Új privát üzeneted érkezett!

Űberelek! Kép

Az egyik nőgyógyász asszisztensének szúrtam EDA-t és megesküdtem volna rá, hogy profin csináltam, jó helyen van. És egyáltalán nem hatott. Azóta sem értem, hogy miért. Szúrtam újat, egy csigolyával arrébb, de uolyan mélységbe és uabból az érzéstelenítőből uannyit kapott. Tökéletes volt.


Snoopy

KépKép
 
 


kedves snoopy,
olyan sok szo esik az eda-rol,de azt -sajnos- nem találtam meg,hogy császár után (eda-val) mikor lehet felkelni?
most vagyok a 39.héten (első baba) és babuci nem fordult irányba,igy már a korhazban megiteltek a födijat:császár....
elöre is köszi a választ: Gabi38
 
 


Kedves Gabi38!

EDA-val felkelni akkor lehet, ha elbír a lábad, és irányítani is tudod. A hasi sebednek ez nem biztos, hogy jót tenne, de erről kérdezd a nőgyógyászt. Ne hagyd kihúzni az EDA kanül, és kérj abba fájdalomcsillapítót, ha egyébként is kérnél...

Snoopy

KépKép
 
 

 
 

Szervusztok,

Régen jártam már erre, látom jól megy a diskurzus, azonban néhány dolog pontosításra szorul.

Először is, valamennyi EDA-ba adott szer először bediffundál a gerincvelő hátsó szarvába és ott fejti ki htását. Innen -és részben az epidurális térből - a vérkeringés szállítja el, majd a májban bomlanak le, bár az észter tipusu érzéstelenítők lebomlásában a vérplazma enzimei is részt vesznek. A vérkeringés természetesen a placentához is eljuttatja a gyógyszereket, sok át is megy rajta és bejut a babába. DE csak minimális mennyiség, és az igaz, hogy ezek dózisát a mama súlyára számoljuk, azonban annak is adjuk be és nem a babának! Dr Raffai abban is téved, hogy a baba tastsúlyának tulnyomó része víz, zsír minimális van benne, emiatt is érzékenyek a hidegre és hamar ki tudnak hülni ellentétben a nagyobb gyermekekkel és a felnőttel akiknek sokkal hatékonyabb védekező mechanizmusai vannak. A cikkiró ezt a zsir dolgot valószinüleg a barna zsirszövettel keveri, ami tényleg csak ujszülöttekben van jelen. A babák azért reagálnak sokkal erősebben gyógyszerekre, mert az idegrendszerük érzékenyebb, és a gyógyszerek kiürülése is más. Semmiféle sokkhatásról nincsen szó mármint azon kívül, amit az ilyen értelmetlen, tudatlan, megalapozatlan és hamis megnyilvánulások okoznak a kismamáknak.

Másodszor. Az EDA féloldalas hatása több tényező miatt jöhet létre. Csak az egyik az, amikor a katéter nem pontosan a középvonalban van. Emiatt sohasem szabad 3-5 cm.-nél hosszabban benthagyni a kanült at EDA térben. Ezen probléma szinte sosem fordul elő azoknál, akik nem a középvonalban hanem egy kicsit oldalról vezetik be a katétert, szüléshez mindkét módszer alkalmazható, de pl. felső-hasi, mellkasi műtétekhez már csak oldalról lehet az EDA teret megtalálni. És bár az EDA-t mindenki a szüléssel kapcsolja össze, ez még mindig az összes EDA-k mintegy 20%-adja, a többit műtét utáni fájdalom csillapításra használjuk. Másik oka a féloldalas hatásnak az a vékony, az EDA tér középvonalában levő szalag lehet, habár enenk létét sokan vitatják annak ellenére, hogy ultrahanggal és MRI-al kimutatható. Egyetlen megoldás van, ha nem jó az EDA ujra kell szurni. Az endorfin dolog érdekes, én pontosan fordítva tudom, minden stress szituáció fokozza a termelését, következés képpen a féloldalas EDA-ban kellene magasabb szintnek lenni. Egyébként a klinikai gyakorlatban a jelentősége minimális.

Üdv és BUÉK, Bunny
 
 


kedves snoopy,
nagyon köszönöm a választ,igy fogok tenni:-)
remélem az anesztes a szt.imrében nem küld el a fenébe,hogy mit okoskodom...:-)

láttam,valakinek javasoltad, hogy olyan korházat keressen ahol a papa is bemehet a mütöbe...ez nem szokta a mütétet zavarni? a szt.imreben azt mondtak kicsi a hely,igy apuci nem johet be,bar,majd meg kicsit eroszakoskodom ....
köszi,még egyszer !gabi38
 
 


Sziasztok!

Snoopy!
Olvastam a történetedet a Kismamában is! Egyből ismerős volt! KépKép

Megkérdezhetem, melyik kórházban dolgozol? Abban, ahova bevitt a mentő szülés után?

Annamari
 
 


Sziasztok!

Gabi 38!
A műtőben a papa helye az anyuka fejénél van egy sámlin, hogy ne lásson át a műtéti területre se. Ott célszerű, hogy elég hely legyen az anesztes doktornak és asszisztensnek. Ha baj van. Pl gyorsan szabad légutat kell biztosítani a kismamának, vagy el kell altatni. Olyankor a civileket mindenképpen ki kell küldeni.

Annamari!
Igen, abban dolgozom hivatalosan. Bár orvosi tevékenységetz évek óta nem végeztem ott. Sajnos.

Snoopy

KépKép
 
 


Kedves Snoopy,
A baba a mütét elötti napon befordult és még aznap meg is érkezett(dec.31)!!!!Nagyon boldog vagyok,hogy megusztam.
3D (baba) 3.65o gr és 56 cm es méretekkel jött, az alternativ szülőszobában, papával meg minden jóval. Ja, és a gátmetszést is megusztam, a 3-dik napon már itthon is voltunk a korhazbol.
nagyon koszonom a sok segitseget!!!!
 
 


Szia Snoopy!!
Bár skarlát miatt decemeberben elnapolódott az ügy, immár túlestem rajta. Nem használtak benzo... viszont ügyesen kábítottam ilyen hosszú és tudományos kifejezések használatával a dokit. Fél kettőkor aludtam el, háromkor kezembe adta az anesztes a csavarokat, amiket az utolsó szó jogán elkértem. Este hétkor már itthon szoptattam. (Egy adagot kiöntöttem du. a kórházban. )

Köszi a segítséget!

sofka
 
 


Sofka!
Szívesen! Kép
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Az István Kórházban fogok szülni. Azt mondta a dokim, hogy mindig van anesztes? ez szerinted mit jelent, a kórház területén és hivják ha kell, vagy magán a szülészeten van egy midnig készenlétben? Vajon tudnak-e edát adni?

Még nem olvastam végig a topicot igy keverem a szerzont a fazonnal, de én kicsit azért idegenkedem a gerincérzéstelenítéstől mert már volt epidurálom egy ciszta műtétnél és utána sok hétig migrénem volt és 1-2 hónapig zsibbadt az oldalam (döfésnél valamit eltaláltak bent, mert nagyot ugrottam), és itt olvastam először olyanról hogy nem az orvosnak kellett a babát kinyomni a mamából, mert az EDA miatt nem tudott nyomni. Kicsit felvilágosítanál?

Köszi: Ria/Marcsi (24)

UI: Bocsi, de nem a 10. sz. ált. iskolába jártál te is?
Ria/Marcsi
 


Marcsi! Az Istvánban tényleg mindig van anesztes. Edát mindig tudnak adni, de időben kell kérni, mert ha már közelinek ítélik meg a szülés végét nem adnak, mondván, hogy mire beadják már meg is szülsz. Viszont úgy emlékszem valamennyi tágulásnak kell lennie ahhoz, hogy adják. Na ezt most jól megmondtam.
Innen átadom a terepet Snoopynak.Kép
 
 


Szia Marcsi!

Először is a 10.sz általánosba jártam, no de melyik városban? Beugrató kérdés. Kép
A 24 év, vagy terhességi hét?

A specifikus Istváni körülményeket vázolta Linato. Epidurált általában 2-3 ujjnyi tágulás esetén szoktak bekötni, mert ekkor már biztos, hogy nem vaklárma, hanem tuti szülés. Négyujjnyinál nagyobb tágulás esetén az az általános vélekedés, hogy a szülés hamarosan lezajlik. Ha mégsem, akkor elvi lehetősége van a mégis EDA-nak. Ekkor azonban valószínűbb, hogy a kitoláskor is zsibbadt a terület, ami megnehezíti a fájás, tolás kezdetének érzékelését, esetleg az akaratlagos mozgások is kevéssé kivitelezhetők, így pl hasprés sincs. Mindamellett, ha a baba bírja, akkor a többiek nem tudom, hogy miért türelmetlenkednek, hiszen egy nem túlnyúlt méhizomzat magától is kinyomja a gyermeket.(ld második szülésem történetét) Ha engedik, akkor egyes kitolások EDA nélkül is eltarthatnak egy óráig.
Akkor szoktak későn (4 ujjnyi) is EDA-t szúrni, ha protekciós vagy és különben sem lehetetlen, hogy csaszi lesz belőle.(ld első szülésem történetét) Egy behelyezett EDA hamarabb hat, mintha a csaszi előkészítése után kezdik megszúrni.
Ha volt már panaszod miatta, akkor jó lenne megtudni, hogy valóban EDA volt-e a hátadban? Biztos nem spinál? Nem muszáj ám kérni...

Egyéb kérdés?

Szió!
Snoopy

KépKép
 
 


Szia Snoopy!

Hát szép városunkban Miskolcon! És 24. hét, az év az több, öcséddel jártam egy osztályba (azt hiszem). Kicsi a világ.


Nézem a szülőszobát, (amit azért szenzációhajhásznak tartok) és úgy érzem én is kibirom eda nélkül, néha meg arra gondolok nem kéne annyit szenvedni.

nem tudom mit kaptam az utolsó csigolyámnál lévő dermoid ciszta kioperálásánál. úgy tudom epidurális érzéstelenítést. kis szűrás után volt a nagy szúrás (egyet ugrottam mert bent eltalált a tű valamit) és rögtön érzetem a meleget "lefolyni" a lábaimba. nem volt szabad utána felkelnem 24 órát, és sok folyadékot kellett innom. Ebből meg tudod állapitani mit kaptam? szerinted azért edát még kérhetek ha úgy döntenék?

Köszi: Marcsi
ria/Marcsi
 


Szia Marcsi!

Ez spinál volt. Valószínűleg hozzáért egy idegszálhoz a tű amikor szúrták. Az azonnal érzem, a 24 óra fekvés, sok folyadék, fejfájás az spinál. Olvass kicsit vissza, sokat meg lehet tudni az EDA-ról is és a "szülésről" topikban van külön EDA-s altopik is. Érdemes ott is körülnézni. Miért ne kaphatnál? Bármelyikből kaphatsz többet is.

Most is Miskolcon laksz? Ott melyik kórházakban van 24 órás EDA lehetőség?

Snoopy

KépKép
 
 


Kedves Snoopy!

Pesten lakom főiskola óta, és az Istvánban fogok szülni. mihelyst lesz időm elolvasom az előzményeket.

Köszi szépen Marcsi
Ria/Marcsi
 


Kedves Topiklakó dokinénik/bácsik!

A Péterfy-s topikban már kérdeztem ezt-azt, de egyelőre nem jött rá válasz, és talán nem is feltétlenül oda való mindegyik kérdés.

Az egyik: 7 dioptria feletti rövidlátó vagyok, ráadásul kék szemű (azt mondják, ez is plusz kockázat lehet). Ezek szerint nálam egyértelmű a császár? EDA-val szeretnék szülni mindenképpen, a kérdés csak az, hogy ha az első perctől kezdve császárra vagyok kiírva, akkor is kaphatok EDA-t vagy csak spinálist? Ez utóbbitól félek és borzongok az utóhatásokra gondolva...
A másik problémám az, hogy gyógyszeresen kezelt pánikbeteg vagyok, valószínűleg nem fogom tudni abbahagyni a gyógyszer szedését. Napi 2 Rexetin-t szedek - emellett szabad terhesnek lenni/EDA-val szülni/szoptatni?

Nagyon köszönöm előre is a válaszokat!
 
 


Sziasztok!

Én is császárral, és altatva szültem, de nem ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A férjem születése óta szívbeteg, háromszor operálták, az utolsó műtét három éve volt, akkor huszonnégy éves volt. Összesen tizenkét órát volt altatásban, ha jól emlékszem, de tíz fölött, az biztos. (A műtét végén bevérzett és újra fel kellett tárni.) Halványan emlékszem rá, hogy mondott valami olyasmit az aneszteziológusa, hogy memóriaproblémái lehetnek ezután. Azért érdekel, mert igencsak vannak, és nem tudom, hogy ettől-e, vagy inkább járjunk utána, mi lehet. Köszi a választ!
Fulescsacsi
 


Sziasztok!

Bubcsi!
A tervezett császárt lehet EDA-ban is csinálni. Válassz olyan kórházat, ahol egyébként adnak EDA-t a szüléshez, ha kérsz és időben szólj a dokinak, hogy legyen ideje megbeszélni ezt az anesztesekkel.
A gyógyszer gáz. Nem ajánlott mellette sem teherbe esni, sem szoptatni. Annyira, hogy szedése mellett biztos védekezés javallott.

Fülescsacsi!
Mindenképpen javasolt az utánajárás. Normálisan az altatásnak nem megszokott mellékhatása a memóriazavar. Még a 10 óránál hosszabbnak sem. Lehet, hogy az anesztesnek több infója volt a műtét idejében, mint amennyit elmondott. Esetleg őt is érdemes megkérdezni. Milyen szívműtét? Motoros, szív kiiktatással? Oxigénellátás romlás, stb....

Sziasztok!

Snoopy

KépKép
 
 


Szia Snoopy!

Igen, kiiktatták a szívet, szívbillentyű-műtét volt, de nem tudom a műtét idejéből pontosan mennyi idő volt ez, a zárón sem volt rajta...

Köszi a választ!
Fulescsacsi
 


Szia Snoopy!

Ezek szerint abba kell hagynom a gyógyszer szedését, ha gyereket szeretnék... Vagy ilyenkor felírnak másikat? A meglévő gond miatt ráadásul fokozottan félek a depressziótól, holott ha terhes leszek, biztos a fellegekben fogok járni a babámtól... Szerinted mennyire reális félelem ez?
 
 


Sziasztok!

Bubcsi!

Csak saját tapasztalat. Első gyermekkel várandósan depis voltam. Másodikkal eufóriás. Kérdezz meg szerintem egy igazán hozzáértőt. Mondjuk, azt, aki felírja a gyógyszeredet. Már ha az a doktor ért ehhez a problémához.

Sok sikert!

Snoopy

KépKép
 
 


Szia Bubcsi!

Én nem vagyok szakértő és érintett a pánikbetegségben, de depresszióm már volt, és egyszer beszélgettem gyógyszerezésről egy jó pszichiáterrel.

Én azt tudom hogy vannak antidepresszánsok amik szedhetők terhesség alatt, de mindegyik harmadban változik, hogy milyet. reméljük nálad is ez a helyzet, jól reagálsz az új gyogyóra és akkor pánik nincs, de baba ban.

Marcsi
 


Kedves BG és Marcsi/Ria!

Megnyugtattatok:-) Egyszóval majd meglátjuk. Lehet az is, hogy annyira fogok örülni a babámnak, hogy eszembe se fog jutni a terhesség alatt a pánikbetegség. A terhességi hormonális változások is lehetnek jótékony hatással. Egyébként jellemző rám, hogy már az a tudat is elég a kitartáshoz, hogy bennem van a gyógyszer, ami védelmet ad. Majd ráfogom a terhesvitaminra, hogy attól jól leszek:-)

Komolyan, tényleg köszönöm a segítségeteket, különben is ráérek ezzel foglalkozni még egy-két évet...
 
 


Szia Snoopy!

Olvasgattam a topicot. gondolom sok problémás eset merül itt fel, és a csupa jó sikeres edások nem annyira irnak, igy elég "rémisztő" dolgokat olvastam. én jól bírom a fájdalmat, de amit a szülőszobában láttam a tv-ben, bár tudom hogy nem kéne néznem - amikor a kitolásnál már tényleg üveges a tekintetük és szinte nincsenek is maguknál - az rémisztő. szóval nagy a dilemmám, de rossz emélekeim vannak a 92-es spinális érzéstelenitésemről is.
ha császár van mitől függ hogy eda vagy spinális? ha spinális és fáj a fejem utána hetekig mint anno és quarelint kell bevennem minden nap, akkor hogy szoptathatom a babámat?

köszi: marcsi
 


Szia Marcsi!

Most épp babás vagy? Miért kérdezel a csasziról? Biztos, hogy az lesz?
A kismamáknak kitolásban nem a fájdalomtól üveges a tekintetük, hanem a módosult tudatállapottól, ami elsősorban a baba hamari kibújásával, a találkozással és a fájdalom során egyébként felszabaduló belső fájdalomcsillapítók, az endorfinokkal van kapcsolatban. Az hogy mennire fáj igazán én az első szülésemkor csak a burokrepesztés után tudtam meg. Eléggé fájt. De én nem bírom nagyon a fájdalmat. Akkor örültem, hogy van EDA. Ami azért van, hogy jobb legyen a kismamának. Nyilván sokkal több olyan van, ami tök jó, mint olyan, ami nem. Különben nem használná az orvostudomány. Személy szerint én szeretem. Csinálni is és élvezni is a hatását....
A kitolás már össze sem hasonlítható a vajúdással, mert ott már tehetsz valamit. Előtte viszont még csak nem is érzed, hogy mennyi változik odabent attól, hogy te a fájdalmat érzed.
Ettől függetlenül, ha "bírod a fájdalmat" akkor lehet, hogy semmi szükséged EDA-ra. Anno én a gátmetszés varrása miatt választottam olyan helyet, ahol van lehetőség az EDA-ra . Csaszinál ha van benn EDA már a szülés miatt és nincs extra sürgősség, akkor azt használják a csaszihoz. Ha spináltól már fájt a fejed, akkor ezt az infot oszd meg az anesztessel, ha sor kerül csaszira, vagy EDA-ra. Jó lenne, ha spinálod részletei is ismertek lennének (pl mekkora, milyen tűvel szúrták, 92 elég rég volt, azóta már más tűk vannak divatban, kevesebb fejfájással). Ha nagyon sürgős a csaszi, akkor úgy is altatnak.
Quarelin: kiválasztódik az anyatejbe, ezért szopi alatt nem javasolt. Ha muszáj, akkor más gyógyszert, vagy módszert kell választani a fájdalomcsillapításra.

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy,

Igen még mindig babás vagyok (lehet hogy nem emlékszel rám, 10. sz. ált. isk.), szerencsére. 27 hetes. nem tudom hogy milyen lesz a terhesség vége és a szülés, csak próbálok mindenre felkészülni. egyelőre minden rendben van.
ha spinális vagy eda miatt fáj a mama feje mivel csillapithatja, hogy szoptathasson is?
utánajárok lehet-e olyat az istvánban csinálni, hogy készenlétben van egy anesztes ha mégse birnám olyan jól a fájdalmat.
92-es spinálisomról nem hiszem hogy tudnék infot szerezni. a zárójelentésen is annyi van, hogy felvilágosítva, "jólétben" távozott.

még egy kérdés: a kitolás fáj a legjobban igaz? a fájások is fájnak csak eleinte ritkák és ahogy sűrűsödnek úgy egyre fájdalmasabb?

Marcsi
 


Szis Marcsi!

Bocsi, bocsi!
Hát persze, hogy babás vagy! Kép

Először nézzük a nem műtétes szülést: A fájdalom általában menstruációszerű görcsökkel kezdődik. Ezek álló burok (még nem folyó magzatvíz mellett) különösebben nem kellemetlenek. Aztán magától, vagy az orvostól megreped a burok. Onnantól hatékonyabbak a fájások, mert direktebb a buksi ingere, persze a fájások is élénkebb fájdalommal járnak. Ha emlékszel a technikára, amit tanultál a kismama-tornán (ahová még tán nem is jársz), akkor használd. Ugyan a fájdalmat nem csillapítja, de nagyon sokat változtat a hozzáállásodon. Egyrészt engeded tenni a természetnek a dolgát, azaz eredményes lesz a tágulás, másrészt sokkal könnyebb sodortatni magad az árral, mint küzdeni ellene.

Nem. A kitolás lehet, hogy fáj. De nem jobban, mint előtte. És érzed, hogy nyomnod kell (én nem éreztem sem EDA-val, sem EDA nélkül visszatarthatatlannak)és nyomhatsz! Figyelned kell és erőt kifejteni. Érzed, hogy csúszik előre a baba és mindjárt a kezedbe foghatod! Asszed, hogy bárkinek is eszébe jut közben, hogy fáj???? Nekem nem. Az elsőnél nem éreztem, a másodiknál pedig a fájdalom segített, hogy tudjam, hogy mikor repül a skac, hogy el tudják kapni. Kép
Amikor a méhszáj 2-3 ujjnyi, akkor szeretik bekötni az EDA kanült. Ha sokkal nagyobb, akkor már nem érdemes (hacsak nem a varráshoz szeretnéd NAGYON!)előtte még nem biztos, hogy szülés.
Spinál. Biztosan ragaszkodnál hozzá? Fontold meg (részemről rühellem a fejfájást.)! Ha nincs benn EDA, akkor valószínűleg kötném az ebet a karóhoz, hogy inkább aludnék. Az összes mellékhatással együtt. Mindamellett nem biztos, hogy lenne most utána fejfájásod...
Hatékony a saját vér injekciója az EDA térbe. Egy pillanat alatt megszünteti a fejfájást. Illetve a sok folyadék, a fekvés és a koffein segíthet még. A gyógyszereket majd terminusodban kikeresem, OK?
Jól szúrt EDA miatt biztosan nem fáj!

No hali!
Snoopy

KépKép
 
 


és császárnál mikor lehet eda és mikor akarnak spinálist? az altatás nem árt a babának? (amúgy nem szeretnék császárt). ha hirtelen derül ki hogy császár akkor lehet eda, vagy a spinális annyival gyorsabban hat?

köszi, köszi
 


jaj és te miért kérnél altatást a spinális helyett, azt hittem az altatásról le szeretik beszélni a kismamákat és a spinálist szorgalmazzák
 


Szia Marcsi!

Rosszul olvastad! Kép Ha már lett volna postspinális fejfájásom, akkor nem sürgős csaszi esetén EDA-t szeretnék. Ha sürgős, nagyon, akkor úgyis altatnak. Leggyorsabb az altatás, aztán a spinál, aztán az EDA.

Az altatás akkor árthat a babának, ha hosszú idő, mire kiszabadítják. Mert akkor nem elég egy dózis gyorsan lebomló altató valamennyi kis fájdalomcsillapítóval. Többet, mást is kell adni, ami átmegy belé és álmosítja, lustásítja.
Az ED kanül behelyezése lehet hosszadalmas. Ha már benn van, akkor a csaszihoz adott érzéstelenítő annyi idő alatt kezd el jól hatni, mint amennyi idő alatt megszúrnak egy spinált és a beadott dózis el kezd hatni.
Minden extra nélkül én is lebeszélek minden kismamát az altatásról...

Snoopy

KépKép
 
 


Köszi Snoopy, sokat segitettél mert úgy érzem nincs több kérdésem, és remélem mostmár dülőre tudok jutni.
 


Snoopy!

Úgy látom, kicsit leült ez a topic, nem tudom, benézel-e még. Mindenesetre leírom a történetemet, és a hozzá kapcsolódó kérdésemet.
'98-ban szültem először, és több ok miatt (magzatvíz 12 órája folyt, tágulás nem volt, fájás nem volt, téraránytalanság, méhösszehúzódásra leesett a baba szívhangja) császármetszés mellett döntöttek, amit - ha jól olvastam a különbségeket - spinális érzéstelenítésben végeztek. Sajnos a műtét alatt elkezdtem öklendezni, és ezt elég lassan tudták megszüntetni.
A következő várandósságom 2001-ben volt, akkor ikreket szültem, szintén császármetszéssel, de másik kórházban. Előtte a műtéti egyeztetésnél az anesztesnek elmondtam az előzményeket, a félelmeimet, ő alaposan megvizsgálta a gerincemet, és azt mondta, hogy az lehetett a probléma, hogy rövidebb a gerincem, és az érzéstelenítő feljebb ment, mint kellett volna. Sajnos, nem ugyanaz a doki jött a műtéthez, és megint előjött ez az öklendezés, és utána nagyon rosszul voltam, bár fejfájásom nem volt.

Most ismét várandós vagyok, már a 35. héten tartok, és az előzmények miatt újra császármetszés várható. Szeretném elkerülni az előzőeknél tapasztalt rosszulléteket, ezért kértem, hogy most altatásban végezzék a műtétet. A nőgyógyászom lebeszél róla, azt mondja elég sok összenövésem volt a múltkor is, ami lassítja a baba kiemelését, és így ő is kaphat az altatóból, ami nem tesz neki jót.

Kérdésem: Te mit javasolnál ebben az esetben? Mi lehetett az oka az öklendezéseknek? Mennyi a valószínűsége annak, hogy ha most is spinális érzéstelenítésben műtenek, ugyanazok a tünetek jelentkeznek? Illetve hogyan előzhető meg vagy kerülhető el ez a dolog?

Várom válaszod! Előre is köszönöm!

Gabi
(A legutóbbi UH alkalmával október 7-re tervezi a dokim a műtétet, remélem, addig tudsz válaszolni.)
 
 


Szia Gabi!

Idekeveredtem!
Sajna az egész nethez csak most jutottam hozzá! Új mail ment.

Snoopy

KépKép
 
 


Gabi! Én miközben toltak a műtőbe kaptam savmegkötőt fecskendőbe amit meg kellett innom. Nem is öklendeztem és csaszi után sem jött a gyomorsavam fel a torkomban, mint az előző altatásos csaszim után.Kép

Snoopy! Végül spinállal csasziztak, beírom neked ide, hogy történt. Mégegyszer köszi a válaszokat.


SZÜLETÉSTÖRTÉNET


2004.09.13. Délelőtt. Bevásárlás, posta, bank majd hazajöttem. Ebédelni már nem akartam, mert fájdogált a hasam. Gondoltam, hogy megint csak jóslófájások, de elég gyakran jöttek és nem múltak. A harántfekvés miatt mindenképpen császármetszésre készültem, ezért ideális volt, hogy reggel 8-kor ettem utoljára. 4-re kellett volna bemennem a kórházba CTG-re, de fél 3-kor szóltam a páromnak, hogy most aztán indulás. A kocsiban kezdtem el nézni az órát, és akkor jöttem rá, hogy 10 perc alatt 5 fájásom volt. Alig vártam, hogy beérjünk a kórházba. Közben felhívtam a szülésznőm, aki várt volna 4-re, hogy egy órával korábban jövünk, mert kétperces fájásaim vannak. Ő szólt a dokimnak, aki szintén a kórházban volt ultrahangozni a kismamákat. Így nem kellett senkire várnunk. Felraktak a CTG-re, ami gyönyörű hegyeket rajzolt. Bejött a főorvos és ránézett, majd közölte: ez teljesen egyértelmű készítsenek elő a császárhoz. Fél füllel hallottam, hogy 1/4 5-kor várnak minket a műtőben. Bea bekötötte az infúziót, amitől kicsit enyhültek a fájások. Tegyem hozzá csöppet sem bántam. A katétertől nem kaptam röhögőgörcsöt, de nem volt olyan szörnyű. Némi fazonigazítás és már csak várnom kellett. Közben anyukám és a párom is bejött még pár szóra. Akkor már kellőképpen be voltam rezelve és ezt láttam anyum és a párom arcán is, akik persze folyamatosan bíztattak, minden rendben lesz. Nem voltak túl meggyőzőek, de mit tehettem volna, hát hittem nekik
Megérkezett a műtősfiú, akit inkább neveznék bácsinak. De a nagyobb problémám az volt vele, hogy durván 60kg lehetett. Igazán küldhettek volna egy bodysabb fickót értem. Hát hogy fog ez elbírni??? -gondoltam magamban, de persze nem mertem hangosan véleményt nyilvánítani. Közölte, hogy ő bizony át tud tenni az ágyra, de akkor össze kell hajtogasson.
Jajjjjjj. Inkább átmászom egyedül. Ekkora pocakkal már csak ne csináljon belőlem galacsint.
A műtőbe érve a számhoz tettek egy 10 ml fecskendőt, hogy igyam meg, ami benne van. Savlekötő, mondták, és én engedelmeskedtem. Egyrészt, mert szomjas voltam, másrészt, mert még emlékszem az előző császárom után a gyomorsav okozta borzalmaimra. Úgy megittam, mintha valami finom koktélt kaptam volna. Meg is jegyezték, hogy semmi fintor? De hát ez rossz ízű. Aztán átmásztam a műtőben lévő ágyra. Valamiért nem emlékeztem, hogy pont olyan, mint a nőgyógyászati vizsgáló szék. Előrehajoltam és kértem az anesztest, ha lehet elsőre találja el a spinált, mert a múltkori 5 sikertelen próbálkozás után elaltattak, aminek most nem örültem volna. A kislányomnak, aki a "B" magzat, túl sok altató került volna a szervezetébe. Az anesztes egy fiatal és nagyon kedves srác volt. Megnyugtatott, hogy márpedig sikerülni fog elsőre. És tényleg a következő pillanatban már bizsergett a lábujjam és nem telt el 5 másodperc már döntöttek is hanyatt, nehogy elájuljak. Annyira gyorsan hatott az érzéstelenítő, hogy magam is meglepődtem. Bekenték a pocakom fertőtlenítővel. Szerintem az a mennyiség amit rám elhasználtak legalább 5 másik anyukára elég lett volna.
Letakartak egy zöld lepellel aminek az egyik oldala papírból a másik műanyagból volt. A császármetszés helyén volt egy lyuk, ott fértek hozzám. A másik felét paravánként az arcom elé emelték. Az anesztes csipkedte a vállam, hogy érzem-e, majd a derekam magasságában is próbálkozott, de ott már csak tudtam, hogy hozzámér, de nem éreztem. Kicsit alacsonyra került a fejem és túl magasra feljött az érzéstelenítő. Akkor megemelték, és mindjárt jobban kaptam levegőt. Közben folyamatosan mérték a vérnyomásom és félpercenként kérdezgették, hogy érzem magam, minden rendben van – e? Aztán az anesztes fiú megkérdezte éreztem-e valamit? Mondtam neki, hogy nem, miért? Mire azt válaszolta, hogy csak azért mert most vágták át a bőrét. Most fejezze be válaszoltam neki, mert ha tovább részletezi én menten elájulok, pedig eddig még soha életemben. Utána már csak pár perc telt el amikor ismét megszólalt, most emelik ki a kisfiút. Szép nagy ahhoz képest, hogy ikrek Hihetetlen érzés elmondani nem tudom, mit gondoltam akkor. Majd elvitték és 2 perc múlva hallottam, hogy itt a kislány is, úristen mennyivel nagyobb. Mindkettőnek kitisztították az orrát és hallottam, ahogy felsírnak. Majd Lorenát odahozta a szülésznőm. Kértem, hogy Rubent is megnézném, őt is hozza ide. Kiment érte és visszahozta, bár nem volt könnyű, mert már anyukámmal és a párommal fotózkodtak. Odatette mind a két babám a mellkasomra én meg puszilgattam a kis magzatmázas fejüket. Csodálatos volt. Ezért megérte ébren lennem.
Innentől mintha vonszolták volna a perceket, azt hittem sosem lesz vége. Kérdeztem mennyi idő még? Kb.20-25 perc felelték. Lestem az órát, amire pont ráláttam. Elkezdett fájni a fejem. Nem tudom mit csináltak, de gyorsan elmulasztották. Aztán már csak levegőt kaptam nehezen és rémesen hülye érzések vették át rajtam a hatalmat. Alig vártam, hogy kész legyek. Nem éreztem sem fájdalmat, sem rángatást sem semmi olyat, ami rossz lett volna csak a levegőm volt kevés. Ami épp elég ahhoz, hogy ne érezzem jól magam. Közben a dokim és a személyzet mindenféléről beszél, pl: hogy fáj a dokim válla és most kapott lidocain injekciót. Meg hogy a Forma 1-ben sem normálisak, hogy 300-al száguldoznak körbe -körbe. Egyetlen egyszer hallottam, hogy latinul beszéltek valamit, de szerencsére nem értettem.
Amikor végre már csak összevarrták a bőröm, páran már kimentek a műtőből. Levették rólam a takarást és kérdeztem, mit csinálnak. Csak bekötjük a sebet, jött a válasz és én megnyugodtam. Rosszabbat vártam, lelkileg nagyon megviselt, hogy ébren felvágják a hasamat, de a gyerekeimért persze megérte. De ha valaha még műteni kell rajtam valamit, soha ne kelljen, tuti, hogy nem akarok spinális érzéstelenítést. A műtősfiú átpakolt az ágyra és betolt a szobába. Kaptam vagy 10 zacsi infúziót, és 6 óra múlva ki küldtek zuhanyozni is. Hát nem nyertem volna Olimpiát 100 m-en. De a nővérke sokat segített. Így azért valahogy boldogultam. A következő két napban úgy éreztem magam, mint akit belülről megrugdostak, de legalábbis összevertek. Még most is fájnak a belső szerveim, a vágás helye csak egyes pozíciókban húzódik.
Hát röviden ennyi, ami kikívánkozott belőlem. Biztos van, amit kihagytam, de a lényeget leírtam. Van két csodálatos babám: Ruben és Lorena .
 
 


Sziasztok!

Köszi a történetet! Kép

Gratulálok a dedekhez.
Tényleg sokkal nagyobb a jány, mint a srác?

Ugye, hogy megy ez a spinál? ! KépKépKép

Minden jót!
Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy! Igen nagyobbKép, mindjárt teszek neked ide róluk egy képet.

Kép
 
 


Sziasztok!

Linató!
Nagyon szépek a babáid! Gratulálok neked, és kívánok nagyon sok boldogságot velük!

Snoopy!
Kérdeznék tőled, ha még erre jársz!

A legjobb barátnőm most szült, 5 napos a baba. Ő Kanadában él, ott azért máshogy mennek a dolgok, de gondoltam egy szülés az szülés az Óperenciás tengeren túl is! Kép
Viszont valahogy nem igazán értem a dolgokat, pedig már volt részem 2 szülésben, egy EDA nélküli és egy EDÁ-s is.
Barátnőm EDÁ-t kapott, ő adagolta magának, ami szerintem nagyon jó ötlet, én is kipróbáltam volna, mert szerintem kb. 3x annyit kaptam, mint ami szükséges lett volna, de ezt már valszin. nem fogom kipróbálni, mivel nekem elég a 2 gyerek, na mindegy.
Azt nem értem, hogy hogy is van ez a kitolási szakasz? Nálam mindkét gyerkőcnél max. 15 perc volt, Kittike volt az első, EDA nélkül, 4 nyomás, kint van. (Doki segített kinyomni) Petinél, EDA, semmit sem éreztem, fájások alig akratak jönni, 10 nyomás, kint volt. (Doki segített)
Ő meg állítólag 45 percen kereszül nyomta, és szerinte ott kint van aki 2 órán keresztül is nyom. Ez azért furcsa, én akárhány magyar anyukával beszéltem, itt mindenkinek olyan gyorsan megvan. Lehet, hogy ők már akkor is nyomnak, amikor mi még nem? Vagy csak véletlen, hogy olyan ismerőseim vannak, akik ilyen gyorsak?

A másik kérdésem, én 4 ujjnyinál kaptam EDA-t, már nagyon ki voltam, nagyon jó volt az EDA, szinte semmit sem éreztem, még a varrrást sem. Viszont akkor már csak 1 ujj hiányzott a szüléshez nem? Akkor miért tartott még 4 óra hosszat? Lehet, hogy ha nem kapok EDA-t, meglett volna 1 óra múlva? Vagy ezt nem lehet tudni?
Amúgy nem bántam meg, de elég lett volna egy adag, 4 ujjnyinál kaptam az elsőt, aztán 3 óra múlva még adott a szülésznő, szerintem kár volt, mert még nem éreztem semmit, de nem kérdezte meg, én meg nem tudtam, hogy még ad. 1 óra múlva lett meg Peti, de a legvégén szinte alig voltak fájások, a feje után a teste kb. 5 percre jött ki, ami elég fura volt.
Köszi előre is a választ! Kellemes Ünnepeket, ha addig nem jönnék!
Üdv.
Andi
 
 


Sziasztok!
Nyárom fogok szülni a Margit kórházban, programozott császárral. Nem olvastam el végig a topikot, így lehet, hogy kérdésem már elhangzott, ezért bocsi.
Eddigi olvasmányaim alapján jól sejtem, hogy ha választani lehet, inkább EDA-t kérjek érzéstelenítésnek, ne spinálist?
Lehet választani, vagyis kardoskodjam, ha azt mondják, márpedig spinálist akarnak adni?
Milyen veszélyei vannak az érzéstelenítésnek?

Köszönöm előre is a válaszokat,
abessza
 
 


Sziasztok!

Andi!
Egy dokival nem segített, ráérős kitolási szak tarthat egy órát. Valószínűleg ott gyakrabban lerugdalják a támaszkodó doktorokat a kismamák a hasukról. A titka az, hogy egyáltalán nem kell beavatkozni a kitolásba, ha jó a baba szívhangja. Persze ez akkor lesz jó, ha nem oxitocinnal erősítik a fájásokat így a baba tempója és a fájások erőssége összehangolódhat. Nálad azért volt gyors a kitolás, mert mindkettőnél segített a doktor és esetleg oxitocin is volt. Lehet, hogy ott hagyják jobban megtörténni a dolgokat.

Az EDA általában segíteni szokta a tágulást, mert nem szokás annyi érzéstelenítőt adni, hogy a méhizomzat működése is gyengüljön, másrészt a fájdalom csillapodásával a félelemtől (szülés, fájdalom) nem táguló méhszájak könnyebben megnyílnak. Nem tudjuk milyen lett volna nélküle, lehet, hogy 3 óra lett volna 1 helyett és fájásgyengeség címszóval a csasziműtőben végezted volna, lehet, hogy a sok érzéstelenítő gyengítette a nyílást, és EDA nélül gyorsabb lett volna. Nem tudom.

A fullos érzéstelenítés, mint a tiéd a kitoláskor egyrészt okozhatja a hasizom gyengébb teljesítményét (Nyomjon, kismama!), másrészt a méhizomzat is elég egy baba megszületéséhez, ha az nincs kifáradva, azaz nem fájásgyenge, ami lehet a hosszú oxitocinos vajúdástól is akár...

Abessza: mindjárt megkeresem a vonatkozó válaszokat Kép

Snoopy

KépKép
 
 


Amidazophen érzékeny vagyok. Esetleges császármetszésnél használható-e spinális érzéstelenítés? Milyen hatóanyagokat tartalmaz ez az érzéstelenítési mód?
Válaszát előre is köszönöm.
 


Kedves Laetitia!

Az amidazophen nem-steroid gyulladáscsökkentő. Mérsékelten csillapít fájdalmat, csökkent gyulladást és lázat is.

Az érzéstelenítő oldatok egészen más összetételű vegyületek és az itt kiaknázott hatásuk az, hogy az idegsejtek közelébe kerülve, azok ingerületterjedését egy ideig megakadályozzás. Azaz mennyiségtől függően nem csak a fájdalmat szüntetik meg, hanem ugyanazon területen a hő érzetet esetleg a tapintás és mozgatás funkciókat is.
Császármetszés esetén Lidocaint és Bupivacaint alkalmaznak leggyakrabban.

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy!

Köszi a választ! Megérte várakozni! Kép

Hát igen, már volt két szülésem, egy teljesen fájdalmas EDA nélkül, meg egy túladagolt EDÁ-s, túladagolt oxitocinnal kombinálva. (érdekes volt, hogy a doki mindig le, a szülésznő mindig felcsavarta az oxitocint, de bevallották mindketten hogy egy elefántnak is elég lett volna ennyi! Ha jól emlékszem 60 ml/min? től 340 ml/min-ig jutottunk.)
Most jó lenne egy harmadi szülés a kettő kombinációja, a kevés de jókor adott EDA. Az oxitocint meg muszáj volt bekötni, mert indított szülés volt, zöld magzatvíz miatt. Ezt a részt kihagynám és akkor talán rendben mennének a dolgok. Bár ma már szinte mindenki kap. Kép

Kár, hogy már leálltunk a babaprojectekkel!

Mégegyszer köszi!
Andi
 
 


Snoopy, nem válaszoltál a kérdéseimre végül sajna... azóta megtudtam, a Margitban spinális érzéstelenítésben csinálják a császárokat, hát bízom benne, nem lesz semmi gond, valahogy az EDA szimpatikusabb, úgy érzem, kevesebb komplikációval kecsegtetne.
 
 


Szia Abessza!

Igen, igazad van. Kerestem a válaszokat lelkesen cirka 3 napig, majd sajna elfelejtkeztem a dologról. De ennyi idő alatt megírhattam volna újra. No, sebaj, majd most...

Az érzéstelenítések különbségei és veszélyei:

EDA: csövecske a hátban, Vastag tű, ami nem marad benn. Kemény agyhártyán kívüli érzéstelenítő. Beállása szúrással együtt lassabb(beállt EDA esetén műthető a páciens), mint a spinál. "postspinális fejfájás" csak akkor lehet, ha a tű egy kicsit mélyebbre csúszott. Kicsit több érzés megmarad az érzéstelenítés során. Fájdalom persze nincs. A madzagot bennhagyva később is lehet bele fájdalomcsillapítót kérni, nem lesz tőle kába az ember, nem megy át a tejbe.
Spinál:
injekció a hátba, vékony tűvel.
Egyszeri, nem ismételhető.
Gyors, pár perces beállás (EDA kb 15-20, ha könnyen behelyezhető a kanül),
műtét után feküdni kell és sok folyadékot fogyasztani. A fekvés vékony tűvel 6 óra is lehet, ha a tű vastagabb és a nővérke a régi iskola híve, akkor 24 is lehet.
Gyakoribb a fejfájás, de azért ritka, különösen a vékony tű, sok folyadék kombinációban.
Mélyebb érzéstelenség.

Veszélyek: reális: 1.spinálnál fejfájás 5% alatt.
2.sikertelenség (nem megfelelő hát, nem megfelelő páciensi segítség, a csillagok állása, ki tudja mi...) 5% alatt.
3.Hátfájás a szúrás után- csak hallottam, úgyhogy az oki kapcsolat nem bizonyított...
4. Postspinális fejfájás (3nap -2 hétig tart, függőleges esthelyzetben jelentkezik.)

hiba esetén: 1.nem megfelelő sterilitás-fertőzés
2.gennyes folyamat a szúrás területén -fertőzés
3.érbe adott érzéstelenítő- nyelvzsibbadás, szívritmuszavar
4. Eda mélyre vezetett madzagja- spinálhoz hasonló hatás, sőt!, fejfájás

Megpróbálhatod az anesztest rábeszélni az EDA-ra, de csak akkor jársz biztosan jól, ha gyakorlott EDA szúró.

Más most nem jut eszembe, ha konkrét kérdésed van, írj!

Jó babavárást!
Snoopy

KépKép
 
 


Köszönöm a válaszod, Snoopy!
Egy kérdés merült még fel bennem olvasván a veszélyeke: a bénulás veszélye nem áll fenn? Régebben lehetett hallani esetekről, ahol lebénult spinális érz. után az alsó végtag... ez marhaság?

abessza
 
 


Abessza!

IGEN!
A rémhírkeltésben sokak otthon vannak. Bénulás arra az időre van, amíg hat az érzéstelenítő. Egíébként pedig akkor, amikor sérülnek a mozgatóidegek. Amik sérülhetnek a gerincvelőben, vagy azon kívül. A gerincvelő közelében nem járunk. Legalább!!! 2-3 cmnyire délebbre jut az érzéstelenítő a gerincvelő körüli folyadékba. A lefelé szálló idegek ott úszkálnak a tű körül, de úgy viselkednek, mint a profi, gyanakvó csukák és elúszkálnak a lassan előretolt tű elől. Még oldalról sem szoktak odasodródni a tű mellé. Pedig akkor semmi bajuk sem lesz.Kép

Snoopy

KépKép
 
 


Sziasztok!
Lehet, hogy most nagyon butát fogok kérdezni, de egy valami nem világos nekem az EDÁ-val kapcsolatban. Ugyebár ott van a hátban a csô... a szülésnél sem veszik ki, úgy hallottam. Hogyan lehet vele mozogni? Testhelyzetet változtatni stb?
Bocsánat, ha nagyon tudatlan voltam.
 


Sziasztok!

Nekem egyszer volt szerencsém az EDA-hoz, középidős vetélésnél. Én nem tudom hogy az orvos csinálta-e rosszul, vagy mi volt, de nekem olyan szörnyű volt, hogy még most is rosszul leszek a gondolatra. mintha áramot vezettek volna belém,és közben nem mozdulhatok, ordítottam. sokkal szörnyűbb volt az egész vajúdásnál. Ráadásul utána egy hétig lázas voltam és nem bírtam lábra állni.
Szóval megfogadtam, hogy legközelebb (ha rendes szülésre kerül sor) inkább még 2 órát szenvedek, de EDA-t nem fogok kérni. Legalábbis most így gondolom.
Ors
 
 


Sziasztok!

Nekem az a véleményem,hogy ha lehet,inkább kerüljük el az Epidurált,mert ha nem gyakorlott orvos csinálja,akár baj is lehet belőle.Személy szerint én viszolygok tőle,foglalkozásom miatt sokszor asszisztáltam behelyezéseknél és használtam is ilyen kanülöket,és nem esne jól a tudat,hogy a gerincemnél turkálnak.
Személyes tapasztalatom is van:4-5 évvel ezelőtt iszonyúan fájt a derekam,már aludni sem tudtam,annyira.A kollégáim rábeszéltek,hogy menjek el fájdalom ambulanciára,ott majd segítenek.Az orvos a gerincembe szeretett volna adni gyulladáscsökkentő-fájd.csill. injenkciót.A sok nem alvástól és a fájdalomtól annyira görcsös voltam,és minden érintésre,nyomkodásra érzékeny,hogy szúrásnál megmozdultam.Egyébként fegyelmezett vagyok beavatkozásoknál,de itt már nem tudtam magam kontrollálni a fájdalom miatt.Majdnem rossz helyre szúrt a doki emiatt,akár baj is lehetett volna belőle.Õ értette a dolgát,bennem volt a hiba.Megfogadtam,hogy nem hagyom magam ott megszúrni,csak akkor,ha tudok koncentrálni és nem fáj semmim.
Most nemrég,amikor megindították a szülésemet félidősen a halott babám miatt,felajánlották az EDA-t,de én határozottan elutasítottam.Kinevettek és azt mondták,hogy majd később visszatérünk rá,mert meg fogom magam gondolni.Igazuk lett.24 órás vajúdás után a férjem rábeszélésére és a szülésznőkre hallgatva,akik azt mondták,hogy ez akár 2-3 napig is eltarthat,beleegyeztem.Szerencsére nem került rá sor,mert nem jöttek betenni azonnal,és hamarosan szünet nélküli iszonyú erős fájdalmaim lettek,olyannyira,hogy már meg sem tudtak volna szúrni,mert nincs az az ember aki akkor engem lefog annyira,hogy ne mozogjak.A lényeg az,örülök,hogy nem került rá sor,egyébként is úgy gondoltam mindig,ha szülni fogok,nem kérek semmilyen fájd.csillapítót,annak fájnia kell.Öreganyáink és anyáink is anélkül szültek,és egy normál szülésnél talán nem vajúdik az ember 24 órát-remélem.Annyit meg még ki lehet bírni,utána a fájdalom pedig elszáll.Tehát én azt tudom ajánlani mindenkinek,hogy inkább ne szurassa a gerincét ha nem muszály.Úgyis lesznek az életünkben olyan műtétek,amikor elkerülhetetlen lesz,de akkor betegek leszünk,a szülés pedig nem betegség.

Köszi,hogy meghallgattatok.
Mindenkinek sok szerencsét.
Edina

Kép
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: