Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Hú, azt hiszem, nálunk megvolt az áttörés. :D
Árnika rendre jelez, ráül, csorgat, vagy ha mégsem, mert félreértettem a jelzést, akkor sem hisztizik. A jelzés ugyanis három részből tevődik össze (kézjel, hangjel, és bili keresése szemmel), és ha ebből egy vagy kettő hiányzik, akkor mindig bizonytalan vagyok. Sokszor inkább kivárok, mert a korábbi sok negatív tapasztalat miatt (vad ellenkezés), inkább pisiljen be, mint felhúzza magát. Volt ma is vagy 7 pisis bugyink, de főleg azért, mert hezitáltam, hogy ez most jelzés volt-e vagy sem, vagy egyszerűen csak nem vettem észre. Mégsem fáradtam el, nem lettem sem csalódott, sem bosszús stb. Mert korábban sem azzal volt bajom, hogy pisis alsót (mikor mit) kellett cserélnem, hanem a következetes, heves ellenállás akasztott ki, próbára téve a lelkiismeretemet is. Ma már lazábban veszem a dolgot, nem azon görcsölök egész nap, hogy mikor fog legközelebb pisilni: rábízom magam a jelzéseire, és csak akkor alkalmazom az időzítést, ha biztos vagyok benne (ébredéskor, séta után stb.). Szerintem tényleg az volt a legfőbb baj nálunk, hogy központi kérdéssé tettem az EC-t, és egész nap ezen görcsöltem, és emiatt folyton nyaggattam a gyereket, aki átvette az én görcsösségemet, idegességemet.
Biztos lesznek még nehezebb periódusok, sztrájkok, de ezeken tudom, hogy hamar átlendülünk majd, ha nem görcsölök rá. (Szóismétlés :oops: )
Érdekes, hogy Árnika maga találta ki a kézjelet (a fityiszt nem is nagyon alkalmaztam, egyszer-egyszer az elején). A nadrágját csapkodja elöl. Ez szerintem abból alakult ki, hogy a pisis nadrágot megtapogatta, majd később akkor is így mutatta, ha még pisi előtt volt. Ja igen, szerintem az "áttöréshez" az is kellett, hogy két hete tényleg pelenka nélkül van a gyerek napközben otthon. Plenekában ugyanis nem jelez. (Nem úgy, mint Ka-ta babája tette :)). És persze a "nyiladozó értelem" is, amit szintén Ka-ta említett.

Csokinyufff és más, fiatalabb babák anyukái: Kitartás mindenkinek, aki még nem tartana itt: fél év rendületlen (és igen, eléggé fáradságos) munka után végre úgy érzem, valóban volt/van értelme az EC-nek. :D
Györgyi

Györgyi

Kép


nagyon igazad van, kitartás és bátorság kell. főleg ahhoz hogy pelus nélkül hagyjam,ne csak pisiltessem kakiltassam és közben bizt.pelus rajta....
tényleg sokkal jobban jelez pelenka nélkül. érzi gondolom hogy csorog le a kis mamuszáig :)
volt néhány balesetünk de nem vészes, ahogy így beszélek nem EC-s anyukákkal, ott is van nem kevés, csak később a leszoktatás ideje alatt. szóval valamikor úgyis végig kell csinálni.

Marica & Levi :)
 


Sziasztok!

Nem is tudom, annak idején megköszöntem-e a kedves válaszokat (én voltam, aki aggódtam, nem zavarom-e meg, ha elkezdem vetkőztetni a babát, ha látom, h kakilni készül.)
Minden EC-zésnél eszembe juttok, szóval köszi!
Annyira haladtunk, h kaki nagyon rtikán megy a pelusba. Pisi igen, szóval kicsit kocaecések vagyunk :) , de én ennek is nagyon örülök, és remélem, még inkább haladni fogunk!
Kézjelről örülök, h beszéltetek, én is tervezem, h használni fogjuk. Bár az én babám ritkán néz rám, mikor mutatnék neki vmit, de azért próbálkozom már az evés és az ivás jelével.

Vica
 
 

 
 

Sziasztok!
Még egy kicsit lelkendezek, olyan nagyívű a kevesebb, mint egy hét alatt lezajlott változás. Egy héttel ezelőtt volt egy nem szobatiszta babám, aki néha bilibe végezte a dolgát, most meg van egy ha nem is szobatiszta, de a felé haladó babám, aki néha becsorgat. Most már nem is figyelem az órát, Árnika úgyis jelez. Ha másik helyiségben vagyok, akkor is kiabál, tegnap még a fürdőkádból is lelkesen kiszállt a segítségemmel, hogy a bilibe pisilhessen, pedig imád pancsolni. Ha pedig nem figyelek oda, vagy félreértem, és becsorog, akkor méltatlankodik. De ennek is nagyon örülök! :D
Györgyi

Györgyi

Kép


Na, Györgyi, erről beszéltem. :) Ügyesek vagytok. Mindketten! :)
Látod, ezt mondtam, hogy ne aggódja, "be fog érni rá" a kicsi. Tessék, 10 hónapos, és igazából most kezd nyildozni a kis értelme a világra.
Legalábbis nálunk így volt. Tudod, mi 11 hósan kezdtük el.
Most - ha Ti is úgy haladtok majd mint mi, bár az enyém fiúcska - fogsz tapasztalni egy nagy pozitív löketet (pl. ahogy mondod, ki fog kéredzkedni a kádból bilire, húrcolni fogja magával a bilit; egyértelműen szólni fog, ha már beszél, hogy bilizne, stb.), de ne lepődje meg, ha kb. egy 3 hónap múlva egy kicsit elveszíti az érdeklődését, mert az átmeneti állapot lesz, főleg, hogy jön a jó idő. A jó idő miatt lehet, hogy nálatok nem is lesz visszaesés, de nálunk volt. (Nekünk ez egybeesett a hideg ősz beálltával=macerás öltözéssel.) Elveszítheti az érdeklődését, mert kezdi megszokni a dolgot, de akkor ki fogsz taláni valami új dolgot a bilivel kapcsolatban. Pl. mi akkor tértünk át a nadrágpelusra, amikor beállt már tél is, és volt hogy egy hétig is száraz maradt, de nem azért mert Ő akart ráülni, hanem mert én ügyesen raktam rá. Érted? Ráadtam a nadrágpelust (egy napra elég nekünk egy db!+éjszaka egy másik), és újra magától érzett rá a dologra.
Szóval, számíts majd egy nagy pozitív megindulásra, amit követHET egy kis visszaesés, de azon át fogtok lendülni. Viszont akkor nem túl sokára számíthatsz az éjszakai "bilire" :wink: kiabálásokra is. Na, jó ez csakk vicc volt. :)
Ügyesek vagytok, csak így tovább.
 
 


Ja, Te nem adsz rá pelust, elfelejtettem. Nem baj, akkor majd mással fogod ösztönözni.
Szerintem az enyémet is az vetette vissza, hogy nyáron nem adtam Rá pelust, majd mikor beállt a hideg ősz, visszaadtam, hogy ha leül a parkettára ne fázon meg (ház), és úgy már egy tortúra volt neki a bilizés. Így jött a nadrágpelus ötlet. De ha valami miatt mégiscsak lenne visszaesésetek Nektek is, akkor se keseredj el, akkor Te majd annak a visszaesésnek keresed meg az okát, és ki fogsz rá találni valamit. Mittudomén, mondjuk egy közös éneket. Nálunk mostanában mindig és kizárólag csak három német dalocskát plusz egy magyar mondókát akar hallgatni, semmi mást. Ha azokat énekelem neki, bármire rá tudom venni. Érted mit mondok?
 
 


Egyébként, a helyzetünk változatlan: amikor csak kisgatya van rajta (a hideg miatt még csak kb hetente 4-szer adok rá), akkor továbbra sem erőlteti meg magát, hogy jelezzen, de ha nadrágpelus van rajta, akkor szinte mindig. És én ezt továbbra sem értem. :?
 
 


Ka-ta:
köszi a biztatást. A kezdeti nagy lelkesedés után nem mondhatnám, hogy gőzerővel fejlődünk, de megyeget a dolog. Én is vettem nadrágpelust, ha házon kívül biliznénk, vagy elfogyna a váltás ruha, ilyesmi. De eddig még nem használtuk, illetve csak egyet, de az száraz maradt. Attól tartok visszavetné a fejlődésben, nem úgy, mint a Te kisfiadat. :) Hideg ellen tényleg jó lenne, de egyelőre nálunk nem szabad a parkettán garázdálkodni.
Várjuk már nagyon a megváltó jó időt! :D
Györgyi

Györgyi

Kép


sziasztok!

Mivel mindössze 3 visszajelzést kaptam, hogy segíteni tudnátok a dolgozatomban, valószínűleg külföldi fórumokon kell körbeérdeklődnöm, hátha onnan többen összegyűlnek. Köszönöm mindenkinek, aki jelentkezett! Ha külföldön is vegyes nemzetiségeket találok, akkor nektek is küldöm majd a kérdéseket, ha nem, akkor nem.


A dolgozathoz keresgélve találtam pár cikket, a legérdekesebbeket belinkelem nektek:
http://www.indiatogether.org/2004/aug/chi-diapers.htm
http://www.commondreams.org/headlines06/0511-04.htm
http://www.goddessunplugged.com/articles/diapers.htm
http://www.blackwell-synergy.com/doi/full/10.1046/j.1464-410X.2002.02903.x?cookieSet=1


Éjszakai pisiléshez mi soha nem gyújtottunk villanyt. Egy kicsi jelzőfény világít, hogy eltaláljuk, hol a mosdó. Mikor Szirka picike volt, a tálka volt az ágy mellett, még menni sem kellett sehova. Nem beszélgettünk, semmi extra, csak pizsamából kibontás, pis-pis-piss, törlés, pizsamába vissza, szopi, alvás. Elég ritkán fordult elő, hogy szopi nélkül is visszaaludjon. Amikor nem tudott visszaaludni, akkor mindig más baja volt, 99%-ban allergia.

A blogunkban nemrég megint írtam egy EC-s posztot, akit érdekel, itt elolvashatja.


Györgyi, örülök, hogy előreléptetek és nyugodtabb vagy! :D Az jutott eszembe, hogy talán nekünk azért ment gyorsabban, mert mi inkább az időzítést meg a ritmust helyeztük előtérbe, te meg talán a jelzések figyelését. Nálunk viszont nem is alakult ki ilyen flottul a jelzés (hiszen nem erre tanítottuk) úgyhogy valamit valamiért :) Lehet, hogy nektek nehezebb volt, de most előrébb jártok! :) Gratulálok!
 


Tarkabab:

hogy előrébb járnánk, azt azért nem mondanám, meg hát nem is olyan egyenes ívű ez a fejlődési görbe. Most megint egy kicsit visszaestünk, naponta csak egyszer-kétszer jelez, sőt most már "manipulatív" jelzések is vannak. Alighanem rájött, hogy a jelzés után egy kicsit kiszabadulhat a járókából, ezért néha átveri anyát. (A járóka a konyhában van, és akkor szoktam beletenni, ha főzök, mert itt nagyon hideg a burkolat.) Hat hónapig én is csak az időzítésre meg a ritmusra támaszkodtam, mert tíz hónapos kora előtt egy szemernyi jelzést sem tudtam felfedezni nála. na de megyeget a dolog, ha döcögve is.

Azért nem adtam a tapasztalatainkat a dolgozatodhoz (Ezt Zsanettnak is írtam), mert az érzéseim az EC-vel kapcsolatban még ma is felemásak, rosszat pedig nem szívesen írnék róla. Úgy gondolom, hogy amiben gyengébbek vagyunk, ott valószínűleg nekem vannak hiányosságaim (nem vagyok eléggé ráhangolódva a gyerekre.)

Györgyi

Györgyi

Kép


Hát igen, a dolgok átértékelődnek, ha becsap a ménkű... Árnika egyre ügyesebb EC-ben, de én azt se bánnám, ha mindent összepisilne, csak megtörné már végre a szopisztrájkot, amit pénteken kezdett. :( Megijesztettem a sikításommal, amikor zsinórban többször ráharapott a cicire, azóta nem hajlandó szopizni, pedig imádta a cicit. Azóta fejek és fejek, meg próbálgatom visszaédesgetni a gyereket. Hozzám bújik, megsimogat, tudom, hogy szeretné, de nem mer szopizni. :cry: :cry: :cry:
Még reménykedem, mert már olvastam olyan babáról is, aki 2 hét sztrájk után kezdett újra szopizni. Küldjetek egy kis pozitív energiát és biztatást a távolból!

Györgyi

Györgyi

Kép


Györgyi, küldöm a + energiákat, de remélem, már a múlté a szopisztrájk. Ha mégsem, arra is biztatnálak, h írj egy szopitanácsadónak. Nekem igen jó tapasztalataim vannak. A Szoptatásért Magyar Egyesület vagy www.lll.hu
 
 


Leovica:

köszönöm a tanácsot. Még aznap felhívtam egy LLL tanácsadót, aki sokat segített, utána meg mindent elolvastam a neten a témában. Sajnos a helyzet változatlan. Illetve annyiban nem, hogy már kezdi megszokni (sőt kérni), hogy a tejcsi pohárból érkezik. :(
Bújik, bújik, az igaz, húzgálja a pólómat, de a döntő pillanatban mindig elfordítja a fejét. Megtudtam azt is, hogy egy ennyi idős baba, nem önként és tudatosan választja el magát, hanem valami nagy trauma hatására (ezt én szolgáltattam :oops: ), és ilyenkor éppenséggel még többet kell babusgatni, mert nem áll rendelkezésére az eddig mindig kéznél levő univerzális gyógyír. Még azt kipróbáljuk, hogy a hétvégén elviszem legifjabb unokatestvéremhez, aki 4 hónapos, és kérünk tőle egy szopi bemutatót kedvcsinálónak. :wink:

Györgyi

Györgyi

Kép


a biopamut és biogyapjú témában csak annyi jó hír, hogy németországban gyártott (kis családi üzemben) bio gyapjú és pamut dolgokat pelusokat, takarókat kaptunk akit érdekel nézze meg, babanetes társalgóknak kedvezmény, csak írjátok be a megjegyzésbe!!!
www.babamosoly.hu

egyszerűen nem tudtam ellenállni,hogy ne kérjek belőlük....

Marica & Levi :)
 


Sziasztok!

Gratulálok mindenkinek, Árnikának és a többi ügyes babának! És persze Tarkababnak az újabb tök jó íráshoz! :)

Egy kicsit panaszkodni jöttem, Boldi nagyon hanyagolja a pisilést-kakilást. Egy hónap alatt óriási változások voltak, szuperül jár, jelel (pisi, utólag, evés, szopi), új játékokat talált ki, nőtt 5-6 cm-t. És 20 pelenkát mosok egy nap, mert nincs ideje az ECre. :(
Nem tiltakozik, csak nem pisil, hanem 5 perc múlva a földre vagy pelusba. És éjjel is ugyanez. A nagynál ennyire erős nem volt ez a jelenség, főleg kakiügyben nem.

Úgyhogy jövő héten az angliai utazáshoz eldobható pelust veszek. :cry:

Köszi, hogy meghallgattatok! :)

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok,

képzeljétek, most, hogy beállt a tavasz (-iasabb idő) a 19 hónapos fiamra, négy napja nappalra már csak kisgatyát adok harisnyával nadrággal.

Elég hamar "megszokta", és egész napra sikerül száraz maradnia (leszámítva az alvásokat). Bár nem mindig szól, de.... visszatartja!!!! :) Többször megkérdezem, hogy kell-e pisilni, majd ha már egy jó ideje "nem" a válasz, vagy már egy jó ideje nem szól magától, akkor ráteszem a bilire, és akkor mindig jó sok pisit termel. Ez van akkor, ha csak ketten-hárman vagyunk itthon.

A négy napból viszont volt egy, amikor két másik kisgyerekkel játszott majd' egész délután. Akkor persze egyszer történt baleset, de ezt csak az igazság kedvéért írtam le.

Ezt azért írtam le, hogy bíztassak, és bátorítsak mindenkit, aki belevágott az EC-be. Én 11 hónaposan kezdtem, nyáron, és úgy látom, hogy mostanra érik be a gyümölcs. Sőt, ha ez a 10-11 "hónaposság" tavaszra esett volna, akkor valószínűleg őszre-télre már szobatiszta lett volna. Ugyanis úgy veszem észre, hogy így 1,5 éves kor körül várható először, hogy szobatiszta legyen a gyermek. (Persze, lehet, hogy vannak ettől korábbiak is.)

Üdv,
Kata
 
 


Ka-ta:

Gratulálok, nagyon ügyesek vagytok! :D

Általánosítani én se akarok, de úgy látom, hogy nálunk is legkorábban 1,5 évesen, azaz a mi esetünkben karácsony táján várható következetes szobatisztaság. Bár szerintem tökéletesen tisztában van a teste jelzéseivel (és ez a legfontosabb! :) ), ez még csak egy játék a számára, és vagy van hozzá kedve, vagy nincs. Mostanában nem nagyon volt, kicsit megint trükkösebbnek kellett lennem. :wink: Pl. ha visszautasít, pedig tudom, hogy kell neki, akkor viszem magammal a wc-re: én a nagy trónuson, ő a kicsi bilikén együtt intézzük folyó ügyeinket. Ezt most élvezi, de minden csoda három napig tart, erre már rájöttem, de fájjon a fejem akkor, ha ez már nem lesz érdekes számára.

Amúgy jól elvagyunk, már nem hiányzik a pelus adta biztonság, még akkor sem, ha kicsit több a baleset a szokásosnál.

Györgyi

Györgyi

Kép


Györgyi:

Köszi. :)

Egyébként, nálunk is játéknak indult, és szerencsére tetszett Neki. DE! De mostmár vannak "elvárásaim" is. Pl. mostmár eljutottunk oda (19hósan), hogy minden lefekvés, és séta előtt/után, ha akarja, ha nem (eddig csak, ha Ő is akarta) ráteszem a bilire, hogy érezze, hogy ilyen eseményeknél muszáj bilizni. És képzeld/-jétek, azt hittem, hogy majd egy kicsit megzakkantja, de nem! :) Kezdi megszokni, és mintha egyre jobban felfogná, hogy ez így természetes. (Bár Ő már éjjel is kéredzkedik, de még nem sok éjjel maradt pisimentes. Kakimentes igen) Ajánlom ezt is kipróbálni, mert így megszokja, hogy mikor "kell feltétlen" bilire ülni. De csak kb. 17-19 hónaposan, amikor már beszél.

És az igazat megvallva, Györgyi, én csodállak, hogy olyan korán el tudtad kezdeni ezt az egészet. Úgyhogy - kiindulva a Te példádból - a második babával én is megpróbálom az EC-t már kb. 5-6 hónapos korától elkezdeni,
Egyébként meg Ti elég korán elkezdtétek ezt az egészet, Árnika pedig egyre okosabb ahhoz, hogy mostmár egyre kevesebbszer történjen baleset. :)

Kata
 
 


Hja, egyébként szerintem igaza van a gyerekpszichológusoknak/gyerekorvosoknak abban, hogy a szobatisztasághoz el kell érni a gyereknek egy mentális szintet (úgy másfél-két éves kor körül). Csakhogy nem abban a tekintetben (ahogy ők ezt gondolják), hogy uralni tudja a gyerek a záróizmait (mert arra újszülöttként is képes), hanem abban, hogy ennek a jelentőségét felfogja. :)

Györgyi

Kép


Sziasztok,
Kati vagyok, ket kisfiu anyukaja, a nagyobb 3 mult, a kisebb 3 honapos.
A nagyobb most valamennyire szobatiszta, kb. egy het alatt, de jelezni o se jelzett, vvárhattam volna......egyszer csak osztonosen elvettem a pelust, csak ejjelre maradt, kaka meg nem megy.. S el kezdtunk kimenni a wc-re, neki osztonosen allva megy csak, mint a pasiknak.
Ennek kapcsan fogalmazodott meg egy csomo minden...hiszen valamennyire en forsziroztam, iranyitottam a 3 evesnel. Talan mar 2 eve is megtehettem volna. 1-2 nap volt razos, de elovettem egy csomo bugyit, nadragot.
Aztan meg jott a kicsi, a 3 honapos. Na, probaljuk ki, legalabb kevesebb a pelus. Hat, nagyon jo volt. Nem ereztem faraszto plusz munkat, csak odafigyelest. A nagynak meg annyira tetszett, hogy sokkal kozelebb kerult a kicsihez. Gyere, pisil.Jeeee, jokat nevettunk, jol eltelt egy delelott.
Eszrevettem, kevesebb a szennyes....
Annyira kezrealt a kicsinel. VAstag terdzokni ra, tetrapel. elo, ha kell, gyerek alá szopi kozben. Lavor elol.
Hozza kell tenni, a kicsi mindig velem, mellettem, rajtam van.
Nem volt gond a kendo sem, egy mosas elott allo kendot befogtam,
Valahol ertem, miert kell koran kezdeni, minel hamarabb rogzuljon.
Szoval erdekes. Semmit nem dontottem el, hogy igy csinalom, egyszeruen jo. ahogy esik, ugy puffan.
Viszont nagyon termeszetesnek erzem.
A testver is mashogy viszonyul a kicsihez....nalunk. Gondoskodobb, tetszik, ahogy pisil, stb.
Ezt meg akartam veletek osztani, majd kiderul, hogy alakul.
De biztos, hogy regen igy csinaltak.
Ahogy a cc. konyv is utal ra.
A topicbol is sokat tanultam, koszonom.
Sok erot a tobbieknek.
kati
 
 


Sziasztok,

én májusra várom 2. fiamat. Az első kétéves múlt decemberben. Sajnos nála semmi jelét, szándékát nem látom arra, hogy valaha is szobatisztává váljon. Ilyenkor mi a teendő? Pontosan tudja, mire való a bili, WC, kakit előre mondja, pisit nem, néha közben v. utólag.
SZóval lehet, hogy én rontottam el és hamarabb kellett volna belefogni, de valahogy nem ment. Most kipróbálom a textil leszoktató pelust, talán ha nedvesebb a popója, inkább pisilne bilibe. Mit gondoltok? Annyira elkeseredett vagyok... Ő meg ellenkezik, inkább a bili közelébe sem megy, tiltakozik és inkább nem pisil.
Múlt nyáron már próbálgattuk, pelus nélkül mászkált a melegben, de ha wcre vagy bilire ültettem, nem termelt, utána meg pár perccel a földön a tócsa...
És a másik dolog, hoyg ezt nem szeretném mégegyszer végigcsinálni, tehát a kicsit minél előbb treniroznám a bilire, kb. félévesre gondoltam. Akkor már ül...előbb kicsit furának tartom, de meglátjuk, hogyan lesz rá erőm és idegem. Az lenne csak vicces, ha a kicsi hamarabb szobatisztává válna, mint a nagy. :o
Bár, Kati példájából még talán előrébb is lendülne az ügy.

Ötleteket kérnék tőletek, hogy TOmival hogyan kezdjek bele a pelusnélküliségbe ilyen későn. Illetve, majd a pindurkát hogyan szoktassam mihamarább a bilire?

Olvasok természetesen blogokat, irásokat, nézek videókat is de valami személyre szabott tanács is jól jönne. Főleg a nagyfiam miatt.

Köszi,
Kriszti

KépKép

KépKép
 


Szia Kriszti,

szerintem a 2 éves kisfiaddal egy kicsit elkéstél a bilivel. Legalábbis, másoktól is azt hallottam, hogy hiába vették elő a bilit a kb. 14-18 hós gyerekeiknek, azok akkorra már elutasították. Hiába próbálkoztak, akkor már nem ment a bilizés. Ezért inkább nem is erőltették. Mindkettő bízik a bölcsiben való leszokásról, annál is inkább, mert ott kis wc-k vannak. Úgyhogy szerintem Te se a bilit forszírozd, mert lehet, hogy az Nálatok is kimarad, hanem inkább a wc-t. Fellépővel, szűkítővel, játékosan, nem erőltetve, úgy, hogy lásson bennetek, mikor Ti is használjátok, stb, stb, stb.

Viszont jön a jó idő. Ha teheted, hagyd, hogy kisgatyában legyen pelus nélkül. Én most ezt csinálom a 20 hónaposommal (kisfiú), akire nem textilpelust adok, hanem egyszerűen kisgatyát. Kiindulva abból, hogy a textil pelusnál is tisztába kell tenni, le kell fektetni, stb. A kisgatyában éppúgy érzi a pisit, mint abban. Akkor minek legyen továbbra is pelusozva? Legalábbis én vállalom az öltöztetéseket.

Egyébként, mi is relatíve későn kezdtük, 11 hósan. Nyár vége volt, nagy, gyors, és hosszantartó sikerekekkel. Majd beállt az ősz-tél, és a sikerek csökkentek, de kora tavasszal el kezdett éjjel is bilire kéredzkedni, és napközben is elég volt napi egy nadrágpelus. Így most én is vártam a tavaszt. Itt tartunk most. Amit most csinál, hogy a nadrágpelusban szólt(t), a gatyában nemigazán. Várom, hogy előbb-utóbb ellenérzést váltson ki belőle a csorgó pisi.
Úgyhogy a másik babával én is korábban fogom elkezdeni. Szerintem is úgy kb. 5-6 hósan, mert épp akkor lesz tavasz.
Most mennem kell, mert ébredezik. Remélem tudtam segíteni.

Üdv,
Kata
 
 


Köszi, Kata: annak nem örülök, hogy a bilit elutasítja...Mivel a WC-t is. Szűkitövel sem...És nem fog bölcsődébe járni, oviba is csak 4 éves kora körül viszem.
Szóval itthon kell mogldanunk. Próbáltam én már mindenhogy, játékosan, rendszeresen, véletlenszerűen...stb.
Ha én pisilek, igyisugyis jön utánam, de nem izgatja a dolog. Néha megnézi a termést, sőt a pelust is kérte, hogy mutassam meg, ha kakilt. De ennyi.
Nagyon tanácstalan vagyok, mert nem látok haladást nála. Semmi jele, hogy ő váltani akarna, nagyon megfelel a pelenka. Ráadásul most eldobhatónk van, mert kinőtte a textileket és nem veszek újat. De ez a pampers is egy vagyon!!!
A kisgatyás trükk meg azért még korai sztem, mármint hűvös van, legalábbis mifelénk. Ma éjjel is 5 fok volt, nappal sincs túl meleg. Csak bugyiban nem engedem a szobában, pulcsi is kell...
De nyáron mindenképp ezt akartam csinálni, hogy nem adok rá semmit vagy csak egy gatyót. Remélem, zavarani fogja a csurgás. Tavaly nyáron egyáltalán nem okozott neki gondot ha a földre termelt. Csak utólag láttam a sok tócsát :) Az öltöztetés engem sem zavarna annyira. A pelenkacsere inkább. A kakit biztos nehéz lesz kicsalogatni belőle, eddig sose sikerült peluson kivülre.Tiszta idegbaj! De nem erőltetem, mostmár ugyis elrontottam...
Kriszti
Danival másképp lesz! :)
 


Danival másképp lesz! Smile


Kriszti, ezzel szó szerint így vagyok én is! :)
Marci 3 évesen, kb. 1 hét alatt lett szobatiszta, előtte hiába próbálkoztunk (folyamatosan!). Miló lassan három, de még hallani sem akar róla (illetve tavaly nyáron már volt egy hónap, amikor úgy-ahogy működött a bili-kérdés) - viszont ha Danit viszem pisilni, jön ő is, és drukkol neki: "Piszi-piszi Dani! Ez az, menni fog, Dani" :lol:
Most nagyon bízom benne, hogy Danival másképp lesz! Smile

Judit
Kép
 


Jaj, Judit!
Jó, hogy ilyeneket irsz! Mesélhetnél többet is... Amig a legnagyobb nem akart leszokni, mit csináltál? Csak pelenkáztál szó nélkül, nem is mondogattad neki, hogy már jó lenne bilizni? Sőt, amikor már MIló is megvolt, nem zavarta Marcit, hogy olyan ő is mint egy kisbaba?
Valahogy erre is hajazok, hátha nagyfiú akar majd Tomi lenni és akkor talán nyáron leszokik. Vagy pont visszaveti ebben?
Egyelőre sajnos nálunk sincs semmi hajlandóság. 3 éves koráig kell pelenkázni? Plusz a kicsit??? Megőrülök! Miért rontottam el? Eszembe se jutott, hogy félévesen vagy még hamarabb lehetne pisiltetni egy csecsemőt...De az tuti, hogy nem fogom a családban elmondani, mert tiszta hülyének fognak nézni :) .
És Marcinál hogy történt az az 1 hetes csoda? Egyik percről a másikra azt mondta, én mostmár wcre ülök v. bilire? Nagyon kiváncsi vagyok. Léci adj tanácsot, te már túlestél ezen! Vagy csak egyszerűen legyek türelmes és várjak? Nem szeretném elvenni a fiam kedvét...

Köszi,
kriszti

KépKép

KépKép
 


Kriszti, küldök privit, mihelyst a pasijaim engedik! :wink:

Judit
Kép
 


Sziasztok "újak"! :)
Nekem 3 gyerekem van, a két nagy "normál" módon szokott bilire, mindkettő közelebb járt a 3. születésnapjához, mint a 2.-hoz, pedig sokat voltak puci fenékkel nyáron és többnyire textilben voltak.
A legkisebb most 2 éves. 2 hetesen kínáltam fel neki először a tálkát, 2 hónaposan hagytuk el a pelust éjjelre is. 5-6 hónaposan már nyugodtan elmehettünk vele pelus nélkül sétálni vagy kocsival hosszú útra is. Ez után jött a tél, kevésbé akartuk kockáztatni, hogy egy esetleges bepisilés rossz élményeket szerezzen, ezért ha mentünk valahova, mindig eldobhatót kapott bár úgy kezeltük, mintha nem lenne rajta. 9-10 hónaposan már látszott, hogy erre sincs szüksége és 11 hónapos korától abszolút nem látott semmilyen pelenkát.
Voltak visszaesések, amikor új mozgásokat tanult vagy amikor más kezdte pisiltetni, vagy amikor teát ittam (szopik), ilyenkor elbizonytalanodtunk, de aztán nagy levegőt vettünk és pár nap vagy hét alatt helyre is állt minden.

Röviden ez a hátterem, ahonnan el szeretném mondani a véleményemet. Elnézést, hogy kéretlenül beleszólok. Nem muszáj hallgatni rám, csak egy szemponttal több :)

Az egyik, hogy az EC-vel fölösleges 5-6 hónapos korig várni. Újszülött kortól kezdhető és gyakran 5-6 hónapos korra már ki is alakulnak az alapok. Lehet akkor is kezdeni, jobb, mint mondjuk 1 évesen, de különösebben semmi nem indokolja, hogy fél éven át pelushoz szoktassuk a babát. Kb. 2-3 hónapos koruktól kevesebbet pisilnek, ezért akkortól kényelmesebb; van, aki olyankor kezdi. Ami engem illet, én abszolút a korai kezdés és intenzív EC-zés pártján vagyok, a lehető legkevesebb pelenkázással - nekünk ez jött be.

A másik, hogy a nem EC-zett gyerekek többsége ma 3-4 éves korára lesz szobatiszta. 2 évesen egyáltalán nem jellemző, nem érdemes stresszelni rajta, egyszerűen korán van nekik még ilyenkor. Ilyenkor már nem éri meg forszírozni, hogy legyen "korán" szobatiszta, ki kell várni, míg eljön az ideje, nincs mese. Hosszú távon is sokkal jobban megéri, ha jóban vagyunk egymással, mi jó szülőnek érezhetjük magunkat, a gyerek meg jó gyereknek érezheti magát, mintha hónapokon át harcolunk, hogy oda és akkor pisiljen, ahova és amikor mi szeretnénk. Pár hónap pelenkázás szerintem megéri, hogy harmonikus maradjon a viszonyunk a gyerekünkkel.

A harmadik pedig, hogy az EC nem arról szól, hogy minél korábban legyen a gyerek szobatiszta vagy minél korábban bilire üljön (sokan és sokáig tartják még pozícióban az ülni tudó gyereküket is, nem rakják a bilire, hogy intézze maga), hanem arról, hogy már az újszülöttnek is igénye, hogy segítsünk neki a szükségletei kielégítésben, etessük, szeressük, oldjuk meg, hogy alhasson, üríthessen stb. Az EC-ző szülők abban mások, hogy segítenek a pisilésben, kakálásban is. Nem várnak önállóságot a csecsemőtől, hanem felismerik, hogy a gondozásnak ez a szelete is közös ügyük, nem bízzák a Pampersre, hogy ezt intézze, míg a szülő számára alkalmas nem lesz a pillanat, hogy eltávolítsa a csomagot. Ez egy más szemléletet jelent. A szobatisztaság melléktermék és általában nem is lesznek e téren teljesen önállóak az EC-zett gyerekek sem 2 éves kor előtt, legfeljebb pelenkára nincs szükségük. Segítségre még van.

Mielőtt belekezdenétek, én azt ajánlom, hogy gondoljátok meg alaposan, hogy akartok-e másképp nézni ezekre a dolgokra, van-e rá lehetőségetek, hogy stressz nélkül végigcsináljátok, egyáltalán hogy tényleg ezt akarjátok-e. Tájékozódni szerencsére már sok helyen lehet (magyarul is), néhány linket találtok a blogunkban is, a jobb oldali oszlopban, a "Pelenkátlanul" rovatban.

Bocs, hogy hosszú voltam és remélem, nem bántó, hogy ezeket elmondtam!
Minden jót és sok türelmet kívánok nektek! :)
 


Tarkabab,
talán félreértettél, nem az a célom, hogy a legkisebbem mielőbb szobatiszta legyen; azért vágtunk bele a pisiltetésbe, mert egyszerűen úgy tűnt, igényli. Kb. két hónapos kora óta következetesen panaszkodott, mihelyst a pelusába került valami, én meg cserélgettem alatta 20-25 percenként a pelenkát. Korábban meg se próbálkoztunk az EC-vel, mert azt gondoltam, hol van nekem erre időm a három gyerkőc mellett?! Aztán rájöttem, semmivel sem igényel több időt pisiltetni, mint minden bepisilés után tisztába tenni... :)
Krisztinek már leírtam, de akkor most írom ide is: a nagyfiam háromévesen lett szobatiszta, hiába volt előtte csupasz popsival, hiába "kínálgattuk" a bilivel - aztán, amikor eljött az ideje, egyszercsak nem kellett tovább pelus. A középsőm nyáron lesz három, kistesó mellett pláne nem akarom erőltetni (nem is teszem), néha megkérdezzük, nincs-e kedve. (Nincs. :)) Előbb-utóbb ő is szobatiszta lesz.
Dani az elmúlt három héten pisilt már bilibe, wc-be, mosdókagylóba, no és persze az ágyra is, meg rám is, ha nem voltam elég figyelmes :). Örülök, hogy így van. Örülök, hogy belefogtunk, mert nagyon jó látni, hogy jól érzi magát, hogy így egymásra tudunk hangolódni - és persze mosnom is kevesebbet kell, ami szintén nem nagy baj :wink: . És szerintem tényleg jó a középső fiamnak is, hogy látja; nem azért, mert így ő is kedvet kaphat (nem kapott :)), hanem azért, mert így tényleg látja, mi és hogyan történik (bennünket is elkísér a WC-re, de az nem ilyen "látványos").
Tőletek sokat tanultam egyébként; sőt, annak idején - úgy másfél éve - pont Szirkánál olvastam először a módszerről. És egy cseppet sem bántó, amit írtál, írj sokat még, mindig jól jönnek a tapasztaltabbak tanácsai! :)
Bocsánat, ha hosszú és zavaros lett...

Judit
Kép
 


Sziasztok,
nekem a kicsi 3 es fel honapos, egy hete probalgatjuk, nagy elmény, nagy siker.
Lavor, kendozes, tetrapel a lakasban.
Minel korabban annal jobb, ezt megerositem.
Ami meg nalam, v. igy latom: lazan.
En nem dontottem el, hogy....meg igy ugy.
Ma pl. minden delel. pisit elkaptam, reggel szelek, kaka.
Ha kendobe teszem, csak egy tetrapel, valami rongyi. De kendoben nem pisil, akkor alszik.
Egy hete kezdtuk, a kendo meg nem volt mosva.
Csinalom, ahogy osztonosen jon, ahogy kezre esik. Nalam ez a lenyeg.
Persze kendozunk, hordozok, figyelek.
Van egy nagyobb is itthon. Megis megy.
kati
 
 


Köszi, hogy leírtad mindezt, Tarkabab! Először is jó, hogy látok jó példákat, erőt adtok Ti is és Judit vagy Kati is... (még sokan), hogy ezt is meg lehet csinálni.
Mármint nekem a (talán) legnagyobb félelmem az EC-vel kapcsolatban a türelem, a nyugalom és attól is tartok, hogy nem fogom tudni eléggé figyelni a fiamat, mikor lenne szüksége a segítségre.
Igazából még nem is tudatosult bennem ez az oldala a dolognak, hogy nem a szobatisztaság a lényeg. Nekem idáig ez volt a fő szempont.
De most, hogy felnyitottad a szemem, rájöttem, hogy tényleg kell a babának segíteni, neki megvolna az igénye erre az ürítés-dologra, csak nem minden szülő veszi észre. Túlságosan el vagyun kfoglalva a saját fáradtságunkkal, vagy a háztartással vagy egyebekkel...Nagyon empatikusnak és ráhangoltnak kell lenni az Ec-hez, legalábbis ezt gondolom. Nekem ez a ráhangolódás biztos nehezen fog menni, a nagy miatt is. De én amúgy is kicsit stresszelős tipus vagyok.
Nem tudom, képes lennék-e már pár hetes babámat a Wc-re hordani akár félóránként, amikor a szoptatások is ilyen sűrűn történnek majd, plusz a nagyfiam talán még intenzivebb odafigyelést igényel. Szóval még edzenem kell magam a gondolathoz, hogy ez sok időmet fogja elvenni, de szeretném rászánni magamat.
Remélem, nem voltam túl lelkis és megértitek az aggodalmamat. A lényeg, hogy megpróbáljuk. Tomival pedig várok, nem leszek türelmetlen, majd 3 évesen leszokik a kénylemes kis pelusáról, nincs mit tenni.

Kriszti

KépKép

KépKép
 


Kriszti,
nekem a nagyobb most szokott le, egy het alatt, januarban volt harom.
Ha tavaly jobban eszemnel vagyok, vagyis oszton, nem amit masok mondanak ,akkor talan mar tavaly.
Egyaltalan nincs pelus, turelem kell, a kakat meg tanuljuk.
Kicsi: neha mosdoba, neha wcbe, neha lavorba. De hat ez meg anyatejes, se szine, se szaga. Ezert is fontos koran....szerintem.
Ja, amugy engem mar a szules utan azonnal lepisilt. AMint megszuletett, hasamra tettek, mar pisilt is egyet. :-)))
Ma napkozben talan csak 3 moshato pelus volt.
De az sem tele.
Laban zokni, terdzokni. Aztan, ami a kezem ugyeben van. Tetrapel, mosdokesztyu.
Ha az ember el kezdi, lat benne fantaziat, szerintem. Nem tudom, mi hova jutunk, ahogy egy hete is irtam. Ahogy jon, ugy jon.Nem tervezek, nem stresszelek.
Nem sok idom van hozzaszolni,de ez olyan hosszu, kibeszelhetetlen.
kati
 
 


Én leginkább a fáradtságtól tartok még, mert hulla vagoyk most is, hát még ha megszületik a kicsi! Biztos se éjjelem-se nappalom nem lesz.
Plusz akkor még figyeljek a pisiltetésre is...Nehéz ügy.
K
 


kriszti, nincs sablon, en meg akkor nem hallottam a temarol, de talan nekem is sok lett volna.
nem tudom, ahogy erzi az ember. nem lehet eroltetni, mert akkor szerintem mar nincs oszton, csak ora, rendszer.
ha erted...
en pl. szules utan mar attol is elsirtam magam, ha a nagyobb gyerekre neztem. hormonok. jobb, hogy most kezdtem.
de ha megint lesz, akkor megprobalom korabban, amikor lehet, ha megy, megy, ha nem , nem.
nekem ez a lenyeg.
sose késo, ha van turelem, par rongy meg lavór. És persze sok-sok odafigyeles, szeretet, gondoskodás.
kati
 
 


Sziasztok!

Tarkabab olyan jól összefoglalta a lényeget az "újoncoknak", hogy nincs mit hozzátennem. Talán csak annyit, hogy én is bele-beleestem abba a hibába, hogy túlságosan a szobatisztaságra hegyeztem ki a dolgot. Mondtam ugyan ájtatosan, hogy nem, nem ez a lényeg, de közben erre gondoltam mégis. Idő kellett hozzá, hogy megértsem, tényleg nem a szobatisztaság az EC lényege. Ez azért nagyon fontos, mert ha ennek nincs tudatában az ember, az átmeneti kudarcoktól, visszaesésektől nagyon ideges és/vagy csalódott tud lenni.

Technikai kérdés gyakorlott Ec-zőkhöz: Hogy oldjátok meg a pisiltetést a szabadban? Eddig nálunk ez nem nagyon volt téma. Ha elmentünk otthonról, pelenkát adtam rá. Általában a hátamra kötve viszem, nem szoktam le-fel kapkodni, csak most, hogy elkezdtünk játszótérre járni. Meg jól fel is volt öltöztetve, és nem is az a jelzőbajnok :) Szóval eddig csak macera lett volna mindkettőnknek.

De most jön a jó idő, többet leszünk odakint, nem kell állig bebugyolálódni, meg egy hónapon belül remélem, totyorászni is fogunk, úgyhogy érdemes lenne az EC-t kiterjeszteni a szabadba is. De hogyan? Ha csak a kertbe megyünk, viszonylag egyszerű: maradhat a bugyika, vihetjük magunkkal a bilit. De mi van, ha a játszótérre megyünk, vagy egyszerűen csak sétálni? Érdemes lesz letolható pelust felvennünk, eddig OK, de hogyan oldjuk meg a pisilést technikailag? Vigyem a bilit mindig magammal, és rosszalló pillantások kereszttüzében ültessem rá az egy éves gyerekemet? Igaz, már azzal is feltűnést keltek, amikor a vállam fölött egy laza mozdulattal a hátamra csűröm a gyereket. :) Ti hogy oldjátok meg ezt?

Györgyi

Györgyi

Kép


Szerencsefia,en még nagyon kezdo ec-s vagyok....de ket fiam van.
A haromevessel azt latom, kb. ket hete szobatiszta, hogy bokor, fal, van mindenutt. Szerintem nem kell elore tervezni, egy osztonos anyuka felismeri ezeket a helyeket. Foleg, ha hirtelen kell cselekedni. Nekem tegnap a jatszoteren a nagyobbal, idom nem volt korulnezni, ki mit szol. Pelus mar nincs, gyorsan a keriteshez.
A templomban a kicsi sirt, gondoltam jelez, olyas pisis jelzesnek tunt...hat, kivittem a mosdoba, noha nem pisilt, de egy ilyen helyzeten is atestem.
En azt latom, nagyon spontannak kell lenni, en akkor oldom meg legjobban a helyzeteket.
A joidot mar en is varom a kicsivel, nekunk van kert, a jatszoteren meg sok bokor.
Senkinek semmi koze hozza, hogy en mit csinalok a gyerekemmel.
Nekunk meg csak anyatejes a dolog.
A kicsinel azt figyeltem meg, hogy az altalam velt jelzestol azert eltelik egy ido. Kb. annyi hogy azalatt a ruhat leveszem, letolom.
De vhogy atalltunk egyfahta pisiltetos oltozetre.
Kati
 
 


kimaradt...
a kicsinel megfigyeltem, elol hordom, hogy pl. egy delelotti hosszabb seta is szaraz marad. Elotte pisiltetem. VAn pelus, de lehet, nemsokara de. olyankor nem teszek. Legfeljeb hazaszaladunk.
Sokszor, ha kendoben megebred, kb. indulas utan, akkor szerintem pisil egyet.
En a hatonhord. gyakorlom, de ugy erzem, amikorra odakerulunk, hogy onnan kell levenni pisihez, addigra jol fog menni.
kati
 
 


Györgyi,

igen, vidd a bilit magaddal, és tedd rá ott, ahol épp vagytok. Ne törődj senkivel, Veled(tek) sem törődik senki.

Én kocsival, vagy babakocsival indulok el itthonról, plusz három garnitúra váltásrucival, és persze a bilivel!!!!! Na, azt mindig mindenhova, még a közértbe is.

Indulás előtt pisi. Ha szabadba megyünk, nem gond, kiöntöm egy bokorba (mások a kutyáikat pisiltetik, én a fiamét öntöm oda, nagyügy). Ha zárt térbe megyünk, ahol van wc, nem gond, félregugolok vele, bármilyen csúnyán is néznek rám, mert sajnos ez van, és megbiliztetem. De, ha olyan zárt térbe megyünk, ahol tudom, hogy nincs wc, pl. Auchan, akkor mielőtt bemegyünk, még kint a parkolóban ráültetem, és kiöntöm. Be nem viszem, mert ott úgysem tudom hova kiönteni, de egy váltás ruhát beviszek. Ha bent baleset történik, akkor bent egyszerűen átöltöztetem. Lényeg, hogy a bili mindig legyen kéznél, mert annál kínosabb nem igen van ezen a téren, mikor a kicsi jelez, de Te meg nem tudsz segíteni Neki.

Hát, ennyi. Szerintem vidd, nekünk legalábbis ez vált be. És ami a fő, hogy egyre nagyobb távot tudunk megtenni kisgatyában szárazon. (Egyébként azóta nem érdekel, hogy ki mit szól, mióta egyszer egy orvosi rendelőben 1,5 méterre voltam az ajtótól, amin belépett egy középkorú nő, aki belenézett a szemembe, és egyszerűen az orrom előtt behajtotta az ajtót. Ja, babakocsival voltam, jegyzem meg. De több hasonló is volt, csak ekkor szakadt el nálam az a bizonyos cérna.)

kata
 
 


És még valamit elfelejtettem.

Szóval, vidd a bilit, a váltás rucikat, de mindenképpen könnyen lehessen öltöztetni a kicsit. Például arra gondolok, hogy mivel nem adok rá pelust, ezért baleset esetén, még a body-ja is olyan (lenne). Ezért én nem body-t adok rá, hanem kistrikót*, ami védi ugyan a derekát, de nem szívja felfelé a pisit + póló+gatya+nadrág+zokni. A harisnya nem jó, mert nehéz gyorsan le/föl adni.

Így csak alul kell öltöztetnem, felül nem. Csak a nadrágot, gatyát, zoknit kell lecserélni, és már kész is. Ezt állva, egyensúlyozva is, a szabadban is, bárhol meg lehet csinálni. De ha a body rajta van, az felszívja a pisit a derekáig, és akkor az egész gyereket le kellene mezteleníteni. Na, ezt azért mégse.
(*felvarrtam a body-k alját :wink: )

Nálunk így néz ki technikailag most az EC. :)
 
 


Sziasztok!

Köszi a tanácsokat! Elkél a biztatás, főleg a nyilvános biliztetés terén. Ha házon kívül is pisiltetni akarom, muszáj vinni a bilit, mert neki a pisilés egyelőre a bilihez kötődik. (Ezért is várok a WC szűkítővel, mert azt magunkkal cipelni a természet lágy ölére nem sok értelme lenne :lol: )

A body témán mi si sokat rágódtunk, mert itthon nincs pelus, és végül áttértünk a pólóra. Azt ugyan folyton dugdosni kell a nadrág derekába, de ez még mindig jobb, mint az egész öltözéket lecserélni bepisiléskor.

Azt viszont még nem merem megkockáztatni, hogy házon kívül pelenka nélkül legyen a gyerek. Az ő pisis ruháját kicserélni még hagyján lenne, de az én pólómat, ha a hátamra pisil, már kicsit cikibb. Itthon nem nagyon szoktunk kendőzni, de volt már, hogy kipróbáltam pelus nélkül, és sajna pisis lett a hátam, a kendőpről nem is beszélve. :? Egyébként is most egy kevésbé lelkes pisiltetős szakaszban vagyunk, mostanában csak hébe-hóba jelez, úgyhogy főleg a megérzéseimre hagyatkozva viszem pisilni, de ez elég rozoga támpont.

Egyelőre tehát a szabadban marad a bugyipelenka, amit majd igyekszünk úgy használni, mintha nem pelus lenne, hátha száraz marad. Akartam leszoktató textilpelust venni, de a legkisebb, amit találtam, 12 kg-tól jó, és ahhoz még nőnünk kell egy kicsit.

Györgyi

Györgyi

Kép


Ka-ta nagyon batoritoak a szavaid, tanacsaid, koszi.
Nekem is az lesz az attores, ha mar ki is pelus nelkul, de kicsit tovabb van az meg, de ami kesik nem mulik.
hat, en falun lakom, itt mindenutt van bokor.
Hazunknal kert, masfele nem nagyon jarunk.
Ez sokat jelent.
De hat a pisilo gyerek szerintem normalis latvany. Kicsi meg....termeszetes, nincs miert belenk kotni, en igy latom.
Persze, ha majd en is a felevesemmel nyaron leguggolok, furcsan neznek, de mar nem erdekel.
Felnottek, nekik is becsurran, ok is elkesnek a wc-rol , le kell guggolni, mindenki volt mar ilyen helyzetben.
En ezt fogalmaztam meg magamban.
Persze, en ket evig idoseket apoltam, en eloszor ott csereltem a pelenkat.
Egyszer a gonosz felnott is lesz idos. En is.
Ha ertitek, mit akarok ezzel mondani.
Itthon, ha peldaul delolott kendobe teszem, noha gondolom nem lesz pisi, teszek egy textil pelust.
kati
 
 


kimaradt.
Nekem most 2 helyzetet kell oldani, mert a nagyobb 3 mult, kb. ket hete szobatiszta. 2 in 1. Igy jo.
Van wc, lavor, vodor, bili.
Nem szeretnem, ha csak egyet szokna meg, s ahhoz ragaszkodna, majd zavarba jon, ha az nincs.
Most ejjelre ott volt a bili az agy mellett, mar egyedul elintezi. A wc messze van. De fiu, neki utcan is konnyebb.
kati
 
 


Megjegyzem Lányok, nekünk a bugyipelus k*ra bejött. Mindenkinek csak ajánlani tudom, még így az EC-nél is....de csak, amikor tényleg kell. És mivel csak napi egy db kellett(+a sima az alvásokhoz), így anyagilag is jobban megérte.

De az igazat megvallva, Györgyi, nem is tudom mit mondjak. Az mégsem lehet, hogy pisis háttal mászkálj. Viszont, ha hol ráadod a pelust, hol nem, akkor csak összezavarod a kis agyád. Legalábbis nálunk ez volt. Szegénykém nem tudta, hogy mikor "pisilhet be", és mikor nem. Ezért, mióta beállt a jó idő, én azt csinálom, amit fentebb leírtam. És működik.

Talán próbáld meg egy kis időre elhagyni a kendőt, ha lehet, mondjuk kis időre válts át babakocsira. Nem? Csak míg rá áll a kis agya, hogy ha nincs rajta pelus, nem pisilhet csak mikor bilire teszed. Persze sűrűn kellene bilire tenni, mert kicsi még, de én a helyedben, tutira mellőzném a kendőt egy darabig.

Rahel, mi úgy kezdtük, hogy először csak a ház elé mentünk ki pelus nélkül. Többször. Majd egy kb. 20 perces kocsikázásra. És végül jött az egy órás sétálás ma: száraz maradt!!! Pedig csak pár hete, hogy nem adok rá bugyipelust nappalra. Akkor pisilt, mikor bilire tettem otthon. Persze váltócuccos és bili volt nálam. Talán próbáld ki. És szerintem is jó, ha több mindenbe tudod pisiltetni. Én nem tudom még, csak bilibe, de nem zavar, ha néznek, beszólnak(!). A jelek szerint nem minden felnőtt volt gyerek :D .




(Ahogy látjátok, én mindent csak tapasztalatból mondok, de a bevállt dolgokat szívesen megosztom Veletek. És való igaz, én mindenkit csak bíztatni szeretnék, hogy kísérletezzetek, Lányok, mert nem szabad beletörődni a "rosszabb" dolgokba, nem szabad elfogadni az álmatlan éjszakákat, nem szabad félbahagyni, majd újrakezdeni az EC-t, stb, stb, stb. Mert akkor hogy lehet, hogy van olyan gyerek, akit szó nélkül, gond nélkül le lehet tenni aludni, aki még a vasszöget is megeszi, aki, mint ahogy Tarkabab is írja, nagyon korán szobatisztává tehető, stb, stb, stb.)

Kata
 
 


kata,
en is ezt tapasztalom, ami bejon, mindenkinel mas.
nekem rengeteget van karban, ha nem is kendoben.
A kont. -nak resze szerintem a pisiltetes is. Hiszen ha karban van a baba, ha figyeled, akkor latod, veszed a jeleket.
Nekunk ma annyira nem sikeredett jol, de kiserletezek,
a masik: a nagyobb a pisiltetes ota kozelebb kerult a kicsihez.
Segit oltoztetni, jeee, nezd pisil, stb.
En nem jarok nagyon messzire, ugyhogy pelus nelkul majd nem kell annyira parazni.
VArom, hogy kintre tenyleg csak egy bugyi, de nekem az a legjobb, ha semmi, latom, nala hogyan mukodik, mikor jon, stb.
Pedig meg csak 2 hete csinalom.
Aztan egyszer lesz erom az ejszakahoz is, tudom.
Turelem kell, lassan, lassan. Nagy iskola ez. Igy jo.
Kata, neked az ejszakak hogy alakultak? Mit figyeltel meg? Ez sokat segitene, mit tanacsolsz?
koszi.
Nekem kb. 3 szor ebred, neha mellettem, neha kisagyban. Nekem nem gond az ebredes.
kati
 
 


Sziasztok!

Köszi még egyszer a biztatást. Ugyan még nem próbáltuk a szabadban, mert ma elég nyűgöske volt, és ilyenkor alapjáraton elutasítja a pisiltetést, erőlteteni meg nem akarom. (Ugyanezért nem pisiltetek egyelőre éjszaka: ha felébred, mindig sír, ilyenkor nem veszi jó néven a bilit. Inkább megvárom, míg maga fogja kéni éjszaka.)

Kati: a változatosság tényleg jó dolog, az új helyzetek mindig fellelkesítik Árnikát is. Remélem, a természet lágy ölén való pisilés is ilyen lelkesítő újdonság lesz számára. Mégiscsak veszek egy WC-szűkítőt is. Meg tényleg úgy van, hogy attól, hogy belekóstol valami újba, nem felejti el automatikusan a régit. Pl a szüleimnél másfajta bili van, mint nálunk, és amikor hosszabb idő után hazajövünk, mindig lelkesen fedezi fel, és kéri az itthoni bilijét. :)

Ka-ta: A kendővel meg az a helyzet, hogy abban ugyanúgy "korszakai" vannak, mint az EC-ben. Most egy ideje olyan korszaka van, hogy tőlem nem fogadja el a babakocsit, csak a kendőt. (Apa, nagyszülők tologathatják, de én nem vihetem babakocsiban sehova, mert már az első sarkon ordít.) Azt mondják, hogy amint önállóbb lesz, járni tud, megint fordul(hat) a kocka. Talán nem megy a következetesség rovására, ha sétához (és csak sétához, meg esetleg vendégségbe) bugyipelenkát adok rá. Otthon következetesen csak bugyi van rajta, pelus ("normál") csak éjszakára. Remélem, nem zavarodik össze, bár a fene se tudja. Egyik első felismerhető "szava" a "pe", azaz pelenka, de úgy veszem észre, hogy a bugyit is ezen a néven illeti. :)

Most egy kicsit a nyaraláson is fáj a fejem, mármint, hogy oldjuk meg az EC-t. Jövő héten megyünk két hétre Ausztiába, és ott még elég hideg van, havazik, ahova megyünk, meg a panzióban sem szeretném, ha ezt-azt összepisilne a gyerek. De ha nem is tudunk bugyikázni, remélem, nem felejti el Árnika. Valószínűleg a bugyipelenka marad. A külföldi nagyi, aki befizetett minket, különben nagyon jól áll az EC-hez. Hoz valami csilivili "oktató" bilit is Ausztriába, hátha ez is majd az újdonság varázsával hat. Különben azt mondja, hogy Árnika apukáját egy évesen kezdte biliztetni, és 14 hónaposan már szobatiszta volt. Ez nekem elég hihetetlenül hangzik, de mindenesetre biztató. :)

Györgyi

Györgyi

Kép


Sziasztok,
haaat erdekes ez az egesz. Nekem tegnap keves pisi jott ossze a kicsinel, de annal tobb uj jelzeset fogtam, milyen jelek, ha pl. kakalni keszul, hogy segithetek neki , az en gyerekemnek mi segit.
Tudjatok, a nagy is hasonlo jeleket ad, nagyon.
O nagyon elvezte, amikor eloszor bokorban pisilt, allva. De az olemben is elvezne. Egy csomo ezzel kapcsolatos gyerekkori emlekemet, ami itt van a temanal meselem neki kozben. Igen, nekem is becsurrant, igen, en sem ertem el a wc-ig ovodasan. Ez nem szegyen.
Kepzeljetek, a nagy kb. jo 1 het alatt elhagyta a pelust, most ejjel a sotetben siman pisil allva a bilibe, celoz, kesz.
Kicsi - tenyleg jelez, akar sirassal, akar utana a nagy szemek...en most ezt latom.
En nem nagyon mozdulok, nincs is ra szuksegem, ugyhogy itt nem gond.
Anyukam is megerti, ha nala leszunk, hiszen van lavorja, bilije.Meghat nekem meg anyatejes. Es itt jon be számomra, hogy miert ilyen koran. Ez tiszta anyatejes kaka, pisi.
Ka-ta, ha tudsz, irj az ejszakakrol.
Nekem hasonlo idokben ebred, akkor megszoptatom. De szerintem pisil akkor is.
Ejjelre mi az oltozek. Nekem a textil.pel kicsit sok ehhez. Talan nyaron eljutok, hogy csak egy gatyo, s valami a matracra.
koszonok mindent.
kati
 
 


testverek.
barmilyen furcsa, a kicsi 4 honaps tanitja a nagyobbat.
Magyarazom, nezd, oneki jon, o kitolja.
Sajnos a nagyobb visszatartja. Es elgondolkodik...az a kis morzsa , a kicsi meg tudja csinalni. Eljon, amikor a nagy is majd a nagydolgat szepen, siman.
En elmagyaraztam, segitek, de neki is csinalni kell. Ezt meg eddig nem ertette meg. DE turelmes vagyok, nagyon.
kati
 
 


Rahel:
Az éjszaka? Hú... Szóval, én kb. 14 hónaposan adtam rá először nappalra a bugyipelust, ami bejött.

Az éjszakai bilizést pedig technikailag így csináltuk:
Éjszakára is bugyipelust adtunk rá, mert ........ kb. 17 hósan elkezdtem kb. 22h felé a már mélyen alvó gyerekemet, akit előzőleg a fürdés után IS megbiliztettünk, rátenni a bilire. (Na, most köveztek meg :) )Többnyire sikerrel, és mindössze félálomnyira ébredt meg. Simán visszaaludt, de Ő egyébként is nagyon jól alvó. Csináltam ezt kb. egy szűk hétig.

Majd, elkezdett már magától megébredni, kb. 22h óra felé, ill. reggelente is rendszeresen rákéredzkedett. Rátettük, és mindig csurgatott bele. Tettük ezt csendben, határozottan, a játékokba nem belemenve, a sötétben (másik szobából engedtünk be fényt). Az öltözék: Hát, nem a rugdalózó. :) Mi csak bugyipelust, harisnyát, bodyt, pulcsit adunk rá, de a Tiéd még olyan kicsi, hogy csak bajlódnál a bugyipelussal, hiszen nem tud állni. A mi eredményünk, hogy előfordul, hogy száraz marad, de ált. csak kevés megy a pelusba.

Hogy mit tanácsolok? Szerintem, mint ahogy Györgyinek már írtam, az éjszakai biliztetést csak akkor kezdd el, ha képes vagy mindenegyes alkalommal felkellni, ahányszor a kicsi megébred, és van erőd, és kitartásod mindig rátenni a bilire....bár ha egyébként is megébred éjjelente vagy háromszor, akkor mi a veszíteni valód?
Neked még szerintem éjszakára maradjon a normál pelus, de ne rugival, hanem kisnadrággal+zoknival, hogy könnyebben öltöztethesd. És neked kell egy kis szűrt fény, hogy láss, nekem már elég, ha érzem, mert nagyobb, és félálomban is megáll.

Ha nagyobb lenne azt mondanám, hogy akkor érdemes elkezdeni az éjszakai bilizést, ha már sikeresebb a nappali, és ahányszor "bilire" hív, és már kb. 1,5 éves. Itt is azt mondom, hogy ne zavarjuk össze őket: mi az, hogy egyszer rátesszük, ha kéri, máskor nem. Inkább mindig tegyük rá, ha már elértük, hogy kéri. Hát, hogy lesz így szobatiszta, ha nem vagyunk következetesek?

Egyébként - és most is vállalom a megkövezést - én nem áltatom magam azzal, hogy ennek az EC-nek nem az a célja, hogy minél hamarabb szobatiszta legyen a gyermekünk. Szerintem, kimondva, de ált. kimondatlanul, igenis mindannyian arra utazunk. Hát, mi másért csináljuk??? Nekem pl. egyrészt jön a második baba, és nem akarom majd amellett még a nagyobbat is pelusozni, sőt, másrészt, szerintem, már egy ekkora gyermeknek nem tejcsi illatú a kakija. (Most a teljesen egészségesekről beszélek.)

Györgyi:
Elhiszem ezt a korszakosdit, de ez normális szerintem. Főleg most, hogy már nyílik a kis értelme, és feszegetni kezdi a határokat. Az, hogy összezavarja-e, hogy egyszer b.p-t adsz rá, máskor semmit, ezt tartom, sajna, tapasztalatból, mert még az én nagyobbacskámat is összezavarja. Megjegyzem, én sem tudom, hogy mit csináljak, mert máj. 1-én hosszabb kocsiútra megyünk, és nem tudom, hogy az útra adjak-e rá b.p-t vagy sem.
:( De valszeg inkább sok-sok váltórucit viszek. :)
Viszont azt a 14 hós szobatisztaságot én fenntartással hinném el. Az biztos, hogy Anyáinknak még főzniük kellett a pelusainkat, így tényleg hamarabb kezdték ezt az akkori EC-t. És igenis lehet, hogy hamarabb szobatiszták lettünk, mint most. Deeee.... de egy 14 hós baba még nem tudatosan cselekszik. A szobatisztaság mai értelemben pedig a tudatosságot is magába foglalja. Viszont, én hiszem, hogy a Pavlovi reflex (fenék érinti a bilit=pisi) minden korban működik. Lehet, hogy abban az értelemben valóban "szobatiszta" volt.

Rahel:
Egyébként a Spock könyv szerint kb. 3-4 évesen kezdik el bírtokolni a kakijukat/pisijüket, úgyhogy tutira jól van "bekötve" a nagyobbik fiacskád. :)

Húúú, nagyon hosszú lett. BOCSI!!!!!!!!! :lol:

Üdv,
Kata
 
 


Érdekeseket irsz Kata! Nekem is most jön a 2., de sajnos eléggé nem jól állunk a naggyal. Nekem sajnos úgy lesz, hogy pelenkázhatok kettőt egyszerre ... :(. De talán a kicsivel hamar elkezdjük a pisiltetést és akkor esetleg még 3 éves kora előtt a nagy is szobatiszta lesz.
Kicsit igazad van abban, hogy tudat alatt mindenki arra törekszik, hogy szobatiszta legyen a gyereke. De azért abban is van valami, hogy segítsünk neki a szükségletei elvégzésében, mert még annyira tehetetlen (főleg a pár hetes-hós babák). Én próbálom magamban ezt tudatosítani, akkor talán türelmesebb és motiváltabb leszek én is.

Én a Spock könyvet nem olvastam, de mikor azt hallottam, hogy a gyereknek nem tesz jót, hogy mellettünk aludjon és hagyjuk sírni éjjel.----na akkor megfogadtam, hogy nem is kell ez a könyv. Ez persze csak egy részlet, de nem tetszik benne.
Sose tudtam volna sírni hagyni a fiamat, és igaz, hogy még most is szivok vele (2 éves múlt és 1-2x mindig felkel éjszaka), de talán egy pár napos állandó üvöltős traumától megmentettem. De lehet, hogy elrontottam, nem tudom. Nekem fontos a lelke. Az én fáradtságom persze szintén nem jó, de inkább feláldozom magamat... :? Nehéz ügy!!!


A kakival különben egész jól vagyunk, előre szól, csak kizárólag a pelus felel meg neki, bili nem. Hogy lesz, nem tudom...

Kriszti

KépKép

KépKép
 


Kata, koszi.
Nálam nem a cél a szobatisztaság, látom, ez a gyerek igénye, mintha már nyuszitene, ha a pelusba megy, 4 honaposan. Nekem az ágy alatt lavór, oda. Az éjjelt akkor kezdem, ha ugy erzem. CSak kérdeztem, nem tervezek. Ez a lényeg.
Nekem most ketto, mert a hároméves.
3 éves. Nehezen nyomja ki, mindent el kell mondani a kakáról, igen, hogy megértse. Odamegy, nem torlom le, lássa, igen, látja.
Végig kell csinálni a 3 évessel, piszok nehéz, de kell.
A kornyezetunkben tobb 3 év koruli gyereket vittek korházba, mert szorulása volt. Neki kell kinyomni, de az én felelossegem, hogy megtanitsam, ha nem akarom a korhazb a vinni. Nem torlom le azonna. lássa, igen.
Hulyén hangzik, de végig kell csinálni. Látom, mit szenved, ha nem adja ki magábol. De szerintem nem vagyok egyedul.
A kicsi 4 honapos meg kinyomja. Igen, o igen. Mert osztonos. Pedig nyomni sem kell. Mint a szulesnel. A tolofajas nekem is kihozta a babát, nem a nyomás.
MÉg egy gondolat...
vmit lepisil. Hát tudjatok, amikor egy idos holgy itt volt nalunk, o is nyomot hagyott 2 fotelon. Azert bosszantott, mert nem igaz, hogy nem vette eszre, o meg tudja oldani, betét stb.
A gyereknek én oldom meg.
Ennyit az odapisilesrol.
EGyszer mindenki megoregszik, nyomot hagy maga után, ha nem figyel, ez a o, mi felelossegunk.
Nagy iskola, lanyok.
Bocsi a mély gondolatokert.
k.
 
 


Lányok, távol álljon tőlem, hogy okoskodjak, mert ez a herótom nekem is, ha valaki azt mondja, hogy ő már 2-3 gyereket nevel/-t, és én tegyem ezt meg ezt, ahhoz, hogy.... Szóval nem akarok ebbe a hibába esni, de lenne felétek pár kérdésem, és majd én is kérnék tanácsot a végén:

Ráhel:
Csak kérdés szintjén. Van lehetősége futkározni a nagyobbiknak? Tízórait és uzsit kap? Ezek gyümölcsből állnak ???
És ami a lényeg! Iszik tiszta, szimpla, szsmentes VIZET a nagyfiad??? Netán, eleget iszik belőle? Nem teákat, nem üdítőket, hanem vizet? Ált. teákat, gy.leveket, tejet, kakaót, stb. adnak a gyerekeknek, (sőt a felnőttek maguk is) és rengeteg fájdalmas szorulásról, még betegségről is hallok.

Az enyém issza a vizet, és még nem volt szorulása. A Gy. levet 1:3 v. 1:2 arányban vizezem, de ezt inkább a fogai miatt kezdtem el, ami szintén hajtó hatású. Tejet csak 2x kap, kakaót nem. Vhol azt olvastam, hogy mindennek de mindennek, a lebontásához tiszta vízre van szüksége a szervezetnek. Mennél többet eszünk, v. iszunk akár egy pici édeset, sósat, annál több tiszta víz kell hozzá. Pl. a csokiban koffein is van, az pedig szintén vizet von el. Minél tovább van bent a kaki a vastagbélben, annál több víz szívódik fel, és annál nehezebben jön ki.

Sztem, elsőkörben itasd meg alaposan sok-sok vízzel, futkároztasd meg, tornázzatok, majd, adj neki sok-sok reszelt almát, mert az alma a hasmenéseseknél megfogja a székletet, a szorulásosoknál elindítja, ill. k* jó a banán is. Most hogy belegondolok, lehet hogy az enyémnek ezek miatt sincs szorulása, mert a kezdettektől ez az a két gyümölcs, aminek mindig kell itthon lennie. Ja, és kölesgolyó a nasi, ami rostos.

A kicsinek ez lehet, hogy azért nem probléma, mert a tejben, tápszerben, kap majdnem elegendő vizet is. Bár, én hozzászokatnám a helyedben a tiszta víz ízéhez.
Ez a kaki dolog pedig... erről is azt írja a Spock könyv, hogy igenis, van egy korszak, amikor még játszanak is vele. :? Tök normális.

Kriszti:
Jaaaa, a türelem és a motiváció r* fontos. De engem az motivál, hogy ne kelljen a 2 évesnél is a pelussal bajlódnom. :lol: A türelmemet pedig az olyan "okos" felnőtt beszólásoknál kell nagyon megőriznem, mikor pl. azt mondják a biliző fiamnak, hogy "ó, hát nem is kell neked pisilned, állj fel gyorsan". Ilyenek után a fiamhoz r* nagy türelmem van. :) De ezeket biztos ismeritek Ti is. Számomra a segítés pedig az, mikor felkínálom a bilit, mikor megdícsérem, mikor nem tettem ki a hagyományos pelusos tortúrának, hanem áttértem a bugyipelusra, meg az ilyesmik.

A Spock könyv pedig számomra sem tökéletes, de Dr. Tanya Byron pszichiáter műsora a Vásott kölykök, na, az az. Rengeteg tuti dolog van benne. Azzal ugyan egyet értek, hogy ne aludjon a szülők között a gyerek (nálunk nem aludt), de ...de nekünk az elejétől átaludta az éjszakákat, bár meg-meg ébredt, de nem vettük fel, és visszaaludt. Így elértük, hogy tök önállóan, gond nélkül képes elaludni. Szerintem nem rossz a Spock könyv, bár a szobatisztaságról szóló rész abszolút elutasítja az EC-t. Azt átugrottam. De az étkezésről szóló fejezet már megint jó, hellyel közzel.

És kaki terén pedig nehogy csüggedj, lehet hogy a Te fiacskád egy nap magától ráül a wc-re, mit neki a bili. :) K* drága az a wcre fellépő kapaszkodós micsoda, de lehet hogy érdemes lenne egyet beszerezni. Nem? Hátha megjönne a kedve oda járni. Én kipróbálnám.

Most megyek, mert felébredt. :)

Ja, és mégegy: tanácsot kérnék, technikait, hogy hogyan és mikor szokassam át a rácsos ágyból a gyerekágyra?????????


Üdv és köszi,
Kata
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: