Új privát üzeneted érkezett!

A 25. hét környékén derült ki, hogy terhességi diabéteszem van, és 180g szénhidrátos diétát írtak elő. Nekem eleinte elég nagy fejtörést okozott, hogy hogyan állítsam össze az étrendemet egy napra, és hogy ne egyem minden nap ugyanazt. :)
Nem találtam olyan fórumot, ahol a terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban étkezésre, esetleg életmódra vonatkozó ötletek, javaslatok lennének feltéve, szóval ha valaki szeretné ilyen témában megosztani a tapasztalatait: mi vált be és mitől kellett óvakodnia, mi a kedvenc étele és annak szénhidráttartalma stb. akkor tegyük meg itt!

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Én sok tapasztalatot nem tudok megosztani senkivel, merthogy én ma tudtam meg, hogy nem lett jó az eredményem, úgyhogy egy ideje a netet böngészgetem.
Szóval én is várnék mindenféle ötleteket, hogy mit lehet enni, mert sok cikk van ugyan a diétáról, de csak általános leírások és én már akár ma elkezdeném az odafigyelést, csak nem egészen tudom, hogyan.
Meg aztán reméljük, még csatlakoznak hozzánk, ahogy olvastam, sajnos elég sok terhest érint!

Kép
teó
 
 


Szia teó!

Örülök, hogy valaki jelentkezett a topicban. Szívesen leírom az én tapasztalataimat.
Nekem a következő beosztást írták fel (ez igazából egy 175g-os diéta):
reggeli 30g - tízórai 20g - ebéd 50g - uzsonna 20g - vacsora 40g - utóvacsora 15g - én ezt annyiban módosítottam, hogy mivel reggel elég könnyen felszaladt a vércukrom, inkább reggelire és tízóraira is csak 25-25g CH-ot eszek, az utóvacsorát pedig csak akkor fogyasztom el, ha sokáig fenn vagyok; ha vacsora után 1-2 órával már lefekszem, akkor kihagyom. Így persze nem eszem meg annyi szénhidrátot, mint amennyit lehetne, de ez nem árt egyáltalán. A lényeg, hogy 150g alá ne menj egy nap, mert az már éheztetés. A diétának "hála" a hízásom megállt, és most, a 8. hónap vége felé is kb. 9,5kg plusznál járok - a doktornő szerint 10 kg-nál nem kell többet hízni terhesség alatt.
Az első pár hetet leszámítva, amikor még volt 1-2 kilengésem, nekem ezzel a diétával beállt a vércukorszintem 7,0 mmol/l alá tartósan, mostanában az 5,4 a leggyakoribb érték. Ha sikerül a diétát begyakorolnod és ezzel normalizálódik a vércukrod, akkor nem írnak fel inzulint, és persze a babádra is jó hatással van, kisebb a komplikációk esélye. Engem a nődokim megfenyegetett a méhen belüli elhalással is, pedig az ritka, de az üzenet lényege az volt, hogy vegyem komolyan a diétát.
Eleinte az a legjobb, hogyha gyakran méred a vércukrodat étkezés után 1 órával, az én diabetológusom szerint elég csak a fő étkezések után (reggeli-ebéd-vacsora). Az ő tanácsa volt az is, hogy mivel reggel alapjáraton magasabb a vércukorszint, ilyenkor inkább lassan felszívódó CH-ot fogyasszak - ezt a glikémiás indexből tudod meg, találsz ilyen táblázatokat a neten.
Mindenképp javaslom, hogy szerezz be egy tápanyag-táblázatot és egy konyhai mérleget, meg egy számológépet - én ezeket a konyhapulton tartom - és az sem árt, ha eleinte naplót vezetsz arról, hogy mit ettél, mennyi volt a CH-tartalma és utána mennyi volt a vércukrod. Az én tapasztalatom szerint kb.2-3 hét alatt bele lehet jönni, megtanulod a leggyakoribb összetevők tartalmát, és kidolgozhatod, hogy a kedvenc ételeidből mennyit ehetsz. Van, aki ránézésre is meg tudja mondani, hogy pl. egy alma hány gramm, és kb. mennyi CH, én a biztonság kedvéért még most is mindent lemérek és felírom. Csak miután beállt a vércukorszintem, kezdtem el megengedni magamnak, hogy olyan ételeket is megegyek, amiről végképp nem tudom, mennyi a CH-tartalma, pl. étteremben v. készételeket. Ilyenkor megmérem a vércukromat 1 órával később.
Ha bevásárolsz, érdemes megnézned a címkéket, és figyelembe venni a szénhidráttartalmat: sok mindenben van cukor, amiről nem gondolná az ember, még a sonkában is. A tápanyagtáblázatot akkor használom, amikor olyan élelmiszert veszek, amire nincs ráírva ez az adat.
Kb. ennyit az alapokról, a következőkben összeszedem, hogy melyik élelmiszerek váltak be nekem.

Kép
Kép
szfgabi
 
 

 
 

Kenyerek (erről én nem tudok, s nem is akarok lemondani):
Nekem nem jött be a korpás zsemle, ettől gyorsan felment a vércukrom, de a kórházakban pl. ezt adják.
1 átlagos korpás zsemle (54g) = 25g CH
Én nem eszem olyan kenyeret, aminek 40g/100g felett van a CH-tartalma, mert abból még 1 szelet is sokat tartalmaz.
Nekem beváltak:
Norbi Update 1 kenyér (26g CH/100g),
Fogyi kenyér (34,2g CH/100g),
Corában kapható Pur pur kenyér (30,8 g CH/100g).
Ezeknek talán a legalacsonyabb a CH-értéke. Az első 2 szeletelve kapható és könnyű, lyukacsos, ezért átlagban 2-3 szeletet is meg lehet enni egy reggelire. A 3. egy fekete, sűrű tésztájú és elég drága kenyér, de nagyon finom, ebből viszont max. 1 szelet fér bele a reggelibe, vacsorára akár 2 is. Én szeletelve lefagyasztom a kenyereket, és mindig csak annyi szeletet olvasztok ki mikróban (kb.30 mp), amennyi kell - így olyan, mintha frissen vetted volna.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


1 receptötlet annak, aki szereti a tejbegrízt: zabkása
kb. 2 dl édesítőszeres tejbe 25-30g zabkorpát belefőzök állandó kevergetés mellett, fahéjjal ízesítem. Néhány szem fagyasztott meggyet teszek bele a végén. Ez így kb. 25-30g CH - lehet csökkenteni a CH-tartalmat, ha 1-1,5 dl tejet vízzel hígítunk fel 2 dl-re.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Köszi az infókat, jó, hogy konkrét tanácsokhoz is jutok egy tapasztalt kismamától, mert a neten főleg csak olyan semmitmondó dolgokat találtam.
Biztos lesz még sok kérdésem, de ez egész még nekem egyelőre olyan átláthatatlan, főleg az ebéd része, mert az ilyen korpovit, abonettes, felvágottas, sajtos, gyümölcsös dolgokat még bírom követni, de a meleg ebéd az még bonyi nekem.
Pl. mindjárt van egy kérdésem, lehet elsőre hülyén hangzik, holnap egy barátnőmmel találkozom, beülünk valahova, akkor pl egy gyros tál belefér? Végülis az főleg zöldség, sajt meg csirkehusi, bár ha jól értem, amit olvastam, köretnek még a sült krumpli is beleférhet, merthogy az olajos és lassít vagy micsinál? Mondjuk gondoltam egy féladag gyros tálra. Vagy ha ennek bizonytalan vagyok a szénhidrát értékében, akkor inkább hagyjam az ilyeneket?
Ha pl főzöl, akkor külön külön nézed, minek mennyi a CH tartalma?
Amúgy én ma voltam a diabéteszes tanácsadáson, alapvetően nyugtatgattak, hogy oda kell negyon figyelni, de azért ne ijedjek meg. Ja nekem is ezt a CH mennyiséget javasolták.
Meg még valami, pont az előbb olvastam valahol, hogy a cserepes ajkak magas cukorra utalnak? Neked erről mi a tapasztalatod, lehet alapja? Nekem mondjuk ma pl. baromira olyan, de általában mindig ilyen szokott lenni, csak kevésbé, Labello nélkül nem is indulok el.

Kép
teó
 
 


Ami azt illeti, én is megpróbálok minél egyszerűbb ételeket főzni/sütni, mert akkor kevesebb a számolás. A húsokkal ugye nincs gond, mert nincs benne CH, ezekkel nem kell számolnod. Ha köretnek krumplit, rizst vagy tésztát szeretnél, azt egyszerűen nyersen leméred és elkészíted, ahogy jólesik - bár a mennyiség elég minimális lesz (legalábbis nekem borzasztó kevésnek tűnik, mert én pl. nagy tésztafaló voltam korábban :cry: ).
Ha sajtot, tejfölt, egyéb tejterméket használsz, azok is elég minimálisak, de már számolni kell, ugyanígy a zöldségeket, gyümölcsöket is. Először engem is megrémített, hogy sok lesz a szénhidrát, ha mindent beleteszek az ételbe, de mire leosztod 1 adagra, általában már nem gáz. Én ha főzök, akkor felírom egy lapra, hogy miből mennyit tettem bele, összesítem a szénhidráttartalmat, majd leosztom 100g-ra a végeredményt - pl. főzeléknél, gyümölcslevesnél - és annyit szedek belőle, amennyi belefér. Persze ha nem számolsz haláli pontosan, az sem baj. Amíg a vércukrod jó, addig semmi gond nincs, ha túllépted az előírt mennyiséget (tegnap pl. 60g CH-os túrós lasagnát ettem ebédre, és a cukrom tökéletes volt utána is :D )
Szerintem a gyros szuper választás, a salátában nincs sok CH, a húsban meg semmi. Én már McDönciben is ettem kis krumplit grillcsirkés salival, ami összesen 42g CH.
Néhány étel, amit én már kipróbáltam: székely vagy takartos káposzta (állítólag a savanyú káposzta nagyon jó vércukor-csökkentő), mindefajta leves (joghurtos gyümölcslevesek, tejfölös gombaleves) és főzelék, túrógombóc (búzadara egy részét zabkorpával lehet helyettesíteni), tésztasaláta, na és persze sült és rántott húsok köretekkel. Először féltem a rántott húsoktól, de nem sok plusz CH van bennük, nekem nem lett rosszabb a cukrom tőle. Mivel a baba agyának fejlődéséhez nagyon kell az omega3 zsírsav, hetente 1-2x eszem halat: pl. tonhalkrémes (tonhal konzerv+pici majonéz) melegszendvicset vagy panírozott halsteaket. Persze egészségesebbek a párolt és grillezett verziók, nekem ezek inkább vigasztalásként kellenek, amikor hiányolom a pizzát és a sok tésztafélét. :wink:

Kép
Kép
szfgabi
 
 


A cserepes ajkakról nem hallottam, hogy a cukorhoz köthető lenne, lehet, hogy csak többet kellene innod. Bár a cukrosoknak van olyan tünete, hogy többet kell pisilniük az átlagnál, ami talán dehidratáltsághoz vezethet, de ez a terhességre amúgy is jellemző - nálam nem volt ilyen tünet. Szerintem sok minden okozhatja, fajtaság kérdése is.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Eddig úgy vagyok ezzel a diétával, így 1 nap után, hogy szerintem lehet bírni, pedig én nagy nassolós és főleg édességevős vagyok, csak ez a macera fárasztó, kitalálni, figyelni, mérni, ha mindig elém tennék a kaját, tuti simán menne. Na de végülis itthon vagyok, van időm bíbelődni, csak hát bele kell szokni. Mondjuk biztos lesz olyan, amikor megőrülök valami kis csocsiért, de ez a zabkása tetszik, majd kipróbálom.
Vércukormérőt én még nem vettem, mert a dokinő, akinél voltam, azt mondta, majd ő szól, ha úgy látja kell, de akkor is ad kölcsön egy időre és csak a tesztcsíkot kell megvenni.
Azért én gondolkozom rajta, mert jó lenne látni ezeket az értékeket.
Amúgy jövő csütörtökön kell mennem, ott majd néznek ilyen egy órásat, leghamarabb akkor tudok elvileg eredményt.
A mérleget meg már tegnap be is szereztem.
De jó, ma gyrost fogok enni!!!

Írtad, hogy csak miután beállt a vércukrod, mertél enni étteremben.
Mi baromi ritkán járunk, de jövő 7végén pont el akarunk utazni a Vértesbe 2 napra, és ilyenkor szoktunk éttermezni. Szerinted? Végülis valami zöldségleves akkor belefér, hús meg köretnek petrezselyesmes krumpli mondjuk, addigra már ránézésre hátha tudok mennyiséget saccolni.
Meg hát azt se tudom, mennyire vegyem ezt az egészet komolyan, sokan írják a neten, hogy nem esznek csokit, kenyeret, aztán ennyi a diéta részükről, de én úgy vagyok vele, addig azért tuti komolyan csinálom, amíg nem látok jó eredményeket.

Kép
teó
 
 


Az AkkuChek kb.10e-be kerül, egy 50db-os tesztcsík doboz meg kb. 4e-be. A DCont Personal is jó készülék, és abba állítólag olcsóbbak a csíkok. Mi azért is vettük meg, mert a szüleimnek sem árt néha megmérni a cukrukat, nem árt, ha van egy a családban. Arról nem is beszélve, hogy állítólag a terhességi cukros nőknél 60-70%-kal nagyobb az esély, hogy később 2-es típusú cukorbetegségük alakuljon ki, úgyhogy később se fog ártani, ha néha megmérheti az ember. Egyáltalán nem vészes a dolog, az AkkuChekhez adnak egy olyan szúró-készüléket, ami nagyon gyors és szinte alig érzed, hogy megszúrt. Azt javasolják, hogy a kevésbé használt kezeden a középső vagy a gyűrűsujjad oldalát szúrd meg, mert az a legkevésbé érzékeny terület - pár perccel később már nem is érzed a helyét (az ujjbegyed közepét sose szúrd meg, azt még másnap is érezheted - nekem a kórházban úgy csinálták, piszok fájfalmas volt). Én jobb szeretem látni az eredményeket, az megnyugtat, de a diabetológusom egyébként is ragaszkodik hozzá, hogy a kismamái mérjék az értékeket, szóval nem volt más választásom. Kölcsönözni általában tud a rendelés, ha van szabad készülékük, de mire én odajutottam, már megvettünk egyet itthonra a fenti okok miatt.

Mielőtt krumplit, rizst vagy tésztát eszel köretnek, javaslom, hogy próbáld ki otthon, mennyi is az a 100-200g (200g krumpli már 40g CH, rizsből meg tésztából még kevesebb fér bele egy ebédbe). Nem túl sok, de ha salátával, zöldségkörettel van kiegészítve, akkor nagyon jól lehet lakni vele. A leveseknél inkább a rántással készültek tartalmazhatnak sok szénhidrátot - egy húsleves-féle nem sokat (főleg, ha nincs benne sok tészta). Azért nem kell megijedni attól, hogy az ember ne odahaza egyen - mondom, engem az nyugtatott meg, amikor megmértem a vércukromat az ilyen étkezések után, mert csak ez számít, nem a dekázgatás - és mindenkire másképp hatnak az egyes ételek. Beszélgettem diabetológiai rendelésen más kismamákkal, van aki még a cukros kakaót is be tudta illeszteni az étrendjébe, így sem megy fel a vércukra - ha belefér, akkor miért ne? Szerintem az ember a lelkének is kell, hogy egyen. :D

Ha nagyon vágysz édességre, lehet kapni diabetikus kekszeket, csokikat, nápolyikat, vaníliás joghurtot (Optiwell - én nagyon szeretem, kicsit olyan, mint a puding); nekem az Algida light fagyi a kedvencem, annak 100g-jában csak 5g CH van (szóval jó nagy mennyiséget lehet benyomni belőle egyszerre, én eperrel szoktam)! Anyukám pedig kikísérletezte nekem a "light" rétest: teljes kiőrlésű réteslapból csinált túrós és almás rétest, amiből akár 3-4 szeletet is meg lehet enni, mert a réteslap elég vékony, úgyhogy nem sok szénhidrát jut egy adagra (persze édesítőszerrel, nem cukorral).

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Amit a mérőről írtál, tök logikus, én a jövőre nem is gondoltam, csak erre a jelenlegire. Mondjuk azt anyukám is mondta, nem árt az, ha van a családban.

A West Endben találtam egy kajáldát, ahol minden kajához ki van írva a CH tartalma, mondjuk persze nem ott ettem, mert már nagyon gyrosra voltam ráállva, de nem árt tudni legközelebbre.

Abban segítesz nekem, hogy leírod pár konkrét vacsi vagy reggeli összetevőit? Mert nekem pl nagy gondom az, hogy miből legyen meg a szükséges CH tartalom. Reggel pl azért szoktam zsömlét enni, mert az ki is teszi a szükséges CH-t.
Tegfnap vacsira csináltam olyan tonhalas melegszendót, jó is volt, csak a tonhalat meg a VÉkony szelet sajtot azt ugye nem számoltam, maradt a két szelet Vollkorn kenyér, de az is csak 26ra jött ki, úgyh maradt még 14 hiányom, ettem egy gyümis joghurtot, így lett meg a 40. Tudom, hogy ez a joghurt nem a legjobb, de már nem bírtam mást kitalálni.

Kép
teó
 
 


Először is: a tonhalban egyáltalán nincs CH, a sajtban átlag 1,5g/100g, ami szintén elég kevés, ha csak pár szeletet eszel - 100 g sajt elég nagy mennyiség.
Én is úgy hozom össze az előírt mennyiségeket, főleg ebédnél és vacsinál, hogy kitalálom mit ennék, és ha nem jön össze az előírt mennyiség, akkor még csipegetek valamit hozzá: pl. mandulát, földimogyorót, kekszet, desszertnek light fagyit, gyümölcsöt vagy ízesített joghurtot. Egyáltalán ne legyen bűntudatod ezek miatt! Így is egészségesebben táplálkozunk, mint az átlag. :wink:

Reggelik:
2-3 szelet Fogyi v. Norbi kenyér (ez kb.17g CH) - persze olyan kenyeret egyél, ami neked jólesik és beválik, nálam ezek jöttek be, mert ezektől nem szaladt meg a vércukrom
ehhez:
- 1 gerezd Tolle light ömlesztett sajt (0.23g CH) + 1 kis alma (kb.7g CH)
- fevágott, sajt, retek, uborka vagy paprika
- körözött (zsírszegény túró, só, kömény, paprika, esetleg újhagyma v. snidling, én szeretem a juhtúrót is, az eleve sós és kenhetőbb, mert zsírosabb)
- tojáskrém (ezt előző este megcsinálom, főtt kemény tojás, pici kefír v. tejföl, majonéz, mustár, só, bors megy bele, ezeket összeadod és leosztod, hogy mennyi CH van 100gban)
- rántotta (a tojásban szinte semmi CH nincs, ezért jó, és persze laktató is) zöldségekkel
Egy másik tipikus reggelim a natúr joghurt édesítőszerrel és natúr müzlipehellyel (én bioboltban vettem ún. müzlialapot, ebben nincs aszalt gyüm., sem csoki, sem cukor, csak gabonapelyhek és magok - ebből kb. 20-25gnyit teszek a joghurtba, és ha még belefér, akkor egy kis gyümölcsöt pl. almaszeletet, light meggybefőttet).
Léteznek cukormentes ízesített joghurtok is, azt például gyorsan be lehet kapni egy pár diétás keksszel (van egy édes diabetikus keksz a Corában, aminek 1 szeletében 5,4g CH van és nagyon fincsi, meg nem is drága, én akkor kaptam rá, amikor a korpovitból már elegem lett).

Vacsora
Sokszor ua. mint a reggeli, magyarán szendvicsezek, főleg ilyenkor vágyom a melegszendvics után, vagy eszem főtt virslit. Vagy ebédmaradékot kisebb mennyiségben :shock: . Jó vacsira a túrógombóc, tzatziki v. egyéb saláta (mostanában kaptam rá megint a majonézes salikra, egy normál kb. 200g-os adag belefér), ilyenkor eszem abonettet is kenyér helyett. Ha főzöl egy jó gyümölcslevest, az is könnyű vacsinak számít. Tegnap kísérleteztem a gofrival, azzal a logikával élve, hogy a tojáshab miatt nem kell sok lisztet használni, úgyhogy 2 tojás fehérjét felvertem, kb.20g zabpehelylisztet adtam a sárgájához, meg az édesítőhöz, tettem bele egy kis vaníliaaromát, és megsütöttem a gofrisütőben. Nem mondom, hogy olyan, mint az igazi, kicsit omlett-utóíze van :oops: , de a feeling megvolt :lol: .

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Sziasztok!

Szerencsére én már túlvagyok ezen a dolgon, de gondoltam leírom a tapasztalataimat, hátha segít valamit.
Én a honvéd kórházba jártam a "cukros" rendelésre és ott a diatetikustól kaptunk tápanyagtáblázatot, nekem nagyon hasznos volt! Annak alapján ettem mindent és így nagyon egyszerű lett a dolog. Ha szükségetek van rá esetleg megkeresem és megpróbálom befotózni. kb 5 fénymásolt oldal.
Reggelire én is hasonlót ettem, mint Gabi. Tízórainak joghurt vagy abonett. Vagy egy kis túró abonettel vagy egyéb kekszel.
Ebédem szerencsére mindig bőséges volt, levest nyugodtan lehet enni (mondjuk nem gulyáslevest krumplival és csipetkével), de nagyon sok levest lehet. Legjobb tészta nélkül és kevés sárgarépával.
Rizst köretként én szinte egyáltalán nem ettem, szénhidrátügyileg az a leggázabb és nagyon kicsi lett az adag! Inkább zöldségek vagy krumpli. Főzeléket is lehet, csak mondjuk nem rántott hússal vagy fasírttal, hanem mondjuk pörivel vagy tojással/virslivel. Rántott husihoz nekünk szigorúan zöldköretet vagy salit javasoltak. Zöldköretet fel lehet dobni egy kis tejföllel és reszelt sajttal. Nagyon finom!
Sajtot, zöldséget nem számoltatták velünk a reggelinél és vacsoránál, mivel olyan kevés egy-két szelet.
Uzsira sokszor ettem valamilyen natúr olajos magvat (dió, földimogyoró), az kell a babának is és finom/laktató. Gyümölcs is, kivéve banán egyáltalán nem és szőlő sem. Szilva is tabu asszem.
Én egész jól belejöttem és mivel jók is lettek az eredményeim, így volt inspiráció. És ha jól emlékszem, akkor a 36. hét után újra kezd termelődni az inzulin és javul a helyzet.
Gyros-tálat én is ettem és nem lett rossz a cukrom tőle és nagyon laktató volt! :)
Palacsintát is csináltunk, csak nem tejjel, hanem vízzel. Tölteléknek mehet túró édesítővel vagy reszelt alma pl.
Sütit is készítettem glükononból, teljes kiőrlésű lisztből. Persze csak egy darabot ehettem egy nap pl uzsinak. Pótvacsi nekem nem volt szabad, csak a vége felé, akkor általában ettem egy fél narancsot vagy almát.
A tejre kell nagyon figyelni, az hiányzott is rendesen!

Kép
vargaviki
 
 


Kedves Viki!

Köszi a hozzászólást, nagyon értékesek a tapasztalataid. Én is azt veszem észre, hogy egyre jobbak a vércukraim így a 35. hét végére, pedig előfordul, hogy kicsit többet eszem a kelleténél. Azt nem tudtam, hogy újra indul az inzulintermelés.
Ha el tudod küldeni a tápanyagtáblázatot, akkor priviben küldök emailt, vagy ha felfér ide, akár fel is rakhatod - bár nem tudom, mennyit szabad ide beszúrni.
Esetleg ha van időd, leírnád, hogy milyen a honvédos diabetológiai rendelés? Hallottam róla rosszakat is, hogy nagyon szigorú és sok idődet elveszi, de azt is, hogy ugyanakkor az országban a legkomolyabb.

Köszi
Gabi

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Sziasztok lányok!

Kérdésem most kivételesen nincs, de tuti lesz még majd bőven.
Köszi az ötleteket, ettől azért változatosabb már most az étkezésem.
Holnapra pl. a zabpehelykását szeretném beiktatni valamelyik fogásnak. Beszereztem natúr mogyorót, mai vacsimat ezzel egészítettem ki, tök jó érzés volt enni, mintha kicsit nasiztam volna.

Érdekes, hogy én aztán igazán édesszájú vagyok és nem is gondoltam volna, de nekem is szinte a tej hiányzik a legjobban, főleg, mert mióta terhes vagyok, tehát mondjuk kb november óta, én majdnem minden reggel bevedeltem átlagban fél liter tejet és sokszor még napközben is ittam. Én meg azt hittem, nemcsak, hogy szeretem és jól esik, de még egészséges is. Fogalmam se volt róla, hogy pont ez tudja főleg megdobni a cukrot.

Csütörtökön megyek megint a kórházba, nagyon kíváncsi vagyok, milyen eredmények jönnek ki, persze 1 hét diéta után azért nem várok csodát.

Viki, engem is érdekelne a táblázat, mondjuk én is kaptam egyet, nem tudom, ugyanolyan-e, mint a tiéd, ez egy kis sárga-fehér füzetke: Diétás tanácsok cukorbetegeknek, novo nordisk a kiadó.
Ha nem ez a tiéd, akkor érdekel nagyon!

Kép
teó
 
 


Szia teó

Na, mi volt a kórházban?

G

Kép
Kép
szfgabi
 
 


1 hozzászólás a tabukról:
Én ettem már szilvát is, banánt is, mondjuk mással együtt (pl. gyümölcssalátában, levesben stb.) - ha a gyors cukrokat lassabbakkal eszed, akkor nem lesz olyan hirtelen a felszívódás. Sőt, amíg dolgoztam, a tejeskávéról sem bírtam lemondani, úgyhogy 1dl tejet csökkentett koffeines kávéval engedélyeztem magamnak néhanapján. Én mindenképp javaslom, hogy mérd meg a vércukrod a "kilengések" ill. a veszélyesebb étkezések után, és ha jó az eredményed, akkor nincs miért aggódni. Mindenki másképp reagál az egyes ételekre.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Köszi az érdeklődést, képzeld, jó lett az eredményem, 1 órásé 5,8, és a múltkori vérvétel eredménye is meglett, ami meg valahogy az utsó 3 hónap átlagát adja ki, az meg 5,1 lett.
Úgyhogy elég 2 hét múlva mennem, de a diétát azt csinálnom kell végig, pedig amíg a dokinőre vártam, már az lebegett a szemem előtt, kis naívnak, ha végeztem, rögtön iszom is egy cappuccinót az automatából.
De azt mondta a dokinő, ha egy terhesnek csak egyszer is valamitől kiugrik a cukra, őt már a rendszer nem engedi ki a markából.
Na nem baj, legalább a súlyommal nem lesz gond.
És különben is, tegnap megcsináltam a zabpehelykását, finom volt és már ennék is megint egyet, tisztára úgy kívánom, mint valami csokit. Szóval bejött a recept.
És a férjem is dícsér, hogy milyen ügyi vagyok, hogy így meg tudom állni, mert amúgy mindketten nagy nasizók vagyunk.
Édesítésre te amúgy miket használsz?

Kép
teó
 
 


Gratulálok a jó eredményekhez! Hát igen, én is mostanában gyakran azon töröm az agyam, hogy mi mindent szeretnék majd enni, ha majd elmúlik ez az állapot (pl. lángos, pizza) - erre az én dokim is azt mondta, hogy a szülés után se hagyjam abba a diétát és a cukormentes táplálkozást, hogy nehogy végleg cukros legyek. :?
Ja, és azt is megkérdeztem, hogy akkor a következő terhességnél mi az esélye, hogy megint kijön a GDM? A válasz az volt, hogy tutira számíthatok rá, sőt, ha már a babaprojektre készülök kezdjek el diétázni! Amúgy ha már volt GDM-ed, akkor a köv. terhességnél hamarabb végzik el a terheléses cukorvizsgálatot, azt hiszem már az első trimeszterben v. a végén, és már az elejétől mérheted a cukraidat. :( Bár én amondó vagyok, hogy inkább diéta, mint inzulin.
Én édesítésre a süssinát használom, van tablettában és folyékony formában is, lehet főzéshez is használni, mert nem változik meg az íze hő hatására. A canderel nekem nem jött be, de hát kinek milyenek az ízlelőbimbói :wink:

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Hú, jó korán keltél tegnap! Mocorgott a babó? Vagy ilyenkor már, hogy nagyocska, már nem is érezni annyira?

Én tegnap megittam egy Canderel cappucinót, el se tudom mondani, hogy az milyen jól esett!
Tegnap is csomót ültem a gép előtt, férjem már ki van, hogy itt a jó idő én meg bent dekkolok, dehát most ez a téma leköt, találtam is mindenféle jó recepteket, ma pl narancsos túródesszertet fogok csinálni, nem egy nagy szám, de magamtól tuti nem jutna eszembe.

Mikor elkezdted a diétát, te is fogytál egy ideig vagy csak megállt a hízásod?
Én folyamatosan fogyok, ami persze nem rossz, mert van honnan,eleve némi túlsúllyal kezdtem, csak azt szokták mondani, ha valaki fogyókúrázik, ne fogyjon heti 1 kilónál többet, mert az nem jó, én meg most így haladok, és nem szeretnék ártani a babának, a megengedett CH mennyiséget be szoktam tartani vagy csak kicsivel megyek alá.

Na de most már tényleg kimegyek levegőzni.

Kép
teó
 
 


Szia

Pénteken tényleg korán keltem, az éjszakai pisilés néha úgy felébreszt, hogy nem bírok visszaaludni, pénteken speciel már nem is voltam álmos, úgyhogy inkább kibújtam az ágyból.
Hát, nem tudom kinek milyen vérmérsékletű gyermeke van, de nem hogy kevésbé, hanem egyre inkább érezni a baba minden mocorgását. Az én drágám mostanában fordult be fejjel lefelé, és azóta a bordáimon gyakorolja a rúgásokat, plusz egy ideget is néha úgy megnyom, hogy a fél lábamra szinte lebénulok. De nem akarlak ijesztgetni, nem biztos, hogy ez mindenkinél így van. Az biztos, hogy már nincs sok helye a mozgásra, de annál inkább lehet érezni, amit csinál.
A diétától az elején én is fogyni kezdtem, rögtön leadtam 2-2,5 kilót. Azóta talán 1-1,5 lassan visszajött, főleg, hogy szerintem megtaláltam azokat az ételeket, amik táplálóak, de még beleférnek a CH-keretbe, meg persze a baba is szed fel magára most már heti negyed kilót. Mindenesetre még mindig nem léptem át a 10 kilós határt, aminek nagyon örülök.
Akartam kérdezni, hogy hová jársz diabetológushoz? Én az ÁEK-ba, a Podmaniczkybe.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Na, nekem szombat este óta sikerült újabb másfél kilótól megszabadulni, mert a narancsos túródesszerttel meg az esti vacsimmal sikerült olyan gyomorrontást összeszednem, (illetve gondolom, hogy ezektől) hogy szombat éjszaka alig aludtam, hánytam és hasmenésem volt, tegnap is fájt még mindenem, meg csomót aludtam, úgyh a diétát se tudtam normálisan tartani. De ma már jobban vagyok.

Én a Bajcsyba járok, a főorvos doki nénihez kerültem, nagyon kedves meg szimpatikus, gondolom, ért is hozzá.
Nem tudom, az ÁEK-be mi van, de itt most utoljára pl. szinte ölték egymást az emberek, hogy ki ki után következik, engem szerencsére beszavaztak, mint kismamát, mondjuk amúgy is nekem volt a legrégebbi sorszámom, csakhát közben elmentem vérévtelre meg a laborba, nem ültem ott egy helyben. De nagyon durva volt a helyzet.

Akkor ott is fogsz szülni? Kisfiú, kislány lesz?
Az ÁEK akkor most két helyen is van, a nagy főépület meg a Podmaniczkyben is?

Kép
teó
 
 


szia

Sajnálom a történteket. Én is belefutottam már a nagy egészséges táplálkozási lázban egy kis gyomorrontásba, de szerencsére nem volt semmi súlyos következménye. Az ember olyat is összeeszik, amit normálisan lehet, hogy nem tenne...
Én az ÁEK-ban fogok szülni, ez egy óriási épülettömb, a Podmaniczkyról nyíló részen van az endokrinológia, ahol a diabetológusom is rendel. A szülészet egy másik épületben van, de a komplexum most már egy intézmény (azt hiszem, bár ez az átlagember szempontjából tök mindegy). Szerencsére itt a kismamákat külön veszi a doktornő, nem kell sorszám, csak beadja az ember a terheskiskönyvét, de várni azért így is kell. A laborral voltak rosszabb tapasztalataim, amikor a terheléses cukorvizsgálatra kellett mennem, letojták, hogy több kismama is arra vár, és hogy elvileg azt minél kevesebb éhezéssel kellene kezdeni reggel, ugyanúgy ki kellett várni a sorszámunkat. Pedig elvileg a kismamákat külön hívják be, de akkor erre nem volt kapacitásuk. Most pénteken megint megyek oda laborra, remélem, most nem kell majd annyit várni. Csak érjek be időben a BKV-sztrájktól...
Ha minden igaz, kisfiunk lesz, de csak egyszer mondták, a többi UH-n nem mutatta meg magát - de azért mi fiúra készülünk.
Vigyázz, nehogy kiszáradj, sokat kell inni. Mondjuk bagoly mondja, mert én mostanában alig bírom legyűrni a folyadékot, a víztől megint hányingerem lett, mint az első trimeszterben. A kortyolgatást meg elfelejtem, hiába rakom ki magam elé a poharat. :?
Nekem jót szokott tenni a fincsi pirítós gyomorrontás után.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Hú, pénteken bejutni biztos nem lesz egyszerű, gondolom kocsival próbálkozol, ahogy mutatták, múltkor is óriási volt a dugó.
Hetente kell menned vérvételre?

Én már jobban vagyok, hányinger vhogy megmaradt, de remélem, csak egy terhességi tünet tért vissza és nem még a gyomorrontással van összefüggésben.
Kiszáradásra figyeltem, amúgy 2 liter vizet simán megiszom egy nap, te is sok folyadékot iszol?
Azt mondják, ez is egy tünet, fene tudja, én régen is simán képes voltam ennyit meginni.
Holnap megyek be a munkahelyemre, azt hiszem egy fini cappuccinót megengedek azért magamnak a csajokkal, persze pótlóval.

Kép
teó
 
 


Szia

Most pénteken nem a diabetológus miatt megyek vérvételre, hanem a nődoki küldött, ez már a szüléshez kell (véralvadás miatt is). Kocsival próbálkozunk, reménykedünk a legjobbakba. Legutóbb is a sztrájk alatt kellett bemennem a kórházba, akkor 2 órába telt a kb. fél órás út. :shock:

Nekem most egyre nehezebben megy az ivás, biztos nincs elég hely a gyomromnak már.

Tegnap én is kipróbáltam a gyros-tálat - jól esett. :wink:

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Holnap én is megyek a városba, valamit muszáj lesz kajálnom, úgyh a gyros-tál lehet nekem is bejátszik.

Még azt akartam kérdezni, hogy a Be Happy jégkrémet hol szoktad vásárolni?
Én még nem láttam sehol, igaz hipermarketben nem is voltunk mostanában.

Kép
teó
 
 


Az Algida light jégkrémet szoktam venni (ez a Be Happy?), csoki-vaníliás és eper-vaníliás ízben van, a corában és az auchanban vettem eddig, most éppen mindkét ízt lehetett kapni. Ennek 100g-jában 5g a CH. Ugyanitt lehet kapni Norbi updates jégkrémet is, de abban több a CH és engem egy kicsit puffaszt is. Mindig szerettem a fagyit, de hihetetlen mennyiséget tudok most enni ebből a diétásból :roll:

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Múltkor én is kifigyeltem a westendben azt a kajáldát, ahol kiírták a CH-mennyiségeket, de végül nem ettem ott (csak uzsonnáznom kellett volna). Ha kipróbálod, akkor majd oszd meg velem a tapasztalataidat, hogy milyen volt, lehet hogy egy ebédet elköltenék ott.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Sziasztok!

Bocsánat az eltűnésért!!! Napokig kerestem a táblázatot, nem találtam. Majd tegnap beugrott, hogy odaadtam Anyukámnak!!! Úgyhogy a hétvégére visszakapom és máris felrakom. ne haragudjatok a késlekedésért, szégyellem magam! Egy mentségem van: kismama mindent elfelejt! :)
Szóval a hétvégén fent lesz.
A Honvéd diabetológiáról egyébként csak jót tudok írni. Azt leszámítva, hogy valóban hetente fél napot rá kell szánni. De nagyon alaposak és a doktornő (nőgyógyász), aki a cukrosokkal foglalkozik , ő is nagyon profi. A diabetológia munkája akkor hasztalannak tűnt és fárasztott, de így visszagondolva van értelme, mert mindent megér , hogy folyamatosan figyelik a cukrod és így közvetve a baba egészségét is. Amikor nincsen semmi baja a mamának, akkor fárasztó, hogy hetente fél napod elmegy ott. A táblázatot ők állították össze, néhány A4-es lap. Cukros kismamák tapasztalatai alapján csinálták.

Kép
vargaviki
 
 


Nem tudom, honnan szedtem a Be Happyt, mikor nem is ezt írtad, de mindegy.
Tegnap majdnem ott kajáltam a WE-ben, de aztán másfelé vitt az utam, gyros lett az ebédem.
Amúgy azért ahogy látom, elég sok a cukorbeteg meg fogyókúrázóknak is nyilván jó lenne, nem is értem, miért nem írják ki több helyen. Ezeken a helyeken amúgy is mindig ugyanazok a kaják vannak nap, mint nap, úgyh csak egyszer kéne kiszámolni.

Viszont voltam diab cukiban, ettem 2 gombóc fagyit, mára pedig hoztam egy joghurtos málnaszeletet, uzsira jó lesz és csak 9 CH van benne.

Vasárnap apósom szülinapi bulija lesz, nyilván tortával, de már találtam is egy diab joghurtos tortareceptet, megcsinálom és én is ehetek tortát! Mondjuk remélem, jobban sikerül, mint a múlt heti narancsos túródesszert! :D

Hú, izgi, neked már csak 24 napot mutat a vonalzód!
Milyen volt a közlekedés?

Viki, semmi gond, hozd, amikor tudod, jónak hangzik a táblázat!

Kép
teó
 
 


Ja még azt akartam kérdezni, az anyukád-féle teljes kiőrlésű réteslapot ő maga sütötte, vagy ilyet is lehet venni valahol?

Kép
teó
 
 


szia teó

Teljeskiőrlésű réteslapot lehet kapni boltban, tante fanny a márkanév, én már sok helyen láttam.

Forgalom teljesen jó volt ma reggel, szerintem mindenki, aki tehette, szabadságra ment. Remélem ez volt az utolsó laborom, mert már unom a végtelen sok orvosi vizsgálatot. Pedig ha még kihúzom a 39. hétig, akkor még egy lesz a diabetológusnál. De már kihagynám...

Én ma úgy döntöttem túrós palacsintával próbálkozom vacsira. :D

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Szia Gabi!

Hogy sikerült a palacsinta?
Én is próbáltam már régebben teljes kiőrlésű lisztből csinálni, meg alacsony zsírtartalmú tejből és végülis egész jó lett.

Voltunk nagybevásárláson, és végre volt jégkrém, úgyh be is táraztam 2 dobozzal, h legyen a következő bevásárlásig.

Azt a réteslapot a fagyasztóban találom vagy csak hűtőrészben, mert a Tescoban nem találtam.
Vagy te vagy Viki írta a tökimagot, ha jól emlékszem, szerinted az a zacskós sós mehet vagy abból is valami natúr kellene?

Megcsináltam a joghurtos gyümölcstortát, egész finom lett.

Ja még azt akartam kérdezni, a szüléssel kapcsolatban valamit jelent a cukorbetegség? Vagy minden megy ugyanúgy, csak a babának rögtön néznek cukrot?
Te esetleg sűrűbben jártál mondjuk UH-ra, hogy gyakrabban legyen ellenőrizve a bébi?

Kép
teó
 
 


Sziasztok!

Véletlenül találtam rá erre a topikra.
Én is érintett voltam, csak nekem nem volt elég a 180gr-os diéta, én kétféle inzulint is szúrtam magamnak. Állandóan mértem a vércukor szintem. Szerintem az a legrosszabb, hogy teljesen tünetmentes ez a betegség. Eleinte nem is akartam elhinni, hogy tényleg "beteg" vagyok.
Szüléskor nem volt semmi különösebb. csak megvizsgálják a Babát.
Ha jól tudom, azért van jelentősége a mi vércukorszintünknek, hogy nehogy a Babának szülés után hirtelen leessen, és akkor oxigénhiányos állapotba kerüljön. (ha jól tudom, nem akarok hülyeséget írni :oops: )
De szülés óta semmi bajom, vércukrom normális, semmi inzulin, diéta! :wink: A tűket pedig eltettem a következő terhességre :?
Még benézek, sziasztok! :)
Vendég
 


teó

A réteslapot sima hűtőpultban találod, én kaptam már Sparban, Corában, Auchanban is. Tökmagról nem tudok, én natúr magokat szoktam venni. Palacsinta helyett múltkor túrógombóc lett, de most csak búzadarával csináltam, így azért jobb lett, mint zabkorpásan, a zabkorpa miatt jobban szétázott a gombóc. De a palacsinta sem várat már sokáig magára. Ma nagyvonalúan vettem Norbi lisztkeveréket (nagyon nem olcsóóó!), de csak 5g CH van benne 100g-ban, úgyhogy hétvégén valóra váltom rég dédelgetett vágyam, és pizzát sütök belőle!!!

Nődokim magánrendelőjében van UH, úgyhogy rajta/rajtam múlik csak, hogy mikor nézzük a babát, akár minden alkalommal meg tudja csinálni. Ez nagyon jó, mert nem kell kórházban sorba állnom külön ezért (persze a vizit pénzbe kerül, de ezt felvállaltam, amikor hozzá kezdtem járni, neki már nincs "normál", kórházi rendelése). Amúgy normális esetben ő sem csinál több UH-t, mint az előírt 4, kivéve ha a kismama ragaszkodik hozzá, nekem a cukor miatt most gyakrabban megnézi a flowmetriát.

Szülésre való hatás: a méhlepény a magasabb vércukorszint miatt hamarabb kezdhet elhalni, és a baba ellátottsága így romolhat a terhesség végén. Emiatt gyakoribb a császár is, főleg, ha vmilyen más tényező is közrejátszik a császározás irányában (a kettő egymást erősíti). Épp ezért csinál az én dokim is gyakrabban UH-t, hogy ellenőrizze az áramlást.
A baba egészségtelenül meghízhat a cukortól, és a szüléskor hirtelen leeshet a vércukorszintje, ezt nézik is, ahogy gömbi is írta.
Nekem azt mondták, hogy mindennek nem kell feltétlen bekövetkeznie, ha normálisra tudod visszaszorítani a vércukrodat diétával vagy inzulinnal, ha kell.

Köszi gömbi a hozzászólást, ha vannak még jó ötleteid, tanácsaid, azt szívesen vesszük.

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Sziasztok!

Szfgabi!

Olvastam, hogy az ÁEK-ba jársz diabéteszrendelésre. Ki vezeti a rendelést, mert az én doktornőm Magenheim Rita volt még a Margit kórházban hozzá jártam mikor a kislányunkat vártam és úgy tudom, hogy már ott dolgozik? Most tervezzük a kistesót és vissza kell állnom a diétára.
Sajnos én is kikupálódtam GDM ügyben ráadásul én a végén már az inzulint sem kerülhettem el.

Köszi, sziazstok
Kagci
kagci
 
 


Sziasztok!

Terhesség alatt sajnos engem is utólért a cukorbetegség.
Nekem a reggeli értékem volt nagyon magas, így azt 15 grammban állapították meg, a többi a szokásos 180 grammosnak volt megfelelő.

Viszont a Sote I diétás nővére (ott szültem) azt mondta, hogy mindent bele kell számolni a menübe.A parikát, paradicsomot stb is. Itt-ott 5-6 gr. Ch nap végére 15-20-at is kitehet és az olyanoknál, mint nálam a reggeli, a legkisebb kilengés is megdobja a cukrot.

A előre csomagolt kenyereknél érdemes odafigyelni, hogy mi az összetevője. Két különböző kenyér azonos ch-val is produkálhat más eredményt mérésnél pusztán azért, mert némelyikben van cukor(!)

Azoknak akik nem szeretnek fözöcskézni tudom ajánlani az étel kiszállító cégeket. Némelyiknél egyes ételekre rá van irva a ch mennyiség.Amíg dolgoztam én a Foodexpressztől rendeltem.
A mért cukor eredmények alapján korrekt volt a feltüntetett ch mennyiség.És jóizű változatos ételeket ettem.(bár kicsit húzós áron)
Azthiszem hogy a NorbiFutárnál( így hívják?) és a Gastroyalnál is van ilyen.

Ami nagyon nagy segítség a főzésben:
www.kcal.hu
Itt összetevők szerint látod, hogy mennyi ch-ja lesz az elkészített ételednek.
Itt pedig diétás receptek vannak:
http://www.hazipatika.com/services/reci ... rec?cr2=16

Vizsgálatok szintjén a 6 pontos cukorvizsgálaton kívül semmi plussz vizsgálatra nem jártam. Én szigorúan tartottam a diétát, nem szorultam inzulinra és a cukoreredményeim megfelelőek voltak. És ezen kívül minden más vizsgálatom jó volt.
Mondjuk nem tudom ez más kórházba hogy van, de a Sotén a várandos ambulancián mielött a doki elé kerülnél mindenkinek nézik a vizeletét.Ami ugye egyből jelezné ha túl magas vagy alacsony a cukor a szervezetedben.

A kórházban elég sok cukros kismamával találkoztam és többségük akik betartották az orvos utasításait teljesen hagyományosan, hüvelyi úton szült.
Nálam is hagyták, hogy a dolgok a maguk rendjében történjenek és 15 órás vajúdás után szültem meg a kisfiamat, aki teljesen egészséges.
Akiket császároztak azoknál a cukor az egyik tényező volt az okok közül, önmagában ezért nem császároztak.Persze én azokról beszélek, akiknél diétával kordába tartható volt a cukruk, nem szorultak kórházi felügyeletre, nem voltak rossz eredményeik stb.

Szülés után viszont nagy volt a szórás: én már a szülés napján ugyanazt ehettem mint a többiek, volt olyan aki még 2 napig diétázott, olyan aki 2 hétig, olyan aki a 6 hetes kontrollal együtt a terheléses cukor vizsgálatot is megismételte.Gondolom ez nagyban doki és egyén függő.

Nekem is mondták, hogy 2. babánál valószínüleg ugyanez lesz és hogy hajlamosak vagyunk az időskori cukorbetegségre.
Viszont ismerek olyat, aki a 2. babánál nem lett cukros. :D
De olyat is aki az elsővel nem volt az, de a 2.-al igen. :(

A mesterséges édesítőkel azért vigyázzatok lányok! A többségük terhesség alatt tilos.
Nekem a diétás nővér édesítésre a fruktózt(gyümölcscukor) és a szorbitot javasolta.Ebből max. 30 gr/nap, valamint a canderelt max. 10db/nap mennyiségben.

Reggelire ne igyatok tejet, mert a tejcukor hasonlóan működik a sima cukorhoz és hirtelen szívodik fel, amire reggel érzékenyebb a szervezet.Tej tízóraira javasolt.
Kávé édesítővel napi egy pohárral simán megengethető.
Ezeket szintén a nővér mondta.

A káros következmények:
http://www.babanet.hu/publ/cukor.htm

És egy jótanács: szülés után tartsatok mértéket, mert miután lehetett enni én is mindenfélét összeettem amit addig tilos volt és hipp-hopp felkaptam pár extra kilót.Szopi mellett pedig elég nehéz fogyózni.

Bocsánat ha sok voltam, de remélem segíthettem. :D
Mindenkinek örömteli babázást kívánok!

Timi
Kép
Kép
nyerkit
 
 


Ja és Marci baba remekül érezte magát és csak a 41. héten méltóztatott megindulni mindenféle mesterséges segítség nélkül.
A lepényem pedig remek állapotban volt.

Tehát azt hiszem, ha mindenki betartja a doki utasításait nem lesz senkinél semmi gond.
Szerintem a pozitív hozzáállás is sokat lendíthet a dolgon. :D :D

Timi
Kép
Kép
nyerkit
 
 


Sziasztok lányok!

Én ma voltam megint mérésen, teljesen jó lett, úgyh elképzelhető, csak egyszer kiugrott, merthogy én pont a terheléses előtt ettem banánt banánnal és az jól megdobhatta.
De a diétát csinálni kell végig, inkább biztos, ami biztos alapon. De tökre bele is jöttem.

Köszi az infókat mindenkinek!
Milyen helyesek a babák!

Érdekes, amit írsz, Timi, mert nekem meg pont a szorbitot húzták át bazi vastagon, hogy azt NE!
Amúgy én ma adtam elő, hogy vettem Canderelt meg diabetikus nasikat, olyan csúnyán néztek rám, hogy azt egyáltalán ne használjak, mert nem tudni, milyen hatással van a babára.
Ezek szerint ezekben a dolgokban sem egységesek az álláspontok.
Ja és ahova én járok, ott úgy mondták, hogy felvágottat, sajtot, parit, paprikát, túrót egyáltalán nem kell számolni. Hát mindenesetre fura.

Gabi, voltam a WE-ben abban a kajáldában, mondjuk nem tudták, hogy a kiírt CH 100grammra vonatkozik vagy egy adagra, én meg már akkor tök fáradt, éhes, nyűgös voltam, hogy még ott számolgassak,nyomozgassak, úgyh végülis ettem egy enchilladát, azt se tudtam mi az, de jó volt, ilyen mexikói jellegű, tortillaszerű valamiben zöldségek, pici husi, szósz, de hogy akkor mennyi volt a CH tartalma, azt nem tudtam meg.

Kép
teó
 
 


Teó!

Akkor iktassunk ki minden édesítót.Az a tuti. :shock:
Viccet félretéve szerintem ha mértéket tart az ember akkor nem lehet baj. Ha tényleg édesítésre használja az ember és nem édesség helyett vastagon becukrozva az epret (nyami :D ).

Az pedig hogy beszámolod-e vagy nem a zöldségeket, sajtokat egy egyszerű méréssel megoldható. Ha eszel a reggelihez egy papikát a megengedett ch-n felül és a cukrod jó akkor nyugodt szívvel edd. Nálam sajnos annyira kritikus volt a reggeli, hogy mindent tényleg grammra be kellett tartani különben 8 alatt meg se állt a cukrom.

Különösen hogy nálad talán nem is valóságos a cukorbetegség.

Én olyat is hallottam, hogy az is számít, hogy ücsörögtél vagy járkáltál a két mérés között.Mivel a testmozgás segíti a szervezetben a cukorszint normális szintre állítását.
Persze azért ne gondolja senki hogy itt egész számokról van szó inkább csak tizedekről.
Akinek nagyon magas annak ha futással tölti a két órát is magas lesz.

És Teó neked is hamarosan egy ilyen kis helyes babód lesz :D :D

Egyébként én a diétás lekvárokat kifejezetten imádtam.Az ízük nagyban hasonlít a "normálisra".

Timi
Kép
Kép
nyerkit
 
 


kagci

Az én diabetológusom dr. Tóth Ágnes, nagyon kedves és korrekt. A másik doktornőről nem tudok.

lányok
Nagyon örülök, hogy végre beindul a topikunk, és ennyien elmondjátok a tapasztalataitokat - ebből is látszik, hogy mindenkinek más jön be.

Én világéletemben diétáztam valamilyen formában a súlyom miatt, és az édesítőszerek már rég beépültek az életembe (meg gondolom a szervezetembe is :( ) - de nem hiszem, hogy ezek ártanának, mert már régóta forgalomban vannak, és nem okoztak kimutatható problémát - és különben is, akik igazi cukorbetegek, azok nem tehetnek mást, mint hogy ezeket használják - márpedig ők is szülhetnek egészséges gyermeket. Persze én is azt mondom, hogy ahol lehet, mellőzze az ember a felesleges használatukat, pl. én sem használom porcukor helyett, a gyümölcsöket inkább natúr eszem. De sütés-főzésnél, tea-ízesítésnél én nem tudok meglenni nélkülük, az édes ízről nem tudok teljesen lemondani. Amíg nem derült ki a GDM-em, addig sütéshez fruktózt használtam inkább, de mivel az most túl sok CH-t jelentene, inkább lemondtam róla.

Én is mindent számolok, amit megeszek, a túróban, tejfölben pl. 4 g CH van 100g-ban, szóval nem elhanyagolható. Én is azt javaslom, hogy az ember mérje a cukrát, és csak akkor merjen "kilengeni", ha megbizonyosodott róla, hogy az nem okoz gondot neki (na és persze végsősoron a babának, hisz miatta csináljuk :D ).

nyerkit
köszi a szülésről szóló beszámolót, ez most már engem is nagyon érint :wink: Egy darabig én is császártól tartottam, főleg, hogy a babám sokáig farfekvéses volt, de most már befordult a helyes irányba, úgyhogy van esélyem a hagyományos módra...

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Sziasztok!

Íme a táblázat! Bocsánat a késlekedésért, remélem tudjátok majd használni! Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép
vargaviki
 
 


Sziasztok :D
Engem szombaton hívott az orvoson h rossz lett a cukrom,Én holnap megyek be a sote I.-re.
Nem tudjátok h ott ez hogy fog működni?Hetente vérvétel?meg h holnap kapok táblázatot?
A doki azt mondta elintézzük a belgyógyászati részét...Ez mit jelent :? ?
Elnézést a sok kérdésért,de halvány gőzőm sincs semmiről.
További szép napot nektek :lol:

nicike
 
 


Szia Nici

A sotéról sajnos nem tudok semmit, hogy hogy mennek a dolgok, de ezt hamarosan megtudod, mindenről felvilágosítanak. Valszleg először diétát írnak elő, és ha azzal normalizálódik a cukrod, akkor nem kell inzulin. Elvileg kell, hogy adjanak valamilyen segítséget a diétához, pl. táblázatot a szénhidráttartalomról, esetleg mintaétrendet is, de többnyire neked kell számolnod mindent, amit eszel. Kérhetik, hogy szerezz be vagy kölcsönözz egy otthoni vércukormérőt, hogy kontrolláld mennyire megy fel a cukrod az egyes fő étkezések után 1 órával, esetleg ezeket fel is kell jegyezned. Időnként pedig laborvizsgálatokra küldenek, ahol megnézik az elmúlt időszakra nézve a vércukorszintedet stb. Mindez a diabetológusodtól fogg függeni.
A nődoki nem szakértő diabetológiai ügyekben, bár van olyan, aki ad tanácsot, de nem az ő dolga, hogy felírja és felügyelje a diétádat és a kezelésedet (talán ezt értette belgyógyászati rész alatt).
Remélem segítettem valamelyest. Javaslom, hogy írd össze a kérdéseidet, amikor mész a diabetológushoz (ne feltétlenül azt, hogy ehetsz-e ezt vagy azt, hanem hogy mire figyelj oda az étkezéseknél, vagy ha a napi programodba nehezen tudod beilleszteni a rendszeres időközönkénti étkezéseket, akkor mit javasolnak - ilyesmi).

gabi

Kép
Kép
szfgabi
 
 


Csak egy megjegyzés: nekem nem sikerült a Norbi-csodalisztből ehető pizzatésztát sütnöm :? , szóval nem érte meg megvenni. De ha valaki tudja, hogy lehet ebből vmi ehetőt kihozni, szóljon!

Kép
Kép
szfgabi
 
 


köszi Gabi. Igy már kicsit megnyugodtam :)

nicike
 
 


Nicike!

Mint fennt írtam én a Sotén szültem szeptemberben.

Nem írtad hogy kihez, hova mész a Sotén de leírom nálam hogy volt:
Rossz terheléses cukor eredmény és beutalt a doki a kórház diétás nővéréhez. Minden csütörtökön azthiszem 2-től rendelt.Ő mondott el mindent és ha valami kérdésem volt akkor hozzá lehetett menni az adott napon.Telefonon nem igazán volt segítőkész a további kérdéseimet illetően, azt mondta menjek újra személyesen ha akarok még valamit.

Ugyanakkor kaptam időpontot a 6 pontos cukor vizsgálatra.Ez azt jelenti hogy reggel 7-kor meg kellet jelenni a 3. emeleten vérvizsgálatra. Ez olyan ujjszúrós vizsgálat mint amit már biztos láttál cukorbetegeknél. Reggeli elött mértek, reggeli után 1 órával, ebéd elött, ebéd után 1,5 órával, vacsi elött és vacsi után 1 órával.

A köztes időben bárhol lehettél de mindig visszakellett érni a megadott időre.
Na itt nekem a reggeli értékem lett csak rossz a már beálított diéta mellett ami azt jelentette hogy azt csökknteni kellett. Miután már tudtam, hogy hogyan kell mérnem az én dokim engedélyezte, hogy a további cukormérést otthon végezzem és hetente diktáljam az eredményt.
Még egyszer volt egy 24 órás vizeletgyűjtés de egyébként más vizsgálat nem volt.
Egy kismamának viszont nem engedélyezte a doki az otthoni mérést ill. nem fogadta el ezért ő rendszeresen járt a 6 pontos vizsgálatra és még 2-szer volt terheléses cukor vizsgálaton.

És neki kellett menni a belgyógyászhoz is. Az ő elmondása szerint egy kedves idősebb úr aki nagyon segítőkész volt.Végülis ő koordinálta neki a vizsgálatokat miután a cukra nem volt jó. Tehát a cukor eredményeit hozzá küldték.
És ha inzulin kellett volna akkor hozzá kellett volna menni és ő állította volna be rá.

Az "elintézzükk a belgyógyászt" talán azt jelentette, hogy nem kell menned hozzá.

Sok sikert a vizsgálathoz!

Timi
Kép
Kép
nyerkit
 
 


Szia Timi!
Ma megvolt, a belgyógyász idősebb bácsi volt, de nem túl segítőkész. Nekem is kell 6 pontos cukorra mennem este beszélem meg a dokival pontosan.És most már minden nap 13:00 kor van dietetikus tanács adás ha jól értettem :S
Akkor az a 6 pontos...egész napos program ugye?
Köszi a válaszokat :D

nicike
 
 


Nici!
Igen egész napos. A köztes időben bármit csinálhatsz ott is lehetsz vagy elmehetsz valahová vagy ha közel leksz haza.
Nekem túl messze volt így én bennt voltam végig a Sotén.

Persze semmit nem adnak, minden kaját neked kell vinned a diétádnak megfelelően. És jó ha olyat viszel ami jó hidegen, mert melegíteni nem nagyon tudsz sehol.A büfében nagy szájhuzogatás után hajlandóak voltak.

Viszont valószínűleg többen is ott lesznek akikkel el tudsz beszélgetni a diétáról, terhességről.


Többiek!
Olvastam hogy írtátok hogy a nehéz a megoldani az étkezést ha utón van az ember.Tán nem a legegészségesebb megoldás de a McDonaldsban minden tálca alátét hátoldalán ottvan egy fehérje, kalória, szénhidrát táblázat. Valamint az intereten is fenn van a honlapjukon.
Ezalapján grammra összetudod rakni, hogy mit ehetsz.

Timi
Kép
Kép
nyerkit
 
 


Timi

Ez így van. Ezért is csúszott ma le egy BigMac. :oops:

Gabi

Kép
Kép
szfgabi
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: