Új privát üzeneted érkezett!

Kedves Anyukak!

Nagyon jo, hogy ma mar az anyak legnagyobb resze szoptat addig, amig a gyermekenek igenye van ra. Viszont vannak olyan mamak is, akik kulonbozo okok miatt nem tudtak, tudnak szoptatni, vagy ido elott el kellett valasztani gyermekuket. En is csak negy honapig szoptattam. Az okokat mar korabbi leveleimben leirtam ( allergia).
Dori 3 honapig csak szopizott, cumisuveget nem latott. Nagyon nehez volt raszoktatni.
Ot honapos koraban voltunk otthon ( Magyarorszagon) es talalkoztunk egy vedonenivel. Megrokonyodve hallotta tolem, hogy meg a Dori nem eszik 20 fele zoldseget es hust!
Szerintetek, tenyleg kell egy tapszeres babanak mar 3 honaposan a hozzataplalas? Miert szukseges?
Lehet, hogy kell, nem tudom, de szeretnem tudni az indokot!
Nektek mi a velemenyetek a vedonenikrol?


Alma.
Alma
 


A Martin is csak masfel hetig szopizott, azutan tapszert kapott. 3 honapos kora utan kezdtem a fozeleket krumplival es sargarepaval fokozatosan. Hust csk feleves kora utan adtam neki.

Moni
Moni
 


Szia Alma,

gyorsan reagalok erre a hozzaetetéses témara.
nekem mar az anyosom az elsö honapokban mondta, hogy majd a 3. honaptol lehet kis fözelékecskét, pürécskét, ivolevecskét adnia gyereknek.

én kikértem magamnak, hogy amig szoptatni tudok, addig csak és kizarolag tejet fog kapni a gyerek, mert minek szoktassam ra a pépes ételre, amitöl lehet, hogy szopni sem fog azutan.

Aztan jött a "biztos szomjas, adj neki teat" duma, amitöl mind a mai napig felall a hatamon a ször.

Egyszoval nem könnyü ez, szerintem nem kivanja meg még egy 3 honapos baba a potlast, mert a tapokban is megvan mar minden tapanyag amire a babanak szüksége van.
Persze a 6.honaptol valamivel biztos el fogom én is kezdeni, de pl. én a gyümölcslevektöl félek, hogy ki fog sebesedni a popsija.

mostanra ennyit, majd irok privatba is, lehet hogy csak estére.

üdv. Judit
judit
 

 
 

Ja, mégegy, akit én Magyarorszagon ismerek, alig szoptat, vagy csak reggel és este, mert nincs teje mar az elsö honapban.

Szerintem a korhazakban nem nagyon figyelnek arra, hogy a kismamak rögtön a mellre tegyék a kicsit, és hianyos a felvilagositas, segitség.
Szép lenne, ha a kismamak mar a korhazban, a gyermekŕgyas idöszakban rengeteg hasznos info-t kaphatnanak "szakemberektöl".

Amit anyaink elmesélnek, az is igaz, de fejlödik a vilag, a tudomany, és nekik sem ärtana néha egy babaŕpolasi, babaetetési frissitö kurzus.
judit
 


kedves Judit, amit a szoptatasrol mondtal, teljesen egyetertek veled, es azzal is, hogy felallt a szor a hatadon attol, hogy "szomjas" a gyerek(nekem anyosom meg az is hozzatette, hogy belehalhat, ha nem iszik teat...! erre mondtam neki, hogy a dokim szerint boven el;eg az anyatej, akkor azt mondta, hogy minden orvos hulye)mondanom sem kell, en sem adtam semmit. Az viszont nincs igy Magyarorszagon sem, hogy nem segitenek a szoptatas elkezdeseben, legalabb is van olyan hely, ahol rengeteget tesznek erte, hogy minel tobb baba szopcsizzon. Egyre nagyobb a csak anyatejen elo csecsmok szama, de az is biztos, hogy akad meg az oskorbol ittmaradt vedono, ezzel kapcsolatban vannak rossz tapasztalataim.
Ahol en szultem, mar a szuloszoban mellre teszik a picurkakat, es apolonok egesz hada van melletted, mig bent vagy a korhazban, hogy segitsen, ejjel-nappal!!
szoval van ilyen hely is, de tobbiek elbeszelesebol tudom, hogy nem mindenhol van igy!
Rozi mama
Rozi
 


Hello Rozi, én is inkabb a többiek elbeszéléséböl indultam ki, meg abbol, hogy egyszer egy riportot hallottam, egy szülés-nögyogyasszal, aki maga volt elkeseredve, hogy a mai vilagban milyen "begyöpösödött" kollegai, kolleganöi vannak.

én a magyar védönéniket nem ismerem, de majd érdeklödni fogok, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak, voltak.

Nŕlunk itt nagyon szimpatikusnak tartom, hogy többször egy héten bejelentés nélül el lehet vinni a babakat megmérni, masokkal beszélgetni, a védönöhöz bemenni és idödrukk nélkül nyugodtan kikérdezni, megbeszélni dolgokat. (minden témaban)

Csak akkor küldd az orvoshoz, amikor mar ö sem biztos a dologban.
Pl. ti azt hallottatok, hogy a Pamper`s-nél, ha mar tul sok pisi van benne, akkor néha piros foltos lehet?
Nalunk az volt, azt hittük vér, de felvilagositottak, hogy az sajnos ilyen "kicsapodas" lehet.
Persze mindenki megnyugtatasara elvégeztek egy vizeletvizsgalatot is.

üdv. Judit
judit
 


A vedonenikrol:
Annak idejen a fiammal hetfonkent volt a csecsmogondozas. Nekem meg hetfon az egyetemen a konzultaciom, ezert ugy gondoltam, hogy szerdan viszem Danit megmerni, a doktor nenit is megkerdeztem errol, es o azt mondta, hogy lehet, a vedononek csak a mi kartonunkat kell elokeresni, az meg nem nagy munka.
Az elso alkalommal nagy szajhuzogatasok es megjegyzesek kozepette merte le a fiamat, kerdezni nem is kerdezhettem semmit, mert ahogy megmondta a fiam mereteit, otthagyott. A masodik alaklommal azonban szabalyosan elzavart:" megmondtam, anyuka, ne hozza ide szerdan a gyereket!!!", es nem volt hajlando a merlegre sem ratenni. En meg magyarazkodtam neki, mint egy altalanos iskolas kilany. Ezek utan inkabb merleget kolcsonoztunk.
Eva
Eva
 


Sziasztok!
Hat igen sajnos vannak ilyen vedonenik is! Szerencsere nekunk nem volt ilyen gondunk. Koltozkodes miatt az elso ket honapot anyueknal toltottuk, es az ottani vedoneni rendszeresen kijott, es nagyon sok tanaccsal latott el, sot meg a gatsebemet is megnezte, mert begyulladt, es ajanlott ra egy spray-t, ami tenyleg rendbetette. Egyszoval nagyon meglepodtem mindezen. Amokor mar hazajottunk, itt is nagyon szimpatikus vedonenink volt, aki rendszeresen jott meglatogatni minket. Es nem volt kioktato, hanem ugy lehetett vele beszelgetni, mint akar egy baratnovel. Igaz fiatal volt mindketto.
Moni
Moni
 


Üdv anyukák!

Védőnői téma: a mi védőnőnk aranyos, bájos kedves, de igazából úgy érzem hogy maga sem tudja mit beszél. Lányomat 3 hónapos koráig szoptattam, 1 hónapos kora után már tápszert is kapott. Rögtön felírták a tápszert- nem találták kielégítónek a fejlődését, de egy szóval , tanáccsal nem segítettek. Én mint elsőgyerekes anya még el is hittem nekik hogy a tápszer nem zavarja meg a szopizást, hogy 2 hét múlva visszaállhatunk a kizárólagos szopira! Később ugyanez volt. Egyik héten leszidott miért nem kap már gyümölcslét a gyerek, majd 2 hét múlva szörnyülködve csóválta a fejét, hogy korai még az a gyümölcslé.. Szóval igazából én nem nagyon szeretem, úgy érzem nem adta meg azt a kellő segítséget, amire egy elsőgyermekes anyukának nagy szüksége van.

Zorkanya
Zorkanya
 


Szia Zorkanya !

Hát sajnos ahány embertől kérsz tanácsot annyi féle információt kapsz. Én is gyakran 10 féle tanácsot kaptam. A én gyerekeim soha nem fejlődtek megfelelően, most a pici lányom 6 hónapos lesz 10 nap múlva és még csak 5400 gramm, közel 4 hónapos koráig kizárólag csak szopizott, aztán elkezdtem adni főzeléket, gyümölcsöt pótlásnak, na de azóta se fejlődik kimagaslóan. Havonta kb. 50 dekát gyarapszik. Neked a lányod mennyiket fejlődőtt, amikor a doktornénitek tápszert írt fel ? Mennyi fejlődéssel nem volt megelégededve ? A mi doktornénink nem ír fel nekünk tápszert, azt mondta nem a súlyát kell nézni, hanem a babát, jókedvű-e, csillog-e a szeme, feszes a bőre ... stb. Addig nem kell aggódni, amíg nem fogy.
Nekem a lányom születése után 1 hónappal 81 dekát gyarapodott, aztán 50 dekát, majd 30 dekát, ekkor kezdtem pótlásnak főzeléket adni, meg gyümölcsöt. Tápszert még nem kapott. Ill. egyszer kipróbáltuk, 60 ml. evett belőle és kész. Különben szopizni is ennyiket szokott kb. Nekem még mindig szopizik, mindig megszoptatom és utána adom a pótlást. Egy nap 2-szer kap pótlást.
Neked amióta adsz tápszert a picinek, azóta jobban gyarapszik ? Előtte mennyiket gyarapodott ?
Különben van olyan gyerek akinél nem okoz zavart a cumisüveg, de nagyon kevés a ilyen gyerek. Húgom 1 hónapja szült, a picinek nagy a étvágya, húgom ad tápszert is a picinek szopizás után, de a pici csak addig szívja a cicit, amíg könnyen jön, utána nem hajlandó elfogadni, csak a cumisüveget. A mai nézet szerint 6 hónapos korig elég csak kizárólag anyatejci nem kell sem tea, gyümölcslé, legfeljebb nagy melegben egy kis forralt víz ( pohárból ) Nekem akkor esett vissza a lányom gyarapodása, amikor azt a tanácsot kaptam hogy 2 mellből szoptassak. Lányom szopizott addig amíg jött Neki könnyen, aztán abbahagyta, oda adtam Neki a másik cicit is, abból is kiszívta a előtejet, ami nem olyan kalóriadús, mint a hátsótej, úgyhogy kevesebbet gyarapodott, én meg elkedtem pótlást adni. Úgyhogy nem minden tanács megfelelő, most már tudom hogy csak akkor szabad a másik mellet oda adni, ha a előzőt teljesen kiszívta.
Neked még szopizik a pici, vagy már nem ? Különben most azt olvastam, hogy a szoptatás elhagyása után még kb. 40 napig visszahozható a tejtermelés.
Na de most befejezem, követel nagyon a lányom.
Várom jelentkezésed ! Szia Szilvy
Szilvy
 


Kedves Anyukák!

Szonja lányom aki most 15 hónapos sajnos csak 4 hónapos koráig kapott anyatejet. Sajnos szopizni nem-igen tudott ezért amig tudtam fejtem neki. Közben kapott tápszeres pótlást is, de ő nem nagyon tett különbséget. A védőnénink azt mondta, hogy nem mindegy milyen tápot eszik a bébi, nagy köztük izben a különbség. Gondolom a legjobb ha az anyuka tejéhez hasonló. Nekünk a Nutrilon nagyon jól bevált, 6 hónapos korában kezdtem mást is adni neki. Szépen fejlődött, elég laktató volt a tápszer. Ellenben vannak olyan tápszerek is amik annyira édesek, hogy utánuk a baba elutasitja az anyatejet.
Viszont vizet kapott mellé Szonjus. Persze nyár volt és ezer fok, ép' amikor nagyon apró volt, de határozottan megkülönböztette a vizet a tejtől és néha bizony csak vizet kivánt. A teát viszont határozottan ellenzem. Sem a szomjat nem oltja olyan jól, rontja a fogakat, és túlzottan hozzászoktatja a gyereket az édes izekhez.

Üdv: garam
Garam
 


Szia Szilvy!

Megpróbálunk mindenre válaszolni. Zorka lányunk 14 hónapos. 1 hónapos koráig kizárólag csak szopizott. Ekkor a mérés során kiderült, hogy az 1 hónap alatt mindössze 225 gr-ot hízott. Valószínűleg rossz volt az én szoptatási technikám is, ami ugye ne mondjam az orvos és a védőnő tanácsát követte. (2 mellből, szigorúan 15 percig- addig ki kell hogy szívja a megfelelő adagot, időrendhez alkalmazkodva, utána fejés- amire hol volt időm hol nem, így jól felborítottam a kereslet-kínálatot.) Szóval én is hibás voltam, mentségemre szolgáljon hogy elsőgyermekes anyuka révén én mindig hallgattam a "jószándékú" tanácsokra. Szóval a mérés eredményére a védőnő elszörnyedt, azonnal küldött az orvoshoz aki rögtön felírta a tápszert. Lényegtelen, de szerintem a gyerekorvosk egy része érdekeltté van téve a minél hamarabbi, bizonyos márkájú tápszer felírására, vajon az oltás miatt síró gyerekek miért kapnak mindig ajándékba biz. gyártó biz. termékét reklámozó matricákat??- Mindegy ez most csak egy kitérő. Nagyon sírtam, mert ott szörnyülködtek, mintha legalább halálán lenne a gyerek, és így utólag nagyon haragszom is, mert egy szó nem esett arról, egy fia tanácsot nem adtak, hogy taán mit tegyek azért hogy eredményesebben szoptassak- azt hiszem ez lenne a dolguk- hanem rögtön megkaptam a tápszerreceptet. Kétségbeesésemet látva a védőnő megnyugtatott 2 hét alatt visszaállhatunk a kizárólagos szopira, de most siessek a receptet kiváltani, mert a akövetkező szopi után kapjon azt is már a baba. A többit tudod. Hamar rászoktunk a tápszerre, vagy inkább a cumisüvegre, bár még 2 hónap heroikus küzdelem következett, fejtem magam és üvegből adtam, nem kellett, a cici nem kellett, és azután feladtam. Nem kellett volna. Szóval tápszer. Utálta mindet pedig 3 félét is kipróbáltunk. Gyötrelem volt, utált enni, próbáltuk a tápszert megbolonítani pl. gyümölccsel- úgy sem kellett. Így azután mi elég korán, 4 hónapos kora körül elkezdtünk mást is enni. Ne mondjam, a főzelékeimet soha nem volt hajlandó megenni, bármit csináltam. A tejpépeket sem igazán szerette, a bébiétel közül 3 fajta ment, majd azok közül is csak egy. A gyümölcsöket szerette. Ezek után be kellett látnunk, hogy ez a gyerk utál enni. MInden etetés kész kínszenvedés volt, és persze nem is hízott rendesen. (Az etióp anyák még fizettek is volna Zorkért- ő nem sírt soha hogy éhes). A legtöbb hízása 750 gr volt a legkevesebb 80 gr egy hónap alatt. Fogyni sohasem fogyott, de örökké elégedetlenek voltak vele. Voltunk vizsgálaton is, de mindent rendben találtak. A dr. nő rendes volt, ő kimondta, hogy ez a gyerek ilyen fajta, megtömni nem lehet. Különben is elég mozgékony volt mindig, a nagy nehezen bevitt kalóriákat örökké ledolgozta magáról. A védőnő hozzáállása katasztrofális volt, minden mérés után sírtam az utcán hazafelé. Nagyon megviselt ez az 1 év, a férjem már teljesen ki volt akadva rám, azt mondta beteg vagyok. Mindenesetre a környezet reagálása is ilyen volt "Úristen, csak annyi?" "Jézusom" "Mi már biztos elvittük volna kivizsgáltatni". Zork egyébként 14 hónaposan 9 kg körül van. Az átlag gyerek 6 hónapos korára megduplázza a súlyát, Zork a 8. hónapra tudta csak, és az egy éves korra eső triplázást a mai napig nem sikerült teljesíteni. Változást az 1 éves kor hozott. Addigra Zork rámozdult a felnőtt kajára, és teljesen abbahagyott minden bébi dolgot. 1 éves korában elhagytuk a gyűlölt tápszert, tehéntejet kap- kakaó formájában- imádja, követeli, sír érte. Mára nem válogat, mindent megeszik, többet is, és végre élvezettel. Mindenesetre a többkilós lemaradásunkat szerintem nem tudja behozni, de az értékek szerint mégha "girnyó" is a normális kategóriába tartozik. Élénk, virgonc gyerek, imád kacagni, és mindent időben csinált, a súlytól eltekintve teljesen normálisan fejlődik, fejlődött. Mindenesetre nem volt könnyű ezt az 1 évet átvészelni ebben sz anyák által teljesítményorientálttá tett babavilágban, ahol a beszédtéma nem rólad, vagy a a babáddal töltött boldog percekről szóltak, hanem a gyermek kilóiról, fogairól, miegymásról. Az anyák első kérdése mára nem az, hogy fiú, vagy leány, hanem hogy hány kiló, és ez bizony eléggé fájdalmas egy ilyen kis tökmag anyukájának. Szerencsémre a környéken 3 gyerek anyukáját is felfedeztem akik hasonló cipőben jártak, így mi sorstársak bíztathattuk egymást. Talán érdekes- de mind a 3 gyerek kislány volt, és persze mind a 3 ugyanúgy megkapta rögtön a tápszerreceptet.
Hát, ha nem is tömören de ennyi. Köszönjünk a türelmet, és sok puszi:
Zork és anya
Zorkanya
 


Szia Zorkanya !

Nagyon örülök, hogy válaszoltál. Nekem a nagyobb lányommal is ez volt a problémám, egyszerűen nem gyarapodott, de most sem!!! Augusztuszban lesz már 5 éves és még csak 12 kg.!!! Nagyon vékonyka. Én már sok helyen voltam vele, már kórházba is voltam Vele kivizsgáláson, tetőtől-talpig kivizsgálták, se semmit se találtak Nála, egészséges. Sokáig nagyon idegesített, de mára beletörödtem, nagyon reméltem, hogy harmadik babámmal, majd nem lesznek ilyen problémáim. Hát ?! A pici jobban fejlődik, mint a nagyobb lányom, de Ő se fejlődik túl jól. A doktornénink szerint Ők ilyen alkatok. ( a kórházba is ezt mondták ! ) Kénytelen vagyok beletörödni ?! Hiába etetem, hiába kezdtem el a főzelékeket, akkor se indult el jobban a fejlődése. Nagyobb lányommal elkezdtük a tápszert, de attól se fejlődött jobban, most emiatt nem adok a picinek tápszert, inkább főzeléket adok pótlásnak !

Neked mikor kezdte átaludni a éjszakát ? Nekem még mindig 3-4-szer is felébred, ilyenkor mindig megszoptatom, de csak néhány kortyot iszik és alszik is tovább. Sokan azt tanácsolták haggyam kicsit sírni, de nincs szívem, arra gondolok azért ébred fel szopizni, mert éhes, van amikor szépen kiszívja a tejcit. De szerintem sokszor csak megszokásból ébred fel, a közelembe szeretne lenni. Most befejezem, nagyon követel a pici.
Várom jelentkezésed. Szia Szilvy
Szilvy
 


Szia Szilvy

Az alvással pont az ellenkezője: pár hetesen átaludta már az éjszakát, persze úgy hogy fokozatosan tolta ki a reggeli kelés időpontját. 1 éves koráig volt ez a boldog állapot, azóta megbolondult, éppen segítő tanácsokat várunk a babanéző alvás szekciójába. Decemberben jön a kistesó, önző módon elsődlegesen most a jóevő gyerek szerepel az álmaimban. A nagyobbik babád fiú, vagy lány? Én elhiszem hogy vannak ilyenfajta gyerekek, de a te pici babád még megváltozhat. Zork egyébként nem vékony, van kis combija, tokája, de nem dundi. Zork is felébredt néha éjjel, ilyenkor csak szomjas volt, most viszont fél egyedül, nagyon bújós lett, szüksége van rá hogy mindig mellette legyünk. Remélem kinövi.
irjatok, addig is puszi

Zork és anya
Zorkanya
 


Kedves Zorkanya!
Sajnos nagyon ismeros, amit irtal, annak idejen a fiammal ugyanez volt a problema,marmint az, hogy kenytelen voltam raallni a tapszerre. Pedig o nagyon jol fejlodott az elso honapban, kepzeld egy honap alatt egy kilo. orultem, a vedono es a doki dicsertek. Ekkor azonban bekerult a gyermekklinikara, allitolag tudogyulladasa volt, en en a mai napig allitom, hogy semmi baja nem volt, (ugyanis a csecsemoosztalyon minden gyerek tudogyulladasban szenvedett, szerintem ha nem tudtak, hogy mi a baja a babanak, rafogtak, hogy tudogyulladas!) Na, ott nem lehettunk vele vegig, este haza kellett mennie minden anyukanak, kepzeld, az en picike fiam meg csak 5 hetes volt. A sok idegeskedestol belazasodtam ,nem engedtek szoptatni, es a lefejt tejet sem adtak oda neki, azt mondtak, hogy tokeletesen jo lesz neki a tapszer. Mire hazajottunk a korhazbol, a fiam nem volt hajlando szopni,kinlodtunk meg vagy ket honapot, aztan feladtam. Es valoszinuleg itt kezdodott az osszes evesi problemaja. Mai napig(ket es feleves) rossz evo, minden etkezes egy cirkusz, ennek ellenere(talan mert jo alkatu)szepen fejlodik, mar 17 kilo. De minden kajalas elott tiszta idegesek vagyunk, en is es a ferjem is. Dani csak bizonyos kajakat eszik meg(tejbegriz, sult krumpli, stb,) Es ha nem akar enni, akkor nincs az az isten, hogy egy falatot a szajaba vegyen. A lanyom most harom honapos, joval kevesebb a tejem, minden nagymamai tanacs ellenere nem adtam neki tapszert. nem is fejlodik olyan gyorsan, mint a batyja annak idejen, de nagyon jo az etvagya, alig varjuk mar mind a ketten a szoptatast, elvezem a dolgot es addig fogom csinalni, ameddig o igenyli. Es abban is teljesen igazad van, hogy ma a kismamak csak a kilokrol es a centikrol tarsalognak, kesz idegbaj.
Kicsit sokat irtam, bocs, de teljese aterzem, amit irtal.
Udv
Eva
Eva
 


Sziasztok!

Hat engem is nagyon bosszantanak azok a kerdesek, hogy hany centi, hany kilo, van-e mar foga!
Nem kell ahhoz edesanyanak lenni, hogy valaki megetesse a gyereket es a centiket, kilokat merje! De ahhoz igen, hogy kiegyensulyozott kis emberket neveljen belole!
Nem a kilokkal es a centikkel kell bizonyitani, hogy milyen jo anya vagyok! Innen kezdodhetnek az etetesi problemak. Fogadjuk el, hogy a gyermekunk csak annyit eszik, ne idegeskedjunk. Ugy is szol, ha ehes. Es egy darabig lehet alkalmazkodni a gyerek hobortjaihoz, hogy csak ezt eszi, vagy azt. Tan megvaltozik egy ido utan, foleg, ha latja, hogy a felnottek mast is esznek.
Anyukak, nyugi! Ha nem eszik a gyerek annyit, amennyit szeretnenk, de vidam es kiegensulyozott, akkor neki annyi eleg! Legfeljebb nem lesz belole elhizott felnott!

Alma.
Alma
 


Kedves Zorkanyana!

Kisérteties hasonlóságot vélek felfedezni csajaink között. Ubika szintén örökmozgó-girgyó tipus, alulról súrolja a 9 kilenc kilót, de szerencsére a dokinéni nagyon kedves, és sosem modta, hogy nem jó ütemben gyarapszik. Mindenki formás bébinek modja, nincs is ezzel baj, csak azért kéne rá egy kis felesleg, hogy amikor beteg, legyen miből leadnia. Sajnos úgy egy hónapja egy fertőzésből kifolyólag sokat hányt, nem evett, hasmenése volt, és egy hét alatt teljesen lesoványodott. Nagyon szomorú látványt nyújtott. Ezért baj, hogy nincs elég tartalékban.
Sajnos a tapasztalataim hasonlók a szoptatási "tanácsadást" vagy inkább a tanácsot nem adással kapcsolatban. Nagyon sok gondunk volt a szopizással, a cicim mindig sebes volt, rettegtem, hogy jön a szopizás, Ubika meg csak rágta-rágta. Valószinüleg a technikánk sem volt tökéletes, de nem volt senkinek használható tanácsa. (A probléma gyökere a hatalmasra duzzadt cickóimban rejlett, amihez a feleakkora bébi nem fért rendesen hozzá). Szóval gondoltam amig meggyógyul a cickóm lefejem a tejet és úgy adom oda neki. Ez ment is szépen, csak amikor már lehetett volna sem akart szopizni Ubika. Kényelemesebb volt neki a cumisüveg, kevesebb volt a munka vele. Peresze ma már azt is tudom, hogy nem mindegy melyik márkájú cumit használom, mert van amelyikből könnyebb, van amelyikből nehezebb szivni a tejcsit. Szóval maradt a cumisüveg, az állandó fejés és lassanként a plussz tápszer.
Talán, ha lett volna aki igazán segiteni tud tovább élvezhettük volna a szoptatás csodáját.

További minden jót: Garam
Garam
 


Sziasztok anyukák

Nagyon örültünk neki, hogy egyre bővül a véznagyerekek klubja. Garam! Nálatok hogy megy az esti lefekvés? Mit esztek? Azért érdekes dolog ez a rosszevőség, meg ez a lanyha súlygyarapodás. Én titkon mindig azt hittem hogy a gyerekem tejallergiás. Azt vettem észre, hogyha a gyerek vitamint szed, akkor megnő az étvágya. Zork most Multitabs cseppeket kap, mert a szirupokat nem hajlandó lenyelni, legyen az akármilyen narancsos ízű is.
Eva te meg ne aggódj, szép súlya van a babádnak, az alapján el sem hiszem hogy rosszul eszik.A pici babával meg fel ne adjátok a szopizást, majd ha kezditek a bébikajákat megindul. Azt mondják a tápszertől dundik lesznek a gyerekek, hát itt vagyunk mi példának hogy mégsem. Állítólag, most olvastam együtt kell enni a gyerekkel, akkor jobban élvezi. Apropó evés. Mikorra kell egy gyereknek önállóan inni- sima, nem csőrös pohárból, illetve önállóan enni- azaz mondjuk tudja használni már a kanalat maga is??
Irjatok
Puszi: Zork és anya
Zorkanya
 


Sziasztok!

Az esti programunk a következőképpen alakul. Fürdés, evés - esténként mindig valamilyen tejpépet kap Uborka -, fogmosás , altatás - amihez elengethetetlen egy üveg tejcsi. Még az első új izek között szerepelt a tejpép. A doktinéni ajánlotta, hogy ha esténként áttérünk erre, jól megtelik a pocakja és elhagyhatjuk az éjszakai evést is. A dolog elég jól bevált, azóta az esti ritus része a "gisz"(Ubi nyelven), s mivel viszonylag hamar és könnyen belapátuljuk, nem külön program esténként.
A vitaminok étvágyfokozó hatása elvitathatatlan, sok kismamának meg is keseriti az életét a terhesség alatt szedett vitaminoktól megnövekedett étvágy.
Kedves Szilvy! Amikor a csöpped megébred, próbálj neki egy kis vizet adni. Ha csak szomjas volt vagy megriadt, megnyugszik és alszik tovább. Ha valóban éhes, akkor nyugtalan marad, de akkor még mindig megszoptathatod. Nálunk bejött ez a módszer, de persze nem garantált a siker, egy próbát azért talán megér. Majd jelnetkezz a fejleményekkel.

Evés ügybe még abszolút a próbálkozásoknál tartunk. A csőrsös pohár nálunk nem működött,úgyhogy dobtuk. Most rendes pohárral próbálkozunk. A vége általában ruhaszáritás, de nem adjuk fel. A kanalazás némi anyai segédlettel egészen jól megy. De az erősségünk persze a kézzel turkálás a kajában.
Gyümölcsök: alma, banán eddig csak ennyi, tavaly megette a barackot és a körtét is, remélem csúsznak még idén is majd.

Kedves Éva! A kórházi történetetek vérlázitó, én magam is hasonlókat kellett tapasztaljak. Elszomoritó. Kellemes szopizást kivánok a kicsinek.

Üdv : Garam
Garam
 


Kedves "Szaktársak"

Nekem sajnos nem jött össze a szoptatás, több oka is volt, ezt nem részletezem most. Eléggé megviselt, azt gondolhatjátok. Úgyhogy első perctől tápszeres volt a kislányom. Kéthetes korában - mivel székrekedése volt - már reszelt őszibarackot evett kiskanállal. (Persze nem kilószámra, és nem mindennap.) Kb. 3 hónapos koráig csak tápszert kapott, utána jöttek a gyümölcs joghurtok, reszelt gyümik. 4 hónapos korában kezdtem volna bébiételt adni neki, de kiköpködte. Bezzeg amit én főztem, két pofára ette. Ma már ott tartunk (9,5 hónapos), hogy a neki szánt főzelékes tányért úgy odavágja, mint a fene, de amit magunknak főztem, abból meg egy csomót eszik. A tápszertől kb. 2 hónapos korától hasmenéses volt - folyamatosan!!! - a dokinéni már tejallergiától félt. Amikor abbahagytuk a tápszert - kb. 6 hónaposan, egyik pillanatról a másikra nem fogadta el -, elkezdtünk feles-tejet, majd mostmár teljes tejet kakaónak adni, elmúlt a hasmenés. Teljesen rendben vagyunk azóta.

A védőnéniről annyit: nálunk egyszer volt, amikor hazajöttünk a kórházból. Azóta csak akkor látom, ha elmegyünk a dokinénihez. (Na persze nem is hiányzik.) Kérdeztem eleinte néhány dolgot tőle: pl. ha főzök, mivel sűrítsem az ételt, ha nem lehet rántást adni a babának: válasz - krumplival. És mivel higítsam az ételt, ha nem lehet tejet adni neki: válasz - krumplival. Úgyhogy itt be is fejeztem a kérdezősködést.

Üdv: Böbe
Böbe
 


Sziasztok !

Garam ! Köszönöm szépen a tanácsod, de úgy vagyok vele, hogy ha felébred akkor inkább a szopizzon, mint vizet adjak Neki, így is úgy is fel kell ébredni Hozzá, bár a leszoktatásnál lehet hogy bevállna. Csak az a baj, hogy nálunk a cumisüveg nem igazán működik, pohárból iszik, de leginkább szopizik. A éjjeli szopizások teljesen sötétben zajlanak, szopizik valamennyit és rögtön alszik is, úgyhogy én is aludhatok tovább. Pohárból meg sötétben pedig nem tudnám megitatni vízzel. Fárasztó a éjszakai szopizás, hiszen már 6 hónapos lesz néhány nap múlva a pici, de legalább több tejcihez jut. Jó lenne már végre egy jót aludni, de ha szüksége van a éjszakai szopizásra, hát szoptatom. ( igény szerinti szoptatáshoz ez is hozzátartozik ) Jó is lenne már aludni, de ha a picire gondolok, akkor meg úgy gondolom hogy inkább szopizzon csak. De azért nagyon köszi a tanácsot. Egyszer csak rájön, hogy a éjszaka alvásra való, nem pedig evésre. Lehet hogy éjszaka pótolja, amit napközben nem evett meg. Különben a súlyának sem árt, kevés a súlya, de a picin nem látszik, sőt dundinak néz ki.

Kedves Böbe !

A krumplival való sűrítés tényleg igaz ! Próbáld kis bátran!

Zork Anya !

Nekem három gyerköcöm van, kisfiam idén megy suliba, középső lányom 5 éves lesz aug.-ban. A legkisebb pedig néhány nap múlva 6 hónapos lesz. ( Ő kislány )


Sziasztok Szilvy
Szilvy
 


Sziasztok!
Nem is tudom miért nem olvastam el eddig ezt a topicot!!Szóval nekem is van egy karcsú hercegnőm és egy vasgyuró öcsikém.Laura 3 és fél éves és cak 12 kg.De én már túl vagyok azon , hogy idegesítsem magam,(Megjegyzem nem volt könnyű idáig jutnom)Leginkább a védőnő kergetett a sírba az állandó riogatásával ,hogy nem fejlődik eléggé, kevés neki az anyatej....stb.Neki álltam tápszert adni amitől még rosszabb lett a helyzet.Még kevesebb lett atejem és egyre több tápszert meg mindenféle tejpépet kapott.A mai napig nem hajlandó megenni egyetlen főzeléket sem. De megpróbálok mindig valami más formában adni neki zöldséget. Az öccsével viszont minden az ellentéte először is mérleg közelébe se vittem csak nagy ritkán és csodák-csodája teljesen normálisan fejlődik és 17 hónapos koráig szopott!!
Most 11 kg.Szóval szerintem se a kilók számítanak .Van egy könyvem aminek az acíme . hogy "Na még egy falatot" szívesen kölcsönadom bárkinek nekem nagyon sokat segített!!Sziasztok:
Szilvia
Hajduvári Szilvia
 


Sziasztok, Aggodo Anyukak,
furcsa hogy manapsag amikor Mo-n a nepesseg jo resze kover es egy masik resze pedig azt hiszi hogy az, valamint a szepsegideal a majdnem betegesen sovany alkat, akkor ha a gyerekeinkrol van szo meg mindig a szep dundi babakat szeretjuk/szeretnenk. Valaki irta hogy 15 honapos babaja "csak" 9kg. De milyen magas? Dani fiam 14 honaposan 10,5kg, de 84cm hosszu tehat "sovany"? Szerintem csinos es nagyon orulok hogy legalabbis egyelore nem orokolte a szulei tulsulyat. Annyit eszik amennyit akar, soha nem eroltetem, es elofordul hogy vacsora nelkul fekszik le. Megbizom benne hogy tudja mennyi az eleg, de nincs is cirkusz az etetessel. Ami tulajdonkeppen nem is etetes, hanem kozos etkezes amin o is reszt vesz. Azt kapja amit mi (mi elegge natur koszton vagyunk sok zoldseggel keves hussal, szinte semmi fuszer), ha ker valamibol kap, ha nem nem. Ha vegkepp semmi sem izlik, kap sajtos kenyeret, ha az sem kell (nagyon ritka) akkor mehet aludni ehesen (bar nem hiszem hogy ehes lenne hiszen akkor enne). Oruljetek a szep sovany babatoknak, a kover gyerekek kover felnottek lesznek ami pedig baj. (Tovabb jo a ruha is rajuk :-))) Nezzetek korul a csaladban is, ha mindenki sovany, a gyerek mitol ne lenne az? Az sem jo a gyerek etkezeskulturajanak ha pl. Anya allandoan latvanyosan fogyokurazik. Kivancsi lennek az elozo hozzaszolasban emlitett konyvre, mert a cime alapjan eleg ijesztonek hangzik. Soha nem mondtam a gyerekemnek hogy meg egy falatot es azt sem hogy a falatot "kiert" egye meg. Emlekszem a hugomba probaltak valami hasonlo szoveggel valamit beleeroltetni: hogy az a krumpli az Apu es ha nem eszi meg akkor nem szereti Aput. Na erre felzokogott hogy akkor o most egye meg az Apukajat? :-))
A vedonokrol annyit hogy itt Ol.o-ban nincsenek illetve nem ugy ahogy otthon. Van a gyerekorvos aki eleinte havonta kesobb ritkabban ellenorzi a gyereket, meg is meri, meghallgatja a tudejet, szivet stb. Eszrevesz olyat is amit egy vedono nem venne eszre. Valaszol a kerdesekre (en jo elore osszeirom mert ott semmi nem jut eszembe), mindent beir egy naploszeru elonyomtatott fuzetbe (az en orvosom meg szamitogepen is rogzit minden adatot de ez nem altalanos) es olyan dolgokra is felhivja a figyelmet amire magamtol talan nem gondolnek (pl. a bebikompok veszelyessegere, a labbeli kivalasztasanak szempontjaira). Ha valakinek nem eleg a doki, van egy vedonoszeru szolgalat a rendeloben, ott idopontot sem kell egyeztetni. Ide en soha nem mentem, hanem azokkal a mamakkal jartunk ossze hetente akikkel a szuleselokeszitore egyutt jartunk, ide eljott a szuleszno is (itt ok gyerekgondozasban is szakemberek), aztan 2-3 oran at megbeszeltuk kinek mi az aktualis hasfajasa, szoptattunk, gattornaztunk, lazitottunk, recepteket csereltunk stb. Ja es babat massziroztunk. Remek volt.
Zorkanya javithatatlan vagy. :-) Nincs olyan "hatarido" amikor egy gyereknek tudnia "kell" hasznalni kanalat, csorospoharat stb. Add oda neki oket es engedd hogy hasznalja. Ha el birod viselni amivel a gyakorlas jar, akkor nagyon hamar megtanulja magatol. Nalunk a csorospohar onalloan megy 11 honapos koratol. A kanal meg mindig egy drama, a villa valamivel jobb helyzetben van. Leginkabb az ujjacskak "mukodnek", meg kell rajta halni ahogyan tomkod veluk. A csoros poharrol meg annyit hogy imadja belole aprankent kicsopogtetni a vizet ra a kenyerre pl. es nezi hogyan azik peppe. Idegek kellenek hozza, de megeri.
sziasztok
zsuzsanna
 


Kedves Anyatársaim!
Én hiszek abban, és több helyen olvastam is, hogy egy egészséges gyermek nem éhezteti magát, tudja, érzi, hogy mennyi táplálékra van szüksége, nekünk csak az a dolgunk, hogy biztosítsuk számára a lehetőséget. Az én anyukám néha már az őrületbe kerget azzal, hogy "Semmit nem eszik ez a gyerek!", és állandóan kajával tukmálja a fiam. Naná, hogy nem fog enni a gyerek, ha állandóan noszogatják. Persze a közös étkezéseket pártolom, de egyébként a gyerekre kell bízni, hogy annyit egyen, amennyi jólesik neki. Az én fiam most 2,5 éves, és néha rengeteget eszik, néha meg alig, de amíg egészséges és jókedvű, addig én nem aggódom!
Krisztina
 


Kedves Anyukák!
Ha hosszan írtok légyszi tagoljátok az írásotokat itt-ott egy-egy kihagyott sorral, mert ezt a baromi pici betűs ömlesztett szöveget irtó fárasztó így olvasni, pedig nagyon érdekeseket írtok!
Köszi!
Krisztina
Krisztina
 


Szerintem a gyerek akkor egyen, ha ehes, valoszinuleg en is nagyon morcos lennek, ha akartom ellenere megtomnenek. Ennel meg rosszabb,amit az anyosom csinal(pedig o csalhatatlan...), ha nem eszik a gyerek, akkor lefogja a hezet es elkezdi tomni, mint a libat!!!!!!! (Ha szolok, hogy ne csinalja, akkor persze megsertodik.) A gyerek ilyenkor persze oklendezni kezd, es a reakcio az. hogy "el van kenyeztetve"
Az orvos is azt mondja, hogy a gyerekt eroltetni nem szabad!
Rozi mama
Rozi
 


Krisztinával értek egyett, amíg "nem rontják el" addig rá lehet elvileg bízni a gyerekre, azt egyen amit akar, és annyit amennyit akar. Persze ez azt is jelenti, hogy azért megfelelő kínálatot biztosítson az ember neki.

ILdi
Pethes Ildikó
 


Kedves Ildi!
A megfelelő "kínálat" tényleg nagyon fontos! Egyébként gyakran mi, felnőttek is olyan és annyi ételt kívánunk, amire és amennyire a szervezetünknek éppen szüksége van (kismamák esetében meg főleg!). A kicsi gyerekeknél pedig még inkább így van ez.

Az én fiam például utálja a csokoládét, minden formában (még a kakaót se issza meg), annál jobban odavan viszont a tejért, a gyümölcsökért meg a magvakért. (Azért muris látni a nagyszülők megnyúlt képét, amikor próbálják rátukmálni a csokit, a fiam meg kiköpi! Egyszerűen nem akarják elhinni, hogy egy gyereknek nem feltétlenül az a csúcs, ha csokit kap.)
Krisztina
 


Rozi!
Semmiképp ne engedd az anyósodnak, hogy tömje a gyermekedet! Inkább sértődjön meg, minthogy a gyerekben trauma alakuljon ki az evéssel kapcsolatban! Magyarázd el az anyósnak, hogy ezzel csak az ellenkezőjét éri el, és azért se fog enni a gyerek. Hú, én nagyon kiakadnék, ha bárki ilyesmivel próbálkozna a fiamnál!!! Az evés-nem evés meg szerintem nem elkényeztetés, hanem biológiai szükséglet kérdése.
Krisztina
 


Sziasztok!

Én saját tapasztalatból írom a következőket - tömés ügyben - : óvodás voltam, amikor a krumpli-levesembe (egészen kevés volt már a tányéromban) az óvónéni (a drága!!!) beleszedte a tökfőzeléket, majd amikor közöltem, hogy köszönöm szépen, de nem kérem, egész egyszerűen belém tömte. Jött is visszafelé gyorsan, de azt is belém tömte. Még jó, hogy nem sárgultam be az undortól. Persze sajnos csak évekkel később meséltem el az anyukámnak, aki azt mondta, ha előbb, a történés napján elmeséltem volna, biztosan a kanalat tömi le az óvónéninek! Na a lényeg, hogy egy életre megutáltam a tökfőzeléket, de még a kaprot is! (Sőt, főleg a kaprot, a szagát sem bírom!)

Egyébként kislányom 9,5 hónapos, sosem erőltetek semmit. Volt olyan, hogy 3 kanál főzelék után (üveges bébiétel volt, már nem emlékszem pontosan, hogy milyen) kirázta a hideg. Ott be is fejeztük az ebédet. Most már van annyi esze, hogy nem nyitja ki a száját, ha nem kér többet. Előfordul, hogy két tányér kaja után, van, hogy 5-6 kiskanál után. Soha nem erőltetem! Amikor egészen picike volt - 2-3 hetes, egy hónapos -, akkor sem ébresztettem fel 3-4 óránként. Amikor éhes a baba, majd ő jelzi. Jelezte is velőtrázó ordítással! Úgyhogy nem szabad erőltetni, mert csak azt érjük el vele, hogy megutáltatjuk vele az éppen aznapra szánt kaját.

Üdv, Böbe
Böbe
 


Kedves Anyatársak!

Azt hiszem azzal mind egyet értünk, hogy egy gyermeket "tömni" vétek. Sok kárt lehet vele okozni a gyermekben. Ubika is a saját igényei szerint kap enni. Mivel már tudja mondani, hogy kér-e még enni igy egyre egyszerübb.

A "girnyóság" kérdése pedig úgy érzem leginkább nem az anyák mániája, hanem a környezetüké. Engem kevéssé zavar, de azt magam tapasztaltam milyen, ha egy olyan gyerek, akinek nincs sok tartalék felhalmozva megbetegszik és szinte elfogy. Nem véletlen alakult ki a baba "dundisága" és az egészségessége közötti párhuzam az emberekben. Felnött szemszögbol az én kislányom nagyon formás és arányos, de picit jobban oda kell figyelni, ha beteg. Amig át nem estunk ezen a tapasztaláson, csak mosolyogtam mikor anyukám - aki egyébként egyáltalán nem szól bele semmibe - figyelmeztetett, hogy Ubi ugyan nagyon csinos, de
majd ha beteg lesz...., és igaza volt.
Persze le a töméssel, de azért megpróbálok még táplálóbb ételeket adni neki.

Garam

ui: Én a nagyszüloket szoktatom le a gyerek nasiztatásáról. Próbálom megértetni, hogy a gyereknek szüksége van arra, hogy kiürüljön a gyomra.
Garam
 


Szia Garam!

És mik azok a táplálóbb ételek???
Hogyan tud Ubi elaludni, ha egy szobában éltek?
Ubi már ilyen beszédes??
Írjatok, mindig várjuk a legújabb Ubi fejezeteket!
Puszi:
Zorkék
Zorkanya
 


Sziasztok !
Én pedig azt hallottam egy bölcsis gondozónénitől,hogy a nem kövér gyerekek sokkal ellenálóbbak a betegségekkel szemben.Nálunk eddig még nem volt nagyobb betegség (hála az égnek) de én is aggódtam volna ha abból a csekély kis sulyából még le is adott volna!!Egyébként novemberig mi is egyszobás lakásban laktunk két pici gyerekkel!!De volt galéria és ott aludtak ,de ettől függetlennül nem volt sok magánéletünk.Amikor ide költöztünk olyan volt mintha újra fiatalházasok lennénk.De az egyszobás lakásoknak is megvan a varázsa Laura lányom még a mai napig emlegeti.
Nekem még az lenne a kérdésem, hogy ti adtok valamilyen vitamint a gyerkőcöknkek??
Szilvia
 


Szia, Szilvia!
Én csak C vitamint adtam a fiamnak, azt is csak addig, amíg nem volt friss gyümölcs-zöldség, vagy ha beteg volt. Én bízom abban, hogy ha kiegyensúlyozottan táplálkozik a gyerek, akkor nincs szüksége plusz vitaminra, sőt, az néha még árthat is. Ezért egyébként nagyon elítélem a vitamin reklámokat, úgy állítják be, mintha vitamintabletták nélkül nem is lehetne élni, pedig csak a hasznukat akarják növelni, keresletet GENERÁLNAK, és nem meglévő igényt elégítenek ki, ami nem etikus, főleg kisgyermekek esetében nem! Itt van például a Pharmavit legújabb Plusz tablettája, ami "pattog" a gyerek szájában. Nagyon reklámozzák, de ha megnézed a címkéjét, tele van mindenféle "E" adalékkal, ami árt a szervezetnek. Tudtátok, hogy a pezsgőtabletta is káros, ha rendszeresen fogyasztjátok? Az az anyag, amitől pezseg, a szervezetben felhalmozódva komoly betegséget okozhat. Ezt persze nem reklámozzák. Na, ennyit a mesterséges vitamincsodákról.
Krisztina
Krisztina
 


Kedves Zorkék!

Ubika több tésztát, péksüteményt és nagyobb husimennyiséget kap. Egyébként egy kis ragadozó, jöhetne a hús-hússal, ha anya engedné. Az egyszobában lakás nagyon körülményessé tesz néhány dolgot, mint például az alvás, ugyanakkor van benne valami nagyon bensőséges is.
Ubika alvási gondjai valószinüleg ebből is adódnak. Elaltatni a karomban szoktam, utána teszem be az ágyába, de erre nem ébred fel. Azt viszont nagyon megszokta, hogy éjszaka ott vagyok. Ha felébred feláll az ágyába és szólit. Lehetetlen ellenállni. S mivel a férjem reggelente dolgozni indul, én felpattanok Ubihoz, hogy ne ébressze fel Apát egy esetleges sirás. Tudom, ha egyszer elköltözünk nagyon nehéz lesz átszokni, mindannyiunknak.
Ubika nagyon sok mindent kifejez, persze a legtökéletesebben a NEM szót használja - csak akkor nem érti időnként, ha én mondom - szóval ha már nem kér valamit enni szól és mutatja vagy mondja, hogy mit enne. (A tej neve például "tápi-tápi", vajon mitől?!)

Kedves Szilvia!
Galériánk nekünk is van, de nem használjuk alvásra mert túl meleg, és Ubika nem tud melegben aludni - meg én sem szeretek. Pedig praktikus dolog.
Most, hogy a szobában éjszaka is 28 C fok van, csak szenvedünk alvás helyett mindannyian. Titeket is megvisel?
Vitaminokat csak természetes formában, kivéve persze a D vitamin.

Kedves Krisztina!
Jó hogy irtál ezekről a készitményeknek az ártalmasságáról, mert én például még nem is hallottam. Lassan ideje körültekintöbbnek lennem, főleg Ubi miatt.

Üdv mindenkinek, ha tehetitek menjetek hűsölni.
Garam
Garam
 


Tényleg oda kell figyelni, mit veszünk! A múltkor a Corában a kenyerek között válogattam, és csak úgy eszembe jutott, hogy megnézzem, miből van, akkor ájultam el, hogy a legtöbb kenyérben 4-féle E-összetevő is van, ilyen hülyeségek például, mint valami "liszt javító". Miért nem lehet eleve jó minőségű lisztet használni, és mi a fenének ez a sok ostoba adalék? Már a tej se úgy készül, hogy kifejik a tehénből, és üvegbe töltik, hanem előbb porrá alakítják, és adagolják bele a vitaminokat meg a zsírt. Ti értitek, mire jó ez? Hát nem egyszerűbb volt régen? Egyébként az asztma és az allergia megszaporodása is összefüggésben van az élelmiszerek magasabb feldolgozottsági fokával.

Garam! Irigyellek a 28 fokért, a fiam kiságyánál 32 fok van, nálunk meg a galérián (ahol a férjemmel alszunk) legalább 34!

Krisztina
Krisztina
 


Az én fiam lassan 10 hónapos. 3-4 hónapos korában kiegészítésként már tápszert kellett adnom és utána már csak azt és főzelékeket és tejpépeket kap. Két héttel ezeelőttig gyakorlatilag mindent evett tej és tojás kivételével. Sajnos mostanában a tápszert nem hajlandó megenni, pedig lefekvés előtt és reggelire még ezt kapta. Most már van úgy, hogy inkább vacsora nélkül fekszik le. A védőnő szerint akárhogy is, de meg kell egye, mert ebben a van a fejlődéséhez szükséges vitamin. Már több fajtát is kipróbáltunk, de egyik sem megy. Ú gy gondolom, talán a tej ízlene neki, esetleg kakaó formájában, de nem merem adni neki, mert az orvos szerint 1 éves kor alatt semmikép nem szabad tejet kapjon (sőt ! leguróbb már 2 éves kort mondott).
Ti adtok tejet a gyereknek? És , ha igen mikortól? Mivel vidéken lakunk, tudnék hamisítatlan tehéntejet is venni. Mi a véleményetek?
Pongrácz Viki
 


Kedevs Viki!

Természetesen a mi orvosunk is óva intett attól, hogy egy éves kora elött Ubika tejet igyon, de 8-9 hónapos kora körül a joghurtot, már adhattunk. Esetleg kérdezd meg a dokitokat, hogy mit szól a natúrjoghurtokhoz. A megfelelő kálcium mennyiséget igy is megkapná.
Hogy miért ehetett joghurtot, ha tejet még nem, azt nem tudom pontosan, de több könyvben is igy olvastam.
Bár nem vagyok a téma nagy szakértője, de szerintem az igazi tehéntejben lehetnek olyan "alkotórészek", amiket jobb elkerülni még.
Vacsorára tudnám ajánlani a tejpépeket. Nálunk nagyon jól beváltak. Finomak és laktatóak.

Kedves Krisztina!
Már közeledik a hűvös. Kitartás. Tud a kisfiad ilyen melegben aludni? És ti?
Ubika csak forgolódik egész éjszaka. Nyöszörög és iszik és iszik és...
Garam
 


Szia Viki!

Zorka ugyanúgy megutálta a tápszert, ezért én 11 hónapos korától elkezdtem a tejet- higitás nélkül, előtte is rendeteg joghurtot, meg tejtartalmú dolgot evett, szerintem ha allergiás lett volna atejre akkor az már ott megmutatkozott volna. Szóval azóta kakó, imádja, sír érte, és a tápszerhez képest dupla mennyiséget eszik meg belőle. Szerintem próbáld meg, az én babám is korántól kapott tápszert (2 hónapostól), nem csodáltam hogy közel egyéves korára megundorodott tőle. Mindenesetre szerintem bolti tejet adj neki, mert a fejt tejben egy csomó kórokozó lehet, nincs bevizsgálva stb. Lehet hogy higitva kellene a tejet megpróbálnod. Esteleg megpróbálhatod hogy este tejpépet adsz neki, állítólag ez is laktató esti evéshez, és tele van vitaminnal, ebből is megkaphatja amire szüksége van.
Szia:
Zorkanya
Zorkanya
 


Viki!
És még egy, amikor mi már nagyon nyűglődtünk a tápszerrel, akkor azt javasolták hogy bolondítsuk meg, kakaóporral, vagy turmixoljunk bele gyümölcsöket, igaz nekünk így sem vált be.
Zorkanya
Zorkanya
 


Nekünk sem vált be a bolondítás, ezért marad a kínlódás. Mi is eszünk már gyümölcsjoghurtot, sajtot és nincs allergiás probléma. Sőt azt olvastam, hogy a tejalapú tápszertől is lehet allergiás egy gyerek és a legtőbb tápszer ilyen. Úgy gondolom megpróbálom a tejet, bár félek, annyirra sokat mondják, hogy csak tejet ne.

Zorkanya !

Te egyik napról a másikra adtad hígítás nélkül vagy fokozatosan, apró adagokkal?

Viki
Pongrácz Viki
 


Viki, a tehentej feherjei nagyobb molekulajuak mint az anyateje es ezek a nagyobb feherjek a baba gyomraban nagyobb gobokke allnak ossze az emesztes soran mig az anyatejbol finom pehely lesz es ezert tudja az anyatejet egy embercsecsemo jobban megemeszteni mint a tehentejet (amit ugye a termeszet a tehen borjanak talalt ki akinek egesz masfajta gyomra van). Van egy, mara elfeledett regi trukk, arpat (gersli) kell vizben megfozni es a levevel higitani a tehentejet felesben. Ebbe egy pici hidegensajtolt csiraolajat is kell tenni a vitaminok miatt, valamint lehet picit cukrozni hogy a baba jobban elfogadja mert az anyatej bizony nagyon edes. Az arpale adasa a tejben levo nagy feherjeket pelyhesiti es a szenhidratbonto enzimek kialakulasat is segiti a belfloraban. Sajat tapasztalatom hogy bar en sokaig (11 honapig) szoptattam, a gyerek egyik naprol a masikra elvalasztotta magat es attol kezdve nem kellett neki a tejem. Mar korabban kapott rendszeresen natur joghurtot (nem gyumolcsjoghurtot) ugyhogy nem feltem a kalciumpotlas miatt, de sajnaltam hogy nem iszik tejet ugyhogy valamivel egy eves kora elott mar kapott feles tehentejet (arpaleves es nem vizes - a vizezes csak higitja a tehentejet de nem ad minosegi kulonbseget). A joghurt azert nem okoz gondot amikor a tehentej esetleg okozna mert a laktobacilusok mar eloemesztettek es ezert a molekulai kisebbek mint a teje. A joghurt vasarlasakor nezzetek meg hogy tejbol keszuljon, ha nem irjak ra hogy tej volt az alapanyag akkor lehet hogy tejporbol csinaltak. A gyumolcsjoghurtok cukrozottak, sokkal jobb otthon keverni friss gyumolcsbol. A baba hamar raszokik a nem agyonedesitett izekre.
sziasztok
zsuzsanna
 


Zsuzsanna !

Kipróbálnám a receptet. Mennyi árpát főzzek és mennyi vízben?

Viki
Pongrácz Viki
 


Szia, Garam!

A fiam viszonylag jól bírta a hőséget, bár fél liter vizet kellett az ágya mellé készítenem, hogy reggelig kibírja (reggelre egy cseppig elfogyott). 5-6 óra körül felkelt inni, aztán átmászott a mi ágyunkba, és aludt tovább 7-8-ig. Egyébként külön szobában alszik, így ha nem szól, nem igazán tudom, jól alszik-e vagy csak szenved. A nagyon nagy melegben miután átjött hozzánk, elég sokat mocorgott, de lehetett volna rosszabb is. Nade végre itt a hűs! Talán ma már lesz egy kellemes éjszakánk!
Üdv: Krisztina
Krisztina
 


Szia Viki!

Nagyon sok jo tanacsot kaptal a tobbiektol!
Nekem is most az a legnagyobb gondom, mit csinaljat, hogy tobb tejet igyon. Az en babam 8 honapos lassan es ha csak tapszert adok neki ( nem bolonditom meg valamivel), akkor a napi mennyisege mindossze 2 deci. Ez nagyon keves! Azert is alakult ez igy, mivel a HA tapszerek egy kicsit keseruek. Egy ideig HA tejberizst kapott. Ez is egy megoldas, viszont ezek cukrozottak, jobban hizik a baba tole ( bar ha nem kover, sokat kakil es gyors az emesztese, akkor lehet adni, nem fog elhizni tole). Most a boltban ratalaltam egy keszitmenyre, amivel meg lehet bolonditani egy kicsit a tapszert. Nem tudom, hogy Magyarorszagon lehet-e kapni ( de szerintem igen, szinte minden van otthon ). Haromfele izben van. Kakao, mez es a harmadikat most sajnos nem tudom. Ezekben az a jo, hogy nem cukrozottak, vaniliaval, mezzel edesitik egy kicsit. A neve Lactoplus ( Nestle termek). Az elkeszitesenel en nem tejet hasznalok, hanem tapszert, kulonben ugy keszitem, ahogy a csomagolason van.
Amugy azt hallottam, hogy 10 deka sajt ( kiveve a sovany sajtokat es a kremsajtokat ), kozel annyi kalciumot tartalmaz, mint egy liter tej. A fozelekebe is lehet keverni egy kis sajtot.
Amugy a tejtermekeket azert lehet hamarabb adni, mert a feldolgozas soran a tehentejfeherje molekulai felbomlanak ( azert nem lehet adni pasztorizalatlan tejet ebben a korban, mert annal meg jobban megvan a veszeje, hogy allergia alakul ki). A HA tapszerek is tehentejbol keszulnek, csak tul vannak pasztorizalva. Ennek az eredmenye a keseru iz.

Alma
Alma
 


Viki!

Fokozatosan tértünk át a tejre, hetente növelve az adagot 1/4-3/4, 0,5-0,5, 3/4-1/4-es arányban.

Zorkanya
Zorkanya
 


Szia Alma !

Köszi a tanácsot, majd megnézem lehet-e kapni, bár nem ismerős a neve. Sajnos Miskolcon nem lehet mindent kapni, pedig sok terméket látok a gyártók katalógusaiban, amit kipróbálnék, de nincs hol beszerezni.

Mindenkinek köszi a tanácsokat. Azért szerencsém van, mert Dávid csak a tápszereket stornózta, mást eszik rendesen. Nem kövér, nem sovány és 10 hónap alatt még nem volt beteg. Az evésnél vannak olyan időszakok, amikor szinte semmit nem eszik egész nap. Ez tart 2 hétig, utána viszont bepótolja és eszik mint egy gép. Azon már túl vagyok, hogy emiatt aggodjak, amíg nem fogy nem idgeskedek.

Ha valaki tud jó recepteket, amit 10 hónapos kor körül adhatok írja meg! Jó lenne egy kis változatosság, mert néha úgy érzem nem tudok újat találni.

Köszi!

Viki
Viki
 


Viki!

Meg eszembe jutott, hogy a Beba vanilias tapszert altalaban szeretik a csecsemok. Ha meg nem probaltad, erdemes egyet venni.

Alma.
Alma
 


Viki!

Mekkora a babád?? (kilóilag)
Zorkanya
 


Zorkanya!

Most 10 hónapos és valahol 8,5 és 8, 8 kg között mozog.
Viki
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet:

 

cron