Új privát üzeneted érkezett!

A pajzsmirigy számos hormon-termelõ (belsõ elválasztású) mirigyünk egyike, mely a pajzsmirigy-hormonokat termeli, és juttatja a véráramba. Ezek a hormonok a szervezet összes sejtjébe eljutva fejtik ki hatásukat. A pajzsmirigy két hormont termel. Az egyik a tiroxin (vagy T4), mely négy jódatomot, a másik a trijód-tironin (vagy T3), mely három jódatomot tartalmazó fehérje. Az elkészült hormon a pajzsmirigyben tárolódik (a tireoglobulinnak nevezett fehérjéhez kötve, a pajzsmirigy kolloid-nak is hívott raktáraiban), és a szervezet igényei szerinti mennyiség kerül idõrõl-idõre a vérkeringésbe. A pajzsmirigy kb. 90%-ban az elõbbit termeli, ugyanakkor a sejtekben a T4 is T3-má alakul át, mert ez a biológiai hatást kifejtõ forma.


A PAJZSMIRIGY-HORMONOK SZEREPE
A pajzsmirigy-hormonok a szervezet összes sejtjének aktivitását szabályozzák. Alapvetõen a sejtek oxigén felvételét segítik elõ, ezáltal a táplálék fõ elemeinek (zsírok, szénhidrátok, fehérjék) sejtszintû hasznosítását szabályozzák.
Ugyan a szervezet összes sejtjén ugyanezt a hatást fejtik ki, ennek a következményei bizonyos szervek esetén különösen nyilvánvalóak. Így például a magzat testi és idegrendszeri fejlõdése szempontjából kulcsfontosságú, hogy megfelelõ mennyiségben legyen jelen pajzsmirigy-hormon. (A Magyarországon már elõ nem forduló nagyon súlyos jódhiány és a következményes pajzsmirigy-homon elégtelenség magzati korban visszafordíthatatlan idegrendszeri fejlõdési zavarra vezet.)

Egy másik ilyen szervünk a szív, ahol a pajzsmirigy-hormon termelés zavara rögtön nyilvánvaló: pajzsmirigy-túlmûködés esetén a szív nyugalomban is olyan munkát végez, mint nehéz fizikai munka esetén, másrészrõl a pulzusszám is jelentõsen felgyorsul. Csökkent pajzsmirigy-mûködés esetén az ellenkezõje észlelhetõ.

A PAJZSMIRIGY-HORMON TERMELÉSÉNEK SZABÁLYOZÁSA
A pajzsmirigy-hormonok termelése, hasonlóan számos más hormont termelõ szervünkhöz a lakás fûtését szabályozó termosztát mûködési elvével egyezõen szabályozódik. Az agyalapi mirigyünk által termelt tireotropinnak (TSH) nevezett hormon serkenti a pajzsmirigy-hormon termeléshez szükséges összes lépést, egyúttal elõsegíti a hormonoknak a véráramba kerülését. Amikor a szervezetnek pajzsmirigy-hormonra van szüksége (csökken a lakásban a hõmérséklet), akkor ezt érzékelve az agyalapi mirigy (termosztát) TSH-t választ el, mely a pajzsmirigyet (gázkazán) hormon-termelésre és hormon-kiválasztásra serkenti. Amint a vérben (illetve a az agyalapi mirigy sejtjeiben) megfelelõ szintet ér el a pajzsmirigy-hormon koncentráció, a termosztát kikapcsol (az agyalapi mirigy nem termel több TSH-t), és ezáltal a pajzsmirigy aktivitása is lecsökken. Ezt az egész folyamatot hívják negatív visszacsatolásnak.
Ezenkívül más is befolyással van az agyalapi mirigy TSH elválasztására, fõként a hipotalamusznak nevezett, az agyban elhelyezkedõ kicsiny szerv által termelt tireotropin-felszabadító hormon.

A PAJZSMIRIGY-HORMONOK SZÁLLÍTÁSÁRÓL
A vérben a pajzsmirigy-hormonok több mint 99%-a a tiroxin-kötõ fehérjéhez kötve kering. Ez biológiailag inaktív forma. A pajzsmirigy tényleges állapotáról a szabadon keringõ, biológiailag aktív 1%-nál kisebb frakció ad pontos felvilágosítást. A pajzsmirigy-hormon meghatározások közül éppen ezért jóval értékesebb a szabad T4 (angolul free T4, azaz FT4) vizsgálata, mint az össz-T4 (nevezik TT4-nek vagy jóval gyakrabban egyszerûen T4-nek) értéké. Ennek magyarázata, hogy a tiroxin-kötõ vérfehérje szintjét (és ezáltal az össz-T4 szintet) is számos körülmény befolyásolja; leggyakrabban terhesség, fogamzásgátló vagy más szteroid-tartalmú készítmény használata. Az utóbb említett állapotokban a T4-meghatározás megtévesztõ lehet, pajzsmirigy-túlmûködésre utal, miközben az FT4 vizsgálata helyesen jelzi a valóságos helyzetet.
Névtelen
 


Huuuuh, nagyon szépen köszönöm ezt a kielégító választ.Ilyenre nem számítottam:-)
Ez a téma annyira nem idegen tõlem, mert én is gyógyszert szedek(Euthyrox 75 és Tachystin).
Névtelen
 


Igazán nincs mit,
[url=http://www.konzilium.hu" TARGET="_top]http://www.konzilium.hu[/url] - innen másoltamKép
Névtelen
 

 
 

Az fT3, fT4-nek mennyi a min. illetve max értéke?
Névtelen
 


oooo, abszolut nem vagyok szakerto ebben, igy csak amit biztosan tudok:
-terhesseg alatt teljesen mas ertekek is/a normalisak

Ha nem jon semi konkret valasz, max elokeresem a leleteimet es beirom, melyikek voltak rosszak es melyikek normalisak, ha az segit.
Afonya
 


Afonya!

Megköszönném!
Engem érdekelne a terhesség illetve a "normál" állapotban elfogadott érték is.
Névtelen
 


Sziasztok,
en jovo het elejen megyek ujabb vervetelre. Engem is erdekelnenek ezek az ertekek. Kép

En az L-Thyroxint szedok taborat gyarapitom. Kép
Gombóc
 
 


Gomboc! A dokid rendelt el kivizsgalast, vagy maganszorgalombol vizsgaltatod a pajzsmirigyed? Mik voltak az elsö vérvétel eredményei? Miért kell masodik? Babat varsz?
Ezeket az értékeket nem igazan ismerem, de én Euthyrox 75-ot szedek, a terhességem alatt is, végig! Nalam elég késön derült ki, hogy alulmüködök, azaz szinte sehogy, igy nem estem teherbe, amikor meg igen, elveszitettem a babakat...Kép Sok nönek több hormonra van szüksége a terhesség alatt, akar a duplajara is annak a dozisnak, amit szed. Olyan is van, akinek valamiért kevesebbre... A dokicsaj elmagyarazta annak idején, de mar elfelejtettem, mi miért... Sokat voltam rosszul a terhesség alatt, de ki lehetett birni.Kép
Afonya! Te hogy vagy? Hogy derült ki, hogy gond van?
Puszi a Sorstarsaknak!!!
Vendég
 


Szia Kukacz,
nekem a teherbeeses nem sikeredett, iyg a dokim rendelt el vervetelt. Akkro kiderult a pajzsmirigy is, meg minden noi hormonom a hataron alul volt. Akkor kaptam gyogyszert es het mulva mar terhes voltam. Az eredmeny a szomszed szobaban szuszog, holnap (azaz mar ma) honapos. Kép

A terhesseg alatt is haromszor allitottak be a gyogyszeradagomat, aztan szules utan mar tukodesbe csapott at. Most megint ereztem, hogy bibi van, ezert az ujabb vervetel.
Tul vagyok rajta, eredmeny kb. ket het mulva. Kép

Pusszancs,
Gombóc
 
 


De bena vagyok, nem kapcsoltam be a NumLock-ot Kép:
szoval 3 het mulva lettem terhes, es 10 honapos a kisfiam Kép
Gombóc
 
 


Gomboc! Gratulalok a Kicsihez. Nekem uigy derült ki, idönként teherbe is estem, de nem maradtak sajna meg a babakKép...
En mostanaban allandoan rosszul vagyok, hüjjjedoki szerint minden OK, nem ö ajuldozik, meg remeg, meg hany, stbstbstb... Na, nem akarom tulsagosan sajnaltatni magam... Csak 1 kicsit.Kép Majd ird meg, jok-e az eredményeid!!!
Vendég
 


Sziasztok!

A napokban derült ki, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, azaz sorstársak vagyunk. Mi is szeretnénk kisbabát és nagyon bíztatnak az orvosok, hogy most már sikerülni fog (már egy ideje próbálkozunk).
Ha vagytok még, akik olvassátok ezt a topicot, szívesen beszélgetnék erről a témáról, meg vannak kérdéseim is.
Most írok a fórumba először, remélem mindent jól csináltam!
Üdv:
Zs.
 
 


Sziasztok!

Gyógyult már meg vki pm alulműködésből? Lehetséges egyáltalán?

Bepa
Bepa
 


Bepa! Allitolag meg lehet belöle gyogyulni, hosszu kezelés utan, ennek nézz utana a Babanet-Rendelöben: ott kérdéseket is lehet feltenni.
Nekem is pm alulmüködésem van, viszont komplikalt: auto-immun betegség. Hashimoto kor.(Leegyszerüsitve: megeszi az immunrendszer a pm-t). Thyroxine-t szedek életem végéig. Ki lehet birni!!! Ennek köszönhetöen született a Fiam. Kivizsgaltattad mar Magad rendesen???

Zsuzsi! Szedsz valamit??? Nehéz teherbe esni pm alulmüködéssel, és ha nem potoljak a hianyzo hormonokat, a vetélés veszélye is nagyobb. Mi a betegséged PONTOS neve???

Puszi és kitartas!!!
Vendég
 


GOMBOC!!! Veled/Veletek mi van??? Pajzsmirigy???
Vendég
 


Szia Kukacz, sziasztok!

Igen, kivizsgáltak. Immunt néztek, teljes vérképet, hormonokat, szívet, szinte mindent. Teljesen véletlenül merült fel (még a hormonvizsgálat előtt a pm). Közvetelnül szülés után valószínű, hogy pm túlműködés vagy gyulladás lépett fel és ez váltott át alulműködésbe. Viszonylag könnyen sikerült teherbe esni ezért gondolom, hogy előtte nem voltam beteg.
TSH-m 7,8 volt és a doki szerint ez nem annyira rossz (4ig jó) de már kell gyogyit szedni. És ami elkeserít az az, hogy szte egy életen át. Nálam nem volt se izotópos vizsgálat se uh. kellett volna??? A gyogyi neve Euthyrox 2 hétig 25mg-ot, utána 50mg-ot kell szednem naponta. Létezik más gyogyi is? Úgy tudom, hogy ez a gyógyszer uaz, mint az a hormon, amit nem termel a pm, így kívülről kell rásegíteni. De mégis csak hormongyógyszer! Kép Holnaptól szedem és reménykedek.

Üdv. Bepa
Bepa
 


Bepa! Igen, ez tulajdonképpen nem gyogyszer, hanem szintetikus hormon, amit szedsz. Tehat nem 1 birkabol, vagy tehénböl szedték...Kép Ez is 1 pozitivum. ELöfordul, hogy a terhesség utan lesz valaki beteg, de ez még mindig jobb, mint elötte (mint én), és nem esel teherbe!!! Vannak olyan lanyok itt, a Babaneten, akiknél akkor derült csak ki, hogy pm gondjuk van, amikor mar lemondtak a sajat gyerekröl, és örökbe fogadtak!!! Tulajdonképpen mi még szerencsések vagyunk!!! Nem??? En Euthyrox 50-el kezdtem, most 75-nél tartok. Eleinte szomorkodtam, hogy jajj, amennyi hormont eddig termelt a pm-em, mar annyit sem fog, hiszen kapja a szervezetem az euthyrox-bol, ami kell, és ezért nem hagyhatom abba a szedését. De hat el kell fogadnunk a sorsunkat!!!Kép Talan ez az ara a BOLDOGSAGUNKNAK??? KépKépKép Amugy nem tudod, mi a betegséged PONTOS neve???
Kérdezed, létezik-e mas pmhormon-gyogyszer. Igen. De nem ismerem öket!!! Majd megkérdezem a gyogyszerész baratnömtöl! Addig is vigyazz Magadra, és irj!!!
Vendég
 


Sziasztok!

Örülök, hogy újra itt vagytok, már féltem, hogy nem is olvassa senki, amit írtam.

A betegségem: pajzsmirigy alulműködés. Szerencsére elég gyorsan kiderült, hogy ez a bajom. Onnan indult a dolog, hogy kimaradt a vérzésem decemberben, és már azt hittük, hogy baba, de kiderült, hogy nem. Akkor vizsgáltak hormonszinteket, és kiderült, hogy a TSH 52. Most már tudom, hogy ez tízszerese a normál értéknek. Aztán elmentem endokrinológushoz a nőgyógyászommal (aki nagyon aranyos és szuper orvos), ahol megismételték a vizsgálatot (hogy nem mérési hibáról van-e szó) és a diagnózist megerősítették. Gyógyszereket is kaptam: Bromocriptin és L-Thyroxin. Előbbiből napi 1-et, utóbbiból 2-t szedek most már.
Az utóbbiról ti is sokat írtatok, a Bromocriptinről tudtok valamit?

Ami érdekes: a gyógyszerszedés kezdete után két nappal megjött a vérzésem, pedig még csak a 16. napon voltam. Most kicsit tanácstalan vagyok, hogy akkor mi van, hol tartok a ciklusban? Arra tippeltünk a férjemmel, hogy akkot most tiszta lappal újra kezdi a szervezetem a dolgokat.

Nektek volt ilyen?
Sziasztok:
Zs.
rumpusz
 


Kukacz!

Azt hiszem, hogy még kispályás vagyok ezen a területen. Talán szerencsére. Miért kérdezed, hogy mi a betegségem neve? A pm alulműködésen belül vannak megoszlások? Vagy attól függ, hogy mi okozza az alulm-t? Megnéztem a vizsgálati lapot és az van rajta, hogy: enyhe hypothyreosis. Meg a kezelés, más nincs. Nálad miért kellett emelni az adagot? Arra gondoltam, hogy a gyogyi miatt a pm esetleg nem termel egyre kevesebb hormont, azaz nem lustul el? Nem lehet vhogy stimulálni, hogy termeljen többet? Ilyenről hallottatok már? Miért kapott Rumpusz más gyogyszert? (Bocs ha nagyon hülye vagyok de tényleg nem vagyok még spíler).
Mióta szeded ezt a gyogyit? Milyen tünetek jelentkeztek Nálad a szedés előtt és mik szűntek meg azóta? Mennyi a tsh értéked, hogy 75mg-ot szedsz?
Alulműködésnél is hullhat a hajam? Mert ellégé hullik, a vasam az okés.
Igazad van, bevállalom ha tényleg ez az ára a boldogságomnak a festékhiányom mellé. Kép Viszont kicsit tartok a tesóprojecttől...
Rumpusz! Sajnos én még nem tudok túl sok okosat írni Neked.
Üdv. Bepa(ráztam) Kép
Bepa
 


Rumpusz! Nem ua az L-thyroxin, mint az Euthyrox, de majdnem. Keress ra a Google-val!!! En is azt szoktam gyogyszer-ügyben!!!A masik gyogyszeredröl még nem hallottam...
Bepa! 2 éve szedem. 50-el kezdtem, mert allitolag nem szabad rögtön nagyon sokkal kezdeni... 1 honap utan teherbe estem, pedig azelött nem sikerült, vagy, ha igen, elveszitettem a babakat. Elég sz@r volt. Hogy milyen tüneteim voltak: hiszti, depresszio, ilyesmik... Sokat sirtam, ok nélkül. Elküldtek psy-hez, végülis ö küldött el endokrino-hoz. A pm szerintem is ellustul. Söt, le is allhat. Engem emiatt néha esza fene...KépKépKép Ugy lehet stimulalni, hogy több hormonod legyen, ha többet eszel belöle...Kép De, hogy a beteg pm mitöl tudna többet termelni, nem tudom.KépAzért kérdeztem, mi a betegséged neve, mert arra gondoltam, hogy hatha Neked is Hashimoto korod van, mint nekem. De ne legyen!!!
Ha szeded a hormonokat, Teso siman jön majd!!! Emiatt ne aggodj!!! Viszont, ha abbahagyod hirtelen a gyogyszert, az vetélést okozhat, vagy kissé gyogyos lesz a baba!!! Beszélj erröl a dokiddal!!!
Na, puszedli!!!
Nem tudom, mitöl hullhat a hajad, nekem nem hullott/hullik...Szedjél B-vitamint!!! Vagy Revalid-ot!!!Kép
Ja, és nagggggggyon lefogytam, amiota hormonozok...KépKép
Vendég
 


Lanyok!!! NA, még:

<!--attachment: PAJZSMIRIGY-54918.html*mime_html.gif*text/html*0.6**PAJZSMIRIGY%2ehtm --><center><pre>
Kép
PAJZSMIRIGY.htm (0.6 k)</pre></center><!--/attachment-->

<!--attachment: konzind-54919.html*mime_html.gif*text/html*0.5**konzind%2ehtm --><center><pre>
Kép
konzind.htm (0.5 k)</pre></center><!--/attachment-->

Hatha talaltok valamit, ami érdekel!!! De tovabbra is szivesen levelezgetek Veletek, tapasztalatokat cserélni!!! Puszi, jobbulast!!!
Vendég
 


Kukacz,

Engem nem is elsősorban az L-Thyroxin érdekel, mert azt több forrásból is hallottam, hogy ez tulajdonképpen az a hormon, amit a pajzsmirigynek kellene termelni, de nem termel. Sokkal inkább a Bromocriptin izgat, és rá is fogok keresni mindjárt a Google-lel, hátha okosabb leszek.
Egyébként azt mondta most nekem egy orvos, hogy a pm alulműködés oka lehet az, hogy észrevétlenül lezajlott régebben egy pm gyulladás a szervezetben, és a pm ez után nem tud helyreállni. Szerintem ezt akkor már fújhatja az ember, nem fog helyrejönni. Ezért is kell élet végéig szedni a "gyógyszert". Én úgy fordítottam le magamnak, hogy ez olyan, mint a cukorbetegség, csak sokkal jobb, mert elég könnyen karban tartható és nem kell folyton szurkálni magunkat.
Képzeljétek, úgy tűnik kezd rendeződni a ciklusom a betegség felfedezése és kezelése hatására, mert pár napja a peteérés figyelő rendszer (hőmérő + PG53) ovulációradutaló jeleket mutat! Szóval nagyon örülök és remélem hamarosan már ketten írhatunk egyszerre ide!
Rumpusz
 
 


Sziasztok Lányok!
Most márciusban lesz 3 éve, hogy szedek a pm-re gyógyszert. Az elején L-thyroxint, majd egyszer hiánycikk lett egy rövid időre és áttértem az Euthyroxra. Igazából ez összetételében ua. mint az L-T, csak más gyártja (én igy tudom). Szóval nekem teljesen véletlenül derült ki, a körzetim küldött el, mert mindig úgy látta, hogy van valami a nyakamnál, de persze semmi, de fő az óvatosság. Tünetem sem volt (és azóta sincs). Az eredmény meglepő volt, nagyon rossz lett. A pm gyulladása. Rögtön gyógyszer és rá pár hónapra már terhes is lettem, igaz akkor kezdtnük csak el próbálkozni, úgyhogy nem tudom, hogy gyógyszer szedés előtt teherbe estem volna-e. Szóval a terhesség alatt semmi probléma nem volt. Havonta vérvétel és ilyenkor kicsit szokták emelni a gyógyszeradagot (persze ha szükséges), mert változik a hormonszint. Egészséges kislányom született 2002. áprilisában. Utána visszacsökkentették a gyógyszeradagot. És most újra babát várunk, már a 18. hétben vagyok. Eddig hála az égnek probléma mentes volt minden, de majd az afp lelet után nyugszom meg.
A gyógyszert muszály szedni, mert az a baba miatt kell elsősorban, különben károsodik, persze magunk miatt is, hogy ne hizzunk el, stb. Az sem kizárt, hogy nem marad meg a terhesség, mert a folyamatos pm gyulladás (amit már előzőleg emlitettetek) okozhat ilyet. Azért is kell a gyógyszert szedni, hogy ki tudjuk hordani a babát és ne legyen semmi baja. Szóval a gyógyszert sajnos életünk végéig szedni kell. Nekem a dokim azt mondta, hogy a gyulladást nem lehet megszűntetni. Jelenleg egyik nap 75-ost, másik nap 100-ast szedek.
Hú kicsit hosszúra sikeredett, remélem nem untattalak és zavartalak benneteket.
Üdv,
Edit
 
 


Sziasztok Lányok!
Most márciusban lesz 3 éve, hogy szedek a pm-re gyógyszert. Az elején L-thyroxint, majd egyszer hiánycikk lett egy rövid időre és áttértem az Euthyroxra. Igazából ez összetételében ua. mint az L-T, csak más gyártja (én igy tudom). Szóval nekem teljesen véletlenül derült ki, a körzetim küldött el, mert mindig úgy látta, hogy van valami a nyakamnál, de persze semmi, de fő az óvatosság. Tünetem sem volt (és azóta sincs). Az eredmény meglepő volt, nagyon rossz lett. A pm gyulladása. Rögtön gyógyszer és rá pár hónapra már terhes is lettem, igaz akkor kezdtnük csak el próbálkozni, úgyhogy nem tudom, hogy gyógyszer szedés előtt teherbe estem volna-e. Szóval a terhesség alatt semmi probléma nem volt. Havonta vérvétel és ilyenkor kicsit szokták emelni a gyógyszeradagot (persze ha szükséges), mert változik a hormonszint. Egészséges kislányom született 2002. áprilisában. Utána visszacsökkentették a gyógyszeradagot. És most újra babát várunk, már a 18. hétben vagyok. Eddig hála az égnek probléma mentes volt minden, de majd az afp lelet után nyugszom meg.
A gyógyszert muszály szedni, mert az a baba miatt kell elsősorban, különben károsodik, persze magunk miatt is, hogy ne hizzunk el, stb. Az sem kizárt, hogy nem marad meg a terhesség, mert a folyamatos pm gyulladás (amit már előzőleg emlitettetek) okozhat ilyet. Azért is kell a gyógyszert szedni, hogy ki tudjuk hordani a babát és ne legyen semmi baja. Szóval a gyógyszert sajnos életünk végéig szedni kell. Nekem a dokim azt mondta, hogy a gyulladást nem lehet megszűntetni. Jelenleg egyik nap 75-ost, másik nap 100-ast szedek.
Hú kicsit hosszúra sikeredett, remélem nem untattalak és zavartalak benneteket.
Üdv,
Edit
 
 


Szia Edit!
Örülök, hogy írtál: még egy pozitív példa arra, hogy a betegségünk kiderülése és kezelése után sokkal több esély lesz arra, hogy kisbabánk lehessen és ki is tudjuk hordani.
Viszont úgy látszik, hogy a Bromocriptin nevű gyógyszert eddig másnak nem írták fel.
Ha tud valaki valamit erről, az kérlek írjon, mert bár rákerestem a neten, de nem lettem sokkal okosabb.
Köszi:
Rumpusz
 
 


Zsuzsi! Nekem minden siman ment a terhességem alatt, amint elkezdtem szedni a hormonokat... Eleinte nehezen fogadtam el, hogy ezektöl FUGGOK, de hat el kellett fogadni!!! A Babadhoz drukkolok!!! Sok szeretettel: Kukacz
Vendég
 


Sziasztok,
En 6 eve szedek a pm alulmukodesre gyogyszert, 5 evig nem sikerult teherbe esnem. Ez ido alatt tobbszor modositottak a gyogyszeradagomat, de vegul sikerult tartosan jo ertekek kozott tartani a hormonszintemet es terhes is lettem. Az orvosom azt mondta mindig, hogy elobb ot keressem fel, a nogyogyasz ra er, mert a hormonszint karbantartasa nagyon fontos a baba miatt. Igy is tettem, es egybol emeltek az adagot. Nemsokara szuletik a babam es minden jol megy, remelem egeszseges is lesz. A gyogyszerszedes elejen en minden alternativ megoldas utan erdeklodtem, de nem talatam semmit. Szerintem ehhez a betegseghez turelem es optimista hozzaallas kell. Mert eletunk vegeig kell szedni gyogyszert es rendszeresen kontrolra kell jarni, de az jo, hogy egyebb szovodmenyei nincsenek (tudtommal), mint pl a cukorbetegsegnek. Kitartast kivanok mindenkinek.
 
 


Lányok,

Eszembe jutott még egy dolog: februárban mi egy hónapra külföldre megyünk, ezzel kapcsolatban aggódom egy kicsit.
Lehet, hogy addigra már terhes leszek, viszont nem fogok tudni elmenni kontrollra. Itt midnenki azt írta, hogy ha az ember terhes lesz, akkor felülvizsgálják az adagját, de én meg nem leszek itt. Vajon ez az egy hónap még belefér? Mert ha most nem is sikerült, akkor februárban talán, és akkor is csak március elején tudok legkorábban elmenni az endokrinológushoz.
Van erről tapasztalatotok?

Minden esetre megpróbálok még az utazás előtt elmenni a dokihoz, és akkor majd mond valamit.
Mindenkinek jó hétvégét, és hajrá:
Zs.
 
 


Kedves Zsuzsi,

En 5 hetes terhes voltam amikor kontrolra mentem. Mert elotte minden honapban azt hittem, talan most terhes vagyok, es meg ido elott tesztet csinaltam. De a verzesem a gyogyszerszedes mellett sem volt teljesen rendszeres. Tehat eldontottem, hogy eleg a sok csalodasbol es csak akkor csinalok tesztet, ha mas gyanul jelet is eszlelek.
Szoval szerintem ne izgulj az egy havi tavollettol. Amugy a dokim azt mondta, hogy a pm kb 2-3 het utan all at a mukodessel, tehat a szules utan is csak ennyi idovel erdemes felulvizsgalatra menni, gondolom ez a fogamzas utan is ervenyes.
 
 


Sziasztok!

Én még eddig nem írtam ebbe topykba, de mivel nekem is ez a problémám megpróbálok válaszolni VSZ Zsuzsinak.

Nekem az első terhességem után kb. 8 hónappal derült ki, hogy pm alulműködésem van (egy vérvétel során, amit az unokatesóm csinált és mivel ő laboros minden paramétert megnézett), de mivel semmi tünetem nem volt és a TSH-m folyamatosan javult, valamint szoptattam így nem adtak rá semmit.
Most újból terhes lettem (habár azt mondták, hogy ilyen pm értékek mellett nem fogok, amíg hormonpótlást nem kapok) és most már akarnak adni hormonpótlást is. Most járok a 7. hétben és nekem azt mondta a dokinő, hogy a fontos az, hogy a 10.-11. hétre legyen rendben a hormonháztartás, mert akkor fejlődik a magzat központi idegrendszere. Szóval szerintem se aggódj amiatt, hogy esetleg nem jutsz el rögtön dokihoz, mert addigra úgy is be tudják állítani.

Natandi
 
 


Sziasztok,
Csak hogy növeljem a megnyugtató példák számát: pajzsmirigy alulműködéssel az első babámat várom, ma töltöttük be a 12. hetet. Nálam tizen-valahány éves koromban diagnosztizáltak jódhiányos strúmát, amire eleinte jód-kiegészítőket, később &#8211;az utóbbi 6-7 évben pedig- pedig L-Thyroxint szedtem. A hormonszintem már jópár éve stabilan normális, kontrollra félévente jártam. Engem is több különböző orvos riogatott, hogy nagyon nehéz lesz teherbe esnem, ehhez képest, amikor elhatároztuk, hogy babát szeretnénk, a második hónapban sikerült! Én is az 5. héten mentem előszőr endokrinológushoz, aki a 7. héttől javasolta az L-Thyroxin adag emelését 50mg-ról 75mg-ra. Terhesség alatt havonta kell hormonszint-vizsgálatot végezni, nálam egyenlőre szerencsére még mindig a normális határon belül mozognak.
Szóval nekem is úgy tűnik, hogy ha rendesen be vannak állítva a hormonszintek, akkor minden további nélkül teherbe lehet esni pajzsmirigy alulműködéssel is!
Én úgy tudom, hogy ez a probléma nem múlik el, életünk végéig szedni kell a gyógyszert, de számomra ez nem megerőltető, már szintre észre sem veszem. Szerintem ezzel simán lehet együtt élni.
Mindenkinek kitartást és sok sikert,
sziasztok
Annamari
Névtelen
 


Sziasztok!

Annamari,
A jódhiányos struma túlműködést jelent? Ha igen akkor neked abból lett végül alulműködésed?

Azt tudja valaki, hogy ha egyszer valakinek alulműködése van, akkor az miért nem tud meggyógyulni? Ja és nekem elég furcsa, hogy mostanában ilyen sok fiatal küzd pajzsmirigy problémákal. Szüleink korában ez valahogy nem így volt, vagy csak akkor nem figyeltek oda rá ennyire és nem vették észre?

Natandi
 
 


Szia Natandi,

Az en orvosom a hasonlo kerdeseimre azt valaszolta, hogy az O prakszisa (ami igen hosszu lehet, mert mar kb 80 eves a professzor) alatt ebbol meg senki sem gyogyult meg, de egy no eleteben lejatszodo drasztikus hormonvaltozasok (szules, valtozo kor) javithatnak, vagy ronthatnak a helyzeten, ugyhogy lehet remenykedni. Kulonben, amikor az en alulmukodesemet felfedeztek, akkor anyukamnak is javasoltak egy vervetelt, es nala is felfedeztek az alulmukodest, ami kissebb mertekben tert el es igy teljesen tunetmentes volt. A dokim szerint ez egy nehezen eszreveheto problema, foleg kis elteres eseten, es a haziorvosok zome nem gondol ra. Az en megfigyelesem az, hogy a rendelokbe max 10% ferfi jar, es a doki szerint ez is a tunetmentesseg miatt van, hiszen legtobb fiatal nonek a nogyogyasz veszi eszre a problemat (verzes kimaradas, rendszertelenseg, vagy meddoseg gyanuja soran).
 
 


Szia Natandi,

nem, úgy tudom, a jódhiányos strúma is alulműködést jelent.

helló
Annamari
Névtelen
 


Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat az elutazásos problémámra, meg is nyugodtam, mert akkor végül is nem kell azonnal endokrinológushoz rohanni a leírtak alapján, amikor az ember terhes lesz. Én is úgy vagyok vele most, hogy minden hónap második felében elképzelem, hogy babát várok, és ennek megfelelően élem az életemet (szerintem aki babát szeretne nem is nagyon tehet másként), úgyhogy ennek megfelelően aggódom is minden miatt.
beszéltem az orvossal is, és azt mondta, hogy most pénteken menjek el vérvételre, hogy megnézzék van-e már valami hatása annak, hogy gyógyszert szedek, vagy kell-e valamit változtatni. Így legalább akkor a Bromocriptinnel kapcsoaltos kérdéseimet is fel tudom tenni neki. Ilyen gyógyszert azóta sem szed közületek senki?

A nőgyógyászom egyébként azt mondta, hogy az ő praxisában mostanában elég sok fiatal nőnek van alulműködése, lehet, hogy érdemes elnne ennek az okát kideríteni, mert azért ha nem veszik észre ezt a betegséget, akkor elég sok bajt/kellemetlenséget okozhat (elhízás, sikertelen baba kísérletek, fázékonyság, aluszékonyság). Szóval ha nem is egy nagy tragédia ha iylened van, akkor is kezelni kell. Kíváncsi lennék arra is, hogy mi okozza, és hogy meg lehet-e előzni.
Zs.
 
 


Én is egyre több alulműködésesről hallok, de nem csak nőkről. Csak a férfiaknál ez sokkal később derül ki, mert ugye náluk nem csinálnak hormon vizsgálatokat, csak ha már elég nagy a baj és ők ettől még termékenyek maradnak.
Én most még nem kezdtem el szedni a hormon tablettákat, mert egyrészről semmi tünetem nincs, másrészről kicsit félek attól, hogy ilyen fiatalon elkezdjem magam tömni egy hormonnal, amiről még senkinek nincs tapasztalata, hogy 20-30 év múlva milyen egyéb mellékhatásai lesznek, harmadrészt meg ha elkezdem szedni, akkor aztán tényleg nincs rákényszerítve a pajzsmirigyem arra, hogy megpróbáljon regenerálódni. Úgyhogy elmentem egy természetgyógyászhoz, hátha tud valamit kezdeni vele. Meg volt az első kezelésem és 2 hét múlva kell neki visszaszólnom, hogy milyen lett a véreredményem, attól függően kell vagy nem még hozzá mennem.
Bízom benne (na és a saját szervezetemben), hogy sikerülni fog, vagy legalábbis javulni.
 
 


Kedves Natandi,

En ugyanigy kezdtem a kuralasomhoz, egy evi kulonbozo termeszetgyogyaszati (reiki, homeopatia, akupunktura, akupresszura) sikertelen kiserletezgetes utan (es persze mind emellett egyre romlo eredmenyek mellett) ugy ereztem, hogy csak magam ellen kuzdok. Akkor megkerdeztem az orvosom, hogy ebbol a betegsegbol kigyogyult-e mar valaki a prakszisa alatt. Azt mondta, hogy O mar 40 eve ezzel foglalkozik, de meg alternativ modszerrel semki sem gyogyult meg, ez eletunk vegeig szol. Azt nem ertem, hogy miert irod, hogy senkinek nincs tapasztalata 20-30 evi gyogyszerszedesrol. Tudomasom szerint az 50-es evek ota kezelik ezeket a pm alulmukodeseket. Amugy ezek a hormontablettak csak potoljak amit nem tud a szervezet megtermelni. Szerinte joval veszelyesebbek a fogamzasgatlok. Nem tudom, hogy ahhoz mi a hozzaallasod, de en inkabb azok szedeserol mondtam le, hogy ne teerheljem a szervezetem.
Mind emellett sok sikert kivanok az alternativ kezeleshez, es ha barmelyik egy kicsit is segit, akkor kerlek ird meg, hogy milyen modszerrel es melyik termeszetgyogyasszal sikerult eredmenyt elerni. Azt hiszem ez hasznos informacio lenne mindenkinek.
 
 


Szia Kaludia,
OK, mindenképpen jelzek, hogy hogyan változik az eredményem. Én azért bízom benne, mert nekem amíg most másodjára terhes nem lettem nagyon sokat javultak a leleteim magától és valószínűleg ezért is sikerült könnyen terhes lennem.
Fogamzásgátlót egyébként én sem szedtem, talán ezért is tartok ennyire ettől a hormonkészítménytől is.
Neked egyébként hogyan vették észre hogy alulműködésed van? Milyen értékeid voltak?

Natandi
 
 


Szia Natandi,

Nekem a nogyogyasz vette eszre, mert nem volt menzeszem es nem voltam terhes, ugyhogy kivizsgaltak. En elotte nem szultem, de a dokim azt mondta, hogy szules utan sok esetben javulnak az eredmenyek. Most februarban szuletik az elso kisbabam, es persze sokmindenre kivancsi vagyok, hiszen sok ujdonsag vesz majd korul, de tobbek kozott arra is nagyon kivancsi vagyok, hogy javulnak-e az eredmenyeim.
Te is babat varsz?
 
 


Szia Natandi,

Az ertekeimet elfelejtettem beirni. Amikor eszrevettek a TSH 7.5 korul volt, mire tenyleg komolyan vettem a dolgot, mar 25.3-ra romlott.
 
 


Sziasztok Sorstársak!

Csak megerősíteni tudom, hogy állítólag egyre több fiatal vagy éppen kismama lesz ezen betegség tulajdonosa.Kép A kérdésem az lenne, hogy van köztetek esetleg aki vitiligós is? (aki igen, az tudja, hogy ez mi) Azért kérdezem mert erről is egyre több fórumon olvasok, hogy ez a 2 betegség egyidejűleg megtalálható egy szervezetben. Nem feltétlenül!!! A felmerülhető okok között szerepel az autoimmun betegség. Nálam viszont kimutatták, hogy nincs ilyenről szó de sajnos mégis alulműkszik a pm-em és vitiligós is vagyok. Az élet azért még szép! Kép Én kb. 2 hete szedem az Euthyroxot, 25mgot és mostanában kell emelnem 50mg-ra. 2 hónap múlva kell kontrollra jelentkeznem. Amit észrevettem, hogy elhagytam a kávét (napi egy) és nem vagyok idegbeteg. Izzadni még izzadok. Izotópos vizsgálat és uh nálam nem volt. Kellett volna?
Jól működő pm-et Mindenkinek!
Üdv: Bepa
Bepa
 


Szia Bepa,

Tudomasom szerint izotopos vizsgalatot csak a pm tulmukodes eseten csinalnak es uh-t is csak akkor, ha csomo van a pm-ben, de az tulmukodest okoz

Klaudia
 
 


Köszi Klau! Akkor legalább ezt jól sejtettem! Kép
Bepa
 


Szia Bepa,

Azért leírnád, hogy mi az a vitiligó, hátha köztünk is van olyan, akinek hasonló panaszai vannak, csak nem tud róla.

Klaudia,
Neked a 7.5 TSH-val voltak tüneteid, vagy véletlen vérvétellel derült ki? Nekem mikor észrevették 70 volt a TSH-m, de nem volt semmi tünetem (azóta sincs), aztán magától lement 12 körülre, amikor terhes lettem (mondjuk a hormonszintem mindíg jó volt csak a TSH-m nem). Szóval eléggé egyéni lehet ez a dolog. Egy ismerősömnek most vették észre (neki már voltak panaszai) és 106-os volt a TSH-ja. Neked a hormon szinted (FT3, FT4) egyébként rendben volt?

Natandi
 
 


Klaudia,

Most vettem észre, hogy az egyik üzidet nem olvastam el. Bocs, most már megvannak a válaszok.

Igen én a második babámat várom és nekem a 70-es TSH-nál is rendben volt a menseszem és ugyan a 12-es TSH-nál nem eshettem volna teherbe (orvosilag), mégis sikerült (pedig nem is próbálkoztunk igazán, mert kicsit később szerettünk volna), persze azért nagyon örülünk neki. Ja és azt mondták, hogy ilyen értékek mellett nem is kellett volna, hogy tudjak szoptatni, ehhez képest a mai napig szoptatom a babámat és nagyon sok tejem volt.
Érdekes azért az emberi szervezet, én ezért próbálom meg még gyógyszer nélkül, mert azóta sincs semmi tünetem, hátha én csak terhesség meg szoptatás alatt így működöm.
 
 


Szia Natandi,

Nekem eddig az osszes tobbi ertekem (FT3, FT4) mindig rendben volt.
A terhesseg alatt kulonben altalaban romlanak az ertekek es emelik a hormonszintet. Nekem azt mondta a doki, hogyha ezt nem teszi meg, akkor a babat kenyszeritem ra, hogy tobb hormont termeljen es az neki nem tul jo. En ugy gondolom, hogy az O egeszsege sokkal fontosabb mint az enyem.
Szerintem te negyon bator vagy, terhesseged ideje alatt alternativ megoldasokon gondolkozol. Vigyazz a kicsire, nehogy arts neki. Sok sikert.

Klaudia
 
 


Szia Klaudia,

Ez érdekes, hogy neked ezt mondta a doki, engem azzal riogat a pajzsmirigyes, hogy az agy kifejlődésénél (ami 10-11 hétben van szerinte) fontos, hogy megfelelő legyen a hormonszint. Ehhez képest ma azt olvastam egy könyvben, hogy az agy a 9-10-ig hétre már teljesen ki van fejlődve.

Hát hogy őszinte legyek, tudom, hogy elég nagy bátorság, csak mivel nálam egy orvos soha nem jött volna rá, hogy nekem ez a bajom, ráadásul a szervezetem totál ellentétesen működik, mint ahogyan ők ezt elvárnák a leleteim alapján (és a baba is ebben az általuk lehetetlen mondott körülményekben fogant), nem merem azt sem megkockáztatni, hogy elkezdjek egy olyan hormonadagolást, amire sem az én, sem a baba szervezete nincs felkészülve. Ráadásul életem végéig. Az megint más ha már előtte is szedtem volna, vagy nem jött volna össze a gyerek. De nem így történt. Lehet, hogy az én szerevezetem így viselkedik szoptatás és terhesség alatt. Összehasonlítási alapom sajnos nincs, mert a terhességem és a szoptatás előtt senki nem nézte meg ezt az értéket.
Szóval bizakodom, aztán meglátjuk mi lesz. Te mikorra vagy kiírva a babáddal?

Natandi
 
 


Szia Natandi,

En februar 21-re vagyok kiirva, ugyhogy mar nagyon a finisben vagyunk.

Klaudia
 
 


Sziasztok!

Egyre inkább megerősödik bennem az a gondolat, hogy a pm betegségek is nagggyon egyéniek. Hiába a topik címe, szinte senki nem írt még le hasonló korlefolyást, tüneteket a betegségről. Kép Ezért is nehéz felfedezni.
Nálam a TSH 7,9 volt és ennél a szintnél a doki már javasolta a gyógyszer szedését. Tünetem volt a szempüffedés néha napján, és alsó lábszár szárazsság. Az volt az első kérdésem, hogy örökölhette-e kislányom de szerencsére a babákat automatice szűrik születésük után. Azt, mondjuk nem tudom, hogy mikor érdemes nálunk ismét kontrollt csináltatni. Talán serdülőkor környékén amikor megindulnak a hormonok?!

Natandi! Neked biztos nincs Kép vitiligód mert arról bizti tudnál. Egyértelmű fehér foltok testszerte, azaz festékhiány. Más tünete nincs. Épp elég ez is!

Lányok! Tudtok nekem abban segíteni, hogy milyen hormonok vannak még és miket érdemes csekkoltatni. Bár már ott tartok hogy mindenre kérek beutalót a nődokitól is. De mégis mire kérjek leginkább? A listámon már szerepel a mellékvese hormonja is.

És még egy kis érdekesség, ami menet közben eszembe jutott. Nálam a kardiológus vetette fel a pm betegség lehetőségét mert ici-picit magasabb volt a koleszterinem és más okot nem látott. Láss csodát, neki volt igaza. Sajnos.

Üdv. Bepa
Bepa
 


Sziasztok!

Tényleg nagyon egyéniek, mert az én esetemre azt mondta a doki, hogy ő még nem látott ilyen magas TSH-t magától lemenni (a szoptatásról és a terhességről nem is beszélve). Egyébként a magas koleszterin és a magas tryglycerin is ennek a betegségnek a jele, de nálam például ez sem jött be, mert a koleszterinem az alsó határ közelében mozog a tryglycerinem meg még az alsó határ alatt is van.
Szóval jó nehéz lehet diagnosztizálni. Példáué szempüffedés és z alsó lábszár szárazsága is nagyon sok nőnél meg van, főleg 30 felett és mégsincs ilyen betegségük.
Múltkor olvastam egy orvosi cikket az interneten, ahol azt írták, hogy a szoptatás közben termelődő Prolaktin hormon is serkenti a TSH termelődését. Nálam például azért nem adtak a második terhességem előtt gyógyszert, mert mivel sok tejem volt, talán ez befolyásolta a TSH szintemet is. Az az igazság, hogy szoptatás és terhesség alatt annyi minden "felborulhat" egy anyai szervezetben, amire még sokszor az orvostudomány sem tud választ adni.

Bepa,
A mellékvese hormont miért jó nézni?

Natandi
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet:

 

cron