Új privát üzeneted érkezett!

Itt kicsit off-topic, de már rég fontolgatom, megkérdezni egy LLL-est róla: a LLL mennyiben lép fel a cumisüveg ellen? Pontosabban az jutott eszemben egy játékbolt kirakata elõtt, hogy minden játékbaba cumisüveggel együtt van a boltban, így a kislánynak már kisbaba korában belenevelik, hogy a baba és a cumisüveg összetartozó dolgok. Nekem sose volt, sose hiányzott, és mindenkinek mesélem, de a többség lényegében meglepõdik, ha nem is mondja a szemembe, de látom a kételkedést rajta. Az elsõ fiam, mikor jöttek az ikrek, látta, hogy szoptatok, neki még játékcumisüvege sem volt, alapból úgy játszott, hogy szoptatta a babát-macit. Lányom már kapott babát cumisüveggel és õ már így játszik, és mondogatom neki, hogy inkább szoptatást játszon. Mi a LLL véleménye errõl?
Ildi
bóbita (bób
 


Kedves Ildi,

Az LLL már pusztán a létezésével a cumi és cumisüveg ellen lép fel. Hisz a Liga elveivel a nyugtató cumizás abszolút ellentétes, csakúgy mint a cumisüvegböl való táplálás. A Liga nagyon sokat tesz azért, hogy népszerüsitse a szoptatást, ami mostanában egyre inkább érzékelhetö, hisz egyre többen szoptatják gyermekeiket, egyre hosszabb ideig. Megjelentet különféle médiákban riportokat, cikkeket, hogy önmagát is népszerüsítse, ami által csökkenhet pl. a cumisüvegböl való táplálás " természetessége ". Látnunk kell viszont azt, hogy a cumisüveg- és cumigyártás hasznot hoz az azzal foglalkozó multiknak, ezért nekik sokkal nagyobb anyagi töke áll rendelkezésükre saját termékeik népszerüsítésére hiába törvényileg szabályozott pl. a tápszer, cumi reklámozása. A különféle lapoknak pedig meg kell élnie, ezért látható néhány lapban tápszer, cumi reklám. A versenyt anyagilag a Liga nem tudja felvenni ezekkel a nagyvállalatokkal így maradnak tehát a szerényebb eszközök, amik lasabban válnak hatásossá. Ráadásul ebben a rohanó világban nagyon kell gyözködni az anyukákat és apukákat, hogy ne adjanak cumit, cumisüveget a babájuknak, hisz a Ligát hosszútávú tapasztalatok igazolják inkább, neki pedig most van problémája, amit meg akar oldani. ( Pl. az anyatej is csak szopi hatására indul be, mig mondjuk a tápszer bármikor megvehetö ). Amig egy anya azt látja, hogy a babája elalszik, ha cumi van a szájába, viszont nem alszik el, ha szoptatja és utána nem ad neki cumit gyözködhetem én az elveimmel és ennek jövöbeli kihatásaival. Amig egy mama azt látja, hogy a 7 hónapos babája azután alussza át az éjszakát, hogy tápszert kapott cumisüvegböl este, gyözködhetem arról, hogy ne tegye. Nem sokat fog használni. Hisz a dolgot müködni látja. Ráadásul én válok célponttá, hogy egy müködö dolgot hurrogok le az elveimmel. ( Lásd elözö topic ) Ugyanakkor megpróbálkozunk vele és az eredmény elöbb-utóbb biztosan látható is lesz. De sajnos tudomásul kell vennünk, hogy az eltelt minimum 4O évben ezzel ellentétes felfogás uralkodott.
Sajnos a liga szerintem 5O! tagnál többel nem rendelkezik egyenlőre. A tagsági díj ezer forint egy évre, ebből kell fenntartania magát. A fordításokat, a nyomdáztatásokat, különféle költségeket. Arról nem beszélve, hogy a ligás vezetök, anyák a munkájukért semmit nem kapnak ( anyagi értelemben ). Egy ligás tájékoztató füzetecske, mely hasznos információkat tartalmaz 2O forintba kerül. Ezekböl a füzetecskékböl kb. 15 féle van, igy ezek beszerzése sem jelentene nagy anyagi megterhelést. Beszerezhetöek a ligás összejöveteleken. Az lenne a jó, ha ezeken az összejöveteleken jó sok mama ott tudna lenni. És jó sok olyan anyára lenne szükség, aki olyan mint Te, hogy nem vesz a babájának cumit, cumisüveget, hogy igenis a jövö generációi számára a szoptatás legyen a természetes.
Hirtelen ennyi jutott az eszembe
Bóbita

Ja, ezzel nem azt mondom, hogy aki ezeket a termékeket megveszi az rossz anya, rosszul neveli a gyerekét. Az a baba is aki csak 1 hétig kapott anyatejet többet kapott, mintha sose evett volna belöle. Nem tisztem bárkit elítélni, mindenki a saját maga és gyermeke sorsát irányitja. Kétségeket viszont lelkifurdalás nélkük ébresztek, hátha páran megpróbálnak inkább felhagyni ezen termékek használatával. Higgyétek el szoptatva sokkal könnyebb kirándulni, hosszabb útra menni, mint cumisüveggel. Távol áll tölem, hogy bárkit megbántsak, de ez a Liga véleménye, ami történetesen egyezik az enyémmel.
bóbita (bób
 


Bóbita!

Köszönöm válaszod, és örülök, hogy nyitottál a témának egy topicot, hiszen sok helyen került már elõ, talán egy érdekes vitatéma is lesz belõle. Én maximálisan egyetértek veled, egyre inkább tetszik a LLL, lehet, hogy ha lesz idõm, megpróbálok jobban megismerkedni vele. (ha esetleg vállalok még egy babát, és otthon leszek ráérõben, akkor tuti) A játékbabás dolgon tényleg gondolkodom, persze látom, LLL-nek erre nem lehet energiája és fõleg pénze, hogy kampányt indítson a dolog ellen, de szerintem ez is segít a megrögzött elképzelések további rögzítésében. Sajnos még mindig nem elég bababarátok a kórházak, amennyire hallom, hát anno (93 és 95-ben szültem) még annyira sem voltak. Én meggyõzõdéssel hiszem, hogy az, hogy valaki tud-e szoptatni, az esetek 95-98 %-ban igenis hit, elhatározás kérdése. Kedvenc példám immáron a nõvéremé, aki az elsõ két gyerekét alig 3 hónapig szoptatta, igen rossz, tápszerbarát közegben. Most a harmadik 4,5 hónapos, tisztán anyatejes. Pedig õhozzá is megvette a cumisüveget, valahányszor önbizalma csökkent újabb lépéseket tett a tápszer felé, Karácsonykor tápszert is felírtatott ("nehogy már itt álljak a soknapos ünnep közepén úgy, hogy nem elég a babának a tej"), de végül egyelõre klasszul megy a dolog. Pedig még a nyáron nagyban helyeselt ismerõsünknek, akinek nem sikerült szoptatnia, hogy igen-igen, neki is így volt stb. stb. Azt hiszem, a szoptatás segítésére a legfontosabb feladat, hogy az elsõ hónapban bíztassuk a mamákat. Ilyenkor esnek legtöbben kétségbe, sok baba az elsõ hetekben nem is gyarapszik az "elõírtnak megfelelõen", sokszor nem is indul rögtön el a tej, és ilyenkor ha nem áll elég bíztatás a mama mellett, akkor könnyen úgy érzi, hogy sajnos nekem nem volt elég, éhezik a gyerek stb. és aztán kész. Viszont -a babaneten kívül- nagyon kevés olyan anyukával találkoztam, aki nem vett cumisüveget a gyerekének. Jó, jó, de mégis, kell az, stb. És tényleg, nagyon sok olyan példa van, hogy tápszer, tehéntej mellett sem lett semmi baja a más gyerekének, lám az enyém meg a szoptatás ellenére allergiás avagy beteges. De azt hiszem, senki sem tudhatja, milyen lett volna az õ gyereke, ha másképp csinálja. Érdekes számomra, hogy itt a neten is, mennyien keresik, támogatják a természetes szülést, akár az otthonszülést, tiltakoznak a borotválás, gátmetszés (stb) ellen, hiszen évezredeken át szültek a nõk enélkül. Ugyanakkor talán ugyanezeknek eszükbe sem jut, hogy évezredeken keresztül tényleg évekig anyatejen éltek a babák, cumisüveg nem is létezett, és ha valakinek nem volt elég teje, a gyerek akkor tejtestvérként más anyánál szopott, de nem a tehéntej (stb) volt az elsõ.
Biztos olvastad már tõlem, az elsõ gyerekkel mennyire meg kellett még küzdenem, hogy a gyerekdoki mellett ne kelljen 6 hetesen gyümölcsöt (stb) adnom. Sokat tanultam akkor, de talán még többet azóta, amióta ez a babanet van, és olvasom, és most úgy érzem, ha még egyszer belevágnék nagyon sok mindent másképp csinálnék. Kezdve azzal, hogy mernék házon kívül szoptatni. Azt hiszem ez is egy sarkallatos pontja a dolognak, hisz ha ez természetes dolog lenne, akkor a felnövekvõ generációnak is talán automatikusan a szoptatás lenne a véleménye.

ILdi
Pethes Ildikó
 

 
 

Sziasztok!

Két éve amikor kislányom született, elsőgyerekes anyukaként én is sokszor kétségbe estem, hogy hiába a nagy elhatározás, hogy a gyerekemet hat hónapig csak szoptatom, nem lesz elég neki a tej. Hathetes kora körül amikor előjöttek az esti sírások, megkaptam a családtól hogy biztos éhes a gyerek miért nem adok neki egy kis főtt krumplit. Aztán amikor mentünk tanácsadásra, megmérték a lányomat és láttam hogy két hét alatt hízott fél kilót, ilyenkor mindig megnyugodtam és tovább folytattam a harcot a családdal szemben. Nem kapott a lányom sem krumplit sem mást 5 és fél hónapos koráig. Pedig még sokszor előfordult, hogy amikor kicsit többet sírt a gyerek máris ráfogták hogy éhes. Biztos vagyok benne, hogy sok anyukánál az ilyen családi hozzáállás is segít benne, hogy egy-két hónapnál tovább nem szopik a babájuk. Úgyhogy talán ezen is kellene változtatni, hogy ne bizonytalanítsák el még jobban a kismamákat. Persze olyan is van sajnos aki már eleve elhatározza, hogy Ő nem fog szoptatni. Itt a szomszédunkban van egy anyuka aki büszkén újságolta nemrégen, hogy a hathetes! kislánya higított borsófözeléket eszik. És elmesélte, hogy alig várta hogy hazajöjjenek a kórházból, mert ott mindig kihozták a gyereket szopni, és neki olyan rossz volt mert fájtak a mellei mert kirágta a baba. Szerintem neki senki nem mondta el, hogy kell helyesen mellre tenni a gyereket, hogy lehetőleg a legkevesebb fájdalmat okozza. És sajnos nem Ő az egyetlen a környezetemben akinek a babája két hetes korától tápszeren él. Szóval szerintem is legfőképpen az elhatározáson és a tájékoztatáson múlik a szoptatás sikere, legalábbis ha az ember hisz magában és nem hagyja magát a környezet által befolyásolni akkor sikerülhet.

Ancsa

Ui: Sajnos cumi nálunk is van, de remélem kisfiam is olyan okos lesz mint a lány volt aki 4 hónapos korától nem fogadta el.
Anyanyanya
 


Nalunk a fiam volt cumisuveges, szabalyosan fuggo volt, aztan egyik pillanatrol a masikra elhagyta. Viszont ot csak negyhonapos koraig tudtam szoptatni, (par hetesen korhazba kerult, ahol ejszakara nem maradhattam vele, es minden konyorgesem ellenere nem voltak hajlandoak a noverkek arra, hogy lefejt tejet kapjon poharbol es ne cumisuvegbol, ott kezdtek el tappal etetni, mire hazavittem a korhazbol, raszokott a cumisuvegre, probalkoztam meg harom honapig, aztan amikor minden szoptatas uvoltesbe-es ennek kovetkezteben hanyasba- fulladt, feladtam.)
A lanyom nemreg mult egyeves, es majdnem pontosan a szulinapjan elutasitotta a cicit. Nem tudom, miert??? szoptattam volna en meg, ugy lattam, hogy o is ragaszkodott a dologhoz, de azota nem igenylei. Es ugylatom, hogy nem nagyon van szopasi igenye , mert az ujjat sem szopja, cumisuveg nem volt a szajaban soha, (ha nem tudtam szoptatni, akkor a lefejt tejet a papa adta oda neki-szerintem szuper otlet-egyszeru fecskendobol) Szerintetek miert hagyta abba ennyire hirtelen a szopast??
Udv
Eva
Ui: egyebkent sokak megdobbenesere en szoptattam nyilvanos helyen, de a tarsadalom hozzaallasat mutatja, hogy az Indexen egyszer talaltam egy topicot, amiben a legtobb hozzaszolo egyetertett abban, hogy milyen gusztustalan latvany az utcan gyermeket szoptato anya.
EVa
 


Szia Éva,
megírnád annak a topicnak a címét? Lenne egy kis hozzátennivalóm...
köszi
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok Lányok,

Örömmel tapasztalom, hogy leirtátok a történeteteket, mert ezekböl mindenki tanulhat.
A szoptatás pont attól szép, hogy mindenki úgy csinálhatja ahogy jó neki. A különféle pozicióktól fogva, a nem meghatározott idönkénti szoptatásig mindent szabad és ki lehet próbálni kinek mi a jó. Ehhez viszont nagy segitség, ha egymást bátoritjuk és tapasztalatainkat leirjuk, hátha valakinek éppen az fog segiteni, amit itt olvasott.
Ildi, teljesen igaz amit leirtál. A legfontosabb az lenne, hogy minden kismama még szülés elött elhatározza, hogy szoptatni fog, ehhez minden kérdésére választ kapjon és megfelelö lelki segitségnyújtás is álljon mögötte. A nök 5 %-a állitólag valamilyen okból tényleg nem tud szoptatni, de ugye az nem 5%, akinek többedik babájánál mégis sikerül. Náluk talán hiányzott az a tapasztalat, technikai segitségnyújtás és megfelelö családi támogatás, ami a szoptatás sikerét befolyásolhatja. Ancsa Te is jól látod, hiába határozza el egy anya, hogy ö márpedig szoptat, ha a családja egyfolytában azt mondogatja neki, hogy a baba éhes, azért sír. Pláne ha történetesen az elsö babája, akinél még nincs saját tapasztalata és tényleg csak a mérleg mutatója támasztja alá a sikert. A mama nyugtalankodik, kételkedik önmagában, hiszen nyilvánvalóan a legjobbat szeretné a babájának. A tejtermelödésnek ez viszont nem tesz jót. Én azt gondolom, hogy a szoptatás sikere nagyban függ az anya lelki nyugalmától. Azt is látom, hogy nagyon nehéz szembeszállni édesanyáink tapasztalatával (krumpli, alma stb. 6 hetesen) egy siró baba mellett. A Liga ilyen esetekben is segithet. És ez csak egy telefonhivás. De ha bárkinek erösitésre van szüksége én szivesen küldök tájékoztató füzetkéket postán, ha e-mailban leirja a címet és azt hogy milyen téma érdekelné elsösorban. ( Magánvélemény: azért jók ezek a füzetkék, mert bármikor elö lehet venni és erösitgetni önmagad vele). Ha viszont sikerül a szoptatás, megdöbbenést tapasztalsz és megingatod a régi elveket és késöbb továbbadhatod a saját tapasztalataidat a következö generációnak, akiknek talán emiatt is a szoptatás lesz a természetes.
Kedves Éva, amit a fiaddal kapcsolatban leirsz lehet ugynevezett szopási sztrájk. Sok olyan anya van, aki hasonló okok miatt hagyott fel a szoptatással ( kórház, tápszer, szabályos idöközönkénti etetés ). Van rá lehetöség, hogy az ilyen babát is tovább lehessen szoptatni, csak tudni kell felismerni a problémát, amit megfelelö tájékoztatás hiányában viszont elég nehéz. Szerintem minden védönönek ezeket a dolgokat tudnia kellene. Lányodnál teljesen normális ha ö maga, saját elhatározásából hagyta ott a szopit. Minden baba szopási igénye más. Te amit tehettel megtetted.
Nyilvános szoptatás még tabu Magyarországon. A dologhoz hozzátartozik, hogy szerintem ezt is lehet diszkréten csinálni (nem biztos, hogy így kell!), hogy ne váltson ki az emberekböl megrökönyödést igy a dolog bevezetésének az elején. Megfelelö ruházat és egy babahordozókendö esetében pl. észre sem venni, ha valaki szoptat. De ha észrevehetö akkor sem elitélendö. Egyáltalán nem értem mi a gusztustalan egy gyermekét szoptató anya látványában. A strandokon félmeztelenül járkáló nök is lehetnének gusztustalanok ha csak a fedetlen mell látványával van a baj. Ha pedig nem ez a baj, végképp nem értem mi a probléma.
Bóbita
bóbita (bób
 


Sziasztok!

Csak annyit szeretnék hozzátenni a dologhoz, hogy a szoptatást és az arra való ösztönzést a kórházban kellene jobban eroltetni. Én a Margitban szültem császármetszéssel. Talán emiatt, nem indult be a tejem, csak a 3.-4. napon. A lényeg, hogy kisfiam 4200grammal született és igényelte volna a kaját, de nekem nem volt, pótlást meg nem adtak. Szóval a 4. napon kiszáradásos tünetekkel (39 fokos láz) megfigyelésre átvitték a PIC-re. Na, ettol nekem felment a vérnyomásom, (180/130)neki eloírták, hogy naponta hányszor és mennyit kell ennie. Mivel a tejem beindulóban volt, hagyták, hogy szoptassak, de ez nem mindig ment simán. Mit mondjak, kezdok voltunk. Szóval, a szopit általában ki kellett egészíteni tápszerrel. Sejthetitek, hogy nem kispohárból kapta... Akkora luk volt a cuclin, hogy 70gramm tápszer 2 perc alatt dolt be a szájába. Orvosom nagyon mellettem állt, mondta, hogy 6 hónapig csak anyatejet adjak a gyereknek. Na, gondoltam, ez érdekes lesz. A hazamenetel elotti napon este 11-kor mentem Gergohoz, és kerestem, hol a tápszer, mert mindig oda volt készítve.Sehol nem volt. Közölte velem az éjszakás novér, vegyem ki a hutobol, melegítsem meg, jó ha megtanulom, úgysincs elég tejem. Hát, ez kellett a vérnyomásomnak. Csoda, hogy nem nyomtam be neki egy bazi nagyot. Pocsék egy helyzet: Érzed, hogy feszül a melled a rengeteg tejtol, a baba nem szopik rendesen, mert a cumiból sokkal jobban jön, vérnyomás az egekben, a novér bunkó. Gondolhatjátok, alig vártam a hazajövetelt. És láss csodát: másnap (itthon) vérnyomás: 120/80: tök normális, tej: csak úgy csurog: baba: beletörodött, hogy küzdeni kell kicsit a kajáért.Szóval: megtanultunk szopizni, Gergo 7 hónapig nem fogadott el mást, csak teát az anyatejen kívül, és 12 hónaposan hagyta abba a szopizást.

Elnézést ezért a nagyon hosszú írásért, de mindenkit bíztatni szeretnék, hogy csak saját magában és (ha ilyen jó mint az enyém, akkor) az orvosában bízzon.A szoptatást is meg kell tanulni, higgyétek el, érdemes!!
Rita
ritasol
 


Sziasztok!

A lányom nekem az első babám, és már a szülés előtt azt hallgattam az anyámtól, hogy készüljek fel rá, hogy biztos nem lesz elég a tejem, mert ő se tudott minket túl sokáig szoptatni...
Hát, én inkább az elenkezőjére készültem. Elolvastam mindent, amit a szoptatásról találtam, és a lányom 7 hónapos koráig csak anyatejet kapott. AZ első pár hétben éjszaka egy alkalommal hozzá kellett ugyan nyúlnom a cumisüveghez, mert olyankor nem volt elég a tejem, így azt csináltam, hogy reggel és este, lefekvés előtt fejtem egy jót, azt bevágtam a hűtőbe, az éjjel 1-es szopinál meg mellre tettem a gyereket, és amíg ő evett, addig a papája biztos-ami-biztos alapon, megmelegítette a lefejt tejet. Kb. 1-2 hétig volt rá szükség, aztán nem, szépen beindult a tejem.
Persze én is megkaptam a környezetemtől, hogy milyen hülye vagyok, hogy nem adok teát a gyereknek, biztos azért sír, mert szomjas, vagy nem elég neki a tej, de nem hagytam magam. Az ösztöneim is azt súgták, az a helyes, amit én csinálok. Így még az augusztusi nagy melegben is, ha szomjas volt, mellre tettem, és milyen érdekes, volt annyi esze, hogy csak a vizes első tejet szívta ki.
Aztán hat hónapos kora tájékán egyszer anyáméknál hagytam, aki persze rögtön elkezdte almával tömni, hogy annyira éhes volt, csak úgy nyújtogatta érte a kezét, az eszébe se jutott, hogy csak meg alarja nézni vagy játéknak véli... Utána meg már egyenesen képviselőfánkkal akarta megetetni...
A nagymamámtól meg mindig azt hallgatom, hogy annyira tudományosan nevelem a gyereket, hogy biztos el fogom rontani. Hát, szerintem az anyatejes táplálás minden, csak nem tudományos... Inkább természetes.
Bori még most sem nagyon érdeklődik a szilárd táplálékok iránt, így nem is erőltettem, megkínálom, de csak annyit eszik belőle, amennyi jól esik neki, amúgy továbbra is csak szopizik, kb. napi 5-6 alkalommal. És jókedvű, okos baba, eddig csak egyetlen egyszer volt beteg, szemben más ismerős babákkal, akik tápszert, stb. kapnak. Igaz, nem hízik olyan jól, sőt most fogyott is egy kicsit, bár közben kibújt egy foga...
A kültéri szoptatásról: én augusztus 20-án a Normafánál a tömegben szoptattam meg, és senkinek sem tűnt fel, de voltunk már hasonló helyzetben az Auchan WC-ben (itt állva tudtam csak szoptatni, mert egy szék se volt), az Ikeában (de itt megoldott a dolog), a Duna Plazában, a Metro parkolójában, a Gundelben... És csak szóljon valaki rám, vagy nézzen csúnyán!!! Ő is bekap egy-egy hotdogot az utcán...
A szoptat-nem szoptat dologról csak annyit, hogy ha valaki el se határozza, nem lehet mit tenni... De ha mégis, akkor is rengeteg buktatója tud lenni a dolognak, mert a környezet felfogása még mindig nagyon durva. Az én védőnénim pl. azt mondta egy ikerbabás barátnőmnek, akik ráadásul koraszülöttek is voltak, hogy 1 éves koruknál tovább semmiféleképpen ne szoptassa őket, mert szexuálisan aberáltak lesznek. Na, ennyit a szakszerű felvilágosításról... Szóval, kedves anyukák, csak az ösztönökre tessék hallgatni, és ha a fene fenét eszik is, tartsatok ki az elhatározás mellett, a baba jövője függ tőle sok tekintetben. Nem csak a kapcsolatotokra, az egészségére van ez kihatással, hanem még az IQ-jára is. Állítólag...

Nekem nagyon bejött a szoptatás, ennél kényelmesebb, jobb és egyszerűbb megoldást a Bori egészséges táplálására nem tudok. És imádok szoptatni, olyan jó kis játékaink vannak már közben. És olyan jó azt a kis pici testét magamhoz ölelni! Ja, és soha senki ennyire gyengéden és ilyen sok szeretettel még nem simogatta meg a mellemet, mint a lányom...Kép))

Puszi nektek:

Dia
Dia
 


Sziasztok!
Az elozoekben leirt torteneketek, melyben a csalad csupa joindulatbol ratelepszik az emberre, nos, esmeros nekem, le sem irom az en storymat, csak annyit, hogy en sem vettem cumisuveget, minek???, aht anyukam vett vagy 6 darabot draga penzen. Gyermekagyas magamagamnak ez volt a segitseg, meg hogy " adj mar neki teat".
A dolog kiboritott, de nem hagytam magam.
Fiam 13 honapos, aktiv szopizo.
A gyrekorvos meg a folyoson is a hatamat veregette, hogy milyen csodasan fejlett, aranyos baba.
Na,szoval a kezdeti rokonsagi nyomas miatt elhataroztam, ha ujra babam lesz, hat aZ ELSO HETEKBEN ELVONULOK VALAHOVA A SZUK CSLALADOMMAL, KOSZI, IYLEN SEGITSEG NEM KELL.
Roza
Roza
 


Kedves Lányok!

Lili még csak 5 hetes, de én is megőrülök, a "Miért nem adsz neki teát?" kérdésektől, biztos szomjas, az anyatej nem elég neki, az nem szomjoltó stb... okoskodásoktól. Engem is kiborítottak kicsit, de eszembe sem jutott teát adni a lánykámnak. Igaz forralt vízzel próbálkoztunk 2 alkalommal kiskanállal, de nem jött be. Muszáj voltam adni, mert óránként kérte a cicit, az pedig szerintem az emésztésének nem tenne jót. Mostmár úgy néz ki, hogy ritkábban uis beéri szopival. A lényeg, hogy én is a szopizás mellet állok vállszélességgel én is csak anyatejet szeretnék adni a kicsimnek 6 hónapos koráig és utána még addig szoptatni, ameddig lehetséges. Én ezt tanultam és az anyukám hiába csak 4 hetes koromig szoptatott engem, mindvégig azt mondta, hogy szoptassak, ameddig tudok. És most is ezt mondja, amikor megkérdezem bizonytalanságomban. Én is szoptattam már kocsiban, kicsit ráterítettem egy pelust a pici fejére és máris nem látszott mit csinálunk. És fogok is így szoptatni, mert akit nem érdekel ne nézzen oda. Örülök, hogy van ez a topic, remélem sokan megírják tapasztalataikat és így tanulunk egymástól.

Puszi:

Geri
geri (geri)
 


Kedves Geri!
A kocsiban en is sokat szoptattam, annyira jo volt, meg menet kozben is ott logott Dorka a cicimen, (egy-egy alkalommal, ha a nagyszulokhoz utanztunk, hat-het orat ultunk kocsiban, a lanyom csak igy birta ki.) De szoptattam aruhazban, parkban, es- bar egyebkent szegyellos vagyok,soha nem ereztem, hogyez most egy ciki helyzet.Szerintem azok, akik gusztustalannak tartjak azt, ha valaki nyilvanosan szoptat,annak mindenfele hulye berogzodes az oka. Pl az, hogy regebben bizonyos nemzetisegi csoportokhoz tartozo nok szoptattak nagykozonseg elott( es ezzel nem akarok megbantani senkit..) tehat a szoptatas egy primitiv dolog, ( ezt azert irtam, mert mar volt olyan, hogy egy egyebkent nagyon jofej uriember ezt valaszolta arra a kerdesemre, hogy szerinte miert ciki nyilvanosan szoptatni...)
szerintem el kell telnie meg egy kis idonek ahhoz, hogy ez annyira megszokott legyen,. hogy ne tegyenek ra megjegyzest...
Eva
 


Kedves Eva

A nalad irt megjegyzest en is megkaptam. Az elso gyereknel lefejt anyatejet itattam cumisuvegbol ha elmentunk valahova. A masodiknal szoptattam, bar elegge aggodalmaskodo voltam. Most a harmadiknal, mar minden ilyenfajta szegyernerzetem elmult. Azt azert meg szoktam kerdezni a velem levoktol, hogy nem zavarja-e oket ha megszoptatom Emmat. Ha ugy latom zavarok ezzel, akkor inkabb masutt szoptatok, mert vannak akik tenyleg zavarba jonnek ha szoptatni latnak valakit.

EviC
EviC
 


Sziasztok!

Igen, igazatok van abban, hogy a legjobb az anyatej és a szoptatás. Igen, az is igaz, hogyha nem muszáj, akkor nem kell cumi.
ÉS fantasztikusak a "deéncsakazértismegmutattaméslámsikerült" történeteitek.

Csakhogy az élet nem ilyen egyszerü. Tájékoztatás ide vagy oda. Utánaolvasás ide vagy oda. Telefonálgatás, tanácskérés, ötlethalmazok stb.
Utána kiborulás, idegeskedés, kínlódás, küzdés. És volt tea, homeopátiás szer, csodaleves, és csodalé. Majd elölröl az egész. És döntés: ha lassan többet bögök, mint normális és elviselhetö vagyok, ha az egész napom abból áll, hogy kinlódok, ha mindez a saját és családom nyugalmára megy, akkor kenytelen vagyok kompromisszumot kötni. Nem leszek tökéletes anyuka!!! MEgpróbálom másban a maximumot adni a csemetémnek. Ha 3,5 hónap akkor annyi. EZ van. Ja mert az a "szerény propaganda a multik " ellenében az viszont tökéletesen képes tönkretenni a már amúgy sem stabil idegállapotot. Elérni azt, hogy az az anyuka, aki MINDENT megtesz, és megtett a Szent cél érdekében, nem elég hogy ettől frusztrált legyen, még ráadásul alkalmatlannak, és nem megfelelönek érezze magát.

És ez csak az első gyerköcöm volt. A másik ha lehet még cifrább. Ö gyakorlatilag nem tudott - anatómiailag sem igazán volt túl tökéletes a dolog - és nem is nagyon akart szopni. Pedig okulván az elsö csemetéböl, tapasztalatokkal böven ellatva, próbálkoztam rendesen. És nem csak egy-két napig...
Úgyhogy nem maradt más mint fejni. Éjjel és nappal, és véget nem éröen. És nem maradt más csak a cumisüveg, mert ugyan megpróbáltak sokan okos jó tanácsként az "etesd pohárból vagy kiskanállal" cimü mondatot, de azt ugye már senki nem mesélte el, hogy szerinte hogyan is kellene ezt kiviteleznem 150 ml tej esetében/alkalom.

Félre ne értsetek én igenis szoptatáspárti vagyok, csak kicsit több türelmet és toleranciát várnék el. VAló igaz, hogy nagyon fontos az anyatej. Sőt!
De ezek a: " mindenki tud szoptatni, ha akar, és addig ameddig akar" és társai típusú mondatok, hát nem segítenek. Csak újabb görcsöket okozhatnak sok esetben. Nem lehetne megértőbben, szelídebben??? NEm lehetne, hogy egyszer azt a hatalmas empátiás készséget arra is felhasználni, hogy esetleg beleképzeljük magunkat abba a helyzetbe, amikor valóban nem megy? Nem lehetne esetleg megpróbálni csak annyit mondani, hogy szoptasd csak egy nappal tovább a babát, mint ahogyan elhatároztad, mint ahogyan úgy érzed, hogy menni fog. Csak még egy napot adjál neki.

Ne haragudjatok rám, de ez is egy oldala az éremnek.

Piglet
Piglet
 


Kedves Piglet! (Jo hogy itt is osszefutunk, nem csak a Gyes-betegek asztalan... ;)
Az elso csemetemet en is csak nagyon rovid ideig tudtam szoptatni, leirtam az okat fentebb, es en is ereztem hasonlo frusztraciot, mintha valamiben rosszabb lennek, mint mas anya, amiatt mert cumisuveget adok a gyereknek. En is teljesen szoptatasparti vagyok, de abban is igazad van, hogyha az ember mindent megprobal, es nem megy, akkor az nem biztos, hogy az anyuka hibaja.
Bobita irta, hogy ami a fiamnal volt, az szoptatasi sztrajk volt, es hogy igy is lehet tovabb szoptatni. En vegigjartam minden forumot, vedonot, gyerekorvos(oka)t, aztan amikor napokig nem evett semmit a gyerek, akkor hagytam abba a probalkozast. Iszonyu lelkiismeretfurdalasom volt. Azt is megkaptam, hogy egy igazi anya szoptaja a gyereket, ha igazan szereti. ( egy Baba-mama klubban az egyik anyuka vagta ezt hozzam). Szoavl nekem is nagyon vacak erzes volt, mintha valamivel kevesebb lennek, mint a tobbiek. Pedig akaratban nem volt hiany.
Udv
Eva(Tantus)
Eva
 


Piglet!

Remélem nem bánt meg, de elárulom, az én elsõ fiam igenis kapott 150 ml tejet kiskanállal, apukától avagy nagymamától. Tõlem ugyan nem, de ha nekik sikerült, akkor valószínûleg lehet. Egyébként van még sok más módszer, ilyen pl a cseppentõ ill. injekcióstû, sok helyen pl a kanalas gyógyszer is ezzel megy be.
Nyílvánvaló, hogy a megfelelõ idõben nem a megfelelõ bíztatást kaptad, és itt éppen arról is szólunk, hogy a legfontosabb szerintem az,hogy a megfelelõ lelki segítséget megkapják az anyák. Nõvérem a kedvenc példám, az elsõ kettõ cumisüveges volt, kevés tej, tápszer, harmadik hónaptól semmi anyatej. A harmadiknál is beszerezte a kellékeket, õ nem fog Karácsonyra itt maradni tápszer nélkül. A baba most lesz 5 hónapos, tisztán anyatejes. Remélem a tervezett harmadik babával neked is szerencséd lesz, és átélheted ezt az élményt.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Kedves Ildi!

Vettetek észre valamilyen különbséget (betegség szempontjából stb.) a növéredék csemetéi között? (Mármint a tápszeres és az anyatejes gyerköc között?)

Juca
juca (juca)
 


Sziasztok!

Piglet!

Igazad van, nem szabad és nem is lehet elítélni, ha valaki akaratán kívül nem tudja szoptatni a gyermekét. És ennek is több oka lehet, főleg a környezet, meg hogy látod a babán, hogy éhes és kétségbeesel. De legalább te mindent megtettél, ami tőled tellett.
A baj az, hogy van olyan, akinek lenne más alternatívája és mégis a tápszert választja...

Nekem meg olyankor volt néha lelkiismeretfurdalásom, amikor, bár fájt pocakja, nem nyúltam a teához, hanem tűrtünk. Néha én is rossz anyának éreztem magam emiatt, főleg mert a környezetem ezt pumpolta belém...

Szóval, szerintem ezek az írások nem feltétlenül az olyan anyukák ellen irányulnak, mint amilyen te is vagy, hanem inkább bátorítást, bíztatást akarnának nyújtani és ötleteket, hogy hátha bejön... Mert végülis mindenkinek lehet még egy olyan ötlete, ami neked vagy nekem nem is jutna eszünkbe...

Szia:

Dia
Dia
 


Juca!

Nehéz az összehasonlítás, elég mások a gyerekek. Az elsõ kettõ Spanyoloban született, ott voltak kicsik, ott meleg volt, és a hurutos dolgok ritkábbak voltak. Ez a baba Mo-n született, most vannak túl egy alapos taknyos körön, eddig ennyi betegsége volt. Ami a másik kettõnél megvolt, az az, hogy mindig sok gondjuk volt a kakikkal (bogyók stb), ezzel a babával egyelõre semmi gond ezen a téren. Amúgy õ egy rém nyugodt, békés baba, mindig irigylem érte a nõvérem. Talán majd az idõk folyamán több összehasonlítási alap lesz. De az az igazság, hogy minden gyerek más és más, tehát nehéz ebbõl következtetést levonni. Az én elsõ fiam sose kapott tápszert, mondjuk akkor még elég hamar adtunk neki a fõzelékbe fehérjét, így azt féléves kor után kapott. Étel ügyben minden rendben vele, viszont légúti allergiája van, de az is csak az elmúlt egy-két évben kezdõdött, kicsiként semmi nem volt. Szóval lehet, hogy íme a példa, hiába szoptatod, mégis lehet allergiás, de szerintem a mostani allergiája a mostani lakóhelyünk léghelyzete, valamint a korai parlagfûírtás (tépd ki fiam, mert az allergizál, akkor õt még nem,de ma már egyre több helyen hallom, hogy ilyennel lehet remekül kialakítani) következménye. Ugyanakkor a tesóinál (kb. ugyanolyan etetés, kicsit tovább anyatej 13 és 19 hó) egyelõre semmi ilyen nincs.
Ja, még egy. Nõvérem három gyereke közül babának ez a baba a legducibb...
Ildi
Pethes Ildikó
 


Ildikó!

Naponta 6szor 7szer nem lehet kiskanállal etetni egy anyatejes babát. Ezt ugye te sem gondolod komolyan. Pláne nem egy 14,5 hónapos nagyobb mellett, meg úgy hogy közben a nap jelentős részében fejek is.
Én a magam részéröl minden lelki és egyéb segítséget megkaptam. Biztatást, tanácsokat, homeopátiás szereket. Barátnöimtől plusz anyatejet, hogy minél tovább kaphassák a babák. Pontosan ezért tudom, hogy nem csak ezen múlik. ÉS pontosan ezért zavar ez a mondat. MErt nekem ez a következőképpen hangzott: " na jó, egye fene elhiszem hogy TE nem vagy hibás, de a környezeted biztosan, és nem kérdezted meg biztosan az igazán okosakat." Megkérdeztem. NA akkor bögtem csak igazán:-(((
Természetesen a harmadiknál is mindent el fogok követni. Csak annyi a küönbség, hogy most már még annyira sem érdekel senki véleménye se pro, se kontra.

Piglet
Piglet
 


Kedves Piglet es a Tobbiek!

En is ateltem ezeket az erzeseket, es foleg azert, mert tenyleg ezek a jelmondatok azt sugalljak, hogy rossz anya vagy, ha nem tudod szoptatni a csemetedet!
Utolag nem bantam meg, hogy csak negy honapos koraig szoptattam. Akkor nehez dontes volt, de utolag jonak talalom!
Cserebe egy kiegyensulyozott gyereket kaptam, es sokkal nagyobb szerettel tudtam vele foglalkozni. Megszunt az allergiajanak a tunetei, tudott aludni napkozben is. ( egy honaposan csak anyatejes taplalas mellett jelentkezett az ekcemaja!).
Amit mondani szeretnek: en is anyatejes parti vagyok, de csak addig, amig orom a babanak es az anyanak is!
Ismerek anyatejes babat, ismerek olyan babat is, aki csak negyhonapig szopott, es ismerek olyan babat is, aki hat honapos koraig cak anyatejet kapott. A legegeszsegesebb, akinek csak egyszer-ketszer volt enyhe megfazasa, az a baba, aki negy honapos koraig szopott, akinek pedig a legtobb betegsege volt, az pedig a leghosszabb ideig szopo baba volt. Persze ez egyedi pelda. csak arra pelda, hogy az ellenkezoje is elofordulhat, nem elsosorban az hatarozza meg a babak egeszseget, hogy meddig szopott! Szerintem inkabb a szuloktol fugg, mennyire engedik, hogy az immunrendszere hozzaszokjon az egeszseges piszokhoz!

Alma.
Alma
 


Kedves Piglet!

En melleted vagyok! Ha nagyon faraszto, etesd nyugodtan cumisuvegbol, semmilyen hatranyt nem fog szenvedni a gyereked!
Alma.
Alma
 


Sziasztok!
Bocs, hogy beleszólok, én még elég tapasztalatlan vagyok alig több mint 6 hetes lurkómmal, de lenne egy gondolatom.
Én nagyon nem szeretem a végleteket, és úgy érzem átestünk a ló túloldalára!!!!
Anyáink idejében még éjszaka tiltották a szopit, teáztatni kellett. Ma meg foggal-körömmel tiltakoznak a "hozzáértok" még egy-két korty tea ellen is?! Akkor hogy is van ez? Nem lehetne megtalálni az arany középutat?
Ne értsetek félre én is szoptatás párti vagyok ameddig lehetséges, de ha 3 hónap után valaki nem tud már szoptatni és minden lehetségeset megpróbál, az még nem kell, hogy rossz anya legyen a környezete szemében?!
Azt mondjuk, minden ember más, minden baba más, mindenkinek más adatik meg! Legyünk egymással és magunkkal szemben is elnézoek.
Köszönöm.
Évi
Évi (Évi)
 


Kedves Piglet!

Biztos vagyok benne, hogy senki nem akart sem téged, sem a hozzád hasonló anyukákat megbántani. Csak elmondtuk tapasztalatainkat, hátha valaki okul belőle. Te mindent megtettél, hogy szoptatni tudd a gyermekedet, sikerült ameddig sikerült, de szoptattad. Viszont sajnos sokan vannak olyanok, akik amint kijönnek a kórházból, többet nem adnak anyatejet a babájuknak. És olyanok is akik esetleg tudnának szoptatni tovább is, de a környezetük tanácsára (megfelelő információk hiányában) idejekorán elkezdenek hozzátáplálni, holott lehet, hogy a baba éppen csak egy növekedési ugráshoz érkezett. (Ha hagyom magam én is közéjük tartoztam volna.) Te kértél tanácsot, fejtél, és mindent megpróbáltál mégsem sikerült. Ettöl nem vagy kevésbé jó anya, mint az aki 6 hónapos korig csak szoptat. Egyébként emiatt szerintem kár frusztrálni magad, mert az idegeskedés sem tesz jót a tejtermelésnek.
És végül egy pozítiv példa, ismerösöm elsö babája, csak 3,5 hónapig szopott, a második elmúlt két éves és még mindig szopizik.
És teljesen igazad van, a harmadiknál hagyatkozz csak az anyai ösztönödre és ne befolyásoljon semmiféle propaganda. Lehet, hogy meg fogsz lepödni! Kép

Üdv

Ancsa
Anyanyanya
 


Lányok!

Szerintem ezeken az oldalakon senki nem nevezte rossz anyának azokat, akik nem tudtak valamiért szoptatni. Ezt most azért írom, mert kezdem úgy érezni, hogy ilyen hangnem felé tartunk, pedig senkinek sem ez a szándéka. Akiknek sikerült a szoptatás, azok úgy érzik, õk átéltek valami csodálatosat, szeretnék ezt átadni másoknak is, az a szándék vezérli õket, hogy segítsenek. Akiknek nem sikerült, úgy érzik, a világ ellenük fordult, bántja õket emiatt. Nem hiszem, hogy ez itt, ezen a babaneten így lenne.
Valamelyik másik topicban egyszer már lement egy ilyen jellegû vitasor. Ott a nem szoptató csoport részérõl gyakorta elhangzott, hogy könnyû volt nektek, mert ez és ez, nektek biztos minden simán ment, most meg nagy a szátok. Azt hiszem, hogy a nagy többség a szoptatók közül igenis keményen megdolgozott érte, környezetével, testével, avagy egyéb igényeivel megküzdve. Ezért õk úgy vélik, esetleg tudnak segíteni, és akarnak segíteni.

Eddigiektõl függetlenül lenne egy kérdésem, valahonnan onnan, ahol ez a topic elindult. Egy: mikor belekezdtetek, megvettétek a kelengyét stb. mennyire számoltatok eleve a cumisüveggel? Az alap baba elképzelésetekben (nem most!) mennyire élt az , hogy a babához hozzátartozik a cumisüveg?
Miként futottatok neki a dolognak az elején? És mi a véleményetek arról, hogy a játékbabák játékcumisüveggel kerülnek forgalomba? Lányaitok (fiaitok) hogyan babáznak? Miként függ ez attól, hogy van -e szoptatott/ cumisüveges kistesó?

Ja. El kell mondjam, amikor én szültem, nyári szünet volt az egyetemen. Mikor terhes lettem, fogalmam sem volt róla, meddig szokás szoptatni. Elõvettem anyám százesztendõs könyvét, amibõl az derült ki, hogy bizony 3 hónapig nem tanácsos fõzeléket adni. És az elsõ érzésem az volt, hogy a francba, hogy fogok én akkor a két hónapos baba mellett egyetemre járni, jó lett volna, ha addigra be lehet fejezni az egészet. Én így kezdtem. Aztán elkerültem egy bababarát szülésfelkészítõtanfolyamra (SOTE I 1993), ahol megváltozott a véleményem.
(Ja, Piglet, itt hangzott el az is, Dr. Bardóczy elõadásában -õróla olvashatsz itt a neten több lánytól - hogy a mellett simogatva kell "masszírozni", legjobb, ha a férj teszi, mert õ biztos kellõen óvatos lesz, nekem bejött, hiszem, hogy igaza van.)
És ezek után küzdöttem a gyerekorvossal, hogy higyje el, hogy elég a babámnak a tej. HOlott az elsõ hónapban messze nem hízott úgy, ahogy a nagykönyvben írva van, üvöltött egész nap, kánikula volt stb. stb. millió esélyt kapott, hogy kételkedjek a saját igazamban.

Még egy. Piglet, azt hiszem, nem vitás, hogyha a babádnak anatómiailag nem állt módjában szopni, abban az esetben a maximum amit tehet az ember, hogy fej, és azt adja oda. Szerintem ez éppen , hogy szép teljesítmény, ha emellett sikerül anyatejet adni neki. Itt talán nincs is értelme küzdeni a cumisüveg ellen. Vagy volt esély az anatómiai probléma ellenére arra, hogy valaha is képes legyen rá?

Ildi
Pethes Ildikó
 


Kedves Piglet!

Ez a topic nem ellened szól, csak hozzászólások a témával kapcsolatban. Ne vedd magadra és szerintem senki sem azokra az anyákra gondolt, akik nem tudtak szoptatni hónapig vagy tovább. Csatlakozom az előttem szólóhoz, aki azt mondja, hogy az elítélendő, ha vki nem akar szoptatni, mert a mellei csúnyák lesznek vagy mert úgy kényelmes neki. Persze ez sem elítélendő csak az én lelki világomba ez nem fér bele.

Puszi:

Geri
geri (geri)
 


Kedves Piglet!
Ne keseredj el nem csak Te jártál így.Én túl nagy súllyal szültem a lányomat és nagyon kevés tejem volt számára.Már a kórházból sem engedtek haza mível olyen kevés volt a atejem, hogy a gyerekorvos azt mondta nem tudom kielégítően táplálni ezért addig maradok amíg be nem áll az úgy mond kereslet-kínálat egyensúly. Persze nem állt be,így majd hogy nem a kezdetektől fogva hozzátáplálok. 5 hónapos koráig szoptattam eddig volt tejem utolsó időszakba tényleg csak szó szerint pár csepp de azt is adtam. Persze közben bombázott a médiából a "nem vagy jó anya...stb.." szöveg meg "lekörözöm a táposokat" meg ilyenek . Gondolhatod , hogy esett, pedig mindent megtettem. Ja igen és még nem voltunk betegek pedig most másfél éves a lányom és van egy fiam is aki hozza haza az iskolából a bacikat. Még az oltások után sem volt semmi reakció, láz meg ilyenek . Pedig nem is szoptattam ügyebár sokáig. Attól még mindent, de mindent megtettem a gyerekemért és attól még nem vagyok "rossz anya"!Szerintem a tej mennyisége genetikat kérdés is.Vannak bizonyos emberfajok ahol nincs ilyen probléma.Lehet hogy ez is hozzátartozik a jóléti társadalomhoz. Persze ezzel nem azt mondom, hogy nem kell mindent megtenni.Ja igen és a cumisüveg, amikor a lányomnak az elején még pohárból próbáltam adni a tápszert mindig öklendezett és megakart fulladni,így maradt az üveg mai napig csak egy kicsi lukkal amit a gyártók csak 6 hónapos korig ajánlanak.
Sziasztok Tímea
Névtelen
 


Ildiko kerdesere valaszolva: en nagyon alaposan osszeraktam minden babakelengyet jo idovel a szuikseglet elott, cumisuveget nem vettem, kolcson kaptam, de elsulyesztettem az olyan cuccok koze amiket tisztes idoben, de hasznalat nelkul adok vissza.
A csaladom persze azonnal alkalmatlan anyanak tartott, mert sehol egy cumisuveg, nahat, nahat.
Anyam vett is 6 db-ot, uvegbol valot, amit persze nem hasznaltam, nade ennyiben ki is merult csladom segitese...
Na, Freudnak tetszene, hogy ma veletlenul osszetort a z osszes cumisuveg amelyeket egy dobozban taroltam.
Zsike
zsike
 


Sziasztok!

Egyrészről én még csak véletlenül sem vettem úgy, hogy ellenem szólna a dolog. Meg azt sem gondolom, hogy rossz anya vagyok. Nem várom, és vártam el senkitöl, hogy most leirja, hogy jó anya vagyok, én mindent megtettem, és ezt el is hiszi nekem.
És nem is frusztrálom ezen a kérdésen magamat.
Ami sokkal jobban frusztrál, az hogy utálom, hogy állandóan magyarázkodni kell, mert ha elmondom, hogy 3,5 ill. 3 hónapig kaptak anyatejet a kicsik, akkor vasvilla szemek és társai.
HOgy utálom, a jelenleg divatos minösitesi kategóriákat ez ügyben.
Hogy mindig mindenhez tudományos magyarázatokat adnak legyen az gyereknevelés, szoptatás, szobatisztaságra való nevelés, allergia stb.
Hogy ebben a rengeteg roppantul gondosan elmagyarázott és körülírt témában elveszik az ember, elveszik a valódi anya és gyermek kapcsolat. Hogy képtelenek vagyunk felismerni a szüleink módszereiben a jót. Mert csak azért se úgy. Hogyan várhatom akkor majd én el a gyerekeimtől, hogy tiszteljék az én értékrendemet, ha én sem tisztelem a szüleimét?
Tudom, hogy mindezek nem a "cumisüveg" témaköréhez tartoznak. De már kikivánkozott.

Én nem vitatom az anyatej fontosságát, nem vitatom, azt sem hogy minél tovább célszerü a csak anyatejes táplálás, tisztában vagyok az immunológiai szerepével. Az egész dolognak egy lényege van, amiről sokan hajlamosak megfelejtkezni. Hogy emberekröl, anyákról, nőkről, gyerköcökröl van szó. Hogy nem lehet és nem is szabad megítélni az alapján valakit, hogy ő miért nem 6 hónapos korig stb. HOgy ilyen szinten kijelenteni dolgokat mint az a szoptatási 35 vagy hány pont (IQ és társai) az felelőtlenség.

Ja és, hogy el ne felejtsem leírni. Nem vagyok dühös, haragos stb. NEm veszekedni akarok, és innen senki ellen nincs kifogásom.

Csak a sztereotipiák ellen....

Ildikó:
A kérdésedre válaszolva. Én igenis eleve terveztem a kelengyébe cumisüveget. Mert szerintem egy kis forralt víz, tea nem árt. Sőt mi több nem szopott ettől rosszabbul a lányom. Kezdettől fogva használtuk. Mindössze megfelelő körültekintéssel kell kiválasztani a cumit is. Mind formájában, mind pedig lyukméretben. ÉS használni fogom nagy valószínűséggel a harmadiknál is.
Pl. az elején, az első napokban, amikor még nem indul be a tej, igenis, amellett hogy mellre teszem, amellett itatni fogom. Mert én nem szeretném mégegyszer inkubátorba látni, infúzióra kötve, kék fény alatt a besárgult gyerekemet napokon keresztül. Márpedig köztudomásúlag a sárgaságot okozó bilirubin a folyadékbevitel hatására ürül. És ameddig nincs igazándiból mit ennie, addig valahogyan folyadék kell. Méghozzá mennyiség!!!

Ja ehhez tartozóan egy érdekesség:
Az István kórházban született babákból arányaiban sokkal több az élettani sárgaság miatt későbbi kezelésre szoruló csecsemők száma.

OFF:
Ildi, nem szeretnélek megbántani, de a masszirozásról nekem teljesen mindegy, hogy ki mit mond. Én azt tudom, hogy nekem mi vált be. És ezt tudom leírni a honlapomon is. Dr. akárki véleményét nem. Nem is irok többet, mert ezen nagyon dühös lettem, és csak meggondolatlanságokat irnék le.

Piglet
Piglet
 


Sziasztok!

Én is egy gyerekes anya vagyok, 9 hónapos koráig szopott a fiam, az utolsó hónapban már csak éjszaka, mert nappal nem kellett neki a cici. Én vettem egy db. cumisüveget végszükségre, de csőrös poharat is. Nem akartam cumisüvegezni, gondoltam majd pohárból v. kanállal kapja a lefejt tejet, ha szükséges. Tudatlanságom bizonyítéka, hogy első döbbenetem az volt, azt mondták a kórházban hogy a 3-4. napon indul be a tejtermelés. Én azt hittem, az egyből van. Hétvége és karácsony volt így hétfőn (szombat hajnalban szültem) mutatták meg, hogy hogy kell fejni, szoptatni. Addig állítólag elsőnap teát (hogy kimossa, ez is új volt), utána steril anyatejet kapott. Én persze mindig cicire tettem (nappal velem volt) és egyszer megmértem és én ugyan nem éreztem, de ő szopott valamit. Na aztán itthon jött az igény szerinti szoptatás: kb. óránként fél óra. Az első heteinket egy fotelban töltöttük. Anyukám már komolyan aggódótt a gerincoszlopaink (én és a baba) miatt. Mivel a párom szülei vidéken, enyéim munkában, se főzni, se enni, de pisilni se nagyon tudtam. Nem vicc, volt, hogy a WC-n is szoptattam. A felszedett 17kg-ból 2 hét alatt vagy 14 lement. Gyors fogyókúra. Olvastam, telefonáltam stb. és kezdett kiderülni a számomra, hogy az igény szerinti nem azt jeleni, hogy akár óránként is, hanem inkább ritkábban, mint 3 óra. Persze a fiam hasfájós lett, ami a doki szerint a folyamatos evés eredménye volt. Nem is aludt sokat, azt is a kezemben. Mivel az orvos még szülés előtt felírt végszükségre egy kis adag tápszert, kb 2-3 hónapos korában kipróbáltam. (Én ezt nem tartom rossznak, mert a végső kétségbeesésben jó volt mihez nyúlni és nem akkor kellett rohangálni érte, mert biztos elmentünk volna venni.)És lám jóllakott, elaludt. Pedig csak keveset kellett adni plusszba. Mindenesetre én próbáltam visszaállni, de ettől kezdve egyszer egyszer kiegészítettem és sosem kellett sokat. Mindenesetre ez megnyugtatott, tovább bírta cici nélkül, volt időm és kedvem főzni, enni, talán beállt a tejtermelés is. Fejni sose tudtam, még ha kimaradt egy szopi (kontrollra menni), 100ml-nél többet, azt is csak egyszer, általában 50ml volt a cicimben (2). (Már amikor maradt időm fejni.)A cumisüvegről. Próbáltam én a poharat, de mivel amúgy sem akart büfizni, azzal csak jó sok levegőt nyelt le és még jobban megpuffadt. Én fogszabályzós NUK szilikont vettem, abból nem is jött egyszerre sok és 2 hónapos korától abból kapta, hol a tejet, hol a tápot, hol a vizet. És szerintem ez egyáltalán nem befolyásolta a szopási ingerét. Kb. 6 hónapos koráig csak naponta egyszer kellett a szopás mellett a cumisüveg. Mindenesetre, mikor 10 hónapos korától már éjszaka sem szopizott én megkönnyebbültem, hogy végre vége. Örültem, hogy legalább eddig sikerült kihúzni. Ugyan macerás kifőzni a cumisüveget, de nekem nem volt katartikus élmény a szoptatás. Most úgy gondolom a következőnél másképp csinálom, szeretném, ha 6 hónapos koráig anyatejen élne, és csak remélem, hogy összejön.
Barcsi
barcsi (barcsi)
 


Kedves Ildikó!

Az eredeti témádhoz visszatérve nem tudom mit szeretnél elérni, de megnyugtató lenne számodra ha a boltban a játékbaba mellé egy mu mellet is csomagolnánk cumisüveg helyett? Én rosszul lennék tole mintahogy a tehes barbi babától is kiráz a hideg.

Nem írnám alá, mert különben meg csiplek a hozzászólásaid miatt.
Névtelen
 


Kedves Névtelen,
Szerintem attól még hogy nem egyezik ebben a témában a véleményed valakivel aláirhattad volna. Egyébként terhes barbibaba ügyben igazad van. Szerintem Ildi pedig arra célzott, hogy akkor inkább ne adjanak semmit a babákhoz, mert annak a gyerkmeknek, akinek a mamája szoptat természetes lesz, hogy a babáját is szoptassa. Akinek a mamája cumisüvegböl eteti a testvérkét, biztosan talál otthon egy kallódó cumisüveget, amiböl a nagyobb testvér is etetheti a babáját. Talán még jobb is, mert jobban hasonlit az eredetihez.

Lányok, nekem személy szerint nagyon tanulságos ez a topic. Megtartom magamnak hogy miért, talán mert nem akarom, hogy nekemvágja valaki a "szuperanya" jelzöt. Ugyanis nem vagyok az attól, hogy esetleg nekem (halkan merem kimondani) sikerült szoptatni mindkét gyerekemet. Én is vagyok ideges, türelmetlen néha, nekem is vannak rossz napjaim. Mint mindenkinek. És eléggé empatikusnak érzem magam. Dia és Ildi véleményével egyébként teljesen egyetértek, akár én is irhattam volna ezeket a hozzászólásokat. Viszont valamit tisztázni szeretnék: a babák lehetö legtermészetesebb táplálási módja a szoptatás. Hosszú-hosszú idökre visszatekintve az anyák ily módon táplálták gyermekeiket. Mert nem volt tápszer, cumisüveg, stb, nem szeretnék a témába nagyon belemenni. Tudom, mostanában divat a "vissza a természetbe" jelszó minden témában. Kelendö. A szoptatás viszont nem divat!!! ( Többeknél olvastam ezt a véleményt: Hát bocsássatok meg nekünk, divatkedvelöknek, hogy megvettük ezt a szoptatás dolgot. Nem furcsa? Ez kizárólag zárójeles, mert elöre látom közfelháborodást kelt majd. Ugyan nem annak szánom, de számomra tényleg furcsa, hogy egyre inkább megpróbáljuk valamivel helyettesíteni a legtöbb bevált dolgot, tárgyat. Mert ezt súlykolják belénk a médiákon keresztül. Nem vagyunk elég jók, ha nincs ez, meg ez. ) És itt már az elején leírom, szerintem mindenki a lehetö legjobb anyja a saját gyermekének. Nincs jó vagy rossz. Csak az ezt én igy, te úgy verzió létezik, minösítés nélkül, tényekkel és bizonyitékokkal alátámasztva. Minden baba aki, akár egy CSEPP anyatejet ivott életében, már többet kapott mintha sohasem kapott volna belöle.
Leirom a saját történetem is, hátha lesz valaki, aki ebböl is okul:
Mikor megtudtam, hogy kismama vagyok és a táplálásra terelödött a szó, tudtam hogy szoptatni fogok. Mert ezt éreztem természetesnek, mert úgy gondoltam evvel adhatom meg az ÉN gyerekemnek a lehetö legtöbbet, amit csak ÉN adhatok. A családban szó szerint hülyének néztek, apai és anyai ágon egyaránt, mert senki sem tudta szoptatni a gyermekét ( pl. anyám, apám, unokatestvéreim és jómagam is tápszeres gyerek voltam ). Cumisüveg márpedig kell mondták. Hát én nem vettem, mert mindig valami másra adtam ki inkább pénzt. És elmondom, engem pedig ezek a családi történetek frusztráltak. Nem kaptam támogatást pl. ily módon: Nekem nem sikerült a szoptatás, de te azért próbáld meg!! Söt, kifejezetten drukkoltak, hogy ne sikerülön. Mert én még mindig csak egy unoka, egy eltévelyedett gyermek vagyok, aki még nem ismeri az élet dolgait. Szóval már itt idegeskedtem. Megszületett a gyerek, rögtön odaadták, minek? kérdeztem. Hát szoptatni volt a válasz. Próbálkoztam, ügyes kis fickó volt, valamit sikerült neki csinálni. Aztán a babás szobákban mindenki méregette a babáját, izgult mennyit evett, nem sok, nem kevés?? Az enyém meg aludt, mérni sem tudtam a mennyiséget ha egyáltalán szopizott. Persze kezdtem kétségbe esni, na én sem tudok szoptatni ( hatott a család ). De még mindig akartam: nem azért, hogy a gyerekem x%-kal értelmesebb legyen, hogy ne kellen tápszert adni neki. Dehogy. Csak éreztem, hogy a dolog, mármint a táplálkozás, nem lehet ilyen bonyolult dolog.
Hazajöttünk, másnak már a kórházban spriccelt a teje, nekem még semmi. Idegeskedés is volt böven. (akkor még anyósomékkal laktunk) Persze Máté hasfájós gyerek lett, jött a biztos nincs elég tejed verzió. Én pedig komolyan nem értettem miért mondják ezt.Biztatás, segítség helyett. Nem is gyarapodott túl sokat kezdetben, nem feszült a mellem nem jött belöle semmi hiába nyomkodtam, próbáltam fejni. A doki néni természetesen irt tápszert. Máté meg csak sírt, én pedig sajnáltam szegény gyereket és még mindig hitegettem magam, biztosan sikerülni fog. És ekkor elkezdett baromira nem érdekelni, hogy ki mit mond, közben megismerkedtem az LLL-el.
Sikerült szoptatnom, pedig minden jel arra mutatott, hogy nem fog. Csakis kizárólag saját magamnak köszönhetem ezt. És higgyétek el, átéltem a sír a gyerek verziót, elég empatikus vagyok. Átéltem azt is, hogy a második gyerekemet tudatosan nem akartam szoptatni különféle okok miatt, még a cumisüvegeket is elökészítettem, de átléptem ezeken a problémán is.
Nekünk, akiknek sikerült a szoptatás se legyen lelkiismeretfurdalásunk emiatt. Esetleg tényleg csak segíteni szeretnénk a történeteinkkel, hozzászólásainkkal. És igenis erösítsenek minket is a különféle médiák, mert néha mi is érezhetünk kételyeket.
(Valaki irta a lekörözöm a táposokat reklámot: szerintem is durva volt, ellenreakciókat válthatott ki. )
Bóbita
bóbita (bób
 


Sziasztok!

Bár én úgy határoztam anno, hogy a lányomat hat hónapos koráig csak anyatejen fogom tartani, és sikerült is kitartanom emellett, sikerült beindítani a tejem, Bori szívesen és ügyesen szopizik, stb. egyetértek Évivel, hogy azért a ló túlsó oldalára sem szabad átesni. Hasfájás esetén segíthet a tea, (bár állítólag ez sem 100% biztonsággal szögezhető le), ilyenkor pedig az ember lánya csak nem teheti meg, hogy a gyerekét szenvedni hagyja és ne segítsen rajta. Persze, hogy ésszerű kompromisszumokra mindig szükség van.
Nálunk pl. mint az elején írtam volt egy-két hétig cumisüveg, amiből a gyerek éjjel a lefejt tejet kapta kiegészítésként, ha nem volt neki elég. És kinek van kedve éjjel egy éhes újszülöttnél kanállal vagy pohárral próbálkozni. Akkor neki és nekünk is az volt a legjobb, hogy cumisüvegből kapta. És mégsem zavarta meg. Persze, biztos lehetett volna másképp is. Szóval, pl. ilyen és hasonló esetekben igenis ez is lehet segítség.
Hasfájásnál, ha már se a torna, se a masszírozás, se a büfiztetés, se a melegvizes palack nem segített, pl. azt csináltuk, mivel nem igazán akartam neki teát adni (bár hozzáteszem, végső esetben biztos adtam volna neki egy-két kortyot próba gyanánt, minden szakemberi tanács ellenére), hogy én ittam literszámra a kömény és ánizsteát, mivel, ha más is átmegy a tejbe, akkor biztos ez is hatni fog. És nálunk bejött. Igaz, kb. napi négy litert ittam belőle, de én akkoriban amúgy is kb. napi 6-8 litert ittam, alapban is elég kacsa vagyok.Kép Tehát, biztos, hogy a másik végletnél is lehet kompromisszumokat kötni és kell is, mert nem a szoptatás az elsődleges, meg hogy csak anyatej legyen a gyerek belében, hanem az, hogy a gyereked jól érezze magát, és ha nem muszáj, ne fájjon neki a hasa se. (Ezzel kapcsolatban egyébként apámmal volt egyszer egy kisebb vitánk, amikor Borinak elkezdődött a fogzása, és vettem neki Dentinox oldatot és gélt, mivel apám szerint ezt meg kell szenvedni és el lehet viselni a fájdalmat és a sírást is. Szerintem pedig, ha egyszer van rá mód, hogy megkönnyítsük ezt a dolgot többek között, akkor miért ne tennénk? Miért muszáj az én babámnak átüvöltenie egy-két napot, csak azért mert mivelünk még így volt? És ezzel nem biztos, hogy a szüleim értékrendjét kérdőjelezem meg, csak hadd legyen már nekem is szabadságom abban, hogy hogyan csinálom...)
Szerintem ugyanígy véglet lenne esetleg az is, ha szabályozva lenne, hogy a babákat csak cumisüveg nélkül lehetne a boltokban kapni. Lehet, hogy ez nem a legjob példa egy gyerek előtt, de végülis példát leginkább a szülei adnak neki, azzal, amit tőlük lát illetve hall. (Még mielőtt felfalnátok, ezzel azt akarom mondani, hogy ha már azt nem is látja esetleg, hogy a mama szopiztatja a kistesót, gondolom egyikőtök se fogja azt mondani neki, hogy a szoptatás felesleges és helytelen dolog, és igenis kezdjen cumisüveggel...) Szóval elsősorban mi befolyásoljuk gyerekeinket, és ha megfelelően felvértezzük őket a külső hatások ellen, akkor meg lesz bennük az a képesség, hogy ne hagyják magukat az efféle propagandától befolyásolni, hanem maguk tudják eldönteni, hogy nekik mi a legmegfelelőbb módszer.

Puszi:

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Természetesen úgy értem a cumisüveg játékbaba kérdést, ahogy Bóbita is írta. Nem gondoltam semmi mûmellre. A fiam "szoptatta" a játékmaciját, mikor ezt látta tõlem, és remélem elég sokat hallják a dolgot ahhoz, hogy ez legyen majd nekik a természetes.

A sárgaságról annyit, hogy egyfelõl persze úgy van, másfelõl viszont nagyon függ az alkattól, mert a szöszi fehérbõrû gyereknek sokkal nagyobb esélye van besárgulni, mint a barnabõrûnek, és ezt a saját gyerekeimen is tapasztaltam. Amúgy 93-ban a besárgult fiamat 24 óráig nem lehetett kézbe venni se, akkor még nem volt vízágy, így egy inkubátorfélében napoztatták, a csecsemõs megemelte a fejét, és úgy öntötte bele a cumisüvegbõl a ... (nem tudom mit, remélem tejet). A lányom 95-ben már legalább a csecsemõsnõvérke kezében szophatta a cumisüveget, és én akkor se, most se értettem, mért ne szophatta volna a mellem. Amúgy az elsõ napok cumisüvegmentességében nem vagyok kompetens, mert én kimaradtam a rooming-inbõl.
Sajnos meg van az a hibám, hogy kell-e a tea, (és a hogyan masszírozzam a mellem) kérdésben hajlamos vagyok a sokáig szoptató anyák véleményét elfogadni (hogy úgy mondjam, inkább hiszek nekik). Nekem mindegyik nyári gyerek, az elsõvel próbálkoztunk a forral vízzel (kanálból) sõt, amikor náthás volt, és kaptunk ampullás C vitamint ("tegye a teájába") akkor napi 2 dl vizet kellett bekanalazzunk neki, ezzel együtt az maradt meg bennem, hogy nem volt igénye rá a gyereknek.
Az éjjeli cumisüvegbõl való etetésrõl azt szeretném írni, szerintem éjjel a legtöbb babának a mama testközelség élményére (is) van szüksége, ami ha a mama kezében levõ cumisüveggel valósul meg, akkor sokkal egyszerûbb mellre tenni (és aludni tovább), ha meg nem, akkor viszont nem biztos, hogy minden igényét kielégítjük így. (másfelõl jobb, ha jön le éjjel tej, kényelmesebb és a termelésnek is jobb)
Ildi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok!

Ahogy itt valahol olvastam az interneten, nagyon regen, meg az igazi cumisuvegek es tapszerek kora elott azok a babak akik valamilyen oknal fogva nem kaptak anyatejet (hanem csak tehen tejet peldaul) nagy tobbsegeben meghaltak. Egyreszt ezert is letezett pl. a dajkasag intezmenye, hogy azok a babak, akiket az edesanyjuk nem tud (vagy nem akar ) szoptatni, megfelelo ennivalot kapjanak. Meg a dajkasagba adas divat is volt. Szoval ezzel csak azt akarom mondani, hogy valoszinuleg regen sem volt mindig elegendo teje az anyaknak ahogy most is van igy, csak most nem dajkasagba adjuk a gyermeket, hanem tapszert adunk nekik. A mi gyerekkorunkban meg a tapszer volt a divat, sot ahogy hallom, itt Amerikaban egyenesen olyan injekciot adtak az anyaknak meg a korhazban, hogy ne legyen tejuk. Igy a mostani kismamak szuleinek altalban nincs vagy alig van tapasztalatuk a szoptatas teren. Most, hogy rajottek milyen fontos a babaknak az anyatej, nagyon ra kellett hogy kapcsoljanak az anyatejben hivok a szoptatasra valo meggyozesre. A kismama hisz benne a csalad meg nem erti mi utott bele. Aztan meg mikor jonnek a szoptatasi nehezsegek a csalad vegkepp nem erti miert is ragaszkodik meg mindig ennyire a dologhoz. Aztan ha feladja es tapszert vesz, a csalad fellegzik: na, megis megjott az esze, hat persze, hogy ehezett a gyerek, de a baratno es mas jot akarok kezdenek teljes szornyulkodesbe. Nem mondom, eleg nehez igy mindenkinek megfelelni!

EviC
EviC
 


SZiasztok!

A sárgaságról:
Én szoptathattam volna egészen nyugodtan. Meg is próbáltuk, max. 5-10 ml sikerült is, de!!!! az a baj, hogy a szopástól kifáradnak, éppen ezért a túl sokáig elhuzódó szopás nem célszerü. Mivel amellett, hogy folyadék, és erre legjobb az anyatej, amellett fontos volt a mennyiség is. Éppen ezért bizonyos idö után üvegböl kapták a szükséges mennyiséget - lefejt anyatejet természetesen, amennyiben volt.
Erre viszont én az otthoni, saját, nagyon pici lyukú cumisüvegemet vittem be. Közöltem, hogy a bentivel nem etethetik. (Annak valami rettenetes a formája is, és a nyílásmérete is.) Volt, hogy hajnali 3-kor mentem át az intenzívre ellenörizni, hogy betartják vagy sem. Betartották.

Ildikó:
Fogadd el egészen nyugodtan a szoptató anyák véleményét. Én is ezt tettem. Speciel ezt a módszert pontosan egy nagyon sokáig szoptató anyukától hallottam, söt ö volt az aki megmutatta....

Teáztatás:
Én adtam. De míg a nagyobbnak szüksége volt rá. A kicsi nem igazán itta. De ha nem próbálom ki, akkor nem is tudom eldönteni, se a baba, se én, hogy milyen és mekkora a folyadékigénye.

Piglet
Piglet
 


Medgyessy Ferenc: Szoptató anya, 1932

Kép

Rubletzky Géza: Anya gyermekével (Szoptató anya), 1910

Kép
bigacsiga
 


Én is szoptatni szeretném a kis csemetémet- még csak a 33. hétnél tartok- de esetleg előfordulhat, hogy mégsem sikerül minden a terv szerint, bármennyire is igyekszem. Akkor marad a pohár, a kanál, vagy a cumisöveg. Na de abból milyen?
Névtelen
 


Kedves Névtelen!

Szerintem az első időkben sok gondod akadhat a szoptatással, de ha bármilyen problémád lenne, először próbálj meg nem nyúlni semmihez, néha annyira egyszerű a megoldás és a valódi probléma, hogy felesleges másba belekezdeni.

Merj kérdezni, akár tölünk, akár valamelyik szoptatási ambulanciától (pl. Szent István Kórház, telefonszám a telkönyvben).

Aztán, ha már minden kötél szakad, jöhet a cumisüveg, vagy a pohár, vagy a kanál...Kép Bár ez utóbbi kettő egy picurka babával még meglehetősen energiaigényes... De remélem, nem lesz rá szükséged.

Puszi:

Dia
Dia
 


Lányok, érdekes, de elsõ gyerek elõtt (késõbb se) eszembe se jutott azon gondolkodni, mi lesz, ha nem lesz tej. Nem volt mire alapozzak, anyám 3 hónapos koromig szoptatott, de végighallgattam a bababarát tanfolyamot a kórházban, ahol kifejtették (93-ban!) a sokáig szoptatás elõnyeit, és hogy szinte minden anya képes (lenne) rá. És valahogy belül hittem, mintahogy a terhesség során is hittem, hogy mért is ne lenne rendben a dolog.
Higyjetek magatokban lányok, ez a legfontosabb!
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok!
Én csak azért szeretném a saját példámat leírni, hogy foként az elso babás anyukák ne kövessék el ugyanezt a hibát.
Kórházban nehezen indult meg a tejem, de mire hazaértünk rengeteg lett.A kórházban alig szopott a lányom, utána is max. 5 percig, de azért a mérések jók voltak. Na jött a túl okos dokino, aki szerint nagyon kevesett gyarapodott a gyerek, s mivel annyi sok tejem van adjam neki szoptatás után cumisüvegbol még. Na 3 hónapos korára leszokott a szopizásról és utána egy éves koráig fejhettem a tejet o meg itta cumisüvegbol.Persze, most mondhatjátok, miért hallgattam rá, de elso gyereknél az ember a szakemberben hisz a legjobban.Szóval okuljatok!
Marianna
Szabó Marianna (szab&oacu
 


Sziasztok!

Akkor ideírom a saját példmat én is, mint az érem másik oldalát: kezdetben szinte minden szoptatás után cumisüvegböl adtam a pótlást a fiamnak, aki most lesz 9 hónapos és még naponta kétszer szopik. (Emlékszem az elején azt mondtam, jó, ha hathetes koráig tudom szoptatni. Hathetesen három hónapra toltam a határt. Három hónaposan fél éves koráig... Aztán itt tartunk... Kép )
Szóval gyereke válogatja...

Juca
Juca (juca)
 


Mariann példája mellé tenném ex-sógornõmet,dettó ugyanez volt,megspékelve még bimbóvédõ-gumi -akármivel, ami nélkül nem is szopott a baba. Rengeteg teje volt, 4 hótól csak cumisüvegbõl evett a lány, 5-re nem volt...
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Elrettentõ példa:
1997, MÁV kórház, mely mint tudjuk, élenjár kis hazánkban, a csoda maga, a kótházak kórháza. A folyosón plakát: adjon gyermekének XXYY tápszert, mert az anyatej nem tartalmazza azon vitaminokat és ásványi anyagokat, mely a baba fejlõdéséhez nélkülözhetetlen.

Lefordítom: az anyatej egészségtelen (!!!!), tömd gyerekedet tápsdzerrel, fizess, mi meg meggazdagszunk...

no comment... (Egyébként böcsülettel bevallották, hogy a kórház pénzt kapott azért, mert kirakta a transzparenst. Na de mi van akkor, ha egy szerencsétlen tudaltan anyuka ezt a marhaságot komolyan veszi?!!)
üdv
Zsóka

(Gondolom azóta már levették a táblát...)
Zsóka (zsóka)
 


Kedves Zsóka,

Engem ez nagyon felháborit, még akkor is ha 1997-ben ezt irták ki két okból is.
Az egyik, amit Te irtál, hogy egy elsö yermekes anyuka tényleg befolyásolható, mert mindenki a legjobbat akarja adni gyermekének, ezért hajlamos elfogadni ilyen dolgokat.
A másik ok, hogy nem elég, hogy egyszer már beetették vele ezt a marhaságot, de ha még szül egy babát, másodszorra sem lesz tapasztalata anyatejes táplálás terén és küzdhet, informálódhat, hezitálhat, nyugtalankodhat mi is lenne jó, mit is kéne csinálnia. Nem lehet túl jó érzés egy másik kisgyerek mellett ezeket az érzéseket átélni, ilyenkor talán könnyebb tápszerhez nyúlni. Tehát hiába vették le a táblát, hosszutávu hatása ily módón megnyilvánulhat.

Bóbita
Bóbita (bóbita)
 


Sziasztok Lányok!

Lehet, hogy egy kicsit off leszek, de nem akarok másik topicot nyitni.

Az én fiam (16,5 hónapos) tápszer tejet kap reggelire és vacsorára. Már nem szopik és a rendeloben olvastam, hogy nyáron nem célszeru átszoktatni tehéntejre, mert bármilyen sterilen készítik is a tejet nyáron sokkal több baci jut bele mint télen.

Megdöbbenve tapasztaltam a napokban, hogy eltüntek a boltokból a tápszeres dobozok és ahol eddig venni szoktam sehol sem lehet kapni. (Cora, Tesco, Metró, DM, Élelmiszer bolt). Probáltam a boltban kérdezgetni, de nem tudtak magyarázatot adni, hogy miért hiánycikk.

Elmentem a gyógyszertárba ott mondta a patikus, hogy jött egy új rendelet ezentúl csak gyógyszertári forgalomban lehet venni babatápszert bolti hálozatban nem lehet árusítani. Kérdeztem, hogy miért erre nem tudott feleni. Persze nem volt, mert készletileg nem tudtak még felkészülni, hogy körzetileg mire és mekkora lesz az igény, mert logikusan ok is csak azt tartják ami elfogy.
Ennek én csak azért nem örülök bár már csak oszig tervezem, hogy adom, mert az a tapasztalatom, hogy a gyógyszertárban ami nem gyógyszer az lényegesen drágább mint ha azt más boltban vennéd meg.
pl. pelenka boltban 1600-1700 gyógyszertár 2200!!! És nem arról van szó, hogy 10-20 Ft egy terméken hanem 100-200 többszáz és az elég húzos.
Meg itt Pesten még elmegyek az egyik vagy a másik helyre, de ott ahol messze van vagy csak egy van és éppen nincs az a márka amit a gyerek megszokott? (Én nem szoktam cserélgetni nekünk egy bevált mind a kettonél én azt szoktam venni.)
Most, hogy itt írom vagy éppen ez a céljuk, hogy minél nehezebben lehessen beszerezni és ne is adjam a gyereknek?

Az én kérdésem, hogy ti hallotátok ezt vagy volt-e valahol leírva, mert én nem láttam vagy csak elkerülte a figyelmemet, hogy ez most miért van?

Már gondoltam arra is, hogy talán összefügghet a kergemarhakorral vagy ez megint a szoptatás egyik népszerüsítésének a vivmánya?

Mert ezért cserélték le az összes baba kaja terméken a cimkéket is ha figyeltétek mindegyiken valami kis állat van mosolygos baba arc helyett.
A teát meg amit régen 97 ben (hipp édeskömény tea) 2 hetes kortól lehetett adni most 2000-tol átcimkézték csak 4 hónapos kortól adhatóra. Az más dolog ha szoptatod úgy sem kell neki tea. Na de a tea az tea volt 97-ben is és 2000-ben is.

sziasztok

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Szia Bigacsiga!
A bébiétel- teacímkék valóban egy új rendelet miatt lettek mások, most már nem lehet 4 hónaposnál fiatalabb csecsemőnek kiegészítő táplálékot ajánlani. Ez szerintem nem baj, mert sok olyan anyukát ismerek, aki csak azért adta a bébiételt -italt a 2 hónaposának, mert rajta volt a címkén.
A tápszerrendeletről majd megkérdezem a páromat, ő gyógyszerész, patikában dolgozik, csak már lefeküdt aludni Kép
Egyébként nem azért drágábbak a cuccok a patikában, mert ők nagyobb árréssel dolgoznak, hanem mert a nagykereskedők sokkal drágábban szállítanak nekik. Ti. a nagykereseknek az az érdekük inkább, hogy a szupermarketekben fogyjanak az áruik, a patikai jelenlét a presztízsüket szolgálja csak!!! De lehet, hogy ha tápot csak a patikákban lehet ezentúl venni, akkor ott is olcsóbb lesz, mivel csak oda szállítanak.
Üdv: Pele
Pele
 


Pele mi egymást kergetjük itt a topicok között. Kép

Köszi
Szia

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok Lányok!

Láttátok milyen jó kis összefoglalaót tettek fel a szoptatásról?

[url=http://babanet.hu/publ/szoptatas.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/publ/szoptatas.htm[/url]

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Bigacsiga,

melyik tapszert adod a gyereknek? Az en lanyom is 16 honapos, es o is tapszert kap tehentej helyett.
Mi az USA-ban elunk, es most megyek a gyerekekkel haza nyarra, azert szeretnem tudni, hogy milyen tapszerek vannak otthon idosebb gyerekek szamara, es kb. mennyibe kerul. Nem akarom innen cipelni a tapot, kicsit sok lenne.

koszike,
Andi
andianya71
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: