Új privát üzeneted érkezett!

Szia Névtelen!

Egyelõre semminõ összefogás nem történt a kisfiú ellen. AMikor gondolkodom az esetén, egyre inkább az a gyanúm, hogy annak a kisfiúnak az a legnagyobb baja, hogy olyan az anyukája, amilyen. A többi meg ebbõl adódik. Amit én tudok, az az, hogy pl. a kirándulásra az egyik dadus néni lánya (nagy) is eljött, és az volt a feladata, végig, hogy erre a kisfiúra vigyázzon. El nem engedhette egy pillanatra sem. És körülbelül erre van szüksége most ennek a kisfiúnak. Nem tudom a megoldást, de szerintem nem az a megoldás, hogy az óvónõ, akire 30 gyerek van bízva (sajnos nálunk ennyi a létszám), egész nap csak ezt az egy szem gyereket gondozza! Hiszen a másik 29-nek is van szüksége szeretõ felnõttre az oviban is! Nincs igazam? Egyébként a gyerekek nagyon toleránsak vele, megpróbálják elfogadni, saját fülemmel hallhattam a minap, amint a kisfiú közli a gyerekeimrõl: õk a barátaim.

Amúgy most nyáron nekünk is nyugi lesz, õszre meg még az is kérdés, egyáltalán ki lesz a csoport óvónõje, szóval egyelõre nem foglalkozom én se mélyen a dologgal.

Nem tudom, Névtelen, a ti esetetekben mi lett volna a jobb,ha a többi szülõ tisztában van a helyzettel, vagy sem. Valószínûleg õk sem értették a dolgot, és alapként egészséges, de esetleg rosszul nevelt gyermeknek gondolták. Persze, az is igaz, nem írhatod oda a hátára, hogy mi a baja. Nehéz ügy, elismerem. Azt szoktam olvasni irodalomban, hogy a gyerekeknek jó, hogy ha gyerekkorban "más"okkal is találkoznak, megtanulják elfogadni a másságot. Talán a felnõtteknél is ez hiányzik. Nem tanulták(tuk) meg.

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Kedves Névtelen autista kisfiúval (csak mellékesen jegyzem meg hogy egy álnév alatt a névtelenség teljes lehet, pl nem hiszem hogy az én idikém alapján a saját hugomon kivül más felismerne de ö is csak azért mert ez a macskája vicces beceneve - szóval lehet neked álneved például autós vagy kiki vagy ami eszedbe jut, akár csak a billentyüzeten vaktában bökögetve párx), nagyon megrázott amit irtál. A bölcsiben tényleg nem tudják hogy a gyereked más? Hiszen ha tudnák a gondozónök akkor a gyerekedre mért foglalkozást nyújthatnának neki. Semmit nem tudok az autizmusról a Rainman filmen kivül de ha én bölcsödei gondozónö lennék akkor igenis szeretném tudni hogy a rámbizott gyerekeknek milyen specifikus problémái (esetleg csak különcségei) vannak. Az én gyerekem sem beszélt még semmit mikor bölcsibe került (20 hónaposan) mert kétnyelvű, ezt tudták a gondozónők és egyrészt nem nézték a gyereket retardáltnak söt külön vele többet "foglalkoztak". És ha én lennék a gondozónö akkor valszeg egy problémás gyerek esetén utánanéznék picit mi is annak a problémának a lényege, hogyan tudnék segiteni, jobban az ö igényeihez mérten "foglalkozni". És akkor a problémák esetén is hatékonyabban tudnám a dolgot kezelni. Az autizmus pedig nem fertözö, tehát ha te és a gyógypedagógus is úgy gondoljátok vidd vissza a bölcsibe de ne legyen titok hogy mi van a gyerekkel. Hiszen ha felnö akkor a "normálisak" (bocs de nem tudom másképp kifejezni) között kell élnie illetve a "normálisoknak" is együtt kell élnie a "mássággal". Nagyon helytelennek tartom a "másság" intézeti "gettósitott" kezelését. De ez egy másik topic lehetne.

Az pedig hogy miért irkálsz ennyit, hát pont azért mert ha megosztod velünk még névtelenül is ami bánt akkor könnyebb és talán megerösitünk abban amit jonak hiszel vagy adunk uj ötleteket. És kiönteni a szivedet sem árt néha. Biztosan nem könnyü. Még egy "problémamentes" gyerekkel is mennyi gond va, mennyi izgulnivalo, képzelem nektek.

szia
idike
 


Sziasztok!

Igazabol nem szandekoztam allando resztvevo lenni, ezert irtam eloszor nevtelenul egy masik topicban, aztan meg mar gondoltam jo lesz ezen nevvel is. Egyszer regebben mar irtam nevvel is, sot e-mail cimmel is.
Mindegy. Fogyatekos gyerekkel az embernek (regebben en se ertettem miert), kialakul egyfajta kissebsegi komplexusa, es uldozesi maniaja is lesz. Teged lehet, hogy nem ismernek meg az idike alapjan, engem viszont valoszinuleg sokan felismernek nev nelkul is, mivel nem minden csaladban van autista gyerek es internet is.
Azt elismerem, hogy ha van egy egyemberes gyerek egy ovodaban, az senkinek sem jo. Fogyatekos gyermekre elvileg az ovoda (bolcsode is) emelt fejkvotat kap (azt hiszem ez ketszeres penzt jelent), es tobbnyire csak negy orara fogadnak be ilyen gyereket. Az mar egy mas kerdes, hogy a penzt az intezmeny mire kolti, mert altalaban nem a gyerekre. Es ezt nem en allitom, hanem egy integraciorol szolo eloadasban halottam.
A bolcsodebe, mint mar irtam, egy gyogypedagogus ajanlasaval kerultunk, egy par honapig az ottani jatszohazba hordtam, tehat tudtak, mit vesznek a nyakukba. A gondozonok is tudtak mi a helyzet, azota se kerult vissza minden konyvunk. Igaz, heti ket nap is egy gondozono volt a tizenegyket gyerekre, szoval nem volt konnyu dolguk. Azert meg nem hoztam volna el a gyereket, mert egy szulonek nem tetszik a dolog, azert szam meg nekem is van. A gond az volt, hogy ezt a dolgot, mar hogy az a baj vele, hogy felnek tole a gyerekek, es a szulok szoltak, es keressunk mar neki valami olyan helyet, ahol fejlesztest is kap (nincs ilyen, szakember se nagyon), ezt a bolcsodevezeto jelentette ki, es a gyogypedagogus is helyeselt ra. Tudom, lehet ra azt mondani, hogy egyszeruen rossz helyet fogtunk ki, csak valahogy az ember egy iyen utan mar elveszti a hitet, hogy talan mashol maskepp gondolkodnak. Ennel amugy sokkal tisztabb, amikor rogton kijelenti egy intezmeny, hogy nem vallal ilyen gyereket.
Sajnos Mo. az integracio annyit jelent, hogy a gyerek egy egeszseges kozossegbe jarhat, de az ottani beilleszkedesben mar nem segitik, es innen egyenes ut vezet a kiteveshez. Es sokszor elofordul, hogy az intezmeny csak az emelt fejkvota miatt vallal egy ilyen gyereket.
Ennek ellenere en tudok olyan gyerekrol, akit befogadtak normal ovodaba, mert egyszeruen a gyereket lattak benne, es nem a diagnozist.
Azert meg arra visszaternek, (talan sajat helyzetembol latom maskepp a dolgokat), amikor van egy kezelhetetlen gyerek az ovodaban, aki mar veszelyezteti a tobbi gyereket is (biztonsagos e a bolcsi temahoz visszakanyarodva), szoval ez a gyerek nem tehet rola, hogy ilyen, legyen annak oka hiperaktivitas, magatartaszavar, rossz csaladi korulmenyek, esetleg valoban rossz neveles..., es a leheto legrosszabb, ami tortenhet vele,ha kiteszik. Arrol nem is beszelve, ha valaki mindig csak azt hallja, vele mennyi gond van, o milyen rossz gyerek, akkor elobb utobb beteljesiti a joslatot, es kesobb mar nemcsak masok poharat fogja felboritani. Jo lenne, ha lennenek olyan ovodak, ahol kevesebb gyerek jutna egy ovonore, es igy tobb ido ezekre gyerekekre. Es lenne pl. megfelelo gyogypedagogus is, netan pszichologus, pszichiater. De egy onkormanyzat legeloszor itt huzza meg a nadragszijat.
En jartam a helyi gyogypedagogiai oviban is. Egy osztalytermet kepzeljetek el, elso emeleten, elnyutt jatekokkal. Szerintem igencsak ritkan vittek ki ezeket a gyereket a levegore, marcsak megfelelo hely hianyaban is. Persze nem ezen szulok fogjak a kovetkezo valasztast eldonteni.

Az autizmusrol meg annyit, az esoember egy a sokbol. Igazabol nincs ket egyforma autista. Az egyiknek be sem all a szaja, mig a masik egesz eleteben nem szolal meg, az egyiknek mindig mindennek ugyanott kell lennie, mig a masiknak a kaosz a rend. Allitolag Bartok Bela is az volt, sot Einstein is sok autisztikus tunettel rendelkezett.


meg mindig Hadd maradjak nevtelen
Névtelen
 

 
 

Kedves Iboly!

"de a saját csemetéinket azért még jobban. "

En meg sosem sajnaltam a gyerekeimet. Felteni mar feltettem oket, es fogom is.De sajnalatra nem szorulnak.


Hadd maradjak nevtelen.
Névtelen
 


Szia Hadd maradjak nevtelen! (írhatnál már egy rövidebbet, ez így már szlogen, szinte neved, csak olyan hosszú!)

Iboly szerintem ebben a sajnálásban olyasmire gondolt, mint pl. én sajnálom a gyerekeimet, mikor azt látom, hogy már megint csak egy darab, ideges és lestrapált óvónõ jut nekik, a többi csoport kirándul, alkot stb stb. õk meg fél nap dadussal, vagy épp összevonva stb. vannak. Én erre azt mondom, hogy sajnálom õket, hogy ilyen sors jut nekik. Lehet, hgoy ez nem megfelelõ szó, de gondolom egy ilyen eset téged sem hagy hidegen, valami érzelem (és nem tudom, ez a féltés-e) ilyenkor is elõlép.

Egyébként teljesen igazad van, valóban az kéne, hogy az ovik ne mostohagyerekek legyenek, legyen pszichológus, logopédus stb benne, jusson max 15 gyerek egy csoportba, az óvónõk pedig legyenek megfizetve annyira, hogy azért a pénzért megérje nekik szívük-lelkük beleadni. Szeretem a gyerekeket, van három, és töröm a fejem a folytatáson, de nem tudnék óvónõ lenni, nem gyõzném a 30 gyereket, akikkel szemben meg van kötve a kezem, mert nem tehetek akármit velük (most itt semmi durvára nem gondolok, de azért a szülõnek a nevelésnél szabadabb keze van (pl. programmegvonás, ovis nem hagyhatja ott a nem jól viselkedõ gyereket, az is megkapja a kirándulást, én meg feltételül tehetem otthon, hogy ezt vagy azt megcsinálja hozzá)). Én a mi ovinkon úgy látom, hogy ahhoz képest, hogy mit kapnak, maga az ovi, ill az óvónõk, ahhoz képest õrült sokat tesznek, tényleg beleadják a lelküket. Nálunk szerencsére a pénz is a gyerekekre megy, fejlesztik az udvart, bent is galériát csinálnak stb stb (na ez nem az Önkorm. pénzébõl megy, az erre nem elég, hanem lényegében a szülõk adják be rá a pénzt) De ezzel együtt a mi ovink sem biztos, hogy képes lenne egy sérült gyermek általi feladattal megbírkózni.
(ja, még a személyzetrõl. nem hogy pszichológus nincs, de a logopédus helyzet is olyan, hogy csak azokkal tud foglalkozni, akik tutira mennek utána suliba. Szeptemberben még a tavaszi gyerekek (akik pedig elvben mennek!) sem mindig férnek be. A nyáron 6 éves, meg elmúlik 6 mire ráér a logopédus vele foglalkozni!! Persze errõl is az Önkorm. tehet.)

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok
Hol vannak az eddigi hozzászólások?
Lencsi
Lencsi
 


Lencsi!

Tényleg eltünt. Biztos az arhíválásnál történ a gubanc, mert az meg van csak írni nem lehet bele.
Írok a szerkesztőnek Lencsi, jó.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Szióka!

Nekünk két gyerekünk is járt bölcsibe ovi elõtt 1-1 évet. Nagyon szetették! Egyszobás lakásban lakunk -reméljük már nem sokáig-, és itthon szinte soha nem voltunk, mert szegények egyáltalán nem fértek el... A bölcsiben pedig hatalmas tér volt, minden nap kint voltak, még ha csepegett az esõ, akkor is, mert a terasz felett van egy kihúzható "esõvédõ"(hogy is mondják szebben?...). Ez a bölcsi a XII. Ráth György u.-ban van. Véleményem szerint, amikor ,ár ki tudja fejezni magát v.mennyire a gyerek, akkor bizonyos szempontokból még elõnyös is neki a bölcsi. Mondjuk mi sem vagyunk átlagosak, mert mind a kettõ mellett tanultam, és õk sokat voltak a rokonoknál szanaszét. (Egyik sem az az "anyás" típus...) Most ennyi. Nem tudom regisztráltatni magamat -ehhez kevés a 3 diplomám...- , így inkább aláírom: Kriszti
Névtelen
 


Sziasztok!
Az én kislányom 18 hónapos kora óta jár bölcsibe. Most majdnem 3 éves, nagyon szeret járni. Az elsõ évben sokat volt beteg, 2 hét bölcsi, 1 hét otthon volt a mûsoron. Idén már javult a helyzet, szeptember óta egyszer volt beteg. Igazából ezt az egészet azért írom le, mert ki vagyok akadva azon az egy dolgon, hogy a mi bölcsinkben szinte soha nem viszik ki õket az udvarra, mindíg van rá ok, hogy miért nem. (Lustaság??) Igaz, jól érzi magát bent, de én amikor délután 4-kor érte megyek, már majdnem sötét van, ráadásul vad hideg, rengeteg dolog amit el kell végeznem és mégis inkább maradok vele a játszótéren pár percet, hogy levegõn is legyen szegényke. Nem jobb lenne, ha délelõtt, amikor az idõ is jobb, kivinnék õket legalább egy fél órára? Nem kötelezõ a levegõztetés?
Moncsi
 


Szia Moncsi!

Hát ez tényleg nem a legjobb helyzet! Szerintem is nagy szükségük van a picuroknak friss levegõre, fõleg, ha egy köszösségben mindig össze van zárva sok gyerek.
Az én kicsim is másfél éves korától járt bölcsibe, elõször nagyon meg voltam elégedve mindennel, (10 gyerek egy csoportban 2 gondozónénivel, minden nap kivitték õket, sokat foglalkoztak velük, bármiben együttmûködtek a szülõkkel, szeretett oda járni a kisfiam stb.. )de sajna minden megváltozott...
Lett a csoportban 20 gyerkõc, ( persze, 10 volt a megengedett létszám, ) állandósultak a betegségek, hasmenés, szájfertõzés stb... Kész rémálom lett. Ja és õk is elég keveset mentek ki, mert ennyi gyereket már képtelenség volt 2 gondozónéninek felöltöztetni, fõleg télen, pedig akkor is szükségük lenne friss levegõre.

NA szóval ezt az egészet csak azért írtam le, hogy lásd az elõzményeket is. Szóval mi úgy döntöttünk, hogy elég volt a bölcsibõl, kerestünk egy jó ovit!
Féltem egy kicsit a váltástól, de minden simán ment, és sokkal jobban szeret oda járni, mint bölcsibe, mert sokkal érdekesebb dolgokat csinálnak. Pl: festés, gyurmázás stb.

Amikor elõször festettek, és festékes lett a könyöke, nem engedte otthon sem lemosni, mert mindenkinek azt mutogatta, hogy õ milyen nagy fiú, mert már tud festeni. Egyébként most volt pont 3 éves. Azt hittem, kicsi lesz még az ovihoz, de nem. Eredetileg úgy indultunk neki az évnek, hogy még ezt az évet bölcsiben tölti, mert úgyis évvesztes, de mivel sok kicsi (1, másfél éves kisgyerek) jött a csoportukba, észrevettem, bizonyos dolgokban visszafejlõdést, magyarul inkább a kicsiket utánozta, mintsem bizonyos dolgokat megtett volna a saját szintjének megfelelõen.

Szerintem, ha van a közeletekben egy jó ovi mindenképpen érdemes elgondolkodni a váltáson. A mi ovinkban csak akkor nem viszik ki õket, ha esik az esõ, de azt hiszem, oviban kötelezõ is a levegõztetés.

Nem tudom, a ti csoportotoknak milyen az összetétele, de ha túl sok a kisebb gyerek, szerintem nem igazán ideális neki már ez a közösség.
Persze, lehet, hogy ez csak az én véleményem, és nem is jól godolom, de lehet hogy segíteni is tudtam egy kicsit.
Bocs, ha egy kicsit elkalandoztam a témától, de nekem ez jutott eszembe.

Dió
Dió
 


Sziasztok!
Lehet,hogy ide való,vagy nem,ha nem akkor sorry!
Most halloma irekben,hogy felmentették a dadákat. Valami olyasmi szöveggel,hogy a mászókák elavultak voltak és a "BÖLCSÖDEI SZABÁKYZATBAN NINCS BENNE, hogy FELÜGYELNI KELLAZ UDVARON JÁTSZÓ KICSIKRE" hát ez engem nagyon-nagyon felháboritott.Ennyi erõvel minek van ott dada,gondozónõ,ha csak úgy ad hoc kimehet a gyerek játszani és nem kell rá figyelni,mert az nincs a szabályzatban.HÁt nálam felment a pumpa! MÉghogy nincs felelõs....(tudjátok a Káposztási bölcsirõl van szó)
Egyedül vagyok a felháborodásommal?
Giti
Giti
 


Szia Giti !
Nem vagy egyedül a felháborodásoddal . Teljesen együttérzek a szülõkkel , és szerintem ezt nem szabadna ennyiben hagyni . Ebben az országban bármit meg lehet úszni ? Bocsi , és ezzel el van intézve . Ez "csak" egy baleset volt , "csak " egy család életét tették tönkre . Nekik már semmi sem lesz a régi . Az én kisfiam az óvodában esett le a másfél méter magas mászókáról . Szerencsére megúsztuk egy pár öltéssel , de pont a kisöccsével voltam várandós , napokig nem tértem magamhoz az ijedségtõl .Azóta is kicsit túlaggódom a kisebb baleseteket .
erika (erika)
 


Kedves Dió!
Köszi a hosszú levelet, sajnos azóta sem volt alkalmam számítógéphez jutni, én csak olyan koca-babanetes vagyok!
Most is már sürgetnek, mennem kell. Moncsi.
Moncsi
 


Sziasztok!
Látom már rég nem jár erre senki,de a téma idevág.
Kislányom másfél éves.Most kezdtük a bölcsit és nagyon szeret járni.Nem volt semmi sírás,semmi zökkenő.Szereti is a gondozónéniket.Vannak is kis 'barátok' is már.
Csak 'egy'(pár) dolgon vagyok kiakadva.
Már a második vadi új pulcsija tűnik el szőrén szálán.:(:(:(Csak nem lop vki?

:oops:
A cipője orráról lejőtt a bőr.:(A pelus amit beviszünk elég szokott lenni,mégis vki másnak a pelusa van rajta..
A benti szokásokról se beszélt még senki.Mindig minden utólag derül ki:pl. hogy hová és hogy lehet letenni a bicikliket,v. hogy melyik bejáratot szabad használni...
Nem tudom ezeket honnan kéne tudnom...,pedig voltam szülőin,meg nyílt napon is.
Jó lenne,ha vhogy rendeződnének ezek a dolgok,és én is úgy tudnék örülni a bölcsinek,mint a lányom..:(
Edit
szilde
Szeged
 
 
 


Örömmel jelentem megvannak a pulcsik.Saját kulcsos szekrénye van hétfőtől a csibének.
Szóval minden OK.:) :wink:
E.
szilde
Szeged
 
 
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: