Új privát üzeneted érkezett!

Snoopy,
mennyire visel meg egy 3 hónapos gyereket egy rövid altatás? Anyajegyet szednének le.
Köszi.

Tina
 


Sziasztok!

Gagi!
Sajnos éppen nincs nálam a speckó terhességes gyógyszertankönyvem, de a többiből összeguberálva és az általános vélekedést is belefoiglalva: az első harmadban lehetőleg semmilyen gyógyszert ne vegyél be. Különösen ne Algopyrint. A többiből 1-1-et ha nagyon muszáj. Inkább igyál egy kávét, vagy aludj egyet, vagy bármilyen egyéb megoldás szóba jöhet, ami javítani tud a helyzeten.
Folsav: az elején szedd a doki által megadott mennyiségben. Lehet, hogy több, mint az általánosan megadott, de a tablettákban a vegyület súlya (3mg) az összvegyületre vonatkozik, ami lehet, hogy mást is tartalmaz, mint szín folsavat. Azaz nem biztos, hogy valóban 3mg-nyi folsav van abban a tablettában. Az első harmadban adagolt folsav a velőcsőzáródási rendellenességek nagy részét küszöböli ki (nyitott gerinc, hiányzó koponyacsont). Később is szükség van rá, ha vérszegény leszel, vagy már az is vagy, akkor a vas beépülését segíti a vörösvértestbe, tehát később is hasznos. Részletzeket a nőgyógyásztól kérdezz, hiszen ő ismeri a pontos szituációt.

Tina!
Semennyire. Hogyan altatják? Csak gázzal, vagy vénás szerekkel? Ha ez utóbbi, akkor egy szúrás miatt fog sírni (ahogyan az oltásnál) utána viszont jól alszik. Utána számíts utóalvásra és esetleg hányásra (de ezek egy 3 hónapos babánál semmi újdonságot nem jelentenek, nem?). Ha csak gázzal elkábítják, akkor nincs szúrás, de lehet, hogy felületesebb az alvás, mert a gázos fájdalomcsillapító mérsékeltebb hatású.

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy!

Nem tudom, hogy milyen altatási módot alkalmaznának. Sokan le akarnak beszélni, hogy ilyen pici babát ne altassunk el. Csak hát a homlokán van a faggyúmirigyes anyajegy és a sebészeten a kimetszést javasolták. Gondolom nem tart sokáig. Nem?

Köszönöm a választ.

Tina
Super a légzésfigyelő. Még egyszer se volt téves riasztás mint a Medicornál.
 

 
 

Szia Tina!

Örülök, hogy a légzésfigyelő nyerő! Remélem továbbra sem fog riasztani egyszer sem.

A műtéti beavatkozás kb 5 perc. Felnőtteknél biztosan helyi érzéstelenítésben csinálnák, ami viszont fáj. Azért javasolják az altatást. Szerintem egy pici szúrás a csuklóba (leggyakrabban) szundi és már kész is. Ennyi idős korban ha jól csinálják és miért ne csinálnák jól, akkor annyit számít mint egy oltás. Később nyilván többre is emlékszik, kellemetlenebbnek is tartja. Ha ehhez a dologhoz 1.5 órás mély altatás kellene, akkor én is azt mondanám, hogy várjátok meg amíg lehet helyi érzésteleníteni. de itt csak egy kis szundiról van szó. Szerintem nyugodtan.

Snoopy

KépKép
 
 


Szia Snoopy!

Köszönöm.

Tina
 


szia Snoopy! Elolvastam a szüléstörténeteidet. Nyugodtan nevezhetnél velük, a fantasztikus születések fórumon, ha lenne ilyen. Azt szeretném megtudni, hogy mi a különbség az EDA és az epidurál között (ha van). A szülés után egy héttel bírtam lábat törni, és mikor műtötték gerincvelőben érzéstelenítettek. Miért kérdezték, hogy villámlik-e? Miért nem hagyták benn a tűt, hogy később fájdalomcsillapítót adjanak? Mert vicces módon az egész cirkusz alatt nemigen kaphattam semmit. A műtős - baromi jó fej volt egyébként- így foglalta össze: Egyhetes baba, szoptatás, algopyrinérzékenység? Szorísa össze a fogát, majd szirénázunk. Szóval amit kaptam, az a gerincbe adott valami volt, meg éjszakára szintetikus morfium. Addig egy szoptatás helyett a baba tápozott. De fájt , no. És a csavarjaimat ki is akarják szedni. Akkor szeretném minél kevesebb fájdalommal megúszni. Lehet?
sofka
 
 


Szia Sofka!

Köszi! Kép Bár nem én tehettem róluk Kép

Szerintem a lábtörés puzzle-zéséhez spinált kaptál. Itt kanült csak extrém ritkán hagynak benn. Nem is szerencsés, de mindegy is, hiszen erre az EDA való. Az EDA: EpiDuralis Anaesthesia, azaz ugyanaz. A traumatológusok állítólag azért nem szeretik, mert nem lazítja el úgy az izmokat, mint a spinál, ami teljes bénulást okoz arra az időre. Ennek ellenére a műtét utáni érzéstelenítésre kaphattál volna nyugodtan egy EDA-t, ha erre kifejezett igényed lett volna. Valószínűleg ilyen "luxus" igényekre nincsenek felkészülve. Nincs szett hozzá, vagy nincs gyakorlat. Remélem nem a spinál miatt kapott tápit a babád? Merthogy az helyileg a gerincnél hat és a tejben nincs értékelhető mennyiség az érzéstelenítőből. A szintetikus, ill a nem szintetikus morfin és származékairól azt állítják az okosok, hogy ugyan átmegy a tejbe, de a baba májában a felszívódás után rögtön teljesen lebomlik, így a buksijához már nem ér el. Azaz attól is szopiztathattál volna.
Az én bokacsavaromat helyi érzéstelenítésben vették ki. Lehet, hogy ez Nálad is járható út. Utána már nem fájt annyira, hogy nagyon kellett volna a fájdalomcsillapító. Mit szoktál bevenni, ha lázas vagy, vagy fáj valamid?

Snoopy

KépKép
 
 


Köszi Snoopy a gyors választ. Nem a spinál miatt kapott tápot a kis tündér, talán dopamin volt a cucc neve. Féladag. A sebészek teljesen kétségbe voltak esve, nem tudták, kitől kérdezzék, mit lehet és mit nem, folyton a számítógépet nyektették. Mindenre oda van írva, hogy szoptatásról nincs tapasztalat. Ők meg attól paráztak, hogy leállhat az egyhetes légzése valamelyik csodagyógyszertől.
A műtét után BÁRMILYEN érzéstelenítőért hálás lettem volna. Este tízre sakkoztuk ki a saját gyerekorvosunk közreműködésével a tápszert mint megoldást. Következő naptól jobb volt.
Ha lázas vagyok, panadollal kísérletezem. Algoyrin érzékenység a terhesség 37. hetében jelentkezett. Az idei influenzára vettem be, és feldagadt mindenem, még a kézfejem, a szám is, csalános is lettem. Nem merném megismételni. Szóval marad a gyerekorvos javaslata szerint a panadol.
Helyi érzéstelenítést kérni kell? A Jánosban az anesztes volt a legjobb fej. A műtét alatt végig beszélgetett velem. Kb. hetven fok volt a műtőben, mert elromlott a légkondi, ő meg már reggel óta ott volt, én délben kerültem sorra. Leesett a vérnyomása, fogta a vérnyomásmérőt, és áttette rólam magára. Azon vihogtunk, hogy jobban vagyok, mint ő. Látod, ő fel is írta a kórlapra, hogy kaphatok dopamint. Csak a sebészeten nem mertek adni.
sofka
 
 


Szia Sofka!

A szintetikus morfin a Dolargán. Bár Dopamin is van, de hála istennek arra neked szerencsére nem volt szükséged! Kép

Ha a Panadol használ és nem mutatsz rá allergiás tüneteket, akkor 1-1 tabletta a szopi ideje alatt sem árthat. Mindamellett a nagy gyógyszerkönyvben a paracetamol tartalmú szerekről képtelenség megtudni, hogy átjutnak-e az anyatejbe...Kép
A spéci könyvem pedig sajna kölcsönben van.

a jófej anesztestől nem kérdezted az EDA-t?

Snoopy

KépKép
 
 


Tudod snoopy, akkor nemigen tudtam kérni. Örültem, hogy valahogy megoldódott a három gyerek elhelyezése, a babának sikerült mellém kerülni a kórházban. (Valamelyik nagyokos azt találta mondani, vetessük fel a gyerekosztályra. Különben meg hordják be szopni. Aztán ismerős ismerőst keresett, és VIP beteg lettem, külön háromágyas kórteremmel, meg mindig ott lehetett vki a családból. És főként az egyhetes Marcigyerek. Úgyhogy próbáltam a szükségesnél nem nagyobb gondot okozni, mert látszott, hogy nem férünk be a sablonba. Csak éppen az a teljes nap, míg vártam a műtétre, meg mikor elmúlt a spinál hatása... Nem ismerjük egymást, így Neked nem mond sokat, hogy a fájdalomtól nem bírtam megszólalni a végén. A férjem akkor rohant el a "tanár úrért". Csak utólag gondoltam, hogy amit a műtét alatt alkalmaztak, azt esetleg folytathatták volna. De szerencsére mindez már csak volt. jófej anesztes azt mondta, hogy fogok kapni vmit, talán a dolargánt. Csak az ügyeletes orvos nem engedélyezte a szoptatás miatt.
Különös, mert másnap aztán adtak szó nélkül vmi piros-sárga tabletákat (annak is d-s neve volt), de azt már nem vettem be., Valahogy elviselhető volt. De a legfőbb fájdalomcsillapító a férjem volt, na meg a babó.

sofka
 
 


Szia Sofka!

A piros sárga kapszula volt az én kedvencem is, amikor a bokámat varrogatták, csavarozták. A nyelvemen van a neve. Ha eszembe is jut, akkor megnézem, hogy mi a helyzet a mellette való szopival. Nem kábító, de lórúgás. Kifejezetten hatott műtét után, pedig a többi nem.
A barátném, kolléganőm, aki nővérként dolgozott egyetem alatt és csípőficam miatt műtve volt rég a csípője azt mondta, hogy 2 kapszulával végig tudja mosdatni a nyolcágyas intenzív osztályt. Ami nagy szó.

Egyelőre ennyi.
Snoopy
snoopy
 


Snoopy!
Piros sárgával vigyázni kell, én talán azért nem is kapkodtam be (eltettem megvan még), mert a húgom egy éve mandulaműtét után szabályosan rászokott. Tündér vagy, hogy mindig válaszolsz.
sofka
 
 


Szia Snoopy! Fenyegetö vetélés miatt kórházban voltam 1 hónapot, a doki szerint a terhesség végén még számitani kell rá. Szerencsére 1 hete feloldották a szigorú fekvést, erre tegnap a ciszta miatt többször mütött fogamon, megint gyanus hogy újabb ciszta lett. Doki csak jövö héten rendel, de addig is nagyon izgulok, hogy ha müteni kell (ciszta nem maradhat ott, mert hirtelen szokott belobbanni nekem és elsö fogakat nem akarok elvesziteni) szerinted kaphatod olyan erös érzéstelenitöt, amit mütéthez szoktak használni (igaz nekem 2 alkalommal már nem zsibbadt el, miért most tenné). Igy is sok gyógyszert kaptam/kapok már.
A másik kérdésem, már emlitettem itt, és talán te válaszoltál, a császármetszéssel kapcsolatban. Dokim sajna ezt a szülési módot engedi nekem, viszont a városban 2 intézménybe mehetek szülni. Az egyikben (a dokim szerint is) nem engedik az altatást, kötelezö az EDA. Tavaly a barátnöm amikor megtagadta közölték, nem kötelezö itt szülni. Viszont én ha ez nem lenne inkább oda mennék. Valoban nem tagadhatja meg a beteg az EDA-t (vagy spinált) nem kérhetek altatást, ha nincs betegség miatt kizáró ok? Milyen joga van a betegnek Mo-n? (majd felkeresem a betegjogi képviselöt is, de még nem mászkálhatok igazán).

Köszi: Karmen (16+0)

Kép

Kép

Karmen
 
 


Szia Karmen!

Nagyon szurkolok a babádért ám (Kaális párok fóruma, Saci a barátnőm, még az egyetemről). Igen, mi leveleztünk az EDA témájában.
Bármit megtagadhatsz. Még az életed megmentését is! Csak akkor csinálhatnak meg rajtad olyat, amit egyébként engedélyezned kell, ha nem vagy eszméletednél és életmentő a beavatkozás. Miért csak csaszi lehet a végeredmény? A regionál (spinál, EDA) jobb a csaszihoz(az anyának, a babának, az anesztesnek, a nőgyógyásznak) egyébként és én is megpróbálom rábeszélni a pácienst. De ha nem, hát nem. Kontraindikációja ennek a műfajnak, ha a beteg nem kooperál.
Lehet, hogy a doki altatni még kevésbé tud? Akkor mégiscsak jobban jársz a regionállal...

Várandósság alatt kaphatsz Lidokaint számolatlanul. No jó, azért nem toxikus dózisban, és nem vénásan, csak helyileg.

Sofka!
Azóta rájöttem, hogy Donalginnak hívják. Sehol nincs róla egy szó sem, még annyi sem, hogy átmegy-e a hatóanyag a tejbe! Kép
Nem muszáj rászokni ám! Nyilván Te eleve minél kevesebb gyógyszert szeretnél bevenni. Tehát csak akkor szedsz be bármit, ha jojózik a szemed a fájdalomtól...

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy! Mint a rajzfilmeken. Tudod az a rengeteg karika... Szerencsére ritkán.
sofka
 
 


Snoopy! Saci is orvos? Ezt meg én nem tudtam, csak azt, hogy ismeritek egymást.
A doki nem enged természetesen szülni, mert nagyon nehezen jött össze a terhesség és azt modnta a babára nézve kisebb császárral a kockázat. Szerinte csoda a terhességem, nem biztos lesz még esélyem babát szülni, igy szerinte jobban kell vigyázni, óvatosabbnak kell lenni. Amugy coxarthesis miatt lehet nem is tudnék szülni, de ezt már csak én gondolom.
Az emlitett intézmányben nagyon jó anesztesek vannak, mert nekem többször is volt ott lapar, a Kaáliba is onnan jártak át altatni, igy nem a szakértelemmel van a baj.
Köszönöm a válaszodat, mindezek mellett ki fogok állni a jogaim mellett. Bocs, de te sem tudsz meggyözni hogy ébren legyek, az nekem kész horror.
A fogmütétre meg remélem nem kell sor kerüljön.

Karmen

Kép

Kép

Karmen
 
 


Karmen!

Saci a csoporttársam volt harmadiktól. Ő foglalkozásegészségüggyel foglalkozik.
A coxarthresis nem tudom, hogy Nálad milyen fokú. Ehhez nem értek, hogy ez mennyiben befolyásolja a baba útját. De a császár az egy hasi műtét. A szülés, pedig egy természetes folyamat, ami beavatkozás nélkül lehet, hogy egy pici sérüléssel sem jár.(ld az én esetemet, bár ez nem a dicsekvés tere, de eddig én sem gondoltam, hogy ilyen van.) Persze egy gyakorló laparos Kép lehet, hogy fel sem veszi. Azért mégis más. De mivel egy műtétnek nagyobb a kockázata, mint egy normál szülésnek (hiszen az egyiknél viszonylag nagyot és sok rétegben vágnak (jó esetben is kettőt(bőr, méh) és megnyitják a pocakodat ezért a baba lehet, hogy egy kicsit kisebb veszélyben van, bár ez sem biztos, mert ott meg őt is megvághatják, de Te nagyobban. És hozzá kell tennem, hogy a katasztrófamedicina egyik alapszabálya, hogy az anyát védjük inkább, mint a magzatot, ha az életekről van szó. Ebben persze egy nőgyógyász egészen pontos számadatokat is tud mondani, ha akar.
Szerintem aludjál. Aki nem akar ébren lenni, az csak nyugodtan aludjon.Kép
Remélem tényleg nem lesz fogműtét!
Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy! Jól értem, hogy ragaszkodjak hogy probáljuk meg a természetes szülést nyugodtan? Mi örülnénk neki ha lehetne. Én elhittem az orvosnak, hogy mivel csoda a baba, ne kockáztassunk.
Persze el fogok menni szakorvoshoz, hogy a csipöm akadály-e ha van esély hogy meguszom a csaszit.

szia: Karmen

Kép

Kép

Karmen
 
 


Aha, jól érted!

Szerintem az, hogy a baba milyen módon keletkezett, ha mire oda kerültök egészséges, elég nagy, de nem túl nagy akkor a természetes szülés a normál út, amit természet anyánk kitalált. Csak jól tudta! Császár indikáció az, ami a tankönyvekben az. Pl a coxarthrózis lehet az. A méretbeli összeférhetetlenség is. Az oxigénhiányos állapot is. Ezek tények, hogy akkor jobb a csaszi! De egyébként?????

Snoopy
snoopy
 


Snoopy! Köszi, nem rajtunk fog ezek után múlni, a betegségeknek meg jól utána járok, ha nem akadály nehogy még arra fogják.

Karmen

Kép

Kép

Karmen
 
 


Karmen!

A szeptemberi Kismama körüljárja a kinek, mikor jobb a csaszi kérdést. Mindenféle vélemény van benne. A gyermekorvos szemével nézve (ami ott le van írva) azt érdemes figyelembe venni. Úgy tanultam én is. Kép

Snoopy
snoopy
 


Snoopy! Köszi, meg szoktam venni az újságot, de jó hogy felhivtad erre a figyelmünket.

Karmen

Kép

Kép

Karmen
 
 


Tisztelt Snoopy!

Szeretném véleményedet kérni az alábbiakban: Epiduralis érzéstelenítés mellett szeretnék szülni, de - bár választék nagy van - nem ismerek személyesen egy anaesthes orvost sem, akit megfogadnék. Minden anaesthes orvos tud EDA-t szúrni, vagy ez nem feltétele orvosi szakképesítésének (az én elgondolásom szerint ha spinált tud, akkor EDA-t is, vagy a kettőnek semmi köze egymáshoz?). Nem szeretnék rossz döntést hozni, ezért várnám szíves tanácsodat. Még ami érdekelne, hogy az EDA beadása is ugyanolyan fájdalommal jár-e (vagy nem jár), mint a spinál szúrása.

Köszönöm válaszod

Vivinyo
Névtelen
 


Szia Vivinyo!

Aki aneszteziológus szakvizsgával rendelkezik, az elméletben tud EDA-t szúrni. Ez az, ami elmondható. Van közük egymáshoz, mert általában ugyanabban a csigolyaközben matat az ember egy hosszú tűvel. De az EDA-t nehezebb szúrni, mert nem csak egy injekciót adsz egy hosszú vékony tűvel, mint a spinálnál, hanem egy "vastagabb" tűt kell pontos helyre (pontos mélységbe) betolni, és azon keresztül egy csövecskét beszuszakolni. Tehát aki spinált tud szúrni, de EDA-t még nem gyakorolt, az egy részét tudja a gyakorlatnak, más részét viszont még nem. Ez nem azt jelenti, hogy nem tudja megcsinálni, csak nincs benne gyakorlata. Fájni ugyanannyira kellene, hogy fájjon, mert mindkettő előtt kap az ember bőr és felszíni érzéstelenítőt, ez az ami fáj (mint a fogorvosnál) a többi már nem fáj, csak matatás, esetleg kellemetlen. Ez a rész az EDA-nál hosszabb.

Snoopy

KépKép
 
 


Szia Snoopy!

Nagyon köszi gyors válaszod. Azt hiszem, hogy mielőtt választanék anaesthest, előtte egy kicsit informálódok róla, mégis milyen gyakorlata van a témában. Azért mégis csak kellemetlen lenne, ha már az elején azt kérdezném tőle, hogy van-e gyakorlata az EDA-ban, mert ha nincs, akkor VISZLÁT. Márpedig tapasztalt orvost keresek, nem akarok "próbababa" lenni, meg hát eléggé félek is. Mégegyszer nagyon köszi.


Vivinyo
 
 


T. Snoopy!

A mai napig nem kételkedtem az EDA hatásában. A Reality TV-n véletlen láttam egy szülés lefolyását. A kismama EDA-t kért, amitől fájdalmai megszűntek (az EDA-t szülés előtt 1 órával kapta). Aztán amikor a kitolási szak jött, szinte végigüvöltötte az egészet, jajgatott, hogy nagyon fáj neki. Na de kérdem én, mi fájt neki annyira, mi lett volna EDA nélkül? Vagy csak ennyit ér az EDA? Én azt hittem, hogy a kitolási szak is sokkal könnyebb, hiszen nem érzed, vagy csak minimálisan a fájdalmakat. Vajon mi az igazság? Én szeretnék EDA-t kérni, de csak akkor, ha van értelme. Neked mi a véleményed (tapasztalatod) az egészről?

Dudus
Névtelen
 


Szia Dudus!

Az EDA úgy hat, hogy a fájdalomérzést szállító rostokat érzésteleníti. Értelme több is van.
1. A vajúdás hosszú óráiban csillapítja, vagy megszünteti a fájdalomérzést (adagtól, pácienstől függ).
2. Ha a fájdalomtól való félelem miatt rostokol a szülés, nem tágul a méhszáj, akkor ez megszűnik.
3. A kismama nem fárad el a vajúdás alatt a küzdelemben, ezért erős és tettrekész, amikor nyomni kell.
4. a szülés után a gátmetszés varrásához (ha van) még érzéstelenséget biztosít egy újabb adag érzéstelenítő.

Amit jó esetben NEM csinál: érzésteleníti a kitolási szakot. Miért nem?
Mert akkor kell, hogy az anyuka pontosan tudja, hogy mikor jön a kontrakció, hogy teljes erejét latba vetve segítsen a babának kibújni.
Hogyan lehet ezt elérni?
Annyi érzéstelenítőt adunk az EDA kanülbe, hogy pont eltűnjön a hatása, mire a kitolásig ér a kismama.

Ha a Reality tévén kiabált a kismama kitolási szakban, akkor nem dolgozott, mert nem volt mivel (a levegőt kikiabálta) és nem haladt a szülés. Akkor van egyedül idő arra figyelni, hogy fáj, vagy nem fáj. Egyébként eléggé el van az ember foglalva. Kép

Személy szerint ajánlom az EDA-t, nekem szúrták már, én is szúrtam már jópárszor.

Snoopy

KépKép
 
 


Szia Dudus

Én EDA-val szültem, úgy, ahogyan Snoopy leírta, tehát a kitolásra elfogyott az anyag, amit én nem bántam, mert úgy gondolom, parancsra nem biztos, hogy úgy nyomtam volna, ahogyan kell. Azt a negyed óra fájdalmat pedig kárpótolta a babusKép

Terhesen még úgy gondoltam, nem akarok EDA-val szülni, mivel nem szeretem, ha a hátamon "babrálnak", de a szülés óta mindenkinek csak ajánlani tudom, nekem semmi problémám nem volt vele.

Toffifee
 


Én is EDA-val szültem. Mivel sokan szültünk egyszerre, elég későn kaptam meg, majd viszonylag sokáig tartott, mire kifejtette a hatását. Így viszont a legvégére, amikor a legjobban fáj, még mindig maradt muníció, sőt: én a tolófájásokból abszolút semmit nem éreztem! Rajtam volt a ctg, és a férjem nézte a hullámokat, ő szólt, hogy mikor jön a fájás, mikor nyomjak. Én meg próbáltam úgy csinálni, mint a wc-n, és így született meg Dóri, ki tudja, hanyadik fájásra, merthogy, ha nem érzem, nem számolom. A varráshoz sem kellett plusz érzéstelenítő. Az első lányomat simán szültem, nem is volt különösebben vészes, de így utólag összehasonlítva a másodikkal, hát ég és föld. Utána pedig se fejfájás, se semmi. Csak ajánlani tudom, pedig azelőtt én is úgy voltam vele, mint Toffi, hogy az én hátamba senki ne szúrkáljon.
 
 


Szia Snoopy, Toffifee, és Rjuli!

Hihetetlenül rendesek vagytok, ennyi információ egyszerre! Na és mind tök jó. Már csak 3 hetem van a szülésig, már teljesen odáig vagyok, hogyan döntsek. De Ti most megkönnyítettétek helyzetemet, mindannyiótoknak nagyon köszi. Én is ezt várom az EDA-tól. És biztosan nem fogok csalódni.

Dudus
Névtelen
 


Dudus!

Én is EDA-val szultem és semmit nem éreztem, még a tolofájásokbol sem. A dokim mondta, hogy mikor van a fájás. Szerintem kérjél EDA-t, nagyon jo.
Kriszta
Nyanya
 


Snoopy!
Ikerbabákat várok, így viszonylag nagy az esélyem a császárra. A kérdésem az lenne, hogy káros -e az altatás a babákara. Nekem eddig 3-szor műtötték a lábamat, mindháromszor "hátbaszúrva" és nem túl jók az emlékeim. Rosszul viseltem pl. hogy hallom, hogy mit csináltak, a vége az lett, hogy az anesztes doki telenyomott nyugtatókkal, amitől aztán elaludtam. Ezért én az altatás mellett voksolnék. Mi a véleményed?

Köszönöm: Kriszta
Kriszta
 


Kriszta!

Ikerbabák esetén a kiemelés hosszabb időt vesz igénybe. Jobban kell óvatoskodni, illetve két baba több mint egy. A csaszi altatásának az a fortélya, hogy minimáldózis gyorsan lebomló altatószer, illetve gázos fájdalomcsillapító hatásideje alatt kikapják a babát, így olyan altatószer még az anyukába sem kerül addigra, ami árthatna a baba légzésének. Amikor a baba kinn van, akkor következik a teljes és biztos altatás. Két baba esetén az első etap hossza nem biztos, hogy elég a babák kiemeléséhez, lehet, hogy a másodikat már csak akkor lehet kivadászni, amikor már keringenek azok a gyógyszerek a szervezetedben, amik brutálok, és a Te légzésedet leállítják, de a Tiédet pótolják a gépek és emberek. A babákat ennek kitenni szerintem nem jó ötlet. Vannak ugyan felfüggesztő hatású gyógyszerek, de azért megszúrni egy egészséges kismanót, hogy vegyen már elég levegőt....
Másrészt ha hallod is amit beszélnek, de rögtön látod a gyermekeidet is. Ez azért megéri, nem? Válassz olyan kórházat, ahol bemehet az apuka a műtőbe, majd ő szóval tart. Miután elvitték a babákat kérj az anesztestől egy kis felszínes alváshoz való gyógyszert és szunyókálj a végéig. Vagy tartson szóval végig az apuka.

Így döntenék, ha a helyedben lennék.
De Te te vagy, döntened Neked kell.

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy! Kihirdették az ítéletet. December 9-én kiszerelik a fémeket a bokámból. Rövid narkózis lesz, mert elvileg ezután jöhetek haza leghamarabb. Marci még főleg szopik, gondolom ez nem lesz másképp egy hónap múlva sem. (most 7 és fél hónapos) Altatás bezavar? És mi a helyzet a fájdalomcsillapítással a műtét után? Vagy ez már nem lesz olyan brutál, mint a balesetnél?
aggodó, izguló sofka
 
 


snoopy, merre jársz?
sofka
 
 


Sofka!

Csak most olvastalak (a túl..-ban is)Kép

A babád megeszi a lefejt tejet?
Ha meg tudod beszélni az anesztessel, hogy ne használjon benzodiazepint (Dormicum, Seduxen), akkor nyugodtan szoptathatod, amikor ébren vagy. Ha alszol, akkor is csak az a baj, hogy nem tudod tartani. Kép
Ha erre nem rávehető, vagy nem beszélsz vele, akkor az első kábító gyogyi (még a műtét előtt ébren) ELŐTT közvetlenül etesd meg a babócát. Az ébredés után a következő szopiidőben fejd le a tejet és öntsd ki (ekkor egyen mást a ded), majd szoptathatod. Ne reménykedj, hogy Algopyrinnél erősebbet kapsz a műtét után! Kép Azzal pedig nyugodtan szoptathatsz. Ha mást adnának, akkor majd mondd, hogy mit kaptál. Akkor tudhatok csak segíteni.

Hajrá!
Snoopy

KépKép
 
 


Köszi Snoopy, jegyzeteltem, kíváncsi vagyok, milyen képet vágnak majd, ha képes leszek kimondani némileg izgatott lelkiállapotban a benzodiazepint.
Algopyrinnel az a gáz, hogy némileg, de nagyon diszkréten fuldoklom tőle. De csak kitalálnak valamit! (Meg ugye marad a szorítsd össze a fogadat verzió!) Azért sem félek, és dec. 9-én estefelé jelentkezem. Itthonról.

És köszi, hogy jöttél! Kép
sofka

sofka
 
 


Azt hiszem,nem a legjobb topikban járok, de nem tudom, hol kellene föltennem a kérdéseimet. Azt mondta az orvosom, hogy szerinte nem találok olyan orvost, aki császármetszés után bevállal egy faros babát. Nem teljesen értem, hiszen császármetszés után lehet normálisan szülni, és nem egy orvosnál lehet első szülőként is faros babát hüvelyi úton szülni. Mennyivel több a kockázata, ha császármetszés után jön a faros baba? Ha esetleg tudtok olyan orvost, aki legalább hajlandó a lehetőségekről beszélni az is érdekelne.
Köszi szépen,
Zsuzsó
 
 


Szia Zsuzsó!

Van egy olyan topik, itt az anyaságban, hogy szülési esélyek császármetszés után. Ott biztosan többet tudnak Neked segíteni.
Két stabil nőgyógyász fordul elő itt. Az egyik Erazmusz nickkel, saját topikkal, a másik Csákány M. György, aki majd minden szakirányú topikot olvas. Az ő véleményüket megkérdezheted...

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy!

Szeretném a segítségedet kérni néhány dologban:
1.Mennyi ideig normális a hátfájás EDA után?
Aug. közepén szültem, nem nagyon, de időnként fáj a derekam.
2.Dr.Raffai cikkében olvastam, hogy az EDÁ-s babák később nagyobb valószinűséggel lesznek kábszeresek,mert az érzéstelenítő narkotizálja őket./Ha jól emlékszem valamelyik nyári Anyák Lapjában volt/Eléggé ledöbbentem, azóta is furdal a lelkiismeret.Neked mi a véleményed erről?
Egyébként nekem van összehasonlítási alapom, mert a lányomat simán szültem/11 éve/és majd levakartam a falat fájdalmamban,nem is igazán kerített hatalmába az anyaság érzése, csak legyen már vége az egésznek….
A másik dolog,hogy érdekes, hogy manapság még „gyengeségnek” tartják az EDÁ-s szülést, legalábbis én ezt tapasztaltam.Igaz, én Szfehérvári vagyok és itt nem bevett gyakorlat.Az ismerőseim,akiknek meséltem a szülésemről, vagy nem is tudták, mi az,vagy szó szerint lenéztek, hogy hogy lehettem ilyen kényeskedő, nem igaz, hogy nem bírtam volna ki,stb.

Kép
 


Szia Aerika!

1. Derékfájás: előtte nem fájt soha a derekad? Ha nem, akkor is fognám inkább a gyermekcipelésre, mint az EDA-ra. Nekem legalábbis előtte, várandósság alatt nagyon fájt. Azóta csak elviselhető mértékben. Nem kell, hogy fájjon, nem kizárt, hogy attól fáj, de sokkal gyakrabban fogják rá, mint ahogyan összefüggésbe hozható a hát-, vagy derékfájással.

2. Dr Raffai ezt honnan tudja??????
Milyen dr? Lelkiismeretfurdalásod ne legyen. Azok az emberek, akik most lesznek kábszerezők, azok még tutira nem EDA-val születtek. Akkor ez a következtetés honnan jöhetett? Az EDA-k nagy része nem is alkalmaz kábító fájdalomcsillapítót. Lidocainhoz, és hasonlókhoz való hozzászokás nem jellemző. Meg nem is igazán kábszerezés....
3. Aki még nem próbálta, az lenézheti az embert. Van, aki azért nézi le a másikat, mert kórházba megy szülni...
Mindenkinek szíve joga. De Te már próbáltad mindkettőt. El tudod dönteni. A jövő útja mindamellett erre vezet. Aki csaszit szeretne a félelem miatt, annak alternatíva. Görcsösen zárt méhszájat old. Csaszi helyett sokkal jobb.
Speciel én mellette vagyok. De elfogult vagyok. Meg én tudom szúrni, nem is félek tőle (mint esetleg az EDA-ban tapasztalatlan nőgyógyászok, vagy azok az anesztesek, akiknek nincs gyakorlatuk a szúrásban)

Snoopy

KépKép
 
 


Kedves Snoopy!
Köszi a választ.A derékfájás lehet,hogy régebbi eredetű és csak most tűnt fel, nem tudom.
Dr.Raffai Jenő pszichológusként dolgozik,mostanában elég „divatos”.Rendszeresen publikál a Kismama magazinban és a Baba magazinban is.Az ominózus cikket a Baba magazin 2003.IV.évfolyam 9.számában olvastam, szerintem olvasd el,elég sokkoló!!!
Részlet belőle:…Janov terápiás kutatásaiból az derül ki, hogy az érzéstelenítésnek sokkhatása van a magzatokra:hirtelen fellépő pszichés és fizikai változás áll be.
A szülési folyamatban a narkotikum elárasztja a magzat szenzoros, motoros, emocionális és kognitív rendszerét.Ráadásul az érzéstelenítésből extra dózist kap, mert a mennyiséget nem az ő, hanem az édesanyja súlya alapján számolják ki.Mivel a placenta a korábbi hiedelmekkel szemben kevésbé szűrőként, mint inkább áteresztőként működik, a babák a súlyukhoz képest extra adagot kapnak….Ez még tovább erősödik, mivel az érzéstelenítő a zsírszövetbe hatol be.A csecsemő testében a zsírszövet aránya meglehetősen magas, ennek megfelelő mennyiségű narkotikumot raktároz el, ami azt eredményezi, hogy a narkotikus sokk még napokkal a születés után is fennállhat….

Kép
 


Szia Aerika!

Ez NEM az EDA-ról szól. Az EDA csak helyileg az ED (látszólagos terület a gerinchártyák között)térben fejti ki hatását. Oda kötődik, ott hat, ott bomlik le. A véráramba bekerülő szerek kerülhetnek egyáltalán át a placentán át a magzatba. Ez az érzéstelenítő nem kerül a véráramba. (Normál esetben, azaz, ha a kanül nem keveredik véletlenül egy érbe. Ennek kiszűrésére tesztdózist adnak.) A cikkbe tudománytalanul és laikusok számára összekeverhetően került az érzéstelenítő szó. Amiről a cikk beszél az fájdalomcsillapító, gyakorlatilag opiát fájdalomcsillapító, amelyet már nagyon kevés kórházban használnak normál szüléshez. Akkor izomba adják, ahonnan lassan felszívódik és a keringésbe kerül. Az EDA-nál valódi érzéstelenítőt kap (kivéve sétálós EDA, ahol kombinációt). Utánanéztem: a leggyakrabban alkalmazott érzéstelenítő nyugodtan alkalmazható terhesség és szoptatás alatt. Amikor közvetlenül a méhnyakba adták (sok közvetlenül átszivárgott a babába) erről EDA-nál persze szó sincs, akkor előfordult, hogy a baba szívműködése lelassult.

Egyetlen hátrányosna számító EDA hatás, hogy ez is, mint minden érzéstelenítő, fájdalomcsillapító kikapcsolja a saját fájdalomcsillapító-rendszert. Az anyában. A félig ható EDA rosszabb, mint az EDA nélküliség, mert ott ugyan csak a fele oldal fáj, viszont jobban, mint a csillapítatlan, mert akkor ott vannak a saját opiát vegyületek (endorfinok), amik elveszik a fájdalom élét.

Egyéb kérdés? Kép

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy!
Most nem kötekedni akarok, de ha a fele oldala fáj a mamának, akkor miért nincsenek fájdalomcsillapító endorfinok? A fele oldali fájdalom nem váltja ki? Ez nem logikus nekemKép
Raffai engem személy szerint ledöbbent de nem csak ebben.
A szomorú hogy ezek szerint kiadnak olyan cikkeket kismamáknak szánt lapokban amik hemzsegnek a hülyeségektől?

Anyaorsi
Névtelen
 


Anyaorsi!

Ennek a pontos menetét egyelőre nem tudom, de majd utánanézek. Egy számomra kompetens ember mondhatta, hogy bármilyen jelenlévő mesterséges fájdalomcsillapító-érzéstelenítő mellett megszűnik az endorfintermelés. Beépült a tudatomba a magyarázat nélkül. Már az eredetére sem emlékszem. Saját tapasztalat ezt igazolja. Féloldalas EDA mellett rettentesen fájt. A már jó EDA mellett kitűnően éreztem magam.EDA nélkül kibírható volt.

Nem hemzseg, csak itt-ott félreérthető és nem pontosítja, hogy miről is beszél. Illetve csak egy módszert ír le (no de azt teljesen Kép) , de sem a "kéjgáz"ról nem esik szó, sem a TENS-ről, ahogyan az EDA-ról sem. El vagyon kenve. Így csak arra jó, hogy pánikot keltsen.

Ez bizony mindenféle újságban előfordul/hat. Sajnos.

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!
Köszi a választ, egyelőre nincs több kérdésem ezzel kapcsban.
Aerika

Kép
 


Snoopy
Te mindhárom variációt tapasztaltad?
Mitöl lehet féloldalas az EDA? (ha megmozdul a kismama szúrásnál, vagy rossz szúrás esetleg nem megfelelö testi felépítés?) Nekem jó volt az EDA, de szeretnék még egy babát és ez a féloldalas EDA nagyon nem tetszik Kép
Kriszta
Nyanya
 


Szia Kriszta!

Volt egy EDA-s szülésem, ahol az első kanül féloldalas volt, majd másikat tettek be, az jó volt. Volt egy 10 hetes nagyon fájdalmas vetélésem és egy villámszülésem (otthon) EDA nélkül.

A féloldalasság a véletlenen és az EDA térben esetleg előforduló elterelő hatású fonalakon, madzagokon múlik. Ha a tű vége jó helyen van, akkor többet a jó elhelyezkedésért az anesztes nem tehet. Sajnos ott, ahol már semmi hatása nincs rá a bedugó személynek, ott kanyarodhat féloldalra. Ha ilyenkor a féloldalasság bizonyítása után kijjebb húzzák, akkor kerülhet ismét a középvonalba, illetve lehet az érzéstelenítő adagolása után a hatástalan oldalra fordulni, hátha átfolyik oda az érzéstelenítő. Ha semmi ilyesmi nem segít, akkor lehet újat szúrni.

Nem túl gyakori probléma, de előfordul. Egészségügyi dolgozók beavatkozásai eredendően kockázatosabbak (Kép)

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy
Köszönöm szépen a választ.
Kriszta
Nyanya
 


Snoopy, mondasz valamit!
Eüs létemre éppen nálatok volt ilyen féloldalas EDÁban részem. Hát, mit ne mondjak.... de szerencsére csak kb 2 órán át volt ilyen féloldalas.És nem szegte a kedvem Kép
ss
ss
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: