Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Az utóbbi idõben anesztes kérdések merültek fel más topikokban is. Ott megbeszéltük, de úgy gondoltam, hogy átmentem õket ide is, hogy ha valaki rákeres, akkor itt is meglelje.:

"Snoopy,

Ha jol lattam a csaszaros topikban, te aneszteziologus vagy. Ha olvasod meg, kerlek valaszolj nekem egy kerdesre:
Kb.2 eve volt egy mutetem amit altatasban vegeztek.Mikor felebredtem , az intenziven talaltam magam mert valami gubanc volt a mutet kozben.A dokim szerint nem tudtak ledugni az "intubacios (?)" csovet , mert valahogy a legcso,nyelocso furcsa pozicioban van. A vegen szondat kellett levezessenek es csak utanna jartak sikerrel.
Termeszetesen mindezt nem irtak ra a zarojelentesre-miert is tettek volna ? - de nyomatekosan figyelmeztettek ha valaha altatasos mutetre kerulne sor meg eletemben szoljak a dokinak.
Miutan most fennal a lehetosege egy csaszarnak -a kicsim meg mindig keresztben fekszik- eszembe jutott es kicsit aggodok megis mi lehetett ez.Van valami otleted , van ennek szakmai neve ?

Ja es megegy ... az ha valakinek ferde a gerince (balra konvex scoliosis -remelem jol irtam) , az lehet kizaro tenyezo epiduralis erzestelenitesnel?
Kamelia

Sziasztok!

Kamélia!
Szívesen válaszolok itt is Neked, de szerintem másold át a kérdést valamelyik anesztes topicba, talán az "mp" a legjobb, mert ott mindenrõl esik szó. Mindet olvasom, ha van rajta forgalom.
Ami az altatást illeti. Mostanában már remélem mindenhol inkább gerincközeli érzéstelenítést használnak csaszihoz. Az altatás a sürgõsségi esetben, vagy akkor esélyes, ha az anyuka nem egyezik bele másba, vagy allergiás az érzéstelenítõre, vagy gerincsérves, pont ott.
Tehát ha lehet jó elõre beszéld meg az anesztesekkel a gerincközeli érzéstelenítést, közben említsd meg az altatás nehézségeit. Sajnos erre a kórképre így látatlanban nem tudok mit mondani, csak, hogy mondd el nekik, pont úgy, mint nekem. Csak akkor lesznek okosabbak, ha látják. Vagy elküldenek gégészhez, hogy bogozza ki, hogy mi hogyan van odabenn, vagy bátrabbak és az mondják, hogy majd akkor körülnéznek, ha muszáj Téged elaltatni.
Milyen magasságban van a scoliosisod?
Nem kizáró tényezõ. Csak ha pont az ágyéki szakaszon van, akkor minden rést nehezebb lehet megtalálni, azaz hosszabb idõt igényel.
Spinál egy szúrás, nehéz esetben is könnyebb megszúrni, mint a másikat, csak mûtéthez.
EDA vajúdáshoz is, csaszihoz is, Neked csak olyan helyen ajánlom, ahol rendszeresen csinálják. Ott megbeszélhetõ, hogy csaszihoz is azt csinálják. Bár az anesztesek a spinált szeretik, mert gyorsabb, egyszerûbb.
Snoopy

Snoopy!
Ha már itt vagy pofátlanul kérdeznék én is egyet. Ugyan már nem írogatok ide, csak a friss mamisba. Remélem nem bánjátok, hogy most mégis.
Szóval a kérdés: mindenhol arról van szó, hogy ha az elsõ császárral végzõdik, akkor lehet EDA-t, vagy spinált is kérni, vagy marad az altatás, ezt értem, átestem már rajta. De mi van, ha az elsõ császár után esetleg a második is az lenne? Nem tervezett, de lehetséges. Akik már szültek császárral, azoknál is alkalmazható az EDA, vagy esetleg a spinál? Altatást nem nagyon szeretnék, ha nem muszáj, mert most szeretnék végre ébren lenni amikor megszületik babó.
Elõre is köszi a választ.

buksicica
13+2

Snoopy,

Koszi szepen a valaszt !
Scoliozis: Hat nem is tudom, hogy irjam le ... inkabb derek magassag ,ha a koldokomhoz viszonyitunk akkor felette.Remelem igy akkor nem lesz gondd. Gerinc-servrol nem tudok ... remelem ez azt jelenti, hogy akkor nincs is

A korhazban ahova megyek allitolag a szulesek 70%-at epidurallal csinaljak es 24 oran keresztul van aneszteziologus.(Ez Helsinkiben van, az ottani nogyogyaszati klinika.)
Kamelia

Buksicica!
Természetesen. Többedik csaszinál kifejezetten a gerincközelit preferálják a nõgyógyászok is, mert tartanak tõle, hogy összenövések keletkeztek a pocakodban és hosszabb ideig tart, amíg kiszabadítják a babát. Akkor pedig az altatószerekbõl is több jut a babába, mert tovább van az alvó mamában. Ami a kizáró tényezõket illeti, azokat leírtam az elõzõ hozzászólásban. Más nincs. Az elõzõ császár nem kizáró, sõt.

Kamélia!

Gerincsérved biztos nincs. Tudnád, ha lenne. Szerintem kérj EDA-t a csaszihoz is. Sok sikert hozzá!

Snoopy

Ildi, Snoopy!
Köszönöm a válaszaitokat. Én is így gondoltam, csak hát az orvosom azt mondta, hogy õk nem csinálnak EDA-t, mert félnek a hegszétválástól, amit úgy nem vennék észre. Szóval sajna még mindig nem vagyok megnyugtatva.
Minden új kismaminak gratula!
Sziasztok
buksicica
14+1

Sziasztok!

Nem vagyok nõgyógyász, de most azt olvastam, hogy a császár utáni normál szülés közbeni hegszétválás 80-85%-ban fenyegetõ jelek (fájdalom, vérnyomásesés, shock) nélkül zajlik le. Csak a már súlyos következmények észlelhetõk. Nem volt megkülönböztetve, hogy érzéstelenített az anyuka, vagy sem. A csaszi utáni szüléskor különben is igen nagy szerepet játszik a gondos megfigyelés. Szerintem a nõgyógyászok, szülésznõk nagy része ezért tart az ilyen esetektõl, mert nem biztos, hogy az adott napon lehetõség lesz-e olyan gondosságra (lehet, hogy egyszerre 5-en szülnek 1-2 szülésznõ mellett), amilyenre szükség lenne.
Szerintem ahogyan a vajúdás alatti érzéstelenítés sem elegendõ egy csaszihoz, úgy a fájdalmas hegszétválás az egyébként fájdalomcsillapított vajúdási fájdalmakhoz képest jóval erõsebb és áttöri az érzéstelenítés hatását.
De biztosan nincs akkora tapasztalatom ebben a témakörben, mint egy régóta praktizáló szülésznek. Õk döntenek ebben a kérdésben, de megpróbálok még utánanézni és ha megtudok valamit, akkor írok, jó?

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!
Egy leendõ kismama vagyok.
Lenne egy kérdésem, ha valaki tud valami választ rá annak nagyon megköszönném.
24. hetes terhes vagyok, és kedden voltam ultrahangon egy nagyon "tapló" orvos vizsgálta a babát, mivel a saját orvosom szabadságon van egész héten.Na a lényeg az hogy az orvos mondta, hogy van egy kis gond mert a kelleténél több a magzatvizem.Ugy mint aggódó kismam én is azonnal megkérdeztem hogy ez mit jelent árthat e valamit a babának.Erre a kedves orvos azt felelte hogy majd ha az orvosom hazaér majd õ elmagyarázza mit is jelent ez.Hát mondtam neki köszönöm hogy ennyit segített.Szóval az lenne a kérdésem, hogy közületek valaki tudja e hogy mit is jelent az hogyha valakinek több a magzatvize?!És ami a legfontosabb hogy árthatok e ezzel a leendõ kisbabámnak???Könyörgöm valaki válaszolja meg a kérdésemet mert beleõrülök a tudatba hogy lehet hogy a babám nincsen jól.
Egy aggódó kismama.
Névtelen
 


Sziasztok!

Most talaltam ra erre a topicra es bar probaltam atnezni az archivumot, nem talaltam valaszt a problemamra. 36 hetes pocakos vagyok, es az USA-ban szulom a babamat. A korhazban ket fele fajdalomcsillapitas kozul valaszthatok: az egyik egy Stadol-nak nevezett narkotikum a masik az epidural. A korhaz a szulesek 98 %-aban EDA-t hasznal, bar allitolag sokszor a Stadol-al kezdik es ha nem jon be, meg johet az epi. Januarban Magyarorszagon volt egy terdmutetem es ott epiduralt kaptam aminek kovetkezteben negy napig volt spinal fejfajasom. Elviselhetetlen volt, nem segitett semmi. A rossz elmeny miatt elore rettegek az epiduraltol, de idegenkedem a Stadol-tol is, ami allitolag olyan hatassal bir mint egy-ket uveg jo bor. Emellett ugy tudom, hogy athatol a placentan is, es a babak emiatt kisse "komasabbak" amikor kijonnek. Szoval a kerdesem az lenne, hogy mi az igazsag a Stadol-rol, mennyire hat mint fajdalomcsillapito (valoban csak a fajasok elet veszi el?), es mennyire garantalt az ujabb fejfajas ha mar egyszer volt ilyen tapasztalatom?

Koszonom szepen a valaszt elore is

Barbara
Névtelen
 

 
 

Egy aggódó kimama!
A sok (v több) magzatviz oka igen sokféle lehet. ezek között vannak súlyos esetek és jelentéktelen dolgok is. Elõször is tudni kellene, hogy mennyivel több a magzatvíz. Ha hirtelen nõtt és nagyon sok akkor többnyire fejlõdési rendellnesség áll mögötte (de a 24. hétig már egy csomó vizsgálat volt és nem találtak semmit igaz?)
Okozhazja Rh-összeférhewtetlenség és vannak bizonyos magzati fertõzések, amik ilyet okozhatanak. Ezek a súlyosak, de ritkák. Gyakoribb a terhességi cukorbetegség, de nyilván ezt is szûrték már.
Kicsivel több magzatvizet éászlelnek akkor, ha a majd megyszületendõ magzat is nagyobb lesz. (elõjelzés)
A több magzatviz oka leggyakrabban, mintegy 80%!, ban nem derül ki és nincs is jelentõsége. Minden valószínûség szerint Te is ebbe a kategóriába tartozol, de ha még nyugtalan vagy, fordulj egy másik kollégához, pl. ajánlom a Szabolcs u-t, bármikor jöhetsz és beutaló sem kell!
dr.Csákány
 


Sziasztok!

Barbara!
A Stadol nevû gyógyszert nem ismerem. Mi a hatóanyaga, meg tudod tudni? Akkor többet tudnék mondani. Egyelõre számomra úgy tûnik, hogy valamilyen kábító fájdalomcsillapító lehet. Amik való igaz, hogy átjutnak a babába és aluszékonnyá, esetleg lustábbá teszik a légzését is. Ezért csak a vajúdás elején adhatók.
Gyakorlati tapasztalatom nincs, mert a mi kórházunkban ilyet nem használunk.
A babaneten Sasha szült most ilyen típusú fájdalomcsillapítóval, õ most az elsõ napok hetekben ír gyakran. Esetleg ott megtalálod, ha tapasztalataira vagy kiváncsi.

Ami az EDA-t illeti, lehet tudni, hogy miért volt fejfájásod a térdmûtét után? Történt-e baleset (agyhártya átlyukasztás) az EDA bekötésekor? Az EDA-nál extrém ritka a fejfájás. Minden érzéstelenítés más, akinek már volt spinális fejfájása, annak sem biztos, hogy lesz legközelebb ha ismét spinális (!) érzéstelenítésre lesz szüksége. Meglehetõsen szörnyû élmény lehetett. Asszem én is tartanék az EDA-tól, de a baba érdekében inkább ezt választanám, ha mindenképpen kérek fájdalomcsillapítást.

Gyuri!
Feléd fordulok az elõzõ hozzászólásomban feltett kérdéssel. Növeli-e a csaszi utáni vajúdáskönnyítõ EDA a spontán, tünetmentes hegszétválás kockázatát?

Sziasztok
Snoopy
snoopy
 


Snoopy!

Nagyon koszonom a valaszt. Fogalmam nincs, mi van a Stadol-ban, majd megkerdezem jovo heten amikor megyek az ellenorzesre. Az alapjan amit az interneten talaltam valami kabito hatasu szer ( hozza is lehet szokni), eppen ezert nem vagyok tole odaig. Viszont asszem en valamit osszekavarok. Az EDA az epiduralis erzestelenites, igaz? A terdmutetnel egy tuvel belemszurtak valamit a gerincembe.Utana 24 oran keresztul nem szabadott mozognom. Az az EDA, nem? Mert en ugy tudtam, hogy a fejfajas eleg gyakori vele, csak epp azt felejtettek kozolni velem, hogy ez ennyire pokoli rossz. Hogy miert volt fejfajasom, azt nem lehet tudni, nem voltak tul aktivak es segitokeszek az orvosok az ugyben :-( De lehet, hogy akkor az nem is EDA volt? Akkor minek a mellekhatasa a spinalis fejfajas?
Bocs, ha kisse zavaros, de most kicsit belekavarodtam.

Koszonom meg egyszer
Barbara
Névtelen
 


Szia Barbara!
Valamit tényleg összekavarsz. De ez nem a Te hibád, hanem a hiányos felvilágosításé. Az egy szúrás, egy adag gyógyszer, gyakoribb fejfájás (ez sem gyakori megfelelõ eszközök és technika birtokában) az az ún. spinális érzéstelenítés. A fejfájást az okozhatja, hogy a szúrt nyíláson keresztül agyvíz folyik ki a gerincben is jelenlévõ agyburkon keresztül. Az epidurális technika, ahogyan a nevében is benne van (a'la latin) az agyhártyát nem sérti meg. Azon kívül, de bõven a bõröd alatt van bevezetve egy csövecske, amibe többször, vagy hosszú idõn át folyamatosan adagolnak érzéstelenítõ gyógyszert. Tehetnek oda kábító fájdalomcsillapítót is, az nem jut át a véredbe, így a babába sem, csak helyileg hat az idegekre, amik ott futnak.

Snoopy
snoopy
 


Barbara

Index.hu-n Valaszol kerdesekre egy amerikaban dolgozo magyar szarmazasu szulesz-nogyogyasz. O lehet tud segiteni neked az ottani szokasokkal kapcsolatban
Szuleszet-Nogyogyaszat (Mr Spock)
[url=http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9041994&uq=2857" TARGET="_top]http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9041994&uq=2857[/url]
Névtelen
 


Sziasztok!

Mindenkinek nagyon koszonom a valaszt. Snoopy, en akkor tuti spinalis erzestelenitest kaptam (de miert mondtak, hogy az epidural...? ). Tiszta orulet, de en legjobban a fejfajastol rettegtem idaig. Ez visszaadta a remenyt, hogy tulelem a szulest :-))

Nagyon ertekelem, hogy veszitek a faradtsagot a kerdesekre valaszolni. Ez egy nagyon szep dolog.

Bekukkantok Dr. Spock-hoz is!

Koszonom

Barbara
Névtelen
 


Snoopy!
Evileg igen, vszinüleg a gyakorlatban is. Ennek veszéályeit pedig tudatos odafigyeléssel lehet a minimumra csökkenteni ....

Izé. Bocs. de EDA után is van fejfájás. Nem is nagyon ritka. Bár alapvetõen igaz, hogy a spinál utáni fejfájást az agyvíz csorgása okozza, és EDAban ez elvileg nincs, mégis tény, hogy EDA után is van fejfájás. Nagyon sokat láttam 25 év alatt ... Fõleg olyan esetekben, amikor nem volt sikeres az elsõ szúrás, több kisérlet történt (nem felismert spinált szúrtak?), de teljesen "sima" esetek után is elõfordul. Sajnos.
Dr.Csákány
 


Szervusztok,

Az altatás a sürgosségi esetben, vagy akkor esélyes, ha az anyuka nem egyezik bele másba, vagy allergiás az érzéstelenítore, vagy gerincsérves, pont ott.

Meg minden olyan esetben, amikor az epidurál ellenjavallt, mert azért van ezekbõl is szépen, bár szerencsére ritka. Még egy szót a sérvrõl. Ha a sérv ugyan nem abban a magassûgban van, mint a szúrás helye, az EDA alaklmazása akkor is nagyon megfontolandó, ugyanis a sérv magassága is az EDA hatása alá kerülhet. Emiatt a kismama nem érzi, ha az idegre kifejtett nyomás fokozódik, és mire érezni fogja (az EDA hatása elmúlik) addigra akár maradandó idegkárosodás is kialakulhat. Ilyen esetekben mindig egyénileg, a kismamával konzultálva kell a végsõ döntést meghozni.

Tehát ha lehet jó elore beszéld meg az anesztesekkel a gerincközeli érzéstelenítést, közben említsd meg az altatás nehézségeit.

Talán inkább fordítva!!!!!!!! Az intubációs nehézség (amikor a lélegeztetõ csövet nem lehet az elsõ kísérletre ledugni) az altatás egyik legismertebb, legtöbb odafigyeléssel oktatott veszélye. Nagy általánosságban 100 esetben egyszer találkozik vele az anesztes, de az igazán nehéz intubálás ennél sokkal ritkább. Több lehetõség is van amit ilyen esetekben alkalmazni kell, ezek minden tsztességes mûtõben rendelkezésre állnak. Az aneszteziológusnak errõl feltétlenül tudnia kell, és lehetõleg még a tervezett mûtét elõtt. Tehát amint bekerülsz a szülõszobára azonnal jelezd ezt az ottani aneszteziológusnak.

Sajnos erre a kórképre így látatlanban nem tudok mit mondani, csak, hogy mondd el nekik, pont úgy, mint nekem. Csak akkor lesznek okosabbak, ha látják.

Vagy akkor sem, ugyanis a tesztek sajnos nem megbízhatóak. Érdeklõdõknek javasolom: Predicting difficult intubation - worthwhile exercise or pointless ritual S. M. Yentis, Anaesthesia 2002, February.

Vagy elküldenek gégészhez, hogy bogozza ki, hogy mi hogyan van odabenn, vagy bátrabbak és az mondják, hogy majd akkor körülnéznek, ha muszáj Téged elaltatni.

A gégész nem fog tudni mondani semmit, és nem õ fogja intubálni a beteget. Az általad "bátrabbaknak" nevezett kollégák hozzáállásáról pedig csak annyit, hogy itt Angliában az ilyeneket -megérdemelten- úgy rugják ki, hogy a lábuk sem éri a földet.

Az intubálási nehézségrõl még annyit tudni kell, hogy a szülészeti anesztétiában sokkal gyakrabban találkozunk vele (a terhességgel együttjáró normális változások miatt), és ez volt az egyik ok, ami miatt a gerincközeli érzéstelenítés annyira elterjedt a császármetszések anesztéziájában. Angliában minden szülészeti eseményt jelenteni kell, ezeket összegyûjtik és a tanulságokat rendszeres idõközönként nyilvánosságra hozzák. A legutóbbi szerint, mely az 1994-1998-as idõszakot öleli fel és az igen találó "Why mothers die" (Miért halnak a mamák) címet viseli, elérhetõ a http://www.archive.official-documents.c ... wmd-00.htm címen, a vizsgált idõszakban egyetlen egy anesztéziával kapcsolatos haláleset sem fordult elõ! Ez igen komoly fegyvertény. És ennek a gerincközeli érzéstelenítés az oka, közvetve az, hogy kevés mamát kellett intubálni. Magyarázzam még?

Az egy szúrás, egy adag gyógyszer, gyakoribb fejfájás (ez sem gyakori megfelelõ eszközök és technika birtokában)


Ez így valahogy nem jól van. A fejfájás oka az agy-gerincvelõi folyadék csorgása. Vékony, speciális hegyû tû (Sprotte vagy pencil point, stb) esetében nagyon ritka, EDA esetén csak akkor jön létre, ha a tû a kelleténél mélyebbre ment. Az egy adag gyógyszernek ehhez semmi köze.

Tehetnek oda kábító fájdalomcsillapítót is, az nem jut át a véredbe, így a babába sem, csak helyileg hat az idegekre, amik ott futnak.

De bizony felszívódik az a vérbe, csak a vérszint nagyon alacsony. Az EDA kanülbe adagolt gyógyszer pedig a gerincvelõ hátsó szarvába diffundál és ott fejti ki hatását, nem pedig az idegrostokon!


A Stadol butorphanol nevezetû kábító fájdalomcsillapító. Általában izomba adják és sokan elégedettek vele. A placentán keresztül átmegy a magzatba, de a hatását gy, a köldökzsinórba adott injectióval azonnal közömbösíteni lehet. Persze akinek egy injectió nem elég, annak inkább EDA-ra van szüksége.


Üdv mindenkinek, Bunny
Bunny
 


Szia Bunny!

Most nekem úgy tûnt, hogy mindenben hibát kerestél. Még abban is, amiben nincs.
A spinális fejfájásban mindketten tudjuk, hogy nincs szerepe az egy adag gyógyszernek. De én nem is ezt írtam. Azért írtam, hogy a kérdezó el tudja különíteni, melyik a spinális érzéstelenítés és melyik az EDA, merthogy ezt sem mondták el neki akkor, amikor spinálban csinálták a térdmûtétjét.
Egy eredetileg nem császárnak induló hüvelyi szüléskor, amihez az sem biztos, hogy a kismama akar majd EDA-t, nem szokott odamenni az anesztes. Magyarországon a szülõszoba teljes kismama állományát nem kérdezi ki az anesztes, mert nincs is ott, amíg nem kér valaki érzéstelenítést. Amikor csaszi lesz a szülésbõl, akkor odahívják és akkor tud anamnézist felvenni. Ha tervezett mûtétrõl lett volna szó, akkor természetesen én is az intubációs nehézség emlegetését tanácsoltam volna elsõsorban.

Ez csak két kiragadott példa. Szerintem ne az legyen a cél, hogy a másikat lejárassuk.
Bocs, hogy szóltam.

Köszi!

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!
Amit írtál sajnos így igaz. Ez baj, de megelõzhetõ lenne.
A megoldás: legyen a terhesgondozás része, éppugy, ahogy belgyógyásznak, fogorvosnak meg kell(ene) nézni a terhest, legyen aneszteziologiai konzilium is, abban a kórházban, ahova a terhes kívánkozik. Ez könnyen megoldható. De ehhez kellene aneszteziologiai ambulancia és fõként hajlandóság mindkét szakma képviselõiben....
dr.Csákány
 


Bunny!
Minden epidurálisan (vagy spinálisan) adott szer egy része, különbözõ sebességgel bejut az anya szervezetébe és a magaztba is. Pl. a tonogén, amit azért adunk, hogy a hatás hosszabb legyen, már (régi mértékegység) gammányi mennyiségben is hatékony tokolitikum (ez volt az elsõ használt szer!) és ha a fájások amugy sem kielégítõek, akkor tovább rontja a fájástevékenységet, egyes esetekben akár császármetszéshez is vezet a leküzdhetetlen fájásgyengeség.
Az opiátok és az érzéstelenítõ szerek is átjutnak a magzatba, de ezek hatása elhanyagolható, bár egyes szerzõk szerint az opiátok magzati bradikardiát (olyan sziv lassulást, mely a magzat oygénhiányát jelzi) okoznak, de ezekben az esetkben ez a jelenség nem egyértelmûen oxygénhiányra utal, csak az a baj, hogy ez a szülõszobán nem különithetõ el.
Általában - korábbi megnyilatkozásaitokhoz is - az a hozzáfûzni valóm, hogy ennek a témának megbeszéléséhez nem nélkülözhetõ a szülész és a neonatologus sem. A szülési érzéstelenítés minden formája, éppugy mint egész szakmánk csapatmunka!
dr.Csákány
 


Kedves Gyuri!

Igazad van. Mindig is a csapatmunka híve voltam. Dolgozzunk rajta, amennyire tõlünk telik.
Bevallom, hogy amikor egyedül voltam beosztva a nõgyógyászatra: Nagymûtõ, kismûtõ, csaszimûtõ, EDA-s szülés, akkor nem nagyon volt erõm és idõm, hogy a vajúdó kismamákat végigkérdezzem. Sajna, amikor erre a területre 2 helyett csak egy ember jut, akkor az aneszt ambulancia is luxusnak látszik.
De hiszek benne, hogy lesz ez jobb is.

A kérdésemre még nem feleltél. Emlékeztetõül: csaszis elõzmény után spontán szülés EDA-ban kontra néma hegszétválás.

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!
1. Gyere hozzám dolgozni, erre a szemléletre lenne szükségem ....
2. Bocs, azt hittem válaszoltam. Igaz is, de nem ebben a topickban, hanem a "császárral szülni"-ben.
Ide is leirom:
Néma hegszétválás fájdalomcsillapitás nélkül is lehet, és ugyanolyan veszélyes mint EDA-ban. Mivel "néma", azaz tünetmentes, fájdalommentes is elvileg semmiben sem különbözik a kétféle "néma hegszétválás".
De ez igy nem igaz, mert lehet, hogy EDA-ban néma, érzéstelenités nélkül nem lenne néma, az EDA némítja el. Ez a gond. De a tapasztalat az, hogy az egyébként nem néma esetek az EDA-ban is jeleznek, csak a fájdalom nem oly erõs, a beteg ilyenkor a heg felett nem fájdalmat, hanem furcsa nyomás érzést jelez. De ez sem specifikus. Mindezek miatt az elõzetes császár után EDA-ban vezetett hüvelyi szülés esetén erre külön kell figyelni. Ilyen szülésnél feltétlenül legyen tapasztalt szakember (is) jelen! És persze a betapintás szülés után itt is kötelezõ, mert a magzat megszülethet hegszétválás után is!

gyuri
dr.Csákány
 


Szia Gyuri!
Akkor a tapasztalatok megerõsítették az elméleti megközelítést.
Köszi!

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!
Idén júniusban szültem császármetszéssel, altatásbenKép
Bár megbeszéltük az orvosommal, hogy EDÁ-val szeretném a mûtétet, sajnos mégsem jött össze.(Túlhordás és medencevégû fekvés miatt be kellett feküdnöm, megindult a szülés, de mire elérték az orvosomat, már 3,5 ujjnyi volt a méhszáj. Addig senki nem vizsgált megKép)
Az a kérdésem, hogy meddig hat mûtét után az altató (intratraceális)? Mert beszéltem másokkal is, akik uígy lettek mûtve, õk már a mûtõben magukhoz tértek, beszéltek. Én viszont az õrzõben ébredtem, fogalmam sincs, hogy kerültem oda. Egy ideig csak hallottam, mi van körülöttem, de se megszólalni, se megmozdulni nem tudtam. Egyszerûen nem engedelmeskedtek az izmaim. Jó néhány perc után tudtam csak vizet kérni -persze nem kaptamKép, de akkor is alig mozdult a nyelvem, minden tagom zsibbadt. Ez normális, vagy csak én reagáltam így? Ha esetleg mégegyszer altatni fognak (nem feltétlenül szülés miatt), ugyanez várható?
Ja, annyira azért emlékszem, hogy ébresztgettek, de hogy ki, mikor és hol, arról fogalmam sincs, mert ezután filmszakadás történt, és jött az õrzõ.
Azt megkérdezték, hány kg vagyok. Terhességnél mennyit számít ez? Úgyis benne van az emberben a baba meg egy csomó járulékos "cucc", ami miatt nem pontos az adat. Vagy ezt belekalkulálják?

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Panda!

Ez elég szerencsétlenül jött össze Neked. Nem kellett volna aludnod. Spinál nem merült föl? Akkor is ébren lehettél volna, az gyorsabb mint az EDA, de ha csak az volt a sürgetõ tényezõ, hogy 3.5 ujjnyi a méhszáj, akkor ez biztosan belefért volna idõben. Elsõ baba?

Az altatott beteget a mûtõbõl csak akkor lehet kihozni, amikor kifejezett ébresztésre szemét kinyitja, felszólításnak eleget tud tenni, pl nyelvét kinyújtja, fejét felemeli. Magára hagyva azonban nagyon sokan elalszanak, és esetleg arra sem emlékeznek, hogy a mûtõben felébresztették õket.
Az intratracheális narkózis (a császármetszés mindig ilyen, egyes extrém ritka életveszélyesesen (baba) sürgõs esetet kivéve, akkor is speciális feltételek között.)során a páciens altatók és fájdalomcsillapítók mellett izomlazítókat is kap. Ezeknek lehet elhúzódó hatása. Ami súlyos esetben megakadályozza, hogy a beteg egyedül levegõt tudjon venni, ekkor hosszabban kell lélegeztetni, mint ameddig a mûtét tart. Enyhe esetben, mint amilyennek a tied is tûnik, "csak" az akaratlagos mozgások gátoltak egy ideig. Ez azonban sok mindentõl függ: mennyi relaxánst kaptál, milyet, a szervezeted hogyan reagált rá (mindenki reakciója lehet más), kaptál-e a mûtét után felfüggesztõ gyógyszert, eleget-e, nem bomlott-e le a szervezetedben elõbb, mint a lazító. Mindamellett legközelebb reagálhatsz máshogyan is, hogy a többi körülményrõl ne is beszéljünk...
Ha legközelebb altatnak, elõtte szólj az anesztesnek, hogy ilyen történt Veled, akkor biztosan még jobban fog figyelni az ilyes tünetekre!

Minden gyógyszer dózisát testsúlykilogrammra adják meg. A járulékos súlyok egy része (baba, méhlepény) annak ellenére, hogy nem cél az "elaltatásuk" felveszik a gyógyszert, amibõl ezért kevesebb jut az idegsejtjeidhez, és ezért kevésbé hat. Tehát velük is számolni kell. Mivel itt is számítani kell az egyéni érzékenységre, ezért a megadott értékek nem számítanak szentírásnak, mindig figyelni kell a páciens állapotát. De egy kezdõ dózist tudni kell az elején.

Hát ennyi!
Legközelebb legyél határozott és kösd az ebet a karóhoz, hogyha nem létszükséglet az altatás a császármetszéshez, akkor ne úgy csinálják!

Minden jót!

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!

Köszi a gyors választ!
Második baba, de az elsõnél is volt egy kis gond. Õ fejvégû volt ugyan, de egy kis téraránytalanság miatt rosszul fordult a szülõcsatornában, ezért nem tudtam kinyomni (pedig felül nyomta egy orvos, alul próbálta egy másik jó irányba fordítani, de nem ment) Miután két órán keresztül voltak 1-1,5 percenként tolófájásaim, mégse haladtunk, vákuummal segítette ki az orvosom a babát. A mostani farfekvés + 3850 g, ezért nem engedte az orvos a sima szülést.
Azt hiszem, az lehett a gond, hogy reggel 1/2 6-kor még nem mutatott fájásokat a CTG (annak ellenére, hogy én TUDTAM, hogy szülök, mivel nem ez volt az elsõ), ezért a szülésznõ vizsgálat nélkül visszaküldött az ágyba, mondván ezek csak jóslófájások. Na, ja... Aztán a vizit után (akkor is szóltam, hogy szülök, de megnézték a CTG-t és kedvesen mosolyogtak a doktorurak, hogy: biztos? Azért kiírtak pár vizsgálatot, és el is felejtettekKép) Fél 9-kor már nem bírtam tovább, szóltam ÚJRA, hogy szülök, és csináltak egy újabb CTG-t, ami 2 perces 95%-os fájásokat mutatott.
Innentõl ment minden ezerrel. Elõkészítés -a beöntés elmaradt, mert voltam WC-n (na igen, vajúdtam...)-, miközben kétpercenként kérdezték, hogy nem kell-e még nyomnom.
Megkérdezték, hogy ugye az XY csinálta az elsõ CTG-t? Igen, mondtam, mire õk: nála ez elõfordul...
Dióhéjban ennyi. Hogy a spinál miért nem került szóba, azt nem tudom, pedig a nõgyóygászom altatóorvos is -mégpedig állítólag nagyon jóKép. Kezdettõl fogva csak EDÁ-ban vagy altatásban gondolkodtunk.
Akkor azért emlékeztem arra, hogy ébresztgetnek, mert valóban ezt tettékKép Nyilván reagáltam is valamit, de arra már nem emlékszemKép
Legközelebb erélyesebb leszek, bár alapból nem vagyok valami õrmester típusKép Igaz, ez a szülés lehet, hogy picit megváltoztatott. Majd kiderülKép

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Snoopy!

Most jut eszembe, hogy visszagondoltam, már megvizsgált az orvosom, és telefonált a mûtõbe, miután közölte, hogy aludni fogok. Én hülye, meg sem kérdeztem, miértKép Talán, mert aznap épp olyan anesztes volt, aki nem csnál EDÁ-t. Ahol én szültem, ott sajna csak ketten csinálják, ebbõl az egyik az én orvosom.

Nem tudom, lehetett volna-e ragaszkodnom az EDÁ-hoz úgy, hogy a saját orvosom megcsinálja, valaki más pedig mût?
Bár fogalmam sincs,hogy szívesen feküdtem volna-e más orvos kése (szikéje) aláKépKép

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Szia Panda!

Lehet, hogy abban a kórházban aki tud, az EDA-z, aki nem tud, annak az összes csaszija altatás????
Nem nagyon értem. Kérdezd meg egyszer errõl a dokidat. Spinálozni gyakrabban tudnak a népek, mint EDA-zni, mindamellett nálunk mindig anesztes fõfoglalkozású csinálja az EDA-t. Hivatalosan ha EDA-s a normál szülés is, akkor sem csinálhatja uaz a doki, aki a szülést vezeti, akár anesztes, akár nõgyógyász.

Ha ismered a többi dokit is, akkor lehet köztük olyan, akinek a szikés kezében megbíznál...

Snoopy
snoopy
 


Panda története és Snoopy válaszai:
"cseppben a tenger"

sajnos ilyen a hazai helyzet. Tudomásom szerint alig van intézet (pl. Szabolcs u) ahol folyamatos (24órás) olyan aneszteziologiai SZOLGÁLAT van, ahol tehát bárkinek, bármikor bármit (EDA, spinál, narcosis9 meg tudnak és MEG IS AKARNAK csinálni. A többi hely jobb esetben olyan katyvasz mint amit Panda irt (remélem nem csak a Szabolcs u, de szeretném tudni, hogy hol van még ilyen hely, mert pl a legelsõ Péterffyben is a szülészek csinálják az EDA-t (mindig, mindenkinek), de ha császárra kerül sor akkor egy anesztes átveszi és vagy spinált szur, vagy altat (merthogy az EDA-t nem õ tette be) (lehet, hogy ez régen volt igy, most már nem?)
dr.Csákány
 


Gyuri!

A legszebb, hogy a szülész által betett EDA-t az anesztes, ha csaszi lesz belõle kihúzza és szúr egy másik EDA-t. Ez a szülészeti fájdalomcsillapítás c. könyvben van benne. Mint butaságnak tûnõ, de némely helyen így mûködõ gyakorlat.

A Rókus egy 24 órás anesztes EDA ellátást biztosító hely. Egy olyan szülész-nõgyógyász van, akinek anesztes szakvizsgája is van, de õ már csak akkor csinál EDA-t, amikor egy régi páciense megkéri. Egyébként az anesztézia csinálja. Program csaszihoz nem mindenki szeret EDA-t csinálni, de anno én a premedikáció során minden lényegeset elmondtam, hogy a kismama dönteni tudjon, de amit választott, azt csináltam. Igyekeztem a regionálra rábeszélni õket. Ritkán ragaszkodtak az altatáshoz (egy emlékezetes esetben egy 5.csaszijára várakozó hölgy)

Egy konferencián voltam amin ilyesmirõl volt szó. Akkor összesen 2, vagy 3 olyan kórház volt ahol 24 órás az EDA.
Azóta nem tudom, hogy változott-e.

Snoopy
snoopy
 


Hát, ez van. Csak az az abszurdum, hogy mivel az én orvosom csinálja az EDÁ-t, pont én nem élhetek veleKép

Most lesz egy kicsit OFF kérdésem Gyurihoz. MÁshol tenném fel, ha tudnám, hol kell, de mivel ezt az oldalt biztos olvasod, itt kérdezem. MIKOR KELL MEGVIZSGÁLNI EGY BETEGET?
Mert ha engem megnéznek elõbb, talán elkerülhetem az altatást. De van egy történet (igyekszem rövid lenni), amit el nem hittem volna, ha nem a szemem elõtt zajlik. Szerintem az orvosok hibája is, hogy az lett a vége, ami.
Egy nõt felhoztak vidékrõl, mert a 31. héten megindult a szülés, kezdett kinyílni a méhszáj, de infúzióval le tudták állítani. Megszûntek a panaszok, infúzió ki, de az ágya felemelve maradt.(Innentõl láttam a dolgot)
Kedden reggel vizitkor megállt két orvos az ágyánál, és ez a párbeszéd zajlott le köztük:
-Te, én leengedném az ágyát.
-Gondolod?
-Igen, nincs panasza.
-Jó, engedjük le.
Leengedték, de nem vizsgálták meg. Délelõtt negyvizit volt, ahol kiderült, hogy szombaton(!) vizsgálták utoljára.
Délután elkezdett görcsölni a hasa. Csináltak egy CTG-t, ami nem mutatott méhösszehúzódásokat (ugynaz csinálta, akinél nekem sem voltak összhúzódások...). Mivel már régen volt széklete, az orvos és a szülésznõ úgy gondolta, biztos bélgörcs, ezért kapott egy gicerines kúpot. Széklete lett, de a görcsök nem múltak. Szólt, de semmi reakció.
Hajnalban már ketten vajúdtunk negatív CTG-vel a birtokunkban, vizsgálat nélkül. Miután már végképp nem bírta, újra szólt, és akkor megvizsgálták, ott a kórteremben. Én embert olyan sápadtnak még nem láttam, mint azt az orvost (õ adta a kúpot is). Csak annyit mondott, hogy romlott a méhszáj állapota. 1 perc múlva hordágyon vitték a szülõszobára, felállni sem engedték, bekötötték az infúziót, de nem segített. Megszületett a baba a 32. héten.
Elkeserítõ, hogy felhozzák vidékrõl, mert itt jobbak a feltételek, az orvosa nagyon vigyáz rá, erre itt hagyják megszülni. Ennyi.

Tehát: mikor kellett volna megvizsgálni õt? Minden orvos tudta, hogy miért van ott...

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Kedves Snoopy

Eszemben sem volt, hogy lejárassalak, vagy kötözködjek, és sajnálom, ha így érezted. Én a véleményemet igyekeztemkifejteni, amit most is fenntartok. A szülõ nõ potenciálisan az anesztes páciense, ugyanis sohasem lehet elõre tudni, mikor lesz császár a dologból. Vagyis ha az EDA szóba kerül, akkor úgyis meg kell beszélni,mi lesz ha császárra kerül sor, ennek kapcsán úgyis fel kell venni az aneszteziológiai anamnézist, amikor is kiderül a korábbi intubációs nehézség. Vagyis nem arról van szó, hogy minden szülõszobán fekvõ nõt ki kellene kérdezni, csak azt aki valami miatt kapcsolatba kerül a aneszteziológussal. Aki EDA-t kér/kap, annak pedig kapcsolatba kellene kerülnie az anesztessel. Emiatt (is) vagyok annyira ellene a szülészek által végzett EDA-nak. Én amellett vagyok, hogy ha csinálunk valamit, akkor azt vagy tökéletesen csináljuk vagy sehogy. A félmegoldások elõbb utóbb katasztrófához fognak vezetni.

Üdv: Bunny
 
 


Panda!
Sajnos nincs irott szabály arra vonatkozóan, hogy mikor kell megvizsgálni ezekben az esetekben a szülõ nõt. Elvileg akkor, ha változásra lehet számítani, azaz az orvos (szülésznõ) tapasztalatára van a dolog bízva....
Egyébként a felpolcolt ágynak szerintem az égvilágon semmi értelme, és a CTG által jelzett "fájások" sem abszolut értelmûek, ahhoz kell a klinikum: a beteg ismerete is. Itt ez hiányzott.

Bunny!
Épp ezért szeretném, a terhesgondozás része lenne, ugy a 32. hét táján (esetleg elõbb?) az aneszteziologiai konzilium, és hogy az un. tanfolyamokon az aneszteziologus is "adjon elõ".
"Álmaim kórházában" ezt már leirtam, és a délpestiben a jövõben erre fogok törekedni, de kettõn áll a vásár.
dr.Csákány
 


Gyuri!

Ha a tanfolyamok alatt a szulésre felkeszito tanfolyamokat érted, akkor feltétlenul, kulonosen akkor, ha a kórházban az EDA hozzáférheto. Ezzel nagyon sok félreértés tisztázódhatna, és arra is lenne lehetoség, hogy a várandós kismamák megtudják mi az amit a kórház biztositani tud, és mi az amit nem. Nyilván mások a lehetoségek A kórházban mint B-ben. Azonban azokban az esetekben, amikor a terhesnek már van ismert aneszteziológiai rizikó faktora a terhesgondozást végzo orvos feladata lenne a megfelelo helyre irányitani a pácienst, mégpedig idoben. Amennyiben ez megfeleloen mukodik, pótolhatja a nem létezo anesztes ambulanciát. Angliában alig van ilyen, mégis az ilyen esetek 99%-át idoben ki tudja szurni a terhesgondozó, és referálja a teruletileg illetékes kórházi szulésznek, aki továbbitja a beteget hozzánk. Ez is egy megoldás, igaz, kicsit bonyolultabb. De mukodik. (Bocs, ma nincs tobb ékezetes betum)
 
 


Gyuri!

Köszönöm. Ha nincs szabályozva, akkor lehet kérni, hogy az embert igenis nézze meg valaki, vagy a szakemberre van bízva?
Ja, az már nekem is feltûnt, hogy a mûszeres méhösszehúzódás-mérés eredménye nem mindig fedi a valóságot...

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Panda!
Persze, hogy lehet kérni ...
A biologiában sajnos nincs olyan, hogy mindíg.
dr.Csákány
 


Kedves Snoopy!

Most egy abszolút nem hozzáértõ baromságot fogok kérdezni.
Epidurálisan szeretnék szülni, de még csak 6 hetes vagyok, nem nagyon tájékozódtam. Erre (mit tesz a véletlen) tegnap összefutottam egy volt középiskolai oszt.társammal. Meséltem neki is. Erre gyorsan lebeszélt, hogy miszerint õ is, csakhogy félrement a szúrás, lefolyt az agyvize, és 4 napig nem tudott lábra állni, és nagyon sokat szenvedett. Szóval ennyit a szakszerû leírásról, de: ÚÚÚRISTEN, MI LEHETETT EZ???!?

Köszönöm szépen válaszod.

Üdv.: Cinderella
Névtelen
 


Szia Cinderella!

Az általában megtudható szinthez képest egészen szakszerû volt Kép
Az EDA egy csövecske behelyezését jelenti a gerinc vonalában a kötõszöveti elemek alá (bõr, szalagok), a megfelelõ két gerinccsigolya hátsó nyúlványa között. A csövecske az agyvizet is magába záró erõsfalú hártyán kívül van. A csövecskét egy tûn keresztül tudják arra a helyre juttatni, amit leírtam. Amikor a tû hegyével megkereseik a megfelelõ helyet, akkor bizonyos körülmények között a tû hegye megsértheti azt a hártyát.(egyébként a spinális érzéstelenítésnél szintén átszúrják a hártyát, csak sokkal vékonyabb tûvel, és az agyvízbe adják az érzéstelenítõt.) Ez gyakorlott orvosi kéz és fegyelmezett páciens esetén elenyészõen ritkán fordul elõ és van olyan, akinél semmilyen mellékhatást nem okoz. Ilyenkor a sérülésen keresztül agyvíz szivároghat ki. Ha ez hosszabb ideig így marad, akkor arra a szervezet fejfájással reagál. Ami fekve elviselhetõ, állva, ülve nagyon rossz. Idõvel ez a sérülés begyógyul és a panaszok megszûnnek. Van olyan módszer, ami azonnal segít, viszont újabb "hátbaszúrással" jár.

Ha további részletek érdekelnek, akkor kérdezz nyugodtan, bármelyikünket!

Snoopy
snoopy
 


Kedves Szakértõk!

Engem az érdekelne, hogy aki élni akar a köldökzsinór vér eltárolásának lehetõségével az is kérhet EDA-t? Nem befolyásolja annak tartalmát az érzéstelenités?

curly
Névtelen
 


Szia Curly!

Ennek részleteirõl még kevés az információ (legalábbis az enyém), de az EDA-ba adott gyógyszer elenyészõen kevés része jut be az anya keringésébe, ennek kis része jut át a méhlepény szûrõjén, a kitolás elõtt általában már hagyják, hogy elmúljon az érzéstelenítõ hatása, így az a kevés is lebomlott már addigra, mire a köldökzsinórvért leveszik. Ezenkívül a sejteket magukat nem befolyásolják ezek a gyógyszerek, a környezõ folyadékot pedig úgy tudom, hogy nem tárolják, helyettesítik valamilyen vivõanyaggal legfeljebb.
Így szerintem annyira képtelenül kicsi a fagyasztott mintában lévõ gyógyszer lehetséges mennyisége, ráadásul az sem számítana semmit, hogy miért ne?

Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Köszi a gyors választ. Megnyugtattál.

Curly
Névtelen
 


Szervusztok,

Korábban volt arról szó, hogy a spinál/epidurálnál alkalmazott szerekbõl mennyi jut be a mama/baba szervezetébe. Ezzel kapcsolatban megosztom veletek az egyik aneszteziológus szaklapban pár napja megjelent esetleírást, amikor császármetszéshez alkalmazott spinális érzéstelenítés során a szokásos kábitó fájdalomcsillapít adag százszorosát adták be, valószínûleg fecskendõ csere miatt. A tévedést szinte azonnal észrevették. A mûtét során semminemû probléma nem merült fel, a mama persze enyhén szólva aluszékonnyá vált, de infúzióban adtak ellenanyagot. Ami érdekes az az, hogy a baba megszületése pillanatában vért vettek a mamától és a baba köldökzsinórjából, hogy meghatározzák a gyógyszer vérszintjét. Mivel maga a gyógyszer vízoldékony talán nem meglepõ, hogy a két eredmény azonos volt. Vagyis ez a szer egy az egyben átment a placentán, méghozzá meglehetõsen rövid idõ alatt, mert az érzéstelenítést rövid idõn belül követte a mûtét. Ezek az esetek azok, amelyekbõl nagyon sokat lehet tanulni, és hasznos információval szolgálnak.

Most gondolom sokan azt kérdezik, hol történt. Nos annyit elérulhatok, hogy a közlemény Franciaországból érkezett.

Bocs a kitérõért, üdv: Bunny
 
 


Szia Bunny!

Ez egy nagyon érdekes cikk. Benne van az is, hogy a vérszint hogyan viszonyult a várható liquor szinthez? Azaz, hogy a spináltérbõl mennyi jutott a véráramba?
El tudnád küldeni esetleg nekem a cikket (pl emilben)?
Szívesen elolvasnám.

Snoopy

KépKép
 
 


Bunny!
Szekeres Lajos kandidátusi disszertációja lényegében errõl szólt (ez benne az "új") Már akkor tudtuk, hogy mind a subarachnoidealis mind a liquor térbõl gyorsan bekerülnek a használt szerek az anya - magzat keringésébe. Pl. ezért nem szeretem az adrenalinnal hosszabbított EDA-t mert, az adrenalin a leghatásosabb beta-mimetikum és adott esetben (ha egyébként sem megy jól) komoly fájásgyengeséget okoz ...
Ha lehet én is kérem a cikket.
ha lehet emilben:
csmgy@axelero.hu
dr.Csákány
 


Kedves Gyuri

Az, hogy az epidurális és subarachnoideális térbe adott gyógyszerek bekerülnek a vérkeringésbe már azóta ismert, mióta az elsõ lumbál punctiót elvégezték. Az anya keringésébõl is sok minden átkerül a baba keringésébe, de nem minden, pl. az altatás során használt un. nem depolarizáló izomrelaxánsok sem, emiatt lehet alkalmazni õket császármetszésnél. Epidurált igazság szerint nem szabad(na) kanül nélkül csinálni, tehát semmilyen ok nincsen arra, hogy adrenalint alkalmazzunk.

csmgy@axelero.hu Connection timed out:retry timeout exceeded

Az emil elment a cikkel, de ez jött vissza. Küldj egy emailt és válaszban elküldöm.

Üdv: Bunny
 
 


Bunny!

Köszi!
snoopy
 


Bunnyi!
ez a cím jó, innen is kipróbáltam. próbáld ujra.
BUÉK
mindenkinek
dr.Csákány
 


Kedves Gyuri

Kb. két hete nem tudok axelero-s és matavnet-es címekre nem tudok e-mailt küldeni. Ha esetleg lenne más.... (freemail OK)

BUÉK mindenkinek, Bunny
 
 


Kedves Hozzaertok!

Csaszarral szultem 1 eve es meg mindig van nyitott kerdesem a mutettel kapcsolatban. Spinalis erzestelenitest kaptam, ami rogton hatott is, viszont nem csak derektol lefele, hanem felfele is elkezdtem lassan tompulni. Eloszor a tudom lett rettenetesen nehez es a levegot nehezen tudtam csak beszivni. Kesobb a jobb kezem is egyre jobban zsibbadt es nehol nem is ereztem. Szoltam az anaesthesiologusnak, aki azt mondta, hogy probaljam folyamatosan mozgatni a kezemet. Igy telt el az egesz mutet, vegul a zsibbadas nem terjedt tovabb, de megmaradt. A mutet utan orakon keresztul eros tarkotaji fajdalmam volt, pedig mozdulatlanul fekudtem.
Kerdesem az lenne, hogy miert hatott derektol felfele is az erzestelenites es a tarkotaji fajdalom normalis jelenseg spinalis erzestelenites utan?
Elore is koszonom a valaszokat!

Szilvi

Szilvi
Névtelen
 


Szia Szilvi!

Többet kellene tudni az érzéstelenítésed körülményeirõl, ahhoz, hogy biztosat tudjunk mondani.
Milyen oldatot használtak? Általában olyat szoktak, ami nehezebb az agyvíznél, így ha ülve várják meg az érzéstelenítõ hatását, akkor csak a láb, ha fekve, akkor feljebb is elzsibbad. Tehát fontos, hogy hogyan hat a gravitáció az érzéstelenítõre. Ha nem ilyen oldatot használtak, vagy nem várták ki a megfelelõen hosszú idõt ahhoz, hogy az érzéstelenítõ lekötõdjön és elõtte billentenek egészen vízszintesbe, akkor feljebb szállhat az érzéstelenség. Ha magasra száll, akkor egyszerre befolyásolja a rekeszizom és a kéz mûködését. Lehet, hogy többet adtak be, mint szoktak, attól is lehetett. Lehet, hogy a Te érzékenységed más. Esetleg szûkebb a gerinccsatornád, így a kevesebb is magasabbra ér benned, vagy érzékenyebb vagy az érzéstelenítõre, azaz, ha csak egy molekula feljebb téved, az már elzsibbaszt.
A tarkótáji fejfájásról ilyen módon nekem még senki nem panaszkodott, nem is írnak olyat, hogy ilyen mellékhatása lenne a spinálnak rendszeresen, de minden elképzelhetõ. Akár innen látatlanból az is, hogy olyan kényelmetlenül feküdtél a mûtõasztalon, hogy késõbb amiatt fájt a fejed...

Ennyi jutott az eszembe.
Szia
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Köszönöm a választ, sok új dolgot tudtam meg! Azt nem tudom, hogy milyen oldatot használtak, de az adagot a súlyom után határozták meg. Ülve adták be a szurit és szinte rögtön le is fektettek.(talán ez lehetett a baj?) Meg is lepõdtem, hogy amint beadták a lábujjamtól elkezdtem zsibbadni és fokozatosan érzéketlenné váltam.
A tarkótáji fájdalommal kapcsolatban tényleg lehet, hogy "elfeküdtem a nyakamat".

Szilvi
Névtelen
 


Kedves Szilvi

az adagot a súlyom után határozták meg

Ez volt a baj, ugyanis spinálban a gyógyszer adagja, a testmagasságtól jobban függ. Ennek az az oka, hogy ilyenkor a gyógyszer a spinális térben oszlik meg, márpedig annak mérete nem függ a testsúlytól. A pubertás végén a csontok, így a gerinc növekedése is megáll, a testúly változása nem hat a gerinccsatorna méretére. Viszont azt tudni kell, hogy a terhes méh befolyásolja a vénás nyomást ezen keresztül a gerinccsatornában levõ nyomást. Így császárhoz sokkal kevesebb gyógyszert kell adni, ugyanazon hatás magasság eléréséhez. Ugyanakkor sokkal lassabban is kell adni, ha el akarjuk kerülni azt, ami veled történt, vagyis hogy az érzéstelenítõ hatása a nyakig felterjedjen. Nálad ez történt, ha a kezed zsibbadt, akkor legalább az alsó nyaki gerinccsigolyákig felterjedt a spinál, innen indulnak ugyanis a kar idegei. A légzési nehezítettséged is emiatt volt, ugyanis a mellkasi izmokat ellátó idegeket is bénította a szer. Csak a rekeszizmod mûködött -annak az idege ugyanis a 3-5-ik nyakcsigolya magasságában ered.

Összefoglalva bizony elcseszték a spinálodat. Az okot nehéz megmondani, gyakorlat hiánya, vagy nem elégséges gyógyszertani ismeretek, bármi lehetett. A tarkótáji fájdalom is lehetett emiatt, inkább, mint a rossz fekvéstõl. A kezedet pedig feleslegesen strapáltad, a világos semmi haszna nem volt.

Még egy szót a gyógyszer "érzékenység"-rõl. Általában két dolgot szoktak néha még a szakemberek is összetéveszteni. Az érzékenység az, amikor az adott gyógyszerre un. azonnali vagy lassúbb, de immun eredetû reakció alakul ki, ennek tünetei közismertek (kiütés, nehéz légzés, oedema, stb., súlyos esetben shock)- ez az allergia. Egy ilyen után többet azt a szert a beteg nem kaphatja, mert az ismételt reakció sokkal súlyosabb, mint az elsõ. Ez nálad nem történt, tehát nem vagy érzékeny a szerre. (Egyébként az ilyenkor általában alkalmazott szerre nagyon ritka az allergia). A másik, amikor a gyógyszer a nála elvárhatónál gyengébb vagy erõsebb hatást vált ki. Itt nem mellék- vagy más, hanem a kívánt hatásról van szó. Ez nagyon sok mindentõl függ, azonban az a tény, hogy a spinál magasra ment azt jelenti, hogy többet adtak a kelleténél. Azért egy "feljebb tévedt molekula" nem zsibbaszt el. Annál azért sokkal több kell.

Üdv: Bunny
 
 


Szia Bunny!

Lécci oszd meg velem, hogy mi az élettani alapja annak, hogy a feljebb terjedõ spináltól valakinek tarkótáji fájdalma legyen?

Nekem úgy jött le, hogy utána nem volt Szilvinek postspinális fejfájása és azt sem tudjuk, hogy a fájdalom idején már elmúlt az érzéstelenítõ hatása vagy sem.

Elõre is köszi!

Snoopy
snoopy
 


Brencsán: Új orvosi szótár

"érzékenység: szenzibilitás; csökkent~ hiposzenzibilitás; fokozott~ hiperszenzibilitás"

allergia: túlérzékenység (a szervezetnek a megszokottól eltérõ reakciója valamely ingerre; szûkebb értelemben az anafilaxiás reakció megnyilvánulása) "

Snoopy
snoopy
 


Kedves Bunny és Snoopy!

Az igazat megvallva laikus szemmel sejtettem, hogy valamit rosszul csináltak. Arra már konkrétan nem emlékszem, hogy az érzéstelenítõ hatása alatt vagy után fájt -e a tarkóm. Kb. 2 óra múlva ment ki fokozatosan az érzéstelenítõ hatása és visszagondolva szerintem akkor kezdett fájni.
Ezután már csak azt szeretném megkérdezni, hogy a következõ császárnál felhívjam-e az anaesthesiologus figyelmét a korábbi tapasztalataimra?

Szilvi
Névtelen
 


Szia Szilvi!

Mindenképpen. Ha nem kérdezné meg a szokásosan kötelezõ kérdést, hogy " Volt-e már altatása, vagy érzéstelenítése? Volt-e valami probléma?" akkor feltétlenül szólj neki magadtól.
Reméljük azonban, hogy nem lesz szükség császármetszésre Kép

Snoopy
snoopy
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: