Új privát üzeneted érkezett!

Szerintem ijedség; mert ijedelem-ség. De nem fix Kép
Jamina
 
 


ijedség = megijedés
ijedtség = ijedt állapot
Névtelen
 


Köszi Névtelen, de a kérdés az volt, hogy a fenti mondatba melyik kell!
Kíváncsi
 

 
 

Kíváncsi! Szerintem is ijedség, ahogy Jamina is írta.
Zsuzsa
 
 


Mindenki,
és Kíváncsi: visszavonom, amit a Túl az első napokon-os tiopikban írtam Kép: Meg voltam róla győződve, hogy ijedtségnek kell írni.

Nos, hosszas elmélkedés után arra a meggyőződésre jutottam, hogy ebben az esetben mind a 2 jó.
Kép
Zs.

Zsóka
 
 


Elbizonytalanodtam, a férjem szerint dt. Bár lehet, hogy Zsókának van igaza! Végülis: ijedelem is történt, meg ijedt állapot is létrejött...
Zsuzsa
 
 


Zsuzsa,
na ez az Kép. Én is pont ezért gondoltam, hogy az adott szituban mind2 jó... Kép
Zs.

Zsóka
 
 


Kíváncsi, ahogyan Te is írtad Kép
Üdv. névtelen
Névtelen
 


Köszi mindenkinek! Mostmár nagyon tudom! Kép
Kíváncsi
 


Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk

Kezdjük tán a jó szóval: Tárgy esetben jót.
Ámde tóból tavat lesz, nem pediglen tót.
Egyes számban kő a kő, többes számban kövek.
Nőnek nők a többese, helytelen a növek.

Többesben a tő nem tők, szabatosan tövek,
Aminthogy a cső nem csők, magyarföldön csövek.
Anyós kérdé van két vőm, ezek talán vövek?
Azt se tudom mi a cö, egyes számú cövek?

Csók - ha adják - százával jó, ez benne a jó.
Hogyha netán egy puszit kapsz, annak neve csó?
Bablevesed lehet sós, némely vinkó savas,
Nem lehet az utca hós, magyarul csak havas.
Miskolcon, ám Debrecenben, Győrött, Pécsett, Szegeden,
Mire mindezt megtanulod, beleőszülsz idegen.

Agysebész, ki agyat műt, otthon ír egy művet.
Tűt használ a műtéthez, nem pediglen tüvet.
Munka után füvet nyír, véletlen sem fűvet.
Vágy fűti a műtősnőt. A műtőt a fűtő.
Nyáron nyír a tüzelő, télen nyárral fűt ő.
Több szélhámost lefüleltek,
Erre sokan felfüleltek,
Kik a népet felültették,
Mindnyájukat leültették.
Foglár fogán foglyuk van.
Nosza tömni fogjuk.
Eközben a fogházból megszökhet a foglyuk.
Elröppenhet foglyuk is, hacsak meg nem fogjuk.

Főmérnöknek fáj a feje, vagy talán a fője?
Öt perc múlva jő a neje, s elájul a nője.
Százados a bakák iránt szeretetet tettetett,
Reggelenként kávéjukba rút szereket tetetett.
Helyes, kedves helység Bonyhád, hol a konyhád
helyiség.
Nemekből, vagy igenekből született a nemiség?

Mekkában egy kába ürge Kába kőbe lövet,
Országának nevében a követ követ követ.
Morcos úr a hivatalnok, beszél hideg s ridegen,
Néha játszik, nem sajátján, csak idegen idegen.
Szeginé a terítőjét, szavát részeg Szegi szegi,
Asszonyának előbb kedvét, majd pedig a nyakát szegi.
Elvált asszony nyögve nyeli a keserű pirulát:
Mit válasszon: a Fiatot, fiát vagy a fiúját?

Ingyen strandra lányok mentek,
Minden előítélettől mentek,
Estefelé arra mentek,
Én már fuldoklókat mentek.

Eldöntöttem megnősülök, fogadok két feleséget.
Megtanultam, hogy két fél alkot és garantál
egészséget.
Harminc nyarat megértem, mint a dinnye megértem,
Anyósomat megértem, én a pénzem megértem.

Hiba mentes mentő vagyok,
Szőke Tisza partján mentem,
Díszmagyarom vízbe esett,
Díszes mentém menten mentem.

Szövőgyárban kelmét szőnek.
Fent is lent, meg lent is lent.
Kikent-kifent késköszörűs
lent is fent meg fent is fent.
Ha a kocka újfent fordul: fent a lent és lent is fent.

Hajmáskéren pultok körül körözött egy körözött,
Hagyma lapult kosarában, meg egy adag körözött.
Fölvágós a középhátvéd. Három csatárt fölvágott.
Hát belőle vajon mi lesz? Fasírt-é vagy fölvágott?

Díjbirkózó győzött tussal,
Nevét írják vörös tussal,
Lezuhanyzott meleg tussal,
Prímás várja forró tussal.

Határidőt szabott Áron,
Árat venne szabott áron.
Átvág Áron hat határon,
Kitartásod meghat Áron.

Felment - fölment, tejfel - tejföl, ...
Ne is folytasd barátom!
Első lett az ángyom lánya a fölemás korláton.

Magyarország olyan ország, hol a nemes nemtelen,
Lábasodnak nincsen lába, aki szemes szemtelen.
A csinos néha csintalan, szarvatlan a szarvas,
Magos lehet magtalan, s farkatlan a farkas.
Daru száll a darujára s lesz a darus darvas.
Rágcsáló a mérget eszi, engem esz a méreg.
Gerinces vagy rovar netán a toportyán féreg?

Egyesben a vakondokok vakond avagy vakondok?
Hasonlókép helyes lesz a kanon meg a kanonok?
Némileg vagy nemileg? Gyakori a gikszer.
"Kedves egesz seggedre!" köszönt a svéd mixer.
Arab diák magolja: "tevéd, tévéd, téved,
Merjél mérni mértékkel, mertek, merték, mértek.

Pisti így szól: "Kimosta anyukám a kádat!"
Viszonzásul kimossa anyukád a kámat?
Óvodások ragoznak: "Enyém, enyéd, enyé",
Nem tudják, hogy helyesen: tiém, tiéd, tié.

A magyar nyelv, remélem meggyőztelek barátom,
Külön leges-legszebb nyelv, kerek e nagy világon.
Névtelen
 


Sziasztok!

Lehet, hogy volt róla már szó de sajna nincs időm visszaolvasni. Leírná valaki az ik-es ige szabályait. Vagyis mikor használom, hogy pl. eszek, v. eszem. Remélem értitek mire gondolok. Eddig akiket kérdeztem pontosan nem tudták.

Tina
 


Tina,
ha ikes az ige - pl. alszik, játszik -, akkor egyes szám első személyben "m" szerepel a ragozás végén. Ha viszont nem ikes, pl. olvas, ír, akkor k-val végződik. Szerintem ez idáig egyszerű, de ha valamit kihagytam, vagy nem erre gondoltál, kérdezz nyugodtan! Kép
Kíváncsi
 


Kíváncsi,
ez így tényleg egyszerűnek tűnik.Kép

Köszi, Tina
 


Kiváncsi: ez nem ilyen egyszerű.
Az ikesnél mindig m, de a nem ikesnél attól függ, hogy tárgyas vagy alanyi ragozás. Pl olvasom a könyvet vagy olvasok valamit.
cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Cory,
köszi a kiegészítést!
Kíváncsi
 


Ezen megy nálunk a vita. Kép A párom kiváncsi féle röviditett verzióval érvel, én meg kötöm az ebet a karóhoz, hogy van kétféle ragozás. Éljen, nekem van igazam. Kép Köszi!

 
 


Cory,
Neked is köszi!

Tina
 


Nem értemKép A folyik, az ikes ige, nem?...

Lányok!
A személyes névmásokat nagybetűvel írjuk, ha levelezünk. Legalábbis így illikKép. De mi a helyzet, pl. a "neked", "nálad", "hozzád", stb. szavakkal? Nekem már sokszor furcsán hat, ha ezt látom:
"Mikor Nálad voltam, akkor a Te könyveidet Tőletek elhoztam, hogy Neked ne kelljen cipelned! Remélem, legközelebb is szívesen láttok Nálatok/Magatoknál, mert szeretnék még menni Hozzátok"
Brrr. Ez így biztosan nem jó. Nem elég, ha egy ilyen rettenetben csak a "TE" kezdőbetűje nagy? Szerintem az is kifejezi a tiszteletet...

Csi
 
 


Csi,
de azt azért mégse mondhatod, hogy én folyok, nem? Kép Itt van valami emlékeim szerint a cselekvő és szenvedő tartalmat hordozó igékkel...(?Kép)
Na igen, ha az ember már elkezdi boncolgatni a dolgot, előkerülnek furcsaságok is. Pl, rögtön ott a játszik ige, amelyiket egyes szám második személyben természetesen játszol-nak kell mondani, mégis sokan mondják (helytelenül): játszasz. Tiszta sor, ha az ige ikes, akkor játszol, alszol, hintázol, tekézel, focizol, stb. De mi a helyzet pl. a fürdik igével, aminek legfeljebb régies alakja lehet a fürdöl, amit gyakrolatilag teljesen kiszorított a fürdesz? Vagy itt a hazudik, amelyiknek a ragozása hasonló.
Nyelvész kéne ide, aki ismerteti a szabályokat, de legalább egy magyartanár.
Gyuzsu, szólítunk!!! Kép
Megint Csi,
valahol azt olvastam, ma már modorosnak számít a nagybetűs személyes névmások használata. E tekintetben is kellene valami közös nevező!
Kíváncsi
 


Kíváncsi!
Nekem úgy rémlik , hogy a fül is szerepet játszik...Mintha ezt hallottam volna a Szószólóban. Egyébként olyan kövér disznó vagyok, hogy lefolyok a székrőlKépKépKép Látod, hogy lehet?Kép
Nekem is modorosnak tűnik a SOK nagybetű. Pont emiatt kérdeztemKép
És mi a helyzet a magázással? Tiszteletlennek tűnik nekem a "Maga szerint...", de helytelen is?

Ebben a pillanatban hallottam egy érdekeset: Kenya nem Kenya, hanem Kenia, csak fél évszázada egy magyar térképen az "i" betűt helytelenül "y"- nak írták le, így kiolvasva "kenya" lett! Jé, ez viccesKép

Csi
 
 


Úgy tudom, (magyar szakos egyetemista bnőm mondta)
hogy csak a Te (ill. magázódásnál az Ön) szócskát ilik nagybetűvel írni. A többi személyes névmást tévedésből írják úgy a népek, azt hiszik, ha a Te-t így kell írni, akkor mindet...

Zsóka
 
 


Csi,
akkor mondok másikat! Besz.rok rajtad! Kép
Kíváncsi
 


Juj!
Rajtam, vagy tőlem?
Nem mindegy!Kép
Csi
 
 


Lám, micsoda jó kis nyelvünk van! Kép
 


Gyuzsu, gyere ide, adunk egy kis melót! Kép
 


Sziasztok! Itt vagyok. Bár töredelmesen bevallom, hoyg sose voltam egy nagy nyelvtanos, de megküzdök vele!Kép
Zsuzsa
ui.: Bár azt hiszem ma nem lesz időm végigolvasni azt, amit eddig írtatok!
 
 


Az ikes igéknél valóban zavar van, vagy nem is?Kép
Kíváncsi. az általad említetteken (fürdesz) kívül pl. a felszólító módú alakok egyes szám 3. személyben (ő) helyesen: pl.:játsszék!, de ezt már archaikusnak vayg kissé modorosnak érezzük, és a játsszon! alak vált elfogadottá.
VAlószínűleg arról van itt szó, hogy az ikes ragozás előbb utóbb ki fog kopni a nyelvből, és a változás kellős közepén vaygunk. Egyes alakoknál még él az ikes ragozás, de a paradigmasor más helyein már egybemosódott a nem ikes alakokkal.
Persze az örök kérdés, hogy melyik időpillanattól tekintünk valamit változásnak, és meddig szabálytalan használatnak?

A "maga" szabályos, de kevésbé választékos stílusárnyalatú, mint az "ön". Ennek ellenére pl. az esti gimis osztályaimat "maguk"-ként szólítom meg, ebben az esetben ennek van egy közvetlensége, az önözés náluk személytelenebbé tenné a kommunkációt.
De pl. egy olyan előadáson, ami néhány alkalom csupán, tehát személyes kapcsolatok kialakulására nem igen van mód, udvariasabb az önözés. Szóval a stílusérzékünkre van bízva a dolog.Kép
Zsuzsa
 
 


A személyes névmást levélben akkor írjuk nagybetűvel, ha megszólítunk valakit. Szeritnem a nálad, veled stb. inkább csak lángoló kamaszszerelem idején csupa nagybetű. (Legalábbis az egykori leveleimben úgy volt.)

sofka
 
 


Sziasztok!

Bár az ik-es igéknél már "futottunk egy kört", amelyben megállapítottuk, hogy mindkettő helyes, (eszek, eszem is), de tegnap este hallgattam a Mindentudás Egyetemét és az ott elhangzottak itt megtalálható(a)k: Kép

http://www.origo.hu/mindentudasegyeteme/nadasdy/20031117nadasdy1.html?pIdx=10

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Juca,
az "eszek" helyes lenne?? Szerintem csak igekötővel, pl. megeszek mindent.
Kíváncsi
 


Kíváncsi!

Már nincs erőm mégegyszer leírni. Kép Az archívban, 2003. jan. 14. kedd, 21.11 körül volt erről szó. Nézz el oda, érdemes! Használhatsz "eszek"-et, csak nem vagy irodalmi. Nekem mondjuk máig bántja a fülemet az "avval", de elfogadom, hogy az is helyes.

Nem vagyok nyelvészprofesszor, de aki a Mindentudás Egyetemét tartotta, igen.

Üdv: Juca (aki ezt az "-ik"-es problémát először felvetette. Kép)

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Sziasztok!
Szerintem Nádasdy előadására nem teljesen jogos itt hivatkozni, mert az a nyelv változásáról szól. A nyelvtant érintő változások jó része pedig úgy keletkezik, hogy először helytelennek ítéli a többség az új változatot, aztán vagy beépül a nyelvbe, vagy nem. Az ikes igékkel kapcsolatban is azt mondta, hogy van egy olyan tendencia, h. sokan úgy ragozzák őket, mintha nem ikesek lennének. De szerintem ez még egy képlékeny dolog.

Liana
Liana
 


Nem vagyok nyelvészprofesszor, de én is írtam erről nov. 6. 21.03. Szerintetek mitől(pontosabban mettől) változás, és mitől pongyola vagy helytelen használat bármilyen nyelvi jelenség? Ill. hogyan ítéljünk meg egy-egy jelenséget, mielőtt az MTA áldását adja rá, vagy elveti?
Zsuzsa
 
 


Sziasztok!
Van az Interneten valahol idegen szavakat és kifejezéseket magyarázó oldal, netán szótár?
Nem lelemKép
Csi
Névtelen
 


Sziasztok
Tudja v.ki, hogy kell írni a FEST szót felszólító mód, egyes szám második személyben ???
Kriszta
Nyanya
 


Fess vagy fessél. Kép

Virág
Virág
 


Nyanya, fess, fessél, illetve fesd, fessed, az alanyi, illetve a tárgyas ragozás szerint. Ezt kérdezted? Puszi, Klára
És Boldog Karácsonyt mindenkinek!
Klára
 


Virág, Klára
köszönöm, Klára második variációja a fesd, fessed érdekelt.
Akkor igy: Ne fesd az ördögöt a falra Kép
Mindenkinek Boldog Karácsonyt kívánok
Kriszta
Nyanya
 


Nektek is boldog karácsonyt! Kép (Hogyan felejtkezhettem el a tárgyas ragozásról???)

Virág
Virág
 


Sziasztok!!! Klara, és a festsd helytelen???Kép Nyanyaval ugyanis a hajamrol beszélgettünk, ö irta erre, hogy festd, én +, hogy szerintem festsd... Akkor fesd??? Fessed OK, de az nem tetszik... Ja, amugy a soksoksok hibaért a szgépem billentyüzete a felelös!!! Valamennyire azért tudok helyesen irni...Kép
BOLDOG KARACSONYT MINDEN ERRE JARONAK!!!

Kép
Vendég
 


Kukacz,
Helytelen. Kép Alap: "fest". A felszólító mód tárgyas jele egyesszám második személyben a "d" vagy a "jad", "jed". Azt hiszem, az egyszerűsítés elve alapján a "t" kimarad, és a "j" teljesen hasonul az "s"-hez. Kép

Virág
Virág
 


Virág
köszi
a Fessed nekem is Ok volt, csak nem tetszik. A teljes hasonulás meg nem jutott eszembe. Hiába, korral jár Kép
Kriszta
Nyanya
 


HöHö... Köszi... Kép

Kép
Vendég
 


Az ő térde/térdje fáj. Melyik?
Gondolom a térdje, de van egy csomó ilen sz (most több nem jut eszembe), aminél bizonytalan vagyok.
nebuló
 


jav: van egy csomó ilyen szó
nebuló
 


Térde. Kép De: kardja, partja, pártja, leopárdja. Mik azok a szavak?

Virág
Virág
 


Sziasztok!

A lepisil ige többes számú tárgyas ragozása hogy van?

-lepisiljük
-lepisilitek
-lepisilik/lepisilják?

-Afonya
Névtelen
 


lepisilik, lepisilitek, lepisilik. Kép

Virág
Virág
 


kosziKép

-Afonya
Névtelen
 


csúszda vagy csúzda?Kép Mondjuk így leírva, már látom, hogy az első lesz a helyes...

-Afonya
 
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: