Új privát üzeneted érkezett!

Kedves Lilka és Doki!

Szeretnénk Nagyon Boldog Ünnepeket Kívánni Nektek, és egyben megköszönni azt a sok-sok információt és segítséget, amit Csenge baba születése előtt adtatok Nekünk.

Augusztus 15-én született meg 12,5 óra vajúdás után, 3850 grammal és 56 cm-el. A szülés alatt folyamatosan kaptam az antibiotikumot, és Csenge is kapott még 3 napig, mivel pénteken született, és a labor csak hétfőre lett meg. De hála az égnek nem lett fertőzött. A három hónap alatt fokozottan figyeltem, ahogy javasoltátok, és még mindig nem mertünk vele közösen fürdeni, habár most már talán megpróbálkozunk vele. Úgy emlékszem 3 hónapot írtatok.

Csatolok egy képet róla, és még egyszer köszönjük.

Szilvi

Kép

rizsimami
 
 


Szia Szilvi!

Nagyon tündéri Csenge baba!!! :wink:

Örülünk, hogy jól vagytok!

További felhőtlen és nyugodt cseperedést kívánunk!

Úgy emlékszem Doki azt mondta nekem egyszer, hogy 3 hónapos kor után zárul a vér-agy gát amin addig feljuthat a baktérium, ám utána már nem, mert akkor már nem fér át (abaktérium a mérete miatt)... Ennél közelebbit én nem tudok mondani erről a 3 hónapos határról, de érdemes a saját érdekedben is megnézetni van-e még fertőzésed, bár lehet h., Téged már kikezeltek antibiotikummal.

Lilka és Doki :D
lilka
 
 


Kicsit megkésve de boldog békés karácsonyt


hát ez most meglepett mi már fürödtünk eggyütt ez baj igaz most 4 hónaposan
felmerült ez bennem hogy mi lesz ha elkapja tőlem már ha van valami
ill. hogy a ngylányom is elkaphatja vagy egy közös fürdőben ahol valakinek van
segíts doki légyszi akkor mos mire is kell vigyázni
minket egyébként hiába kértem csak szülés alatt kaptam antibiotikumot és mivel 20 a közbe esett 3 nap volt a labor és nem adtak antibiotikumot maondván kezeltek terhesen és szülés alatt is
de nagyon komolyan megfigyelték
ekg napont avérvétel naponta vizeletvizsgálat naponta meg hőmérés!!!
hala istennek a tenyésztés negatív lett
kérlek doki írd le mivel kell vigyázni még most is
Köszönöm előre is!

PHPBB kód:
Kép
Kép
betti1
 
 

 
 

Szia Betti!

Bár Doki mostanában nem ért rá, hogy benézzen, úgy gondolom, mivel Dorka elmúlt 4 hónapos a streptoval már nem kell foglalkoznotok.

Majd a 3. babánál. :wink: :lol:

Lilka
lilka
 
 


Köszi Lilka!

Nem is tudom mi lesz velem akkor ha ti nem lenétek olyan 2 -3 év múlva ha átgondoljuk a 3 kérdését!
bár bevallom a strepto visszatartó erő rendesen

PHPBB kód:
Kép
Kép
betti1
 
 


Betti!

Na, az ne legyen visszatartó erő! Gyógyítható, kezelhető, megelőzhető!

Lilka :wink:
lilka
 
 


Lilka!
engem az a 4 nap antibogyó tacsra tett soha nem volt addig hövelyi viszketésem meg iylen problámám
és a után szinte el se múlt adhattak bármit 3-4 nap jobb aztán rosszabb!

PHPBB kód:
Kép
Kép
betti1
 
 


Betti!

Ez legyen a legkevesebb! Van nagyon erős, szájon át szedhető gomba elleni szer is. Megpróbálhatod azt is. Illetve, érdemes megnézni mi okozza a viszketést. Valószínüleg candida. Ha candida akkor, ki lehet írtani diétával, candida elleni teával és grapefruitmag olajjal.

De előbb meg kellene tudni mi okozza a viszketést!

Lilka

Candidával én is küzdöttem...
lilka
 
 


LILKA!

gondolod hogy candidia de sosem volt még ilyen gondom akkor nem csak a hüvelyflórámat változtatta meg a antibogyó és akkor elszaporodott a candida?
írj privit légyszi vagy ha most nem terhesen kezeltetném akkor az nem lehet terhesen nem lenne?
te már ezeket biztos mindet átgondoltad leírnás
vagy megszabadulni nem lehet ettől akis lakótól?

PHPBB kód:
Kép
Kép
betti1
 
 


Betti!

Ezt még leírom közösbe, aztán ha gondolod írd priviben a választ, de ha ideírjuk másnak is segíthetünk! :)

A hüvelyben, főleg a terhesség korai stádiumában, gombás fertőzés alakulhat ki. Viszonylag gyakran. Ez független attól, hogy az ember szed-e éppen antibiotikumot vagy sem. Előfordulhat az is, hogy az antibiotikumtól/utána alakul ki gombás fertőzés, mert az antibiotikum kiöli a hüvelyből a "jó" baktériumokat is, amik megvédenének a gombák túlszaporodásától. Sajnos ez van... :( Valamit valamiért...

Mindenképpen kezelni kell a hüvelyi fertőzéseket!!! Akár gomba, akár baktérium, akár más okozza. Ez tényleg rettentő fontos, mert meddőséghez vezethet!!! Elsősorban orvosi segítség kell és ha majd meggyógyultál, vagy éppen tünetmentes vagy, jöhetnek alternatív (gyógynövények stb.) gyógymódok. Sőt ha komoly a baj, a partnert is kezelni kell és más óvintézkedéseket is meg kell tenni, mert a családban másnak is átadható törölközővel stb. Tehát muszáj kiírtani!

Ezt nem kell szégyelni, ezzel más is küzd/het! Ez manapság népbetegség, nem véletlenül szól erről egy csomó reklám is. :(

Fel a fejjel!
Lilka
lilka
 
 


Lilka!

És most ugyan van vagy sem hiszen terhesség alatt kaptam antibiotikumot meg szülésnél is és egyébként semmi tünetem nem volt akkor sem mikor volt és most sincs semmi hála istennek
meg ahogy mondtátok néha van héha nincs

akkor beszéljek a dokival hogy vegyen le kenetet?

PHPBB kód:
Kép
Kép
betti1
 
 


Betti!

Ha most a gombáról beszélünk és nincs tüneted, akkor nem kell dokihoz menni :D

Akkor érdemes megnézni milyen gomba okozza a viszketést (ha gomba), hogy lehessen megfelelően kezelni.

Lilka
lilka
 
 


Sziasztok!

Korábban írtam, hogy streptos vagyok. December 16-án 8 órás vajúdás ellenére császárral született meg a fiam, 4400gr és 60cm.
Előtte kaptam antibiotikumot és ezért neki már nem adtak, vizsgálatot nem végeztek nála. Úgy tűnik eddig minden oké, 1 hónapos ma!

Kép

Kép

Kép
oroszági
 
 


Szia Ági!

Gratulálunk!!! HURRÁÁ!!!! :lol: Ügyesek vagytok!

Vigyázzatok magatokra és sok tejcsit kívánunk.

Lilka
lilka
 
 


Sziasztok,

nagyjából végigolvastam a topikot és sok mindenre választ kaptam.
Az én esetem : első gyerekünk most 2 éves mult,terhességem idején vizeltből Strep B-t mutattak ki a 28. héten, Augmentin szedtem rá 1o napig , ujabb vizeletvizsgálat után jelentősen lecsökkent a csiraszám , dokim azt mondta ez igy jó és majd szüléskor antibiotikumot fogok kapni.Végül placenta abruptio miatt a 38.héten sürgősségi császárral szültem,de végül nem tudom h kaptam vagy sem antibiotikumot műtét közben (altatásos csaszi volt),annyi biztos h a dokim tisztában volt a műtétkor h hordozó vagyok,mert mielőtt bealudtam emlékeztettem rá.Kisfiam 5:8:1o Apgar számokat kapta,és minden probléma nélkül születése után 3 orával mellre lehetett tenni (szoval meglepően jól volt , pedig ő is veszitett vért).Nem tudom hogy csináltak v nem nála tenyésztést,annyit tudok h vérkép volt csinálva neki, a születési körülményei miatt.
Ujszülött korában elhuzodó sárgasága volt,amire gyógyszert kapott,aztán 6 hetesen bronchiolitisszel korházba kerültünk (itthon akkor mindenki meg volt hűlve)amire azt mondták virusos de azért nagy dozisu IV antibiotikumot kapott (Zinnat).5 nap alatt helyre jött,de az első két nap oxigénre tették.
Most második gyerekünket várjuk,21 hetes terhes vagyok,és persze pozitiv lett a vizeletem a Strep B -re.Most más dokihoz járok mint előző terhességemnél,ma este kell menjek hozzá, kiváncsi vagyok mit mond majd.
1.Szerintetek a fiam sárgasága illetve bronchiolitise lehetett -e a strep B miatt ?
2.Placenta abruptionak lehet valami köze ehhez ?
3.Irtátok h az 5. hónaptól antibiotikum kura ajánlott havonta 1 hétig,
szerintetek ez hatékony illetve ha nem nagyon lehet a strep B-t kiirtani akkor nem csak rezisztenciát alakitunk ki vele ?Nem elég a szülés alatt adott antibiotikum ?
4.Programozott császár csökkenti a rizikót?

Előre is köszi a válaszokat :)

Kép

Kép
csinicsani
 
 


Kedves Csinicsani,

Köszönöm a részletes precíz leírást az előzményekről.
Szinte biztos, hogy adtak antibiotikumot a császármetszés alatt. Feltételezem, hogy fertőzés irányában is vizsgálták az újszülöttet.

Válaszok:
1. Az elhúzódó sárgaságot éretlenség vagy fertőzés is okozhatja. Feltételezem, hogy a vérből vizsgálták a sárgaság okát, s ha a baba nem kapott antibiotikus kúrát akkor nyilván nem igazoltak fertőzést. A 6. héten kialakult bronchiolithishez a streptococcusnak szerintem nem volt köze. A légzőszervi panaszok strepto fertőzés esetén szülés utáni első héten kialakulnak. Az antibiotikum ugyanakkor jó volt, mert ilyenkor az immunrendszer még gyenge, ill a hordozó mamától esetlegesen a gyermek is strepto hordozóvá válhat. Ilyenkor egy járulékos fertőzés aktiválhatja a bacit és agyhártyagyulladás is kialakulhat.
Összefoglalva: valószínűleg nem strepto okozta 1. kérdés tüneteit, de az antibiotikus kezelés biztosan jó döntés volt.

2. A placenta abrupciónak lehet köze a baktérium okozta fertőzéshez. Ezért is gondolom, hogy biztosan adtak antibiotikumot.

3. Az 5. hónaptól adott antibiotikum fokozott kockázat esetén javasolt, ha az előző terhességben volt strepto fertőzés. Egyéb esetben a szülés előtt-alatt adott antibiotikum, a gyermek tenyésztése és antibiotikus kezelése elegendő.

FONTOS: A terhesség alatt vizeletben talált, vagy abból kitenyészett bármilyen alacsony csíraszámú streptococcus agalatiae lelet abszolút indikációja az anyának szülés alatt adott antibiotikus kezelésnak! AZ NEM MELLŐZHETŐ!!!

4. A programozott császár csökkenti a fertőzés kockázatát akkor, ha a fertőzés nem jutott át a magzatburkon. Ez a baktérium termel olyan enzimet amellyel át tud jutni a magzatburkon, így a magzatvízbe a magzathoz már a méhben eljuthat. A méhen belül nem betegíti meg a magzatot, de megfertőzheti, ill. a szülés korábban történhet. Az első szülésed lehetett ilyen fertőzés miatt korábban.
Összefoglalva: önmagában a programozott császár a kockázatot csökkenti, de nem biztos, hogy a fertőzést kivédi. Akkor is kell az antibiotikus profilaxis.

Minden jót!
Üdv: Doki
lilka
 
 


Helló,

Köszönöm az érthető és kielégitő választ.
Közben orvosommal is konzultáltam aki Amoksiklav Duo 1gr-t irt fel 1o napig ,
utána ujbóli vizelettenyésztést ajánl, de az ő véleménye is a profilaktikus (minden hónapban 1 heti kúra ) antibiotikumos kezelés a terhesség alatt , kombinálva a császármetszés (előzményeim miatt ő ezt ajánlja) alatti antibiotikum adással.
Orvosom azt mondja h azért ajánlja a havi antibiotikumos kúrát , mert lehetséges h az előző szülésnél az abruptiot a strepto okozta és h most ha lehet ezt előzzük meg.
Szerintetek is szükséges ez nálam, illetve elvileg meg lehet előzni ezzel a profilaktikus kezeléssel a baci esetleges burokba-placentába való bejutását,illetve azt hogy megint abruptioval végezzük?(kicsit félek h a tulzott antibiotikum árt a babának)

Köszi,
Anikó

Kép

Kép
csinicsani
 
 


Anikó!

Az antibiotikus profilaxis a babának nem árt, a placenta korai leválását megakadályozhatja, így a lehető legbiztonságosabb megoldás. A rendszeres kezelés megakadályozhatja, hogy a bacik átjussanak a magzatburkon, így a baba sem fertőződik. Gondos kezekben vagy! :D

Doki

Ui: Hova jársz gondozásra?

Lilka
lilka
 
 


Doki köszönöm a válaszokat , most már nagyjából tiszta a kép (amúgy gyógyszerész vagyok , tehát nem áll távol tőlem a téma, csak mindenki parásabb amikor magáról van szó) :D

Lilka , én Erdélyi vagyok (Marosvásárhely), országszinten az egyik legjobb a megyei korházunk szülészete,illetve koraszülött osztálya,orvosom igen lelkiismeretes fiatal doki, akiben nagyon megbizom (ezek szerint jogosan hiszen Doki szerint is gondos kezekben vagyunk).Remélem nem lesz gondunk és egézséges kislányunk születik kb 18 hét múlva :D
Igérem még jelentkezem és tájékoztatlak a fejleményekről.

Anikó

Kép

Kép
csinicsani
 
 


Sziasztok,

Doki, Lilka! Ma tudtam meg, hogy a kórházban, ahol szülni fogok (második baba, elsőnél nem volt bacim) úgy kezelik a streptót, hogyha az anya 2 adag antibiotikumot megkap vajúdás alatt, akkor a gyereknek nem adnak semmit. Ha nincs 5 óra hosszám, hogy én kapjak elég gyógyszert, akkor a baba automatikusan 3 napig kap a combjába antibiotikumot. De váladéktenyésztést nem végeznek. Nekem ez fura. Mi a véleményetek erről? Hogy lehetne rábeszélni mégis valakit, hogy a babától mindenképp vegyenek mintát és küldjék laborba. Szüléskor az orvos venné le a mintát, vagy a szülésznő? Vagy hivnak ilyenkor gyerekorvost? Ha elkapja a bacit szüléskor, akkor a 3 nap nem elég, hogy meggyógyuljon.

Köszi
Enci
sthlm
 
 


Enci!

Végeznek más vizsgálatot a babán, esetleg megfigyelik, vért vesznek?

Doki
lilka
 
 


Doki, semmi ilyet nem mondtak. Csak a 3 napi antibiotikumot emlitették.
Mert ha szülés után vért vennének tőle, az is elég? Akkor nem kell fül-orr-gége váladék tényésztés? Szerintetek melyik a legmegbízhatóbb? Ti melyikhez ragaszkodnátok?

Köszi
Enci
sthlm
 
 


sziasztok elolvastam számtalan oldalt már mégis kérdeznék toletek 28.héten levett kenetbol kiderult hogy tobbfele korokozo van a huvelyben a dokim felirta az augmentin antib.-ot napi3*1et es a klion d 100-as huvelykupot szeretnem megkérdezni toletek hogy szerintetek az antibiotikummal nemártok a babának nemlesz semilyen károsodasa felek bárminemu gyogyszert bevenni terhesseg alatt az elozo terhesegemnél nemvolt ilyen gondom most van de aztis tudom fontos a bacikat kiirtani a baba miatt es mégegy kérdesem van ha tudna valaki segiteni elso babám csaszármetszessel szuletett szerintetek mennyi eselyem van hogy most is csaszárral szulok a baba farfekvéses de mégcsak 32hetes vagyok megfordulhat meg koszonom a valaszokat elore is
sandor nikoletta
 
 


Nikoletta: Üdv. itt a topikon. Lilka és Doki tud majd neked segíteni a "szakmai" kérdésekben, de azt már én is "megtanultam" tőlük :D , hogy inkább egy antibiotikumos kezelés a babának, mint a strepto fertőzés. Az antibiotikum esetleges negatív hatásai anyatejjel (vagy annak hiányában pl. Normaflore-ral) helyreállíthatók :wink: A baba akár az utolsó pillanatban is befordulhat fejfekvésbe :wink: Állítólag sokat segít, ha naponta 5-10 percet letérdelsz, úgy, hogy az alkarjaidon támaszkodsz. Nekem nem volt szükségem erre, így nem tudom, hogy gyakorlatban mennyire válik be. Az, hogy császár után szülhetsz-e természetes úton, sokmindentől függ: elsősorban attól, hogy az előző császár hege milyen vastag, de persze figyelembe veszik a baba fekvését is, meg még gondolom jónéhány dolgot, amit laikusként nem ismerek :D És nem utolsó sorban az orvosodtól is függ, hogy mennyire nyitott erre (természetesen optimális feltételek mellett). Drukkolok, hogy minden jól alakuljon :wink:
lamme
 
 


Szia Nikoletta!

Lamme jól mondja :D (köszi Lamme :wink: ) A többit majd Doki, bár a császár dologban mi sem vagyunk "profik".

A befordulásról pont most hallottam, de csak fél füllel, h., a kínai gyógymód szerint valamelyik lábújjat kell melegíteni és akkor megfordul a baba. Majd megpróbálok utána nézni a neten.

Beszéld meg a babóval, h., forduljon arccal a kijárat felé. :D

Lilka
lilka
 
 


Kedves Nikoletta,

A penicilin származékokat évtezedek óta szedik terhes anyukák. Magzatra káros hatás nem ismert, és szerintem nem is alakul ki.

Első választandó kezelés terhességben. Penicillinallergia esetén a macrolid gyógyszerek is adhtóak, pl Rovamycin Rulid.

Egyes adatok szerint az újszülöttnek adott antibiotikum gombás szájfertőzés előfordulását elősegítheti, de az kikezelhető, mígy egy bakteriális gyulladás súlyos kimenetelt is okozhat. Én inkább gombás szájfertőzést választanék.

Császár utáni hüvelyi szülés megítélésére leginkább az előző császárt végző orvos hivatott, de legalább is az aki a terhesgondozást végzi. De egymás után több császárt is lehet végezni. Én talán az újabb császárra szavaznék, de ennek eldöntése a szülészorvos felelőssége.

Ha a baba megfordul, ez még az utolsó hetekben is lehetséges, szóba jöhet a hüvelyi szülés. Ha nem akkor szerintem császárt végeznek majd. Ezt most még nem lehet megmondani.
A császár, a babának kíméletesebb. Az anyának sem jelent lényeges kockázatot. Előnye még, hogy tevezetten történik, ott vannak akikre számítasz.

Minden jót. Szorítunk, hogy minden jól menjen.
Üdv:Doki
lilka
 
 


Kedves Enci,
A vajúdás alatt anyának adott antibiotikum a leghatékonyabb megelőző kezelés. Ilyenkor a hordozó anyuka vérébe kerülő gyógyszer annyira lecsökkenti a baktériumok erejét, hogy nem fertőződik meg a baba.

Ha ez a kezelés nem elég hosszú, 3 napos injekciós antibiotikum kúrát kap a baba ebben a kórházban.

Szerintem fontos, hogy kik figyelik a babát. Van-e képzett neonatológus az osztályon? Biztos vagyok benne hogy fertőzés gyanúja esetén végeznek további vizsgálatokat.

Szerintem kérdezz rá a szülészednél, hogy van-e tenyésztésre lehetőség. A mintát leveheti a szülész de a gyermeket ellátó gyermekorvos is. Hol szülsz?

Üdv: Doki
lilka
 
 


Kedves Doki,

Köszi a válaszod.

A János kórházban fogok szülni. Mivel a baba egész nap nálunk van, csak reggel 6-7 között kell a csecsemő osztályon lennie, ekkor vizsgálja meg a gyerekorvos. Igazából nekem kell figyelni az esetleges tüneteket, amiket ti irtatok.

Igazából akkor lennék nyugodt, ha lenne tenyésztés. Szerdán találkozok legközelebb az orvosommal, és megbeszélem vele.

Illetve gondoltam, hogy a házi gyerekorvost is megkérdezem, neki mi a véleménye erről.

Enci
sthlm
 
 


Enci!

Úgy tudjuk a Jánosban van gyermekintenzív. Ha beszélsz az orvosoddal az jó, de esetleg felkeresheted a kórházi gyermekorvost is, megkérdezni, hogy neki mi a protokollja. A házi gyerekorvos nem sokat tud segíteni ameddig a kórházban vagytok és igazából ott kell ellátni és megfigyelni a csecsemőt.

Sok sikert!
Majd mondd el mit mondtak!

Lilka
lilka
 
 


Üdvözlöm! Látom rengeteg jó tanácsot kaptak az elöttem kérdezők, nekem is erre lenne szükségem:
36.héten negatív lett a streptococcus B szűrésem. Ennek igen-igen örültem, mert olvastam róla milyen betegségeket okoz ez a baktérium az újszülőtteknél. A problémám a következő: most a 38/39. terhességi héten járok, már csak CTG vizsgálataim vannak. A párom tanító és hazahozott egy bakteriális torokgyulladást(háziorvos állapította meg, hogy nem vírusos), amit elkaptam én is, de a már meglévő két éves gyermemünk nem- ő be van oltva pneumococcus ellen. Az, hogy a kisfiunknál nem igen látok tünetet(ici-picit köhögcsél), de mi, a szülők betegek lettünk(lázunk nincs, csak torokkaparás, köhögés,rossz közérzet) azt a következtetést engedte levonni, hogy esetleg streptococcus típusú baktérium van a torkunkban. Ez csupán feltételezés, de nagyon aggaszt, hogy a negatív szűrést semmisnek tekinthetem. Átjuthat-e a torkfetőzést okozó baktérium valami módon a hüvelybe(vizelet által), illetve ha hétfőn felkeresem a háziorvost, milyen típusú antibiotikummal kezeltessem magam?Egyelőre homeoptátiás bogyót szedek, de gyanítom baktérium ellen nem igen használ. Válaszukat köszönöm! Cirko
cirkomacska
 
 


Kedves Cirko!

A B-csoportu streptococcus nem szokott torokgyulladást okozni felnőtteken. Persze a jelenléte nem kizárt. Én általánosságban tartom veszélyesnek ezt a gyulladást, hiszen a baba más baktériumtól is lehet beteg. Terhesség alatt penicillin típusú antibiotikum (Augmentin, Unasyn...), vagy makrolid (ilyen például a Rulid és a Rovamycin) nyugodtan adható orvosi rendelvényre.

A negatív szűrésről tudni kell, hogy nem mindig mutatja ki a tenyésztés a Streptococcus-t. Feltételezem, hogy vizelettenyésztés nem volt. Vagy igen? Igazából, ha a torokban jelen van a kórokozó, akkor az az anya és a csecsemő közötti szoros kontaktussal is a babára terjedhet attól függetlenül, hogy a vizeletben vagy a hüvelyváladékban kimutatható-e.

De még egyszer megerősítem, hogy felnőttek torokgyulladását általában "A Csoportú Streptococcus" vagy más kórokozók okozzák, nem a Streptococcus B.

Mindenképpen javaslom a fertőzés megbeszélését a gondozást végző orvossal!
Ha ő szükségesnek tartja, akkor kell gyógyszer.
A homeopathia kezelést általánosságban jónak gondolom, de fertőzés esetén, főleg ha újszülöttről van szó én antibiotikumot javasolnék, ha a fertőzést kezelni kell.

Minden jót.
Üdv: Doki
lilka
 
 


sziasztok

Én Dániában élek, és itt fogok szülni is, de itt alapból nem vizsgálják a streptococcus jelenlétét. Ha kérem akkor igen.
Kérdéseim a következők: olvastam interneten hogy a vizsgálat sem mindig ad pontos eredményt, sőt arról is hallottam hogy negatív streptococcus eredményű anya babája fertőzéssel született... Tényleg lehet vizeletből is vizsgálatot csinálni, vagy csak hüvelyváladékból? Ha tegyük fel a vizsgálat pozitív lesz (tehát strepto-s vagyok) és kapok penicillint, ez elég, vagy feltétlenül kell hogy kapjak antibiotikumos kezelést a szülés alatt is? Mivel itt ezt nem vizsgálják (nem is értem miért, ha ennyire veszélyes is lehet a babára) ezért szeretnék innen tájékozódni hogy mit követeljek ki az itteni orvosoktól.

Előre is köszönöm:

AdryN

KépKép
KépKép
adryn
 
 


Kedves Doki!
Köszönöm a megnyugtató választ, sejtettem, hogy a streptococcusnak millió vállfaja létezik, de hát én igencsak távol állok az egészségügytől...
Mindenesetre konzultálok az orvosommal a jövőhét folyamán. Vizelettenyésztés nem volt, csupán hüvelykenetből vett mintát vizsgáltak. Ez kevésbé megbízható?
cirkomacska
 
 


Kedves Cirko,

Az álláspont az, hogy a vizeletből kimutatott Streptococcus B a hüvely együttes fertőzöttségére is utal. A vizelet (hólyag) a hüvely felől fertőződik. A húgyhólyag a felületét burkoló savós hártya miatt gyakorlatilag külvilágnak számít. A terhességben kissé megváltozott cukorháztartás miatt kevés cukor lehet a vizeletben, ezen a baktérium jól megél. Innen a vizelet fertőzése. A torokból nem kerül baktérium a vizeletbe.

A hüvelyváladéktenyésztés ma elfogadott gyakorlat szűrésre, így nem kevésbé megbízható. Ha a vizeletüledékben baktériumot találnak tenyésztést kell végezni a vizeletből.

Igen, a legjobb megbeszélni a teendőket a gondozó orvossal.
Üdv: Doki
lilka
 
 


Kedves Adryn,

Az, hogy a szűrés lehetőségéről Dániában tájékoztatnak, és az kérhető, szerintem nagyon korrekt. Az édesanyának, ill. szülőknek van lehetőségük, hogy ezt a veszélyt is megismerjék, aktívan tegyenek ellene.
Javaslom a szűrést. Ha a baktérium hordozást kimutataják, akkor vajúdás alatt vénés antibiotikum kezelés szükséges, és megszületése után a babából torok, fül vagy orrváladék leoltás. Ha az pozitív, a babának antibiotikumot kell adni.

Más protokol szerint a születés után haladéktalanul megkezdhető a baba kezelése is, melyet negatív tenyésztési eredmény birtokában (kb 4 nap után) abba lehet hagyni. Ha a tenyésztés pozitív akkor 7 napig kell folytatni a baba kezelését.

Mikor végzik a szűrést?
Csak hüvelyváladék, vagy vizelettenyésztés, esetleg végbélleoltás is benne van?
Üdv: Doki
lilka
 
 


Lilka: hüvelyváladékot vesznek. a héten kapok időpontot. ha esetleg pozitív lesz, és kapok rá penicillint az elég, vagy akkor is kell a szülésnél is antibiotikumot kapnom? és a babának is születése után?

Köszi

KépKép
KépKép
adryn
 
 


Adryn!

3 héttel a szülés előtt talált pozitív tenyésztési eredmény esetén akkor is javasolt a vajúdás alatt adni antibiotikumot, ha most beszedsz egy kúrát.

Kivétel, ha végeznek a mostani gyógyszerszedést követően egy újabb tenyésztést, és az negatív még a szülés előtt. Bár én inkább a vajúdás alatti antibiotikum kezelést részesíteném előnyben, mert a kezelés után nem biztos, hogy lesz idő az újabb tenyésztésre.

Ha ilyen tenyésztés nem történik, vagy pozitív én mindenképpen javasolom a vajúdás alatti kezelést.

A babának a legbiztonságosabb, ha rögtön ő is kap kezelést. De ha teljesen panasz és tünetmentesek lesztek mindketten, a babának nem kötelező a kezelés azonnali megkezdése. Természetesen a baba állapotának szoros megfigyelése javasolt és tenyésztés az orrából, füléből vagy torkából. Ha az pozitív lesz, akkor mindenképpen gyógyszert kell kapnia.

Üdv: Doki



Doki
lilka
 
 


Köszi a tájékoztatást Doki :D

KépKép
KépKép
adryn
 
 


Kedves Doki, Lilka!

A nővérekkel sikerült egyelőre beszélni a János kórházban. Ők a következőt mondták:

- ha szülés alatt én megkapom a 2 adag antibiotikumot, akkor a baba nem kap semmit
- ha nincs elég idő, szülést követően a szülőszobán nem vesznek mintát a babától
- mintavétel akkor lesz, ha lehozzák a csecsemő részlegre és ÉN KÉREM (de alapból itt sem vesznek mintát tőle). A baba 3 napig antibiotikumot kap.

A lényeg, hogy ha én szeretném és kérem, mondom, akkor vesznek mintát tőle (elvileg). Hát persze, hogy kérem. Csak az a furcsa, hogy ezt miért nem végzik el maguktól? Honnan fogják tudni, hogy kell-e egyáltalán az antibiotikum, illetve, hogy elég-e a 3 napi adag?

Illetve megkérdeztem, hogy mi van akkor, ha pl. délután szülök? Merthogy csecsemős orvos reggel vizsgálja a babákat. Szóval akkor reggelig nem kap semmit? Viszont ha mintavétel előtt el kezdik adni neki az antibiotikumot, akkor az módosíthatja a mintát. Erre nem tudtak mit mondani.

Szerdán ismét futok egy kört ez ügyben és most a csecsemős orvost kérdezem meg.

Üdv
Enci
sthlm
 
 


Sziasztok,

irtam korábban hogy Strep B-t találtak a vizeletemben.Megvolt az egyhetes augmentin kúra , majd az abbahagyás után 10 nappal újabb vizelet vizsgálatot rendelt el a dokim , ami Steril ! lett. Lehetséges ilyen hogy egyszer kijön pozitivnak aztán meg steril lesz a minta egy antibiotikum kúrától ???
Nekem a dokim még az első eredmény után a 4 hét szünet 1 hét antibiotikumot javasolta végig, de most nem tudom vajon kell-e ? Március elsején kéne kezdjem a második atb kúrát,gondoltam azelőtt még csináltatok egy vizelet tenyésztést és ha az is steril nem tömném magam antibiotikummal. Szerintetek ?

Üdv. Anikó

Kép

Kép
csinicsani
 
 


Csinicsani: Nekem is volt pozitív strepto után negatív strepto eredményem, nagyon örültem is neki, de aztán a dokim lelombozott. Azt mondta, hogyha egyszer volt pozitív eredményem, akkor a továbbiakban is hordozónak tekintenek. Azt is mondta, hogy a tesztek nem 100%-os biztonságúak, létezik álnegatív eredmény :? Én a neten kutakodva ugyanezeket találtam. Állítólag a strepto gyakorlatilag kiírthatatlan, csak a csíraszámot lehet drasztikusan lecsökkenteni az antibiotikummal, ezért is fontos, hogy szülésnél kapja a kismama.
lamme
 
 


ma 3 hónapos Luca :) Minden tökéletes, az első 3 hónap alatt (kopp-kopp) mindent megúsztunk, még csak náthás se volt. A hipotonia miatt Dévényezünk már egy hónapja, még kb. egy hónap és fellazulnak az izmai:)

Mégegyszer köszönöm a tanácsokat:)

Már csak annyi lenne a kérdésem, hogy a 2 gyereket már fürdethetem együtt? Eddig érthető módon nem mertem viszont praktikus lenne...
Vendég
 


Szia lamme,

igen én is kb igy tudtam mint te, a fiamnál annak idején ugy volt hogy az antibiotikum kúra után nagyon lecsökkent a csiraszám és ez megnyugtatta a dokimat és akkor ő is azt mondta hogy ez igy normális mert teljesen nem lehet kiirtani.Ezért lepődtem most meg a STERIL vizelet eredményen. Hónap végén viszek még egy vizeletet és kiváncsi vagyok arra mit mondanak..
Az érdekes az ezekkel az álnegativ ,meg néha pozitiv-negativ eredményekkel hogy ha mondjuk amikor előszőr csináltatod meg a vizelet vizsgálatot és kijön negativ , eszedbe sem jutna ujra csinálni mert hát negativ lett...de attól még lehetsz hordozó mert lehet csak az eredményed volt éppen rossz ...nem ? Ezek szerint nem minden hordozó kismamánál tudják beazonositani a bacit ...? .....Eh azt hiszem már tul sokat filóztam ezen a dolgon :lol:

Kép

Kép
csinicsani
 
 


Csinicsani: Igen, úgy van ahogy mondod. Attól, hogy mondjuk egy kismamától csak a 36. héten vesznek mintát és az negatív, még simán lehet ténylegesen hordozó. Ilyen esetben, mivel a teszt nem mutatta ki, az azt feltételezi (szerintem), hogy nagyon alacsony volt akkor éppen a csíraszám, így nagyon kicsi az esélye, hogy a szülésig "veszélyesen" megemelkedne.
lamme
 
 


Kedves Csakegy,

Én még nem fürdetném együtt a két gyerkőcöt. Praktikusnak tűnik, de a 3 hónapos baba még mászni sem tud, kissebb víz mélység is kell neki. A nagy viszont hullámot kelt, esetleg játékból meglöki.
Én akkor tenném együtt kádba a 2 gyereket ha a kicsi legalább mászni vagy ülni tud.

Streptococcus fertőzéstől a közös fürdés miatt nem tartanék, de még várnék a közös fürdetéssel.
Üdv: Doki
lilka
 
 


Kedves Lamme és Csinicsani !

A Streptococcus Agalatie a hüvelyben, végbélben és az alsó hugyutakban is "tanyázhat". Így a hordozás biztos kizárása vizelettenyésztés, hüvelyváladék és végbélminta tenyésztés lenne elméletileg. Ezt a hármas tenyésztést az orvoslás nemigen végzi gyakorlati okokból.

A baktériumok tulajdonsága, hogy jelen lehetnek megbetegítés nélkül a szervezetünkben, ezt hívjuk hordozásnak.

Diagnosztikus defínicó, hogy ha egy baktérium nem tenyészik ki, akkor nem tudjuk kimutatni, tudomásunk szerint nincs jelen. A betegség létrejöttéhez nem elég 1-2 db baktérium. Ahhoz sokkal több kell.

Így ez a kérdés, hogy maradt-e 1-2 baci bennünk irreleváns.

Megfigyelés, hogy a Streptococcus B nagyobb arányban mutatható ki terheseken mint nem terheseken. Ebből következik, hogy ez a hordozás nem álllandó, azaz változhat.

Az ellátó orvosok egy része, ha volt pozitív tenyésztés, az anyát hordozónak tekinti, akkor is ha kapott kezelést. Szüléskor antibiotikum, a baba megfigyelése és tenyésztés is szükséges ilyenkor. Antibiotikum tenyésztési eredmény előtt is elkezdhető, de pozitív tenyésztés után feltétlenül adni kell.
Másik csoport kontroll tenyésztést végez és ha ez negatív, akkor a szülés körüli antibiotikumot az összes körülmény figyelembevételével mérlegeli. A baba megfigyelése és tenyésztés ilyenkor is indokolt.

A pontos állítás az, hogy a B csoportú streptococcuss nem írtható ki minden esetben antibiotikus kezeléssel a terhesség során. Így a biztosabb megoldás, ha az anyát hordozónak tekintjük, ha legalább 1 pozitív tenyésztési eredmény volt a terhesség során, vagy ha korábban született baba ilyen fertőzést kapott.

Álnegatív eredmény egyébként több más okból is lehet: nem megfelelően veszik le a kenetet, nem megfelelő annak szállítása, ill leoltása, tárolása.

De ez nem jelenti azt, hogy ha egy hordozó kezelése utáni kontroll tenyésztés negatív, akkor a tenyésztés álnegatív lenne. Akkor kzelés előtt sem tudtuk volna kimutatni a kórokozót.

A csíraszám alacsonyan tartása egyébként a betegséget igen nagy valószínűséggel megelőzi.

Remélem ez segít jobban megérteni a kérdést.

Üdv:
Doki
lilka
 
 


Csinicsani,

Hány hetes a terhesség most. Kontroll hüvelyváladék tenyésztés történt?
Annak eredménye?

Mit mond az orvosod?

Üdv:
Doki
lilka
 
 


sziasztok megtudnatok mondani nekem hogy mekkora az a hegvastagsag ami indokolta teszi a csaszarmetszest nekem az elso babam is csaszarral szuletett most 35 hetes vagyok a masodik babaámmal es a dokim jovo heten megmeri a hegvastagsagomat es eldonti hogy mi legyen a tovabbiakban es hányadik hét korul csaszaroznak meg kb es megegy kérdesben ha segitenétek ha végigcsináltam egy kurat a strepto.miatt az mennyire biztos hogy kiirtottam a kupp és antibiotikum segitsegevel és hogy nem okoz bajt a babamnál .koszonom elore is a valaszokat.
sandor nikoletta
 
 


Nikolett!

A hegről nem tudunk sokat mondani, arról itt
olvashatsz többet http://www.babanet.hu/faq/szulcs02.php

A strepto ha igazolva volt tenyésztéssel a jelenléte, akkor szülésnél muszáj kapnod majd vénásan antibiotikumot és a babának is adnak majd valszeg. Érdemes megkérdezni a kórházat ahol szülni fogsz mi a protokoll.

Az antibiotikum nem árt a babának ha megfelelően szedik.

Lilka
lilka
 
 


Sziasztok,

Beszéltem a János kórház egyik gyerekorvosával, aki a babákat nézi a szülés után. Azt mondta, hogyha én szüléskor kapok elég antibiotikumot, az a legjobb. Akkor a baba nem kap semmit, csak megfigyelik. Ha hamarabb megszülök, mint a 2 adag antibiotikumot megkapnék, akkor a baba 3 napig kap szurit. Tenyésztés csak akkor van, ha a babának vmilyen tünete lenne. Egyébként nem.

Mi a véleményetek Doki, Lilka?

Üdv
Enci
sthlm
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: