Új privát üzeneted érkezett!

Én is úgy tudom, hogy éppenhogy segíti a mozgásfejlõdést, ha minél többet van kézben. Az Ayres torna is ezt próbálja idõsebb gyerekeknél pótolni.
rcs
 


Borka!

Az itt leírtak alapján, ahogy elmesélted a babád mozgását, szerintem teljesen felesleges a korai fejlesztõ. Szerintem is ahova jártok az teljesen jó helyen van.
Azért fejlõdik nem?
A négykézlábra állás már nagyon jó.
És ti merre jártok úszni?
lani
 
 


Én is feleslegesnek tartom. A gyógytornász szerint sincs semmi baja.
Az egyik barátnõm lánya már egyévesen, ha kértek tõle valamit, akkor elég nagy pontossággal odavitte. De õ mindent nagyon korán csinált, és egyévesen már ment. Ilyenkor olyan fusztráltnak érzem magam.

Ismeritek az Anya taníts engem c. könyvet? Az a másik fusztraciom. De azért jó ötletek vannak benne.

Uszni, a Heim Pál mellé.
borka
 
 

 
 

Sziasztok!
Mi is a Gézengúzba járunk,mert az egyik lányom(1,5 éves) hipoton. Nálunk elég hamar kiderült a dolog, mert az elsõ két hónapban nagyon nõtt a fejük, és a gyerekorvos felküldött koponya UH-ra a Svábhegyi Fejlõdésneurológiára, ahol az UH rendben volt, de a fizikális vizsgálattal megállapították, hogy hipoton az egyikük. Mentünk aztán minden felé, mert ott egy 5 napos kórházi kivizsgálást javasoltak, és arra jutottunk, hogy nem vészes, de azért foglalkozni kell vele, és a Gézengúznál kötöttünk ki. (Egyébként számunkra(laikusoknak) annyi volt látható, bár még aggódni nem kezdtem, hogy majd 2 hónaposan (3 hétttel születtek korábban) nem tudta kiemelni a fejét hasonfekvésben (igaz, hogy addig a jelenlegi trend szerint nem is nagyon fektettük hason - azóta rengetegszer hallottuk, hogy a kontrolált(ezt pesrsze mindenütt hangsúllyozzák) hasonfektetés nagyon is egészséges és szükséges). Tehát én két hónapos kora óta tornáztatom, és 3 hónapos kora óta járunk úszni, akkor persze még csak kádúszásra, mert a Gézengúznál csak az öthónapos oltás után viszik medencébe a gyerekeket. A mozgásfejlõdése a következõképpen alakult. 4,5 hónaposan fordult hátról hasra. Kb 7 hónaposan kezdett kúszni-ennek nagyon örültünk, mert a kúszás remekül erõsítette (neki inkább a felsõteste laza) 11 hónaposan már rendesen mászott, kb két héttel korábben kezdett próbálkozni, állni valamivel hamarabb, ülni meg szinte csak az állás után (ez családi vonás nálunk), 14 hónaposan kezdett járni. (Vera, õ is potyog még elég sokat, viszont sokkal ügyesebben mászik fel a lépcsõ tetejére, ablakba stb, mint a tesója). Persze sosem tudjuk meg, mi lett volna ha nem fejlesztjük, mindenesetre amikor elkezdtem tornáztatni, érdekes módon, az addig rendkívül nyugodt baba, hirtelen egész mozgékony lett.
Eleinte a torna egy részénél sírt otthon is (persze a hasonfekvést eleinte sokkal jobban utálta, aztán azt is megszokta gyakran, de rövid idõkkel szoktatgattuk), meg néha az ottani alkalmakkor, amikor tanultuk az új gyakorlatokat elege volt a macerából, de ahogy nõtt, egyre izgalmasabbak lettek a gykorlatok, egyre több játékot lehetett belevonni, és egy idõ után kifejezetten szerette, az uszit meg azóta is imádjuk. Amióta pedig vezetve már tudtak járni, nem kell egyéni tornára járnunk, hanem csoportosra, és azt is nagyon szeretjük. Szóval összességében úgy gondolom, hogy a kezdeti aggodalmakat eltekintve, és feltételezve, hogy már nem lesz komolyabb bajunk belõle, hogy sose legyen ennél kellemetlenebb bajunk. Mi rengeteget tanultunk belõle, és nagyon sok örömünk volt és van belõle.

Szeintem mindenképp érdemes elvinni a babát szakemberhez, ha valami gyanús, akár a családnak, akár védõnõnek, orvosnak, mert minél hamarabb kiderül, annál hamarabb korrigálható, ha meg megállapítják, hogy nincs semmi gond, akkor meg lehet nyugodni. Pánikolni meg addig sem érdemes (teljesen egyetértek Borkával, persze mi már könnyen beszélünk), mert azért ekkora babáknál, már biztosan kiderült volna, ha valami komolyabb ( maradandó ) baj lenne.
Szerintem érdemes mindkét helyre legalább a vizsgálatra elmenni, bár úgy tudom, hogy a Dévény Anna nem szereti, ha máshová is járnak, de lehet, hogy ez már nem így van, mindesetre sokan járnak ide is, oda is.
Mindkét helyen jó nagy zsúfoltság van, nem hiszem, hogy bárkinek azon kéne aggódnia, hogy azért veszik fel a gyerekét, hogy eggyel többet "kezeljenek" . Az átküldésrõl annyit, hogy általában nem tudom, hogy van, de azt tudom, hogy a Gézengúzból volt akit úszásra felvettek, de elküldték a Dévény Alapítványhoz masszírozásra, mást meg ortopédiára küldtek a bajával.

Borka, Lani, nem tudom ti hogy éltétek meg, de nekem azért nem volt teljesen egyszerû feldolgozni, hogy nem "tökéletesen egészséges" a gyerekem, hiába egy nem túl súlyos és korrigálható problémáról volt szó. Ezt már akkor is hülyeségnek találtam, de nem tudtam ellene tenni. Persze, amikor sérült gyerekekkel találkoztam, akkor rögtön elszégyeltem magam. Meg nagyon fontos volt, hogy újra és újra megerõsítsék, hogy nem lesz semmi gond.
Nektek mit mondanak, minden nyomtalanul eltûnik?
Én úgy tudom, hogy a hipoton gyereknél, mindig jobban kell figyelni, hogy rendszeresen mozogjanak, megfelelõ legyen a cipõ, mert hajlamosabbak a lúdtalpra, gerincferdülésre. Az én lányom is gágog, de azt mondják, nem olyan vészes. Ti mit tudtok a lehetséges maradványokról?

Én úgy hallottam, azért fontos, hogy a normálistól eltérõ tónussal foglalkozzanak (mármint olyan szintûvel is, amivel a mi generációnkban rengetegen felnõttek, minden torna masszázs, uszi nélkül) , mert ha a mozgásfejlõdés emiatt túlságosan késik, az már visszahathat a szellemi fejlõdésre is. Errõl mit tudtok?

Lani, ha van kedved email-ben tapasztalatot cserélhetünk, hogy kihez jártok, miket csináltok stb. Az email címem: sarav@freemail.hu, vagy sarav@mailbox.hu inkább az elõbbit használom, csak nem mindig mûködik.

Mászás- diszlexia: megint csak példa ide is, oda is: a húgomon kengyel volt, mikor lekerült, már járni kezdett, a mászás elmaradt talán emiatt, talán nem, szépen ír olvas, egyik ismerõsünknek diszlexiás a gyereke, nem tudott mászni. Azért én is úgy tudom, hogy diszlexiások között lényegesen több az olyan aki nem tudott mászni. Olyat is hallottam már, hogy ha valakiben benne van a diszlexiára a hajlam, azt hiába tanítod meg minden féle gyakorlattal mászni. A mi gyógytornászunk mindenesetre nagy hangsúlyt fektetett a mászásra, úgyhogy ha lesz olyan gyerekem, amelyik nem akar mászni, akkor biztosan elviszem. Egyébként még a járás után is meg lehet tanítani a mászásra.

Petra, úgy tudom, hogy nagyon jó a talicskázás minden egészséges gyereknek is, persze eleinte nem a bokáját fogva, hanem a combtövét, kersztcsontját, akár terepen is - lépcsõ, lejtõ, valami ínycsiklandó dolgot megcélozva. Persze nem mindig és nem mindegyik gyerek szereti.

Szile, Te most melyik Alapítványt hívtad fel?

Elnézést kérek mindenkitõl, hogy ilyen sokat írtam, csak nehéz ebben a témában (is) úgy röviden írni, hogy ne legyen félrevezetõ. Ugyanakkor, ha már belecsöppentünk ebbe a problémakörbe, akkor szeretném megosztani a tapasztalatainkat, hátha valakinek hasznára válik, bár azt hiszem mindenki megtalálja a maga útját és helyét.

Sára

ui:Nekem tetszett a rendelõben dr. Péter Györgynek, az egyik késõi mozgásfejlõdés miatt aggódó anyukának írt válasza ...[url=http://www.babanet.hu/szak/gy561.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/szak/gy561.htm[/url] Ti mit gondoltok róla? (Mármint csak olyan szinten kérdem, hogy mennyire esik egybe azzal, ami bennetek kialakult a témával kapcsolatban?)
Ígérem, most már abbahagyom.
Sára
 


Sára, nálunk nem mondtak olyat, máshová ne vigyem, de amiket hallok, szóval mindenki a saját módszerére esküszik.
Beszéltem egy mamával, aki egy híres helyrõl hozta át saját felelõsségre a gyereket, mert legjobb jóslatuk is bot volt. Amikor beszéltem vele, ott sétált az érintett az orrunk elõtt. És biztos van akinek nem ez, hanem más vállik be. A fejlõdésneurológiárol is vannak ott. Nekik van olyan tornájuk, amit naponta többször kell? Mert errõl is halottam már, mi jobb heti egy két óra gyereknyúzás vagy napi több. Szóval ember legyen a talpán, aki kiigazodik.
A Dévénynél azt mondják, õk képessé teszik a mozgásra, és nem a nem tudott mozgásokat gyakorolják a gyerekkel (ami nem teljesen igaz).

Amikor az ember meglátja, hogy bizony egyes esetekben nem apróbb hibák vannak, akkor tényleg elszégyelli magát. Vannak szülõk, akik szivesen elcserélnék gyermekük baját mondjuk diszlexiára. És ha az ember odafigyel, állítólag már oviban ki lehet szürni a hajlamot, és kezelni.
Amit én látok, van olyan gyerek, aki beszél, nincs elmaradva másban, de olyan is van, akinél az is elvan maradva, artikulációval is gond van. A száját is szokták kezelni (csúcspont, ennél csak a hasát utálja jobban).

Nekünk elõtte is ajánlottak dolgokat, hogy csináljam vele, az egyik az volt, hogy pokrócot négyrét, megfogni ketten, és abban gyengéden gurigatni, éppen csak annyit segíteni, hogy forduljon. /Nem vállt be./
borka
 
 


Sziasztok!

Szeretnem a segitsegeteket kerni.Jelenleg az Usa-ban
elunk,es egy parhonapja a doktornenink nekunk is
eszrevett valamit a kislanyunkon.Ugy latta,mintha a
bal fele kez-lab nem ugy mozog mint a jobb.
Termeszetesen voltunk Nurologusnal,de semmi kulonoset
nem eszlet a baban(6 honapos).Viszont mellekesen
megjegyezte,hogy kicsit lazak a kezei.Tudom most mar
az irasaitokbol,hogy nem szabadott volna ennyibe
hagyni.Itt szeretnem megkerdezni toletek,tudtok e az
uszason kivul otthon vegezheto kez erosito gyakorlatokat.
Sajnos tudom,hogy minden gyakorlatot szemelyre
szabottan alakitjak,de talan valami altalanos fejleszto
gyakorlatot tudtok nekunk ajanlani.
Elore is koszonom!!!!
moni73
 
 


Sziasztok!!
örömmel látom, hogy sokan írtak.
Sára: Nagyon szívesen emailezek veled az email címem:
petiniki@freemail.hu
szóval a kislányom holnapután 9 hónapos. Azóta semmi különöset nem tapasztaltam. Kúszni mászni még mindig nem akar. Már nagyon várom, hogy újítson valamit. Borka: A távirányítót õ is imádja én is azzal csalogatom. :o))))
Sziasztok, írjatok, hogy mik a fejlemények.
lani
 
 


Szia Mónika!

Szerintem, bár laikus vagyok, a kezet és a kart mindenféle olyan játék fejleszti, amikor kezébe vesz valamit. Nem írtad, hogy miket szoktatok játszani, mennyire használja a picid a kezeit? Lehet, hogy jó lenne neki nagy méretû babákat, egyéb játékot adni, amit erõfeszítésbe kerül fogni. A lényeg, hogy két kézzel kelljen fognia, és lehetõleg emelgetnie. Gondolom, õ is mindent a szájába vesz, így a motiváció adott. Pl nekünk van a szekrényen egy csontból készült jó nehéz kutyus figura. A kisfiam nagyon élvezi ha megkaparinthatja, mindig megpróbálja a szájához emelni, és csak úgy dagadnak az izmok a kis karján. Általában teljesen belefárad a játékba, de tetszik neki. Most hirtelen más nem jut eszembe, sziasztok.

Petra
Petra
 


Monika, ez ekkora gyereknél már látszik? Hiszen öthónapos kor táján kezdenek egyáltalán fogni.

Ezt el kell mesélnem, pucéran megpróbált a lányom kúszni a linóleumon. Persze a surlódás bekavart, ezért feneket fel, és hátulról majdnem mászósra vette a figurát, elõl maradt a kúszás. Lehetett látni, hogy kúszna, de nem jó, ezért próbálta más technikával. Mi mindenesetre dõltünk a röhögéstõl. Lehet, hogy ez a megoldás, meztelenül a linóleumra?
borka
 
 


Sziasztok!
Borka, ha fejlõdésneurológián a svábhegyit érted, akkor ott a Katona módszert alkalmazzák, megtanítják a szülõknek a gyakorlatokat, és azt napi 5-ször 6-szor kell csinálniuk.
Nekünk eleinte 3-4 alkalommal kellet kb. 10 percig tartott, de ahogy nõttek egyre több lett a gyakorlat, s már nem kellet annyiszor. Gyereknyúzásnak semmiképp nem nevezném, persze egy-két olyan dolog volt amit nem szeretett fõleg amikor még 2-3 hónapos volt, pl.nekem is kellett gurigatni azt nagyon utálta, késõbb viszont tényleg a nagy részét úgy alakítják ki a gyakorlatoknak, hogy minél inkább játéknak tûnjön. A szülõnek persze fásrasztó, de az enyémek szerencsére sosem voltak óriáscsecsemõk. A hatékonyságról persze nem tudok nyilatkozni, mert nem értek hozzá, azt viszont látom, hogy akinél súlyosabb gondok vannak (még mindig nem feltétlenül maradandó, csak például olyan hipoton, akinél pici korban még a nyeléssel is probléma volt) az jár mindenhová, sokan még a Petõbe is, állítólag a csecsemõs része annak is nagyon jó.
Monika, ha látta fejlõdésneurológus, és nem mondta, hogy kell vele csinálni, akkor biztos nem vészes. De esetleg vidd el vagy egy másikhoz is, vagy egy gyógytornászhoz.

Én azt hiszem neurológus számára sokkal hamarabb látszik a tónusprobléma, mielõtt még igazán "használni" kezdené az adott izmait. (A mi gyerekorvosunk már az elsõ alkalommal felírta a kislányom lapjára, hogy nyaki hipotónia, csak nekem nem mondta. Lehet, hogy csak akkor válik kritikussá a dolog, amikor már ténylegesen használnia kellene azokat az izmokat, addig meg még alakulhat.)
Nektek volt valami "terhelõ" a szülés környékén vagy a terhesség alatt, tehát ami sejthetõen okozhatta a tónusproblémát? Nálunk semmi, azonkívül, hogy ketten szorongtak, és viszonylag kis súllyal születtek.
Sára
Sára
 


Igen, azt hiszem a Katona módszert, de ez megint a tipikus vita, kinek a módszere a jobb, pedig valószínûleg csak arról van szó, van akinek ez, van akinak meg más, vagy mindkettõ, három, négy.
És ha rendbejön, mit számít, hogyan, mennyi munkával.
Most olvastam Viki történetét, engem meglepett, hogy nem csináltak vele semmit, annak ellenére hogyan született. Nálunk semmi probléma nem volt, felsírt, kék se volt, semmi. Terhesség alatt sem.
borka
 
 


Sziasztok!

Valaki kérdezte, úgyhogy itt a válasz, én a Dévény Anna Alapítványt hívtam fel. Talán az zavart be nálam, hogy mikor bemondtam a lakcímünket, akkor hallottam, hogy a háttérben valaki mondta annak, akivel a telefonban beszéltem, hogy adja meg az ö számát, mert hozzá is el tudok menni. Felém ez már úgy jött át, hogy "van egy kolléganö, aki hamarabb el tudja kezdeni a kezelést", és szó sem volt vizsgálatról. Na de mindegy. Azóta sikerült már a gyerekorvosunknak is elmondani az aggodalmaimat, aki teljesen megnyugtatott, hogy biztosan nincs semmi probléma. Maximálisan megbízom benne, egyrészt azért is, mert több, mint 40 év tapasztalat van a háta mögött, és eddig mindig nagyon jó tanácsokat adott. Úgyhogy hálistennek már nem pánikolok. Persze azért mostmár jobban figyelünk rá, hogy a kis csillag fejlõdhessen, pl. minden este van egy negyedórás gyömöszölös játék meztelenül, amikor sokat forgolódik is, meg kaptam más jó tanácsokat is a védönötöl. Mindenesetre szerintem is jobb félni, mint megijedni, úgyhogy ha lesznek testvérek, akkor már biztos jobban fogok figyelni a mozgásfeljödésre, és ha valami gyanús, akkor azonnal kérek segítséget.

Szile
Szile
 


A Devenynek vannak kulsosei, ha túl soknak tartod a várakozási idõt, vagy az alapítvány már nem tudja elvállalni, akkor fel szoktak ajánlani külsõst.
Mi járunk magánban, nem vállalták már a kora miatt, és ahogy látom, nincs túl nagy különbség az árban, sõt.

Én is totál megbíztam a gyerekdokinkban, de mostanában már szakembereknek sem hiszek el mindent maradéktalanul.
Egy neurológus és fõleg egy olyan gyógytornász, aki ilyen gyerekekkel foglalkozik, többet lát mint egy védõnõ vagy egy orvos. Tudom, nehéz elvinni megfelelõ helyre, struccefektus, de...

Valaki, aki sosem fogja magának megbocsátani, hogy a gyerekdokira hallgatott a belsõ hang helyett

Ja, a Dévény kicsit több annál, hogy gyömöszöljük a gyereket. És a többi torna is. Nem árt ha olyan embertõl tanuljuk meg, (Dévényt nem is lehet, csak posztgrad az orvosin vagy hogy), aki tényleg ért hozzá, tudja milyen gyakorlatok felelnek meg a gyermekünknek.
Névtelen
 


Sziasztok!

MÁSZUNK. Kicsit még tétován, még kicsit lassan, meg közben gyakran leülünk pihizni, de mászunk. Pár nap múlva egyéves lesz.
borka
 
 


Borka!!!!
GRATULÁLUNK CSAK ÍGY TOVÁBB!!!!
lani
 
 


:-)
De Ti is írjatok, ha valami esemény van.
borka
 
 


Kedves Zsóka!!!
Szeretnk tõled emailben egy pár dolgot kérdezni (babával kapcsolatban) megtennéd, hogy megados az email címedet?
Köszönöm: NIKI
lani
 
 


Sziasztok,
újraolvastam a topikot, és én, aki azzal próbáltam bátorítani mindenkit, hogy nyugi-nyugi, ha a gyerek normálisnak látszik, akkor semmi baj, kezdek megijwedni. A lányom tegnapelõtt volt másfél éves, és az istennek sem akar egyedül menni. Kapaszkodva már nagyon rég megy, kézenfogva is, önállóan kb-. két métert, aztáén annyi. Mostanában ugyan nagyon rákaptt a járás ízére, állandóan "téta" (séta) kell, fogja a kezem, és húz. És lépcsõzne órákig. A látása jó, én félek, hogy vmi egyensúlyprobléma lehet, de tkp. nem hiszem, arra gyanakszom, hogy sokat esett és megijedt. A lécsõn lefelé is rendesen jön, nem négykézláb, hanem megfogja a krolátot, és lejön (éjszaka is a galériáról Kép a frászt hozva ránk).
Na mindegy. megkérdezem a Rendelõben a dokit.

Niki, gondoltam, hogy nem zöldségtemresztéssel kapcs. akarsz érdeklõdni KépKép
dersu@freemail.hu
puszi
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Zsóka, egyensúlyra pörgesd meg, és nézd meg a szemét, (neked háttal, hóna alatt megfogod, tizszer magad körül pörögsz, majd nézd jár-e a szemgolyó ide-oda.) Vagy/és szerezz valami labdát (vagy bármit, amivel ezt meg lehet csinálni), ültesd rá, és billentsd ki az egyensúlyi helyzetbõl jobbra balra esetleg elõre hátra. (Kisebbekkel ugyanezt meg lehet csinálni a combon lovagoltatva is). Ha visszatart egyenesbe a fejével, nem egyensúlyi probléma van. De problémamentes gyerek is, ha elõször próbálják vele ezt, elveszti az egyensúlyát, többször érdemes megpróbálni.
Másfél éves gyereknél normális még ha esik, és a lépcsõn is kapaszkodva mennek még.
Labdával lehet tesztelni azt is, hogy kitámaszt-e, ha hasra fektetve ráteszed, és elõre megbillented, kiteszi-e a kezét.
K.
Névtelen
 


Õ még elég pici, kézben is meg lehet pörgetni, nagyobbakkal szokták ezt a háttal dolgot.
K.
Névtelen
 


Keke,(ha jól sejtem Kép)
anno amikor írtad ezt vmelyik topikban, rögtön kiprbáltam, pánikba esve (semmi gyanú, csak jó tudni alapon), szóval a szeme jár erre-arra. A labdás dolgot kipróbálom, köszi a tippet. Odéig jutottam, hogy legalább a gyerekorvosnak megemlíytem...
A lépcsõzést azért említettem (tudom, hogy kapaszkodva mennek), hanem hogy lwefelé a lurkók ált. hátrafelé másdzva jönnek le, akkor amikor felfelé rendesen mennek, õ fel-le rendesen megy, kapaszkodva.
köszi,
üdv
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Gyorsan belenéztem a szakirodalomba, még leírom, epilepszia gyanús gyereket nem szabad pörgetni.
És fokozatai vannak, függõlegesen is rezeghet, meg kevésbé. (Szakember biztos látja a különbséget). De szerintem, ha rezeg, nagy baj nem lehet. Nekünk azt magyarázták, az a jó, ha nem rezgést látsz, hanem olyan, mintha csak egy irányba menne mindig.
A labdánál, a feje függõleges marad, amikor elmozdítod (próbálja az egyensúlyát tartani). Mi ezt odáig fejlesztettük, hogy le se lehet robbantani a labdáról.

Igen, Keke Kép
Névtelen
 


Tényleg, ha gyanútok van valamire, szakembert kell keresni. Mi a HRG-hez jártunk, de a Koraiban is van ugyanez a torna ingyenesen. Megnézik, van-e valami kóros a mozgásában, és ha van, összeállítanak egy tornagyakorlatsort otthonra, amit majdnem mindennap csinálni kell. De ez már a mozgó gyerekekre vonatkozik. Bár járnak koraszülöttek is, meg mindenféle gyerek, beszédkéséses vagy problémás, figyelemzavaros, hiper, Down, auti, diszes, ... A nagyobbaknak csoportos torna van.

Én is úgy gondoltam, késõi volt a mozgásfejlõdése, de amiket írtok, ahhoz képest nem. És tudok olyan gyerekrõl, aki normál idõben csinált mindent, és mégis az van vele, ami, és olyat is, aki késõi mozgásfejlõdésû volt, és semmi baja.
És saját tapasztalat, ha másban is késik, ne fogjátok majd arra, hogy hát menni is késõn kezdett el.

Keke
Névtelen
 


Keke,
hálistennek, azon kívül, hogy mindent késõn csinált (mint a bátyus), végül is gond nincs. Úgy értem, hogy szemmel láthatólag szellemileg rendben van (ilyen fóbiáim is voltak még terhesen), kapcsolatot teremt bárkivel pillanatokon belül, egy vesen elkezdett "dumálni", énekelget magában/magától (vagyis akkor is, ha senki sincs ott, de pl. ha én énekelek, akkor kísér), ha zenét hall, táncol, társaságkedvelõ, szóval ez engem vmennyire megnyugtat. Mondom nekem ilyen fóbiám volt. Pele (gondolom ismered Kép) nyugtatgatott, hogy hülye vagy Zsóka, hát teljesen normális. Kép
Mire gondoltál, hogy másban is késik? Mire kel/ene még figyelnem?
köszi
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Sziasztok Lányok!

Lani jól beindult ez a topik, látom nem vagyunk egyedül a problémánkkal. Szóval csak hozzáfûzném az én tapasztalataimat. Kisfiam kb 8 hónaposan kezdett el idõnként megfordulni, 9 hónaposan felült, aztán kb két hétig hátrafelé kúszott, majd elkezdett mászni és 14 hónapos volt amikor elindult. Most 3 és fél éves, mozgása rendben van, szaladni nehezebb, mert befelé fordul a lábfeje és folyton elesik (tornáztatjuk a lábát). Kislányomnál nagyjából ugyanez volt a sorrend, két-három hét eltolódással. Most 15 hónapos, két hete jár fáradhatatlanul. A forgás neki sem ment olyan jól.Hozzá kell tennem, hogy a kicsinek fejasszimetriája van, ezért mindenben egy kicsit féloldalas és ez kihat az izomzatára, a mozgására is. Mi is jártunk a Gézengúznál, ott úszást meg tornát javasoltak, mindkét gyereknek laza az izomzata (öröklött). Sajnos nem tudtunk rendszeresen járni a Gézengúzhoz, mert külföldön élünk, ezért itt vittük el egy "neurogyógytornászhoz" , aki gyerekekre specializálódott, õ csinált sokáig egy speciális tornát, amit itt VOJTA módszernek neveznek, ez kifejezetten a mozgásfejlõdést segíti, izomerõsítõ. Tíz alkalommal kellett menni, ezalatt nekünk is megtanította és most már mi tornáztatjuk itthon, de szerencsére már nem kell sokáig. Elég drasztikus módszer, szegény eleinte végigordította a napi 3szor 10 percet, késõbb már csak nyöszörgött. 9 hónapos korában kezdtük és úgy érzem ez bevált. A Gézengúznál mutatott gyakorlatok is tetszettek, csak azokat vhogy nem sikerült rendesen megcsinálni, szerintem kell az állandó szakkontrol.
Még vittük normális gyógytornászhoz is, az egy játékos módszert alkalmazott, jókat játszottunk, nem hiszem, hogy sokat használt,de azért oda is eljártam vele. Igazából nem a mozgás késése miatt, hanem a féloldasságért.
Hát "röviden" ennyi. Ha vkinek van ilyen gyereke vagy hallott ilyenrõl (féloldalas), kérem írjon (Lani ne haragudj, hogy off vagyok).Ha vki hallott a VOJTA módszerrõl vagy csinálta, az is.

Üdv:Maci
Maci
 


Zsóka, ezekre étrem, hogy ha nem kezd el beszélni, önkiszolgálás, játék, kézügyesség, mutogatás (ez az én heppem) stb. Hajlamos rá az ember, hogy azt mondja, á eleve ilyen kényelmes gyerek. Csak ami az elején csak egy két hónap, az idõvel egyre több lehet. Ezek az un. megkésett fejlõdésû gyerekek (nem biztos, de mintha ezekbõl lennének a súlyosabb készségzavaros, tanzavaros gyerekek).
Komolyabb baja biztosan nincs a lányodnak. Az indexen olvastam egyszer, hogy késõi mozgásfejlõdésû volt a gyerek, de minden másban ok-s, és késõbb a térdeit fájlalta, akkor derült ki, van valami apróbb ortopéd problémája.

Maci, nekünk is féloldalas. De látszani nem látszik. Akkor derült ki, amikor hamis rák és pókot kellett csinálnia (feneket nem kell emelni rák meg pókjárás közben). Szinte csak a bal kezét és lábát használta. És az ugrálásán látszik egy kicsit. Amikor Dévény Anna megnézte, esküszöm nem nyúlt hozzá, ez volt az elsõ, nagyon feszes a nyaka az egyik oldalon. Pedig elõtte már látta neurológus, gyógytornász.
Mit értesz ezen a fejasszimetrián?
Keke
Névtelen
 


Keke,
köszi, ezekkel minden rendben... KépKép
Írtam ide a Rendelõbe, plusz ma beszéltem a gyerekorvosunkkal, szerinte várjunk még két hónapot, amikor már nem kell annyira beöltöztetni a gyereket és tud majd szaladgálni a játszótéren. Mindenesetre kb. egy hete (v. vhogy így) állandóan sétálni kell vele, szerintem most jött rá a dolog ízére...
Ma voltunk az egyik barátnõmnél, az õ kislányuknak van egy játék kis sportbabakocsija. Emese olyan aranyoasan tologatta, mint aki tud járni Kép. Nem bizonytalankodott, semmi, nagyon biztosan lépkedett mögötte. Ahogy elnézem, kell neki még egy kis kapaszkodó.
Hát, adtam magunknak még egy hónapot, aztán lépek.
üdv
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Keke, ez nagyjából úgy néz ki, mint mikor a babák elfekszik az egyik oldalon a fejüket, csak nála erõsebben látszik. Az orvosok azt mondják a terhesség utólsó két-három hetében nekinyomódótt a méh falának, helyszûke miatt ( a hasam kicsi volt, õ meg nagy), de úgy érzem igazából õk se tudják, hogy mitõl van. Szerencsére szembõl az arcán nem nagyon látszik, csak az egyik szeme kissebbnek hat, mint a másik. Hátulról és fentrõl már inkább, de mióta megnõtt a haja, már így sem olyan feltûnõ.
Mikor félév után még mindig csak azt mondogatta a gyerekorvosom, hogy kinövi, elvittük egy professzorhoz, aki ilyen fejdolgokkal foglalkozik, õ csináltatott egy három dimenziós koponyamodellt, ezen pontosan látszott, hogy hogyan van a ferdülés. Mûtét is szóba került, aztán fejgipsz, de szerencsére nem ítélték olyan súlyosnak a helyzetet, így megúsztuk. A ferdülés miatt egy kicsit féloldalra billenti a fejét, (mikor pici volt mindig egy irányba fordította), a nyakizmai meg vannak rövidûlve az egyik oldalon és így tovább ez kihat az egész testére, mozgására. Például hátról hasra mindig a bal oldalán billen, nagyobbat lép a bal lábával, mint a jobbal, ezért néha körbe kering a szobában és ilyenek. Késõbb gond lehet a gerincével, a fejtartása is enyhén ferde marad és a feje sem lesz már soha szép kerek. Nem tudom mennyire voltam érthetõ, sokat lehetne regélni róla, de ez most nem az a topik.
Üdv, Maci
Maci
 


Maci, végül is ez is mozgásfejlõdés. Nálunk ilyen fizikailag kimutatható jele nincs, inkább az alapbaj mellékterméke. Piciként õ is félre tartotta, még egyévesen is, de én azt hittem róla, szórakozásból csinálja, hogy néha oldalra billentett fejjel nézelõdik. Sõt a lábfeje is befele fordult, tornáztatni is kellett (csipõszûrés). Nekünk is azt mondták, félre volt a hasamban. Ma már abszolút semmi nem látszik belõle, a fejbillentésrõl is leszokott.

Én emklékszem mennyire légüres térben mozogtunk akkoriban. Gond volt a szülésnél, és elmult hat hónapos, elmult hét, és még minidg nem forgott. De aztán valahogy mindig a védõnõnek lett igaza, forgott, mászott, ment, szavak is voltak, minden olyan alapdolog, amire figyelni szoktak, és már elmult kettõ, amikor felfogtam, hogy akármennyire is normálisnak néz ki a gyerek, valami akkor sem stimmel. És így is hónapokig tartott, míg valaki nem egy kézlegyintéssel intézte el. Én nem tudtam, hogy ilyenekkel neurológushoz kell menni, elõitélet, hogy akkor biztos dilis a gyereke, de ha ez így is van, az ember nem tud rajta változtatni azzal, hogy nem vesz róla tudomást (ezt is csináltam). És nem csak õrültekkel és értelmi fogyatékosokkal foglalkoznak, hanem pl. a mozgás is az õ témájuk.

Állítolag minden problémának meg van a jele a mozgágban már egy év alatt, (pl. diszlexia, hiper, stb). Van is egy elmélet, ha rendbe teszik a mozgást (mozgásfejlõdést végigveszik), akkor javul az alapprobléma is.

De azért a mozgáskésések többsége mögött nincsen komoly probléma. Csak érdemes odafigyelni.
Zsóka, az ortopédiát azért írtam, mert esetleg ilyen is lehet mögötte.

Keke
Névtelen
 


Sziasztok,
bemásolom a Rendelõbõl kapott választ.

Ma a csajszim erõszakos "téta, tétáni" (séta, sétálni) felkiûáltásokkal állandan menni akart. persze kézenfogva. Várok... Kép

Zsóka
zsóka
 
 


Kedves Petra!
Sajnalom,hogy csak most tudom megkoszonni neked a
segitseget.A nehezebb jatekok targyak emelgetese
(sulyzozasa)jo otlet nagyon.Azota mar kiprobaltuk
azt hiszem mukodni fog.Koszi megegyszer!!!!!

Borka!
Azt hiszem en fogalmaztam rosszul a kicsinek nem a
fogassal van a problemaja inkabb, a karja laza.
Szerencsere a legkisebb dolgot is konnyen megfogja,
Most pl. a hajszalaim tepese a slager.
moni73
 
 


Keke,
egyetértek. Neurológus számomra ideggyógyászt jelentett és úgy gondoltam ennek semmi köze a lányom problémájához. Azóta okosabb lettem egy kicsit ezügyben, az ember mindig tanul vmi újat, ha gyerekei vannak.
Üdv, Maci.
Maci
 


A választ elfelejtettem Kép

A járás, mint humánspecifikus mozgásforma az egyedfejlõdés során viszonylag késõn alakul ki, a 10-15. hónapban. Ehhez azonban megfelelõ tónusú izomzat, az izmok megfelelõ rugalmassága, szabad, jó állású izületek szükségesek, valamint az egyensúlyozó rendszer, a látás és mindezek idegi szabályozásának jól koordinált mûködése szükséges. A csecsemõnél a 8. hónap után érnek meg a feltételei a járás lépésciklusának idegrendszeri szabályozásához. Ha az önálló járás a 15. hónap után sem alakul ki, érdemes a kisgyermeket szakembernek megmutatni. Elõször gyermekneurológusnak, (ha mód van rá, a fejlõdésneurológiában jártasnak), ezután pedig az õ ajánlásával gyógytornásznak. A vizsgálatok során kiderülhet, hogy az önálló járás az izommûködés koordinációjának zavara, vagy esetleg az izmok tónuszavara, vagy akár az izületek lazasága, vagy éppen merevsége miatt késik-e. Ennek megfelelõen határozzák meg és végzik megfelelõ ideig a rehabilitációs programot (komplex gyógytorna).

Dr. Gömöri Ágnes

Zsóka
zsóka
 
 


Hello Kedves Mindenki!!

Nekem 2 kisfiam van és mind a kettõ nagyon késõn csinált mindent. Elindulni csak 17-18 hónaposan kezdtek egyedûl. A nagyfiam 10 éves a kissebbik 7 és semmi gond nincs velül se az iskolában se sehol.
Én nem értem azt, hogy miért kell egy gyermeket eröltetni a mozgásra, õ úgyis akkor fogja csinálni mikor az idegrendszere megérett rá, és ettõl semmivel sem kevesebb mint az a gyerek aki 10 hónaposan szaladgál. Amikor én kicsi voltam (31é) semmi pánik nem volt, de most ha egy gyerek 5 hónaposan nem forog máris elküldik neurológushoz. Ez is a mai rohanó világnak az egyik rossz példája.
Minden babának jó egészséget kívánok és ne féljetek az ilyen esetek 99%-ban nem komoly és nem maradandó csak egyszerüen másfajta, mint amit a nagykönyvbe leírtak az okosok.
Sziasztok: Levendula
névtelen
 


Feltételezem a te gyerekeidet is szûrték erre-arra, csináltak csípõszûrést, beoltattad õket, autósülést is használsz, (netán amniod is volt).
Nem mondtad azt, 99%-ban nem lesz baja, minek.


Értem, amirõl írsz - "az én gyerekem legyen a legtökéletesebb, álljon fel leghamarabb, legyen a legjobb szakmája" betegsége korunknak -, de az ide írók egyike sem az öthónaposan nem forgó babája miatt aggódott.
N
 


Levendula,
abszolút igazad van!!!!!

Kedves N,
Ne is haragudj, de az ide írók közül többen igenis (durva leszek) attól voltak betojva, mert a gyerekük a nagykönyv szerinti idõben még nem csinált semmit, míg a szomszéd gyereke igen.
Azt hiszem, túlságosan "tudatosan" neveljük a gyerkeinket, ahelyett, hogy az érzelmeink és a józan paraszti eszünk irányítanának.
üdv
Zsóka

Niki, megklaptam a harmadik (negyedik? mindenesetre utolsó leveled, de sikerült kitörölnöm Kép, a címeddel együtt, nem tudok válaszolni Kép. Elküldenéd újra?
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Régen is voltak ilyen gyerekek, csak nem volt internet.
Abban Zsóka egyetértünk, a józan paraszti ész irányítson. De akkor is, ha azt érzed, a nyugtatgatóknak nincs igazuk.
(az enyéim ma már max hümmögnek valamit, ha nagy véletlen találkozunk).

Ez is az a téma, amiben mindenkinek igaza van, annak is, aki azt mondja, nem kell minden miatt majrézni, meg annak is, aki ha gyanúsat látsz vidd el. Én már inkább nem tanácsolok semmit, fõleg azért, mert ugyse számít.


Keke
Névtelen
 


Kedves Zsóka, nem értettem a kirohanásod, talán az N betûnek szólt, de akkor sem leszel okosabb, ha azt írom Kata.

Most akkor mi a tanács, aggódjunk, vagy sem? Én azt látom, akármennyire próbálod leplezni, aggódsz. Tanácsot kérsz a rendelõbõl, kérdezgetsz másokat. Ennyi energiával szakemberhez is elvihetted volna már. Vagy attól félsz, netán rosszat mond? Hogy mások majd megszólnak, ha mégis baja van, egyáltalán azért, mert ideggyógyászatra kellett vinni a gyereket? Õk a fontosabbak? Vagy a gyereked?
Ha azt mondja a szülészorvosod, kell a császár, elfogadod? Nem mindig jelenti azt, hogy kell, de én nem merném azt mondani, ne császározzon. Ha egy neurológus azt mondja, kicsit ez az, kéne tornáztatni, azt már nem hinnéd? De miért ne mondhatná, semmi baj nincsen. Mert ilyet is mondanak. Nem egyértelmûbb, mint ez a rágódás, mert nem akkor csinálja a dolgokkat, mint a szomszéd gyereke? Én akkor sem emlékszem, hogy itt valaki az öthónaposan nem forgó gyereke miatt aggódott volna, de a nyolchónaposan kézben is rongybabával rohannék.
Pár perc egy vizsgálat, mégse viszitek el a gyereketeket, hanem itt gyõzköditek egymást, nincs semmi baj.
De miért pont egy neurológus véleményében nem bíztok meg?
N
 


Lehet, hogy az én nyolchónaposan kezelésbe veszik megjegyzésem váltotta ezt ki.
Nem biztos, hogy ez igaz, két esetbõl általánosítottam.
Most van egy kisfiú, akit a gyerekorvos küldött, mert nem mászott, és furcsán állt fel, két hónapig jártak csak, most már csak kontrollra kell idõnként visszavinni. És nekünk is egyre ritkábban kell mennünk. /A lábán még alakítsunk, mégiscsak lány./
Olyan küzdés megy ott gyerekekért. Ok nélkül nem tornáztatják õket.
És régen nem volt ez a módszer, akkor még tényleg csak a durva naponta többszöri torna segíthetett, ha segített. Nem jobb, hogy ma már toloszékbe jósolt gyerekek is teljes életet élhetnek, ha a szülõ idõben megkapja az információt. Nem õrület, hogy csak pénz és információ miatt még ma is több gyerek esik el ettõl a lehetõségtõl?

Úgy tudom, a másfél év a határ az elindulásra, így az nem is számít késõi mozgásfejlõdésnek.
borka
 
 


[url=http://www.babapont.hu/egesz/babakor/fejlgond.html" TARGET="_top]http://www.babapont.hu/egesz/babakor/fejlgond.html[/url]

Akkor fordulj orvoshoz, ha:

A három hónapos baba
nem tud mosolyogni
nem reagál a hangos zajokra vagy a közelségedre
nem tudja tartani a fejét.

A hat hónapos baba
nem fordul a hang felé
nem nyúl a tárgyak után illetve nem fogja meg õket
nem tud megfordulni.

Ha az egy éves gyerek
Nem mutat rá arra a tárgyra, amit szeretne
nem tud felülni vagy kúszni/mászni
nem tudja a kisméretû tárgyakat két ujjal felemelni.
Névtelen
 


Zsóka az a mulatságos az egészben, hogy én is mindig kitörlöm a beérkezett leveleket ha válaszolok rá ezért nincs meg nekem sem :o)))
petiniki@freemail.hu
Üdv: NIKI

Ui: Ezt a topikot nem azért nyitottuk, hogy azon vitatkozzunk ki mit csinál, hanem azért, hogy segítsünk egymásnak megosztani a problémákat nem?
Sziasztok
lani
 
 


Nem tudja tartani a fejet:
[url=http://babanet.hu/szak/gy181.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy181.htm[/url]
Diszlexia es mozgasfejlodes
[url=http://babanet.hu/szak/gy591.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy591.htm[/url]
Lassubb mozgasfejlodes vagy idegrendszeri elteres
[url=http://babanet.hu/szak/gy561.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy561.htm[/url]
Feloldalasan
[url=http://babanet.hu/szak/gy235.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy235.htm[/url]
Nem szaladgl
[url=http://babanet.hu/szak/gy261.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy261.htm[/url]
Lassu mozgas es beszedfejlodes
[url=http://babanet.hu/szak/gy546.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy546.htm[/url]
Meg nem tud felulni
[url=http://babanet.hu/szak/gy212.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy212.htm[/url]
Mit tud a nyolchonapos
[url=http://babanet.hu/szak/gy509.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy509.htm[/url]
lemaradas a beszedfejlodesben
[url=http://babanet.hu/szak/gy496.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy496.htm[/url]
A csecsemo mozgasfejlodese
[url=http://babanet.hu/szak/gy544.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy544.htm[/url]
Magzati labtartas korrigalasa
[url=http://babanet.hu/szak/gy557.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy557.htm[/url]
Névtelen
 


Tipego korszak
[url=http://babanet.hu/szak/gy572.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy572.htm[/url]
Utemes mozgas
[url=http://babanet.hu/szak/gy188.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy188.htm[/url]
Egyensulyzavar
[url=http://babanet.hu/szak/gy228.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy228.htm[/url]
Fejtartas elteres
[url=http://babanet.hu/szak/gy234.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy234.htm[/url]
Feloldalas
[url=http://babanet.hu/szak/gy235.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy235.htm[/url]
Egymas fele nezo labfejek
[url=http://babanet.hu/szak/gy243.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy243.htm[/url]
fejtartasi rendellenesseg
[url=http://babanet.hu/szak/gy333.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy333.htm[/url]
gyors mozgasfejlodes
[url=http://babanet.hu/szak/gy493.htm" TARGET="_top]http://babanet.hu/szak/gy493.htm[/url]
Nevtelen
 


Akinel gond volt, az forszirozni fogja a vizsgalatot, akinel nem, legyinteni fog. Biztos en is igy tennek, ha feleslegesen panikoltatnanak. De hosszabb tavon csak az utobbiak a szerencsesebbek. Tiszteljuk, ki mit gondol, es esszel aggodjunk!

Azert jo, hogy az ember inrofmaciot nyer, mire is figyeljen, es latja, vannak akiknek szinten nem rohant a tortahoz a gyereke, es megis semmi gond.
Regen semmi informacio nem volt, ami kevesebb aggodast eredmenyezett, ma viszont remelhetoleg kevesebb gyerek lesz csampas, rossz mozgasu a jobb odafigyeles miatt.
Andi
 


Kedves N,
Egészen addig nem aggódtam, amíg ezt a topikot el nem kedztem olvasni...
Nikinek megírtam a múltkor, hogy a fiam mizt mikor csinált. Császáros születés miatt egy éves koráig vissza kellett horsani a kórháézba (Schöpf-Mérei), ahol mindig izélgettek, ugyan tanítsaam már a gyereket mászni, fordulni stb. Hagytam õt békén. Magától csinált mindent. Lehet, hogy azt kellett volna tennem, amit az egyik ismerõsöm, a szó szoros éretelmében megtanította a gyerekét mászni, késõbb pedig járni, mert unta már hogy mindenhová babakocsival megy, és inkább gyalog ment volna a gyerekével??

A kirohanásért bocs.
Nem a neurológus véleményáébwen nem bízok meg. Arról van szó, hogy az egyik orvos mond vmit, a másik orvos meg mást. Az egyik szerint minden oké, a másik szerint azonnal vidd el a gyereket ide-oda. Persze aztán az ember megijed, cipeli a gyerket fûhöz-fához, idegeskedik, végül kiderül, hogy semmi baj.

Azért a császár esdetét nem hasonlítanám össze azzal, ami eseteket itt olvastam - értve ez alatt az esetek többségét.
üdv
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Zsóka, és mindenki!

Ez tényleg így van, ahány doki annyiféle. Én errõl tényleg regényeket tudnék mesélni. Megértem hogy így gondolkodol. Ezeket sose értettem, egy gyereket tényleg miért kell tanítani mászni, forogni, hacsak persze tényleg nem laza vagy feszességbõl adódik a késés, bár én ezeknél elõször a Dévény módszerrel próbálkoznék, és csak ha nem vállik be (vagy párhuzamosan?), mással. Egy jó szakembernek ezeket fel kéne tudni ismerni.

De hátha segít másnak, mert ezeknek az õrületeknek a többsége azért van, mert nem jó szakembert fog ki az ember.
Pl vannak gyerekek (többek közt az enyémek is), akik enyhén lazák, van aki erre már aggódik, van aki nem. Jó kérdés, kinek van igaza, én az elõbbire szavazok.

Én két helyet ismerek, az egyik a HRG alapítvány, õk szerintem ha valami kórós van a mozgásfejlõdésben (rossz reflexek, hipoton, egyensúly, koordináció, stb) azt észreveszik, és a Dévényhez is átküldik (ott javasolták nekünk is) a gyereket, ha jól tudom a Lakatos tudja a Dévény módszert is, Pethõben is dolgozott. A másik a Dévény alapítvány. Õk szakszerûen fognak egy gyerekhez nyúlni, és lelkileg is normálisak (talán van aki tudja mit értek ez alatt).
Neurológusnál mi a Heim Pálban voltunk, Rosdy Beátánál, csak egyszer, de neki egybõl a mozgás szúrt szemet. Az más kérdés, õ oxigénhiányt mondott. De lehet, az idõ majd õt igazolja. De volt ott egy másik doki, akit a hátam közepére, sõt a fõdokit is, bár õt más ügyben. Én azt halottam mozgás szempontjából a Korai Fejlesztõ is megbízható (CSantavér köz), illetve még a Bethesda neurológiájáról halottam jókat.
A Katonáról elég vegyeseket, (volt aki istenítette, volt aki nem) de õket csak hírbõl ismerem.

Egy dolog viszont, ha egy gyerek tényleg laza vagy feszes (nekünk többek közt a nyak, a kéz meg a láb kicsit hipo, megtetézve egy csomó kórós reflexxel, amiket egy valóban hozzáértõ szakember már egy év alatt is kiszúrt volna), azt nem árt kezelni, mert ebbõl maradhatnak vissza dolgok, pl. nyaki tónusos reflex korossága, féloldalasság, meg sok más általam nem tudott dolgok. Én ugy tudom, ha nem kezdi az x.-dik héten a baba nyitni a kezét (meg kéne nézni mi a pontos dátum), az szintén a nyakfeszességbõl eredhet.

A Dévény tényleg nem mozgást gyakoroltat, hanem az inakon keresztül csinál valamit. Az én négyéves fiam nyugodtan tûri, és mivel õ elég kényes ilyenekre, annyira biztos nem fájhat, amikor a nyakát kezelik. Még a száját is jól tûri. De mennyivel jobb lett volna, ha kicsiként ezt valaki észreveszi, mert most már bizonyos értelemben szélmalomharc.

Számomra azért furcsa, amiket írtok, hogy feleslegesen tornáztatják, és hasonlók, mert velünk hivatalosan a kutya se törõdött sehol. Mindent magunk kuttatunk fel, hivatalosan a nagy semmit, se egy gyógytornát, se mást nem kaptunk. Még a gyógyuszi beutalót is mindig úgy kell kiverni a dokiból. Ezt már valahol írtam, Te vagy az anyja, Te döntöd el, mit engedsz, és mit nem. Nem tudok rá mit mondani, nekem többnyire bevállt az emberi ösztönom. Voltak emberek, akiknél már az elsõ találkozásnál tudtam, nincs értelme, de mégis folytattuk. Aztán az idõ engem igazolt. Persze én könnyen beszélek, két év után már ösztönbõl érzem, ki normális, és ki nem.
Általában azt mondják, ha a szülõ nem aggódik, nincs baj (Zsóka!), ha aggodik van. . A mi témánkban van egy nagyon "ember". Õ mondta azt, a szülõnek mindig igaza van, akkor is ha nincs.

És tény, vannak olyan szakemberek, akik csak a pénzért, ha kell, ha nem, de ez ellen úgy tud az ember védekezni, ha alapítványokhoz, normál orvosokhoz megy, vagy olyanhoz, akit sok sok sok hasonló cipõben járó szülõ ajánl.

Sokak szerint jó lenne rutin szürni a babákat, én támogatnám, de szerintem nincs elég "jó szakember" jelenleg hozzá. Egyet viszont tudok ajánlani, akinél terhesség, szülés alatt gond volt, az mutassa meg egy jó neurológusnak. Én ha visszaforgathatnám az idõ kerekét, a korházból egyenesen a Dévényhez vinném. Persze lehet, hogy akkor is itt tartanánk.

Keke
Névtelen
 


Ezt délelõtt lehagytam, de neurológus "izélgetett" vagy csak a sima gyerekdokik kórházban (a MÁVosokról nem vagyok túl jó véleménnyel ez ügyben, mert mi azzal jöttünk el a kórházból, kötött a csipõje, amirõl késõbb kiderült, nem volt az, csak a labfeje fordul befele, de az átfogó szivvizsgálat ellenére sem jöttek rá, szivzöreje van, és azon határozott kérdésemre, nem lesz a lgézésleállásból gond egy határozott nem volt a válasz).
A másik, én úgy tudom, ha nem szakszerûen csinálja az ember ezt a tornáztatást, többet árthat mint amennyit használ. Ezért ha csak valaki úgy hasra ütve nyaggat, tanítsd meg mászni, arra nem biztos hogy hallgatni kell. Ha viszont tényleg szükséges, akkor ajánljon netán szakembert is.
Nálunk talicskát is sokáig úgy volt szabad vele csinálni, hogy a derekánál fogni, mert ha nem elég erõsen tartja magát, akkor megterhelhetem vele a gerincét.
Az a szomorú, hogy azokat panikoltatják, akiket nem kéne, akiknél meg kéne aggódniuk, nem aggódnak. Lesz ez egyszer másképp?
Na, inkább Kellemes Húsvétot Mindenkinek!
K.
Névtelen
 


Sziasztok!!!

Az én véleményem is teljesen az, hogy el kell vinni a babát ha valami gyanús van mert ezzel sok késõbbi "apró" problémát megelõzhetünk. Én nagyon örülök, hogy elvittem és nem találtak nála semmi komolyat (3 orvos látta) ezzel én is megnyugodtam és betudtam annak a késõi mozgását, hogy nagyobb a súlya (11 kiló) meg valamit tõlem is örörkölhetett, mert én is 17-hónaposan indultam el. De a lényeg, hogy egészséges. Ennek ellenére járunk tornázni hetente mert kicsit lökni kell. Egyébként nálunk annyi a változás, hogy egész nap forgolódik és próbál kúszni de csak hátrafele sikerült :o)) Lehet, hogy behozza elég gyorsan a lemaradásait. (9 hónapos) Szóval mindenképpen jó ha látja a babát orvos mert akkor az anyuka is megnyugodhat, és ha meg valami gáz van akkor minnél hamarabb kezdik el kezelni annál jobb.

Én is Kellemes Húsvéti Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!!
Ha van vmi fejlemény meséljetek!!!!!
lani
 
 


Engem egyszerûen csak irritál, hogy olyanok, akiknek nem lett bajuk, egészséges gyerekük van, nem kellett éveken keresztül naponta küzdeniük gyerekükkel, lekezelõen írnak orvosokról, gyógytornászokról, mintha azok direkt rosszat akarnának a gyereknek. De azt hiszem, aki szorult már rá segítségükre, tudja hogy ez nem igaz.

Egyszer volt a Kismamában egy levél egy koraszülött kisgyermek édesanyjától, csak mert gyermekének semmi baja nem lett ebbõl, egy olyan embert szidott, aki többek közt rengeteg koraszülött gyereket segített már abban, hogy a lehetõ legkisebb hátránnyal induljon el az életben.

Amikor úgy érzitek feleslegesen pánikoltattak be titeket, gondoljatok ezekre a gyerekekre. Tényleg az a legnagyobb bajotok, hogy egyik doki ezt, a másik mást mondott?
Minden témában ez megy, gondold végig a szülésed elõtt mennyi minden elolvasol, kérdezõsködsz, próbálod megtalálni a neked megfelelõ orvost. Vagy mi mindenen átmegy egy pár, ha nem jön össze a várva várt gyerek. Miért gondoljátok, hogy egy kései mozgásfejlõdés esetében ez másképp van. Nem az öthónaposan nem forgóra gondolok.
Ha véletlenül szüléskor sérül a gyereked, mit gondolsz, kik fognak segíteni? Mert biztos nem azok, akik a témát elbagatelizálva nyugtatgatnak.
N.
 


dr.Schulteisz Judit gyerekorvos: - Látatlanban persze nagyon nehéz nyilatkozni. Lehet egy túlaggódás, de ugyanakkor valóban egy kezdeti oxigénhiány nagyon sok apró tüntetet hoz a gyerek életébe és ahogy fejlõdik, úgy egyre látványosabbak ezek a tünetek, illetve egyik rakódik a másikra. Mindenképpen érdemes azoknál a gyerekeknél egy szûrõprogramban részt venni, ahol valamilyen születési nehézség fordult elõ, ugyanis csecsemõkorban kiszûrhetõk ezek az apró kis tünetecskék és akkor egy nagyon egyszerû terápiával lehet rajtuk segíteni és rövidebb úton lehet õket kibillenteni ebbõl a rossz mechanizmusból, mintha 2-3 évesen jönnek valamilyen terápiás helyre.

R.: - Egyébként ez a tünet, amirõl a papa beszél, tehát hogy túlmozgásos a baba, hogy nagyon nehezen lehet megnyerni a bizalmát, ez már egy tünet?

dr.Sch.J.: - Ez lehet akár tünet is, de 3 évesen is lehet segíteni rajta. Mindenképpen meg kell nézze egy ideggyógyász, hogy van-e mögötte organikus elváltozás, annak milyen reflexeltérései vannak és annak lehet-e valamilyen magatartás következménye vagy egyéb eltérés, vagy csak egy magatartászavarról van szó.

R.: - Le lehet írni azokat a tüneteket, amikre a szülõknek oda kellene figyelniük? Tehát teljesen egészségesen születik a baba, õk azt gondolják, de mégis vannak olyan apró jelek, amik azt mutatják, hogy érdemes lenne azért elvinni egy szakemberhez?

Sch.J.: - A tünetekkel óvatosan kell bánni. Hogyha egy-egy tünet megjelenik a gyereknél, azért az nem kóros feltétlenül. Hogyha kettõ-három-négy, vagy annál több, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy megnyugodjon a szülõ, tehát nézze meg egy gyerekneurológus. Oda kell figyeljünk a gyerek ébrenlét és alvás periódusaira, hogy hosszan, nyugodtan képes-e aludni, mennyire sírós, mennyire, úgy mondjuk, hogy hasfájós, de ez esetleg egy más reakciót rejt magában. Mennyire fekszik kifliben, egyik oldalára jobban szeret szopizni vagy a másik oldalára. Mennyire figyel oda a külsõ hangokra, rebbenékeny, gyakran megijed, gyakran sikítva ébred az álmából, az izomzata egy kicsit feszesebb, nehezen lehet bebújtatni az ingecskébe, vagy pedig éppen plötty, mint egy kis béke úgy fekszik és alig tudja fölemelni a fejét. Ezek mind-mind arra utalnak, hogy érdemes jobban odafigyelni. Vagy gyakran félrenyel, gyakran bukik. Nagyon sok összetevõje van. Nem feltétlenül csak a gyerekgyógyászat körbe tartoznak ezek a tünetek, hanem mindenképpen jobb, hogyha több szakember megnézi. És a csípõ szûrésnél is hogyha egy olyan fölmerül, hogy kicsit kötöttebb a csípõje, akkor érdemes azért megmutatni egy gyerekneurológusnak, hogy nem attól, hogy feszesebb az izomzata és akkor egy rövid távú terápiával ez mind szépen oldható. Nagyon összetett a gyerekeknek a problémája és hogyha elmegyünk egy szakemberhez, elmegyünk egy gyerekneurológushoz, akkor arról is merjünk beszélni, hogy bukik, tehát ne szûrjük meg az információkat a szakember elõtt, hanem próbáljuk meg összefoglalni a gyerekre vonatkozó összes észrevételünket. Ez nagyon-nagy segítség abban, hogy valóban van-e valami kis eltérés a gyereknél és elindítsunk egy terápiát vagy meg tud nyugodni a szülõ, hogy semmi aggodalomra nincsen ok.

R.: - De ezek egyébként, márcsak hogy mi is megnyugtassuk a szülõket, olyan apró eltérések, amik nagyon jól és viszonylag rövid idõ alatt fejleszthetõek.

Sch.J.: - Igen. Minél hamarabb felfedezzük és minél hamarabb rakjuk össze a képet és fölállítunk egy pontos diagnózist, annál könnyedebben tudunk segíteni. Egy pontosan beállított kísérõterápia, ami részben terápia, részben pedig prevenció és ez a kettõ együtt tud jó hatással mozogni

R.: - Milyen részekbõl áll ez a terápia?

Sch.J.: - A központi idegrendszerre hatóan egy ingercsomagot adunk a gyereknek, ezáltal az õ egyensúlyérzékelése jobban fejlõdik, bizonyos gátak átszakadnak és ezáltal az õ hipermotilitása csökken. Tehát egy lassúbb, harmonikusabb mozgású gyerek tud továbblépni majd a közösségbe. A prevencióra meg azért van szükség, mert ez a túlmozgás esetleg a grafomotoros teljesítményét rontja.

Mv.: - Ami majd az írásnál fog elõjönni.

Sch.J.: - Azaz a ceruzát görcsösen fogja, erõsen odavési a papírra, tehát ott már egy korai finom motoros mozgással, játéksorozattal meg tudjuk elõzni ennek a rossz mechanizmusnak a kialakulását. Ugyanakkor ha ezek korán nem derülnek ki és húzódik, halasztódik, akkor 5-6 évesen már bizony teljesen egyértelmûvé válik, hogy a beiskolázásnál komoly nehézségei vannak a gyereknek. És egy három-négy évvel ezelõtti korra vagy akár egy kisded korra kell visszalépni a terápiával és onnan újra építeni amennyiben lehetséges az idegrendszeri fejlõdést. A kimaradt mozgáselemeket, a kimaradt figyelmi elemeket megtanítani a gyereknek.
lgp
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: