Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Tudom, hogy már nagyon közel van, de hátha még addig erre jár valaki aki megosztja velem és a többiekkel Húsvéti tapasztalatait, szokásait. Szivesen olvasnék különféle tojásfestési módszerekről, húsvéti ételekről. Locsoló vers is jöhet. Készültök e úgy a húsvétra mint karácsonyra? Diszitetek-e a lakást , ha igen mivel?
Kiváncsi volnék, Magyarországtól távol élő gyerekekkel hogyan ünnepeltek?

Hajnalka
napocska (napocska)
 


Nálunk van egy érdekes tojásfestés, de ha leírom biztos többen fogják írni, hogy ezt ok is ismerik. Minden esetre gyerekkoromban én nem sok helyen láttam. Apukám volt a kivitelezo, hogy o hol tanulta nem tudom.

Széles, eros gumigyuruk kellenek hozzá. Apukám egy rossz már lyukas bicikli gumi belsojét szokta különbözo vastagságura vágni, gondolom 2-4-6 mm-re. Mi nem kifújt hanem fott tojást szoktunk festeni. A forró tojásokra különbözo alakzatokban ráhúzzuk a gumi gyuruket és ezt tesszük a tojásfestékbe. Amikor szép színes lesz ki kell venni, megszárítani, leszedni a gyuruket és valami zsiardékkal pl. szalonna borével bekenni. hogy fényes legyen. Nagyon szép csíkos tojások lesznek és mindegyiknek egyedi a mintája.

A tojásokat tiszta vízben kell megfozni ami a sonka mellett fo az nem jó, mert zsiros lesz és nem fogja be a festék.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok Napocska és bigacsiga Kata!
Szerintem nagyon jó ötlet ez a topic is, és még egyáltalán nincs késő. Mi ezen az ünnepen is feldíszítjük a lakást - minden nap készítünk valamit. Ötletem rengeteg van (virágkötőként is dolgoztam - így elég nagy lett a fantáziám).
1. Szóval mi legelőször egy kopogtatót szoktunk készíteni: Gyűjtűnk vékony, hajlítható vesszőket (lehet különböző színű is), amiket "összefonunk", és tojás alakúra kötjük össze a végén. Majd egy kb. 2-3 cm széles selyem anyaggal szépen körbetekerjük (hézagosan). Alulra zöld kreppből készítettünk füvet, amit dróttal felerősítettünk (U alakúra hajlítva a drótot), majd beleszúrkáltunk kis nyuszit és csibét (ezt készen vettük), tetejére masni, akasztó és kész.
2. Az erkélyajtóhoz szélharang-szerűen hurkapálcák segítségével általunk festett, ragasztott kis méretű tojásokat raktunk fel.
3. Tojásfestés:
- tapétaragasztóval jól bekenitek a kifújt tojást, befeditek apróra vágott szines szalvétával, majd újra tapétaragasztó - szépen rásimítja. Mi 2-3 réteget szoktunk rátenni, így lesz igazán szép színe.
- egy hurkapálca tetejét átszúrjuk gombostűvel. Ezt a tűt belemártjuk a forró viaszba (égő gyertya), és különböző alakzatokat rajzolunk a tojásra, majd belerakjuk a színes tojásfestékbe (szerintem a fehér gyertya és színes festék a legszebb).
- lehet ezenkívül még hamis-hímzést készíteni, nyúl, ember, stb. fejet készíteni kis fonal, papír, és színes filc segítségével, stb.
Ha ezek is érdekelnek, szívesen leírom még.

Más: Ti kipróbáltátok már a tojással töltött kalácsot? NAgyon felizgatta a fantáziámat.
Bobo
 

 
 

Kedves Bigacsiga es Bobo

Bigacsiga

Nagyon jo otlet a tojasfestesed, en meg nem ismertem de biztos nagyon szep formak jonnek ki belole. Azt hiszem par husveti tojassal kiprobaljuk lanyokkal.

Bobo
Nagyon tetszik ajto koszoru otleted. Nekem eddig eszembe se jutott hogy agakat nem csak korbe lehet ossze fogni hanem husvetra tojas alakzatba is. Iden mar azt hiszem lemaradtam kivitelezesrol, de jovore nekunk is fog ilyen diszelegni ajtonkon.
Tojas papirral bevonva nalunk tavalyi talalmany igaz en eleg macerasan csinaltam eddig. Darabonkent kenegettuk papirt es ugy probaltuk ragasztgatni es csak 1 reteget, de igy nem volt az igazi. Iden tobb reteg lesz es nem papirt fogom ragasztozgatni hanem a tojast.

Engem nagyon erdekel minden truk otlet. Nem szeretek 2 evben ugyan olyan tojasokat gyartani, sot nagyon szeretem ha mindegyik tojas egyedi mas es mas. Mivel van egy sarga turo receptem ami 10-15 tojassal keszul sot van mikor ennek tobbszorosebol. Sok kifujt tojas hej keletkezik nalunk igy unnepek elott.

En meg soha nem hallottam tojassal toltott klacsrol, de szivesen kiprobalnam. Van idod leirni ?

Napocska
napocska (napocska)
 


Sziasztok!

Nálunk is a kifújt tojás megy, a fõttel úgy szoktunk járni (mivel ugyebár a srácok is kapnak, tehát marad itthon), hogy idõvel (megzápul vagy tudomisén miért) felrobban, és nagyon büdös. Ha ez elkerülhetõ valahogy, ne titkoljátok!
Másik. Olvasom a szalonnazsírt, próbáltam, meg mág hajlakkal is, egyik se vált be. A szalonnazsírtól nekem csúszós, ragacsos a felület, a ráfújt hajlakktól meg mégcsak nem is igazán fényes. Nagyon örülnék, ha írnátok még ötleteket, mivel lehet fényesíteni?!!
A fiamék a suliban csinálták a viaszosat, meg olyat is, hogy zsírkrétát melegítettek gyertya fölött, az is szépen megolvad (kivéve a fiamé, amelyikbõl valamelyik szín meggyulladt!), és csöpögtettek a tojásra.
Én temperával és ecsettel szoktam festegetni, hímzésfélét, nyuszit-kacsát, kisfiúknak kisautót, virágokat, mintákat, pöttyöket (lánykoromban még egy Beatrice tojást is csináltam). Aztán filcbõl két korongot kivágok, hímzõfonalat átvezetve egyik alul másik felül eltakarja a lukat, és a fonalnál fel lehet lógatni.
Gondolom a gyári festéket (elõtte viasszal minta), a vöröshagymahéjat, és a céklalevet ismeritek. Mindehhez tipikus még a nylonharisnyába tenni leveleket, és úgy a festõvízbe, szép mintákat lehet kapni.
Lányom tavaly tojás formájú matricákat ragasztgatott az általa készítettekre. Idén papírtojások készítését találta ki saját maga.

Tojástartó: WCpapír gurigát kettõbe vagy háromba vágtok. Krepp papírral beburkolni, akár úgy, hogy felül túl lóg és ott bevagdossuk, mindezt zöldbõl, és akkor olyan, mintha fû lenne. Ugyanerre piros, sárga (stb.) színnel kis gombócokat, pettyeket ragasztva virágok is vannak a fûben. Az egész elejére még keménypapírból kivágott, filccel kiszínezett nyuszikát is lehet ragasztani (ez is a fiaméktól a suliból).

Ildi
u.i.:nálatok mit hoz a nyuszi? és hova teszi? Szomszédunktól kapott ötlet alapján a nyuszi ide-oda elrejti az ajándékait, jó idõ esetén a kertben, egyébként a lakásban. Imádják keresgélni.
Pethes Ildikó
 


Bigacsiga gumis, Bobó gyertyás tojása és Ildi tojástartója nagyon jól hangzik. Én valószínuleg idén ezeket fogom kipróbálni.
Bobó az a tapétaragasztós papírfecnis az nagyon ismeros nekem valahonnan Kép

Ildi, szerintem az idén hóban fognak keresgélni a csemeték. Legalábbis ahogy most az idojárásjelentést hallgatom Kép
Gabó
 


Sziasztok!

Nagyon jo otleteitek vannak!
Kiprobaljuk oket, bar mi mar festettunk boltbol vett festekkel es csak egyszinu tojasokat. A fiaimmal ez is igen korulmenyes volt.

En itt Kaliforniaban is azt szeretnem, ha a gyerkocok ismernek az otthoni szokasokat. Igy tavaly megtanitottam veluk egy - egy locsoloverset es megbeszeltem a teljesen amerikai szomszedommal, hogy atviszem a gyerekeket locsolkodni. Nagyon tetszett mindenkinek, es persze a csokinyuszi sem maradt el. Az iden kerdeztem tole, hogy mehetunk-e, erre azt valaszolta, hogy mar meg is vette nyuszikat. (Az iden egy masik szomszedot is belevettem a dologba, remelem neki is tetszik majd.)
EviC
EviC
 


Most olvastam, hogy körömlakkal is lehet tojást "festeni". Nekem tetszik az ötlet. Biztos mindenkinek akad otthon olyan körömlakkja, amit már nem akar használni.
Gabó
 


Gondoltam felújítom a topicot, mert ugye megint közeledik a Húsvét.
Tojás festés:
Tavaly a húgom fürjtojásokat festett be (a locsoló fiúk kicsik, úgyhogy nem tudnak úgysem annyi tolyást megenni), csak a viaszos réteget egy kicsi langyos vízzel le kell mosni elõtte.

Én mindig a harisnyás tolyást csinálom (elõtte jó program a különbözõ "füvek" gyûjtése, (a petrezselyem a legjobb)
A nyers tojásra vizesen rásímítod a levelet és egy rossz nylon harisnya-darabot ráhúzol és szorosan megkötöd (ez rögzíti). Jó sok vöröshagymahéjjal felteszed fõni (szép arany-barna lesz) Amikor kihûl a nyomat megmarad az eredeti tojásszínnel. Most láttam, hogy érdemes arany kihúzóval körbekontúrozni a levelet, nagyon szép lesz tõle.

Ajándék:
Nem akartam a sok-sok csoki mellé újabbat a fészekbe, az élõ nyúllal meg nem értek egyet, úgyhogy az Állatkertben örökbefogadtam a gyerekeim nevében egy évere a Gerzson nevezetû mezei nyulat, aminek az örökbefogadási oklevelét és a nyuszi önéletrajzát kapták a fészekbe és kitûzõket, ami bizonyítja, hogy nevelõszülõk. Nagyon örültek neki (persze a nyúl nevében írtam levelet is mellé) és számon tartják kis védencüket, úgyhogy meghosszabbítom az idén az örökbefogadást..
Írjatok ötleteket és jópofa locsolóverseket is várok!
Üdv.: Szofi Kép
Szofi
 


Szofi

Szuper otlet az orokbefogadas.


Napocska
 


Én a másik, sógyurmás topicba írtam, hogyan csinálok kifújt tojásból díszeket. Idén nme kell, mert elõszedem tavalyról.Csak némi friss ág, virág, és némi fü.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Sziasztok lányok, asszonyok! Kép

Egy nagyon jót láttam valahol, jól nézett ki!

Reggelire tojást reggeliztek, mindegy milyen formában. A héját nem dobod ki, hanem összetöröd apró darabkákra. Fogsz egy egész tojást, mindegy hogy fõtt, vagy kifújt. Az összetört apró héjdarabkákat ragasztóval ráragasztgatod, szorosan egymás mellé. Natúr színben is nagyon jól mutat, és érdekesen! Egy egész tojás, kirakva törött tojéshéj darabkákkal. Olyan lesz, mint a mozaik. És igazi mozaikképet pedig úgy lehet kirakni, ha elõször festessz tojásokat különbözõ színekkel, aztán azokat meghámozod, összetöröd a színes héjját, és a különféle színekbõl mozaikképet ragasztassz a festetlen egész tojásra.

Nem nehéz, csak a megfelelõ ragasztót kell hozzá megtalálni gondolom. Én ki fogom próbálni! Szerintem érdemes kifújt tojásra ragasztani, mert nagyon szép és különleges, hogy sokáig elálljon.

Kellemes munkálkodást!

Katus
Katus
 


Sziasztok Lányok!

Nekünk eddig már kétszer volt élõ nyulunk. Mind a kétszer kb. 1 hónapig neveltük, utána pedig oda ajándékoztuk egy barátunknak aki nyulakat tenyészt. Elõször egy ezüst szürke, másodszor pedig két igazi hófehér nyuszi gazdái voltunk. Nekem igazából a szürke jobban tetszett, meg is sirattam amikor elvitték. A fiam meg a párom Vuk után szabadon Örizetesnek nevezte el a szürkét.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Szevasztok!


En eddig koromlakkal festettem a tojasokat. /Kaptam egyszer rengeteg szinu koromlakkot, csak koromre nem szabad festeni a szinuk miatt./ Nagyon szepen lehet vele festeni tojasokat.
En ugy csinalom, hogy kis poharba allitom a tojast es a fel reszet szepen megfestem, mintazom. Ha megszaradt akkor megforditom a kukot. A szinek egymasra festesenel a szarradasra ugyelni kell, mert kulonben egybefolynak.
Ha szintelen koromlakkal fested le a szines tojasokat akkor szep fenyuk lesz es nem lesz ragacsos, mazgas.
Tojastartot meg ugy keszitem, hogy egy irolapot 4 reszre hajtok. Rarajzolok egy nyulat./ Most megprobalom leirni a nyulat ha sikerul./ Az alsoresze (teste) egy kocka a nyulnak /ez a resz van osszeillesztve a tobbi oldallal/ erre rajzolok egy kisebb (haromnedegy) kort (ez a fej) es erre a ket fulet. Az arc reszre berajzolom a szemet es a szajat. Kivagom a 2 fulet es a fej azon reszet ami nem erinkezik a testtel. Kihajtom a papirt es az oldalat osszeragasztom es ebbe allitom a tojast. Lehet az aljara is ragasztani papirt, hogy ne essen ki a tojas belole.
/Ugyan igy keszul a hoember karacsonyra csak akkor kalapot rajzolok a fejre./
Mezesbol is lehet tojas formakat sutni es disziteni (unnepi sutinek). A kosarformat meg nem sikerult mezesbol kisutnom. Osszeesik. Tudja esetleg valaki, hogy kell csinalni (sutni)?
Koszonom a tobbi tojasfesto otletet.
Milyen ragasztoval ragasztod a tojasra a darabokat?

Minden otletet szivesen varok!

Angela
 


Sziasztok, nem volt idõm végigolvasni az összes írást, így lehet, hogy ismétlés, amit írok. Mivel Lányom tavaly Húsvétkor még alig múlt egy éves, alkoholos filcet adtam kicsi kezébe és azzal rajzolt Apának tojást. Elõtte kifújtam és a Csöppöm össze se törte, már az elsõ sikerült. Õrizgetjük is becsülettel. Majd ha felnõ, megmutathatja a gyerekeinek Kép
ld
 


Kikiserleteztem, hogy kell csoki tajast csinalni. Ha valakit erdekel akkor leirom.
Puszi:Angela
bagolyka
 


Bagolyka, engem érdekel

Gabi
 
 


Engem is. Elküldenéd email-ben?

Köszi

Tikk
 
 


Bagolyka

En is kivancsi vagyok

Kiscica
Kiscica
 


A marciusi praktikaban lattam jo festes tippeket, lila, voroshagyma, cekla, lilakaposzta heja. Nagyon szep, termesztes szinuk lesz.
A masik otlet ami tetszett, a buza bujtatas. Egy ejszakara be kell aztatni, aztan masnap ha jol emlekszem 2 cm-es foldbe ultetni. Remelhetoleg Husvetig kihajt meg.
Arra gondoltam, hogy az edesseg-ellenzok, esetleg, csokikak, cukorkak helyett becsomagolt epret, cseresznyet, stb rejthetnenek a kertbe.
Sziasztok:
Bobojza
Névtelen
 


Szevasztok!

Akkor megprobalom erthetoen leirni hogyan csinalom a csokitojast. Most egy hete kiserleteztem ki a keszites modjat.
Fozz 1db tojast kemenyre (tobb tojas eseten gyorsabb)! Egy vastagabb cernat hosszaban probald megkotni a tojason vagy celluxal megragasztani, de erjen tul a tojason legalabb 10-10 cm-re! Vond be jo szorosan (rasimitva)alufoliaval, de a cerna vege logjon ki! Tedd be egy kicsit a fagyasztoba, de ne fagyjon meg csak jol huljon le (ha megfagy akkor megrepedhet)! Addig olvassz csokoladet (feheret es barnat)! /Nekem nincs hazicsoki receptem igy en keszen veszem a csokikat./ Fogd a tojast a cernanal fogva es merisd meg a barna csokiban! Vedd ki, varj amig lehul es aztan lehet a feher csokiba martani (vagy forditva)! Varj mig teljesen kihul a csoki! En addig felakasztottam ez 4-5 perc. Ha kihult akkor forrovizbe martott kessel szepen hosszaban felbe vagom a csokit. Ovatosan szed le! Tehetsz bele apro jatekot vagy amit akarsz. En trefas verseket raktam bele es cukrot. Ragasztas. En egy regi tepsit felraktam a futolapra es mikor ez atforrosodot akkor az egyik fel csokitojast a vagasi feluletenel fogva erre egy picit ratettem. De tenyleg egy masodpercre csak, hogy megolvadjon a szele es rogton raillesztettem a masikra. En nem csomagoltam mindet be hanem diszitettem feher vagy barna csokival. Ezt ugy csinaltam, hogy egy zacskoba sarkaba raktam csokit es tuvel egy ici-pici lyukat csinaltam ra, jol eltekertem a"nyakat" es ezen keresztul nyomtam a csokit igy vekony csikban folyt. Igy jol lehet vele rajzolni, mintazni. Ha hul a csoki akkor tedd a mikrobiba 20 masodperc alatt megolvad! Ha van fecskendod es hozza rozsaszin tu (az a legnagyobb lyuku) akkor erre a celra a legtokeletesebb. /Nekem nincs./
Csomagolas arra ami nincs diszitve. Szines, mintas csomago "celofanok".
/Ha torik a csoki akkor tegy hozza egy pici vajat!/
Jo munkat!

Angela
bagolyka
 


Az oviba láttam, egy aranyos tojásdíszitést.

A tojás héja be van kenve rgasztóval és meg van hempergetve fûmagba vagy kékmákba. Amit én láttam azon egy spirál futtot át a tojáson. Nagyon tetszett.

bigacsiga Kata

tojásfestés gyerekeknek
[url=http://www.sun-sentinel.com/graphics/entertainment/easter.htm" TARGET="_top]http://www.sun-sentinel.com/graphics/entertainment/easter.htm[/url]

Ez meg szerintem a kisebb gyerekeknek tetszik nagyon!
Nekem is. Kép

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Mégegy eszembe jutott. A Libri könyvesboltba láttam, de biztos lehet máshol is kapni filctoll amivel tojásra lehet írni. Az alapszíneken kívül volt fehér, arany és ezüst is.

Talán fel lehet használni a karácsinyról maradt glitteres filctollakat is.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Maradékok felhasználása
Ha sok a fehérje
Ha sok a sárgája
Maradék keménytojás felhasználása
Maradék lecsó felhasználása
Maradék pörkölt felhasználása
Maradék kifõtt tészta felhasználása
Maradék sonka felhasználása
A sonkalé felhasználása
Maradék rizs felhasználása
Maradék tarhonya felhasználása
[url=http://www.nexus.hu/recept/1/masodik.html" TARGET="_top]http://www.nexus.hu/recept/1/masodik.html[/url]

-----------------

Csokitojások
A tojásokat két végén egy tûvel óvatosan felszúrom és kifújom. Utána a héjakat belülrõl alaposan megtisztítom és kiszárítom. Csokoládés tortabevonót felmelegítek és egy keveset a tojásokba öntök belõle. A tojásokat addig forgatom, míg a csokis öntet teljesen beteríti a belsõ oldalát. Teljesen is megtölthetõk a tojások. Utána egy éjszakára a hûtõbe teszem, majd óvatosan megpucolom.

------------

Tojásfestés:
Felhasználhatjuk erre a boltokban beszerezhetõ tojásfestõ festéket, melyek használati utasítását tartsuk be!
Legszebb, legkülönlegesebb színeket azonban a növényi festékektõl kapjuk. Gyógyfüvek, fûszerek, gyökerek, fahéjak, gyümölcshéjak alkalmasak erre. Néhány példa: almahéj, zöld dió, a vadalma fahéjának, levelének fõzete a savanyú káposzta levével sárga színû levet ad. Vöröshagyma, lilahagyma héjából rozsdaszínt nyerünk. A zöld búza fõzete zöld, a lencséé kék színû.

A festõlébe tegyünk egy kevés ecetet (színt rögzít), ezzel melegítsük fel kb. 40oC-ra. A megírt tojásokat óvatosan tegyük bele, s 2-3 óráig tartsuk benne. Ezután a levet kb. 70oC-ra melegítjük, majd szûrõkanállal kivesszük a tojásokat. A viaszt puha ruhával letöröljük, s a rajzokat fehéren elõtûnik. Vajjal vagy olajjal átitatott ronggyal fényesre töröljük a tojásokat.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Sziasztok!

Ezt a csokitojást nem értem. HOgyan lehet a lyukon keresztül tisztességesen kipucolni egy tojást??? Szerintem ez kész szalmonella-szaporító eljárás.

Idén beleraktam a tojást a cékla levébe (amúgy volt egy 5 literes üveg céklám, épp fogyóban, abból vettem ki levet.) 1 napig hagytam. Ezek után a tojások inkább barnák, semmint lilák lettek, (nem túl sötét barna), egyik meg felhólyagosodott és vékony hártyaként lejött róla a szín...
A felmelegítõs festõléknél nem olvad le a viasz??

Ja, és minden féle sima filc is fog a tojásra, régebben csináltunk olyat is.

Temperával is nagyon klasszul lehet mintás tojásokat festeni.

Idén írókád csinált nekem a párom, hagyományos fém tollbetétbõl. Mûködik. Csak azzal van bajom, hogy viasz helyett gyertyát használok, a lángjánál olvad, és abba mártogatom. De ahogy vissza a lángba beteszem, megfeketedik, így amit a tojásra kenek, csak elvétve átlátszó, többnyire fekete. Emiatt én ezt szépen elkenni sem szeretném.
Van tippetek, miként másképp?

Ildi

Ildi
 
 


Ildi!

Én méhészeti szakboltban (József körút) vettem még pár éve méhviaszt, és az azóta is nagyon jól kitart.Egészen más mint az a viasz amibõl a gyertyák vannak. És az írókát is úgy csináljuk Anyukámmal (õ sokféle népmûvészeti ágban jeleskedik, de a tojásfestésben majdnem a legjobb) hogy vékony fémlemezt (fogkrém-tubusok voltak ilyenbõl régen) csíkokra vágunk, és feltekerjük, különféle vastagságúra, és hurkapálcikára vagy egyenes nem száraz botra erõsítjük. Nagyjából ennyi. Nem tudom mennyire voltam világos. A festékekkel mi is bajban vagyunk, eddig csak nagyon ritkán találtunk olyat amivel semmi baj sem volt, idén ezértis vettem négyfélét! Majd beszámolok az eredményekrõl!

Sziasztok: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Ildi!

A kreatív anyukák topicban olvastam karácsonykor, hogy egy régi kávékiöntõben olvastják fel a gyertyát. Esetleg ha ebbe próbálnád?

vagy

kicsi konzerves dobozba amit alulról teamécsessel is melegen tarthatsz.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Húsvéti sonka

Hozzávalók:

- személyenként 20 dkg nyers sonka
- tojás

Elkészítés:
A nyers füstölt sonkát, elõzõ este áztassa be annyi hideg vízbe, amennyi ellepi. Fõzés elõtt alaposan mossa meg a sonkát, mert a levét késõbb felhasználhatja. Bõ hideg vízben tegye fel fõni akkora edényben, hogy a víz teljesen ellepje. Néhány jól megmosott tojást is tehet a fazékba - különleges ízt kap majd a füstös létõl. Lassú tûzön, fedõ alatt olyan puhára fõzze, hogy a csontját ki tudja húzni belõle. Ha kötözött sonka, akkor addig, hogy a hústû vagy villa könnyen beleszalad. Saját levében hagyja kihûlni, majd deszkán vágja vékony szeletekre. Tormával, fõtt tojással tálalja, retket, újhagymát, kalácsot kínáljon mellé.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Tojással sült húsvéti kalács

A hagyomány szerint a kalács a húsvéti sonka igazi kísérõje. Alig édeskés
ízével a kenyérnél erõteljesebben emeli ki a sonka sós-füstös, finom zamatát.
Elkészítése egyszerû, s bár kissé idõigényes, megéri elkészíteni.

Hozzávalók 8 szelethez:

30 dkg finomliszt
3 dkg élesztõ
3 dkg porcukor
3 dl tej
8 dkg margarin

1+4 tojás
1+1 tojássárgája
1 kk. olaj

A lisztet szitálja tálba, a közepébe készítsen mélyedést, morzsolja bele az
élesztõt, adjon hozzá 1 kk. porcukrot és 1 dl langyos tejet. A
szélekrõl annyi lisztet keverjen hozzá, hogy galuska lágyságú legyen. Takarja le és 15-20 percig pihentesse.

Eközben egy kb. 24-26 cm átmérõjû kapcsos tortaformát vastagon kenjen ki margarinnal, a többit olvassza fel (vigyázat, éppen csak olvadásig melegítse, mert ha túlhevül, megváltozik az íze!). 1 dl langyos tejben keverje el a maradék porcukrot, 1 késhegynyi sót, 1 tojást és 1 tojássárgáját. Öntse a lisztben kelt kovász tetejére, keverje össze, majd több részletben dagassza bele
az olvasztott margarint, és szép fényesre, hólyagosra dolgozza ki (egészen lágy
tészta). Konyharuhával takarja le, meleg helyen kelessze a kétszeresére (30-40 perc).

A tésztát a tálból borítsa lisztezett deszkára, és erõteljesen gyúrja át.
Ossza három részre, sodorjon belõle 55-60 cm hosszú rudakat és fonja össze õket, a végeket összecsippentve.

A tésztafonatot fektesse a kikent tortaformába úgy, hogy az összecsippentett végek alulra kerüljenek.

A maradék 4 nyers tojást gondosan mossa meg, törölje szárazra, vékonyan kenje meg olajjal és nyomkodja bele a tésztába. Takarja le, meleg helyen addig kelessze, amíg a tészta csaknem kitölti a formát.

A tészta tetejét kenje meg tojássárgájával, de ügyeljen arra, hogy a tojások ne legyenek bekenve! Elõmelegített forró sütõben (200 °C) 40-45 percig süsse.

Amint kivette a kalácsot a sütõbõl, azonnal kenje-locsolgassa meg a maradék 1 dl felforrósított tejjel (ettõl lesz foszlós!). A formában hagyja langyosra
hûlni, majd rácsra emelve, és konyharuhával letakarva hagyja egészen kihûlni.

Csak az asztalnál szeletelje, a sonkához illõ félszáraz fehérbort kínáljon hozzá.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Tojásfestés természetesen

Elõkészületek

Néhány tanács:
A tojásokat tartsuk hûtõszekrényben. A festés elõtt fõzzük meg a tojásokat. Legyünk óvatosak, hogy ne repedjenek meg! (Ne a forró vízbe tegyük a hideg tojást.) Akinek a festett tojással nincsenek étkezési tervei és a tojás nem reped meg, több órán át (kb. 2-3) is fõzheti, így tartósabb lesz.
Festés elõtt mossuk meg õket alaposan (és óvatosan) mosogatószerrel, majd öblítsük le õket. A mosásnak két fontos célja van. A mosással, zsírtalanítással ugyanis a tojás felületén egyenletesen tapad meg a színanyag. Másrészt a mosással eltávolítjuk a tojáshéjon esetlegesen elõforduló baktériumokat (pl. szalmomella).
Amikor a tojásokhoz érünk, a mi kezünknek is tisztának kell lennie!
Szükséges anyagok és eszközök:
A festéshez a következõ anyagokra van szükségünk: vörös káposzta, vöröshagyma, lilahagyma, golden alma, kurkuma, spenót, piros paprika, narancs vagy citrom, csipkebogyó tea, ecet, kávé.
A színes oldatokat célszerû befõttes üvegekbe tenni. A fõzéshez pedig edényekre lesz szükség.

Festési módszerek
Az alábbiakban természetes anyagokat mutatunk be, amelyekkel szép húsvéti tojásokat festhetünk. Ne feledjük, hogy a természetes anyagok is lehetnek mérgezõek! Az itt ismertetettek azonban nem károsak az egészségre.
Az alább ismertetett receptek mindegyikénél szebb és tartósabb hatást érünk el, ha kevés ecetet (2 evõkanál 0,25 l vízhez) adunk hozzá a színezõ oldathoz és a tojást sokáig hagyjuk állni benne (akár másnap reggelig a hûtõszekrényben). Ha forró oldatban színezünk, a hatás erõsebb, de ha meg akarjuk enni a színes tojásokat, akkor célszerûbb a "hideg" eljárást választani (azaz a lehûlt oldatban állni hagyni).

kék Vágjuk apróra a vöröskáposztát, majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Fõzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehûlni. A káposzta leve bíbor színû, de a tojásokat kékre festi (a vöröskáposzta leve indikátorként viselkedik). Csak hidegen mûködik!

vöröses barna Tegyünk egy edénybe jó néhány vöröshagyma héját, majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Fõzzük 30 percen át, majd tegyük bele a fõtt tojásokat. A szín árnyalatai annál mélyebbek, minél több ideig tartjuk az edényben a tojásokat.

lila Ha a fenti eljárást lila hagyma héjával végezzük, lila színárnyalatot kaphatunk.
sötét barna A sötét barna színt úgy érhetjük el, hogy erõsre fõzött kávét készítünk, majd hagyjuk lehûlni. Ebbe helyezzük, a tojásokat és állni hagyjuk.

narancssárga Négy evõkanál paprika és negyed liter víz keveréke biztosítja ezt a színt hímes tojásainknak 20-30 perces fõzés után.

rózsaszín Készítsünk jó erõs csipkebogyó teát. (Lehet filteres teát is használni.) A fõtt tojásokat helyezzük a lehûlt teába.

zöld Vágjuk apróra a spenótot (a mélyhûtött is jó), majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Fõzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehûlni. A tojásokat zöld színûre festi.

sárga A sárga színt kurkumával (a boltban a fûszerek közt keresd), a halvány sárgát pedig

citrom vagy narancs héjával lehet elérni. A módszer lényege, hogy 15 perc fõzés után beletesszük a vízbe a tojásokat.

Utómunkálatok
Fényesítés
A már megfestett tojások szebbek és a meszes (CaCO3) héjon még szabadon maradt pórusaikat is eltömíthetjük, ha olajjal vagy egy kis szalonnadarabbal kenjük meg õket.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Lányok, az oviban láttam, szerintem nagyon szupi ötlet:
a hungarocell tojást be kell vagdosni hosszában 6-8 részre (úgy, mintha a narancsot darabolnád), nem túl mélyen. Különbözõ textildarabkákból cikkeket kell kivágni, azokat ráfektetni a tojásra, és a résekbe beletömködni az anyag szélét. A végeredmény nagyon szép, olyan, mintha anyagcikkelyekbõl lenne varrva a tojás. Az óvó néni csinálta, állítólag az elsõ néhány darab elég macerás, mert nem mindegy , milyen mélyen vagdosod be, hogy tömködöd, stb, de bele lehet jönni.
Remélem, érthetõ voltam, nagyon iygekeztem. Kép
Emese
Emese
 


Sziasztok, bár még 2 hónap a húsvét, de annyira gyorsan telik az idõ, és nekem mindent hetekkel elõbb el kell kezdenem hogy el készüljek és ne legyen kapkodás.

Most csinálunk elõször húsvétot a gyermekünknek. Ti hogy csináltátok? HOgy készítettétek fel õket? (Õ még nem ovis hogy az oviban mindent megtudjon :-))

Keresek és csinálok is díszeket húsvétra, ert szeretem ha az ünnepnek megfelelõ hangulat várja az embert.

Fogok csinálni tojásfát, a Fakopácsban (Baross utca) láttam egy csomó kis nyuszit meg mini tojást fából azt teszem fel, meg kifújt tojást.


Ha natán valakinek van húsvéti képe, dobja fel ide, mert akkor már leget hogy másnak nem kell keresgetni ...


várom a válaszokat: Eszti
Eszti
 


Szia Eszti!

Eszembe jutott,amit a férjem mesélt,gondoltam leírom,hátha tudjátok hasznosítani.
Kb 2-3 éves volt és a papájával keresgéltek kint nyuszitojásokat.Volt egy kis kosárkája,amibe szedte a tojásokat.Persze csak egy tojás volt,amit a papa mindig "kilopkodott a kosárkából,amit persze õ nem vett észre és mindig máshol rejtette el,így egy tojást többször szedtek össze.Nagyon tetszett neki és örömmel keresgette a fûben az újabb tojásokat,amit a nyuszi tojt.Persze nem árt hozzá egy udvar,de meg lehet csinálni bhol,csak ne legyen kutyakaki...De akár a lakásban is,csak akkor nem árt egy segítõ is,aki elrejti a "kilopott" tojást.

Milyen képre gondoltál?Mi a szándékod vele?

Vera

 
 


Eszti, Te akartadKép

Rengeteg dolog van, ezert csak az extrabbakat, a javat irom ide, ha valakinek van egyedi elkepzelese, szoljonKép

- uvegfestes /majd, ha begyorsul a babanet/ a masik topicban
- decoupage-olt tojasok

- marionett nyuszi, nekem jegkremes palcikanak tuno rudakon
[url=http://tac.shopnetmall.com/www.funroom.com/easter/bnymarionet.html" TARGET="_top]http://tac.shopnetmall.com/www.funroom.com/easter/bnymarionet.html[/url]

- keresztszemes mintak pl itt:
[url=http://www.thesilverneedle.com/easter.html" TARGET="_top]http://www.thesilverneedle.com/easter.html[/url]

most altatas, de meg jovokKép
Afonya
 


Sziasztok,
én is felteszek egy jópofa ötletet. Idõben el kell kezdeni a készülõdést, igaz?
Szerintem, ha nektek is van, akár matricafestés bármi, ide rakjuk fel, jó? Jobb, ha egy helyen van.
Jó varrogatást!Kép

Kép

Ágci

Kép
 
 


Nagyon egyszeru tojastartok /vagy aprosagoknak/, az alapanyag papir, ami elerhetoKép

Kép
Afonya
 


Karacsonykor csinaltam, de husveti szalvetaval is lehet, découpage technikaval. A gyerkoc furdetokremes doboza ujrahasznositas utanKép

Kép
 
 


Ágci!

Nagyon tetszik a tojásnyuszi,de sajnos nem tudom elolvasni az apró betüket.Nagy kérés lenne,ha azt kérném,hogy pötyögd be ide az elkészítés menetét?

Köszi:Jucusmamus


Nekem is tetszik a nyuszi, en magamnak mar lementettem, a leiras meg talan olvashato igy:

Kép
Afonya
 


Jucusmamus,
elküdtem mélben, akinek kell, postázom.
Vagy tegyem fel nagyobba?

Áfonya, tetszenek a hengerek. A szöveg, meg nagyon jó!Kép

Ágci

Kép
 
 


Áfonya! A fürdetõkrémes az az a mûanyag doboz? Arra csak simán a dekupázs-ragasztó? Vagy valami más ragacs?
mikoo
 
 


Ket husveti disz, nem biztos hogy konnyu kivitelezni de azert eleg jol neznek ki.


Kép


Kép
Míra
 


Mikoo, igen, az a sima feher gyogyszertari doboz. Es igen, csak a dekupázs-ragasztó meg a szalveta. En a dobozt is bekentem, aztan a raragasztott papirt is.
De pl. fultisztito-palcikas doboz is dekoralhato, most a popsitorlo doboz van tervben, gyerekmintasraKép

-Afonya
Névtelen
 


Sziasztok, nemrég láttam a Fakopáncs bolt (BP. Baross utca) tele van mindenféle húsvéti fadísszel, nagyon aranyosak, az ablakra akasztható nyuszikás kis ablakkerettõl, a tojásfára való mini tojások nyulak gyülekezetéig, szinte minden van. És ahogy én láttam, szinte itt a legolcsóbbak.

Más: húsvétkor is szoktak ajtókoszorút csinálni?
Ti mit mondotok húsvétkor a gyerekeknek, azt azért mégsem mondhatom, hogy "tojt" a nyúl keressük meg :-)))))))

Míra
Míra
 


Én meg ezeket a húsvéti képeslapokat találtam. Játéknak sem rosszak, legalábbis az én kisfiam nagyon szereti. Kép

tojás memória
[url=http://www.care2.com/ecards/build/1/5112" TARGET="_top]http://www.care2.com/ecards/build/1/5112[/url]

tojás festés
[url=http://www.care2.com/ecards/build/1/5113" TARGET="_top]http://www.care2.com/ecards/build/1/5113[/url]

húsvéti puzzle
[url=http://www.care2.com/ecards/build/1/5128" TARGET="_top]http://www.care2.com/ecards/build/1/5128[/url]

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Sziasztok!
Két kedvenc húsvéti ajtókoszorúm a következõ:
Veszünk három különbözõ aprómintás anyagot, kb. 16 cm szélességben /ez a koszorúnk átmérõjétõl függ/, ezeket "csõ"-szerûen összevarrjuk, kitömjük vattával, majd összefonjuk õket, fonás közben kör alakúra egyengetve. Ha a körünk összeállt, akkor lezárjuk néhány öltéssel, és a az illesztést masnival takarjuk le, a masni takarja a felfüggesztést is. Ha nem az ajtóra tesszük, akkor egy tányéron ez lehet a tojások fészke is, amiben a fû nálam csíkokra vágott kreppapír.

Kép


A rajzon nincs masni, mert képtelen voltam megrajzolni...

A másik kedvenc koszorúm pedig rafiából készül, itt a fonatok sok-sok összefogott rafiaszálból állnak, és itt nem masni, hanem rafia fogja össze az illesztést abból kötöm a masnit is.
Ezt is lehet tojástartónak használni, nagyon szépen mutat benne a hagymával festett tojás.

Tavaly kipróbáltam a búzás fészket, hát csak ajánlani tudom mindenkinek, húsvét után még sokáig az asztalon volt, nagyon szép szobadísz lett belõle!

Csi
Csi
 


Ezeket az Üvegfestés topicból másoltam:

[url=http://uvegfestes.lap.hu/" TARGET="_top]http://uvegfestes.lap.hu/[/url]

[url=http://www.wyzlic.de/index2.htm" TARGET="_top]http://www.wyzlic.de/index2.htm[/url]

[url=http://www.coloring.ws/easter.htm" TARGET="_top]http://www.coloring.ws/easter.htm[/url]

[url=http://helena.ludwig.name/Kinderwelt/Diverse%20Seiten/MalbuchOstern.htm" TARGET="_top]http://helena.ludwig.name/Kinderwelt/Diverse%20Seiten/MalbuchOstern.htm[/url]

[url=http://www.hobbyfind.de/basteln/windowcolor.htm" TARGET="_top]http://www.hobbyfind.de/basteln/windowcolor.htm[/url]
Itt van egy csomó új cím is, ahol tovább kereshetsz,

[url=http://www.free-window-color.de/f-w-c-2002/Malvorlagen/Kategorien/kategorien.html" TARGET="_top]http://www.free-window-color.de/f-w-c-2002/Malvorlagen/Kategorien/kategorien.html[/url]

Ezek a kedvenc oldalaim, a Helena Ludwig oldalán érdemes a többi témakört is megnézni.
Az üvegfestés.lap.hu-n pedig témakörök szerint vannak csoportosítva a motívumok.
Csi
Csi
 


CSi, nagyon aranyos, és számomra is kivitelezhetõ ötletet adtál, meg is fogom csinálni. :-))

Köszi: Míra
Míra
 


Tojások petchwork módra:
Mintás anyagokat cikk-cakk ollóval kicsi háromszögekre vágunk, és egymást fedve a tojásokra ragasztjuk.
Ugyanezt megtehetjük krepp papírral is, az is szépen felsimítható a tojásokra.
Egyszerûbb megoldás: a megfõzött keménytojást a terítékkel megegyezõ szalvétába tesszük, majd megkötjük a tojás egyik részén, és egy tányéron körben helyezzük el azokat.

Kép

Csi
csi
 


[url=http://http://jaranja.de/medien/internet/internet_clipart_ostern.htm" TARGET="_top]színes nyuszik[/url]
Névtelen
 

Vissza: Ötletek, tippek

Jegyzetfüzet: