Új privát üzeneted érkezett!

Tisztelt Vida Ur!

"Kedves GEA:nem a nevek,dátumok,helyszínek a fontosak,hanem a jelenség."

Nevek, datumok, helyszinek nelkul viszont NINCSEN jelenseg, addig ezt csak ugy hivjak: ragalom. Tehat kerem ismetelten, hogy legyen szives nevezze meg az idopontokat, amikor On szemlyesen ilyet eszlelt, csak hogy tudjam, hogy mirol beszelgetunk.
Koszonom.
GEA
Névtelen
 


GEA!
A maga adatait láthatnánk???
Phoenix
 


Kedves GEA!

Végtelen sajnálattal kell közöljem Önnel,hogy a nevekről halvány fogalmam nincsen.A saját pácienseim nevét tudom,a mindenkori munkahelyemre bekerülő többi hölgy nevét ,Isten bocsássa meg nekem, nem jegyzem meg.
Azonban ha tudnám a neveket,természetesen akkor sem adnám ki őket.
Ami a rágalmat illeti:nem rágalmaztam senkit,annyit írtam,hogy a doktornőnek híre-hamva nem volt sehol.Megjegyzem,különösebben nem is érdekelt,elég volt a beteggel foglalkozni.
Ha gondolja,kedves GEA ,lehet tovább lovagolni a szavakon.Nekem például a GEA egy német klímatechnikai céget jelent.Mindenesetre számomra furcsa egy nickname mögé bújva neveket, dátumokat,esetleg hajszínt,testsúlyt,vallási hovatartozást firtatni.De lelke rajta.
Most utoljára mondom el:nem Geréb Ágnes kolléganő ellen,nem az otthonszülés elve ellen ,nem Ön ellen ,kedves GEA beszélek és írok.Mindazt amit Dr.Geréb Ágnes képvisel a szülés kísérését,a lelki tényezők fontosságát,az emberközpontúságot illetően,abszolut elfogadom.De csak kórházi háttér árnyékában.Egyéb módon elfogadhatatlan számomra.Mert veszélyes.Veszélyes lehet.Akkor pedig késő.
Ami a harcot illeti,mégegyszer:az elmúlt évtizedekben megszokhattuk,hogy amit a hatalom diktál,az biztosan rossz,az ellen küzdeni kell,sikk volt ellenzékinek lenni.Bár ez mindíg sikk.Egyrészt a helyzet azóta változott.Másrészt,ha tetszik,ha nem, vannak betartandó szabályok.Nem ülök autóba egy üveg sör után,nem megyek kilencvennel a városban,még akkor sem,ha éppen a forgalmi helyzet miatt lehetne.Nem hivatkozom arra,hogy például az Egyesült Államok bizonyos államaiban lehet egy üveg sörrel vezetni.Nem megyek a kórházamba könnyű drogot fogyasztva,bár Hollandiában lehetne.
Nekem a nálunk levő szabályokat kell betartanom.A hivatásom során pedig a szakmám szabályait.Márpedig ezek szerint a tervezett otthonszülés orvos számára tiltott.Ez van.Ha egy szabályt megszegek,megszeghetek többet is,nincs vége.S végül azt hihetem,hogy én diktálok.Mindíg lesznek hozsannázók,az ember már csak ilyen.
Ez persze csak egy gondolatfolyam,nem vitaalap.
Valahogy a két rendszert( kórház és otthon ) kellene egybegyúrni,amitől már talán nem is vagyunk messze.Ez az álmom.

Tisztelettel:Dr.Vida Gábor
Névtelen
 

 
 

Névtelen(okt.10.05)
A helyes kifejezés: perinatális (szülés körüli) halálozás. Definiciója: minden élveszületett, aki a születést követõen 168 órán belül meghalt, valamint minden halva született, aki a terhesség 24. hete után halt el méhen belül, vagy sulya az 500got, vagy hossza a 35cm-t meghaladta (szülés után meg kell mérni)
Maisy! Az adatokat pontosan értette, a fenti definició az egész világon érvényes (WHO). Továbbra is szeretném látni "Ági" adatait.
Érdekes egy kis gorombáskodás után (Russel) már egy pár dologban egyetértünk? Ilyen egyszerü?
Lehet (bár sajnos nem vagyok benne biztos), hogy többet keresek, de én a fizetésembõl fogok (nem is olyan soká) nyugdíjba menni, ha beteg vagyok a fizetésem után kapok táppénzt és közben nem tudok dolgozni...... Hm.

Tervezem, ha valakit érdekel, csak sajnos nagyon hosszu, hogy leirom azokat a törvényi problémákat amik jelenleg az otthonszülést törvényileg nem teszik lehetõvé, mert az hiszem sokan (pl.GEA) sem értik. Az ugyanis nem elég, hogy az asszonynak joga van ehhez (ez ugyanis igaz, de csak egy a sok feltétel közül, ld. pl.Anti-D probléma) Nem kellene egy külön topic?
dr.Csákány
 


Köszönöm György a felvilágosítást, ezzel nem voltam tisztában, mi minek számít, akkor már csak egyet nem értek, hogy lehet adatokat hasonlítani, ha a kórházi szüléseknél benne van minden méhben elhalt, koraszülött.... adat is, no meg akiket Ági kórházba küld (már a mentőben nem az övé), Ágiéba meg az összes problémamentes, na ez így nem korrekt. Ez hasanló ahhoz, mint az elitsulikban vannak, kiválasztom a legjobb gyerekeket, és utánna villogok a statisztikákkal.
GEA ez hogy van?
György, nagyon kiváncsi vagyok a jogi háttérre.
GEA a szavakat lehet csűrni, csavarni, de egy kompromisszumus megoldás nem lenne üdvözítőbb?
Kedves ob, a névtelen én voltam, de mivel csak szó szerint kimásoltam egy másik vitafórumból hozzászólásokat, nem tartottam értelmét "dedikálni". Szerintem, bár a panellakásosat nem én írtam, nem higiénikus pl egy olyan lakás, ahol pl. kutya van, x.emeleti panellakás.... szülésre, nem kell mondani, hogy steril lepedő... ez nem megfelelő, ha valaki tudja pl. a bacik egy rosszul szellőző lakásban is tobzódnak, a panel meg a csúcs e miatt, huzatban kéne szülni, fertőtlenített padlón, kádban...... és ez megvan?????????
Az az igazság a "szabadságharcosok" mindíg is csodálatraméltók voltak, mint Ági, de sokszor nem az ő koruknak megfelelő értékekért küzdöttek, és legjobb a középút, az átmenet. Mindíg is ez bizonyult üdvözítőnek.
(Ha már itt tartunk, mindenki dobja el a TV-t, a mosógépet, csak hátrányt jelentenek, elveszik a meghitt foglalatosságoktól az időt, no meg a petróleumlámpát is vissza kéne hozni, akkor lenne az egész még meghittebb, vagy tudja mit GEA szüljenek tábortűz mellet sátorba a nők, és dobják le a hegyről a hibássat, milyen emberközeli lenne, milyen meghitt nem???? --Bocsánat ezekért a szavakért, ebben indulat is van rendesen, és az sokazor kicsit "ferdít", no nem 180 fokot )
léda (léda)
 


Kedves ob!

Orulok, hogy egyetertesz velem abban, hogy a legfontosabb a baba egeszsege.Annak is orulok, hogy Te az elso jelre elindulnal a korhazba, ha valami baj lenne,es ebben teljesen igazad van.DE tudom, hogy sokan nem ugyanezt tennek, ugyanis igenis vannak olyan elvakult emberkek is, akik akar 30 orat is kepesek otthon vajudni minden eredmeny nelkul a fenenagy termeszetesseg jegyeben, es valszeg egyszeruen fogalmuk sincs a lehetseges kockazatokrol.
20 percre a korhaztol nekem tul sok.5 percre is sok volna.Mire kikaszmalodok a lakasbol,be a kocsiba, el a korhazba, ott be a szuleszetre-esetleg fel az emeletre-, eloadni mi a helyzet, hat ez bravurosan gyorsan is legalabb 10-15 perc.
Az a 10-15 perc IDOVESZTESEG, ami oxigenhianyos allapotban nagyon sokat szamit.
A beavatkozasokrol: borotvalni nem kellett, mivel otthon megcsinaltam.Beontest magam kertem,mivel nem szerettem volna a szuloszeken kakilni,azt hiszem jobb egy gyereknek viszonylag tiszta helyre erkezni.Ha azt mondjuk, hogy a psziche a meghatarozo, akkor en jobban ereztem magam beontessel- igy az minosult volna akadalyozo tenyezonek, ha nem kapok beontest.
A 12 ora alatt bekeben hagytak vajudni, senki nem ugrabugralt korulottem, hogy na csinaljunk mar valamit.Idonkent bejott a szuleszno a szivhangot ellenorizni az orvosommal egyutt, aki 10 ora elteltevel megallapitotta, hogy a mehszajam semmit azaz 0 cm-t tagult a felvetelem ota,bar regisztralhato, rendszeres mehosszehuzodasaim voltak.Allando szivhang ellenorzes mellett kaptam oxytocin infuziot,majd egy ora elteltevel, mivel semmi sem tortent,meg valamennyit.Ettol sem indult be szulotevekenyseg, de azt mondtak meg varnak egy kicsit, van ,hogy ido kell hozza. Kb 12 ora elteltevel a magzati szivhang hirtelen romlott es ugyanakkor zoldes lett a magzatviz.Na itt az orvosom azonnal a csaszarmutot emlegette,es nem sokkal kesobb mar altattak is.Ez tortent.Most van egy gyonyoru egeszseges kislanyom.Nem elnem tul, ha azert tortenne akar a legkisebb baja,mert 15 percet elvesztegettem.Tudom, hogy nem tortenik tul gyakran sulyos komplikacio,de en 0.001% eselyt sem akarok hagyni.Sajnos a korhazakban sincs mindenre garancia,de azt senki sem vitatja, hogy baj eseten korhazban kell lenni. Az allaspontjaink pusztan itt kulonboznek: en szeretnek mar eleve ott lenni, amiatt a bizonyos 15 perc miatt, amiert en vagyok a felelos es nem Agi vagy a korhazi orvos,hanem csakis en. Tul sok olyan gyereket lattam mar, akik szules alatti serules miatt lettek egy eletre nyomorekok, es nagyon megerintett a dolog,akkor eldontottem, hogy soha nem fogok kockaztatni.
Altatoorvos tekinteteben: nekem csak olyan korhaz johetett szamitasba, ahol 24 oraban van altatoorvos.Mint mondtam nem szeretek semmit kockaztani.

Kedves Gyorgy Doki!

A terhesgondozas tenyleg nem volt valami egetvero,masik varosban szultem, mint ahol elek igy az ottani dokik nemigen foglalkoztak velem, ez teny.Kisvaros...A gondozas testsuly-es venyomasmeresbol allt es mindig megkerdeztek, hogy mozog-e a baba, plusz a sok laborvizsgalat( verkep,terh.cukor,toxoplasma).Viszont szules elott egy hettel volt flow-metria vizsgalat es minden oke volt, nem tudom, hogy ez-e az, amire gondoltal.Bezzeg azzal a hulye APF-vel mennyit szoroztek...

Koszi a valaszokat,
udv,

Eva
Névtelen
 


Bocsi, nem APF,hanem AFP.

Eva
Névtelen
 


Sziasztok!

"Mindazt amit Dr.Geréb Ágnes képvisel a szülés kísérését,a lelki tényezők fontosságát,az emberközpontúságot illetően,abszolut elfogadom.De csak kórházi háttér árnyékában.Egyéb módon elfogadhatatlan számomra.Mert veszélyes.Veszélyes lehet.Akkor pedig késő." idézet Vida Dr Úrtól. Szerintem ez tök jó. Kell ennél több? Teljes egyetértés: kell háttérkórház. Csak ennek kéne tovább folytatódnia.

Az a baj, hogy az otthonszülést mindenki úgy képzeli el, hogy ugyanaz, mint a kórházi, csak otthon. Pedig a különbség: ég és föld.
Elég lenne csak végigtanulmányozni néhány képsort... Van pár trükkje, amit nem lehet leírni, ahogy pl. a gyereknevelést sem lehet megérteni könyvből, kép alapján vagy hallomásból - ugye szinte folyamatos alkalmazkodás a helyzetekhez...?
Ezért sem lehet intézményesíteni az otthonszülést, de az a gyanúm: nem is kell. Ha kisebbségben vagyok is a véleményemmel, ne kelljen engedélyt kérnem azoktól, akik másképp látják.
Ne akarjatok megvédeni magamtól!

Akik idelátogattok és nem ellenzitek az otthonszülést, ezek szeint aláírnátok a Peticiót? hiszen az erről szól: hogy a másik választhasson mást. Vagy nem?

Kép Kép
Ilon

U.i.: eddig biztos voltam benne, hogy én sem írnám alá pl. a homokosok házasságának engedélyeztetését, de ma már nem vagyok biztos benne: Miért is nem? Senki nem dönthet a másik helyett, azért ezt be kéne látni, és csak megnehezítjük a másik számára, hogy a maga fejlődési útját járja. Biztos, hogy senki nem örülne ha a többség korlátozná bármiben, ami fontos számára.
Névtelen
 


Egy ideje követem a Babanet társalgóját, és köztük az otthonszülés témáját. Azt hiszem tanulságos lehet mindkét fél részére, hogy én miért döntöttem az otthonszülés mellett, mivel ebben nagy szerepe volt a sokszor emlegetett hollandiai otthonszüléseknek, az ezekről szerzett információimnak és személyes tapasztalataimnak. Bár nem szültem Hollandiában, férjem révén sok rokonunk és ismerősünk él ott, és szült otthon vagy kórházban Hollandiában. Mikor előző terhességem során kint jártunk, hogy meglátogassuk férjem unokaöccsét, aki éppen akkor született, bennem is megfogalmazódott az otthonszülés iránti vonzalom. Ekkor még keveset tudtam a dologról, tudtam, hogy Magyarországon Geréb Ágnes kísér otthonszüléseket, de ennél sokkal többet nem. Kint dokumentumokat gyüjtöttem, a hollandiai szülésznők egyesületének kiadványait, internetes oldalait tanulmányoztam, a lehetőségeket, a rizikótényezőket, stb. és természetesen részletesen kikérdeztem azt a négy ismerősömet, aki az elmúlt három évben otthon szült, illetve azt, aki végül kórházban szült, mivel 42. héten meginditották a szülését. Az ismereteimet tehát ezekre alapozom, nem vonom kétségbe, hogy ezektől eltérő adatokat, tényeket is publikáltak már Hollandiával kapcsolatban, hozzám ezek jutottak el.
Amikor hazajöttem, még nem döntöttem, hiszen meg szerettem volna tudni, mik a fő különbségek, lehet-e ugyanolyan biztonságban otthon szülni itt, mint ott. A következő lényeges különbségeket találtam, amelyiknek nem mindegyike kapcsolódik a biztonsághoz, hanem sokkal inkább a kényelemhez.
1. tb támogatás
2. Hollandiában a körzeti szülésznők végzik a terhesgondozás nagy részét, akik közül az egyik - előre nem lehet tudni, melyik - van jelen a szülésen. Ők végzik a rutin vizsgálatokat, vércukor szintet néznek, vérnyomást ellenőriznek, a kérdésekre válaszolnak, tehát többé-kevésbé azt, amit itthon a védőnők csinálnak. Emellett van két ultrahang és nőgyógyászati vizsgálat is.
3. lehet igényelni a tb terhére egy csecsemős nővér félét (ott nem így hivják) a szülés utáni napokra, aki ellenőrzi a gyerek és az anya állapotát, és besegít a gyerek körüli és a háztartási teendőkbe az első napokban.
4. a kórházban végződő szülések során a szülésznő ottmarad a szülő nővel (az én forrásom szerint a kórházba kerülés aránya kb 10% - 1000 Vragen over de 9 Maanden, 1999, Spectrum)
5. Az otthonszüléshez nem kell előkészítő tanfolyamra járni, a szülésznőtől lehet bármilyen ezzel kapcsolatos felvilágosítást kérni.
6. Nagy különbségek vannak a kórházi szülésben is az itthoniakhoz képest, amit szintén fontosnak tartottam akkor feltárni, de talán itt nem kellene belemenni.
7. egy szubjektív, de nagyon fontos különbség, hogy soha senki nem kérdőjelezi meg egy komplikációmentesnek igérkező szülés esetén, hogy felelősen dönt-e az anya, ha otthon, szaksegítséggel kívánja világrahozni gyermekét.

Amiről viszont kiderült, hogy nem tér el az itthoni otthonszüléstől, hogy azonos dolgokat tekintenek komplikációmentesnek igérkező szülésnek; a ház előtt nem áll mentőautó, hanem akkor hívják, ha szükség van rá, viszont egy keskeny lépcsőházas, magasabb amsterdami háznál akár a tűzoltók is kijönnek, ha másképp nem fér ki a hordágy; a szülés során a bába gyakorlatilag ugyanazt teszi, mint itthon Geréb Ági, rutinszerűen nem végez beavatkozásokat, csak a tágulást és a szívhangot nézi, és talán más egyebet, amit nem tudok, végül is figyel.
Férjemmel úgy döntöttünk, hogy a házhoz jövő csecsemősnővér nélkül is meg fogjuk oldani, ebben segített az érdi felkészítés a gyermekápolápolásról, a problémák felismeréséről, és a szoptatásról, és a gyerekorvos rendszeresen kijárt hozzánk a szülés utáni napokban. Végül is ez a bizonyos csecsemősnővér sem éjjel-nappal van kint, csak ha azt külön igényelnék a szülők. A mi esetünkben az infrastruktúrára nem lehetett panaszkodni, a legközelebbi szülészeti intézmény öt perc normál forgalomban, a lépcsőház is széles, minden szükséges előzetes intézkedést meg tudtunk tenni. Terhességem alatt jártam kórházi terhesgondozásra, az ottani orvosommal tudattam, hogy ha minden simán megy, otthon fogok szülni, és ha nem menne simán a szülés, hozzá szeretnék bemenni, ő ezt elfogadta. Azt gondolom, hogy igy a kórházi háttér is biztosítva volt, bár erre végül nem volt szükség.
Ugy érzem, hogy ez az otthonszülés nem sokban különbözött attól, ha Hollandiában szültem volna, legalább is nem a biztonság terén. Ismertem az otthonszülés kinti és itthoni statisztikáit is, és bár nem tartom szerencsésnek azt a helyzetet, hogy csak egyetlen személy kisér otthonszüléseket itthon, és áldatlan az az állapot is, hogy vitatható az anya joga, hogy otthon szüljön, nem érzem megalapozottnak azt, hogy a hollandiai otthonszüléseket itthon azok is elfogadják - miért ne tennék - akik amúgy elitélik Geréb Ágnes tevékenységét, és azzal érvelnek, hogy Magyarországon nem biztonságos az otthonszülés. Tény, hogy kellenek bizonyos speciális feltételek, amelyek jelenleg csupán önszabályozás szerint működnek az otthonszülők körében, azonban az otthonszülés társadalmi, anyagi és jogi elfogadása esetén, létrehozható lenne egy külső szabályozás, aminek betartása mellett itthon is hasonlóan működhetne a dolog, mint Hollandiában. Valószinűleg ebben az esetben is kevesen vállalkoznának az otthonszülésre, hiszen nem ez a természetes nekünk, a ma szülőkorban lévő nők mind kórházban születtek, és mind ugy nőttünk fel, hogy a szülés csak kórházban biztonságos. Én a hollandiai minta alapján változtattam meg a véleményem, mások más miatt döntenek igy, örülnék, ha az a kisebbség, aki igy dönt megtehetné, hogy különösebb akadályok lekűzdése nélkül is otthon szülhetné meg gyermekét.
Elnézést a hosszú hozzászólásért, remélem a tapasztalataim kicsit hozzásegíthetnek a két fél közötti kommunikációhoz.
üdvözlettel,
Juta
Névtelen
 


Ilon!

Miért írjam alá a peticíót? Az hogy elfogadom az otthonszüléssel kapcsolatos döntéseteket, az még nem jelenti egyben azt is, hogy támogatom.
Nem ellenzem, de azért nem is támogatom.
Arról nem is beszélve, hogy kirekesztö.

Piglet
Piglet
 


Kedves Vida kolléga!
Azért irok most külön mert hátha igy másnak is fel fog tünni.
KÉREK MINDEN "VITATKOZÓT", hogy EZT a stílust próbálják meg felvenni. A törvények betartása a demokrácia alapintézményeinek tisztelete nélkül nem lehet emberi életet élni.
Kérlek, hogy küld el nekem az emil címedet, szeretnék valamit kérdezni.
csmgy@axelero.hu

Léda! Egyetértünk. Kb. igy gondolom én is, és ugy látom nem vagyunk kevesen. Talán mégis van értelme?
EVA! A legjobb terhesgondozás mellett is lehetnek komplikációk, ritkán, és az is igaz, hogy gyakra van idő arra, hogy otthonról ilyenkor még időben beérjenek a kórházba - de nem mindíg....

Ilon! Itt van egy kis félreértés. A szülés, mint biologiaia folyamat évmilliok óta ugyanúgy zajlik, othhon, kórházban, erdőben, barlangban, Hollandiában és UjZélandon, sőt Magyarországon is. Ami a különbség a lelki háttér. Az nagy..

Apropo Hollandia. Juta! Kezemben van egy orvosi publikáció a legjobb orvosi lapok egyikéből (British Medical Journal, 1996) Ebből már egyszer idéztem. Most röviden. 30 évvel ezelőtt Hollandiában még az elsődleges ellátás csaknem teljesen az otthon szülés volt. Ma ez csak 30%. A ternd tehát más! Ebből a populációból 23% -t kellett szülés alatt kórházba átvinni. egyébként a leirás ugyana amit Ön irt, a körlümények tehát stimmelnek.

Most már hosszu lesz, később folytatom
dr.Csákány
 


Kedves Ilom! A történelem kerekét nem lehet visszaforgatni! Az apás szülések is elképzelhetetlenek voltak 20 évvel ezelőtt. Anélkül, hogy állást foglalnék azért Önt idézem: "Senki nem dönthet a másik helyett, azért ezt be kéne látni" Ez nem vonatkozhat a leendő újszülöttre is esetleg? Vajon van-e joga az anyának terhesség alatt elutasítani pl. szűrővizsgálatot csak azért, mert helyzetéből adódóan csak rajta keresztűl történhet ez meg? És akkor a dohányzásról,vagy alkoholről nem is esett szó. Sokat gondolkodtam ezen, sajnos nem tudom a mindenki számára elfogadható választ.
További indulatmentes vitatkozást!
Névtelen
 


Kedves Névtelen!
Nem akartam, mégis újra itt vagyok. Pont ma gondolkodtam Léda hozzászólásán, ő is emlegetett szűrővizsgálatokat feljebb. Számomra úgy tűnik, a szűrővizsgálatok inkább az anyának szólnak, mint a magzatnak. Mert nyilván nem fogja megöngyilkolni magát a magzat, ha kiderül, hogy Down-kóros ( ill. az ő számára mi derülne ki?), ellenben az anya megteheti ezt vele. Részemről én se kértem volna az AFP vizsgálatot, aminek az UH korában már kisebb is a jelentősége, mert bármit mutatott, nem változtatott volna azon, hogy kihordom a gyerekemet. Az UH fontos számomra, de azért, hogy ha mégis gond van, ne derült égből villámcsapásként érjen, bár így is érhet.
Ha a vérvétel stb-re gondolsz, jogos a dolog, az szerintem is fontos a magzat szempontjából. De szűrővizsgálatra nekem rögtön az AFP meg az amniocentézis ugrott be, ami nem a magzat érdekében van tudtommal.

Jó rég volt szó az Anti-D injekcióról. Csákány Gyuri említette még az árát is. Hát nekem négyből 3x beadták kórházban úgy, hogy tiltakoztam, mert a férjem is O Rh neg. (én is), de nem érdekes, mert az apa sose biztos, és a baba vércsoport vizsgálat eredményt se várták meg! Biztos ami biztos, mondták és beadták. Akkor még biztos olcsóbb volt.
Egyedül Csepelen várták meg a baba vércsop. vizsg. eredményét, és természetesen nem kaptam szurit.

Írhatnék még, de minek? Továbbra is jó elefánt tapogatást mindenkinek. (Újabbak ld. legutóbbi hozzászólásomat.)

Edóka
Edóka
 


[url=http://www.babapont.hu/pages/aktu/hir.html" TARGET="_top]http://www.babapont.hu/pages/aktu/hir.html[/url]

Hadüzenet az otthon szülésnek
Dr Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász és Dr Büki György gyermekszakorvos tagságát fél-fél évre felfüggesztette az Orvosi Kamara; ez alatt az idő alatt nem gyakorolhatják hivatásukat. Az ok: úgy segédkeztek tervezett otthon szüléseknél, hogy nem rendelkeztek ÁNTSZ-engedéllyel. (De hogy is rendelkezhetnének vele, hiszen minden otthonra csak nem lehet engedélyt kérni?) A Magyar Orvosi Kamara határozatban szögezte le, hogy az az orvos, aki tervezett otthon szülést vállal, vét hivatásának esküje és az érvényes szakmai irányelvek ellen. Az előzmény a Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium valamint a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium korábbi állásfoglalásai, amelyekben ugyanez szerepel. (Mellesleg a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiumot az a professzor vezeti, aki korábban médianyilatkozatban szögezte le, hogy nem híve a várandós nők részletes felvilágosításának az esetleges problémákról, mert "árt nekik az izgalom".)

Azt valamennyi állásfoglalás figyelmen kívül hagyja, hogy az egészségügyi törvény értelmében mindenkinek joga van eldönteni, hogy kíván-e egészségügyi ellátást igénybe venni, avagy sem, és azt is, hogy milyet.
xy
 


Tényleg, az ambuláns szüléshez mi a kamara hozzáállása. Én a gyerekeimnél a benn töltött napokat viseltem a legrosszabbul. Minden volt az ott töltött idő, csak pihenés nem.
Mert oltani, PKU-t és egyebeket nézni a gyerekdokik is tudnának. Miért kell minimum négy öt napot a kórházban tölteni. Mert a reggeli es esti viziten kívül orvos rá nem néz a gyerekre, ezt otthon is meg lehetne oldani. (Jó, tudom lehetnek komplikációk, de nekem ne mondja azt senki, hogy ha az örzőben van a gyerek, bárki bármit is észrevesz.)
És engem is érdekelne, ha mindennek megvan a rendes útja, módja, mi a követendő orvosilag, ha kiderul, benn hibás a termék? Ilyenkor az orvosok mit javasolnak?
Judit
 


Judit
Nekem nem volt olyan rossz bennt a kórházban. Fájt mindenem, a baba besárgult, nehezen evett... otthon nem tudtam volna megküzdeni a problémákkal egyedül. Nálunk segítettek mindneben minket, és pl. az se volt rossz, hogy nem az otthoni lepedőket moshatja az ember halálra...
Mindenképpen biztosabb a kórház szerintem. Pl. egy elsőgyerekes nő nem tudom otthonszülés után hogy látja el a gyereket, férjet, háztartás... nem mindenkinek van segítsége, meg őszintén, én napokig ülni se tudtam, és a gyereken is furcsán állt a pelus sokáig, az órákig tartó szoptatások, meg pelenkázásokról nem is beszélv. Nekem nem menne, bár biztos menne, de én annál kényelmesebb vagyok, ha nem kell, minek?
Kedves xy.
Az aktuális trendet az orvosi kamara határozza meg, és azt hiszem nem egy, nem két embert fed a dolog:-)
Papp doktorról annyit, nem véletlenül kerülnek ilyen pozícióba emberek, ahhoz nyújtani kell valamit. Ön szerint mindíg, mindenről tájékoztatni kéne a kismamákat? Pl. minden egyes laborvizsgálatot megmagyarázni, pl a vérképben mondjuk a hemoglobint, vagy az AFP-t... ha teljes körű tájékoztatás lenne, ezek szerepét, képződésüket.. is vázolni kéne. Nincs erre kapacitása az egészségügynek, akit érdekel utána tud nézni, akit meg nem, és hülye is hozzá, annak meg minek mondani? Minden orvos mellett legyen 2-3 ápoló, biológus, aki csak oktat, v. hogyan képzelte?
léda (léda)
 


Tisztelt XY.!

Ez az XY.majdnem olyan jó mint a GEA.
Ön írta le én csak megismétlem:...vét hivatása esküje ellen.
Ettől kezdve nincs miről beszélni.Ez az eskü mindenkire kötelező.
Mellékesen:ÁNTSZ engedéllyel dolgoznak a házhoz járó betegápolók,gyógytornászok,nota bene a gyermekorvosok,stb.
Mondandója újabb hangulatkeltésnek azért jó volt,még ha a valóságot nem is fedi teljesen.

Tisztelettel:Dr.Vida Gábor
Névtelen
 


Kedves Léda!

Én is rendkivül alaposan átgondoltam, hogy hol és hogyan is fogok szülni - még ha ez elsõ hallásra furcsának tûnik is Neked. Kép Kép
Amikor kiderült, hogy babát várok, a párom azt modta, szüljek otthon. Leesett az állam, hogy hogyan mondhat ilyen hülyeséget.
8 hetes terhes voltam, amikor ott lehettem a húgom kórházi szülésénél (Schöpf) - császár lett neki. (Amit egyébként õ személyes kudarcnak élt meg - ,,erre sem voltam képes,, - szerintem teljesen indokolatlanul. Mindent pont úgy tett, ahogyan kell, hogy ez lett a vége, nem hibáztatható érte senki, igy alakultak a dolgok. Különben sem lehet ilyet mondani, hogy ,,hiba,, hiszen gyermeket hozott világra és itt csak ez számit!!!)
Többször beszélgettem orvossal, szülésznõvel, anyukákkal és több könyvet elolvastam amig várandós voltam. Elmentem a MÁV kórház szülésfelkészitõ tanfolyamára (mindhárom alkalom), megnéztem a régi és az új szülõszobákat. (A szimpatikus szülésznõ, az elsõ percben mondta, hogy kihez forduljak, ha otthonszülésen gondolkodom. Persze õ viccnek szánta, de jó volt a nyiltsága.)
Közben jártam az érdi tanfolyamra is. Feltettem ugyanazokat a lérdéseket, amiket a húgom szimpatikus dokijának, akihez akkor még jártam. Azt tapasztaltam, hogy Érden a kételyeimre kimeritõ válaszokat adtak, a schöpfiben olyasféle hangon, hogy ,,igy szoktuk, ne bonyolitsa már a dolgokat,, - persze lehet, hogy tulzásnak tûnik, de tény, hogy pl. a MÁV-ban elmondta a fõorvos úr, hogy milyen gyakran végeznek a terhesség alatt ,,kétkezes vizsgálatot,, (amikor kitapintják a méhszájat), és ehhez képest a másik helyen indokolatlanul sokszor kellett lebeszéléssel próbálkoznom.

Ezek után persze én is a MÁV-ra koncentráltam.
Elolvastam két könyvet az otthonszülésrõl (több ugyanis nincs magyarul). Kép
Elmondok egy példát, ami talán megint felháboritó, de nekem fontos volt:
xyz-nek a kutyája vemhes és megindul az ellés. A gazdi látja, hogy mi történik, de hirtelen vendégek érkeznek. A kutyus elvonul a helyére vagy egy távoli sarokba és amig a vendégek késõ este el nem mennek, vár. Azután folytatódik az ellés.
Ez az, amit sokan megfigyeltek már: ha az anya nem érzi magát biztonságban vagy feldolgozatlan benne valamilyen élmény a gyerekkel, szüléssel kapcsolatban, akkor a szülés lelassul, le is állhat. (Ennek megtapasztalására kevés módja van egy mai kórházi orvosnak.)
Ha a kutya nem tetszik, mást mondok: Kép
(bocs, ha kicsit gusztustalannak tûnik, de ez vanKép
nem hiszem, hogy van aki szivesen próbálna székrekedéses állapotban egy szinpadon kakilni.
Nem részletezem, mert megint sértésnek veszitek, pedig csak egy egyértelmû párhuzam, orvosok azt is tudják, mennyire hasonló a biológiai háttere is a dolognak.

Arra is gondoltam, ha anyu mindhármunkat császárral szült és a húgomnak is ez lett, lehet, hogy nekem is ez a valószinû. (Nála fájásgyengeség volt, és tudtam, hogy ezzel csak bizonyos ideig várhatnak kórházban, reméltem, hogy máshol több időm lesz. Mielőtt szörnyülködnétek: végig volt szivhanghallgatás igy is.)
Amikor egy szülésznõ azt mondta, látott õ már olyat, hogy valakivel az elsõrõl nem értek fel a másodikra, mert elvérzett, az jutott eszembe, hogy eszerint a kórházban sincs garancia semmire.
Az is megfordult a fejemben, hogy nincs olyan emlõs állat, amelyik elléskor lefeküdne, a lábát felemelné és igy próbálná kinyomni az utódját. - alternativ szülõszobák alternativ orvosainál is: ha nem kérik, nem is fekszik hanyatt senki magától. - kipróbáltam a vajúdás alatt: sokkal jobban fájt háton feküdni.

Egy szerintem fontos dolgot kiemelek: ha a közvetlen család ellenzi az otthonszülést, szerintem nem érdemes erõltetni. Az sem jó persze, ha csak a férfi akarja.

Mindezt csak azért cimeztem Neked, Léda, mert én is ugyanolyan alaposan utánajártam a dolgoknak, mint Te, csak egyszerûen más következtetést vontam le. Kép
Számomra nem a technikai háttéren volt a hangsúly (bár a legsürgõsebb dolgokhoz a szülésznõ táskájában is megvan mindaz, ami a kórházban is kéznél van,és bizony alapesetben a mûtõbe eljutás is eltart egy ideig stb.), hanem a többin, amit nem lehet ,,megfogni,,.
Szerintem helyesen döntöttél, amikor alapos tájékozódás után a lehetõ legbiztonságosabb kórházat választottad. És szerintem én is helyesen döntöttem, mert én is a számomra legjobbat választottam.
És a babáink is jól jártak, hiszen felelõssségteljes mamáik vannak, akik lelkiismeretesen végiggondolják a lehetõségeket.

Kép Kép
Ilon

Kedves Piglet - miért kirekesztő a Petició? Kép
Még egyszer elolvastam: nem tudom, mit nem támogathat rajta az, aki szerint más is csinálhatja azt, amit szeretne.
Semmi harag nincs bennem, főleg nem akarok kirekeszteni, bocs, ha félreérthető vagy nem voltam elég tapintatos.

Még egy dolog: szerintem a hollandok azért engednek mindenféle ilyen vitathatóan jónak látszó dolgot, mert már rájöttek, hogy ha valakinek gyerekkori traumája vagy genetikai hajlama vagy csak rossz szokása van, azt törvénnyel tiltani csak rosszabbat tesz:
1- törvényszegés által valósithatja csak meg amit akar,
2- semmit nem old meg a tiltás, a probléma megmarad és esetleg még nagyobb kárt okozva csapódik le.
Nagy tolerancia kell ezen dolgok elviseléséhez, de megnyugtató is, hogy téged sem zárnak be, ha valamit nem ugy akarsz, ahogy a többség.
(miért kirekesztés ez?)

Ilon
Névtelen
 


En élveztem, hogy végre nem kell kilométereket gyalogolnom egy pelenkázáshoz. Hogy raülhetek a WC-re, hogy nem fagyok össze zuhanyozáskor. Lepedőt en cseréltem, sőt én is mentem el érte a kórhazban. (öt nap alatt egyszer volt rá szükség) A látogatók a leghülyébb időpontokban jöttek. Otthon elfértem a gyerekkel az ágyban, és nem volt kemény az ágy. Otthon végre tudtam aludni, mert a férjem addig vigyázott a gyerekre (egy férjet miért kéne kiszolgálni????), és nem vertek fel állandóan. A kórházban sem vitték tulzásba a segítséget, viszont fusztraciót annál többet kaptam. Az első több tápszert kapott a kórházban, mint utána életében.
"Nincs erre kapacitása az egészségügynek, akit érdekel utána tud nézni, akit meg nem, és hülye is hozzá, annak meg minek mondani? "
Érdekes hozzáállás.
Judit
 


Vida Ur!

"Végtelen sajnálattal kell közöljem Önnel,hogy a nevekről halvány fogalmam nincsen."
Ha figyelmesen olvasta volna, eszrevehette volna, hogy en NEM neveket kertem, hanem DATUMOKAT. Ez egy korhazi nyilvantartasnal nem lehet nagy keres. Mivel ezt nem tudta teljesiteni, leszogezhetjuk, hogy fenti allitasa miszerint On szemelyesen eszlelte volna Agi mulasztasait, nem felel meg az igazsagnak.

"Ez az XY.majdnem olyan jó mint a GEA."
Ezt On nalam jobban tudja, hiszen XY nem en vagyok.
"Levelemet névvel,név nélkül felteheti ahová gondolja,a véleményemet mindíg vállalom,hiszen mint írtam,nincs klinikai múltam,nem ölték-ölhették ezt ki belõlem."
"(a doktor úr utólagos kérésére a nevét levettük és Dr. X Y -ra cseréltük)"

Vida ur, On az en szememben elveszitette a hitelet. Tudom, hogy ez Onnek mindegy, de nekem nem.
GEA


A saját pácienseim nevét tudom,a mindenkori munkahelyemre bekerülő többi hölgy nevét ,Isten bocsássa meg nekem, nem jegyzem meg.
Azonban ha tudnám a neveket,természetesen akkor sem adnám ki őket.
Ami a rágalmat illeti:nem rágalmaztam senkit,annyit írtam,hogy a doktornőnek híre-hamva nem volt sehol.Megjegyzem,különösebben nem is érdekelt,elég volt a beteggel foglalkozni.
Ha gondolja,kedves GEA ,lehet tovább lovagolni a szavakon.Nekem például a GEA egy német klímatechnikai céget jelent.Mindenesetre számomra furcsa egy nickname mögé bújva neveket, dátumokat,esetleg hajszínt,testsúlyt,vallási hovatartozást firtatni.De lelke rajta.
Most utoljára mondom el:nem Geréb Ágnes kolléganő ellen,nem az otthonszülés elve ellen ,nem Ön ellen ,kedves GEA beszélek és írok.Mindazt amit Dr.Geréb Ágnes képvisel a szülés kísérését,a lelki tényezők fontosságát,az emberközpontúságot illetően,abszolut elfogadom.De csak kórházi háttér árnyékában.Egyéb módon elfogadhatatlan számomra.Mert veszélyes.Veszélyes lehet.Akkor pedig késő.
Ami a harcot illeti,mégegyszer:az elmúlt évtizedekben megszokhattuk,hogy amit a hatalom diktál,az biztosan rossz,az ellen küzdeni kell,sikk volt ellenzékinek lenni.Bár ez mindíg sikk.Egyrészt a helyzet azóta változott.Másrészt,ha tetszik,ha nem, vannak betartandó szabályok.Nem ülök autóba egy üveg sör után,nem megyek kilencvennel a városban,még akkor sem,ha éppen a forgalmi helyzet miatt lehetne.Nem hivatkozom arra,hogy például az Egyesült Államok bizonyos államaiban lehet egy üveg sörrel vezetni.Nem megyek a kórházamba könnyű drogot fogyasztva,bár Hollandiában lehetne.
Nekem a nálunk levő szabályokat kell betartanom.A hivatásom során pedig a szakmám szabályait.Márpedig ezek szerint a tervezett otthonszülés orvos számára tiltott.Ez van.Ha egy szabályt megszegek,megszeghetek többet is,nincs vége.S végül azt hihetem,hogy én diktálok.Mindíg lesznek hozsannázók,az ember már csak ilyen.
Ez persze csak egy gondolatfolyam,nem vitaalap.
Valahogy a két rendszert( kórház és otthon ) kellene egybegyúrni,amitől már talán nem is vagyunk messze.Ez az álmom.

Tisztelettel:Dr.Vida Gábor
Névtelen
 


Kedves GEA!

Megértheti,hogy nem óhajtom olyan valakivel szemben a hitelemet védeni,aki saját nevét sem vállalja,amint ez már többeknek feltűnt e beszélgetéssorozat folyamán.Ugyanígy nem szándékozom visszakeresni semmilyen dátumot,akit a dolog érint,az tudja miről beszélek,hogy Ön mit gondol erről,az az Ön magánügye.Ellenben,mivel nyilvános fórumról van szó,semmilyen adat nem tartozik senkire.Szeretném ismételten felhívni a figyelmét,hogy egy szóval sem említettem,hogy személyesen észleltem volna Dr.Geréb Ágnes mulasztásait,hiszen ehhez részt kellene vegyek az otthonszülésben.Ha figyelmesebben olvasná soraimat,észrevette volna,hogy a kolléganő szakmai tevékenységét egy mondattal sem kifogásoltam,hiszen a szakmai viták ugyancsak nem erre a fórumra tartoznak.

Ami a továbbiakat illeti:Ön nem ismeri,nem ismerheti a történteknek azon okait,melyek csak rám tartoznak.A legteljesebb mértékben magánügy,amihez Önnek semmi köze.Ezt kérem tiszteletben tartani.
Rendkívül sajnálom,hogy ez a fórum,amely párbeszédnek indult,sok-sok megszívlelendő vélemény és tanulság leszűrését tette lehetővé, az Ön olvasatában személyeskedő,gyűlölködő hangnemű sárdobálássá fajult.Nem hiszem,hogy bármelyik megnyilvánulás,ami itt a fórumon elhangzott,joggal válthatta volna ki Önből ezt a hozzáállást.
Arra keressük a választ,hogy mi módon lehetne a kórházi szülés és otthonszülés előnyeit ötvözni,hátrányaikat kiküszöbölni (hiszen nyilvánvaló,mindkettő előnyökkel és hátrányokkal is bír ) azért,hogy a születés folyamata biztonságos,humánus és szeretetteljes legyen.
Félek,hogy az ilyen túlfűtött reakciók,mint az Öné,sokakat riasztanak el a véleményalkotástól,jelentősen elszegényítve így a fórum tartalmát.
A többiek biztosan megértik,hogy Ön felé ez az utolsó válaszom.Kérem béküljön meg Önmagával,és a világgal.
Tisztelettel:Dr.Vida Gábor
Névtelen
 


Nekem kezd úgy tünni ez a topik, hogy tulajdonképpen három ember vitatkozásáról szól, két orvoséról (nekem ugyan úgy nem mond semmit a Dr. Vida Gábor név sem, mint ahogyan a GEA).
Kedves doktorurak, bár GEA irásaira elég indulatosan reagálnak, én még mindig nem kaptam választ a feltett kérdéseimre.
Judit
 


Én nem látom GEA válaszait indulatosnak. Mindössze rámutat a doktor urak tévedéseire, és ők válaszolnak indulatosan, Geát vádolva ezzel. Hahaha. Kép Jó szórakozást. Bár nem értem, hogy "komoly" orvosok miért irogatnak egy ilyen topikba. Nincs más dolguk? Ezt az időt pl. szánhatnák arra, hogy több infot mondanak el a betegeiknek. Ugye Léda???
Száva
Névtelen
 


Kedves Léda!
"Nincs erre kapacitása az egészségügynek, akit érdekel utána tud nézni, akit meg nem, és hülye is hozzá, annak meg minek mondani? "

Ugye ezt te sem gondolod komolyan? Nem mindenkinek van biológus végzettsége és nem mindenki tudja hol nézzen utána. Ha nem ért hozzá, könnyen félreértelmezheti az olvasottakat. Szerintem a legjobb, ha az orvos korrektül tájékoztat. És aki meg hülye hozzá - szerinted - annak főleg szüksége van az információra.
Sajnos van olyan ismerősöm, akinek fogalma sem volt a jóslófájás, vajudás, kitolás közötti különbségről. Nem tudta mire figyeljen a terhessége alatt, el sem tudta képzelni, hogy mi történik a vajudás alatt. Csak azt tudta, hogy fáj. Sokkal könnyebb átadni magadat a folyamatnak, ha tudod, hogy mi történik. És nem harcolsz minden erőddel ellene. Van aki azt tartotta fontosnak, hogy a 24 órás vajudás alatt egy hangos sóhajtás nem hagyta el a száját. Büszke is volt rá a férje, hogy az ő kis felesége milyen fegyelmezett volt. Csak a baba nem akart megszületni.
Egy szó mint száz, szükség van a felvilágosításra!
És ha valakit a hemoglobin érdekel, akkor azt kell neki elmondani.
Papp doktort nem ismerem, biztos érdemei alapján került jelentős pozicióba.
De azt bizonyára te is tudod, hogy nem mindig a szaktudás alapján lép valaki feljebb a ranglétrán. Ezt nem Papp doktorra írtam, de azt túlzásnak tartom, hogy általánosságban valaki biztos okosat mond, mert valami jó magas polcon ül. Ez így nem igaz.
Azt hiszem én Vida doktor úrral értek egyet (ha jól emlékszem ő írta), hogy kórházban kell a háborítatlan szülés körülményeit megteremteni. Még sok munka van, sok orvosnak van szüksége egy kis szemléletváltásra, de szerencsére a várandós nők igénye sokat nyom a latba.
Feltenném mégegyszer a kérdésemet: mi indokolja hogy külön szobában vajudjanak és szüljenek az anyák? nomrál szülésnél

Üdvözlettel:
P.Éva
Névtelen
 


Kedves Csákány M. György,
A trendnek, amiröl ír, véleményem szerint az összehasonlítás szempontjából nincsen jelentösége, mert a levelemmel azt szerettem volna bemutatni, hogy a magyarországi otthonszülés bizonyos feltételek betartása mellett, lehet hasonlóan biztonságos és reális döntés, mint egy olyan országban otthon szülni, ahol ez egy minden szempontból elfogadott lehetöség, amivel a nök tizezrei élnek évröl évre.
Ha viszont érdekli Önt vagy másokat, tudok némi adalékot szolgáltatni az említett statisztikákhoz. Mégpedig paradox módon az Ön által említett szám nem azt sugallja, hogy lassan-lassan a hollandok is rájönnek, hogy a szülés medikalizációja az üdvözítő megoldás, hanem emögött a harminc évvel ezelötti helyzet hiányosságainak felismerése, és a szülészet elmúlt évtizedekben bekövetkezett reformja áll. Harminc évvel ezelött a nök kétharmada szült otthon, azonban ez volt az az idöszak, amikor a szülészet leginkább az orvosok kezében volt, mégpedig úgy, hogy az otthonszüléseket ekkor a korábbi gyakorlattól eltéröen nem bábák, hanem föleg háziorvosok vezették le. A háziorvos otthon a kórházhoz hasonló feltételeket próbált teremteni, infúziót adott, ha szükségesnek találta, gátmetszést végzett, stb. Ez azonban nem bizonyult szerencsés helyzetnek, a háziorvosoknak messze nem volt olyan szülészeti gyakorlatuk, mint a bábáknak vagy a kórházi szülészorvosoknak, és maguk a háziorvosok is úgy érezték, hogy az otthonszülések levezetése nem fér bele az idejükbe, hiszen a 10-15 órás vajúdás közben vár az egész klientúra. Ekkor kezdték el újra kiépiteni a független bábahálózatot, és mára kialakult az a gyakorlat, hogy alacsony rizikójú szülésnél nem orvos, hanem szakképzett bába van jelen, és lehetőség nyilik kórházban, ambulánssan bába kiséretében szülni. Az otthonszüléssel a nők egyharmada él, a kórházi bábák által levezetett szüléssel szintén ugyanennyi, és a nők egyharmada szül orvos jelenlétében - ezek azok a szülések, amelyek nem alacsony rizikójúak, tehát itt elengedhetetlen az orvosi felügyelet. Ez a szám azonban jelenleg stagnál, nem olvastam semmilyen prognózist arra vonatkozóan, hogy tovább csökkenne az otthonszülések száma, de természetes, hogy nem mindenki szeretne, vagy teheti meg, hogy otthonában szüljön. Vagyis a hollandok a szülészet medikalizációját csak a patológiás esetekben, amikkel Ön foglalkozik, tekintik szerencsésnek, minden más esetben csatlakoznak az Egészségügyi Világszervezet ajánlásához és a szülést egy természetes élettani eseménynek fogják fel, amihez nincs szükség orvosi asszisztenciára. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy ez igy sokkal olcsóbb, és a kórházi ágyak száma nem csak a szülészeteken rendkivül alacsony.

Kedves Judit,
teljesen igazad van azt illetöen, hogy három ember dominálja a beszélgetést, és minden olyan információ, érv az otthonszülés mellett és ellen, amik nem indulatosan, személyeskedö hangnemben hangzanak el, elsikkadnak. Ez sajnálatos, és ettöl az egész értelmetlenné is válik. Személy szerint éppen azért irtam le saját tapasztalataimat, mert ugy éreztem ez érdemben hozzáadhat ahhoz az állásponthoz, amit én képviselek, mégpedig azt, hogy Magyarországon is biztonságos lehet az otthonszülés azok számára, akik igy szeretnének szülni, amennyiben az ö konkrét esetükben ehhez megvannak a megfelelö körülmények. Sajnálnám, ha ezekre az érvekre azért nem lenne válasz, mert nem elég indulatosan irtam öket le.
Juta
Névtelen
 


Kedves Éva, Judit
Sokan vitattátok a következő állításomat:
"Nincs erre kapacitása az egészségügynek, akit érdekel utána tud nézni, akit meg nem, és hülye is hozzá, annak meg minek mondani? "
Akit igazán érdekel, mindennek utánna tud nézni, nem egy könyv foglalkozik pl. a szülés leírásával, ilyen kiskönyvet mindenki kap is terhesgondozáson, olvasni meg gondolom mindenki tud. Egy kis utánnaolvasás után pedig már tud kérdezni, és tudja mi nem világos. Képzeljétek el a szitut, hogy v.ki megkérdezi a nőgyógyászától: Most mire számíthatok a terhesség és a szülés alatt. (pl. aki nem olvas hozzá) Vagy ellenkező esetben más kérdés hangzik el, pl. Önnél, a kórházban.. milyen lehetőségek vannak a szülés pózának megválasztására... Ez csak egy példa, az elsőnél akár 5-6 órát dumálhatna az orvos, és a szó elszáll, nem mindenki jegyez meg sok infót.... Na erről ennyi, gondolom aki akarja érti miről beszélek.
A nem szülést illető infókról legalább 3-4 könyv van, amit én ismerek, ha nincs pénze, ami rá vonatkozik el tudja olvasni könyvtárban, könyvesboltban...
Sok ember agyában egyébként olyan téveszmék élnek, hogy 20 orvos 10-10 órás beszéde is kevés lenne az eloszlatásukra. (Ezt nem sértésnek szántam)
A beteget állapotáról persze mindig inormálni kell, a killátásairól, és a kezelés módjairól, ezt nem vitatom.
léda (léda)
 


Kedves Mindenki!
Ismétlés a tudás anyja alapon ismétlem magam.

"Három vak ember találkozik egy elefánttal. Megtapogatják, az egyik az ormányát, a másik a lábát, a harmadik a farkát. Majd tovább mennek. Később valakinek elmesélik, milyen is az elefánt. -Az elefánt egy hosszú tömlő - mondja az első. - Dehogy, egy vastag oszlop - így a második.
- Hogyisne, egy hosszú ostor - teszi hozzá a harmadik.
Mindegyik bizonygatja a saját igazát, veszekednek, végül hajba kapnak, ütik-verik egymást. De az elefánt lényegéről semivel se tudnak többet ezek után se.
Miért is? Mert arról egyik se volt hajlandó tudomást venni, hogy vak, így mindegyikük tapasztalatát összeadva lett volna csak esélyük az igazság kiderítésére."

Megnéztem néhány otthon szülős honlapot. Nekem tetszettek. Kicsit irigykedtem is.

Jó elefánt tapogatást (bocs, ha vkinek sértő)!
Edóka
Edóka
 


Edóka Nagyon igazad van.
Tudjátok, ha lenne egy hely, központ, ahol minden alternatív szülési irányzat képviselné magát, a szükséges feltételekkel, műszeres, műtős, orvosi háttérrel (helyszíni), és hangulatos berendezéssel, minden oké lenne, csak ne kórháznak hívják, ne születésháznak, hanem pl. Alternatív Születés Központ. Sokan nem ágálnának. (A névben ne legyen olyan szó, hogy kórház, intézet....)
Nekem egyébként az otthonszüléssel nem lenne problémás, én nem szülnék otthon, DE azért nem, mert majdnem az összes eddig hallot véleményből nem a dolog meghittsége sütött, hanem a kórház, és az egész egészségügy elleni ellenszenv süt, és azok a fene nagy összehasonlíthatatlan statisztikák.
Ha valaki magát az élményt mesélné el... sokkal jobban hatna a dolog.
Valahogy az egész egy harccá változott, és a lényeget már mindenki elfelejtette, miért is harcolnak, csak az a lényeg, hogy le kell mindenkit hengerelni, a harc hevében már semmi se számít.. Nem ez a mondanivalója, az értelme az egésznek.
Megint elolvastam a petíciót, csak egy kérdésem van. Pl. joga van v.kinek otthon szülni, ha a legközelebbi kórház gyorsan is kb. 30 percre van, rosszak a lakáskörülmények... Joga van, lehet, hogy problémamentes a terhesség, és szülhet otthon. És, ha gond van? Vannak ilyen helyek az országban, és nem is kevés helyen. Tudjátok joga sok mindenhez van az embernek, csak lehetősége nincs rá sokszor, mármint ha reálisan értékel valakiKép
Bocs, hogy hosszúra sikerült, és nem akartam személyeskedni.
léda (léda)
 


Talán kezdünk visszakanyarodni az eredeti témához: már egyre több dolgot lehet megtudni az érdi születésházról.
Amit eddig nem mondtam: egyáltalán nem a szülés misztikus élményét akartam megtapasztalni, egyszerűen ezt a módszert tartottam megfelelőnek.

(Kedves Léda! Elolvastad amit Neked címeztem, vagy kimaradt? Kép )

Ilon
Névtelen
 


Kedves Mindenki!

En is szivesebben meselnek a szemelyes elmenyeimrol, de meg kell ertenetek, hogy ebben a kozegben nem sok kedvem van hozza. Az otthoni szules bensoseges, szemelyes elmeny (a szules szerintem altalaban ilyen, azert nem mentem kozintezmenybe vele), mint a szeretkezes. Ugye azt ti sem meselitek el arctalan idegeneknek? De aki tenyleg kivancsi ra es adja az arcat a kerdeseihez, ellenveteseihez, erveihez, azzal szivesen talalkozom mondjuk most csutortokon 17h a Kicsi@Vilag teazoban (Madach utca). Remelem, a tobbi otthon szult topictars is csatlakozik. Kerem, jelezzetek, hogy van-e erre igenyetek.
GEA
Névtelen
 


Sziasztok!
Juta, örültem a hozzászólásodnak. Én otthon szültem, és erről írtam is már egy hozzászólásomban, de nem érkezett rá reakció. Egy másik hozzászólásom is volt, amelyre a Száva által is említett egyetlen reakció az volt, hogy indulatosnak, és tudatlannak tituláltak. Erre már nem tartottam méltónak sem, hogy reagáljak. Mivel három gyerek mellet vagyok itthon, és mellette dolgozok, tanulok, ritkán van időm hozzászólni. Az eddigi hozzászólások miatt nem is nagyon volt kedvem. A szüléseim élményét nem szeretném leírni ebbe a topikba, de magánba szívesen. Viszont írnék mégis benyomásokról, a velem történtekről, hogy jobban körbejárhassuk azt az elefántot.Kép Én úgy gondolom, hogy felelősen döntöttem az otthon szülés mellett. Nagyon sok orvos és nőgyógyász ismerősöm van, valamint sikerrel tanulmányoztam a hazai tankönyveket, de melléjük elolvastam a másik oldal véleményét is. Továbbra sem mondom, hogy szüljön mindenki otthon. De nekem ez volt a legjobb. Miért? Még mielőtt a baba gondolata felmerült volna előttem, a szülészeti osztályokon szerzett tapasztalataim megrázó élmények voltak számomra. Sokáig nem is akartam gyereket, mert úgy gondoltam, hogy én ezt nem hagynám magammal végig csinálni. Hogy ez mitől függ, hogy ki hogyan reagál ilyen helyzetekben, ki az aki elfogadja, sőt biztonságban is érzi magát, és ki az akit ez inkább pánikkal tölt el, sok mindentől függ. Családi neveléstől, környezeti hatásoktól. Bővebben pszichológia tankönyvekben van kifejtve, ezért nem részletezem. Amikor kiderült, hogy várandós vagyok, felkerestem a helyi rendelőben egy nőgyógyászt, hogy megtudjam, hogyan kapok kiskönyvet, stb. Bementem és szerettem volna feltenni a kérdéseimet. Az orvos azzal fogadott, hogy ordibálva visszazavart, hogy vegyem le a bugyimat. Meglepetésére ezt nem tettem, hanem leültem, és elmondtam, hogy miért jöttem, és hogy választott orvost szeretnék, akinél szülök, és nem szeretném, ha megvizsgálna, csak felvilágosításért jöttem. Nem adott infót, közölte, hogy nem ad könyvet, csak ha megvizsgálhat, és nem küldött el vizelet vizsgálatra, pedig utána megtudtam, annak az eredménye alapján kaphattam volna könyvet. Mindezt minősíthetetlen stílusban. Akkor még "kislány " voltam, ezért kijöttem, remegve, majdnem sírva. Ma már nem hagynám annyiban a dolgot. Ez után, még sok nőgyógyászt végigjártam, hogy kinél szüljek. Mondanom sem kell, hogy kultúráltabban ugyan, de elkerekedett a szemük, amikor közöltem, hogy ne vizsgáljanak meg, hanem előbb szeretnék többet tudni arról, hogy hogyan vezet szüléseket, és mennyire tudja elfogadni a kéréseimet, és csak ennek függvényében választom. Volt aki már az elsö percekben kiesett, volt aki csak amikor a kívánságaimra került a sor. Közben felkerestem az Alternatal alapítványt is. Jártam a tanfolyamra, de nem döntöttem még végleg mellettük. Onnan ajánlotta egy szülésznő a MÁV kórházat. Találtam is egy orvost, aki mindenre bőszen bólogatott, amit elmondtam neki. Már az AFP-nél azért gyanakodtam, mert kérdéseimre nem válaszolt egyenesen. Azért kitartottam. Volt még egy bibi, amikor ctg-re küldött. Ultrahangos készülékekkel foglalkoztam évekig, így mondtam neki, hogy nem vagyok benne biztos, hogy nem árt-e a babának. Erre a buta kismama megnyugtatására közölte, hogy a CTG nem ultrahang!!! Nocsak. Ez a kimerítő válasz nálam nem jött be, bár látszott, hogy csípőből ezt szokta válaszolni a nagy ritkán kételkedő, túlolvasott anyukáknak. Ekkor ismét feltettem még egy két kérdést a szülésről, mikor is közölte, hogy lehet minden pózban szülni, de lehet, hogy az utolsó vizsgálatnál már azt fogja mondani, hogy nem érdemes leszállni az ágyról, amíg megszületik a baba. No, ekkor azután elég volt.
Számomra nem is az otthonszülés a lényeg, hanem a háborítatlan szülés. Ez az, amit Ági számomra nyújtani tudott. Benne megbízom, tudom, hogy nem avatkozik közbe fölöslegesen, és ha valamit mond, hogy kell, akkor tényleg kell. Ugyanakkor mégis rámbízza a döntést. Ha más orvosok is kísérnének otthon szülést, mint ahogy teszik, egynél jártam is, nem biztos, hogy mernék náluk szülni. Akinél jártam, a vele való beszélgetés arról győzött meg, hogy bizony beavatkozik sokszor.
El tudnék fogadni háborítatlan szülést intézményen belül, de pillanatnyilag a kórházi orvosokat sok szabály köti, amik ezt megnehezítik. No meg tényleg, személyisége miatt nem is mindenki alkalmas rá.
Számomra a lelki történések nagyon fontosak. (Hogy nem csak számomra, azt bizonyítják C. Molnár Emma Az anyaság pszichológiája c. könyvében leírt esetek is, ahol egy kis lelki gondozással meg lehetett előzni császárt is. Tudom, hogy nem mindig ez az oka, de legalább akkor, amikor emiatt kellene.)Tudom, hogy az, hogy biztonságban éreztem magam, megkönnyítette a szülést. És az is tény, hogy az anyaságot, a gyermek elfogadását, számomra megkönnyítette, hogy nem vették el tőlem a születése után. Még most is látom magam előtt, ahogy néztek rám, miután megszülettek. Számomra fontos volt, hogy ne fürdessék meg, mert a magzatmáz felszívódik, és nagyon szép volt a bőrük tőle. Fontos volt, hogy kezdettől fogva én láthassam el. Azt tudni kell, hogy otthon szülések után az anyukák elég fittek. Nálam csak annyi volt, hogy aludtam egyet, és reggel "csak" annyi volt a különbség, hogy kinnt volt a baba. Kép A harmadik szülés után, másnap kinnt teregettem a lepedőt. Mert jólesett kinnt a mozgás, és szeretek teregetni, nehogy valaki úgy gondolja, hogy azért mert nagytakarítani kellett volna a szülés miatt. Három szülés után egyszer sem kellett semmit takarítani, mindössze lepedőt mosni, de azt is azért, mert a szárnyasbetét arrébb repült.Kép De el tudom fogadni, hogy van aki úgy érzi, hogy szüksége van a kórházi személyzetre az első napokban. Én "belehaltam" volna egy picit lelkileg, ha elvették volna tőlem a babámat akár csak egy percre is. És emiatt őt is a közelségem nyugtatta meg leginkább, de az nagyon. Kép
Ja, és a szülés során, a lepény nem jött túl gyorsan. Ági ekkor mondta, hogy megmasszírozza a hasam. Én pedig mondtam, hogy érzem, ha felállhatnék (ültem a kádban), akkor kijönne a lepény. És ő ezt komolyan vette, segítettek kimászni, és pár perc alatt ki is csusszant a lepény. A többieknél is így volt, akkor már tudtam, hogy nekem akkor jön a lepény, ha felállok. Ebbe bele sem gondolok, hogy ez kórházban hogyan zajlott volna.
A harmadik babámmal, lassú szülésem volt. Nem túl erős fájásokkal. Közben leállt úgy is, hogy aludtam is egyet. (Sok kórházban ilyenkor szoktak oxitocint adni, ha addig nem) Amikor felébredtem, beindult a szülés és egy óra múlva a kezemben volt a baba. Ági végig a háttérben volt. Tudtam, hogy van, de nem zavart. Tudta, hogy én azt szeretem, ha elvonulhatok, és szólok, ha kell valami. Persze mindenkit más nyugtat meg, és ezt is figyelembe veszik. Ági az utolsó szülésem miatt egy számára fontos konferenciára nem ment el, pedig megérkezett a váltása. De remekül megérezte, hogy szükségem van rá. A második babámnál pedig később ment szabadságra egy nappal.
Második babánál találtam egy viszonylag jó orvost háttér orvosnak, de ő is közölte, hogy a szabadságáról nem fog bejönni a szülésem miatt. A lombikos miatt igen, mert azzal sokat foglalkozott és több százezret hagyott már nála. Nem értek vele egyet, de tetszett a nyíltsága, ezért továbbra is őt választtam háttér orvosomnak.
No, de most ennyit. Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikeredett, bár valahol erről kellene szólnia ennek a topiknak, nem?
Üdv,
Liesel
liesel (liesel)
 


Judit:

Ezt irtad:
"nekem ugyan úgy nem mond semmit a Dr. Vida Gábor név sem"
Akkor javaslom felkeresni a Kútvölgyi kórházról szóló topicot. Ott sok mindent megtudhatsz róla. De ha az megeröltetönek tünik, akkor az Alternatal honlapján is találsz róla infokat.

Ellenben GEA-ról még nem olvastam.

Száva:

Ezt irtad:
"Bár nem értem, hogy "komoly" orvosok miért irogatnak egy ilyen topikba. Nincs más dolguk? Ezt az időt pl. szánhatnák arra, hogy több infot mondanak el a betegeiknek. "

Miért? MErt talán úgy érzik, hoyg egyre fontosab fórum az Internet. MErt úgy érzik, hogy ezáltal még több növel tudják megismertetni a saját álláspontjukat.
Mert lehet, hogy te vagy én irunk, de nagyon sokan csak olvassák a hozzászólásokat.
MErt ez is az információátadás egyik formája.

Piglet
Piglet
 


Kedves névhiányolók!
Szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy ez egy internetes fórum, aholis az egész világon elterjedt módon mindenki a nickjét használja. Ill. ha valaki a teljes nevét, akkor jó, de nem kötelező. Foeleg, mivel a teljes név, e-mail cím, lakcím, bankszámlaszám stb. megadása esetleg visszaélésekre ad alkalmat, mivel mint tudjuk bárki olvashatja a fórumokat. Ha valaki teljes névvel szeretné megismerni az ismeretlen Gea-t pl. akkor menjen el a születésházba, vagy beszéljen vele meg más helyszínt. Írásaiból úgy vettem ki, hogy ez lehetséges.
Ja, és még valami nyomja a bögyöm. Sokan beszélnek az otthon szülők erőszakosságáról, kirekesztő voltáról. No, kérdem én, hány kórházi topikba írogatnak otthon szültek, hogy agitáljanak az otthonszülés mellett, és ijesztegessék a kórházi topikot olvasókat a kórházban történő beavatkozások veszélyeivel, a szülés során fellépő komplikációk okaként??? Viszont ebbe a topikba rögtön mindenki úgy érezte, hogy joga van tanácsokat osztogatni, kioktatni, a legrosszabb esetekben felelőtlennek nevezni azokat, akik otthon szültek. Valamint elhangzott a következő is: "aki az otthon szülést választja, annak valamilyen szinten a társadalomba való beilleszkedésével van problémája." Nováky Rita szülészoé.(Erről jut eszembe egy hasonlat: Számillió légy nem tévedhet! Emberek, együnk sz@rt!) Továbbá szerinte, a kórházat és oet, mint nehezebb lelki megpróbáltatást el kellene viselnie mindenkinek. Miért? Inkább ne legyen lelki megpróbáltatás kórházban szülni, és akkor nem lesz gond. Nem vagyok otthon szülos, de ezt nem igaz, hogy más nem látja, hogy itt valami nem stimmel evvel a topikkal, ezzel az üggyel kapcsolatban. Miért érzik sokan, hogy meg kell védeniük az otthon szüloeket saját maguktól? Csak nem lelkiismeret furdalásuk van amiatt, hogy kórházban szültek? Hogy jobb is lehetett volna? És így hárítanak, legjobb védekezés a támadás alapon. Az otthon szüloek miért nem teszik?
Ugyanakkor az sem jó, hogy Hollandiában nem támogatja a kórházban szülést az állam. És aki csak ott érzi magát biztonságban?
No, hogy csatlakozzak Edokához, további jó elefánt tapogatást.
Száva
Száva
 


Kedves Judit!
Igyekszem röviden, mert úgy látom nem nézi jó szemmel az illetéktelen (orvosi) beavatkozást a vitában sem.
Ambuláns szülés: szülés kórházban majd azonnal haza? (ha jól értettem) Több helyen elkezdték, majd a gyermekgyógyászok tiltakozására megszüntették. Mi történt: az adott területen a gyermekek közel egy harmadát (!) vitték vissza a szülõk, kiszáradva, lázasan(kiszáradás) és néhány olyan sárgaság is volt, ami maradandó szellemi károsodát okozott. Részeleteket nem tudok. Ennek alapján a Gyermekorvos SZakmai Kollégium és nyomában a Szülészeti is nem javasolta a "korai hazaadást". Tudomásom szerint (nálunk is) erre mégis van mód, csak nem nyakló nélkül. (IQ)
Más:
Tehát a jogi körülményekrõl (nem vagyok jogász csak utána néztem). Az orvos Magyarországon közalkalmazott. Szerzõdése van egy munkahellyel, ez a szerzõdés arra szól, hogy a munkahelyén dolgozhat. Máshol nem (csak elsõsegély nyújtási kötelezettsége van). Eszerint nem vezethet otthonszülést (ez a szakkifejezés, ebbe most ne kössünk bele) .
Ehhez külön engedélyt kell kérni, pl. ugy hogy vállalkozó, egészségügyi BT, Kft -je van . Ilyenkor az Állami Népegészségügyi és tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSz) adhat ki engedélyt. Az igazság az, hogy nem kell engedélyt kérni otthonszülésre, ehhez elég egy ÁNTSz engedély, hogy szakmai munkát végezhet, ebben a szülés is benne van. Az engedélyhez ugyanis a szakképesítést kell igazolni, továbbá, felelõsség biztosítást kell felmutatni, valamint a telephelynek is kell az ÁNTSz engedély (rendelõ stb). Az elsõ probléma az, hogy köt-e biztosító felelõsség biztosítást otthonszülésre (ezt nem tudom), ha nem köt akkor nem lehet ilyen tevékenységet végezni. Fentiekre bába nem kaphat engedélyt, úgy hogy bába egyedül - orvosi felügyelet nélkül nem tevékenykedhet, minden amit tesz az orvos felelõs, aki egyébként hivatalból ezért nem is bízhatja meg.
Azaz az ÁNTSZ nem vizsgálja a lakáskörülményeket, ami azért érdekes, mert az intézetekben úgynevezett minimum feltételeknek kell megfelelni…..
Továbbá engedély kell a szakfelügyelõ fõorvostól is. Az engedélyt akkor adja ki, ha
1. A szakképesítést igazolást nyert
2. az ÁNTSZ engedély megvan
3. felelõsségbiztosítás rendben
4. náhány egyéb, speciális dolog is rendezett pl. veszélyes hulladék elszállítás megoldott (véres, széklettel szennyezett anyagokat ennek számítanak)
Ezen hivatalos papirok nélkül a tevékenység illegális. Lehet természetesn szülést vezetni így is, mint ahogy lehet százhusszal száguldozni a városban, csak a KRESZ tiltja. Épen ezen feltételek hiánya miatt jelentette fel az V.ker. ÁNTSz dr.Geréb Ágnest. Idézem(Népszabadság X.6. szombat): „1998-ban a Belváros területén…. egészségügyi szolgáltatás nyújtására jogosító müködési engedély nélkül, a szülõ nõk lakásán elöre tervezetten kisért szüléseket." Vitahatatlan, hogy hivatalosan volt jelen, mert különben nem tanusíthatta volna a szüléseket az „Élveszületési Lap'"-on (ld. GEA korábbi informácioit ugyanezen a topicon.)
Van még néhány „tisztán" jogi probléma: a már tárgyalt AntiD kérdés mellett, van még olyan életmentõ gyógyszer, melynek a szülésnél jelen kell lenni, és csak fekvõbeteg osztályon adható. Lehet, hohy ez „Ági"-nál van, de akkor illegális. (törvénytelen)

Minderre lehet azt a választ adni, hogy kért engedélyt, de nem kapott, ez nyilván igaz is, de a tény az, hogy nem volt (nincs) engedélye. Hiába tudok autót vezetni, csak akkor vezethetek, ha jogosítványom van (ez még akkor is így van, ha nem tudok autót vezetni, de jogosítvánnyal ekkor is vezethetek) Ez a TÖRVÉNY.
Természetesen a törvények megváltoztathatók.
dr.Csákány
 


Kedves hozzászólók!

Számomra roppant szimpatikus Liesel hozzászólása, aki szintén az otthonszülést választotta, mégis úgy írja le érveit, hogy saját történetét meséli el, nem pedig sárral dobálózik és másokat döngöl a földbe (lsd. Száva).
Ugyanakkor szintén szimpatikus a mód, ahogy a két doktor válaszol az indulatoktól egyáltalán nem mentes, sokszor sértő hangú hozzászólásokra. Én a helyükben már rég itthagytam volna ezt a topikot. Ki szereti, ha folyton sértegetik?

Az tény, hogy ez a topic a születésházról szól. Amikor elöször idelátogattam, azt gondoltam (feltételezem, sokan így vannak vele), hogy magáról az intézményröl ill. annak munkájáról, az ottdolgozók tevékenységéröl szól. Egy kicsit csalódtam, de ugyanakkor nagyon érdekesnek is találom ezt a harcot.

Én kórházban szültem, méghozzá egy rosszul felszerelt, vidéki kórházban, ahol ,,csak" a személyzet emberségére számíthattam. A kisfiamat légzési nehézségek miatt Pestre szállíották, mert itt nálunk nincsen PIC. Tehát a körülmények majdnem olyanok, mintha otthon szültem volna. De én az orvosomban és a szülésznömben is megtaláltam azt a pluszt, ami elviselhetövé és BENSÖSÉGESSÉ tette a szülést. Sokat tudok az otthon szülésről, egy kedves barátnöm 3 gyerekét szülte otthon, mert ö így érezte biztonságban magát. Én meg a kórházban. De sosem neveztük egymást felelötlennek emiatt, és nem is próbáltuk meg a saját igazunkról meggyözni a másikat. Ez úgyis LEHETETLEN. Ennek a topicnak is sokkal inkább a TÁJÉKOZTATÁSRÓL kéne szólni a születésház részéröl, mint a harcról a két tábor között. Holott a cél ugyanaz: világra hozni gyermekünket a SZÁMUNKRA legbiztonságosabb módon.

Doktor urak, remélem, nem pártolnak el a Bababnettöl, továbbra is elmondják érveiket, és segítenek a bizonytalankodó kismamáknak.
Kedves GEA, Öntöl is ugyanezt kérem: dönteni segítsen, ne elrettentsen!

Jamina
Jamina
 


Piglet!

Bocsi, de én nagyon béna vagyok. Szerettem volna többet megtudni Vida doktorról. Nem csak az itteni véleménye miatt, hanem többen ajánlották már nekem. Tetszett a Kútvölgyis topik, hogy volt aki a saját orvosát cserélte fel vele.
De az Alternatalon belül nem találtam Őt meg.
Kérlek segíts!

Köszi
Trixi
Trixi
 


Kedves Csákány György, köszönöm az információt, valami ilyesmire voltam kiváncsi, hogyan gondolkodnak erről a részéről a dolognak Önök, akik magukat orvosként felvállalva vesznek részt a topikban.
Én csak azt akartam felvetni, sajnos a kórházi körülmények sem túl ideálisak az első napokra (nem mindenkinek van lehetősége megfizetni a külön szobát), ha már a lakáskörülmények megvitatásra kerültek, és bár ez csak saját vélemény (hangsúlyozom), megfelelő orvosi, védőnői háttérrel (finanszirozva az OEP által) nem következnének be az Ön által említett esetek.

Piglet, kösz az infót, nekem ettől függetlenül ugyanannyira ismeretlen marad, mint Te, vagy bárki más innen. És attól, hogy valaki orvos, itt ebben a topikban ugyanolyan hozzászóló, mint bárki más.
Judit
 


Trixi:

Vida dokiról csak annyi van a www.szules.hu-n, hogy volt egy levelezésük Geréb Ágnessel. ÉS ott olvastam. ÉS az alapján is szimpatikus volt. De ez magánvélemény:-))) Személyesen nem ismerem.

Piglet
Piglet
 


Léda!
Örülök a szelídülésednek. Szerintem eddig is így gondoltad vhogy, de az "erőszak erőszakot szül" érvényesült, mk. tábor harcos hozzáállása miatt.
Tudod, az én otthon szülős barátnőmből egyébként is csupa pozitív dolog árad, soha nem a harcosság, így nekem más volt az élményem, mint neked az ismerőseiddel.
GEA! Nekem tetszik a találkozás ötlete, nem tudom, van-e aki még reagál rá. Bár azt hiszem, pont mi nemigen fogunk vitatkozni, ismerkedésnak viszont tök jó lenne. Ha a négyesfogatomat sikerül elpasszolnom, elmennék. Addig méd jelezzetek, hogy alakul a résztvevők listája.
Kedves Liesel! Te ott tudnál lenni?
Igencsak szeretnék veled beszélni több okból is.

Edóka
Edóka
 


Úgy látszik, túl finomkodó voltam ezzel a "benyomásom az volt, hogy aki az otthonszülést választotta, az egyfajta misztikumot (a megszületés misztikumát) akarta a lehetõ legteljesebb mértékben átélni (ha kell, vérben és mocsokban), és úgy érezte, hogy a hagyományos kórházi
keretek ezt nem tették volna lehetõvé." A benyomásomat írtam le, azt, hogy ezek a nõk komolyan akarták venni találkozásukat a gyermekükkel. Igaz, azóta találkoztam egy harmadik otthonszülõvel is, aki táltosokról, meg sámántáncról és effajta érdekes összefüggésekrõl beszélt nekem a szülésével kapcsolatban, na õ egy kicsit elbizonytalanított, hogy akkor most mi is a motiváció, mert ez már nekem túl transzcendes volt. Most már tudom, hogy én magam is misztifikáltam benyomásaimmal az egész otthonszülést, hiszen mint Ilon írta, az például számára egyszerûen módszer volt. Így már sokkal földközelibb a dolog. Igaz, pillanatnyilag csak illegálisan lehet levezetni. Mellesleg: a szombati (okt.6) Népszabadság Hétvége mellékletében van egy cikk , lényegében Geréb doktornõ eltiltásával a központban. Amin egy kicsit bepöccent az agyam (pedig a táltosos élmény óta kissé tartózkodó vagyok...), az az volt, hogy az egyik megszólított doktor nyugtatgatta a riportert, hogy tudomása szerint otthonszülõ nõ ellen még nem indult eljárás. Még szerencse... Az abortusz legális, de ha otthon szülsz, akkor esetleg hamarosan megbüntetnek érte? A magzatelhajtás OK, a gyereked kórháztól távol való világrahozatala meg nem OK?
verbatim
verbatim
 


Kedves Piglet!

Kérlek mondj valamit arról, amit kérdeztem: miért kirekesztő a Petició? Kép

Kedves Léda!

Tőled is újra megkérdeném, hogy olvastad-e, amit Neked cimeztem (csak kiváncsi vagyok, hogy eljutott-e hozzád), vagy annyira haragszol rám, hogy nem válaszolsz? Kép

Kedves dr. Csákány M. György!

Eddig nem akartam megirni, de engem is bántott, hogy korábban csacskaságnak nyilvánitotta a véleményemet. Különben tényleg viszonylag kedvesen irnak Vida dr. úrral együtt. GEA-t pedig a stilusa alapján megismertem, ilyen: kicsit szenvedélyes, amikor ez a téma szóba kerül.
Szeretném, ha továbbra is Edóka maradna a "hangulatfelelős", szerintem őt mindketten elfogadjuk. Kép
(Én azért, mert ő is mindkét oldal érveit megvizsgálva döntött.)

Ilon
Kép

U. i.: Igaz, hogy csak akkor vezethetek, ha jogositványom van, de ahhoz, hogy legyen, legtöbbször nem elég vezetni tudni - csúszópénz vagy ismeretség kell! Lehet, hogy az otthonszülésnél is valami ilyesmi hiányzik?
(Persze egy erőszak-szervezetet nehéz lefizetni, pl. az ANTSz annyi teljesithetetlen feltételt szabhat, amennyit csak akar - csak ugy, mint eddig.)

Ilon
Névtelen
 


Ilon!

Képzeld, van jogsim, csúszópénz nélkül. Ha ez neked nem sikerült, inkább ne menj közforgalomba.
Ez kikívánkozott belõlem.

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Verbatim! Még egyszer: itt nem lelki ügyekről van szó: törvényekröl! Nem muszáj egyetérteni velük, meg lehet változtatni, de amig fenállnak addig érvényesek.
Egyébként bárki javasolhat törvénymódosítást a képviselöjén keresztül.....(mert ez is törvény)
dr.Csákány
 


Juta! A szülés medikalizációja egy nagyon találó kifejezés, valóban a 70-es évektől következett be, elsősorban az ultrahangvizsgálatok jelentettek nagy változást. Mindenkinek joga van másként értékelni ugyanazt az adatot. Én ugy látom, hogy a csökkenés oka a biztonságra való törekvés általában. 96utáni adatom nincs, örülnék ujabb adatoknak.
Edóka! A szürövizsgálatok a terhesség alatt benyomásom szerint mind a magzatról szólnak, természetes azonban az, hogy döntést csak az anya hozhat. Ugyanis ha magzati betegséget találnak (pl. Down) akkor is dönthet ugy az anya, hogy szül, és felneveli a beteg ujszülöttet (pl. Anglában erre külön segitséget is kap). Akkor is dönthet ugy az anya, hogy nem engedi megszakitani a terhességét, ha az ő életét vagy egészségét fenyegető betegséget találnak a terhességi vizsgálatok során. De ez is magzatról (is) szól.
Van egy érdekes szemléletü kongresszus sorozat 1984 óta (akkor volt igazán érdekes) aminek a címe: "A fetus as a patient" (a magzat mint páciens), alapgondolata, hogy ugy dolgozzunk, hogy két páciensünk van: az anya és a magzat.
dr.Csákány
 


Kedves Gyuri!
"Van egy érdekes szemléletü kongresszus sorozat 1984 óta (akkor volt igazán érdekes) aminek a címe: "A fetus as a patient" (a magzat mint páciens), alapgondolata, hogy ugy dolgozzunk, hogy két páciensünk van: az anya és a magzat."
És az egyik pácienst meg szabad ölni, a másikat nem?
Bocs, ismerem a törvényeket, de ez főleg Tőled nagyon szíven ütött. A főleg Tőledet úgy értem, mint nőgyógyász. Ha esetleg azon kevesek közé tartoznál, aki nem végez abortuszt, akkor tárgytalan.
Szerintem értetted, miért írtam, hogy néhány szűrővizsgálat az anyának szól.
Mert a magzaton mit se változat a felismerés, hogy Downos pl. Esetleg az anya elhatározásán változtat. UH kicsit más, mint írtam, pl. nyilván gyakoribbak lesznek a magzatkori műtétek stb. Ez nem is a topik témája.
Ilon!
Ez a "hangulatfelelősség" önkinevezés volt, de ha tényleg óhajtjátok, lehetek.
Csütörtökön szándékomban áll elmenni beszélgetni, ha ez befolyásol vkit az eljövetelben pro v. kontra. Ha kontra, írja meg és inkább maradok!
Szeretném tudni, kik szándékoznak még eljönni.

Edóka
Edóka
 


Kedves Szerkesztő!
Köszönet!
Már alig győztem végiglapozni a topikot. Épp ma akartam írni az archiválás ügyében.
Edóka
Edóka
 


Edóka! Borzalmas kérdést tettél fel, de mivel öszinteséget fogadtam most is öszinte leszek.
A terhességmegszakítás olyan tevékenység, melyet a társadalom (jelentös többséggel) az orvosra kényszerített! Ez NEM ORVOSI MUNKA, ellenkezik mindennel, ami az orvosi tevékenység lényegéhez tartozik (azaz az emberi élet, az egyszeri és megismétehetlen emberi élet védelme). Mivel azonban VALAKINEK MEG KELL CSINÁLNI, mert törvény kötelezi erre az orvost, hát én megcsinálom. A legnagyobb orvosi kudarcomnak azt tartom, ha egy betegem nem kivánt terhes lesz, de a társadalmi elvárásnak eleget teszek. Ugyanekkor igyekszem lebeszélni az asszonyokat erröl, minden évben van egy-két sikeres esetem, és erre büszke is vagyok. Másrészt mindig megkérdezem, mi az igazi ok, és néha nagyon sajnálom a helyzetüket (pl. brutális férj, hülye szülök, félrelépés stb)

Ebben a kontexusban nem tudom tisztelni azokat, aki nem csinálják, mert helyettük más megcsinálja, pl. ha egy betegük nem kiván terhes lesz, megkérnek valakit, hogy csinálják meg. Mi ebben a tiszteletre méltó? De az sem megoldás, ha nem nyujtanak segítséget annak aki (részben talán az ö hibájukból is) nem kívánt módon terhes lesz. Az orvosnak minden helyzetben a beteg kérésének és fennálló törvényeknek megfelelő módon kell segítséget nyujtania. Ezért nem vetem el eleve az otthonszülést sem, csak nem támogatom, mert a véleményem az, és ezt el is mondom, hogy nem tartom elég biztonságosnak.

Lehet szidni.
dr.Csákány
 


A mai nap története
A kora délutáni órákban egy fiatal szülőpár érkezett kísérettel (dula!?) egy budapesti kórház szülészetére. A nevet nem tartom fontosnak, hiszen bármelyik kórház lehetne. Állítólag ez volt a legközelebb. A fiatal asszony helyett a párja mondta el az előzményeket (előző este óta voltak méhösszehúzódásai, magzatvize délelőtt folyt el, bár ennek pontos idejében nem voltak biztosak. A felvételi vizsgálóba mindannyian bejöttek (az sem zavarta őket, hogy ott éppen egy másik várandós nő beszélgetett az orvossal). Amikor a kismama kiment az ügyeletes orvos megvizsgálta a szülőnőt. Az asszony előszőr szült, a méhszája csaknem teljesen ki volt tágulva ("tűnőfélben"), a magzati szívhangok jók voltak. Az orvos utasítása szerint a szülőszobára kellett kísérnem a vajudót. Megkérdeztem ki akarja bekísérni őt a szülőszobára. "Mindketten" volt az enyhén arrogáns válasz, "...és ha Ő így akarja (mármint a szülőnő)akkor pedig így is lesz." (Az eü. törvény deklarálja a szülőnő azon jogát, hogy EGY, az általa választott nagykorú személy a szülésnél vele legyen.) "Rendben, akkor legyenek szívesek helyet foglalni, amíg a kismamát bekísérem a szülőszobára és utána gondoskodunk az átöltözésről"- volt a válasz (arrogancia nélkül). A fiatalember erre kifejezetten támadóan azt mondta:" Nem ülők le, engem senki sem fog a háttérbe állítani!" Valamint:"remélem nem lesz semmilyen beavatkozás!". Senki sem akarta háttérbe szorítani, az igazság az, hogy előszőr is a szülőnőt kell elhelyeznünk, majd tájékozódni a szülőszobán lévő vajudók helyzetéről (mert Nekik is vannak jogaik és lehet , hogy hihetetlen, de azokra is figyelünk!) ,és ezek után gondoskodunk a hozzátartozók átöltöztetéséről, holmijuk elzárásáról. A szülőszobában a pár (vagy inkább hármas) tovább vívta "harcát" a brutális kórházi személyzet ellen. Nem volt hajlandó aláírni semmilyen beleegyező nyilatkozatot (amiről tudni illik, hogy közben is megváltoztathatja a véleményét hiába írta alá, egyetlen kívétel, ha a magzat vészhelyzetbe kerül pl.lassuló szívhangok. Ekkor e törvény nem fogadja el az anya visszautasítását egy szülésbefejező műtétbe.). Természetesen nyilatkozat nélkül is lehet szülni, a természetet nem érdeklik a papírok (A bíróságokat annál inkább!). A dula kevésszer szólalt meg, mindössze a domborodó gátnál kért egy kesztyűt, mert a feszülő részre akarta tenni a kezét(?).(ha dula volt valójában a hölgy, akkor tudnia kellene, hogy a világon mindenhol,a hol dulák résztvesznek a szülés kísérésében, szerepük a szülőpár pszichés - social - támogatása!) A szülésznő is képes volt ezt a feladatot megoldani, tekintettel arra, hogy ez a képzettsége, szakmája, hivatása negyed évszázada. És lőn csoda, kórházban, ülve, gátvédelem mellett megszületett egy kisember. (Megjegyezve, hogy végülis engedélyezték az oxytocinos infúzió bekötését az elhúzódó szülés miatt. Aki szakember annak talán mond valamit az a tény, hogy eltünt méhszájnál bekötött infuzió után is csak bő két órával született meg az újszülött). Remélem az újszülött nem fog visszaemlékezni arra a sok "szörnyű" emberre, helyre , dologra ami születésekor körülvette(?). Az ott dolgozók viszont biztosan emlékeznek arra hihetetlen negatív és támadó hozzáállásra ami őket érte egy olyan szülés kapcsán, mely otthon kezdődött, de a kórházban teljesedett be, és amelyet becsületesen elláttak.
Mire ezeket sorokat írom, a pár már valószínüleg haza is ment. A kórház nem börtön, az ott dolgozók nem tanulatlan smasszerok. Emberek, akik felesküdtek szakmájukra, hivatásukra, végzik ezt a munkát az év 365 napján. Nem ellenségek! Éppen ezért nem is kell úgy bánni velük!
Ágnes
Névtelen
 


Kedves Gyorgy, tisztellek azert, hogy ezt leirtad.
Keke
 


Dr. Csákány, köszönöm a támogató hozzászólását, természetesen felfogtam, hogy ez a törvényi helyzet, miszerint mind az abortusz, mind a szülés kórházi keretek között legális csak a jelenlegi helyzetben. (Mellesleg az abortuszt semmilyen körülmények között sem szeretném kórházon kívül a jövõben sem, a szülésrõl még nem gondolkodtam el, dacára a fenti beszélgetésfolyamnak.)
Azért mégis engedtessék meg nekem, hogy a fennálló jogi helyzet dacára kiakadjak valamin, ami nekem nem tetszik. Mint amikor valaki pl. azt sugalmazza, igaz, tagadó módon, hogy esetlegesen nem csupán az otthonszülést levezetõ Geréb Ágnes ellen, hanem a páciensei ellen is indulhat jogi eljárás. Én spéci nem tudtam, hogy az otthonszülés illegális, és nem emlékszem, hogy a terhesgondozásra jelentkezésemkor a nõgyógyászaton bármilyen papírt aláírtam volna, miszerint tudomásul veszem, hogy az otthonszülés törvénybe ütközõ cselekedet. Persze ez a fennforgás tekintetében teljesen lényegtelen. Nem szeretem mégsem, amikor az érzelmeket abszolút félre kell tennem, mert éppen valamilyen jogi helyzet van. Tisztában vagyok (asszemKép az állampolgári jogaimmal, miszerint beleszólhatok a közösségem életébe szabadon választott képviselõm útján. De állampolgári jogon a szabad véleménynyilvánítással élve anyázhatok is, ha valami böki a csõrömet. És igenis anyázok, ha valaki a fennálló jogi helyzettel ellentétes módon a gyermeküket minden körülmény dacára világrahozó, tehát nem a küretasztalon (biztos nem így hívják) hagyó nõket alattomos módon ("tudtommal még egy otthonszülõ ellen sem indult eljárás") megfenyegetik.
És az a vicc, hogy maga meg én kb. ugyanazt mondjuk... Szóval a jelen indulatom csak egy kissé szól a maga megszólalásának (vallja be, azért maga is anyáz néha minket olvasva...), inkább a képmutatás törvényi megtámogatottságának. Egyébként szeretem olvasni a hozzászólásait, doktor, üdv verbatim
verbatim
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: