Új privát üzeneted érkezett!

Helló!

<BLINK>Tényleg szörnyû amit írtak!</BLINK>

Nikie
 
 


Az anyagiakról, csak annyit, hogy két gyerek mellett, ha csak a gyógyszertárba járnék, akkor is majdnem elkölteném a létminimumot! Tápszer, oltások, orrspray, ragtapasz, fogkefe, krém, popsikenõcs, fürdetõkenõcs, stb......
Vajon erre mit szólnak az okosok? Azt, hogy az agyhártyagyulladás megelõzésére(kullancs) nem kötelezõ az oltás? Luxusban élek?????
korcsolya
 
 


M.o-on:
Kb...negy szemelyre megfelelo? eletvitellel:

Havi bevasarlas (4 alkalom): 80000
Rezsi ktg-ek : 50000
Benzin: 20000
Havi szorakozas + ajandekok stb: 20000
Ruhakra havonta (felrerakni): 10000

Osszesen: 180000 + Lakber (50000?)= 230000
Atlagosan ket felnot minimum osszkeresete: 180000?
Atlagosan ket felnot normal osszkeresete: 400000-500000?

N.o-ba:
Kb....negy szemelyre megfelelo eletvitellel:

Havi bevasarlas (4 alkalom): 600 EUR
Rezsi ktg-ek : 300 EUR
Benzin: 153 EUR
Havi szorakozas + ajandekok stb: 100 EUR
Ruhakra havonta (felrerakni): 100 EUR
Lakber: 640 EUR (75 nm-es lakasert)

Osszesen: 1533 EUR = 380000 Ft
Atlagosan ket felnot minimum osszkeresete: 1600 EUR (400000Ft)
Atlagosan ket felnot normal osszkeresete: 3000 EUR (750000) - 4000 EUR
Melinda
 

 
 

"Atlagosan ket felnot normal osszkeresete: 400000-500000? "

Én is, én is ott akarok dolgozni!!!

Ildi

Ildi
 
 


Sziasztok!


Még nem írtam ide,de most szeretnék tanácsot kérni tõletek.Mi is külföldön lakunk,mindketten magyarok vagyunk.Sajnos nem igazán bírom az itteni életstílust,mindenképpen haza szeretnék menni a családommal,mire kislányunk iskolába megy.
Férjem már több mint húsz éve él kint,és nagyon fél hazamenni.Mindenkitõl csak azt hallja,hogy megbánná,meg hogy otthon éhenhalnánk.Tudjátok,most ott tartunk,ha erre a témára kerül a sor,hogy:majd három év múlva;majd öt év múlva stb...Egyszóval nem akar hazaköltözni.Én meg attól félek,totál bedilizek itt.
Sajnos nincs szakmánk,csak a férjem beszéli anyanyelvi szinten a németet,és valamennyire ért a számítógéphez.Nekem csak gimnáziumi érettségim van.
Szeretném megkérdezni tõletek,hogy tulajdonképpen mi is a helyzet odahaza?Valóban "éhenhalnánk" annyira nehéz megélni?
Férjem retteg attól,hogy nem talál majd jól fizetõ munkahelyet.Valóban így van ez,ha valaki csak egy idegen nyelvet beszél,de azt perfekt?Ennyire nem lehet vele keresni?
Sajnos nagyon el vagyok keseredve,mert reménytelennek érzem itt a jövõmet/jövõnket.Ti mit tanácsoltok?Most valójában meg lehet keresni becsületes munkával a megélhetéshez szükséges pénzt(amellett,hogy albérletet is fizetsz),avagy sem...


Köszi a válaszokat.
Kriszti
Kriszti
 


Szia Kriszti!

Azt nem írtad meg, kint hogyan éltek.Mivel foglalkoztok, sajátban vagy ott is albérletben? Azt sem, hogy mennyi idõsek vagytok, ugyanis ez is nagyon fontos.
Mi is albérletben lakunk Pesten (tényleg, ha visszajöttök Magyarországra melyik megyében szeretnétek lakni?) 4-en.
A mostani albérleti díjak: Panel 50.000,-ft ez egy 1,5 szobás (54m2-es) lakás, plusz rezsi, ami téli hónapokban kb.28.000,-ft, nyári hónapokban 20.000,-ft körül van. Bérlakások olcsóbbak rezsiben télen kb. 20.000,-ft, nyáron 10.000,-ft körül van. Persze ezek a rezsi díjak csak a legszükségesebbeket tartalmazzák (fûtés, villany, víz, közösköltség), ha még szeretnél kábeltévét, telefont az még plusz pénz.
Tehát a lakhatás, olyan 80ezer körül van és akkor még nem ettél, nem ruházkodtál, sehova nem mentél el szórakozni, esetleg a gyerekekkel állatkertbe, moziba.
Az étkezés is attól függ, hogy a család hány tagja eszik a munkahelyen iskolában. Ez fejenként akkor kb.4000,-ft havonta. Emellett azért otthonra is kell vásárolni a hétvégékre, vacsorára. Én havonta 1x bevásárolom, ami egész hónapban kell. Tisztítószerek, pipere cikkek, tartós élelmiszer stb. Egy négy tagú családnak ez kb.30.000,-ft(persze csak a legszükségesebbek) plusz a napi 2000,-ft ami egy hónapban 60-62ezer forint. Tehát összesen az étkezés 96.000,-ft.
Csak a lakhatás és az étkezés: 176.000,-ft
Ruhát abból vásárolsz ami marad, ha marad.
Üdv: Julcsi
Ui: Az albérlethez a kezdõ pénz kaucióra kb.150.000,-ft
Julcsi
 


Szia Julcsi!

Mi is csak Pestre mennénk.Valmi nyugodtabb kerületbe a baba miatt.
Férjem harminchét,én huszonnyolc vagyok.Férjemnek nincs szakmája egyáltalán.Mindig azt csinálja,ami éppen van.Legutóbb sofõr volt egy transzport cégnél,azelõtt biztosítózott.Tehát semmi különleges.
Nekem érettségim van,és elvégeztem egy személy-és vagyonõri tanfolyamot még 1997-ben.Ezzel lehet keresni,de szerintem én hetven-nyolcvanezernél többet nem tudnék összehozni.
Mi is albérletben lakunk,de az alap nekünk 250 EUR,ami ugye nem sokkal több,mint a tietek.És a lakás háromszobás.
A rezsink 22800,forintra átszámolva havonta.Egész évben ennyit fizetünk.
Kajára szerintem mi sem költünk többet mint ti.És kocsival,telefonnal,internetdíjjal és még néhány aprósággal együtt éppen hogy kijövünk.Hozzá kell tenni,hogy nálunk a férjem inkább szeret kicsit nagylábon élni.Értem ezalatt,hogy még a boltba is autóval megy.Na de ez most nem is téma annyira.
Nem tudom,milyen munkát és mennyiért tudna otthon csinálni.És pont ettõl fél.Hogy nem tudna bennünket eltartani.Vagy hogy hiába dolgoznánk mind a ketten,nem jönnénk ki a keresett pénzbõl.
Hol tudnék vajon utánanézni a mostani aktuális fizetéseknek,bérdíjaknak?Nincs valami jó ötleted?Õ csak a német nyelvvel tudna valamit kezdeni otthon,vagy teljesen átlagos munkák jöhetnek szóba.Egyáltalán mihez lenne érdemes kezdenie?

Köszi,hogy írtál.Férjem is olvasta,de csak annyit mondott,hogy:Hm.Na szóval majd csak lesz valahogy.Addig is megpróbálok erõt venni magamon a továbbiakhoz.

Szia.
Kriszti.
Kriszti
 


Szia Kriszti!
Hát sajna a német nyelv akkor OK, ha pl. magántanárként tudja oktatni, persze ehhez kellenek ilyen jellegû képességek is.Nálunk a pesti ex munkahelyemen a teherautó sofõrök kb. nettó 80-100 között kerestek. Ennél van jobb is, rosszabb is. A vagyonõrivel elég nehéz csak nappalos állást találni, a babádra tud vigyázni valaki?
Én speciel jobban kijöttem a pénzünkbõl angliában, vagy No-ban, mint itthon, pedig nem volt sokkal több.
A múlt héten Ausztriában jártam, nem piacon, hanem shoping center zöldségesénél, olcsóbb volt a cseresznye, mint itthon. 1 euró volt kilója, az epernek is!!
biztos te is beszélsz németül, ezt azért ki kéne használnod, álláskeresésnél. Úgy állj neki, hogy Te tulajdonképpen bármit képes vagy megtanulni, lásd számítógépet kezelsz, beszélsz németül, és ne úgy, hogy nem értessz semmihez.
Az albérleti konstrukciók felék kissé eltérnek a nyugateurópai szokásoktól. Pl. nem verheted le a 100 éves csempét. én 11 helyen laktam, jelenlegi saját lakásunk elõtt.Kép, vagy nem biztos, hogy tényleg hosszútávon bérelt lakásban élhetsz, félre kell tenni, hitelképessé kell válni, hogy sajátod lehessen.
Vannak barátaitok, rokonaitok itthon? Akkor sokkal könyebb a visszailleszkedés. Bár a párodnak tuti nehéz lesz, mert több mint fél életét nem itt élte, ahol nagyon sokat számít még mindig, ki hány éves egy interjún, milyen végzettsége van, stb.
Sok sok erõt, a jó döntéshez.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Sziasztok.A Julcsi férje vagyok.
Ha nincs legalább 3diplomád+2idegennyelv tudásod akkor nem igazán jutsz egyrõl a kettõre.Vagy esetleg olyan munkahely ahol lagalább 4-5 rokon dolgozik.Abból minimum egy vezetõ beosztású.De lehetsz még az éppen kormányon lévõ párt alkalmazottja is és akkor mindened meg lesz.
Üdv:Ricsi
Julcsi
 


Sziasztok!
A férjem egy kicsit borulátó hangulatában volt éppen.
Szóval a sofõrködéssel és a nyelvtudással biztosan tudna mit kezdeni. A te szakmád a vagyonõrködés is jó és biztosan ebben a nagy vagyonõr keresletben találnál is neked megfelelõt, de 70-80 ezer forintnál nem igen kereshetsz többet rendes munkaidõben, ha többet vállalsz akkor esetleg igen. A vállalkozói formát nem ajánlanám (nem igen éri meg jelenleg). A férjed, ha van megfelelõ papírja az áruszállításról akár 100ezret is megkeresheti (netto), az unokatesom rá az élõ példa, de ha esetleg elvégez õ is egy vagyonõr tanfolyamot, szállodába is bekerülhet és ott elég jól kereshet. Egyébként az érettségiddel és a nyelvtudásoddal, te is lehetsz szállodai dolgozó (gondnoknõ), õk is elég jól keresnek (kb.80.000,-ft). Hála Istennek, ma Magyarországon, ha valaki akar akkor tud dolgozni és annyira nem rosszak a lehetõségeitek.
Azért azt godnold meg, hogy a gyermekeidnek hol lennének nagyobb lehetõségei vagy melyik országban tudnád biztosítani nekik a továbbtanulást, ugyan is ez nálunk mamár nem kis pénz. Egyébként, ha felmész a magyar Startlapra ott van Állás rovat, ahol nagyábból tájékozódhatsz a munkák milyenségérõl és a fizetésekrõl.
Írj, ha még segíthetek.Esetleg magánban is beszélgethetünk.
Üdv: Julcsi
Julcsi
 


Sziasztok!

Hogy mennyibõl lehet megélni? Én nagyon elrettentõ példa vagyok, és fogalmam sincs, hogy mit csinálok rosszul... de valamit biztosan, mert a jól keresõk közé tartozunk a férjemmel, mégsem tudunk félrerakni...
Ha valaki tud jó trükköket, hogy hogyan lehet "megfogni", illetve ellenõrizni ami van.... jó lenne. Már kétségbe vagyok esve, hogy mennyit elköltünk úgy, hogy észre sem vesszük, csak a hónap végén...

Üdv: Jimma
 
 


Jimma!

Úgyanebbe a cipõbe járok! Én is szívesen venném a tanácsaitokat.

Üdv, Tkriszta
Névtelen
 


Halihó Mindenkinek!

Jimma, Tkriszta, nekem egy dolog jött be: Dobozba szépen pénz belerak, lekönyvel (nálunk egy jegyzettömb volt a fõkönyvKép). Amikor pénz kivesz, rögtön, azaz AZONNAL, nem két óra, nap, hét stb. múlva beír, ki, mikor, mire, mennyit. 3 hónap elmúltával plussz az egyenlegKép.

Pusszantás!
Zsófi
Csucsuka
 


En csak annyit tennek hozza, hogy mennyire nehez itthon megelni, hogy mi masfel honapja jöttunk haza több, mint 3 ev utan kulföldröl es mar azon gondolkodom, hogy merre menekuljek. Hihetetlenul horrorisztikusak az arak es a berek is es megdöbbenve tapasztalom, hogy Svedorszagban a napi megelhetes sokkal(!) olcsobb, mint itt, nem beszelve arrol, hogy itt rettegned kell, hogy nehogy valami bajod legyen mert akkor mehetsz a levesbe.
En csak azt tudom javasolni, hogy aki barmilyen egzisztenciat tudott maganak kulföldön teremteni maganak az maradjon a feneken es maximum jöjjön haza egy evben 2x vakaciozni egy-egy honapra, ha annyira nem birja az ottletet. A sohersagot es a napi eszelösseget meg kevesbe fogja birni. En verem a fejem a falba, hogy engedtem a nejemnek es hazajöttunk.
NE GYERTEK HAZA, HA VAN EGY KIS ESZTEK!
Totya
 


Zsófi!

Nálunk ez nem nagyon jönne be mert kártyara kapjuk a pénzünket, és általába kártyával mindenhol lehet fizetni.
A férjem nem venné csak úgy ki a pénzt mert már beszéltünk róla. Azért köszi az öteletet.

Üdv, Tkriszta
Névtelen
 


Sziasztok!

Totyát kihagynám ebbõl, õ ismeri a véleményemet, volt már valahol topik a kint vagy itthon témából, esetleg meg kéne keresni és ott feleleveníteni.
Én most kiindulok abból, hogy Jimma és Tkriszta ízig-vérig itthon akar élni. De végül is majdnem mindegy, hol, a viszonyok számítanak.

Azt hiszem, az emberek többsége olyan, hogy ha több van, akkor több is fogy, ez valahogy normális is. Legjobban úgy "lehet megtanulni" spórolni, ha rákényszerül az ember.

Alapvetõen én is azt akartam írni, amit Zsófi. Valahogy tény, hogy kp-vel könnyebben megy, mint kártyával, de elhatározás kérdése az egész. Ha elég erõs vagy, akár úgy is lehet csinálni, hogy azt mondod, x-bõl élek, a többihez nem fogok nyúlni (mondjuk kösd le egy hónapra a többit).
Fogj egy papírt, és írd össze egy hónapra a fõ kiadásokat. Részben úgy, hogy elõre is tudod, a fixeket (rezsi, bérlet, gyerek oviskajája stb), másrészt úgy, hogy egy-két hónapig szorgosan minden tételt felírsz. Illetve végül is ez rajta van a korábbi folyószámla kivonataidon, bár ott nincs részletezve, ha gyõzöd, akkor jobb, ha részletezed.
És aztán minden tételt meg lehet nézni, hogy kell-e, fontos-e, nem lehet-e olcsóbban.
Látszólag a rezsi stb fix, de azért ez sem teljesen. Mondjuk a közös költségen, hiteltörlesztésen stb nem tudsz spórolni, de vízszámlán, gáz, áramszámlán esetleg igen. Vízhez pl. WC tartály olyan üzemmódban, hogy ne ömöljön le egyszerre a teljes vízmennyiség (nálunk az átalakítás havi 2-3 köbméter spórolást jelentett), fürdésnél, hogy kád van tele naponta, vagy csak tusolsz és ez utóbbit félóráig ömlõ vízzel avagy vékonyan folyatva 5 perc alatt intézed, mosógép mennyire optimális kihasználtsággal megy stb stb. Áramnál én egyre inkább gyanakszom a rejtett sok kicsi sokra megy fogyasztásokra, bár villanyosszakértõ apám szerint ezek nem fogyasztanak sokat, de havi 24*30 órával kell megszorozni azt a pár 10 wattot (10W-os standby, ez elég reális, havi 10*24*30=7200W azaz 7,2 kW, na ilyen lehet a lakásban akár 4-5 is (video, tv, számgép monitor, mikro), az már nem is olyan kicsi tétel (nekem kb 110 kW a havi össz, ennek ez akár a negyede!). De oda lehet figyelni, hogy mi olcsóbb a villanyos mikro, villanysütõ avagy a gázon való ételkészítés.
Aztán jön a közlekedés, meggondolandó az idõ-érték arány, hogy mivel jársz jobban, busszal és bérlettel avagy a kocsival...

És akkor jönnek a kevésbé fix kiadások. Fel kell írni tényleg, eszméletlen mik jönnek ki. Pl kiderülhet, hogy havi szinten több tízezer pénz elmegy olyan kajákra, amit nem is ettél csak nassoltál, fagyi, péksütemény, kóla stb. Biztos, hogy kaja ügyben az alapanyagot venni és magad fõzni verzió olcsóbbra jön ki bármi más verziónál (kajálda, félkész étel vásárlása stb). Ha olyan kamrád van, hogy tudsz benne hosszan tárolni, akkor esetleg érdemes úgy csinálni, hogy ami eláll, azt egy hónapra elõre megvenni (értelemszerûen ilyenkor kocsival és a legolcsóbb helyen, már értelmes közelségben), és aztán tej-kenyérre szorítkozni. Megfigyeltem magamon, ha nem szigorúan tartom a tej-kenyér dolgot, akkor egy-egy boltba menéssel többezer ft-ot is otthagyok, pedig úgy kezdtem, hogy csak tejért megyek be.
Kaja ügyben rengeteget lehet fogni, de idõ, kedv és lelkesedés kell hozzá. (pl magad sütötte sütik minden más ilyesminél olcsóbbra jönnek ki (keksz, cukrászsüti stb))
Érdemes végiggondolni a vegyiárukra való költségeket is. Kell-e a huszadik fajta tisztítószer, vagy tkp. leviszi azt a másik fajta, már úgyis van és sokkal olcsóbb másik is (pl a sima mosogatószer plusz egy súroló plusz egyfajta hyposzerûség összeállítás már majdnem minden tisztítást megold)

Érdemes csoportokba szedni a költségeket, élelmiszer (ebbõl is több alcsoport, a havi nagybevásárlás, hús, tejtermék, zöldség, valamint a benti étkezés (ovi, munkahelyi kajálda), illetve egyéb vendéglátóhelyi költségek (pizzéria, mcdonalds stb)), vegyiárú, ruházkodás, tartós cuccok, szórakozás stb. És megnézni, melyik csoport tûnik gyanúsan magasnak, és átgondolni, hogy tényleg szükség volt-e mindarra, amit megvettél.

Ez az egész viszont csak akkor mûködik, ha belülrõl úgy érzed, te igenis spórolni akarsz. Nem azért, mert röhej, hogy ilyen sokat költök, hanem azért, mert félre akarsz tenni valamire, avagy meg kell élned kevesebbõl. Mert ha csak azért, mert röhej, akkor nem nagyon fog menni, -tisztelet a kivételnek- hisz minek vonnál meg magadtól bármit is, ha tkp. van rá pénzed? Kell a cél, hogy igen, most nem veszem meg ezt a ruhát, (pizzát, fagyit stb), mert kell a pénz a lakásra (kocsira, nagymamára, gyerekre stb).

Huh, most hirtelen ennyi, ha igény lesz rá, megpróbálom folytatni.

Ildi

Ildi
 
 


Sziasztok!
Végigolvastalak Titeket, és sok probléma minket is érintett. A félrerakásról: mire szeretnétek félretenni? Mi a gyerekeinknek akarunk ha felnõttek lesznek legyen mibõl indulni, ezért kötöttünk egy 20 éves elõtakarékoságot + életbiztosítást. Erre évente 2x jön a csekk, tehát muszály befizetni. a férjem kártyáján pedig beállított egy limit összeget, ameddig levehet pénzt róla, és azt változtatja félévente, így ehhez sem nyúlok biztosan, csak ha fontos dologra kell.
A magyarországi viszonyokhoz: mi azért maradtunk az egyetem után Debrecenben, mert itt olcsóbb az élet. Bérlünk egy nagy (71m2) lakást havi 40e Ft-ért kaució nélkül! A rezsi télen: fûtés, víz, villany, net 30e körül volt. A fõbérlõ olyan jó fej volt, hogy amikor megláttuk, milyen rossz állapotban van a lakás, felajánlottuk, hogy felújíttatjuk (ismerõs vállalkozóval), és egy éven át annyival kevesebbet fizetünk a lakásért. A városközpontban van a Tesco, rengeteg olcsó bolt stb. vannak nagyon jó böcsik, ovik, iskolák, és az universitas egyedülálló. Itt a magánovi, ahol angol, zeneovi, külön kézmûvesség, sütés-fõzés, gyerekszállítás stb van összesen max16e Ft. Egy dolog nehéz: ismeretlenül jó munkához jutni. De ez mindenhol így van, de itt van néhény olyan ember a városban, aki be tud ajánlani ide-oda. Szerintem egy jó nyelvtudással és rátermettséggel sokat el lehet érni, nem feltétlenül papírokra van szükség. Lehet nyelvet tanítani úgy, hogy ha pl. a munkaügyi központtal kötsz szerzõdést, és hozzád küld pl. pályakezdõket nyelvet tanulni. Sok soporttársam csinálta az egyetem mellett. Tehát Debrecenben ez a helyzet, mi ezért is maradtunk itt. Nyugis, tiszta, kevés szmog és zsúfoltság. Az biztos, hogy az északi viszonyok nagyon irigylésre méltóak, jó lenne ha több tapasztalatot vennénk át tõlük, és nem mindig az amerikaival hasonlítgatnánk magunkat. Még az jutott eszembe kriszti, ha van még idõtök esetleg megpróbálhatnátok fordítva a dolgot: keresni kinn olyan cégeket, ismerõsöket, akiknek Magyarországon is van valamilyük, és azon keresztül itt munkát találni? Lehet, hogy mostani fõnöknek, v. valakinek van ilyen ismerõse? Talán ez biztonságosabb megoldás lenne.
Sziasztok! Timi
 
 


Totya,

Te engem most nagyon megijesztettel. Most arulom a lakast (USA) es amint elmegy koltozom is hazafele. Arulj el valamit. Tenyleg semmi pozitivat nem latsz otthon? A feleseged hogy erzi magat? (Ezt csak azert kerdezem, mert a nok altalaban erzelmi alapon dontenek, a ferfiak pedig logika alapjan, s valoszinu az o valasza kicsit kozelebb allna az en erzeseimhez)
Elore is koszi a valaszt.
Gabi
Gabi
 


Gabi!

A felesegem meg van örulve Magyarorszagert, mert itt kedvesek az emberek es meleg van. Kb. ennyit sikerult eddig hallanom töle.
A valaszom egyertelmu: az egadta vilagon semmi pozitivat nem latok(tam) az elmult ket honapban. Sajnalom, de ez van.
Udv,
Totya
Totya
 


Totya,

Hu, ha csak ennyi a pozitiv akkor bajban vagyok. Itt, Kalifornia, eleg meleg van egesz evben, es altalaban kedvesek az emberek.

Munkat sikerult talalnotok?

Gabi
Gabi
 


Sziasztok!
Én azt csináltam, hogy fogtam egy füzetet, és beleírtam minden kiadott pénzt, minden este, a kártyásat is, és mellé mire, kaja, telefon, cipõ stb.
a másik oszlopban a bejövõ pénzösszegek voltak, ami kártyára az is. Két hónap alatt már sikerült is a mutatvány, amíg dolgoztam fogalmam sem volt róla, hogy mennyi egy liter tej pontosan, csak sacc. A gyed jó tanulópénz.
Szegény Totya, olvastalak anno, más topikokban, amikor még vágyódtál...hát ez van.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Sziasztok!

Én is azt csináltam, amikor kezdett negatívba fordulni a kasszám, hogy elkezdtem felírni pontosan, hogy mire mennyit költöttem. Így lehet csak meglátni, merre is folyik el az ember pénze. Takarékoskodni meg én csak úgy tudok, ha elõre teszem félre a megtakarításra szánt összeget, rögtön amikor megkapom. Utána már úgy gondolkozok, hogy ennyi van, és azt kell beosztani.

BMárti

BMárti
 
 


Timi!

Én is debreceni vagyok, segíts légyszi! Melyik magánoviról ítál, és mennyire vagy megelégedve vele?

Kitti
Névtelen
 


Zsomimama!

Vagyodott a fene.:o)) Most van honvagyam oda innen, ahol szulettem.
Totya
 


Kedves Kitti!
A Napfény oviról van szó Pallagon, szívesen írok róla, de ez a topik nem errõl szól. Írj nekem magánban, és válaszolok szívesen.
Szia: Timi
 
 


Kedves Tkriszta, és Mindenki!


Hááát... Jó ötlet, hogy mindent felírni, de ez nagyon nehéz, ha kártyával vásárolsz. Nálunk pedig képtelenség lenne megoldani kézpénzzel, mert nagyon sok a havi kiadás. Részben a sok törlesztés miatt, részben azért, mert nálunk a munka is súlyos pénzekbe kerül. Nagyon nehéz, mert soha nem elég a pénz, bármennyit keresünk. Mindig jön valami, amire elmegy minden. Idén volt az esküvõnk, átvettünk egy irdát, a férjem eltörte a vállát, 4 napja lakást vettünk (na nincs ilyen sok pénzünk... mindent részletre!!!). És mostmár annyi a részlet, hogy leírni sem merem, még összeszámolni sem. Nem tudom, hogy lehet ezt másképp csinálni, hogy az ember egyrõl a kettõre jusson, és mellette még élvezze is egy kicsit az életet. Nagyon nehéz, pedig mi elmondhatjuk, hogy a fizetésünk alapján a középréteghez tartozunk, de ha már azt nézzük, hogy ebbõl mit tudunk megtenni, akkor sajnos azt kell mondanom, hogy nagyon lennt vagyunk... Ami nem baj, illetve szégyen, félre ne értsen senki, csak így olyan nehéz meglátni a munka értelmét. Nem tudom mások hogyan csinálják, de nekünk valami nagyon nem megy... el sem tudom képzelni, hogyan lehet megélni százezer forintból, de sok ember csak ennyibõl él, és talán irígyli azokat akik ennek a többszörösébõl, de itt az élõ példa rá, hogy a 300-350ezer forint is sokszor kevés, ha mindezt úgy keresed, hogy se lakásod, se autód, és kénytelen vagy bérelni az irdát, ahol dolgozol, lízingelni, és fizetni a kölcsönöket.
 
 


Szia Barbara!

Én is mindent kártyával fizetek, és ez direkt jó szerintem, mert így nem is kell felírni semmit, csak elteszem a cetlit, amit kapok. Szerintem így még könnyebb nyomon követni a kiadásokat, mint készpénzes fizetésnél. Persze ha a részleteket se mered összeszámolni...

BMárti

BMárti
 
 


Szia Barbara!

Az az igazság, hogy eddig nekünk se ment a felírás. Most megint megbeszéltük a párommal, hogy megint megpróbáljuk.
Hátha.. Igazából csak akkor tudunk sporolni ha van valami cél. Ha semmi tervünk nincs akkor 1 ft-ot nem tudunk félre rakni.

Üdv, Tkriszta
Tkriszta
 


Sziasztok!

Hááát... köszi... sokkal okosabb nem lettem. Azért üdv Mindenkinek! És további sok sikert:

Barbara
 
 


No Hahó megint...


Reggel sietõsen próbáltam leírni, amit gondolok, és ez ne sikerült... Szívesen elmondanám a muszály kiadásokat, amiket egy hónapban ki kell adnunk, várva a csodát, hogy valai lefaragjon belõle, de akárhogyan is gondolkodom, és számolok, maximum a hétvégi elutazásokat tudnám luxusnak nevezni, és a többi marad. Már nincs kiút.


Egyébként BMártinak csak annyit, hogy mindent nem tudsz kártyával fizetni, és amikor hó végén megnézed, hogy mennyi a kézpénz kivét, már csak a megdöbbenés marad, nem emlékszel mire ment el, és nálunk ez a sok!

Még mindig nem tudom mi a megoldás, de egy biztos, nagyon megkeseríti az ember életét, hogy mindig számolni kell még akkor is, ha 3-350 ezret keresünk...

Üdv
 
 


Barbara!

Azt kell eldönteni, hogy akarsz-e spórolni valamire, vagy sem. Amíg nem, addig mindent szükségesnek, reálisnak fogsz találni, amikor tényleg spórolni akarsz, ilyenek, hogy hétvégi elutazás eszedbe se fognak jutni.
Vagy legalábbis anyagilag egész más módon. (de jókat kirándultunk anno 3 gyerekkel, BKV-val, utikajának vajas-kenyér, max fasírt, édességnek háztartási keksz, inni víz vagy limonádé. Program meg a Gellért-hegy, Margit-sziget stb. az egész szinte teljesen ingyen)
Biztos, hogy lenne sok olyan, ami annak, akinek muszáj, annak luxusnak tûnne, viszont csak ezért nem érdemes lemondanod róla.

Ildi

Ildi
 
 


Sziasztok, ez az összeirósdi tök érdekes. ÉÁn egy ideig csináltam, aztán abba is hagytam, mert majd lefordultam a székrõl mikor kiderült hogy mi mennyi pénzt költünk egy hónapban tejre (átl. napi 2 liter), meg sajtra!!!Sajna én sem tudok nagyon spórolni...de vannak dolgok amin nem is akarok. Ilyenek a gyerekeim, ahol inkább megfizetem a minõséget. Pl. a pellus, vagy az hogy nem vagyok hajlandó 5%-os almalevet adni, vagy szörpöt a gyerekemnek, hanem igenis megveszem neki a 100%-os gyümölcslevet. Vagy a kaja. Mikor megszületett a Döndi, akkor egy kifõzdébõl hozattunk kaját, de aztán osztottam szoroztam, és nekem olcsóbban kijön igy havi 15-18 ezerbõl a 6 napi 2 adag változatos kaja, mintha én fõzõcskéznék minden nap, és azt az idõd mondjuk a gyerekeimtõl venném el. Ami még tetemes összeg nálunk az lehet hogy megint csak spórolható lenne, mégsem mondunk le róla: mindkét gyerekre kötöttünk életbiztositást, amit 18 éves korukban felvehetnek. Ez nem kevés havi összeg uszkve 23ezer ft, de ez az amit akkor is fizetnénk ha már kenyérre sem lenne, mert mikor mi összeköltöztünk a párommal a seggünk kilógott a gatyából olyan csórók voltunk, egyetemre jártunk, és úgy csináltuk végig albérletben az 5 évet hogy semmi de semmi pénzt nem kaptunk otthonról (az ok egyszerû: nem volt mibõl támogatni bennünket), úgyhogy nekünk a puszta létért (albérlet, kaja, egyetem) kellett dolgoznunk, úgyhogy diákmunkában aztán én csináltam mindent (még a Zwack unikumot is cimkéztem..:-)), meg éjszakai dolgoztunk, nappal meg egyetemre jártunk, szóval oké most jó nosztalgiázni, de nem kivánom hogy a gyerekemnek is ugyanezt kelljen végigcsinálni.
Szóval nem is tudom. Azt viszont látom, hogy ahogy az embernek többje van, úgy az igényszintje is megnõ. Talán ezért van az, hogy több pénzbõl sem nagyon tud okosan gazdálkodni..
ZA
 


Kedves Edit!

Mennyire igaz... Amikor többet kezdtünk mi is keresni, a kiadások is megnõttek, mert akkor már nem akar az ember spórolni a minõségen... pl. vásárlás, megvehetném a 100ft-tal olcsóbb öblítõt, de akkor nem lesz az egy hete kimosott ruha még mindig finom illatú... vagy megvehetném a márkátlan cipõt, de annak nincs tartása, lúdtalpas leszel tõle, és hamarabb tönkre is megy. Szóval csak azt akarom mondani; nem biztos, hogy ami pillanatnyilag olcsóbb, az tényleg az. Ahogy Te is írtad Edit 100%-os gyümölcslé, vagy szörp.... a szörp ugyan olcsó, utána a fogorvos is az? Szóval nehéz dolog ez a spórolás... És az is igaz, amit PIldi írt... ha nincs célod, képtelenség félre tenni. Mostmár nekem is van célom, amire muszáj spórolni, és így talán könnyebb, de még mindig riasztó, amikor hét végén összeszámolom, hogy mire mennyit költöttünk...


Üdv Mindenkinek!
 
 


Sziasztok!

Nálunk is elég rosszúl állnak a dolgok. Az egyszer fennt, máskor lennt tipikus esete. Két pici gyerekünk van. Idáig rendesen éltünk, semmi fényûzés, de nem kellett gondolkodnom,hogy megvehetek-e valamit a közértben. Szüleimnek és a nagymamának hála saját lakásban élünk. A férjemet most mûtötték porckorong sérvvel. Az orvos megmondta, hogy nem végezheti tovább azt a munkát amit csinált.Erre a munkáltató közölte, hogy a férjem nézzen más állás után, mer a betegállomány után nem tudja õt visszavenni (mellesleg emiatt a munka miatt kellett megoperálni!)Nem tudjuk, hogy mihez kezdjünk, mert még pár hónapig nem is tud állást keresni, mert nem dolgozhat. Én szintén nem tudok dolgozni, mert a férjem nem tudja a gyerekeket ellátni (rohangálni utánnuk, emelni, cipelni stb.)A betegállományt pedig a bejelentett minimálbér után adják. Nekem a postás havi 20.000 Ft-ot hoz ( ebben már benne van a családi pótlék is!)Összegezve: örülünk, ha a rezsit kitudjuk fizetni. De nem adjuk fel, más rosszabb helyzetben van, mégis megáll a lábán.

Ági
Ági
 


Ági, mit csinál a férjed? Úgy értem mihez ért, ami nem az amibe belebetegedett? Hátha tudunk neki valami munkát.

Zsunya

 
 


Szia Zsunya!

A tanult foglalkozása autószerelõ ( már ebben sem dolgozhat, csak itthon hébe-hóba) mielõtt beteg lett sofõrként dolgozott ( nem ez volt a baj, hanem a sok mosógép meg hûtõ amit pakolni kellett). B, C, E,kategóriás jogosítványa van . Volt már raktárvezetõ, nincs papírja róla, de ért a vámügyintézéshez , a számítógéphez, és nagyon szorgalmas, tanulékony, barátságos. Nem lusta típus!

Köszönöm, hogy írtál! Ági
Ági
 


Sziasztok!
Eddig nem szoltam hozza, de olvastalak benneteket! Nalunk is az a helyzet, hogy amig kevesebb penzbol eltunk, akkor azt jobban be tudtuk osztani, es tobbet is tudtunk felretenni, mint most. Oke, most mar 2-vel tobben is vagyunk, es itt az auto es lakasreszlet is, de megis. En irogattam februarig rendszeresen(szakdolgozatiras+allamvizsgara keszules+egy kis adag lustasag miatt maradt abba), de ennek ellenere csak "folyt" a penz. Mert ott es akkor az eppen fontos volt. DE az altalaok leirtak gondolkodasra kesztettek, es rajottem, hogy a kartya a bunos! Ugyhogy most osztottam szoroztam, es aug. 1-tol kasszazni fogunk. Ho elejen felvesszuk, amennyit muszaj lesz beosztani, es a tobbi ottmarad a kartyan, es csak vegszukseg eseten nyulunk a kartyahoz, illetve nagyobb, elore nem tervezheto vasarlasok eseten. Kivancsi leszek, hogy bevalik-e a terven. Majd beszamolok rola, bejott-e! Es a cel, egy csaladi haz! Mert mint tobben irtatok cel nelkul nem megy! Pontosabban egy telek. Itt Szombathelyen jo helyen 10 millio egy osszkozmuves. Egy meg nem kozmuvesitett reszen mar van 2 millioert is. De az nem olyan jo helyen van, inkabb a 10 millios a cel. Igaz jo sokaig, evekig kell felretenni, de muszaj, mert az almom egy csaladi haz!
Udv mindenkinek! Moni
Moni
 


Azt hiszem sokan vagyunk úgy, hogy tanulunk a gyerekek mellett. Nálunk a vizsgaidõszakomban megy a legjobban a pénz: nincs idõm fõzni, sok kész kaját veszünk, és emellett csak éjjel tudok tanulni, amihez cola, csoki stb kell (mert a kávét és teát nem bírom meginni). Meg ilyenkor a párom vásárol, akinek eszébe jut még ez - az, amit megvesz, és õ nem nézi meg az árakat, amit mi nõk azért figyelembe veszünk.
Sziasztok. Timi
vargat
 


Azt hiszem sokan vagyunk úgy, hogy tanulunk a gyerekek mellett. Nálunk a vizsgaidõszakomban megy a legjobban a pénz: nincs idõm fõzni, sok kész kaját veszünk, és emellett csak éjjel tudok tanulni, amihez cola, csoki stb kell (mert a kávét és teát nem bírom meginni). Meg ilyenkor a párom vásárol, akinek eszébe jut még ez - az, amit megvesz, és õ nem nézi meg az árakat, amit mi nõk azért figyelembe veszünk.
Sziasztok. Timi
vargat
 


Szia Totya!


Olvasom,hogy visszaköltöztetek Magyarországra.Szerintem nagyon mások vagyunk mi emberek;férjem uncsitesója(negyven éves nõ) is hazakerült Ausztriából tizenhárom év után.Õ viszont nagyon-nagyon boldog,és örül,hogy otthon lehet.Sõt,maximálisan elégedett most az életével.
Szóval ez van.Sajnálom,hogy megbántad a lépéseteket.Én egyre több embertõl hallom,hogy egész jól lehet keresni némely helyeken.És mégvalami:mi nõk más lelkibeállítottságúak vagyunk,mint ti férfiak.Szerintem jót cselekedtél,hogy hazavitted a feleséged.Nem is tudom ezt megfogalmazni.Ha látod,hogy õ most így boldog,próbálj meg te is az lenni és ne keseregni.Minden elismerésem,hogy megtetted ezt a nehéz lépést a feleségedért.Legyetek boldogok otthon is!

Puszi.
Kriszti.
Kriszti
 


Kriszti,hogy valaki hazakoltozik Ausztriab
ol,azon nem is csodalkozom.En nem is koltoznek oda.
Viszont ha valaki ne adjIsten jol erzi magat kulfoldon (en pld.most Amerikaban),es nagyon BOLDOG,akkor egyertelmu,hogy ott marad,amig igy erez.Es ez egyaltalan NEM az anyagiakrol szol,sok egyeb szol az amerikai elet mellett.
Totya,nagyon sajnallak,hogy nem vagy boldog most otthon,nem is tudom,mit tudnek tanacsolni?Egyebkent a feleseged hol szuletett (bocs,ha mar irtad volna)?
En azt vallom,mindenkinek ott van az otthona (hazaja?) ahol
kiegyensulyozott,boldog!
marcell
 


Sziasztok!

Egyett értek Marcell véleményével. Sõtt! Ha eldönthetjük meik városban,meik kerületben, meik utcában lakjunk, akkor az országot miért nem?
Névtelen
 


Huh, kényes téma ez már és nagyon off topik! Egyébként ment egyszer valahol, jó kemény vita lett belõle.
Én egész másképp gondolkodom mint fentiek, pontosabban szólva engem érzelmek fûznek a hazámhoz, mely hazám megegyezik az anyaországgal, ebben az országban a hivatalos nyelv a saját anyanyelvem, történetesen. Én szeretem ezt az országot, akkor is, ha sok minden nem tökéletes benne. Azt hiszem, ez az az érzés, ami vagy van, vagy nincs. Akiben van, az marad, akiben nincs, annak az számít, hol él jobban (nem csak anyagilag) és az tényleg lakjon ott, ahol jobb neki.

Ildi

Ildi
 
 


Ildi, de szépet írtálKép
Van egy ismerõs házaspár, a nõ földim, építész, a férj szobrász és japán. Olaszországban éltek jónéhány évig, aztán a fiú szülei kívánsága szerint Japánban telepedtek le.
A nõ nagyon igyekezett alkalmazkodni az idegen kulturához és kb. másfél év múlva, mikor a férj megkérdezte a feleségét hogy tudna e ott élni boldogan válaszolta , hogy igen. A férj erre azt mondta, hogy õ viszont már nem.
Több mint 20 éve itt élnek a vén Európa közepén, három magyarajkú fiúgyerekükkel.
F. Dia
fd (fd)
 


F. Dia! Ez is de szép történet! Kép Jó ilyeneket olvasni. Ebben az is benne van hogy egymást mennyire szerethetik. Szerintem is ott éljen az ember, ahol a legboldogabb tud lenni. Én imádom Budapestet, minden szörnyûségével együtt. De lehet hogy a férjem szive szerint elmegyünk külföldre, de nem hiszem hogy pár évnél tovább maradnánk.
Nem gyökértelenedik el nagyon az ember ha távozik? Idegen nyelv idegen szokások, emberek. Talán ettõl tartanék legjobban, hogyha visszajövök, már ki leszek zökkenve ebbõl, de nem tudok teljesen abban élni sem. Mit gondoltok?

Zsunya

 
 


Hahó!!!

Megint erre tévedtem, és elolvastam a sorokat utólag... Elkezdtem irogatni a kiadásokat, fõleg azért, mert ez a hónap nagyon húzós... Most vettünk lakást (részletre), és minden negyedéves részletet most kell befizetnünk, hát egyet mondhatok, mintha a fogamat húznák. De felírtam mindent, ahogy tanácsoltátok... a kiadások nem csökkentek, de így legalább látjuk, hogy mi mennyi.


Üdv:

Barbara
 
 


Csak pár szót szeretnék mondani a magyarországi helyzetrõl. Azt hiszem, abban megegyezhetünk, hogy a skandináv országok "valamivel" jobban élnek, mint mi. Nekem sok finn, észt tanárom volt, akik imádták országunkat, az itteni melegséget, barátságot, pezsgést, és volt koreai, uruguai-i osztálytársam a középiskolában, akik ittmaradtak. Szerintem itt nagyon jól lehet élni, és a magyar nép nagyon különleges, és az az egy biztos, hogy inkább jellemzõ rá a panaszkodás, mint az amerikai happy hangulat. bocs, hogy off voltam. Timi
 
 


Az hogy hol lehet könnyen megélni az leginkább attól függ, hogy ki mit csinál, tehát mennyit keres az ország átlagjövedelméhez képest. Itthon is remekül elvan egy középvezetõ vagy sikeresebb menedzser. Viszont halódik a tanár és a bolti eladó. (hasra ütve) Az a külömbség, hogy az adott országban mi a létminimum. Mennyi az a pénz amibõl életben lehet maradni. Mennyi átlagosan az egy fõre jutõ négyzetméterszám a lakásban. Egy átlagbérbõl fussa e lakásra autóra simán? Amerikában aszem nem szokás házat venni, hanem bérelni szokták. De a lakásbérlet nem teszi ki egy komplett keresetet. Vagy nem akkorák a kamatok kölcsönre hogy 4-5szörösét fizeted vissza az eredeti összegnek. Vagy teszem azt nem vagy alapból hitelképtelen. Mert ma itthon aki nem keres nettó 150 fölött az az OTP-nál alapból hitelképtelen, tehát max jelzálogra vehet föl kölcsönt. Ja és kiszámitható a jövõ kb. Nem pedig igy (maradva a hitelnél, mivel külföldön ez nagyon elterjedt vásárlási mód) hogy a hosszabb lejáratú hitelek esetében nincs garantálva a fix kamat.

Persze lehet hogy nincs igazam, dehát. Kép

Zsunya

 
 


Kedves Zsunya! Rosszul tudod,mert itt Amerikaban mar a fiatal hazaspar is VESZ egy hazat(esetleg lakast,de inkabb hazat),mert anyagilag sokkal,de sokkal jobb,ha a banki torlesztest fizeted (nagyon kedvezoek a kamatok!!!),mintha a havi berletet.Nekunk is,harom gyerekkel mar ez a masodik sajat hazunk (elkoltoztunk),es egyaltalan nem veszes,pedig en nem dolgozom,regota ("GYES-en" vagyok: ))),es csak a ferjem keresete van,megis vidaman eldegelunk egy gyonyoru,hatalmas kertes hazban....Sziasztok.
CA
 


CA Gratulálok! Igy meg pláne. Kép

 
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: