Új privát üzeneted érkezett!

Biobaba :) varázslatos lehetett a nagypapád betlehemese! Bekecsbe öltözött gyermek-kisbárányok a solymári karácsonyi pásztorjátékban is részt vetekl tanárképzős koromban, de szerettem :)

Nagyon megfogott az utcai fa alá elrejtett ajándék gondolata. Mondjuk én idén pont oylan ajándékot terveztem, ami filléres, ám terjedelmes: egy indián tipi, kétméteres tartórudakkal, hát azt sajnos nem tudom titokban elrejteni, lévén mi csak ketten vagyunk, az Angyal ebben az esetben az eszmei támogatást tudja nyújtani csak :lol: Ha viszont nem készülök el vele időben, akkor a babakonyhai edénykék és a baromfiudvarról szóló könyv már landolhatna a Ligetben egy fa alatt, hopp, ezt ki is próbálhatjuk akár

Végül a szüleim kertjében évről évre elültetett karácsonyi fenyők és örökzöldek alsó ágaiból vágott kis csokor lesz faként egy nagy edénybe állítva a pacika ( ahogy kisfiam hívja a karácsonyfát) - mert tavaly óta annyira szeretett kedves lány a pacika, hgoy egy kicsit be kell midnenképp csempésznünk emígyen belőle (a növények alsó ágait minden évben ritkítják egyébként, mert ahogy Biobaba is említi: a fák nőnek, bizony, lépni se lehet már tőlük).

A fenyőfatermesztéssel ugyanúgy vagyok, mint a szójával - van rá ekreslet, de én szeretem a helyén a dolgokat: fenyőfát a hegyekben, szóját Kínában :lol:

 


Mármint a pacika lény és nem lány :lol:

 


hátha holnapig jár erre Pesten tájékozott mamatárs:

Annyira megfogott Biobaba emléke a Várbéli karácsonyfa alá rejtett ajándékró, hgoy én is vágyom erre. De mi a Keletinél lakunk és nicsn autónk, így a korai tömegközlekedési zárásra való tekintettel csak környékbeli (mondjuk fél-1 órűányi járásra még belefér) feldíszített karácsonyfát szeretnék találni,. tudtok valahol egy szépet? A Parlamentnél van ugyan, de mégse rejteném az ország fája alá Dominóét... Ma este elnézün ka Rózsák terére, hátha a templomkertben találunk feldíszített fát - az egy nagyon szép séta lenne holnap este is.

 

 
 

Indianyo, az ejszakai jaratok mennek a zaras utan is. Mi is mindig azzal mentunk haza.

Biobaba
 
 


Indianyó, sikerült végül megoldani?

Andi
 
 


Sziasztok! Elnézést, hogy nem reagáltam előbb: sajnos elhúzódó kötelességeim miatt kimaradt a fakeresés, pedig még aznap délben is ezen a terven dolgoztam, végül itthon a pár kis ágacska lett a jelképes fenyő, no meg a betlehemi jászol. De jövőre vagy lesz cserepes fenyőnk/örökzöldünk, amit próbálunk továbbörökíteni az utókorra évről-évre, vagy tényleg keresünk jó előre egy meghitt fenyőfát, mert ezt az ötletet én nagyon magunkhoz valónak érzem. köszönet érte!

Sétáltunk 27-én a környéken (kjies hétker boldogtalanabbik része), már egy csomó megkopasztott, szaloncukorpapírokkal tűzdelt fenyőfát találtunk kihajítva, oylan szomorú lettem, tőlük :(

 



KépKép
 
 


Lívi, jó ez a cikk, köszi érte, és éppen aktuális nálam ez a probléma.

Elkeserít, mennyi szemetet termelünk, és nem tudom, mit tehetnék még. Műanyag palackban kapjuk kétnaponta a házitejet (sajnos, ezt csak így tudjuk megoldani, mert bizonytalan, hogy éppen ki hozza el, hol hagyja ott, tehát nem tudnánk mindig váltás tejeskannát vagy ilyesmit visszaküldeni). Ezenkívül minden nap veszek egy doboz tejet a boltban is, mert a házitej nem elég, rengeteg tejünk fogy ötünknek. Ezek a flakonok, dobozok természetesen mennek a műanyagosba. A sok-sok hülye reklámújság a papírosba, de a zöldség héja, hulladéka? Meg a piszkos zacskók (mondjuk túrós, fagyasztott holmik zacskói). Azt ugye nem érdemes kimosni, mert több lenne vele a kár, mint a haszon, annyi vizet kéne hozzá elhasználni. Szóval még mindig túlságosan hamar telik meg a benti kukánk, két-három naponta.

Andi
 
 


Andi: nincs erkélyetek? (Vagy gang esetleg? :roll: Biobaba asszem már ott is csinálta :) )
Mi jövőre tervezzük a komposztálás megvalósítását az erkélyen. A szomszédaink már csinálják egy ideje, remekül működik egy ikeás dobozban. Több mint egy éve csinálják, és a doboz még félig sincs megtelve, úgy összetömörül. És nem büdös. Ha érdekelnek a részletek, majd megírom, miután kifaggattam őket :)

Tejcsomagolástól én is hülyét kapok. Max. hetente egyszer tudunk a piacról kimosott üvegben hozni, de hiába hozunk rengeteget, napi egy liter elfogy belőle nálunk is, úgyhogy míg legközelebb megyünk, addig mi is boltit veszünk. Sovány vígasz, de legalább a szelektívbe megy, nem a vegyes hulladékba... :(

De sokmindent elindított bennem is az a cikk. Mi az utóbbi időben elég jól lecsökkentettük a szeméttermelést. De még mindig lehet tovább javítani :)

KépKép
 
 


De van erkélyünk, de hová teszed utána a komposztot?
Virágra? Bár, ha jól összetömörül...

Andi
 
 


Andi, mi a tejes üvegeket kiraktuk az ajtó mellé (kapun belül), és aki hozta tejet, elvitte a váltóüvegeket. Két farmerszatyrunk van, abba tesszük bele. Eleinte nekem is győzködnöm kellett, de már elfogadták.
Én a joghurtot is házitejből csinálom, sokkal olcsóbb is és főleg sokkal kevesebb a szemét. Vajból a Kuntej csak zsírpapírba csomagolt kockáit vesszük, a papírjával - miután kivajaztuk a tepsit, begyújtunk.
Engem a sok flakon, műanyagpohár és nejlonzacskó zavar...
Kivánjunk tisztább és kevésbé szemetes új évet
:wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Anna, nekünk a tejet a húgom apósától hozzák, így is szívességet tesznek, nem akarom még tovább feszíteni a húrt :)

A joghurtot egy időben én is csináltam házitejből, de most sokkal kevesebbet kapunk + Kristóf is fogyasztóvá lépett elő, így is csak arra elég, hogy neki jusson belőle, meginni :(

Ezt a vajat megnézem a mi boltjainkban is, köszönöm az ötletet :)

Nektek is minden jókat az új évre, és persze mindenkinek, aki megfordul itt :)

Andi
 
 


Andi, nálunk is műanyag üdítős üvegbe hozzák a tejet :( De mi egy csomót szoktunk még pluszba adni a tejesbácsinak is, mert valaki lusta kimosni az üveget.
A tejfölös, és egyéb dobozoktól én is rosszul vagyok (mi odaadjuk a mamámnak, aki ilyenekben szokta palántáztatni a paprikát, paradicsomot, stb). A papírcsomagolással mi is begyújtani szoktunk.
Mi sok mindent eltüzelünk, így nem nagyon marad szemét. Jövőre mi is komposztálni akarunk, addigra eszkábálni kéne egy ládát.

Andi
 
 


Nálunk az üvegeket nem kérik vissza, kiürült ásványvizes, illetve kólás üvegekben hozzák, de csak egyszer töltik mindegyiket, pedig eleinte én is okosan mindig kimostam jó forró vízzel, összegyűjtöttem, és amikor mi mentünk érte, visszavittük, de mondták, hogy nem kell :-(
Na, jövőre az új házban már én is el tudom majd tüzelni a papírt :D

Andi
 
 


Azt hiszem, van vmi szabaly, h csak 1x szabad tejes cuccal tolteni a muanyag flakonokat. Nem lehet annyira kitisztitani, mint az uveget, a forro viz nem eleg. IKEAban lehet kapni 1 literes csatos uvegeket. Csak azzal az a baj, h nem mind zar tokeletesen. V mi szoktunk meg fel literes tejszines uvegekben is hozni tejet.

Papirt azt eltuzeles helyett gazdasagosabb a gyujtobe vinni, ha tiszta. Az ujrapapirhoz.

Gondolom, a jelenlevok kozul a muanyagot senki nem egeti el, de vannak, akik sajna a muanyag ala is odagyujtanak, pedig nem kene.

A gangon komposztalt fold viragok ala ment. De meg kell szitalni, mert kelt mar ki nekem paradicsom. Mondjuk nem bantam, mert megettuk oket. De ha vki elultet mondjuk egy muskatlit, aztan ott virit mellette a paradicsom, akkor nem biztos, h orul neki. Igaz, ki is lehet tepni, ha elkezd novekedni, v meg lehet probalni atultetni. Ha meg nincs virag, ami ala mehetne, ki lehet onteni az utcan egy fa ala, amikor elkeszult a komposzt.

Biobaba
 
 


Nekünk itt a ház melletti parkoló mentén van egy csenevész növénysáv, a szomszédaink oda vitték le a cuccot :)
Szerintem itt csak örülne mindenki, ha paradicsom nőne benne :)

KépKép
 
 


Köszönöm, Biobaba, Neked is a választ!

Itt a ház melletti csöpörnyi kis parkban biztos jólesne a fáknak :-)

Nekilátok a komposztálás megvalósításának. Aztán majd jövök a tapasztalataimmal, illetve - gondolom, főleg - a kérdéseimmel :-)

Andi
 
 


Mi vettünk bocimintás literes üveget, aminek csavaros kupakja van, és abban hordjuk a tejet. Tökéletesen jól zár. Néhányat már össze is törtünk, úgyhogy van tartalék kupakunk is :wink:
Mi csak papírral és fával tüzelünk. A régi helyen építettünk egy kemencét, abban a gazt meg a falevelet is elégettük, de előtte mindig gondosan kiszedtük a cukros papírokat, mert a nejlonmaradványokat mi se szeretjük a kenyér fenekén. Itt jó a kenyér, amit Somlószőlősön sütnek, meg a telek tájolása is más, de azért lehet, hogy majd ide is építünk egy kemencét. Olyan volt, mint egy kis templom: a "szentély" keletre nézett, a bejárat nyugatra...
Szép napot mindenkinek!
Ja, anya rá akart beszélni, hogy vegyünk egy szárítógépet. Nem hagytam magam. 1. Nem veszünk fel hitelt. 2. Sokkal jobb a levegőn szárítani a ruhát. Ja. Még mindig majd lefagy a kezem a nyolcórai fagyos ruha teregetéstől. :wink: ...naggyon elszánt környezetvédő vagyok...

Anna (9 gyermek anyja)


Na, szárítógépet én sem tervezek. Bár a főnökasszonyom szerint, amikor hazajön a főiskolás fia, nem tudná kimosni a ruháit anélkül, nem végezne vele. Hát, nem tudom, talán inkább majd egy mosógépet veszek a nagylányomnak, ha ilyen helyzet áll elő, végülis 19 évesen már éppen itt lesz az ideje, hogy mosson egy csöppet magára :)
A kemence biztos nagyon jó, én különösen szeretem, ha ég a tűz, kandallót majd mindenképpen szeretnék az új házba, de kemence...
Somlószőlősi kenyér? Ha megkérdezhetem, merrefelé laktok, Anna? Somlószőlős elég közel van hozzánk.

Andi
 
 


Szárítógépet én sem vennék soha. Ha nagyon nem férünk a ruháktól (mint pl így télen), akkor két-három nap is mosok inkább :)

Mi is csak papírt és fát tüzelünk el, a nejlon amúgy is ráég a kandalló üvegjére :?

Andi
 
 




Biobaba: tök jó volt az a cikk! Köszi! :)

Andi: szerintem az is érdekes kérdés lenne, hogy mennyi energiát használnak fel Bécsben és itthon egy négyzetméter fűtéséhez. Mert valószínűnek tartom, hogy Bécsben a szemétégető által termelt energiával sem 30 fokosra fűtik fel a lakásokat, mint nálunk sokhelyütt a lakótelepeken. Szóval gondolom, ez is hozzájárul ahhoz, hogy olcsóbbra jön ki a dolog.

KépKép
 
 


Livus, lehet, hogy így van, nem ismerek bécsieket.
De itteni lakótelepieket igen, és néha borzalmas meleg van - a lakók meg kénytelenek fizetni :(

De azért szerintem itthon is meg lehetne oldani legalább egy-két lakótömb fűtését csak szemétből - ahelyett hogy pl nálunk is a falu határában van parlagon :cry:

Andi
 
 


Azert en meg mindig inkabb azt szeretnem, ha nem termelodne annyi szemet. De vegsosoron az elegetes is eltunteti a cuccot. Csak... Az emberek attol meg pazarloak maradnak. Sot, ha ugyis elegetik, akkor talan meg tobbet is szemetelnek.

Egy masik erdekes cikk:
http://index.hu/velemeny/eheti/ehet5109/

A lakotelepi lakasokba lehet szereltetni valami tavho szabalyozot, es akkor az ember annyit fizet, amennyit hasznal.

Biobaba
 
 


Szuper a MAncs cikke! Istenem, ha valaki nekem BKV-bérletet ajándékozott volna karácsonyra, a lába nyomát is megcsókoltam volna :lol: na jó, egy prana nadi tanfolyammal is nagyon boldog vagyok, nem is beszélve a szuper kávé-teamasinával, ami kézi erővel működik és nyammm!

szárítógép a legutolsó dolog lenne, amit megvásárolok - mindjárt a fritőz után :lol:

 


Biobaba: ez a cikk elég félelmetesen hangzott...

KépKép
 
 


Biobaba, félelmetes ugyan a cikk, de én valahol egyet értek vele :roll:

Andi
 
 



Andi, kb. 25 km-re lakunk Celldömölktől, Mezőlakon. :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Á, az tényleg közel van :-)
Örülök, hogy van itt valaki a környékről, még ha csak így virtuálisan találkozunk is :)

Andi
 
 


sziasztok! BUÉK!
nahát, itt még mindig van élet - bocsánat, én teljesen átkeveredtem a Mamami-re, ha egyátalán van időm időnként benézni vhova,... és teljesen elfeledtem ezt a topikot, pedig mennyi-mennyi okosságot olvastam én itt már!

Most gyorsan visszaolvastam okt-ig, mikor utoljára erre jártam, és
sajnálattal láttam, h már pont nem olvastam ezt a családi műhely dolgot a hagyományok házában!

Biobaba, van ez még - folytatjátok 2009-ben is? és mekkora gyerekek vannak ott ált. és inkább ők kézműveskednek, v inkább a mamák?

indianyó, írtam neked mailt meghívó ügyben :-)
na akkor mostantól jövök ide is megint!
J
 
 


Szia Judilla!

Van meg. Epp ma lesz az idei elso alkalom. Farsangra keszulodes. Aztan szovogetes. Gyereknek is, felnottnek is egyarant. Van olyan gyerek, aki kezmuveskedik, vannak, akik jatszanak. A mamak leginkabb kezmuveskednek.:)

Biobaba
 
 


Sziasztok Mamik!
Ősz óta nem néztem már be ide, a környezettudatosba, úgy örülök, hogy megint megy a topic! Köszönet!
Biobaba, engem is érdekelne a családi műhely, megírnád kérlek, hogy mikor lesz legközelebb?
Üdv: Anna
 


Sziasztok Mamik!
Ősz óta nem néztem már be ide, a környezettudatosba, úgy örülök, hogy megint megy a topic! Köszönet!
Biobaba, engem is érdekelne a családi műhely, megírnád kérlek, hogy mikor lesz legközelebb?
Üdv: Anna
 


Elnézést a duplázásért!
 


Anna, minden csutortokon van, 10-tol a Hagyomanyok Hazaban.

Biobaba
 
 


Köszi biobaba!
lemaradtam a multkorirol, de jovo het csutortokon lehet h utba ejtjuk! bar az en "babam" mar 3 eves mult epp... de o mar meg is probalkozhat vmivel legalabb!
Hogy en errol eddig nem tudtam, a f..be is!!!! meg az elso lyannyal jartunk olyan baba-mama klubba, ahol mamak is kezmuveskedtek meg gyerekek is jatszottak- de aztan miota csak traccsparti lett belole, az mar annyira nem erdekelt!

Most meg mar ez a masodik is mindjart ovis lesz... es elmaradnak a de.-ok (mondjuk vele nem is nagyon jarogattunk el, azota en is latom sokkal jobban, Waldorfosabbban, h a legtobbet az itthoni kozos munkakabol tanul, meg o spec egyedul is nagyon szeret eljatszogatni - de ez OFF volt, bocs

Indiek varroasszonyosdijat irigyeltem mindig, amikor olvastam rola - na oda eljarnank mi is, tuti, ha bevennenek!
J
 
 


még egy: hogy megy a teraszon/gangon komposztalas? engem nagyon erdekel a megvalositas! nincs annak komoly szaga? es akkor ott is idonkent raksz ra foldet, v csak ugy megy bele minden ahogy esik alapon?

en teraszon gondolkodom, az van eleg nagy szerencsere...

van egy egyesulet, ami osztogat is komposztalashoz valo kereteket.... csak ugy mondom, ha vkit erdekel (majd probalok a nevukre rajonni)
 
 


Szia Judilla, a 3 eves "babad", nem a legnagyobb gyerek lesz. Van ott 7 eves is, es az en nagyobbikom is 6 lesz. Szoval ezt mi csaladi fononak hivjuk nem baba-mama bulinak:) Apukak is johetnek. A tancot az egyik neptancos apuka vezeti.

gangon komposztalas nem budos, foldet en nem rakosgattam ra
persze figyelni kell a komposztra, nem szabad tullocsolni, hagyni kiszaradni stb.

Biobaba
 
 


Biobaba,
ez a csalado fono nagyon jol hangzik -es meg tanc is van, meg inkabb sajnalom, h eddig nem tudtam rola! s nalad a 6 eves nincs akkor oviban? hat az apak nagy tobbsege azert ilyen de-i idokben massal szokott lenni elfoglalva, de klassz, h vannak, akiknek ez belefer!

J
 
 


vissza a komposztalashoz, h ne OFFoljunk:

elmondod, lepesrol lepesre, h te hogy csinaltad, h eredmenye is lett? betetted a konyhai hulladekokat, es milyen gyakran locsoltad? es meg vmi mas - kevergetted idonkent?
J
 
 


Judilla, nalam a 6 eves nem csak akkor nincs ovodaban :wink: A tanc az egyebkent karikazas. De olyan is volt mar, h vki aznapra kivette az ovibol az ovist.

komposztalas:
csinaltam egy kis fakeretet, amibe csak beletettem a konyhai hulladekot, aztan csak pakoltam, pakoltam, az tomodott osszebb... Locsolas az attol fuggott, h szaraaz-e. Kevergetes: van, aki azt mondja nem szabad kavargatni. En azt a kicsit idonkent azert megforgattam. De hallottam mar olyat is, aki viragcserepbe pakolta, amikor megtelt, siman lefedte, hagyta. Persze azt is kell locsolgatni. Aztan mikor keszen lett, ultetett bele. Kozben masik viragcserepben mar gyult a kovetkezo adag.

http://komposztalj.hu/

Biobaba
 
 


http://index.hu/politika/belfold/paradi ... dobozokat/

ÉS megjelent a Tudatos Vásárló legújabb száma az édessségekről. Kapható a nagyobb újságosoknál. Alig várom :-)

 


hű, jól széttoltam az oldalt, de vacak, hgoy nem lehet szerkeszteni :(

 


Nálam nem tolja szét az oldalt.

Komposzt: használaton kívüli műanyag vödörbe úgy két hete elkezdtem kihordani a zaccot, zöldség-, tojáshéjat.
Az volt a baj, hogy műanyag, és hogy nem volt rajta rés? Kb. félórája öntöttem ki a lenti kukába, mert még ez nekem nem tömődött, olyan volt, mint egy vödör szemét :oops:

Andi
 
 


Attól tartok, hogy aki a szelektívig nem volt hajlandó elsétálni velük, az erre se veszi a fáradságot :(
Az meg még rosszabb, ahogy az egyik hozzászólás írja, hogy van, aki a szelektívből kiborogatja, és viszi ide. A kuka környéke, gondolom, ott csupa műanyag palack lesz.

De bár ne úgy legyen...

Andi
 
 


OFF

hatha izgatott ez mast is
engem peldalul nagyon, es orulok, h vki vette a faradsagot es utanajart:)

A Deák téri betűcsempék megfejtése

annyiban kapcsolodik a temahoz, h aki eyeket a csempeket olvassa, eppen nem autoban ul :wink:

Biobaba
 
 


Biobaba: Te miket találsz mindig? :shock: Hol vannak pontosan ezek a csempék? Baromi rég jártam a 3-as Deák téri részénél.

Indi: köszi a TV újságról a híradást! :)

És ez a visszaváltósdi? Szerintetek van értelme ennek? Jó ez? Nem azt erősiti az emberekben, hogy semmi gond a pillepalackkal meg az aludobozzal? :roll:
(Bár végülis a szelektív gyűjtés is ezt a hitet erősíti sokakban. De azért mégiscsak jó, hogy van... Á, nem tudom...)

KépKép
 
 


OFF
Livus, emlekeim szerint a kek szintjen vannak a csempek

ON
a szelektiv gyujtesert nem adnak penzt
ha effele multik vmi ilyet csinalnak, akkor ott altalaban vmi kedvezmeny remenye rejlik a hatterben,
kodosen remlik vmi, h kell nekik fizetni valami kornzeyetvedelmi termekdijat, es talan azt akarjak igy kivaltani

Biobaba
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet:

 

cron