Új privát üzeneted érkezett!

Kedves Snoopy!

Még1x köszönöm a válaszokat!
Mi is reméljük, hogy a következõ baba az "eredeti útvonalat" választja majd Kép

Szilvi
Névtelen
 


Kedves Snoopy

Miután a túl magasra felterjedt spinál nem cél, nem használatos a gyógyításban így ninces a világon olyan etikai bizottság, ami egy ilyen vizsgálatra engedélyt adna. Emiatt csak az esetleírásokra hagyatkozhatunk. Ezeknél néhány esetben írtak le fejfájást (nem csak tarkótájit), és találgatták, mitõl is lehet. Vannak akik az értágulatban látják a magyarázatot, mások szerint meningizmus jellegû lehet a kialakulása, stb. Én is azt írtam, hogy valószínüleg a spináltól fájt Szilvi tarkója. Hogy mi az élettani alapja, abban senki sem biztos. Az, hogy Te vagy én nem találkoztunk bizonyos reakciókkal, mellékhatással az semmit sem jelent, attól másokmég igen. És ha ritka, vagy súlyos, akkor meg is osztják másokkal esetleirások vagy szerkesztõi levelek formájában. Nagyon sokat lehet tanulni a folyóiratok Correspondence fejezetébõl. De tegyük fel, hogy Szilvi "elfeküdte" a nyakát. Ebben az esetben azt kell mondanom, hogy a beteg fektetése is az aneszteziolgus feladata pontosan azért, nehogy ideg- vagy szövetsérülés léphessen fel a nyomási pontokon. Most ez jobb?

Érzékenység, allergia.

Sajnos a betegek általában nem a szótár szerint mondják el panaszaikat vagy válaszolnak a kérdésekre. Nagyon sok embernek ez a két szó ugyanazt jelenti, a kórélettanban azonban nem. Ezt pedig jó észben tartani, mert ha a beteg allergiára gondol amikor érzékenységet mond, az orvos pedig nem és beadja a gyógyszert akkor annak igen komoly jogi következményei lesznek a világon mindenhol.

Üdv: Bunny
 
 


Szia Bunny!

OK.
Igazad van, az sem jobb.

Snoopy
snoopy
 

 
 

Szeretném egy altatóorvos véleményét hallani, de nem rólam, hanem másfél éves lányomról van szó. Köldök feletti sérve van, ami nem igényel sûrgös ellátást, de a Heim Pál kórházban februárra kaptunk mûtétre idõpontot, miután ez a fajta sérv nem múlik el magától, így mindneképp operálni kell. Az altatással kapcsolatban vannak aggodalmaim, szeretném tudni, milyen kockázattal jár egy ekkora gyerekre nézve, és hogy egyáltalán mire számítsak. Elõre is köszönöm.
 


Szia Eszter!

A kockázat tekintetében próbáltam számadatokat keresni, nekem nem sikerült. Pláne nem egy 1.5 éves gyerekre konkrétan.
Milyen kockázatra gondolsz?
Az altatásnak lehetnek mellékhatásai, ami minden altatásnál elõfordulhat (mint például a hányás, vagy a mûtõbeli felébresztés utáni visszaalvás), és elõfordulhat szövõdmény, amikor valami olyan történik, ami nem mindennapos, megszokott. Amire ettõl függetlenül a mûtõben és odakint az osztályon is fel vannak készülve.
Ez utóbbiak igen ritkák, hiszen ha a nagy bajok gyakoriak lennének, akkor nem csinálnának altatást, inkább fájdalom mellett, vagy egyáltalán nem csinálnának mûtétet.

Az altatás általános jellemzõje Magyarországon, hogy a mûtét elõtt pár órával már nem szabad a páciensnek enni és inni. Mivel hányás esetén a gyomortartalom a légcsõbe kerülhet, ami veszélyes szövõdménynek számít ebben az esetben, hiszen súlyos esetben fulladást,vagy tüdõgyulladást okozhat. Általában kapnak a betegek a mûtõbe szállítás elõtt nem sokkal egy elõkészítõ koktélt (felnõttek gyakran injekcióban, gyermekek gyakran szájon át, vagy a popsijukba), aminek hatására elálmosodnak, és kiszárad a szájuk.
A Heim Pálban nem tudom, hogy pontosan mi a szokás, de az, hogy ún. maszkos, vagy "intubációs" altatást csinálnak, az attól is függ, hogy mennyi ideig tart a mûtét. Gyermekeknél gyakoribb az intubációs, amikor egy csövet dugnak a gyermek légcsövébe és azon át lélegeztetik. Ez abból a szempontból elõnyös, hogy semmi nem juthat a legcsõbe a csõ mellett. A maszkos esetén az arcra egy maszkot helyeznek, azon keresztül folyik a lélegeztetés, illetve van egy olyan megoldás, hogy a maszkot nem az arcra, hanem rögtön a gégére helyezik. Ezek elõnye, hogy a légcsõben nincs csõ, nem igényel (altatásban történõ) kellemetlen eszközös betekintést (hogy lássák hová dugják a csövet), ezért utána nincs rekedtség, torok és légcsõfájdalom (a másiknál sem biztos, hogy van, de lehet), viszont nem jelent olyan biztos légutat, azaz, ha valami nagyon be akar csúszni a légcsõbe (nyál, hányadék, esetleg vér), akkor azt a maszkok nem tudják megakadályozni.
Az altatás elején ha a gyermeknek még nincs infúziója, akkor megszúrják, hogy csináljanak neki egy állandó utat, amin keresztül gyógyszert lehet adagolni. A gyógyszerek fájdalomcsillapítók és altatók, a legtöbb beavatkozáskor izomlazítókat is alkalmaznak. Altató és fájdalom csillapító van belélegezhetõ formában is, de csak gázzal már nem altatnak hosszabb mûtéteket (3 percnél hosszabbat).
A mûtõben kivárják, hogy a légzéscsökkentõ és altatószerek hatása csökkenjen, majd megfelelõ ellenszereket adagolnak és felébresztik a pácienst. Ha volt csõ a torkában, azt kihúzzák és ha minden jól megy, akkor a mûtét után ható fájdalomcsillapítót is beadják. Az ágya mellett kell, hogy ott legyen valaki, amíg biztosan teljesen felébred, hiszen a mély alvásban (ami a már nem zaklatott betegen ismét elõfordulhat) lassulhat a légzése, vagy hányhat, ami bajt okozhat.
Az ébredõ beteg lehet kába, de az is lehet, hogy másnak érzékeli a világot és azt hiszi veszélyben van. Küzd, menekül (ez ritkább). Felébredve panaszkodhat szomjúságra, vagy fájdalomra. A nõvérkék segítenek ilyenkor.

Mit szeretnél még tudni?

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy,
köszönöm kimerítõ válaszod. Ezekre gondoltam, amiket leírtál, a kockázatról meg hogy hallottam olyat, amikor pl. nem akar felébredni, stb.... Igazából állandóan azon rágódom, hogy miután ez a mûtét szükséges, de halasztható, nem kéne-e kesõbb csinálni, amikor nagyobb lesz. Mert most hogy fogom neki elmagyarázni, hogy nem ihat pl. reggel? Tudom, hogy ezek nevetséges aggodalmak, de nekem akkor is gondot okoznak. Szerencsére nem kell bentmaradnia, du. haza lehet jönni, ha minden rendben van. Én mégis úgy aggódom, mintha legalábbis egy több órás szívmûtétrõl lenne szó. De hát tudod az orvosnak "csak" egy rutinmûtét, nekem viszont a gyerekemet kell kés alá fektetni. És hát elég sok macerával jár az egész még így is...
Már azt hittem, senki nem fog válaszolni, de még egyszer köszönöm.
Eszter
 


Kedves Eszter

Ha aznap haza mehet a lányod, akkor un. ambuláns mûtétje lesz, ahhoz pedig kicsit máshogy altatunk. Na jó, én nem tudom Pesten hogyan megy, de én például ilyenkor csak rövid ideig ható kábító fájdalomcsillapítót adok és a mûtét utáni fájdalmat kúpban adott nagy dózisú paracetamollal és un. nem steroid jellegû fájdalomcsillapítóval kezelem. Magához a mûtéthez pedig olyan altatógázt használok ami a legkevésbé hányinger keltõ. Nálunk a sebész ilyenkor a hasfalba lokált is ad. Általában az ilyen korú gyerekek ilyen jellegû mûtéteinél a leggyakoribb mellékhatások a nem megfelelõ fájdalomcsillapítás, és a hányinger, hányás. A súlyosabb mellékhatások valószínûsége sokkal kisebb, több esetben lép fel sebészi probléma (vérzés, sebfertõzés stb) mint pl. légzési probléma. A nagyon súlyos altatáshoz társuló szövõdmények valószínûsége ebben a korban ugyanannyi mint nagyobb gyermekeknél, 1:1000-tõl 1:10000-ig tart.

Mert most hogy fogom neki elmagyarázni, hogy nem ihat pl. reggel?

Azért ma már sokat változtak a koplaltatási követelmények, egyszerû mûtéthez egy másfél éves gyermeknek engedélyezzük a tiszta vizet a mûtét elõtti két óráig. Tovább nem is nagyon lehet folyadék nélkül hagyni õket, ha mégis azt kell tenni, akkor infúzióban kell nekik folyadékot adni. De ezt tisztázni kell a mûtétet végzõ kórházzal - mi így csináljuk õk esetleg nem.

Üdv: Bunny
 
 


Snoopy!
Azt szeretném kédezni, ha valakit altatnak, vagy fájdalomcsillapítót kap, akkor azt feltüntetik a zárójelentésen? (szülés alatt, után)
Köszi
Solya
 
 


Snoopy!
Azt szeretném kédezni, ha valakit altatnak vagy fájdalomcsillapítót kap, akkor azt feltüntetik a zárójelentésen? (szülés alatt, után)
Köszi
Solya
 
 


Solya!

Miért kérdezed?
Hivatalosan fel kellene tüntetni, ha a szimpla fájdalomcsillapító nem is szerepel, a többinek kellene.
Nem szoktak a zárók olyan bõszavúak lenni. Mivel azt nagyrészt nem a nõgyógyászoktól kapod, aki ugye a zárót írja, így esetleg lemaradhat. Vannak olyan fejetlen helyek, ahol elõfordulhat, hogy nincs benne.

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!

Mert keresem az altatónak a nevét, amit szülés után kaptam és megnéztem a záróm, amin viszont semmi. Csak annyi: Aneszt adatok.
De tényleg fejetlenség volt. Karácsony elõtt pár nappal...
Viszont akkor hogyan tudhatja meg az ember lánya? (Vagy mégis igaz, amit a doki mondott és nem kaptam semmit?)

Köszi
Solya
 
 


Kedves Snoopy!

Az EDA-val kapcsolatban nagyon sok információt hallottam már. Ami engem érdekel, arról még nem informálódtam. Kérdésem az lenne, hogy tényleg csak egy szurival felérõ minimális fájdalom a beadása (mármint akkor, ha jó helyre talál a tû)? Azt már tudom, hogy moccanni sem lehet beadása közben, de mi van ellenkezõ esetben, ha félremegy, és ilyenkor szerintem természetes, hogy csak-csak "megugrik" a páciens? Azt is hallottam, hogy elõtte érzéstelenítõ injekciót adnak be. Ha zöldségeket kérdezek, ne haragudj, de túlságosan érdekel a téma, õszintén szólva kétségeim vannak afelõl, hogy az EDA valóban nem jár semmiféle kellemetlenséggel, fájdalommal. Válaszodat nagyon megköszönném.
Mónika
Mónika
 


Solya!
Ha a saját dokid azt mondta, hogy nem kaptál semmilyen altatót és fájdalomcsillapítót, akkor az úgy is van.
A nõgyógyászod, ha már a kórházban van és találkoztatok, akkor olyan mértékben is felelõs érted, hogy csak az õ tudtával kaphattál bármilyen ilyen jellegû szert. Aminek a nevét, ha pontosan nem is tudja, mert az anesztes kezében volt esetleg, de azt meg tudja mondani, hogy anesztes járt-e a közeledben. Ha igen, akkor lehet, hogy az anesztes ugyan pontosan nem emlékszik, hogy milyen gyógyszert adott milyen adagban (ha pl nagyon kellett sietni, mert mondjuk atóniás vérzésed volt méhlepény-darabka bennmaradása miatt, szóval életveszély) azt viszont akkor is tudja, hogy milyen gyógyszereket szokott használni ilyen esetben.

Mónika!
Tényleg nem fáj. Hidd el, ki is próbáltam. Kép
Az érzéstelenítõ injekciót éppen azért adjuk, hogy utána már ne kelljen ugrani a páciensnek. Az érzéstelenítõ szurikor én is ugrottam, pedig kifejezetten figyeltem, hogy ne tegyem. Teljesen reflexes volt.
Ha a tû nem pont a "jó helyre" megy, az sem jár külön fájdalommal. Ha újra kell szúrni, az még semmi fájdalmat nem jelent, hiszen már zsibbadt a csigolyaköz az érzéstelenítõtõl. Ha másik csigolyaközben szúrnak, akkor azt egy újabb érzéstelenítés elõzi meg, ami ugye szúrás, de vékony tûvel és nem mélyen.
Mélyebben az ED tér keresése közben csak tompa nyomást, matatást lehet érezni. Amikor a kanült helyezik be, akkor amennyiben hozzáér a madzag valamelyik ideghez, akkor annak mentén ingerület fut tova, ami villámlásszerû érzéssel jár, de nem fájdalom. Ettõl is lehet ugrani, de ez jobban megakadályozható akaratilag, mint az elsõ, másrészt akkor már megvan a jó hely és a tût éppen senki nem mozgatja, így, ha mozdulsz, akkor a tû veled együtt mozdul, ezért kevésbé csinálhat bajt.

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!
Köszi!
Ne haragudj, de küldtem egy mailt is. Kép
Solya
 
 


Kedves Snoopy!
Nagyon köszönöm kimerítõ válaszod, bár nem titkolom,hogy a "villámszerû" dolgoktól egy kicsit félek. Ez talán azért is van, mert már elég sok fájdalmas dolgot éltem át, elsõsorban az elsõ szülésem "macerás" beavatkozásai miatt. Ezért is goldoltam, hogy az EDA-t kérem következõ szülésemkor, hogy egy kicsit kellemesebb élményekkel éljem majd át. Most már tényleg annyi jót hallottam az EDA-ról, hogy biztosan emellett döntök majd. Addig még merülhetnek fel bennem további kérdések, melyekkel - ha nem veszed zokon - ismét Hozzád fordulok. Mégegyszer nagyon köszönöm válaszod, egy beszari alaknak szereztél ezzel egy kellemes napot, és nyugodalmas éjszakát.

Mónika
Mónika
 


Snoopy!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Solya
 
 


Tanacsot kerek!
Kisbabam 11 hetes es csunyan begennyesedett a BCG oltasa helye. Parakötés mellett a talyog kifakadt, azota is ürül idonkent. A sebesz altatasban szeretné kitisztitani.
Ettöl megijedtem. Mit tanacsoltok? Egyaltalan egy igény szerint szoptatott baba, hogyan lehet éhgyomros?
Szivem szerint varnék a dologgal, de a dokibacsival sem vitatkoznék sokaig, mert tudom, hogy ö a legjobbat akarja.
Netti
Netti
 


Tanacsot kerek!
Kisbabam 11 hetes es csunyan begennyesedett a BCG oltasa helye. Parakötés mellett a talyog kifakadt, azota is ürül idonkent. A sebesz altatasban szeretné kitisztitani.
Ettöl megijedtem. Mit tanacsoltok? Egyaltalan egy igény szerint szoptatott baba, hogyan lehet éhgyomros?
Szivem szerint varnék a dologgal, de a dokibacsival sem vitatkoznék sokaig, mert tudom, hogy ö a legjobbat akarja.
Netti
Netti
 


Szia Netti!

Milyen gyakran szopizik a babád? Ha eltelik két szoptatás között 1.5-2 óra, akkor annyi idõ alatt a tejcsi már tova is hussant. Azaz lehet éhgyomros, csak pontosan kell tudni a mûtét idõpontját, hogy elõtte 2 órával fejezd be az utolsó szoptatást és utána már ne kapjon semmit!
Az altatást hogyan akarják megoldani? Hol csinálják a feltárást, abból lehet következtetni arra, hogy hogyan altatnak egy ekkorka gyermeket.
Ha folyadékpótlásra lenne szükség, de még nem szoptathatod meg, pl azért, mert még alszik, azt infúzióban is megkaphatja, nem muszáj a száján keresztül. Az altatáshoz nagy valószínûséggel úgy is megszúrják, így a beviteli út biztosítva lesz.
Várni nincs értelme. 1 hónap múlva is ugyanolyan igény szerint szoptatott baba lesz, nem? Addig is Neki fáj a karja. Ezt biztosan szívesen elkerülnétek mindketten. Legyél mellette annyit, amennyit csak tudsz, biztosan meg tudod vigasztalni. És melletted biztosan sokkal kevésbé félelmetes a világ.

Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy és Bunny,

köszönöm még egyszer segítségeteket. Túl vagyunk a köldök feletti sérv mûtéten. Minden rendben volt, egyedül az ért meglepetésként, hogy a mûtõbõl már "ébren" hozták vissza, és bár szerintem akkor még nem volt teljesen magánál, egy órán keresztül bömbölt úgy, hogy semmivel sem lehetett rá hatni (ebbõl gondolom, hogy nem is volt igazából magánál). Emiatt az infúziót is ki kellett venni, mert minden erejével fel akart kelni, kapott egy nyugató kúpot is. A borzasztó sírást ölben sem hagyta abba, aztán egyszer csak elaludt a vállamon. Aludt egy órát, és akkor kezdett magához térni, akkor már szinte nem is sírt. Általában a többi gyereket is hasonló állapotban hozták vissza a mûtõbõl. Estére már itthon voltunk, és ugyanúgy rohangált, mint elõtte reggel.
Köszönöm még egyszer
Eszter
 


Szia Snoopy!
Köszönöm a valaszodat. Tudod, az a baj, hogy én egyszerüen félek az altatastol. Nyilvan vannak olyan esetek, amikor ez elengedhetetlen a beavatkozashoz, de szerintem ez az oltas dolog nem ilyen. A gyerekorvosunk szerint ezt eddig lokalban csinaltak és lebeszél ö is az altatasrol. Egyébként a seb lathatoan nem okoz fajdalmat a Babamnak, akkor sem sir, amikor a sebész hozzanyul. Most reménykedem, hogy magatol megoldodik a dolog. Jarunk a sebészetre és kitartoan kötözgetünk. Szerintünk mar szépen javul.
Mas kérdés: a nyelv letapadasat (lehet, hogy nem igy hivjak, biztos tudod mire gondolok) is altatasban szoktak korrigalni(nyissz!)? Még nem mertem megkérdezni az orvostol...
Elöre is köszi a valaszt, a szoptatas topicban még talalkozunk!
Netti
Netti
 


Netti!

Tudtommal a lenõtt nyelvet csak úgy ripsz-ropsz elintézik! Legalábbis kisebbik fiamnál mégcsak szólni se szóltak, 3 naposan a kórházban, csak az tûnt fel, mi ez a frissnek tûnõ vérmaszat a kisingén...

Ildi

Ildi
 
 


Netti!

Amikor a beavatkozás kevesebb kellemetlenséggel jár, mint az altatás, akkor csak akkor érdemes altatni, ha hosszú ideig tart és mozdulatlanság kell hozzá, amit a kicsik nem tudnak megtenni. A nyelv felszabadítása egy mozdulat.

Snoopy
snoopy
 


Ildi, Snoopy!
Köszönöm!
Netti
Netti
 


Snoopy!
Tudom, hogy nem ide tartozik, csak annyi helyen olvastam már és nem tudom. Mi a különbség a kanül és a branül között? Ha van egyáltalán. Kép
Köszi, Solya
 
 


Szia Solya!

A branül egy olyan mûanyag csövecske, amit egy tû segítségével a felszíni vénába lehet juttatni. A tût kihúzva csak a hajlékony mûanyag marad benn. Infúzióra használják, de gyógyszert és vért is lehet azon keresztül beadni. A kanül egy összefoglaló elnevezés a csõvekre (fém, mûanyag) amit valahová betesznek. Érbe, epidurális térbe, tályogba, gégébe, stb. Tulajdonképpen a branül is egy kanül, csak van külön neve.

Snoopy
snoopy
 


Áhá!
Nagyon szépen köszönöm, sokat okosodtam! Kép
Solya
 
 


Nem minden kanül branül, de minden branül kanul!
Névtelen
 


Azt hallottam, hogy ha a szülés alatt epidurális érzéstelenítést alkalmaznak, akkor az újszülött gyakran belázasodik. Kíváncsi lennék, erröl mi az ide is irogató szakemberek tapasztalata.
Köszönöm: Katicabogár

Kati


Tessék????

Snoopy
snoopy
 


Azaz:
Szia Katicabogár!

Ki mondott neked ilyesmit? Még sosem hallottam ezt az ötletet.
Mindenesetre az én gyermekemnek (sem) nem emelkedett a testhõmérséklete.

Snoopy
snoopy
 


Nem ötlet, egy nögyógyásztól hallottam. Egyébként ha igaz lenne, akkor ezekröl az esetekröl az anesztes tudna? Vagyis müködik ilyenfajta információáramlás a kórházakban?

Katicabogár

Kati


Katicabogár!

Egy nem érdeklõdõ anesztes nem tudná.
Egy érdeklõdõnek biztosan elmondanák.

Azért vagyok kb biztos a dolgomban, mert engem csecsemõs nõvérek próbáltak (butaságokkal) lebeszélni a saját EDA-mról és ilyesmit õk sem említettek, pedig õk aztán tudják és biztosan fel is használták volna az információt. Másrészt ott szültem, ahol dolgozom, ott 24 órás EDA lehetõség van, azaz sok EDA-s kismama van. Amíg benn voltam a szülészeten egyetlen lázas baba sem fordult elõ.

A nõgyógyász érdeklõdik a babák után? Mindrõl tudja, hogy mennyit evett és lázas lett-e?
Szokott EDA-s szülést rendszeresen levezetni, azaz van gyakorlata benne?
Esetleg nem szeret ilyen szülést vezetni és igyekszik mindenkit lebeszélni?

Szió!
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!
Nemrég volt egy sajnálatos magzatelhalásom, amit most próbálok lelkileg kiheverni. A kérdésem az lenne, hogy a mûszeres befejezés közben én addig vártam, hogy mikor fog már hatni az altató, amíg vége nem lett a mûtétnek. Semmit nem aludtam pedig láttam azt a "lórúgást" amit belém nyomtak. Fájt is a dolog, de nem volt kibírhatatlan. Azt nem értem, minek akkor altatni, ha nem is alszik az ember? Nekem nagyon hiányzott, hogy egy kicsit kikapcsoljon az agyam ebben a szituban. Az orvosom szerint olyan lelki állapotban voltam, hogy emiatt nem hatott az altató. Na, ezt azért neheze hiszem el. Vagy lehet, hogy csak valami fájdalomcsillapító volt?
Igaz, rám nem hatnak erõsen az altatók, a Dormicum-tól sem alszom el egyhamar,de azért egy vénás altatásban jobban "bíztam".
Köszi elõre is a választ!
Andi
 
 


Szia Andi!

Ez nem hangzik túl jól.
A nõgyógyászati kismûtétekhez sajnálatos módon nem mindenhol igénylik a rendes altatást. Nem tudom, hogy ahol Neked csinálták, ott mi a helyzet.
Ahol rendes altatásra igényesek, ott addig nem nyúlnak hozzá a pácienshez odalent, amíg nem alszik.
Van olyan beteg, akinek nagyon nem hatnak az altatók. Leggyakrabban az alkoholistáknál és egyes drogosoknál. Náluk van magyarázat, mert a lebontó enzimrendszerek fullra vannak járatva. Ez nem azt jelenti, hogy Te is közéjük tartozol, csak azt akartam érzékeltetni, hogy a jelenség létezik. Van olyan beteg akit csak a normál dózis ötszörösével, vagy többszörös gyógyszerkombinációval lehet álomba ringatni.
Hogy Te mit kaptál, azt ennyibõl nem lehet kitalálni. Bizony jó lett volna ha figyelnek rá, hogy tényleg kikapcsoljon a tudatod!

Sok erõt Neked az elkövetkezõ hetekre, hónapokra.
A következõ baba lesz az igazi!

Snoopy
snoopy
 


Nagyon köszi a biztatást és a gyors választ!
Andi
 
 


Snoopy!

Sajnos nem találtam választ Tõled a kérdésemmel kapcsoltaban a "friss mamiknál". Valamelyik alkalommal nem töltötte le szerver az egész topicot, lehet, hogy pont a Te válaszod is benne volt. Ezért még egyszer megkérdezem: Nem gond egy országhatár a légzésfigyelõ kölcsönzésénél? És még azt szeretném tudni, hogy nálatok be lehet jelentkezni 3D-s vagy 4D- s UH-ra? Gondolom külföldieknek meg kell fizetni. Meg tudnád írni azt is, hogy mennyibe kerülne? Mert nálunk csak akkor lehet menni, ha valami gond merül fel a babával kapcsolatban. Április 25., 26-án megyünk Bp.-re, akkor volna aktuális számunkra az egész. Tudnál valamennyire segíteni a szervezésben? A profilomban található emilre is írhatsz. Elõre is köszönöm. Kép

Tündimami
26+0
 


Snoopy!

Megnéztem a profilomat és nincs ott az emilem, nem tudom miért, de itt küldöm: tolnaiova@bee.sk

Tündimai
26+0
 


Snoopy!
Én egy olyan vidéki kórházban szülök ahol "elõre meg kell beszélni az EDA-t" egy aneszteziológussal.
Én szívesen meg is beszélném, ez esetben gondolom fizetnem is kell majd érte. Milyen szempontokat soroljak fel ezen a beszélgetésen, mit kérdezzek tõle, és milyen válaszokkal elégedjek meg? (Pl mikor -hány centinél- szóljak neki, hogy jöjjön, mi lesz ha õ pont akkor mûteni fog, stb.) A szülész megpróbál lebeszélni olyan dolgokkal hogy ez egy invalzív beavatkozás, állandó megfigyelést igényel (ez mit jelent, és vajon miért kényelmetlen neki?) és anélkül is nagyon szépen lehet szülni.
De én kérni szeretném
köszi a tippeket
Moncsi
Névtelen
 


Szia Moncsi!

Ha mindenképpen szeretnél EDA-t, nem kötöd semmilyen fájdalomszinthez, vagy ilyesmi, akkor bekötni attól a pillanattól kezdve bármikor lehet, amikortól biztosan megindult szülésrõl beszélünk. Elsõ szülésnél szinte bármelyik mûtétet ki tudod várni. A szúrás jó esetben 10 percet vesz el az anesztes életébõl.
Az állandó felügyelet csúsztatás, szerintem. Amikor úgyis megfigyelnék a babát, akkor nyilván Téged is megnéznek. Van ahol állandóan csepegõ infúziót szeretnek hozzá adni, ez köthet helyhez. Egy beállt (hatása már nem erõsödik) EDA nem produkál hirtelen változást, csak az érzéstelenítõ hatása 1-1.5 óra alatt fokozatosan csökken, amikor lebomlik. Új adagot kell adni. Akárhányszor ismételhetõ (van, aki hetekig használja, tumorosok fájdalomcsillapítása), kitolás környékén már nem adnak új adagot...
Az EDA-s szülésben nem tapasztalt szülészdoktorok attól félnek, hogy lassítja a kitolást. Lehet, hogy mástól is, ez elterjedt. De tapasztalt anesztes mellett lehet az EDA olyan jól beállított, hogy semmi ilyen probléma nem merül fel. Egyszerûen nem bíznak benne, hogy minden uolyan jól mehet EDFA-val, mint anélkül.
Légy résen! Ha a dokid nem akarja az EDA-t, akkor mindent meg fog tenni, hogy lebeszéljen róla. Ne hagyd magad!

Remélem segítettem
Snoopy
snoopy
 


Snoopy,
Köszönöm,
Nem arról van szó hogy automatikusan és görcsösen ragaszkodom az EDA-hoz hanem arról hogy ott nincsen állandó szülészeti anesztes ügyelet és emiatt külön elõre biztosítanom kell, hogy ha szükségem lesz rá akkor lehetõségem is legyen rá...
Egyébként ez a kórház is -sok másik mellett- hirdeti magáról, hogy biztosítják az EDA-t, és sajnos csak a terhesség vége felé derül ki a felkészítõ tanfolyamon, hogy bizony ez nem is olyan automatikus, és emiatt kellemetlen meglepetések is érhetik a szülõ nõket. És a vége felé már a váltás sem egyszerû.

Köszönöm a válaszodat, sokat segített!
Moncsi
Névtelen
 


Azt szeretném megkérdezni, hogy elõfordulhat, hogy valakinek nem lehet EDA-t adni?Azt olvastam valahol, hogy akinek patttanások vagy kiütések vannak a hátán annak nem.Mik az ellenjavallatok?A Péterfyben állítólag állandóan van EDA és járkálni is lehet vele.Ez szimpinek tûnik.
A másik kérdésem az lenne, hogy aki otthon szül annál milyen fájdalomcsillapítót tudnak alkalmazni?
Köszönöm a választ.
Névtelen
 


Azt elfelejtettem az elõbb, hogy miért hagyják elmúlni a kitolási részre az érzéstelenítõt.Az oké, hogy érezd mikor kell nyomni, de mi van ha nem bírod a fájdalmat?Hogy tudnak akkor érzésteleníteni(ha egyáltalán akarnak)?Az borzasztó fájdalom lehet, meg fura hatással is lehet az emberre, hogy addig nem érezte, aztán mindjárt belehal, meg a körülmények...
Mégegyszer köszönöm a választ.
Névtelen
 


Szia Névtelen!

Legközelebb legalább a hozzászólás alján írd alá valahogy, így teljesen személytelennek tûnik nekem. Köszi!

Az ellenjavallatok: 1.fertõzés a háton, amiben baktériumok laknak. Nehogy a lukon keresztül a mélybe terjedjen a baci.
2.Olyan tekeredett gerinc, ahol képtelenség megtalálni a rést (ez részben anesztes elszántság, vagy ügyesség kérdése is.)
3.ha a páciens nem egyezik bele, vagy nem kooperál,
4.jelentõs szívritmuszavarról érdemes tudni, mert az érzéstelenítõk egy része hat a ritmuszavarokra is,
5.véralvadási zavarok, mivel bevérezhet a tûvel sértett terület és az galibát okozhat.
6. porckorongsérv a szúrás magasságában, vagy az alatt, mert az érzéstelenítés idején bizonytalan, hogy érzi-e a páciens, vagy sem, hogy ideggyógyászati tüneteket okoz az esetleg romló állapotú sérve.
7. Személyi, vagy tárgyi feltétele hiányzik az EDA-nak

Ezek egy része relatív (helyzettõl függ), más része abszolút kontraindikáció.

Otthoni fájdalomcsillapítás: profin azok tudják, akik csinálják. Szerintem a vajúdás kezdetén számottevõ hatású TENS, masszírozás, illóolajok, hipnózis, ilyesmik.

Kitolás: ha nem érzed, hogy mikor kell nyomni, ráadásul erõsen hat az EDA és még az izombeidegzésed is zsibbadt, azaz nem tud kellõen összehúzódni a hasizmod, akkor az valóban megnyújtja a kitolást, amit nem minden baba visel jól. Ilyenkor meg jön az oxitocin, meg az aktív segítség.
A jó EDA nem szünteti meg a fájdalmat teljesen, csak jelentõsen csökkenti. Tehát nem derült égbõl villámcsapásként ér. Fokozatosan tér vissza a teljes érzékelés, rá tudsz készülni.
Akkor már van mit tenni. Hidd el sokkal kevésbé figyelsz kitolásban a fájdalomra, mint arra,hogy merre jár a baba, mindjárt találkozunk!
Nem fáradsz el a vajúdás alatt a fájdalomban való küzdelemben, így hatékonyabb lehetsz kitolás közben, mint egy fájdalomcsillapítatlan, de nem sodródó, hanem harcoló anyuka.

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!

Lenne egy nagyon fontos kérdésem:

HOGY VAGYTOK? KépKépKépKépKépKép

GRATULÁLOK! hallom, (vagy olvasom) Levente turbo gyorsasággal megszületett! Kép Hátba szúrtad magad? Ja és Apának is gratulálok ám! Kép Milyen jó egy orvos a háznál! Kép

Aztán majd írj, várom azt a "májusi" Kép történetet!

Sziasztok!
Solya
 
 


Sziasztok!

Sajnos olyan kórházban fogok szülni (vidéki kórház) ahol a fogadott orvosom szerint az anesztesek sorba lépnek le. Ez azt jelenti, hogy nem tudja garantálni, hogy ha szükségem lenne rá akkor éppen találunk egy szabad aneszteset. Most el kell döntenem, hogy orvost és kórházat váltok-e és vállalom a 2,5 óra utazást Pestig vagy maradok. Persze nem csak az EDA miatt gondolkodom rajta. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e aneszteziológust is választani és fogadni elõre?

Üdv:adne
Névtelen
 


Adne!

Ennek még nincs kialakult szisztémája. Legalábbis tudomásom szerint.Nem jellemzõ, hogy egy kórházban nem dolgozó anesztes csináljon valakinek anesztéziát. Azaz a kórházban fellelhetõ anesztesek közül célszerû választani. Akit szimpatikusnak találsz, azzal beszélgetsz egy kicsit. Pl megkérdezed, hogy a szülésed idején még a kórházban lesz-e. És megkéred, hogy legyen akkor melletted anesztéziára készen (gondolom fõleg az EDA miatt lenne rá szükséged), ha nem akarja, vagy tudja megtenni ezt, akkor gondolom megmondja. Legalábbis én ezt a módszert választanám a helyedben.
Más anesztest is választhatsz, aki nem ott dolgozik, de ahhoz jelentõs pozitív hozzáállás szükséges a kórház részérõl (is).
Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!
Kislányom 10 hónapos, s van egy vesefejlõdési rendellenessége, ezért jövõ hónapban mûtik. Ha van valakinak tapasztalata, hogyan viseki egy pici gyerek az altatást, kérem írjon!
Köszi!
J
 
 


Szia Judus!
Sajnos senki nem válaszolt a felhívásodra.

Én azért nem, mert nincs nagy tapasztalaton ilyen kicsik hosszú altatásában. Rövid beavatkozásokhoz altattam viszonylag sokat, azt jól viselték. Elmondani még nem tudják, hogy mit éreztek, de nem sírtak ébredéskor (persze elalváskor igen, hiszen elmondani nem tudjuk nekik, hogy mi történik, de megszúrnunk viszont kell), és tartós megfigyelést és kezelést senki sem igényelt közülük altatási szövődmény miatt. Amíg én láttam őket, egyikük sem hányt, legfeljebb egy kicsit utószundikáltak.

Milyen volt a babád altatása? Mennyi ideig tartott a műtét? Hol csinálták?
Remélem már jól van és a sebe is gyógyult.

Snoopy

KépKép
 
 


Kedves Snoopy!

Újonc kismama vagyok a 7. hétben. Érdekelne, hogy van-e olyan gyógyszer, amit ilyen idős terhesen fejfájásra be lehet venni?
Más téma. A folsav tabletta alakú szedésére milyen dózist ajánlanál? A dokim ugyanis napi 2*3 mg-os tablettát írt fel nekem. Más forrás szerint csak napi 0,4 mg a szükséglet, de csak korai szakaszban "kell" inni, mert később már nincs semmire hatással.

Előre is köszönöm válaszaidat.
Gagi
Névtelen
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: