Új privát üzeneted érkezett!

Tisztelt Csakany ur!

Koszonettel fogadjuk, hogy ad nekunk adatlapot. Kerem, mondja meg, mely idopontokban kereshetjuk ebben az ugyben. Ennel nagyobb "ismeretseget", mint hogy szemelyesen megyek el Onhoz, nem tudok ajanlani, leven, hogy On az en meghivasomra a Szuleteshazba meg csak nem is reagalt.

"Ez a világ egyik legnagyobb ilyen adatbázisa. Nyilvános, ellenörizhetö. "
Hol talalom?

"Legfeljebb ök ezután feljelentették a korházat (persze nem mind, sőt forditva ez nem volt??)"
Hogyan forditva? Hogy a korhaz jelentette volna fel a szulo not? Megis milyen okbol? Olyan viszont volt, hogy a korhaz jelentette fel Agit es el is veszitette a korhaz a pert!

"a felszerelések megtalálhatók, melyek pl, gátmetszés végzéséhez és ellátásához, lepény leválasztáshoz szükségesek." Ezek Aginal is mind megvannak, sot ennel sokkal tobb. "
Szerintem ez már nem is igényel kommentárt. (bár minek ennél több?)"
Pl. az ujszulott ujraelesztesehez, infuzio es most kapaszkodjon meg: homeopatias szerek. Valamint borogatashoz, masszirozashoz valo dolgok. On mennyit var atlagosan arra, hogy magatol levaljon a lepeny?

"Számoljunk:l7+12=29 éve orvos, most 49 éves (Népszava), akkor 20 évesen végezete el az egyetemet. A többi ADAT is ilyen pontos?"
Voltak evek, amikor parhuzamosan csinalta a kettot. Igen, minden adatunk pontos. Ellenben mondjuk a Nepszavaval, akik kovetkezetesen Sandornak hivjak Gyurit es azt allitjak, hogy a Gyermekgyogyasz Kamara is allastfoglalt, ami egyszeruen nem igaz.

"Ugyanis korábban már többször is összeültek, de nem tapasztalt semmi kompromisszumkészséget."
Hogyan kerheti szamon tolunk, hogy nem ulunk le vitatkozni Onokkel, amikor tudva tudja, hogy a Kamara elnoke nem hajlando erre?

"állithatom, hogy a szülések jelentős része semmilyen beavatkozást nem igényel, nem is történik semmi lényeges beavatkozás."
Ez egy gyonyoru csusztatas. Ha valami SEMMILYEN beavatkozast nem igenyel, akkor On miert vegez rajta NEM LENYEGES beavatkozasokat? Lehet, hogy ami Onnek nem lenyeges, az a szulo noknek nagyon is lenyeges.

"Ennek a mondatnak ugyanis az az üzenete, hogy ne erölködjünk."
Nem. Ennek az az uzenete, amit leirtam: a korhazbol sosem lesz otthon. Ettol meg nagyon is fontos, hogy a korhazakban sok minden valtozzon es ha hozzam jonne valaki egy peticioval, hogy ok a korhazak szuleszeti gyakorlatan szeretnenek javitani, en bizony nagyon szivesen alairnam, pedig egyaltalan nem szandekozom korhazban szulni. De tudomasul veszem, hogy masok igen es orulok neki, ha nekik jobb lesz. Mert igen, lehetne jobb. Es igenis, tessek ezen erolkodni. De az en szamomra es meg evi nehany szaz tarsam szamara, nem ez az alterbnativa.

"Tehát elöször is meg kellett volna határoztatni az ujszülött Rh-ját (tudomásom szerint ez nem volt meg, hol határozták volna meg), másrészt az illető kollégának nincs joga járóbetegként beadni az injekciot."
A koldokzsinorbol vett ver ott volt az anyaval. Tehat volt mibol meghatarozni. Es ha csak fekvobetegkent lehet beadni, akkor szerintem az a korrekt, hogy ha elmondjak nekik: vagy kifizetik az arat, vagy befekudnek a korhazba. Nem pedig az, ha megtagadjak a beadast. Hol talalom azt a passzust, ami eloirja, hogy csak fekvobetegnek lehet beadni?

"a tevékenysége jelenleg törvénytelen."
Legyen szives mutassa meg, hogy melyik torveny tiltja? En nem talaltam ilyet. Amit pedig a torveny nem tilt, azt szabad. A Kamara eloirasai kotelezhetnek eu dolgozokat, de a szulo noket nem. Aki pedig megtagadja a szulo notol az ellatast vagy akadalyoz masokat abban, hogy azok ellassak a szulo not, az bizony vet az eskuje ellen.

Koszonom, hogy ilyen oszinte velem es fel is teszek nehany kerdest: Onnek milyen a statisztikaja? Hany no, gyerek halt meg olyan szulesben, amit On vezetett? Hanyan serultek meg? Hanyan jelentettek fel? Hanyan nyertek On/a korhaza ellen pert?
Valamint nem valaszolt a fertozeses statisztikai kerdesemre. Mintha a HIETEn ez eleg aktualis kerdes lenne.
GEA
Névtelen
 


Kedves Gyuri!
Nem válaszoltál nekem. Egyik hozzászólásodból úgy értelmeztem, hogy nem te dolgozol a Schöfiben, a kórházat csak példaként hozta fel valaki, ezt értettem én félre.
Tudom, nem e topik témája, de tetszik a hozzászólásod stílusa, ezért bátorkodom megkérdezni, mit gondolsz a hugom esetéröl. Máshol is válaszolhatsz, ha nem ide való.
Tetszik a hozzászólásod, ami nem azt jelenti, hogy azonos az álláspontunk.
De jóval higgadtabb, mint egy-két hozzászólás a másik oldalról.
Erröl eszembe jutott vmi egy másik topikból. A sérült gyereket nevelö szülökröl beszélgettünk. Az illetö (talán Keke), ahhoz hasonlitja a helyzetüket, ami itt konkrétan a társadalom hozzáállását jelentette, mit egy kivert, mindenhonnan elzavart kóbor kutyáé, akit egyszercsak meg akar simogatni vki. De már nem tud mit kezdeni vele, elvadult. Az idézet nem pontos, az értelme a lényeg.
Reakcióra ez az ellenreakció. És nem hiszem, hogy javit a helyzeten és a kompromisszum készséget növeli az, hogy Geréb Ágit 6 hónapra felfüggesztették. Szájhagyomány útján kaptam ma a hirt, lehet, hogy másként szól hivatalosan.
Persze ti jobban ismeritek a helyzetet, lehet, hogy ez már ellen reakció volt.

Piglet!
"Mindenki, aki nem úgy tesz, ahogyan ti az érezze magát rosszul. Mert szerintetek balgaságból, alultájékozottságból, felvilágosulatlanságból, félretájékozottságból nem úgy szül, ahogyan azt ti egyedül és kizárólag üdvözítőnek tartjátok."
Enyhébb formában, de ezt én is éreztem már, közeli ismeröstöl.

Ilon!
Minden elismerésem at otthon szülésért, de az 5 napos dologgal túllöttél a célon, és mint irod, minden alapot nélkülözött a hozzászólásod.
Ismerek 1-2 koraszütött intenzives ápolónöt, orvost, ebböl általánosítani ugyan nem lehet, de mindegyik ugyanolyan odaadással beszélt a munkájáról.

Edóka
Edóka
 


Nem lehet, hogy GEA GEreb Agnes?
Névtelen
 

 
 

Ugy érzem, kérek másokat is, hogy írják meg jól érzem-e, hogy GEA stilusa egyre ellenségesebb velem szemben. Vitakozni csak legalábbis közeli platfoprmról lehet, továbbiakban csak adatokat közlök véleményt igyekszem nem.

Adatlapot lehet postán is kérni, címemet megadtam.
Az OSZNI adatbázisa ugy működik, hogy a kollégák kérdéseket tesznek fel, és válaszokat kapnak. Nagyobb feldolgozást önköltségi áron adunk. HA az egész adatbázis kell az CD-n kapható meg.

A lepényleválással kapcsolatos kérdésre késöbb, ha bárkit érdekel még visszatérek. Tervezem, hogy a "neurotikus beavatkozások" kérdését, mint beöntés, borotválás stb külön irom meg, ez olyannyira szakmai kérdés, hogy talán külön topicot igényelne.

Gyógyszerrendelésről szóló rendeletek az Egészségügyi Közlönyben találhatók

Statisztikám személy szerint nekem nincs. Éleletem során mintegy 3000 (nem pontos adat) szülést vezettem, és sajnos Nekem nem mind sikerült szövödménymentesen. 25 éve vezetem a világ egyik legjenetősebb terhespathologiai munkacsoportját, ezalatt a vezetésem alattti időben 2500 cukorbeteg anya szült, bizony nem csak magzati, de anyai halálozás is volt. Ha adatinkat a nemzetközi adatokkal hasolítjuk össze nincs szégyenkezni valónk, ugyanis a világon egyedül "Agi" nem volt magzati vesztesége 1500 szülésből. Nekem, nekünk volt. Sőt sajnos vesztettem el ujszülöttet (látszólag) egészséges anya szüléséből is. Lehet, hogy olyan is van közte, akinél én hibáztam. Nagyon fáj de az igazság.
Eddig egyetlen feljelentést sem indult meg ellenem, de ugy gondolom, hogy nem csak azért van mert a betegeim meg voltak velem elégedve, hanem azért is mert, ha baj van akkor is öszinte vagyok.

A HIETÉN a szülések számánal 30% -a pathologiás szülés, a koraszülés arány 17%, Neonatális inteziv centrumunk évente mintegy 400 igen sulyos űllapotu ujszülöttet lát el jó eredménnyel. Sajnos ezek között fertözés is van. Mire kiváncsi még? mert én közlöm, névvel.
dr.Csákány
 


Gyuri! Azaz Kedves dr. Csákány M. György!
Lehet, hogy mégse Gyurizzalak? Mert mióta így írtam, nekem semmit nem reagáltál. Vagy a GEA levél sokkal intenzívebb reakciót váltott ki, és az én levelem a feledés homályába merült?
Pedig csak miattad bátorkodtam ezt a megszólítást, mert a György mint megszólítás (bocs) olyan idétlenül hangzik.
Legalább jelzésszerü reakciót légy szíves.
Az öszinteség nagyszerü erény. Tetszett.

Igen, GEA egyre ellenségesebbnek tünik.Ez az a stílus, ami a tökéletes eredménytelenséget magában hordozza.
GEA!
Ha rárontasz vkire, az 100% hogy védekezésbe, vagy ellentámadásba kezd. Ez a cél?
Szerinted lehet kompromisszum valaha? Szerinted mi lenne az?

Névtelen!
Elolvastam GEA leveleit, szerintem nem lehet Geréb Ági, csak vki aki esetleg azt a látszatot kelti, hogy Ö. Én is gondoltam erre, de több hibát találtam az írásában, Ági biztos ügyelne, hogy ne legyenek elírások, betütévesztések stb. Olvastam a honlapján, hogy erre nagyon háklis.

Jó, építö vitatkozást mindenkinek!
Edóka
Edóka
 


Tisztelt Csakany ur!

"Adatlapot lehet postán is kérni, címemet megadtam."
Eppen azert szeretnek elmenni szemelyesen, hogy talalkozhassunk, hogy legyen arc, kezfogas, nev, amit eddig hianyolt. Tehat mikor mehetunk? Kerdeztem Agit es azt mondta, nagyon szivesen megismerkedne Onnel, tehat velem jonne a lapokert. (Legkesobb ekkor remelem mindenkinek kiderul, hogy en NEM vagyok Agi, amit soha nem is allitottam) Ugye nincsen kifogasa ellene? A meghivas a Szuleteshazba - amire sokadszor sem reagalt - meg mindig all.

"HA az egész adatbázis kell az CD-n kapható meg."
Mennyibe kerul? Tudunk venni, amikor Onhoz megyunk?

"Tervezem, hogy a "neurotikus beavatkozások" kérdését, mint beöntés, borotválás stb külön irom meg, ez olyannyira szakmai kérdés, hogy talán külön topicot igényelne."
Kerem, irja meg ide is, ha keszen van, mert en a tobbi topicot nem olvasom, de engem erdekelne.

"Statisztikám személy szerint nekem nincs."
Miert? Pedig ugy tunt nekem, hogy fontosnak tartja a statisztikat? Nem gondolja szuksegesnek, hogy az a kismama, aki azzal fordul Onhoz, hogy vezesse a szuleset, annak illene tudni, hogy On milyen erdemenyesen dolgozik?

"a világon egyedül "Agi" nem volt magzati vesztesége 1500 szülésből."
Akkor talan meg sem olyan lehetetlen, hogy tole kellene tanulniuk? Amugy a sajat statisztikajat (de persze a masokaet is) meg tudna ugy bontani, hogy kulon lehessen ertekelni a legutobbi 1500 problemamentesnek igerkezo szulest, nem? Marmint ha lenne.


Kedves Edoka!

"Szerinted lehet kompromisszum valaha? Szerinted mi lenne az?"

A kompromisszum nem csak, hogy lehetseges, hanem elengedhetetkenul szukseges es mi azon vagyunk, hogy minel hamarabb megszulessen. Ugy nez ki, hogy talan megis van ket nogyogyasz, aki a nyilvanossag elott leul Agival beszelgetni. Remelem, nem tancolnak vissza es akkor ez lehet az elso lepes.
Az otthonszules engedelyezese nem vitatema, mert most sem tilos. Le kellene ulni es kozosen kidolgozni a felteteleit.

GEA
Névtelen
 


Kedves topiklátogatók!

Megvallom őszintén, miután megnyitottam a topikot feltéve az első kérdést az első kérdést, és nemigen kaptam rá választ, - ahogy már többen is leírtátok - igencsak lelohadt a lelkesedésem. Mert ahogy Edoka irta is, mindenki csak azt szajkózta, hogy menjek el egy info estre... Aztán most, hogy időm engedi, azért átmazsolázgattam a topikot, és sikerült belőle kihámoznom ezt azt. És senki ne tépje magát amiatt, hogy elkanyarodott a téma, ugylátszik az érintettek egyszerűen nem akarnak beszélni róla. Ebből is le lehet vonni valamit.
Edokának köszönöm hogy megosztotta velünk az információs esten szerzett tapasztalatait, benyomását. Ilyeneket vártam, akár a dolog mellett, akár ellene szól.
Üdv mindenkinek.

hjsz
hjsz (hjsz)
 


Kedves hjsz!

Ha van konkret kerdesed, en szivesen valaszolok.
GEA
Névtelen
 


Kedves hjsz!
Gondoltam, nem írok már újabb litániát, de visszaolvasva azt a hozzászólásomat, ami az én konkrét benyomásaimról szólt, úgy találtam, hogy arról írtam, ami nem tetszett, de arról nem , hogy miért akartam otthon szülni és mi tetszett mégis a Születésház dologban. Gondolom, ilyesmi érdekelne.
Mint írtam, egy barátnöm 2 gyereket is szült otthon, az ö lelkesedése nagyon hatott rám. Olyan bensöséges, meleg hangulatot szerettem volna én is. És hogy ne vegyék el a babámat szülés után, hanem mellettem lehessen végig. És hogy a férjem is ott legyen. És nem akartam gátmetszést, mert a könnyü szüléseim után ez volt minden szülés legborzasztóbb része, amikor varrtak. És mindig volt belsö repedés is, talán alkatilag, vagy a gyorsaság miatt.
Aztán jártam egy tanfolyamra, amit a Domjánné Kati tartott, ö is mély benyomást tett rám.
És igen, nem akartam olyan lélektelen szülést, amiröl elrémisztöen sokan írnak egyik-másik topikban. Bár az addigiak nem voltak olyanok, u.abban a kórházban semmiképpen nem akartam szülni.
Végül is úgy érzem, az elgondolásaim nagy része teljesült, a gátmetszést kivéve, de erre vonatkozóan az Ági se biztatott az info esten.
Volt még egy: nem akartam nappal szülni, az olyan rideg dolog. Hát a szülés napján sürü köd volt, egész nap "sötét" volt, így ez is teljesült.
Szóval én meghallgattam az info estet, és kiderült számomra, hogy a kórházban fogom magam nagyobb biztonságban érezni. Nekem minden szülésem viszonylag rövid és komplikációmentes volt, gondolom ez alátámasztja a mondottakat.
Sok vajudó nöt láttam szüléseim és kórházi tartózkodásaim során, és egyértelmü volt, hogy aki szorongott, az nehezebben viselte a fájdalmat, elhúzódóbb volt a szülése. Ez pusztán megfigyelés, nem orvosi tény. Azt gondolom, ha ezt a szorongást sikerül elkerülni, az komoly fegyvertény. Ha ez vckinek az otthon szüléssel sikerül, szüljön otthon. De nem mindenkinek ez az üdvözítö. És nem a félreinformáltság miatt.
Tudjátok , nyáron fogyóztam, csomó táplálkozással, fogyókúrával kapcsolatos dolgot olvastam, nem bóvlikat. És komoly ellentmondások voltak benne. Úgyhogy a végén mégis a saját megérzésemre kellett hallgatnom, és figyelni a testem (a mérleg) jelzéseit. Persze kellö tájékozódás után. Talán nem csak ezzel van így. És bevált.
Kösz a türelmeteket.
Gyuri! Még mindig reménykedem, hogy reagálsz.

Edóka
Edóka
 


Edóka és GEA!
Munkahelyem: Szabolcs u 33-35.

tel: 350 47 60/1834.
dr.Csákány
 


Kedves hjsz, miről sszeretnél hallani konkrétan?
Voltam infó esten, jártam tanfolyamra és szültem otthon.
Mit meséljek?

üdv: ob
Névtelen
 


Kedves GEA!
Én csapatban dolgozomm, eredményeim és kudarcaim nem az én eredményeim és kudarcaim, hanem annak a csapatnak amellyel együtt dolgozom.
A modern, és hatékony orvostudomány csapatmunka és nem egyéni játékosok pengés villogása.
Az otthonszülés más. Ott a páciens nem beteg, amit egyébként szintén egy csapat (labor, EKG, UH, onkologus, szülész, szemész stb tesztelt), ezért a kis kockázat miatt nem kell feltétlenül egy csapatra bízni. Bár az esetek egy részében erre lesz szükség, ha mégis kórházba kerül.

Másrészt, mást kell mondani annak az asszonynak aki cukorbeteg, magas vérnyomása van, ikerterhességet vállalt, koraszül stb. Minden betegség esetén más a várható kockázat. Én harminc éve ezt szeretem csinálni, ezt oktatom, valószinüleg megörülnék attól a favágástól, amit a csak egészségesek szülésének figyelgetése jelent.
Persze nekem is vannak egészséges szüléseim. Ezeknek az adatait sem számoltam eddig ki, de a rendelőmbe járó - én én általam gondozott egészséges, mintegy 300 asszony közül (1992 óta) nem volt magzati veszteségem. De ez kis szám, és soha sem mondanám azt, hogy nem is lesz, ehez nincs elég nagy pofám.
dr.Csákány
 


Kedves Topic-látogatók!
Már régóta olvasom a diskurzust. Szülésznõ vagyok, négy gyermek anyja, mind a négyet /ill. a negyediket az orvosom szabadsága idején egy másik fantasztikus kollégájánál/ kórházban szültem. Volt egy középidõs veszteségem is. Úgy gondolom, és a kolléganõktõl hallottak és saját tapasztalataim alapján, hogy aki az otthon szülést választja, annak valamilyen szinten a trársadalomba való beilleszkedésével van problémája. Valamiféle "szembenállást" tud ezzel a döntésével megmutatni. Aki a gyereke és a saját élete felõl felelõsen dönt, az egy esetleges nehezebb lelki megpróbáltatás miatt - gondolok a kórházi környezet minden nehézségére, közös szobák, fertõtlenítõszerek...- nem dönthet a saját és gyereke veszélyeztetése mellett. pedig az otthonszülés szerintem ez. Aki kórházba kerül, pár napra, vegye tudomásul, hogy ez egy ilyen hely, de egy egészséges lelkû ember ezeket szerintem jól átvészeli. A G.Á. kórházba behozott betegei pedig üldöztetéseseknek tüntek, sokszor tele vannak rettegéssel, félelemmel.
Ezeket az általunk vezetett Bábaklubban kb. két éve meg is kérdeztem G.Á.-tõl, de nagyon különbözõek voltunk és nem igazán sikerült megértenünk õt, csak meghallgattuk az álláspontját.
Kedves Csákány Doktor! Üdvözlöm! Most is szivesen emlékszem a szüléseimre, amit együtt töltöttünk! Én is az elégedettek táborába tartozom!
Mindenkit szeretettel üdvözlök: Nováky Rita
Nováky Rita
 


Kedves Nováky Rita!

Ön melyik kórházban szülésznő?

Beáta
Beáta
 


Kedves Nováky Rita, Ezek szerint aki ebbe a társadalomba nem akar "beilleszkedni" az mind "deviáns"? Nekem nincsen pl Tv-m, nem vagyok informálva a legutolso szappanoperákrol, pedig társadalmilag elfogadott a televiziozás.
Általánosito leirása hazug és sértö :-)


"megörülnék attól a favágástól, amit a csak egészségesek szülésének figyelgetése jelent"
Kedves doktor Ur, ennek a mondatanak rengeteg az informáciotartalma. Még szerencse hogy vannak orvosok akiket egy unalmas sima egészséges szülés is lázba tud hozni. Még akkor is ha ott "semmit" nem kell csinálniuk. Még az unalmas gátmetszést sem.

Én kórházban szültem de nem Magyarországon és lehetett volna akár otthon is. Ha legközelebb erre sor kerül és itthon nem lehet, hát megszervezem külföldön. Mert mostmár még elképzelni sem tudom hogy ilyen hozzászólások mellett mint az Önöké (orvos, szülésznő) lehetséges-e ma Magyarországon arrogancia és lesajnálás nélkül világha hozni egy gyermeket. Mert ha nem állok be a sorba akkor nem vagyok egészséges lelkü. Az biztos hogy Semmelweis sem volt az annak idején. És ma azért már legalább kezet mosunk, ugye kedves Rita?

Most nagyon szomoru lettem :-(
Maisy
 


Kedves hozzászólók,
akkor egy vélemény a kórházak MELLETT. Előrebocsájtom, nem vagyok sem orvos, sem szülésznö, csak egy felelösséggel gondolkodó, 1 gyerekes anyuka. Maximálisan biztonságban éreztem magam szülés közben a kórházban, bár az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy koraszülött lett a fiam. De ha idöre érkezik, akkor is kórházban szerettem volna mindenképpen megszülni. Nagyon sokat gondolkodtam rajta, hogy milyen lenne hagyni a természetes útján folyni a születést, itthon, a lakásban. De nem tudtam magam beleélni a helyzetbe. Az is hozzátartozik a dologzhoz, hogy én nagyon megbíztam az orvosomban és a szülésznömben is, söt, a szülésznövel most is tartom a kapcsolatot, pedig elötte nem ismertük egymást. Kórházban is lehet biztonságban és meghitten szülni!
Zsuzsi
Zsuzsi
 


Kedves beszélgetopartnerek!
Már régóta olvasgatom a hozzászólásaitok, de eddig nem tudtam, kinek a pártjára álljak.
Tegnap találtam a [url=http://www.webpc.hu/andrea_noll/Magyar/Szules/gyszfo.htm" TARGET="_top]http://www.webpc.hu/andrea_noll/Magyar/Szules/gyszfo.htm[/url] helyen egy gyönyöru otthoni születéstörténetet 100 képben.
Ez a szülés annyiban különbözött az én - egyébként normális - kórházi szülésemtol, hogy az elmondhatatlan. Ezen képek hatására következo gyermekemet otthon szeretném világra hozni (ha ez valahogy megoldható vidéken).
Javaslom mindkét félnek, hogy látogassanak el erre a site-ra.
Labros
Labros
 


Kedves Zsuzsi, szívemből örülök, hogy ilyen pozitív élmény volt a korházi szülésed. Ez valószínűleg azért is volt így, mert _biztonságban_ érezted magad a kórházban. Márpedig egy szülés komplikációmentességéhez rendkívül fontos, hogy biztonságban érezd magad.
Ettől még nem lenne szabad elítélni azokat, akik egyszerűen nem érzik magukat biztonságban a kórházban. Nekik viszont ott van nagyobb esélyük egy komplikációmentes szülésre, ahol ők is biztonságban érzik magukat, ahol el tudnak kellőképpen lazulni, ahol csak a babára és magukra tudnak figyelni, ahol nem zökkentik ki őket egy természetees ritmusból. És bizony sok nő van, akinek ez a hely az otthona.
Geréb Ági ezért nem is ajánlja senkinek az otthonszülést. Ezt mindenki csak saját maga tudja eldönteni, hogy neki hol lesz a legjobb.
Van akinek ez a hely a kórház, van akinek az otthona.

minden jót: ob
Névtelen
 


Kedves Mindenki!
Egy ismerõse otthonszülésérõl nagyon szép történetet mesélt el egy hölgy, akivel együtt jártam az Izabella utcai ELTE pszichológia tanszék kezdeményezéséree létrehívott Alternatív Szülés Program egyik tornafoglalkozására. Az õ hatására én is fellelkesültem az érdi születésház iránt, és nyomban fel is hívtam az azt vezetõ doktornõt. Nekem egy telefonbeszélgetésbõl a magam számára az derült ki, hogy nem érezném jól magam a doktornõvel, mint páciens. DE! Hangsúlyozom, hogy ez teljesen egyéni szimpátia/antipátia volt, és apróságok miatt alakult ki (hanghordozás, bizonyos szavak használata, egyszóval stílus).
Nem sokkal ezt követõen ismét egy otthonszülõ, szintén az érdiek által levezetett szülésû nõ férjével találkoztam, õ is lelkesedett. Ekkor már nem akartam ott szülni, de meghatott, hogy õk ilyen pozitívan élték át.
A benyomásom az volt, hogy aki az otthonszülést választotta, az egyfajta misztikumot (a megszületés misztikumát) akarta a lehetõ legteljesebb mértékben átélni (ha kell, vérben és mocsokban), és úgy érezte, hogy a hagyományos kórházi keretek ezt nem tették volna lehetõvé. Hogy az érdi születésház személyzete ezt bíztosítani tudja-e számukra, az gondolom, részben szerencse kérdése: meg tudják-e szólítani az embert úgy, ahogy az neki kell, és hogy mennyire sikerül benne helyrerakni a születés misztikumával kapcsolatos várakozásokat.
Jó lenne tehát, ha az ott szülõ nõk leírnák nekünk, mit éltek át.
Üdv, verbatim
verbatim
 


Kedves ob! Teljesen igazad van.
Geréb Ágnesre pedig szükség van, mert sokan döntenek az otthonszülés mellett. Én ugyan kórházban szültem, de jó emlékeim maradtak.
Úgy gondolom sokat számít egy szülésnél (és itt a nem veszélyeztetett esetekre gondolok), hogy ki hogy készül fel. Valószínű az otthonszülésnél nagy szerepe van a pár napos felkészítésnek. Én ezt hiányolom a kórházaknál, mert ami náluk van szülésfelkészítő, az szerintem még kevés. Inkább a gyakorlati oldalra teszik a hangsúlyt, nem foglalkoznak a lélekkel, noha szerintem ez fontosabb. Nekem "szerencsém" volt. Türelmes orvost találtam, aki a terhesgondozások alkalmával minden kérdésünkre válaszolt (a férjem mindig velem volt) és ugyanez érvényes a szülésznőmre is, akivel az utolsó hetekben a CTG-k alatt a szülőágyon feküdve beszélgettünk. Nem voltak tiltások, nem kaptam leírást, hogy hogy kell szülni.
Én nyugodtan mentem szülni, ennek köszönhető (szerintem), hogy amíg be nem értem a kórházba csak jelek voltak, hogy szülni fogok, de a fájások, igaz 1 percesek mindkét alkalommal a kórházban kezdődtek el igazán és onnan már nem volt messze a baba megszületése.
Én amit hiányosságnak tartok az az, hogy még egy kórházi felújítás után is külön van a vajudó és a szülőszoba. Talán egyszer majd ez is megoldható lesz. Érdekelne, hogy orvosilag mi indokolja?
Ami viszont bánt, az az "otthonszülők" lesajnáló reakciója. "Te szegény, milyen nehéz lehetett neked, hogy kórházban szültél!"
Mindenkinek más az üdvözítő, és ezt el kéne fogadni.
Sokan nincsenek tisztában önmagukkal és egy terhesség sok problémát hozhat a felszínre. Ezekkel a problémákkal is kell foglalkozni és ez bizony a klinikákon nem megoldott. Hiszen ott örülnek egy orvosilag problémamentes terhességnek, nem foglalkoznak a kismama lelkével, pedig néha kéne.
Lehet, hogy sok butaságot írtam, de én úgy gondolom, hogy nagyban befolyásolja egy szülés menetét a lelki felkészülés. És ebben többet nyújt az Érdi születésház.
Üdvözlettel:
P.Éva
Névtelen
 


Tisztelt Leányok,Asszonyok!

Sokáig gondolkodtam,hozzászóljak-e ehhez a kissé parttalan,olykor indulatos,személyeskedő vitához,ami az otthonszüléssel kapcsolatban zajlik.Most úgy érzem,hogy a diskurzus során az egymás mellett történő elbeszélgetés típusos esete áll fenn,ezért magam is elmondom a véleményemet.
A bajt ott látom,hogy az otthonszülést képviselők értelemszerűen csak sikeres otthonszüléssel találkoztak,azt élték át.A sikeres otthonszülés minden bizonnyal csodálatos,semmivel össze nem vethető élmény.Azok a szülések azonban,melyek valamely okból kórházi körülmények között fejeződnek be,értelemszerűen már nem az otthonszülések számát szaporítják,ennek megfelelően,ha így nézzük,minden otthonszülés diadalmenet,a laikus közönség erről hall,a médiákban ez jelenik meg,a doktornő erről beszél,amikor "eredményeit " ismerteti.Ez így talán nem is baj.
A baj a laikus,minden újra fogékony,az otthonszülés valóban ember-és családközpontú élményét megélni kívánó emberek véleményének dominanciájával van,amit Dr.Geréb Ágnes-hitem szerint jó szándékkal bár-de táplál és szít.
Ugyanis:aki még nem hallotta a teljesen szövődménymentes szülés során váratlanul és hirtelen fellépő döbbenetes szívhanglassulást,aki még nem látott könnyű szülés után a lepényi szakban csuklónyi vastagságban ömlő vért,aki nem látott farfekvéses szülésnél elakadt fejet,aki még nem érezte saját rettentő tehetetlenségének súlyát ilyen helyzetben,az nem tud,nem is tudhat véleményt nyilvánítani.
Az én személyes véleményem pedig az otthoszülés orvosi vonatkozásával kapcsolatban:a magam részéről akkor vállalok el valamit,legyen az szülés,műtét,de a világon bármi más,ha azt az elejétől a végéig végigkísérem,legyen az a vég bármilyen,s felkészültnek érzem magam a várható szövődmények ellátására.Ennek a felkészültségnek pedig a mi szakmánkban komoly tárgyi feltételei vannak,ami otthon nincs,nem lehet meg,és nem is fér el egy,kettő,három,öt stb.orvosi táskában.

Édesapám,akire gyakorta hivatkozom,úgy tartotta,csak akkor kezdjen bele az ember valamibe,ha hiszi és tudja,hogy végigcsinálja.
Ezt annak idején az LGT is megénekelte.
Itt van az én nagy bajom az otthonszüléssel.Elkezdjük,ha simán megy akkor minden rendben,ha nem,irány a kórház,majd ott valaki befejezi.Ez így nem korrekt.Szerintem.
A dolgokhoz hozzátartozik,hogy erről már beszéltünk Dr.Geréb Ágnessel,meghallgattuk egymást.Nem hiszem,hogy közeledtek volna álláspontjaink,de azt gondolom,kölcsönösen meggyőződtünk arról,hogy a szándékok mindkét szekértáborban tiszták,bízom abban,hogy a párbeszéd előbbre viszi dolgainkat,hiszen a cél valahol közös.
Tisztelettel:Dr.Vida Gábor
P.s.:őszintén kívánom minden otthonszülést választó családnak,hogy gyermekük épségben,egészségben,boldogságban szülessék.S ugyanezt kívánom azoknak is,akik szerintm helyesen, a kórházi szülés mellett döntenek.
P.s.2.:még nem tudtam regisztrálni magam,ezért névtelen.
Névtelen
 


Még egy pár gondolat az általam felvetett középúttal, a szülőotthonokkal kapcsolatban (a félreértések tisztázására):

GEA, gondolom, az számodra is világos, hogy annak a nőnek, aki nem akar otthon szülni, azért nem feltétlenül felel meg a mai értelemben vett kórházi szülés.

Tanár úr, természetesen nem az ötvenes évek színvonalát sírom vissza, de nem látom be, miért kell egy szülészetnek kórházon belül működnie. Sokaknak megfelelne, ha a mai modern szülészet kiköltözne a kórházból, s a megfelelő szaktudású, szemléletű személyzettel, egy barátságosabb, otthonosabb helyen működne tovább. Komplikáció esetére házon belül adott lenne a műtő, a PIC, s minden szükséges felszerelés. DE ezek diszkréten elhelyezve, a problémamentesen szülő családok számára észrevehetetlenül.
Mindez egyszerre nyújtaná az otthonosság érzetét és a kórház biztonságát.

Iboly
Iboly (iboly)
 


Nem is tudom, hogy erdemes-e leirnom az en esetemet, valoszinuleg senkit nem fog meghatni a dolog,sem meggyozni semmirol.Roviden:problemamentes terhesseg utan - az orvosommal termeszetes szulest terveztunk,(valaszthatok poziciot,talan gatvedelmet, de az csak ott derul ki ;apuka, ill. barki mas ott lehet,a babat nem viszik sehova hanem velunk maradhat,stb.),azt mondta, minden rendben lesz, aggodalomra semmi ok,egeszseges terhessegem van es normal szulesre van kilatas. 12 ora sikertelen vajudas utan a csaszarmutoben kotottunk ki az alabbiak miatt:
-befolyasolhatatlan fajasgyengeseg (elfolyt magzatviz utan)
-magzati szivhangok hirtelen romlasa
-meconiumos magzatviz
-kezdodo lepenylevalas

Ha mindez otthon tortenik, akkor a lanyom valoszinuleg nem elne.Ki latta mindezt elore? Senki.PEDIG IMADTAM VOLNA OTTHON SZULNI,MEGHITTEN ES FELHOMALYBAN,KOMPLIKACIOMENTESEN.De nem azert akarok gyereket, hogy nekem jo legyen a szules,hanem hogy legyen egy egeszseges,elo gyerekem.Hat ennyi.

Bocs, ha valakinek a lelkebe gazoltam esetleg.

Eva
Névtelen
 


Kedves Piglet, Edóka!

Sajnálom, hogy megint ilyen soká kimaradtam a társalgásból, ameddig volt most időm elolvasni: egyre izgalmasabb és sajnos tényleg egyre élesebb a hangvétel.
Gondoltam, hogy sokan durvának találják a véleményemet, amit félreérthetően fogalmaztam meg - ez igaz. De: Semmi Rossz Szándék Nem Volt Bennem!
Nem gondolom, hogy csak a statisztika kedvéért tartják életben a babákat, persze hogy nem.
A leírtakat ugy értettem, hogy egyszerűen ez történik. Mindent megtesznek éertük, nyilván, de az ezt IS eredményezi.
Érzelmek nélkül, komolyan azt gondolom (ezért is szültem otthon), hogy az otthonszülés statisztikái jobbak:
ha a 6 rohammentős esetet + az egyetlen szülés utáni(!!) halálesetet (nem tudom: oxigénhiányos állapot volt-e végül?) összeadom : 7.
7/1500=0,00466666666
A legjobb, korábban idézett országos statisztika: 1% (ami azt hiszem a halálesetekre vonatkozik). Az előbbi: 0,46%, tehát keesebb,mint a fele.
Lehet ezt támadni, stb, engem ez meggyőz(ött)... ennyi.
A gátmetszések hiányát nem is említem, és azt, hogy én G. Á.-ban bízom, nekem az ő szájából hiteles az, hogy: "na, ezt most muszáj."
Nincs ezzel semmi gond, mindenki a saját dokijában bízik és ez így jó szerintem.
Mégegyszer elnézést Piglet, tényleg nem volt bennem rosszindulat, amikor írtam. (siettem is)

Dr Úr írt a Holland gátmetszési arányokról.
Az a Holland szülésznő, akivel augusztusban beszélgettem, azt mondta, "csak kézzel" nyúlhatnak az anyákhoz, ami számomra azt jelenti, hogy nem végeznek gátmetszést otthonszülésnél (illetve szülésznő által vezetett kórházi szülésnél).
Felvettem a kapcsolatot a Holland Szülésznők Egyesületével, remélem rövidesen pontos választ tudok adni erre a kérdésre. (Más kérdéseket is szívesen továbbítok, ha sikerül.)

Még valamit: a múltkor egy internetcaféból írtam, ahol már többször beszélgettem a tulajjal erről az otthonszülős témáról. Apa, és szerinte "én ne szülhessek otthon, mert az veszélyezteti a babát". Ez az, ami felháborít igazából, amikor azt látom, hogy "te csak egy butus kis nő vagy, majd én megmondom, mi az okos"- mert ő férfi és azt hiszi, egy nő nem tudhat dönteni.. vagy nem tudom mit hisz, de biztos, hogy nem jut el odáig, hogy mindkét felet meghallagassa. Talán ezért vált ki bennem is ekkora érzelmeket ez e téma, mert olyan helyzetben kell hangoztatnom a véleményemet, amiben eleve nem-hozzáértőnek kezelnek. Nem vagyok orvos, de SZÜLTEM és legalább NŐ vagyok.
Miért nem figyel senki arra, amit Leboyer és Odent mond: egy férfinak semmi keresnivalója a szülésnél - ha már ott van, igyekezzen háttérbe vonulni...
Mindegy, lehet, hogy a nők egyrésze tényleg azt igényli: mondják meg neki mikor kell nyomni. OK. (Ott van ehhez a számukra biztonságot jelentő kórház).
De ha én mást szeretnék (tudatos döntés után), hadd tehessem, és ha egy orvos nekem ebben segítene, ne fenyegessék börtönnel.

Ilon
Névtelen
 


Kedves Hozzaszolok!

Szeretnem en is leirni a velemenyemet.
Sajnos van egy nagyon rossz szemlelet kis hazankban, bar nem hiszem, hogy csak nalunk gondolkodnak igy a nepek. Az emberek tobbsege azt VARJA EL az orvosoktol, hogy meggyogyitsa, megfeleloen kezelje, es ha barmi hiba tortenik, akkor azonnal muhibaperrel fenyegetozik, illetve perel. Ez egyszeruen butasag. Tudomasul kell venni, hogy minden beavatkozasnak, kezelesnek, sot a szulesnek is van kockazata. Anya es gyermeki halalozas mindig elofordulhat, meg az sem biztos, hogy tudjak miert. az orvosok termeszetesen nem istenek, tudasuk veges, es hibaznak, meg akkor is, ha itt a felelosseg sokkal nagyobb, mint mas szakmaknal. Barmikor tortenhet olyan komplikacio, amivel nem lehet mit kezdeni, es perceken mulhat valakinek az elete.
Amit tulajdonkeppen ki akarok hozni az egeszbol, az az, hogy az otthoszuloknek, azt kellene elsokent termeszetesnek venni, hogy ha otthon szulnek, akkor lehet, hogy nagyon sulyos komplikacioval, esetleg halallal vegzodik a dolog. Ez akkor is igy volt, amikor nagyanyaink otthon szultek! Nekik ez termeszetes volt. De a mai tarsadalomnak egyaltalan nem az, a legkisebb orvosi hibatol is verszemet kapnak. Ezek utan egyaltalan nem csodalkozom, hogy nincs orvos Magyarorszagon Gereb Agin kivul, aki ezt vallalna. Mert ezt az oldalat senki nem nezi az eremnek. En nem vagyok nogyogyasz, csak egy orvosbiologus, sajnos tul sokat tanultam arrol, hogy mi minden fordulhat elo egy terhesseg es szules alatt is. Es barmilyen mas mutet alatt is. Ha orvos lennek, en sem vallalnek el egyetlen otthonszulest sem. Pedig en is szivesen szulnek otthon, de mivel en NEM AKAROM elvesziteni a kicsit, legalabbis ami korhazban kivedheto, azt ki akarom vedeni,biztosan korhazban fogok szulni.
Elnezest, ha valaki erzelmeit megbantottam ezzel, de en ugy erzem, hogy a tarsadalom elvarasa tulsagosan nagy az orvosokkal szemben. Ok is emberek (es nem istenek!!!, ugyhogy utalom, ha ugy viselkedik barmelyik is, mintha az lenne), ok is elkovetnek hibakat, es szakertelmuk is veges. Ezt kellene vegre megertenunk.
Szilvi
Silvelie
 


Kedves Szilvi,
hál'istennek annak olyan orvosok, akik nem hiszik magukat felsöbbrendünek, az én orvosom is ilyen, azért tudtam magam annyira biztonságban érezni a komplikációk ellenére is szülés közben. Azt a szemléletet nem szeretem viszont a kórházakban, hogy a kismamákat is betegnek tekintik. Szerintem, ha tényleg sima szülésröl beszélünk, ebböl a szempontból sokkal emberibbek a születésházak, mert a terhesség tényleg nem betegség, a szülés pedig a világ legtermészetesebb dolga. DE: a kórházban is meg kéne lenni ennek az érzésnek! Minden kórházban, minden orvos mellett!
Zsuzsi
Zsuzsi
 


olvastátok a HVG-ben a Geréb Ágnes-interjút?
Az ott használt szófordulatok és az elmesélt történetek nagyon hasonlítanak az itteni GEA megnyilvánulásaira.....
Névtelen
 


Tisztelt Vida ur!

" az otthonszülést képviselők értelemszerűen csak sikeres otthonszüléssel találkoztak,azt élték át."
Amikor egy otthon megkezdett szulessel megis korhazba kell menni, Agi rendszerint veluk tart. Nagyon szivesen lenne veluk vegig a korhazban is (tehat vegigcsinalna, ahogy On irta), de a legtobb helyen minosithetetlen modorban kidobjak. A "vegigcsinalas" persze nem azt jelenti, hogy a korhazba o huz kesztyut es csinalja meg a csaszart mondjuk, hanem azt hogy kiseri a szulo not, teljesiti testi-leki kivansagait, ahogy ez egy babatol illik. Miert kellene neki csinalni a "betegellatast", amikor a korhazi szemelyzet abban nyilvan jaratosabb es miert kellene a korhazi szemelyzetnek kiserni a "nem beteg-szuleseket", amikor azt halalosan unjak (lsd. Csakany ur)? Szerencsere idorol idore elofordul, hogy megengedik, hogy vegig a szulo no mellett legyen. De ha nem, akkor is tudunk a szules kimenetelerol, Agi fel szokta hivni oket, bar legtobbszor a szulok maguk jelentkeznek, hogy mi tortent, sot az is elofordul, hogy kozvetlenul a megfigyelesi ido lejarta utan a Szuleteshazba jon vissza a par. Tehat roluk is tudunk, ok is benne vannak a statisztikaban. Vannak persze olyanok is, akik kudracnak elik meg a korhazbaszallitast es megharagszanak erte Agira, ot hibaztatjak. Valakinek csak hibasnak kell lennie abban, hogy nem sikerult, amit elterveztek. Nem mondhatja, hogy ez nem kap publicitast, csisson ki csak nehany Kismama ujsagot. Az igazsaghoz azonban az is hozzatartozik, hogy azok kozul, akik szules utan megharagszanak Agira, sokan idovel atertekelik a dolgakat es a kovetkezo gyerekuket is Agival szulik, tobbnyire mar sikeresen.

"A sikeres otthonszülés minden bizonnyal csodálatos,semmivel össze nem vethető élmény."
Orulok, hogy ezt On is igy latja.

"A baj a laikus,minden újra fogékony,az otthonszülés valóban ember-és családközpontú élményét megélni kívánó emberek véleményének dominanciájával van"
Olvasom tobbedszerre ezt a mondatot, de nem ertem mi is a baj? Az a baj, hogy tulsulyban vannak azok az emberek, akik a szulest ember- es csaladkozpontu elmenynek akarjak megelni? Miert baj ez? Szerintem az a baj, hogy On a szulo not laikusnak nevezi. Pedig nefelejtse: On nelkul van szules, de szulo no nelkul nincsen. Es raadasul azt allitja roluk, hogy csak az ujra fogekonysagbol valasztjak az otthoni szulest. Es mi az hogy uj? Ne felejtsuk, hogy a korhazi szules altalanossa valas alig 50 eves! Ez hihetetlenul keves.

"aki még nem hallotta a teljesen szövődménymentes szülés során váratlanul és hirtelen fellépő döbbenetes szívhanglassulást..."
Gondolja, hogy Gereb Agi nem latott meg ilyeneket a 17 ev klinikai tapasztalata alatt? Mivel magyarazza, hogy ezek otthon eddig nem fordultak elo?

"Elkezdjük,ha simán megy akkor minden rendben,ha nem,irány a kórház,majd ott valaki befejezi."
Mi ezzel a baj? On korhazba megy akkor is, ha nincsen semmi baja? Miert baj az, ha valaki nem megy korhazba, ha nem beteg es korhazba megy, amikor beteg lesz?

GEA
Névtelen
 


Kedves P. Éva!

"Mindenkinek más az üdvözítő, és ezt el kéne fogadni. "
Ezt akár én is írhattam volna :-))
Az a gond, hogy amíg a kórházi szülésen nincs nagyon mit nem elfogadni ((a kórházi körülményeken viszont annál inkább)hisz, ha valaki ott érzi magát nagyobb biztonságban, akkor neki tuti ott lesz "jobb" szülése), addig minket, otthonszülőket viszont egyelőre sem hivatalosan, sem a közvélemény nem nagyon hajlandó elfogadni.

Kedves Éva!
Sajnálom, hogy nem sikerült természetesen módon világra segíteni a babádat, de szerintem is fontosabb, hogy egészséges legyen.
Viszont! Amiket leírtál, abból nem következik, hogy otthonszülni felelőtleség. Ági minden kontrakciónál hallgat szívhangot, ha gond van, akkor gondolhatod, hogy nem ücsörgünk otthon tovább a fenenagy természetesség jegyében.
Ezenkívűl kérdezném, hogy mit csináltak veled a 12 óra vajúdás alatt? Merthogy kísérletek bizonyítják, hogy a legkisebb beavatkozás is sokszorosára növeli a komplikációk esélyét. És beavatkozásnak számít a beöntés, a borotválás is! Mit jelent, hogy "befolyásolhatatlan" fájásgyengeség? Mivel próbálták befolyásolni? És minek?
Kérdezed, hogy ki látta mindezt előre és mit csináltál volna otthon? Pl elindulsz a kórházba. Ági csak olyan helyen vállal szülést, ahol 20 percen belül kórházba lehet érni normál forgalomban. Van megkülönböztető jelzése, tehát ez a valóságban tizedannyi időt jelent. Esetleg gondolj bele, hogy hallottam olyan kórházról, ahol nincs helyben altatóorvos. Jön egy másikból, ha gond van. Gondolod, hogy ott gyorsabban segítenek?
Én nem nagyon.

Kedves Névtelen!
Igen, olvastam a HVG-s interjút, szerintem teljesen korrekt. GEA-t pedig ismerem, és hidd el, ő tényleg nem Ági.

minden jót : ob
Névtelen
 


Kedves Mindenki!
Úgy látom, itt már nem arról szól a vita (egymás mellett elbeszélés, néha "kibálás"), amiért én bekapcsolódtam.
Sokan a saját érzelmeiket tekintik a társadalom véleményének, érzéseiknek megfelelően vagy halálosan veszélyes az otthon szülés vagy sokkal-sokkal veszélytelenebb a kórházinál.
Bárki bármelyik oldalon áll: az én érzésem szerint senkinek nincs joga le "önzőzni" azt, aki megfontolás után az otthon szülés mellett dönt, és ugyancsak senkinek nincs joga lefitymálni a hosszú időn át képzett orvosok szakmai ismeretét és szüléshez való hozzáállását. Miért is lenne az más, ha egyszer ezt tanulták éveken át?
Végezetül egy példázat. Nem erre vonatkozik, de sok mindenre jó.
Három vak ember találkozik egy elefánttal. Megtapogatják, az egyik az ormányát, a másik a lábát, a harmadik a farkát. Majd tovább mennek. Később valakinek elmesélik, milyen is az elefánt. -Az elefánt egy hosszú tömlő - mondja az első. - Dehogy, egy vastag oszlop - így a második.
- Hogyisne, egy hosszú ostor - teszi hozzá a harmadik.
Mindegyik bizonygatja a saját igazát, veszekednek, végül hajba kapnak, ütik-verik egymást. De az elefánt lényegéről semivel se tudnak többet ezek után se.
Miért is? Mert arról egyik se volt hajlandó tudomást venni, hogy vak, így mindegyikük tapasztalatát összeadva lett volna csak esélyük az igazság kiderítésére.
Ennyi.
Azért ha nagyon kikívánkozik belőlem valami, jövök, egyébként más vizekre evezek.

Jó elefánt tapogatást (bocs, ha vkinek sértő)!
Edóka
Edóka
 


Kedves Maisy!(és GEA) Ön nem tud olvasni. A mondat lényege a "csak"-on van, és rajtam, nekem a "csak" unalmas lenne, mert engem a nehéz feladat izgat. Ezért vitatkozom Önökkel.
dr. Vida! OK!
Iboly! Mert a biztonság követelményeihez hozzá tartozik a labor, rtg, és a társszakmák (sebész, urologus stb) is! Amit Ön képzel az a szülõotthon, amit pont ezért szüntettek meg.
Eva! Sajnos nem biztos, hogy ez így van. Jobb terhesgondozás során már vannak a felsorolt szövödményeknek elöjelei...
Edóka! Az elefánt hasonlat pont ránk illik (de rám nem...)
dr.Csákány
 


Ez az elefantos sztori nagyon jo, en mar probaltam az autizmust is magyarazni vele.
--------

"A dolgoknak megvitathatóknak kell lenniük, és senki sem kizárolagos birtokosa az igazságnak."

Majd jovok, csak most egy masik honlap fontosabb lett.
Keke
 


Kedves Gyorgy!

Miért írod, hogy "de rám nem"? Hiszen pont az a baj, hogy azt gondolod / gondolják az orvosok, hogy ők már mindent láttak.
Nem akarlak meggyőzni az ellenkezőjéről... de áttanulmányoztad már legalább a honlapját az otthonszülős témának?
Miért ne létezhetne más is, mint amiről Te eddig hallottál?

Ilon

Egyébként ez így tényleg kezd elmenni attól, ami vezetne valahová.

Kedves hszj!

Én is szívesen leírnám, hogy mik az érdi tapasztalataim, de egyrészt túl személyes, másrészt nagyon-nagyon hosszú lenne. Ha nem laksz nagyon messze, esetleg találkozhatnánk - addig is: esténként (11 körül) szoktam a cseten lenni.

Nagyon szomorú vagyok, hogy a dolgok így alakulnak, hiszen nem akarok senkinek sem rosszat, csak azt szeretném, ha nem akadályoznának abban, amiben a véleményem eltér a többségétől.

Ilon
Névtelen
 


Kedves GEA!

Az Ön leveléből egyértelműen kiderül számomra,hogy soha nem érthetjük meg egymást.Sajnos úgy érzem,hogy prekoncepciója megingathatatlan,pedig higgye el,nem a patás ördög áll az én véleményem mögött sem.
Sajnálom,hogy mondataimat többszöri olvasás ellenére sem értette meg,megkísérlem egyszerűbben megfogalmazni:a baj az,hogy az otthonszülésekkel kapcsolatosan a laikus vélemények dominálnak,magyarul,leginkább azok beszélnek az otthonszülés előnyeiről és hátrányairól,akiknek szakmailag,hangsúlyozom,szakmailag arról fogalmuk sincsen.Szó nincs arról,hogy a szülőnőket laikusnak tartanám.Ellenben minden bántó szándék nélkül Önt annak tartom,mégis megfellebezhetetlen igazságként közli véleményét,gyakorlatilag függetlenül a válaszreakcióktól.
Azt,hogy Dr.Geréb Ágnes mit tapasztalt 17 év alatt,azt csak Ő tudhatja,nekünk ezt nem tisztünk megítélni.
Azt pedig,hogy otthon nem fordul elő súlyos szövődmény,Isten áldásának kell tekintenünk,mert a mi tudásunk igen véges.Bár a kisördög azt mondatja,hogy amiről nem szerzünk tudomást az nincs is?
Praxisom során több alkalommal találkoztam otthonszülés kapcsán kórházba szállított beteggel,a doktornőnek híre-hamva nem volt a környéken.
Nem,kedves GEA én sem megyek kórházba,ha egészséges vagyok.Ismét félreértette a dolgot.A hangsúly a NEM KORREKT mondaton volt.Valóban nem korrekt otthagyni valakit a slamasztikában.Nem korrekt a kismamával szemben és messzemenően nem az a kórházi kollégával szemben sem.
Remélem nem fogalmaztam erősen,távol áll tőlem,hogy megbántsam Önt.Én érvekkel szeretnék vitatkozni,nem indulatokkal.

Tisztelettel:Dr.Vida Gábor

Ps.:az,hogy a kórházi szülés általánossá válása 50 éves,enyhén szólva csacskaság,Semmelweis Ignác forog a sírjában.Sic transit gloria mundi...
Névtelen
 


Tisztelt Doktor Úrak!

Ön melyik kórházban rendelnek? Önökhöz kerülnek általában a Geréb kismamák?

Zsófia
Zsófia
 


Kedves Csakany Doktor Ur, koszonom analfabetizmusom megallapitasat :-) Es orulok annak is hogy vegre megtudtam hol az Igazsag, persze Onnel. Sajnos pontosan ertelmeztem amit irt. Nem is mennek Onhoz szulni semmiert, az en csodalatos gyerekem csodalatos szuleteset ne unatkozza mar vegig senki. Legyen neki megtiszteltetes hogy jelen lehet. Es latja Doktor Ur talan itt a kulonbseg. Az az orvos (ugyeletes) akinel en szultem MEGKOSZONTE hogy megtiszteltem a bizalmammal. Pedig nem adtam neki semmit, TB alapon jartam terhesgondozasra es TB alapon mentem korhazba szulni. Igaz nem Magyarorszagon. Ott otthon is szulhettem volna, fizette volna TB ugyanugy pedig nem is Hollandiaban tortent.

A Hollandia kapcsan pedig egy nagyon friss info, miszerint ha valaki nyomos orvosi indok nelkul akar korhazban szulni annak fizetnie kell! Mert a biztosito csak az otthoni szulest es annak kovetkezmenyeit finanszirozza teljes egeszeben. Ha valakinek a korhazi LUXUS-ra van igenye az fizessen. Vagy kosson pluszpenzert kiegeszito biztositast. Na meg vegul kederul hogy minden mogott a penz van? Itthon a nagyon feltett halapenz, ott a draga korhaz? :-) Ahol en szultem ott egy korhazi osztalyos orvos maszek nelkul keres havi 800000 forintnyi osszeget. Majd bolond lenne minden betegehez berohangaszni Karacsonykor csak mert szulnek! Nem itt van a kutya elasva? A Szuleteshaz altal kert 75000 forint nem egeszen a duplaja annak amit ma egy szulesz deklaraltan elvar egy paciensetol. Es azzal sem beszelnek durvan aki nem fizet.

Kedves Ilon, en is nagyon szomoru vagyok. Pedig szemely szerint nem is vagyok kenytelen itthon szulni, megoldhato hogy kulfoldre menjek ha nem talalok nekem megfelelo orvost/korhazat. De mindenki nem mehet el....

Maisy
Maisy
 


Maisy
Szép volt, tényleg így van ez Hollandiában? Az mondjuk, hogy amiért fizetni kell, és nem is keveset sok ember lehetőségeit behatárolja. Így emlegessük Hollandiát az otthonszüléssel kapcsolatban. Sokan azért szülnek otthon, mert félnek a kórháztól, v. rossz élményük van, v. valaki olyat mesélt neki. Én szülés előtt néztem egy sorozatot a Realiti TV-n ahol csak problémás szüléseket, és beteg babákat mutattak. Én nem azt szűrtem le belőle, hogy a csúnya dokik agyon kínoznak ott mindenkit, hanem épp a másik oldalát, mindent megtesznek, hogy egészséges felnőtt válhasson a babából, holott olykor a leggyorsabb orvosi beavatkozás sem segít, de arra is rádöbbentett, hogy baj esetén, kis késedelem is életekbe kerülhet.
Otthonszülésnél kié a felelősség, az anyáé, Ágié, ha baj van, ki kit hibáztat, azt az orvost, ahova esetleg 20-30 perc után érnek, és már nem tudja a maximális gyógyulást garantálni, esetleg meghal nála a baba, az az orvos a rossz, v. a kórház, v. a mentős...?
A hálapénzről egy gondolatot: Mi nem adtunk, mert nem fogadta el a dokink. Nem minden orvos szörnyeteg, sőt általában nem azok.
Ez kicsit olyan mint a cukrászat, ha valikinek sok a pénze, tesznek rá marcipánt is, de attól még ugyanolyan torta, és ugyanúgy megsütötte azt valaki, tudását beleadva.
Senkit se akartam bántaniKép
léda (léda)
 


Kedves Mindenki! és Kedves anyukák akik otthon szültetek!

Megmagyaráznátok egy buta mérnöknek, hogy hogyan lehet úgy statisztikákat összehasonlítani, hogy a minták amiket néztek nem egyformák? 1 % ill 0,000 akármennyi % ?
az a baj, nekem, hogy az 1500 eleve egy jól megszűrt vzzsgálati minta nem? mert ugye Ági sem nagyon javasolja az eleve komplikáltnak tűnő kismamáknak (pl cukros, több a magzatvíz, vérszegény stb) hogy otthon szüljenek pedig ha jól értettem a doktor urakat az 1 %-ban ez is benne van?
kérdésem bántani nem akar senkit, vitatémának sem szánom egyszerű matematikai kérdés csupán ahhoz hogy én is teljesen pontos véleményt alkothassak magamban, mennyire fogadható el számomra az otthonszülés ténye. Én sajna semmiképpen sem választanám (hatnám), többszörösen rizikótényező miatt.

Törpi
Törpi
 


Vida dr.nak ismét igaza van. Aki nem akar valamit megérteni az nem is fogja, söt gondosan félreérti, azután megmagyarázza, hogy miért neki van igaza, miért nem ért a szakmához más csak az akit ö igy gondol. Mindenki más szörnyeteg.

Na most leírom a következő szörnyü jövendöléstKépbár ne lenne igazam)
Az otthonszülés előbb-utóbb legálissá válik. Mégpedig hirtelen fogják engedélyezni, mindenki számára. (átesünk a ló tulsó oldalára, mert, hogy mi közismerten lovas nemzet vagyunk)Ennek következtében jelentősen meg fog nőni az otthon szülők száma és azon kollégáké is akik majd válallják ezt (ugyanis jó üzlet). Az eredmény tragikus lesz. Jelentősen megnő a későn kórházba kerülő szülő nők szám, a sérült, károsodott ujszülöttek száma. A dolog az első 1-2 anyai halálig fog tartani...


"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosok meg tele vannak kételyekkel" (Bertrand Russel, angol filozofus)
A világ mindenhol egyforma.

Törpi! Maradjunk a valóságnál: az ismert külföldi szülészeti statisztikák szerint, ahol azonos csoportokat hasolítottak össze (Svájc, Hollandia) a magzati halálozás nem különbözött a tervezett otthon szülések és a tervezett kórházi szülések között. (ezt részeletesen leirtam ugyanebben a topicban korábban. Javaslom kedves Maisy utána nézni esetleg ott is) Sajnos itthoni adatok nincsnenek, minden otthonszülés-adat szájhagyomány utján terjed.
dr.Csákány
 


Kedves Csakany dr, egyre jobban tetszik amiket ir. :-) Tenyleg. Jok az idezetek is, bar en ellenkezo elojellel ertelmezem oket mint ahogy On iderakja de ez mar csak igy megy :-). Ont idezem: "az ismert külföldi szülészeti statisztikák szerint, ahol azonos csoportokat hasolítottak össze (Svájc, Hollandia) a magzati halálozás nem különbözött a tervezett otthon szülések és a tervezett kórházi szülések között. "

Akkor most miert nem jo hogyha otthon szulunk? Ha kulfoldon ugyanazt a jo eredmenyt erik el otthon mint korhazban es a mi itthoni korhazi statisztikaink ugyanolyan jok mint a kulfoldi korhazake (on irta korabban) akkor (nekem buta analfabeta mernoknek) a mi otthonszulos statisztikaink sem maradnanak el a mi korhazi statisztikaink mogott. Lehet hogy a korhazaink nem utik meg a hollandiai szintet de higyje el az en otthonom semmiben nem marad el egy nyugat-europaitol. Van hideg-meleg folyoviz, futes, kulonwc es meg takaritunk is. :-) Es nem is ismerek senkit akinek az otthona alkalmatlan lenne arra hogy vilagra jojjon benne egy baba. Nem allitom hogy nincsenek de biztosan nem az a tobbseg. Ezen kivul tenyleg fel lehetne allitani egy kriteriumszintet ami szerint osztalyoznank. Viz, villany, futes, parketta stb. korhaztol valo tavolsag. Mondjuk (bar ez csak pelda es lehet hogy nem igaz) nem lehet betonpadlos szobaban szulni. Vagy kozponti futes nelkul. De aki ezeket a kriteriumokat teljesiti az szulhessen otthon.

Statisztikak: feljebb On irta hogy a korhazi szuleseknek is van "vesztesege". Anyai es magzati/ujszulotti. (elnezest a pongyola szohasznalatert, tenyleg nem vagyok egeszsegugyis) Akkor miert varnank el az otthon levezetett szuleseknel hogy ez abszolut ne fordulhasson elo. Hiszen korhazban is elofordul. Es sajnos a tisztasag nem a legtokeletesebb. Par hete a Jahn Ferenc korhaz mutoit bezartak mert husevo bakteriumot talaltak ott. Nalam otthon ez valoszinuleg nincsen. Ami bakterium van arra mi immunisak vagyunk hiszen ott elunk.

Az otthonszules jo uzletsegen lovagolni szvsz nem etikus. A korhazi szules terhesgondozassal belekerul min 50000 forintba (ami arak itt ropkodnek ez talan alulbecsult osszeg), es meg a TB-t is fizettem. Az otthonszulesnel nincsen TB tamogatas semmi. Aki ott valamit csinal az azert semmit nem kap csak amennyit a szuloktol. Nekem ez sokkal de sokkal tisztabb es megfoghatobb mint a zsebbe dugott boritek. Azzal egyutt hogy tudom hogy On sokkal nagyobb feleloseggel a vallan hivatalosan talan a harmadat keresi mint en (buta mernok az iparban). Felelossegem van nekem is de nem cserelnem el az Onere :-) Bar arrol is meg vagyok gyozodve hogy ha a vegeredmenyt nezzuk akkor On sokkal tobbet visz haza mint en. De ismetlem, jogosnak tartom hogy az orvos (barmelyik) akire az eletemet/egeszsegemet bizom ne azon aggodjon hogy be tudja-e fizetni a gyereke zongoraorajat vagy meg elemibb gondjai is vannak. Keresse meg a 10-szereset annak amit most, legalisan.

Kedves léda, az eletert kit terhel a felelosseg? Korhazban is halnak meg anyak es babak sajnos. Meg nagyon durva muhibaknal sem marasztalnak el senkit, minden megy tovabb. Esetleg a szuloknek megitelnek valami penzt az elvesztett es potolhatatlan gyerekukert.

Maisy
Maisy
 


Nehany tovabbi kepsorozat azoknak, akiknek tetszett Noll Andi szulese:
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/50vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/50vbirth.htm[/url]
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/19vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/19vbirth.htm[/url]
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/18vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/18vbirth.htm[/url]
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/37vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/37vbirth.htm[/url]
[url=http://incolor.inetnebr.com/c4divine/hbpics.htm" TARGET="_top]http://incolor.inetnebr.com/c4divine/hbpics.htm[/url]
[url=http://members.home.net/mcmahan/niel.html" TARGET="_top]http://members.home.net/mcmahan/niel.html[/url]

es azoknak, akik serelmeztek a szules.hu-n talalhato korhazi szulest. Az hogy pont ez van fent, csak veletlen, ezen lehetett jelen a honlap keszitoje. Nagyon szivesen felteszunk mas korhazi szulesekrol keszult kepeket is, ha kuldtok nekunk.
Igy is lehet korhazban:
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/36vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/36vbirth.htm[/url]
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/41vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/41vbirth.htm[/url]
[url=http://www.birthdiaries.com/diary/41vbirth.htm" TARGET="_top]http://www.birthdiaries.com/diary/41vbirth.htm[/url]

GEA
Névtelen
 


Kedves Torpi!

Örülök, hogy a mérnöki gondolkodás is jelen van itt. Kép
Tényleg nem pontos alapon álló példát írtam, de ha jobban megnézzük, ez is az otthonszülés javára billenti a mérleget - csak nem tudom hányszorosan.
Írhattam volna úgy is, hogy a szülés körüli halálozási arány otthoni esetben: 1/1500=0,0006666666, azaz 0,06% - de ekkor is egy ujraélesztett babát tekintek csak alapnak, nem elhalálozottat.
Az országos átlaghoz hasonlítottam, ami 1% a legjobb esetben. (1500-szor jobb)
De való igaz, hogy a nagyon problémás esetek talán nincsenek köztük. De azoknak nem is kell otthon szülniük, ez tiszta sor.
A Dr Úr említette, hogy volt már, amikor látszólag egészséges nővel lett probléma szülés közben. Vajon hányszor (az ő 300 esetéből nem volt, ez jó), és mi számít problémának (pl. a gátmetszés nem egy szükséges beavatkozás)?

Szerintem különben kár arról vitázni, ki mit nem tart jónak a másik ember véleményéből. Rájöttem: felesleges győzködni egymást, nem kell, hogy sokan egyetértsenek velem. Nekem, Mint Kisebbségnek Miért Nincs Jogom valamihez, ami Bizonyítottan Nem Veszélyezteti a másik embert (ld. előző számolások vagy a holland azonos arány.)???

Csak egy példa: Afganisztánban a tálibok arra kötelezik a nőket, hogy csadorban járjanak (és az élet minden más területén is korlátozzák a lehetőségeiket). Ez most jó? Hordjon csadort aki akar, de ne kényszerítsenek rá mást. Itt ugyanez: szüljön kórházban, aki akar, de engem ne kényszerítsenek rá!

És felháborít, hogy egy kórházi orvos meri maga mellett idézni Semmelweis nevét még ha Vida doktorúr is az illető Kép! Számomra Ági harca ér fel az övével és csak reménykedhetünk benne, hogy nem csak halála után fogják elismerni.
(A kórházi ellátásra pedig nekem is jogom van, ha Arra Van Szükség.)

Omnia sponte fluant, absit violentia rebus - Kepler

Ilon
Névtelen
 


Tisztelt Vida Ur!

"Praxisom során több alkalommal találkoztam otthonszülés kapcsán kórházba szállított beteggel"
Ezt egyszer mar irta es Agi akkor ezt valaszolta ra: "Némi túlzás azért van abban, amit Ön leír, vitatkozni csak akkor lehetne, ha névvel írná le az eseteket."
Ezt azota sem tette meg. Mivel ez egy nyilvanos forum, igy termeszetes, hogy nevvel nem irhatja meg az eseteket, de en megelegednek az ev, honap, nappal is. Csak hogy tudjuk, hogy mirol is beszelunk.
Varom valaszat:
GEA
Névtelen
 


Kedves GEA
Ön beszél a névről??? Hol van az öné?
Névtelen
 


Azokban az országokban (amiket az otthonszülők emlegetnek) műtéti hiba miatt nagyon is felelősségre vonják a dokikat, és az ottani TB.- nek is olcsóbb az otthon ill. szülőotthonokban való szülés? Ezért a támogatásuk, mert kevesebb a felelősségük, ha nem avatkoznak be.

MOK-ot és - szerintem - főleg a TB-t kellene meggyőzni. Ezért gondolom Geréb dr-nő akcióját tévútnak, mert csak az egyikért kezdett harcolni. Így akik - és szerintem ők vannak többen - a kórházban történő, ám a jelenleginél emberségesebb hozzáállással véghezvitt szülést választanák és támogatnák, csak vesztesei lehetnek a petíciónak.

Elnézést a további belekotyogásért, dea petíciót én is megkaptam és végiggondoltam, sőt egy helyre a véleményemet is elküldtem. Én nem látom elértkezettnek az időt az otthonszülés tömeges elterjesztésére. Egyrészt, ez elvenné azt a kevés pénzt is, ami most a szülészetek fejlesztésére van (ha van). Mivel egyre kevesebb az össz-születésszám (több éve százezer alá ment), valszeg az eü. vezetés úgy gondolja, ide nem kellenek többletforrások. Másrészt, hány magyar otthon alkalmas egy szülés levezetésére? Panellakásban fogunk vajúdni, hogy nagy legyen a közönség? meg falusi vályogházban, stb.
Ezek más fórum hozzászólásai a témához.
Névtelen
 


Kedves Ilon!

Eszembe nem jutna bárkit kórházi szülésre kényszeríteni,először ,mert mindenki döntse el,hol akarja világra hozni gyermekét,másrészt nem vagyok egy kényszerítős típus.Természetes,hogy ha szüksége van kórházi ellátásra,ahhoz joga van,ezt senki nem vonja kétségbe.Szerintem csadort se hordjon.
Ami a statisztikát illeti:Ön is tudja,hogy a statisztika két élű dolog,úgy értelmezhető,ahogyan azt az értelmező kívánja,persze bizonyos határok között.Azonban a szülészet,illetve a születés véleményem szerint nem statisztikai tényező,itt emberéletről,életekről (anya,magzat ) van szó.Statisztikailag az alacsony magzati veszteség (borzalmas még leírni is ) emelkedett hangulatba ringathat minket.De az elvesztett gyermek egy elveszett emberélet,egy család tragédiája,bár a statisztikában csak egy vonás a megfelelő négyzetben a stat.lapon.Ha ennek az elvesztett gyermeknek a megmentésére lett volna esély,de ezt nem használtuk ki,mert tárgyi-személyi feltételek hiányoztak,vagy az idő nem volt elég a tárgyi-személyi feltételek eléréséhez (otthonról kórházba szállítás időigényessége miatt ) akkor súlyosan vétkeztünk.Nekem jöhetnek ilyenkor statisztikával:az egy veszteséget nem teszi jóvá ezernyi sikeres szülés.
Ami Semmelweist illeti:úgy gondolom,hogy bárki idézheti,említheti Őt,ha nem dehonesztálóan teszi.Én nem úgy tettem,nem is értem felháborodását,de ígérem máskor nem fordul elő.Legfeljebb S.I. monogram formájában.A harcról:S.I.egy fennálló,rossz rendszert akart megváltoztatni,komoly szakmai felkészültség és zseniális gondolat,intuíció alapján.A világ Őt igazolta.Nem minden harc pozitív,ami a fennálló viszonyok ellen irányul(Vö.tálibok).De tisztázzuk újra:én tisztelem Geréb doktornő elkötelezettségét,DE NEM ÉRTEK VELE EGYET.Nincs kettőnk között harag,nem vagyunk ellenségek,csak másképp gondolkodunk.Ettől még egyikünk sem értéktelenebb a másiknál.Nem személyekről van szó.

Kedves GEA:nem a nevek,dátumok,helyszínek a fontosak,hanem a jelenség.

Még valami:nem értem,miért kell a válaszoknak sütni a sértettségtől,az indulattól,a haragtól.Én azt hittem,hogy mi itt azért beszélgetünk,hogy a dolgokat előbbre vigyük,tanuljunk egymástól,hátha nem mind vadember,aki másképp gondolkodik.Ez a hitem kissé inog.Remélem,átmenetileg.

Tisztelettel:Dr.Vida Gábor
Névtelen
 


Ilon

Nem értem miért tünik neked úgy, hogy Vida dr. maga mellett említi Semmelweis-t.
Bár nem akarom védeni, de csupán Maisy okt. 2-i hozzászólására válaszolt:

"Én kórházban szültem de nem Magyarországon és lehetett volna akár otthon is. Ha legközelebb erre sor kerül és itthon nem lehet, hát megszervezem külföldön. Mert mostmár még elképzelni sem tudom hogy ilyen hozzászólások mellett mint az Önöké (orvos, szülésznő) lehetséges-e ma Magyarországon arrogancia és lesajnálás nélkül világha hozni egy gyermeket. Mert ha nem állok be a sorba akkor nem vagyok egészséges lelkü. Az biztos hogy Semmelweis sem volt az annak idején. És ma azért már legalább kezet mosunk, ugye kedves Rita?"

Én is külföldön szültem a gyermekem, de minden probléma nélkül megtenném otthon is, miután jól kiválasztottam a kórházat és orvost. Csakúgy mint itt tettem.

Amit pedig te írál:
"Számomra Ági harca ér fel az övével és csak reménykedhetünk benne, hogy nem csak halála után fogják elismerni".

Ne feledd, hogy Semmelweis keze alatt rengeteg nő meghalt. Nem értette ugyanis, hogy miért nagyobb a klinikán (ahol dolgozott) az anyai halálozások száma a bábák által vezetett szülőotthonokén. Még a boncolásukon is részt vett, hogy mielőbb megtalálja az okát. Ezalatt a halálozások száma is nőtt. Csak miután a kórboncnok, aki egyben jó barátja is volt, meghalt, és ő végezte rajta a boncolást jött rá az alapvető összefüggésre: ugyanis a vérmérgezésben meghalt kórboncnoknál ugyanolyan tünetek voltak felismerhetők, mint a gyermekágyi lázban meghalt nőknél. Rájött, hogy az ő keze fertőződött a "bomló szerves anyaggal" ami ma baktérium és így vitte ezeket be a szülőszobákba. Ezután próbálta bevezetni a klórvizes kézmosást. Amiért persze annak idején mindennek tartották csak normálisnak nem.

Ez azért valamivel több az Ági harcánál.

Ja, ha már Hollandiáról van szó. Ott a marihuána fogyasztása is legalizált ha nem tévedek.
Akkor most nálunk is így kéne tenni?
Luca
Névtelen
 


Kedves mindenki!
Ha valaki az otthonszülést választja, mert a "hülye, fafejű...." orvosokban nem bízik, ha probléma van miért fut hozzájuk, akkor már jók? Siessen a mentő, meg parolázzon az orvos?
A másik. Az otthonszülést csak problémamentes egészséges nők választhatják, és ezek 15-20 %-a mégis kórházba kerül. Ez sok, v. kevés? Nem az én tisztem megítélni, szerintem sok.
léda (léda)
 


Jajj, ha valaki tudja, a kórházi szülészeti statisztikában mi számít magzati halálozásnak, idő előtt született életképtelen magzat is ez, méhben elhalt is az????
Névtelen
 


"Panellakásban fogunk vajúdni, hogy nagy legyen a közönség? "

Igen, és az is felháborító, hogy emberek hogy mernek panellakásban szeretkezni! Még meghallják a szomszédok, pfuj...

De most komolyan? Aki ilyet ír, az még valszeg csak filmen látott szülést, ahol folyton visítoznak. Pedig a legtöbb szülés nem hangosabb egy átlagos szeretkezésnél.
Mondjuk nekem azzal sincs gondom, ha hangosabb és esetleg meghallja valaki. Ha egy egész lakótelep üvölt, hogy GÓÓÓÓL, akkor az oké, ha végighallgatjuk, hogy a szomszéd hogy "neveli" a gyerekét, az oké, ha a másik részeg szomszédot halljuk azzal sincs gond, de ha valakinek a szüléséből jutnak el hozzánk hangot, akkor az gusztustalan??? Ugyan miért?

üdv:ob
Névtelen
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: