Új privát üzeneted érkezett!

Pár napja látogatott el a Babanet egyik fórumára Molnár doktor, aki felajánlotta, hogy:

"Anaesthesiologus orvos vagyok a budapesti Szt.Margit Kórházból. Olvastam néhány üzenetváltásotokat és úgy gondoltam, ha valakit érdekel, szívesen írok egy részletes ismertetõt a szülés és a császármetszés érzéstelenítésérõl, illetve a mûtéi történésekrõl, csak hogy tisztába tegyük a dolgokat, mert úgy látom, nem kaptatok mélyreható felvilágosítást. Már ha idõm engedi, az ügyeleteim mellett. Most itthon vagyok, csak egy kicsit álmosan. Ha kések a válasszal,ne haragudjatok rám. Emilem a regiszterben.mp"

Utólagos engedelmével szeretném ezúttal megnyitni ezt a topicot abból a célból, hogy itt válaszolhasson kérdéseinkre.
Beja
 


Rögtön nyitásként bemásolnám ide a hozzá e-mailben intézett kérdéseimet, majd pedig az Általa adott választ:

"Kedves Doktorúr/Doktornõ! (ez sajna számomra nem derült ki)

Remélem, nem zavar, ha a tegezõdésnél maradtunk! Kép

Decemberre várom elsõ babámat, és nálam némi képzavar az epidurális érzéstelenítésnél van.

Nem feltétlenül szeretnék EDA-t, nagyon remélem, hogy kibírom a fájdalmat, és nem lesz rá szükségem. Viszont a nagy homály nálam ott van, hogy melyik is az az EDA, ugyanis nekem két éve volt egy térdmûtétem, és gerincbe kaptam érzéstelenítést, de az nem olyan volt, hogy egy kanül (vagymi?) bennmaradt a mûtét végéig, hanem csak beadtak pár szurit és kész (egyáltalán nem fájt, szinte nem is éreztem). Ez a spinális érzéstelenítés volt? Szóval van némi fogalomzavarom.
Másik problémám ezzel kapcsolatban az, hogy ez után a térdmûtét után bár kifeküdtem a 24 órát becsületesen, megmozdulni sem mertem, ittam a folyadékot literszámra, de kb. 4 hétig mégis olyan fejfájásom volt, hogy még járni is alig tudtam, az egész rehabilitáció és gyógytorna emiatt csúszott vagy 2-3 hetet.

Összefoglalva tehát azt szeretném tudni, hogy fájdalomcsillapításra vajúdásnál és szülésnél mi az az érzéstelenítés, amit adnak, mennyire használ, mi az elõnye, elzsibbad-e a lábam (ilyenkor járkálni sem tudnék?), mikorra megy ez ki belõlem, a tojófájásokat vajon érzem-e, ha érzéstelenítve vagyok, és utána kell-e vele feküdni 24 órát?

Ha ne adj Isten, császárra kerülne a sor, akkor mi az érzéstelenítés módja? Mi elõnyösebb, az altatás vagy az érzéstelenítés? (gondolok itt arra, hogy az biztos elõny, hogy fent vagyok, és tudom, mikor sír fel a pici, de hogy altatás után mennyire van rosszul az ember, ill. a császár után az érzéstelenítõ hatása mennyi idõ múlva múlik el?)

Válaszodat elõre is nagyon megköszönöm.

Szia!

Bea"

Válasz:

"Szia Bea ! Dr.Molnár Péternek hívnak, és a budapesti Szt.Margit Kórház Intenzív Osztályának adjunktusa vagyok. Vegyük sorra a kérdéseidet.
1. Amit a sérülésednél alkalmaztak, az valószínüleg spinalis érzéstelenítésvolt.Ilyenkor a kemény agyburkot átszúrva / mint egy
agyvíz-vizsgaálatnál az idegosztályon / a gerincvelo körül elhelyezkedo folyadékba adják be a helyi érzésteleníto szert.Ennek az érzéstelenítésnek az a tulajdonsága, hogy
csak felso határa van, tehát lefelé / köldök alatt, comb, lábak stb./ teljes zsibbadást tapasztalsz, és ha a beadott oldat koncentrációja magas, akkor nem tudod mozgatni a lábadat / motoros blocknak hívják/. Elonye, hogy
egyszeru, egyszeri szúrásból kivitelezheto, és gyakorlott kézben szinte biztos, hogy beáll az érzéstelenség.
2. A fejfájásról: az a kis lyuk, amit a gerinc-agyburkon szúrtak, nem záródik be azonnal, és ha lassan is, de az agyvíz kifelé "csöpög",
tehát csökken a koponyauri nyomás, és amíg a szervezet nem tudja ezt az agyvíz fokozott termelodésével / és még számos más mechanizmussal/
kompenzálni, addig egy jellemzoen homlok- és tarkótáji, kínzó fejfájás jelentkezik, amelynek sajátossága, hogy felüléskor, felálláskor fokozódik. Én úgy szoktam ezt jellemezni, hogy " antiszociálissá válik a beteg", hiszen csak
feküdni kíván. Ez a szövodmény semmi mástól nem függ, mint, hogy hányszor szúrták át az agyburkot / hány lyuk van/ , milyen vastag tut használtak, illetve statisztikailag bizonyítható, hogy terhes noknél, valamint sovány testalkatú, 18-30 év közötti fiatal noknél gyakoribb / 2-6%/. tehát
semmi köze ahhoz, hogy mikor keltél fel, mennyi folyadékot fogyasztottál, stb. A korszeru ellátása ennek a szövodménynek annyiból áll / és mi is ezt a gyakorlatot követjük/, hogy helyi érzéstelenítésben a szúrás helyén, egy ismételt szúrással felkeressük az epidurális teret / ez a kemény agyburkon kívül van, és oda a betegtol levett saját vérbol egy vértapaszt fecskendezünk be /ha tudsz angolul :" blood-patch"/. Ilyenkor egy órát hanyatt kell feküdni, hogy a beadott vér ott megalvadjon és lezárja azt a kis nyílást, amit az elozo tu ejtett. Ezt követoen a fejfájást mintha elfújták volna. A beavatkozás különösebb fájdalommal nem jár, és rendkívül hatásos. A mi kórházunkban ezt már 15 éve alkalmazzuk, és nem engedjük, hogy fejfájós beteg menjen haza!
3. A szülési epidurális érzéstelenítés: "fájdalommentes szülés" - nem az aminek mondják! Nincs fájdalommentes szülés! Az érzéstelenítés helyi érzéstelenítéssel kezdodik / vékony tu, bor alá pl. Lidocain/. Ezután egy tuvel megkeressük az epidurális teret, amely a csontos gerinccsatornán
belül, de a kemény agyburkon kívül, egy virtuális rés / 2-3 mm !/. Ide egy vékony szilikon-ketétert vezetünk be. Ebbe a katéterbe adjuk be a helyi
érzésteleníto oldatot. Ennek az érzéstelenítésnek van felso és alsó határa is. Övszeruen alakul ki, attól függoen, hogy milyen magasságban vezették bea kanült a gerinccsatornába.Pl: a mell vonalától a comb kp. harmadáig. Ilyenkor a láb nem kell, hogy elzsibbadjon, tehát pl. a lábfejedet
érzed. Régebben magas koncentrációjú oldatokkal végezték a szülési fájdalomcsillapítást. Motoros block alakult ki, a harántcsíkolt izmok és a simaizmok is átmenetileg nem muködtek. Ennek az volt a következménye, hogy ugyan nem fájt a szülés, de a méh-kontrakciók mleálltak és leállt a
szülés is. Sokkal több császármetszést kellett végezni! Ma már sokkal hígabb és kevert oldatokkal dolgozunk, amivel azt érjük el, hogy az alsó végtagi mozgás megmarad, a szüloanya akár sétálgathat is, de azért érzi a méhösszehúzódásokat: azaz nem fájdalommentes a szülés, csak a szülési fájdalom kellemetlen görcsösségét nem érzi az anya. Mondjuk így: elviselheto, nem megterhelo,és nem utolsósorban az anya együtt tud muködni a szülést vezeto teammel: akkor nyom, amikor érzi a méhösszehúzódásokat,
nem szenved, nem hisztizik stb. Az epidurális érzéstelenítésnek másik hátulütoje, hogy csak 2 ujjnyi méhszájnál szabad elkezdeni adagolni az érzéstelenítoszert. Addig viszont a szülés fáj! Ezért mondtam, hogy nem fájdalommentes a szülés. Ezt a szülészorvosok néha elfelejtik megemlíteni / ne kérd, hogy mondjam el: miért/.Nem árt, ha az epidurális kanült anaethesiologus teszi be, mert nagyobb gyakorlata van ebben és az esetleges szövodményekkel is tud mit kezdeni. Nagyon sok helyen / így nálunk is / szülészek végzik ezt / egy tanfolyam elvégzése után/. Ennek több oka van /anaesthesiologus hiány, paraszolvencia stb./. Külön kérésre, megkeresésre, természetesen mi is
elvégezzük az érzéstelenítést / mellesleg nyugaton csak anaesthesiologus végezheti!/.
4. Császármetzsés /"Csaszi"/: Az altatásnak csak hátrányai vannak. Nagyon felületes altatás, mert bizonyos gyógyszerek nem mehetnek át a méhlepényen a magzatba, károsíthatják a babát, sokkal rosszabb állapotú babák születnek / tehát az altatószereknél meg van kötve a kezünk!/ és az anyára nézve is sokkal magasabb a szövodmények veszélye. Mindenhol a világon az elsoként választandó érzéstenítési forma aspinalis érzéstelenítés.Ezt többféleképpen lehet kivitelezni.A mi kórházunkban csak anaethesiologus végez csaászármetszésnél ézéstelenítést. Nálink, Európában egyedülállóan ,egy úgynevezett alacsony koncentrációjú, nagyvolumenu spinalis anaesthesiát
csinálunk immáron 9. éve. Ennek az az elonye, hogy kevesebb utána a fejfájás /Európa: 6-7%, nálunk:3-4%!/, a mutét alatt és után a mama a lábait mozgatni tudja/ bár nehezebben, mint normálisan/, a mutét után az ágyban mozoghat, 6-8 órával a mutét után felkelhet, a fájdalommentesség/ mutéti sebfájdalom/ kb. 2-3 óráig, néha még tovább is tart. A mutétnél enyhe
nyomást, húzást lehet érezni, de az anyák általában azt sem szokták észrevenni, ha már operálják a hasukat. A babák sokkal jobb kondícióban jönnek a világra, a csecsemosnovér azonnal megmutatja a babát, kiemelése után, majd kiviszi a mutobol és az ott lévo gyermekgyógyásszal közösen megvizsgálja, ellátja, mosdatja, leméri. ha minden rendben van a
bepólyált csecsemot visszahozzák a mutobe és az anya mellére fektetik. Lehet babázni, amikor még tart a a mutét! Rájöttem, hogy az átleg anya nem si tudja, hányan dolgoznak érte, mondjuk éjjel kettokor egy sürgos császármetszésnél. Elsorolom kik azok, akik mindent az o érdekében tesznek, fáradtan, álmosan, rosszul megfizetve, de lelkesen:
1. Szülészorvos, aki a mutétet végzi
2.-3-: 2 másik szülész, aki a mutétben asszisztál
4.Anaesthesiologus orvos, aki az érzéstelenítésért felel és azt elvégzi
5. Gyermekgyógyász, aki született gyermeket ellátja
6. Mutosno, aki a mutoi elokészítésért felel, és a mutétnél a muszerelést elvégzi.
7. Mutosfiú, aki a mamát behozza, fekteti, és a mutosnot kiszolgálja
8. Anaesthesiologus asszisztens/no, aki az anaesthesiologus orvos jobb keze.
9. Cscsemogondozó novér, aki a babaát kiviszi, mosdatja, és segít a gyermekgyógyásznak.
10. Szülészno, aki a vajúdásnál felügyel, és a mutét után az anyát gondozza.

Szép lista ? Remélem kielégítettelek . Ha gondolod, add közre a levelemet. Holnap ügyelek így a következo kérdésekre majd csak a hét végén tudok válaszolni. Sok sikert, és remélem, nem lesz csaszi. mp."
Beja
 


Sziasztok!

Átmásoljuk ide a Friss kismamákból a kérdéseinket?

Márti
Márti
 

 
 

Kedves MP!
Üdvözlet az új topicnak.
Kiváncsiság gyötör. Amikor a beindult vetélésem után (közben) megcsinálták a mûtétet. Altattak. Akézfejembe szúrták "azt az izét" :-)), lényeg az, hogy amikor belenyomták a szert, azt hittem szétrobban a karom. Iszonyúan fájt. A csuklóm még több mint egy hétig nagyon fájt. Mi ennek az oka?
Üdv.
Malacka
Malacka
 


Márti, szerintem át kéne, így mindent egy helyen megtalálna a doktor úr.

cupp
B.
Beja
 


Sziasztok!

Igazából, ha jobban belegondolok, szinte minden kérdésemre benne volt a válasz a levélben, köszi Beja, hogy közzé tetted.
Ha csak 2 ujjnyi méhszájnál lehet alkalmazni az epidurált, akkor bizonyára eldönthetem a szülés közben, hogy akarom-e. Talán az maradt függöben, hogy maradandó derékfájás jelentkezhet-e az epidurál szövödményeként. Új kérdésként viszont felmerült bennem, hogy ha ezt általában a szülész orvosok végzik, de kérhetö, hogy profi anaesthesiologus csinálja, vajon a szülész orvosok hogyan reagálják le az ilyen kéréseket? Nem veszik ezt bizalmatlanságnak, sértésnek? Kicsit ciki lenne a szülés elején összebalhézni az orvossal... Kép

BMárti (aki eddig simán Mártiként írt, de ma rájött, hogy ezzel nincs egyedül Kép)
BMárti
 


Szia, doki! (Gondolom, szólíthatlak így, chat-es ismeretségünk ürügyén) Kép

Nos, sajnálom tényleg, hogy nem előbb ismertelek, mert akkor biztos, hogy nem altatást kértem volna a császárhoz. Engem azzal biztatott a doki, hogy úgyis felébresztenek rögtön utána, úgyhogy frissen, fitten láthatom a babámat. Én meg amilyen naiv vagyok, be is dőltem ennek. Tiszta KO voltam, mint aki benarkózott, és csak reggel láthattam meg a kisfiamat. Pedig annyira jó lett volna együtt örülni a párommal, hiszen igazi nagy-nagy szerelem van hármunk között.
No, de mindegy. Az biztos, hogy ha bárki hozzám fordul a kérdéssel, "altatás v. sem", én biztos lebeszélem róla.
Na, szia, találkozunk majd a chat-en!
Eryc@
Eryc@
 


Kedves Doktorur!

Mit jelent konkrétan, hogy a hagyományos altatásos császárnál "sokkal rosszabb állapotú babák születnek"?
Most 10,5 hónapos a kisfiam, aki a 33. héten igy jött a világra 2,14 kg-mal. Az ismeröseim körében és a családban is én vagyok az egyedüli - az élök között - aki császárral szült, s szülés közben derült ki, hogy müteni kell.
Várható a későbbiekben valami esetleg ennek következményeként? Mindent mondjon el, aminek nagyon kis esélye van azt is, kérem. Amire tudok figyelni, azt könnyebb kivédeni.

Köszönöm előre is:

Piroska
Piroska
 


Kedves MP!

Nagyon tetszik, hogy leírtad a sajátvéres fejfájás-elmulasztást. Mennyit kell ilyenkor az ED térbe adni?
Még csak olvastam róla, de olyan helyről nem tudtam Mo-n ahol valóban alkalmazzák!
Egyébként a Rókusban dolgozom anesztesként, de jelenleg éppen a két hónapos fiamat gondozom.
Persze házon belül, EDA-val szültem.
Sajnos az első kanül féloldalas lett, és a próbadózis is végtaggyengeséget okozott, úgyhogy mondhatjuk, hogy kivételek mindig vannak. Szövődmények pedig gyakoriak, az amikor a hóhért akasztják jellegű esetekben.

Piroska!
Semmi baj! Rosszabb állapotú babák igazán akkor születtek, amikor teljes dózisú és gyógyszerelésű altatások voltak még a baba kiemelése előtt. Most az igazi, mély műtéti altatás csak a baba kiemelése után kezdődik.
Az a rosszabb állapot csak addig tart, amíg a baba szervezetébe került gyógyszer le nem bomlik. Ez pedig műtét után nem sokkal megtörténik. Ha addig a babára odafigyelnek, esetleg kezelik, akkor később semmilyen baj nem származik belőle.

Márti!
Attól is függ, hogy hol fogsz szülni. Pl nálunk csak anesztes tesz be ED kanült.
Egyébként persze szülés közben is dönthet róla az ember, hogy kér-e. De a kanül behelyezése nem függ a méhszájtól, csak a gyógyszer adagolása. Nálunk van, hogy a programozott csasziknál, vagy az indított szüléseknél előre beteszik a kanült, de csak a megfelelő időben adagolnak bele gyógyszert.

Snoopy
snoopy
 


Kedves mindenki! Nem gondoltam, hogy ekkora fába vágom a fejszémet. Természetesen továbbra is a rendelkezésetekre állok. Tegeződő levélre tegeződve írok, ez a neten természetes. Ha valaki a magázódásnál marad, annak magázódva válaszolok, ha így mindenkinek jó.Na akkor sorban:
BMártinak: EDA után lehet maradandó derékfájás, de ennek sokféle oka lehet, nem csak az EDA-bevezetése körüli procedúrák, hanem például a fektetés, a szülés utáni tartós, mozdulatlan fekvés stb. Persze, ha a mamának többször szúrták a hátát, esetleg kialakulhat egy kisebb vérömleny is a környező szövetekben, de ez később felszívódik. A derékfájásnak számtalan oka lehet. Ha tartósan megmarad, érdemes felkeresni egy fájdalomklinikát / pl: Szt.Margit Kh.250-24-20/142 m, Dr Gutman Tamás Főorvos/ ahol szakszerű ellátást kapsz. Azt, hogy anaesthesiologus csinálja az EDA-t, mindenki kérheti, de a helyi feltételek döntik el, hogy valóban kivitelezhető-e? A szülészek által behelyezett EDA ellen semmi kifogásom nincs, hiszen az ő szakmai kollégiumuk engedélyezte ezt.Azt hiszem, hogy vannak olyan szülészek is akiknek ebben nagyobb gyakorlatuk van, mint néhány anaesthesiologus kollégának, aki csak kevés ilyen beavatkozást végzett. A követendő gyakorlat azonban mindenképpen az, hogy ahol erre a feltételek adottak, anaesthes végezze. Javaslatom: a szülésszel meg kell beszélni, hogy ajánljon egy ügyes altatóorvost, és vele is személyesen kellene megbeszélni ezt a kérést.
Malackának: A leírt panaszt az okozhatta, hogy némely vénás altatószer helyileg irritálja és károsíthatja a véna falát. Akár kis helyi thrombosis / vénaelzáródás is bekövetkezhet /. Ez a szövődmény nem súlyos, maradandó egészségromlást nem okoz, csak kellemetlen. Lokális jegelés, gyulladáscsökkentő krémek, kenőcsök,esetleg szájon át adott gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító kezelés jön szóba.
Piroskának:Bocsánat, de nem szabatosan és félelemkeltően fogalmaztam. Ahogy Snoopy írta, az a korrekt. A születés utáni állapotmeghatározás /1. és 5. perces APGAR-érték/ a babánál kötelező. Altatásban végzett csaszinál ez az érték valamivel alacsonyabb, mint a gericközeli-érzéstelenítésnél. A baba későbbi fejlődése szempontjából, ha az újszülöttet korrektül ellátták a gyermekgyógyász kollégák, semmiféle hátrány nem várható, nem kell izgulni.Vannak olyan helyzetek és állapotok, amikor a csaszi csak altatásban végezhető, és ezek a babák is rendben felnőnek. Itt is a trend a lényeg: remélem egyre több spinal vagy epidurál császár lesz Magyarországon, és az altatott csaszik száma csökkenni fog.
Snoopy:Köszönet a segítségért! Örülök, hogy Te is bekapcsolódtál! Ha valamiben nem értünk egyet, azt akár itt, akár emilben megvitathatjuk.Ha írnál magadról bővebben, megköszönném.A blood-patch-ről: 18-20 ml saját-vért adunk be. Ez nem csak "beragasztja" a lyukat a durán, hanem az epiduralis tér nyomását is megemeli, ezáltal mechanikusan is a liquor- és a koponyaűri nyomás emelkedése irányában hat, így is hozzájárul a panaszmentesség eléréséhez. Az idegsebészek sikítófrászt szoktak kapni a BP-től, mert ők azt mondják: helyi hegesedést idézhet elő. Könyörgöm: és amikor ők gerincet operálnak / porckorongsérv, stb.../ akkor ott nem lesz hegesedés? Egyszer valaki azt tanácsolta: rendeljük vissza a "vértapaszon " átesett mamákat és csináljunk náluk epidurális kontrasztanyagos vizsgálatot. Mi erre azt mondtuk, hogy ennyit a tudományoskodás nem ér , a mamáknak 1/2-1 évvel a szülés után más feladatuk is van, mint hogy szúrkáltassák a hátukat, nem?!
Névtelen
 


Kedves MP!
A rengeteg kérdés azt jelenti, hogy szükség van rád.:-)
Köszi a választ. Jobb érzés, hogy tudom, hogy mi történt velem.
Üdv.
Malacka
Malacka
 


Bocs, hogy teljesen mas tema.

Piroska! Esetleg a Gezenguz Alapitvany, vagy a HRG, ok amugyis foglalkoznak koraszulottekkel. Meg mindig jobb feleslegesen aggodni.
Névtelen
 


Köszi a segitséget mindenkinek.
Remélem, hogy tulzott volt az aggodalmam.
Ez a kérdés inkább csak a következö szülésre volt felkészülés, mert mit kell tennem, ha a másik is majd - talán másfél év múlva - azonnali császár lesz :-))

Köszi mégegyszer!

Piroska
Piroska
 


Sziasztok!

Snoopy! A Margit kórházban fogok szülni (nem véletlenül örültem annyira mp feltünésének a Társalgóban Kép), várhatóan karácsonykor.

mp! A szülész orvos megkérdezése, hogy ajánljon anesztest, ugyanazt a problémát veti fel, amit korábban is írtam. Tartok töle, hogy sértödést okozhat, hogy bizalmatlanságnak érezheti az orvosom (Dr. Mousa Moustafa). Márpedig bemutatta egyszer, hogy milyen tud lenni, ha éppen rossz kedve van, na abból nem kérek mégegyszer... Kép

Mindkettötöknek köszönöm a válaszokat, de azt ne higgyétek, hogy most hátradölhettek Kép, azonnal lett egy csomó új kérdésem, amint a régebbiekre választ kaptam. Kép
Az a kanül dolog, amiröl Snoopy írt, mit jelent? Az EDA során bekerül egy csö, valami olyasmi, mint az infúzió, és utána azon keresztül adagolják a fájdalomcsillapítót? Akkor húzom magam után a madzagot, ha felkelelek? Egyáltalán felkelhetek?
mp írta, hogy a szülés utáni tartós, mozdulatlan fekvés okozhatja a hátfájást. Az az EDA miatt kell? Vagy a szülés után mindenképpen tartósan mozdulatlanul kell feküdni? Gondolom, hogy olyankor eléggé kimerült lehet az ember lánya, de akkor is tartok töle, hogy én nem birnám ki sokáig mozdulatlanul...

BMárti
BMárti
 


Kedves MP!

Ezúton köszönöm, hogy emailben válaszoltál a levelemre, és itt a társalgóban a (mások által feltett) kérdéseimre is. BMárti rendszeresen megelöz Kép, de szinte szó szerint ugyanazt akartam kérdezni, amit ö. BMárti kérdésein kívül még lenne egy: pénteken találkoztam a jövendőbeli szülésznőmmel (Márti), és szóba került a császármetszés is. A Margit Kórházban milyen gyakorlatot követnek a csaszi közbeni érzéstelenítéssel kapcsolatban? Gyakorni az altatás, vagy spinális/epidurális érzéstelenítést alkalmaznak? ott is bent lehet az apuka?

Köszönöm a válaszokat előre is!
Zsuzs
Zsuzs
 


Kedves Doki,
az lenne a kerdesem, hogy milyen esetleges veszelyei vannak az EDA-nak, akar minimalis szazalekban is. Elore is koszi.
Cili2
Cili2
 


MP:
Cilinek: 1. A kitolási szak megynyúlása
2. Műtét utéáni remegés
3.Hányinger, hányás
4. Viszketés
5.Vizeletürítési nehézség
6. Hátfájás
Ezek a kis gyakoriságal előforduló mellékhatások eltörpülnek a kedvező anyai fájdalomcsillapító hatás mellett, és ne feledd, az alacsony koncentrációjú oldatokkal / 2 ml Fentanyl - ez okozza az esetleges viszketést, 0, 125% ! Marcain/ végz3ett EDA kevesebb mellékhatással jár. Még egyszer elmondom: fájdalommentes szülés nincs, mert ez már teljes anaesthesia/ altatás, vagy magas koncentrációjú oldatokkal/ o,5% Marcain!/ végzett EDA. Arra készülj fel, hogy a szülési fájdalomnak a kínzó, görcsös részét fogják megszűntetni, és ez sem semmi!
Ha elolvasod az előző hozzászólásaimat, részletes képet kapsz arról, hogy a Szt.Margit Kh.-ban hogyan csináljuk a csaszit.Mindenképpen javaslom a spinalis vagy epiduralis érzéstelenítést, hacsak nics valami sürgető a dologban, mert olyankor a legtöbb helyen elaltatnak. / Erről is lenne néhány történetem/.Jobban jársz a gerincközeli érzéstelenítéssel!
BMárti: Az EDA-kanüllel nyugodtan mászkálhatsz, ha egyébként elbírnak a a lábaid! A kathéter vékonyabb, mint a vérvételhez általánosan használt tűk / G 18/. Ha engedik, és ha legalább G 26-os tűvel szúrták a spinált / itt a tű mérete csökken, ha a G-érték növekszik!/, nyugodtan felkelhetsz 6 órával a spinál után / csak ne felejts el fájdalomcsillapítót kérni, mert ilyenkor fáj a műtéti heg / égő, húzó alhasi fájdalom/.
Malacka: Köszi a bíztatást, egyelőre, amíg bírom szuflával: itt maradok. Valahogy a szexchatekhez nincs kedvem.
Névtelen
 


Kedves Doktor Úr !
A következő lenne a kérdésem: 4 éve született meg a kislányom, császárral,spinális érz.-el. A műtétre egy gyermekkori balesetem miatt és a baba farfekvése miatt volt szükség.( nekem anno a medencém sérült, a combcsontom is eltort és ebbol adódóan a gerincem alsó szakasza is kissé elferdült - mára ). A császárnál csak nehezen sikerült kivitelezni a spinális szúrást, - ami igen fájdalmas is volt- és most 4 év után sem az igazi a hátamnak az a része. Azt szeretném megtudni hogy egy kovetkezo terh.-nél , ha az is császáros lesz , lehet-e kérnem ,hogy normál altatásban végezzék ? Hiszen nem oly régóta alkalmazzák ezt a "szúrós" módszert, elotte is ezrek szulettek altatásban, egészségesen. Koszonettel és tisztelettel:_ P.-né,Gabi.
Névtelen
 


Kedves MP, koszi a valaszt. Akkor ezek szerint az EDA minden esetleges mellekhatasa csak rovid ideig tart a szules utan, nincs semmi "vegleges" kockazat. A tervek szerint amugy sima szulesem lesz kb 10 nap mulva es tervezem, hogy epiduralt kerek. Koszi,
Cili2
Cili2
 


Szia Mp!
Nekem egy nem idetartozó szülési gondom van. Szülésem eléggé komplikált volt és visszamaradt a dokim szerint egy méhszájseb amit meg kell műteni. A gond hogy még szoptatom a babámat és nem akarom abbahagyni. Kérdésem: meddig lehet huzni a műtétet ha a citológiám jó(PII)? Mindenképpen elapasztják a tejet ha megcsinálják a műtétet? Köszi előre is a válaszodat. Remélem a chaten találkozunk!
Daisy
daisy (daisy)
 


Szörnyü vagyok, minden válasz újabb kérdéseket szül a fejemben... Kép

Miért csak 6 órával a spinál után kelhetek fel? A beadása után, (vajúdás közben) felkelhetek, és mászkálhatok, ha elbírnak a lábaim, de utána, ha már megszültem, akkor nem?!?!
Jó, gondolom, hogy szülés után nem a felugrálás lesz az elsö vágyam, csak én egy ilyen miértke vagyok... Kép

A másik, amit nem értek pontosan, hogy milyen mütéti heg fog fájni, mikor felkelek? A (z esetleges) gátmetszésre gondolsz? Tudom, hogy elsö babánál a többségnek lesz, de azért remélem, hogy megúszható...

BMárti
BMárti
 


BMárti,

Szerintem MP a csasziról beszélt, ott használnak spinált, és a csaszi mütéti hege miatt nem kelhetsz fel korábban (illetve gondolom nem is tudnál felkelni). Bocs, hogy helyette válaszoltam, de a válaszából nekem ez derült ki Kép
A normál szülésnél van EDA, azzal lehet elötte és utána is (ha tudsz) mászkálni, ha jól értettem. Javítsatok ki, ha félreértettem valamit!

Zsuzs
Zsuzs
 


BMárti,

Majdnem elfelejtettem: A szülésznö szerint kár hiú ábrándokat kergetni, mert elsö szülésnél nagyon kicsi az esélye, hogy gátvédelemmel tudj szülni. A gátmetszésnek sokkal kisebb a kockázata, és jobb, ha hosszásokunk a gondolathoz (bár ez az, amitől az EDA-n kívül legjobban rettegek), mert úgyis csak a szülés közben döl el, hogy megúszod-e, vagy sem. De sajnos az utóbbi verzió a valószínübb. A második szülésnél már érdemesebb reménykedni Kép

Zsuzs
Zsuzs
 


Szia Zsuzs!

De EDA-ról beszéltünk, nem spinálról (eredetileg), nem tudom a válasz végére hogyan jött be a spinál, és csasziról szó sem volt. Teljesen egészséges terhességgel normál szülsére készülök! Ezért nem értettem a mütéti heg dolgot.
A gátmetszést egyébként tudom, hogy kicsi az esélye megúszni, de állítólag a Kriston Andrea féle torna segíthet.

BMárti
BMárti
 


Tisztelt Egybegyultek!

A Szulesrol > Termeszetes szules vagy epidural topicban Bunny (ha jol tudom aneszteziologus Angliaban) mar tobb mint fel eve valaszolgat a kerdesekre. Szerintem ossze kellene vonni a ket tpicot.
Névtelen
 


Kedves MP!

Csak annyit szeretnék kérdezni, hogy a Margitban miért csak ablakon keresztül nézheti a papa a műtétet? Ha jól tudom, van olyan hely Budapesten ahol bemehet a műtőbe császármetszés esetén.
Köszönöm, Rita
ritasol
 


Doktor úr, eddig csak szótlanul figyeltem a fórumot, de egyre mélyülő rokonszenvet és bizalmat érzek Ön iránt. Csodálatos, ahogyan törődik velünk, nőkkel, és arra áldozza a kevés szabadidejét, hogy segítsen, megnyugtasson. Nagy szemtelenség volna, ha kérnék Öntől egy fényképet? Ha adok Önnek egy email címet, küldene egyet?
Előre is köszönöm, ismeretelenül is nagy szeretettel üdvözlöm,
Bernadett
Névtelen
 


Kedves Doktor úr!

Szeretném megtudni, hogy amennyiben nekem spina bifida occultám van, úgy az epidurális érzéstelenítés mennyiben veszélyes, egyáltalán alkalmazható-e.
(A betegségről annyit, hogy még nem röngenezték meg, kívülről csak a bőrön észrevehető változásról van szó.)
Válaszát köszönöm,
Boci
Névtelen
 


Boldog hétvégét!
Boci: Elvileg nincs akadálya a spina bifida mellett a gerincközeli érzéstelenítésnek / spinál, epidurál/ , de lehet, hogy az anaesthes nem fogja vállalni.
Bernadett: várom az emiledet, az enyém valahol megtalálható a Babanet regiszterében.
Daisy: Amíg jó a cytologiád és a nőgyógyászod azt mondja várhattok, várjatok. Ha szoptatás közben kell operálni, akkor minimum 24 órán keresztül nem szoptathatsz, és a lefejt tejet ki kell öntened. Érzéstelenítésként spinal, vagy vénás + maszkos altatás jön szóba a méhszájplasztikánál.
B.Márti: Én valóban a császármetszés utáni hasi sebfájdalomról beszéltem. Spinal bedása után nem mászkálhatsz. Az EDA a sétálós!
Ritasol: A műtő főnöke a műtősnő és az operáló orvos. Civileknek nincs helye a műtőben. Mellesleg
én nem szívesen néznék bele a feleségem hasába.Ilyen alapon, legközelebb az epeműtétre vagy a láb-amputációra is bejöhet a hozzátartozó. A műtőnek szigorú szabályai vannak / sterilitás,stb/. Nincs szükség egy izgatott, bóklászó apukára ott. Arról nem is beszélve, hogy néha még az ablak mögött is rosszul lesznek, képzeld, ha a műtőben ájulnak el. Nekem van ott más dolgom is, mint ellátni egy elájult papát.
Névtelen
 


Sziasztok!

MP:Ne haragudj,hogy ennyi ideig nem jelentkeztem, de NYARALNI voltunk babástól az Őrségben.Ami engem illet: Miskolcról származom, BP-n végeztem az egyetemet 1996-ban. Úgyhogy még 5 éves nyeretlen vagyok, de a regionális érzéstelenítéseket kedvelem, így amilyen gyakran lehet, csinálom. A Rókusban szüléshez 24 órás EDA lehetőség van, by anesztes, így elég gyakran szúrtam , amíg el nem értem a háromhónapos gravida kort. Azóta gyakorlatokra jártam így szakvizsga előtt. Gyermekemet EDA mellett hátsó koponyatartásban szültem meg per vias naturales. Így persze nem úszhattam meg a gátmetszést sem. Persze jó egészségügyi dolgozóhoz illően az első kanülöm féloldalas lett, és már a 4ml lidocaintól zsibbadt mindenem, pedig biztosan nem spináltérben volt. A másodikra protekciósan eltűnt méhszáj mellett tettem szert, ülve (szerintem a doki a csaszi szükségességétől tartott), így a tolófájásokat a tenyeremmel érzékeltem, a gyerek persze brady volt, amennyire tőle telt. Ja, spina bifida occultám nekem is van, meg volt egy L2-s csigolyatörésem is.

A postspinális fejfájás ellenszere a főorvosunk szerint a piszok sok folyadék. Mi 12 órás fekvést kérünk. A csaszik gyakran EDA-ban mennek, a sebészetről pedig alig kapunk visszajelzést a fejfájásokról. Pedig szeretnénk. Nagy a Sebészeti O. tehetetlensége. Így jelentős tapasztalatokra nem tettem még szert fejfájáscsillapításban. Ezért minden lehetőség érdekel. Szerintem igazad van, hogy a mamák biztosan nem szívesen jönnének hátukat szúratni. Bármilyen negatív tapasztalat eljutott hozzátok olyanokról, akiknél alkalmaztátok ezt a technikát?

Rita! Pl a Rókusban is bejöhet a papa a csasziműtőbe, de csak akkor, hogyha gerincközeli érzéstelenítésben folyik, és persze csak a mama fejénél ülhet, fel nem állhat, a túloldalra nem mehet és nem kukucskálhat. A feladata, hogy beszélgessen az anyukával, illetve, hogy megszemlélje a babát, hogy megtörölve megmutassa az anyukának és hogy örömkönnyeket hullasson. Ha bármi olyan történik, ami a mama körül jelentősebb sürgés-forgást igényel, akkor megkérjük, hogy hagyja el a terepet. Ilyen pl, ha valamiért el kell altatni az anyukát.

Gabi!
Természetesen ha altatást szeretnél, akkor senki nem döfhet hátba orvul. Valószínüleg megpróbálnak rábeszélni, hogy inkább a szúrást válaszd, mert az mindenkinek jobb, de a döntés a Tiéd. Azért én is azt ajánlom, hogy fontold meg. Hallgass meg minden véleményt, esetleg olvass utána és utána határozd el magad.

Névtelen!

Igen van egy olyan topic, amit írtál, sőt egy olyan is, hogy gerincközeli érzéstelenítés császárnál. Mindkettőt rendszeresen látogatom, és írok is bele, ha van mit. Valószínűleg a böngésző hajlamúak majd minden kérdésükre meglelik a választ, mert elég sok minden szóba került és Bunny is és én is megtettünk minden tőlünk telhetőt, de mostanában mindkettő eléggé döglődik.

Mindenkinek minden jót!
Snoopy
snoopy
 


Kedves Doktor Úr!

El sem tudom mondani, hogy mennyire örülök magának! 2000.10.19-én 23.45-kor az Ön segítsége révén született meg Erdős Ágota Ildikó. A szülészorvosom dr.Tűzkő Nándor volt, aki aznap ünnepelte a neve napját. Örökre hálás leszek, és szeretettel gondolok Önökre. Nagyon köszönöm!

Kedves Mindenki!

Leírnám az emlékeimet a szülésről, hátha segít nektek.
ÉN RENDES SZÜLÉST AKARTAM. De a baba faros volt, várható kis súllyal, 3 héttel hamarabb, ezért szóba sem jött a normál szülés. Mikor este 11 után megvizsgált az ügyeletes orvos, és megállapította, hogy perceken belül megreped a burok annyira feszül, hívták Tűzkő doktort, hogy induljon, császár lesz. Endem pedig elkezdtek előkészíteni. Miután a szülésznő beadta az oxytocint, és az elkezdett csepegni a vénám felé, megérkezett Molnár doktor, aki nagyon halkan és finoman bemutatkozott, majd mosolyogva közölte: És most hátba fogom szúrni. A férjem is bent volt velem még, és mind a hárman nevettünk rajta. /Mellesleg én akkor is kértem volna EDA-t, ha normal szülésre kerül a sor. Iszonyúan féltem a hátbaszúrástól, de annyi hallottam a jótékony hatásról./ Ezután gyorsan elmesélte, mit is írok alá a beleegyező nyilatkozatban. Ebből semmire nem emlékszem. Befutott Tűzkő doki is -Veszkó csizma, bőrdzseki, imádnivaló ember :-) - amin megint jót vidultunk a férjemmel.
Betoltak a műtőbe, egy hatalmas nagydarab műtősegéd átrakott a műtőasztalra. Molnár doktor kérte, hogy forduljak az oldalamra, húzzam össze magam mint a cicák. Meggtettem, majd a műtősegéd lefogott. A Molnár doktor úr amúgy az egész szülés alatt részletesen elmondta előre, hogy mi fog éppen következni, mit fogok érezni, hol tart a baba megszületése. Először egy sima bőr alatti inekciót kaptam, amit annyira sem éreztem, mint egy vérvételnél a szúrás. Utána mondta a doktor úr, hogy szóljak, ha bármi furcsát érzek, fájni nem fog, de meglepetésszerű érzés. Ne mozduljak el, mert akkor nem fog sikerülni. Hát, a dokinak aranykeze van. Csak 5 másodpercig tarthatott az egész, tényleg semmi nem fájt. Még csak rossz érzés sem volt igazán.
A műtét alatt Molnár doktor végig a fejemnél volt. A férjem egy kisablakon kukucskálhatott.
Molnár doktor szólt nekem, hogy mosolyogjak már ki a férjemnek, aki rémesen fehér, és láthatóan idegesebb mint én.
A műtét alatt az ember arcbőre enyhén viszket, ez az egyik mellékhatás. Ki lehet bírni, de ha közben a doktor úr még dörzsölgeti is: egy kicsit balra, jobbra- ott jó! Az émelygés ellen oxigénmaszkot is adnak, de én nem kértem végig.
Mielőtt a babát kiemelték volna Molnár doktor elmondta, hogy egy nyomást fogok érezni a köldököm alatt. Ezzel buktatják ki a babát a hason át. És aztán TÉNYLEG ÉREZTEM! Nem mondom, hogy felért egy tolófájással, de mégis, hiszen azt a funkciót töltötte be. És MEGSZÜLETETT ÁGOTA!
Az apukája elkísérte ŐT rendberakni, aztán a csecsemősnővér behozta kb. 1/2 percre. Ágota jó állapotban volt, de biztonságból inkubátorba került, és csak másnap reggel láthattam legközelebb.
Mialatt visszafelé rakoskatták az alkatrészeimet - ami elég soká tartott a kibontásomhoz képest, legalább fél órát- , pontosan elmondta, hogy mikor kelhetek fel, mikor emelhetem fel a fejemet, és mi lehet, ha ezt elsietem.Elmondta, hogy minnél többet iszok, annál gyorsabban gyógyulok. Aztán elköszöntünk egymástól, és mire engem kitoltak, ő már a el is siettett, várta a következő beteg.
Akkori tüneteim a viszketésen kívül:
Erős remegés.
Álmatlanság.
Reggel 10 órakor felültem az ágyban, negyed óra múlva pedig kisétáltam a folyosó végére, hogy megszoptathassam a kisbabámat. Semmi bajom nem lett az érzéstelenítéstől.
Másnap simán volt pisi, kaki. A hátam 2 napig nagyon fájt, de én ezt nam az EDA-nak tulajdonítottam, hanem az intenzív osztályon való ülve, görnyedve szoptatásnak. Aludni úgy tudtam, hogy kispárnát raktam a gerincoszlopom alá. Mire hazamehettünk, minden bajom elmúlt.
A gyermekágyas emlékeimet - amik nem túl jók - a Szt. Margit kórház címszó alatt elolvashatjátok.
Mindenesetre a kórház orvos gárdája elött - kivéve Musztafa dr. - le a kalappal és nagyon köszönöm. Most tervezzük a második babát, és ismét őket fogom választani, ha lehet.
Minden kismamának jó egészséget, jó babázást kívánok.

Üdv: Bogarka_
Névtelen
 


Tisztelt doktor ur!
Az elso csaszarmutetem alatt ahogy beszurtak az erzestelenitot,meg le sem ert a fejem a parnara mar is nem kaptam levegot.Eppen elkialtottam magam,hogy jaj Istenem nem tudok szuszogni,es tobbet nem tudtam szolni sem.Meg ereztem,hogy ramnyomnak egy maszkot es ketsegbeesetten probaltam levegot venni ,de nem nagyon sikerult.Egyik vegtagomat sem tudtam mar mozgatni.Ezzel megszakadt a film .Idonkent magamhoz tertem,ereztem,hogy most mar szuszogok,meg hogy valami fem izevel kotorasznak a torkomban,meg huzogatjak fel a szempillamat,meg hogy hanynom kell.(Annyira meg ilyedtem,hogy azt hittem,lehet meg fogok halni.)Iszonyu volt.
Megkerem szepen magyarazza el nekem mi tortent velem?
Halas koszonet elore is!
Desy
Desy
 


Kedves MP!
A Margitos oldalon olvastam, hogy pozitivan nyilatkoztál a Sztanyik doktorról. Próbáltam megkeresni ezt a véleményedet itt, de nem találom. Sztanyik doktor az orvosom, ezért szeretném elolvasni a véleményedet. Kérlek írd meg, hol találom meg. Előre is nagyon köszönöm: Orsi
Orsi
 


Bogárka: Örülök, ha hozzájárulhattam a fájdalmatlan császárhoz. A bemutatkozó mondatom azért volt annyira célratörő a szülőszobán, mert addigra tájékozódtam az esetleges ellenjavallatokról, és így a legegyszerűbb " nyitni", ugyanakkor egy kicsit oldja is a feszültséget.Persze ehhez az kell, hoyg utána meg is tudjam szúrni! Sok sikert a babához!
Snoopy: Köszönöm a rövid önéletrajzot! Csókoltatom a Demeter Főorvos Urat, ha beszélsz vele.Az unokatestvérem férje. Magmaról csak néhány szót: Előfelvételi - mentőápoló a rohamszolgálatnál- egyetem- végzés 83-ban-2,5 év mentőorvos/ közben katonaorvos a HM II-ben/- 1985-től a Margit Kh. Intenzív osztályán dolgozom. Van egy cégem, amelyik altatásokat végez magánkórházakban, elsősorban plasztikai, esztétikai műtétekhez. Dolgoztam már a Sziget Szanatóriumban, a Sas Klinikán, telkiben és a Kelen Kórházban. Ha ezekben a kérdésekben / plasztikai sebészet / valakinek van kérdése, és az intim: PETERDR @ AXELERO . HU !. Továbbra is várom segítségedet! mp
Névtelen
 


Desy: Az érzéstelenítés felső határa magasabbra jött fel, mint tervezték.Ez akkor következhet be, ha koncentrált / " sűrű"/ oldattal végezték a gerincközeli érzéstelenítést / valószínüleg spinal volt!/. Ilyenkor, ha magasra megy fel az oldat a gerincvelő mellett, nehezítetté válik a spontán légzés. Ezért elaltattak, vagy megpróbáltak elaltatni és egy lélegeztetőcsövet / tubus/ vezettek le a légcsövedbe. Valószínüleg felületes altatást kaptál, ami egy terhes anyánál gyakran forgul elő, ezért emlékszel bizonyos dolgokra. Remélem szövődmény nélkül ért véget a szülésed. Ezért írtam néhány napja, hogy a csaszi altatásánál nem lehet használni bizonyos gyógyszereket, így elképzelhető, hogy az anya később rossz élményekkel távozik. A csaászármetszés mai szakmai követelménye anaesthes szempontból: ha nincs ellenjavallata- gerincközeli érzéstelenítésben végzendő. Nálunk a Margit Kh-ban már csak higított oldatokat használunk, és ezekkel szinte eléképzelhetetlen, még, ha magasra mennek is, hogy légzésleállást okozzanak az anyánál.
Orsi: A topic legelején írtam a Margitos anaesthesiáról. Szövődménymentes szülést kívánok.
Névtelen
 


Szia MP!

Úgy olvastam, hogy Te is a sürgősségi betegellátás mellett kötelezted el magad. Ami az önéletrajzomból kimaradt: mentőtiszt a Központban, orvosként Máltai Mentőszolgálat, Szigetszentmiklós, majd Pilisvörösvár kivonuló rohamszolgálat.
Miért hagytad abba a mentőzést?

Szívesen olvasom és segítem a topicot, ha tudom továbbra is.

Snoopy
snoopy
 


Kedves MP, Snoopy!

Köszönöm válaszaitokat a "miért nem mehet be a papa a műtőbe?" kérdésemre. Nehiggyjétek, hogy én szerettem volna,ha a férjem téblábol, csak elücsörgött volna a fejemnél.De ha nem, hát nem. A lényeget így is látta. Csak utána kicsit rossz volt hallgatni, hogy az ismerősünk bemehetett a Klinikán a műtőbe. Ezért volt a kérdés. Mivel a következő is nagy eséllyel császár, azt is végignézi az ablakon át. A lényeg, hogy megint ilyen szuper jó legyen minden és mindenki, mint akkor 2000. 02.10-én.
Rita
ritasol
 


Kedves MP!

Azt hiszem, minden értetlenkedésemet egy homályzóna okozza a fejemben: mitöl függ, hogy EDA-t vagy spinált alkalmaztok? Normál szülésnél van az EDA és császárnál a spinál?

BMárti
BMárti
 


BMárti: Pontosan .mp
Névtelen
 


Snoopy: Mert nem láttam benne perspektívát, és adódott akkor, 85-ben ez a lehetőség. Tudod akkor még alig lehetett Bp-en állást találni,és anaethesként is nehéz volt elhelyezkedni, nem úgy, mint ma. Úgy látszik, valami változott.De én úgy érzem, a szakmánk gyönyörű, sikerélményekkel és kudarcokkal van tele, de ha az ember nem dolgozik két hétig, már hiányzik az adrenalin.Meg kell találnunk ezen a szakmán belül azokat a menekülési pontokat, amelyekkel el tudjuk tartani a családunkat. mp
Névtelen
 


Sziasztok!

BMárti!

A spinális érzéstelenítést csak műtétekhez alkalmazzuk. Természetesen azokhoz, amit a szúrási pont szintjétől lefelé végeznek.
EDA-t pedig tartós fájdalomcsillapításra és műtétekhez egyaránt lehet használni. A fájdalomcsillapításban például benne van a tumoros betegek otthoni fájdalomcsillapítása is és a műtétek között akár az epehólyageltávolítás, pedig az elég magasan van.
Mitől függ, hogy mikor melyiket? Nálunk benne van a beteg választása is, ha mindkettőt lehet. Különbség: a spinál-gyorsabb, mélyebb érzéstelenséget jelent, gyakoribb utána a fejfájás, várni kell a felkeléssel.
az EDA- lassabban alakul ki az érzéstelenség, előfordul, hogy csak a fájdalomingert szünteti meg, lehet, hogy a tapintás, vagy a mozgás megmarad, a kanül bennmaradhat, csaszi utáni fájdalomcsillapítás lehetséges így, ha elbírnak a lábaid, akkor rögtön felkelhetsz.

MP!
Igazad van. Kellenek menekülési pontok. Ha lesz szakvizsgám, akkor én is szándékszom tudásomat ilyen irányban hasznosítani.
Az adrenalin az a fűszer, ami alapvetően szükséges az élethez.
Akkor egy kicsit csökken az igény rá, ha szülsz egy babát. Persze már kezd hiányozni. Azt hiszem hamarosan elmegyek szekundálni a Cernyre.

Snoopy
snoopy
 


UI: BMárti: amire még nem kaptál választ: az EDA-s kanül a hátadra van ragastva, így felkanyarodik a nyakad mellé, van rajta egy kis korong(baktériumszűrő), úgy fexel vele, ahogyan akarsz, ha éppen nem arra vársz, hogy a beadott anyag hasson. Nem folyamatosan adagolják a gyógyszert, mint az infúziónál, hanem szakaszosan, akkor, ha érzitek, hogy csökken az előző adag hatása.

Szia,
Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!

Minden választ köszönök!

Snoppy! Külön köszi a részletes magyarázatot! Így már tényleg világosodik! Kép

BMárti
BMárti
 


SZia MP!

Nagyon köszönöm hogy válaszoltál és megnyugtattál ugyanis most derült ki számomra hogy ha megműtenek utána még szoptathatok. CSak kb 24 órával a műtét után ahogy irtad. Én azt gondoltam hogy végleg elapasszák a tejemet és teljesen abba kell hagynom a szoptatást.EZ JÓ HIR hogy nem kell!

Mégegyszer köszike!!

Üdv: Daisy
daisy (daisy)
 


Úgy látom, lassan lehúzhatom a rolót. Ha valaki új érdeklődik, az eddigiekből is elég felvilágosítást kaphat. Mindenesetre a hétvégén űgyelek. Ha van még kérdésetek, várom. " Sonderangebot!" mp
Névtelen
 


Kedves Mp!

Úgy tudom, hogy az altatószerben, amit a császárnál adnak, barbiturát van. Mi történik, ha valakinél sürgősen kell császármetszést végezni és barbiturát érzékeny? Sürgős esetben mindenképpen altatnak?
Rita
ritasol
 


Szia Rita!

Ez érdekes kérdés. Nálunk ilyenkor másik altatószert szoktak használni (Calypsol), amit sokan nem szeretnek, mert esetleg rémálmokat okozhat, amit azért hálistennek ki lehet védeni. Igen, ha nagyon kell sietni, akkor mindenképpen altatnak, mert az egy olyan gyors módszer, hogy amire a nőgyógyász felveszi a dupla gumikesztyűt, már dolgozhat is.
Bocs MP, hogy elvettem a kenyered. Nálunk ez a gyakorlat. Nálatok?

Snoopy
snoopy
 


Kedves MP és Snoopy!

Már 7 hónapos a gyermekem, de a születése alatt történtek a mai napig foglalkoztatnak. Túlhordás miatt megindították a szülést, folyamatos infúziózás ellenére lassan haladt (reggel 7 - 14h-ig jutottam el kétujjnyi tágulásig), ezért a szülés gyorsítására az orvosom EDA-t javasolt, amit meg is kaptam. Ez után jött a neheze, a fájások igen intenzívek lettek, sokkal gyorsabban jöttek és egyre erõsödtek, viszont az EDA ellenére mindent teljesen éreztem. A kanül jó helyen volt a doki szerint. Akkortól beszélni se volt erõm a fájásoktól, hánytam, úsztam az árral. Ugyanakkor a korábban igen kellemetlen vizsgálatokat az EDA után sokkal kevésbé éreztem. A kitolásnál is a fájásokat éreztem, de a gáttájéknál nem volt éles fájdalmam, csak tompán érzékeltem a dolgokat "odalenn", a varrásnál szintúgy. A doki sajnos csak homályosan válaszolt ("van ilyen",stb). Tudtok a leírtakra valamilyen magyarázatot adni?

Köszönöm!
Mónika
Mónika
 


Rita: Az attól függ. Én már szúrtam hátba anyát előesett köldökzsinórral is, ami abszolút " kétkesztyűs" császár. A nőgyógyász kolléga / főorvos/ tartotta el a baba fejét, hogy a köldökzsinór pulzáljon, és azt mondta, minden ok, ha akarod, szúrd meg. Persze ez nem általános. Nálunk nagyon kevés csaszi megy altatásban abból az évi 600- ból. Ha barbiturát-érzékeny valaki, akkor Etomidat-ot, vagy Calypsolt használunk, de van ahol / bár nem engedélyezett/ Diprivannal altatnak. mp
Névtelen
 


Mónika!

Igen, a homályos válasz nem nagyon nyugtat meg senkit, de van olyan eset, hogy ennél jobb magyarázat nincs. Előfordul olyan eset, hogy a páciens egyáltalán nem reagál az érzéstelenítőre, vagy a jó helyen lévő ED kanül nem hat. A főnököm úgy vezette be az EDA oktatást anno, hogy ez egy olyan eljárás, ami tapasztalaton nyugszik. Teljesen érthető természettudományos magyarázat nincs, hogy mitől és pontosan hogyan hat, de hat ezért használjuk.
Egyik nőgyógyász kolléga asszisztensnőjének csináltam EDA-t, illetve csináltam volna. Megesküdtem volna rá, hogy teljesen jó helyre került a kanül. És egyáltalán nem hatott. Megkérdeztem, hogy megpróbáljuk- e még egyszer, majd pontosan ugyanolyan mélységbe, de egy csigolyaközzel arrébb betettem az újabb kanült, ami teljesen jól működött. Magyarázat? Azóta sincs. Hátha MP tud segíteni.
Neked ezek szerint egészen lent hatott. Lehet, hogy vannak olyan kötőszövetes hidak abban a résben, ahol a kanül van, amik elterelik az érzéstelenítőt és nem jut mindenhová, ahová általában elér. Több érzéstelenítő, vagy másik kanül lehet, hogy segített volna.

Snoopy
snoopy
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet:

 

cron