Új privát üzeneted érkezett!

Mindenki megnyugtatására KépKép
A babanet 2000 május 5-én indult. Elõtte fent volt már a próbaverzió a neten, de akkor még a Társalgó nem mûködött, csak pzublikációk és hasonlók voltak.
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Erre gondoltam én is, hogy talán Zsókát kellene megkérdezni õ biztosan tudja. Kép

Idike!
Ránéztem a keresõvel, de nagyon sok adatot ad fel.
Esetleg a gyerekeink/gyereknevelés alatt?

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Bigacsiga,
azért mindentudó nem vagyok. Csak néha úgy tûnök Kép.
Zsóka

ui: Régen küdtél nekem olyan jó kis reklámokat... Olyan jókat szoktam rajtuk nevetni.
Zsóka (zsóka)
 

 
 

Sziasztok!

Csak nem erre a topicra gondoltatok:
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/335.html?2000Szeptember21cstrtk0734du" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/335.html?2000Szeptember21cstrtk0734du[/url]
(Babának szükséges adagok)

(elárulom, a keresés titka az volt, hogy beírtam egy olyan nevet, aki akkoriban sokat írt, azóta keveset (Timi!!), és aztán az ötvenvalahány topicból már nem volt nehéz megtalálni. Egyébként a bébiétel keresésre nem adja ki, pedig szerepel benne!)

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok,
A Nõgyógyásztól kérdezték:

Kérdés:
Az AFP tesztem nem sikerült túl fényesre. Azonnal berendeltek ultrahang vizsgálatra. Nem csak a képeket nézték, hanem lehívtak genetikust is. A baba a korának megfelelõen fejlõdik, a gerincoszlop zárt, az agy rendben van, a szív is, viszont a köldökzsinórban 3 eret találtak. A genetikus aggasztónak találta, és javasolta a magzatvíz vizsgálatot, mert ez a tünet genetikai rendellenességeknél fordul fõleg.
Mit jelent az, hogy 3 ér van a köldökzsinórban?


Válasz:
Mit jelent a nem túl fényes AFP- alacsonyat vagy magasat és fõleg mennyi az eltérés? Az AFP mindenesetre csak egy jel, egy marker, ami önmagában semmit nem jelent, legfeljebb nagyobb odafigyelésre int.
Ami a genetikust illeti: Ön vagy nagyon félreértett valamit a beszélgetésbõl, vagy az illetõ járatlan. A magzati köldökzsinórban ugyanis NORMÁLISAN 3 ÉR VAN! (2 artéria és 1 véna) Ha kevesebb ér van, akkor kell fejlõdési zavarra gondolni: kevesebb ér együtt járhat pl. bizonyos vesefejlõdési rendellenességekkel.
A magzatvíz vizsgálat csak azért nem felesleges, mert ilyen (bocsánat) beetetés után nem hiszem, hogy Önöket egy ultrahanggal meg lehetne nyugtatni. Pedig a szakma szabályai szerint a magzat egészségének megítélésében az ultrahang a döntõ szûrõ és diagnosztikus módszer. Persze kérdés, hol, kik, milyen készülékkel és felkészültséggel végzik a
vizsgálatot.

Dr. Nagy László

2001.10.23


Õszintén szólva nem tusdtam, hova kellene írnom, hogy esetleg a kismama megtalálja, talán az Üzenõfüzetbe...
A nõgyógyász abszolút korrekten válaszolt, nem is arra reagálnék. Csak nyugtatni szeretném a kismamát. A fiamnál is csak két ér volt a köldökzsinórban, az utolsó idõkben vették észre, (hálistennek, nem kellett izgulnom miatta), és azt mondta a doki, hogy ez igazából nem is fejlõdési rendellenesség, csak fejlõdési ELTÉRÉS. Különben is a lényeg, hogy az a két ér nagyszerûen dolgozik.
Amikor szültem, volt egy kismama a kórteremben, az õ babájánál is két ér volt csak.
Szóval csak nyugtatni szeretném a kismamát, hogy ne izguljon, biztos, hogy nincs semmi baj.
Mellesleg nem csodálkoznék, ha kiderülne, hogy a SOTEI-re jár...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Zsóka!

BÁr ez a kérdésem a SOTE I topicba való: mi az összefüggés a két ér (avagy észlelése?) és az I-es között?
Ildi
PIldi (pildi)
 


Ildi,
Csupán annyit, amit mostanában fennen hangoztatok (és nemcsak én) mindenhol: a SOTE I-en hakellhanem vizsgálatokat végeznek.
A legfrissebb sztorit asszem leírtam a Sote I-ben: ismerõs kismama hamradik babáját várja (második baba sajnos elment). Az elõzõ két terhességével nem a Sote I-re járt, most a 3-kal igen. AfP-je nem lett tökéletes, viszont nem is esik a nagyon gyanús értékelésbe. Rögtön elküldték amniocentézisre, mert az apuka idõs (!), 47 éves.

Nekem csak az a problémám - és mint tudjuk, nerm vagyok orvos, csak a szám nagy - hogy nagyon úgy tûnik, a Sote I a kismamákból tartja fenn magát - csakhogy nem igazán úgy, ahogy kellene...

Egy olyan viszonylag nagy kockázattal járó beavatkozás, mint az amniocentézis (nekem ráadásul képembe hazudták,. hogy annak kockáazta, hogy a baba a beavatk. miatt elmegy, 1-2 ezrelék, azóta máshol is olvastam és Snoopy is mondta, hogy bizony 1-2 százalék!!) ne legyen már pénzkereseti forrás! Ne az én gyerekem kárára tartsa fenn magát egy klinika. Ott a sok fölösleges befektetés, a feleslegesen elvégzett beavatkozások... nerm tudom... nem lehetne másképp?
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Szia Zsóka!

Értem. MÁr anno is megvolt nekem is az az érzésem, hogy mindenféle vizsgálatot igyekeznek elvégezni. 93-ban a terheléses cukor még nem volt általános, de ott már tömegesen ment. Én naív lélek egy darabig hittem, hogy az elõvigyázatosságuk miatt van ez a dolog. De a befektetések is elég durvák, sokszor semmit nem csinálnak. Gondolom a fejkvóta az is. Hát van benne valami!

Ildi
PIldi (pildi)
 


Ildi, Zsóka,
én is SOTE I.-en szültem, és abszolút nem vizsgálgattak össze-vissza. Összesen 4 db UH-om volt, amibõl az egyiket én kértem külön. Csak egy terheléses cukor volt, a barátnõmnek a Margitban 3. Alacsony volt az AFP-m, hárman gyõzködtek a genetikán, hogy nem kell komolyan venni (nekem 1-3%-ot mondtak kockázatnak). A szülés után 1,5 nappal hazamehettem, és senki nem akart 5 napig raktározni...

Madárka
madárka (mad&aacut
 


Madárka,
az ismerõseim között Te vagy az egyetlen - gyanítom, Te erõsíted a szabályt...
Szvsz szerencséd volt...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Sziasztok!
Felélesztem már a topikot! Kép

Ezt most olvastam a rendelõben [url=http://www.babanet.hu/szak/gy638.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/szak/gy638.htm[/url]

Érdekelne a véleményetek róla. Számomra elég horrorisztikusnak tûnt a válasz. Vagy csak a lelkiismeretem háborog? Gergõ is mindig sovány és pici gyerek volt, ma is az, amúgy egészséges és mindent tudott akkor mikor a kortársai, avagy elõbb. Én úgy döntöttem, elfogadom, hogy ilyen, és szerencsére a doktornõnk is így vélheti, mert nem küldött ezer helyre, mint amik ebben a válaszban vannak. Hiba volt? Vagy az a hiba, ha nekiállok gyötörni egy gyereket, csak azért, mert kisebb, mint az átlag? (a meglevõ táblázatok, kiskönyves grafikonoknál Gergõ is a 3% alatt van, na de kérem, ha nem lenne ott senki, akkor az átlag se ott lenne, nem?)
Ildi

Ildi
 
 


íííííííIldi,
A dokinéniteknek volt esze.
A baba, akirõl szó van, eleve nagyon pici súllyal szletett, ezt talán bele kellene kalkulálni. Mert hiába születik vki idõre, ha kicsi a súlya, akkor bizony ilynekor figyelembe kellene venni.
Én anno évente jártam mérésre(18 éves koromig), ahol vállszélesség-méréstõl kedzve bõrvastagság-mérésaig minden volt (a mia adataink alapján állították össze a statisztikákat - ami alapján az a kisfiú túl kicsi... Kép)
44 cm-rel és 2 kg 30 dekával születtem. Az összehasonlításhoz jó volna, ha meglenne az egyéves kori összes adatom, de sajna csak 16 hónaposan mértek. Akkor 10 kiló voltam és 77 cm.
A fiam, aki viszont 4200 gr-mal született, 15 hónaposan volt 10,3 kiló. A lányom 3,9 kg-val született, 16 hónaposan 10, 31 kiló volt.
Lehet, hogy én votlam a nagy Kép.
Itt viszont sem az anyuka, sem az apuka nem magas. Sõt, lehet, hogy a további flemneõk kifejezetten alacsonyak.
Én hagynám szegény gyereket békén, szoptatnám még egy kicsit, és hagynám meg õt ilyen "kicsinek", de jól fejlõdõ gyerkõcnek...
Zsóka

Zsóka
 
 


Hát nem tudom...

Az elsõ gyerekem idõre született 47 cm volt és 2700 g.
Egy éves korában 10,5 kg volt és 74 cm.
Õ tápszert kapott.

A msodik egy hónappal elöbb születet 47 cm volt és 2750 g.
Egyéves korában 9,5 kg volt és 75 cm.
Õ féléves koráig csak szopott.

Mi szülök 167 ill. 182 cm magasak vagyunk.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Mi ebbõl a tanulság?
Ne azt nézd, mekkora a baba, hanem hogy egyébiránt jól fejlõdi-e, élénk, mozgékony, értelmes.
Adott esetben az.
KépKép
puszi
Zsóka

Zsóka
 
 


Sziasztok!

Én azt hiszem, minden gyereknek létezik egy elméleti fejlõdési görbéje. Egy olyan, hogy optimális esetben (hogy úgy mondjam ráhagyva a táplálkozását, a neki tényleg ideális mennyiségû és minõségû ételt fogyasztva) miként fejlõdne. És ez nem szükséges, hogy megegyezzen a valódi gyerekek (nem elméleti gyerekek) mérésébõl kialakított átlag görbével.
Természetesen a cikis pont az az, hogy honnan tudja az ember, hogy az adott gyereknek mi lenne ez az optimális görbéje. Mert utána tudná, hogy most ducibb, soványabb, kisebb stb-e mint ami lehetne, ha minden körülmény oké lenne.
Például a kis súllyal születés is nagyon viszonylagos dolog. Lehet, hogy az a kis súly nem is kicsi, azaz a baba ilyesmi lenne akkor is, ha optimális körülmények között fejlõdhetett volna. De lehet, hogy a méhen belüli rossz ellátás az oka a kis súlyának. Itt vannak erre példaként az ikreim. Ilcsi volt a soványabb születésekor, 2,25-el. Ránéztél a gyerekre, és egyértelmûen soványnak látszott, vékony volt a karja stb. Érdekes módon a pocakja ekkoriban is kis hordócska volt, és ezt õrizte is végig kisbaba korában. Meggyõzõdésem, hogy õ saját optimális súlya alatt volt (ami ikreknél nagyon gyakori), ha egyedül lett volna odabent, és persze 39-40 hétre születik (37. -et betöltve született), akkor kb 3,5 kg-os baba lett volna. (a vele beindult szülésem -burokrepedéssel- is jelzi, hogy neki nem volt már jó odabent, õ akart kettõjük közül inkább már megszületni) Így igaziból az õ súlyánál nem is reális, hogy a 2,25 duplázását, háromszorozását stb. nézzük, és mai súlya is egy normálisabb súllyal született gyermek adataihoz hasonlít.
Ugyanakkor Gergõ 2,60-al született, elsõ ránézésre nem is tûnt soványnak. Az õ hasa viszont sose (totál tele bendõvel sem) volt hordó típusú (ezeket legjobban a hanyatt fekvõs képeken láttam), ma se az. Nála kemény volt még a burok, ha õ egyedül van, még maradt volna, nem érezte rosszul magát odabent. Így nála inkább csak a minusz két hét miatti súlyhiány a reális, azaz idõre is inkább csak 2,8-3 között lett volna.
Na, most már én is belekavarodtam, mit is akartam ezzel mondani.
Leginkább azt, hogy a kezdeti "kis" súly jelentheti azt, hogy a baba egyszerûen ilyen méretû, és jelentheti azt is, hogy õ bizony nagyobb lenne, ha minden oké lenne, és aztán ha kinti létében ez be is következik, akkor jó eséllyel ledolgozza a hátrányt. Vagy ugyanígy, a minusz hetek miatti arányosan kisebb súly.

Na jó, belátom, ebbõl se jön ki semmi. Kép
Ildi

Ildi
 
 


Szerintem a dokiknak meg muszáj odafigyelni a jelekre, mert ha tényleg valami oka van a kis súlynak és magasságnak, akkor viszont az õ felelõssége, hogy nem derült ki idõben. Attól, hogy x mama gyereke is hasonló súlyú volt, és elnézést, de más egy iker, vagy egy koraszülött, még nem jelent biztosítékot. És a magasságok amiket felsoroltatok, mint több volt 69 cm-nél.
Kétkilós, negyvencentis babat tudok, aki egyévesen mégis benne volt a határokban.
Pro és kontra lehet mondani eseteket. Szerintem teljesen korrekt volt a rendelõ válasza. Nem minden anyagcserére szûrnek, és nem minden genetikai betegség látszik. És lehet, hogy egy diétával meg lehet állítani a folyamatot, míg ha késõn veszik észre, esetleg sokkal nagyobb baj lesz.

Ettõl persze lehet ilyen alkat is, nem ez a kifogásom az itt írtakkal szemben, hanem hogy igenis erre egy orvosnak oda kell figyelni.

A baba normál idõre, normál értékekkel született, ha jól olvastam.
Belekotyog
 


A baba ugyan idõre, de elég kis súllyal született (2,9 kg , 48 cm).
SzEM
 


Igen, meggondolandó. Nézzük meg a friss kismamás topik táblázatát, miszerint ma az átlag gyerek lassan a 3,5 kg fölött meg az 55 cm fölött van. ... Ehhez képest már akkor rövid és kissúlyú volt, nem? Mondjuk a szülei is bõven az átlag alatt vannak...
Oké, nem azt mondom, hogy nem kell odafigyelni, persze, kell, de szerintem elég ijesztõ a válasz, ha én egy amúgy is aggódó anyuka vagyok, akkor ezek után kétségbe esek.
Ildi

Ildi
 
 


Szerintem csak alkati kérdés. Nincs annak a szegény gyereknek semmi baja. Az én kisfiam 3600g-mal született, 56 cm-rel, hozzátenném, egyévesen õ is 8 kiló volt, és 70 cm. teljesen egészséges, okos értelmes, nagyon mozgékony kisfiú. Most két éves, 11 kg, 85 cm. Elég vékonyka, de minden ok vele.
A férjemet annak idején nem akarták felvenni az általános iskolába, mert nem érte el a minimum súly és magassághatárt.. ma 173 cm és 70 kg. Neki se volt semmi baja, csak ilyen volt és kész.Kép
Kata
 


SZEM erre írtam, hogy ismerek babát, aki meg két kilóval negyven centivel, több mint két hónappal hamarabb. És mégis normál tartományban volt egyévesen, magasságra is.
Az én babám is ennyivel született, 2,8 50 cm-vel, egyévesen 9,4 volt és 74 cm.

Elviszed egy láznál is az orvoshoz, pedig nem tudhatod, nem éppen agyhártyagyulladása van, és másnapra meghal. Ez most kemény volt, de pont az a lényege ezeknek, hogy ha oka van a dolognak, az idõben derüljön ki. Én ismerek anyagcsereproblémás gyereket, még csak diétázniuk sem kellett, mert kaptak rá egyebeket, de évekig csak hurcolták orvostól orvosig, míg valaki rá nem jött, anyagcserebetegség van a háttérben. Szerintem sokkal jobb, ha egybõl ez is felmerül egy fejlõdési elmaradásnál, még idõben. Ha negatív lesz a vizsgálat, akkor nincs semmi baja. Ez az egézs általában egy vérvétel meg vizeletvizsgálatból áll.

Na jó, a válasz tényleg kicsit nagy hangsúlyt helyez arra, hogy baj van.
De azért ha nem lát jól a gyerek, csak elviszed a szemészetre, ha ludtalpa van, megfelelõ cipõt adsz rá, ha fájlalja a fülét, elviszed a fülészetre, hogy megnézzék, stb. Ezt is meg kell próbálni így felfogni.
Belekotyog
 


Sziasztok!

Mit szóltok ehhez?
[url=http://www.babanet.hu/faq/csecsemo29.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/faq/csecsemo29.htm[/url]

"Kata, a lányom 8 hetes. Napközben sokat sír, szinte vígasztalhatatlan. Ha nagy nehezen sikerül elaltatni, akkor is nagyon nyugtalanul alszik, könnyen felébred. Sajnos nem tudunk itthon tölteni egy délelõttöt sem emiatt. Ha sétálok, vagy autózok vele könnyen elalszik, ilyenkor képes 3-4 órát is pihenni. Az éjszakánként legalább 5-6 esetleg 7 órát is alszik egyhuzamban, ha felkel enni utána könnyen elalszik.
Nem szeretném minden nap az utcákat róni ahhoz, hogy tudjon pihenni. Sem a cumi, sem a ringatás, dúdolás, zenélõ forgó az ágy felett ...semmilyen ajánlott és gyakran alkalmazott módszer nem válik be, csak a szoptatás. A sírással tartja magát ébren. Hogyan lehetne napközben könnyen elaltatni úgy, hogy ne legyen állandóan a kezemben, vagy a babakocsiban? Mennyiben befolyásolja viselkedését az, hogy császárral született?Mi a véleményük a "felkapatásról"?
Válasz:
Nem tartom valószínûnek, hogy kisbabája nyugtalanságát a császármetszéssel születés okozza, habár keveset tudunk arról, hogy a szülési stressz milyen hatással van a csecsemõkre. Olyan esetben, amikor a baba jól gyarapszik (átlagosan hetente 20 dkg), a széklete rendben van, nem beteg, igenis azt tanácsoljuk, hogy a csecsemõt szoktassák az ágyába. Ha felmerül, hogy sírásait hasfájás okozza –
ami az elsõ 3 hónapban gyakori – érdemes azt megfelelõ puffadáscsökkentõ, görcsoldó folyadékkal enyhíteni. Minél tovább sétálnak ölben a babával, ill. autóznak órákat vele, annál nehezebb lesz a picivel elfogadtatni az ágyát, ill. azt, hogy egyedül is nézegessen, késõbb játsszon. Tehát a „felkapatás” kialakul. A szoptatási idõközökben is érdemes betartani bizonyos ritmust. Ahhoz a baba szépen, lassan hozzászokik. Érdemes tehát nagy türelemmel bírni a sírdogálást, miután ellenõrizték, annak nincs-e valami konkrét oka." (Dr. Gömöri)

Hangsúlyoznám az elejét, 8 hetes babáról szólt a kérdés!

Ildi

Ildi
 
 


Ildi,
rettntõ sok tapasztalatom azt mondja, hogy 1. hasfájás 2. Pele mesélte a múltkor, hogy igazából nem is hasfájás miatt sírnak este a babák, hanem a számukra iszonyatos mennyiségû ingert egyszerûen nem bírják feldolgozni, és ettõl purcannak ki.
Megoldás: szopi (akár éjjel-nappal egyhuzamban), kösd magadra kendõvel.
Ja, bár tényleg az is lehet, hogy a gyerek simán csak nyûgös. Valóban, ilyenkor nem szabad elkényeztetni, hadd ríjjon a gyerek, elvégre majd megszokja egyszer a szerencsétlen... Kép
(elõbbi idézõjeles természetesen. Sz'al tényleg lehet sírni hagyni, elõbb-utóbb valóban abbahagyja, de nem azért, mert rájön, hogy õ most rossz volt és most már megjavul - hanem azért, mert rájön, hogy hiába sír, hogy segítsenek rajta - ehelyett sz*rnak rá).
Zsóka

Zsóka
 
 


bocs, elõbbi mondat helyesen: ...hogy nem segítenek rajta...

Zsóka
 
 


Dr. Gömöritõl a kitõl ne fogadjunk el szoptatási tanácsot címû topikba is feltettem egy szösszenetet. Sajnos nem tûnik túl naprakésznek. Kép
Liesel
Liesel
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet:

 

cron