Új privát üzeneted érkezett!

Ez nem vág ide teljesen, de mi is úgy főzzük a szilvalekvárt, hogy előtte almaecettel átöblítjük az edényt, és akkor nem kell kevergetni. Hogy miért nem kap oda, fogalmam sincs. (egyébként cukrot nem teszünk bele, csak szilva és kész).

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


a hagymaleves isteni lett lányok köszi a recepteket!!!
soha többé nem megyek érte étterembe annyira egyszerű!!! hurrá!

marica & levi :)
www.babamosoly.hu
 


Nálunk volt szamóca, málna, cseresznye, meggy, s-barack, őszibarack. Lesz még további őszi, szilva, és egy kísérlet bodzabogyóból. És tök jó lenne ősszel szedni somot, meg a vadszeder is izgat. És padlizsánt fogok natúran eltenni, amikor a legolcsóbb.

KépKép
KépKép
 
 

 
 

Sáfrány!

A bodzabogyósra kíváncsi vagyok! Egyenként leszedegeted a bogyókat, vagy hogy gondoltad? És lekvárként, vagy egészben?

Andi
 
 


Lekvárt gondoltam, és villával szedném le, ahogy a ribizlit is szoktuk esetenként. De az is lehet, hogy passzírozom, ha villával nagyon lassú lenne.
Egyébként nálam is a botmixer a legfontosabb kütyü, pedig van turmixom is, de a mixer jobb, mert nem kell miatta még egy edényt kikapargatni, elmosni.

KépKép
KépKép
 
 


Az ilyen bogyosokhoz a paradicsom passzirozo tok jo. Vasedenyben szokott lenni.

Biobaba
 
 


Eszter: padlizsánt hogyan?
Anyukám is csinált egyszer bodzabogyóból lekvárt :)

És egyébként ti mikor főztök be? Hétközben-hétvégén? Van segítségetek közben a gyerekekhez? Mikor veszitek meg az alapanyagokat?

Mert én ezt el nem tudom képzelni úgy, hogy Bogival egyedül vagyok itthon :roll:

Nekem eddig két dolog fért bele: lecsó - lefagyasztottam. És szilvásgombóc. De azt csak azért csináltam, mert volt egy kiló bolti szilva, ami nyersen nem volt elég édes, úgyhogy csak állt és fonnyadt. És akkor gyorsan lett belőle szilvásgombóc. Kajánk viszont volt elég, ezért lefagyasztottam.

KépKép
 
 


Livus!

Nálunk kisgyerek nincs, viszont az anyai, nagymamai segítség elkél ;) Tekintve, hogy nem vagyok én ebben (még) annyira profi :oops:
Ez meg olyankor valósul meg, mikor mindketten ráérünk...
Azért az elrakást nem is lehet egyedül végezni, így is pár órába kerül, mire megpucoljuk a gyümit, üvegbe rakjuk, lekötjük, stb...

Andi
 
 


Livus, padlizsánt sütőben megsütöm feketére, aztán lehámozva, levét kifolyatva üvegekbe töltöm, és kidunsztolom pár percig.
Befőzést tavaly egyedül megoldottam, férj se volt, csak Flóra meg pocak, nem is értem, hogy volt rá energiám. Most mindent férjjel együtt csinálunk, lehetőleg a gyerekek alvásidejében, de ha nem, akkor ők is részt vesznek valamilyen formában. Hozzáteszem, mi semmiből se csinálunk nagy adagot, mert még kevés fogy viszonylag. Mindenből 6-8-10 üveg. És nem csinálom valami reform módon, mert úgy sokkal kevésbé fogy. Szóval teszek a lekvárokba, kompótokba valamennyi cukrot, és sokáig főzöm őket, mármint a lekvárokat. Én a sűrű, 'megáll benne a kanál' lekvárt szeretem.

KépKép
KépKép
 
 



Andi
 
 


Néhány epres recept
http://www.marcsikonyhaja.gportal.hu/gi ... g=27119275

De persze itt vannak másmilyen receptek is ;)

Andi
 
 


Sziasztok,

Nálunk idén rengeteg sárgabarack termett, tettünk el vagy 20 üvegnyit lekvárnak (mi is tettünk bele cukrot, bár nem sokat, és alaposan megfőztük, majd kidunsztoltuk). Livus, hogy válaszoljak a kérdésedre, mi este-ill éjjel csináljuk, a párommal közösen. Ill. én vagyok az előkészítő (mosás, aprítás), ő meg segít a kevergetésben és az üvegelésben.

Sáfrány, a bodza engem is érdekel,hogy hogyan fogod csinálni és mik a tapasztalataid. Tavaly én is csináltam, 2 kg gyümölcsből hosszú fáradozás után lett három pici (erős pista méretű) üvegnyi, cukorral együtt :(. El is ment a kedvem az egésztől. Viszont nemrég kóstoltam meg, nagyon ízlett, szóval, most hogy érik a bogyó, megint kacérkodom a gondolattal, hogy idén is teszek el, bár riaszt a rengeteg macera (én villával szedtem le a szárról a bogyókat, és passzírozóval átpasszíroztam, sajnos a passzírozó nem volt túl okés, rengeteget szenvedtem vele és sokat elpazarolt...)

Eszter
 
 


Lecsót mi is szoktunk, de üvegben, szárazdunszttal, és tervezzük még a zakuszkát, na az igazi, baráti hétvégés program, jó kis kajálással-bulival egybekötve, de az is éjszakába nyúlik mindig, pedig vagyunk rá jópáran.

Eszter
 
 


Sziasztok!
Tudna valaki segíteni? Olyan őszibarack-befőtt receptet keresek, amibe nem kell tartósítószer, hogy majd a legkisebb is ehessen belőle. Októberben lesz féléves, a fagyasztóm kapacitása pedig véges, és hála a tejtestvéreknek, anyatejjel van tele :D Így fagyasztva csak nagyon keveset tudok neki eltenni. Három-négy üveg kompótot is tennék, hátha sikerül, még soha nem próbáltam...
Sáfrány, a padlizsán tetejére nem szoktál forró olajat tölteni? Mi erre is teszünk, úgy, mint a zakuszkáéra.

Valakinek még a tavaly igértem körömvirág-kenőcs receptet. Anyósom készített az idén: KB. 100 virágot leszed a száráról. Negyed kiló zsírt megolvaszt, amikor forr, beleteszi a virágokat, és újra felforralja, hogy egyet lobbanjon, összeessenek a virágok.Kicsit kihűti, és gézen át leszűri, kicsavarja.

Üdv,
Nuska
 
 


Nuska, volt már, hogy tettem rá, de szerintem nem szükséges, ha elég steril vagy.
Az őszibarack befőtthöz miért kéne tartósítószer? A hőkezelés tartósít. Kifőzött üvegekbe megy forró befőtt, rá a kifőzött tető. És fejre kell rögtön állítani. Vagy nem állítod fejre, de kigőzölöd (csak akkor tovább puhul a gyümölcs.) Én félérett barackból csinálom amúgy, kb 5 percig főzöm üvegbe töltés előtt. Még soha egyetlen lekvárom vagy befőttem se romlott meg, pedig nem használok tartósítót. Szóval nyugodtan hagyd ki :)

KépKép
KépKép
 
 


Nuska, én is csatlakoznék az előttem szólóhoz, a kulcs, hogy teljesen tiszta legyen az üveg és a kupak, és jól zárjon, ne legyen levegős. Én kaptam egy jó tippet a lányoktól valamelyik fórumon: ha van mosogatógéped, a legmagasabb fokos programon végigfuttatva szépen kifőzhető az üveg és a kupak, és nem kell vele piszmogni. Érdemes kicentizni, hogy a gépből, még forrón lehessen kivenni az üvegeket, akkor egyből tölthető is, és nem kerül bele semmi maszat a levegőből sem (bár ennek azért kicsi az esélye, ha tizta konyharuhára van egyébként borítva).
Aztán amikor kiveszed a dunsztból, érdemes megkopogtatni a tetőket, aminek tompa a hangja, az jól zár, ha valamelyik máshogy szól, érdemes megjelölni és azt megenni először.
Sok sikert és köszi a körömvirágkenőcs receptet, azt hiszem, én kértem tavaly :)

Eszter
 
 


ha van mosogatógéped, a legmagasabb fokos programon végigfuttatva szépen kifőzhető az üveg és a kupak,


ugyanez sutoben is mukodik:)

Biobaba
 
 


Nuska: én már sokszor belinkeltem ezt a blogot a kuktás módszerrel:
http://dulmina.blogspot.com/2007/10/natrbeftt.html

KépKép
 
 


Mindenkinek nagyon köszönöm az ötleteket!
Livus,
itt a receptes topikban már nagyon régen jártam, nem emlékeztem ilyen linkre... :roll:
sajnos lehetséges, hogy elmarad a befőzés, középső lánykám beteg lettoff, jó kis hasmenése van, állandóan bugyicsere-textilpelusmosás-bilifertőtlenítés :cry: , így most nincs időm barackot eltenni. Anyukám kisegített, beteszi a fagyasztójába a barackot, bár nála is jórészt anyatejek ülnek a mélyhűtőben. Pedig az üvgeket már ki is főztem.
Még egyszer köszönöm,
Nuska
 
 


Livus, köszönöm!!!
ezzel a módszerrel talán még beteg gyerek mellett is menni fog. Kipróbálom három üvegnyi barackkal. Te próbáltad?

Nuska
 
 


Nem próbáltam, csak mindig ajánlom :lol:
(Egyelőre) nem szoktam befőzni.

KépKép
 
 


Livus,
akkor viszont most én ajánlom neked :D működik, kipróbáltam. Tényleg nem macerás...Igaz, csak két üvegnyit tettem el, legközelebb nem 720-asba fogom tenni, hanem kisebbekbe. És persze kérdéés, hogy meddig bírja majd ki, de kinézetre remek!

Még egyszer köszönöm,
Nuska
 
 


Írtátok, hogy lekvárnál ugye csak ki kell főzni az üveget, bele a forró lekvár, és nem kell tartósítószer bele.
Ez működik paradicsom befőzésnél is? :roll:

Andi
 
 


Hordozó Ági mindent így tesz el. Paradicsomot is ;)
(Persze üvegbe kanalazás után még dunsztolja!)

KépKép
 
 


Hát ez vicces! Azt hiszem, elméletben már nagyon tudok befőzni :lol: 8) Osztom itt mindig az észt...
Lassan kipróbálhatnám a gyakorlatban is :roll: :oops:

KépKép
 
 


Livus!
Köszi! ;) (először az elméleti alapokat kell elsajátítani, utána jöhet a gyakorlat ;) )

Andi
 
 


Paradicsomnál is működik. Csak az üveg tiszta legyen, és jól zárjon a kupak.

Eszter
 
 


Hüvelyesből készült pástétom fagyasztásával próbálkozott már vki? Milyen lett kiolvasztás után?

KépKép
 
 


kipróbálom...

KépKép
 
 


Hüvelyes pástétom elkészítését megosztod? ;)

Andi
 
 


Hát bab, lencse, csicseri... ilyesmikre gondoltam. Írjam a recepteket?

KépKép
 
 


Légy szíves ;)

Andi
 
 


sziasztok, egy kérdés a dagasztás nélküli kenyérrel kapcs.
nektek nem ragacsos kicist a belseje?
nekünk igen, a héja isteni meg belül sem rossz de kicsit mintha vizes lenne.
nem sütöm elég ideig? pedig előírás szerint csinálom.

vagy hát néha türelmetlenek vagyunk (mindig... ) és nem kelesztjük csak kb 1 órát ... lehet ez az oka szerintetek?


padlizsánt én sütés után fagyóba rakom, télire. aztán mikor kiolvasztom akkor ízesítem

marica & levi
www.babamosoly.hu
 


Andi: itt a vöröslencse: http://szoszmosz.blogspot.com/2008/09/h ... napos.html

Itt a bab (szintén NAgy Zsuzsa):
1 csésze főtt bab (nálam ez konzerv :oops: , mert ez a turbópástétomom szokott lenni :)
1/2 csésze víz
2-3 ek par.püré

egy csokor petrezselyem
2 ek apróra vágott hagyma
1 tk citromlé

Mindent összeturmixolni :)


Csicserit meg már megbeszéltük nem olyan régen :)

KépKép
 
 


Livus!
Köszönöm szépen!

Andi
 
 


Must télire: felforraljuk a frissen préselt mustot, hogy még véletlenül se indulhasson erjedésnek. Így elpusztulnak az erjesztő bacik, és télen is iható lesz a mézédes must :)

Andi
 
 


Olajszegény lángos

Hozzávalók (1 csésze = 2,5 dl):
2 csésze graham liszt
1 csésze főtt, tört burgonya
1 csésze kukoricaliszt
1 mk. só
5 dkg élesztő
langyos víz
kb. 1/2 dl olaj a sütéshez

Az élesztőt egy csipet barna cukorral és langyos vízzel, esetleg 1 ek. rozsliszttel felfuttatjuk. Közben összekeverjük a liszteket a krumplival, majd hozzáadjuk a megkelt élesztőt, a langyos vízben feloldott sót és annyi langyos vizet, hogy közepesen lágy tésztát kapjunk. Jól kidolgozzuk, majd letakarva kb. 1 órát kelesztjük meleg helyen (én 50 fokra előmelegített sütőbe teszem). A megkelt tésztából egy-egy púpozott evőkanálnyit kiszakítunk, és kézzel laposra széthúzogatjuk. Beletesszük a serpenyőbe, itt még egy kicsit lapíthatjuk-egyengethetjük az evőkanállal, majd mindkét oldalát pirosra sütjük. Fogyaszthatjuk zúzott fokhagymával, vagy baracklekvárral.

Andi
 
 


Borsmentaszirup

Hozzávalók:
3 tenyérnyi borsmentalevél
1 kg barnacukor

Elkészítés: A borsmentaleveleket egy nagyobb edényben egy liter vízzel lassú tűzön 30 percig főzzük, leszűrjük, majd 1 kg barnacukorral felfőzzük, végül üvegekbe töltjük.

Andi
 
 


Andi: mire használod ezt a szirupot?

KépKép
 
 


Livus, lehet vízbe is tenni, meg teába is. A borsmentának nagyon jó frissítő hatása van (egyesek szerint jobb, mint a kávé) ;)

Andi
 
 


Sziasztok!

Mi tavaly tettünk el bodzalekvárt, de almával keverve, hogy sűrű és kiadós legyen. Finom lett!
De olyat is hallottam, hogy valaki tisztán bodzabogyót főzött be, és rakott hozzá almapektint zselésítőnek.
 
 


Sziasztok!

Brokkolis étel receptet tudtok ajánlani? Még nem főztem sose... :roll:

Andi
 
 


Közben én főztem brokkoli krémlevest, de vhogy nem lett krémes :( Sűrűnek sűrű...

Ti hogy csináljátok a krémleveseket?

Andi
 
 


Szia Andi!
Vagy krumplit kell bele főzni és úgy turmixolni, vagy szitán áttörni, vagy fehérmártással besűríteni, vagy tejszínnel.
Én nem csak krémlevest szoktam főzni brokkoliból, hanem közönséges zöldséglevest is. Nagyon finom, ha megpárolod, beleteszed egy Jénaiba és fehérmártással (besamel ) leöntöd, megszórod reszelt sajttal és átsütöd.
Legközönségesebb felhasználása, párolt brokkoli, hajába sült krumpli, sült hús. Ha semmi más nincs, a párolt brokkolit vajjal meglocsolva is meglehet enni, illetve még zsemlemorzsába is lehet forgatni, mint a karfiolt (vagy a szilvásgombócot :wink: )

Anna (9 gyermek anyja)


Szia Andi!
Vagy krumplit kell bele főzni és úgy turmixolni, vagy szitán áttörni, vagy fehérmártással besűríteni, vagy tejszínnel.
Én nem csak krémlevest szoktam főzni brokkoliból, hanem közönséges zöldséglevest is. Nagyon finom, ha megpárolod, beleteszed egy Jénaiba és fehérmártással (besamel ) leöntöd, megszórod reszelt sajttal és átsütöd.
Legközönségesebb felhasználása, párolt brokkoli, hajába sült krumpli, sült hús. Ha semmi más nincs, a párolt brokkolit vajjal meglocsolva is meg lehet enni, illetve még zsemlemorzsába is lehet forgatni, mint a karfiolt (vagy a szilvásgombócot :wink: )

Anna (9 gyermek anyja)


Kijavítottam a helyesírási hibát, azért van kétszer :D

Anna (9 gyermek anyja)


Köszi, én csak húsleves lével csináltam (így olvastam a receptet), de legközelebb megpróbálom vmivel sűríteni az általad leírtak közül :wink:

Andi
 
 


Sziasztok! Most, hogy itt az advent és közeleg a karácsony, nem lehetne feléleszteni újra ezt a topicot?
Gyertek vissza!!! :D

no, írtam pár privit, remélem, visszatér ide a "csapat"!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Liv, jó ötlet :D

Engem egyszerű sütik és karácsonyi menü érdekelne ;)

Andi
 
 


Hú, én egyelőre "hagyományos" témában szeretnék ötleteket kérni. :)
A tudatos vásárlóban megnéztem a decemberi idényterményeket, és ez alapján járta be az uram a piacot. Hozott céklát, feketeretket, rengeteg gyökérzöldséget...valójában a céklához és a feketeretekhez keresek ötleteket, mit kezdjek velük?
Emellett van kábé 3 bögrényi alig sózott főtt kölesem. Tudom, hogy nem a hétfő a kölesnap (melyik is? :oops: ) de bármi jó felhasználási javaslat (édes vagy sós) érdekel!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet:

 

cron