Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Szeptembertõl bölcsibe kell adjam kétéves kislányom. Már elõre rettegek, mi lesz a beszoktatással. Bogi ugyanis nagyon anyás, de olyan szinten, hogy a nagyival sem marad el csak néhány órát. Igaz, õ vidéken lakik és két-három hetente találkozunk csak. Nem is volt soha senki itt a közelben, akire rábízhattam volna. Ha idegen helyre megyünk, sír, nemhogy még ott is hagyjam!
Kérlek segítsetek! Írjátok meg tapasztalataitokat!
Üdvözlettel,
Kata (nem vagyok névtelen, csak elég régen jártam itt és elfelejtettem a jelszavamat)
Névtelen
 


Kedves Kata!

Sokszor találkoztam már a problémával,mivel óvónõ vagyok. Hozzánk 2 és fél éves kortól jönnek a picik.Kérdezd meg a gondozónõket,hogy náluk mi válik be,õk mit javasolnak. Mint pedamókus azt mondom,hogy az a legjobb ha reggel ott hagyod a csemetédet és elsõ nap egy óra múlva,második nap két óra múlva mész érte egészen addig amig otthagyod egész napra.
Sírni csak a falakon kívûl,hogy a gyermek ne lássa! Õ bent a csoportban, Te pedig kint fogsz bõgni!
Tudom,hogy ez nagyon durván hangzik,de ha nem tudsz vele otthon maradni akkor meg kell szoknia a más környezetet és ez nem megy,ha Anya is ott van vele. Általában a sírás kb.5 percig tart és teljesen normális,hogy sír a mamája után a gyerek.Utána már boldogan játszanak.
Mint szülõ viszont már elõre én is rettegek ettõl a helyzettõl!
Kitartás!

Üdv: Jucusmamus


Otthagyom és rögtön elmegyek?! Te nem ismered a lányomat! Az anyámnál (elmondása szerint) legalább fél órát üvöltött, miközben verte magát a földhöz. És ott még ismerõs környezetben is volt. Ha éjjel kimegyek pisilni, azt is észreveszi és felveri sírásával az egész lakótelepet. Pedig akkor az apja is ott van. Próbáltuk mi már szépszóval megmagyarázni, hogy anya nemsokára visszajön, de hiába. Próbáltuk ráhagyni is, de ez sem vált be. Ezért félek, hogy mi lesz, ha egy számára teljesen idegen környezetben otthagyom. Elõbb-utóbb biztos megszokja, de nem lehetne ezt egy kicsit kíméletesen?
Üdv,
Kata
Névtelen
 

 
 

Szia Kata!
Hu,szamomra nagyon ismeros ez a dolog Kép
Nem kislanyomat hanem MAGAMAT ismertem fel,ugyanis
9 eves koromig bogtem !(ovoda,iskola stb...)
Es ezt mindennap !!!
Tavaly mikor beirattam a kislanyom a bolcsibe azt
mondtam,hogyha o is ugy fog sirni ahogy en akkor
inkabb marad a babysitter ami ugyan 2x annyiba
kerul,de en nem akarom,hogy o is ugyanazokon a traumas
reggeleken menjen at mint en (es a szuleim !).
Legnagyobb szerencsemre imadja a bolcsit,sot
meg szombat vasarnap is oda szeretne menni Kép
Hogy ennek mi volt az oka anno azt maig sem tudom,foleg
miutan lassan 10 eve hogy kulfoldon a csaladomtol
elszakadva elek Kép !
Vissza a Te problemadra.Ajanlom,hogy mar nyaron kezd
el a traininget mindkettotok szamara Kép
Meggyozodesem szerint a nagyszulo mas mint a bolcsi !
Menjetek Mikkakamakkaba (vagy ha mas jatszohazat ismersz
oda), mindenkeppen szoktasd gyerekek koze ugy konnyebb
lesz az elszakadas!Hatha rajon,hogy milyen jo is mas
gyerekekkel jatszani ill.egyutt lenni !
Erdekes itt Olaszo-ban az elso ket het bolcsibeszoktatas
alatt Te is ott vagy bent a teremben majd nap mint nap kevesebbet vagy bent de viszont mindenkeppen kint kell maradnod a folyoson tehat a baba kozeleben ha akarmi is
van!Kerdezd meg,hogy otthon ez nem-e lehetseges!
Szia,
Csilla
LCsilla
 


Sziasztok!

Nagyon eretnek a kérdésem, hogyha a kicsi ennyire igényli az anyukáját, akkor nem lehetne esetleg az õ igényét fontosnak titulálva figyelembe venni?? Azaz: muszáj az a bölcsi, ha õ a mamát szeretné inkább?

Ildi

Ildi
 
 


Szia Kata!
Az én fiaim is bölcsisek voltak (a kicsi még az). Minden szülõnek elõször magában kell elrendeznie, hogy jó helye lesz-e ott a gyerekének, vagy sem. Én már úgy vittem a kicsit a bölcsibe, hogy nem volt semmilyen ellenérzésem, mert tudtam, hogy a választott gondozónéni fantasztikus, és jobb, ha szakképzett van vele. Ha úgy adod be, hogy tudod, ez mindenkinek jó, akkor nem lesz nehéz. Másrészt hidd el, hogy láttak már a gondozónõk rengeteg sírós babát, és azért vannak, hogy ezt megoldják. Inkább elõször nézzétek meg, hogy milyen az életben a gondozónéni. Ha most van bölcsi, jó idõben kinn szoktak lenni, séta közben megleshetnétek, és beszélgethetnél a lányoddal, hogy nézze meg, milyen jó a dolguk, mennyi jó játék van, medence fürödni (én mostanában minden nap a medencébõl húzom ki a kicsi fiamat) stb. Nem mindenhol kell rögtön otthagyni. Nálunk elõször úgy próbáltuk, hogy én is ott voltam, aztán nem is figyeltek rám, ezért mehettem. Egy hét múlva teljesen beszoktak, és soha nem sírtak. Ha Neked mindenképpen dolgoznod kell, akkor intézd úgy az ügyeidet, hogy a bölcsi után csak vele lehess (nem a vacsora fõzéssel, mosogatással stb foglalatoskodni, azt esetleg éjszaka megcsinálhatod), és meglátod, hogy nem lesz semmi gond, még ki is nõheti a közösségben azokat a rossz szokásait, amirõl írtál. Tehát elõször magadban tisztázd a problémát, nem leszel rosszabb anya, ha bölcsis a gyereked!!!
szia: Timi
 
 


Kedves Pildi!
Boginak tényleg jobb lenne velem, én is ezt szeretném a legjobban, hidd el! De! Mivel albérletben lakunk, és ez így is marad még egy ideig, nem könnyû a GYES-bõl és párom fizetésébõl fenntartani magunkat. GYED-bõl még csak elvoltunk valahogy, de ez szeptembertõl nem lesz, úgyhogy nincs más megoldás. Persze még azt sem tudom hol fogok dolgozni, mert a volt cégem a csõd szélén és csak a tövényben elõírt idõre hajlandó visszavenni, utána csá!
Kedves Timea!
Bölcsi csak augusztustól lesz, akkorra tervezem az odavezetõ sétákat. Csináltuk is már a tavasszal, szívesen nézegetett be a kerítésen, meséltem is neki, hogy milyen jó lesz meg minden. A gondozónõkrõl, akihez kerül, elég sok jót hallottam itt a házban. Részben azért is került hozzájuk, mert sikerült az érdekünkben pár jó szót szólni.
Nem is ezért aggódok. Eleve nagyon fél az idegenektõl. Ha megszólítják (ami sûrûn elõfordul), gyakran elsírja magát. Még olyantól is, aki jó ismerõs, csak régen láttuk.
A rossz szokásait én is remélem, hogy levetkõzi. Ezek valószínûleg az én túlzott aggódásaimból alakultak ki, amiket még az elején elkövettem.
Na egyelõre ennyi.
Üdv,
Kata
Névtelen
 


Kata!

Úgy gondolom eddig mindent a lehetõ legokosabban gondoltál ki hidd el könnyebben túl lesztek rajta mint gondolod! Sok sikert, kevés könnyet és még kevesebb lelkiismeretfurdalást kívánok! F. Dia
fd (fd)
 


Kedves Kata!
Az, hogy fél az idegenektõl, nem tõled függ. A kisebb fiam 2 éve jár bölcsibe, és mostanában mégis kell lagalább 10 perc, ha idegen helyre megyünk, mert fél (de mostanában fél az állatoktól is) Addig az ölemben van. A bölcsibe viszont a kezdetektõl szó nélkül menent, és sok barátja, játszótársa van. A bölcsire a leginkább igaz az, hogy a gyerek második otthona. kicsi a létszám, nincs követelmény, csak derûs együttlét, játék és szórakozás. LÁtnád a mi gonmdozónénieink mit mûvelnek farsangkor, vagy gyereknapon! Szerintem õk még nagyobb gyerekek, mint akikre vigyáznak! Ne aggódj!
Szia: Timi
 
 


Kedves Tímea! Megirnád nekem hol van ez a csuda jó bölcsi?
Elõre is köszi: Rita
 


Kedves Rita!
Debrecenben a Varga utcán, a módszertani bölcsõde. A módszertani bölcsik elõnye szerintem az, hogy mivel oktatják is azt, hogy mit hogyan kell csinálni, és a szakma részére is mintegy példaként mûködnek, ezért ott mindennek rendben kell lennie.
Kata: írd majd meg hogyan ment a beszoktatás szeptemberben.
Sziasztok: Timi
 
 


sziasztok!
én is most készülök beíratni a fiamat bölcsibe, de én nem, attol félek hogy nem fog ott maradni vagyis sírni fog hanem inkább attól hogy kicsi még hozzá. 15 hónapos, de mint ahogy elõbb Kata is írta nekünk is a pénz miatt kell vissza mennem dolgozni. nagyon lelkifurdalásom van hogy jól cselekszem e vagy nem. folyto rágódom, de azt is tudom hogy a pénz is fontos.

nektek mi a véleményetek?

gabi
gabi1 (gabi1)
 


Szia Gabi!
Mi egyéves kora körül próbáltuk elõször bölcsibe szoktatni, mert bár nagyon imádom, szerettem volna kihasználni az itthonlétet úgymond "hasznosan", és tanulni kezdtem nyelvet.

Ez csak amolyan "befogadó csoport" volt (több helyen létezik ilyen, érdeklõdni kell), lehetett csak néhány órára is igénybe venni, persze ugyanannyiba került, mint egy egész napra (600 Ft) - de még mindig kevesebb, mint a babysitter, és csak néhány gyerek volt (ált. 2, max 3-4), de volt, hogy egyedül volt a kicsi a gondozónénivel - bár ilyenkor átvitte a csoportba, gyerekek közé. Ebben a korban, bár sírt az elején, viszonylag könnyen beszokott - csak épp állandóan beteg volt, így lassan feladtam, ráadásul megszûnt ez a kedvezõ lehetõség is. Akkor még nem voltam kényszerhelyzetben, most már muszáj elkezdenünk, mert szeptembertõl dolgoznék. Valóban, biztosan jobb helye lenne itthon, mellettem, de nagyon jó munkahelyem volt, úgy néz ki, hogy van lehetõségem részmunkaidõben is dolgozni, néhány percre van, és én nem szeretném ezt a lehetõséget elmulasztani, ráadásul én is vágyom már rá. Ettõl nem érzem magam semmivel sem rosszabb anyának, mint aki 3-6 vagy akár több évet is otthon tölt a gyerekével, gyerekeivel, amit én nagyon becsülök. Nem vagyok egy karrierista típus, de az a kifejezetten anyaoroszlán sem, így az arany középútra törekszem. Valószínûleg lesz némi lelkiismeret furdancsom, de ahogy a kicsi megszokja az új életet, el fog múlni.

A nagyobbik lányommal is ez volt, õ is két évesen kezdte, néhány hónap után teljesen természetes lett, és utána az oviban is nagyon jól feltalálta magát.

Szerintem ne legyen lelkiismeretfurdalásod (bár könnyû ezt mondani), hidd el, hogy nagyon kevés gyerek az, aki egyáltalán nem bírja elviselni a társaságot. Inkább a betegségektõl kell tartani, ráadásul az én kicsimnek nem túl erõs az immunrendszere. Remélem, most nyáron erõsödött egy kicsit.

Sok kitartást az elejéhez, mert az általában tényleg nem könnyû. Az én lányom ma volt elõször, és amikor megkérdeztük, hogy tetszett-e neki, kapásból vágta rá, hogy NEM! Pedig úgy lépett ki az ajtón, hogy büszkén mondogatta, hogy "BÖLCSIS VAGYOK" (persze szegény valszeg nem tudja, mit jelent ez, csak tetszett neki). Na mindegy, holnap újra megpróbáljuk...

Pkriszta
pkriszta (pkriszta)
 


Kedves Mindenki!

Miután a héten elkezdõdött a bölcsöde, vettük a fáradságot és elsétáltunk, sõt, besétáltunk. Beszéltem az egyik gondozónõvel, aki azt mondta, hogy holnap, ha korábban tudunk jönni, amikor a gyerekek az udvaron vannak, akkor bemehetünk közéjük. Ma már sajnos nem tudtunk, mert mentek be ebédelni. Bogi érdeklõdéssel nézte az udvaron zajló történéseket. Leginkább a játékokhoz szeretett volna bemenni, a gyerekek akik odajöttek nem érdekelték. Remélem holnap minden rendben megy, majd beszámolok.

Üdv,
Kata
névtelen
 


Köszönöm a jótanácsot!
én most fogom beíratni ma és úgy tervezem hogy mindenképpen viszem õt is magammal, és szeretném a gondozónõt is megismerni.
milyen papírok kellenek hozzá mert telefonon semmit sem mondtak.

Gabi
gabi1 (gabi1)
 


Sziasztok!
Kata: szerintem ah már érdeklõdést látsz, akkor nem lesz gond. Próbáld keresni, mi az ami a leginkább tetszik neki, vonzza, azzal kellene erõsíteni.
A bölcsõdei betegségekkel szemben nagyon hatásos a Broncho Vaxom! Ez immunerõsítõ, és az elsõ hideegbb napoktól, októbertõl érdemes szedni kúraszerûen (elõször 20nap, majd 10 szünet, és utána 10nap szedés, 10 szünet a rossz idõ végéig). Az én kicsi fiam egész évben csak egyszer volt beteg: bárányhimlõs.
Aki bizonytalankodik a bölcsi miatt az gondolja végig a következõket: Amíg én otthon voltam a fiaimmal, nem volt egy percem sem. 1,5 év van köztük, tehát éveken át mindkettõt pelenkázni kellett, naponta 5x etetni, tehát mire végeztem a reggelivel, elpakoltam, mosogatás stb, már tízórai jött, aztán ebéd, közben szoptatások, tisztába tétel, rohangálás utánuk. Szinte semmit sem tudtam elintézni, mindig rohant a lakás, én meg a gyerekek után. Ezután elkezdtem itthon dolgozni: reggel nyugisan indult a nap, elvittem õket bölcsibe, oviba, és a napomat úgy soztottam eb, hogy mire hazajöttek, a munka nagy része kész volt, a lakás rendben, a vacsora készen. Ezután estig csak velük foglalkozom, csak velük játszom, kirándulunk, barátokhoz járunk stb. Az az igazság, hogy elõtte állandóan fáradt, lompos, teljesen begubózott voltam, mert nem volt egy percem sem. Ez megváltozott a bölcsi után, a közösségben való lét "hamarabb szocializálja" a gyerekeket, közösséghez szoknak, és megtudják, hogy a világon van rajtuk kívül más is -- tehát a kicsik is türelmesebbek, a dackorszak is simábban megy. Mindent egybevetve, most több idõm van a gyerekimre, mint amikor itthon voltak, és ha a munkámmal elmaradok, van energiám éjszaka megcsinálni.
Kicsit eltávolodtam a közösségbe szoktatástól, ezt csak az ingadozók kedvéért írtam le.
Timi
 
 


Gabi!

Mindenképpen elõször el kell menni a bölcsibe, papírt ott adnak, amit a védõnõvel, illetve gyerekorvossal ki kell töltetni (érdemes a tanácsadásra elmenni, és ott elintézik). Persze elõbb meg kell nézni a helyet, a gondozónénit, és persze megérdeklõdni, hogy felveszik-e. Mert most már elég késõ van, legalábbis itt a IX. kerületben ilyenkor helyet már nemigen találni. Nem tudom hol laksz, de a nagyobbik lányommal a BOMI-ba kezdtünk járni "bölcsiismerkedõbe" - ez az országos módszertani intézet, játszócsoporttal (mamás), lehetõség van kisebb csoportra is (persze drágább, mint a normál bölcsi), de ismerkedésnek nem rossz. Ez a XIII. ker, Tüzér u. Telefonszámot nem tudok sajnos, de tudakozóban megmondják. Ha már élesben kell, akkor nem ajánlom, csak ha még van idõd, amit rá tudsz szánni.

Egyébként, a 4. nap után, a kislányom két és fél órát volt a bölcsiben, magától ment be (bár bánatosan, cumival, babával), de "csak" az utolsó fél órában sírt utánam. Amikor megérkeztem, már a csoportba is hajlandó volt visszamenni, hogy elköszönjön a gondozónénitõl! Reggel pedig felébredt, és kérdezte, hogy megyünk a bölcsibe?
Szóval haladunk, hál istennek még van idõnk is, nyugodtan, ráérõsen csináljuk, kezdi látni, hogy mindennap megyek érte, ráadásul ami nagy dolog, mesél is (a maga 22 hónapos szintjén) - elmondja, hogy sírt kicsit, hogy lökdöste egy kisfiú, és hogy játszott a gyerekekkel. Ha nagyon rossz lenne neki, akkor egy szót sem tudnék kihúzni belõle.

Szerintem vágj bele!
Pkriszta
pkriszta (pkriszta)
 


sziasztok!

volotam beíratni, egyenlõre még a X. ker-ben mert itt volt hely, de jó volna a XI.-ker-be a Bogdánfiba, de oda csak ismerõs útján tudunk bejutni de még az sem biztos. megismertem a gondozónõt,elég normálisnak tûnt elsõre. sajnos a Norbi aludt így nem vittem be. ami nem tetszett az a kintalvás -5 fokig. bár hallottam már róla itt hogy egészséges de én húzódozom tõle. mi van akkor ha a szülõ nem akarja hogy kint aludjon? vajon azt megengedik. egyébként még mindig nem tudtam eldönteni hogy vigyem e mert sajna anyuék mindig kitalálnak valamit amitõl a múlófélben lévõ lelkifurdalásom ismét visszatér. pl. szegénygyereknek megszakad majd a szíve a sok idegen között ha én nem leszek vele, egész nap utánam fog sírni stb.
már kezdtem egy kicsit megnyugodni, aztán megint beleszoltak, ami persze nem baj, csak nekik mániájuk mindenbe beleszolni, ami nem az elképzelésük szerint történik.
egy rokon is azt mondta hogy õ soha nem adná bölcsibe a gyerekét, mert milyen anya az ilyen, de nem akartam mondani neki,hogy én viszont nem vontam meg egyik gyerekemtõl sem az anyatejet csakhogy szépek maradjanak a melleim. mert õ azért nem szoptatta õket, hogy tetszen a férjének

na jó elkanyarodtam a témától. szóval még gondolkodom.

jó éjt Gabi
gabi1 (gabi1)
 


Szerintem nyugodtan add be a gyereket a bölcsödébe. Nekem is mindenki azt mondta ne tegyem de én gonosz anya módjára beadtam.:-)) A beszoktatás nem volt rózsás, mert a fiam nagyon anyás és egyszerre két gyereket kellett beszoktatnom.
De azóta imádják. Vasárnap este már balhéznak, hogy bölcsibe akarnak menni. Nagyon szeretik a gondozónõket ill. az ovónõket, mert a lányom már ovis lett. Nagyon sok új dolgot tanulnak és nagyon szeretik a kis barátaikat is. Vasárnap esténként arról beszélgetnek ki mit fog elmesélni bent. Azóta már anyósomék is belátták milyen jó, hogy a gyerekek hasonló koruakkal lehetnek. Szerintem próbáljátok meg ha nem szereti akkor kiveszed, mert nem kötelezõ, de lehet, hogy imádni fogja. A kinti alvás ellen nem tudsz mit tenni.Én is próbálkoztam vele, de kötelezik erre a bölcsödéket. Õk se tudnak mit tenni és állitólag tényleg egészséges.
 
 


Ne hagyd magad befolyásolni, fõleg ne engedd, hogy lelkiismeretfurdalást keltsenek benned! Ez a Ti dolgotok, és ettõl még nem lesz lelki sérült a gyerek, csak legfeljebb hamarabb szocializálódik.

Sok sikert!
Kriszta
pkriszta (pkriszta)
 


Én is megint rágódok, hogy hogy fog a két éves, teljesen hozzámnõtt kicsi fiam szeptembertõl bölcsibe menni? De tudom, hogy ez csak azért van mert nekünk nehéz elszakadni a kicsiktõl. Nagyobbik fiam ugyanis tizenhét hónapos korában kezdte a bölcsit. Mindketten nagyon szenvedtünk. A beszoktatás elsõ két hete alatt nem jutottunk el odáig, hogy ott aludt volna. Aztán a harmadik héten már beteg volt. Így a negyedik héten be lett dobva szegény a mélyvízbe, mert én már dolgoztam. És csodák csodájára semmi probléma nem volt! Két évig járt bölcsibe, és imádta. Annyira, hogy komoly problémát jelentett a bölcsi után az ovi. Szóval fel a fejjel, a bölcsöde nem is olyan rossz dolog, mint amilyannek sokan gondolják. Magamat is ezzel vigasztalom, mert a kicsik nagyon megérzik, ha anya szorong, a félelem rájuk is könnyen átragad.
Rita
 


Sziasztok!
Bocsi, hogy ilyen sokáig nem jelentkeztem de "teleltünk".
A bölcsi látogatás a szélsõséges idõjárás miatt elmaradt. Sajnos, mert a Bogi nagyon várta.
Voltunk beiratkozni, illetve csak én voltam, mert szülõi is volt, és elég sokáig tartott. Szóval elég sok dolgot elmondtak, próbálták nyugtatni is az anyukákat, megmutatták a csoportot is. Jövõ héten bemegyünk jelet választani, ismerkedni, aztán másodikától indul a mandula. De elõtte még van egy nagy megpróbáltatás. El kell menni a dokihoz egészséges papírt kérni. A fehérköpenyeseknél senkitõl sem fél jobban a lányom. Legutóbb is a hányásig vitte a sírást. Na mindegy. Majd csak lesz valahogy.

Üdv,
Kata
Névtelen
 


Sziasztok!

Kicsit én is félek, hogy fiam hogy fogja fogadni a bölcsit. Mi szeptember 30-án kezdünk beszokni, akkor 20 hónapos lesz. Mikor voltunk a bölcsiben látogatóban, akkor láthatóan tetszett neki, volt sok érdekes és izgalmas játék. Az egy óra alatt amit ott töltöttünk tökéletesen elvegyült a gyerekek között, a gondozónõvel is barátságos volt. Viszont van egy problémánk a délutáni alvás, eddig Õ még cicizett, mostanában kezdtünk leszokni róla, és anélkül menni aludni. Igy most ha nem elég fáradt, akkor legalább 1 óra sírás van, mielõtt elalszik, vagy ha éppen nem sír, akkor bohockódik, de ott kell ülni az ágya mellett. Szerintem ezt a bölcsiben nem fogják megtenni, (természetesen nem is várom el), de nem tudom hogy fog ott aludni. Vagy majd látja, hogy a többi gyerek is alszik, és utánozza õket? Van valakinek errõl tapasztalata?
Szivesen olvasnék arról is kinek, hogyan megy a beszoktatás. Ha van kedvetek írjatok róla, én is megírom majd ha már ott tartunk.

Üdv
Ancsa

Kép
Kép
Kép
 


Kedves Ancsa!
Amikor a fiaim elkezdtek bölcsibe járni, a kicsi 1 éves még nem volt, és 16 hónapos koráig szopott. Reggel úgy hagytam ott, hogy a reggeli elõtt még szoptattam, (a bölcsiben nagyon tiszteletben tartották, és volt egy üres kis szoba, ahová elvonulhattunk), és mikor hazahoztam, akkor összebújtunk a kiságyba, és rögtön megszoptattam. Nálunk is úgy ment, hogy (mivel õ óriási baba, 4 hónaposan már 9,6kg volt) mellém feküdt, és naponta 4-5x, és éjjel is 2x szopott, de a bölcsiben ezt nem kereste. Amikor szükség volt rá, akkor a gondozónéni bizony ott ült mellette, ez teljesen természetes, hiszen ez a munkája! Minden gyerek viszi be az alvó kedvencét otthonról, és ez is segít.
A gyerekek egészen másként viselkednek közösségben, és azt is észrevettem, hogy amit mi tapaszatlatlanságunk miatt "elrontunk" a nevelésükben, azt ott hamar kinövik. Minden nap elmondják, hogy mi történt aznap a gyerekkel, ezért sokszor halljuk egymás gyerekérõl, hogy miket csinál, és volt már, hogy az otthon rosszul evõ, vagy hétvégén, otthon nem alvó gyerek a bölcsiben mindent a többiekkel együtt csinált! Nem írtad, hogy a választott gondozónéni mióta van a pályán, de bitztosan meg tud bírkózni a kisfiaddal is.
A kicsi ráadásul már 20 hónapos, tehát az otthoni ismert játékok helyett egy játszótérben fogja tölteni napjait -- tehéát nem lesz ideje rosszul érezni magát!
Kata! Írd meg hogy megy a beszokásotok!
Sziasztok: Timi
 
 


Szia Ancsa!
Mi már "öreg" bölcsisek vagyunk, már aug eleje óta jár lányom, 23 hónapos. Most 1 hét kimaradt, de egy kis bánatos képpel megúsztuk reggel, délután pedig boldogan csacsogott alvás után, amikor érte mentem.

Itthon a szertartás: tejcsi, éhes vagyok, cumi, anya, fogd a kezem, maradj itt..., hol a párnim, ... stb - kb. fél óra.
A bölcsiben: fél tizenkettõkor ebéd, délben alvás. Nyafi nincs, kiságy nincs, kismanók a földön alszanak, utána pedig csöndben játszanak a szivacson, amíg anyu nem jön, vagy a többiek föl nem kelnek. Egyedül cumi kell itthonról.

Ez a tapasztalatom. A gondozónénik megoldják, nekik nem lehet kis külön mûsort csinálni. Azt itthon bepótolja este...

Sziasztok
Pkriszta
pkriszta (pkriszta)
 


Sziasztok!
A barátném kislánya 2 éves. Most kezdõdik a suli, ahová levelezõn járunk. ez ugye csak 3 nap egy hónapban, de most elég sok szigorlat lesz decemberben, meg addigra kell a nyelvtanfolyamot lenyomni, meg levizsgázni. + építkeznek, egydül intéz mindent. szerette volna legalább délelõttre beíratni bölcsibe kislányát, aki szeret is ott lenni(voltak párszorlátogatóban), de olyan igazolást kell vinnie, hogy dolgozik, mert különben nem lehet. tényleg van ilyen törvény?
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Kedves Zsomimama!
Ez így van. Nálunk ez úgy oldódott meg, hogy a levelezõ helyett nappali tagozatos igazolást vittem az egyetemrõl a bölcsinek, és akkor felveszik a gyereket. Ez a vezetõk rugalmasságán is múlik.
Szia: Timi
 
 


Kedves Zsomimama! Nem feltétlenül kell dolgoznia, ha van elég hely a bölcsiben. Ez fõként a bölcsöde vezetõjén múlik. Egy azonban biztos, ha a pici közösségbe jár, a szülõ nem veheti igénybe a GYES-t. Azért ragaszkodnak a bölcsödék a munkahelyhez, mert a TB szigorúan ellenõrzi õket.
Rita
 


Kedves Timi és Pkriszta!

Köszönöm megnyugtató soraitokat, remélem nálunk is hasonlóan sikerül majd megoldani az ottalvást. Kép Nagyon szeretném, ha majd valóban jól érezné magát a bölcsiben, és nem sínylené meg, hogy nekem mennem kell dolgozni.
Jövõ hónap elején majd jövök, és remélem majd csupa jó tapasztalatról tudok beszámolni. Kép

Sziasztok
Ancsa

Kép
Kép
Kép
 


Sziasztok!

Túl vagyunk a második napon. Megpróbálom leírni, hogy kb mi történt.
Hétfõn 9-kor bementünk a bölcsibe. Bogi az úton már kijelentette, hogy nem sír, persze nem tudta betartani. Elsõ perctõl sírt, fogta a kezem, cumizott, csak velem volt hajlandó játszani, ha egyáltalán játszott. Ez kb másfél órát tartott, aztán mentünk haza.
Ma reggel szintén 9-re mentünk, szintén mondta, hogy nem fog sírni, amit késõbb igyekezett is betartani, bár a szája sokszor görbült, ha egy gondozónõ közelített. Hajlandó volt játszani, kicsit el is mert távolodni tõlem, motorozott. A másik két 'szoktatós' anyuka babája nagyon szépen eljátszogatott már elsõ naptól fogva.
Kb egy órát lehettünk ekkor már bent, amikor a gondozónénitõl elhangzott a bûvös mondat: Most kellene egy kicsit lelépni, ha nem tudják megnyugtatni õket, szólnak. Nekem külön odaszólt, hogy én még ma maradhatok, ha akarok, de nem akartam az idõt húzni. Bementünk egy szobába hárman és erõsen füleltünk, hogy mik a reakciók. Rögtön hallottunk hangos sírásokat. Persze mindannyian azt mondtuk, hogy : EZ BIZTOS AZ ENYÉM!
Kb 5 perc múlva már hozták is az egyik babát. Nem a Bogi volt... A gondozó néni átadta a kicsit az anyukájának, odaszólt a másik mamának, hogy az övé is kesereg egy kicsit. Erre én érdeklõdtem a sajátom iránt, de megnyugtatott, az enyémnek egy hangja sincs, ügyesen játszik.Persze majdnem elsírtam magam erre a hírre, és onnantól kezdve folyamatosan kukucskáltam a függönyön keresztül. És valóban, az én kis hisztérikám falevelet gyûjtöget, homokozik egy gondozónénivel (!), csúszdázik stb.
Félóra múlva hozták a másik kislányt aki továbbra sem hagyta abba a sírást, õk is hazamentek. Ezt látta a kislányom is, aki erre sem reagált, pedig itt laknak a házban, igen jóban vagyunk velük. Egy negyedóra múlva hallottam meg, hogy Bogi sír. Gondozónéni rögtön jött, szólt, kimentem, de addigra már abba is hagyta. Persze amint meglátott rögtön cumit kért, és már pityergett is.
Tanulság: A gyermek igen rafinált lény, erõsen szívatja az anyucit, de ha õ nincs a szinen, nincs kinek nyafogni, kisangyallá változik.
Holnap már kapunk bölcsisruhát és ott is ebédelünk. Kiváncsi leszek, mi fog történni.

Az alváshoz annyit szeretnék hozzászólni, hogy amiatt én is aggódok, mert Bogi úgy alszik el, hogy közben fogja a kezem. Alvás elõtt ki is jelenti, hogy : ' Anyu keze ágyikóba!' Ez még megoldandó feladat lesz.

Egyelõre ennyit. Bocs, hogy hosszú voltam. Majd még írok, hogy hogy haladunk.

Üdv,
Kata
Névtelen
 


Kedves Kata!
Azt hiszem, hogy a Te példád is mutatja: a gyerek mindig próbálgatja a határokat. Szerintem ha nem mentél volna oda, akkor egész délelõtt eljátszott volna Bogi, csak szerintem rádnézett, és rögtön elsírta magát Kép! (Gondold el, Te bent sírogattál, míg a kismanó jól éreze magát, majd kijöttél a fedezékbõl, és könnyáztatta szemekkel megjelentél elõtte. Biztos gondolta magában a pici, hogy õ milyen rossz most, mert jól merte érezni magát Kép. Fogd fel egy kicsit humorosan a helyzetetKép) Engem elküldtek második nap 2órára, hogy a közelbe sem legyek, és a fiúk azért sírtak, mert nem akartak a játékok mellõl hazajönni. A 4. napon már egyedül ott aludtak. A kicsi eleinte fogta Jutka néni kezét, majd rászokott arra, hogy a mellette fekvõ kislánnyal fogták egymás kezét. Kép Várom a folytatást!
Szia: Timi
 
 


Szia Kata!

Nekünk azért nem ment ilyen könnyen, de rázódunk bele. Viszont nem akarlak elkeseríteni, de ha rájön a picid, hogy innentõl kezdve ha akar, ha nem, járni kell a bölcsibe, lehet, hogy vissza fog esni egy kicsit, de ne ijedj meg ettõl sem, ügyesen le fogják kezelni. Persze minden gyerek más, nekem ez a második tapasztalatom bölcsi ügyben.
A kézfogás? Fentebb írtam a szertartásunkat, de a bölcsiben nagyon ügyesen leszoknak errõl, arra a két órára, amíg alszanak. Otthon persze ettõl még ugyanúgy kell mennie mindennek! Sõt, nálunk csak én altathatom a picit, ami nem két perc, így a nagyobbiknak már hónapok óta apa mesél, aki hál istennek eddig ezt nem nehezményezte, de azért tudom, hogy örülne neki, ha az õ esti szertartásában én is aktívabban részt tudnék venni. Külön külön mesélni mindkettõnek pedig egyelõre nehéz, mert hulla fáradtak, és a végtelenségig húzzák az idõt minden mással...
Pkriszta
pkriszta (pkriszta)
 


Sziasztok!
Ma túl vagyunk az elsõ napon. Mit mondjak, csak egy órát voltunk a bölcsiben, ráadásul együtt, de az maga volt a pokol. A legfõbb baj talán az lehetett, hogy Gáborka kicsit fáradt volt. Gyakran elõfordul, hogy délelõtt alszik, és nem ebéd után. Emiatt szóltak is a bölcsiben. Viszont ezzel a problémával én nem tudtam mit kezdeni. A másik gond az volt, hogy az udvaron csak egy kis részt használhat egy-egy csoport, de térelválasztás nincs. A sok tiltás miatt az én kicsi fiam kb. fél óra elteltével már hisztizett, ami egyre csak fokozódott. Az összes gyerek õt nézte, a gondozónõk pedig szólni se mertek. Aztán egészen hazáig olyan intenzíven sírt az ölemben, hogy többen is megszólítottak minket az utcán. Remélem ennél csak jobb jöhet.
Rita
Rita
 


Kedves Rita!
Sajnálom, hogy rossz tapasztalatod van. Miért baj, hogy délelõtt aludni szeretne? A kisfiam a mai napig úgy megy be reggel, hogy idõnként, a reggeliig lefekszik még a szivacsra pihenni. Mikor kisebb volt, el is aludt délelõtt.
Sok gyerek van egy udvaron? Máskor is volt, hogy felhúzta magát nagyobb társaságban, vagy sok tiltás miatt? Ne haragidj, hogy ezt mondom, nem akarlak megbántani, de a gondozónõk mi a fenét csináltak?! Miért nem segítettek?! Az õ dolguk lett volna, hogy a helyzetet megoldják! Ugyanide járt a nagyobb gyereked is? Szóval sok a kérdésem,írj, hogy együtt izgulhassunk Veletek!
Szia: Timi
 
 


Kedves Rita!
Tudom, hogy az ember ilyenkor másképp lát dolgokat, de így is elég rémisztõ, amiket írtál! Akkor is, ha a bölcsi nem egyedi igényeket kielégítõ intézmény. A gondozónõ azért van, hogy a sok gyerek között figyelje a rábízott néhányat, aztokat pedig meg lehet találni a többi között is. Hogy lehet tiltással távoltartani az érdekes dolgoktól egy két év körüli picit! Lehet, hogy nem tud délelõtt aludni, de akkor is hagyni kell pihenni, ezt meg kéne oldaniuk, és lassan átszoktatni õt a déli alvásra.
Jó, az elsõ nap nagyon megviseli a gyereket, de a szülõt talán még inkább. Ne add fel, érdeklõdd meg a fenti lehetõségeket, és tegyél fel kérdéseket a gondozónõknek, bár lehet, hogy várni kell egy kicsit, mert ez a beszoktatás idõszaka, és gondolom reggel van a csúcs. Én pl. délután érdeklõdöm, hogy mi volt, de maguktól is mesélik, még az is, aki nem a kijelölt gondozónénije.
Kitartás!
Kriszta
pkriszta (pkriszta)
 


Sziasztok!
Nekünk még van több mint egy hetünk bölcsikezdésig,majd leirom én is a tapasztalataimat.
Itt elõre megmondták,hogy 3 hét a beszoktatás.Én nem is értem.Az elsõ héten csak játékidõben 10-12-ig vagyunk ott.MÁsodik héten már reggelitõl délig és harmadik héten kezdõdik az alváshoz szoktatás.
Azon morfondiroztunk a férjemmel,ha az elsõ héten vele megyek és ott vagyok a játékidõ alatt,szegény kisfiam azt fogja hinni,hogy anya is bölcsibe jár vele.Szerintem ez idõhúzás igy.
Ti mit gondoltok?
Giti
Giti
 


Sziasztok! Mi ugyan már túl vagyunk a bölcsödén most éppen az oviba szoktatás van soron. A bölcsödében gondozónénik nagyon aranyosak és segítõkészek voltak mindenben. Összesen 1 hetet vett igénybe a beszoktatás és a gyerekek imádták a bölcsit. Bár lehet, hogy az is közrejátszott a dologban, hogy én nem szeptemberben kezdtem a beszoktatást hanem áprilisban. Így akik szeptemberben beszoktak azokkal már nem volt gond és a gondozónénik több figyelmet szentelhettek az én gyerekeimnek. Csak õk ketten és a barátnõm kislánya voltak akkor újak. Nagyon megszerették a gondozónéniket úgyhogy volt sírás rívás a ballagáson:-) Tiltás nem igazán volt inkább kedvességel próbálták õket rávezetni a helyes útra. Én nagyon meg voltam elégedve a bölcsödével.Bízom benne, hogy az ovodát is legalább ennyire fogják szeretni. Remélem nektek is sikerûl a beszoktatás és szeretni fogják a gyerekek.
 
 


Sziasztok
A nagyobbik fiam egy másik bölcsibe járt, mert akkor még nem itt laktunk. Ott egész más volt a rend, és nekem is csak jó tapasztalataim voltak a bölcsirõl.
Az az igazság, hogy valahol a gondozónõket is sajnálom, akik szinte mást se csináltak, mint a gyerekeket terelgették vissza. De akkor sem tartom helyesnek, hogy emiatt még azt se veszik észre, ha egy szegény kicsinek a homokozóban már a szájába folyik az orra. Nemsokára indulunk a második napunkra, és nagyon kiváncsi vagyok, hogy mi lesz.
Rita
 


Kedves Timi!

Lehet, hogy félreártettél. Nem volt könnyes a szemem, nem sírtam, elég jól tartom magam, bár én is meglepõdtem ezen. Valószínûleg bírta volna tovább, de a második nap egyébként sem maradhattunk volna ebédig, úgyhogy eljöttünk.
Az azóta történtekrõl:
Szerdán már sírva mentünk (csak õ sírt!), mert reggel elmondtam neki, hogy ebédig marad, anya addig elmegy boltba.
Kb fél órát még ott voltam vele, végig pityergett. Miután elmentem, szinte azonnal abbahagyta a sírást, mire kiértem az utcára, már vidáman homokozott Ildikó nénivel. Az ebédet mind megette. Amikor meglátott kaja után persze újból elsírta magát. A gondozónõ elmesélte miket csinált. Néha pityergett, de könnyen meg tudták vigasztalni, viszont nem pisilt. Nekem kellett megpisiltetni amikor jöttem érte.
Ma ugyanúgy mentünk, sírva. Most átöltöztetés után rögtön "le kellett adni" a gyereket. Persze üvöltött. Gondozónõ elmondása szerint elég gyorsan abbahagyta, sokat játszott, sokat beszélt, kaka, pisi is volt. Akkor kezdett el sírni kicsit, amikor bejöttek az udvarról és készülõdtek az ebédhez. Mindent megevett, õ fejezte be utolsónak, ezért odakinn még vártam egy kicsit. Kézenfogva jött Ildikó nénivel, meglátott, sírás.
Holnap kicsit késõbb kell érte menni, mivel megpróbálják megbarátkoztatni az ágyikóval is.

Kedves Gigi!
Szerintem is idõhúzás, amit nálatok csinálnak. Sokkal rosszabb lesz a gyereknek, nem fogja érteni, hogy ha egy hétig vele voltál, akkor utána miért nem!
De a beszoktatásra nincsenek általánosan elfogadott szabályok, gyakorlatok?

Üdv,
Kata
Névtelen
 


A beszoktatás nálunk eltérõen ment, mindig a gyerektõl függõen, de nem emlékszem arra, hogy 3 hétig is eltartana. Majd ma megkérdezem. De az biztos, hogy sosincs olyan gond, hogy valakire nem figyelnek. Most is úgy szokatnak, hogy nem egyszerre jön az összes új baba! hanem eltolva kezdik. Ez több szempontból jó: a régiek jól eljátszanak egymással(most nálunk a 4 csoportból 6 gyerek maradt csak, nagyon jó világuk van most), minden rezzenésére figyelnek az újnak, és nem sír egyszerre sok új baba, ami megviselné az újak és régiek idegeit is. Az én fiaim már a 4. nap ott aludtak, és az elsõ hét végére befejezõdött a beszoktatás. Nálunk az volt a gond, hogy még nem járt a pici teljesen, ezért egy ideig óriási járókába (8m2) tették az udvaron, hogy nehogy feldöntsék a többiek. Otthon életében sosem volt ilyenben. 8 hónapos korától normál ágyon aludt, ezért kissé meglepõdött. Az elején kicsit sírt, és akkor sokat játszottak vele, rengeteg játékot pakoltak be neki, és hamar rájött, hogy milyen jó kidobálni az összeset, hogy a gondozónénik kapkodják Kép. Tündéri volt.
És elfelejtettem írni, hogy nem szokták hagyni sírni a babákat az Anyucival! Mikor látják, hogy egy-egy babának rosszabb napja van, akkor az ordító gyereket is elveszik a szülõtõl, mert ebben a helyzetben én sem tudtam mit mondani, csak sajnálni a fiúkat. Ilyenkor ölben beviszik, és a kedvében járnak, és nagyon hamar lecsitul a baba. Minél hamarabb viszik be, annál jobb szerintem, mert ez a dolog kicsit olyan, mint a hiszti, és minél tovább tart, annál inkább belelovallja magát a gyerek. Szerencsére nálunk ritka volt ez, most a hosszú szünet után a kicsi 2 napja végig sírta az utat. A kocsiból úgy szállt ki, hogy azt mondtam neki, nézzük meg a többieket, és jön a reggeli, ekkor már lecsendesedett. Jutka néni meglátta már az ajtóban, hogy nincs jó kedve, azonnal ölbe vette, elmaradt még a mosakodás, fésülködés is, és a kedvenceivel kezdtek foglalkozni. Nem, is gyõzködtem útközben sem, és nem idõztünk egy pillanatot sem az átadóban, csak annyit, hogy megfogta a ruhámat, és hozzámbújt, de aztán ment a kinyújtott karokba. Ha én ott elkezdem tutujgatni, vetkõztetni, mosakodás, stb, akkor biztos eszébe jut, hogy õ mégsem akart jönni. Szóval egy jó gondozónõ nagyon ismeri a gyerekeket, és nagyon sokat el tud érni.
Sziasztok: Timi
 
 


Az én gyerekeim voltak bölcsisek, utána az oviban abszolut nem kellett beszoktatni, elsõ naptól élesben mentek, gond nélkül. Ott más a rendszer általában. Infókat köszi, annak aki írt, de csak a GYED kizáró ok, a GYES nem. Attól lehet valaki bölcsis.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Ma megkérdeztem, hogy hogyan megy nálunk a beszoktatás:
- standard módja: fokozatos beszoktatás, 1. nap 1 óra anyucival, 2. nap 1 óra anyuci nélkül, 3. nap 1,5 óra egyedül ... és innen naponta fél órával több. Ez azt jelenti, hogy 2 hét után minden gyerek egész nap van.
- akinél gyorsabban megy, az már 1 hét után beszokik.
- az anya kérheti a szülõs beszoktatást, de akkor is ilyen rendszerben, napi fél órás emeléssel megy, és azért próbálják akkor is az egyedüllétre szoktatni.
Még ez a két hét is hosszú, gyakran csak egy hét van rá, mert ugye a gyerek azért van bölcsiben, mert az anya is dolgozik.
Sziasztok: Timi
 
 


Kedves Zsomimama!
A GYES is kizáró oka a bölcsinek. Ez alól egy kivétel van, ha az anya legfeljebb napi négy órában igazoltan munkát vállal. A kicsi ebben az esetben azonban csak fél napra maradhat a közösségben.
Ludmilla
 


Ez azért izgalmas, mert ha valaki négy órát dolgozik, teszem fel 8-12-ig, akkor is csak ezután ér oda, amikor is a gyerekeket leteszik aludni. Ha pedig egy órányira dolgozik anyuka, akkor már a gyerek édesdeden alszik ugye. Ha pedig már 9-1-ig dolgozik, és kettõre ér érte, akkor is vagy alszik, vagy uzsizik. Hogy is van akkor a fél nap a bölcsiben?
Ez lehet, hogy kukacoskodás, nálunk hál istennek nem firtatták, hogy a munkaidõm mettõl meddig tart, de tudom, hogy van ilyen bölcsi is. Persze a papír sokmindent elbír, igazolni bármit lehet...

Kriszta
pkriszta (pkriszta)
 


Sziasztok!
Én még új vagyok itt, de úgy látom a gondok nagyjából mindenütt azonosak. Én is most 2-án kezdtem szoktatni a lányomat a bölcsibe. 22 hónapos. Itt az elsõ két nap ott ketett vele maradni, azután mindig egy kicsit több idõre kellett otthagyni.
A történethez hozzá tartozik, hogy itt egy kis orrfolyással simán beviszik a gyerekeket a szülõk. (Ez érthetõ is, hiszen legtöbbje dolgozik) Eljött a pénteki nap persze hogy az én kicsimnek is elkezdett folyni az orra. Reggel hatkor kakaózott, és a nyolc órási reggelinél pedig kihányta az egészet sugárba.
Én kicsi koromba ha kicsit ideges voltam, vagy idegen volt a hely rögtön hánytam. A gondozó nénik azt mondták eddig nem volt vele baj akármikor otthagytam.
Gondoljátok hogy Õ is olyan mint én voltam, vagy lehet hogy ez a kis megfázás az oka ennek?
Véleményeteket megköszönöm
Üdv Márti
 


Kedves Márti!
Sajnos, az én tapasztalatom az, hogy ami a többi gyereknek csak kis orrfolyást okozott, attól az én kisfiam mindig betegebb lett. Ez az immunrendszer gyengesége is lehet, nekünk egy évig tartott, amíg úgyahogy megerõsödött. Addig nagyon sokat betegeskedett. Õ GOR-ral született, ezért a maig napig a legkisebb taknyosságtól, vagy egy nagyobb sírástól is képes hányni. Elég kellemetlen, de nem leküzdhetetlen probléma. A bölcsiben azonban (jogosan) nem szerették. Amit tenni tudsz, hogy az immunrendszerét kicsit erõsíted (többféle szer is létezik, de a legtisztább ügy orvossal megbeszélni), és ha megtudod oldani, a kezdõdõ betegséggel már nem kéne bölcsibe vinni, nehogy felülfertõzödjön.
Sok kitartást hozzá!
Rita
Rita
 


Kedves Márti!
Nálunk a Broncho Vaxom vált be, immunerõsítõ preventív megelõzés, mellyel kevésbé lesz érzékeny. + vitamin.
Timi
 
 


Sziasztok!
Örömmel mondhatom hogy az orrfolyásunkat a hétvégén kipihentük, és a hányásunk is attól volt. Ezt onnan tudom, hogy lesekedtem egy kicsit a bölcsinél és csodák csodája 1 hét után úgy játszik az udvaron, hogy még a gondozókhoz se nagyon megy oda. (hál istennek feltalálta magát).
Timi! broncho vawom-ot mi is szedtünk közvetlen a beszoktás elõtti héten fejeztük be. Hát sajna nálunk nem nagyon vált be. Bár ha azt nézem a taknyoskodás elég sokáig elhúzodott eddig nála és most 3 nap alatt kiheverte.
Azért köszönöm a tanácsokat.
Üdv Márti
 


Kedves Márti!
A Broncho Vaxomot folyamatosan kell szedni, kúraszerûen (20 nap szedés, 10 nap nem, 10 nap szedés, 10 szünet...), különben nemlesz olyan hatásos, így elkerülhetõ, hogy az influenza idején rögtön elkapja a bacit. Mi télen estünk át a bárányhimlõn, nem voltak lázasak 1 napig sem, és a pöttyök sem lepték annyira el õket. Valószínû, hogy ez is közrejátszott.
És a kicsi mit mond a bölcsirõl?
Üdv: Timi
 
 


Timinek!
Kúra szerûen szedjük, de még csak egy adagon vagyunk túl.
A kicsikém hát istennek imádja eddig a bölcsit. Reggelenkét eddig sokáig aludt, de most ha szólongatom hogy Aranka néni vár csak úgy pattan ki a szeme. Egyenlõre így van, de még csak második hete járunk. Azt hiszem ebbe még benne van az újdonság varázsa. Szerdától már ott is fog aludni délután, majd meglátom azt hogy bírja. Ha kiderül majd megírom.
Szia Márti
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: