Új privát üzeneted érkezett!

Andi!

Az az igazság, hogy legalább 10 félét lehet kapni. Azért valamennyit hozzál magaddal, mert nem tudni, hogy amit itt lehet kapni olyan-e mint amit ti megszoktatok és akkor elég kellemetlen ha nem issza meg.

Mi különben a Milumil 2 vagy 3 szerettük meg.
A M 2 egykilos és tegnap 2010 Ft-ért vettem egyenlore M 3 600 g árát nem tudom.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Szia Bigacsiga!
Kérdeztem a páromat, de azt mondta, egyelőre még ők sem tudnak semmit Kép (pl. drágább lesz-e, fel lehet-e majd iratni)

Üdv: Pele
Pele
 


Köszi Pele!
bigacsiga
 

 
 

Bigacsiga,

koszonom az infot! Azert otthon lenyegesen olcsobb a tapszer, mint itt, pedig mi az egyik legolcsobbat hasznaljuk, a Nestle gyartja. Remelem talalok majd hasonlot, de azt hiszem, hogy tul nagy kulonbseg nincs az izuk kozott.
A nagyfiamnak 3,5 eves koraig adtam a tapszert, mert a tejet nem szerette, es most sem issza (most lesz 8 eves). En mindenkeppen a tapszer mellett voksolok, ha mar a gyerek nem szopik; a tehentejben nem sok tapanyag van (legalabbis a boltiban nem), es a feherjet nehez a gyereknek megemeszteni. Az itteni gyerekorvosok nagyon tehentej-partiak, egy eves kortol mar eroltetik a dolgot. Eleg rossz szemmel nezett ram a doktorbacsi, mikor mondtam neki, hogy meg tapszert kap a gyerek. Azt mondta, hogy 18 honapos koratol feltetlenul adjak neki tehentejet. Probaltuk mar, de hasmenese volt tole, igy visszatertunk a taphoz. En nem banom, igaz, hogy sokkal tobbe kerul, de minden fontos vitamin es asvany benne van,nekem pedig ez a lenyeg. Kép

puszi,
Andi
andianya71
 


Sziasztok!

Én is észrevettem ezt az új orületet, hogy nincs tápszer a bevásárlóközpontokban. De tejpép az van!!
Ezt is 4 hónapos kórtól kezdik ajánlani. Akkor tiltsák be azt is?!
Én ezt hülyeségnek tartom. Ha nincs az anyukának teje, akkor úgy is megveszi a tápszert, csak most sorban áll a patikában, felárral veszi meg,foleg vasárnap ügyeleti díjjal spékelve. Ha meg szoptatok, akkor hiába van elottem a közértben, nem veszem meg hiába.
Én is felhívtam a HIPP-et, hogy miért van az, hogy 98-ban még 2 hetes kórtól lehetett adni. Erre azt mondták, hogy ugyanaz van benne, de a rendelet....
És mi van tényleg a tejpéppel? Azt nem baj, ha adjuk? A Bababolygón már a HIPP tejpépeket is át kellett címkézni, 4 hónapról 6 hónapra. Mintha ettol függene...
Sziasztok
Andi2
andrea (andrea)
 


Sziasztok Lányok!

A tejpép (Hipp) azért lett átcimkézve, mert Magyar o. a glutén tartalmu tejpépet csak 6 hónapos kortól Német o. pedig 4 hónapos kortól, ajánlják, búzadara van benne.

Ma megkérdeztem a doktorbácsit o semmit nem tud a rendeletrol, de o úgy gondolja, hogy csak gazdasági oka lehet. Lehet, hogy az amit Pele is írt, hogy a nagyker a bevásárló központoknak jóval kedvezobb áron szállított mint a patikának. Most ezt szüntetik meg.

Nekem ez több szempontból is nem tetszik. Pl. próbálj meg te egy patikában több féle terméket összehasonlítani, úgy hogy kézbe veszed a dobozt, nézegeted az összetétel, esetleg érdeklodsz az árról azt összehasonlítod, mögötted meg áll a sor meg három öreg nénike akik már rázzák a kis receptjeiket, hogy hogy mered feltartani a sort...

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok Lányok,

Nem szeretnék senkit sem megbántani a következö irásommal, nem szeretnék senkit sem birálni, csak leirom a másik oldalról megközelitve a témát.

Már annyit irtam az anyatejes táplálás elönyeiröl, hogy biztos a fületeken jön kifelé Kép.

Andi, ettöl függ!!! Minnél kevesebb helyen lehet tápszert kapni, annál macerásabb megvenni, emiatt talán többen fognak szoptatni, mert nem szeretnék átélni az ilyen kellemetlen szituációkat. Talán ahelyett, hogy a patikákba mennek sorbaállni, megpróbálnak otthon fözni egy teát, lepihenni, zenét bekapcsolni, megnyugodni és mellre tenni azt a babát. Mert anyatej attól lesz!
Ráadásul végre az ilyen rendeletek kétségeket keltenek az anyákban a tápszerek, bébiételek és tejpépekkel kapcsolatban. Mert statisztikailag beigazolódott, hogy MO-on a babák túlnyomó része 6 hónapos kora elött kap valamilyen kiegészitö táplálékot. Pedig a csecsemök gyomra, bélrendszere ezelött az idöszak elött nincs felkészülve semmilyen más eredetü tápanyag befogadására, csakis az anyatejére. Mert hiába mondják, hogy ne adj a gyerekednek és a boltok polcain pedig ott sorakoznak a szebbnél szebb csomagolásu, csábitobbnál csábitobb babatáplálási termékek. Könnyen hozzájutsz, megveszed (ráadásul sokan a szeretetüket próbálják kifejezni ezen termékek megvásárlásával) , mert MEGKAPOD, hát rá van irva, szabad. Szakértök, hisz ök gyártják! Hát nem szakértök!!! Árusok, akiknek az az érdekük, hogy minnél több foggyon adott termékükböl! Nem törödnek a TE SAJÁT BABÁD bélrendszerével. És igen, itt jön be a gazdasági tényezö!
Szerintem sokkal fontosabb lenne, hogy megfelelöen képzett szakemberek dolgozzanak az újszülött osztályokon, akik segitenek a frissen szült mamáknak a helyes mellretevésben, akiknel feltehetnék a kérdéseiket és eloszlatnák a téveszméket. Akikkel olyan viszony alakulhatna ki a kórházban, hogy a hazamenetel után bármikor felhivhassa a kismama, ha problémája adódik a szoptatással kapcsolatban. Emiatt talán sokkal több anya tudná hosszabb ideig szoptatni a babáját, kizárólag anyatejen az elsö 6 hónapban és nem kellene tápszerért sorban állni a patikákban. Egyébként a rendelet talán csak emiatt nem szerencsés szerintem, mert ha ez a lépés lett volna az elsö, biztosan lecsökkene a babakiegészitö táplálékok miatti kereslet és nem próbálnának helyeselni az anyáknak a tápszergyártó cégek, hogy: Hát igen, mi mindent megteszünk, de ez a rendelet!! Ugyanaz van ám benne, csak a felirat más!
Kérdem én hányan fogják megvenni fiatalabb babáknak adott terméket?

Tudom vannak extrém esetek, amikor a babának szüksége van kiegészitö táplálékra és megértem azokat az anyákat, akik ilyenkor ezt teszik. De anyatejes táplálásra vissza lehet térni szépen fokozatosan.

Bóbita
Bóbita (bóbita)
 


Bóbita, szívembol szóltál!!!

Lányok, pár mondatot hadd tegyek hozzá.
Elso babámat Amerikában szültem, a legkisebb közért polcain is ott sorakoztak a tápszerek. Egy lázas mellgyulladást követoen úgy vettem észre, kevesebb lett a tejem (ami igaz is, és teljesen normális és gyakori szoptatással több lett volna). Ráadásul kaptam a "jótanácsokat", pl. nem elég tápláló a tejem, mert átlátszó, nem sárga, stb. Hát nem elbizonytalanodik egy friss anyuka? Be a legközelebbi boltba, le a polcról a tápszert, amivel engem is etettek anno, otthon cumisüveg a gyerek szájába és kész. Néhány héttel késobb azon kaptam magam, hogy a kicsi fiam már nem szopizik többé. Pedig elotte rengeteg tejem volt, és azóta a megfelelo információk birtokában már a harmadik gyermekemet szoptatom.
Szóval szerintem jó, ha a tápszer csak patikában kapható. Továbbmegyek: csak receptre kéne kiadni.

Iboly
Iboly
 


Iboly!

Még a recept sem biztos, hogy megoldás! Azt hiszem, mindnyájan ismerünk olyan történeteket "kedves" dokikról, akik rögtön felírják a tápot a legkisebb nehézségre. Az én történetem a fiammal is ilyen banálisan indult, 3 hónapos korában megkevesbedett a tejem. Ma már tudom, hogy kb. 2-3 napba telt volna megoldani a problémát, ehelyett elkezdtünk tápozni. Nagyon ki voltam borulva, és nagyon elszánt lettem, hogy márpedig szoptatni fogok, így kb 2 hónap alatt sikerült visszaállítani a teljes anyatejes táplálást, ill főzelék kiegészítéssel, a tápot meg elhagytuk. Aztán 1,5 évig szoptattam. Azt sajnálom csak utólag, hogy semmi segítséget nem kaptam, saját kútfőmből találtam ki a dolgokat, pedig a gyerekorvosok igazán irányíthatnák szoptatási tanácsadóhoz a mamákat, tápszerrecept helyett!

Más: Jár valaki közületek a XIII. ker-i LLL-csoportba?

Üdv: Pele
Pele
 


Igen Bigacsiga például emiatt is rossz ez a rendelet. Most elobb fog rossz tápszert választani az anyuka.
Én is megcsináltam a férjemmel, hogy amikor már a sokadik átsírt éjszaka meguntam, elküldtem a férjemet a patikába. Az ügyeletes patikus adott is tápszert, csak nem a Hipoallergént (nem biztos, hogy jól írtam). Szerintem, ha már ennyire szabályozzák, akkor adják azt eloször.
A hozzászólásaimtól függetlenül én is szoptatáspárti vagyok.
Csak ezt a tejpép dolgot nem értem. Azt bezzeg megvehetem bárhol!
Én 1998-ban a lányomnak elobb adtam tejpépet, mint tápszert. Sot, ha 3 dobozzal megivott kb.
Inkább megprobáltam a gyümölcsöt, a fozeléket.
Volt, hogy hetekig csak a sutotököt fogadta el. Akkor azt adtam neki.
De nekem tényleg kevés volt a tejem. Sot pont nálunk volt a védono, amikor a fiam 5 hónaposan elfordult a cicitol, de uvöltött az éhségtol. O is azt mondta, hogy probálkozzak még pár napig, de szerinte kevés a tej. Két gyerek mellett meg a háztartás, egyéb teendok mellett nem tudtam eleget pihenni. Annyira kevés volt, hogy fél óránként etettem, de alig tudott valamit enni.
A gyerekorvos szerint éheztessem ki két napig. Hát nekem ehhez nincs szívem! Az én gyerekem ne sírjon az éhségtol. Amúgy annyi tejem volt, hogy újszülöttként 110-120gr-okat evett a kórházban.
Most még van a fagyasztóban is tej.
Szóval én is a szoptatást tartom a világ legjobb dolgának!
Andi2
andrea (andrea)
 


Iboly,

tenyleg igy van, hogy itt az USA-ban nagyon megy a tapszerezes es mindenhol meg lehet venni. Regebben az orvosok egyenesen helytelenitettek a szoptatast. Mostanaban viszont mar egyre tobben szoptatnak itt is, es mindenhol a szoptatas elonyeirol lehet hallani. Ugy tudom, hogy az anyukak 50-60%-a szoptat.
Persze ido kell, mig a tapszeres berogzulesek eltunnek az anyukak fejebol. A mi egyik gyerekorvosunk beismerte, hogy o egyik gyereket sem szoptatta, es a kornyezetemben szinte egyik anyuka sem szoptat. Tul farasztonak tartjak, es persze szules utan azonnal fogyokurazni akarnak, hogy mar 2 het mulva fel tudjak venni a regi farmerjukat!! Beszeltem olyanokkal is, akik egyenesen gusztustalannak tartjak a szoptatast.
Tavalyi szulesem elott a korhazban be kellett irni, hogy a babat szoptatni akarom-e vagy a tapszer mellett dontok, mert akkor adjak neki azonnal szules utan. Ha viszont szoptatok es problema merul fel, akkor van hova fordulni, mert a korhazat barmikor lehet hivni, es segitenek, es itt is van LLL, szinte minden varosban.
Szoval itt meg csak alakuloban van a dolog; meg sokat kell fejlodni amig a szoptatas teljesen teret hodit. Remelem eljon az az ido is egyszer.
Mindenesetre en nem a tapszer elerhetosegevel illetve elerhetetlensegevel szabalyoznam a dolgokat; a mentalitast kell megvaltoztatni.

Andi
andianya71
 


Sziasztok!

Pele, Andi, igazatok van, az igazi megoldás jórészt a hozzáállás megváltoztatásában rejlik. Amíg az a természetes, hogy a szülo anya eldöntheti, hogyan AKARJA táplálni gyermekét, ahelyett, hogy tudatosan a legtermészetesebb megoldást választaná, addig nem sok minden fog változni.
Ami az orvosokat illeti: én erosen korlátoznám a tápszerfelírási jogukat. Ha úgy ítélik meg, hogy a babának nem elég a mamája teje, eloször konzultálni kellene a védonovel, aki legjobb tudása szerint segítené a kismamát, megnézné, hogyan szoptat, nem a szopási technikával va-e baj, stb. Ha o is csodöt mond, el kéne küldeni a mamát és a babát szoptatási tanácsadásra, mondjuk komolyabban kéne venni a La Leche Liga meg a Szoptatásért Magyar Egyesület által végzett munkát. És talán nem ártana, ha nálunk is lenne Laktációs Szaktanácsadó képzés (tudtommal nincs, de ha valaki tud ilyet, kérem, tájékoztasson, mert érdekel a dolog). Legjobb tudomásom szerint, ma Magyarországon minössze egyetlen Laktációs Szaktanácsadó van.
Ha végül mindenki azt állapítja meg, hogy az anyukának valóban nem elég a teje, no akkor írhatná fel az orvos a tápszert. És ekkor derülne ki, hogy igaz, hogy az anyák 98 százaléka tudná szoptatni a gyermekét!
Dehát ez utópia.

Iboly
Iboly
 


Andi, én a Similac nevu tápszerrol tudok, az van itthon.

Iboly
Iboly
 


SZiasztok!

Na ezt megint nem tudom szó nélkül hagyni.
Bóbita irta:
"Andi, ettöl függ!!! Minnél kevesebb helyen lehet tápszert kapni, annál macerásabb megvenni, emiatt talán többen fognak szoptatni, mert nem szeretnék átélni az ilyen kellemetlen szituációkat. Talán ahelyett, hogy a patikákba mennek sorbaállni, megpróbálnak otthon fözni egy teát, lepihenni, zenét bekapcsolni, megnyugodni és mellre tenni azt a babát. Mert anyatej attól lesz! "

NA de itt nem a piciknek való tápszerek boltban való árusításának megszünéséröl van szó!!!!!!
Hogy lenne már anyatej, a már nem szopó 1,5 évesemnek a pihenéstöl? Ne is haragudj, de ezt te sem gondolhatod komolyan!!!

Igenis nem értem, hogy pl. egy Milumil 3-as típusú babatejet, ami 1 éves kortól ajánlott a tehéntej kiküszöbölésére, miért csak gyógyszertárban lehet beszerezni.
Nem hinném, hogy egy ilyen babatej szoptatás ellenes lenne.

Idáig az egészen piciknek való tápszereket receptre és gyógyszertárban lehetett kapni. És ez jól is van így. Azaz, ha bementél az X boltba nem jött veled szembe a tápszer, így nem ártott a szoptatásnak sem. Egyéb helyeken KIZÁRÓLAG 2-es és afeletti tápszert lehetett kapni, ami már a nagyobb babáknak van.
Ráaádsul a gyógyszertárban kb 20%-kal többe kerül a tápszer.

A történet tehát mégcsak véletlenül sem arról szól, hogy ne szoptassunk.

Már megint a ló tulsó oldala. Már megint a türelem és az empátia teljes hiánya, azokkal szembe, akik akármilyen ok miatt nem tudnak már szoptatni, abbahagyták, mert...
HAjrá. Elfogyott a tápszer? Vasárnap délután vagy éjjel van? Nincs a közelben gyalogosan megközelíhető ügyeletes gyógyszertár? Tömjük a kicsibe a tehéntejet??

NA jó, már megint csak felbosszantottam magamat ezen az egészen. Hogy a feketén és a fehéren kívül miért nem lehet észrevenni a többi színt...

Piglet
Piglet
 


KÖSZÖNÖM SZÉPEN PIGLET, hogy megírtad helyettem!

Már tegnap éjjel óta kb. ezt fogalmazom magamba, hogy hogy is írjam le, hogy senki ne bántódjon meg és ne értsen félre. Végre valaki, aki figyelmesebben is elolvasta amit írtam és nemcsak a tápszer szón akadt meg a szeme.

Ettol függetlenül támogatom és hiszem, hogy a szoptatás a legjobb egy babaának.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok Lányok,

Nekem már ugyis mindegy, tehát leirom azt amit gondolok.

Én úgy gondoltam leirom azt, amit tudok és amit józan ésszel ki tudok következtetni.
És higgyétek el, elég empatikus vagyok mindenkivel szemben. Nem csak veletek szemben. Ha nem lennék teljesen más szavakkal irtam volna azt, amit irtam!! Egyszer azt mondták nekem: " Nem tudsz mindenkinek segiteni! " Nem hittem el és teljes szivemböl hittem, hogy ez nem igy van. Sajnos, egyre többször tapasztalatom, hogy igaz.
Viszont tényleg hibáztam! Mivel tápszeres táplálásban nem vagyok tűlságosan járatos, legalább tájékozott lehettem volna!!! Viszont abból, amit Kata irt, nem derülhetett ki számomra, hogy újszülötteknek csak patikában lehet tápszert kapni. Mindezt má tudva, fenntartom a véleményemet.

És látok szineket is. Nem csak szürkét. Látom a pirosat, kéket, a szivárvány minden szinét és éppen emiatt csinálom azt amiröl azt gondolom, hogy jó. Mert úgy gondodlom a sok szint nem lehet egybefolyatni, mindenkinek a saját szinét kell megtalálnia. Mert nem csak a fehér és a fekete szinkombinációja létezik!! Empátiáról ennyit!!
És mivel elöre láttam a dolog következményét, ez volt a legelsö mondatom:
"Nem szeretnék senkit sem megbántani a következö irásommal, nem szeretnék senkit sem birálni, csak leirom a másik oldalról megközelitve a témát. " Mert erröl még senki se közelitette meg!!! Csak biráltatok! Empátiáról még ennyit.
Ezen kivül egyáltalán nem érzem, hogy átestem volna a ló túloldalára, csak fekete és fehér létezne számomra. Nem tudom, hogyan gondoljátok, hogy meséljek a szoptatás élményeiröl, kutatásokkal bebizonyitott pozitiv hatásairól? Komolyan kérdem! Miközben irom az anyatejes táplálás elönyeit, egyfolytában hangoztatnom kellene, hogy persze a tápszeres táplálás is lehet ugyanolyan szép és jó?! Én sosem mondtam, hogy én vagyok a jó anya, mert szoptatok. Azt gondolom és hiszem, hogy a saját gyerekeim számára én vagyok a legjobb és azt gondolom, hogy mindenki a saját babájának a legjobb mamája. Én nem lehetek senkinek sem olyan jó, mint a mama. Én nem tudok senkinek annyi szeretet, kedvességet adni, mint a saját mamája. Éppen ezért azt gondolom, hogy akkor jó az anya-gyermek kapcsolat, ha a mama mindent a saját tudásának, akaratának megfelelöen tesz. Nem kételkedik abban, amit csinál és helyes döntéseket hoz. Viszont szerintem a leendö anyák inkább szoptassanak és ehhez kapjanak meg minden segitséget, semmint tápszeren neveljék gyermekeiket. És ez a topic nekik is szól és hiszem, hogy sokan, akik olvassák ezeket az oldalakat bátrabban fognak a szoptatáshoz hozzáállni. Ne várjátok el tölem, hogy népszerüsitsem a tápszeres táplálást, mindemelett elfogadom, mert létezik!!! És anyatejes táplálás ügyében inkább tudok én segiteni, mint egy olyan - nagyon kiváló, szeretö anya - akinek ilyen téren nincsenek tapasztalatai. Mert tudom mit kell tenni, nem csak elméletben!! Szóval erröl ennyit és részemröl vita lezárva!

Kata, elolvastam, amit irtál. Csak nekem ez a véleményem róla.

Piglet, több kérdésem lenne. Mivel nincs tapasztalatom tápszeres táplálásban, töled kérdezem. Tényleg nem lehet elöre tervezni, hogy hány doboz tápszer legyen otthon? Úgy tudom, meghatározott adagokat kell késziteni. Tehát kiszámolható, hogy egy doboz tápszer mennyi ideig elég. Márpedig akkor, be lehet szerezni mondjuk péntek du és nem kell vasárnap este megdöbbenve állni, hogy elfogyott a tápszer. Még egy dolog: 1 éven túl, már ehet a baba egy csomó mindent. Tehéntejet is egy éves kor után. Esetleg egy estét kibir tápszer nélkül (vasárnapi példánál maradva), mondjuk teát kap estére. Szerintem.
És még egyszer utoljára irom a saját véleményemet a témában Milumil-3 ügyben. Bár tudom ezután ismét támadosok középpontjának teszem ki magam.
A Milumil-3 egyszerüen gazdasági fogás. Mivel a szoptatás népszerüsitésének hatására egyre többen próbálkoznak és sikeresek, az újszülötteknek való tápszerek fogyásának a mennyisége lecsökkent. Ez egyenlöre nem vélemény, hanem tény. Úgye nem gondolod, hogy a kiesö bevételt nem fogják valamivel pótolni a tápszeregyárak? Erre való a Milumil-3. Kiesö bevétel pótlására. Igény teremtettek valamire, amit a közönség elfogad és már nem is tud nélküle élni.

Bóbita
Bóbita (bóbita)
 


Bar Pigletnek szantad a kerdest, de en is leirom a sajat valaszomat. Igen, ki lehet szamolni mennyi tapszer kell. En pl. a babam 9 honapos koraban kiszamoltam mennyi doboz tapszerre van szuksegunk 11 honapos koraig (a mi dokink szerint nem szukseges egy eves korig varni a tehentejjel) es annyit vettem. Azutan se tobbet.

Andi: Azert is "eroltetik" a dokik az USA-ban (en is onnan irok) a tehentejet egy eves kor utan, ahogy fentebb irta valaki, mert a tehentej olcsobb. Legalabbis igy mondta nekem a dokim. Minek felulni a sok hulye reklamnak, ha olcsobban, tehentejbol is megkapja a kisgyerek a szukseges tapanyagokat. Bar, ha erzekeny a gyerek a tejre, mint ahogy irtad, akkor viszont en sem ertem, hogy a doki miert van megis oda erte, s miert nem latja be, hogy a tapszer (ilyen esetben) megfelelobb.
Kunigunda
Kunigunda
 


Bocs, az elozo hozzaszolas elso resze Bobitanak szol.
Kunigunda
Kunigunda
 


Bóbita:

A véleményed mint a másik oldal:
Egy dolgot értsél meg, az anyák legnagyobb hányada nem kényelembõl, vagy önzésbõl ad tápszert a gyerekének. Azt gondolom, hogy mindannyian - legalábbis akik ideirnak biztosan - kellõ intelligenciával rendelkeznek ahhoz, hogy felfogják a szoptatás fontosságát.
Azért mert akármilyen okból tápszert kell valakinek adnia, azért hátrányos helyzetbe hozni szerintem inkorrekt.
Gondold csak végig. Én pl. iszonyúan megszenvedtem lelkileg azt, hogy nem megy a szoptatás - és ezzel így vannak a többiek is. Kénytelen vagy tápszert használni, és még mindehhez vásárold meg még drágábban mint idáig. MIBÕL????? A hatalmas családi pótlékból??? NEm elég, hogy nem megy, de legalább még fizessek is duplán mindezért??? Milyen jogon????

Senki sem várja el tõled, hogy népszerûsítsd a tápszeres táplálást, DE!!!
Azért végig lehet gondolni, hogy bizonyos rendelkezéseknek milyen hatása van. És ez a rendelet elég nagy baromság!!
Amiket ti itt Ibollyal egymást kontrázva a témáról irtatok, az a meggondolatlanság.
Õ Amerikából teszi mindezt - ergo fogalma sincsen, hogy milyen tápszer típusokról van szó, milyen a védõnõi hálózat stb. Te pedig itthonról, de legalább ugyanennyire nem volt róla fogalmad, hogy a legkisebbeknek való tápszer szigorúan receptre adják.

MAXIMÁLISAN TÁMOGATOM A SZOPTATÁST, ÉS HISZEK ABBAN IS, HOGY TALÁN A HARMADIKKAL MÁR NEKEM IS SIKERÜL.
De annak, akinek ez nem okozott nehézséget, annak aki nem csinálta végig a kínlódást, a tápszeres históriát, annak nagyon könnyû kinyilatkoztatni, hogy pihenjek, meg teázzak meg telefonáljak a LLL-nek stb.
(Akikrõl egyébpént csak így zárójelben nekem nagyon rossz véleményem és tapasztalatom van)

TÁPSZER ADAGOLÁS
Nagyjából!!!! ki lehet számolni, hogy mennyi tápszer kell. Ezzel nincs is gond.
De azért elõfordulhatnak az alábbiak is:
1. Elfelejtetted
2. Elmentél a gyógyszertárba - ami a közeletekben van - és ott nem volt az általad használt. Tovább mentél, de ott sem volt.
3. A gyereked nagy ívben tesz, arra hogy te mennyi tápszert írtál elõ neki egy napra, és esetleg éhesebb stb.
és itt van pl. egy ilyen hosszú ünnep stb.

A fiam pl. (11 hónapos) ha nem tápszert kap estére, akkor felébred éjszaka, akár többször is, mert éhes. A tea kevésbé laktató, mint a tejféleségek.

Milumil 3:
NA ezt ne!!! Állandóan a tehéntej allergiáról magyaráz mindenki. A tápszergyártók éppúgy mint a szoptatást 2 éves korig ajánlók. MErthogy a tej, az így nem jó, meg úgy nem jó.
NEkem a nagyobbik gyerekem allergiás a tojásra. Úgyhogy én inkább késõbb adtam a tejet is, bár arra meg biztosan nem allergiás, de az ördög nem alszik.

Szerintem mindent így a tápszer kérdés szabályozását is csak ésszel lehet kezelni.
Mindenesetre a mostanában kiadott védõnõi könyvben szereplõ alábbi mondat:
"Ez a baba nem anyatejet kap. A tápszertõl még sírni sincs ereje."

FELHÁBORÍTÓ, UNDORÍTÓ stb.

Na azt hiszem ennyi.
Mindenkinek aki sokáig tudta szoptatni az elsõ, második stb. gyerekét kívánom, hogy SOHA ne kelljen átélnie a másik oldalt. Nem olyan könnyû, nem olyan egyszerû és nem olyan fantasztikus.

Piglet
Piglet
 


Piglet,

en tokeletesen megertem amirol beszelsz. Tiszta szivembol merem mondani, hogy mindent elkovettem mindket gyerekemnel, hogy minel tovabb tudjam oket szoptatni, de megsem sikerult ugy ahogyan terveztem. Az elso gyereket 4,5 honapig szoptattam; foiskolara jartam, es a vizsgaidoszakban par nap leforgasa alatt szinte teljesen elment a tejem. Tobb liter tejserkento gyogyteat ittam, fejtem, orankent szoptattam, de nem lett tobb. Persze a vizsgak miatti idegeskedest nem tudtam csokkenteni, es ez volt a baj.
A masodik babaval a 8. honapban kezdtem erezni, hogy kevesebb a tej. Ujra: fejes, gyogytea, orankenti szoptatas. Eredmeny ugyanaz.
Azt meg hozzateszem, hogy bar mindket mellbol egyforman szoptattam, a balban mindig lenyegesen kevesebb tej volt, hiaba fejtem kekre-lilara minden szoptatas utan. Az LLL-kepviselo azt mondta, hogy valoszinuleg abban a mellben kevesebb a tejmirigy, es a tejcsatornak is nehezebben atjarhatok. Ilyenkor mit lehet tenni?
Azt nem allitom, hogy ha tobb es jobb segitseget kapok abban az idoben szakertoktol, akkor nem javult volna a helyzet. Talan. Nem tudom.


Kunigunda,

elhiszem, hogy az itteni orvosok azert javasoljak a tehentejet, mert olcsobb. En viszont ugy gondolom-amellett, hogy elismerem a hulye reklamfogasokat-, hogy a tapszerben sokkal tobb, es a gyerek szamara jobban feldolgozhato tapanyag van mint a tehentejben.

Andi
andianya71
 


Piglet 100%-ig egyetértek veled. Nekem mindkét babámat 4-5 hónapos korukig sikerült szoptatnom. Utána nem kellett nekik, elfordultak, fél óránként éhesek voltak (a védono szerint is kevés lett a tej), illetve állítólag a csökkent pajzsmirigymüködésem - ezáltal hormonzavarom is okozhatta a hirtelen csökkeno tejmennyiséget, a baba egész éjjel sírt, így nem hogy kipihenni nem tudtam magam, még minimálisan aludni sem...
Nem beszélve, hogy most a másodiknál már a teendoim is megduplázodtak.
Mivel pollenre és a tejre is allergiás vagyok, no meg semmiképpen sem adnék fél éves babának tehéntejet, maradt a tápszer. Mégpedig a "második generációs".
Ja, a lefagyasztott anyatejet egyik babám sem issza/itta meg. Ezt dobhattam ki.
Pedig nagyon sajnáltam.

Az elore kiszámítható adagokhoz visszatérve:
Van, hogy a felét issza meg az adagnak és van hogy a másfélszeresét. Van, hogy éjjel nem kell fel, van hogy 2-3 alkalommal. Ennyit a kiszámíthatóságról.
Persze, hogy egyszerubb elovenni a cicit, mint fertotleníteni mindent, méricskélni,....
De, ha valakinek ez nem megy, marad a tápszer.

A családban két baba is felnott tápszeren (különbözo e.ü. okok miatt) és semmivel sem betegesebbek mint a többiek az oviban.

Andi2
andrea (andrea)
 


Borzasztó lenne, ha ez a topik is úgy elfajulna, mint a bölcsis Kép
Megint csak arról van szó, hogy elbeszélünk egymás mellett, senki nem szidta a szoptatni nem tudó anyukákat (a szopi lelki hatásait már le sem mertem írni, nehogy megint megkapjam, hogy butaságokat hordok össze, bár talán a szakértelmemet most nem vonnák kétségbe, na mindegy, talán majd máshol, mert amúgy nagyon érdekes).
De nemcsak a 3-as tápot lehetett szupermarketekben kapni, hanem a 2-est is, ami 4-6 hótól ajánlott, ez már szerintem bezavar a szoptatásba.
Én elhiszem, hogy ti személy szerint mindent megpróbáltatok, de sok olyan anyukát ismerek, aki nyakló nélkül, az első nehézségre adja.
Tényleg nem a levegőbe beszélek, mert fentebb írtam, hogy én is éltem meg problémákat, vizsgáztam is többször is a szoptatás alatt.
Nem állítom, hogy jó a rendelet, de akkor valami más támasz, kontroll kéne. Ti nem így gondoljátok?

Pele
Pele
 


Pele:

Azok az anyukák, akik nyakra fõre az elsõ nehézség után a tápszerhez nyúlnak, azoknak magyarázhatunk bármit. Az egyszerûbb utat választották, széttették a kezüket, hogy ez nem megy és ennyi. Nekik több órás elõaadást tarthatunk a szoptatás pozitívumairól, úgysem értik.

ÉS õket sem idáig, sem pedig ezután nem fogja érdekelni igazán, hogy hol vásárolják meg a tápszert. Megveszik és kész.

Én viszont komolyan gondolom, és hiszem, hogy nem ezek vannak a többségben, sõt.
ÉS igenis számít dobozonként az a 300,- FT.
MEgértem, hogy szabályozni akarták ezt a kérdést, de erre szerintem pont elegendõ volt az, hogy a legkisebbeknek valót receptre adták.
Ausztriában pl. még ennyi sincsen, és nem hiszem, hogy kevesebben szoptatnának.

Az a mit én leírtam errõl szól. MEg arról, hogy felnõtt emberek vagyunk. Jogunk van dönteni, hogyan tovább, mit veszek, hol és mennyiért. ÉS én nagyon utálom, ha ebben meg akarnak gátolni.

Piglet
Piglet
 


Szia Pele!

Örülök, hogy nem kezdtél hosszú litániában csak azért nem írtam meg én is a hirtelen eszembe jutott gondolatokat, mert én sem akartam, hogy ez a topic is bölcsis, abortuszos topic sorsára jusson. Kép

Én csak egy kérdés tettem fel, hogy ez már megint kinek jutott eszébe és kinek jó? És aki hallott vagy olvasott róla az írja meg, mert nekem elkerülte a figyelmemet.
Én még véletlenül sem akartam reklámot egyik félnek sem, de nagyon sajnálatos az is, hogy egy írásból kiragadunk egy szót és arra reagálunk a helyett, hogy az egész mondtot elolvasnánk.

Ugyan akkor még mindig érdekel, hogy ha a tápszert kivették a forgalomból, de a tejpépek megmaradtak pedig azok is tápszerbol vannak és 4-6 hónaptól adhatóak akkor azok miért maradtak?
Félo, hogy a tápszer most eltünik a boltból a tejpép meg marad szerintem sok anyuka azt fogja megvenni helyette. Így ez a rendelet nem segíti elo a szoptatás népszerusítését, mert semmiféle tájékoztató nem jelent meg róla, érte, ellene.

Sziasztok

bigacsiga Kata

Ui.:Pele tudom Te az elején nem értettél félre és probáltál segíteni azt nagyon köszönöm.
bigacsiga
 


Sziasztok!

Néhány gondolat eszembe jutott írásaitokról. Az egyik a vasárnap esti tápszervásárlás: a pelenkát is vasárnap este veszitek meg??? Szerintem a kettõ egyformán kiszámítható, avagy kiszámíthatatlan. Tápszert sose vettem, de pelust igen, viszont érdekes módon nem szoktam vasárnap este ott állni pelus nélkül.

Ami szerintem jó lenne, ha tényleg receptes lenne a tápszer, a dokik rendesen felmérnék, hogy tényleg kell-e, és abban az esetben támogatással árulnák a patikákban. (vagy az egész kicsikre még így van?) Nekem ez egy normális megoldásnak tûnik. Szerintetek?

Valaki emlegette a kékre-lilára fejte a mellét dolgot. Errõl még Piglettel már folytatott "vitám" jutott eszembe, hogy masszírozni hogyan kell a mellett, merthogy szerintem simogatva, azaz nem fájhat a "masszírozás", szerinte viszont szükséges erõsen, különben hatástalan. És ehhez jött most valakinek ez a mondata. Fejtem, az ikrekkel több mint fél évig, naponta kb. 6-7-szer, minden alkalommal mindkét mellemet. Elõtte az elsõvel csak alkalmanként. Azt hiszem, fejés ügyben elég sok tapasztalatot gyûjtöttem. Szerintem a fejést megelõzõ "masszírozás" nem szabad, hogy fájdalmas legyen, nem úgy kell. És a fejéstõl sosem lett kék avagy lila a mellem. Szerintem itt is hiányzott valaminõ helyes technika, amiben a védõnõnek segíteni kellett volna.

Ildi

u.i.:Piglet, higyj benne, hogy sikerülhet a harmadikkal! Nõvéremnél az elsõ kettõ 3 hónapig kapott anyatejet. Mellesleg pajzsmirigy problémás. A harmadik most múlt 6 hónapos, néhány hete kap gyümölcsöt, és pár napja próbálkoznak a fõzelékkel. És semmi tápszer, avagy tehéntej (a másodiknak azt adott), tisztán anyatejesnek sikerült.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


OFF

ILDIKÓ!

Már többször leírtam, hogy a masszirozás nálam nem "ERŐSEN"-t jelent, és naná hogy nem kell, hogy fájjon, de te sajnos meg sem hallod. Először azt irtad, hogy nem kell masszírozni, csak simogatni. Majd mikor elmondtam, hogy én sem dörzsölésre gondoltam, akkor, hanem gyengéd masszirozásra, egy kis forttírtörülköző segítségével, akkor ismét leirtad, hogy dr. B vagy kicsoda szerint így meg úyg, simogatva, meg a férj csinálja stb.
Most ott tartunk, hogy megint ezt hozod fel, meg azt, hogy szerintem úgy kell masszírozni, hogy fájjon.
Légyszíves olvasd el rendesen, amit irok, ha meg nem emgy, akkor ne magyarázz bele a szavaimba mást.
ON

JA és pelus és tápszer vásárlásról:
Örüljél neki, hogy te ennyire szuper vagy, hogy soha semmit nem felejtesz el, minden sikerül, amit elhatározol stb.

Másnak sem biztos, hogy ez mindig sikerül. Én nem vagyok tökéletes, és nem is akarok annak látszani. (Most például ennek a jegyében a higgadtságomat félretéve dühös lettem.)
ÉS mivel én már csak ilyen vagyok, ezért igenis bosszant, hogy most 300 Ft-tal drágábban kell megvásárolnom azt, amire a gyerekemnek szüksége van.


Piglet
Piglet
 


Piglet!

Sajnálom, hogy megbántottalak, nem volt szándékomban! Szerintem nincs egyetértés köztünk a fejés-masszírozás menetében, de most igazán nem is te voltál számomra a téma, hanem az, hogy miért is kellett valakinél kékre lilára fejni, és ott sem az illetõt szándékoztam bántani, hanem felvetettem, hogy talán nem jó technikát mutattak neki, avagy nem mutattak neki jó technikát.

És nem vagyok sem szuper, sem tökéletes.

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Ildikó!

Ha nem én, vagy a nézeteim a téma, akkor miért kell belekeverni a nevemet??????

Piglet
Piglet
 


Jó. A téma részemrõl az (volt), hogy a fejés (és masszírozás) témát napirendre hozzam, hátha mások véleményét (technikáját) is megismerhetem ezáltal. Sajnálom, hogy beleírtam a neved, ígérem, a jövõben jobban koncentrálok ilyesmi elkerülésére.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


En voltam az, aki a kekre-lilara fejest emlitette. Termeszetesen nem lett kek es lila a mellem, ez csak egy hasonlat volt annak erzekeltetesere, hogy nagyon sokat fejtem.
Persze lehet, hogy rossz technikat hasznaltam, es azert nem termelodott tobb tej. Elektromos mellszivom volt egyebkent.

Andi
andianya71
 


Szia Piglet,

Néhány gondolatodban teljesen egyetértek veled ( most nem szeretném mind kifejteni, de ez a "Ez a baba nem anyatejet kap. A tápszertõl még sírni sincs ereje" valóban nagyon eltúlzott és bántó, söt!!! ), néhányban pedig megtartom a véleményem ezentúl magamnak! Számomra ennyi a tanulság. Csak hidd el, hogy én is felelösséggel gondolkodó ember vagyok és sohasem mondanék olyat, ami másnak bármilyen kárt okozna!! Talán azért érzed, hogy bántó vagyok vagy kevésbé elfogadó, mert nem személyesen beszélgetünk. Remélem úgy nem tünnék annak!! ( De lehet, hogy már rég otthagytál volna? )
OFF - miért van rossz tapasztalatod LLL-el? Komolyan érdekel a véleményed, akár e-mailban is, ha nem szeretnéd itt leirni. Hiszek abban, hogy a negativ tapasztalatokból tanulni is lehet.

Bóbita
Bóbita (bóbita)
 


Bóbita!

Nem veled van a bajom ,és nem is azzal, hogy mélységesen hiszel abban, hogy a szoptatás, és ezzel az anyatej a legjobb stb. Én is hiszek benne. Ha nem így lett volna, akkor pl. a második gyerkõcnél nem kínlódtam volna hónapokig azzal, hogy fejjek, mert ha cumisüvegbõl is, de anyatejet kapjon.
Csak pont vele, és az elsõ gyerkõccel is sajnos, rengeteg gyötrõdésen mentem keresztül. Lelkileg sem volt éppen felhõtlen ez az idõszak. És mindezen idõ alatt a megjegyzések tengere... Olyanoktól, akiknek lehet,hogy voltak nehézségeik, de nem élték át azt, amit én, és tovább tudtak pl. szoptatni. Rossz lehetett az a krízis is, de mivel a dolog végül müködött, ezért utólag könnyû okosnak lenni.

Na nekem azóta kinyílik a bicska a zsebembe, ha valaki úgy beszél a tápszerrõl, a tápszert kapó gyerekekról, és az azt adó anyákról, ahogyan itt is. Elítélõen, megrovóan, lenézõen, kioktatóan. Ha pedig rájön, hogy ezek mögötti is emberek és történetek vannak, akkor jön a "tudom, hogy te nem... de mások" típusú sztereotípia.

És elhiszem, hogy felelõsségteljesen gondolkozol, és elhiszem, hogy ha beszélgetnék az jobb lenne.

Te pedig ezt értsd meg.
Soha nem írtam, és nem is fogok arról írni, hogy a tápszer milyen jó. Nem az. Csak egy szükségmegoldás. De legalább van. ÉS mi ugyanúgy a legjobbat akarjuk a gyerekeinknek mint bárki más.

Piglet
Piglet
 


SZIA Piglet,

Teljesen átélem a problémádat. Nekem is volt olyan idöszak, mikor azt gondoltam - ráadásul tudatosan - hogy én nem fogok soha többé szoptatni, mert pontosan az ilyen dolgok keltettek bennem egy olyan "dacot vagy ellenérzést", ami ezt kihozta belölem. Aztán átgondoltam és megnyugodtam. Most úgy gondolom, hogy nem törödöm már az ilyen túlzó dolgokkal, mert ez a mai napig belölem is ellenérzést vált ki. Csak ilyenkor, mint pl. ennél a "rendelet-dolognál" nekem is vannak mindenféle gondolataim. Nem a tápszer ellen vagyok, csak egyszerüen azt szeretném, ha minden baba tudna szopizni. Talán azért, mert nálam ez annyira egyszerüen ment ( pedig voltak kezdetben mindkét gyerekkel problémák ).
Piglet, nem lehet, hogy amiatt nyilik ki a bicska a zsebedben, mert kudarcnak élted meg a szoptatást? Nem megbántani szeretnélek, tudom, hogy nem a szó szoros értelmében kudarc (pont a sok fejés miatt), de nem találtam jobb kifejezést rá. És mert nem érzed, hogy elismerést kaptál amiatt, hogy mennyit fejtél és próbáltad a lehetö legtöbb ideig anyatejet adni?

Bóbita
Bóbita (bóbita)
 


Sziasztok!

Annak ellenére, hogy én maximálisan, 10000%-ig szoptatáspárti vagyok, mint az gondolom ki is derült, sose értettem, hogy miért csak az 1-es tápszerekre van támogatás 6 hónapos korig. Hiszen aki előtte elkezdett tápszerezni, az vszínűleg utána is rákényszerül, tejet meg egy éves kor alatt nem szabad adni. Mivel szándékozták áthidalni a 6hó-1év közti időt? Én azért remélem, hogy ezen rendeletnek lesz olyan pozitív hatása is, hogy esetleg a 2-es tápokat is lehet majd receptre, támogatással kapni.
(Egyébként a legkisebbeknek valókat sem CSAK receptre lehet megvenni, csak úgy olcsóbb.)
Kontrollra meg arra gondoltam, hogy talán tápszerrecept helyett az lenne a rutin protokoll, hogy szoptatási tanácsadóhoz küldik a mamikat, vagy esetleg lenne is ilyen szakember minden rendelőben....

Üdv: Pele
Pele
 


Sziasztok!

Most látom, mekkora vita lett néhány mondatból itt is. Ami az általam leírtakat illeti, tisztáznék néhány félreértést.
Eloször is: Azt írtam, hogy Amerikában szültem az elso babámat, nem azt, hogy jelenleg is ott élek. Tehát van némi fogalmam az itthoni helyzetrol.
Azt is említettem, hogy vele, az elso kisfiammal, csodöt mondtam a szoptatás terén és ezt a mai napig nagyon bánom. Nem érzem, hogy rosszabb anya lennék, mint azok, akiknek elsore sikerült. Így aztán eszemben sincs elítélni benneteket, akik most jártok abban a cipoben, mint én akkor. De azt a véleményemet igenis fenntartom, hogy a baj forrása elsosorban információhiány!!! A második babám születésekor már többet tudtam errol a témáról és nem engedtem, hogy az orvos "biztos, ami biztos" felírja a tápszert, mert szabadságra ment.
Valóban nagyon bosszantó, hogyha a gyógyszertárban drágábban lehet hozzájutni a szükséges tápszerhez, mint korábban a szupermarketekben. Nem érzem úgy, hogy ez helyes, csak azt gondolom, hogy a tápszert bizony ne lehessen csak úgy leemelni egy polcról bármelyik közértben.
A tápszeres babákat földbedöngölo reklámok kritikán aluliak és nem érik el a céljukat. Ebben nyilván egyetértünk.
Az anyák legtöbbje nem jószántából ad tápszert a babájának. Elhiszem, hogy ti is mindent megtettetek a szoptatás érdekében. De vajon elég segítséget kaptatok-e hozzá? A család és a szakemberek részérol? HOZZÁÉRTOK részérol? Mert a jószándék nem elég, tudás, információ is kell hozzá. Nekem a legnagyobb jószándékkal adtak olyan tanácsot, ami végül is oda vezetett, hogy már nem lett tejem.
Sajnos az orvosok és a védonok egy része még ma sincs birtokában olyan információknak, amelyek nélkülözhetetlenek a helyes tanácsadáshoz.
3. számú babatej: egy éves kor után adható a tehéntej. A 3. babatej tehéntejalapú. Mi a különbség? Aki allergiás az egyikre, allergiás lesz a másikra is. A babatej vitaminokkal dúsított. Na, de az alma meg a többi gyümölcs is. Aki változatosan táplálkozik, nem szorul vitaminpótlásra. Drága a gyümölcs, zöldség? Persze, de azért megvesszük és fozünk ebédet, mi sem élünk babatejen. Ami szintén nem tíz fillér, ugye? De mindenki azt ad a babájának, amit a legjobbnak ítél, ha babatejet, azt, ha sima tehéntejet, hát azt.
Lányok, véletlenül sem akartam megbántani senkit, aki tápszert kényszerül adni a babájának, remélem, ez egyértelmu?! Ne sértodjetek meg, az ilyen viták, ha nem fajulnak el, építo jelleguek és sokat lehet belolük tanulni. Jól jön ez majd valakinek, aki végigolvassa.

Üdv
Iboly
Iboly
 


Kedves Lányok!

Iboly azért én lényegi különbséget látok a tehéntej és a babatej között. És most csak errol a kettorol beszélek. Bár mind a ketto a tehénnek a tejébol van azért az lássuk be a tehéntejbol minden ami értékes ki van lopva a tejtermék gyártás miatt a babatejben meg azért nagyjából benne van az ami egy szintejben benne van. Pl. sokkal zsírosabb mint a bolti tej. Ezt érzem is, mert mindennap két cumisüveget mosok az egyik tehéntejes a másik babatejes. A normál boltokban meg igen igen ritkán lehet 2,8%-osnál naggyobb zsirtartalmu tejet kapni pedig a gyereknek ez lenne az ideális.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Errõl az jutott eszembe, hogy mi a jobb: ha megveszem a konzerv bébiételt (ami ugye gyári, ellenõrzött, tuti) avagy magam fõzök neki (ami jobb esetben saját kerti, és tudom mibõl van, rosszabb esetben a zöldségestõl származik)?
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szia Kata!

Igen, én is azt olvastam valahol, hogy a 3,5%-os zsírtartalmú tej volna a legideálisabb. A többiben elég nagy kárt tesz az az eljárás, amelynek során kivonják belolük a zsírt.
A babatejnek mennyi a zsírtartalma?

Egyébként továbbra is amondó vagyok, hogy lehetoleg természetes forrásból kell biztosítani a megfelelo vitamin (ill. zsír) bevitelt.

Iboly
Iboly
 


Ja, még valami: mi a Sole 3,3%-os tejet vesszük, jóízu és "anyag" is van benne Kép Sot, láttam a múltkor 3,6-osat is, talán Millit?

Iboly
Iboly
 


Bóbita!

NEkem már korábban is hasonló volt a véleményem. Erre csak ráerősített a saját tapasztalatom.

Az LLL-ről meg csak röviden annyit, hogy felhívtam őket, elmondtam a gondomat. Nekem estek, hogy miért így,meg miért úgy, és legfőképpen miért nem amúgy. Amikor kiejtettem a tápszer szót a számon, na akkor meg már minden voltam csak szép, és kedves nem. Úgyhogy köszönöm, de őket inkább nem. PEdig én komolyan reméletem, hogy esetleg segítenek.

Piglet
Piglet
 


Sziasztok!

Elolvasva ezt a topicot, bizony a vitak alapjan en a tapszer mellett dontenek. Ha ilyen sok kinlodassal jarhat, es peldaul Piglet eseten raadasul remenytelenul, a szoptatassal valo probalkozas, minek szenvedni es a babat szenvedtetni, ha a tapszert csak levehetem a polcrol, elkeszithetem es a babus mar szurcsolheti is!
Malacka67
Malacka67
 


Sziasztok,
kedves Malacka67,
miért adnék a gyerkeemnek MESTERSÉGES valamit, ha adhatok neki TERMÉSZETESET is, ami sokkal jobb? Kínlódással jár, lehet, hogy felesleges a kínlódás, mert nem jutok semmire, de LEGALÁBB MEGPRÓBÁLTAM.
Babatej: abszolút egyetértek ibollyal. Mindent leírt, úgyhogy csak csatlakozni tudok Kép.
Egyébként nálunk (GRobyban) lehet kapni 3,6 %-os tejet is, rendszresen. Nem tudom, ki gyártja, egyszerû zacskós tej.
Nógrád megyében, Kutasón vettünk egy kis házat (egyelõre nyaralónak, de lehet hogy végleg leköltözünk), ott lehet tehántejet kapni (a szomszéd fsaluban kecsketejet is). Azt már elhatároztam, ha ott vagyunk, csak IGAZI tehéntejet fogunk inni. Jól felforralva. De igazit. Higyjátek el, ami a boltban van, még a magas zsírtartalmú is, nem az igazi... Elvéve belõle ez-az, hozzáadva ez-az. Akkor árezni igazán, ha az igazi tehéntejet megkóstolja az ember.
Bébiétel: ha magam termelem a kertben a hozzávalókat, vagy biztos helyrõl veszem, egyértelmûen a magam fõzõcskéja mellett teszem le a voksom. Tavasszal, amikor még inkább csak primõr van, vagy olyasmi téli zöldség, amibõl már gyaníthatóan "elillantak" a vitaminok, akkor inkább a gyári bébiétel. Meg akkor, amikor elkezdi etetni az ember a gyerkõcöt pürével, és a gywerkõc négy nap alatt eszik meg két dl-t (lásd Emese lányom), akkor sok értelme nincs fõzõcskézni. Akkor johet a gyári kaja...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


sziasztok!
nagyobbik lányomat(2és fél) 10 hónapig szoptattam,ezután saját maga mondott le róla. el sem tuddtam képzelni akkor hogy esetleg nem anyatejjel táplálom. most van egy 7 hónapos babám. mikor megszületett, rendesen beindult a tejem. mikor hazajöttünk a korházbol, felcserélte a nappalt és az éjszakát. egész éjjel fent volt, nappal pedig a nagyobbikkal voltam, aki nagyon beteges volt, egymást érö fülszurások... aztán kivették a manduláját .a pici is nagyon beteg lett felszurták a fülét ,nekem pedig egyre kevesebb lett a tejem, és amit szopizott annak is a nagy részét visszabukta. teljesen kvoltam. görcsösen ragaszkodtam a szoptatáshoz. probáltam fejni, teákat... közben egyre inkább apadt a tejem.végül muszály volt bevezetni a tápszert és 3 hónapos kora ota nem szopik. rájöttem, hogy tényleg jo az anyatej (legjobb minden szempontbol) de nem szabad átesni a lo tulso oldalára. megnyugodtam és szép vidám egészséges kisbaba.
üdv: Mea
Névtelen
 


Kedves Malacka67!
Ha érdekel, szívesen írok egy mailt neked arról, hogy miért fontos a szopi (nem akarom itt leírni, nehogy a tápszerező anyukák bántásnak vegyék). No meg egyszerűen jóóóó!

Üdv: Pele
Pele
 


Kedves Pele!

Nem szoktam sokat irni, bar mindig elolvasom a babanetet a kezdetek ota. Szoval itt vagyok allandoan!

Miert kell ilyen rosszmaju megjegyzeseket tenni? Szerintem mindenki tudja, hogy miert jo a szoptatas! Az is, aki nem szoptatott sokaig, es lehet, hogy meg jobban, mivel problemai voltak! Tudod mi hianyzik nekem a legjobban a szopikbol? ( lanyom masfel mult) A meghitt kozos egyuttlet. Ezt nem lehet potolni es szerintem minden anyuka ezert eri meg kudarcnak a szoptatast meg erosebben, mert evvel nemcsak a babaja vesztett, hanem o is. Ez mindkettojuknek jo, es vesztesek mindketten, ha nem megy tovabb!

En ezt az egesz tapszeres dolgot felfujt dolognak tartom! Anyaink nem is tudom miota - 40 eve vagy tobb - nem voltak szoptatas partiak! Akkor meg miert varjak most el ettol a genaraciotol, hogy azonnal megvaltozzon a gondolkodasuk. Amugy en nem latom ennyire lehangolonak a szoptatas ugyet. En szinte csak olyan anyukakkal talalkoztam, akik mind szoptatni akartak, akarnak. Csak eppen lehet hogy azert hagytak abba, mert nem kaptak megfelelo segitseget, informaciohiany miatt.Itt nem a rendeletek fogjak megvaltozatni a kozfelfogast a szoptatasrol ( amugy ezek a rendeletek ugy kezelik az embert, mintha gyerek lenne), hanem a gondolkodas lassu atalakulasa, a pelda, az informacio terjedese.

Csak ennyit akartam mondani, na meg meg annyit, hogy "azert nem tudsz szoptatni, mert valamit te nem jol csinalsz" kijelenteseknek koszonheto sokszor, hogy a gorcsos akarasbol semmi jo nem sul ki. Segitsunk, de ne ily modon! Ne akaratosan, igy semmi ertelme!

Alma.
Alma
 


Engem nagyon idegesített, hogy szegény gyerekem sír az éhségtol ájjel-nappal. Ezáltal még pihenni sem tudtam, meg a naggyal is kell foglalkozni.
Most, hogy a dokino szerint is jogosan pótolunk a babánál 4,5 hónapos kora óta, minden tökéletes. Jól lakik végre a 2,5 dl tápszertol. Nekem már csak alig mérheto volt a szopási mennyiség. Tehát tényleg nem volt tejem. Kibírja a 4-5 órát, elégedetten alszik, sot van hogy éjjel 9 órát is át tud aludni. Ilyenrol álmodni sem mertem. A lányommal végig kínlódtam 2 évet, mire átaludta az éjszakát. Mivel vele is kevés volt a tejem, rengetegszer felébredt, teán aludt vissza nekem is és ezt szokta meg. Borzasztóan rossz alvó lett. Nála is tápszerhez kellett volna nyúlni, de én mindent megpróbáltam vele. Igy hiába kínoztam. Most már okosabb vagyok. Tehát akinak nincs teje és nem is jön vissza hetek óta, azoknak én ajánlom a kiegészítést. De persze csak azoknak, akinek meg van teje, az örüljön neki és szoptasson minél tovább, de ne bántsa a többieket.

Reni
Reni
 


Malacka67!

Igenis én újra kínlódnék, mert igenis a legjobb az anyatej. Még akkor is, ha reménytelen, hogy szopjon, de inkább cumisüvegből anyatej mint tápszer.

Ennek ellenére úgy gondolom, hogy vannak helyzetek, amikor nem lehet mit tenni és jön a tápszer. Amitől megnyugszik a mama is, és a baba is.

A babatejről meg a tehéntejről maximálisan egyetértek bigacsigával.

Piglet
Piglet
 


Kedves mindenki

Az én történetem nagyon hosszú, koraszülött lett a abbaám, 34 hétre 1640 g, méhen belüli sorvadás is volt a toxémi a igen súlyos vááltozatától, /HELLP szindróma/ 24 h belül mindketten meghaltunk volna, ha nem veszik ki Emmát.
Na a SOTE I en szültem most márciusban, mivel patologiás terhes voltam, nekem kellett lerohangálnom a csecsemősökhöz, hogy mit és hogyan csináljak...anyám a ki vagy 12 hónapos kounkig szoptatott / pedig én is 1,80 al születtem és ő tejcsárda volt/ végig velem volt és együtt próbáltunk kifejni a cicimből a 4-5 napon a kórház wcjében és amikor megjelent egy csepp már szinte hisztérikusan örültem , hogy lám nekem is lesz tejem, amiről egy pillanatig nem gondoltam egész terhességem alatt hogy nem lesz, még cumisüveget sem vettünk mi sem...
Szóval nagy nehezen a csecsemősöknél rámsózott vákumos szivóval sikerült vagy 20 milit kifejni elsőre és boldogan vittem a babámnak a NIC re, ahol is a kedves docensnő/akik szakmailag biztos profi, de emberileg a béka segge alatt/ közölte hogy nem adják oda Emmának és visszadta a kezembe hogy öntsem ki, mert még a magas vérnyomásra Dopegitet és Corimfart szedtem.. ahogy a csapba öntöttem , mintha megszakadt volna bennem valami, másnapra már tök puha lett a cicim/ami 80/D és méret szóval aazt hittem hogy mivel nagy a mellem, tej lesz dögivel.../ lementem!!! /véletlenül se jött volna az osztályra fel senki , hogy beavasson a aszoptatás-fejés témába!!!! de a sokat idézett B doktor is aki választott dokim volt, csak épp sielt a szülésemkor se szagolt felém ... ja késöbb a hathetesen elmondta, hogy az egész az ő hibája, mert ettől a betegségtől mivel a szervezetem küzdött az életben maradásért , felborult a folyadékháztartásom is amúgy sem lett volna tejem.../
szóval könyörögtem a NICen is , hoyg hadd tegyem mellre a picit, persze inkubátorba volt és gondolom a gyógyik miatt erről szó sem lehetett, de ezt sohan nem fogom megtudni, mi lett volna ha...mert mások meg ott is szoptathattak, mitől függ , megengedik-e vagy nem...
aztán hazamehettem, de addigra már úgy ki voltam bukva hogy saját anyám mondta , hoyg el kéne mennem pszichiáterhez , mert szerinte meg fogok bolondulni, az ok a napok ... soha senkinek sem kivánom, hoyg egész nap rohantam be a babához, hogy legalább lássam, ültem az inkubátoránál és mondtam suttogva, gyerünk cicik , legyen tejcsi, nagyon fontos az Emmának...és persze mindenki azzal jött a koraszülötteknek aztán tényleg a legfonbtosabb az anyatej, je e közben 5 féle fejőt kipróbáltam/szerencsére kölcsön kaptam ismerősöktől/és csak az elektromossal sikerült a legerősebb fokon napi 30-40!!!!milit kifejnem, amit aztán a agyógyik miatt öntöttem is ki, pőersze ördögi kör volt, mert amig idegeskedtem nem ment le a vérnyomásom, ethát addig szednem kelletta gyógyikat mert gutaütést is kaphattam volna, aztán szép lassan magamtól leálltam velük, ekkor már 2,5 hete volt a kicsim kórházba , átkerült a Péterffybe, ahol sokkal szopipártibbak voltak, nekem is mondták tegyem mellre stb, de sajnso, egészségügyi kaparásra visszavitt a mentő egyik este, mert bevéreztem , aztán ismét egy csomó gyógyi Klion stb, ami miatt nem lehetett szoptatni stb, szorgosan fejtem az LLLről annyit hogy azt tanácsolták fejjek 15 percenként, mert a gyerekem sem 3 óránként fog szopni!!!! én persze nem tartom magam tudatlan nőnek / mellesleg most csinálom a 3 diplomám/ és a szoptatásnak is aztán jól utána informálódtam, ja amikor még menni alig birtam, akkor taxival nem sajnálva a pénzt elmentem az Istvánba ahol megtanitottak kézzel fejni, de sajnos ez sem használt...
A kislányomnak miután ahzajött még 2 hónapig adtam ezt a tejmennyiséget, amit nem sikerült szaporítani sőt egyre csökkent...mellretevéssel próbálkoztam, de ő túl gyengén szivta, persze nem is jött belőle, csak bőgött, kifáradt rázta a fejét , rendesen be sen tudta kapni , csak a bimbót szegénykém...anya végig mellettem volt, btorított, de tudtam, ennek nem így kéne lennie, mert persze jöttek a csodasztorik, hogy 2 hó után indult be valakinek a tejtermelés, ahaaha ...
Nekem nem. Eközben mindvégig Beba Koraszülött tápszert adtam a kicsinek 3 óránként, éjjel kétszer felkelve, senkinek nem kivánom , a sterilizálást a stb stb...
És mindemelllett közel voltam ahhoz , hogy kiugrom a 8 ról, szabályosan behüjültem csak ismételgettem bőgve, hogy miért pont én, miért nem nekem sikerül,ahányszor ránéztem a gyönyörű kislányomra el kezdtem sírni, hopg szegény édes, nem kaphat anyatejet tőlem, nem érezheti a cicim adta melegséget, biztonságot....Akkora bűntudatom volt, amit a gyerekorvos, a védőnő csak erősített/ja Laktoherbből napi 5 litert ittam minimum, és persze az összes csodareceptet kipróbáltam , persze a stressz az végig ott volt.../szóval a mai napig nem értem igazából, hogy hol rontottam el, mi a franc történt velünk, miért pont velünk és ha nem lett volna ez a szemét kórság, akkor lenne e tejem?! a másodiknál, ha majd rászánom magam - a dokik szerint nagyon sok eséllyel ugyanez lesz - tudok e majd szoptatni???
Szóval még ma sem vagyok túl rajta és rosszul vagyok akkor is- de ma már legalább nem bőgöm el magam erre a kérdésre - amikor minden embernek az a 2 kérdése, ha meglát sétáltatni, hogy És van tejcsi?????
Ha majd pár év múlva Emma gyönyörű egészséges nagylány lesz, biztos pozitivabban fogom látni a dolgot és lehet hog yjót röhögök mit kellett ebből olyan nagy ügyet csinálni, de most még irtó szerencsétlennek érzem magamat/magunkat és iagzából nem tudom kit hibáztassak....ja és persze voltak barátnőim akik nekem is benyögték, hogy tulajdonképpen a múltban mi már meghaltunk volna...
kösz

csak ennyi
Soma
soma
 


Kedves Alma!

Esküszöm, fogalmam sincs, hogy melyik megjegyzésemet érezted rosszmájúnak!!! És én olyat sose írtam, hogy "azért nem tudsz szoptatni, mert valamit nem jól csinálsz"!!
Pele
 


Kedeves Pele!

Ezt a megjegyzesedet ertettem egy kicsit bantonak:"nem akarom itt leírni, nehogy a tápszerező anyukák bántásnak vegyék".

Amugy a tobbi dolgot, amit a szoptatassal kapcsolatban irtam, azt a topichoz fuztem, nem a Te hozzaszolasodhoz. Bocs, ha felreertheto volt.

Alma.
Alma
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: