Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Kozelegnek az unnepek, november van, es eszembe jutott, hgx hamarosan lehet keszulodni.
De azt hiszem tanulhatnank egymas szokasaibol.Egyaltalan, erdekes lenne " megdumcsizni", persze csak ha kedvetek van, hogy ki hogyan teszi meghitte az unnepeket.

Edina
edina
 


Szia Edina!

De jó, hogy felvetetted ez a témát. Nálunk a legnagyobb ünnep a karácsony. Már december elején készülődünk a gyerekekkel együtt. Előszőr a bejárati ajtót díszítjük, majd szép apránként a lakást. A lányokkal adventi koszorút és a lakásdíszeket saját magunk csináljuk. Teljes lázban égnek, s a sok-sok készülődéstől mire eljön a nagy nap csupa titokzatossággal van teli a lekük, s a lakás. Vannak tiltott helyek ahová tilos nyúlni. Az egészben az a klassz, hogy amióta tudják, hogy nincs Jézuska sokkal jobban hisznek benne, s ragaszkodnak a régi történethez. Nálatok hogyan zajlanak az ünnepek? Ha már felvetetted a témát kiváncsian várom leveled, hátha szuper dolgok vannak a tarsolyodban.

Szia Klári
Klári
 


Jó ötlet ez a topic. Én minden évben csak elcsodálkozom, hogy jé, már el is teltek az ünnepek, pedig a hangulatom még meg sem jött :( Ettől függetlenül leányom nagyon izgatott és a ragyogó szempárt elnézve érdemes meghitté varázasolni a téli időszak ünnepnapjait.
Nekifutásnak küldök néhány ötletet, amiket én is úgy kaptam, de nagyon megtetszettek. Szerintem hamarosan viszontlátom itt a ti sok-sok tippeteket is :)

***Ajándékötletek***

1. Azt talaltam ki, hogy mindenki kap egy uveg mezet, amibe finom magvakat teszek. Vagyis tobb a mag, mint a mez. Vettem diot, mandulat, ketfele mogyorot, napraforgo magot, paradiot. A mandula egy reszet meghamoztam, az egyik mogyoro pedig az ugynevezett vermogyoro, bordos szinu a heja. Igy a formak mellett meg a szinekkel is lehet jatszani. A bebieteles uvegeket hasznalom. Egy uvegbe negy-ot retegben rakom a csemeget, nagyon szepen mutat. Aztan vettem karacsonyi mintas anyagot 20 centit. (Nem dobtak ki a boltbol, sot kedvesek voltak.) Az anyagbol kort vagok ki es egy arany szalaggal rakotom az uveg tetejere. A szalagot eleg hosszura hagytam, mert lehet, hogy meg egy kis udvozlo kartyat is rajzolok es rakotok. Aztan az uvegre kis cimket ragasztottam, (a szamitogeppel
keszitettem,) megnevezve, hogy mi van benne. Szerintem nagyon szepek lettek. Remelem tetszeni es izleni fog a megajandekozottaknak.

2. Fuszeres olaj keszitese. Kell hozza egy szep uveg. Ebbe bele rakod a friss fuszernovenyeket pl. kakukkfu, citromfu, bazsalikom, oregano stb. Raontod az olajat. Ket het alatt erik be. Es kb. fel evig marad friss.

3. Egy naptarat szeretnek kesziteni a rokonok reszere. Egy csaladi kep lenne a boriton, es minden honaphoz valasztanek a gyerekekrol egy-egy fotot.

4. Minden evben egyszer - a nagy csaladi osszeroffeneskor - családi ujsag jelenik meg. Benne az osszes szuletes, hazassagkotes, evfordulo, esetleg halaleset. Es aki akar, irhat bele beszamolot, akar uj, akar regi dolgokrol.

5. marcipan
Megcsinaltam a marcipant, de sehogy nem akart gyurhato masszava osszeallni, csak mallott szet. Meguntam es az egeszet egy deszkara boritottam, ott bezsirozott nyujtofaval (hogy ne ragadjon ra) kb. 1 cm-es "magas" teglalapot formaztam belole. Bezsirozott kessel kb. 3x3 cm-es kockakat vagtam belole es igy allni hagytam. Ekkormar kezdett megszikkadni es szepen egybemaradtak. :) A kis hasabokat belemartottam egyenkent csokiba, a tetejere egy szem mandulat tettem es racson hagytam megdermedni. Olyan gyonyoruseges bonbon marcipan lett, hogy a Belga Praline elbujhat mogottem.

***Mécsesek***

1. Kell hozzá közepes magasságú (kb. 8-10 cm magas) befőttes üveg (még az sem fontos, hogy különleges alakú legyen), színes selyempapír (mostanában ilyesmit az ajándékcsomagolópapírok között láttam pl. a Képesboltban), és ragasztó. Az eredeti leirás tapétaragasztót ír, de mi papírragasztóval csináltuk, és szépen odaragadt. Hirtelen felindulásból :-) kezdtunk hozzá, ezért sima fehér skiccpauszt szineztunk be vastag filctollal. Tehát minden helyettesíthető - csak az üveg nem :-) A színes papírokból különböző alakzatokat vágotunk ki és ezeket sűrűn egymás mellé - átfedéssel is - ráragasztottuk a mustárosüveg külsejére. Az üveg szájánál kicsit behajtottuk a túlnyúló részeket. Ha kész, már bele is lehet tenni egy teamécsest, és nagyon hangulatos. És mivel jó mélyen van benne a mécses, egyáltalán nem tűzveszélyes.

2. Bebieteles uveget kivulrol temperaval lefesteni pl. kekre, es arannyal (gondolom a sarga is megteszi) csillagokat festeni ra. Persze meg kell varni amig az elso festek reteg megszarad. Amikor a csillagok is megszaradtak, akkor a csillagok kozepet ki kell egy kicsit kaparni. Az uvegbe teamecsest teve, allitolag nagyon szep. Lehet karacsonyfat is festeni az uvegre, vagy barmi mast.

***Adventi naptárak***

1. Zöld kartonlapbol kivagtam egy fenyoformat, 28 gyufasdobozt bevontam aranypapirral, raragasztottam a fara, mindegyikbe tettem egy pici csokit vagy cukrot, egy kicsit befujtam muhoval.

2. Vettem olyan nagyon hosszu szoros boat. Van belole ujnyi vastagsagutol a karvastagsaguig mindenfele, es olyan csillogo papirbol csinaljak. Az egesz egy hosszu spiral, amin kis szorok vannak es karacsonyfara szoktak tenni. Szoval ebbol vettem egy csillogo pirosat. Becsomagoltam 24 kis ajandekot. Ezeket fel akartam sorban kotni a csillogopiros boara, de mivel az nem volt eleg eros, igy spargara kotottem es ratekertem a boat. Minden kis ajandekon volt egy sorszam, hogy hanyadikan kell kibontani, de sorban is voltak. Minden ajandekon volt meg egy pici disz is, egeszen apro karacsonyfa gomb, vagy pici csengo /A kis csengoket es hasonlo egeszen apro diszeket hatos vagy tizenkettes csomagolasban lehet kapni nagyobb aruhazakban/. Felrogzitheto vegig a lepcsokorlatra, ott nincs utban es siman el lehet erni mindennap.

3. Kell egy nagy doboz, abban lesz a 24. napra valo ajandek. A doboz be lesz vonva diszpapirral. Kivul a dobozon lesznek felragasztva a kicsi megszamozott ajandekok. Ajandeknak apro dolgokat vettem: volt ceruza, szines lufik, kicsi ordoglakat ilyesmik. Volt lego, de ugy, hogy vettem egy kicsi doboz legot, es a sok apro alkatreszt elosztottam tobb napra. Aztan atneztem mink van es a kimarado napokra
csokit tettem. Iden a nagy dobozban egy-egy vidam parna lesz, a kicsikben pedig lesz zokni, hajbavalo, kartya. Az mondjuk azert jo, mert vettem egy csomaggal, azt szet lehet osztani tobb napra. Mivel egy nagy doboz oldalait kell teleragasztani, szempont, hogy konnyu legyen az ajandek.
Gabó
 

 
 

Sziasztok! Én nem tudom, hogy belefér-e minden egy topicba, ami nekem a karácsony! Én egyébként egy anyasági vizsgának tekintem az adventi készülődést, és az ünnep lebonyolítását, ami talán egy kicsit rossz benyomást keltő kifejezés, de akkor is ez igazság, én talán túl is feszítem a készülődést, de minden meg van komponálva benne! Nagyon röviden:
A gyerekekkel adventi koszorút készítünk még adventet megelőzően és minden este a koszorú gyertyáinak meggyújtásával imádkozunk.
Papírból ingecskéket készítünk a Jézuskának, amit a gyerekek jócselekedeteivel díszítenek fel, amit az angyalok amikor a karácsonyfát hozzák, elviszik.
Én az advent alatt nagytakarítást végzek, a gyerekek segítségével, a szívünk és lelkünk felkészítése mellett, a környezetünkben is minden a Kisjézus eljövetelét várja. A fenyő ágakat és a gyertyákat az utolsó napokra hagyom, betartva a fokozatosság elvét.
Rengeteget sütök- főzök karácsony előtt, három nappal előtte kezdem meg, nyolc féle süteményt készítek, szigorúan a hagyományokat követve, amely mind a férjem családjának, mind az én családom szokásaiból eredeztetve készülnek. Az ételek némi változatosságot is mutatnak, nem minden ponton egyforma az ünnepi menü.
Az ajándékok megvásárlása az idén már ebben a hónapban meg fog történni, előzetes terveim szerint, mert a tavaly decemberi tülekedés mély nyomokat hagyott bennem. Az idén talán már készíteni fogunk néhány ajándékot a gyerekekkel, a nagy család számára, mert ugyan hozzánk mág mindíg az angyalok hozzák a fát, a nagycsalád (ha valaki járatos a palóc néprajzban: had)számára már mi adunk ajándékot,karácsony első napján.
Röviden ennyi, bár biztosan nem adtam vissza az egész jó hangulatát és ünnepélyességét! Üdv: Timi
Haraszti Gáborné
 


Lányok, írigyellek benneteket. Nem tudnátok tippet adni arra, hogyan lehet valami hasonlót kivitelezni akkor, ha az ember (én) novemberben keményen melózik, közben elvileg nyelvvizsgára készül, majd mindezek után dec. első két hetét külföldön tölti munkaügyileg? Azaz van a végén egy hetem mindenre. Help!!!
Nagyon szeretnék hasonló dolgokat csinálni mint ti, de évről évre egyre inkább rohanás az életem, kb. 24-én du. 4 óráig. Ott, akkor kész, megállunk.
Azt hiszem én megbukom az anyasági vizsgán!

Néhány tipp díszekhez:
első karácsonyfánknál még nem volt egy szál díszünk se, egy darab csúcsdíszre tellett a költségvetésből. De: papírból (színes, fényes (használt) csomagolópapírok a legjobbak) klassz díszeket lehet hajtogatni (origamis könyvek), meg füzért is (ez utóbbit hallottam már pattogatott kukoricával is). A füzérkészítés nagyon jól megy a gyerekekkel együtt.
A gyerekek által az oviban készített karácsonyi ajándék sokszor nagyon jó dísznek, mindig felkerül, csak sose értik, honnan találta meg a Jézuska.
Apró ajándékokat (papírból vágott terítő, fűzőlapos alkotás stb.) csinálunk a nagyszülőknek.

(Timi, nagyon tetszik a kisinges dolog! Lehet, hogy kipróbálom.)

Ja, még valami, hagyomány. A karácsonyfán hópihe van, vattából. Még nagymamám fájáról örökölve a szokást.
Ildi
Pethes ILdikó
 


SziasztOk!
Mennyi jo otlet! Maris megmozgattatok a fantaziamat, remelem nem lesznek technikai gondjaim a kivitelezesekkel. Talan a novemberi Practika ujsagban is klesznek klassz fdolgok--amugy nem szoktam megvenni kulonben.

Megszolittattam, hogy valljam be a tarsolyomban levo unnepi dplgoakat, hat sajnos nem igen van mit. Tudjatok, a csladombol nem sok unmnepi hangulatot hoztam magammal, es ez nagyon hianyzik, es (neha szemben az arral) de igyekszem bepotolni azt, amit gyerkkoromban nem sajatithattam el---uyganigy, lelkesen tanulgatom a mondokakat is... remelem ezt a nayg igyekezetet is figyelembe szoktak venni az anyasagi vizsgan--tetsik a kifejezes.
Szoval koszi minden otletet!!!
Edina
edina
 


Sziasztok!

Ez az anyasági vizsga kérdés bennem furcsa érzéseket ébreszt. Timi nem téged szeretnélek bírálni, hanem az általad és mások által egyre többet használt kifejezés ellen szeretnék tiltakozni. Természetes, hogy mindannyian a lehető legjobb anyák szeretnénk lenni, s ennek érdekében tőlünk telhetően mindent megteszünk, de azzal nem értek egyet, hogy állandóan vizsgáznunk kell. Ez talán korunk betegsége? Ma jó anya vagy, tegnap nem voltál az mert lehet, hogy ballábbal ébredtél vagy esetleg rossz a közérzeted. Mégha a tökéletességre törekszünk akkor is van mindig az ember életében olyan külső, rajtunk nem múló hatás ami miatt egy pillanat alatt elitélik az embert. Én úgy érzem, hogy ha a magam elvárásait teljesítem, akkor a párom a családom a környezetem is elégedett velem midennemű vizsga nélkül. Az állandó vizsgának való megfelelés túlfeszültséget okoz, s bizony ilyenkor többet hibázunk. Engem igazán az bánt, hogy hajlamosak vagyunk a másokat vizsgáztatni, hibákat keresni ahelyett, hogy a legkisebb szép dolgoknak örülnénk. (Csak sajnos ma már nem tudunk örülni olyan dolgoknak, hogy süt a nap, mert ez olyan természetes. )Furcsa, hogy mindez pont ezen a topic-on vetődött fel, de nagyon kiváncsi lennék a véleményetekre mit gondoltok erről?
Timi, szerintem ne érezd anyasági vizsgának a karácsonyt, hiszen a leírtakból kiderül, hogy mindent szuperül csinálsz vizsga nélkül is. :)))
Sziasztok
Klári
Klári
 


Klári, ennek a témának külön topic kellene. Szólok Gabinak.
Gabó
 


Szia Gabó!

Köszi, hogy érdemlegesnek találod ezt a kérdést és persze a külön topic javaslatot.

Üdv.
Klári
Klári
 


Kedves Klári! Ugye, Te nem húsz éves vagy? Olvastam más témában is a hozzászólásaidat és egyik munkatársam jutott eszembe, azt hittem ő vagy. Mert ő tudott ilyen csupa jó lenni, mindenkit szelíden jó irányba terelni.
Megírod, ha új oldalt nyitottál a felvetett témában?

Kedves Ildi! Én este 11 után szoktam a ragasztópisztoly mellé tévedni és koszorúkat meg firhangokat gyártani. Úgy gondolhatod, addigra már hulla fáradt vagy, de nekem legalábbis energiafeltöltődést jelentett, mikor reggel csípás szemekkel megláttam, ahogy a fiam tátott szájjal nézi, hogy már megint itt járt a Mikulás.
Ha pedig dolgozol, és egyáltalán nincs időd, talán tudsz áldozni rá, az ArtFleur virágboltokban csodálatos koszorúkat kötnek, és már ez is nagyon fel tudja dobni a lakást, meg a férjeket. ÉS egy csomó ötletet is lehet ott lopni, amihez nem is kell sok idő.
Én tavaly vettem 10-15 centis fenyőfa alakú alapokat, ragasztottam rá pici díszeket meg angyalhajat, körbetekertem arany cérnával, hogy csillogjon és a bejárati ajtó belső felére ragasztottam. Szép volt. Csicsó
csicsó
 


Szia Csicsó!

Kedves vagy, hogy csupa jónak tartasz, pedig nekem is van hibám. Tudod senki sem tökéletes. Az igaz, hogy a békességet és a szép dolgokat nagyon szeretem. Boldoggá tesz, ha valakinek örömet tudok nyújtani, ez minden ajándéknál többet jelent nekem. Nem vagyok 20 éves, bár néha úgy érzem de jó lenne, sokmindent másképpen csinálnék. 36 múltam. A témát csak úgy általánosságban vetettem fel, mert kiváncsi vagyok, hogy csak én látom így ezt a kérdést az átélt kudarcaim miatt, vagy más is. Lehet, hogy túl pesszimistán látom a világot, kitudja?

Szia
Klári
Klári
 


Bár nem tartozik ide, de ha már rákérdeztél, én sem tartom jónak ezt az anyasági vizsga elnevezést. Ez nem pesszimizmus kérdése. Manapság valóban mindenben meg kell felelni. Iszonyú nehéz jó anyának, feleségnek, háziasszonynak, munkaerőnek és még ki tudja mi mindennek lenni. Ha vki állandóan meg akar felelni, akkor előbb-utóbb vminek a rovására megy. De változatlanul azt javaslom, menjünk ezzel új topicra.
Gabó
 


Kedves Lányok! Előre éreztem, hogy baj lesz ebből a kefejezésből, de nem tudok jobbat! (tényleg kellene egy új topic) Egy anya, egy olyan anya, mint amilyen én vagyok, sem biztatást, sem letolást, sem elismerést nem kap semmiért, vagyis nincs semmilyen napi kontrollja, arra, hogy amit csinál az jó-e vagy sem? Hiszen a munkám eredménye majd évek múlva derül ki és lesz befejezett! Számomra a meghitt karácsony este és egyre inkább a meghitt ünnepek összehozása egy jelzés, egy nagyon jó érzés, hogy jól csinálom, amit csinálok. Itt csak és kizárólag egy visszaigazolást keresek magamnak. Üdv: Timi
Haraszti Gáborné
 


Szia Timi!

A legjobb visszaigazolás ott van gyermekeid szemében! Az öröm pillanatai ezt igazolják. Kiváncsi vagyok hogy idén milyen új ötletekkel teszed különlegessé a nagy napot.

Szia Klári
Klári
 


Bocs, bocs, de en is nagyon szivesen olvasnek unnepei ( Karacsony, szulinap, nevnap -leven nalunk most zajlik- tippeket) .
De sajnos ez a topic a vizsga vagy nem vizs ga topicca valtozott!!!
Szerintem Timi nem UGY gondolta, bocs Timi, ez nem " megvedes" tudom, hogx nincs ra szukseged, de szerintem evidens mindannyiunk szamara, hogy tulzottan vizsgajellegu az elet annyi terulete, mindenki probalja elkerulni az effele stresszt legalabb sz otthonaban. Vagy nem? Most az szoljon hozza a temaban aki vizsgaparti. Azt sem banom, ha ezen az oldalon! ( De egy jo kis pl.: mezeskalacsreceptet is szivesen latnek tole)
Csovaz: Zsike
zsike
 


Zsike én már nyilatkoztam anyasági vizsga kapcsán, persze én sem kritikának szántam Timi felé, csak elmondtam a véleményemet. Akkor visszatérnék a topic eredeti témájához, íme az én receptgyűjteményem
gyöngyszemei:

Mennyei mézeskalács (Kb. 50 db)

Hozzávalók: 100 g cukrozott citromhéj, 50 g cukrozott narancshéj, 3 tojás, 160 g porcukor, késhegynyi őrölt szerecsendió és szegfűszeg, 1 t. őrölt fahéj, 1 citrom lereszelt héja, 100-100 g őrölt mandula és mogyoró, kb. 50 kerek (5-7 cm-es) ostya

A díszítéshez: 50 g porcukor, 1-2 tk. citromlé, kb. 25 g piros cseresznyebefőtt

1. A cukrozott citrom- és narancshéjat finomra aprítjuk.
2. 150 fokra felmelegítjük a sütőt.
3. A tojást a porcukorral habosra keverjük, majd fokozatosan beledolgozzuk a fűszereket, a reszelt citromhéjat, a mandulát, és a mogyorót. A cukrozott citrom- és narancshéjat fakanállal forgatjuk a masszába.
4. Az ostyát elosztjuk a sütőlemezen. A mézeskalács masszát vizes evőkanállal az ostyákra rakjuk, és laposra simítjuk. A süteményt 25-30 percig sütjük.
5. A porcukrot a citromlével folyósra keverjük. A mázzal kicifrázzuk a kihűlt mézeskalácsot, végül
mindegyikre egy-egy szem cseresznyét nyomunk.

Mézes-bábos Karácsonyra

Hozzávalók: 1 kg liszt, 1/2 kg porcukor, 6 tojás, 20 dkg méz, késhegynyi szódabikarbóna,
ízlés szerint reszelt citromhéj, szegfûszeg, fahéj, esetleg ánizs

A bábozás előtti nap estéjén célszerű összeállítani a tésztát, s be kell tenni a hűtőszekrénybe (akkor majd nem ragad). A meglisztezett gyúródeszkán a vékonyra kinyújtott tetszés szerint szaggathatók süteményformákkal, vagy vághatók elõrajzolt kartonpapírok mentén a különbözõ figurák. A csillagokra, báránykákra, szívecskékre, házikókra, bábukra, s más sütõformákra díszítésként kerülhet dióbél, mandula, mogyoró, mák, ánizs, cukorhabból nyomott minta. A sütésnél nagyon kell figyelni, vigyázni, mert a vékony mézes tésztát hamar "megkaphatja" a forró sütő, megéghet. A karácsonyfadísznek szánt, vagy a lakásban dekorációként felakasztandó mézeskéket melegen kell átszúrni vastag tűvel, hogy cérnát lehessen fűzni beléjük.

Mézeskalács

1.
Hozzávalók: 1 kg liszt, 30 dkg porcukor, 30 dkg méz (minél sötétebb és vegyesebb, annál szebb lesz a kész suti színe), 12 dkg vaj, 3 tojás, kis sütőpor (1,5 teáskanálnyi), fahéj és szegfűszeg őrölve (kb. 2-2 evőkanállal, de ha több kerül csak ízesebb lesz)

Az egészet egy nagy tálba halmozzátok és lehetőleg az erőskezű férjeket nyerjétek meg az összedolgozáshoz. Amikor már kezdik feladni, akkor vegyetek vissza tőlük, és könnyedén fejezzétek be a gyúrást. Egy cipóban kell állnia a tésztának és már ne ragadjon a kezetekhez. Most jöhetnek a gyerekek! A tésztából egy darabot 2-3 mm-re nyújtsatok ki és kezdődhet a formázás. A nagy része nem kiszúró formával készült, hanem előző nap keménypapírra megrajzoltam őket és a tésztából egy éles késsel körbevágtam. Ezt helyezd a tesztára. A késsel vágd körbe a körvonala mentén, a fölösleges tésztát szedd le a széléről. A szívószállal csinálj egy lyukat a tetejére, ezen keresztül lehet majd felakasztani.
FONTOS: a nyújtáskor mindig tegyetek alá lisztet, mert különben nem jön fel a deszkáról.
SUTES: 180 C-on kb. 7 perc. Még egy kicsit puha olyankor, ezért egyenes felületre rakjátok kihűlni.
DÍSZÍTES: keményre vert tojásfehérje + porcukor. Akkor jó, ha "szálat" tudsz húzni belőle. Zacskóba töltve, amit a sarkánál kivágok, de csak icipici lyuk kell. Kb. 1 mm. Úgy finom, ha legalább egy-két hetesen kerül az asztalra. Mi fára is szoktunk tenni belőle és nagyon hangulatos, amikor a saját kezünk munkájával készített díszeket meg lehet enni. A megírt sütik egy-két nap (ha elég kemény volt a tojás és kellően sok a cukor, akkor egy éjszaka) alatt megszáradnak. Utána már bátran egymásra lehet tenni őket. (Addig ostromállapot a konyhában :))

Gyömbéres tészta: 25 dkg simaliszt, 12 dkg margarin, 12 dkg barna cukor (én fehérből szoktam), 1 tojás felverve és kiskanálnyi őrölt gyömbér

A margarint és a cukrot krémmé kavarjuk, apránként hozzáadjuk a tojást, a lisztet és a gyömbért. Gyúrjuk össze, jó ruganyosnak kell lennie, ha lágy lisztet kell hozzáadni. Ezt nem kell pihentetni. A mézkalács receptek közül az a jó, amelyiket pihentetni kell hűvös helyen néhány órát, vagy akár egy éjszakát.

Töltött mézeskalács (Kb. 70 db)

Hozzávalók: 300 g liszt, 160 g porcukor, 1 tk. szódabikarbóna, 1 tk. reszelt citromhéj,
1 1/2 csomag mézeskalácshoz való fűszer, 80 g méz, 1 tojás
Töltelék: 100 g mazsola, 2 ek. rum, 50 g pineamag, 50 g hosszúkásra vágott mandula,
50 g mogyoró, 40 g cukrozott narancshéj, 40 g cukrozott citromhéj
Továbbá: 6-7 ek. sárgabaracklekvár, 1 tojás kb. 35 szem hámozott mandula

1. A lisztet összekeverjük a porcukorral, a szódabikarbonával, a citromhéjjal és a mézeskalácsfűszerrel. A mézet meglangyosítjuk, a száraz hozzávalókra csurgatjuk és az egészet sima tésztává gyúrjuk.
2. A mazsolát rumba áztatjuk. A töltelékhez való maradék hozzávalókat durvára aprítjuk, majd összekeverjük a mazsolával.
3. 200 fokra (gazsütő 3-as fokozat) felmelegítjük a sütőt.
4. A mézes tésztát kettéosztjuk. Az egyik felét lisztezett deszkán a sütőlemez méretére nyújtjuk, majd kizsírozott sütőlemezre fektetjük. Megkenjük a megmelegített lekvárral, majd rásimítjuk a mandulás-mogyorós tölteléket. Ráhelyezzük a második tésztalapot, és a nyújtófával jól lenyomkodjuk.
5. A tészta tetejét megkenjük a felvert tojással, és 15-20 percig sütjük.
6. A mézeskalácsot még melegen 2,5x2,5 cm-es négyzetekre vágjuk. Ha kihűlt, lekvárral egy-egy szem mandulát ragasztunk a négyzetek tetejére.
Gabó
 


Sziasztok!
Bogi lányom karácsony környékén lesz 8 hónapos.
Szerintetek egy ilyen idős baba mennyit fog fel a karácsonyból? Ilyenkor már érdemes ill. ki kell-e alakítani bizonyos rítusokat, ami majd végigkíséri a többi karácsonyunkat is. Pl.,hogy Szenteste mi a menü stb. Nálunk Anyu ilyenkor mindig halat sütött, a nagymamám beiglit stb.
Az egyik fontos dolog amit még nem tudunk eldönteni, hogy a karácsonyfát a babával "közösen" díszítsük vagy pedig már a kész fát lássa csak. Nekem ugyanis az volt gyermekkoromban a legnagyobb élmény amikor a fát díszítettük. Ha idén látja Bogi a fa díszítést, akkor késöbb is együtt kell majd díszítenünk szerintem... Kinek mi a véleménye?
Üdv.:Bo-Szi
Bo-Szi
 


Szia Bo-Szi!

Nekem meg az volt a legnagyobb élményem amikor végre láthattam a feldíszített karácsonyfát! Nagyon szerettem várni! Olyan izgalmas volt! Később amikor már együtt díszítettem a fát a szüleimmel, akkor már nem volt meg az az izgalom, ami úgy hozzátartozott a karácsonyhoz!
Mi már az első karácsonyt is hagyományosan csináltuk Bencének. Attól még, hogy nem tud felfogni mindent belőle, az még lehet neki is érdekes. Ezt mi így gondoltuk.
Kíváncsi lennék mások véleményére is!

Szia, CsHajni
CsHajni
 


Szia Gabó!


Fantasztikusak a mézeskalács receptjeid, de lenne egy kérdésem. Mi az a pineamag?
Nekem a töltött mézeskalács a legszimpatikusabb.

Üdv.:

Erzsi
Erzsi
 


Gabo, ezek nagyon klasszak! Tobb mint amit el tudtam kepzelni.Foleg, hogy mezeskalacs karifa disz is a titkos vagyaim egyike.
De egy masik titkos: tudja valaki a /egy narancs-citrom lekvar receptjet? Karaccsonyra szeretnem adni, szoval temaba vag...
Zsike
zsike
 


Sziasztok!

Nálunk a fa teljesen meglepi. Minden gyerek az első karácsonyától kezdve teljes karácsonyban részesült, 6 ill. 5 és fél hónaposak voltak az elsőnél. Lefotóztuk a nagy kerek szemeiket, ahogy csodálták a fát. Szerintem érdemes már egy ekkora babának is!
A diszítés kérdés jó kérdés, mi egyelőre teljesen Jézuskára bízzuk a dolgot. A minap volt is gondom, mert elszóltam magam, hogy "nem lehet minden édességet megvenni, spórolni kell, hogy legyen karácsonyra" Mire a lányom: "A karácsonyfa ingyen van, azt ingyen hozza a Jézuska! Arra nem kell spórolnunk." Amúgy öröm látni őket, ahogy örülnek neki. Felismerik az előző évi díszeket, meg azt is, amit ők csináltak az oviban, sőt együtt bontjuk le és tesszük el, szóval valahol biztos tudják, hogy anyu apu csinálja, de mégis, egyelőre így szeretik, és nagyon élvezik a körülötte levő titkolódzást. (ebéd utáni alvás alatt szoktunk dísziteni, az étkezőben van a fa, az egy mindenhonnan nyitott helyiség. Másik tuti dolog ilyenkorra a séta a nagyszülőkkel. Nekem kisgyerekkoromban ez volt, és nagyon élveztem, kukucsáltam a házakat, hol látszik már az izzók fénye, és mire hazaértem, hát nálunk is járt a Jézuska. (azt hiszem addig maradtam ki a díszítésből, amíg élt a nagyapám, ő vitt el mindig...))
Ildi
Pethes Ildikó
 


Narancsdzsem

Hozzávalók: 4 db (kb. 60 deka) narancs, 3 darab citrom, 1,6 kiló cukor

A narancsokat és 1 citromot megmosunk, félbevágjuk, a magjukat kiszedjük, és a gyümölcsöket héjastól nagyon vékony karikákra vágjuk. Lehetőleg tál fölött, hogy a leve ne vesszen kárba. A gyümölcsre 2 liter vizet öntünk, és 20 percig forraljuk. Félretesszük, és másnap megint 20 percig forraljuk. Harmadnap belecsavarjuk a maradék 2 citrom levét, hozzáadjuk a cukrot, és állandóan kevergetve 40 percig főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, mikor a teteje bebőrösödik, lekötjük. Gőzölni nem kell. Melegen híg, de kihűlve kocsonyássá válik. Ezzel a mennyiséggel kb. öt félliteres üveget tölthetünk meg. Nem érdemes egyszerre ennél nagyobb mennyiséget készíteni, mert sokkal tovább kell forralni, és lassabban kocsonyásodik.
Gabó
 


Lányok, nem szeretnék illuzióromboló lenni, de a receptgyűjteményemből még nem próbáltam ki mindent, többek között ezek közül a receptek közül is idén fogok először készíteni vmit. Aszerint válogatom az ismerőseim receptjeit, melyik az, amelyik nagyon finomnak tűnik, egyszerű elkészíteni, vagy éppen milyen hozzávalók kellenek hozzá.

Erzsi, sajnos a pineamagról fogalmam sincs, hogy micsoda. De szerintem kihagyható vagy helyettesíthető egy kicsit több mandulával vagy mogyoróval.
Gabó
 


És most néhány szó az ünneplésről. Bo-Szi, azt gondolom, hogy már egy egészen pici gyerek is átérzi az ünnep varázsát. Ha másban nem is, a fényekben, illatokban és a családtagok felfokozott hangulatában. A fa díszítését illetően én is azon a véleményen vagyok, hogy legyen meglepetés. A kicsiknek még teljes mértékben az, a nagyobbak meg bármennyire is sejtik, hogy szüleik a ludasak a dologban, mégis hiszik, mert hinni akarják a mesét, varázslatot. Pont ez a szép benne. Amikor már annyira nagyok, hogy már együtt díszítsenek a szülőkkel, akkor is bőven kiélvezhetik még a díszítés nyújtotta örömöket :)
Gabó
 


Gabo!
Koszi a naridzsemet, remelem klassz lesz karacsonyra, meg a mult heti tippekbol (fuszerecet/olaj) is mar tobb a " listamon " van
Zsike
zsike
 


Sziasztok!

Gabó, ez a narancsdzsem recept nagggyon jó!! Ki fogom próbálni!

Nálunk a karácsonyfadíszítés közös ünnepi "játék", előkészület. A fiam már tavaly is óriási örömmel segédkezett! Nálunk az ajándékozás (amikor az ajándékok a fa alá kerülnek) az, ami misztikum... Szerintem így se veszít a varázsából az ünnep (nálunk is így volt kiskoromban).

Üdv: Krisztina
Krisztina (Krisztina)
 


Sziasztok!
Mindenkinek köszi, hogy megosztottátok velem a "fadíszítés körüli dolgokat".
Nálunk és a férjeméknél is úgy volt, mint Krisztináéknál, hogy a fadíszítés közösen történt és az ajándék került titokban a fa alá.
Így nehéz nekünk ezt másképp csinálni, de még nem tudjuk, hogy hogyan alakítsuk ki a mi kis családi karácsonyunkat.
Igaz a párommal már a 6. karácsonyunk, de Bogi babábal teljesen más minden. Sokkal csodálatosabb...
Üdv.:Sissy
Bo-Szi
 


Örülök a visszajelzéseknek és legfőképpen annak, ha sikeresen ki tudtok próbálni egy-egy ötletet. Én is szívesen begyűjtenék tőletek néhányat, úgyhogy nosza, rajta lányok :)
Gabó
 


Sziasztok!

Karácsonyi mézes (nagyon jó)

25 deka melegített mézet, 1 egész tojást, 1 citrom reszelt héját, 2 késhegynyi fahéjport, 4-5 finomra tört szegfűszeget összegyúrunk 30 deka liszttel kevert 1 csomag Váncza-sütőporral. Ujjnyi vastagra nyújtjuk, és részben négyzetes alakúra vágjuk, részben különféle vágókkal kiszúrjuk. Vajazott tepsibe tesszük és cukros vízzel megkenve, hámozott mandulával díszítjük. Közepes tűznél sütjük.

Finom gyümölcskenyér

6 tojás sárgáját elkeverünk habosra 15 deka cukorral és 1/2 csomag Váncza-vanilincukorral, azután 3 evőkanál világos zsemlyemorzsát és 1 csomag Váncza-sütőport is adunk hozzá, majd legvégül a hat tojásfehérje keményre vert habját. Felét nagyobb püspökkenyér-formába tesszük, és közepére összesen 35-40 deka gyümölcsös keveréket teszünk vagdalt fügéből, cukrozott narancsból, vagdalt birsalmasajtból, cukrozott vagdalt gyümölcsből, mazsolából, kevés barackízzel összevegyítve. A tészta másik felét ráöntve, közepes tűznél szép sárgára megsütjük. Egy-kétnapi állás után igen jó, vékonyra szeletelve.

Gesztenyés őzgerinc

Hozzávalók:

A tésztához: 6 tojás, 15 dkg porcukor, 1 púpozott evőkanál kakaó, 18 dkg darált dió, csipetnyi fahéj.
A krémhez: 25 dkg gesztenyemassza, 10 dkg margarin, 1 tojás, 3 evőkanál vaníliás porcukor.

A tojások sárgáját habosra keverjük a cukor kétharmadával, hozzáadjuk a kakaót, mellyel tovább keverjük. A tojások fehérjéből kemény habot verünk és hozzáadjuk a kakaós masszához, lazán összekeverjük, majd végül belekeverjük a darált diót. Őzgerincformát kikenünk margarinnal, belisztezzük, beleöntjük a diós keveréket, és közepes sütőnél kb. 1 óráig sütjük, majd hagyjuk kihűlni. Közben elkészítjük a krémet: a margarin habosra keverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a tojást, beletesszük a burgonyanyomón áttört gesztenyét és jól összekeverjük. Rövid időre hűtőszekrénybe tesszük. A kihűlt őzgerincforma tésztát hosszában kettévágjuk, megkenjük a krém egyharmadával, rátesszük a tetejét, és az egészet bekenjük a maradék krémmel. Tetszés szerint díszítjük kakaóval és fél diókkal Behűtjük és szeletelve tálaljuk

Üdv.:

Erzsi
Erzsi
 


Na végre vki konkrétumot is ír :))) Jöhetnek ám ajándékötletek, díszítési tippek, szervezés stb.
Erzsi jók a receptek :)
Gabó
 


Szia Gabó!
Tutinak tűnik a naridzsem-recepted, azt hiszem az elején írt mézes-magvas üvegekbe méz helyett ezt teszem majd (ez így talán különlegesebb lesz) és egy kicsit kevesebb magvat! Remélem így is finom lesz. Szerinted?
Betti
 


Sziasztok!
En epp most keraltam egy asztalteritot. Tok egyszeru, fogtam narancsot, almat, fuget, kortet, , es textilfestekkel lenyomatokkeszttettem,es cuda klassz lett!!
Most arra gondolok, hogy karacsonyi ajandeknak sem rossz egy ilyen modon diszitett polo vagy miegyeb.
En mar elkezdtem a fuszerecet kesziteset, de ugy " faxnitom,", hogy Trakonyos ecetet vettem alapul, ebben " usztatom" a fuszereket.
Ertdekes a szine, es remelem jo olesz az aromaja is.
Pusszancs minden Erzsinek es a tobbieknek is!
Zsike
zsike
 


Ja, es a mecsesenek is nekilattam, Uncle Ben"s meretu uvegen kiserletezek. Csillagokat vagtam ki, de nem szabalyosakat, hogy a sugarak menten legyenek atfedesek, es nekem tetszik.
Ja, es a DM-ben ( igazan fizethetnek mar, hogy itt sorban reklamozzuk oket) szoval lattam illatos mecsesgyertyat, vagy mi annak a hivatalos neve.
Zsike
zsike
 


Kedves Lányok! Nem merném letenni rá a nagyesküt, de szerintem a pineamag, az fenyőmag és aki tudja, hogy hol és milyen módon lehetne hozzájutni konyhakészen, az szóljon.
Kedves Boszi, a nyolchónapos gyerek nagyon tudja értékelni a karácsonyfát, ha varázslatot készítesz neki.(Persze lehet, hogy fáradt lesz és rá sem fog bagózni a fára, akkor sem kell elkeseredni...)
Nem akarok tudálékosnak látszani, de a mézeskalács azért is olyan jó karácsonyi sütemény, mert előtte egy-három héttel el lehet készíteni sőt az én mézesem kifejezetten egy hét után lesz puha! (Lehet, hogy ezt írtátok már és én vagyok figyelmetlen, hogy nem vettem észre!)
Nagyon fontos szerintem a jó karácsonyi készülődésben a szokás, hagyomány és az izgalmas várakozás kényes egyensúlyának eltalálása. Nehogy unalomba és üres szokásokba fulladjon az egész. (Persze ezt kicsi gyerekkel művészet véghez vinni.) Üdv: Timi
Haraszti Gáborné
 


Sajnálom, hogy én nem készülődhetem így a karácsonyokra mint ti. Mi minden évben a szülőknél karácsonyozunk, ami nagyon jó, nosztalgikus hangulata van, másrészt néha nagyon vágynék egy kis önnepi készülődésre. a szülőknél meg már megvannak a szokások, amiket nem akarnék megváltoztatni, az ottani szertartásokban csak résztvevő tudok lenni, de az ajándékokkal megpróbálok pótolni némi karácsonyi előkészület-hangulatot.
Idén sajátkezűleg akarnám megcsinálni az ajándékokat, sokkal személyesebbnek érzem. Az egyik nagy tervem a vászonfestés. A Spektrum tv-n láttam egy pár remek ötletet sókerámiából, volt szó batikolásról is és gyönyörű szárazvirág-remekműveket is csináltak, onnan"loptam"néhány ötletet.
Gabó! A naptárkészítés nagyon megtetszett!! Hogy csianálod a naptár részét? Van valamilyen szoftvered, vagy egyedül hozod össze. Bevallom, ezt az ötletet lekoppintottam, a nagyszölők azt kapnák. Írnál róla néhány szót? KÖszi.
ÉVa
Éva
 


Betti, próbáld ki a narancsdzsemes magvakat. Végülis minden új recept egy próbálkozás eredménye :) Ha sikerül, akkor szabadalmaztathatod ;)

Zsike, ha pólóra készítünk lenyomatot, akkor szerinted milyen festék kell hozzá? Konkrét terméknevet és fellelhetőségi helyet várok.

Éva, naptárat én még nem készítettem, egy barátnőm adta a tippet, úgyhogy sajnos nem fogok tudni neked konkrétumokkal, maximum tippekkel szolgálni. Vannak progik, amik ezt tudják. Persze nehogy most elrohanj venni vmi drágaságot. Keress rá a neten és biztos találsz vmi egyszerűt, amit le is tudsz tölteni magadnak. Az iPhotoPlus pl. tud ilyet. Megadja a naptár keretének variációit /betűméret, típus stb/ és te illeszted bele a bescannelt képet. Utána már csak egy nyomtatót kell keresni, lehetőleg színeset.

Egy új ötlet. A nagynénémnek exkluzív receptgyűjteményt /olyan receptekkel, amik nagyon különlegesnek tűnnek, mégis egyszerűen elkészíthetőek/nyomtatok ki színes papírra és lefűzöm albumba. Ha lesz mér energiám, akkor keresek hozzá szép képeket /a hozzávalókról pl./, amit a megfelelő recepthez ragaszthatok.
Gabó
 


Sziasztok!


Egy jó tanács sütéshez virágmézet használjatok, ne akácmézet.

Üdv.:

Erzsi
Erzsi
 


SAzia Gabo!
A texilfestekeimet kb 10 eve vettem, de meg mindig remekek, Pelikan markajuak, szoval tuti ma is kaphato. Bricostore-ban lattam hasonlot, ezt egyettel viszem fel az " objektumra".
Van textilfesto filctoll is , abban az a jo, hopgx vasalassal fixalod a festmenyt, tehat ha elromlik, nem eleg szep akkor kimoshtod, es szaradas utan ujra probalkozhatsz.Szerintem eleg az alapszineket begyujteni, remekul lehet kevergetni, kavargatni a szineket, de mivel elall a festek es a filc is, aki anyagilag birja, az szerintem vehet sokfelet, nem banja meg valoszinuleg.
Na, nem hiszem hogy ertheto voltam, bocs...

Eva, le tudnal irni nehany ttuti otletet? Mit batikolsz ? Mit sokeramiazol? Es hogyan ?

En elhataroztam, hogy dossziezom az unneprol szolo ujsagcikkeket, tippeket stb, hogy jovore es azutanra is meglegyenek. A Parktika ujsagban pl.: kivalo adventi naptar otletet lattam, begepeljem? Amit Gabo irt az is csuda, de ha valaki szeretne, begepelem.
Zsike
zsike
 


Kedves Zsike! En parnahuzatokat keszulok csinalni a no rokonoknak,van egy par remek technika, amivel vaszonra nagyon izleses mintakat lehet festeni, nagyon egyszeruek: Pl, ha a befestendo anyagot szabalyos kozonkent osszegumizod, es ugy teswzed be a festekbe, akkot kis korok lesznek egymas mellet, vagy tuzogeppel lehet szabalyos kozonkent osszetuzni az anyagot, akkor is erdekes mintakat kapunk. Egy nagy mintahoz zsinorral kell korbekotni az anyagot, akkor koncentrikus korok lesznek a mintak. A festek egyszeru textilfestek, az anyagot bizonyos idore bele kell aztatni, aztan pedig hideg vizben stabilizalni a szint. Lehet feher polot is festeni ezzel a modszerrel(bocsi, ha bonyolult voltam, de nagyon nehez leirni ezeket a dolgokat, inkabb latni kellene) Sokeramiabol adventi koszorut is lehet csinalni, de lehet angyalkat is es nagyon konnyen elkeszitheto, en karacsonfadiszeket fogok csinalni. Nem tudom, hogy tudod-e mi a receptje a sokeramia tesztajanak, ugyhogy ideirom: haromotod resz so, ketotod resz liszt, annyi vizzel, hgy gyurmaszeru masszat kapjunk. Kell meg hozza tapetaragaszto(por formaju-viben feloldva, eleg csak egy-ket kanallal) ami stabilizalja az anyagot. Lehet belole nagyon sokfele dolgot csinalni, csak a fantaziadon mulik. A kesz "muveket" nyitott sutoben kell kiszaritani. Lehet szineset is csinalni, vagy ugy, hogy utolag kifested, de egyszerubb, hogy a meg lagy tesztaba keversz megfelelo szinu temperat, de nagyon szep szineket lehet elerni termeszetes anyagokkal: barnat kakaoporral, pirosat pirospaprikaval, sargat curryvel. Ha van nalatok Spektrun tv, akkor figyeld a musorat, neha megismetlik az ezzel foglalkozo adasokat.
Remelem, ertettel valamit ebbol a sokmindenbol, kerdezz meg nyugodtan, ha tudok, valaszolok.
Eva
Eva
 


Lányok!

Én arra gondoltam, hogy a kerttel rendelkező rokonoknak madáretetőt adnék. Ha tudtok valami jó helyet, ahol jól kinézőt,praktikusat, megfizethető áron árulnak, vagy ötleteket, hogyan tudnék esetleg csinálni, nagyon megköszönném.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Erzsi, mi a különbség a két méz között a sütés szempontjából?

Ildi, madáretető ügyben szerintem kertészeti boltokban vagy kerti bútor boltokban nézz körül.
Gabó
 


Szia Eva!
Koszi! Spektrumunk (S)incs, de tok jol irtad le a dolgokat, koszi!!!
Ma nekilattam a narancslekvarnak is.
Zsike
zsike
 


Szia Ildi, madáretetõt a Brico Store áruházban lehet kapni.

Klári
Klári
 


Sziasztok!

Nagyon jó ez a színes ötlettár.
A karácsonyi készülõdés nálunk is nagyon fontos dolog. A nagyobbik lányomat tavaly már nagyon jól sikerült bevonni a készülõdésbe(akkor 2,5 éves volt), idén talán már a kicsit is sikerül(15 hónapos). Közösen csináltunk adventi koszorút, ajtódíszt, esténként, pedig együtt imádkoztunk a gyertya mellett. Már nagyon ránk fog férni idén is a közös este. Sajnos a férjem az advent elsõ felét külföldön tölti, ezzel kapcsolatban kérem az ötleteiteket.
Készítettem neki minden napra kis kártyákat egy-egy rövid adventi gondolattal és egy apró képpel, a kérdés az, hogy hogyan csináljak ebbõl minnél kisebb helyen elférõ szállítható naptárt. Ha valakinek van ötlete, kérem segítsen!
A másik kérdésem, hogy hogyan lehet a piciket még jobban bevonni, kicsit tartok a "csonka" ünnepléstõl, nehezebb lesz pótolni apát.
A segítségeteket elõre is köszönöm!
Csilla
Staudt Gáborn&eacu
 


Sziasztok !

Találtam pár receptet,gondoltam megosztom veletek.
Narancsdzsem

Hozzávalók:1 kg narancs,1 kg cukor.
Tegyük a megmosott narancsot annyi vízbe,hogy ellepje,fozzük 15 percig,madj vágjuk vékony karikákra.Tegyük rá a cukrot és hagyjuk egy napig állni.Másnap jól keverjük össze és közepes tuzön fozzük addig,amíg hideg tányérra cseppentve megkocsonyásodik.
Töltsük üvegekbe,amikor beborösödik,zárjuk le az üvegeket.

Citromlekvár

Hozzávalók:1 kg citrom,2 kg cukor.
Mossuk meg a citromot,majd két napig hagyjuk huvös helyen vízben állni.Ez után szeleteljük vékony szeletekre - közben távolítsuk el belole a magokat - és annyi vízben, amennyi ellepi,fozzük puhára.Tegyük hozzá a cukrot, és éppúgy,mint a narancsdzsemet,kocsonyásodásig fozzük lassú tuzön,majd töltsük üvegekbe.


Hédi
Hédi
 


Ma Veszpremben voltam, es egy dekor boltban ujabb otleteket kaptam az ajandekgyartashoz. Lehet szines uvegfestekeket kapni. Mostanaban annyi joformaju boros, asvanyvizes uveg van, amiket szep mintakkal ki lehetne festeni. Lattam egyszeru attatszo uveggombot( o, mint Odonke Kép) )
Ami szinten nagyon szepen ki lehet festeni ajandek gyanant. Mar meg is vettem a hozzavalokat
Gabo, a naptar fantasztikus lett, koszi megegyszer az otletet, nagyon fognak orulni a nagyszulok.
Eva
Eva
 


Gabo, megegyszer vegigbongesztem az egesz topicot, es nem talaltam a marcipan receptjet, pedig az nagyon erdekelne, ha nem esik nehezedre, ird le, legyszives.
Koszi,
Eva
Eva
 


Szia Éva!

Küldök egy marcipán receptet.

Marcipán
Hozzávalók:

70 dkg porcukrot és 1,5 dl vizet összekeverek és felrakom fõzni. Mikor a széle gyöngyözni kezd 40 dkg réteslisztet belekeverek, utána tartaléklángon kicsit fõzöm, és a végén 12,5 dkg margarint keverek bele.

Ennek a masszának a felét kakaóporral összekeverem, egy üvegtálba beleöntöm és elsimítom. A massza másik felébe mandula aromát teszek, azt a csokis réteg tetejére öntöm és szintén elsimitom.Hütõben kihûtöm, majd apró kockákra vágom. (Mandulaaroma helyett lehet kókuszreszeléket is használni.) Gyorsan kiszárad ezért ami megmarad (ha megmarad) hûtõben, fóliával letakarva tárolom. Kitûnõ csemege, könnyen, gyorsan elkészíthetõ

Üdv.:

Erzsi
Erzsi
 


Most próbáltam ki egy nugátkocka nevû édességet. szerintem az íze vetekszik a bolti díszdobozos desszertével.

Nugátkocka

Hozzávalók: 30 dkg cukor, 15 dkg tejpor, 2 ek. kakaó, 10 dkg vaj

A cukrot fél deci vízzel nagyon sûrû sziruppá fõzünk, majd langyosra hûtve a tejporral és a kakaóval simára keverjük. A vajat beledobjuk, és a tûzre visszatéve, takaréklángon kevergetve jó sûrûre fõzzük. Egy tányért zsírpapírral kibélelünk, és a masszát ujjnyi vastagon rásimítjuk. Ha kihûlt, vizes késsel kockákra vágjuk, egymástól kissé széthúzzuk, és hûvös helyen szikkadni hagyjuk. A kis kockákat fóliába csomagolhatjuk vagy mignon-papírba rakhatjuk.

Ezekbõl én ajándéknak is fogok készíteni az ünnepekre.
Gabó
 


Bo-szi! Az én Bogim pedig karácsonykor 11 hónapos lesz:-))
Sókerámia: Én azt találtam ki, hogy emberfejecske formákat lészítek sókerámiából és aztán megfestem, hogy picit hasonlítson a megajándékozottra( nem nagy mûvészet, csak a haja fog dominálni szerintem), és ez lesz az ajándékkísérõ.Kb 7-8 centi átmérõjû.
A naptárt már én is csináltam -tavaly még nem babával, hanem cicákkal- .Én szerencsés helyzetben voltam, mert kaptam üres naptárt, amiben ki volt hagyva a kép helye. De egyszerûen megoldható, ha vetek a boltban vmi képeset, és annak a helyére ragasztjátok rá a fotókat.
Sziasztok!
anita (anita)
 

Vissza: Ötletek, tippek

Jegyzetfüzet:

 

cron