Új privát üzeneted érkezett!

HÁny évesek vagytok, Kata?
Mi másfél évesen tettük külön ágyba a fiamat, külön szobába. Addig velünk ill a kiságyában a mi szobánkban aludt. Most egy 140*200 nagy ágya van, alacsony, hogy ne essen nagyot róla (eddig 2-3x fordult elő). Igy mellé tudok feküdni altatláskor és felriadáskor visszaaltatni. Nekünk tökre bevált, kényelmes. Elején csak matrac volt.
Elsőre ránézésre nagyon könnyen ment, de most hogy visszagondolok, azért hagyott nyomot benne. Főleg, mert a szopi is abbamaradt kicsit később. Azóta pl. rémálmai vannak meg fura fóbiái.
Most is felkel 1-2x rendszresen, frontoknál vagy telihold előtti héten többször is. Sokat szenvedünk az alvással, sose volt könnyű vele.

Nem tom , mikor az ideális. Ha a te gyereked jó alvó (irigyellek is emiatt!), sztem bármikor megejtheted a váltást.

Kriszti

KépKép

KépKép
 


Sziasztok!

A szobatisztaság-vágyról még egyszer. Igen, mindenkiben benne motoszkál, hogy jaj de jó lenne, ha mihamarabb szobatiszta lenne a gyerek: kevesebb munka, kevesebb költség, dagadó mellény a rokonok, ismerősök előtt. Az EC elején még lehet, hogy ez a vezérmotívum. De hamar rájön az ember, hogy akármilyen ügyes a gyerek, ilyen kicsi korban a valódi szobatisztasághoz hosszú hónapok (akár évek) kellenek EC-vel is. Ha ezt nézzük, tulajdonképpen több "vesződség" van az EC-vel, mintha 2,5-3 évig pelenkáznánk, majd 1-2 hét alatt szobatiszta lenne, mint azt itt többen írtátok. Ha ezt átgondolja az ember, és tovább csinálja ( nem nagyon hallottam még olyanról, aki feladta volna), akkor már nyilván nem a szobatisztaság elérése a fő cél az EC-ző szülő számára (bár nyilván ez is megmarad). Hanem tényleg az, hogy jobban figyeljünk a gyerekre, tiszteljük az igényeit (beleértve olykor az elutasítást is). Ha az ember a kulturális beidegződöttségeket félretéve tekint a pelenkázásra, nem lehet nem észrevenni, hogy milyen kevéssé higiénikus, no meg mennyire gusztustalan. Ugyan ki akarja ezt a gyerekének, ha lehet másképp is? Nehéz ugyan 100%-ig függetleníteni magunkat a pelustól, de ebben szerintem sok a környezet elvárása miatti aggodalom is.

Nekem nincs nagyobb gyerekem, de szerintem egy egészséges gyerek előbb-utóbb akkor is szobatiszta lesz, ha a kisujjunkat sem mozdítjuk e téren. Egy bizonyos mentális szinten ez már szerintem elkerülehetetlen. Ezt most azoknak írom, akik a nagyokkal vesződnek a szobatisztaság eléréséért. Amikor besokallok, mennyi gond van egy ilyen babócával, mondjuk pont az EC kapcsán, az jut eszembe, hogy már 4-5 év múlva is milyen távoliak lesznek ezek a dolgok, nem is beszélve a 20-30-40-50 stb éves távlatokról.

Nálunk most kb. 50% a "találati arány" (kakiban már jó ideje 100% :D ), és olyan messzinek tűnik az alagút vége, mint Makó Jeruzsálemtől. Hol jelez, hol nem (néha csak akkor, ha éppen csorog), néha meg akkor sem akar ráülni, ha már nagyon esedékes lenne. Evés előtt pl. szinte lehetetlen rátenni a kis zabagépet (Anya, hagyjál már, kaja, kaja!! :x ), úgyhogy étkezés alatt többnyire be is pisil.

Ma vittem a bilit a játszótérre. Ideálisak voltak a körülmények (alig egy páran lézengtek), de mégis úgy néztem körül előtte, mint az űzött vad. De nem is volt siker, mert indulás előtt nem volt hajlandó pisilni, és mire odaértünk, pisis volt a pelus, és akkor már nem kellett neki.

Hétfőn utazunk Ausztriába vonattal kettesben Árnikával (Apa 3 nappal később jön) 7,5 óra 3 átszállással. Nem tudom, hogy éljük túl, EC alapból kilőve, a bilit már nem is tudnám hova pakolni, de egyébként is, hogy oldanám meg egyedül a vonaton. Nem targédia, de remélem a kakitól reggel megszabadulunk, mert annak nem örülnék, ha az orrom előtt nyomná a pelusba, nekem meg jó képet kellene vágnom hozzá, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga :wink: .

Az ivás dolog nálunk is sarkalatos probléma. Árnika 5 hete szopisztrájkba kezdett, ami már sztem nem is fog elmúlni. Azóta sokkal kevesebb folyadékot fogyaszt, mert nem tudok annyit fejni, amennnyit szopott. Vizet csak akkor iszik, ha már nagyon szomjas, de azért próbálom kortyonként diktálni bele. van még a C-vitaminos csipkeszörp hozzáadott cukor nélkül, de azért nem szeretném, ha csak ezt inná, úgyhogy ezt mindig étkezés utána adom. Tegnap hosszas unszolás után felirattam tápszert az anyatej kiegészítésére, meg a folyadék miatt is. A doktornő próbált rábeszélni, hogy hagyjam abba a fejést, mert egyéves korban már úgyis a teljes elválasztást javasolják. Utólag jöttem rá, ez mekkora hülyeség: válaszd el a gyereket egy évesen, aztán még nyomd bele egy évig a drága tápszert, ami nyilván kevésbé jó, mint az anyatej. (Árnika atópiás, még egy évig nem ihat tehéntejet.) De azért meigonagtam, mert tényleg sok idő a fejés, amit pont a gyerektől veszek el, ah az ő érdekében is. De csak addig tartott a megingás, míg meg nem kóstoltam a tápszert. BRRR :x Árnikának ugyanez volt a véleménye. Inkább veszek neki kecsketejet, állítólag az kevésbé allergizál, na meg fejek, amíg még van mit :)

Györgyi

Györgyi

Kép


Kriszti:

Köszi, hogy írtál. 20 hónapos. A gond az, hogy azért nem lenne célszerű megvárni a 2 éves kort az átszokatással, mert rá 1,5 hónapra szülök. És nem akarjuk a testvérke miatt "elvenni" Tőle a rácsos ágyát. Viszont azt hallottam, hogy több hónap, míg elérjük, hogy nem mászik le a sima ágyról. Most azt csinálja. Tegnapelőtt állítottuk be az új ágyát, de élvezi, hogy "szabad". Így kimászik belőle. Ha hallja, hogy jövünk, usgyi vissza, és kezdi játéknak venni. :?
És tartok tőle, hogy az én eddig jól alvó (még most is napi 5 órákat két részletben alvó + nyugodt éjszakák) gyermekemből is nehogy egy nehézkesen alvó gyermek váljék. Hiszen, a szülés után lenne igazán jó, ha mindkettő aludna napközben.
És én továbbra sem akarom rászokatni, hogy együtt aludjunk el. Most is azt szeretném, ha egyedül aludna el, de nem mászna le az ágyról. Na, ezt hogy érjem el???? Hogy ne másszon le róla? Vagy ha lemászik, hogy reagáljak? És a mászkálás mikor ér végett? Stb, stb. Köszi a válaszokat.

Györgyi:

Hát, igen. Nálatok más a helyzet. Valójában én is azt mondanám, hogy 1 éves kor után a mindenevő gyermeknek már nem feltétlen van szüksége az anyatejre. De Nálatok más a helyzet az allergia miatt. Mi lenne, ha babatejet adnál Árnikának? A DM is kapható. Állítólag van por alapú is, és az jobban eláll. Talán egy kis mokkálkanálnyival ki lehetne próbálni, hogy az is allergizálná-e vagy sem. Szerintem. De ez csak egy ötlet.
Egyébként a mai tápszerektől szerintem nincs félnivalónk. Az enyém pl. sajna leginkább azt kapott, és nem hízott meg (most 13kg), nem fájt a hasa, nem volt semmi bosszantó mellékhatása.



Jaj, és képzeljétek mi történt. Egyem a gyermeki agyat. :) A bili. Tudja, hogy a bilibe pisilünk, rá is tud ülni. Erre mit tesz az én 20 hós fiam? Fogta magát, és ruhástúl ráült, és átpisilt a ruháin. Csak néztünk, hogy miért zenél a bili, hiszen ruha van a gyereken. Ekkor jöttünk rá, hogy ja, anya csak azt nem tette hozzá, hogy előtte le kell húzni a nadrágot, és a gatyát. :D

Kata
 
 

 
 

Kata: édes a fiad! És Okos is...
Az alváshoz nem tudok több tapasztalatot mondani, mert TOmi nem mászik le róla alvás helyett. - MIvel én mellette fekszem, mig elalszik... :( Egyedül még sose aludt el. Ha felkel, se mindig jön ki az ágyból, van hogy nyújtózkodik kicsit - van hogy óbégat utánam. :roll:
Egyébként a jó alvó fiad egyáltalán nem biztos hogy az is marad a kistestvér születése után. Csak készülj fel a legrosszabbra. Én már előre félek, hogy egyszerre hogy fogom tudni elaltatni a kettőt. :shock: A kistestvér sokszor visszaveti a nagyot a fejlődésben, ő is kisbaba akar lenni, több odafigyelést, babusgatást, szeretgetést igényel és lehet hogy pont az alvásban fog ez tükröződni...Reméljük, nem!

Kriszti

KépKép

KépKép
 


Györgyi: Szerintem nem lenne muszáj tejet adni Árnikának. Az lehet, hogy a vizet nem szereti, de muszáj lenne valahogy napi 1 l-t meginnia, főleg, hogy jön a nyár. Valahogy passzírozd bele! A viz a legjobb, ahogy előttem is szóltak... Egy párszor lehet, hogy sírás vagy hiszti lesz a vége, de szoknia kell a gondolatot, hogy az ivás fontos az egészségéhez. Talán már magyarázni is lehetne neki, biztos megért valamit ebből.
Nekünk legalább ezzel nincs gondunk, annyi vizet iszik a fiam mint egy gödény! Óránként viszem a poharat, lelkesen kortyolja is. Aztán meg "ÁHHH!" nyögi, milyen jól esett neki. :) Szörpi, tea, narancslé ritkán van, de azokat is higitva adom és cukor nélkül. Legalább ebben nincs panaszom :) Amúgy a fiam egyáltalán nem iszik tejet, se hidegen, se melegen. Érdekes. Meg is kérdeztem múltkor: hogyhogy a tejecskét nem iszod meg és a ciciből meg úgy szeretted? " Az jó" felelte... Kakaó viszont nagyon megy. :(

Kriszti
 


Kriszti:
Igen, én is számítok egy kis "kifordulásra". Főleg, hogy pont 2 éves lesz, amit minden szempontból nehéznek mondanak.
De Te mikor tetted át rácsosból normálra???

A vizet stb. pedig én mondtam, de teljesen így gondoltam, ahogy Te is írod: semmit cukrosat, és minden higítva, és csak koffeinmentes, de nem fekete teák, azok is max egy csöpp mézel. A tejet pedig én is elhanyagolhatónak tartom, hiszen aki nem tejet kap, kap más tejterméket pl. sajtot, túrót, joghurtot, stb-t.
Viszont nagyon-nagyon forszíroznám, hogy minden gyerek legyen hozzászokatva a sima vízhez.

Kata
 
 


Másfél évesen lett saját ágya,egy nagy matrac (már irtam!!!), akkor vittük fel a szobájába is. Ez talán túl sok volt neki egyszerre, bár akkor nem látszott, mert egyre több éjszakát aludt végig. Örültünk is, csak aztán jöttek a felkelegetések. Kb mióta tudjuk ,hogy jön a kistestvér. Ez tutira hatással van rá. Tomi is tudja, hogy baba a pocakomban, és hogy nemsokára itt lesz és hogy sírni meg szopizni fog sokat, meg aludni és csak később tud vele játszani. De ezt igy megérti és kedves is vele, simizi meg minden. Talán inkább tudat alatt nem örül. Ez nem jó, de mit csináljak??? Próbálom nem túlspirázni a dolgot, remélem, nem is fogja sokat gyepálni a kicsit...

A vizzel egyetértek! Én pl. gyümölcsteát adok TOminak, minden izesítés nélkül, szivesen issza. Sőt, gyógyteát is, kamilla, hárs, vagy akár erősebb (csalán, cickafark, málnalevél...stb - az én várandósteám) teát is megkóstol, minden további nélkül, cukortalanul is. Ez lehet, hogy izlés dolga, és nem tanítható, de a víz tutira nagyon kell. Nálunk szerencsére nagyon finom a csapvíz, azt isszuk egész nap.
A tej sztem sem fontos, ha nem kivánja főleg nem. Jó, hogy egyetértünk... :)

Kriszti

KépKép

KépKép
 


Hát... eléggé offoltuk a topikot, de válaszolgatok. A tápszerrel az a fő gond, hogy az íze finoman szólva sz... Egy pici babát biztos könnyebben rá lehet szoktatni, mert eszi, nem eszi, nem kap mást, de egy egyéves, válogatós zabagépet már lehetetlen rávenni, hogy megigya a cseppfolyósított fűrészport. :x

Igen, a tej lehet, hogy nem olyan fontos (én a hányingerig undorodtam tőle 10 éves koromig, valszeg én is allergiás voltam rá), majd kap más tejterméket, de csak kecskéből származót egyelőre. Inkább a folyadék miatt fáj a fejem, azt gondoltam, azt talán jobban meginná. Tudom, hogy a tiszta víz jobb lenne, a tejről azt olvastam, hogy azt inkább ételnek tekintsük, mint italnak, kivéve talán az anyatejet, ami mindkettő. De ha egyszer nem iszik... :( Egy litert biztos nem, sztem felet se szörppel együtt. van néhány trükk (áttöltjük az itókát másfajta pohárba, iszom belőle én is egy kortyot), de ezzel is csak pár kortyot sikerül belenyomni. Amúgy elfordítja a fejét, eltolja a poharat, vagy bugyborékol. Néha olyan fura a lehelete, lehet, hogy ezt hívják acetonosnak? Hogy témánál is maradjunk, kezd kevesebbszer pisilni, de ez lehet, hogy már a "korral jár". Inkább azt nézem, mennyire tömény a pisi. Hát néha igen, de szerencsére többnyire nem, vagy nem ijesztő módon.

Különben biztos vagyok benne, hogy még nem lett volna itt az ideje az elválasztásnak. Különben nem húzgálná a pólómat, és nem fúrná a fejét a cicibe, nem feküdne rá altatáskor, nem lenne nyűgösebb a szoptatás elmaradása miatt. Itt most a lelki tényezőkről beszélek csak, és ez sztem legalább olyan fontos, mint a testi szükségletek.

Györgyi

Györgyi

Kép


Györgyi, amit leírtál, - pisi színe és csökkenése - az tutira azt jelzi, hogy kevés a folyadékbevitel. Ezen mi is átestünk. :(
Próbáld meg - én ezt csináltam, miután egyszer vki tisztán gyümilevet adott Neki, és utána nem fogadta el a vizet :twisted: - , hogy egy olyan italt, amit szeret, lassan, úgy kb. 10-20 ml-jével emelve felvizezed:
megtöltesz egy kb. 125ml cumisüveget 100-ig vmivel + 125 ml-ig vizzel. Ha megitta, akkor csökkentsd 80-90 mlre a vmit + 110-125ml-ig vizezd fel. És így tovább. Egész addig, míg végre jelentősen több lesz a víz aránya, mint a vmié. Utána próbáld meg tisztán a vizet odaadni. Remélem Neked is bejön.

De ahogy Kriszti is írja, a gyümiteák is jók. Van is, nincs is ízük. Pl. a Pickwick gyerekteája nagyon jó.

Viszont a lehelete... Ti mossátok a fogát? Vagy törlöd? Én későn, csak 16-17 hósan kezdtem el, mikor én is megéreztem valami érdekes szagot a szájából. :( Nem lehet, hogy azt érzed? Ha tényleg acetonos lenne a szaga, akkor beteg lenne (cukor), de nehogy már. Szerintem nem az. Inkább gondolok a fogmosásra.

Egyébként, nem a Milupa H.A.T-t kapjátok? :) Állítólag, az olyan r* büdös, és keserű, bár nekünk nagyon ízlett. Annak még a tájékoztatójára is rá van írva, hogy nagyobb babák nem nagyon fogadják el! Jó, mi? :)
 
 


Györgyi: tényleg nem hangzik jól ez az ivás dolog...Próbáljad kicsit erőltetni, nem erőszakkal, csak minél gyakrabban, akkor egy-két korty is összehozza a napi fél-1l-t. Legyél kitartó, muszáj innia! Vizet.
A fogmosás pedig már igazán időszerű, mi azóta mossuk a fogát mióta van...(féléves). És szereti csinálni maga is, csak akkor nem mosódik a fogacska :). Nekem kell csinálnom, hogy alapos legyen. És a déli alvás előtt fontos még az esti mellett, mert az ebéd plusz nasi miatt TOminak is büdi néha a szája. :oops:
Az acetonos lehelet nem egyenlő a vizelet acetonosságával. Az jelenti uis a cukorbetegséget. Meg a hirtelen fogyás és rossz közérzet .
Azt viszont nem nagyon értem, miért kell egy egyévesnek tápszer...Főleg, ha eszik mindent. A cici ilyenkor már tényleg "csak" lelkileg kell a babáknak, és biztosan kellett volna még szoptatni emiatt, de hogy tápszert adni? Felesleges sztem.
Kriszti
 


Lányok!
Most vagyok textilpelus vásárlás előtt és nem tudom, melyik márkát vegyem. Ill. van már Kushiesunk, mindenféléből (Basics, Classic és Ultra is), de még ugye nem teszteltük. (nyártól fogjuk)
Viszont nagyon szimpatikus még a biopamut, a gyapjú is, emiatt gondoltam a POPOLINIre. MIk a tapasztalatok? Ajánlanátok? Mert elég drága, nem szeretnék 40-50 ezret kiadni, aztán meg nem válik be a pl. egyméretes tipus. (általában ilyet látok a kinálatukban, one size organic, ultrafit, soft stb.)

Segítenétek?
Köszi, Kriszti
 


Igazad van Kriszti, valóban a pisi aceton szaga utal arra, nem a lehelet-é.

És egyébként, ez a textilpelus mit is csinál pontosan? Nem ugyanaz a lényege, mint a kisgatyának (pelus nélkül), hogy a kicsi érezze a pisit?
Én előbb normál, majd bugyipelust adtam rá, amiben szinte mindig jelzett, és végül most kisgatyázunk, de ebben általában csak a kakit jelzi. Nem értem miért? És azt sem, hogy miért nem zavarja a csorgó pisi, de még a hideg pisi sem. :? Ha ráültetem a bilire pisil, de ha nem, akkor előfordul, hogy bepisil.
Miért? Mondjatok valamit.
 
 


És egyébként én sem értem, hogy miért a kell a tápszer az egy évesnek. Ilyenkor már tényleg mindent esznek. Inkább szoptasd még kicsit, hátha leválasztódik magától.
 
 


De Györgyi szeretné is szoptatni Árnikát, csak ő nem fogadja el egy korábbi trauma miatt. Nem ez a gond. Hanem, hogy nem iszik eleget és hogy tápi kell neki.
Amúgy, Györgyi: az is egy jó trükk, hogy evés közben bőven itatod. Én pl. minden falat után adok egy korty vizet. MOndom is: egy falatka, egy kortyika :) És nyeli.

A textilpelenkával meg csak azért jöttem ide, hogy ti adjatok tanácsot....Én még annyira nem ismerem. És az EC-t nem merem a legelejétől éjjel-nappal pelenka nélkül elkezdeni, ezért szeretnék inkább moshatót mint eldobhatót. Természetesen sokkal jobb a textil, csak még nem tom, melyiket válasszam. A mosható pelus megtartja a pisit, kakit, persze jobban érzi a baba, hogy nedves, de mégse ázik át. Többek között ez az előnye...
Ezért kérdeztem, ti mit használtok. De látom, semmit, mert azért az EC pont erről ismert, hogy nem kell pelenka... Akkor hol tudok kérdezősködni? Van ilyen topic?

K
 


Kriszti:

ezen én is átestem: úgy akartam EC-zni, hogy közben megússzam a baleseteket, de közben azért a gyereknek is kényelmes legyen. Hosszú hónapok tapasztalata azt mondatja velem, hogy ez illúzió, amivel én már le is számoltam. :)

Ugyanis:

1. Vagy külső nélkül használod a mosható pelust, ahogy azt többnyire EC-s berkekben tanácsolják, hogy rögtön lásd, ha becsorgott a pisi, és reagálni is tudj rá. Erre azt mondják, hogy mire tényleg átázik, már le is cserélted. De azért ez nem ilyen egyszerű. :? Főleg egy nagyobbacska gyereknél, aki már nincs is mindig szem előtt. Ezt sztem főleg kicsi gyerekeknél lehet inkább alaklamazni, aki még fekszik egész nap miközben kombinálod gumilepedővel vagy ilyesmivel, hogy ne ázzon át az ágynemű/kárpit. Mert a nagyra csak adsz még valami nacit is (mondjuk nyáron nem fontos), ami szintén pisis lesz. Akkor meg már miért nem bugyit, ugyanott tartanál? (Mi csináltuk ezt vagy három hónapig, elég fárasztó volt.)

2. Ha mindenképpen meg akarod úszni a baleseteket, akkor külsővel adod a textilpelust, vagy 2 az 1-bent adsz rá. (Én az utóbbi mellett döntöttem, mert így kisebb a bugyor, és hamarabb megvan a pelenkázás, ami nem utolsó szempont, ha EC miatt gyakran ellenőrzöl/cserélsz.) DE: ebben az esetben csak lájtos EC-t tudsz csinálni, mert sose tudod biztosan, mit rejt a pelus, nem tudsz azonnal reagálni, ha történt valami. Ezt lehet úgy, hogy csak ritkán ellenőrzöl, amikor egyébként is cserélnél, és már tuti pisis, és olyankor rá is ületeted a bilire/WC-re, de ez nem olyan hatékony, mert nem tudodo, mikor pisilt utoljára (most kell-e), meg egyáltalán, ez nem is következetes magatartás, a gyerek sem érzi pontosan, mit akarsz, most bemehet, vagy sem? Vagy pedig gyakran ellenőrzöl, de ettől a gyerek hamar be tud sokallni.

Én ezeken a lépcsőfokokon mind átmentem, míg végül rájöttem, hogy ha tényleg EC-zni akarok, nem szabad finnyásnak lenni, de nem is olyan nagy tragédia az a kis pisi. Ha a gyerek nem mászkál nehezen tisztítható helyeken (ágy, szőnyeg, utóbbit fel is lehet átmenetileg tekerni, jön a jó idő), akkor tökmindegy, pikk-pakk feltörlöd a padlóról, a bugyit-nacit pedig egy rántással leveszed, egy másikkal meg feladod a tisztát, töredéknyi idő alatt, mint a pelenkázás. Én vettem 12 új bugyit és ugyanennyi használt nacit 2-300 Ft-ért a teszveszen. Ennek kb. a fele pisis lesz mindennap (kivéve, ha a szüleimnél vagyunk, mert akkor valami okból ált. csak 1-2). A pisis holmit este kimosom fél programmal (kézzel nincs energiám), de ugyanezt tennéd, ha textilpelenkát használnál is. Akkor meg már miért ne bugyit? :wink:

Ha egyelőre mégse tudsz lemondani a pelenka nyújtotta biztonságról, de EC-zni is akarsz, akkor inkább leszoktató bugyipelenkát vegyél. Azt könnyen ellenőrzöd, csak belekukkantasz, meg nem is olyan tortúra a gyereknek a csere. Most én is ezen agyalok, mert otthonra ugyan nem használnám, de sétához, vendégségbe jól jönne. Most eldobható bugyipelus van ezekre az alkalmakra, mert a textil leszoktatókba még nem nőttünk bele (11kg-tól van a legkisebb a Bambinomionak, én ilyet fogok venni kipróbálásra meg most az az érzésem, hogy a bambinomio a legjobb minőség, bár még nem próbáltam. Van a Monapelnek és a Kushiesnak is.)

Ha mégis hagyományos pelenkát vennél, meg közben EC-zni is szeretnél, akkor sztem felesleges a legjobb minőséget, értsd a legjobb nedvszívót venni, hiszen úgyis előbb levennéd, mint ahogy átázik. Monapelt Kushies külsővel például. A Monapel külső elég vacak, de EC-hez sztem megteszi a Monapel belső. :)

Na, kimerítő voltam, de remélem, segítettem. Az OFF témáról: magamtól nem adtam volna tápszert, csak a környezetem, főleg a párom pisztergált, hogy tényleg meglegyen minden szükséges tápanyag a gyereknek. Ő már csak ilyen táplálkozás-mániás. de belátta, hogy ez tevút. A tápszert majd eladom a teszveszen, jó drága volt (Humana, hipoallergén). Tulajdonképpen örülök, hogy nem vált be. Folyadékpótlónak se lett volna jó, mert elég sűrű, persze lehet hígabbra is keverni. A gyerek egyik napról a másikra utasította el a cicit. Addig (10 hónapos koráig) nagyon sokat szopott 6-8x/nap, és imádtuk mindketten. Vizet keveset ivott, de nem is volt rá szüksége. Csak miután egyik napról a másikra elvágták a szopit, a tejcsi kiesett, de ettől még nem ivott több vizet. Eleinte még le tudtam fejni 5-600 ml-t/nap, de most már csak újszülött mennyiségeket tudok kipréselni. Lassan feladom, beletörődök. Ez nem magától leválasztódás volt, mert annak sztem fokozatosnak kell lennie, amikor a szopi funkcióit fokozatosan le is cseréli, testit (pl egyre több víz szopi helyett) lelkit egyaránt. Ez nem történt meg, sokkolt mindkettőnket. Eltelt 2 hónap, a gyerek látszólag túltette magát rajta, de ez nem biztos, mert látszólag én is túltettem magam rajta, de magamban egyfolytában ezen őrlődök, és szerintem még a diplomaosztóján is azon fogok siránkozni, hogy tehette ezt velünk. :cry: Voltam stersszoldáson is, és ott el tudtam engedni a rosszat, és valóban úgy éreztem, hogy tiszta szívemből megbocsátok, de azóta megint belémkúszott a keserűség, és neheztelek rá, pedig tudom, hogy én okoztam a sokkot, ami miatt ellökött (szó szerint) magától.

Györgyi

Kép


Köszi, Györgyi.
Az EC-t szerintem lightosan fogom kezelni, főleg a nagyobb gyerekem miatt...De nagyon hamar szeretném elkezdeni, pár hetesen biztos. Meglátjuk. Mivel vannak már mosható pelusaink, veszek még néhány biopamutosat meg gyapjúkülsőket és ezeket fogom használni. Bugyit még nem szivesen adnék egy újszülöttre, bár lehet, hogy ha több időm volna rá, megcsinálnám.
A bugyizás inkább Tominál fog majd szóba jönni nyáron, már vettem leszoktatót is párat, meg leszenk sima pamutbugyik. AKkor nadrág sem kell, főleg nem otthon. HOgy majd elmenéskor mi lesz, nem tom. Marad a pelenka egy ideig, aztán hátha rájön, menniyvel jobb sima fenékkel ücsörögni...Talán. :roll: Már nem tartok annyira a dologtól, mert nem szeretném véresen komolyan venni. Megteszem a tőlem telhetőt, aztán ha nem sikerül, akkor kicsit tovább pelusozunk. Tomi meg biztosan elhagyja 3 évesen, aztm eg már kibírjuk :) .

A szopit mesélted különben a klubban, nagyon meghatott és rendkívül sajnáltalak, hogy egy "bagatell" hiba miatt ekkora trauma következett be. Együttérzek veled. Ha nem is mutatkozik Árnikán vagy terajtad a baj, azért mégis megtrötént....A stresszoldás nem rossz, valahogy fel kell dolgozni, ha segítséggel is. Én is tervezek kineziológushoz menni, a császármetszésem és a most következő szülésem miatt... Nehéz ügy, de nem szabad semmi gondot magunkban tartani, hogy a gyerekünk nehogy szintén stresszes legyen (nálunk alvásproblémák léptek fel, fóbiák...stb).

Na, kitartást és ügyesen az itatással!

Kriszti
Ugye te jössz a klubba, beszélgethetnénk... :)

KépKép

KépKép
 


Kriszti,

bocsi, azt hittem csak a nagynak a leszoktatásához kérdezed a pelenkázós dolgokat. :oops: Különben én is úgy csinálnám, ahogy Te tervezed: bugyi kombinálva leszoktató pelenkával attól függően, hogy meg, meg hogy Te hogy bírod, ha esteleg sok a baleset, no meg semmi pánik, most már csak néhány hónap, esetleg néhány hét, és úgyis szobatiszta lesz, valszeg annál hamarabb, minél lazábban veszed. Újszülöttnél lehet, én is lájtosan kezdeném, de ezt majd akkor, ha egyszer ott tartunk. Mi 4 hónaposan kezdtünk, mert akkor hallottam róla először, nem tudom, ha előbb tudtam volna róla, elkezdtük volna-e. Bugyit újszülöttre én se adnék, nincs is akkora sztem. :oops: Mi is 9 hónaposan kezdtük a bugyizást. Különben mivel nyári babád lesz, sztem meg lehet próbálni azt nagy melegben, hogy textilpelus van rajta külső nélkül, alatta meg valami nedvszívó, az alatt gumilepedő. Télen már nehéz eset, de addigra kialakul, mit tudsz vállalni az EC-ből, a techikai problémákon ráérsz akkor agyalni.

Most nem megyünk a klubba, mert holnap utazunk Ausztriába 2 hétre, legközelebb júniusban leszünk ott, hacsak nem lesz nyári szünet. Különben nekünk is császár volt (sürgősségi), azt se dolgoztam még fel valójában, és sokáig azt hittem, ennél nagyobb trauma nem érhet, de a szopisztrájk überelte. "Hordozó" Ági anyukájánál voltam kineziológiai stresszoldáson, és nagyon jó volt. Igaz, hogy a szopi nem indult el újra, de ez nagyrészt rajtam múlt, mert itthon is tenni kellett volna érte pozitív gondolatokkal stb., de nem volt hozzá erőm, mert a párkapcsolatom is romokban hever. Na igen, pont ezért kéne pozitív képeket vizualizálnom... Remélem, Ausztriában töltekezünk, bár jobb lett volna nyáron mennünk, mert most a jó időből visszamegyünk a télbe.

Györgyi

Kép


Sziasztok!

Azt ki-ki eldöntheti magáról, hogy mi a fontos neki az EC-ben, de az EC-nek magának nem célja a szobatisztaság, ahogy a szoptatásnak sem célja az elválasztás.

Hogy a másik tudattalanjában mi van, arról nem érdemes találgatni, beszélgetni meg jószerivel lehetetlen, mert ha én azt mondom, hogy á, nekem nem célom a szobatisztaság, te azt mondhatod, hogy csak tudatosan nem, tudattalanul azért biztosan. Én meg mondjuk azt mondhatom rá, hogy azért mondod ezt, mert tudattalanul rosszul érzed magad, hogy hajszolod a gyereked és inkább kivetíted másokra is, hogy ne legyen olyan rossz érzés, hogy ezt csinálod, hiszen mások is ezt teszik. Erre te megint hiába mondod, hogy á, dehogy én válaszolhatom, hogy persze nem tudatosan, de tudattalanul biztosan stb. Szóval ez egy véget nem érő találgatás arról, hogy a másik mit nem gondol - és nem vezet sehova.

És ha már ilyen komolyan belementünk az offba, néhány tény az 1 éves kor utáni szoptatásról:

Az anyatejnek 20 hónapos korig állandó a zsír-, cukor- és fehérjetartalma, 25 hónapos korig a folsavtartalom, 18 hónapig a magnézium. Ezen kívül minden életkorban személyre szóló immunológiai védelmet biztosít, segít a krónikus betegségek megelőzésében és az anyát is védi a mellráktól, csontritkulástól. A benne található zsír, ami az idegrendszer fejlődését leginkább segíti, semmi másban nincs jelen.

Bocsánat, Györgyi, nem a te szívedet akarom még jobban fájdítani, de az egyszerűen nem igaz, hogy 1 éves kor után nem sok jelentősége van az anyatejnek, a szoptatás pedig max. érzelmileg fontos, emellett nem tudok szó nélkül elmenni.
 


Sziasztok Lányok (többnyire)!

Kérdésem lenne: szerintetek lehetséges-e, hogy 7 hónapos lányom azért kakil kb. 4 naponta - néha már a kúp segédletével -, mert nem viszem ki, mikor neki kell??!! (mert mondjuk nem veszem észre, vagy mert úton vagyunk, stb...)
Előtörténet: majdnem két hónaposan kezdtünk a WC-re járni, akkor még csak a pelenkázáskor. Szüneteltettük egy hónapig, mert kitűnően sikerült a pelenkázóra pisilni, miután visszajöttünk a WC-ről. Aztán 3 hónapos korától majdnem mindig pisil egyet a WC-be, ha viszem. Ha erőlködik, akkor is kiviszem, s egyre gyakrabban kakilt is. Pelust mindig adok rá.
5-6 hónaposan elkezdtünk gyümölcsöket, főziket enni, egyre ritkult a kaki, ami ekkortájt már majdnem mindig a WC-be ment.
Sokszor látom, hogy erőlködik, viszem is, többnyire szopi közben vagy után, de nem igazán vezetett ez eredményre (csak kúppal).
Sokat gondolkodtam, mit tehetnék, s mi az oka, s felmerült, hogy ha valamiért nem vittem ki, mikor neki kellett, akkor inkább nem kakil a pelusba. Lehetséges ez az ok szerintetek? Az rácáfolni látszik mondjuk, hogy azóta jobban figyelem, gyakrabban viszem ki, s a helyzet nem változott.
Köszönöm előre is a segítő válaszokat!
Edina és Kármen
 


Edina! Lehet, hogy esetleg nem iszik eleget a lányod? Vizel próbálkozz.
De lehet, hogy idővel (akár több hét is lehet ?) minden visszatér a régi mederbe.
Kriszti (aki még sose EC-zett, csak találgat) :)

KépKép

KépKép
 


A nyolcadik gyerekem 3-án lesz öt hónapos. A ruha pelenkától mindig teljesen kisebesedik a bőre (nem használok öblítőt), az eldobhatóra nincs pénzünk és nem is szeretem :roll: . Mindegy, hogy adok rá külsőt vagy nem, úgyhogy nekünk is meg kell próbálni a pelenka nélküliséget. Azt hiszem, nem kell különösebben izguljak, hiszen a hetediknél, aki két és féléves elég jól érzékelem, hogy mikor kell pisilnie, de azért egy kicsit mégis izgulok.
Csak szerettem volna megosztani...

Anna (9 gyermek anyja)


Györgyi, Edina, képzeljétek mi történt.

Két napja nem adok a nadrág alá kisgatyát. Tegnapelőtt elfogytak a szárazak, és a nélkül adtam rá a nadrágot. Szólni továbbra sem szól, de jelez. Amikor a pisi elindul vagy mielőtt elindulna, odajön, széttett lábbal megáll előttem, rászólok, hogy tartsa vissza, visszatartja, ráültetem a bilire, és ekkor pisil. És így szárazak maradnak nagyjából a nadrágok.
Amire én gondolok, az az hogy a nadrágban érzi, ahogy csorog le a lábán a pisi, ami zavarja. Viszont a kisgatya felfogja, és a nedvesség az az, ami nem zavarja. Igazából úgy gondoltam, hogy majd a nadrágot fogom elhagyni, és a gatya marad, de a jelek szerint most épp mégsem.

Györgyi, sajnos az egyik nap kénytelen voltam bugyipelust adni rá. És nem pisilt be. Úgyhogy lehet, hogy ha elkezdett beállni arra, hogy nem pisilünk a gatyába, akkor az egyszer-egyszer ráadott pelusba sem csinál be.

Edina, Krisztinek igaza van. A víz hiánya okozza. Adj neki, vagy adj többet. Adj neki tisztán, sűrítés nélkül, almapürét is. Az is jó szorulás ellen, de a víz a legfontosabb.

Kata
 
 


Sziasztok!

Irtam ide tegnap, de nem került fel, így ha mégis, és kétszer látjátok, bocsánat.
Kérdésem lenne: Szerintetek lehet, hogy Kármen lányom inkább nem kakil a pelusba - akár 4 napig is -, mert nem viszem ki, amikor neki kell?? (mert nem veszem észre, vagy mert sétálunk, stb.)

előtörténet: Általában akkor hordtam ki, ha amúgy is vetkőztünk. Vagy mikor nagyon láttam, hogy erőlködik. Kicsiként sokat kakilt evés közben, na akkor se mindig hagytuk abba a szopit...
Nemrég elkezdtünk mást is enni (6 hónaposan), gondolom ez is ritkítja a kakilást.
eredményeink: utóbbi 2 hónapban majdnem minden kaki a WC-be ment, s ha kinn vagyunk, akkor olyan 70 %-ban pisil is.
Mindemellett mi pelust hordunk, majd nyáron lehet, hogy megpróbáljuk nélküle is.
Köszi a válaszokat előre is.
 


Jaj bocs, megvan az előző hozzászólás!
(csak én felül kerestem, s alul találtam meg)

Itatni nem nagyon itattam, csak szopik ,meg ha nagyon kér minket látva, ő is kap. Majd most megpróbálom.
Ha más ötlet is van, szólajtok még, légy szíves!
Köszi
 


- De ha csak napi 3x szopizik, az tuti kevés, Edina!!! Mindenképp adj neki sok vizet, én akár óránként itatom, csak kortyokat, de igy összejön a napi 1 l kb. Nektek van annyi? Sztem kis gyümi is jót tenne.
Amúgy meg ügyik vagytok a WC-vel, hét hósan minden kaki oda, nem semmi. És a pisi is tök jó!

De már látsz rajta szándékosságot is vagy csak ha te viszed, akkor szó nélkül termel? Kiváncsi vagyok, hogy mikorra alakul ki a saját igénye szerint. Jelez is? Hogyan? Éjszaka hogy csináljátok?
Én tanácsokat várok ezekre a kérdésekre, mert mi még nem próbáltuk, nemsokára szülök és utána a kicsi babómmal szeretnék EC-zni. Tájékozódom... :)

Kriszti
 


Sziasztok,
huu. Megprobalom visszaolvasni.
Nekunk most egy het kimaradt, mert anyumnal voltunk, de sokat pucerkodott a kicsi, en meg figyeltem, mikor pisi, kaka. Legalabb ez volt. De most probalunk visszaallni a pisiltetesre.
Valami elgondolkodtatott...talan furcsa, egy kutya. A szomszed neni ugy megtanitotta, szoktatta, hogy csak kint vegzi a dolgat, jelez.
EGy nehany honapos is ugyanigy jelez, csak figyeln i kell, meg sok-sok turelem. Probalunk mi is visszarazodni. Mellette a haromeves...azt latom, mintha szinte egyforma idoben kellene nekik pisi, kaka.
szep napot.
Aki csinalja, irjon, batoritson bennunket.
kati
 
 


Sziasztok,

nem 3x szopik, hanem 5-6x, doktor néni szerint mondjuk e mellett nem kell itatni. 3 gyerekes sógornőm szerint se, de a könnyű kaki érdekében ezt is próbálom persze inkább

Jelzés: pisinél nem látok, néha csíptem csak el a bambulását vagy inkább koncentrációját. Kakilásnál látom, hallom az erőlködését meg a pukizását. Persze ilyenkor kiviszem ált., és néha jön is a kaki, sokszor viszont nem. (tehát ez végül is a saját igénye szerinti kivitel).

Éjszaka: Pelust kap. Mint nálam napközben is. Ha nagyon nyűglődik, vagy többször pukizik, akkor kimegyünk, néha volt már ilyenkor is kaki, de ritkábban (mert valószínű más volt olyankor a nyűgje, vagy már lekéstem a pisit)

Sikerélményem van: 4 napos kúpos segítség után 4, majd 3 naponként magától kakilt, majd az utóbbi 3 napban már naponként. Talán az itatás miatt is... (természetesen a WC-be)
 


Vedina, mostanában mindenhol azt olvasni, és általában mindenki azt mondja, hogy szopi és tápszer(!) mellett nem kell plusz folyadék, de ha belegondosz, hogy mindennek a lebontásához víz kell, akkor Te is rájösz, hogy el biztosan nem rontod a Kicsit, ha egy kis vizet adsz a szopik között. Ráaadásul, mintha eredménye is lenne, nem? Szóval, ártani, tutira nem árt a víz.
Egyébként mostanában a kukira is azt mondják, hogy nem kell hátrahúzva "tisztogatni", de mikor a "régi" anyukák kerülnek szóba, hogy ők mit csináltak anno, mindenki azt mondta, hogy ő bizony tisztogatta, és nem is nagyon tapadtak le a fitymák.
Sőt, ahányszor ez a két téma került szóba, a védőnőnk mindig úgy kezdte a mondatát, hogy hivatalosan mostanában azt kell mondja, hogy.... tehát van egy nem hivatalos verzió is.
 
 


Jaj, lányok! Jó, hogy a kukira terelődött a szó! Hol vannak ilyen topicik? Nálunk nincs nagy gond, de még mindig nagyon szűk...Műttetni nem akarom, de valahogy mégis jobb lenne, ha fel lehetne húzni rendesen. Vagy mindegy, majd úgyis "kinövi"?
Dokival nem beszélek, mert csak megkinozná és vérezne, már volt ilyen. Akkor meg hegesedik, rosszab mintha igy maradna... :(
Köszi
Kriszti

KépKép

KépKép
 


Nekem a kisfiamnak hatrahuztuk, haromevesen maganak tisztitja, nehany honaposan megnezettem a dokival, mondta, finoman furdeteskor, majd egy evesen is ugyanez. Semmi gond.
De mintha olvastam volna, hogy ilyen re is van olajkeverek, ami rugalmassa teszi a szoveteket.
A kicsinek, aki lassan fel eves, neki is nemsokara kezdem, finoman, amig engedi.
Ennyi.
Ez bejott.
kati
 
 


Rahel, ha tudod az olaj nevét, írdd meg légyszi!!! Előre is köszi!!!
Én most voltam Vele a Heim Pálban, és hát, csajok, ott van egy doki, dr. Kiss valaki. Mit ne mondjak, nem volt kedves. Megkérdezte, hogy a gyerekdoki mit mondott, és látatlanban közölte, hogy ő se fog mást. :? Majd megnézte, és közölte, hogy a korának megfelelően van letapadva. Majd 3 év körül menjünk vissza és ha nem változik, akkor csinálnak vele valamit. Gondolom mit, na, de pont azt akarjuk elkerülni. Kérdésemre közölte, hogy nem ad krémet.
Hát, ennyi.
Egyébként mi is tisztogatjuk születése óta, és mégis... :(
 
 


kata, amit mi csinalunk, nem annyira tisztogatas, ahogy a doki elmagyarazta, ameddig engedi, hatra huzni, ennyi.
Az olaj nem biztos, keverni kell, talan musk.zsalya bazisolajban, de ha tudod, nezd meg a bevalt aromakev. konyvben, szovetlazito, az biztos, a gatolajban is ez van. bocs, de nekem most nincs idom megnezni.
Finoman huzd vissza, amig engedi.
k.
 
 


Igen, a Stadelman könyvben van a gátmasszázsolaj. Most pont ezt használom, hogy felkészüljek a szülésre (nem mindig rendszeresen :oops:). De irja a könyv, hogy fitymaszűkületre jó..
Ahogy viszont értelmezem, nálatok nincs nagy baj....Ha már tisztogatni is tudjátok... Nálunk épphogy kifér a pisi :) De ki fogom próbálni az olajat, csak eddig nem erőltettem, mert igy sincs vele nagy gond. Sztem is elég, ha fürdés után épp annyit húzod hátra, amit enged. Nem többet, mert bereped a bőr, hegesedik. Ha nagyobb lesz, ráér piszkálni olajjal az ember. De azért kipróbálom, ha már megrendeltem Németországból...
Kriszti

KépKép

KépKép
 


Sziasztok! A nagyfiamnak mi is huzogattuk, finoman, csak a kádban, és egyszer nagyon begyulladt neki. A kicsiket nem piszkálom, amióta a Kismamában volt egy összeállítás erről, mert ha mindenkinek úgy van, akkor lehet, hogy a fiúk tényleg ilyenek, és kiskorukban, amíg csak a pisilésre kell nekik, addig nem kell hátra húzódjon (a kicsiké egyszer sem gyulladt be, szerintem magától tisztul, ugyanúgy, mint a kislányok hüvelye.
Ha jól értettem meg a dolgokat, akkor tulajdonképpen egy rossz reflexet, alakítunk ki a gyerekeinkben, amikor pelenkát adunk rájuk, és azt "tanítjuk" nekik, hogy abba kell piszkítsanak, talán ezért is olyan nehéz később a szobatisztaságra nevelés, mert egy rossz beidegződést mindig nehezebb átrendezni.
Nem tudok mit kezdeni a kicsi sebeivel, valószínűleg allergiás a tejtermékekre és a Na-nitritre, ahhoz meg sajnos nincs elég meleg, hogy csupaszkodjon... Külső nélkül van rajta a nadrágpelenka, de így is tiszta seb.

Anna (9 gyermek anyja)


Anna, irtam privit.
nekem pucer, na, nem teljesen.
valami a laba koze, hatalmas zokni, betakarom, stb.
Kozben a nagy is itthon vna.
A kicsi nem beteg, nem fazik meg.
Ott van, ahol en, latom.
kati
 
 


Anna, amikor kezdtem pisiltetni, olyan sok orom volt. Tobb orom mint nehezseg.
Ok, van pelus, de csak lazán. ez nem verseny, nem rendszer. Szerintem ez a lényeg benne. Napkozben parszor sikerul, stb. O is orul, jol esik neki. Szerintem a reggel az mindig konnyebb, ebredes, kicsi ido utan konnyitenek. Aztan az ember latja, jeeee.
ES ha eleg laza vagyok, kezre all, hogy mit adjak ra, mivel takarjam, stb.
MI textilpel. hasznalunk, monapelt, popsikremet nagyon hebe-hoba.
A pisiltetes sok-sok orom, a nagy is nagyon elvezi. Sok erot.
k.
 
 


Engem az döbbent meg a legjobban ebben az egészben, hogy az 5 hónapos gyerek minden pisilés előtt jelez egy bizonyos nyöszörgéssel.
A reggelekkel nekem az a gondom, hogy éjszaka x-szer fel kell kelnem, mert a két és félévesnek pisilni kell, az ötéves rosszat álmodott, a legérdekesebb a hétéves, aki fölkel, ha pisilni kell neki, de nem ébred fel egészen és az a jó eset, ha a konyhai szemetesvödörbe pisil, és nem a fotelba, úgyhogy ha ő indul, akkor rögtön ugrok, aztán a kicsi néha elfelejt levegőt venni, meg szopik is, szóval ma reggel is felébredtem én, vagyis inkább félálomban voltam, amikor kakilni kellett neki, vettem is az adást, de nem bírtam fölkelni, na, amikor elvégezte a dolgát, úgy meghúzta a hajamat, hogy rögtön kipattantam az ágyból...
Szóval, lenyűgöző, hogy mindig szól, csak nem tudok mindig ott lenni. Most jó idő van, ő is meztelenkedik, gyógyul is valamennyire.
Szerintem, a kisbabák mind rendkivül értelmesek, csak nem tudnak beszélni és járni. Mi meg úgy kezeljük őket, mintha kis hülyék lennének, aztán 1-2 éves korukra elfogadják ezt a szerepet, pedig lehet, hogy belül nevetnek rajtunk...
Egyébként, ami engem illet, az elmúlt 14 évben én már annyi pisit-kakit takarítottam ágyról, szőnyegről, autóülésről, babakocsiból, hogy valahogy ez a része a dolgoknak, a "megesik néha" lehetősége nem igazán vonzott.
Mindenkinek száraz, szép estét kivánok! [/img]

Anna (9 gyermek anyja)


Anna:

Nyolc gyerek mellett még le tudsz ülni a nethez: elismerésem! 8)
nekünk is megvolt a kisebesedett/viszkető popsi majd három hónapon át. Eredetileg egyfajta textilpelenkától kapta sztem, de utána nem javult sokáig, akármit adtam rá. Még akkor is sokáig úgy maradt, amikor már csak bugyit adtam rá, és rögtön cseréltem, ha pisis lett. Nálunk tuti ekcéma, arcon, nyakon, csuklón is volt. Próbáld meg a tejtermékeket elhagyni, ált. az a legnagyobb mumus, bár gyakorlatilag akármitől lehet. Mi nagyjából túl vagyunk rajta, csak egy kis bőrszárazság van itt-ott.

Az tényleg úgy van, hogy a pelenkával jól elrontjuk a gyereket, aztán vissza kell neki tanítani azt, amit újszülöttként tudott, csak leszoktattuk róla.

Edina: 7 hónaposan mi kb. 6-8x szopiztunk naponta, meg amikor csak kérte, vizet alig ivott (pedig kínáltam), és elég volt a folyadék. Ha úgy látod, hogy egyébként jó sokat pisil, akkor nem ez lehet a gond. Talán valamelyik új étel megfogja. De ebben nem tudok sok okosat mondani, mert szerencsére nincs tapasztalatom: egy év alatt talán három olyan nap volt, amikor nem kakilt a gyerek, pedig amikor egyik napról a másikra abbahagyta a szopit, drasztikusan lecsökkent a folydékbevitele.

Helyzetjelentés: három hétig nonstop pelenka volt, mert nem tudtuk másként megoldani a nyarlást. De azért annyira nem vetette vissza Árnikát. Kaki gyakorlatilag csak a vonaton ment be, mert ott képtelen voltam egyedül megoldani a bilizést, három hétig pedig minden kaki a biliben landolt, pedig 2-4x termelt naponta, meg többnyire a pisi is. Most visszatérünk a bugyira, bele kell jönnünk, én is elkényelmesedtem.

Tarkabab: Az biztos úgy van, hogy az anyatej egy éves kor után is sok értékes anyagot tartogat. Az én immunrendszerem sem lenne talán olyan ramaty, ha az anyukám 2 hónapnál tovább tud szoptatni. De azok más idők voltak: a sok hülye tanács maradéktalan betartásával az is csoda, hogy két hónapig volt teje. De azért nekem a dolog érzelmi vetülete sokkalta többet jelent(ett volna). Azért valami fokozatosság megvolt: 2 hónapig fejtem a tejet, de amikor már csak 30-at tudtam kipréselni a reggeli ébredés utáni kortyokcskának, akkor legyintettem, és feladtam. Keresgélte a poharat a kis sámlin az ágy mellett, de azért nem volt letörve, hogy már nem volt ott. Belül ki tudja, hogy dolgozta fel az egész történetet: talán jobban jött ki belőle, mint én. Talán még én is fogok szoptatni valakit, de az már egy másik történet lesz.

Györgyi

Kép


Györgyi! Szeretettel vártunk már!
Itt egy új link, talán még nem olvastad:
http://www.mamami.hu/forum/showthread.php?t=29

Ird le az ausztriai tapasztalataidat, és hogy ezután hogy fogtok újra EC-zni, nagyon érdekel!
És olvasgasd az oldalt, sok érdekesség van!! :)

Kriszti

KépKép

KépKép
 


Györgyi, a nyolcgyerekeseknek is kell néha kikapcsolódás :) , igaz mostanában meg nem olvasok :cry: .
Ma szoptatás közben a kicsi abbahagyta az evést, és csak nyöszörög, és nyöszörög. Kivittük, minden volt. És volt egy éjszakánk, amikor nem volt pelenka rajta. Igaz minden ébredésekor kimentünk pisilni.
Egyébként monapelt szoktam ráadni (csak belsőt) és abba még egy tetra vagy flanel, vagy frottir négyzetet összehajtogatva. Egyedül az szokott gond lenni, hogy két naponként szigorúan mosni kell, de vasárnap nem mosunk :roll: , és ha nem vagyok túl fáradt akkor ilyenkor jön a szaladjunk csak pisilni... :wink: . Bár én minden vasárnap délután alszom.
Most tisztára pánikban vagyok, mert egy vadonatúj sóderdomb miatt le kellett szerelni a szárítóköteleimet, kedden jön a védőnő, és jó kis rendetlenség van, és a gyönyörű kertem, ami pénteken még egész rendben volt, mára megtelt gazzal :cry: Szóval, nem unatkozom, pedig kéne varrjak én is néhány pelenkát, a lányoknak szoknyát...
Derűt és kitartást (az is igaz, hogy ma a szőnyegem is kakis lett :lol: )
Sziasztok!

Anna (9 gyermek anyja)


Sziasztok,

ah, az előbb elveszett, amit írtam, úgyhogy csapó2. Régóta nem jártam itt, de most be akartam jelentkezni, hogy jelentsem, Lotténál megvolt az áttörés! Idemásolom a blogomról a szöveget, bocsánat, nincs energiám átfogalmazni ugyanazt.

---

Mint tudjuk, Lottét 6 napos és 10 hónapos kora között biliztettük. Akkor aztán meggondolta magát, és először pisilni, majd egy idő után már kakálni sem akart többé segítséggel. Ennek most már úgy 11 hónapja. Két hete írtam a dologról Szirka anyukájának egy általa készített felmérés kapcsán:

“Most úgy tekintek magunkra, mint ex-biliztetőkre. Megvan a tudatosság, főleg bennem, de Lotténak valami miatt nem jött be a dolog. Erről a fórumon írtam. A ruhacserélgetés nem vált be, mert azt sem szereti, a pucérkodás pedig Norvégiában nem volt opció, így maradt a pelenka. […] Mivel a tiszteletet fontosabbnak tartom a biliztetésnél, ennyiben maradtunk. Azért rendszeresen próbálkoztam a bilivel, de csak felajánlás szintjén. Amikor mondja, hogy kaka vagy pisi, akkor megkérdezem, hogy ráül-e a bilire, vagy segítsek-e. Amire rendszerint “nem” a válasz. Azt hiszem most már effektíve átléptünk a hagyományos szobatisztaságra szoktatás fázisba, hiszen a nyáron 2 éves lesz. Itthon pucérkodunk, itt a bili, magától ráüldögél és mostanában ment is bele pár pisi. Innen kezdve megvárom, hogy magától igényelje.”

No, miután ezt elküldtem, Lotte másnap délelőtt mondta, hogy “pisi”, és időben szólt, ráült a bilire, belepisilt és baromira tetszett neki a dolog. Vigyorogva hallgatta, ahogy csorog. Utána kiöntöttük a WC-be, az meg már annyira jó szórakozás volt, hogy azonnal akart még több pisit a bilibe, hogy megint kiönthessük. Szegény csalódottan közölte, hogy “elfogyott a pisi”, még el is sírta magát. Öntöttünk bele egy kis vizet helyette. :) Node lényeg a lényeg, azóta a pisi már nem magánügy, és előre érzi, bilire ül hozzá vagy leguggol, ha kint vagyunk. Hurrá, gondoltam én, megtört az első jégtábla. Még valamikor akkoriban egyik nap a (pelenkába) kakáláskor sem elszaladt, hanem azt mondta, hogy “megnézni kakát”. Ez már egy meglepő fordulat volt. De azért úgy számoltam, hogy a valódi áttörés még odébb lesz. Így aztán újfent jól meglepődtem, amikor most vasárnap délelőtt mondta, hogy jön a kaka, leült a bilire is és megpróbálta, de nem sikerült kinyomni. Vendégségbe mentünk, és még ott is megpróbáltuk közösen a WC-re ülve, (bele is pisilt a WC-be az ölemben ülve) de ott sem sikerült. Itthon aztán végre beérett a dolog, és a bilin ülve megtörtént az első tudatos publikus kakálás. Ezt is nagy vigyorgások és “Hotte kakája” megállapítások között végezte. És azóta is így csinálja. Úgyhogy végre megint elhagytuk a papírpelenkát napközbenre, és azt hiszem most már tényleg. Olyannyira, hogy ma szoktatóbugyiban mentünk a városba is, és nem is pisilt be. Mire megint hűvös idő lesz, talán már a ruha időben való eltávolítását is sikerül majd begyakorolnia. :) Az éjszakákat meg meglátjuk. A reggeli pisi már bilibe megy, de éjszaka még van egy, és én még mindig nem vagyok képes ilyenkor megmozdulni. (Utólag azt sem tudom elképzelni, hogy az első hónapokban hogyan csináltam. Lehet, hogy hormonális volt a dolog, akkor nem okozott gondot fölkelni.)

---

A dolog azóta is működik, úgyhogy a nehezén azt hiszem túl vagyunk. Persze még nem mindig jut el neki időben a dolog, de a lényeg, hogy már nem menekül a dolgok elől.

Szeretném megismételni a felhívásomat, miszerint szívesen tennék közzé több történetet a www.babaabilin.hu oldalon, személyes biliztető tapasztalatokról. Rövid vagy hosszú, visszatekintés vagy egy mókás eset, minden jöhet. Képeket is szívesen fogadok, biliztetésről, speckó ruhákról, egyéb témába vágó dolgokról. Akinek van kedve közreműködni, az írjon nekem az infokukacbabaabilinponthu címre.

Jó biliztetést,
sziasztok,
Zsanett
- Lotte 21 hónapos
 


Sziasztok,

semmi időm elolvasni benneteket, csak ezt találtam, és hátha még nem mindenki látta,:

EC split crotch pant azaz lyukasnadrág szabásminta:
http://www.ecawarebaby.com/doityourselfec/split_crotch_pants.pdf
http://doityourselfec.blogspot.com/2008/01/three-seam-split-crotch-pants.html Képek, ahogy készül, és más cuccok, pl. trénerek.

Zsanett,

Én a sztrájkoló gyerekemmel legfeljebb olyan sztorikkal tudnék hozzájárulni a témához, hogy: 4 éves kiabál: "Anyaaaa, Boldi idekakilt a konyhába és bele is tapicskolt!" :shock: (És a játszótéren is elmeséli. :? )

Sok sikert mindenkinek,

Lívia, két fáradhatatlan kissrác álmos anyukája.
http://www.babakozelben.hu
 
 


Kriszti:

Nem sok minden változott EC terén Ausztria óta. Ott annyiban volt más, hogy egész nap pelus volt rajta, de azért nem feljtette el a bilizést. csak így ált. utólag értesültem a balestekről (99%-ban csak pisibaleset volt), de talán nem is volt baj, mert mind a ketten lazábban vettük a dolgot. Vittem a bilit étterembe is, mert ebéd után ált. jött a nagydolog. A pisi nem zavar, ha bemegy a pelusba, de az nem esett volna jól, hogy látom a kis arcán, hogy éppen nyomja a kakit a pelusba, én meg nem tudok segíteni. A vonaton is szándékoztam volna biliztetni, de azt egyedül nem tudtam megoldani.

A nagyi vett neki egy nagyon kényelmes bilit, ami direkt ergonómikusan van kitalálva, hogy hosszasan ücsörögjön rajta a gyerek, amíg lesz valami. Csak az a baj, hogy ez a hosszas ücsörgés a klasszikus biliztetés elkerülhetetlen módszere, EC-nél nem lenne rá szükség. De Árnika annyira megszerette a csodabilit, hogy lassan eszközből céllá kezdett előlépni, pedig ezelőtt csak elvégezte a dolgát, és fel lehetett állítani. Most ott trónolt a csodabilin, és mutogatta, épp milyen ajándékkal járuljak én, mint alattvaló a trónushoz. De volt, hogy sztem el is felejtkezett róla, voltaképp miért is ült rá a bilire, vagy nem tudtam leszedni róla 10 perccel pisi/kaki után sem megríkatás nélkül. Most már van, hogy ruhástól is ráül: izzadtam, bele ne csorogjon a nadrágba, de ilyen típusú baleset még nem történt. Vennem kell neki kisszéket, végül is ezt a következtetést vontam le a dologból.

Amúgy, visszatérve a pelenkátlankodásra, ott folytatjuk, ahol abbahagytuk, néha jelez, néha nem (vagy nem veszem a lapot), mert néha egyértelmű a jelzés, néha nem, néha örömmel ráül, ha nem is kell neki, néha meg akkor sem, ha már feszíti, szóval minden van. Mindennap elmondom neki, hogy ha ki kell mennie, jelezzen azzal a jelzéssel, amit ő talált ki, még az első, leglelkesebb időszakban, ami csak egy hétig tartott. Tegnap, hosszú hetek után először használta is ezt a jelet, igaz már addigra becsorgott, de így is örültem neki, hogy nem felejtette el.

Anna: azért a 8 gyermek melletti bárilyen egyéb tevékenységre szakított idő engem csodálattal tölt el. Én egy mellett is kipurcanok a nap végére. Tudom, ha a szükség úgy hozza, az ember csodákra képes. :)

Zsanett: Ahogy olvasom a történeteteket, azért van hasonlóság Veletek, mert nálunk is volt egy időszak, nem is rövid, amikor nagyon nem akart Árnika EC-zni, és fontolgattam, hogy úgy kellene tennem, ahogy Ti is. Meg őszintén szólva, ma is fel tudom bosszantani Árnikát egy "Kell pisilni?" kérdéssel. Utólag sem érzem azt, hogy az eredmény engem igazolt: becsüllek azért, hogy nem az eredményt hajszoltátok, hanem a gyerek igényeit tiszteltétek, ami nem biztos, hogy mindig egybeesik azzal, ami a könyvekben le van írva. :)

Györgyi

Kép


Györgyi, én egy szóval sem mondtam, hogy nyolc kisbabám van :wink:.
Az első négy lány, és a legnagyobb 14 éves, ők már rengeteget tudnak segíteni, bár az edényeket a mosogatógépből mostanában szinta mindig a 2 és fél éves kisfiam szokta helyre rakni.
Kicsi gyerekem tehát csak kettő van, a két és fél éves, már majdnem teljesen szobatiszta, a kicsi féléves, és ma is lenyűgözött azzal, hogy jelez, ha pisilnie kell és nem pisil be, amíg oda nem érünk a fürdőszobába vele. És a mosószerre érzékeny,de valahogy nem tud lenyűgözni a gondolat, hogy minden pelenkát, ágyneműt, törölközőt és ruhát mossak át...

Anna (9 gyermek anyja)


Anna, én sem gondoltam, hogy nyolcasikreid vannak, csak azt tapasztalom magam körül, hogy a mai gyerekeket, a nagyobbakat is mindig kiszolgálják, nemigen vonják be a háztartásba. Még a lányokat se nagyon.

Gratulálok, nagyon ügyes a pici! Nálunk Árnika már 10 hónapos volt, amikor először jelzett. Vagy legalábbis akkor vettem először az adást. De az se tartott sokáig, hamar megunta a jelezgetést. Mostanában sem nagyon jelez, de az is jó, hogy általában csak megalapozottan tiltakozik, amikor tényleg nem kell neki. :x Kivéve vacsora előtt, mert olyankor hat ökörrel se lehetne a bilihez vontatani, pedig általában bepisil vacsora alatt. A szilárd anyag viszont mindig a biliben landol! :D

Györgyi

Kép


Én azt vettem észre, hogy a gyerekek elkezdenek gyakorolni valamit, aztán abbahagyják. Úgy tűnik, hogy teljesen elfelejtették még azt is, amit korábban tudtak, sőt, mintha bosszankodnának, amikor "erőltetni" próbáljuk. Aztán eltelik kb. 2 hónap, és amiről úgy tűnt, hogy elfelejtette, tökéletesen használja, mindegy miről van szó, akár bilizés, akár valami játék, vagy mozgás. Úgy látszik be kell érjen a fejükben, vagy valahol...
Én gonosz zsarnok vagyok: csak munkával lehet internetes perceket vagy pénzt szerezni. Muszáj nekik dolgozni (föl ne jelentsetek az UNICEF-nél!), másként nem megy. Bár általában az a módszer, hogy senkit nem erőltetek, 1-nek, 2-nek mindig van kedve megcsinálni, amit kell.
Samukánál az az érdekes, hogy a pisit jelzi, a "nagydolgot" nem. A többiek talán jobban erőlködtek? Nem tudom. Most várom, hogy elkezdjen enni is (ma elvett egy salátalevelet a bátyja tányérjáról), ha szilárdabb, könnyebb észrevenni...
Az jó, hogy Árnika már ilyen ügyes (pisit mosni azért sokkal kellemesebb... :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Szia Györgyi!
A mosás mellékes.
Az az igazán jó, hogy tudtok fegyelni egymásra Árnikával.

Anna (9 gyermek anyja)


Sziasztok!
Elkészült a biliztetős dolgozat és felettem a blogunkba , a jobb oldali "pelenkátlan" rovatba, "Porcelán az elefántboltban" (stb) címmel.
Ezúton is mindenkinek köszönöm szépen a segítséget!
Andrea
 


bocsi, "pelenkátlanul" a rovat címe
 


Sziasztok!
Hiába no, be kell látnom, hogy egy egyéves csak abban következetes, hogy nem következetes. :?

A bilihez való hozzáállása egy napon belül is végletek közt ingadozhat. Néha jelez direkt módon (nadrág csapkodása, bilire mutogatás, sőt "bi" hangoztatása :D ), néha indirekt módon (aggodalmas arkifejezés), néha előre, de van, hogy utólag. Ha hirtelen becsorog, néha meglepődve-megszeppenve megáll, néha meg úgy tesz, mintha mi sem történt volna. Néha meg semmiféle módon nem jelez, se előtte, se utána. Ha megkérdezem, kell-e, néha jelzi, hogy jöhet a bili, néha nemet int akkor is, ha öt perc múlva bepisil. Ha "csak úgy" megpróbálom bilire ültetni, néha magától értetődően együttműködik, még ha nem is kell pisilnie, néha meg ordítva feszíti magát, pedig tele van már a tartály. És még sorolhatnám a különböző kombinációkat.

A jelzés egyelőre ajándékszámba megy, inkább időzítek. Ilyenkor néha trükköznöm kell, játékot, finom falatot kerítve. Utóbbi talán gusztustalannak hangzik, mármint enni és üríteni egyszerre, de mi lehet gusztustalanabb egy teli pelusnál? Be kell vallanom, időnként az is előfordul, hogy rányomom a bilire, bár igazából ez is csak úgy működik, ha rögtön utána jön a mézesmadzag, mert ha befeszíti magát, úgysem tudom ráültetni. Azzal nyugtatom a lelkiismeretemet, hogy a teljes alsóruházat cseréje még jobban felingerelné, ha fáradt, vagy csak paprikás hangulatban van. Sőt, ha nem EC-znénk, csak pelenkáznánk, vajon mindig önként és dalolva feküdne a kezem alá? :wink:

Két dologban azonban mégis következetes: reggel, rögtön ébredés után kéri a bilit, ha kell, ha nem. A másik, aminek még jobban örülök, hogy a kakát most már úgy tűnik, mindig jelzi. Ha nem figyelek oda, és bemegy az eleje (ilyen nagyon ritkán van), akkor még sír is szegénykém. Azt hiszem, a pisiinger még nem elég erős számára, nincs tudatában annak, hogy nemsokára túltelítődik, és nem tudja tovább tartani. Ja, és néha szerintem visszatartja rövid távon. Ezt abból vettem észre, hogy olykor ( a mozdulat szálességétől függően) "feni" avagy "fonja az inát", ahogy azt mifelénk mondják. :)

Györgyi

Kép

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: