Új privát üzeneted érkezett!

A turmixgépnek és a mai késeknek rozsdamenetes az anyaga azzokkal nyugodtan lehet vágni a padlizsánt.

Akinek nincs turmixgépe probálkozhat krumplinyómóval is. Kép

A majonézes változatnak selymesebb az állaga és szelídebb az íze.

Én grill rácson szoktam sütni és alátolok egy másik tepsit, hogy ne csöpögjön a leve.
Érdemes sütés elött megszúrkálni egy pár helyen, mert felrobbanhat. Nekem már egyszer sikerült bombát gyártani. Kép Kép

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Padlizsánkrém ötlet: egy kis lecsó+sok friss reszelt fokhagyma, vagy szezámpaszta+szezámolaj. Mindkettõ finom.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
 
 


Ildi!
A sztrapacska finom juhtúróval vagy káposztával. A káposztát uu kell megdinsztelni, mintha káposztás kockát készítenénk.

A juhtúros sztrapacska még nagyon finom pörkölthöz köretként galuska helyett (a kalória bomba miatt csak egy évben egyszer Kép )

Phaedra
Phaedra
 

 
 

Sziasztok!

Bár nem én kértem, de nagyon örültem a tócsni receptnek! Holnap ki is próbáljuk Kép
az a gánca is jól hangzik.

bogancsi, aki szintén nem egy konyhatündér, de sok a gyereke Kép

bogancsi
Zsófi-Juli-Dani-Tomi :-)
 


Két egyszerû édesség:

Gesztenyegolyók

hozzávalók:
25 dkg gesztenyemassza
5 dkg vaj
kakópor, porcukor

A gesztenyemasszát törjétek össze villával, tegyetek hozzá 2 evõkanál porcukrot, 5 dkg vajat, 3-4 evõkanál kakóport. A masszát keverjétek ki, formázzatok belõle kis golyókat! Ha édesszájúak vagytok, akkor a kész golyókat hempergessétek meg átszitált porcukorban is!

*****

Majomkenyér

hozzávalók:

25 dkg ráma margarin
30 dkg porcukor
3 evõkanál liszt
1 tojás
3 púpozott evõkanál kakaó
10 dkg dió
15 dkg babapiskóta

Habsütõben vagy jénai tálban gõz fölött kb. öt perc alatt összefõzöm a margarint, a porcukrot, alisztet, a felvert tojást és a kakaót. Közben állandóan keverem.
Durvára vágom a diót, majd összemorzsolt babapiskótát keverek bele.
Õzgerincformába vagy alufólia tálba öntöm a masszát. Amikor kihûlt, hûtõbe teszem. A formából kiborítom, és utána felszeletelem.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Na sziasztok!

Csak idetaláltam én is...Kép

A lapcsánkát én csak lapcsánkának ismerem. A nagyanyám csinálja a legjobbat. Krumplit lereszeli, liszt + fokhagyma + bors --> olajban kisütni (kis halmokat villával szétlapítani). Én imádom!


Padlizsánkrém: régebben el sem tudtam képzelni, hogy megegyem. Most meg egyenesen imádom. Anya úgy szokta csinálni, hogy teflonban forgatja, megpirítja, hideg vízbe teszi (ettõl könnyen lejön a héja). Miután megpucolta, tesz hozzá apróra vágott vöröshagymát, olajat, sót, borsot, és fakanállal összetöri. Én ugyanígy csinálom, csak én összeturmixolom, mert úgy nem nagyon szeretem, ha darabos.

A juhtúrós csirkemellet próbáltátok már? Csirkemellet apróra v. csíkokra kell vágni, megpirítani, sózni, borsozni, majd amikor készen van, rárakni a juhtúrót és összepirítani (amíg a túró meg nem olvad). 1 csirkemellhez kb. 25-30 dkg túró kell. Sültkrumplival nagyon finom.Kép


Bigacsiga,
én most tök ugyanezt csináltam, csak ht. kekszbõl.Kép

Szila
Szila
 


Sziasztok!
Eddig csak olvasó voltam (és sok jó tippet kaptam), most szeretnék én is megosztani veletek egy-két nálunk bevált receptet.
Az egész család imádja a halat és van két jó halleves receptem, a színérõl neveztük el õket.


Fehér halleves

Hozzávalók: 1 nagy fej vöröshagyma,
50 dkg burgonya,
40 dkg hal (filézett),
2 ek olívaolaj,
2 dl tejszín,
2 húsleves kocka,
2 babérlevél, õrölt bors, kakukkfû.
A nem túl apróra vágott vöröshagymát az olajon megpirítjuk, vízzel felöntjük, hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát és a fûszereket. 5 percig lassú tûzön fedõ alatt pároljuk. Hozzáadjuk a halat és a tejszínt (a fõzõs tejszínt már most hozzáadhatjuk, amit habbá kell verni, azt csak a végén), és az egészet puhára fõzzük.

Piros halleves

Hozzávalók:
40 dkg halfilé,
8 dl hallé kockából,
1 kis dbz paradicsompüré,
2db vöröshagyma,
1 dl száraztészta (makaróni),
30 dkg mirelit zöldség,
2-3 ek kapribogyó,
½ dl friss kapor.
A vizet felforraljuk a paradicsomkonzervvel és a leveskockával. Beletesszük a felaprított hagymát, a makarónit és a zöldségeket. A halat csak a végén adjuk hozzá, mert az 2-3 perc alatt megfõl.

Francia sült csirke
kb 1 kg csirkemell vagy comb,
1 teáskanál só, 1/4 teáskanál bors,
1-2 evõkanál frissen facsart citromlé,
2 dl tejszín,
2 evõkanál mustár,
1 evõkanál burgonyaliszt,
1/2 citrom reszelt héja,
esetleg 1 evõkanál friss vagy 1 teáskanál száritott tárkony,
2 dl reszelt sajt.
Kivajazott tepsibe tesszük a húst, sózzuk, borsuzzuk, citromlevet csöpögtetünk rá. A többi hozzávalót összekeverjük és a húsra öntjük. 200 fokon 35-40 percig sütjük. Le lehet fagyasztani.

Banános csirke
60 dkg csirkemell,
fehérbor, tárkony, õrölt feketebors, só,
3-4 banán
2 dl tejszín
10-15 dkg márványsajt
Kb. 1,5 liter vízbe öntjük a bort (el is maradhat), hozzáadjuk a fûszereket és a húst megfõzzük benne.
Ha kicsit kihûlt felvágjuk a húst vékonyabb szeletekre, kivajazott tepsibe rakjuk. A leszûrt fözõlébõl a hús alá öntünk egy keveset, rákarikázzuk a babánt, ráöntjük a tejszint, és rámorzsoljuk a márványsajtot. 200 fokon kb. 20 pecig sütjük.


Túrópuding

25 dkg túrót elkeverünk 6 evõkanál cukorral, 1 vaníliával és 1 citrom reszelt héjával. 4 dl tejszínt habbá verünk. 1 evõkanál zselatint megduzzasztunk 1 dl langyos vízben, és a felvert tejszínnel a túróhoz keverjük. Fóliázott formában öntjük és 3-4 órára a hûtõbe tesszük. Így könnyû kiborítani. Gyümölcsöntettel nagyon finom.

Gyümölcsöntet

Fél liter vízben elkeverünk 2,5 lapos evõkanál burgonyalisztet és 3 evõkanál cukrot. Állandó keverés mellett felforraljuk, és belekeverünk kb. 2 dl friss vagy fagyasztott (fagyosan) gyümölcsöt. Eper, málna, áfonya stb.

Répás süti - kicsit furán hangzik, de érdemes megkostólni.
4 tojást felverünk 4 dl cukorral. 4 dl lisztet, 2 kávéskanál szódát, 2 kávéskanál sütõport, 2 kávéskanál vaniliás cukrot és 4 kávéskanál fahéjat összekeverünk és a tojásos habhoz adjuk. 6 dl reszelt répát elkeverünk 2 dl olajjal és ezt is a masszához adjuk. Nagy tepsiben 150 fokon sütjük kb. 1 órát. Ha kihûl a tetejét megkenjük:
20 dkg ömlesztet sajtot 6,3 dl porcukorral és 10 dkg olvasztott vajjal összekeverünk. Közvetlenül a felkenés elõtt készítsük el. A tetejét megszórjuk darált mandulával.
Lehet fagyasztani is, ha marad.

Én egyébként nagyon sokféle sütit lefagyasztok (ha marad), hogy ha hirtelen jön vendég meg tudjam kinálni.
Jó étvágyat!

Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
 


Hol vagytok Lányok?

Csak most találtam rá az oldalra, muffinrecept keresése közben. Másutt már találtam néhányat, mielõtt közreadnám elõbb sürgõsen ki kell próbálnom...
Addig is kedvenc mézeskalács receptemet adom ( az oldalt olvasva az ember boszorkájának hirtelen éjjel-nappal sütni támad kedve)

Pihepuha mézes

80 deka liszt
30 deka cukor
4 tojás
5 deka vaj, vagy margarin
2 ek. szódabikarbóna
4 ek. méz
mézes fûszerekbõl egy teáskanállal, õrölt állapotban
( nem jobb, ha sokat teszel bele):
-szegfûszeg
-ánizs
-szerecsendió-virág (nagyon pici kell belõle)
-fahéj
citrom és narancshéj helyett én tiszta illóolajakat
használok, 4-5 csepp elég .

Akkor a legjobb, ha a lagyos-meleg hozzávalókat sok türelemmel és kedves gondolatokkal szépen átgyúrod, amíg kedved van hozzá. Akadnak, akik szidják, hogy összeálljon -én kipróbáltam, nálam a biztatás segített neki...
Mélyhûtõbe szoktam tenni már novemberben több adagot, hogy sütõs kedvemben csak elõ lehessen kapni.
Karácsonyra így is szinte csak morzsák maradnak.

Tudtok olyan mogyorós sütirõl, amibõl nem kõ lesz?

Üdv: Füvesboszi


Sziasztok!
Én is csak most találtam ide, szintén muffin-keresés közben. Én a PADLIZSÁN-krémet télire szoktam eltenni, sajnos télre nem marad, mert az 5 személyes család idõ elõtt felfalja. Már azon gondolkodom, hogy el kéne dugni. Persze úgyis megtalálják.
Recept: szintén lapon, sütõben megsütöm, lehántom, összetöröm. Elektromos darálon ledarálok hagymát, zöldpaprikát, paradicsompaprikát. Arányok(1kg padlizsán,1/2 hagyma, 1-1 kg paradicsom paprika, idén csak paradicsompaprikából van, ezért már szinte nincs is belõle.)
Olajon megdinsztelem a ledarált hagymát, majd a paprikákat hozzáadom, majd a padlizsánt, fûszerezem: majornna, babérlevél, bors, só, Ízlés szerint, amit akrasz.Lecsó szerûen megsütöm, majd kis üvegekbe beleöntözgetem, olajat öntök a tetejére tartósitás miatt. Jó étvágyat, nem fog elállni tavaszig. Üdv: Gabóca
Gabóca
 


Sziasztok!
Én is csak most találtam ide, szintén muffin-keresés közben. Én a PADLIZSÁN-krémet télire szoktam eltenni, sajnos télre nem marad, mert az 5 személyes család idõ elõtt felfalja. Már azon gondolkodom, hogy el kéne dugni. Persze úgyis megtalálják.
Recept: szintén lapon, sütõben megsütöm, lehántom, összetöröm. Elektromos darálon ledarálok hagymát, zöldpaprikát, paradicsompaprikát. Arányok(1kg padlizsán,1/2 hagyma, 1-1 kg paradicsom paprika, idén csak paradicsompaprikából van, ezért már szinte nincs is belõle.)
Olajon megdinsztelem a ledarált hagymát, majd a paprikákat hozzáadom, majd a padlizsánt, fûszerezem: majornna, babérlevél, bors, só, Ízlés szerint, amit akrasz.Lecsó szerûen megsütöm, majd kis üvegekbe beleöntözgetem, olajat öntök a tetejére tartósitás miatt. Jó étvágyat, nem fog elállni tavaszig. Üdv: Gabóca
Névtelen
 


Sziasztok!
SOS:
hogyan kell csipetkék csinálni bablevesbe?
Hogyan kell megsütni a sûtõtököt? Kell vmivel fûszerezni?

Még vmi: tudnátok ajánlani finom kaja receptet, amolyan "férjek kedvencét"?

Köszi elõre is:
ÁgciKép

Kép
 
 


Ágci!

Ahogy én csinálom:

Csipetke: liszt, tojás, pici só. Jó keményre összegyúrom, hogy könnyû legyen elcsipkedni!

Sütõtök: Én picit megszórom cukorral, miután összevágtam és benne van a tepsiben, mert édesszájúak vagyunk!

Férj kedvenc: az enyémnek nagyon sok van... Kép

Kata

KépKép


KépKép
 
 


Marhahús

A tévhitekkel ellentétben a marhahús nagyon jó élelem forrása a szervezetünknek. Kevés zsírtartalmánál fogva könnyen emészthetõ, magas fehérjetartalmú. Párolva, sütve fõzve nagyszerû ételek készíthetõk belõle, nemcsak a húsleves alapanyaga. Zöldségekkel kombinálva, ízletes ételeket varázsolhatunk a család asztalára. Íme két könnyen elkészíthetõ különlegesség.

Mediterrán zacskós marhasült

Hozzávalók:
60 dkg marhacomb

zöldbors
majoránna
kakukkfû
3 gerezd fokhagyma.

A mártáshoz:
1 nagy fej vöröshagyma
20-dkg zöld olíva bogyó
40 dkg friss paradicsom
4-5 gerezd fokhagyma
1 dl olaj
sütõzacskó

Elkészítés:
A húst az inaktól és zsiradéktól tisztítsa meg. Sózza, borsozza, az apróra vágott fûszerekkel dörzsölje be. A fokhagymát szúrkálja a húsba.

Helyezze sütõzacskóba, lezárva, saját levében süsse meg, a sütési idõ kb. 1-1,5 óra, a hús minõségétõl függõen.

Közben készítse el a mártást. A hagymát vágja apróra, a paradicsomot kis kockára. A forró olajon pirítsa meg a hagymát, adja hozzá az olívabogyót, majd a friss paradicsomot. Lefedve addig párolja míg a paradicsom péppé sûrûsödik. Az utolsó percekben adjon hozzá ízlés szerint fokhagymát durvára vágva. Forralja még kb. 5 percig. Ízesítse kevés cukorral, ha a paradicsom savanyú lenne.
A húst szeletelje fel, rendezze elõmelegített tálra és öntse le a mártással. Burgonya krokettel kínálja.


Örmény hússaláta

Hozzávalók:
60 dkg sovány marhahús
Zöldségek:
1 fej vöröshagyma
1 sárgarépa
1 zeller
néhány szemes bors
1 csg friss lestyán
1 csg friss borsikafû
1 dl fehér bor
1,5 l víz
A mártáshoz:
2 dl kefír
2 evõkanál majonéz
1 kávéskanál mustár
2 evõkanál darált dió

bors
bazsalikom levél

A zsírnélküli marhacombot, a zöldségekkel ízesített lében fõzze puhára. Mikor a hús megpuhult vegye ki a lébõl és hûtse le.

A mártáshoz 1 doboz kefirt keverjen el 2 kanál majonézzel, 1 kávéskanál mustárral. Adjon hozzá 2 kanál darált diót, ízesítse sóval és borssal.

A kihûlt húst egy villa segítségével szedje szálaira. A szálas húst keverje a mártáshoz, tetejét szórja meg kevés dióval és apróra vágott friss bazsalikom levéllel. Jól behûtve friss kenyérrel kínálja.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Paprikasaláta szõlõvel és juhsajttal

Hozzávalók
3 paprika (lehetõleg 1 sárga, egy piros, egy zöld húsú)
3 ek borecet
1 tk méz
4 ek olaj
40 dkg szõlõ (lehetõleg apró magokkal)
12 dkg juhsajt


Elkészítés:
A paprikát mossa meg, a csumáját vágja ki és szeletelje vékony csíkokra.

Keverje össze a borecetet a mézzel és az olajjal, sózzal meg. Keverje hozzá a paprikát és kb fél órára tegye hûtõbe. Idõnként keverje meg.

A szõlõt eközben mossa meg, szemezze le. A juhsajtot tördelje kis darabokra.

Keverje össze a szõlõt a sajtot és a paprikát. Tegye tálba, szórja meg borssal és frissen tálalja.

Túró-szõlõ torta

Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
15 dkg vaj
1 tojássárgája
7 dkg porcukor
kb. 2 dl tejföl
csipet só
A töltelékhez:
25 dkg túró
20 dkg vörös szõlõ, felezve, szükség szerint kimagozva
1 dl tejföl vagy joghurt
1 csomag vaniliás cukor
4 evõkanál sárgabaracklekvár
2-6 evõkanál porcukor (ízlés szerint)
1 evõkanál víz

Elkészítés:
A tészta anyagait annyi tejföllel gyúrja össze, hogy rugalmasan puha tésztát kapjon. Tegye hûvös helyre, és egy óráig pihentesse, majd nyomkodja egy kb. 25 cm-es kivajazott tortaformába úgy, hogy pereme is legyen. 200 °C-os sütõben süsse aranysárgára.

Közben a szõlõt mossa meg, szemezze le, a szemeke vágja félbe és magozza ki.

Egy tálban keverje össze a túrót a tejföllel (vagy joghurttal), a vaníliás cukorral és a porcukorral. A masszát terítse a kihült tésztára és egyengesse el. A tetején rendezze el a szõlõszemeket akár több rétegben is.

A sárgabaracklekvárt törje át szûrõn, tegye kis lábosba, adja hozzá a vizet, és kevergetve addig hevítse, amíg egyenletes nem lesz. Ezután öntse egyenletesen a szõlõre és hagyja kihûlni.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Zöldséges-csirkés rizs

Hozzávalók:
egy egész csirke
zsír
2 közepes fej vöröshagyma
10 dkg sárgarépa
10 dkg fehérrépa
5 dkg zeller
10 dkg zöldborsó
1 csomó zöldpetrezselyem
5 dkg gomba
25 dkg rizs
15 dkg reszelhetõ sajt
só, törött bors
(Ízlés szerint más zöldségekkel is készíthetõ.)

Elkészítés:
A csirkét darabolja fel, mossa meg, majd megsózva néhány percet hagyja állni. Zsírban a finomra vágott vöröshagymát pirítsa üvegesre, és rakja rá a csirkedarabokat.

Amikor körben megpirult a hús, adja hozzá a kockára vágott sárgarépát, fehérrépát és a zellert. Kevés ideig még együtt pirítsa, ezután tegye bele a friss zöldborsót és szórja meg vágott zöldpetrezselyemmel és törött borssal. Fedõvel letakarva párolja, mindig csak egy kevés vizet aláöntve.
Amikor a hús félig megpuhult, adja hozzá a kockára vágott gombát és együtt pirítsa tovább néhány percig.

Adja a csirkéhez a rizst, majd a rizs mennyiségének kétszerese forró vízzel öntse fel és lefedve együtt párolja készre. Reszelt sajttal bõven megszórva tálalja.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Csirkemell dióval

Hozzávalók:
2 db filézett csirkemell
a sütéshez vaj
A páchoz:
2 dl joghurt
fél citrom leve
2 gerezd fokhagyma
Masszához:
15 dkg darált dió
1 csg petrezselyemzöld
2 gerezd fokhagyma
1,5 dl olaj

Elkészítés:
A húst mossa le és szárítsa meg, majd vágja szeletekre. Keverje össze a páchoz valókat, forgassa bele a hússzeleteket és 2 órán keresztül hagyja a hûtõben.

Közben készítse el a masszát. Keverje össze az aprított petrezselyemet és fokhagymát valamint a diót és annyi olajat, hogy sûrû masszát kapjon.

Forrósítsa fel a vajat egy serpenyõben és a húsok mindkét oldalát pirítsa meg, majd vegye ki õket és kenje be a masszával. Tegye vissza a serpenyõbe és pirítsa készre a hússzeleteket.

Krumplipürével vagy sajtos makarónival tálalja.


Diós sajtkorongok

Hozzávalók:
25 dkg krémsajt
10 dkg kemény sajt
3-4 dkg dióbél

bors

Elkészítés:
Reszelje le a kemény sajtot és keverje össze egy mokkáskanál (vagy ízlés szerint) borssal, kevés sóval és a krémsajttal.

Tegye a masszát mûanyag fóliába, formázzon belõle hengert, majd tegye a mélyhûtõbe egy órára. Onnan kivéve bontsa ki a fóliából és szeletelje éles késsel 1 cm vastag korongokra.

Tegyen a korongok egy részének tetejére szép fél diót, a többit forgassa darált dióba. Rendezze a sajtkorongokat tálcára vagy tegye õket egyenként mignon papírra. Tálalásig tartsa hûtõben.


Diós sütemény

Hozzávalók:
30 dkg margarin
30 dkg liszt
30 dkg darált dió
30 dkg cukor
1 egész tojás
1 tojássárgája
25 dkg lekvár

Elkészítés:
A puha margarint keverje össze a tojással. Keverje bele a diót, a cukrot és a végén a lisztet. A tésztát felezze el. A tepsi méretének megfelelõen nyújtse ki és fektesse margarinnal kikent tepsibe, majd a lekvárral kenje be a tésztát.
Nyújtsa ki a tészta másik felét és vágja kb. 1 cm-es csíkokra. A csíkokat rácsszerûen fektesse a lekvárra. A tojássárgáját habosítse fel és kenje be a rácsot.

Süsse elõmelegített sütõben 225 C°-on kb. 20 percig

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Római tál

Elõdeink kerámia és agyagedényekben sütötték, fõzték a jobbnál jobb ételeket. Ma ismét reneszánszát éli a cserépben való sütés. Egészen különleges ízû és zamatú ételeket készíthetünk, ehhez különféle formájú és elnevezésû edényekbõl válogathat a boltok polcain.

A tál használata elõtt fontos a hideg vízben való 15-20 percig tartó áztatás. Mindig hideg sütõbe tegye a római tálat, mert különben megrepedhet. A forró sütõbõl kivett edényt ne tegye hideg felületre, mindig konyharuhára vagy falapra helyezze. A tisztítást, súrolást csak sóval végezze, a mosószeres víz beleivódik a pólusokba. Ha hagyma vagy egyéb erõs szagú lett a tál, töltse meg vízzel, öntsön bele 1 pohár ecetet és süsse a sütõben 1 órát. Ezután öntse ki a vizet és dörzsölje be sóval. Melegvizes öblítés után szárítsa ki.

Marhatokány római tálban

Hozzávalók:
1 1/2 kg marhalábszár
40 dkg vegyes zöldség(sárgarépa, fehérrépa, karfiol, zöldborsó stb.)
1 alma felkockázva
1/2 csomag mazsola
1 citrom reszelt héja

bors
majoranna
késhegynyi curry
néhány szál újhagyma felszeletelve
1 1/2 dl testes félédes vörösbor
1 dl olíva olaj

Elkészítés:
A római tálat áztassa 15 -20 percig hideg vízbe. A húst vágja fel vékony hosszúkás csíkokra. Az apróra vágott zöldségeket az ízesítõket és a húst egy edénybe keverje össze. Tegye a római tálba egyenletesen elterítve, öntse le az olajjal és a vörösborral. Tetejével befedve süsse kb. 1 1/2 óráig. Tálalja sült burgonyával.

Rómaiban rakott csirke
Hozzávalók:
1 kg csirke vagy bármely része
1/2 kg burgonya
30 dkg gomba
1 fej vöröshagyma
1 csokor petrezselyem zöld

õrölt bors
10 dkg margarin
2 dl tejföl
1 tojás

Elkészítés:
A csirkét tisztítsa meg és tetszés szerint darabolja fel. Sóval, borssal fûszerezze és hagyja állni 1 órát. A vöröshagymát és a gombát szeletelje fel, a burgonyát hámozza meg és karikára vágja fel. A római tálat áztassa 20 percet vízben, majd kenje ki a margarin felével.
A burgonya felét terítse a tál aljára, a csirke darabokat rendezze rá. A gombát és a hagymát szórja a csirkére, takarja be a maradék burgonyával. A tejfölt keverje el a tojással és egyenletesen simítsa a tetejére. A maradék margarint tegye a tetejére. Fedje a tálat és hideg sütõbe téve süsse magas hõmérsékleten.
40 perc elteltével vegye le a fedelét és süsse pirosra. Káposzta vagy uborka salátával forrón kínálja.

Kolbászos káposzta

Hozzávalók:
1 kg fehér káposzta
30 dkg páros debreceni, vagy virsli
60 dkg burgonya
1/2 dl olaj
1 húsleves kocka
2 dl tejföl


Elkészítés:
A káposztát vágja vékony csíkokra, sós vízben fõzze néhány percig, majd csöpögtesse le. A burgonyát vágja vékony karikára.

A beáztatott római tálat olajjal kenje ki, majd terítsen az aljára egy réteg burgonyát. Erre kerül a szeletelt kolbász, majd a káposzta fele. Addig rétegezze míg a hozzávalók elfogynak. A leveskockát fõzze fel 1/2 l vízzel és öntse a tálba, a maradék olajat locsolja a tetejére.

Lefedve tegye hideg sütõbe, majd fõzze félkészre, közben ellenõrizze. Ekkor locsolja meg a tejföllel és süsse készre. Forrón, friss kenyérrel tálalja.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Csicsóka

A csicsóka (Helianthus tuberosus) édesburgonya néven is ismert. Ötször annyi rostanyagot tartalmaz, mint a rendes burgonya - az emésztésre friss enzimjei révén van rendkívül jótékony hatással. Könnyen felszívódik a cukortartalma, ezért a cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják.

Csicsókalé
Mosson meg alaposan tetszés szerinti mennyiségben a csicsókát, majd hámozza meg vékonyan és centrifugázza ki a levét. Fogyaszthatja magában, de más lével is. Összekeverheti céklalével, sárgarépalével, de bármilyen zöldség levével, amit amúgy szeret.

Céklás csicsókasaláta
Két-három közepes céklát, ugyanennyi csicsókát reszeljen le közepes lyukú reszelõn és keverje õket össze. Ízesítse három gerezdnyi fokhagymával a zöldségeket, majd két deci joghurtot keverjen hozzá. Tegyen az egészhez egy evõkanál olíva olajat is, és ízesítse még citrom levével. Reszelt tormával is kítünõ eledel.

Hagymás csicsókasaláta
Öt-hat csicsókát alapos mosás után reszeljen le, majd vágjon vékony karikákra két-három közepes nagyságú lilahagymát. Keverje õket össze, majd adjon az egészhez egy kevés tengeri sót, egy citrom levét. Ezt a salátát is hagyja összeérni.

Csicsókás vegyes zöldségsaláta
Négy-öt közepes céklát, egy feketeretket, egy közepes zellert, két sárgarépát és négy csicsókát közepes lyukú reszelõn reszeljen le. Ízesítse tengeri sóval, öntse rá egy citrom levét. Ha összeállt, tálalhatja.
További változat a vegyes zöldségsalátára, ha feketeretek helyett egy kisebb karalábét szeletel fel, és kefirrel ízesíti az elõbbiekben leírt módon elkészített salátát.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Ezt találtam:

[url=http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/haztart/5szakacs/" TARGET="_top]http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/haztart/5szakacs/[/url]

Üdv
Szila
 
 


Stahl Juditnak megjelent a könyve nagyon jó szerintem csak sajna 3500 Ft.
Viszont azzal felbosszantott a Libri hogy meghírdette az újságjában hogy ma 11 -kor dedikálás, erre odamegyek meg még jó páran és közölték hogy elõbb fogadás meg sajtótájékoztató, aztán esetleg lesz dedikálás is, de nem biztos, mert lehet hogy csak a meghívós vendégek részére.
Én meg ott álltam a gyerekkel hogy ez marha jó, csak akkor a szervezõ egy nullát ér, mert ezt sehová sem írták oda.

Hát így jártam. de azért a könyv az tetszik és gondolkodom a megvételén.

Artha
Artha
 


Sziasztok!

Örülök, hogy idetévedtem, szuper recepteket írtok, csak gyõzze az ember elkészíteni, megenni, majd letornázni.KépKép

A segítségetekt szeretném kérni: Nyáron ettünk vaéahol paradicsomlevest, ami nem a hagyományos ízû volt, hanem, mintha lett volna benne tejszín, vagy valami hasoló, mert annyira kellemesen lágy volt. Sok receptet láttam paradicsom leves készítéséhez, de egyik sem volt olyan.

Nincs valami ötletetek? Igazából valami olyan paradicsom levesre vágyom, ami nem éttermi, hanem "nagymama"-féle.

Köszönöm a segítséget: Rita
ritasol
 


SZiasztok!

Ha van vkinek nagyon jól bevált müzli receptje, akkor kérem ossza meg velem!Kép
A másik: miket lehet hajdinából csinálni?
És még vmi,
tönkölybúza lisztbõl szeretnék kenyeret, vagy zsömlét sütni. Van vkinek jó receptje? Mire kell vigyázni, hogy finom legyen? Nincs kenyérsütõ gépünk.
Minden választ elõre is köszönök:
Ágci

Kép
 
 


Agci,
itt van egy topic a fozesrol, mostanaban nagyon porog. Es a kenyersutesrol is a minpa volt szo, ha jol remlik.

-Afonya
Névtelen
 


Köszi Afonya.
De annak a címe miatt gondoltam, hogy inkább ide írok. Merthogy ez szerintem egyik sem meríti ki a gyors ételek... Kép
Ágci

Kép
 
 


Úgy van!
Mai gyors ételünk: mirelit hasábkrumpli sütve, ez alatt az idõ alatt pont kisül a sültcsirke is. Kb 20 perc mindenestül. Küzben el lehet mosogatni és megteriteni. Kép

 
 


Sziasztok!

Tudnátok írni nekem pár ötletet vagy tanácsot, hogy csinálhatok házitésztát? A Család legfiatalabb tagja tojásfehérje érzékeny, ha kihagyom a tojásfehérjét és csak a sárgáját használom fel, ugy is müködik a dolog?
Ha van ötletetek írjátok meg légyszíves

Köszi
Andrea
Névtelen
 


Andrea,
házitészta ügyben nem tudok segíteni, viszont Gyermelyi durumtésztát szinte minden nagyobbacska közértben lehet kapni. Ebben csak durumliszt és víz van, viszont ízre és kinézetre és kb. árra is olyan mint a soktojásos tészták.
Vacskamati
 


Vacskamati

Sajnos nekem ezek a közértek angyon messze vannak (km-ben Kép ezért szeretném megtudni, hogy mi is kell a tésztába tulajdonképpen, arányok meg persze a hozzávalók Kép Anyukám csinált otthon még gyermek koromban házitésztát, de nem tudom felidézni. Azért nagyon köszönöm a válaszod
Azért azt is megkérdezem, hogy ha tej allergiás a fiatalabb férfi, akkor milyen tejet lehet adni neki. Laktózmentes stimm, de pl kecske tejet?

Andrea
Névtelen
 


Andrea!
Durumliszt, só és annyi víz, hogy jó gyurható legyen a tészta. Kb. 3 púpos evőkanál liszthez kb 1/2 teáskanál só kell. Ha nem akarsz durumlisztet használni, akkor próbáld ki sima lisztből 3 ek liszthez kell 1 tojás. Esetleg pótold a fehérjét egy kis vízzel.

Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
 


Andrea, azért érdemes végigböngészni a tészták feliratait Kép. Mi is vidéken lakunk és a 4 boltból 3ban van, csak nem reklámozzák. Erre én is akkor jöttem rá amikor a fiam még nem volt egy éves és kifejezetten tojás nélküli tésztát kerestem, hogy ne kelljen kétfélét főznöm. Akkor derült ki, hogy már régen ezzel (is) etetem a családot, csak még soha nem jutott eszembe végigolvasni, hogy mi miből készül.
Vacskamati
 


Andrea!
Most találtam: 5 dl liszt, 1 teáskanál só, 1 evőkanál olaj, 4 tojássárgája, víz. Érdemes kevesebb mennyiséggel próbálkozni. (Én a levestésztába nem teszek olajat.
Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
 


Tojás nélküli narancskarikák:
4 dl liszt
1 teáskanál sütőpor
1/2 teáskanál só
1/2 dl cukor
75 g puha vaj vagy margarin
1 dl mazsola
1 dl narancslekvár
1,5 dl tej
Összekeverjük a száratanyagokat. Hozzáadjuk a vajat, majd a többit. Gyorsan összekeverjük, ne gyúrjuk. Lisztezett deszkát 2 cm vastagra nyújtjuk és pohárral kiszaggatjuk. Sütőpapiron 250 fokon 10 percig sütjük. Melegen lekvárral és tejszínhabbal töltve tálaljuk. Hidegen is jó Kép
Timcsi
Névtelen
 


Andrea!

Tej- és tojásfehérje allergiában sajnos némelyest otthon vagyok. Kép

Anyukám úgy készíti a házitésztát, hogy 1 kiló liszthez 8 tojást tesz, semmi mást. Se sót, se olajat, se vizet, de ez szokás kérdése. Kép Szerintem próbálj ki minden változatot, legfeljebb elhagyod belőle a fehérjét, és arányosan annál kevesebb lisztet teszel hozzá.
(A fehérjementeset mi is venni szoktuk, így abban nem tudok segíteni.)

Kecsketejet pedig azért nem ihat a kisfiad, mert a fajidegen fehérjével nem tud megbirkózni az ő gyomra, és hát a kecske is fajidegen tőlünk. Hypoallergén (HA) tápszert próbáltatok már? (Ugyan arra is rá van írva, hogy tejfehérje-allergiásoknak nem alkalmazható, de azért próbáld ki, legalább is a dokinéni nekünk felírta. Ugyanis abban azok a fehérje-láncok már fel vannak darabolva, amit a kisfiad pocakja nem tud feldarabolni.)

Szia: Laura
 
 


Köszi mindenkinek az ötleteket és a recepteket Kép
Remélem megis fogja ennei Kép
Hipoallergénes tápszerrel ugyanugy lehet fözni, mint pl a tehén tejjel? Gondolok itt a palacsintára, pudingra, habarásra? Az igy készitett ételt mennyi ideig lehet tárolni? Tudjátok?

Köszi mindenkinek
Andrea
Névtelen
 


Timcsi irta nov.9-én a tojás nélküli narancskarikákat.Tegnap megsütöttem.A hozzávalók összekeverése után egy olyan lágy,enyhén folyós massza lett,azt nyujtani nem lehetett:-( Mondjuk,minek öntöttem egyböl bele a megadott tejmennyiséget...szóval hozzálapátoltam még egy csomó lisztet,aztán a süti végülis jó,csak kicsit a plusz liszt miatt nem igazi lett.A puha vaj lehet olvasztott?Timcsi,milyen állagunak kell lenni és a kész süti az milyen,kemény vayg puha? A lekvárral töltés hogy megy? kettévágod vagy két karikát ragasztasz össze lekvárral? Jó lenne ,mert könnyü,gyors recept.


Olvasztott vaj nem jó. Puha vaj kell (esetleg mikróban kicsit meg lehet lágyitani). A tejjel nem vagyok egészen biztos, már régen csináltam. Lehet hogy elég 1 dl is. Elég lágy lesz a tészta, kell a lisztezett deszka. A süti is puha lesz. Kettévágom és ugy kenem meg lekvárral, de csak evés előtt. (Nem tudom, miért)
Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
 


Puposnünüke!
Én még soha nem csináltam meg. A barátnőm szokott csinálni, mikor szoptatott és a gyereke tojásérzékeny volt. Gondoltam Andreának jól jön. De ezek után én is kipróbálom.
Timcsi
Névtelen
 


Puposnünüke!
Az én leggyorsabb sütireceptem (neve nincs):
Hozzávalók: 10dkg margarin, 13 ek cukor, 13 ek liszt, 13 ek tej, 3 tojás, 1 kk sütőpor, gyümölcs (fagyasztott is jó).
A vajat a cukorral és a tojásokkal jól kikeverjük, hozzáadjuk a sütőporos lisztet és a tejet. Zsírozott (sütőpapírral bélelt) tepsibe öntjük, gyümölcsöt szórunk rá, és kisütjük. Forró sütőben megsütjük (tűpróba).

A másik kedvenc - ez is egyszerű, csak nekem a hab felverése tart sokáig.

Néger kocka
4 tojássárgáját elkeverünk 20 dkg cukorral, 10 dkg margarinnal és 3 ek kakaóval. Hozzáadunk 20 dkg lisztet, 1 cs sütőport és 1 bögre tejet. Zsírozott, lisztezett tepsibe (én mindenhez sütőpapirt használok) öntjük és megsütjük. 4 tojásfehérjéből 20 dkg cukorral gőz fölött habot verünk, és a tészta tetejére kenjük. Tehetünk rá 3 ek tejből, 20 dkg cukorból és 3 ek kakaóból főzött szirupot, amibe 15 dkg margarint keverünk bele. Én csak csokit reszelek a tetejére.

Van egy egyszerű sajtos receptem is, de most sehol sem találom. Állandóan pairfencikre irom a receptet és mindig elkallódik. Ha meglesz és érdekel, elküldöm.

Még egy tipp: nekem villanytűzhelyem van, meg amúgy is utálok a tűzhely fölött állni, ezért a madártej mártását és a tejbegrizt mikróban csinálom. Nincs pontos receptem, csak összekeverem a hozzávalókat és 2-3 percenként megkavarom.
Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
 


Sziasztok
Tudtok olyan tortatölteléket, amihez nem kell tej, vagy valamilyen jó kis kipróbált tortareceptet. Fiam dec.2.-an lesz egy éves és tejallergiás, ezért nem merek bolti tortát venni.
köszi
Kriszta
Nyanya
 


nyanya,nem mindegy,tejcukor vagy tejfehérje allergiás.amugy kereshetsz a http://tej.lap.hu/ oldalon vagy van valami http://taplalekallergia.lap.hu is.
Itt van egy gyümölcstorta recept tejallergiásoknak:
http://klubmail.hu/szaszika/webmeku/tejliszt/tej.htm
és valahol azt ovlastam,hogy szójetejjel lehet helyettesiteni a süteményekben a tejterméket.


Nyanya, ebben a II. kerületi cukrászdában készitenek tejmentes tortákat is, ha esetleg még sincs kedved bajlódni vele:

http://nocuki.tripod.com/

Lídia
 
 


Puposnünüke, Lidia
nagyon jó oldalakat küldtetek, mindjárt belemélyedek.

Lidia,
ráadásul a nagypapának 4 nappal késöbb lesz a 60. szülinapja és Ö meg cukros, úgyhogy két legyet egy csapásra. Nagyon tuti köszi Kép

Puposnünüke
Nem tudom milyen tejallergia, mert még nem voltunk allergiavizsgálaton. Majd januárban megyünk, ha addig nem növi ki. Szójatejet kipróbáljuk.

Kriszta
Nyanya
 


hamis sztapacska ( krumpli nelkuli recept) kerestetik!!!!
-- amis kb 2 hete volt a Nok Lapjaban, de sajnos elkevertem valahova es sehol sem talalom, Stahl Judut honlapjan sem, pedignagyon igeretesnek tunt elso olvasvara.
Kerlek, ird le, ha mododban all!
Koszi,
erzsebetke
 


Sziasztok!
Keresem a kürtös kalács receptjét! Tud valaki segíteni?
 


Ezeket talaltam, egyiket sem probaltam:

Tesztarecept:

Egy kilogram kalacstesztahoz az alabbi anyagok szuksegesek: 0.5 kg
liszt, 5-5 dkg porcukor, 5 dkg vaj, 2 db tojas, 3 dkg eleszto, 3 dl tej.
A kesz teszta feluletere teszunk majd 6-8 dkg cukrot, 5 dkg lisztet, es
6-8 dkg diobelet. A sutes kozbeni nedvesiteshez 10 dkg cukorbo, 0.5 dl
vizbol és 5 dkg vajbol keszitsunk kevereket. (A vizbe tesszuk a vajat es
a cukrot es ugy felfozzuk.)
Meleg tejjel (40-42 C-fok) erlelt kovasszal, valamint porcukorral, egesz
tojassal es a visszamaradt tejjel, liszttel tesztat gyurunk. Erleles
utan a tesztat fel centimeter vastagra nyujtjuk es ket centimeteres
szeles csikokra vagjuk. A csikokat a vajazott (esetleg zsirozott) kupos
hengerre csavarjuk ugy, hogy a szeleiknel takarjak egymast. A teszta
feluletet kenjuk meg elkevert tojasfeherjevel, majd kristalycukorban es
vagdalt diobelben hengergessuk meg (esetleg szorjuk meg)

Sutes:
Az igy elkeszitett tesztat 10-20 percig erleljük ( a fonott kalacs
tesztanal valamivel rovidebb ideig). A beerett tesztat a hengerrel
egyutt tegyuk az allvanyra es parazson (zart helysegben esetleg
infrasutoben vagy gazlang folott) lassu forgatas kozben szep pirosra,
pirosasbarnara sutjuk.
Kozben a nedvesito anyaggal tobbszor locsoljuk meg. A tesztat meg
melegen huzzuk le a hengerrol. Kihules utan szeleteljuk karikara, majd
feluletet vanilias cukorral meghintve talaljuk.

Jo sutest kivanok!

a masik:
http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/haztart/zilahy/html/zilahy5.htm#1

-Afonya
 
 


Afonya

Szuper vagyKép Kép Köszönöm! Nem hittem volna, hogy tud valaki segíteni, de mégis! Szuper-szuper köszike!

Walkiria
 


Áfonya!

Már én is kerestem a receptet, de nagyobb bajom, hogy honnan szerzek hengert (valaki mondta, menjek Erdélybe), és hogyan sütöm. Nyáron parázson?
Pedig annyira imádom!

Éva
 
 


Éva én úgy emlékszem hogy a nagymamaám, mivel neki sem volt formája valami fém henger dobozokat (volt neki kávés meg talán cukros doboza is) vont be alufóliával és arra tekerte rá.
persze nem az a klasszikus kúpos formája lett a kürtös kalácsnak hanem normál henger de nagyon finom lett.
 


Eva,
passz, en csak segitettem receptet keresni, sose csinaltamKép Esetleg ilyen utcai arusoktol meg lehet kerdezni, ha normalisak...

-Afonya
 
 


Éva!

Megcsináltam a kürtöskalácsot. A tészta receptet a linkböl vettem, az adott mennyiség 1/4 részéböl készitettem. Ez kb 5-6 kürtöskalácsra elég. Tüzhelynél készítettem. Nem tudom szakszerüen-e vagy nem, mindenestre utána takarítani kellett jócskán Kép
Sodrófára tekertem fel elötte egy kicsit melegítettem. Egytepsit kitámasztottam, hogy ne legyen se közel se távol a tüztöl. Rátámasztottam az egyik végét a tepsire a másikat fogtam és tekergettem szépen jó sokáig. Marha uncsi volt Kép
Az elsöre talán eléggé vastagon tekertem fel a tésztát és nem nyomkodtam nagyon bele a cukrot csak meghempergettem. Csöpögött is. A másodiknál már jobban belenyomtam, de még ezt is lehett volna tovább nyomkodni Kép Mindenesetre nagyon finom lett. A család, köztük én is, betakarítottuk az egészet. Megérte a fáradozást, de nem lesz heti program.
Elöször azon gondoldoktam kéne venni egy kürtössütö gépet, de nagyon drága amit a neten találtam és lemondtam róla.
Csak ennyit akartam elmondani, ha esetleg te is ki akarod próbálni. Sok sikert.

Walkiria
 

Vissza: Ötletek, tippek

Jegyzetfüzet:

 

cron