove, husi turmixolva, sajt reszelve stb.
turórudi, Petit Danone, tehéntúró natur ízesitve, krémtúró, gyümölcssrizs (pl. Müller rizs egész finom) stb. stb.
Ne aggodj és nem kell sietettni, hogy rágjon idovel magától kialakul.


Szia

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok!

Mint kezdő anyuka szeretnék tanácsot kérni a "rutinosaktól". A kislányom 4 hónapos lesz eddig csak szopott, de nagyon csak módjával gyarapodott. 4.25-tel született, a most 5.70 körül van, a heti gyaraodási csúcs sem haladta meg a 12 dekát. Na, szóval a bölcs gyermekorvos azt tanácsolta, hogy adjak neki tápszert, amit én nem tettem, mert a gyerek láthatólag jól volt, (nem sírt, nevetős, élénk baba),s úgy tűnt elég a tejem is. Bár nem tudom mi a normális.....
Aztán két héttel ezelőtt beadtam a derekamat és el kezdtem neki nem tápszert, hanem almát, banánt és őszibarack pürét adni, de természetesen továbbra is naponta 5-ször szopik.
A kérdésem? MEnnyit adjak neki? A szakirodalmak 1-2 kanállal írnak, de ő szemmel láthatólag nagyon élvezi a dolgot és eszik, és eszik és eszik...
Amióta gyümölcsöt kap, csak 4 naponta van széklete, lehet hogy túl sokat adok neki? Tudom, hoyga z alma és abanán fog, milyen gyümölcsöt javasoltok még?

Előre is köszi a segítséget, Enci
Enci
 


Szia Enci!
Megpróbálok írni a saját tapasztalataimról. Kisfiam már a negyedik hónapban kapott almát és banánt, de nála ez nem okozott székrekedést. (Eleinte tényleg csak egy-két kanállal, de mikor szemmel láthatóan ízlett Neki, igény szerint adtam). Viszont õ már a második hónaptól kapott tápszert, de eleinte csak naponta egyszer, késõbb kétszer. Ennek ellenére nyolc hónapig szopizott!!! :o)
Nagyon szerette a gyümölcsöket, és a negyedik hónap végétõl a tejpépeket (Milupa, Nestlé). Jobban mondva ezeket imádta! :o)
Hatodik hónaptól kezdtük a fõzelékeket, sajnos a krumplit nem szerette, pedig minden fõzeléket ezzel kellene sûríteni. Amit szeretett: rizs, brokkoli, spenót (!). Van egy könyv: Csecsemõk szakácskönyve, tele jó receptekkel, ajánlom figyelmedbe!
Remélem tudtam segíteni. Egyébként fél éves korra szokták átlagosan megkétszerezni születési súlyukat a babák, de ez csak átlag.
Üdv: Judó
Judó
 


Kedves Judó!

Köszönöm az ötleteket, a tejpépekrõkl már sok jót hallottam, úgy tûnik az univerzális kedvenc majdnem mindenkinél.
A Csecsemõl szakácskönyvét ismerem, tényleg sok jó ötletet találtam benne, ebben 6 hónapig kizárólag a szoptatás mellett foglanak állást.Azt hiszem ez ügyben is elkövettem a tipikus 'túlmûvelt primapara' hibáit, ugyanis elolvastam az alpmûnek számító 'Mit egyen a gyermek'-et , amelyben már 2 hónapos kortól gyümölcsöt javasolnak. Tudom, hogy az etetést sem, mint annyi minden mást sem lehet 'kotta szerint' csinálni, és valahol legbelül érzem, hogy nem hülye az én gyerekem, és jelezni fogja, hoyg mikor mi jó neki és mi nem; csak aztán néha-naha megborul az ember, amikor látja, hogy a gyermek nem hozza a normát és a környezete a legkülönbözõbb utakon megüzeni neki, hogy biztosan azért, mert nem eteti rendesen... (Már 6 hetesen húslevest evett, reszelj neki piskótát stb...)
Valószínüleg a második körben már könnyedebben kezelem ezeket a kérdéseket (legalább is remélem :-)!

Mégegyszer köszönöm az ötleteket, majd beszámolok a fejleményekrõl,
SZia, Enci
Enci
 


Enci!

Valahol az emlegett irodalmak valamelyikében én is mûvelõdtem anno. Olyat is olvastam, hogy amíg a szülõ nyugodtan kajálhat a gyerek orra elõtt, és az rá sem hederít, addig ráér. De ha már kinézi a szájából az ételt, akkor érdemes kipróbálni, adni neki mást is a tejen kívül. Én úgy vélem, hogy olyan nagyon a régi rendszer sem ártott a babáknak, azaz 4 hónaposan ha gyümölcsöt, fõzeléket kap, attól már nem nagyon lesz baja. Nekem az elsõ (még 1993-ban, amikor a doktornõ még nem támogatta a 6 hónapig csak tej elveket!)volt úgy, hogy 4 hónap körül már alig hízott a tejtõl, és piszok könnyen elfogadta a gyümölcsöt, majd a fõzeléket (és aztán akkora dózisokat evett, hogy nem csodálom ha keveselte a tejemet)
Szóval szerintem ha elfogadja, adjál neki bátran, nem csak egy-két kanállal, csak a fokozatosság a fontos, elsõre minden újból keveset, hogy lásd hogyan hat rá. És ettõl még nyugodtan szoptasd, tudod, ahogy ma mondják, csak kiegészítés az egyéb kaja. Ami a zöldségeket illeti: sárgarépa, sóska, spenót, saláta ezek voltak nekünk a krumpli mellett az elsõk, majd a sütõtök, rendes tök, aztán jöhet a cékla (nálunk nem nagyon vált be). Gyümölcsbõl meg most épp itt hallottam olyat, hogy lehet,hogy a narancsfélék nem túl jók, nekem még anno azt mondták, lehet az elsõk között. (ha van ügyes szerkentyûd, répalevet is lehet csinálni, azt is biztos, hogy már lehet)
Ildi
Pethes Ildikó
 


Ildi!

Köszönöm a megerősítést. Újból kiderült: nincs egyetlen igaz út. Generációk nőttek fel egymással homlokegyenest ellentétes elvek szerint- ezek szerint mindegyiknek működnie kell.

Amitől én pánikoltam, hoyg esetleg korán elkezdem a hozzátáplálást, és így kevesebb tejem lesz; de ahogy írod, ha a gyerek élvezettel eszi az új ételt ( s nálunk ez a helyzet) akkor valószínűleg itt volt az ideje.

Holnap kipróbáljuk a répalevet!

Köszi,
Enci
Enci
 


Bocs a rejtjelezésért, de most már minden kódolást
kipróbáltam, néha a közép-európai, néha a nyugat-európai működik.
Enci
Enci
 


Szia Enci!

Úgy tudod megállapítani, hogy a babának elég-e a tejed, hogy
megméred a súlyát és elosztod hattal
ami kijön annyi deci tejet kell egésznap a napi étkezésekre elosztav megkapnia.
A Te esetedben 5700/6=950
öt étkezésre elosztva 950/5=190

Mérd meg a babát szopás elött és szopás után.
Ha legalább 150 tejet kitudott szopni valóban elég a tejed de ha nem pótlást kell adni neki.

Ne idegenkedjél a tápszer pótlástól, mert sokkal nagyobb bajt okoz ha a gyerek nem kapja meg a megfelelo tejmennyiséget mint, hogy Te idegenkedsz a tápszertol. (fejlodésben visszamarad, gyomorszükülete lesz az álandó kevés tejtol).
Az meg, hogy csak ilyen keveset gyarapszik de közben nem nyügös lehet, hiogy azért van mert így szokta meg.

A szoptatás természetesen tartsd fenn és szopi után add a pótlást.
Én úgy gondolom, hogy egy alkalommal délelött vagy délután k1náld meg gyümölccsel, de a fozelék még ráér hathónapos koráig.
Addig pótóld a hiányzó anyatejet tápszerrel, tejpéppel.

Nagyon jó és okos dolgokat írtak neked a fenti lányok is.
Ha van még benne kérdés szívesen megvitatom veled akár írásban akár telefonon is.

Szia

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok!

Nem akarok vitát nyitni, jó-e a tápszer kérdéskörben, de itt a neten is azt olvasom, hogy végül is a tápszerek tejalapúak. Ez egy. Kettõ: az én kisebb fiam 3-4 hónapos korától sose szopta meg a fentiek szerint számítható értéket, és nem is hízott heti 20 dekát, de ennek nem a tej mennyisége volt az oka, hanem a gyerek adottsága.
A tápszer, pláne cumisüvegbõl adva jó eséllyel fogja csökkenteni a kiszopott tej mennyiségét, mint azt ezernyi helyen el lehet olvasni. Nem nagyon olvasunk olyan esetekrõl, akik elkezdtek tápszerrel pótolni, és aztán visszaálltak szopira (van ilyen, de ritka és nagy küzdeni akarás kell hozzá). Ma az a divat, hogy 6 hónapos korig nem kell a fõzelék, de!! Azt is írják, akik ezt írják, hogy az anyatejes csecsemõ számára nem kell!!! Azaz, ha jól tudom (javítsatok ki, ha tévedek), a tápszeres babák számára korábban javasolják a fõzeléket! Nem tudom, konkrétan hány hónaposan, de reálisnak tûnik, hogy egy tápos babának 4 hónaposan már javallhatják. Azaz, én jelen eetben inkább választanám a fõzeléket, amibe nem kell egyelõre semmi fehérjét belekeverni, csak tisztán a pürésített zöldség, saját fõzõlevével. Valahogy mégis természetesebb dolognak tûnik az ember számára, és nem fogja csökkenteni a szopások mennyiségét sem.
Ildi
u.i.:barátnõm elsõ lánya kb. Enci esete volt, amint a régi rendszer engedte, adott neki gyümölcsöt, fõzeléket, mindent inkább, mintsem tápszert. A kislány most 5 és fél éves, nem lett semmi baja.
Pethes Ildikó
 


Szai lányok!

Először is nagyon köszi, hoyg segíteni próbáltok.
Ildi, azt hiszem ez a levélváltás is mehetne a kinek higgyünk topicodba is, ha lesz egy kis időm, oda is fogok írni. Vannak történeteim nekem is.... Na de vissza ide.

Ami a 6-os osztást illeti, már többször megcsináltam, és el is szörnyűlködtem, mert az én lelkem soha nem evett meg ennyit-lehet hogy azért mert nem volt mit?
Egyszer még a kezdet kezdeteén (kb. 2 hónaposan) megpróbáltam neki adni az eszeritnti számolás alapján (akkor 2 mellből szoptattam) - hát orrán--száján jött vissza szegényemnek, mint egy túltöltött kancsóból... Szóval nem tudom igazán mi a helyes.

Biga-csiga lehet hogy igazad van és megszokta már ezt a mennyiséget, azért nem kér többet. Eddig csak du adtam neki gyümölcsöt, most már délelőtt is. Bírja nagyon,- bár nem nagyon kakil azóta.
(Ma megpróbáloutam a sütőtök lével, hátha egy kicsit gyorsít)

Állítólag a tápos babáknak azért adnak korábbna főzeléket, hogy ne hízzanak nagyon gyorsan a táptól, telítődjenek el főzelékkel.

A jövő héten elmúlik 4 hónapos, Azt fogadtam meg,
hoyg akkor elkezdek egy kicsit főzelékezni. Ha akkor sem gyarapszik jobban és békés lesz, akkor belenyugszom, hogy ilyen alkat (kire ütött??), legalább talán nem kell majd frászolnia a kilók miatt, mint ahogy nekem kellett, ill. kell attól tartok életem hátralévő részeiben.

Mégegyszer köszi mindkettőtöknek, bocs, tele lehet melléütéssel, de sietk, mert fürdetési idő van!

Enci
Enci
 


Sziasztok!

Én nem akarom az Encit mindenáron rábeszélni a tápszerre, de azért az o babája elég nagy súllyal született ahhoz, hogy négy hónapos korára ekkora a súlya. Azt sem mondom, hogy O a hibás dehogy csak lehet, hogy a doktorbácsija sem bölcsességbol mondta adjon tápszer hanem o látta a babát milyen, mi csak találgatunk.

Nem akarom megvédeni a tápszereket sem, de pont ez az az eset amit az Ildi által felvetett topicban ecseteltem neked kell kitapasztalnod minden, mert a szoptatást tüzzel vassal támogatják hameg a tápszerrol vagy egyéb etetési módról kérdeznél nem tudnak megfelelo választ adni.

Amit én kitapasztaltam. Kétfajta tápszer van az egyik a követo(1) a másik az elválasztó(2).
A követo az anyatejet közeliti meg leginkább és annyit ehet belole a baba amennyit akar nem hízik el tole úgy mint az anyatejtol sem. Csak tejcukor van benne és nincs más szénhidrát. És ez valóban így van az enyém se lett tole se kövér se felfújt. Ez a "felpuffad a tápszertol" csak nagyon régen volt mamár nagyon korszerüek és tudományos alapon vannak kitalálva.
Az egyest csak receptre lehet kapni az orvos írja fel. Elvileg ez négy hónapos korig adható, de ha a gyerek nem éhezik meg ido elött adható tovább is. Az elso fiam az egyes tápszert hat hónapos koráig kapta akkor kezdet nem elég lenni neki, akkor áltam át a kettes tápszerre. Közben négyhónapos korától este egy étkezésre tejpépet kapott, fokozaatosan délelött gyümölcsöt és hathónaposan kezdtem el a fozeléket, de a tápszer tej és a tejpép megmaradt.

Nem feltétlen kell cumisüvegbol adni pohárból is lehet itatni akkor megmarad a szopási kedv is.

Esetleg megpróbálkozhat az Enci azzal is, hogy nem négyóránkét szoptatja hanem három óránként. Esetleg nem ötször hanem hatszor. Hátha akkor többet tud enni. Bár nem tudom nem írta végül is mennyit eszik egyszerre.

Még egy költoi kérdés nem pont az Encihez hanem a hozzá hasonló helyzetben levo mamákhoz. Az öt étkezés közül a szopik mellett ad egyszer gyümölcsöt egyszer fozeléket és ha valóban kevés a tej a többi három étkezésre mit a szopi mellé?
Ma már nem divat tejbegrizt fozni, mert ugye tejet sem adunk elvileg egyéves kooráig, búzadarát pedig hathónapos koráig. Fozeléket sem szokás már kétszer adni. Az almához sem reszelünk keksze piskótát, mert hizlal. Akkor mit?

Nekem hasonló gondom volt a második gyerekemmel négy és hathónaos kora között. Addig szép egyenletesen fejlödött csak szopott, de hiába tettem meg minden nem fejlödött csak bizonyos mennyiségü tejem. Volt úgy, hogy három hétig állt a súlya. A hatodik hónapig kitartottam, de utána úgy döntöttem nem eroltetem azt ami nem megy. Viszont a gyomra valóban kisebb volt mert kellet két három hét mire ketto deci tápszert megtudott inni.

Én nem hallotam olyanról, hogy a tápszeres babának elöbb kell fozeléket adni. Ezt én kétszer is megcáfoltam. Talán ez is abból adódik négy hónapig felírják és van rá támogatás az elválasztokra pedig nincs teljesáron kell megvenni. Lehet, hogy vannak mamák akik emiatt adnak inkább fozeléket úgy gondolják olcsobban kijönnek?

Sziasztok

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Kedves Boszi!

Én mindig azt figyeltem a bébiételeknél, hogy mi van benne. Ha azt az alapanyagot már kapta a gyerek, szerintem legalábbis-mindegy, hogy hány hónapos kortól való. Ami fontos, hogy sót, cukrot tartalmaznak a nagyobbaknak szánt bébiételek. Bár 9 hónaposan már lassan és fokozatosan azokat is el lehet kezdeni (bár én még vártam vele 2-3 hónapig). Ha még egyáltalán nem próbáltál darabos ételt adni, akkor szerintem gyümölccsel kezd, mert az puhább, mint mondjuk a krumpli. Akkor látod, hogy mennyire tudja kezelni a nagyobb darabokat. Én magam is meglepődtem mennyire ügyesen csinálta a lányom elsőre (alig 3 -4 hónappal ezelőtt)! Ha pedig öklendezik tőle (mint később irod), akkor szerintem várj még 1-2 hetet, és akkor próbáld újra. Nincs miért siettetni a dolgot.

Kedves Enci!

Sok jó tanácsot adtak az előttem szólók. Szerintem a gyümölcs mindenképpen jó ötlet, adhatsz neki amit szeret (fokozatosság persze!). A tápszert én is támogatom, amennyiben valakinek nincs teje, mert bizonyos lehetek abban, hogy minden szükséges vitamint, nyomelemet megkap a babám, amire csak szüksége van. Mégis nehéz szívvel mondom, hogy adj neki, mert nekem a maradék kis tejem is elment. Pohárból nagyobb mennyiségeket nem tudott meginni, igy maradt a cucli. Hiába fejtem továbbra is, 3 hónap alatt teljesen elapadt a tejem. Szóval meggondolandó az én meglátásom szerint, ha nem muszáj, akkor inkább hozzátáplálást javaslom.
Üdv mindenkinek, Bea
Bea
 


Köszi Bea a véleményed. Nemsokára majd megint megpróbáljuk a darabosabb bébiételt.
Üdv.:Sissy
Bo-Szi
 


Nevetségesnek tartom az aggódásaitokat és a felesleges méréseket. MIÉRT nem próbáljátok meg rendesen szoptatni a babáitokat? miért jobb főzőcskézni és bébiételeket venni, mint sürübben mellre tenni a kicsit?Nekem nem tudja senki bemesélni,hogy nincs elég teje, de nem isez a lényege a kérdésemnek, azt irja meg valaki, hogy miért kell elválasztani a babákat? Az enyém 2 hét múlva lesz 2 éves és még reggel este éjjel szopizik, amellett rendesen eszik, bár kicsit válogatós . 13 kg és 92 cm magas. Lelkileg tökéletesen kiegyensúlyozott, miért kellene elválasztanom. Kb. 6 hónapos volt, amikor nem lehetett előtte egy kávét sem meginni, mert kinézte az ember kezéből. Akkor elkezdem a gyümölcsleveket és a főzeléket. De ezt szerintem mindnyájan jól megérzitek. Nem szeretem, ha valaki azt mondja, hogy mérni, kell, miért nem biztok az ösztönökben. Ő az első babám, de azt hittem semmit sem csinálok jól, de a fejlődését nézve semmit sem bántam meg. sziasztok, további jó tápszerböngészést.
Névtelen
 


Szia rendesen szoptató Anyuka!

Nevetségesnek az tartja az aggódásokat aki nem élt meg olyan napokat mint az aggódók.
Én nem mesélem be neked, hogy nem volt elég tejem, mert én éppen ellégé megkinlódtam azért, hogy annyi is legyen amennyi végül is lett. Én is mosolyogva szoptattam volna akár egy évig is ha a gyerek öt-tiz perc alatt elintézte volna amit kell és nem kellett volna fél háromnegyed órákat "kinlódva" szoptatnom. És tudod amikor láttam a kórházba egy lányt aki megszoptatta a babáját utána egy kicsit megmaszirozta a mellét majd odatett egy csészét a melle alá és egy deci tej úgy jött ki mintha a csapot nyitotta volna ki akkor és majdnem sírógörcsöt kaptam. És akinek ilyen egyszerü a dolga az ír ilyen bosszantó és lekicsinylo leveleket másoknak.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


szia bigacsiga!
azt, hogy ki mit élt át, arról én is tudnék mesélni, nekem sem ugy jött a tejem, ahogy te leirod.A kórházból kisebesedett mellel jöttem haza. kb. 3 hétig még sirni és sikitani sem volt kedvem szoptatás alatt, de rátettem, mert tudtam, hogy kell neki. lehet, hogy lelkiismeretfurdalásom volt, hogy császásrral született és én 3 napig voltam eszméletlen. ezért éreztem ugy, hogy nekem mindent meg kelltennnem ezért a gyerekért.soha nem fejtem a tejem, de én még a mai napig is éjszaka ha tejcit kér adok neki teljesen mindegy, hogy hányszor kell felkelnem, ha valaki éjszaka is szoptat, biztosan több teje lesz.nem csak a saját fájdalmadat kell nézned, és kényelmedet, mert nem tudhatod, hogy más mit áldoz fel a gyerekéért. én sem tudom, hogy te mit? Talán mér dolgozol is a gyerek mellett,VAGY miért probléma neked, hogy akár 3/4 ÓRÁT IS SZOPTATSZ?. NINCS IDŐD A GYES MELLETT
Névtelen
 


Na ide figyelj fejezzük be jó! Ennek semmi értelme!
És ha nem vetted volna észre itt alá szokták írni a leveleket bár te olyan arogáns vagy, hogy tök mindegy, hogy is hívnak...

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


"kedves" Nevtelen!!
Nagy vagy!! Igazan kieredmled a hos anya kituntetest. Merthogy itt a Babaneten a legtobb anyuka a sajat gusztustalan es onzo kenyelmeert ker tanacsokat,es probalkozik a szoptatassal, igen, ilyen onzo nepseg vagyunk, mig te az anyai nagysag bastyaja, gyorsan megmondod a tutit, hatalmas erkolcsi folenyedre pedig nincs is jobb pelda, mint az hogy ilyen intelligensen alairod amit odarottyintettel.
Kepzeld, van olyan, hogy valakinek nincs haromnegyed oraja szoptatni, mert a kicsi mellett van egy masik kicsi is, vagy valami masfele gond. Hatalmas nagy tapasztalat tomegeddel pedig nem lattal meg olyat, hogy valakinek nincs teje?? Nezz korul jobban, a kovetkezo gyerekeid miatt nem kivanom, hogy eld at, milyen erzes, pedig ezzel a hatalmas nagy arccal, ami neked van, megerdemelnel egy kis kinlodast...
Tisztelt topic tarsak! Bocsi a kirohanasert, de felhuztam magam ekkora hatalmas onbizalom es masokat lenezo arrogancia lattan,
En alairom
Eva
Eva
 


Sziasztok!

Névtelen: semmi baj a tényeiddel, az elképzeléseiddel, és azzal sem hogy szoptatod 2 évesen, és nagyon klassz, hogy nem akarod elválasztani, és a hozzáállásod a szoptatáshoz is. Egy a baj: akik itt kérdeznek, segítséget kérnek, azoknak másféle tálalásra van szükségük!
Nagyon jó lenne, ha sikerülne kicsit higgadtabban fogalmaznod, hisz valószínûleg rengeteg tapasztalatot szereztél, és biztosan tudnál hasznos ötleteket, javaslatokat tenni, azaz az itt kialakult közösségnek hasznára lenni!
Akiknek ilyen szépen sikerült szoptatni, azoknak szerintem érdemes lenne segíteni másokat, példaként állni elõttük azzal, hogy lám lehetséges!
Mondom ezt úgy, hogy sok szempontból hozzád hasonlóan kiakadtam a nõvéremen, aki a neki nincs elég teje, nem tud szoptatni dumákkal jött, és az elsõ két babája 3 hónaposan nem is kapott már anyatejet. De én rájöttem, hogy nem jó a módszer, nem bírálnom kell õt, hanem segítenem, megfelelõ stílusban , hangnemben.
Tudom, nem szabad maganénak elkönyvelnem a sikert, de talán egy picit nekem is részem van benne, és mindenképpen sikerélményként élem meg, hogy harmadik babája (akivel immár nem többezer km-re van, hanem számomra napi elérhetõségû távolságban) most kéthónaposan teljesen tisztán anyatejes baba, 20-30 dkg-kat hízva hetente. Nem méri az evéseket, heti egyszer kitör rajta, hogy mi van ha nem elég a kicsinek, merthogy délután másfél óránként kér enni, és minimum félóráig szopik, és ugye neki is ott van a másik kettõ. Nem fej, nem folyik a melle stb. azaz õ sem a könnyen jött siker példája.
AMi kell: elhitetni, meggyõzni a kismamákat, hogy õk is képesek rá! És ezt megfelelõ hangnemben kell tennünk szerintem!
Ildi
(aki 19 hónap után igen is elválasztotta az ikreit, mert hónapokat szenvedett, mert nem kaphatott megfelelõ gyógyszert a szopi miatt, és akinek az elválasztás után pár hónappal nagyon jól jött, hogy ott tudta hagyni õket 2-3 napra a nagymamánál, mert az élet úgy hozta, hogy nélkülük kellett legyen egy kicsit.)
u.i.:tényleg, komolyan örülnék, ha sikerülne nyugodtabb hangnemben beszámolnod a tapasztalataidról, hasznos lehetne!
Pethes Ildikó
 


Kedves Mindenki, aki vállalja a nevét és segítő kezet nyújt és TE is KEDVES Névtelen !

Én nem kívánok további erkölcsi prédikációt és szemináriumi oktatást tartani neked a segítés módjáról, a kommunikációs stílusról - fentebb már megtették a többiek. (A TE stílusodhoz mérten tüllszoknyás úrinők voltak!) Ha elolvasol nem több mint 3 üzenetet, akkor rögtön ízelítőt kapsz a babaneten uralkodó hangnemről; s ha ez nem lenne elegendő stílusgyakorlat, akkor bármilyen goromba vagy intelligens 'helyrerakás' úgyis lepörög rólad.

Én azon szerencsés emberek közé tartozom, akik rögtön, bár iszonyú fájdalmak révén, de tudtak szoptatni. Úgy jöttünk haza a kórházból, hogy 90-100 grammokat evett a gyermekem. LElkes volta,m és vagyok is a mai napig. Én is átéltem a szoptatás minden kínját és örömét. TEhát én akartam és tudtam/tudok is szoptatni. De mondd, Te mit tennél azután, hoyg csak szoptatod a gyerekedet - látszólag minden OK, a gyerek kaja miatt életében talán kétszer sír, ha Te nem tuszkolnád bele 3-4 óránként, eszébe nem jutna enni - de alig gyarapszik???

Én, földi halandó, két héttel ezelőtt a babanetes mamákhoz fordulok , akik bíztatnak, tanácsot adnak - én kipróbálom, adok főzeléket, gyümölcsöt, lefagyasztott tejet pótlásnak a gyermeknek, aki baromira élvezi - s láss csodát!!! - egy hét alatt 25 dekát gyarapszik,amire még nem volt példa!

Tudod, fogalmam sincs, hogy mitől van az, hogy egyes babák szédületes sebességgel, szemmel láthatólag gyarapszanak az anyatejtől, a meérlegelés felesleges hókusz-pókusz, de szívesen megtudnám, hogy mit tegyenek az anyák azokkal, akiket szoptatnak, akik nem követelik a kaját - és nem is gyarapszanak?

Hátha ebben is tudsz segíteni Nekem/Nekünk...

Enci

érzés lenne Az én gyermekem akiket itt a babaneten bíztattak és okítottak az anyukák (Ld. fenn), ugyanis az én kislányom
Enci
 


Bocs valami saláta a végén maradt, átírtam egy-két mindatot, hogy én is úrinő tudjak maradni...
Enci
 


Szia Enci!
Örülök, hogy gyarapszik a kislányod! És nagyon jó, hogy itt tényleg lehet segíteni egymásnak!
Kedves névtelen! Hidd el, jobb érzés segíteni, mint bántani, akkor is, ha te nem bántásnak szántad!
Judó
Judó
 


Kedves Névtelen és öntelt anyuka! (Én nem ugyanaz vagyok!)
Õszintén sajnálom a gyerekedet, hogy ilyen mindenttudó hõsködõ mama jutott neki. Sokat fog még szenvedni az életben azt hiszem, ha majd felé is ilyen remek empátiával fogsz közeledni. De akkor majd legalább, amikor belép a kamaszkorba, a fejéhez fogod tudni vágni, hogy 'bezzeg én szoptattalak'. Mintha úgy emlékeznék,hogy az élet egyébként sem csak anyatejbõl áll, mindenesetre csak gratulálni tudok, hogy legalább ebben a dologban ilyen jól megálltad a helyed, ráadásul elsõgyerekes mamaként, lenyûgözõ. Akkor miért olvasod a babanetet? Andi
Egyébként is mi közöd van más mondanivalójához, ha nem tudsz beszégetni?
Névtelen
 


Szia Enci!

Örülök, hogy oldódik a problémád és gyarapszik a kislányod.
Ha van idod írj még magatokról.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Kedves Mindenki!

Te mit tennél akkor ha a csak szopó és jól szopó kisfiad hat hónaposan minden elojel nélkül egyik napról a másikra kész befejezte a szopizást? Nem vagy terhes és nem változott meg semmi az életkörülményeidben, sot a lefejt tejedet sem eszi meg?
Ugyanis ez történt a barátnömmel. O hiába akart, ha a gyereke egyszeruen nem akart.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Kedves Kata!

Állítólag szoktak efféle szopási sztrájkok lenni néha, amikor látszólag minden átmenet nélkül a baba egyszerűen nem fogadja el a tejet. Legtöbbször a cikkekben a fogzás beindulását szokták okként emlegetni, és azt ajánlják /bár máris érzem, hogy nem mindeki fog vele egyetérteni/, hogy ne pótoljanak semmivel, kínálgassák a babát a cicivel továbbra is. Állítólag pár nap alatt elmúlik ez a dolog, ha meg nem, akkor próbálkozzon csak hozzátáplálással.

Kedves Névtelen Szoptató Anyuka!

Lécci, lécci, lécci, ne légy ilyen haragos... Itt senki sem arra pályázik, hogy téged feldühítsen, és vannak olyanok, akinek a szoptatás igenis problémát jelent.

Sziasztok:

Dia, akinek a héthónapos Borija, még mindig csak tejet eszik, néha egy-két kanál pürével megtoldva...
Dia
 


Jaj lányok, teljesden kiakadtam - eddig is voltak névtelen levelek, de ez a stílus, csak azt tudnám feledni...
Egyébként kedves névtelen, én 22 hónapos koráig szoptattam a fiam (mert én hõs vagyok! Kép), de elválaszottam, mert 3 hónapos terhes voltam már, és sok volt, hogy éjjel x-szer felkelek hozzá (mert ljjel is szopott): Elválasztottam, és csodák csodája, ami addig nem tett meg,. átaludta az éjszakát. Nekem az volt maga a paradicsom, 22 hónapi éjjel-nem-alvás után.
És igen, én hét hónapos koráig csak szioptattam a fiam, még vizet vagy teát sem kapott, és azt akarom tenni a kicsi, néggy és fél hónapos lányommal is. Remélem, õt is sokáig tudom majd szoptatni.

De!! (Remélem) amikor ezeket leírom (és leírtam, sokszor már) soha nem voltam olyan arrogáns és kioktató, mint Te.
És nekem nevem is van:
Zsóka

Nnnna. Ezt ki kellett írnom magamból.
zsóka (zsók
 


Sziasztok!

Judó, Ildi, Bigacsiga KAta, BEa és mindenki más aki segített!

Köszönjük a tanácsokat, ötleteket, már 3 hete gyümölcsözünk, és több mint 1 hete főzelékezünk!
ÉS ami a lényeg: NAgy sikerrel. A lányom egyre jobban élvezi és bármit adok neki megeszi - egyedül a spenóttal nem arattam eddig osztatlan sikereket, de lehet hogy csak a fokhagyma miatt, amit a doktornőnk tanácsára tettem bele. Szóval reggelente szopizik 180-220ml között, aztán tízóraira 50-70 gr gyümölcs + szopi (elég morcos amikor csak ennyit kap), a banán felülmúlhatatlan, de nem merek belőle túl sokat adni. 1/2 4 körül kap főzeléket+szopi, és hát a uzsonna sajnos enm nagyopn fér bele az időbe, mert 1/2 8 körül jön az utolsó szopi, akkor kb 130gr-mot össze tudunk még hozni - s utána egy kis cumikázással el is aludna reggelig, de megpróbáltam lefagyasztott tejet vagy tápszert adni neki és ebből is megivott kb 60-90ml-t.

ÉRdekes, magától soha nem kérte, enélkül is végigaludta az éjszakát (jaj, csak el ne kiabáljam!!)- de amikor adtam neki - lelkesen megitta.

Na szóval, remélem további viharos gyarapodásokról tudok nektek beszámolni (bár enm ígérem, hogy ilyen pontos számadatokkal szolgálok majd, ez elég távol áll tőlem).

Egy kérdés: még mostanában észreveszem, hoyg szopizás közben folyik a lányom orrából a tej. ÉS persze nem is kap levegőt a szopihoz egy idő után. Csak reggelente csinálja ezt, gondolom, amikor még dől a szájába. Tapasztalta ezt valaki közületek? Normális is ez szerintetek? HA anatómiai tanulmányaimet előveszem, akkor nem szabadna ennek így lennie. Mit gondoltok? Fölösleges pánik?

Enci
Enci
 


Enci!

Próbáld meg a spenótot úgy, hogy fokhagyma nélkül és egy kis darab banánt passzirozzál bele. (Én is olvastam valahol) nekem bevált a gyerek így szívesebben megette, amikor meg nagyobb lett ette úgy is mint ahogy nekünk csinálom.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


bigacsiga KAta!

Köszi az ötletet, az eddigi tapasztalatok alapján a banános étel biztos befutó!

Enci
Enci
 


Enci!

Az orrából dőlő tej, főleg reggel, amikor dugig vannak a melleid, tők normális.

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Névtelen : Én, a "mártir", naponta többször 1 órán át szoptattam, majd fél-egy óra múlva újra 1 órán át, mégis nagyon élveztem a szoptatást. Éppen ezért nem kivánom senkinek azt az érzést, hogy mindkét cici kiszivása után úgy orditson a 4 hónapos gyereke, mintha nem is kapott volna enni! Lehet, hogy nem voltam nagyon okos, ahogyan akkor döntöttem (bár ezt igazán még igy utólag sem tudom eldönteni), de egy éhes orditó gyerek mellett üres cicikkel ugyan mit lehet tenni? Azért örülök, hogy élnek olyan emberek is a földön, akik mindenre azononnal és baromi biztosan tudják a jó és megkérdőjelezhetetlen megoldást még ha nem is vállalják a nevüket. Üdv Bea
Bea
 


Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.Norti 8 hónapos most még 5x szopizik délben és este főzeléket is eszik ezen kívül még gyümölcsözünk is napközben. Régebben valamelyik topicon láttam valamelyik mamatárs honlapjának a címét(ez tudom elég bizonytalan információ)ahol gyönyörűen le van írva az elválasztás menete és még nagyon sok fontos információ. Ha valaki tudja írja meg nekem.
Tízóraira és uzsonnára mit lehet neki adni?(Foga még nincs de jön!!!!)
Amúgy van egy klassz receptem ami a bébinek iszonyúan izlett bár én nem ettem volna meg.
Saláta -alma - krumpli
A salátát és a krumplit együtt megfőzöm és belereszelem az almát.
Üdv mindenkinek
Csiszi
Norti-mama
 


Szia Csiszi!

Petit Danone vagy az a másik fajta csikos a doboza,
Tehéntúró, körözött, tehéntúró reszelt rettekkel vagy gyümölccsel, reszelt sárgarépával, krémtúró(vaniliás),
Tejberizs, (Müller rizs),
Túró Rudi,
Joghurt, kefir, gyümölcsjoghurt,

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Itt találsz linkeket honlapokhoz:

Babanet Társalgó: Bababemutó: Linkek
bigacsiga
 


Csiszi,

a mi gyerekorvosunk, azt mondja, hogy tejterméket ne kapjon a gyerek egy éves koráig, én nem is adtam,mégis szépen fejlodött a lányom.


Kata
Kata
 


Savanyitott tejterméket ehet csak a tehéntejet javasolják egyéves kor után.
bigacsiga
 


Bigacsiga!

Mi a helyzet a kivivel? A másik topikon olvastam, hogy valaki azt is adott egy éves kor alatt magostul, hashajtó hatása miatt. Mindenhol azt írják, hogy kivit első évben ne, főleg a magja miatt. Akkor most mi legyen?

Juca
juca (juca)
 


Juca!

Én voltam, aki ezt írta, a dokinénim javasolta, Bori pedig imádja. És tényleg van hashajtó hatása, én pont ilyen esetekkor használom.

Dia
Dia
 


Juca!

Eloször szitán nyomd át ad csak a levét és figyeld a borét nem csalánkiütéses-e. Ha nem próbáld ki magostól, ha akkor semm adhatod neki. Szerintem.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Dia, Bigacsiga!

Köszönöm a tanácsokat, kipróbálom: Juca
juca (juca)
 


Sziasztok!
Van egy 8 hónapos kisfiam Levente.
Még nincs foga és nem is jön (legalábbis nem látszik ). Az okoskodó nagyszülok szerint már nem kellene szoptatnom hanem inkább szilárdabb ételt adjak neki mint pl.: piskóta, húsleves, fozelékek
stb. Csak az a probléma, hogy a férjem nem szereti a fozeléket ezért nem is szoktam csinálni és ez által nem is tudok.
Szerintetek mit csináljak az okoskodó nagyszülokkel?
Mit adhatnék neki enni? ( nem joghurt és társai hanem valami itthon elkészített étel )
Egy régebbi levélhez hozzá szólás:
Csak azt szeretném leírni, hogy akinek van teje boven az ne hencegjen vele, hogy az X éves gyermekét még szoptatja hanem inkább ha tud segítsen másoknak vele mert tudom miyen rossz érzés volt a férjemnek amikor 1-2-3 deci tejet vitt leadni de szegénykém hordta pedig mondták neki, hogy ezzel fölösleges szenvedni és szinte lenézték ezért a tejleadóba késobb pedig egy 3 héttel fiatalabb kislánynak adtam oda.
Na nem ezzel akartam dicsekedni hanem csak azt akartam kifejezni, hogy milyen jó érzés segíteni másokon úgy, hogy közben nem húrrogunk le senkit.

Sziasztok Timi
Szeptimi
 


Kedves Timi!

Valahogy én is így voltam a főzelékek készítésével... Kép (Mi sem vagyunk oda érte.)
Én a krumplival kezdtem, simán megfőztem vízben összetörtem villával (turmixolni is lehet)és anyatejjel, illetve a főzővízzel kutyultam össze. Teljesen hasonlóan a sárgarépát. Igazából nem is "főzelékek" ezek, nekem a főzelékről a jó kis tejfölös babfőzelék jut eszembe. Kép Kép
Szerintem kezdetnek ez is elég, úgyis egy-két kiskanállal kell kezdeni. (Nekem megvan Dr. Zoltán Zsófia: Mit egyen a gyerek? c. könyve, nagyon használhatónak találtam, bár az nincs benne, hogy a céklát jó sokáig kell főzni. Én egy óra múlva meguntam... Kép )

Üdv: Juca
juca (juca)
 


Szia Timi!

Ha a gyerkőc elfogadja, adj neki bátran lassan mást is, az anyatejen kívül, de még maradjon az a fő táplálék. Adhatsz neki gyümölcsöt pürésítve (tekintettel a fogatlanságára...Kép), vagy főtt zöldséget, ahogy Juca írta. Tapasztalataim szerint a gyümölcs jött be jobban elsőre. Nálunk a sztár a banán-narancs turmix volt, de ebből a banán fog, a narancs meg az arra hajlamosaknál allergiát válthat ki. Nekünk mázlink volt, Bori csak úgyí zabálta kétpofára, de semmi baja nem volt tőle. Általában imádják a sütőtököt, ami nemcsak finom (bár szerintem nem az), de rettentő egészséges is. AZtán még jó az alma héj nélkül, és utána jöhetnek a zöldségek (répa, krumpli, zöldborsó szitán áttörve, hogy a héja ne legyen benne, mert az puffaszt, stb.), de a gyümiket keverheted a zöldségekkel is (pl. krumpli almával, vagy banánnal, stb.). Nyugodtan próbálj ki olyan ízkombinációkat is, amik számunkra hihetetlenek, lehet, hogy neki ízleni, fog.
A levest még úgy 10-12 hónapos korig nem ajánlják, mert nagyon eldugítja a gyereket, viszont minimális kalória van benne.
Piskótát, kiflit, zsemlét sem ajánlják, mert az egyikben tojás van, a másik kettőt pedig általában tejjel csinálják. Egyébként szerintem, amíg nincs foga felesleges is, inkább veszélyes, mivel nem tudja megrágni, csak nyammogni, és ha egy morzsa cigányútra megy, hát elég ijesztő tud lenni.
Egyébként ha már a pékárunál tartunk, kenyeret, kenyérhéjat adhatsz majd neki bátran, abban csak víz van, de inkább barnát, ne fehéret. Elég kevés lisztérzékeny gyerek van, és ha ilyen gond lett volna nálatok, akkor már tudnád, erre való a PKU vizsgálat, amit még a kórházban levettek tőle.
Az okoskodó nagyszülőkre meg ne hallgass és csak szoptass nyugodtan tovább, amíg csak örömötöket lelitek benne és amíg teheted.

Puszi:

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Céklát ha lelkessen meghámozzátok, és felaprítva fõzitek, akkor nem kell olyan sokáig fõzni!
Kivirõl érdekes, nõvérem kedvenc kajaleírós oldalai, valamikor egy-két éve a Kismamában jelent meg- még 24. hetes kortól engedi a kivit...
(a mi idõnkben pedig a sorrend ez volt: krumpli, sárgarépa, saláta, sóska, spenót, sütrõ és fõzõtök, majd a második kör már 7-8--(9?) hó körül: cékla, karalábé, karfiol, kelkáposzta, kelbimbó (na ezt mind utálta a fiam), zöldborsó. Meg amit még kifelejtettem.)
Ildi
Pethes Ildikó
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: