Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok,
mesetémához annyit, hogy Bóna László szerint: "a mesék lélekkisérö szakrális szövegek. Olyan szövegek, amelyek a hallgatót elkisérik azon az úton, ahol a testétöl különvált csak-lelke elkalandozik abban a világban, ahonnan érkezett, a csak-lelkek világában. A mesélés egyfajta regressziós hipnózis." és még tudnám folytatni, de a lényeg, hogy a mesének az a szakrális hivatása, hogy létrejöjjön általa ez a varázslat, és ebbe a másik tudatállapotba kerüljön a hallagató.
és én ettöl nagyon megnyugodtam, korábban nem értettem teljesen, miért jó igy (kicsit monoton hangon) mesélni. Csak volt vmiféle megérzésem, hogy nem kellene tuldrámázni az olvasást.

Másik (korábbi) témához csak azt szerettem volna, hogy nagyon egyetértek Veletek: szerintem is fontos a szülöi hozzállás (nagyon is), de nem lehet MINDENT erre a számlára irni. Azért a pedagogussal kommunikálni kell, és ha úgy adódik, változtatni bizonyos dolgokon (akár mindkét félnek), mert itt a gyerek az elsödleges, nem maga a Waldorf és/vagy a tanitás. Szerintem. (lehet hogy idealista vagyok? :) )

Amit meg az idöhiányrol irtok (Szilvi, Lili): nagyon mélyen átérzem. Sajnos én sem tudok annyit foglalkozni/mesélni a gyerekeimnek, amennyit valójában szeretnék, és nekem is néha szinte lopni kell az idöt egyéb dolgokra is.

KépKép
 
 


Off: Fibi, neked nagyon szőke kicsit bongyor hajad van? és szakállas férjed?:)

Kati


Matyi 2005.04.08.
Borci 2007.03.24.
 


Kati,
a bongyor haju (szakállas férjjel) a barátnöm :lol: vele láthattál sokat beszélgetni :) ök szervezik Édával a 16. ker-i ovit. (én vörös vagyok, és Te? :lol: )
 
 

 
 

A Zsámbéki-medencében alakuló Kisgöncöl Waldorf Iskola PÓTFELVÉTELIT hirdet

A szeptemberben induló első osztályban még van hely, várjuk a jelentkezéseket a pótfelvételire, melynek időpontja egyéni egyeztetés alapján dől el.
Jelentkezés Molnár Katinál: 30/6957 499 vagy a kisgoncol@gmail.com címen.

Látogassatok el honlapunkra! http://www.kisgoncol.blogspot.com/
 
 


Közlemény:

Kedves Szülők, Fórumozók!

Ezúton sajnálattal szeretném tájékoztatni az érdeklődőket, hogy az Óbudai Waldorf Óvoda által meghírdetett, új második óvodai csoport 2008. szeptemberében a tervezettel ellentétben mégsem fog elindulni.

Üdvözlettel:

Gajdosy Mónika
óvonő
 
 


Mónika, írtam neked pü-t.
 


LIvus :) van a napközbeni mondókázás-éneklés-játék, ami csak úgy, önkéntelenül jön, én nem szoktam leülni, hgoy msot akkor meséljünk, ez csak úgy, kívánságot teljesítve vagy önkéntelenül "kiszalad'" belőlem. olyankor persze van viccelődés, gesztikulás, hadonászás, mozgás. Az elalvás előtti mese az viszont finom, halk és visszafogott, de nem szenvtelen és nem érzelemmentes. A dráma - ha kell - belül játszódik le. Mondjuk ilyen kicsi gyerekeknek nem is kell dráma, legalábbis nálunk nem erre van igény, hanem a nagyon egyszerű napi dolgokról mesélek, vagy Cinege cipője, Iciripiciri és efféle verses mesék, de ezeket is nagyon halkan elalvás előtt (máskor nem, persze)Én ezt magamtól így csinálom, már 2 hónaposan is bejött, ha halkan kezdtem mesélni elalváskor, akkor még ritmikus halandzsákat, később ritmusos verses meséket, de mindig nagyon halkan.

Szávitri :)
Szerintem Éva fantasztikusan mesél (meg minden mást is). Persze a baba-mama csoport más, mint a nagyovi, vagy az otthon, ott inkább lekötni kell a gyerekek figyelmét, ehhez egy próza nagyon halkan talán nem lenne elég iylen sok kicsi gyereknek, így viszont nagoyn szépen odafigyelnek többnyire. az olajozás, lovagoltatás pedig különösen tetszett, náklunk azóta is megy a sárgarépás jónapotkívánok :)
 


Köszi a választ, Indi! :)

KépKép
 
 


:idea: Sziasztok!
Felkerült a onlapunkra Türkössy Szilárd: A magyar Waldorf iskolák 2007. évi érettségi eredményei és felvételi mutatói c.munkája, akit érdekel itt találja meg:
www.waldorfsuli.hu
(http://www.waldorfsuli.hu/iskola/turkossy.htm )
Éda
 
 


Köszi Éda, tanulságos.
 
 


Sziasztok!
Kérdésem van. Nóri mostanában "fest". Az apja egyik (tiszta és száraz) ecsetével meg egy üres pohárral mászkál a lakásban és fest a falakra. (Anya, nézd, ide festettem zöldet, ide meg kéket, ide meg szivárványt...)
Szerintetek hagyjuk még fantázia-festeni, vagy vegyünk neki festéket és fessünk vele? Hova? Milyen festéket vegyünk?
(Július végén lesz 3 éves.)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Lehet, hogy kicsit off, de nem tudom hol máshol kérdezhetném meg: normális az, ha egy 2éves elkezd minket (apát, anyát, nagyszülőket) pofozni, csak úgy, ha félbe kell szakítanom vmi miatt, akkor dühbe gurul, csapkod? Remélem ez egy mérföldkő...

Waldorfról beszólások, most hallottam nemrég:
1. Apuka a játszótérről: barátomék megnéztek egy w ovit, de képzeljem, nekik kellene, festeni, takarítani. Erre nincs idejük.
2. Tanár anyuka : építettem kisfiamnak egy homokvárat, odajött egy másik kisfiú az anyukájával, összerombolta, elmentek. Biztos w-os nevelés..
:)
 


Liv, hatalmas gratula az utolsó zöld sorodhoz! :D (Nemtom mikor tetted fel, de én csak most vettem észre.)
 


Liv, gratula :)

Én hagynám "festeni". Nekünk a rajzművészet tanárunk még felnőtt korunkban is arra biztatott, hogy ne csak eszközzel rajzoljunk, fessünk, hanem olykor vegyük elő a tenyerünket, és rajzolgassunk bele a másik kezünkkel. A belülről megélt mozdulatok, színek aztán majd alakot öletnek, amikor megért rá az idő.
Aztán: mozgásművészet kurzuson volt egy "fessük színesre a külvilágot" - feladat, amiben nagy, íves mozdulatokkal a kilégzés-belégzés ütemére festettük a tenyerünkkel a levegőt. Ez komoly, ugyanakkor szórakoztató, élvezetes meditáció, és valahol több is, mint a konkrét festés.
Sz'al nem indítványoznám neki, h legyen festéke, eszköze, amíg maga nem kéri. Ahogy ezt most csinálja, az tökéletes, és nagyon kedves és megható.
 


Liv, egyet értek Mártival. Ez a fantáziafestés most így tökéletes. Persze nem dugdosnám előle a festéket direkt, de nem is vennék neki, amíg nem kéri.

Ági, igen, szerintem normális, ha egy 2 éves dühében így viselkedik.
Vagy inkább azt mondanám igen gyakori. Nem kell tűrni, de belülről tréningezd magad, hogy ez korosztályos hülyeség, együtt jár az imádott kétéveseddel. El fog múlni. Addig meg segíteni kell neki.
Egyik barátnőm azt a megoldást találta, hogy elmondta a gyereknek: dühös vagy. de ettől még nem engedem meg, hogy megüss. dobálj inkább labdákat! Nagyon jól működött. Volt nekik egy csomó olyan pici műanyag labdájuk(teljesen anti waldorf :D )amiket ugrálóvárakban vagy játszóházban látni. Hipermarketekben is lehet kapni 100asával asszem.

KépKép
 
 


Livi, ez nagyon fontos, amit Márti ír, ezek a nagy mozgások, a w.-ban is csinálnak ilyeneket, levegőbe rajzolnak, kijárnak mintákat, stb. És tök jó az is, amit írtál Nóriról.

DE: a festésnek egészen más szerepe van, nem annyira a mozdulat a lényeg, hanem a színek, melyek egy olyan világba vezetik őt, ami a mesék világával rokon. A szín a szellem számára az, ami a levegő, a víz vagy az étel a fizikai testnek, az táplálja, közvetlenül kihat az érzelmeinkre.
Erről talán Indi vagy Szilvi tud jobban is írni.

A w.-ban Stockmar akvarellfestékkel festenek, vizesre vizes technikával, akvarellpapírra, jól felhigított festékkel, alapszínekkel (az ilyen kicsik egyszerre max. 2), széles ecsettel. Bővebb infó a technikáról itt.

Pesten a Katicában lehet pl. kapni, tifelétek nem tudom. Elég drágák, de mivel itt élményt nyújtasz a gyereknek, nem mindegy, hogy az minőségi-e vagy sem. (Bár hozzáteszem, a kis üveg festék is sokáig elég, pont, mert higítod.)

Nem tudom, van-e arra iránymutatás, hogy mikor kell/lehet kezdeni, hogy meg kell-e várni, amíg kéri, az én "nagykönyvem" azt írja, hogy "amilyen korán csak lehet".

Pindi
 
 


Ja, és még annyit, hogy a fiam is rendszeresen "fest" a falra, az ajtóra, vagy ránk, a pulcsimra (neki még ecset sem kell hozzá), úgyhogy nem hiszem, hogy "elrontaná" őket az igazi festés.
 
 


Pindi :) szokás szerint nemigen van hozzáfűznivalóm, annyira kompakt a te megfogalmazásod :)

Liv :) Fantáziafestés jóóóóóóóó Meg a festés is az :wink:

Dominó már szeretne festeni, így neki majd a névnapjára veszek Stockmar festéket, addig babakávéval meg paprikás lével ujjal festegethet, ha szeretne és kéri.

A vizes festékkel nagyon sok előklészület jár és érdemes is "szakszerűen" előkészülni, mert az maga már egy szellemi folyamat és a gyermeknek is nagy tanítás látni és akár együtt is előkészülni. Stockmar festéket nagyon erősen érdemes higítani és néhány napig, akár hétig is hűtőszekrényben eláll - vigyázat, nem vegyszer, így a természetes pigmentek hamar és erősen büdösödnek.

Márti :) de jó iskolába jártál :)
 


nálunk az oviban a nem egészen 3 évesek is festenek és persze minden gyerek nagyon szereti! Fontos előtte a papírt alaposan, egyenletesen beáztatni, akkor lesz nagyon szép és tényleg hihetetlenül sokáig elég a stockmar festék. (a Katicában A/3-as akvarell papírt is lehet hozzá kapni).
Legutóbbi szülői esten pont a festésről beszélt az óvónéni, hangsúlyozta, hogy a formák egyáltalán nem számítanak, csak az egymásba folyó színek, a kézmozdulatok.
Nálunk is nagyon szeret festeni a kétéves, pedig eleinte a nagyok csak akkor festettek, amikor ő aludt délutánonként, aztán sajnáltam őt kirekeszteni:)
Az asztalra egy nagy zsákot szoktam teríteni (alul cellux-szal rögzítem, hogy nem mozogjon, így takarítani is könnyű utána)
Kép
 
 


Sziasztok! Köszönöm a jótanácsokat. Már festett egyébként Nóri nagy gipszkarton felületre az apjával és azt is nagyon élvezte. Talán a vízfestékkel akkor még várunk kicsit, addig hadd "fantáziáljon", aztán belevágunk.
(Pindi: eddig is mindent a Katicában vettem, gondolom, a festéket is ott fogom. :D Köszi a linket!)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


potter_76 írta:Liv, hatalmas gratula az utolsó zöld sorodhoz! :D (Nemtom mikor tetted fel, de én csak most vettem észre.)

Köszi! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Ági :) Dominó szerint Pampa sárkányt fest :lol:
 


Egyszer voltam egy programon az Árnikában, ami arról szólt, hogyan fessünk gyerekekkel. Természetesen ki is próbálhattuk.
Három alapszínnel dolgoztunk. Ultramarinkékre azt mondta Éva, hogy kicsiknek ne adjuk. Vastag (18,20-as) ecset.
Ott egy műanyag táblára (nálunk ez egy műanyag tányéralátét, ha kész biztonságba helyezhető ezzel, amíg megszárad) simítottuk tengeriszivaccsal a lapot, mert jól be kell áztatni a lapot, de amikor már sima a felesleget le kell itatni róla, hogy ne folyon.
Itt nem akvarell paírra (persze ez a legjobb) festettünk, hanem ún. terápiás papírra. Szintén kapható a Katicában és sokkal olcsóbb.
Oviban viaszosvászont terítenek az asztalra festéskor.
Azt a tanácsot kaptuk, hogy figyeljük meg a gyerekeinket, mert néhány gyerek hajlamos addig festeni míg a végén eltűnnek az eleinte gyönyörű színei és kilyukad a papírja... akkor elkeseredik. Ezeknek a gyerekeknek segítsünk "abbahagyni" a festést. Talán kapjon még egy lapot, ha még szeretne festeni.
Aki a vízfestéken nőtt fel készen kapta a színeket, egyszer csak felsőtagozatban jött a színkör, alapszínek... elméletben, mert azokkal a festékekkel elég nehéz volt szép színeket keverni. Úgy szeretem, hogy az 5 éves fiam mondja, hogy mit mivel kell kevernie egy színhez és mivel javítja, ha még nem tetszik a szín, pedig soha nem hallota, csak már sokszor festett :)
Vendég
 


Savitri, köszi. :D
 


Melinda :) Holnap összefutunk Fenyő Ervin előadáson? :lol:
 


Üdvözletem az anyukáknak!

Bocsánat, hogy bepofátlankodok annak ellenére, hogy nem vagyok waldorfos nagymama, éppencsak olvasni szoktam ezt a topicot, és sok hasznos infót szereztem közben, bár nem tudok mindennel azonosulni, de hát ez van.

Megmondanátok nekem, hogy hol van ez a Katica bolt, ahol ilyen festékeket meg rajzlapokat lehet venni? A kisunokám (nyáron lesz 4 éves) eléggé "waldorfos alkat", leginkább kövekkel, sárral, vízzel, gallyakkal botokkal (de leginkább a levegővel - názd mama itt van a kezemben egy kis sárkány ) stb játszik, és arra gondoltam, hogy a szülinapjára inkább ilyesmit vennék neki.

Még egy kérdés: vettem neki marokceruzákat egy boltban a MOM parkban, nagyon jól be is váltak, de az istenért! Hogyan lehet ezeket kihegyezni van ehhez hegyező is vagy marad az éles kés és az elvágott ujjaim???

MÉg egy kérdés: néha kérdezhetek tőletek ezt azt?

Üdv: eszterlánc


Szia eszterlánc :) !

A Katica bolt címe, nyitvatartása: 1077 Budapest, Király u. 101.
Hétfő-péntek 10-18 óra között.
Szombaton 10-13 óra között
Vagy online is tudsz vásárolni: www.katica.hu

Én személy szerint nagyon örülök, hogy ilyen szép ajándékot fog kapni a kisunokád :wink: :) :) :) !

Azt nem tudom, milyen lehet egy marokceruza, de pl. a mi téglatest alakú kis viaszkrétáink a sok-sok rajzolástól szépen legömbölyödtek, abszolút nem hegyesek, hegyezhetőek, de ilyen kicsiknél nem is fontos, hogy azok legyenek, sőt... Ahogy marokra fogják, nagy mozdulatokkal alkotnak girge-gurba vonalakat, színes foltokat, szépen beszínezik a teljes lap felületét. Ők még nem kell, hogy rajzoljanak hajszálpontos vonalakat hegyes rajzeszközökkel. De pl. az első osztályos fiamék is ezekkel a szép gömbölyű, abszolút tompa krétákkal rajzolják első betűiket, számaikat. Nem kicsiben, hanem szép nagyban, egy A4-es méretű lapra csak 1-2 betű kerül jó vastagon, sokszor áthúzva akár több színnel is.

Ja, és kérdezz bátran bármit, valaki biztos, hogy fog hozzászólni a dologhoz :) :wink: !!

Kriszta

Ákos 2000.04.09.
Enikő 2004.12.04.
 
 


Köszi, kérdezek.

De nem baj, ha a waldorftól elvonatkoztatva?

Mindegy, legfeljebb kiutáltok.

Szóval van egy (nem egészen) 4 éves unokám, ovodába jár, szeret ott lenni, őt is szeretik, de vannak vele problemák. Pl későn kezdett beszélni, és még most is eléggé (mások számára) érthetetlenül beszél, azaz pösze vagy mi... jelzem amit mond az hibátlan nyelvtanisággal van mondva, ha ez jelent valamit, csak éppen egy idegen nem nagyon érti mit mond még ma sem. A lányom már elvitte (az ovónő tanácsára) egy agyfürkészhez, aki a mozgásából állapítja meg mi baja van, de csak egy első találkozás volt. Az agyfürkésznő azt mondta, hogy szerinte a gyerek mind a két agyféltekéjét egyszerre használja, emiatt fárad el annyira hamar, és hogy kell neki valami szenzomotoros tornagyakorlat amit majd megállapít meg előír, de először is nézzük meg, hogy nem akadályozza e valami a hallásban.

Hát a lányommal elvittük Győrbe egy másik spéci orvosnőhöz, aki megállapította, hogy az arcüregében vastagon le van rakódva a megkövesedett takony, emiatt valószinűleg torzítva hallja a hangokat. Hát azóta vagy 3 hónapja járunk a gyerekkel ipari orrposzívózásra, sokminden trutyi kijött már belőle, de még mindig nincsen vége... bár szó ami szó, azóta sokkal tisztábban beszél, de még nem százas korántsem.

Agyfürkésznő azt mondta, hogy ez valószinüleg amiatt van, mert kiamaradt a mozgásfejlődéséből a mászás... hát igen, ez így van a gyerek 6 hónapos korában spontán felállt, és tényleg nem mászott... de könyörgöm az én két lányom sem... az első csípőficamos volt, ő 9 hónapos korában még mindig csak a hátán feküdt a kengyel miatt, aztán mikor levették, akkor fölültettük kitámasztva, másnap már egyedül felült, egy hónap mulva felállt, ujabb egy hónap mulva a bútrorokba kapaszkodva járt... és világéletében az volt a baj vele, hogy túl értelmes. Túl nagy az ÍQ-ja (egyszer mérték, de magsabb volt mint amit lehet mérni...) a másik meg (eme gyerek anyja) szintén először felállt (7 hónaposan) aztán felült, mászni sose mászott, de ő szörnyen ügyetlen volt, biztos volt vele valami oylan baj amit ma már kezelnének, de akkor még ezzel senki nem foglakozott. De tanulásilag vele sem volt baj.

Most meg azzal roigatnak, hogy az unokám lehet diszlexiás lesz emiatt... hát én már tényleg teljesen el vagyok bizonytalanodva komolyan. Még időben vagyunk, még lehet ezt a szörnyűsget korrigálni, hogy nem mászott, csak magamban azt mondom, hogy ez valóban akkora probléma?

A másik meg az, hogy ez a kölök tényleg nem oylan mint a többi... az istennek se játszik "rendes" játékokkal, anno a favonattal, Thomas mozdonnyal sínekkel sokat játszott, de egyszercsak abbahagyta és azóta kizűrólag a fantáziájára hagyatkozik játékilag, amúgy a legnagyobb szórakozása az, ha mesét mondanak neki vagy mesefilmet néz. (ó igen, náz mesefilmet, tudom ez megbocsáthatatlan a waldor metodika szerint, de ez van.)

Ja és én ugyan semmi rendelleneset nem veszek észre a mozgásában, a nagymozgsai szerintem tökéletesek, a finommozgásai még ügyetelenek, de hát még csak nem egész 4 éves... ja és ha azt mondom neki, akarsz e festeni vagy rajzolni stb, nem lelkendezik, nem kéri vagy ilyesmi. Ez nekem azért furcsa, mert a lányaim ebben a korban már nagyüzemben fogyasztották a paírt, szinesceruzát, ecsetet stb.

Tudom, kicsit zavaros vagyok most, de a lányommal ezt nem merem megtárgyalni, mert ő még sokkal jobban parázik az egyszem gyereke miatt (elvált) mint én, én meg már tök bizonytalan vagyok, amit anno biztosnak hitem mára bizonytalan, és azt szeretném, ha a kisunokám nem szenvedne hátrányt semmiben (nem anyagiakra gondolok...)

Hát nem tudom ebből a szóözönből mi jött le nektek, de kiváncsian várom a meglátásokat.

Üdv: eszterlánc


Indi :)
Csak most értem ide. Nem voltam fóton, pedig sokáig nem tudtam eldönteni hova menjek.
Fenyő Ervinnel találkozhat az ember az Őrségben is évről évre. Nagyon jó volt pünkösd. Előadások, aminek csak a felére jutottam be :( Dúl Antalén voltam, sok elgondolkodtató dolgot mondott.
Gyerekeim játszóházat nem hagyták volna ki egyik nap sem: Ungár Andrea tartotta, mint tavaly is-Szilvi biztos ismeri, az ő fiai is Óbudára járnak. És persze maga az Őrség is nagy szerelem nálunk. Így le is foglatuk jövőre is a szállást :)
De nem is ezt akartam írni. Azért nem voltam Fóton, mert David Ritchie itt volt újra Gödöllőn, és ezen a konferencián voltam. Túlérzékeny és epileptikus gyermekekről volt szó, vmint az étertestről. Kaptunk praktikus tanácsokat is: fürdők, maszírozás...
(Lányomnak fogunk fürdőt készíteni, szerintem egy túlérzékeny gyermek, ezt már régóta tudom, ezért is szerettem volna erre a konferenciára elmenni. Remélem ez a fürdő is beváltja majd a hozzá fűzött reményeinket, és egy kicsit megerősödik.)
Festettünk, maszíroztunk és finom kenőkéket ettünk.
Vendég
 


sziasztok:)

Éda, nagyon jó lett a honlapotok!

Ági, milyen jót festett a lánykád:)
nálunk most megint csökkent a festési kedv, viszont rajzolni azóta mindig egyedül rajzol (nekem is nagyon kéne már venni ilyen krétákat, mert a ceruza néha túl nagy kihívás...)

Melinda, milyen jelei vannak a lányodnál annak, hogy "túlérzékeny"? vagyis mit jelent ez a kifejezés és miért baj, ha az?

eszterlánc, milyen aranyos vagy, hogy ilyen aggódó nagymama vagy:) nekem nagynéném gyógypedagógus, ő mondta, hogy minden diszlexiás gyereknél kimaradt a mászás, viszont nem minden "mászásmentes" gyerek lesz diszleksziás. Csak ugye ha mászott, akkor elvileg kizárt a diszlekszia, ezért szoktak aggódni, ha nem volt mászás. De elvileg erre az is jó, ha pl olyanokat játszik, amiben másznia kell, pl játssz vele kutyusosat, vagy építs neki székekből alagutat, és eközben négykézláb megy (a kimaradt mászást lehet utólag is pótolni valamennyire). Azt nem tudom, hogy mit mond erről a waldorf, én is kiváncsi vagyok.
Szerintem az, hogy sokat fantáziál, az inkább csak jó, Vekerdynél is olvastam (asszem nála), hogy az ilyesmi az a kifejezetten jó képességű gyerekekre jellemző (ő a képzelt barátokra írta ezt...de lehet, hogy keverem :oops: ), de az biztos, hogy pozitív a megítélése:) Csak a pözseség miatt küldte az óvónő pszichológushoz? Ez mondjuk fura

Liv, én is gratulálok a 3. babához, ilyenkor mindig irigykedek:) (mi is szeretnénk még, de most tartunk pár év "szünetet :) )

én is kérdeznék nevelési dolgot, nagyon kiváncsi lennék a véleményekre, ötletekre: a kisfiam kedvenc benti elfoglaltsága az építkezés, komplett városokat húz(na) fel, út- és sínhálózatokat, épületeket, lámpasort, annyira szépen eljétszik egyedül...de a kicsilány meg zúz/rombol rendesen, és egész nap ezt hallgatom (most betegek ráadásul, ezért szobafogságra vagyunk ítélve), hogy jaj, vigyem odébb a picit, meg megy a taszigálás, sírás nonstop...Erre mi lenne az okos reakció a részemről? Azért még nincs a pici abban a korban, hogy bízzam rájuk a "vita" megoldását. Azt se hagyhatom, hogy a nagy taszigálja a picit, de azt sem, hogy a pici ne hagyja játszani a nagyot. Meg úgy szeretném, ha béke lenne, de már akkor elkezd jajongani a nagy, ha megindul felé a kis godzilla a szoba túlsó feléről, és végülis teljesen megértem...Egyelőre csak az válik be, ha percenként odébbviszem a picit, aki persze azonnal teper vissza a bátyushoz, mert hát annál semmi sem érdekesebb...lehet, hogy nincs erre semmi jó megoldás, de ez most annyira lemerít, hogy muszáj kicsit panaszkodnom...Sajnálom a nagyot, hogy folyton tönkremennek a "művei", és sajnálom a picit, amiért muszáj folyton korlátozni (holott anno a nagy még szinte bármit megtehetett ebben a "felfedező" korban). Vannak azért békés testvéri pillanatok is, de az most nagyon ritka tünemény

Kati


Matyi 2005.04.08.
Borci 2007.03.24.
 


Indi, Dominó édes :D Azt hiszem, Pampa azt mondta volna, ha kérdeztük volna, hogy cicát rajzol (cicát vagy csigabigát szokott).

Eszterlánc, a mászásról én is azt hallottam, amit Maninti írt. A nagylányom nekem sem mászott, de szerencsére gyorsan jött a kistestvére, így vele bepótolta 2 és fél évesen (gyakorlatilag a pici tanította mászni a nagyobbat), de azt hallottam, sosem késő, még nagyobb gyerekekkel is érdemes négykézláb mászkálós játékokat kitalálni. Nem a sorrend a fontos, hanem a mozgás megélése.
 
 


Eszterlánc, írtam neked privát üzenetet.
 


Túlérzékeny: Amikor csecsemő volt a körzeti orvos mondta, hogy neki lesznek olyan hisztiei(?) sírásai, hogy nem vesz levegőt, lilul..., majd kinövi 3 éves korára, kicsit gyengébbek az idegei. Ez a körzeti orvos volt. Igaza lett, sokat erősödött, de kb 5 éves korára nőtte ki. Minnél fáradtabb annál előbb sír, ha nagyon fáradt, akkor esetleg azért is , mert "ránézett a macska". Ilyenkor akár összeesik, és a földön sír.
Most hétvégén halottam végre egy antropozófus orvost is erről beszélni. (Bár sajnos az előadás elejéről lemaradtam, mert nem ért haza időben a férjem.) A túlérzékeny gyermekenek gyenge az étertestük, ezt kell erősíteni. Az ilyen gyermekeknek fájdalmas a lelke, az asztrál testét nehezen tartja a gyenge éterteste, nincs megfelelő "párnája" a világ és az éterteste között. Ugyanakkor lehet erős akaratuk, de ha ezt nem tudják érvényesíteni nehezen dolgozzák fel.
A megfelelő párna kiaalakításban kell segítenünk nekik az étertest erősítésével.
Remélem jól írtam le, még elég friss, amit hallottam. Javítsátok, ahol tévedek.
Volt szó a korai intelektualizálásról, vmint miért nem jó, ha mindig a gyermek dönt, egyszerűen meg kéne mondani neki, hogy ez van, ezt fogjuk csinálni. David azt mondta, hogy azért nem jó, mert az étertest 0-7 éves kor között a fizikai testet fejleszti, ezek a folyamatok a tudatalattiban folynak. 7. év végén meszületik az étertest és szabadá válik a szellem számára, ekkor már a gondolkodást támogatja. Ha túl korán behúzzuk a tudatba, kamaszkorban alakulhat ki erős szorongás. Nagyobb belső biztonsága lesz később, ha nem kell korán döntéseket hoznia.
Még egy mondatot mondott, ami itt is téma volt, de erre tényleg csak egy-két mondat erejéig tért ki. Az oltások megkeményítik az immunrendszert. Mo-on veszik ezt e legszigorúbban.
Most hirtelen ennyi jutott eszembe.
Vendég
 


Szervusztok Kedves W-mamák és mások!
Engedelmetekkel itt is jelentkeznék néha-nap :)

Máris egy kérdés:

cikaboga írta:Az oltások megkeményítik az immunrendszert.


Cikaboga :)
Ezt jól sejtem, hogy negatív felhanggal kell érteni? Szóval a "keményítés" nem az edzést jelenti, hanem a törékenységet?

Livi
Kép
 


Livi!
Igen én így értelmeztem. Nem lesz kellőképpen rugalmas, ha esetleg vmi újjal vagy csak kicsit mással találkozik.
Vendég
 


Emlékszem, mikor még várandós voltam Boróval, égre-földre kerestünk egy értelmes gyerekorvost, hogy elkerüljük a kötelező oltásokat - mármint a felesleges részét. De sajnos Zalában nem találtunk senkit - ha van is, jól rejtőzködik -, aki meg lett volna, az nem vállalta, mert a zalai ÁNTSZ ismerte már őt... :(
Most homeo-bogyózom oltás előtt-után a kis tündért.

No mindegy, ez eléggé OFF-téma...

Livi
Kép
 


Budapesti Waldorf Gimnáziumban tanuló Rontó Norbert megírta élete első regényét

http://www.heol.hu/index.php?apps=cikk&cikk=142222

Andi
 
 


cikaboga írta:Livi!
Igen én így értelmeztem. Nem lesz kellőképpen rugalmas, ha esetleg vmi újjal vagy csak kicsit mással találkozik.


OFF
Nekem ez így eléggé a levegőben lóg. Nem tudom mit értesz azon, hogy kellőképpen, de az immunrendszered tele van nagyon tanulékony sejtekkel. Én ettől nem félnék. (Ellenben mástól...)
 


Melinda,
David Ritchie-nek van esetleg megjelent könyve? vagy fog még jönni Mo-ra elöadást tartani? nagyon érdekeseket mondott, nagyon érdekel a téma (én fiam is érzékenyebb az átlagnál).

Kati,
hu, nálunk ugyanez van a tesok között. egyelöre én is csak annyit tudok tenni, hogy a kisebbet elviszem onnan, és elterelem a figyelmét. Bálint meg felteszi a konyhapultra a "dolgait", és ott tevékenykedik (feláll a kisszékre), igy Ábel nem éri fel.
Én is várom a többiek véleményét :)

Ági,
oltásokrol sokat megtudhatsz még a Nyitott Kapu Alapitvány honlapjárol. Sógoromék nem adtak be néhány oltást a lányuknak, birosági per lett belöle, s ez az alapitvány (is) támogatta öket.

KépKép
 
 


Melinda :) Drága David! Irigy-irigy érte :lol:

Legközelebb felteszed, ha lesz előadása? Mi épp a fóti iskolában voltunk szülői találkozón, míg ti okosodtatok, ezek szerint ezért is voltak ott olyan kevesen...

Emlékszem, mi tanultuk (egy másik antro orvostól, Németországból) az érzékeny gyermekek számára a hideg vizes lemosást minden reggel. Erről modott David valamit?

Pünkösd az Őrségben engem is felvillanyoz(na), hátha jövőre már sikerül...
 


potter_76 írta:Nekem ez így eléggé a levegőben lóg. Nem tudom mit értesz azon, hogy kellőképpen, de az immunrendszered tele van nagyon tanulékony sejtekkel. Én ettől nem félnék. (Ellenben mástól...)


A Martin Hirte könyv legalább egy egész fejezetet szentel az immunrendszernek, a működésének, az életkorfüggő sajátosságainak (hoyg mely korban mely részei súlyosabbak, stb.), a mindenféle bavatkozások (nem csak oltás) hatásának. Sajnos megint nincs a könyv nálam, de amúgy sem tudnék idézni, mert hosszú. Talán találsz olyan könyvtárat, ahol megvan. Úgyhogy én már pont a vivőanyagoktól meg a szennyeződéstől félek kevésbé. Illetve nem félelem ez, hanem egyszerűen a szomorú tudat, hoyg nem engedhetem a szervezetét úgy működni, ahogy az ki van találva.
 


Fibi :) Dr. D.R. Új-zélandi antropozófus orvos, az ausztrál, amerikai, angol, svájci és magyar (meg ki tudja még hol) extra-lesson képzés (antropozófus fejlesztőpedagógia) tanára, minden évben jön , talán többször is Magyarországra. És egy rendkívül kedves ember, amellett, hogy nagytudású, érzékeny és figyelmes. Annak idején (5 éve, mikor én is jártam a képzésre) tervezték kiadni az előadásainak jegyzeteit, nem tudom, hgoy ez megvalósult-e.
 


Miért jó a vizesre vizes festés? (Azon túl, hogy tök jól néz ki)
Mindig így festenek? Nem rossz, hogy mindig minden szét- és összefolyik, akkor is, ha nem ez a cél?
Sose festenek száraz papírra?

KépKép
 
 


Kati, nálunk ekkor került elő a járóka. :)
Na nem a kicsinek, hanem a nagynak. Hana ott építkezhetett nyugodtan. Sajna elég szűk volt a tér, így a lelesedése is alább hagyott. De abból a szempontból jó volt, hogy Iván láthatta amit csinál, de nem rombolhatott. A másik sokaknál bevált megoldás a nagy asztal, amit a kicsi még nem ér fel, de a nagy már egy széken állva nagyon jól használhat.
Ma már Hana direkt azért épít, hogy Iván leromnbolhassa és visítás csak abból van, hogy várja már meg Iván amíg elkészül. Általában megvárja.
Nem vagyok felhőtlenül boldog, hogy így alakult, de működik.
Sajnos Hana teljesen leszokott az önálló játékról és ez szerintem nagyban köszönhető annak, hogy nincs nyugalma. Inkább csak babázik és tlajdonképp most világosodott meg előttem, hogy valószínű azért is, mert az Ivánt nem izgatja. :?
szóval a saját tapaszatalataimból kiindulva, érdemes a nagynak biztosítani egy nyugodt sarkot, az efféle elmélyült kacatoláshoz.
Ha jól látható és nem könnyen átmászható a határ akkor a kicsi is hamar megtanulja, hogy ha tesó ott van, akkor nem zargatjuk.


Livus kérdései engem is nagyon érdekelnek, azaz a vizesre vizes technika miértje. Én úgy tudom nem festenek száraz papírra egyáltalán.


Szilvi írta:Úgyhogy én már pont a vivőanyagoktól meg a szennyeződéstől félek kevésbé. Illetve nem félelem ez, hanem egyszerűen a szomorú tudat, hoyg nem engedhetem a szervezetét úgy működni, ahogy az ki van találva.


Én még attól is tartok (ma már), hogy direktbe elkapassam a gyerekkel a bárányhimlőt. Mert ki vagyok én ahhoz, hogy csak úgy egy ilyen betegséget a nyakába varrjak? Annyira tökéletesen van kitalálva az ember a sorsával együtt, hogy nagy hibának érzem bárhol is belepiszkálni. Azaz egyértelmű számomra, hogy a következményeket nem tudom megjósolni, mert túlságosan szerteágaznak. Viszont mivel tényleg ennyire tökéletesnek látom, úgy gondolom megbírkózik majd az oltással is. Ha lenne igazi választásom, minimalizálnám az oltások számát, de mivel nincs, így olyasmi káros környezeti hatásnak veszem, mint a budapesti levegőt. :S

KépKép
 
 


Indi,
köszi :) de jó lenne, ha kiadták volna!

Lili,
pü-met megkaptad? (kb. 2hete :) )

KépKép
 
 


savitri írta:nálunk ekkor került elő a járóka. :)
Na nem a kicsinek, hanem a nagynak.


Hoyg ezzel mekkora ötletet adtál! Ha már nálunk is akkora lesz a pici, hogy zavarja Timót, akkor felszerülünk egy ajtórácsot a gyerekszobára, és oda Timó majd "bezárkózhat". Szerencsére elég központi helyen van az a szoba, tehát T. mindent hallana, ami a konyhában, és látna is, ami a nappaliban történik, és a kint lévő kistesó is látná/hallaná őt, meg engem, de mégsem a kicsit börtönzöm be, hanem a nagyot "mentem meg". Köszi!!!!


Az oltásokkal az egyik baj, hogy kombináltak, így a szervezetet olyan alkalmazkodásra késztetik, ami természetes körülmények között nem fordul elő. SOHA nem kap el egy ember egyszerre két súlyos fertőző betegséget, erről orvosilag alátámasztott adatokat olvastam még nagyon régen. Tehát, míg egy egyszerű diftéria oltással könnyedén megbírkózna, pluszban kapni mellé tetanuszt, szamárköhögést, gyerekbénulást és esetleg hib-et is, enyhe túlzás... (és akkor finom voltam.) És vannak hatkomponensű vakcinák is, hurrá!
 


Sziasztok!
Nagyon tetszik a Waldorf, és azonbelül főleg az, hogy a jelenségek mögé probál nézni, és onnan megoldani a helyzeteket.
Mivel Ti már "beavatottnak" számítotok, ezért Tőletek szeretnék kérdezni, hátha tudtok valamit segíteni. (Ha már volt ilyen téma, akkor bocsi, még nem volt időm végigolvasni az egész topikot!)
Tehát:
Mivel az ember azt szeretné, hogy csemetéje, ha felnő, akkor ne erőszakkal oldja meg lehetőleg a dolgait, ezért igyekszik neki megmutatni, hogy más utak is lehetségesek a konfliktusmegoldásban.
De: A gyereknek arra is szüksége van, hogy megvédje magát, és kiskorban, főleg a fiúk, szívesen játszanak mindenféle harcolós játékot. A kérdés, hogy a W. szerint mi a helyes hozzáállás ezekkel szemben?
(A mi eddigi tapasztalatunk azt mutatja, hogy a teljes eltiltás sem jó, de a bátorítás meg egyenesen vadakká és agresszívvá teszi a gyerekeket.)
Köszi, ha tudtok válaszolni:
Kati


[quote="h_szilviTehát, míg egy egyszerű diftéria oltással könnyedén megbírkózna, pluszban kapni mellé tetanuszt, szamárköhögést, gyerekbénulást és esetleg hib-et is, enyhe túlzás... (és akkor finom voltam.) És vannak hatkomponensű vakcinák is, hurrá![/quote]

Kedden kaptuk meg a második Ifanrix+IPV+Hib oltást. A kisasszony megint egy nap alatt jobban volt + hála a kivezető szernek! Csütörtökön beállít a védőnőnk, és kedvesen közli: majd a harmadik oltásnál rosszul lesz, készüljek fel.
Hát nem édes? Némely eü. alkalmazottat keresztbe le tudnék nyelni.
Korábban próbáltam neki magyarázni, hogy szerintem kissé káros a magyar oltási gyakorlat - amire oly büszkék -, de persze nem nagyon találtam táptalajt a fejecskéjében... :(

Livi
Kép
 


Ez az előadás egy konferencia sorozat 5. része volt. Külön külön is jók. Tavasszal és ősszel szokták megrendezni. Remélem ősszel ismét lesz. Érdemes ezt a naptárt figyelni: (persze szólok, ha tudok időpontot)
http://www.tisztaformak.hu/index.php?ba ... y=2008&m=6

Hát sajnos könyvéről nem tudok.
Azt megerősíthetem, amit Indi írt, nagyon jó ember.

Hideg vizes lemosást ősszel ajánlotta. Amikor a Kis fejű - Nagy fejű polaritásról beszélt. A Nagy fejű gyermekeknek lehet jó, ébresztőleg hat rájuk, visszahúzza őket.
Vendég
 


Kati,
van egy könyv, Elizabeth Plattner: A nevelés mindennapi művészete. Szerintem ebben nagyon sok választ találsz, mert a kérdésed olyan komplex és egyezség sincs azt illetőern, hoyg "mi helyes", és a w.-ban az (is) a jó, hoyg létezhetnek különböző vélemények.
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: