Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Az Egyesult Allamokban,Kansas city-ben elo magyar anyuka vagyok.Van egy 9 es fel honapos kisfiam, Dani, aki Magyarorszagon ,Miskolcon szuletett.Jo lenne beszelgetni veletek arrol, hogy ti hogyan illeszkedtetek be egy masik kornyezetbe, hogyan oldottatok meg egy masik orszag kulturalis es felfogasbeli kulonbsegeibol adodo problemakat es egyaltalan rolunk ,akik messze a hazanktol, szuleinktol es rokonainktol elunk.

Ilka
 
 


Szia Ilka, van egy másik topic, külföldön élõ kismamák a címe, keress rá szerintem, ott több "sorstársaddal" beszélgethetsz!

Linda
Linda
 


szia Ilka,

mi Németorszagban élünk, itt szültem elsö (és eddig egyetlen) kisfiamat, Matet, aki most volt 10 honapos. én is Miskolc melletti vagyok.

mi mar majdnem öt éve itt élünk, igy nyelvi nehézségeim nincsenek. a német "babas szokasok" nagyon hasonlitanak a magyarhoz, egy két dologtol eltekintve, példaul itt csak heti egyszer max kétszer fürdetik a babakat és naponta csak lemossak öket. én ezzel nem értek egyet, igy minden nap este 7 kor fürdetem a gyereket, Maté egyébként is imad fürdeni. az nagyon pozitiv, hogy itt nagyon nagyon nagy divat az bio minden területen. teljesen jol beilleszkedtünk, vannak német kisgyermekes baratnöim, jarok Matéval baba-mama csoportba is. nem dolgozom. egyszoval elég jol vagyunk.

az, hogy a csalad messze van, eleinte eléggé nehéz volt, viszont annyi az elönye, hogy senki nem szolt bele, mit, hogy és mikor csinaljak a gyerekkel. ezt tapasztalom, mikor haza megyünk, vagy a szüleim vagy anyosomék jönnek, és kb két nap utan mar elegem van az egészböl.

ti mikor mentetek ki és miért? meddig maradtok? vannak ismeröseid?

egyébként én nem talaltam meg a Linda altal emlitett topicot. Te megtalaltad azota?

Orsi
Névtelen
 

 
 

Szia Orsi!

merre felé laktok? én is itt élek N.országban. Van egy lányom, 17 hónapos és ö is itt született.

gabiSch
gabiSch
 


szia Gabi,

Düsseldorfban, és Ti?
Orsi
Névtelen
 


itt van a másik topik
Névtelen
 


sziasztok lanyok!
Epp most jottunk vissza a setabol(jol borig is aztunk a vegen), es ugy orulok ,hogy irtatok.
Linda,en sokaig keresgettem mielott irtam, ,de ugy latszik elsiklottam ezen topic felett. Melyik temaban van ,ha segitenel?

Orsi :
mi meg csak fel eve vagyunk itt az USA-ban, de mielott Dani megszuletett sokat utaztunk a ferjemmel szerte a vilagon a mukaja miatt. Fernando ,tavkozlesteknikai mernok, es most hogy kisbabank is van ugy dontottunk itt megallapodunk.
A nyelv nalam sem problema mert beszelek angolul es spanyolul. Itthon spanyolul beszelunk (en magyarul Danival), es apukaja is most tanulja a magyart. Ja azt elfelejtettem irni ,bar biztos kitalatad, hogy a ferjem spanyol anyanyelvu.

Nekem itt nehez volt hozzaszoknom, hogy mindenhova csak autoval lehet eljutni, meg a 200 meterre levo kisboltba is ,mert nincs jarda. En eleg "menos" vagyok es Danival is setalunk sokat, es oszinten szolva neha meg is neznek az emberek mert ez itt nem igazan szokas. Anyukaval eddig aki a gyereket setaltatta jo ha kettovel talakoztam a fel ev alatt.viszont a bevasarlokozpontok csak ugy hemzsegnek a gyerkocoktol, szinte forgalmi dugo van a babakocsiktol.
A multkor talakoztam egy anyukaval, rakerdeztem mennyi idos a babaja ,mert nagyon picurkanak tunt, hat ket es fel hetes volt. Es a bevasarlokozpontban setaltatta.Persze lehet hogy csak nekem vannak rossz tapasztalataim.
Ti hol eltek nemetorszagban? Mi is voltunk ott fel evet, konkretan Munchenben, de beutaztuk egy hatizsakkal az egesz orszagot.

Na megyek ,mert nyig a gyerkoc

Ilka
 
 


Mi nõk/Külföldön (túl)élõ kismamák/mamák. Itt tényleg sokan vannak az USÁ-ból! Kép

Mi is Németországban! Kép
Bár csak 1/2 éve és még egy évig! Kép

Orsi,
Nekünk is van egy Máténk! Kép Csak õ 14 hónapos! Kép
Mi Ravensburgban vagyunk.

gabiSch, Ti merre?

Sziasztok,
Solya
 
 


Sziasztok!

Mi Frankfurtban vagyunk. én már 5 éve. A nyelvvel nekem sincs problámám, de azért néha elég furcsák az itteniek. Cica elött egyetemre jártam, annak ellenére, hogy otthon már volt egy diplomám, de hát ugye az itt semmire sem jó. Aztán jött lánykánk és most nagyon élvezem, hogy itthon vagyok vele.
én csak magyarul beszélek vele, a férjem meg csak németül. (ö is tanul németül)

gabiSch
gabiSch
 


Ilka,

elég furcsa, hogy nem sétaltajak a gyereket a szabad levegön; de azért csak te nyugodtan sétaljal!!

egy kicsit magamrol:
mi is a férjem munkaja miatt jöttünk ide (Düsseldorf), aki francia és a fr. konzulatuson dolgozik és jol beszél magyarul. reméltük, hogy az idén athelyezik, de sajnos nem. nagyon el voltunk keseredve, mert mar kicsit elegünk van a németekböl, de igy utolag én mar egyaltalan nem banom. Nagyon sok mindenkit ismerek a gyerek utjan, szinte mindan nap talalkozom valakivel, ami szerintem nagyon fontos, mert különben be lehet golyozni egyedül itthon, barmennyire is aranyos a baba. az én férjem reggeltöl vakulasig dolgozik, este gyeakran nem is latja Matét, igy fontos, hogy ki tudjak mozdulni. ami szinten nagyon jo, megismerkedtem rengeteg magyarral, van itt egy magyar iskola es ovoda, ami két hetenként müködik, szombatonként. az ovi most fog ketté valni picikre és kicsikre, mert olyan sokan vagyunk. ezt mindenkinek ajanlom, ha van kedve az adott varosban létrehozni egy ilyen tarsasagot, mert a gyerekeknek fontos, hogy mastol is halljanak magyart, és legyenek magyar barataik is. nem kell hozza csak egy terem (itt altalaban templomoktol ingyen is lehet kapni) meg 5-10 csalad.

én is kizarolag magyarul beszélek Matéval, aki sokkal jobban ért mindent magyarul, mint franciaul. németül senki nem beszél hozza tudatosan, csak ha német környezetben vagyunk, igy németül alig ért valamit. elméletileg ovis koraban mar nem leszünk itt.

Solya,
kezd mar mondani valamit Maté? mi volt az elsö szava? a mi Maténk elsö érthetö szava: APA! hat nem bosszanto, alig latja és akkor nem azt mondja, hogy anya, hanem apa. nekem mostanaban azt mondja, hogy nyanya.

GabiSch,

van egy ismerösöm, magyar lany, francia férjjel, akik nem régen költöztek Frankfurtba, Agotanak hivjak. Te ismersz magyarokat?


Orsi
Névtelen
 


gabiSch

A kislanyod erti mindket nyelven ,amit mondtok neki?(persze ugy ertem ,hogy az o szintjen) Es o mielyik nyelven probal beszelni? Ez nagyon erdekelne, mert nalunk is ket nyelven szolunk Danihoz, en magyarul az apukaja meg spanyolul.Kicsit felek ,hogy meg fogja kavarni.

Ilka
 
 


Sziasztok!
Annyit szeretnek hozzafuzni, hogy a vilagert se gondoljatok azt, hogy itt Amerikaban nem setaltatjak, viszik a levegore a gyerekeket! Kép
Azert mert Kansas City egy utcacskajaban tortenetesen nincs jarda, azert nem szabad altalanositani.
Szenzaciosan jo jatszoterek, parkok, sportpalyak, szabadido kozpontok vannak itt a gyerekeknek, akar egy napos programot is lehet csinalni a szabadban. Szivbol kivanom, hogy egyszer Magyarorszagon is olyan jol felszerelt, biztonsagos, vidam jatszoterek legyenek, mint itt. Es olyan jo baba-mama klubok, programok, mint amiket itt szerveznek a nekik.Kép
Nalunk sincs tomegkozlekedes (csak a belvarosban), de valoszinuleg nem is lenne igeny ra, hiszen mindenkinek van autoja ( a hazak min. 3 garazzsal epulnek).
Soha nem jartam meg Kansasban, de talan azert nem annyira rossz helye! Kép
En nagyon szeretek itt elni, es orulok, hogy a gyerekeim itt nonek fel.
Udv Mindenkinek!
Kachina
 


Orsi,
kezdeget már beszélni, bár kb. 10 hónaposan, tûrve akkor éppen 25 hónapos nõvére zaklatásait az elsõ értelmes és hangos kérése így szólt: ANYAGYERE! Ami kb a segítségnek felelt meg. Kép Azóta most kezdett el szavakat mondogatni, hinta, Pa- ez apa, néha mondja Sára nevét is, a NEM és DE szavak használatához kiválóan ért, most késõ van, más nem jut eszembe. Kép

Szerintem Mátéd azért az Apja nevét tudta hamarabb, mert Te mindig kéznél vagy, õt pedig hiányolja!Kép

Ilka,
mi ugyan mindketten magyarok vagyunk, de szerintemne aggódj a nyelvek kavarodása miatt. Itt a környéken nagyon sok kétnyelvõ kisgyerek van és simán váltanak két nyelv között (török-német, magyar-német, orosz-német). Egy a fontos, úgy hallottam, következetesen ugyanazon a nyelven szabad csak megértened éd válaszolnod. (Ez elmélet, még otthon olvastam valahol.Kép)

Jóéjt,
Solya
 
 


Orsi!
amikor potyogtem a sorokat meg nem volt itt ,amit utoljara irtal.
Akkor latom nalatok is hasonloan mukodik a dolog. Mar ugy ertem ,hogy ti sem hasznaljatok az orszag nyelvet ahol vagytok.
Mi is csak a spanyolt es a magyart beszeljuk elotte, mivel ugy gondolom harom nyelv mar tul sok egyszerre(bar van ismerosom hasonlo szituban es ok harom nyelvet hasznalnak es allitolag a gyerkocnek nincs problemaja), es majd ha ovis lesz akkor kezdjuk az angolt. van valahol egy topic ami ezzel foglakozik es ott olvastam, hogy ez igy altalaban mukodik.
Nekem epp az a problemam, hogy az en ferjem is sokat dolgozik, es jo lenne dumcsizni mas mamakkal, de itt nekem valahogy nehezen megy az ismerkedes. (pedig eddig sosem volt ezzel problemam.) Otthon ha setalsz a gyerekkel es talalkozol egy masik anyukaval aki hasonlo koru gyereket setaltat, tuti biztos ,hogy lealltok beszelgetni. Hat itt nem. Elmennek egymas mellett az emberek, koszonnek- aztan ennyi.
jo lenne itt is talakozni magyarokkal, utana is neztem ,de nem nagyon vannak. Ebbol a szempontbol Nemetorszag biztos sokkal jobb.
most epp talatam egy baba-mama csoportot, majd meglatjuk milyen lesz

Solya.koszi, atnezek a masik topikba is
 
 


Kachina!

Nem csak Kansas city egy kis utcacskajarol van szo, mert tortenetesen mielott ide koltoztunk Detroitban voltunk par honapot. De egyebkent mint mondtam is elotte, nem szeretnek alatalanositani es valoszinuleg ,remelem csak nekem voltak itt eloszor rossz tapasztalataim.(mar sok orszagban eltunk igy mindig hasonlitgatok.)

Nem tul reg elunk itt ,tel is volt amikor megerkeztem a kisfiammal...... hat lehet ezert.

ezert is szerettem volna levelezni mas anyukakkal, hogy tanacsokat -otleteket csereljunk.

Te hol elsz az USA-ban? Mennyi idosek a gyerekeid?

Ilka
 
 


Orsi!

egyenlöre nem sok magyar anyukát ismerek, de itt is van egy magyar kat. közösség. Hetente egyszer van zeneovi ahova majd most fogunk elkezdeni járni. Azt tudom, hogy a mamák havonta egyszer eljárnak vacsizni, de mivel elég sokáig szoptattam ez nem igen jött össze.

Ilke!

ne félj a kettös nyelven való neveléstól. Cica mind a két nyelvet megérti, néha mi is elcsodálkozunk, hogy mi mindent. Néha direkt "dolgoztatjuk" is a Kiscsajt, hogy tényleg érti-e.
"Beszélni" mind a két nyelven kezdett. Legelsönek a saját nevét mondta ki, aztán jött apa,anya, papa,mama és persze nem-nein.

Amire mi még figyelünk, hogy én tényleg csak magyarul, a férjem meg csak németül beszél hozzá, így probáljuk Vele tudatosítani, hogy melyik nyelv kihez tartozik.
Elég sok ismerösünk van, akiknél nagyon klasszul funkcionált a dolog, így reménykedünk, hogy nálunk is így lesz.

gabiSch
gabiSch
 


bocs Ilka, elírtam az elöbb a nevedet!

gabiSch
gabiSch
 


Meg azt elfelejtettem irni az elobb, hogy nem is a tomegkozlekedes hianyzik itt nekem, en sem gondolom ,hogy jobb felegyomoszkodni magamat egy tomott buszra a babakocsival, mint egy kocsival kenyelmesen eljutni barhova. Ami hianyzik az a setalo emberek latvanya az utcan. Persze tudom ez nem Europa ,ez itt az USA. Megis.
Persze abban Kachinanak teljesen igaza van ,hogy altalanositani nem szabad, es utolag is elnezest, ha ugy tunt.
ilka
 
 


Szia Ilka!
Olyan erdekes, hogy mennyire ellentetes velemenyunk van az itteni dolgokrol. Lehet, hogy nem is ugyanabban az Amerikaban elunk??? Kép Kép Kép
En az egyik legszebb (ha nem legszebb) allamban elek a nyugati oldalon (a tobbit inkabb priviben).
Ismerkedessel kapcsolatban pont azt tapasztaltam, hogy mivel az emberek rendkivul baratsagosak, kedvesek, nyitottak, nagyon egyszeru, foleg a jatszoteren ismerkedni.Eleg ha valamelyik pici csatlakozik a Tiedhez a homokozoban, vagy egymas mellet hintaznak, maris indul a tarsalgas a masik anyukaval: hany eves az ove, hogy hivjak, stb, Ket mondat utan erzik az akcentusodon,hogy kulfoldi vagy,akkor meg arrafele megy el a beszelgetes,es maris szereztelismeroskettl(ebbol lesznek kesobb a baratsagok). Tudom, a Te fiad meg eleg pici, de majd hamarosa Te is megtapasztalod ezeket a dolgokat.
A masik: nagyon sok templomban mukodnek a baba-mama klubok (lehet, hogy pont Ti is ilyenbe fogtok jarni). Nekem nagy-n-nagyon jo tapasztalataim vannak, annyira jo programok,kirandulsok, bulik voltak nalunk, ott is nagyon konnyu barartokat szerezni. Szoval: fel a fejjel, legyel optimista!
Nalunk sokan vannak az utcan, felnottek-gyerekek egyforman (igaz, hogy szinte mindig gyonyoru ido van!): futnak, kutyat setaltatnak, gyereket tologatnak, kertet gondoznak, autot mosnak...szoval mindig lehet kicsit beszelgetni az utcan (is).
Mi is eltunk mar tobb orszagban, igy en is szoktam hasonlitgatni, nekem ez a mostani nagyon bejott! Kép Persze sokat szamit, hogy hol laksz, allamonkent is nagyon kulonbozo tud lenni a szituacio.Nekunk sem az elso allam ahol most elunk.
Te meg nagyon is szerencses vagy, hogy van magyar templom meg hasonlok (biztos van etterem meg elelmiszerbolt is)..itt sajnos nincs! Kép
Na fel a fejjel. Szia!
U.i: nekem is van egy Danim! Kép
Kachina
 


Ilka, Kachina,

Orulok, hogy ujra elokerult ez a tema! En het eve elek az USA-ban. Eltem a keleti parton, aztan a gyonyoru nyugati parton, most pedig a Midwest-en. Teljesen megertem amit Ilka irt a nehez baratkozasrol Kansas-ben, es teljesen megertem Kachinat is a rendkivul baratsagos nyugati partrol. En sajat magam tapasztaltam az oriasi kulonbseget az allamok kozott.

A nyelvrol: A ferjem amerikai, nem ert es nem beszel magyarul. Kisfiunk a ho vegen lesz tiz honapos. En szinte csak magyarul beszelek hozza, az apja pedig angolul. Persze ha harmasban vagyunk, akkor angolul beszelunk. En most kezdem megerteni, amit a kulfoldiek mondanak a magyar nyelvrol. Tenyleg konnyebb a picimnek kiejteni, hogy bird, book, ball, a madar, konyv es labda helyett. Most az a dillemam, hogy amikor kettesben vagyunk (es mindig magyarul beszelek hozza), madar lattan hallom, hogy bo, konyv olvasaskor bu. Szerintetek erre, hogy jo reagalni? Hiszen termeszetes, hogy meg akarom erositeni abban, hogy jol tudja a dolgok nevet (akkor is ha ez esetben ez angol). Ha azonban keverem az angolt, magyart akkor nehez lesz ravennem arra, hogy magyarul beszeljen velem kesobb.

A programokrol: Nagyon jo programokat talalhatsz a helyi ujsagokban. A konyvesboltokban, konyvtarakban minden heten van felolvasas kicsiknek. Itt rengeteg ingyenes playgroup van. A Gymboree nevu gyerekruhas uzletnek van un. Play and Music programja. En Jordan-t hat hetes kora ota hetente viszem oda. Egy ora kb. $10, nagyon megeri.

Ha van kedvetek privatban vagy telefonon dumcsizni, irjatok!

Judit
Judit
 


Ilka!

En Kanadaban vagyok es a ketnyelvuseghez akarok hozzaszolni. Amiota a Bence megszuletett en csak magyarul, a ferjem csak angolul beszel hozza. (O nem is tud magyarul egyaltalan). A Bence olyan 1 1/2 evesen kezdett szavakat mondani mind a ket nyelven, es 20 honapos koraban hazamentem vele 2 honapra Mo-ra. Akkor a magyar pillanatok alatt atvaltott teljes mondatokra es szepen beszelt, meg tudta ertetni magat mindenkivel. Mikor visszajottunk par honap alatt az angol szavakbol allo beszedet is felfejlesztette mondatokra es most, (30 honapos) mind a ket nyelven tokeletesen beszel teljes mondatokban. Egyaltalan nincs megkeveredve, termeszetes neki, hogy hozzam magyarul szol az apjahoz meg angolul. En abszolut egyetertek azzal, hogy az elejen szemelyhez kotik a nyelvet, meg azzal is, hogy kovetkezetes legyen az ember. En SOHA nem szolok hozza angolul. Ha a ferjemmel beszelek akkor hall engem is angolul beszelni, de ha hozza szolok ranezek es atvaltok magyarra. Ezt aztan most mar o is igy teszi. Tok termeszetes neki, hogy hol igy beszel hol ugy, es nem csinal ugymond "hunglish" szavakat meg mondatokat amely hibaba bizony sok kinnt elo magyar beleesik es aztan mar a gyerek is ezt tanulja meg. Pl. Ott van a zold roof-os haz a corner-on. Stb.

Agi

Kép
Kép
agi
 
 


Sziasztok lanyok!
Hat belendultunk ,ugy latom es olyan jo olvasni titeket.

Judit ,Kaschina: Igazatok van ,talan en latom(lattam )kicsit soteten a dolgokat, csak tudjatok en olyan menos ,ismerkedos vagyok es hat egy kicsit megijedtem itt a reakcioktol. Erdekes ,hogy amit kachina mond a jatszoterekrol ,azt mondtak mar nekem masok is mielott kijottunk(pl egy baratnom aki Dallasban el), es hat en nagyon bizakodo voltam, csakhat eddig itt nem volt tul jo ido, es amikor eljutottunk egy -egy jatszoterre nem volt tul sok gyerkoc meg mami ,es aki volt, azzal egy ket szot valtottam, de latszott ,hogy nem igazan akarnak tovabb beszelgetni. Biztos nem a nyelv a baj ,mert folyekonyan beszelek angolul. De most mar bizakodom. Igen a baba -mama csoportot az egyik templom szervezi ,es ma beszeltem is veluk, tenyleg kedvesek voltak. Erdekes ,hogy mar vasaroltam a Gymboree nevu uzletben, de nem tudtam ,hogy ilyen programjuk is van. Na holnap utana is nezunk.

Judit a kisfiad mikor szuletett ,Dani 2002 jul 7.-en. Ja mar lehet ,hogy irtam elotte. Ahogy nezem majd egyidosek ,bar Dani meg eddig csak gagyog es nem probal semmi ertelmeset.

Judit, Agi: bar kezdo mami vagyok, en is ugy gondolom, meg a lanyok is ezt irtak elotte, hogy az a jo, ha a gyerek szemelyhez koti a nyelvet, es ebben kovetkezetesek vagyunk.
Judit, ha kisfiad angolul kezdi mondani a szavakat ,akkor ismeteld meg elotte te magyarul, es majd a ferjed angolul.

Kascina a te Danid mennyi idos?

Na mara enyit mert mar keso van es a ferjem epp azt mondja, hogy babanet fuggove valtam, de tenyleg ugy orulok hgy beszelgetunk
Ilka
 
 


Judit!

Mi a Bencevel azt csinaltuk, hogy egy-egy szonal mondtuk, hogy pl. "auto, angolul car". Szepen erti mar, hogy mi az, hogy "angolul" es azt is tudja, hogy a Daddy beszel angolul, a Mama meg magyarul. Neki egyebkent ket neve van, az angol neve Devon a magyar Bence es azt is szepen megkulonbozteti. Ha magyarul beszel Bencenek szolitja magat es ha angolul akkor Devonnak.
Agi

Kép
Kép
agi
 
 


sziasztok,

én is teljesen ugy gondolom, hogy a gyerekhez mindenkinek az anyanyelvén kell beszélni. ez néha elég bunkonak néz ki idegen nyelvu tarsasagban, de engem ez nem nagyon zavar. akit érdekel, mit mondtam a gyereknek ugy is megkérdezi. Nekem talan annyi szerencsém van, hogy a férjem is jol beszél magyarul, mert dolgozott masfél évet Pesten (igy ismerkedtünk meg).

érdekes, hogy sokunknak 10 honapos körüli csemetéje van. Ti hogy alltok szoptatas ügyben? az USA-ban mennyire szorgalmazzak a szoptatast?
én még napont akétszer szoptatom Matét és itt mindenki nagyon pozitivan all a kérdéshez. Nem ugy, mint Franciaorszagban, ahol a férjem csaladja szerintem hülyének nézett, hogy hat honapos koraig kizarolag szoptattam és akkor kezdtük a sargarépapurét kiskanallal. Ott szinte alig szoptatnak az anyukak, sajnos.

nekem most csak annyi a problémam, hogy mar tervezzuk a kistesot és a nögyogyaszom kifejezetten ellenzi, hogy teherbe essek, amig szoptatok. én azota utana olvastam, elméletileg nincs semmi akadalya. Még nem tudom elképzelni, hogy Matét elvalasszam, annyira szivesen szopik. na, majd meglatjuk, hogy alakulnak a dolgok.

ja és a jatszotéri ismerkedéshez: szerintem nehéz baratsagot kötni a jatszotéren, legalabbis itt. az lehet, hogy beszélgetésbe elegyedsz valakikkel, de ez altalaban itt meg is all. Gondolom Ilka Te "igazi baratnoket" keresel. bar én az amerikaiakat nyitottabbaknak képzelem, mint a németeket, ugy tudom eléggé feluletesek. én még soha nem voltam az USA-ban.
Ilka, ti melyik orszagban éltetek még? Te mindig tudtal dolgozni?

Orsi
Névtelen
 


Orsi,
nekem Sára egy hét alatt zökkenõmentesen leszokott magától a cicirõl, mikor terhes lettem. Pedig még csak 7 hónapos volt. De van olyan, hogy miután megszületik a tesó, tandemszoptatnak. Kép Máté a 13. hónap elsõ felében mondta, hogy köszöni, nekielég volt. Tényleg, itt hogy állnak a szoptatáshoz a nõk? Mert elég sok pár hetes babát látni már az utcákon és az áruházakban. Kép
Solya
 
 


Orsi!

az én dokim nem mondta, hogy szoptatás alatt ne legyek terhes.Ö csak azért "aggódott", hogy nem lesz-e túl kicsi a korkülönbség.
Cica 14,5 hónapos volt, amikor magától leállt - egy kistesó miatt. Egyik napról a másikra abba hagyta a szopizást, elöször csak nyammogott és mára már csak a reggeli simogatás és hajazás maradt. Sajnos a babát a 8. hétben elvesztettük. Igazából én is tovább szerettem volna szoptatni, dehát így alakult.

Szóval ez miatt ne aggódj. Nem tudom ismered-e Hannah Lothrop: Das Stillbuch címü könyvét. Abban is van szó terheség alatti szoptatásról. Ha érdekel olvasd el, nagyon jó könyv. A mi szülésznönk azt mondta, hogy ez a szoptatás"bibliája".

A játszótérrel ugyan ez a tapasztalatom. Ezek szerint nem csak rajtam múlott eddig.

gabiSch
gabiSch
 


Sziasztok lanyok!

Orsi: Sajnos nekem csak Dani 5 honapos koraig sikerult szoptatnom, bar addig kizarolagosan, aztan kaptam egy csunya virusos fertozest es a tejcsi egyik naprol a masikra elapadt.Megprobaltam mindent ,hogy visszahozzam, hasznaltam a "szoptanit" szerkentyut is de minden hiaba volt. Na persze ebbe en teljesen belebetegedtem, mert az en tervem az volt, hogy addig szoptatok ,amig csak a kicsi igenyli, raadasul Dani annyira szeretett szopizni hogy nem akarta elfogadni a cumisuveget, regement tapszert kellett vegigprobalni ,mig az egyiket vegre ugy ahogy elfogadta.
Nem is gyarapodott jo sokaig.
Hozzateszem a mai napig nem issza szivesen a tapszert.

Eltunk sok orszagban:Karib-szigeteken, Argentinaban, Nemetorszagban.,Maroccoban-itt a legtovabb, 3 evig.
A spanyol nyelvteruleteken sikerult munkat talalnom, persze nem a foglalkozasomban(pedagogus vagyok), ahol meg nem, ott iskolaba jartam es nyelveket tanultam.

Itt az Usa-ban, nagy meglepodesemre,nagyon jol allnak a szoptatashoz, szorgalmazzak es segitik is. Persze azt nem tudom mennyien szoptatnak.
 
 


Mas tema :a babysitter

Mielott idekoltoztunk volt ismerosom akire a kicsit hagyhattam egy heten egyszer -ketszer estenkent. Szerencsere jol alszik, miutan leteszem aludni, reggelig sosem kell fel.
Itt azonban semmi ismerosom, es har rank ferne mar a ferjemmel egy mozi ,vagy egy vacsora kettesben idonkent.

Kikerestem egy babysitter kozvetitot, aki kepzett es referenciaval rendelkezo babysittereket kozvetit.(o elmondasuk szerint)
Megis az en anyai szivem allandoan aggodik es hezital ,hogy ra merjem-e bizni kisfiamat egy idegenre, akit egy beszelgetesbol ismerek csak.

Ti hogy vagytok ezzel a problemaval? Ha van idonkent babysitter nalatok, ti hogyan "probaltatok" ki oket.

Ilka
 
 


Ilka, Agi, Orsi,

Ilka:
Az en babam egy hettel a Te Danid elott szuletett, 2002. junius 30.-an. Persze Jordan sem beszel meg, de szokezdemenyei mar vannak. Onnan tudom, hogy nemcsak gagyaraszik, hogy mindig ugyanazt mondja ugyanarra a dologra. Megkerdezted a Gymboreesokat? Ha van programjuk a kornyeken akkor ingyen kiprobalhatod oket a Danival egyutt. Ha jar Neked, vagy veszed a Parents magazint, a legutobbi szamban 20%-os kedvezmeny van a Play and Music programra uj jelentkezoknek.

Agi:
Kb. egy evvel ezelott (meg pocakosan) valtottunk nehany levelet a ketnyelvusegrol. Orulok, hogy Bencenek mindket nyelv jol megy, ez ad egy kis remenyt nekunk is. En is ugy csinalom, ahogy Te javasoltad: "auto, angolul car". Az angol nyelvu mesekonyveit is magyarra forditva olvasom, vagy kitalalok egy tortenetet a kepek alapjan. Bajban csak az olyan konyvekkel vagyok mint pl. Dr. Seuss fantasztikus rimelos irasai. Azt bevallom, angolul olvasom. Persze mondhatjatok, hogy azt hagyjam a ferjemre, de o sajnos sokszor nem er haza az esti mesere.
Januarban voltunk Magyarorszagon, jol feltankoltam magyar mesekonyvekkel, gyerek CD-vel.

Tudja valaki, hogy hol lehet beszerezni magyar mesevideokat? Gondolok itt a Magyar Nepmesek sorozatra, a Futrinka utcara, Mazsolara, stb.

Orsi:
Jordan a ho vegen lesz tiz honapos, naponta 4-6 alkalommal szopik, ujabban egyszer ejszaka is. Hat hoig en sem adtam neki semmi mast. A ferjem csaladja (amerikaiak) tok ki voltak akadva. Aposom raadasul gyerekorvos, boldogan szallitotta volna a Formulat. Egy darabig allandoan kerdezgettek, hogy hizik-e es, hogy 'te meg mindig szoptatsz'? Aztan latva babank gyarapodasat es kitartasomat, lassan feladtak az amugy is hiabavalo harcot. Nekem rengeteg problemam volt a szoptatassal (mastitis es egyebek) ezert rendszeresen jartam szoptatos mamak talalkozojara. Az egyik helyi korhaz csinalja laktacios noverek vezetesevel. A LaLecheLegaue-be is havonta egyszer megyunk. Itt az USA-ban nagyon kevesen szoptatnak, plane hat honapos kor felett. Ennek sok oka van. Sokan nem maradnak otthon a babaval, hanem hat het (!) szulesi szabadsag utan visszamennek dolgozni. A korhazban mindenki kapott egy csomagot, benne pelenka taska, formula (!), stb. Az elso kotelezo vizitnel az orvoshoz, ujabb csomag, benne Formula. Sot a gyarto ceg meg a hazunkhoz is kuldott kb. 10 doboznyit. Soha nem hasznaltam. Amig Mo-on receptre irjak, itt barhol megvasarolhato.

Nyugodtan szoptathatsz terhesen, babad egy ido utan magatol fog levalasztodni, mert a terhesseg miatt megvaltozik a tej ize. Az orvosod azert beszel le rola, mert a szoptatas (hormontermeles) mehosszehuzodast okoz, amitol nagyobb esely van spontan vetelesre. Olvass utana, kerdezz meg masokat is mielott dontesz.

Jo hetveget Mindenkinek.

Judit es Jordan, aki ot nap hijan tiz honapos
Judit
 


sziasztok,

koszi a tanacsokat a szoptatassal kapcsolatban, én is pont ezeket olvastam. ismerem a LLL magyar honlapjat is, ott is meggyozo volt az iras. egyelore Maté elég rendesen szopik, bar mar majdnem egy hetes késésben vagyok. majd meglatjuk...

Ilka,
babysitter témaban mi a kovetkezot csinaltuk. nekunk sincs ugye csalad itt, akire az ember jo szivvel hagyhatja a gyereket, én mar teljesen megszoktam, hogy mindenhova viszem magammal, de akkor is kell valaki. kb 1 honappal ezelott kiraktunk egy hirdetést a francia konzulatuson, ahonnan jelentkeztek is tobben, de csak egy lany jott el, mert én csak heti egy fix alkalommal akarok valakit, meg néha esténként, de azt csak akkor, ha napkozben minden ok. szoval egy 23 éves félig afrikai szarmazasu lany, aki nagy csaladban nott fel. eljott bemutatkozni, aztan utana megbeszéltunk egy idopontot, amikor eljott 3 orara és én végig itthon voltam. a masodik alkalommal elmentem itthonrol, amikor a kicsi aludt, de mire felébredt mar itthon voltam. barmennyire is szimpatikus a lany, az elso alkalommal amikor itt hagytam Matét vele teljesen gorcsben voltam, vajon itt lesz-e még a gyerek mikor hazajovok. én is voltam babysitter egyetemistaként, sot 3 honapig au pair is, igy probalom kicsit lazara venni a dolgot, de hiaba. egyszer lattam egy amerikai tv-musort, ahol egy rejtett kameraval filmezték a babysittereket; megdobbento volt, neha hogy bannak a gyerekkel. de szerintem ezt nem lehet kivédeni, sajnos. a harmadik alkalommal mar o fektette le, s mire felkelt én még nem voltam itthon. adott Maténak enni, az is siman ment. hat most itt tartunk. barmennyire is nehezemre esik, meg kell szoknia a gyereknek, hogy nem csak Anya van vele. eddig zokkenomentesnek tunik, remélem igy is marad!
azota kaptam egy magyar egyetemista lany telefonszamat is, aki szintén babysitterkedik. lahat, hogy ot is felhivom majd, de most nem akarok bekavarni, mikor ezzel a francia lannyal minden jonak tunik.

Orsi
Névtelen
 


Sziasztok külföldön élõ kismamák! Bocsi a zavarásért, de egy nagyon fontos kérdésem lenne a Canadában élõ kismamákhoz. Az ottani babysitterek órabére érdekelne, mert Anyukámat hívta ki a barátnõje egy évre az unokáira vigyázni ( két gyerek) és nagyon nem szeretném ha átvágnák, valamilyen nevetséges összeggel akarnák kiszúrni a szemét. Írnátok nekem ottani órabéreket, illetve ha tudtok akkor ilyen tartós-babysitterkedési árakat mint amilyen õ lenne! Elõre is köszönöm! Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Éljenek a hosszú magánhangzók!Kép Akkor mégegyszer, így könnyebben olvasható, legalábbis remélem!

Sziasztok külföldön élõ kismamák! Bocsi a zavarásért, de egy nagyon fontos kérdésem lenne a Canadában élõ kismamákhoz. Az ottani babysitterek órabére érdekelne, mert Anyukámat hívta ki a barátnõje egy évre az unokáira vigyázni ( két gyerek) és nagyon nem szeretném ha átvágnák, valamilyen nevetséges összeggel akarnák kiszúrni a szemét. Írnátok nekem ottani órabéreket, illetve ha tudtok akkor ilyen tartós-babysitterkedési árakat mint amilyen õ lenne! Elõre is köszönöm! Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Szia Norcsi!

En sajnos nem tudok segiteni, de majd azert utana erdeklodok. Nekem, ha nagyon muszaj a ferjem csaladja segit, de inkabb nem kerem meg oket mert mindig olyan nyogve-nyelos az egesz. A munkahelyemen tobb embernek van kis gyereke, majd oket megkerdezem mennyi az orabere egy babysitternek. Mondjuk az is mas mikor valaki benntlakasos nanny meg mas mikor csak napkozben odamegy es babysittel. Szerinted melyik all kozelebb a munkahoz?

Agi

Kép
Kép
agi
 
 


Norcsi,

Az USA-ban alkalmi babysitternek attol fuggoen, hogy hany gyerek van, milyen koruak, milyen tapasztalt a babysitter 4-10 dollart fizetnek orankent. Benntlakonak attol fuggoen, hogy mennyi ora hetente es, hogy hazimunka, illetve fozes is van-e benne kb. 250-325 dollart fizetnek egy hetre (persze zsebbe). A dollart persze USA dollarban ertettem. Remelem ez segit.

Ilka,

Teljesen egyutterzek veled. Nekunk is csak mas allamokban illetve mas orszagokban vannak rokonaink, igy nagyon nehez megoldani a kikapcsolodast. Mi is szuletese ota mindenhova visszuk magunkkal Jordan-t. Fantasztikus, hogy mennyire alkalmazkodo es mindig nagy elmeny vele ide-oda menni.
A babam elott en egy itteni egyetemen tanitottam es az 'education' programbol sajat magam lattam nehany hallgatot gyerekekkel foglalkozni. Mostanaban oket szoktam elhivni. $6 fizetek egy orara, meg sosem hagytam oket teljesen egyedul. Elso alkalommal csak egyutt jatszottunk a szobaban, aztan en atmentem valamiert a masik szobaba es egyre tobb idot toltottem a haz masik reszeben. Jordan sosem panaszkodott, inkabb en vagyok az a tipus aki el sem tudja kepzelni, hogy mas is jol el tudja latni a fiamat. Ha alkalmi babysitter-t keresel es valoszinuleg otthon maradsz, esetleg hivd fel a helyi Voroskeresztet, ok csinalnak babysitter treninget tinedzsereknek. Ha valaki jelentkezik, mindig kerjel legalabb harom referenciat es hivd is fel oket. Kerdezz ra, hogy rokonok-e! Kerdezz ra arra is, hogy volt-e valaha barmifele rendorsegi ugyuk. Lehet, hogy orultnek neztek, de mi a ferjemmel megegyeztunk, hogyha egyszer valakit viszonylag allandora felveszunk es nem vagyunk otthon, akkor kamerat helyezunk nehany szobaba. Ez sokaknak biztos durvan hangzik elsore, de a babank jolete a legfontosabb es persze nem szeretnenk, ha valaki meglopna minket.

Jo hetveget,

Judit
Judit
 


Ági, Judit, nagyon aranyosak vagytok, köszönöm!KépJó egészséget és szép napot Nektek!

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Sziasztok, mindenfele a Nagyvilagban!
Ilka, nekunk sincs babysitterunk, amig Budapesten eltunk, ott volt egy nagyon kedves, megbizhato no (utana is sokaig tartottuk vele a kapcsolatot), de itt Amerikaban nincs. Valahogy ugy alakitjuk a programokat, hogy vagy visszuk magunkkal a gyerekeket is, vagy felvaltva vigyazunk rajuk a ferjemmel.Egyenlore jol mukodik.Kép
En annyit tudnek tanacsolni, ha bekerulsz a baba-mama klubba, ott biztos tudnak majd az anyukak segiteni, ajanlani. En egy katolikus templomba jartam, es ott, kimondottan a nursery-ben (ahol a klub volt) volt egy lista azokrol a teenagerekrol, akik sittelest vallalnak csaladoknal. Talan ott Nalatok is lesz ilyen.
Ja, bocs hogy kicsit kevertem a dolgokat: most mar tudom, hogy a GabiSch jar magyar kat.kozossegbe, nem Nalatok van a magyar templom.
Hogy mennyire lehet megbizni egy vadidegen emberben? En is pont olyan bizalmatlan vagyok, mint Ti! Kép Sajnos nekunk volt szemelyes (rossz) tapasztalatunk.Kép
Amikor meg Nyugat-Europaban eltunk, akkor volt magyar au-pairunk, aki bizony meglopott bennunket! Kép Kép Nagyon mellenyultunk, amikor ot valasztottuk, de honnan tudna az ember elore?
Orsi, Neked szuper tehetseges ferjed van, hogy masfel ev magyarorszagi tartozkodas alatt megtanulta a nyelvet! Az enyem majdnem ot evig elt ott, es meg sem tud sokat. Egyszeruen nem volt raszorulva, hiszen sokan tudnak angolul.
Judit, ugy tunik megint eltero tapasztalatunk van...most az amerikai kismamakrol. En is ugy hallottam, hogy itt csak 6 hetig tartjak a szulo no munkahelyet, de en pont azt tapasztaltam (az en kornyezetemben) hogy sokaig (evekig) otthon maradnak szules utan. Akiket en ismerek, altalaban addig, amig kindergartenbe megy a gyerek ( 5 eves korban).
Ilka, en is tudok meg egy nagyon jo programot, ahova kesobb majd eljarhattok. Nalunk a konyvtarban hetente 2x is van un. story-time, ahova kisbabakat is szoktak hozni, valamint a nagy konyvesboltokban is van hasonlo. Mi mindig nagyon elveztuk + ott is lehet ismerkedni.
Kellemes hetveget kivanok Mindenkinek!
Kachina
 


Judit,

én is gondolkodtam, hogy kamerat kellene helyezni egy két helyre a babysitter miatt. Te ismersz egy konkrét céget vagy markat aki ilyeneket csinal?

Kachina,
a férjem azért is tanult meg magyarul, mert 1. nagyon akart 2. a munkahelyén volt magyartanar. nem mondom, hogy perfekt és eros akcentusa is van, de pl amit én a gyereknek mondok, azt mind megérti és a csaladommal is jol elbeszélget, akik csak magyarul beszélnek. probaljatok valahogy a magyarra szoktatni a férjeteket, szerintem fontos, hogy nagyjabol értse késobb mint mond a gyerek pl az anyjanak magyarul.

Orsi
Névtelen
 


Szisztok lanyok!

koszonom a sok tanacsot, azt hiszem hogy mi is felszerelunk majd kamerat, mert barmilyen megbizhatonak tunik valaki ,azert en sosem lennek nyugodt.

Mi is visszuk mindenhova magunkkal Danit, vasarolni, kirandulni , ebedelni, muzeumba, piacra.....stb. A hetvegeket mindig a szabadban toltjuk es ilyenkor jokat mokazunk egyutt. Ilyenkor tud apaja is egy kis idot tolteni a fiaval. Csak en ugy erzem ,hogy nem sokszor hetenkent egyszer-ketszer egy-egy este rank ferne a ferjemmel hogy csak kettesben legyunk, beszelgessunk es egyaltalan figyeljunk egymasra. Sok szepen indulo csaladot lattam mar felbomlani azert mert a baba szuletese utan mar egymasra ,a "szerelemre" mar nem maradt idejuk, es en nem szeretnek ebbe a helyzetbe kerulni.

Kashina: nalunk is elofordul hogy apaja vigyaz Danira, amig nekem valami elintezni valom van ,de en eppen azt szeretnem hogy mi ketten egyutt legyunk, mivel egyebkent sokat dolgozik es hetkozben "alig "latjuk egymast.
Igen ,pont ma voltunk a konyvtarban es van is programjuk gyerekeknek, ugyhogy most nagyon lelkes vagyok.

judit:
koszi a tanacsot ,ugy fogok tenni ,ahogy tanacsoltad es en is kerdezem a kamera markajat. a gymboreesoknak van itt is proramjuk ,es mar jovo heten megyunk is.

Judit ,Orsi: mivel Mate es Jordan is egykoru Danival meg szeretnem kerdezni, hogy ti hogy alltok az evessel. Esznek -e gyerkocok darabos eteleket, foztok -e nekik vagy uveges bebietelt adtok, es egyaltalan hogy esznek a kis lurkok. Dani nagyon nehez eset ,valogatos es amit szeret abbol is csak keveset eszik, ragni egyaltalan nem akar. szoval az eves teren "vert izzadok" vele.


Az en ferjem most tanul nagyon buzgon magyarul, meg magyarorszagrol hoztam neki a Practical hungarian grammar cimu tankonyvet es en keszitem minden nap a lecket neki. Naponta ugy fel- egy orat tanulunk egyutt ,az allatok nevet peldaul dani kepeskonyvebol tanulta meg. Most mar be tud mutatkozni es persze alapfokon ,de mar el is tud tarsalogni, anyukamek nagy oromere, mert eddeig csak rajtam keresztul tudtak kommunikalni vele.
O ugyan meg nem elt Magyarorszagon, de ki tudja mit hoz a jovo.

Ilka
 
 


Bocs lanyok ,hogy neha amit kisbetuvel kellene irni az naggyal van vagy forditva, de rendetlenkedik a billentyuzet es mivel Daninal allandoan resen kell lennem ,hogy mikor mit fogdos es ragcsal amit nem kene ,neha mar csak akkor veszem eszre ha elkuldtem.
ilka
 
 


Ilka,

Egyetertek Veled, hogy akarod, hogy Dani egyutt lasson benneteket. En is ugyanezt mondom a ferjemnek; nem eleg, hogy egyszer en, egyszer o van a babaval, tenyleg fontos, hogy idonkent egyutt legyen a csalad. Tok jo, hogy a ferjed tanul magyarul. A parom is mar nehanyszor belelendult - altalaban a Magyarorszagi utak elott es utan - vett is maganak ezer konyvet, kazettat, de nehany alapszonal (igen, nem, nem tudom, koszonom, szeretlek, imadlak, cica, kutya, krumpli stb.) tobbet nem tud. Egyszer odaig jutottam, hogy keszitettem kis kartyakat amire rairtam egy angol szot es annak megfelelojet magyarul. Ezeket elhelyeztuk a lakas megfelelo pontjaira. Pl. akvarium felett: fish-hal, gyerekszobaban: crib-kisagy, changing table-pelenkazo. Ez a modszer szerintem nagyon jol bevalhat annal aki tenyleg nagyon komolyan meg akar tanulni magyarul. Nalunk en mar nem 'nyomom' a dolgot, a parom rengeteget dolgozik. Most is egesz heten tavol van illetve lesz.

A kajakrol: Jordan hat honapos koraig kizarolag szopott. Utana kezdtem el neki adni gyumolcsot es zoldseget. Ha csak lehet frisset es organikusat veszek neki. Talaltam egy fantasztikusan jo konyvet: Annabel Karmel: First Meals DK Kiado Mindenkinek ajanlom! Gyonyoruen illusztralt, egyszeru receptekkel teli konyv 0-tol 5 eves korig ajanl menuket, party kajakat, stb. En sose voltam otthon a konyhaban, de a babanak boldogan kotyvasztok. Butternut squash-t (azt hiszem kanadai toknek nevezik magyarul), sweet potato-t, sarga es feherrepat, karfiolt sutok illetve parolok neki, lepurezem es jegkockatartoban lefagyasztom. Miutan megfagyott a kockakat Ziplock-os zacsiba teszem es mindig csak annyit veszek ki a melyhutobol amennyit egyszerre megeszik. Tenyleg egyszeru. Uveges kajakbol csak organikusat veszek. A Gerber cegnek van Tender Harvest nevu sorozata 1-es, 2-es es 3-as kajakkal. Earth's Best-nek van fantasztikus valaszteka bio kajakbol. Kicsit dragabbak, mint a rendes kajak, de hat en jobban erzem magam, ha tudom, hogy nincs a kajajaban hormon, szinezek, stb.

Majd meselj a Gymboree-s elmenyeidrol!

Ilka, Orsi,
Tobben is kerdeztetek a rejtett kamera markajarol. Mivel en nem vagyok szakerto ezen a teruleten a parom kell megkerdeznem. O viszont csak a hetvegen, vasarnap lesz itthon. Addig meg varjatok!!!

Kachina,
Bocs, igazad van, tenyleg sokan otthon maradnak. Persze ez csak olyanoknal johet szoba, akik megengedhetik maguknak, hogy egy (az apa) fizetesbol megeljenek. Vagy a no fizetese olyan keves, hogy tobbe kerulne a day care. Szavaidbol itelve Te egy 'more afluent' kornyeken elsz. Az ilyen reszeken talakoztam olyan nokkel akik otthon maradtak (elotte sem dolgoztak), megsem szoptattak. Igy is, ugy is a nanny neveli a gyereket, mig ok a personal trainer-rel 'randiznak' vagy tenisz orakra jarnak. Persze mindenhol vannak szelsoseges esetek. Olvastad a "The Nanny Diaries" cimu konyvet? Emma Mclaughlin es Nicola Kraus a szerzoparos. Nagyon konnyu, erdekes olvasmany.

Na most mar eleg a regenybol. Megyek aludni.

Judit
Judit
 


Judit, mi az a 'more afluent'???
Szotarban sem igazan talalom... Megmondanad?Kosz.
kivancsi
 


szia Ilka,

Maté is csak szopott 6 honapos koraig, utana kezdtem zoldséggel a hozzataplalast, sargarépa, krumpli, sutotok, kukorica voltak az elso zoldsagek kozott. Nagyon lassan kezdtem valasztékosabba tenni az étrendjét. aztan havonta egy szopast athelyettesitettunk egy étkezéssel. a mostani felallas: reggel szopas, + reggelizik velem, de csak egy fél zsemlét kap csupaszon egyelore, ebéd fozelék, illetve minden masnap hus is + desszertnek gyumolcs. én is fozok mostmar neki, egyértelmuen jobban megeszi, mint az uveges kajat, bar mindent nagyon szeret és jol eszik. Példaul fozok egy egész adag huslevest, so és kulonosebb fuszerek nélkul, és a huslevesalapot (a levét) egy-két decis edényekben lefagyasztom és ezt hasznalom fel mas ételek készitéséhez. én is ajanlok neked egy konyvet: Balogh Anita -Budahazi Laszlo: Egyél, Kicsim! Igaz, hogy egyes élelmiszerfajtakat hamarabb ajanlanak benne, mint Németorszagban, én akkor is talaltam benne jo recepteket. a legtöbbszor a zoldséget parolom és nem fozom, igy sokkal egészségesebb és finomabb; délutan rizspelyhet eszik almaval, vagy mas idénygyumolccsel, vacsorara tejbe-gabonapehely (zabpehely vagy koles, a koles jobb mert gluténmentes) Egyelore még nem adtam neki semmilyen tejterméket, a tejbepapihoz a tejet porbol készitem. semmibe nem teszek sem sot, sem cukrot és csak vizet iszik, nem teaztatom, stb. ja és még este lefekvés elott szopik mégegyszer. mi kb egyéves kora korul fogunk lassan raallni a csaladi étkezésre. egyedul még nem tud a kanallal enni, de példaul poharbol nagyon ugyesen iszik (marmint én itatom).

ma voltam a cégemnél, mert akartak ajanlani nekem egy munkat félmunkaidoben, elég jol hangzik, de csak osztol érdekelne. Ti mikortol akartok ujra dolgozni, vagy akartok egyaltalan? és mikorra tervezitek a kovetkezo babat?

Judit, lehet, hogy mar irtad, nem emlékszem, Ti meddig éltek még USA-ban? Orokre? azt mondod a férjed sokat utazik, olyankor teljesen egyedul vagy napokig a kicsivel?

még annyit, hogy ma megint volt a babysitterunk, Maté mosolyogva fogadta!

Solya, GabiSch, Ti merre vagytok?

Orsi
Névtelen
 


Szisztok!

Ma sok jo dolog tortent. A ferjem titkarnojenek 20 eves egyetemista lanya vallalta ,hogy hetente ket fix este vigyaz Danira. Ez azert igy sokkal jobb mert nem egy teljesen idegen. Ugyan nekem csak ket estere van szuksegem ,de ugy csinalom majd mind Orsi, hogy eloszor eljon ketszer-haromszor napkozben ket-harom orara es majd csak utana este. Bar ,mint irtam ,Dani sosem ebred fel ejszaka,de ha veletlenul megis ,akkor ne egy szamara
teljesen idegen novel talaja itt magat.

Judit, Orsi: mi ot honapig szopiztun csak sajnos es utana vezettem be a gyumolcsoket, zoldsegeket na meg a tapszert.
Sajnos en banant es deli gyumolcsoket nem adhatok Daninak mert allergias rajuk(hat honapos koraban probaltuk eloszor, de most harom honap utan ujra probaltam ,sajnos meg mindig).Tejtermekeket(sajtot es joghurtot) 9 honaposan probaltunk eloszor, sajnos erre is piros foltos lett az arca, ugyhogy gyorsan le is alltunk veluk.Persze ez erdekes ,mert tapszerbol es a tejpepekbol a rendeset kapja es attol nincs semmi baja.
Igazabol a baj nem az hogy keveset eszik, mindig is keveset evett es jol fejlodott,hanem az, hogy nagyon valogatos. Idoszakai vannak, hogy mikor mit eszik(peldaul a mult honapban ebedre csak repafozeleket fogadott el,mar teljesen sarga volt az orra),majd egyik naprol a masikra mar azt nem keri ,hanem valami mast. Na es ez a mas ket het probalgatasai utan derul ki, hogy mi.
Eddig inkabb az uveges kajakat fogadta el ,most mintha mar egyre jobban enne az en foztomet is.
Magunknak is en mindig bio zoldsegeket es husokat fozok.
Ragni ,Dani eddig meg nem nagyon akar, nehany morzsat elszopogat, aztan ennyi. Bar az az igazsag ,hogy felek is probalkozni ,mert mar egy parszor eljatszott nehany fulladasos dolgot. Meg csak egy foga van, most jon a masodik.

Judit: A Gymboree-s dolog nagyon szupi volt, mindannyian elveztuk, es hat Dani teljesen extazisba jott a tobbi kisgyerektol.Maskor is megyunk.

Orsi:
mi ugy gondoljuk ,hogy december kornyeken probalkozunk majd a masik babaval.Nekem eleg problemas volt a terhessegem(ketszarvu meh, magas AFP, genetikai vizsgalatok-majd szulesnel kiderult ,hogy harmas ikreknek indultak(ok a magas AFP-re), csak ketto leallt a fejlodesben es az UH nem mutatta),persze csak pszichesen mert fizikalisan teljesen OK voltam ,igy decemberig "pihizek".
Dolgozni majd csak a masodik baba utan szeretnek visszamenni.
Tenyleg veled hogy all a dolog ,irtad,hogy kesesben vagy???

Ilka
 
 


szia Ilka,

még gyorsan irok, mert holnap megyunk 4 napra Parizsba egy baratnomékhez.

Dani valogatossaganak szerintem még most kellenne hatarokat szabni, ha megengedsz egy tanacsot. mi ugy csinaljuk, hogy én valasztom ki mit és mikor eszunk és Maté valasztja ki, hogy mennyit. Nalunk is elofordult, hogy az elején valami nem izlett neki, pl a karfiol. én is rogton felbontottam egy masik bébiételt, hogy legalabb egyen valamit. aztan egy tobbgyermekes anyuka tanacsolta, hogy, ha nem akar a gyerek megenni valamit, mert nem izlik, vagy nem tetszik a szine, vagy mit tudom én, akkor kenyeret kell neki adni, meg némi gyumolcsot, hogy azért ne haljon éhen, és majd a kovetkezo alkalommal tobbet eszik. ezt azért tanacsos igy csinalni, mert, a gyerekek nem hulyék, hamar megtanulnak manipulalni mindenkit, és a végén mar csak azt fogjak elfogadni amit szeretnek, ami a kiegyensulyozott étkezés szempontjabol nem tul optimalis. tudom, hogy durvan hangzik, de Daninak is meg kell tanulnia, hogy nem ehet minden nap sargarépafozeléket. mar 10 honapos, nemsokara eheti azt, amit Te, és Te se eszed minden nap ugyanazt, gondolom.

érdekes, hogy a bananra allergias Dani, hiszen az almaval, meg az oszibarackkal, ez az egyik legartalmatlanabb gyumolcs.

a ragassal kapcsolatban: allitolag a kisbabak a foginnyel is nagyon jol tudnak ragni, fogak nélkul. viszont azt hallottam, hogy a ragas technikajat majdnem olyan nehéz mgtanulni egy kisbabanak, mint jarni! ezért allandoan gyakorolni kell. probald az ebédjét ugy elkésziteni, hogy csak villaval torod ossze. a jo puhara parolt zoldségeket a szajpadlassal is szét lehet nyomni ( probald ki egyszer), tehat Dani is ra fog jonni, hogy nem is olyan rossz. én a krumplit csinaltam igy eloszor. a kenyérvég is elolvad a baba szajaban, nem tud megfulladni tole. ha minden nap adsz neki lehetoséget arra, hogy ragni probaljon, meglatod nagyon nagyon hamar ra fog szokni. Maté reggel mar veri az asztalt amikor reggelihez ultetem, hogy adjam mar neki a zsemlét. Ha éhes, 5 perc alatt megeszi, szinte minden morzsa nélkul. ha nem éhes, egy fél oraig is szopogatja, és utana altalaban ki kell takaritani a konyhat, mert minden tele van kenyérrel.

remélem nem veszed kioktatasnak, amiket irtam.

Jelentem, ujra van egy pocaklakom. kicsit meglepodtunk, mert ebben a honapban eloszor nem védekeztunk, s mivel szoptatok nem gondoltam, hogy ilyen gyorsan teherbe esek. Kb a 7. héten jarok, orvoshoz csak jovo héten csutortokon megyek. nagyon orulunk a babanak, csak ne legyen semmi baja!

jo hétvégét, Orsi
Névtelen
 


A jatszoteri ismerkedesrol:
tegnap nagy ritkasagkent a ferjem egy kicsit hamarabb el tudott szabadulni a munkahelyerol, es ugy dontottunk , meg sotetedes elott elmegyunk egy kicsit a kozeli parkba.

Epp hintaztunk Danival(persze csak nagyon finoman), amikor egy anyuka odajott a mellettunk levo hintahoz egy kb egyidos kisfiuval ,mint Dani. Na en rogton akcioba lendultem, megkerdeztem mennyi idos a kisfiu, mi a neve......stb. Aztan azt vettem eszre ,hogy en kerdezek, o meg valaszol, neha egy kenyszeres mosolyra huzza a szajat, aztan nehany perc mulva kiveszi a gyereket es elmegy.
Hozzataszem nem voltam tolakodo. Ugy tunt ,mintha azt gondolna " na mar itt sem lehet bekeben hintazni"!
Persze most mondanatok ,hogy nem minden anyuka ilyen, es majd talkozok olyannal is aki beszedes lesz, csak az a helyzet, hogy ket -harom probalkozas utan, mar elmegy a kedve az embernek az egesztol.

Ilka
 
 


Sziasztok!

Kivancsi:
Bocs, elirtam, 'affluent' ket f-fel. Valoszinuleg ezert nem talaltad a szotarban. Egyszeruen gazdagot jelent.

Orsi:
Gratulalok az uj pocaklakotokhoz. Ti aztan batrak vagytok! En ugy elfaradok a nap vegere egy babaval, hogy el sem tudom kepzelni, hogy egy masikat vallaljunk a kozeljovoben.

Igazad van ragas ugyben. Jordan-nek meg csak most bujik az elso foga, de eloszeretettel ragcsal kekszet, aprora darabolt gyumolcsot (szolot) es kedvencet a Cheerio-t. Eloszor sokaig o sem akarta kiprobalni ezeket a dolgokat. En nem eroltettem, de minden nap felajanlottam neki es elotte en is ettem belole. Aztan egy nap mar o is akarta.

Ilka:
Orulok, hogy tetszett a Gymboree-s program. Hidd el Dani is es Te is nagyon fogod elvezni. Jordan hat hetes kora ota jar oda, imadja a dalokat es a tarsasagot. Nekem is olyan jo kimozdulni.

Hoppa, valaki nagyon hiv. Holnap este megprobalom befejezni.

Judit
Judit
 


GabiSch,
Jaj de jo, hogy te is frankfurti vagy!
Majd talalkozhatunk a lanyvacsin, bar most meg egy darabig en sem tudok menni, mert Miki meg csak 11 hetes. Talan ha majd itt Offenbach kornyeken lesz elugrom egy rovid idore, ha nem is ejfelig- egyig, mint regen!
A zeneovi nekunk eleg messze van, es mivel ketten vagyunk a harom gyerekre, eleg nehez megoldani. Ugyanott van a cserkeszet is, ahova viszont a nagy fiam, Dani jar.
Ti merrefele laktok itt Frankfurtban? Amugy rengeteg a magyar, es a lanyvacsi tok jo kikapcsolodas, csak ajanlani tudom!
Kitol tudsz ezekrol a programokrol? Mert akkor lehet, hogy van kozos ismerosunk is! Mostanaban jo sok kisbaba szuletett a tarsasagban!
Zsuzsi
 


Orsi:
Eloszor is ORIASI GRATULA az ujabb kis manocskahoz a pocakodban, kivanom, hogy minden olyan szepen sikeruljon, mint Mateval. Egyebbkent pont most olvastam egy masik temaban egy anyukat, aki egy honap mulva varja a babaja szuleteset es meg mindig szoptat. Te vegul is hogy dontottel, folytatod a szopit ?
Hogy telt a parizsi ut? Mate hogy viselte?

Termeszetesen nem veszem kioktatasnak amit irtal(epp azert vetettem fel a temat ,hogy meghallgassam a velemenyeteket ),magam is teljesen egyetertek vele, csak neha a megvalositas nem olyan egyszeru. De probalkozom tovabb es mar nemi javulast is latok. Kiprobaltam most a Beres cseppet.A Babanet rendeloben olvastam legutobb, hogy etvagytalan babaknak annyi cseppet kell adni ,mint ahany kilo a sulyuk .
Most ugy nez ki tenyleg hasznal, Dani egy hete jol eszik( es nem valogat), bar ma egy kicsit megit leallt, de hat jon egyszerre a harmadik es a negyedik foga.

Judit:
A multkor nem volt idom irni bovebben a gymboreerol, de tenyleg szupi volt. Ingyenesen probaltuk ki, de olyan szinvonalas ,szorakoztato volt gyereknek -szulonek egyarant, hogy ezentul mindig megyunk majd. A ferjemmel egyutt voltunk, bar o nagyon kilogott,mert csak anyukak voltak a babakkal, de ennek ellenere neki is nagyon teszett.
Dani meg teljes izgalomban volt vegig, minden gyerekre csak mosolygot ,olelgetni akarta oket. Mivel eddig nem voltunk igy gyerekozossegben , en nem is tudtam ,hogy ilyen baratkozo. Mindenki nagyon kedves volt,nehany anyukaval beszelgetesbe is elegyedtunk,talan itt majd sikerul baratokat szerezni.
Kozben meg baba-mama klubban is voltunk, ez is nagyon jo volt, jovo szombaton hivatalosak is vagyunk egy piknikre.
Ma pedig betevedtunk egy konyvesboltba, ahol epp felolvasast tartottak gyerekeknek, es itt is kellemsen ereztuk magunkat. Szoval zajlik az elet.
Te kerdezted ,ugye ,hogy hol lehet mesekazettat kapni gyerekeknek. Hat ,ha Magyarorszagon kerdezted,akkor Cora-ban mindenfele igenyes mesekazettat talasz(Magyar nepmesek ,Matyas kiraly mesek ,Vuk......stb.En is ott vettem Daninak.
Nalunk is sokszor elofordul ,hogy a ferjem napokig tavol van, ilyenkor nagyon nehez.Meg ha hetkoznap csak olyan keveset latjuk is egymast, megis tudom, hogy kozel van es este jon haza.

Lanyok ti hogyan oldjatok meg ,hogy a sok munka ellenere megis a ferjetek "tartalmas" idot toltson a gyerekkel es kettejuk kozott is szoros kapcsolat alakuljon ki?

Szivesen dumcsiznek egy kicsit veletek telefonon is ,irjatok meg a szamotokat.
ilka888@yahoo.com
Na megyek aludni, sziasztok
Ilka
 
 


Sziasztok!
Orsi!
Mi otthon voltunk esküvõkön a 4 napos ünnepben. Kicsit fárasztó volt, de a gyerekek szuperül bírták! 870 km-t megtettünk 1-1 megállóval!
Most próbálom pótolni a lemaradásaimat.

Ilka,
a játszóterezéssel én is így vagyok!

Sziasztok:
Solya
 
 


SZiasztok!

KAMERA ugyben: attol fugg, hogy milyet akartok:
- folyamatosan vegyen fel, vagy mozgaserzekelovel legyen ellatva;
- lathato legyen, vagy elrejtett (tuzjelzobe, viragcserepbe, fenykepkeretbe, stb.;
- fekete-feher, vagy szines;
- hang nelkuli felvetel, vagy hangos; es meg sorolhatnam.
A helyi telefonkonyvben a 'Security Control Equipment & Systems' alatt nezzetek meg, hogy kik foglalkoznak ilyesmivel. A parom szerint minden komolyabb elektronikai uzletben tudnak tanacsot adni ez ugyben. Nekik pedig biztos van katalogusuk amibol meg is lehet rendelni a szukseges dolgokat.

Ilka:
Koszi, hogy emlekeztel a mesekazettakra. Majd megkerem a csaladot, hogy ha arra jarnak nezzek meg a valasztekot. Hol van ez az uzlet (Cora)?
Kerdeztel a ferjemrol. Igazabol egyaltalan nem tartozik utazas a munkajahoz, ugyved. Most viszont van egy hatalmas ugyuk, amihez a dokumentumhalmazt egy masik varos ugyvedi irodajaban taroljak. Ezert mindegyik felet kepviseloknek , (az USA tobb pontjarol) abban a varosban kell lenniuk es dolgozniuk. A heten is csutortok este fog csak visszajonni. Ilyenkor tenyleg eleg maganyosak vagyunk babocammal.
E-mail-ben kuldom Neked a telefonszamom!

Amerikaban elo magyarok!
Tudok egy nagyon olcso, rendkivul megbizhato 'long distance' telefontarsasagot. En mar hat eve hasznalom oket, soha nem vagtak at! Magyarorszagra, 09.9 centert telefonalok, percenkent!!! Ha valakit erdekel, akkor jelezzetek es megadom a tel.szamukat es egyeb infokat.

Jo ejt, vagy jo reggelt! (kinek mi)

Judit
Judit
 

Vissza: Lakóhely szerint

Jegyzetfüzet:

 

cron