Új privát üzeneted érkezett!

Sasha!

Mikor terhes voltam, én is nagyon aggódtam az esetleges toxémia miatt, ezért vettem magamnak vizeletnézõ-csíkot, amilyet általában a védõnõk is használnak: Medi-Test Combi 9 a neve, ez kimutatja többek közt a fehérjét is a vizeletbõl, ami a toxémia egyik biztos jele. 50 db reagenscsík van egy dobozban, kb. 4000 Ft volt - a gond vele az, hogy elvileg csak receptre lehet kapni, tehát fel kell íratnod vkivel. De nekem "sajnálatból", mert nem volt felírva és nagyon elkeseredtem, ideadták a patikusok vény nélkül is. Próbáld ki, hátha ez megnyugtat! Kép Nekem jól jött!

Márti
 
 


Márti!

Köszönöm szépen! Nálunk a patikában, egyszer már könyörögtem anyukámnak gyógyszerért a pajzsmirigyére, de szivtelen fülekre talált.Kép Még egyszer fel kellett iratni... De lehet hogy más patikákban sikerrel járnékKép

puszi
sasha

Kép
 
 


Sasha!
28 hetesen ez kicsit sok, szerintem "zargassa" orvosát, mert 140/90, éa 130/80 is normálértékek ugyan, de ilyen kor az elõzményeket is figyelembe véve érdemes lenne egy un. ABPM vizsgálatot (24 órás folyamatos vérnyomásellenõrzés) csinálni, valamint a vizelet fehérjét is vizsgálni, ahogy az Márti is ajánlotta.
Ja, és vele is (orvosával) kellene beszélni arrol, hogy az érdi születésházban mit hallott (fog hallani)
dr.Csákány
 

 
 

Kedves Csákány doktor!
Itt is köszönöm a segítségét! Kép Kép

Csacska érdéseim a következõk lennének:
A 2 kórházban ahol a vércukromat mérték különbözõek voltak a megadott -tól-ig mértékek és az egyik helyen 1 órával, a másikon 1 1/2 órával reggeli után mértek. Miért?
(Viszont elfogadták egymás eredményeit.)
A szülészorvosomnak kellene értenie a terhességi cukorbetegség gondozásához vagy ez olyan speciális tudás? Kép
(saját bevallása szerint nem ért hozzá, ezért is küld szakemberhez)
A reggeli (2 dl tej 1 zsömle) után 1 órával mért érték most megint 7.4 lett.
Ennek is 5 körül kéne lennie?
Egyébként tartom a 160-as diétát Kép
A terheléses (undorító cukorivásos) vércukrom viszont határértéken belül volt.
Akkor ez a 7.4 most micsoda?
A terhességi cukorbetegek kisbabái (születés után) speciális ellátást igényelnek?
Annyira szeretném érteni, hogy mit miért csinálnak.
Lehet ezt diploma nélkül? Kép
Köszönöm, ha újra idõt szakít rám.

Üdv.
Malacka
 
 


Malacka!
A terhesgondozás egy 9 hónapon át tartó szakadtlan szûrõvizsgálati rendszer. Hiszen általában egészséges asszonyokon egy csomó vizsgálatot végzünk, azért, hogy felderítsünk olyan terhességi (terhesség alatt kezdõdõ) kórképeket, melyek a magzat és/vagy az anya egészségét veszélyeztetik.
Ezek közül a leggyakoribb és súlyos képek:
1. ikerterhesség (a legsúlyosabb terhességi "betegség")
2. toxémia (magasvérnyomás)
3. terhességi cukorbetegség. Ez kb 4-7%-ban fordul elõ és kezelés nélkül az esetek kb 1-2%-ban a magzat méhen belüli elhelását okozhatja.
Mivel ezen kórképek kiderítése a terhesgondozás feladata, a terhesgondozást végzõ szakembernek feltétlenül tudnia kell, a kivizsgálás módját, és tudni kell azt is, hogy hogyan kell (elvileg) kezelni. Ez egyébként minden szülészet tankönyvben benne van!
Konkrétan: Az Ön orvosa az ismert szûrõmódszerek közül (több is van, mind használható!) a "tesztreggelis" módszert választotta, egyébként én is ezt végeztetem. Ez azt jelenti, hogy egy standard összeállítású reggeli után (1 szabvány zsemle+ 2dl tej = 40 g szénhidrát) egy órával mért vércukor érték, ha 7.0 alatt van, teeendõ nincs, ha 7.0 felett van, akkor gyanús, azaz egy 75g glukózt tartalmazó vizes oldatot kell itatni reggel éhgyomorra a terhessel. Ez a cukrorterhelés vizsgálat.Tényeleg elég rossz izû, többek közt ezért sem javaslom szûrõ- tehát elsõ - vizsgálatként mindenkinek, de van aki ezt használja szûrõmódszerként.
Ha 2 órával az itatás után mért vércukor 7.8 felett van, akkor ez a diagnózis: terhességi cukrobaj. Kezelése az un. quantitatív diéta, ami egy igen szigorú diéta fajta, melynek során a terhesnek megtanítjuk, hogy mi a teeendõ. 7.8 mmol/l kétórás érték alatt kezelésre nincs szükség. A szûrést a koraterhességben, a 26. hét körül és a 32. hét körül javaslom végezni.
EDDIG minden szülésznek ismerni kell a dolgokat.
A diéta betanítását ajánlatos szakemberre bízni, bár elveit a szülésznek is ismerni kell.
Mivel a terhesség alatt a szervezet cukorháztartása változik, a beállított diéta mellett hetente vércukorellenõrzésre van szükség. Ha az értékek a diéta ellenére nem rendezõdnek, inzulin adására van szükség. Eddig a terhes kezelhetõ bármely olyan szülészeten, ahol az ujszülött ellátására állandó neonatologiai szolgálat van, ettõl kezdve speciális ellátást igényel.

Az Ön esete.
1. Terhelése negatív volt, tehát nem beteg. Minek diétázik? (ezt egyébként személyesen is elmondtam)
2. Az egy dolog, hogy most aktuálisan nem beteg, ettõl késõbbi terhességi korban még lehet a szûrés és a terhelés is kóros. Akkor kell diétázni, egyébként 150g (speciális elosztásban és határozott idõpontban)!
üdv.
Dr.Csákány
 


Köszönöm doktor úr!
Üdv.
Malacka
 
 


Doktor ur!
Ha mar a terhessegi cukorbaj a tema en is kerdeznek valamit: terhessegem alatt a 2 oras eredmenyem 7,5 volt es megis dietaznom kellett (180gr)...Mondjuk nem volt nagy dolog, jol be lehetett tartani, de megis, akkor most, hogy van ez a hatarertek? Es a napi CH mennyisege is szigoruan szamit ? Mert nekem azt mondtak, hogy vegulis eleg, ha arra vigyazok, hogy sose menjen 7 fole az ertek 1 oraval eves utan - igy aztan szerintem idonkent tobbet is ehettem egy nap alatt, de mindig csak nagyon keveset, kivarva, amig az elozo adag megemesztodik, igy - mivel allandoan mernem kellett es naplot is vezetnem,- nem ment 7 fole sosem...
udv. Tea
Tea
 


Tea!
A 7.5 azt jelenti, hogy nem beteg. ehhez képest minden másodlagos!
A határérték (nálunk) 7.8. Ha ezt meghaladja a diéta 150g és napi 5x elosztásban 3 óranként pl. 25-25-50-20-30 g szénhidrát. stb. ld. feljebb.
dr.Csákány
 


Koszonom a valaszt!
Tea
 


Doktor úr!

Köszönöm, és elnézést, hogy nem jelentkeztem elõbb! A vizeletvizsgálat eredményét ma tudtam meg és negativ! Nincs benne fehérje! Egy gonddal kevesebb, de most jön majd a vércukiKép Most lehet azéon is izgulniKép

puszi
sasha

Kép
 
 


Kedves Doktor Úr!

Van egy kb. 3 hetes terhességem és az elõzõ terhességem alatt magas volt a terheléses vércukor vizsgálatkor a vércukrom. Családomban apai ágon nagybátyám és édesapám is cukorbeteg, nem tudom, ez számit-e valamit.

Azt olvastam, hogy a második terhességnél nagyobb a kockázat, hogy kialakul a cukorbetegség és megvan arra is az esély, hogy nem múlik el szülés után sem.

Kérdésem az lenne, mit javasol, már most elkezdjem-e a diétát és már most a terhességem elején kell-e szûrõvizsgálatot végezni? Sajnos 86 kiló a jelenlegi súlyom, de elõzõ terhességem indulósúlya is majdnem ez volt (85 kg) és a szülõszobára 87 kilóval mentem be, csak az utolsó 6 hétben kellett diétáznom. A gyermekem 3300 gr és 56 cm volt születésekor.

Orvosom szerint ezek teljesen normális születési méretek.

Vajon igénylek-e speciális ellátást vagy szülhetek ismét a Kútvölgyi kórházban, ahol maximálisan elégedett voltam és bár 220 kilométerre költöztem a fõvárostól, ismét ragaszkodom szülészemhez.

válaszát elõre is köszönöm,

Réka
 
 


Réka!
A kútvölgyiben szerintem megbízhat. Nyilván ott fedezték fel elõször is a terhességi cukorbajt....
Másodszor valóban nagy eélye van, de diétázni elég akkor, ha az új vizsgálatok is igazolják a "szénhidrát intoleranciát" (ez a szakkifejezés), melynek módja a vércukorvizsgálat lesz. Mivel az elõzõ terhességben volt gond, a szûrést már most el kell kezdeni.
A 200 km viszont nem jó dolog, mert ha szükséges, hogyan oldja meg a het ellenõrzést? Nincs a közelben szakértõ hely? Ebbõl azért van egy pár az országban.
dr.Csákány
 


Kedves Csakany doktor!

Ekezetem sajnos nincs, bocsanat erte.

Ma tudtam meg a cukorterheleses vizsgalat eredmenyet. Elso babammal 7.8 volt az ertek, dietaztam az utolso 2 honapban. Mostani terhessegem 24. heteben 6.9 volt az egy oras, 6.4 a ket oras ertek. Ez ugye rendben. Most, 30 hetesen ismetelt vizsgalat: ehgyomri 4.0, egy oras 8.9, ket ora mulva lement 6.9-re. A ketoras eredmeny jo, az egy oras 8.9 az mutat valami gondot? A jovo heten megyek az orvosomhoz, de addig is szeretnem egy szakember valaszat hallani.

Koszonettel:

Sudar Monika
Mona
 


S.Mónika!
Ezek negatív eredmények. Eszerint nincs mitõl tartania, nem beteg.
Dr.Csákány
 


Doktor Ur!

Koszonom szepen a megnyugtato valaszt!

S. Monika
Mona
 


Kedves Doktor Úr!

Köszönöm a válaszát!
Elõzõ terhességem alatt is rengeteget utaztam és nem volt gond, van rokonom is Bp.-n. Sajnos az itteni kórházat nem ajánlják az ismerõseim. Nem tudom, mennyit hallott a soproni kórház szülészetérõl, de valószinûleg minél kevesebbet, annál jobb.

Több barátnõm is szült az utóbbi idõben és az én szüléstörténetemet hallva csak ájuldoznak (könnyû, nyugodt, gyors szülésem volt mindenféle beavatkozás nélkül), mert õk infúziót kaptak, beléjük könyököltek, stb. Állitólag igen magas a császármetszések száma, sõt jó pénzért még azt is császározzák, aki természetesen is szülhetne (bár ezt máshol is hallottam már). Nem beszélve arról, hogy a fizetett orvos elfelejti közölni a befektetett beteggel, hogy másnaptól szabadságon van és másnál kénytelen szülni a kismama. Ez úgy tudom, máshol kultúráltabban mûködik.

Gátseb varráshoz nem adnak elegendõ fájdalomcsillapitót, mondván, hogy úgysem érzi az ember (ezt egy férfi márcsak tudja!), ennek ellenére egyik barátnõmet a férje fogta le, hogy az infúziós állványt ne lökje neki az orvosnak, mert többszöri kérése ellenére sem kapott fájdalomcsillapitót, pedig elég mélyen is varrni kellett.

Ezek után vállalom a 220 km-t és reménykedek, hogy nem lesz koraszülésem, utolsó hónapomat pedig Pesten töltöm majd kislányommal együtt.

üdvözlettel: Réka
Walacky
 


Kedves Csákány doktor!
Megszületett a kisfiam, teljesen egészséges. Kép
Az érdekes a dologban (amirõl kiváncsi lennék a véleményére)
37. héten császárral született, mert 3 különbözõ orvos 3 egymást követõ napon, az uh-n úgy látta, hogy a méretei és a súlya elmarad a kívánttól (mintha 34 hetes lenne és kb 2100 grm), ezért úgy döntöttek, hogy idekint jobban fejlõdne. A mûtét után derült ki, hogy minden paramétere megfelelõ a korának. (3150 grm, 53 cm)
Tudom, hogy nem lehet egészen pontos méréseket csinálni, de nem sok ez a tévedés? Egyébként a harántfekvés miatt mindenképpen császár lett volna...
Üdv.
Malacka
 
 


Kedves Réka!
Ha nem akar Sopronban szülni, bár biztosan ott is van aki nem "olyan", pl. Gyõr közelebb van, mint Pest ...

Malacka!
A harántfekvés nem csak biztos császármetszést jelent, de nehezíti a méretek UH-os megitélését is....
Dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

Elolvasva a sorokat gondoltam arra, hogy írok Önnek, remélve, hogy megnyugtat.
29 hetes terhes vagyok. A terhességet "kórosan" alacsony vérnyomással kezdtem ( 80/40 ), de ahogy telik az idõ, szépen lassan kúszik felfele ( mostmár 105/60 ) és közben volt veseproblémám is.. nem igazán tudták mi volt, vesehomokra gyanakodtak, egy hetet voltam kórházban. És mégvalami, nagyon sokat hízok ( 11kg-nál tartok) annak ellenére, hogy nem eszem sokat, és vizesedésem is csak kis mértékben van. Ugye a vérnyomásom miatt, és a mellé szegülõ problémák miatt még nem kell aggódnom? ( Az orvosom ugyan nagyon jó, de most 5 hetes szabadságát tölti, a védõnõvel pedig nem nagyon értünk egyet mindenben, ezért kérem a segítségét.)


Köszönettel:

Barbara
 
 


Barbara!
Szívesen megnyugtatom.
1. A vérnyomása tök jó.
2. A 11kg kicsit sok ennyi idõ alatt, de nem csak ez számít, hanem, hogy mennyi volt, minden esetre, ha ez lehet vigyázzon arra mit eszik, fõleg zsírt (olaj, vaj stb) ne. És gondoljon arra, hogy a férje szereti-e a kövér nõket? (kb. ez most a legfontosabb)

Azaz ne aggódjon, hanem egy kicsit diétázzon.
Dr.Csákány
 


Kedves Doktor úr!

Egyszer már fordultam Önhöz kérdésemmel és most újra megtenném! (Elõzõleg is az volt a probléma, hogy vizesedtem és zsibbadtam) A vizesedés még mindig megvan, a zsibbadáshoz is már hozzászoktam. Kb 3 hete még minden normális volt. Vizelet tiszta, vérnyomás oké. E hét kedden viszont találtak kevés fehérjét a vizeletemben és gennyet?!
Kérdeztem a dokit, hogy hogy-hogy gennyet? Hiszen nem tapasztalok semmilyen eltérést folyás és vizelési ügyben. Akkor a doki hozott gyorstesztet és az negativ lett. Megszaglászta a hüvelyváladékot a kesztyüjérõl és teljesen semleges szagú.
A doki teljes sómentes diétára itélt.
Több kérdésem is lenne.
1. Lehetséges-e hogy a laborban valamit "elnéztek" és nincs is fehérje és genny a vizeletben?
2. A genny származhat a húgycsõbõl és a gyorsteszt ezért nem mutatta ki a hüvelyváladékból???
3. A sómentes diéta elkezdése után 1 kg-al könnyeb lettem. Ennyire nagy szerepe van a sónak? A vizen kivül még a zsirt is megköti? Hiszen a lábam még mindig vizes... Szóval nem értem.
A vérnyomásom még mindig tökéletes. Viszont mostantól hetente kétszer mehetek az SZTK-ba... Egyszer vizeletet leadni egyszer meg az eredményt megbeszélni...
Nagyon komolyan veszi a doki. Teljesen elsápadtam mikor közölte, hogy egy halálos betegséggel állok szembe. Az ödémára utalt. A lábam az vizes ennyire halálos ez? Azt tudom, hogy nem játék a baba élete mindennél fontosabb nekem be is tartom a diétát, de javulhat ez még, vagy a szülésig igy marad?

elõre is köszönöm a türelmét
sasha
32

Kép
 
 


Sasha, Te szegény! Kép
Teljesen együttérzek, utolsó terheségemkor én is ugyanezt éltem át...
Megjegyzem, a sómentes diétával is ugyanúgy feszültek az ujjaim és nem lett jobb a (kismértékû) vizesedés se...

A vizeletvizsgálathoz nekem a köv. tanácsot adták. Elõtte kis alsómosdás, a vizelet elejét a WC-be engedni, a nagyon tiszta üvegbe a középsõ harmadot. Így minimálisra csökkenthetõ annak az esélye, hogy téves eredményt kapjanak, vagyis kívülrõl bekerüljön valami a pisibe.

A "doktorúr" tanácsaira azért kíváncsi vagyok...

Edóka
Edóka
 


EdókaKép

Nagoyn köszönöm hogy válaszoltál. Most legalább már tudom, hogy a zsibi-zsibi-zsibi megmarad végig. Ez egy okból bosszatnó, hogy az ujjvégeim és begyeim teljesen érzéketlenek, apróbb dolgokat pl nem is tudok megcsinálni. Pl. tübe cérna és hasonló...
A vizesedés nálam sem hú de nagy, de ott marad az ujjam nyoma...
A vizeletet meg otthonról vittem domestossal kifertõtlenitett üvegbe és már eleve a doki aszisztense úgy mondta, hogy középsugaru vizelet legyen. Tehát eleje elengedve és a vége is. Ezért nem is értettem a dolgot. A genny dolog aggaszt, mert hogy? Hacsak nem a hólyagban van valami, de nem érzek semmi változást és elég sürün járok pisilni is mert almát és egyéb természetes vizhajtókat eszem, meg dinnyét is és...... ???

Köszi mégeccer EdókaKép
sasha
32

Kép
 
 


Még egyszer a vizesedésrõl (ödéma) és a zsibbadásról.

A terhesség alatt a szervezet plusz vizet köt, ennek oka feltehetõen az ösztrogén hormonok termelése. Az alsó végtagok ödémájának plusz (fõ!) oka pedig az, hogy a terhes méh zavarja a nyirokkeringést, ezért mechnikai okból az alsó végtagok, akár eltérõ mértékben is, csaknem minden terhes esetén az utolsó hetekben (4-5) ödémásak lehetnek. Ennek az ödémának semmi jelentõsége nincs, a szülés után néhány nap alatt megszünik. Ha az ödéma a felsõ végtagokhoz kilépõ erek és idegek (a kulcscsont mögötti lágyrészek) területét is érinti (ez már ritkább), akkor a kezet ellátó idegek nyomás alá kerülnek, melyet ugy veszünk észre, hogy zsibbad, bizsereg az ujj. (a kép neve: alagut szindróma). Ez is elmulik szülés után, de lassabban, néha csak fél év alatt.
Ha az ödéma ennyire veszélytelen, akkor miért vagyunk (szülészek) mégis "nyugtalanok"? Azért mert az egyik legveszélyesebb terhességi kórkép a toxémia egyik vezetõ és legkorábbi tünete is lehet az ödéma.
Ez a (toxémiás) ödéma sem önmagában veszélyes, hanem azért mert hamarosan kifejlõdik a magas vérnyomás és a vizeletben fehérje jelenik meg, azaz a kórkép romlik, és mivel emögött a lepény vérellátásának romlása, a lepényi müködés romlása (a magzat légzése és táplálék ellátása kerül veszélybe) miatt akár a magzat méhen belüli elhalásához is vezet. Az ödéma tehát itt sem maga a betegség, hanem annak korai jele. Ennek megfelelõen a vizhajtás, akár gyógyszeresen, akár más módon (diéta) semmit sem old meg, felesleges, mert tüneti kezelés. Sõt a drasztikus sószegény diéta, "bonyolult" mechanizmusokon keresztül még rontja is a kórképet, ezért sómegvonást és vízhajtót ma már tilos alkalmazni! Az ödéma okozta kellmetlenségeket ZSÍRSZEGÉNY diétával lehet mérsékelni (gondoljuk meg, hogy milyen ételeket sózunk? a zsírosat, ha nincs zsír nem sózzuk!) Az így elért sószegény diéta (mert ez is az) nem indítja be a "bonyolult" mechanizmusokat.
A helyes eljárás tehát: zsírszegény diéta és gyakori vérnyomás és vizelet fehérje és magzati (UH, CTG, flow)ellenõrzés. Ha a vérnyomás tartósan emelkedik, akkor, mivel nem rendelkezünk olyan kezeléssel, mely a magzatot is védi, a legsúlyosabb esetekben a terhesség befejezése jön szóba, mert a toxémia a szülés után többnyire spontán gyógyul!

Más.
Az un. középsugaras vizelet szerintem nõknél nem létezik (ez a férfiaknál a prosztata vizsgálatára kidolgozott módszer), amit a nõgyógyászok így hivnak az egy nem hatásos metodika arra a célra, hogy a vizeletbe ne kerüljön hüvelyváladék. A labor akkor mondja, hogy a vizeletben genny van, ha az "üledékben" fehérvérsejtek vannak, ez pedig terhes esetén különösen könnyen kerül be a hüvelybõl, ha nem sugárban vizeltetjük a terhest. Ez, mármint a sugárban vizelés, terhesnél nem egyszerü feladat. Tennivalók.
1. Akkor kell vizeletet adni, ha a hólyag nagyon telt, praktikusan a reggeli ébredéskor.
2. A vizelés elõtt gondosan meg kell "mosakodni" és a hüvelybemenetet szárazra törölni.
3. Szétnyitni a kisajkakat (két ujjunkal) és az elõre elkészített tiszta edénybe kissé erõlködve SUGÁRBAN (mint a fiuk) belevizelni, de csak addik, míg a vizelet sugárban jön. Helyes ehhez az edény legalább 1 cm-el a húgycsõ elõtt, a levegõben tartani. Ha a vizelet már nem sugárban jön, a többi vizeletre nincs szükség! Ezt a módszert hívják tévesen középsugár vizeletnek. Így kerülhetõ el, hogy a vizeletes edénybe más kerüljön, mint vizelet. Nem könnyü dolog egy terminusközeli asszonynak, belátom.

kicsit hosszu voltam, bocs
Dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!


Köszönöm a segítséget, a megnyugtató válaszát...


Barbara
 
 


Köszönöm szépen a türelmét és a kedvességét Doktor úrKép

puszi
sasha

Kép
 
 


Kedves Doktor Úr!

Nem a topichoz tartozó témával kapcsolatban, de a tanácsát szeretném kérni... az elmúlt másfél hétben egyre sûrûbben keményedik a hasam, mindamellett, hogy magnéziumot szedek... sajnos a dokim szabin van, ezért egy másik vizsgált, aki megemelte az adagom napi 3*2-re. Felajánlotta a kórházi bennt fekvést, de én inkább otthon fekszem.

A kérdésem az, hogy mennyire kell aggódnom emmiatt, mert a doki azzal riogat, hogy koraszülés lehet belõle.


Köszönettel:
Barbara
 
 


Barbara!
Így nem lehet felelõsséggel véleményt mondani.
1. Hány hetes terhes.
2. Mi a "méhszájelet"
3. Hanyadszor szül, volt-e koraszülése, milyen tipusu panaszai voltak és még kb 23 kérdést kell feltenni, ahhoz, hogy véleményt tudjak mondani a tennivalókat illetõen.
sajnálom, hogy most nem voltam elég informativ, de ez egy ilyen szituáció.
Dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

32 hetes terhes vagyok, elsõ gyerek. Eddig "csak" a vesémmel voltak gondok, vesehomokom volt, vesegörcsök, de öt nap kórház és antibiotikum segített. 21 éves vagyok, tehát elég fiatal... kb 11kg-ot szedtem fel eddig, de ebbõl 4-et az elsõ hónapban, mert letettem a cigit, amint megtudtam, hogy terhes lettem. A méhszáj zárva, és mellé az van írva, hogy Cl, vagy Cu, sajnos nem tudom kiolvasni 2000, ezt Ön biztos jobban érti. A gyerek teljesen egészséges, és szépen fejlõdik... hát ennyi, azt hiszem.

Ha nem is tud véleményt mondani az én esetemrõl konkrétan, akkor arra kérném általánosságban mondja el, mit jelenthet a haskeményedés.


Köszönettel:
Barbara
 
 


Bocs a késésért, nem jártam erre.

Ci (cervix index) a méhnyak állapotát jelzõ szám: 2000 azt jelenti, hogy a nyakcsatorna kissé rövidebb, de zárt. 32 hetesen ebbõl nem lesz baj.
A méh izmos falú üreges szerv (éppúgy mint a gyomor, epehólyag, hólyag sõt a szív!) ezért az izom rendszeresen "tornázik". A terhes méh esetén, gondolja meg, hogy egy 50g súlyu szerv befogad 5000g súlyu "anyagot"!, a méh igencsak átalakul a feladathoz. Izomfala ezért folyamatosan "tornázik", "gyakorol" a szüléshez, összehúzódik és elernyed. Ezek a gyakorlatok általában nem okoznak érzékelhetõ tünetet (görcsös fájdalmat), de néha igen. A lényeg az, hogy ezektõl az összehúzódásoktól kinyilik -e a méhszáj idõ elõtt (fenyegetõ koraszülés) vagy sem. Általában nem.
Dr.Csákány
 


Köszönöm
 
 


Drága Doktor úrKép

Igen tudom, már kérdeztem, de most megint kérdeznék...
Szóval. Okt 4.-re voltam kiirva. Baba még sehol. Vérnyomásom 140/valamennyi eddig ez a maximum. Vizeletben a fehérje halványan opalizál, tehát kevés de van, és "csak" gyorsteszttel nézték. Doktorom lelkemre kötötte, ha megfájdul a fejem, vagy a gyomrom akkor irány a kórház. Ma de. voltam CTG-n az Istvánban ami jó lett, de 1 órával utána mentem vissza, mert iszonyu fejgörcsöm lett. Vérnyomásom 2 emelet megmászása után is csak 140/...
Adhat e okot ez aggodalomra? Nagyon féltem a babát, hiszen akkora ez a világháló és annyi mindent lehet olvasni...
A gyomorgörcs és a toxémia hogyan függ össze?
Ha már a méhnyak állapota szóba került akkor a C1222 mit jelent pontosan? Az elsõ szám (1) világos, de az a sok 2-es. A nyákdugó már eltávozott egy magzatvizátvilágitás után még csütörtökön. Jóslófájások sora kinoz naponta, de amikor már rendszeresedni kezdene 10 percesekkel akkor vagy leáll vagy megint rendszertelen lesz és végül elalszom. Vajon meddig tarthat még a jóslófájások sora? Akár a +2 hetet kihúzhatom még igy? A babát 4 kg-on felülire saccolják. A BPD 99.

Egy nagyon hálás Sasha

Kép
 
 


Sasha!

nem vagyok szakember, de ha a nyákdugó eltávozott, akkor szerintem 1-2 van már csak hátra, semmiképpen 2 hét.
Juli
 


Sasha!

most olvastam vissza korábbi írásaidat, hát tedd össze a kezedet, hogy így odafigyel a dokid, az enyémnek a toxémia majd összes tünete sem szúrta ki a szemét. nekem épp "csak" az a rohamszerû ájulás vagy mi nem volt, az összes klinikai tünetet produkáltam, mondjuk azt, hogy fehérje van a vizeletben csak a szülõszobán derült ki, mert a félidõ után 1x sem nézte sem a doki, sem a védõnõ, pedig 28. héten már majdnem megszültem, be is kellett feküdnöm, de egyetlen vizsgálatot sem csináltak, se uh, se vizelet, se kenet, se vér. 2 számmal nagyobb papucsban jártam -szerencse, hogy nyár volt-, a vérnyomásom az egekben, de senkit nem érdekelt. meg is lett az eredménye-36. hétre 2200 g.
úgyhogy akármilyen macerás, én csak azt mondom, minnél több odafigyelés, annál kesebb az esély a bajra.
Juli
 


Juli!

Köszönöm! A doki tényleg elég alapos ahhoz képest, hogy "csak" az SZTK-ba járokKép Áldom is a szerencsémetKép Csak tudod nem hagy nyugodni a dolog még egy ilyen doki mellett sem és a net az mindig elérhetõ, mig a doki nem...

Lenne kérdésemKép Igen már megintKép
Mennyire toxémia gyanús a következõ. Ma a CTG alatt megvizsgálták a vizeletet és nem volt benne fehérje, viszont fekvés utána (lassan keltem fel, a derekam nem is engedte volna a hirtelenkedéstKép) 150/90 vérnyomást mértek! Utána elmentem a barátnõm munkahelyére (egy nyugdíjas otthonban áplónõ) és 2 óra alatt 3x mérte meg a vérnyomit!
140/80, 140/90, 150/90. Fejem fáj továbbra is, ill. azóta is. Holanp megyek a dokimhoz ugyan, de hátha még ma válaszol valaki. Szerintetek be kéne feküdnöm kórházba? Mert a barátnõm munkahelye tõlem 4 utcára van és a sürü vérnyomás mérés megoldható! Vagy lehet kérni a szülés inditását, mert úgy vélem eléggé indokolt is. Részemrõl két okból, de egészségügyileg csak 1 van és az a toxémia gyanúja. A másik ok, hogy múlt héten a gyerek BPD-je 99mm és több mint 4000g volt. Azóta csak nõhetett és szeretném hüvelyi úton a világra hozni... De sürgetni sem szeretném, bár türelmetlen vagyok! Szóval mit gondoltok?
Doktor Úr???????

köszönöm
sasha

Kép
 
 


Hogy mit gondolok az egy más dolog....
Vérnyomásod emelkedett, ez toxémiás jel, Vizeletedben fehérje nincs. - enyhe toxémia. Túl vagy a kiszámított terminuson. Méhszájad nyílik (C1222) nyákdugó elment. "Mindenórás vagy!" Naponta legalább egyszer magzati szívhang ellenõrzés szükséges! Ha a fájások megindulnak azonnal jelentkezz a kórházban!
Talán már túl is vagyunk ezen?
dr.Csákány
 


Hogy mit gondolok az egy más dolog....
Vérnyomásod emelkedett, ez toxémiás jel, Vizeletedben fehérje nincs. - enyhe toxémia. Túl vagy a kiszámított terminuson. Méhszájad nyílik (C1222) nyákdugó elment. "Mindenórás vagy!" Naponta legalább egyszer magzati szívhang ellenõrzés szükséges! Ha a fájások megindulnak azonnal jelentkezz a kórházban!
Talán már túl is vagyunk ezen?
dr.Csákány
 


Dr!

Köszönöm a válaszát!Kép Mindenórás vagyok, ezt a doki is mondta, de az már múlt hét csütörtökön történt. Azóta kisebb-nagyobb jóslófájások vannak. Néha már majdnem kezd rendszerezõdni 15-20 percesekké mikor leáll. Sajnos még nem vagyunk túl semmin, de reménykedem, hogy mihamarabb, nem szeretném ha még fehérjét is találnának, fõleg nem sokat.

Mégegszer köszönöm!
sasha

Kép
 
 


Kedves Mindenki!

21 hetes és 4 napos terhes vagyok. Már a teherbeesés előtt kezeltek magasvérnyomással, jelenleg Dopegytet és Concort szedek, merthogy a pulzusom is magas alapból. Jelenleg akármikor mérték, ill. én mérem a vérnyomásomat, minden rendben. Persze, ahogy olvasom ezt a fórumot, mindjárt érzem, mintha kúszna fel a vérnyomásom.Kép
Na, de nem azért olvasgatom, mert szadomazo vagyok, hanem azért, mert vannak gyanús tüneteim.
Múlt héten csütörtökön voltam vérvételen, vizeletvizsgálaton. MIndent rendben találtak, kivéve a terheléses cukrot, 9,2 lett, elég magas, jelenleg 160 gr CH diétával próbálkozunk.
De! Kedden hajnalban felfázásra ébredtem, délután az urológus kiderítette, hogy genny van a vizeletemben, nem is kevés. Augmentint szedek. És tegnap el kezdett vizesedni a bal lábam.Kép Pedig még nagyon korainak találom.
A kedves topictársak véleménye érdekelne: mennyire valószínű, hogy kezdődő toxémiám van? Kéthetente járok gyakorlatilag orvoshoz, remélem, ha baj lenne, az orvos felfedezte volna.
Köszi előre is a választ!
Andi
 
 


No nem épp megnyugtatáskép, de az én dokim nem fedezte fel. Azért normál esetben illene, de sztem kérdezz rá, mert nem mindig áll össze a kép, csak ha a kedves páciens felhívja rá a figyelmet. Érdmes a vizeletet gyakran nézetni, patikában is lehet kapni tesztet, védőnőnél is van, mert ha fehérje is van a vizeletben, az gyanús.
A vércukornak tudomásom szerint nincs köze a toxémiához.
Az antibio után vizelet-kontroll és talán nem volna fölösleges egy hüvely-kenet vizsgálat sem, nehogy egy tüneteket nem okozó sunyi kis felszálló fertőzés kavarjon be.(Antibio mellett amúgy a gombák hajlamosak elszaporodni, nekem pl. rutinból írtak kúpot)Lábakat polcold fel és pihenj sokat. Ha úgy érzed, inkább írasd ki magad, ha megoldható.
 
 


Genny volt a vizeletben, ez fehérjének számít?
 
 


Én laikus vagyok, csak a saját tapasztalataimból meg az itt-ott összeolvasott dolgokból vannak infóim, sztem a genny az más. Az inkább a felfázással van összefüggésben, ha végigszeded a gyógyszert, el kell tűnnie.
A fehérje is jelezhet gyulladást, de toxémiát is. Persze akkor nem önmagában, hanem a többi tünettel együtt jelentkezik.
A Jahn Ferenc kórházas topikban szokott írkálni orvos, tőle nyugodtan kérdezhetsz, ha profi választ is szeretnél olvasni.
 
 


Köszi szépen mindenkinek! Megkaptam a leletet, negatív lett a fehérje.Kép)) Most úgy örülök, mint majom a farkának. Viszont nagyon zavar, hogy vizesedik a lábam. Nincs esetleg valami jó kis gyógytea erre, amit lehet terhesen is inni? (Csak diabetikus legyen.Kép)
 
 


Frissítettem, így megint én.Kép
Nekem anno azt mondták, hogy nem szabad semmiféle vízhajtót szedni!! Sószegény táplálkozás, meg talán a természetes vízhajtó hatású zöldségek, mint pl. petrezselyem, retek, bab. Régen ajánlották a korlátozott folyadékbevitelt, de ez mára elavult nézetnek számít, sőt, ha az ember kevés folyadékot visz be, akkor a szervezet védekezésből visszatartja, úgyhogy még rosszabb lesz a helyzet.
Keveset állj, ha ülsz is, polcold fel a lábad. Ha reggel felveszel kompressziós harisnyát-gyógy.seg. boltban kapható olyan is, ami csak térdig ér-és addig viseled, amíg fel nem tudod pakolni a lábaidat, akkor nem lesz olyan durva, bár ez a kiváltó okot nem szűnteti meg, csak a tüneteket enyhíti valamelyest.
 
 


Köszönöm szépen az ötletet.
Ma már egyáltalán nem vizesedett a lábam. Csak ez a fránya hőség okozhatta. Nem bánnám, ha nem lenne egész nyáron melegebb, mint ami ma volt.
 
 


Sziasztok!

17 hetes kismama vagyok. Az érdekelne tudtok-e valamit arról, hogyan lehet megelőzni a toxémiát! Ha egyáltalán megelőzhető!

Köszi! Sziasztok!
 
 


Szia!
biztos megelőzés nincs, sokat kell pihenni, kevesebb sót , zsírt fogyasztani, sok (sószegény!!!) folyadékot inni...
miért kérdezed?
Volt már toxémiád?
legtöbbször nem ismétlődik....
 
 


Csicser!
Legtöbbször nemKép
Nekem kétszer volt. Ráadásul az apa is ugyanaz.

Ildi!
Ha biztosan nem is előzhető meg, ha v.mi miatt rizikós, hogy az leszel, akkor a rendszeres ellenőrzés fontos lehet.
 
 


Csicser, Csii!
Köszönöm az infót! Én úgy tudom, hogy akinek már volt, annak nem javasolnak több terhességet! Nekem első terhességem,de a vérnyomásom egy picivel már most magasabb (17.hét), ezért filózom rajta.

Most meg rámijesztettek, hogy cukorbeteg vagyok!Cukor volt a vizeletemben! Szerintetek ez mennyire vészes? Így is rizikós vagyok pajzsm. túlműk. miatt, nem örülnék még egy anyagcsere betegségnek. A terhességi cuk.baj még korai lenne ebben a korban.

Sziasztok! Ildi
 
 


Kedves MIndenki!

Már korábban írtam ide, azóta eltelt már több mint egy hónap. Szóval túl vagyok a 26. betöltött héten, és ma teljesen váratlanul (bár kissé ideges voltam, de ilyen máskor is volt), felugrott a vérnyomásom 140/93-ra, előtte mindig normális volt végig a terhesség alatt, úgy, hogy kezelt magasvérnyomásom van alapból. Dopegytet és Concort szedek.
Kérdés: nagyon ijedjek meg? Holnap hívjam a dokit?
Már így is állandóan riogat, hogy befektet hosszabb időre a kórházba (ti. fejlődési lemaradásban van a baba, kevesebb a magzatvizem, és terhességi cukorbetegségem van - mindehhez 33 éves múltam).
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet:

 

cron