Új privát üzeneted érkezett!

Halihó!
Csak egy pár sor, mert a héten ledöbbentem.
Eloször egy 6 hetes kislánnyal és anyukájával találkoztam, aki meséli, hogy bébiételt ad egyszer a kislánynak egy nap, és tea helyett bébiitalt! Mondom, nincs tejed? De van, csak hát az elozonél így szokta meg.
Tegnap pedig hívott egy lány, akivel együtt szültem, hogy én ugye még csak szoptatok? Persze mondom, amíg csak tudok. Mert neki már nincs kedve szóba állni más anyukákkal, mert mindenki meg van botránkozva, hogy 13 hetes kislányának még csak anyatejet adott!
Ledöbbentem. Én tényleg azt hittem, hogy nem nagyon van ilyen. És bizton hittem abban, hogy mindenki úgy indul neki, mint ahogy itt már többen írták, hogy szoptat, csak sajnos nem sikerül neki. De úgy látom tévedtem.
Megjegyzem, nálunk (Szolnok), kritikán aluli a védono hálózat. Tisztelet a kivételnek.
Évi
Évi (Évi)
 


Sziasztok!

Tudjátok mi a baj?? HOgy mi itt megváltjuk a világot. Okosakat irunk pro és kontra, érvelünk vitázunk - néha összeveszünk. És mindemellett még dúl a butaság:-(((
ÉS ezeken nem segít sem az a rengeteg újságcikk, rádiómüsor stb, amelyben a szoptatás fontosságáról van szó. NEm hallják, nem látják.
6 hetes babának az anyetej mellé nem tápszert,a mi még mindig jobb lenne valahol, hanem bébiételt. Brrrrrrrrr.

Én annak örülök, hogy a környezetemben a legtöbben úgy gondolkoznak, ahogyan én. Hátha belölünk lesz egyre több.

Piglet
Piglet
 


Sziasztok, Évi,
én már nem lepõdöm meg semmin. Az õsszel vittem a kislányomat tanácsadásra, és volt ott egy anyuka, féléves kisgyerekével. A gyerek leginkább egy óriásbébire hasonlított. Az anyuka pedig egy elhízott mama volt. (Elnézést kérek az esetleg szülés alatti túlsúllyal kínlódó mamáktól, nem szánom ezt senki sértésének, "csak" ennek a bizonyos anyukának a jellemzéséhez úgy érzem hozzátartozik).
Beszélgettünk, és mondta, hogy most már leállnak az anyatejjel (ismétlem, a gyerek fél éves), hat hetes (!!!!) korában elkezdték a bébiételt.
De legalább féléves koráig kapott anyatejet (is) a kicsi. És az anyukának bõven volt teje. A gyerekorvos nálunk féléves korig csak anyatej-párti, szóval nem ez a gond. Az anyukát viszont a mai napig nem értem...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 

 
 

Szia Piglet!

Nagyon csodálkozom azon, ami veled történt az LLL-lel kapcsolatban. Mi azt tanuljuk, hogy a bennünket felhívó mamákat el kell látnunk a megfelelo információval, segítséggel, de a döntés az övék és nekünk segítenünk kell oket abban. És bizony vannak olyan anyukák, mégha nagyon kis százalékban is, akiknek valóban nem elegendo a tejük és pótlást kell adni a babájuknak. Sot, abban is segítségükre vagyunk, ha már az elválasztás mellett döntenek, hogy hogyan csinálják, hogy a babának is a leheto legjobb legyen. Kiváncsi vagyok, név szerint kivel beszéltél a Ligából. Esetleg e-mailben is leírhatod a nevét.

Nem mindenki ad muszájból tápszert a gyerekének: van aki kényelembol teszi ugyanezt. Például, hogy ott lehessen hagyni a nagyszülokre, amíg o elutazik, szórakozni jár. De olyan is akad, akinek vissza kell menni dolgozni és nem tudja, hogy munka mellett is fenntartható a szoptatás. Információhiány, akarathiány, kényelem. Nem mindenki kuzd érte, mint te.

Üdv
Iboly
Iboly
 


Még valami. Nem tudjuk megváltani a világot, bár nagyon igyekszünk Kép De a hajam égnek áll sokszor attól, amit orvosok, védonok tanácsolnak és amit a mamák meg is fogadnak, mondván o a szakember, biztosan ért hozzá. Azért az elég érdekes, hogy mi LLL-es mamák, akik "csak" mamák vagyunk, több és naprakészebb információval rendelkezünk a szoptatást ill. az anyatejet illetoen, mint a legtöbb gyermekorvos, védono. És ez itt most nem öntömjénezés, csak tény.

Iboly
Iboly
 


Kedves Iboly!

Az utolsó hozzászólásoddal teljesen egyetértek. Én a Babanet, és különbözo újságok jóvoltából esküszöm felvilágosultabb vagyok, mint a védonom. Csak a "jólneveltségemnek" köszönheti, hogy még nem küldtem el melegebb éghajlatra!

Évi
Évi (Évi)
 


Évi! Errõl az utolsóról jutott eszembe, ahogy 1993-ban én gyõzködtem a gyerekorvost, hogy bizony nem kell 6 hetesen gyümölcs. Õ meg az én fiamon (gondolom is) próbálta lemérni, hogy ez így vajon tényleg jó-e. Vérvételre küldött pl. hogy nem vashiányos-e. Aztán 1995-ben, az ikrekkel már elfogadta a terveimet, meg bíztatgatott eleinte, hogy mindenképp lehet szerezni majd tejet, ha kevés lesz. Aztán meg mikor látta, hogy már a fagyasztó is tele van, végképp meggyõztem. Onnantól nagyon jó viszonyunk volt.

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Kedves Alma!

Sajnálom, ha félreérthető voltam. Mindössze arra gondoltam, hogy ha leírnám Malackának mindazt a rengeteg érvet, ami a szoptatás mellett szól, akkor az olyan anyukáknak, mint Piglet vagy Soma, csak megforgatnám a kést a szívében, mert ők tényleg erejükön felül próbálkoztak, és a szívük szakad meg, hogy nem sikerült szoptatniuk.

Egyébként én pont a Zsóka, Évi által említett mamák miatt gondoltam, hogy jó lenne valamiféle kontroll. Nehéz eldönteni, hogy itt az infohiány, a kényelmesség vagy mi munkál. Én is találkoztam már a buszon olyan anyukával, aki elmesélte, hogy túl zsíros volt a teje, ezért nem tudott kakilni a babája(!), ezért 1hónapos kora óta teljesen leállt a szopiról, csak főzeléket, gyümit ad!
No meg sok eü. dolgozót is ismerek, aki szintén korán hozzátáplál, meg cumisüvegből itatja a babát pótlással, pedig ők igazán tudhatnák.

Pele
Pele
 


Kedves Évi!

Oszintén sajnálom, hogy egyet kellett értened velem Kép

Valahol fentebb írtad, hogy nálatok Szolnokon kritikán aluli a védonoi hálózat. Miket szoktak javasolni, mi az álláspontjuk a szoptatással, hozzátáplálással, szilárd étel bevezetésével kapcsolatban? Nagyon kiváncsi vagyok rá, írd meg lszi, ha van kedved.

Köszi
Iboly
Iboly
 


Sziasztok!

Ha valakit érint:

A szoptatós baba-mama csoport nyári szünet elotti utolsó találkozója Esztergomban szerdán (jún. 13.) lesz 9:30-kor a Kaán u. 5-7. szám alatt a Vöröskereszt épületében.

Iboly
Iboly
 


Baba pocak

Tehéntejet még totyogóknak sem

Tehéntejet vagy tápszert adjak? Hány édesanya teszi fel magának sóhajtva a kérdést, és tipródik. A tápszertõl többen idegenkednek, mesterséges, testidegen anyagnak vélik. Túlhizlalja, felfújja a gyermeket, okoskodik a sok jóakaró, amikor emlékeibe idézi a régebben használatos, ma már divatjamúlt csecsemõtápszerek hatását.
Nagy a tájékozatlanság ezen a téren. A tápszer szó nem is legjobb elnevezés, hiszen nem az állattenyésztéstõl kölcsönvett, a növekedést mesterségesen fokozó táplálási módról van szó. A csecsemõtápszer nem más, mint a baba életkori igényeinek megfelelõen átalakított táplálék, amely arra van hivatva, hogy a különbözõ korú babák testi és szellemi fejlõdéséhez szükséges energiát, építõanyagokat biztosítsa. Más az összetétele az úgynevezett kezdõ, az újszülöttek részére elõállított tápszereknek, más a 4-5 hónapos kor alatt adandó, és más a már egyéb ételeket - például fõzeléket, húst - fogyasztó kisgyermekek táplálásakor alkalmazott babatejnek. Köztudott, hogy az anyatej mennyiségi, minõségi, azaz táplálkozás-élettani és egyéb elõnyét nem lehet pótolni. Ha mégis kevés van belõle vagy a szoptatás nem megoldható, olyan tápanyagokat kell adni, amellyel az anyatej összetételét a legjobban próbáljuk megközelíteni.
Egy negyedszázada még az volt a gyakorlat, hogy a boltban vett tehéntejet felforraltuk, majd rizsnyákos, cukros vízzel megfelelõ arányban hígítottuk. Már igen messze kerültünk ettõl. A tápszerek a különbözõ életkorú babák adott fejlõdési állapotának megfelelõen tartalmazzák az optimális mennyiségû és minõségi fehérjéket, a különbözõ típusú szénhidrát összetevõket, a meg felelõ arányú telített és telítetlen zsírsavakat. Meghatározott bizonyos aminosavak, zsírsavak aránya, valamint az ásványi anyagok, vitaminok tartalma is. Más a fehérje-, szénhidrát-, zsír savigény újszülöttkorban, az élet elsõ hat hónapjában, valamint a vegyes táplálás kiegészítése kor.
Az életkorral párhuzamosan az ásványi anyag- és vitaminszükséglet is változik. Köztudott például a tehéntej csekély vas-, C-vitamin tartalma, viszont igen magas, rossz arányú a kalcium és foszfortartama, akárcsak sókoncentrációja. Mindezeket a csecsemõtápszer-gyártás során szigorúan ellenõrzik, az adott életkorhoz igazítják, és ezáltal megakadályozzák számos, még a késõbbi testi állapotot is hátrányosan befolyásoló helyzet kialakulását.
Fõként az életkori adottságokból adódó megnövekedett ásványianyag- és vitaminszükségletnek biztosítása céljából fejlesztettek ki immáron már a totyogóknak is babatejet, ami mellett nem kell például külön vas és vitaminbevitelrõl gondoskodni. A csecsemõtápszer tehát nem más, mint átalakított tehéntej, amelynek megfelelõ összetételérõl az állandóan fejlõdõ táplálkozástudomány és élelmiszertechnika gondoskodik.

Dr. Micskey Éva

Baba Magazin 1999. II. évfolyam 3. szám
bigacsiga
 


Hát, Lányok, a véleményem továbbra sem változott babatej ügyben. Tényleg nem kell külön vas -és vitaminbevitelrol gondoskodni: egy totyogó igencsak eszik már mindent; fozeléket, gyümölcsöt, vagyis vasat, vitamint. De mivel kára nem származik belole a babájának, adja akit megnyugtat, így gondolom. Ezen legalább nincs vita köztünk.

Iboly
Iboly
 


Sziasztok!

Pele, amit írtál eszembe jutott nõvérem elsõ babája. Spanyolo. 1994. Kezdett volna szoptatni, a kislány meg eléggé gázos volt. Közölte a doki, hogy az anyatejtõl gázos, és adjon helyette tápszert. (mondanom sem kell, elsõ baba, kinek hihet idegenben az ember? aztán meg kínlódott a kislánnyal meg a tápszerrel sokat) Borzasztó sok ilyen eset van, és nem csak itthon.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Kedves Iboly!

Kérdésedre válaszolva azt tudom mondani, hogy sajnos fogalmam sincs... Az én védonom kb. kétszer nézte meg a babát (cipostol, kalapostól egy újszülöttet...)Azóta, csak benéz, gondolom, vezetni kell, hogy itt járt. Bekukkant a gyerekszobába, Alszik? szól a kérdés, akkor nem is zavarom. Az elso hetekben még próbáltam tole tanácsokat kérni, de a lényeg az volt, hogy amit én csinálok az NEM JÓ! Csak azt tudnám mitol nyugodt, és mitol fejlodik akkor olyan szépen!
Megérdeklodtem, védonot itt nem lehet választani!
Szerencsére a dokino szoptatás párti! De én komolyan mondom, hogy a védonomtol minimális segítséget sem kaptam!
Évi
Évi (Évi)
 


Kedves Soma, könnyeket csalt a szemembe a kálváriátok története Emmácskával. Tudtam, hogy koraszülött babaként jött világra, de nem ismertem ennek részleteit. Iszonyú lehetett ezt átélni. Remélem, jól vagytok, vigyázzatok magatokra!

Trixy
Trixy
 


Ti mit tettetek volna a helyemben? Kisfiam 4250 g-mal született, a kórházból úgy engedtek el, hogy jól szopik, 80 g-ot mértek. Itthon szorgalmasan szoptattam, kijött orvos, védõnõ, rendben volt minden, majd mikor 19 naposan elvittem mérésre, kiderült, hogy 3830 g. Ami nem kevés egy 19 naposnak, csak éppen a születési súlyához képest... Kapott tápszert, amit akkor nem váltottam ki, csak mikor egy hét múlva is csak 3880 g volt. Ekkor szoptatás után kiskanállal(!) adagoltam neki (késõbb csõrös pohárból kapta), de nem tudom, hogy használt-e valamit, vagy mi lett volna, ha csak szoptatom. Végül 7 hetesen(!) érte el a születési súlyát. Ezzel együtt, hogy nem adtam neki cumisüveget, 7 hónapos koráig tudtam fenntartani a szoptatást. Utólag könnyû okosnak lenni, de én most utólag sem vagyok az: vajon tényleg kellett neki a tápszer, vagy õ alkatilag ilyen, és ugyanígy nõtt volna-e tápszer nélkül is? De nem érzek lelkiismeretfurdalást, hogy nem küzdöttem jobban a szoptatásért, örülök, hogy eddig sikerült. Nem bánom, hogy nem keltem fel többször éjszaka fejni, szoptatni, mint ahányszor a kisfiam szólt, hogy éhes. Nem vállaltam, hogy folyton hullafáradt, kialvatlan legyek, csak hogy ne kelljen tápszeres kiegészítést adni. Szerintem az elsõ év nem errõl kell hogy szóljon, hanem az örömteli együttlétrõl a kisbabánkkal. És persze szoptassunk, amíg tudunk, mert kényelmes, olcsó, steril és a legjobb a kisbabának! Csak nem hiszem, hogy ez kell legyen az elsõ hónapok minden percének témája. (Várom az ellenvéleményt, megkövezést, stb.!)
Egy másik, off-topic megjegyzésem a bébiételekkel kapcsolatban: amikor nincs idõm fõzni, gondosan kiválasztott bébiételt adok a kicsimnek. És egyszerûen felháborít, hogy milyeneket is forgalomba hoznak: sütõtõk krumplival és CUKORRAL! Minek, amikor a sütõtök amúgy is édes? Gyümölcspüré CUKORRAL! Miért nem ismerheti meg az a kicsi a természetes ízeket, minek tömjük tele õket feleslegesen cukorral? És a csúcs: húsos étel (tehát fõétel, nem desszert) CUKORRAL! Szerencsére van választási lehetõségünk, nem kell ezeket megvenni, de egyáltalán miért gyártanak ilyeneket? Ha valaki érti, kérlek, magyarázzátok meg nekem, mert én ilyen buta, értetlen vagyok!
Ági
 


Szia Ági!

Az én elsõ fiam is hasonlóan kezdte. Ez még 1993-ban volt. Volt tejem, szopott rendesen, sokat bukott, zöldeket kakilt, és alig gyarapodott. Születéskor 3750 volt, 3550-nek mérte a kórház. Aztán itthon én méregettem, és 6 hetes volt, mikor a gyerekorvos visszajött szabiról, és elõször meg lett mérve a rendelõben. Volt vagy 4000 g (erre a számra nem emlékszem pontosan). Amire emlékszem, hogy kapásból keveselte a drnõ. Én meg tudtam, hogy a mérést megelõzõ két hétben már rendesen hízott, az otthoni mérleg szerint. Viszont minden mérleg más, és õ a gyerekrendelõ adatát a kórház adatához hasonlította. Igenis merem állítani, hogy tök normális,ha egy nagy súllyal született baba az elsõ hónapja végén kb. a születési súlyánál tart, és semmivel sem elõbb. A nõvérem kislánya is most féléve ugyanezt csinálta. Õ is kiváltott egy doboz tápszert, pont Karácsony jött, nem mert otthonlenni nélküle. Kértem, várjon még. Várt még. És bejött a dolog, mert neki is egy hónap után indult meg a baba gyarapodása.
Na, szóval ha nem bánt, hogy megpróbálok kívülrõl okosnak lenni, akkor ez volt a véleményem. Nem írod, hogy ezen súlymérések idejében a baba hogyan viselkedett, láthatóan békésen el volt, avagy sírt szopik után. mert ez még infó arra, hogy éhes maradt,vagy sem.

A bébiételnél val. az lehet az ok, hogy esetleg sok baba az édes ízt elõnyben részesíti, és teszem azt el sem fogadja, ha nem az. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyetértenék vele, hogy kell bele.

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Kedves Ildi!
Dehogyis bántottál meg, sõt, így ha a következõ poronty hasonló cipõben jár majd (bár õszintén remélem, hogy kisebb súllyal születik!), talán én is nyugodtabb leszek. De persze a saját példámból is tanulhattam. Az elején nem aggódtam, mert jókedvû, kiegyensúlyozott baba volt, nem tûnt úgy, mint aki éhezik, csak aztán, hogy tényleg nem akart nõni, meg hogy mindenki aggódott körülöttem, hát rám is átragadt az aggódás. Pedig tény, hogy én ismerem a világon a legjobban a kisbabámat, én érzem, látom meg leghamarabb, ha baja van, dehát mégiscsak az elsõ gyerek, nem volt összehasonlítási alapom.
Igen, én is hallottam olyan babákról, akik nem hajlandóak mást enni, csak édeset, csak gondoltam, nekik az anyukájuk is megcukrozhatja. De tényleg fölösleges ezen háborognom, mert megvan a szabad választásom, hogy olyat adjak neki, amilyet akarok.
Ági
 


Sziasztok,
cukros étel:
kilenc hónapos lányom nem akar nmást enni csak gyümölcsöt. Gondolom az édes íz miatt. Soha cukrot nm tettem még az ételébe, de banánt igen. Édes, tápláló. Kapott már sóskát, spenótot is banánnal...
üdv Zsóka

ui: Én sem értek egyet a gyári cukrozással, ill. a mindenbe-C-vitamint- dologgal sem (nagyon sok gyári bébiételben van).
Zsóka (zsóka)
 


Sziasztok Lányok!

A cukor azért van benne, mert a kaja savtartalmát valamivel kompenzálni kell különben olyan savanyú lenne, hogy nem lehetne megenni. Lásd. pl. sóska spenót stb.
A c vitamin meg antioxidánsként van benne, hogy az étel megorizze a gusztusos szinét és ne szinezodjön el.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok!

Világosítsatok föl, légyszi: most akkor lehet adni spenótot, sóskát, vagy nem? Mintha valahol azt olvastam volna, hogy 1 éves kor alatt már nem ajánlják, de lehet, hogy tévedek.
Üdv: Pele
Pele
 


Pele!

Én egy könyvben azt olvastam, hogy lehet (a könyvek már csak ilyenek Kép ), így adtam sóskát is, spenótot is. Nem mintha okozott volna bármit is, de milyen bajt okozhatna?

Juca
Juca (juca)
 


Egyetértek azokkal, akik nem tartják egetrengetõ nagy bajnak, ha cukrozzuk néha a gyerek ételeit. Bizonyos ételekbe kell az édes íz (paradicsomosok), hiszen valljuk be magunknak õszintén, mi megennénk anélkül? A végletes cukrozás azonban tényleg hiba. Nem kell mindent cukrozni, vagyis inkább úgy mondanám, hogy meg kell próbálni nem. Gyümölcsöket pl. véleményem szerint felesleges, hiszen azok amúgy is édesek, és nem is kell õket pl. babapiskótával dúsítani (ami nem jelenti azt, hogy én nem adok a tízóraihoz néha babapiskótát). De sóskához én keverek cukrot (korábban banánt adtam én is a fõzelékekhez, ma már nem kell a fiamnak így), és a paradicsomos krumplihoz is. A spenótót nálunk nem kell cukrozni, de ez teljesen egyéni ízlése a fiamnak... Szóval véleményem szerint elõre a fantáziával, elõszõr próbáljuk meg cukor nélkül, de ha nem megy, jöhet egy kicsi. Az italoknál viszont vigyázni kell, mert ott erõs a késztetés a cukortartalmú italok adására. Ott kell kialakítani azt, hogy napközben inkább csak sima forralt vizet igyon a gyerek. Nálunk reggelihez (ahhoz a negyed kiflihez...) kap enyhén cukrozott meleg gyümölcsteát a fiam, meg este vacsorához. Napközben igyekszem nem adni cukrosat. Felesleges is, meg nem is ragaszkodik hozzá. Hál isten :-)
Adrien
 


Szia Juca!

Valahol itt olvastam a babaneten, hogy talán az oxálsav miatt, mert gátolja a vasfelszívódást. De lehet, hogy rosszul emlékszem. Ha szerintetek is adható, akkor megpróbálomKép

Üdv: Pele
Pele
 


Sziasztok,
Ildi, Neked tetszene a lányom! Kép
Cumi már eleve nem kell neki, az ujját szopja. Egyszerre kettõt.
Hét hónapos koráig csak szopott, utána megpróbáltam elkezdeni adni neki a yümölcsöket, de nem igazán kellenek neki. Holnap lesz 9 hónapos, most napi egy-két (hangulattól függõen) étkezése gyümölcs, ill. zöldség. Eleinte szoptattam az étkezések után is, de rájöttem, hogy ha gyümölcsöt és anyatejet is kap, akkor iszonyatos pocakfájásai vannak, ezért inkább teát (bodza, hársfa, ilyesmi, cukor nélkül) vagy naracnslevet vagy vizet adok neki. Eleinte cumisüvegbõl próbáltam, de NEM TUD CUMISÜVEGBÕL INNI! Csak rágcsálja a cumit, így abból jön ugyan, de nem elég, szóval nem szereti a cumisüveget. Így aztán vagy ugyan cumisüveg, hordjuk is magunkkal, de cumi nincs benne, mert a tetejébõl mint pohárból iszik. Hozzá kell tennem, nagyon ügyesen, ritka amikor mellécsorog.
A 3 éves fiam a kakaót meg csak cumisüvegbõl issza... (Cumija sose volt, ill. próbáltam de nem kellett neki.) Amikor végleg elválaszottam, akkor jött be nála igazán a cumisüveg, azzal aludt el cici helyett. Majd csak leszokik róla...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Sziasztok!
Csatlakoznék Zsókához a cumi-témában. Az én gyerekeim számának növekedésével fogyott a cumi a háztartásunkban. Az első fiam cumizott, hozzá rongyozott (textilpelust szorongatott), cumisüvegből ivott kb. 2 1/2 éves koráig. A második már csak rongyozik, hozzá szopja az ujját (3 éves, és még most is), kb. 2 éves koráig használta a cumisüveget. A harmadik gyerek soha nem cumizott, rongy se kellett neki, cumisüvegböl (Zsóka Emeséjéhez hasonlóan) nem tud inni. Nem tudom, van-e valami összefüggés a cumizás és a szopás között, de a legkisebb szopott legtovább (1 évig), de cumisüveget azóta sem fogad el. Ennek én csak örülni tudok, bár az az igazság, hogy nem nagyon tettem érte semmit. Nem szoktattam öket se le, se rá (bár a cumit oda kellett neki adni, ez rászoktatás, nem?).
Mit gondoltok, az ujjszopásról le kell szoktatni? Úgy tudom, hogy lelkileg KELL neki, de sokan riogatnak, hogy olyan görbék lesznek a fogai, hogy kiharapja a pókot a sarokból.
Szerintetek?
Emese
Emese (emese)
 


Szia Emese,
a pókharapástól én is félek... Abban reménykedem, hogy ha már "rendesen" játszik (mint ahogy néha máér most is), vagyis lefoglalja mind a két kezét, akkor majd elfeledkezik az ujjairól. De úgy veszem észre, hogy két esetben szopja az ujját - amikor éhes, ill. amikor álmos, altatóként.
Nem tudom, van-e összefüggés a cumizás és a szopáas között, nálunk nem hiszem. A fiam 22 hónbapos koráig szopott, de amikor elválaszottam, akkor lett döntõ szerepe a cumisüvegnek. Addig este cicin aludt el, ill. éjjel is szopott, gondolom ez afféle mamapótlék lehet. Fura egyébként, mert vizet csak pohárból, kakaót, tejet csak cumisüvegbõl hajlandó inni. le sem tudom szoktatni róla, mert olyan hisztit csap, amikor bögrében akarom neki adni a kakaót, hpogy nem bírom sokáig ésa inkább adoim neki az üveget. Pedig már próbálkoztam mindenfélével: õ vlaszthatta ki a bögrét, amiben adtam neki a kakaót, most kapott egy kamionos bogrét, de hát nem használ... Jól jönne egypár ötlet, hogyan tudtátok elvenni a csemetétõl a cumisüveget... (a drasdztikus elvétel nem jön be).
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Kedves Emese, biztosan minden gyereknek más adottságai vannak, de én még kisiskolás koromban is szopiztam az ujjam (talán így 27 évesen már nem ciki leírni Kép), talán azért, mert jópár évvel lemaradva a testvéreim után elég magányosnak éreztem magam, de a fogaim kifejezetten szépek, úgyhogy szerintem ilyen vész nincs. Azért mire iskolába kerül, már nem árt leszoktatni. De hogy hogyan? Engem nem lehetett... A védönönk azt mondja, hogy az nagyon jó dolog, ha egy gyerek meg tudja magát nyugtatni valamivel, legyen az akár ujjszopi.

Nekem még csak egy kisbabám van, de az annyira cicifüggő, hogy már egy vagyont elköltöttem különféle cumikra és cumisüvegekre, hogy legalább néha megetethesse az anyu lefejt tejjel, ha valami elintéznivalóm van, de Hanna sajna baromira mérges, ha egy müanyag izét kap cici helyett. Kép

Gratulálok a három gyerkőchöz. Én sem szeretnék megállni kettőnél...

Tejbemami
Tejbemami
 


Kedves Zsóka és Tejbemami!
Köszi a válaszotokat!
Zsóka! Én a nagyobbik fiamat a cumizásról úgy szoktattam le (csak alváshoz kellet neki), hogy megígértem neki, hogy ha éjjelre leteszi a cumit az éjjeliszekrényre, akkor jön a cumitündér (vagy manó, mit tudom én már, mi), az elviszi, és helyette odatesz neki valami meglepetést. Ez lehetett egy pici alma, dió, rágó, esetleg csoki, szóval nem nagy ajándékok. A gyerek mag annyira büszke volt ettöl magára, hogy kb. egy hét alatt elfeljtette a cumit, aztán már a meglepetéseket se hiányolta. Nem tudom, ez cumisüvegnél, alkalmazható-e.
A kisebbik fiamnak is csak alváskor kell az ujjszopi (szerencsére napközben eszébe se jut), remélem, így a pókok is megmenekülnek töle. Azért kíváncsi lennék, a többiek mit gondolnak erröl a dologról.
Tejbemamai! Köszi a megnyugtatást!!!! (Majd 27 éves korában megmutatom Neked, jó?)Az én fogaim meg annak ellenére kócosak, hogy soha nem szoptam az ujjam, úgyhogy nem tudom...
Szerintem is baromi fárasztó, ha egy baba ennyire cicifüggö (nekem mindhárom az volt), iszonyú nehéz elszabadulni tölük, rohanhatsz haza idöre. Bár öket is meg lehet érteni, mégiscsak jobb egy hús-vér cici, mint egy müanyag izé...
A további gyerekek érdekében pedig munkára fel!!!!!!
Emese
Emese (emese)
 


Sziasztok Emese, Zsóka!

Egyértelmuen van összefüggés a cumizás és a szopizás között.
Azok a babák, akik az ún. komfortszopási igényüket nem az anyamellen elégítik ki, hanem cumin, általában kevesebb ideig szopnak és kevésbé hatékonyan is. (Vannak persze kivételek, a dolog azon is múlik, mikor kap a baba eloször cumit.) A cumi (cumisüveg) használata egy másfajta szopási technikával történik, mint amikor az anyamellet szopizza. Ezért van az, hogy azok a babák, akik életük elso heteiben cumit kaptak, elfordulnak az anyamelltol vagy lassul a súlygyarapodásuk, kisebesedik az anya mellbimbója, mellgyulladás léphet fel, stb. Hangsúlyozom: nem minden babával történik ez, de az esetek dönto többségében a cumi a felelos az ilyen jellegu problémákért.

Zsóka, a szopási ösztön nagyon eros a babáknál, akár 22 hónapos korban is, lehet, hogy ezért ragaszkodik Ábel a cumisüveghez. Jól értettem, hogy nem magától hagyta abba a szopit, hanem elválasztottad? (Talán valahol már írtad, úgy rémlik, várandós voltál?)

Emese, az én egyik kisfiam is elalváshoz szopta az ujját, majd a kistestvére születésekor, hirtelen úgy döntött, abba hagyja. Én nem akartam eroltetni, mire megnosül, úgyis abbahagyja, gondoltam. Szerintem, semmiféle drasztikus módszert nem szabad bevetni (rosszízu izé-bizékkel bekenni az ujját, meg nyaggatni folyton), lelki sérüléseket okozhat.

Üdv
Iboly
Iboly
 


Sziasztok!

Zsóka, talált, süllyed, tetszik nagyon a lányod! Remélem hamarosan élõ egyenesben is!
Akik már unják, bocs, újra a saját gyerekeim. A nagyfiam õrült szopásigénnyel rendelkezett, ráadásul mohón tette (vagy csak az én tejleadó reflexem volt túl jó? ezt most olvastam valahol, mint a bukások egyik lehetséges okát), szóval bukott rengeteget, fájt a hasa stb. Persze ekkor újra szopott volna, abból újra bukás. Így maradt a cumi, az ujját ugyanis nem találta meg. Õrült cumis gyerek volt, mellette totál jó technikával szopta a tejcsit (13 hóig). A cumi 2 éves korig maradt meg, akkor elharapta és nincs másik alapon leszokott róla.
Tényleg, Zsóka, bevenné még a fiad, ha eltörne a cumisüveg, hogy volt-nincs? Vagy már tisztában van vele, hogy akkor lehet másikat venni? A másik irányvonal, hogy kihasználni Emese cumisüveg el nem fogadását: lám, õ még milyen kicsi, de máris mindent pohárból iszik (ugye milyen ügyesen tud már egy 8-9 hónapos baba pohárból inni? minek ilyenkor a cumisüveg? Amúgy mi is vittük a két decis (Nescafés) üveget a forralt vízzel, meg rátettük a poharat), Ábel (stimmel?) meg már milyen nagy, mégse maradhat szégyenben a kicsivel szemben stb.
Na, aztán az ikrek: a fiam elfogadta a cumit, de. Valamikor 6 hó körül volt, hogy szopott, de túl ömlött a tej, megsértõdött rajta, üvöltött, és nem volt hajlandó szopni (én meg keveseltem az elfogadott mennyiséget, merthogy nem hízott valami fergetegesen, na azóta se...). Bezzeg ilyenkor a cumit elfogadta. Na, ezen megsértõdtem, és egyszerûen kerek perec egyik napról a másikra elvettem tõle a cumiját. Azt mondtam, arra nem vagyok hajlandó, hogy cumizzon, de ne szopjon. Kb. ezzel egyidõben hagytam abba a fejést, normálisabb lett a tejmennyiség, elmúlt a túl ömlik a tej gondja, és minden rendbe jött. (19 hó szopás)
A lányom már a kórházban megtalálta az ujját. Van egy ujjszopós fotó is róla. A cumit nem nagyon fogadta el. Ezzel együtt az ujjszopásból se lett semmi. Õ egyszerûen egy olyan lény volt, hogy nem kellett neki egyik se. Az elsõ fiam után nem hittem, hogy van ilyen, de lõn.
(cumisüveg sose volt nekünk, így arról nem tudok írni, tudtak volna inni belõle vagy sem)
Fogak: a nagynak az elsõ tejfogai szerintem relative picik lettek. (nem fogszabályzós cumija volt, azt nem fogadta el)Nem álltak kifele,meg semmi ilyesmi, csak a többihez viszonyítva is rövidek voltak. Most már maradó fogai vannak, szépen, rendben.
Én anno ujjszopós voltam, arra nem emlékszem meddig, de gondolom úgy ovi vége felé abbahagytam. Szerencsére az én fogaim helyzetével se lett gond.

Én részemrõl azt javaslom mindenkinek, akinek sikerül megvalósítani 6 hóig a csak anyatejes táplálást, hogy ekkor a gyümölcsléhez már ne kezdjen bele a cumisüvegbe, nem kell csõrös pohár se, jöhet a normális pohár (lehetõleg nem túl nagy, és nagyon jó, ha két füle van) Ezt valahol tágabb értelemben olvastam, hogy minek pót-dolgokat tanítani a gyereknek, egyszerûbb, ha mindjárt azt tanulja meg, ami végsõ soron a cél. (ugyanez a gondolat a gügyögjünk, és gügyögõs szavakat használjunk-e, avagy normális szavakkal szóljuk a gyerekhez eset )

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Tudom, hogy valahol már találkoztam ezzel a problémával... És lehet, hogy ki is kapok...

Azt szeretném megkérdezni Tőletek, hogy Ti milyen vízet használtok a tápszerhez. Valaki az EVIAN (remélem jól írtam) ásványvízet ajánlotta nekem.
Ezt forraljam fel. De akkor az ásványi anyagokkal mi lesz?

Ja, és a forralás után - gondolom a vízkőtől - apró részecskék lesznek a vízben. Ti mit csináltok ezzel, kiöntitek? Hiába mosom el jól a kis lábasát...

Köszi

Reni
Reni
 


Én sima csapvizet forraltam fel. A lábas "gyönyörü" lett, de a pici lábast csak erre használtam. Egyébként ecetes vizet forralva állítólag lejön a vízkö. (Lásd: mosógép) Még nem próbáltam. Ha apróbb darabkák voltak, megvártam míg leülepednek.

Juca
Juca (juca)
 


Juca!
Tényleg lejön a vízkö az ecettöl, jobb, mint a szuper vízköoldók! Próbáld ki bátran! Én a teaforralót szoktam ecetezni, utána persze jól ki kell öblíteni, mert isteni lehet az ecetes tea.
Emese
Emese (emese)
 


Köszi lányok!

Akkor én is ecetezek. Hülyeségnek találom az ásványvízezést, ha ugy is fel kell forralni.

Reni
Reni
 


Pele! Bocs, hogy teljesen eltüntem. Nem is tudom már,hogy ide írtad-e, hogy találkozzunk.

Annyi minden összejött (egy kis nátha, családi gondok, ügyintézés). Na, meg az idő sem volt valami jó mostanában.

Ha jól emlékszem költözködés előtt álltok. Meddig jó neked a "randi"?

Nináék most utaztak el, így ők erről lemaradnak.

Szia
Andi2
andrea (andrea)
 


Szia Pele! Hordozhatón még azért itt vagyok. De a nagyszülőktől Egerből.
A randit bepótoljuk, ha még aktuális lesz nektek is.

Sziasztok
Nina
Nina
 


Szia Pele! Hordozhatón még azért itt vagyok. De a nagyszülőktől Egerből.
A randit bepótoljuk, ha még aktuális lesz nektek is.

Sziasztok
Nina
Nina
 


Sziasztok!

De jó, hogy jelentkeztetek!!! Már aggódtam, hogy vmi gond van! Mi bármikor ráérünk, a jövő héten még tuti itt vagyunk, de szerintem még az után is.
Remélem, Andi, nálatok most már minden rendben. Nina, ti mikor jöttök haza?

Cumitémában: az én Hannám sem tud inni cumiból! Nem is gondoltam volna, hogy van ilyen, amíg nem láttamKépViszont ő is ujjszopisKép
Viszont ujjszopásról idemásolom, amit a másik topikba írtam (lusti vagyok mégegyszer beírniKép):Mint pszichológus és gyakorló anyuka mondom: semmi baj nincs azzal, hogy a gyereked szopja az ujját. Valóban igaz, hogy a túlzott ujjszopás az érzelmi kielégítetlenség jele lehet, de itt a hangsúly a túlzotton van. Bizonyára te is láttál már olyan gyerekeket, akik a játék, barátkozás helyett is csak az ujjukat szopva álldogáltak vagy kuporogtak. Hát nálatok nem erről van szó.
Eszter helyesen írta, hogy az ujjszopás feletti aggódás szorongást vált ki a gyerekben, ami még inkább provokálja az ujjszopást, mint feszültségoldót (ugyanez áll a bepisilésre, maszturbálásra, stb.). Leszoktatni pedig semmiképpen sem szabad!!!!! A pszichológiában ismert az ún. tünetváltás jelensége, amikor a kielégítetlen szükséglet más utat keres magának. Ezért nem lehet a cumit sem csak úgy elvenni. Ha megszünik majd a szükséglet, magától abba fogja hagyni, az sem baj, ha csak iskoláskorában.
Nekem egyébként a fiam cumis volt, ő 1,5 évesen a szopiról való leszokással egyidőben bedobta a cumiját a radiátor mögé, és attól kezdve nem volt neki. A 8,5 hónapos lányom viszont ujjszopis és ő is a fülét szokta csavargatni . Ez egy önnyugtató viselkedésforma.

Üdv: Pele
Pele
 


Szia Pele, mint pszichológus benéznél a Játék a nemi szervvel topikba? Nem akarok itt kérdezni.
köszi
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Ja még a múltkoriakra:
Emese, köszi a tippet, megpróbálkozunk vele. Majd gondolkodom, milyen meglepetést hagyjon ott a manó. (Gyanítom, kisautók lesznek...)

Iboly, igen, én válaszottam el Ábelt. Három hónapos terhes voltam már, és õ éjjel is szopott még, többször is, és már nagyon fáradt voltam, (egész addig nem aludta át az éjszakákat), azt mondtam ALUDNI AKAROK!!! Na három nap múlva aludt mint a bunda. (Vizet kaott cumisüvegbõl, persze az már nem kellett neki, inkább aludt). És még mindig cumisüvegezik, nem is bánnám csak a fogait féltem. Gyönyörû szépek, fehérek, mossuk is a fogát rendzseresen, de az aggodalom bennem van. És hát hogy néz ki egy cumizó 3 éves gyerek? Aki ráadásul négynek néz ki...

Ildi,
nem hiszem hogy az eltört cumisüveg-ötlet bejönne... Okos már! Kép (Ráadásul mûanyag az az üveg...) Majd meglátjuk, elõbb-utbb csak elhagyja magától...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Szia Zsóka!

Tökéletesen megértelek! Én már több, mint 10 éve képtelen vagyok kialudni magam és mit mondjak, nagyon várom már, hogy mindhárom lurkóm végigaludja az éjszakát egyetlen nyikkanás nélkül!
Szorítok nektek, hogy lassan vége legyen a cumisüveg-korszaknak.

Üdv.
Iboly
Iboly
 


Zsóka!
Nálunk is volt kisautó, de inkább igyekeztem apróbb dolgokkal meglepni. Rém boldog volt attól is, az autókat meg anyagilag nem bírtuk volna naponta. Bár, egy ilyen nemes ügy érdekében mindent...
Emese
Emese (emese)
 


Na igen amikor ezt leírtam, már akkor tusdtam, hogy drága mulatság lenne így. De kínai boltokban kapni matchbox-szerû kisautókat, tizes csomagolásban, 2-300 forintért, az is megteszi...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Sziasztok!
Hetekkel ezelõtt olvastam az angol bölcsõhalállal foglalkozó társaság honlapján (SIDS), hogy a cumizás segít a bölcsõhalál megelõzésében. Részletezve van ez az indok is. Most ugyanezt olvastam, itt, a babaneten, a Madarász utcai kórház fõorvosának elõadásában (Szántó fõorvos, ha jól emlékszem, de tudjátok, a Madarászban mûködtetik a prevenciós programot). Azt mondja a fõorvos, hogy a cumizás olyan mechanizmusokat indít be, ami megakadályozza a légzés leállását.
Annak ellenére, hogy az én lányom nagy cumis, elgondolkodtam azon, hogy igazából ha a bölcsõhalál éjszaka következik be, akkor mit segít a cumi, mivel a babák általában csak elalváshoz cumiznak, és nem alvás közben. Mindenesetre érdekes. Andi
andi
 


Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni Tõletek, hogy miért van az, hogy ha elkészítem a gyereknek a tápszert (240 ml víz plussz a por), s nem issza meg a felét sem, s ki kéne önteni.
A cumiból ha iszik nem tud beleköpni az üvegbe.
Akkor meg kész pazarlás. Ez csak üzleti fogás.

Mónika
Mónika
 


Mónika!
Nemcsak a nyál keveredésével szaporodhatnak a baktériumok, hanem melegben is nagyon gyorsan. Tehát csak akkor van gond a tápszerrel, ha egyszer már melegítetted. Ha egy egész napi adagot készítessz el (hideg vízben is ugyanúgy ki lehet keverni), hûtõben tárolod, és mindig csak a használandó mennyiséget öntöd ki és melegíted belõle, akkor lehet 24 órán keresztül is tárolni. De ez is olyan dolog, hogy attól is függ, mennyi idõs a baba, és te általában hogy kezeled az élelmiszereket, hiszen elvileg a fõtt ételeket is csak frissen fõzve ajánlatos fogyasztani, és másnap már általában forral mindent az ember. Én biztos nem kockáztatnék egy esetleges fertõzést kisbabánál. Andi
andi
 


Sziasztok!

Hat dobbenettel olvastam vegig a topicot, micsoda vita alakult ki a tapszerezesrol.
Szegeny noverem megjarta ennek a kalvariajat. Ikrei szulettek, most ket evesek. Az egyik baba mar a korhazban is szopott, noveremnek a masodik nap tajan beindult a teje, a masik meg nagyon ugyetlenke volt, nem fogadta el a cicit, visszabukta az egeszet, es csak sirt. A noverem pedig azzal, hogy ha az egyiket tudom szoptatni, akkor a masiknak is menni kell, iszonyuan erolkodott. Rendszeresen mellre tette, de semmi. Es ha be is ment valami, hat azonnal visszajott. Aztan cumisuvegbe tett lefejt tejet, de ez is visszajott.
Ekkor a baba bekerult a korhazba, es ott deritettek ki, hogy a tejfeherje emesztesehez szukseges enzim hianyzik neki, valamiert nagyon keves termelodik belole, mesterseges kaja nelkul ehen fog halni, mert minden visszajon. Valami speci tapszeren tartottak, es allandoan korhazban volt. A noveremnek ekozben iszonyu buntudata volt, bar mar tudta, hogy nem o tehet a dologrol, nagyon bantotta, hogy az egyik jokat szopizik, a masikat egyaltalan nem tudja etetni.
Kozben a beteg babanak 6-8 honapos korara elkezdett termelodni a hianyzo enzim. Ekkorra viszont mar nem lehetett megtanitani a szopasra, egyszeruen nem volt hajlando. Az anyatejert sem rajongott, bar mar nem jott ki belole. (A kornyezete itt pont forditva mukodott: a szoptato kismama ismerosok szerint noveremnek ez tul kenyelmes volt es mar nem is probalkozott....)
Tudom, hogy szegeny Aniko mindent elkovetett, hogy a masikat is karpotolja, hogy o is tudjon szopni. Hiaba.
Egyebkent a kicsi hamar megszokta a csoros poharat, sokkal hamarabb hasznalta, mint a masik. Most mar mindent megeszik, hala istennek semmire nem allergias. Nem ugy, mint a masik. 14 honaposan lett elvalasztva, ma sajnos allergias a tehentejre is, tojasra is.
Hat ilyen az elet. Ha belegondolok, hogy szegeny tapszeres baba belehalt volna, most meg semmi baja....
Anikonyak egyebkent adtak egy nagyon hasznos tanacsot: Ne is torodjon azzal, hogy a beteg gyereke mit eszik. Fo, hogy jol van. Es amikor etette, mindig ugyanabban a pozituraban cumiztatta, ahogy a masik szopott. Igy mind a ketto "kezbol evett". Es ezt addig csinalta, amig a masik is szopott.
A vedono szerint ez szamit.

Szoval nem akkora bun az, ha valaki igenis megalkuszik a helyzettel. A gyermekorvos egyebkent felhivta a figyelmet arra, hogy ne eroltesse az anyatejet, mert csak idegeskedes lesz belole, es elapad, a masiknak sem lesz.

Angela
Angela
 


Sziasztok, én annyit szólnék hozzá, hogy egyik véglet sem jó.Igaz, hogy az anyatej a legjobb a gyereknek, mert a természet így teremtette, de vannak kivételek.Ha pl. nincs elég tej, vagy nem szopik a baba, vagy ahogy feljebb írta vki allergiás az anytejre a gyerek.
Egyszer mesélte vki, hogy egy védőnő miatt majdnem meghalt az első gyereke, mert a védőnő két hétig erőltetee a szoptatást, az anyának nem volt teje, a gyerek majdnem éhenhalt.Kiszáradva vitték kórházba, most már jól van és egészséges. Nem kell félni a tápszertől sokan felnőttek rajta, de persze akinek van teje az csak szoptasson.
molnam
 


Sziasztok!

Legújabb kutatások szerint a bölcsőhalálért egy baktérium tehető felelőssé, amit akkor kap meg tőlünk a baba, mikor lenyaljuk a cumiját!!!
Jó ha tudjátok!
Szandra
Szandra
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: