Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok,

Kedves Doktor Ur,
vegul az orvosom nem kuldott el kontroll vizsgalatra, csak nyomatekosan eltiltott az edessegektol es sutiktol.
En viszont nem nyugodtam meg teljesen, es szeretnem tudni, hogy tehetek-e meg valamit a babam es sajat egeszsegem erdekeben.

Lanyok,
itt a Karacsony, es mar elore felek, milyen merenyletet tervez csaladom gasztronomiailag ellenem. Kép Legyszi, tudnatok nehany receptet kuldeni, diabetikus edessegekrol es egyeb etelekrol, amelyek finomak. Akkor mar inkabb ilyet eszem, mint bunozom...Kép

Koszonom szepen,
Gombóc
 
 


Leone és mások!
Nem csak a kevés idõm miatt. Ugyanilyen nyomatékosan esik latba az is, hogy hitem szerint nem ez az elsõ forum, hanem az "orvosunk" tessék õt "nyaggatni".Végül is a sületlenségeket nem én hagyom rajtatok, hanem saját magatok azzal, hogy nem kérdezitek az orvost. Nem csak itt kell bátornak lenni, hanem a rendelõben is!
Nem egészen más: a gyógyitás szabadsága megengedi azt, hogy egy orvos a saját "hite" szerint gyógyitson és nem szeretnék ettõl eltérõ tanácsokat adni (általában) Talán ugyanezért nem nyitottam, szintén nem engedve itteni kérésnek, "saját" topikot, mint pl. Erasmus.

Gombóc! Visszanézve se találtam az adatokat, de ugy nem emlékszem Te nem vagy cukorbeteg. A tiltás egyébként általában nem jó módszer, lehet az ember(orvos, ha ez nem is mindig ugyanaz) néha megengedõ is .... mértékkel.
dr.Csákány
 


ui.
a nekem célzottan feltett kérdésekre (emilben is) igyekszem mindig válaszolni.
csákány
Névtelen
 

 
 

Kedves Doktor Ur,
Most "osszeollozom" akkor az elozmenyeket. Kép

Az ehgyomori cukorertek jul. 4-en 4,6 volt, a terheleses (75g-os) cukorertek:
jul. 11-en 5.3
aug. 12-en 6.6
es okt. 16-an 7.7. (ez volt a 26. het)
A nagymamam sulyos cukorbeteg volt, ezert csinaltak nekem 3X a cukorivasos tesztet.

Azt szeretnem kerdezni, hogy ez az eredmeny romolhat meg tovabb? A Margit Korhazban a kiadott tajekoztato szerint nem csinalnak automatikusan tobb ilyen merest. Viszont engem erdekelne, hogy ha ilyen az emelkedes "uteme", akkor lehetseges, hogy tovabb romlik? Kép

A 7.7 miatt az orvosom nem kuldott el kontroll vizsgalatra, csak nyomatekosan eltiltott az edessegektol es sutiktol.
En viszont nem nyugodtam meg teljesen, egyreszt szeretnem tudni, hogy honnan tudhatom, ha eseleg megis tovabb romlik az allapotom, ill. ezzel mit okozhatok a babamnak.
Es hat itt a Karacsony, es mar elore felek, milyen merenyletet tervez csaladom gasztronomiailag ellenem. (Iszonyatosan nagyetku, "zabalos" es raeroszakolos csaladom van. Kép )
Utanaolvastam a diabeikus sutiknek, arra gondoltam, inkabb ezt eszem, mint bunozok...Kép
(Erdekes, hogy a terhesegem feleig nem kivantam az edesseget, azota viszont megveszem az edes izekert. Ezert mostanaban egy-egy kocka diabetikus csokit szoktam majszolgatni, a teat canderellel iszom, leszoktam a babanrol, szolorol, stb. Kép )

Oktoberben az is kiderult, hogy ujra pajzsmirigy alulmukodesem is van (tavasz ota szedek L-Thyroxin-t, juniusban terhesen a gyogyszer szedesevel nomalis pajzsmrigy mukodesem volt, szeptemberben mar a hataron, oktoberben pedig mar alulmukodott ujra, ezert az orvosom duplajara emelte a gyogyszer adagomat). Lehet ennek a ket dolognak egymashoz koze?

Hat, ezek lennenek a korelozmenyeim.
Szeretnem tudni, hogy diabetikus beiglit, diabetikus karacsonyi sutit stb. mennyire nassolhatok, es hogy romolhat-e tovabb a cukoreredmenyem, vagy nyugodjak meg, es csak en aggodom tul a dolgot, valojaban nincs is semmi gond...

Koszonom szepen meg egyszer,
Gombóc
33+4, de az UH-k szerint a baba 1-2 hettel fiatalabb
 
 


Bocsi az Offert,
Gomboc, nezz el ide, sok minden van a pajzsmirigyrol
[url=http://www.konzilium.hu/pajzsm.htm" TARGET="_top]http://www.konzilium.hu/pajzsm.htm[/url]
-Afonya
Névtelen
 


Gombóc!
Jól emlékeztem. Én még csináltatnék egy tesztet a 32. hét körül is, de az is elég lehet, ha csak diétázol, és a magzatot rendszeresen ellenõrzik. szerintem a jelen helyzetben különös aggodalomra nincs ok.
dr.Csákány
 


Koszonom szepen Doktor Ur!
jelenleg a 34. hetben vagyok mar, az orvosomnal utoljara a 31. heten voltam, aki nem nezett meg UH-val (UH-n a 30. heten voltam utoljara), cukorivasos kontrollra sem kuldott el. Jovo heten megyek legkozelebb hozza, kerjem meg, hogy nezzen meg UH-val?
A dietazas pontosan mit jelent? Mert hallottam cukros kismamaktol, hogy a kenyertol, peksutemenytol, tesztatol is el vannak nagyreszt tiltva. En azt ettem eddig teljes nyugalommal. Es tenyleg erdekelne, hogy a mesterseges edesitoszerek karosak lehetnek-e esetleg a babara?

Koszonom szepen meg egyszer,
Gombóc

ui. Afonya, koszi, mindjart megnezem azt az oldalt...Kép
Gombóc
 


Gombóc!
Kérd meg nyugodtan, de szerintem neki tudni kell...
Hogy miben mennyi szénhidrát /cukor/ van, azt a könyvekben (interneten) is meg lehet tanulni. Cukorbeteg semmitõl sincs eltiltva. A diéta azt jelenti, hogy tudni kell (megtanulni), hogy mely ételekben mennyi cukor van, és tudni azt is, hogy adott étkezéhez mennyit kell enni .....
dr.Csákány
 


Kedves Doktor Ur,
koszonom. Azert biztos, ami biztos, fel fogom hivni jovo heten az orvosom figyelmet, es megkerem, hogy azert ellenorizzuk azt a vercukorszintet es/vagy a babat.
A dietarol egy szot sem szolt az orvosom, csak hogy edesseget ne egyek. Igy latatlanba pedig eleg nehez kitalalnom, hogy esetleg mit es mennyit szabadna ennem...Kép
Koszonettel,
Gombóc
 
 


Gombóc!
Könyvek vannak.

gyuri
Névtelen
 


Tisztelt Doktorúr!
30 hetes aggódó kismama vagyok, aki az Ön véleményét is szeretné megismerni babája egészségével kapcsolatban. Az elsõ laborvizsgálatom aug. 1-jén volt (ekkor 10 hetes terhes voltam), ekkor megcsinálták a terheléses vércukor vizsgálatot is (1 zsemle, 2-3 dl tej) Ennek eredménye: éh.omi:4.4, glukozterh. után 60':9.3, viz. cuk. fr.1.:neg., fr.2. pos. Az eredmény nem volt megjelölve a leleten (ref.tart. belül volt), ezért én nyugodtan ettem tovább, aug. lévén sok gyümölcsöt (szõlõt, barackot, szilvát, körtét), sok fõzeléket, s persze minden reggel megittam kb. fél l tejet (nagyon szeretem). Végig azt hittem, hogy mindezzel csak jót teszek a babámnak. Leveses vagyok, amit sûrûn répával, krumplival és tésztával szeretek. A bableves és töltött káposzta természetesen finom puha kenyér kiséretében került elfogyasztásra. Augusztus végén vittem fenti leletemet az aktuális terhestanácsadásra. Azonnal kórházba akartak fektetni. Ekkor még nem fogtam fel azt a veszélyt ami a babámmal történhetett. 50 kg voltam, mindig annyit ehettem amennyit csak akartam, sose híztam. Orvosom csináltatott velem még egy cukorterh. vizs.-t (kb.40-45CH oldat itatása, 14 hetes terhesen)eredmény: éh.omi:4.3, g.terh. u. 60':8.0 és 120':5.9, viz.cuk.fr.1:neg és fr.2 neg. lett. Ezek után 160 CH diétára fogtak. Mivel fogalmam se volt mit jelent ez, háziorvosom segítségét kértem, aki cukorgondozóba utalt. Az ott kapott tápanyag táblázatok nagyon elkeserítettek, hiszen ha belegondoltam én szinte gyílkoltam a gyerekemet. Nagyon sokat sírtam és elvoltam keseredve. Amióta a 160 CH diétát próbálom tartani, gyakran mérem itthon is a vércukrot étkezés után 1,5 órával. Ennek értékei általában 5-6.5 között mozognak. Nagyon ritkán csúszik 7 fölé (fõleg mikor keveset mozgok). A cukorgondozó által kért leleteim alapján október 21-én a HbA1c:5%, november 21-én 3,2% volt. A 26. héten csináltat-tak egy 75g CH oldat itatást is, eredménye: éh.omi:4.3, g.terh.60':8.4 és 120':6.8, viz.cuk.fr.1.:neg., fr.5.:pos. lett. Jelenleg 53 kg vagyok 30 hetes terhesen (eddig kb. 4 kg-t híztam). Ami igazán aggaszt, hogy milyen károkat okozhattam babámnak a terhességem elején. Néha jó lenne egy kicsivel több tejet, vagy gyümölcsöt enni, mert a 160 CH diétába nem sok fér bele. Lehet az én babám (még) egészséges? Válaszát elõre is nagyon köszönöm! Tisztelettel Fruzsina.
 
 


Kedves Doktor úr, Emese, Timici!

December 2.-án 17 óra 10 perckor megérkezett Balázs, 3630g 54 cm.

Üdv.
Kriszta
Nyanya (kriszta67)
 


Kedves Fruzsina!
Amit leírt, abból az derül ki, hogy nincs cukorbetegsége. Kicsit össze-vissza vizsgálták, de perdöntõ a 26 hetes 7g-os terhelés, ami negatív. Nincs mitõl tartania (cukorügyben)

Kriszta!
Gratula.
dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

Én és a Babám is hálásan köszönjük gyors és megnyugtató válaszát. El se hiszem, hogy nem kell mérnem az almát, narancsot, sárgarépát és még talán gyümölcslevet is (bátrabban) fogyaszthatok. Így sokkal boldogabban és nyugodtabban készülhetünk fel a nagy eseményre (március 1-jére vagyok kiirva), és azt hiszem ez nagyon fontos a Baba egészsége szempontjából.

Tisztelettel, Fruzsi
 
 


Sziasztok!
11 hetes várandós vagyok, és mivel a családban volt és van is idöskori cukorbeteg, állítólag nagyobb a kockázata a terhességi cukorbetegség kialakulásának. Két kérdésem lenne (azt hiszem, elsösorban Csákány dr. úrhoz, de aki még "szakértö", ahhoz is).
A múlt héten voltam cukorterheléses vizsgálaton. Éhgyomorra 4,6 mmol/l volt a vércukorszintem, ittam 75g szölöcukorból készült oldatot, és 120 perc múlva 4,1 mmol/l lett, azaz alacsonyabb, mint az éhgyomri. Van-e ennek valami jelentösége? Ja, és az én papíromon a 120 perc utáni értékhatárok: 3,9-6,7 között.
Igaz-e az, hogy ha túl sok édességet eszem, akkor ezzel elösegítem a terhességi cukorbetegség kialakulását és fordítva, ha visszafogom magam, akkor azzal késleltetni tudom? Ezt valakitöl hallottam, de nem nagyon hiszem. Egyébként édesszájú vagyok, de szerintem nem viszem túlzásba.

Elöre is köszönöm:
Katicabogár

Kati


Katica!
1. Koraterheségben ez gyakori. Nem beteg.
2. Jó étvágyat. De ne hizzon, hátha a férje nem szereti a kövér nõket.
(ugy is mint szakértõ)
dr. Csákány
 


Doktor Úr!
Köszönöm a válaszát, a hízás elkerülése érdekében próbálok mindent megtenni. (Nem csak a férjem miatt.)
Katicabogár

Kati


Sziasztok!
A 28. hétben járok. Másfél hete diétázom és mérem a reggeli, ebéd, vacsora utáni (1 órával) vércukromat. Lenne pár kérdésem, hátha valaki tudja a válaszokat.

Mennyi a normális vércukor határérték (alsó, felsõ) étkezés után 1 órával?

Ismeri valaki a SALVUS gyógyvizet? Állítólag vércukor csökkentõ hatása van.

Az élelmiszer-CH tartalom táblában láttam: Diétás búzakorpa kenyér. Hol lehet ilyet venni (Bp-en IV. kerület és környéke)?

SOS, elõre is köszi a választ.

Maci_2
 
 


Még egy kérdés:
A vércukormérõhöz elég drága a tesztcsík. Fel lehet íratni receptre, hogy olcsóbban jussak hozzá (nem vagyok inzulinos)?

Maci_2
 
 


Kedves Maci 2!

A tesztcsíknak már én is utánajártam. Sajnos csak az inzulinos cukorbetegeknek (akik a készüléket is kapják) írják fel, de nekik is csak korlátozott mennyiségben (azt hiszem 3 hónapra 100db). Az 1 órás értékeket nem ismerem, mert nekem az orvosom az étkezés után 1,5 órával kéri. De hallottam, hogy a reggeli után órával a felsõhatár 7 moll (nem biztos), legalábbis ez már gyanus.

Fruzsi
Fruzsina
 


Maci!
Miért diétázol, miért méred? Ez alapkérdés, ugyanis, ha kimutatott cukorbetegséged van (akár terhességi is), akkor persze kell diétázni, és idõnként (de nem napi 3x!) mérni is.
Elvileg nincs normálérték, mert az függ az étkezéstõl, de nagyon sok egészségesen mért érték alapján általában a napi értékek egészségeseken nem haladja meg a 7.0 mmol/l értéket (OK Fruzsina!)

Ezért e fölött értéknél HA CUKORBETEG vagy akkor inzulint szoktunk kezdeni. Ha nincs kimutatott betegség, akkor egy egy magasabb érték nem baj.

csíkot és gépet TB-re csak diabetologus orvos írhat fel. Teljes áron bárki vehet. Drága. De minek mérni.
dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

Köszönöm válaszát.
Kimutatott terhességi cukorbetegségem van. A terheléses (75g-os) cukorértékem magas lett (9,5).
A nõgyógyászom elküldött belgyógyászhoz, aki 160g-os CH-diétára állított és õ mondta, hogy a 3 fõétkezés után 1 órával mérjem meg a vércukromat (és írjam, hogy mikor mit ettem).
Egy héttel késõbb kellett visszamennem, azt nézte, hogy van-e 7,0 feletti érték. Két reggeli után elõfordult, de egyenlõre még nem kapok inzulint. Maradt a diéta és a 3-szori cukormérés, csak bizonyos dolgokat mellõznöm kell a reggelinél (pl. tej).
Legközelebb (27-én) labort is csinálnak, megnézik a pajzsmirigy mûködést is, és vizeletet is kell gyûjtenem.

Maci_2
 
 


Kedves Doktor Úr!

Már korábban irtam Önnek, akkori válaszát ezúton is köszönöm.

Második terhességem 32. hetében vagyok, a 27. héten voltam terheléses vércukor ellenõrzésen. Elõzõ terhességem idején a 30. héttõl diétáznom kellett, 160 g-os CH diétán éltem. A mostani vizsgálat eredményei (75 g-os terheléses vércukor vizsgálat után):
éhgyomri: 4,56 mmol/l
1 h.: 6.31 mmol/l
2 h.: 2,73 mmol/l

Az orvosom egyébként már korábban javasolta, hogy tartsam a diétát és Ön is.
Érdekelne, hogy amennyiben nem tartom szigorúan a diétát (néha eszem édességet is, mert nagyon édesszájú vagok), lehet-e a késõbbiekben problémám és az is érdekelne, hogy ilyen esetben javasolt-e mégegy terheléses cukorvizsgálat?
És az is érdekelne, hogy a 2,73 mmol/l 2h után nem túl alacsony?

üdvözlettel:
Réka

Válaszát elõre is köszönöm!
Walacky
 


Maci!
A leirt módszer erõsen eltér attól amit mi jónak tartunk, ezért nem szívesen szólnék bele.....

Réka!
A leírt értékek "gyanusan" jók. Én még életemben nem láttam ilyen terhelést (pedig sokezret láttam) Elsõ terhességében milyen volt ez a terhelés?
dr.Csákány
 


Kedves Csákány doktor!
Mégis jó lenne, ha beleszólna - nekem is kb. ugyanazt a módszert csinálták, mint a macinak, azzal a különbséggel, hogy a nekem a 2. óra után a terhelés "csak" 7,5-et mutatott és ezért 180-as volt a diéta, de a mérések kb. 1-2 hónapig hasonló okból étkezés után 1 órával folytak, amíg meg nem "tanultam" a diétát... Szóval jó lenne, ha beleszólna mégis mi nem volt ebben szakmailag helyes...És legközelebb, hogyan csináljuk...Elõre is köszönöm!
Tea
Tea
 


CsMGy!

Csatlakozom Teához. Engem is éredkelne, hogy más kórházakban hogyan kezelik az ilyen eseteket. Miben tér el az a módszer a nálam alkalmazottnál és miért?

Maci_2
 
 


Sokféle módszer van. A lényeg az, hogy ha szûrik és kezelik az azt jelenti, hogy odafigyelnek a "betegekre" és nagy valószínûséggel nem lesz baj ... ez a lényeg.
Részletesen
Ha terhelés (75g) 2 óra után 7.5 akkor nem beteg, nem kell diétázni sem, mérni sem, izgulni sem.
Ha viszont 7.8 felett van, akkor diétázni kell, de a leírtnál sokkal szigorubb diétát rendelnék, aminek a lényege a pontosság: pontosan megadott idõben kell enni, mindennap ugyanabban az idõben (pl: 7,10,13,16,19) és mindíg ugyanolyan szénhidrát(cukor) tartamú ennivalót (pl: 25,25,50,20,30g). Ugyanis, ha ez nem így van nincs mit ellenõrizni, mert különbözõ idõpont és kaja után mindíg más vércukorérték lesz. Akkor mit hasonlít össze mivel?... Hoyg dönti el, hogy a diéta jó e?
Ennyit röviden. Szerencsére ez csak ebben az esetben elméleti kérdés.
Dr.Csákány
 


Kedves Doktor ur!
nem kotozkodni akarok, de a csokkent agyammal meg mindig nem vilagos ez a dieta dolog: en azt hittem az a lenyeg, hogy az insulin termelo sejtek ne legyenek tulterhelve - es persze, hogy a vercukor szint ne szokjon az egekbe. Ezert gondoltam azt, hogyha szepen elosztva eszem, mindig idot hagyva egy-egy adag CH megemesztesere akkor nem teszek rosszat. Nalam egyebkent az a bizonyos meres, ha jol emlekszem a 24. heten volt, tehat gondolom onnan mar gyanus volt, hogy esetleg egy kesobbi terhelesnel ugyis meghaladna a 7,8-at. Amikor aztan a dieta kozben meregetni kellett, ki is bukott, hogy reggelre valoban nem tanacsos 20-25 gr CH-nal tobbet enni, mert bizony felmegy a vercukor. Maskor meg egyszeruen alaig ettem valamit, csak iszonyu nagy volt a stressz a munkahelyen es akkor is felszokott( ez altalaban 7 folotti erteket jelent)
Igy mit gondol errol? Nagyon nem ertem az egesz lenyeget?
Udv. Tea
Tea
 


Tea!
Pontosan a lényeget mondtad el. Kristálytisztán érted, ami a diétát illeti. A diagnosztikus kritériumok: számok, mert valamihez tartani kell magunkat, meg a tapasztalat is....
dr.Csákány
 


Tapasztaltak!
A babán végeznek-e valamilyen vizsgálatot (diéta illetve inzulin esetén)? Ha igen mikor és milyen vizsgálatokat?

Maci_2
 
 


Mármint milyen vizsgálatot? Miután megszületett? Nálam a terhességi diabétesz miatt (diéta elégséges volt) a babát a szülés után jobban megvizsgálták, a vércukorszintjét többször ellenõrizték (ez fõleg a kislányomnál volt így mert õ 2,5 kilóval született, a fiam normál súlyú volt), illetve a szokásos hasi és koponya ultrahangon kívül szív és gerinc ultrahangot is csináltak. Ez a Schöpf Mereiben volt, úgy tudom máshol még a koponya meg hasi uh.-ot sem csinálják meg az újszülötteknek, külön kell õket vinni!

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Maci_2!
Cukorbetegséggel szövõdött terhesség esetén, mindegy milyen súlyosságú, olyan helyen tanácsos szülni, ahol a szülésnél neonatologus veszi át az újszülöttet, és figyeli meg legalább 4-6 órán keresztül. Az elsõ (speciális dolog) a vércukor vizsgálata. Az újszülött "hypozhat" - leesehet a vércukra, fõleg az elsõ órákban, ezért megszületés után, majd fél óránként kell nézni, ha stabilizálódott ritkábban. Cukorbetegek újszülöttjét véralvadási problémák is fenyegetik, ezt is kell vizsgálni. És persze vizsgálni kell a szívét, légzését, fõként a nagy babáknak (4 kg felett) A többi vizsgálat, ha elvégzik hasznos, de nem kötelezõ.
dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

Sajnos nincsenek meg azok a papirok, amin ezek az eredményeim voltak elõzõ terheségem alatt, de emlékezetem szerint az éhgyomri érték ugyanigy 4,5 körül volt, az 1 órás érték 7,5 körül és a 2 órás érték is 6 felett volt, ezért kellett diétáznom. (A családban többen is idõskori diabéteszesek, pl. édesapám és az Õ testvére, valamint édesanyjuk is cukorbeteg volt).

Nekem is gyanús volt a 2 órás érték, mármint gyanúsan alacsony, ezért is irtam Önnek, pedig nem a zsemlés terhelést csinálták, hanem a cukoroldatosat.

üdvözlettel: Réka
Walacky
 


Valamit elfelejtettem!

A 160 gr-os diéta betartásával ezek az értékek a késõbbi vércukor vizsgálatokon normálisak voltak, igy a szülésig diétáztam.

A kislányom 3300 gr-al, 56 cm-rel született.

Réka
Walacky
 


Réka!
A leirt terhelés (2 órás érték 6 felett volt) negatív. Szerintem semmilyen teendõt nem igényel.
dr.Csákány
 


CsMGy,
Ez akkor azt jelneti, hogy születése után rögtön elviszik a babát, és nem lehet velem (pl: szoptatás...)?
Maci_2
Maci_2
 


maci_2!
Nem feltétlenül. A vércukor vizsgálatot a szülõszobán is el lehet végezni, a többi vérvétel vénából történik, jobb nem látni, bár lehet, szervezés kérdése, mindössze pár percig tart, a szoptatást nem zavarja. Ha azonban kezelni kell, akkor az többnyire infuzót jelent ....

csmgy
dr.Csákány
 


CsMGy,
Köszi a válaszokat!
Maci_2
Maci_2
 


Kedves Doktor úr!

Tudom, hogy nem a témához tartozik a kérdésem, de itt el tudom érni Önt.

Azt szeretném kérdezni, hogy normál esetben meddig tart a gyermekágyi folyás? Azaz, 20 napja szültenm, és még mindig van némi rózsaszínes vladékozás a menstruáció 4. napjának megfelelõ mennyiségû. Normális-e ez még?
Mennyi idõ múlva kell aggódnom, ha nem múlik?
Azt még tudni kell, hogy 2 éves fiammal vagyok itthon, akit bizony még emelgetnem kell (lépcsõn fel, le, etetõszékbe be ki..)

Elõre is köszönöm válaszát!

Heni
 


Maci_2Kép

Ha jól tudom, Te is a MÁV-ban fogsz szülni. Én is ott szültem, és inzulinnal kezelt cukorbetegségem volt. Gergõ, a fiam 1/2 11-kor született, születése után kb. 3 percet tölthettünk együtt, és máris elvitték a cukor miatt, és legközelebb csak du. 2-kor kaptam vissza. Ja, szülés után az én cukromra szinte egyáltalán nem figyeltek oda, nem mondták el, hogyan kell leállni az inzulinról. Mindezt nekem kellett kikísérleteznem. Ezt csak azért írom, hogy ha Neked is ilyen problémád van, próbálj kicsit "erõszakosan" utánajárni a dolognak.

Üdv
Tüni
 
 


Heni!
A gyermekágyi - kissé véres - folyás hat hétig is eltarthat.
dr.Csákány
 


Tüni,

Köszi az infót. Kár hogy egy bababarát kórházban ilyesmire nem figyelnek oda.

Maci_2
Maci_2
 


Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a válaszát.

Lehet, hogy rosszak az információim, de mintha valahol régebben azt olvastam volna, hogyha valakinek az elsõ terhessége alatt glükóz intoleranciája van, akkor az a második terhességnél erõsebben jelenhet meg. Rosszul emlékszem?

Igaz, hogy márcsak 4 hetem van hátra, remélem, nem is lesz problémám és a gyermekem is egészséges lesz, de ez a dolog érdekelne!

Még az is érdekelne, hogy az normális, hogy 87 kilóról indulva, több-kevesebb odafigyeléssel, de nem a szigorú diéta betartásával csak 2 kilót hiztam a 35. hétig? Na nem mintha hiányoznának a plusz kilók, de szentül meg voltam gyõzõdve róla már az elõzõ terhességemnél is, hogy kb. 100 kilósan fogok kórházba vonulni, szerencsére elõzõleg is csak 5 kiló plusszom volt, bár igy sem vagyok pehelysúlyú, lesz mit ledolgoznom.

üdvözlettel:
Réka
Walacky
 


Réka!
Igaz, a további terhességek alatt a rikó nõ, de ha közben pl. fogyott, akkor nem.
Nincs kötelezõen elõírva, hogy mennyit kell hizni, sõt, akit pl. diétáztatni kell az általában fogy. És ez jó.
dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

De én egy hanyag diszpinty vagyok és nem tartom rendesen a diétát.

A vasárnapi UH 2870 gr-os bébit mutatott (35. hét vége), tudom, hogy lehetnek +- eltérések, a dokim szerint még nem vészes a méret, kb. 3500-3600 gr-os lurkóra számithatok. Remélem is mert a 3300 gr-os lányom elég gyorsan kicsusszant, a pillanatnyi fájdalom ettõl még nem volt kicsi, igy jó lenne, ha nem lenne sokkal nagyobb a fiam sem.

A baj az, hogy képtelen vagyok annyira rendszeresen enni, mint az elõzõ terhességem alatt, mert ugyan a lányomat etetem rendszeresen (5x egy nap), de én nem mindig vagyok éhes, amikor Õ eszik.

üdv: Réka
Walacky
 


Réka!
Bocs. hogy lehet fegyelemre nevelni önfegyelem nélkül.
más. A diéta: orvosság, a terhességi diabetes esetén a beteg nem a kismama (ön), hanem a gyerek. Az orvosságot "õ veszi be". Én Ön nem adja be neki ...
dr.Csákány
 


Kedves Doktor úr!
Régóta olvasgatom már kedves és tárgyilagos válaszait, elöször is hadd köszönjem meg, hogy itt van velünk, "bír" a mi kis gondjainkkal bíbelödni munkaidö után is! Kép
Most lenne egy kérdésem nekem is: második kisbabámat várom, és szeretném elkerülni, hogy mégegyszer elöforduljon az, ami az elsö babaváráskor, amikor is 32(!) kilót híztam úgy, hogy gyakorlatilag semmit nem változtattam az addigi étkezési szokásaimon. (nem ettem kettö helyett, de normálisan ettem csokit, sütit, kekszet, ahogy máskor is szoktam) A kórházban maradt 15 kiló, de a többivel aztán megküzdöttem rendesen. Most nagyon nem szeretném ugyanezt végigjátszani, ezért elkezdtem a védönöm javaslatára a "cukros" diétát, azaz napi 5 étkezés, kb. így: r:2 kenyér, sajt, zöldség, tea E: meleg étel, lightos, azaz fehér hús, min.zsír, sokszor fözelék, rizs, krumpli u:gyümölcs, joghurt V: meleg étel, (leves) mint az ebédnél) + késön (mivel sokáig fennvagyok) tej v. gyümi. Kalóriában mérve ez csak kb. 1400-1600max, viszont éhes sosem vagyok. Szeretném tudni, mit gondol Ön erröl, nem káros-e a babának, ha csak ennyi , de nagyon egészséges kalóriát eszek? Sokszor eszembe jut, hogy ha megint lazán venném az egészet, keksszel, édességgel, a kalóriaszám nagyobb lenne, de semmi "hasznosat" nem kapna a plusztól a baba. Az étkezésekröl naplót vezetek, azóta sokkal jobban odafigyelek, mit is teszek a számba. Mit gondol? Hozzáteszem, az elsö terhességem problémamentes volt, a súlynövekedés ellenére nem lettem cukros, a baba is normál méretü lett. (3,4kg) Ilyen diétától kisebb súlyú lenne a születendö baba?
Köszönöm elöre is a válaszát!
Napsugár
Napsugár
 


Kedves Napsugár!

Olvasgatom ezt a topicot, mert én tavaly cukorbeteg lettem az elsõ terhességem alatt, és továbbra is vigyáznom kell az étkezéssel... nos látva írásod, bár kifejezetten a Doktor úrnak szól, azért ha megengeded, gyorsan vázolom a saját példámat, azt hiszem, hasznos info is lehet neked. Szóval 48 kilósan indultam a terhességnek, és rögtön az elején már voltak jelek, hogy cukorbeteg lehetek (sajnos családban van beteg). Ez be is jött, így a 20. héttõl 150 gr-os szénhidrát diétára fogtak, ami még nekem is borzasztóan kevés volt. A lényege, hogy összesen 24 óra alatt 150 gr szénhidrátot lehet elfogyasztani, azt is meghatározott idõben és meghatározott mennyiségben. És gyakorlatilag a zöldségek és húsok kivételével mindenben van szénhidrát! Ennél jobban most nem megyek bele, de nagyon nagy önfegyelmet és gyakorlatilag életmódváltást követel a dolog. Persze a baba érdekében az ember mindent megtesz. :-)
A lényeg, hogy ezzel a drákói szigorú diétával összesen 5 kilót híztam, gyakorlatilag csak a baba + magzatvíz súlya volt rajtam, több egy gramm sem. Ez rögtön le is jött szülés után, azaz még minuszba is mentem. A kislányomat 3350 grammal, 52 centivel hoztam a világra. Teljesen egészséges kisbaba, a cukorbetegségem nem érintette õt.
Szóval nem léyneges a hízás, ezt bizonyára a Doktor úr is meg fogja neked erõsíteni, nem az a fontos, hanem az, hogy a baba mindent megkapjon, és hidd el, õ el is veszi magának, ami kell a fejlõdéséhez. A fontos, hogy kiegyensúlyozottan táplálkozz, és abban igazad van, hogy a rendszeresség és kiiegyensúlyozottság a lényeg, azaz inkább kevesebbet de többször egy nap.
Megmondom õszintén, én az elején nagyon szenvedtem, amikor elkezdtem a diétát, állandóan éhes voltam, aztán megszoktam. És az eredmény megérte!
Hát ennyi. A Doktor úr biztos ennél szakszerûbb tanácsokkal fog ellátni, de ha esetleg a továbbiakban még segíthetek a tapasztalatommal neked vagy bárkinek a fórumon, akkor bátran írj(atok)!
Erika
Erika
 


Napsugár!
Erika válasza olyan tökéletes, hogy azt kell hinnem, hogy (nem régeni munkahelyemen)a Szabolcs utcában szült (esetleg a Tétényiben, ami szakmai szempontból azonos) Ha ez így van, akkor most nagyon jó érzésem van. Ugyanis a diétás tanácsoknál azt szoktam mondani, hogy ez amit most tanul, egy életre szól ... Lám.
Erika! Gratula.
dr.Csákány
 


Kedves DOktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy a terhesség alatti hízás (25 kg)
okozhatja a terhességi cukorbetegséget? Tehát a hízástól lesz cukros a kismama?
Van valamilyen összefüggés az alacsony pajzsmirigy müködés, a cukorbetegség és a hízás között?

Köszönöm szépen válaszát

Nina
Nina
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: