Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Ennek a topiknak a témája az a régi-új módszer, életforma, aminek a neve természetes csecsemőhigiéne, vagy korai szobatisztaságra nevelés, vagy a mi otthoni szóhasználatunkkal egyszerűen pisiltetés.
A lényege, hogy nem hagyatkozunk kizárólagosan a pelenkázásra, hanem lehetőséget adunk a kisbabánknak, hogy szabadon bilibe végezhesse a dolgát. Ez talán meglepően hangzik, de a kisbabák erre fel vannak készülve lelkileg és testileg is.
Mi lassan két éve gondoskodunk ilyen módon a fiunk higiénés szükségleteiről.
További részleteket lehet olvasni a témáról többek között az alábbi oldalakon:
Magyarul: http://www.babakozelben.hu/cikkek/babapelenkanelkul1.htm
Angolul: http://www.natural-wisdom.com/faq.htm
Németül: http://www.continuum-concept.de/windellos.htm

Jöhetnek a kérdések, megjegyzések. Kép Remélem, hogy nem egyedül én fogok válaszolni, hanem az a másik anyuka is, akiről tudom, hogy szintén nagy gyakorlata van ebben a témában. ;)

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Szia Lívia,

egyre jobban tetszik nekem ez a dolog Kép

Egy kérdésem lenne, bár sejtem, mit fogsz válaszolni Kép MEnnyire "megterhelő" ez neked? vagyis mennyire tudsz nap mint nap folyamatosan odafigyelni a gyermek jelzéseire? nincs olyan, hogy éppen nagoyn el vagy foglalva, és nem veszed észre, vagy netán egyszerüen nincs lehetőséged gyorsan pisilni vinni, mert éppen rántást keversz, vagy ilyesmi.
Kicsit szőkenősek a kérdések, de most ilyen álmosan nem tudok cizelláltabban fogalmazni Kép bocs.
Amúgy ha magam átgondolom, arra jutok, hogy tk a pelenkázás is idő, a pelenka mosás is idő, ráadásul látom, hogy te igen tevékeny vagy, tehát összességében véve nem lehet annyira hűde megterhelő.
na dugulok, mert már én sem értem magam....

orsi
 
 


Szia Orsi,

Örülök, hogy tetszik. Kép

Ami a megterhelést illeti: az első félév húzós. Zajlik az összeszokás egyébként is, szopi, minden, és pluszban pisilni vinni félóránként... De, én csak nevetek, amikor azt hallom, hogy valaki unatkozott a kisbabájával, amíg el nem kezdett járni. Mi jól szórakoztunk addig is. Kép Minden pisiltetés játék is egyben.

De jól érzed, nekem az odafigyelés volt a legnehezebb, hogy ne merüljek el annyira valami egyébben, hogy teljesen megfeletkezzek a babócáról.
És pont emiatt használtunk a biztonság kedvéért textilpelust, és hagyatkoztam jobban az eltelt idő figyelésére és az intuíciómra, mint a fiam jeleire. (Nem nagyon jelzős alkat.)

Technikailag pedig a legtöbb tevékenységet egy idő után önkéntelenül felosztottuk akkora szakaszokra, amekkorát bírt a gyerek. Igen, ez néha azt jelenti, hogy a bevásárlást meg kellett szakítani egy mosdóba tett kiruccanásért.
Ugyanakkor ez a dolog nagyon segít, hogy észrevedd, hogy szüksége van rád, valami egyéb okból. Ebben hordozás és a pisiltetés jól kiegészíti egymást. Kép

A második év már sokkal könnyebb, mint hagyományosan pelenkázott babával, ahogy én látom.

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 

 
 

Sziasztok, gondolom en vagyok az a masik anyuka nagy pisiltetesi gyakorlattal :-)?
Lanyomat, aki hamarosan 4 eves, 5 honapos koratol "pisiltettuk" (ebben akkor benne van a kakiltatas is, ezert en inkabb biliztetesnek nevezem, akkor is ha nem kizarolag a bilirol van szo), onnantol fogva nem volt kakis pelenka, pisis alig amikor masfel eves volt, mert nyar volt. Aztan osszel megint pelenkaztunk, es 2 eves szulinapjan mar 3 napja nem volt pisis pelus, es elhagytuk. Ekkor meg kellett ra figyelni, de ritkan volt baleset. Szoval ebbol talan kiolvashato, hogy igen, nem mindig tudtam figyelni a jelzeseire, ezert mi is hasznaltunk tovabbra is textilpelust.

Masodik babammal szuletestol fogva biliztettunk. 8 honapos kora korul kb. 2 pisis pelus volt a vodorbe. Aztan koltoztunk es tanitani is elmentem otthonrol. Es o meg jarni kezdett. Innentol fogva nehezebb lett az egesz. Vele egyszerubb volt az elso ev. Most 20 honapos, van mikor mesztelen, van mikor pelusban van, altalaban ha elfaradok, vagy elmegyunk.

Azt gondolom, hogy mi felnottok a mi kulturankban tulsagosan egy kepzeletbeli vilagban kalandozunk agyunkkal, folyton tervezunk, a jovore gondolunk, mi lesz ebedre, mi lesz utana, mi lesz majd... azaz hogy nem elunk eleget a jelen pillanatban... mint a gyerekek. Ha jobban lennenk a jelenben, akkor is ha mast csinalunk, pld. elmelyulve kezmuveskednenk, vagy rantast kevernenk, raereznenk jobban a babara es tenyleg nem kellene pelenka. Es tudom, hogy van, akinek tenyleg nem kell pelenka. De nem is ez a lenyeg.

Eva
 
 


Sziasztok,

a kakis pelusok elmaradása miatt még sokkal jobban tetszik a dologKép afenetudja, de valahogy nem szeretem a kakis pelusokkal való foglalkozást....

ööö...izé... 21 hónapossal érdemes kezdeni? vagy ezt már hívjuk a szobatisztaságra való edzésnek Kép

orsi
 
 


Sziasztok,

Éva,

Igen, rád gondoltam. Kép
Teljesen egyetértek azzal, amit az utolsó bekezdésben írsz.

Orsko,

21 hónapossal kezdés: semmi személyes tapasztalatom nincs a dologban. De láttam későnkezdős cikkeket:
http://www.white-boucke.com/reviews/latestarters.html (angol)
Történet:
http://www.scottnoelle.com/parenting/going-diaperless/
Későn kezdők támogató topikja:
http://mothering.com/discussions/showthread.php?t=367104

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok!

Líviát élőben hallhatjátok a témáról holnap (dec.1.csüt.) reggel 6:45 és 7:00 között a Civil Rádióban (www.civilradio.hu, Budapesten FM98). És aki kérdez: Gyenes Zsuzsa Kép

GyeZsu
 
 


Juuuuuuuj, ezt akkor lekestem :-((( sajnalom!
Orulok hogy ilyen temak is bekerulnek a mediaba!!

Orsko, majd szamolj be, hogy megy a kesei kezdes!

Nalunk most az van, hogy ha eppen ugy gondolja, jo a dolog, elfogadja kisfiam a pisiltetest, de ugyanolyan gyakran keres valamit, pld. koromkefet, amivel jatszani tud. Nem ellenekezik (olyan is volt regen), tartom a valami folott, de esze agaba sincs, azt csinalni, amire en gondoltam :-) es olyan erdekes, valahogy bosszanto (mert tudom, hogy tudna pisilni), de igazabol aranyos :-)

Akkor is, hogy sokszor a padlora megy ha mesztelen, tartani is tudja, mert ha eppen eltalalom, hogy nagyon pisilnie kell, akkor tartom, "pisi pisi", es rogton jon a rengeteg pisi.

Aztan van olyan is, hogy tartom, mert ugy gondolom, pisilnie kell, "pisi pisi", koncentral, tortenik valami, es aztan jon egy kis pisi.

Pontosan tudja, erti, hogy mi tortenik. Tegnap lett egy kis pir a kakitol, ami a pelusba ment (:-(( en se szeretem), fajt neki, "bibi bibi", es mondta neki, hogy a kakitol van. Ma megneztem, es mondta "bibi bibi, kaki kaki", tudja, megertette, erzi, hogy attol lett! De akkor miert nem hajlando jelezni, hogy vigyem kakilni??? Regen jelezte! Aztan mi tortent, nem tudom. Otletek?

Eva
 
 


Sziasztok,

Éva,
semmi ötletem nincs, ezért is nem írtam eddig. Az én fiam sose volt nagy jelző, most se az. De legalább már nem tiltakozik, mint a járástanulás csúcsán. Kép
De 1 és másfél (kb) éves kora között, hogyha csak úgy odajött hozzám, felkéretzkedett, gyüszizett, akkor gyakran pisilni vagy kakilnia kellett. Viszont nem jelelt, pedig akkor már rég ismerte a kézjelet, és semmi mást nem csinált.

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Lívia,
rengeteg kérdés felötlött bennem a cikk kapcsán, de most csak egyet, amire leginkább kíváncsi vagyok: Az első hónapokban, amikor 24 órából kb. 16-ot alszik a babuci és ha magától nem ébred, még enni sem szabadna felkelteni, hogy viszitek félóránként pisiltetni?

Jucus
 
 


Livia, Éva,

Tőlem is néhány kérdés, ami tegnap jutott eszembe: Anyatejes kakikkal hogy küzdöttetek meg? Szépen belemegy a bilibe/kádba, ami fölé tartjátok a babót? Útközben nem megy bele a pelusba? Lilinek olyanok voltak, hogy amikor kendőztünk, szépen kifolyt a pelusbólKép

Kati
 
 


Sziasztok,

Jucus,

Én eleinte (1-2 hónapig) éjjel nem pisiltettem, csak átpelenkáztam, ha kakilt. Később ha felébredt éjjel, elvittem pisilni, és úgy pelenkáztam vissza.
Nappal pisiltetem altatás előtt és rögtön utána. Egy időben igényelte, hogy 1* közben is pisilhessen, nem tudott tele hólyaggal visszaaludni a felszínes fázis után.
Enni sem szabad felkelteni: a nagyon aluszékony újszülötteket mintha fel kéne kelteni enni, nem? Ha nem gyarapszik eléggé.

Kati,

A kifolyás hogyan függött össze a kendőzéssel? A testhelyzettől függött?
A textilpelusaim szerencsére elég jól elbírtak a kifolyással, 1* volt nagyobb gond, amikor túl nagy külsőt adtam rá. Én a mosdóhoz vittem anno, könnyű célozni és tisztítani. Kép És hát sokszor belement útközben, amikor még nem hittem a megérzéseimnek. Kép De meglepően hosszú idő, percekben mérve, eltelt már pár hónapos korában az első gyanús jelek és a kakilás között.
A barátnőmmel történt viszont a tanulságos eset, amikor nem várt elég türelmesen a bili fölött, és a baba útban a pelenkázó felé még kakilt egy jót.

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok,

Az eddig elhangzott kérdések inspiráló hatására elkezdtem gyűjteni a leggyakrabban feltett kérdéseket, hogy aztán a válaszokkal együtt feltegyem a weboldalra. Jöhetnek még! Kép

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok!

Yequana, hát igen a Civil egy ilyen rádió, hogy hordókenőkről és pelenka nélküliségről is beszélgetünk. Nem ismerős? Kép

Lívia, jó ötlet ez a gyakori kérdéses link. A gyapjútakarót beírtam a karácsonyi ajándékötlet-listába. Ha nem kapunk, akkor elgondolkozom, hogy szerezzem be.

Van valakinek valami ötlete, honnan szerezzek jó minőségú és olcsó gyapjútakarót? Vagy hogy érdemes-e megkötnöm?

Yequana, olyan jó olvasni, hogy a picid már ennyire "testtudatos" Kép

GyeZsu
 
 


Szia Katica!
Orulok hallani feloletek :-) Minden nap gondoltunk Ratok, mert a kefevel, amit kaptunk toletek, fesulom Hajka hajat!
Anyatejes kaki: Mi is mosdo folott tartottuk Csongit. Nagyon jol ment ugy. Vagy bokor folott a zoldben. Bili folott sosem ereztem kenyelmesen magam, igy ezt akkor alig alkalmaztuk, egyszer, arra emlekszem, mert a cc-s talalkozon volt reggel ebredes utan szepen oda bele ment :-) Nem emlekszem, hogy kifolyt volna valaha, egyszer, 12 napos volt, arra emlekszem, mert a tanchaztalalkozon volt :-), pelenkaba ment, es benne is maradt, a wc-n aztan mindenki akart segiteni, mert gondoltak, hogy szenvedek, hogy nincs pelenkazo s nincs popsitorlom... pedig mi otthon is a mosdo folott mossuk a popsit, az olemben pelenkazunk...

Hajkanal, a nagyobbik lanyomnal nem ismertem a biliztetest baba korban, ot 5 honapos kortol biliztettuk. Es nala volt olyan, hogy kifolyt az anyatejes kaki, igen, emlekszem...:-)

Jucus,
16 orat alszik? Nem szabad felebreszteni? Kisfiam alvas kozben nem pisilt felorankent. Hamar rajottem, hogy azert ebred, mert pisilnie kell. Csak rajtam aludt az elso honapokban, ezert nagyon jol ertettem ennek a jelet. Sokkal egyszerubb volt a biliztetes pici baba koraban. Letett babanal nem tudom elkepzelni, vagy nincs tapasztalatom. Azt gondolom nehezebb, mert sok a kommunikacio hordozas kozben, es lehet hogy foleg akkor jelez, mert "tudja" (olyan valamilyen "evolucios tudasra" gondolok), hogy anyja (vagy mas gondozo) testen van, es oda nem kellemes pisilni, kakilni.

Kulonben, vannak akik akarnak hordozni, es azt tapasztaljak gyakran, hogy tolja el magat a baba. Sokan ugy ertelmezik, hogy "nem szereti a baba a kendot". Pedig ez tobbek kozott egy biliztetos jel lehet!

Eva
 
 


GyeZsu,
ugyanakkor vagyunk "babanetkozelben" :-)
Koszi emiledet is, hamar valaszolok arra is!
Persze ismeros a civil radio, arra emlekszem, hogy nagyon nem voltam megelegedve azzal, amit mondtam anno ... :-)
A karacsonyi vasarban ket helyen lattam, pld. itt: www.gulyasgyapju.hu, ok a Vorosmarty teren vannak (biobabatol kaptam a linket es a tippet). A masikat a Liszt Ferenc teren lattam. En is szeretnek majd, most egy sima gyapju takaron fekszunk, az is jo, de jo lenne az most mar mint takaro, hidegebbek vannak mar.

Eva
 
 


Éva,

pedig a kollégám, akivel rádiózok, velem egyidős és még nem apa, hát ő nagyon kiművelte magát hordókendőből (ő magyarázta később egy kollégájának, mi is ez), szóval nem lehetett olyan rossz, amiket mondtál Kép

Néztem ezt a gyapjús honlapot - árakat persze nem ír, pedig nagyon kiváncsi lennék, mert fogalmam sincs, milyen nagyságrend. De talán holnap kinézünk a vásárra. Köszi!

GyeZsu
 
 


Sziasztok!

Livia, köszi a válaszokat. A kifolyás függőleges helyzetben történt, gondolom a baba súlya ránehezedett a pelusra amikor kendőben volt. Ha jobban belegondolok, ez az egyik fajta pelusra volt jellemző, nem is szerettem használni.

GyeZsu,
Én gyapjúfilcet akarok most venni, remélem fogok találni textilboltban. Nekem is az ágyba kellene, Liliébe, hátha kiköltözik már az én ágyamból. Mondjuk télen nem is bánom, hogy velem alszik, félálomban is be tudom takargatni Kép

Éva,
írok mélt!

Kati
 
 


GyeZsu

A Liszt Ferenc teren aki van, annal egy 90*200cm -s derekalj 20e korul van, a dupla nagy agyra valo 34e Ft.

Mi kulonben nem reg alszunk a gyapjutakaron, 2 eve mar akarok venni derekaljt, de nem jutottam odaig, es nem reg jutott eszembe, hogy addig amig van, a takarora fekudhetunk (az pedig erdelyi, lakodalmi ajandek): remek! Olyan jo erzes (van rajta lepedo)!

Juj, nagyon orulok, amikor ferfiak a hordozokendo mellett allnak, es szakembere is vallnak a temaban !
:-)

Legujjabb fejlemenyek nalunk: Kisfiunk megint nyafogva jelzi, ha bepisilt (eddig az utobbi idoben sehogyanse zavarta, nagyon el van foglalva mindig az autokkal...) Es van amikor szol elotte is: "kaki". Mar orultem, hogy most jon a nagy valtozas, szoban jelzi a kakit, es mehetunk is kakilni. De aztan kiderult, hogy pisire gondolt (ez is remek persze). Erre emlekszem, hogy a kislanyomnal is igy volt, valahogy osszeteveztik a kettot. Gondolom ez nyelvi jelenseg, nem hiszem a testi jeleket osszeteveztik.
Eva
 
 


Sziasztok!

Derekalj: a mienk 140x200, es 30 folott volt 2 eve, talan annyi, mint Eva irja. Demko. Az arak fuggnek attol is, h milyen surusegu, es milyen vastag. Csinalnak ilyeneket: Nowetex, Boch es persze a Demko. Ill. meg a biomatracos boltokban is lehet nezni. Meg jo lehet meg az egesz birkabor is.

Biobaba
 
 


sziasztok!

Éva ajánlotta a cikket, én meg persze a topikot találtam meg előbb...Kép még nincs babám, a 32. hétben járok.

miraemma

Miraemma és Sebestyén
Kép
 


és ezt tényleg lehet újszülött kortól???? nem tudom elképzelni, hogy azt az ici-pici babát ilyen gyakran levetkőztetem...

Miraemma és Sebestyén
Kép
 


Szia Miraemma!

Bocsi, hogy ilyen lassan válaszolok, a karácsony teljesen lefoglal. Gratulálok a pocakosodáshoz! Kép
Én is nehezen tudom elképzelni az újszülött kortól kezdést. Visszagondolva, ez első hetekben a szoptatás teljesen lefoglalt minket. Talán Éva ír nekünk újszülöttkori tippeket. De szerencsére nem muszáj elkezdeni olyan hamar. Kép
És nem feltétlenül kell (bármikor kezdi is valaki) rögtön fejest ugorni a sűrűjébe. Lehet először csak figyelni a baba által küldött jeleket, pelus nélkül hagyni időnként, megpisiltetni egy-egy pelekázáskor, vagy felkelés után, jelezni neki hanggal, ha elkapjuk, hogy épp pisil/kakil, ilyesmik. Ezzel szépen elindul a tanulás és a kommunikáció.
Egy emlék: én akkortól úsztam meg a napi többszöri lepisilődést fiúgyermekem által, amikor elkezdtem peluslevétel után pisiltetni. Kép

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziiiiiiiia Mira Emma :-)

Ujszulottkori tippek: mesztelenul hagyni. Csongit irhabundaba bugyolaltuk, ha kimentunk az agybol, pelenka alatta lazan, es ha az irha is pisis lett, sebaj. Vagy kendoben volt, az is ugy, hogy mesztelenul, alatta egy pelus. Szoptatas szinten laza pelus folott.. szoval nem volt bepelankazva, csak popisja alatt tartottam egy pelust (tetrat). Vagy szopizas kozben valami tegli fole tartani... igy is lehet, kiprobaltuk, de nem talaltam nagyon kenyelmes testhelyzetet erre soha, sajnos. Lehet hogy kislanynal ez jobban megy, mert fiunal mindig kell figyelni, merre is mutat a futyije.
Kerestem kepet errol (nem a futyirol :-)),
http://www.topffit.de/in-der-praxis/haltepositionen.htm
de ott nincs, hanem ez, ami az angolnyelvu konyv boritojan van:
http://www.timl.com/ipt/

Eva

UI: Nem szabad osszehasonlitani a letett babat az olben babaval: Ha leteszuk konyen kihul a kicsi teste, de mi vagy mas teste szepen melegen tartja, nem is jo, ha sok ruhaja van, nem erintkezik igy velunk.
 
 


Sziasztok!

Szia Éva!!!!!KépKépKép
de ha pelust raksz alá, az nem ugyanolyan, mintha be lenne pelenkázva? vagy az neki miért jobb, hogy az alátett pelusra pisil, és nem egy rácsomagolt pelusba? ezt most nem teljesen értem...

Livia! köszi, tök sok mindent leírtál, amitől megint tisztább lett a kép...

az nekem is eszembe jutott, hogy fiúknál elég nehéz lehet a helyzet, merthát ott száz irányba mehet a pisi. márpedig nekem nagyon úgy tűnik, hogy fiam lesz... mert ha pl pelus nélkül hagyom, és fölülről nincs letakarva, akkor biztos, hogy mindenhova megy, csak az alátett pelusra nem... vagy hogy is van ez? mondjuk biztosan jobban ráérzek majd, ha a kezemben lesz a baba... de azért írhattok fiús pisilős testhelyzeteket is.

miraemma

Miraemma és Sebestyén
Kép
 


Sziasztok!

Éva, nálunk Katánál kezdetben kaka volt a kaki, a pisi és a duri is. Most már mondja, hogy kaki meg pisi, de ha WC-zés szándékát jelzik, akkor azt mondja, hogy "kaka". Ha mondjuk engem hall pisilni, akkor mosolyogva mondja, hogy "pisi".

GyeZsu
 
 


Sziasztok,

Éva,
olyan jól hangzik amit írsz, hogy teljesen meztelenül volt a csongi. A halálom a rugdalózópatentolás, ezt be kell valljam. Kép Milyen évszakban született? Szeretném ezt megpróbálni a következővel, csak meg ne fázassam...
Fiúpisilés: én mindig tettem fölé is pelust, aztán lerúgta és locsolt, inkább lazán ráadtam a pelenkát és cserélgettem, ha pisis lett. Pisiltetésnél meg becélzom, hogy jó felé mutasson a fütyije.

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok,

Feltettem egy oldalt kérdésekkel-válaszokkal EC témában. http://www.babakozelben.hu/cikkek/babapelenkanelkul3.htm
Éva, az általad beírt http://www.topffit.de oldalt felvettem a linkek közé.

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Szia Mira Emma!
Miert jobb a pelenka a baba alatt? Hat azert, hogy ne kelljen mindig le es fol es le es fololtoztetni. Aztan azert, hogy tudjam, mikor pisil, es igy rajovok, milyen gyakran es mikor pisil.

Csongor marciusban szuletett. A mai futott lakasokban, ahol nem csak a tuz, a kemence korul van meleg, nem nagyon lehet megfazni. Es az enyem vagy mas ember teste kivalo futotest. Nem reg neztem a kepeket, nehany naposan volt rajta folul egy kis polo. Most, 21 honaposan decemberben is alul meztelen, osszel kezdtem oltoztetni ot otthon is, aztan rajottem, hogy folosleges.
Fiupisiltetes: Ahogy tartom a ket combjat, az egyik kezem kozepso ujja celoz a kivant edeny fele.

GyeZsu, igen, most mar Csonginal is egyertelmu, a kaka az minden lehet, ami alul tortenik :-)

Eva
 
 


Köszi Éva! most már tiszta, hogy miért jobb csak alátenni a pelust... Kép

azért nálunk nincs olyanmeleg a lakásban. ha nem vagyok rendesen felöltözve (pulcsi meg minden), akkor én is fázom.

miraemma

Miraemma és Sebestyén
Kép
 


Fenythozo Uj Esztendot mindenkinek!
Miraemma,
majd ha veled es rajtad lesz a baba, akkor melegebb lesz, melegiteni fogjatok egymast.

Eva
 
 


Sziasztok!
Az "örökbebabára várva beszélgessünk" topicosok nevében szeretnék figyelmetekbe ajánlani egy jótékonysági koncertet, ha tudjátok, terjesszétek és gyertek el! KÖSZÖNJÜK!!!


"Muzsikával az újszülöttekért!"

Különleges eseménynek, a Gólyahír Egyesület javára szervezett gálakoncertnek ad helyszínt hamarosan a Magyar Állami Operaház Jókai utcai különterme!
Valóban különleges koncert ígérkezik ez estére, ami így is van rendjén: a segítendő cél sem hétköznapi!

A Magyar Állami Operaház művészei - jelenlegi és volt énekkari művészek, korrepetitorok - a Gólyahír Egyesület nemes és önzetlen tevékenységének segítésére muzsikálnak majd ez alkalommal!
A koncert fővédnöke Medveczky Ádám, a Magyar Állami Operaház karmestere.

A Gólyahír Egyesület a nem kívántként születendő újszülöttek életben maradásához és családba kerüléséhez nyújt segítséget.
Válsághelyzetbe került várandós anyák fordulnak hozzájuk, ezért egy ingyen hívható krízisvonalat működtetnek, mely Magyarország területéről az év minden napján reggel 6-tól este 22 óráig ingyen hívható.
Megyénként egy mobiltelefonos karitatív munkatárs végez szolgálatot, mely önfeláldozó munka nélkül megannyi sorsára hagyott várandós anya és születendő gyermek sorsa maradna továbbra is kilátástalan.
Fennállásuk óta végzet munkájuk eredményességéről legékesebben a tények beszélnek:

Az elmúlt öt év alatt:
- 234 anyát sikerült elhelyezniük anyaotthonban, hogy fedél legyen a fejük felett
- 311 esetben gondoskodtak kelengyéről a rászoruló újszülöttek számára

A Gólyahír Egyesület által gondoskodásba vett terhességek közül:

- 112 gyermeket előzetes örökbeadási szándékának megváltoztatásával végül
saját családja vállalt
- 220 újszülött alig egy hetesen örökbefogadó családokhoz kerülhetett
- 620 házaspárt világosítottak fel az örökbefogadással kapcsolatban.
- 39 családi találkozót szerveztek örökbefogadó családoknak Budapesten, Tatabányán, Veszprémben, Százhalombattán és Székesfehérváron
- 3 konferenciát is tartottak a nyílt örökbefogadásról szakemberek számára
- folyamatosan biztosítanak ellátást és szállást a krízishelyzetbe került várandósoknak
- 2004-ben könyvük jelent meg GÓLYAMESÉK címmel
- Az újságokban, rádiókban, televíziókban, 5 év alatt 145-ször esett szó munkájukról
Sajnos azonban az állami támogatás megvonása miatt mostanában igen nehéz anyagi körülmények között kénytelenek küzdeni pártfogásukba vett várandósaik és aprócska újszülöttjeik sorsáért.
A 2006. február 6-án, 17 órától tartandó jótékonysági operagála teljes bevétele ezen nemes tevékenység támogatására kerül majd felajánlásra!
Az este műsoráról Töreky Katalin, a koncert szervezője mesélt nekünk:

"A gálakoncert műsorának összeállításakor fontosnak tartottuk, hogy minden kedves megjelent számára emlékezetes pillanatokat jelentsen majd ez a korafebruári hétfő este!
Választásunk végül az operairodalom négy remekművére:
- Mozart: A varázsfuvola,
- Rossini: A sevillai borbély,
- Bizet: Carmen és
- J. Strauss: A denevér című művére esett.

Az opera műfaját jól ismerők bizonyára örömmel hallgatják majd e méltán népszerű művek felejthetetlen pillanatait, az operai dallamokkal ismerkedők pedig olyan ízelítőt kaphatnak, mely reményeink szerint kedvcsináló lehet az opera műfajának mélyebb megismeréséhez!
A koncert sikere a népszerű dallamokon túl természetesen az előadóművészeken is múlik.
Személyes érintettségem okán külön figyelemmel igyekeztem az operakórus olyan tehetséges művészeit - énekeseket, korrepetitorokat - megnyerni ez estére, akik személye már önmagában is garancia, hogy színvonalas és szórakoztató koncertnek lehessünk majd részesei!"


A Jótékonysági operagála időpontja tehát: 2006. február 6. (hétfő) - 17 óra.
Helyszíne a Magyar Állami Operaház Jókai utcai különterme - Bp. VI. ker., Jókai u. 4. (az Oktogontól 1 percre!)
Jegyek 2006. január 9-től kezdve válthatók a Magyar Állami Operaház jegypénztáraiban és szervezési osztályán (Bp. VI. ker., Andrássy út 22.), valamint beszerezhetők a Gólyahír Egyesület segítségével (tel. 06-30-529-8329, bankszámlaszám: 64800073-10705005).

Szívből reméljük, e nemes cél érdekében sokak döntenek majd úgy, hogy részesei kívánnak lenni a remek szórakozást ígérő koncertnek, és adomány-tartalmú jegyeik megvásárlásával - melyek ára 1400 Ft - segítik a Gólyahír Egyesület munkáját!

KépKép


Kedves Livia és Éva!
Nagyon tetszik az a pisiltetés, pelenka nélküliség.
Sokszor láttam gyermekeimen hogy most fognak de még nem jutott eszmbe kiszebaditani őket a pelusbol.
Honnan ered az ötlet?
ildiko
 
 


Kedves Ildikó,

Hogy honnan ered az ötlet? Fogalmam sincs. Kép De azt hiszem, praktikus vonalon kell keresgélnünk: hogyan tartsuk tisztán a gyerekünket a lehető legkevesebb erőforrás felhasználásával... Két eltérő módról hallottam, az egyik csak nem ad ruhát alul a gyerekre, és pisil-kakil a földre a kicsi. Anyósom mesélte, hogy őnáluk a faluban viseltek alul-lyukas kertésznadrágot régen a babák. A másik módszer az, amit mi is csinálunk, hogy jelekre figyelsz és kommunikálsz közben, kvázi tanítod a babát meg magadat. De hogy honnan ered? A főemlősőktől, szerintem.

Update: a fiam azt hiszem nagyon közel van a szobatisztasághoz. Már lassan két hete nem volt balesetünk. Elégedett vagyok, nem kell mosnom, és az egész olyan természetesen és stresszmentesen történt-történik.

Livia

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok, regota nem jartam a babanetten...

Honnan ered az otlet? Ezt hogy gondolod?
Mi ugy jottunk ra, hogy mindig is kerestem a legtermeszetesebbet. Textilpelusban gondolkodtam mar miota eloszor nehany hetes varandos voltam. Contiunuum elmeletet olvastam (onnan meg nem jottem ra). Egy osmagyarsagi idoket visszaidezo volgyben tartozkodtunk nehany hetes pici babankkal. Ott sokat gondolkozdtam, hogy csinalhattak anno. Aztan olvastam Rita Messmert (akit szinten a contiunuum elmelet befolyasolta), es o ir arrol, hogy tudja a baba szuletesetol fogva, hogy mit csinal, ezt kommunikalja ha figyelunk ra, es tartsuk pelenkazaskor a wc fole, s mondjuk hogy pisi pisi, stb (innentol fogva 5 honapos kislanyunk csak a bilibe kakilt)... Es mindezek elott az egyetemen is hallottam mar regen, hogy a termeszeti nepeknel jelet adnak a babak, es a bokorba tartjak a babakat hogy csinaljak a dolgukat. De ugy gondoltam akkor, hogy a "nyugati" babak ezt elveszitettek...
jaj de hosszu vagyok, na mindegy, ez az en tortenetem :-)

Update: Csongi szol, hogy pisilni kell, kakalni kell. WC-re jarunk. Ez most talan 3-4 hete igy van? Vagy mar tobb, hogy rohan az ido (meg jo 2 het es 2 eves)! Ha nagyon el van foglalva nincs kedve, es nem szol. Olyankor akkor szol, ha eppen bepisil. Ritkabban bekakil.

Orulok Livia, hogy ilyen jol megy Nektek! Mindig szol a kisfiad, vagy azert Neked is figyelmesnek kell lenned a szo nelkuli jelekre is?

Eva
 
 


Sziasztok!

Lívia: Akkor nem is olyan új találmány, amit nemrég láttam - spec. nadrág a pelenka nélküli gyerekeknek. http://www.myllymuksut.com/products.php?p=c4b05a

És persze van már hozzá spec. bili is. http://www.myllymuksut.com/products.php?p=29e43f

KépKépKép

 
 


Pindi!
Halalos :-)) ezek a finnek :-) Konyhaban konnyen talalni barmilyen tartalyt, ami alkalmas a pisiltetsre. Ha utra megy a mama, jo meg hozza egy fedeles uveg, ha pld buszon utazik a babaval hosszabb idot.
A "split pant" ugy tudom kinabol ered, tibetben is igy oltoztettek/olteztetik a babakat. A nyugati valtozata olyan, hogy egymason vannak az anyagretegek, igy nincsenek "kinosan szabadban" az intim reszek. Nekem van ilyen, mert nem volt idom varrni, rendeltem egy nemet anyukatol, 30Euro korul volt egy darab...
 
 


Sziasztok,

Igen, nekünk is van ilyen split pantünk, kicsit zártabb fazon, tavaly sokat használtuk, de kinőtte.

Barnus nem mindig szól, pisibalesetek vannak. Õ is elfoglalt, mint Csongi. Kép Elkezdődött nála valami dackorszak-féle is, sok mindenre NEM! a reakció, ha én javasolom, így néha ez is gond. Pedig sose erőltetem, majd rájön, ha pisis lett, hogy jobb lett volna a bilibe. Kép

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok,

pelus nélküliség esetén célszerű együtt aludni a kicsivel, vagy kötelező?
Az a helyzet ugyanis, hogy a fiam mellettünk alszik, ő a kistesó születésekor 2,5 éves lesz, szerintem még akkor is mellettünk lesz, vagyis egyenlőre nem látok rá reális esélyt a szeparálására. Ámde a hálószoba nem elég nagy ahhoz, hogy a kicsi ágyát is a mi ágyunk mellé tegyük, csak az ágy lábánál fog elférni. Közös ágyban alvás ellen nincs alapvető kifogásom, de ezer helyen hallani, olvasni, hogy a csecsemő bármin aludjon, csak rugós matracon nem... ha pedig a nagyot bevesszük, hogy a kicsi ágya elférjen, akkor mi nem férünk el....
szóval ilyen hűdenagy a problémám Kép

orsko
 
 


Szia orsko,

A finom "pisilni kell" jelzéseket, mint a mozgolódás félálomban, nyugtalanság, stb. könnyebb észrevenni, ha a közelben alszik a baba. És eleinte a gyorsaság is számít. Volt időszak, amikor ha nem azonnal vettem le a pelusát és vittem pisilni, már késő volt. De semmi nem kötelező. Kép Van, aki éjjel nem pisiltetet.
Nem alhatnak rugós matracon a gyerekek? Kép Mi azon alszunk gyerekestől egyhetes korától. Hm. Méregdrága volt, és nagyon kényelmes, kemény.
A problémádat mi is osztani fogjuk, ha végre jön a kistesó. Ugyanilyen helyzet, kicsi hálószoba. Még nem tudom, mi lesz a megoldás.
Pisiltetni mindenképpen fogjuk. Kép

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok,

napokon belül megszületik a kisebbik gyermek, akivel szeretnénk a pisiltetést alkalmazni. Egyenlőre nem tudom hogy lesz, mi lesz, de az biztos, hogy ezer kérdésem lesz. Jár erre valaki?????
Rögtön az első:
Ugye célszerűbb lesz badi és rugdalózók helyett kisnadrágot, és valami felsőt használni?
Amúgy azt tervezem, hogy amíg szokjuk a kétgyerekes létet fogok a gyerekre textilpelust adni, aztán, ha rendeződünk, mondjuk 3 hét után, elkezdjük a pisiltetést.

Lívia, köszi a választ a régesrégi kérdésemre az együttalvással kapcsolatban. Nekünk ócsótecsós rugósmatracunk van, az túl puha, nem támasztja rendesen a kisbabát. Az egy kupacon alvásra hálószoba némi átrendezésével az lesz a megoldás, hogy a nagyfiam kapott egy kisebb méretű gyerekheverőt, ez van a szülői ágy egyik oldalán. A másik oldalra tesszük a kiságyat, szorosan a nagyágy mellé, és apuka majd valahogy megszereli, hogy a közös oldalon ne legyen rács. Ezzel a hálószoba betelt, csak annyi hely van, hogy oldalazva el lehet menni az ágyak mellett.... Mi szülők majd sokat mozgunk éjjel, mert a fiam csak hozzámbújva tud elaludni (most éppen küzdünk azon, hogy vissza akarja könyörögni magát a nagyágyba), a kicsit szoptatni kell... még nem tudom ezt hogyan oldjuk meg.

orsi
 
 


Szia Orsi,

Minden jót a küszöbön álló nagy eseményhez! :)
Újszülöttes dolgokban segíteni talán jobban tud majd Éva, (yequana) de ő is mostanában várja/várta a következőt, nem biztos, hogy ráér fórumozni.

Ami a badit illeti, én használtam, és most is használok. Tény, hogy egy mozdulattal több a vetkőztetés, de én rendkívül derékfázós vagyok, ezért szeretem, hogy a badi védi a hasát-derekát.
A derékban gumis kisnadrág nagyon jó.
A másik, amit én nagyon szerettem, és sokat fogok venni áprilisra a következőnek, az a lábfejig érő hálóingszerű póló. Alul semmi v textilpelus. Meleg évszakban jó, meg éjszakára. Amíg nem mászik.

Hálószoba: én is hasonló elrendezést szeretnék. De hely semmi, a mi ágyunk meg a nagyobbiké és ezzel betelt a szoba.
Sok ismerős mondja, hogy a második érkezése a stabil különszobás gyerekeket is megkavarja, jönnek át a nagyágyba.

Nektek lesz pelenkázótok? A kisággyal egyben vagy máshol?

Én nem merek határidőket betervezni, hogy hány hét után kezdem el pisiltetni. Figyelni fogom a jeleket, főleg a nagydolgot, de semmi többet nem merek "vállalni" most. Jó látni a szép stóc textilpelust a szekrényben. :)

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Szia Lívia,

Neked is gratula :)

Az a 3 hét azon a tapasztalaton alapszik, hogy az első gyerkőccel kb ennyi volt, mire bármi másra tudtam koncentrálni a rutinon kívül.

Pelenkázót a fürdőszobába tervezem, szerencsére az nagy, a mosdópult is nagy, az egyik vége pont jó lesz. Közel a mosdó, van hely a mindenféle holmik elhelyezéséhez, kénylemes a magassága, szóval ideális. A nagyfiú fürdősjátékainak kell csak más helyet találni...

MIlyen az a lábfejig érő póló? Még nem láttam. lehet kapni, van sk kell készíteni?

A héten kimostam a textilpelusokat, annyira jó volt teregetni őket, és teljesen elolvadtam a sok szélben lebegő hófehér ruha látványától :) És az a napon száradó illat :) Az Ember megállapította, hogy ez már a vég kezdete :)

Ágykérdés: azért még agyalunk a dolgon, mert ez az oldalazás sem az igazi... Igazából ha belegondolok, nekünk kettőnknek teljesen elég lenne a 160 széles ágy helyett 140-es is, a két külön gyerekágy is túlméretes, szval érdemes lenne szűkíteni. Ezért a későbbiekre olyasmi is felmerült, hogy csinálunk, vagy csináltatunk két ágyat, egyet nekünk, egyet a gyerekeknek. Csak valami nagyonegyszerű négy láb, matractartó féle szerkezeteket, amiket egymás mellé rakunk. Rájuk a matracok, és kész. Hátránya, hogy a meglévő matracokat nem tudjuk használni, újakat kell venni. Ez igazából nem az első időkre szóló terv, hanem mondjuk kb egy év múlva tudom elképzelni, hogy a két gyereket egy ágyban altatom. De én azt annyira szeretném... Azt gondolom ugyanis, hogy ha szeretnek együtt aludni, akkor majd a külön szobába szoktatás kisebb traumát fog okozni, mivel együtt mennek, ugyanúgy egy ágyban lesznek.

Orsi
 
 


sziasztok!

lenne egy kérdésem: el lehet kezdeni majdnem 8 hónapos babával?
nekem az elején nem volt hozzá egyszerűen energiám, meg el sem tudtam képzelni, hogy azt a pici gyereket állandóan vetkőztessem. örültem, hogy fel tudtam öltöztetni... most talán már lenne rá kapacitásom, de nem tudom, el lehet-e még kezdeni. tegnap kétszer kivittem kakilni a fürdőbe. az elsőnél a fürdő padlóján végezte a kaki (nem voltam elég gyors), a másodiknál meg mikor felkaptam a gyereket, hogy viszem ki, akkor valszeg megijedt, és abbahagyta a dolgot. ma reggel is ez volt. nem szeretném beleszorítani a dolgokat... van erre megoldás?
pisilés téma: pici korában sokszor hagytam pelenkázáskor neki időt, hogy a pelenkázóra pisiljen, meg mondtam neki közben, hogy pis-pis, de mostanában már nem nagyon szokott csak úgy szabadon pisilni, max a kádban. olyankor is mondom, hogy pis-pis. tegnap minden pelusozáskor, meg alvás előtt, alvás után egy lavor fölé tartottam, és mondtam neki a varázsigéket, de csak vigyorgott rám. :D amúgy meg nagyon nehéz bármi fölött tartani, és szerintem neki is kényelmetlen...hogyan tovább?
várom a válaszotokat, meg tanácsaitokat.

Orsi! nálunk két nagy kétszemélyes szivacs van csak letéve a hálószobába, azon alszunk hárman, de még plusz két gyerek is el fog férni rajta. így nem kell oldalazni, mert a szivacsra nyugodtan rá lehet lépni.

Miraemma és Sebestyén
Kép
 


Mitaemma!

Szept. 8-an volt 8 honapos masodik kisfiam, es most kezdtem a pisiltetest. Nyaron is probalkoztam neha, de nem szisztematikusan. Mindenesetre 6 honapos elmult es allitolag ilyenkor mar nehezebb. Nagyon izgat a dolog, igy amikor ugy erzem, hogy nagyjabol oda tudok figyelni vagy tudom, hogy eleg nyugodt vagyok a pisitorleshez a foldrol, akkor puceran hagyom. Egy "pisiltetos" baratnom azt allitja puceran kell hagyni a babat, folul legyen melegen oltoztetve es a labai is meleg zokniban, a feneke szabadon es allitolag nem fazik meg. Es turelmesen torolni utana a pisit vagy a kakit, aztan kialakul. Mar kezdem neha elkapni a pisiles elotti arckifejezeset, vagy mast. En nagyon oda vagyok a modszerert, ugyhogy sikerulnie kell!

juci
 


Lívia,
bocsánat, hogy OFF,
de a babakozelben.hu nagyon tetszik. Teljesen ráizgultam a babaerszényre, a megvarrása talán még rajtam sem fogna ki. :wink:
Kölcsön kaptam egy párnázott karikásat, jó is nagyon, csak nagy, és előre meg kell gondolni, hogy érdemes-e magammal vinni (autóba beköthető mózesben utazik, amit kiszálláskor, ha alszik, rárakok a babakocsira. Ám ha felébred, akkor a kendőben jobban elvan.)
Ez a kicsire összehajtható erszény ezért nagyon szimpi.

És "ballonvászon" néven kapom meg a rugalmas vásznat?!

Szóval köszönöm!
szilvi
ON
 


Juci!
tök jó, hogy te is most kezded!!!!!!!!!! így nem vagyok legalább egyedül. nekem is a legnagyobb dilemmám, hogy felfázik. ettől nagyon félek. pedig máshogy nem nagyon fog menni a dolog, csak ha szabadon hagyom. nálunk nincs szőnyeg, így még hidegebb a padló...
Írtam Líviának mailt, és ő is azt írta, hogy nem fáznak fel a babák. meg az is megoldás, ha textilpelust adsz rá külső nélkül, és akkor látod, ha átázik. persze így nem látod pont azt a pillanatot, mikor pisil..
nekünk ma sikerült bilibe pisilni!!!! délutáni alvás után rögtön rátettem a bilire, és belepisilt!!!!! olyan boldog voltam!!!! :D:D:D
írj még, hogy hogyan sikerül a dolog! nagyon érdekel!!!!!

Miraemma és Sebestyén
Kép
 


Sziasztok,

Miraemma és Juci,

Nem volt időm fórumozni egy ideje. Örülök, hogy "összetalálkoztatok", együtt könnyebb! :) Várjuk a tapasztalatokat.
És gratula Sebesténnyek az első bilibe pisiléshez! :)

Juci,

Milyen a pisilés előtti arckifejezése?

OFF
Szilvi,

Igen, ballonvászon, vagy sztreccsvászon. Keresztszövéses vászon, amiben van pár % lycra, spandex, ilyesmi.
Szabásnál vigyázz a szálirányra!

És igen, az erszény nálunk is több, mint egy évig mindig a táskámban volt. :)

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok!

Találtam még egy pisiltetős családot Mo-on. :)

Itt a blogjuk egyik cikke: szirkababa blogjában: pisilés a szemészeten

Nagyon örülök!

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Sziasztok!
A Szirka anyukája vagyok a [url]szirkababa.blogspot.com[/url]-ból :)
kb. 2 hetesen kezdtük lassan, de hamar rájöttem, hogy a totális módszer nekünk jobban beválik, mert könnybben ráálunk egy ritmusra, nem töri meg semmi. Akkor még hűvösek voltak, azt csináltam, hogy a ruha alá adtam egy textilpelust (tipegő vagy body alá). Arra jó volt, hogy ne legyen minden pisis és mégis azonnal észrevettem, ha bement. Nyáron sok pucérkodás volt, most meg a legjobb a gumis nadrág, de nem volt még gond a patentos szárú vagy patentos fenekű nadrágokkal, rugikkal sem. Ha kések, nem az öltözés miatt, hanem csak ha azonnal pisil ébredés után.
Szirka most 5,5 hónapos és én teljesen elégedett vagyok a dolgokkal. Néha volt persze visszaesés, meg még biztos lesz is, de általában lehet tudni, hogy pisilnie kell, szopás közben néha rám is néz és emelgeti a fenekét :) Már a párom is mondta, hogy a nézésén látta, hogy pisilni akar.
Kakás pelust egy kezemen meg tudom számolni, mennyit láttam az elmúlt 5 hónapban.
Itthon a ruhán kívül teszek alá pelust, de ha elmászik, már nem parázok :)
Ha olyan helyre megyünk, ahol előfordulhat, hogy nem tudom pisiltetni, adok rá eldobhatót, de ugyanúgy igyekszem figyelni rá és általában szárazon jön haza ugyanabban, amiben elindultunk. Van egy kis tálkánk, amit mindenhova viszünk (befér a táskámba) és a legváltozatosabb helyeken pisil :) Csak erről lehetne egy blogot vezetni, hogy hol mindenhol :)
Hát bemutatkozásnak ennyi, kérdezhettek tőlem is - én örültem volna, ha van kitől.
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: