Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Ákos kisfiam 20 hónapos, és nagyon úgy tűnik, hogy fitymaszűkülete van. Van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata? Hogy lett megoldva, mikor, minden ezzel kapcsolatos információ érdekel! Előre is köszönöm!
Zsu
Zsu
 


Szia Zsu!

Miből tűnik úgy,hogy fitymaszűkülete van?Orvos mondta?
Ha valódi a szűkület,akkor műtéti úton oldható meg,én úgy tudom.
Egyébként 1-2 éves kor körül az élettani(nomrális) szűkület magától oldódik.Ha ekkor sem lehet hátrahúzni a bőrt,akkor van szó valódi szűkületről.Bár a veleszületett szűkület igen ritka,legtöbbször hegesedés miatt alakul ki,ami a túl korai vagy nem megfelelő módon végzett fitymahátrahúzásból ered.Ilyenkor a szűkület egyáltalán nem tágítható,míg az élettaninál igen.A viezelet általában hosszan és nagyon vékony sugárban ürül,a pisilés végén csepeg.

Üdv,Anyapoc
a
 


Zsu,
nem tudom, segít-e vmit, van egy ilyen topik, ugyanezzel a címmel, kukkants bele.
A kisfiamnál a mai napig talányos, hogy van-e fitymaszűkülete - szerintem rövid a fékje. (Az a hártyaszerűség, ami a bőrt alul a makk tövéhez köti - ilyen van a nyelvünk alatt is. A bőrt ugyanis simán hátra tudja húzni - ill. tudná, ha akarná, mert nem szűk, viszont azt mondja, fáj neki "ott lent".
Anyapoc nagyon jól leírt egyébként mindent.
üdv
ZSóka

Zsóka
 
 

 
 

Sziasztok!
Én nem találtam a témával kapcsolatos topikot, bár kerestem, mert a kisfiamnak is azt mondták, fitymaszűkülete van. Ugyan semmije nem fájt szépen pisilt stb., csak éppen nem lehetett hátrahúzni a bőrt a fütyijén.
A háziorvos javaslatára 17 hónaposan elvittem a sebészetre, ahol azt modták, mehettünk volna hamarabb is... Aztán a doktornő kis érzéstelenítés után hidegvérrel fogott egy fémpálcát, bedugta a fiam fütyijébe és körbetekerte, így hátracsúszott a bőr. Alatta valóban összegyűlt egy adag váladék, amit letörölt. A fiam üvöltött, mire hazaértünk feldagadt a fütyije vége. Kamillás vízben kellett fürdetni meg krémezni. Még kétszer visza kellett mennünk, akkor is hátrahúzták és megtörölték neki. Azt mondták, mostantól mi húzogassuk. Csakhogy hozzá se engedte, hogy érjünk, üvöltött, rúgott, sírt, pelenkázni is alig lehetett. Éjjel is sokszor felsírt, kiabált, mint aki rosszat álmodik. Azóta eltelt 3 hónap, most már nem gond a pelenkázás, de hátrahúzni nem engedi. Sajnos későn néztem utána jobban a dolgoknak, hallgattam az orvosokra (ami egyébként általában nem baj), akik mint kiderült totálisan különböző nézeteket vallanak a kérdésssel kapcsolatban. Azt is olvastam, hogy hozzás sem kell nyúlni akár 18 éves korig is, mert csak valódi fitymaszűkület alakulhat ki, mint Anyapoc is írta, és azt már műtéti úton lehet csak orvosolni. Mi azóta nem bántjuk és nincs semmi baj vele.
Csak azért írtam le mindezt ilyen részletesen, mert eléggé megviselt minket a dolog, és azt hittem, talán soha nem heveri ki a fiam sem. Elfelejteni valószínűleg nem is fogja teljesen. Érdemes jól átgondolni, utánajárni, mielőtt sebészhez vinnéd.
Üdv, Móni
 
 


körülmetélés-topik
névtelen
 


Szia!

Én is egy másik, itteni topikban olvastam erről a témáról. Keress rá szerintem. Kiderült, h a Klinikáknál van egy doki (Kelemen Attila ha jól emlékszem, megvan a telszáma ha kell), aki nem esik neki rögtön mindennel, hanem előbb egy kenőcsöt ír fel (ami szerintem semmit nem használ!), csak aztán javasol műtétet, "ha kell" (???).
Mi voltunk nála, szimpi volt, tényleg csak megnézte (mert be volt gyulladva), a kenőcsig nem jutottunk el (mi a szöszért tágulna tőle a bőr???), mivel elmúlt a pirosság, nem foglalkozom vele. Kéne, mert felfertőződhet a vese a húgyutakon át és annak állítólag nincs sok tünete, csak mikor már késő.
Ez a "hozzá sem nyúlás 18 éves korig" jobban tetszik nekem, állítólag a páromnak is magától oldódott meg a dolog 9-10 éves kora körül. De nem beszél róla, hiába faggattam. Nem volt kellemes, az biztos, de legalább nincsenek ezek a szörnyű emlékek (+a többi, de most inkább nem ijesztgetlek) a kisgyermekkorából.

Ja! Azt hiszem a legújabb Spock-ban olvastam, h ha 3 éves kor után is megmarad akkor sem szokott gondot okozni, ha a gyerek nem zuhanyozik, hanem naponta min. 5 p-et fürdik. Ez megoldható.

Ilon
Kép
Ilon
 


ni,
ezt a kálváriát mi is megjártuk... A gyerkőc azta se engedi hátrahúzni, pedig mindent megpróbáltam. Szvsz pszichés félelem, nem fizikai fájdalom miatt. Ui. mostanában az a trükköm, hogy minden nap fürdés után a kukiját külön lezuhanyzotatom, és NEKI hátra kell húznia a bőrét, ameddig akarja, de min. addig, ameddig előző nap háétrahúzta. Párszor már sikerült teljesen hátrahúzni, suimáén hátramenne szvsz, csak nem meri, mert fél, hogy fájni fog.
Kamaszkorig ráérünk még, nem? Addig pedig vlóban megoldódhat, ahogy a példák is mutatják. Ha mégsem, akkor sem lesz késő egy műtéthez...
Zsóka

Zsóka
 
 


Akkor folyt.köv. ittKép

Nekem is azt mondta a helyi erő, hogy semmit, de semmit sem kell csinálni a fütyivel...Még jó, hogy ő csak helyi erő, és nem a gyerek valódi kezelőorvosa...
A dokibá'(az igaziKép) annyit mondott, (ami belegondolva logikus is) hogy nem húzogatni, hanem mosni kell. Épp úgy, mint felnőttek esetében a babák bőrredője alatt is meg tudnak húzódni a bacik, amik később gondot okozhatnak. Én csak a letapadós "dologról" tudok mesélni, mert a "rendes" fitymaszűkületről szerencsére gőzöm sincs.
Tehát: fürdetéskor a bőrt annyira kell hátrahúzni, amennyire magától enged, és lemosni, mert ez a váladék nem jön le magától (semmi vegyszer!). Nem egy nagy dolog, de felhúzni, húzogatni nem szükséges, mert ha a váladék nincs ott, akkor nem gyullad be a bőr alatti terület, és nem ragad vissza a bőr, így nem alakul ki az a rettegett leragadás, amit csak feltépéssel lehet oldaniKép A napi gyengéd mosás elősegíti némileg a feloldódást is. Húzni azért sem szabad, mert könnyen beszakadhat, nekem van is egy ilyen ismerős kisfiú a környéken, akinek beszakadt...

Fiamat mostam rendesen, egy alkalommal fordult elő, hogy egy kicsi résznél én nem mertem feljebb húzni, és nem tudtam kipucolni a váladékot a bőr alatt inkább elmentem vele a dokbá'hoz, még időben. Felhúzta (nem tépte), és tisztította, de ez csak egy kicsike terület volt a "fék" tövében, ami még nem jött fel magától. És mivel időben mentem, különösebb gond nem volt. Nekem ez akkor is megdöbbentő volt, mert a napi mosás mellett azon a kis részen annyi váladék gyűlt össze, hogy még belegondolni is rossz, mit tud művelni egy ilyen mennyiség, ha ottmarad...

Ez persze megint csak egy vélemény, nekem bejött. Gyerekem kicsike korától megszokta, hogy piszkálom a fütyijét, így ez teljesen természetes nekiKép.

Mikor az egyéves kontrollra vittem a helyi erőhöz, akkor azt mondta, "jé, ő ilyen szép fütyit még nem is látott"!
Milyen érdekesKép Neki nem volt hozzá sok köze, az biztos!

Ezt akartam leírni a másik topikba, de nagyon hosszú lett volna.
Nagyobb fiúk esetében is letapadhat a gyulladástól, amit a váladék okoz. Sőt, leányoknál is előfordulhat, ha nincsen kitisztítva...

De mondom, ez csak egy vélemény...

Sziasztok!
Csi
 
 


Tök egyetértek, Csi, csak én nem tudtam ilyen korrektül leírni! Én sem húzogatom, csak egyszer felhúzom, de nem a vízben, mert ott nem tudom - tudj'isten, milyen anyagból van a fütyijük, de nekem vizesen kicsúsznak a kezemből...Kép
Kíváncsi
 


Csí

Én akárhogy nézegetem,nem találok váladékot.És persze nem húzogatom,csak finom egyszer-egyszer hátrahúzom,amíg könnyen megy.Egy picikét így tartom és kész.
Letapadás sajnos a húzogatás miatt is kialakulhat,mert az hajszálrepedéseket okoz a bőrön,ami sebesedésseljár,még ha nem is látjuk.Az pedig egyenes út a letapadáshoz.Ennek következménye pedig lehet a fitymaszűkület,mivel a bőr a letapadás miatt nem tud tágulni.Én legalább is így tudom.

Mindenesetre ez a feltépés nagyon horrorisztikus és nagyon el szeretném kerül.Viszont ez a mosás nagyon tetszik,bár az én fiam ezt megoldja helyettem,mert nagyon szeret játszogatni a fütyijével,így fürdés közben is..KépKépKépDe majd odafigyelek erre is,mert baj biztosan nem lehet belőle.

Apropó:milyen is ez a váladék?

Anyapoc

 
 


Na beható vizsgálatot végeztem, és nálunk még nincs mit húzni-vonni. Lehet ez? (Az egész olyan egységesnek tűnik)
Viszont alaposan lepisilt egy vigyorgó fiatalember.
sofka
 
 


Sziasztok!

Nekem van némi tapasztalatom fitymaszükület ügyben, igy két fiú anyukájakéntKép.
Szóval a nagyobbal egy más probléma miatt jutottunk el 17 hónapos korában sebészhez (azt gondolták, hogy rejtettheréjü, de nem az, csak nem mindig szállt le a heregolyó a zacsiba, most már megoldódott), és akkor szólt a sebész, hogy ugyan nem rejtetheréjü, de tudom-e, hogy fitymaszükülete van. Mondtam, hogy nem, mert én nem piszkáltam, talán a védönöm felhúzta neki (haragudtam is rá emiatt, de lefogni nem tudtam (a szomszédunkban egy vele egyidös kifiúnak is végül hasonló oko miatt mütétre volt szüksége)), de én azt hallottam, hogy nem szabad. Ezt ö is megerösitette, söt azt mondta, hogy 3 éves koráig nem is kell vele foglalkozni, mert ha mütétre van szüksége, akkor a pelenkás kor végéig ugysem teszik meg. Sajnos neki egyáltalán nem lehetett hátrahúzni késöbb sem, de nem a letapadás miatt, hanem azért, mert a szükület annyira erös volt, hogy ha sikerült is késöbb hátrahúzni, akkor már nagyon nehéz volt viszahőzni, szabályszerüen kezdte elzárni a véráramlást. Igy végül nála mütétre került sor 3,5 évesen.
A picit is megnézte ekkor a sebész, és azt mondta, hogy nála még nem lehet tudni, de most már ugy néz ki, hogy neki is van valamekkora, de közel nem olyan, mint a bátyjának volt, és ez még addig változhat.
Viszont ha tudtam volna, hogy milyen gondokat okoz majd a nagynak a mütét, akkor biztos már kisebb korában (újszülötként) megcsináltattam volna, és 9-10 éves koráig egészen biztosan nem várnék (ez persze nem a letapadásra igaz, hanem a valódi szükületre). Most még talán elfelejti addigra, amikorra nagyobb lesz. Mindenesetre maga a mütét nem nagy dolog (azon kivül, hogy altatásban végzik), viszont az utána lévö legalább 1 hét nagyon rossz és fájdalmas a gyereknek. Jobb ezen olyan hamar túlesni, amilyen hamar csak lehet.

Beszti

KépKép
KépKépKép
 
 


Csi,
ez nálunk is előfordult, a mi drnénink telefoninstrukciót adott, Kíváncsi pedig emilben szurkolt és segített. Kép
Mindez annak ellenére, vagy éppen azért, mert én ált. fürdés közben hátrahúzom Máté fütyijét. Akkor pedig egy ideig nem én fürdettem.

Anyapoc,
nálunk ez a váladék tejfehér volt és begyűlt. Mint az arcon a rizsszem, valahogy úgy. Szóval egyből látszott, hogy ez nem odaillő dolog. Jól meg is ilyedtem, aztán a tudós nők megnyugtattak. Kép
Én pedig finoman minden pelenkázásnál és fürdésnél visszahúztam, amíg végül ki nem pattant a váladék magától. Aztán jött a Betadine. Kép
Solya, aki miattatok rájött, hogy a fia fütyije mégsem tökéletes! Kép
 
 


Jééééééézusom! Persze, hogy ijedtem! KépKép
 
 


A felnőttkori dolgokról tudok,mármint váladék,bacik stb...de hogyan lehet,hogy éngyerekemnél ilyet nem látok.Most kicsit értetlenül állok a dolog előtt,de majd figyelek azért.

Nálunk még nem lehet teljesen hátrahúzni a bőrt,egy pici "ormányka" marad.De én úgy gondolom,hogy apránként tágul a bőr és akkor teljesen majd hátra lehet húzni.Hogy ez mennyi idő lehet,nem tudom.

Valódi fitymaszűkülettel kevésfiúcska születik.Inkább a halytelen kezelésből származik a kialakulás.Az ún.élettani letapadás normális,minden babábál így van.És ez önmagátóloldódik fokozatosan és akkor egyre jobban elválik a bőr az alatta levő résztől.De ha hirtelen felszakítjuk egy erőteljesebb húzádsal(amit régen javasoltak),akkor repedés ,hajszálvérzés keletkezik sé a sebesedés miatt letapad megint a bőr(ezt már kifejtettem).És ha letapad,akkor nem lehet tágítani,így egy idő után az alatta levő rész(makk)túlnövi)vagy hogy mondjam) és akkor ott a fitymaszűkület.
Én így értelmezem,amit tudok róla.Kép

Egyébként adokik szerint kis korban akkor kell vele foglalkozni,ha a pisilést gátolja.

De csak józan paraszti ésszel!!!nyilván ez is úgy lett tervezve,hogy ne kelljen beavatkozni,nem?Vagy csak tényleg a minimálisat,amit elintéz a gyerek(jóesetben) egyedülKép.

Anyapoc

 
 


Elolvasva amit irtatok, mostmár fogalmam sincs róla, hogy nálunk rendben van e, vagy sem. Kell e huzogatni vagy sem. És egyáltalán. Kép
Petifiam igazi ormányos. Hátra lehet hózni annyira, hogy mint egy sapka kitömődik ez az ormány. De ott aztán még lukat sem látok, pedig rendesen pisil. Kép

Szóval ez most jó, vagy nem jó? Kell huzogatni vagy nem? Mindjárt 17 hónapos.

Köszi
Zsunya

 
 


Már írtam, de ezek szerint jól elveszett. Kép

Szerintem nem árt neki, ha néha fürdéskor hátra húzogatod.

Máténak 5 hetes kora óta, (mert volt egy hugyúti fertőzése) hellyel közzel csinálom fürcsinél. Még nem tökéletes, a féknél le van tapadva picit, de majd az is megoldódik. Kép

Solya
 
 


Zsunya! Csatlakozom! Mit csináljak?
A barátnőm angol sógornője azt mondta, hoyg Angliában egyáltalán nem foglalkoznak a fütyikkel annyit, mint itthon. Nem tudok részleteket, de érdekes.
Nálunk a nagynak hipospadiasisa van, olyan fitymatágulatszerűség, azaz nincs összenőve a fityma, olyan mint egy gallér. Meg akakrták operálni, de végül nem engedtük, a férjem nagyon félti az altatástól. A sebész persze kommentár nélkül műteni akarta, a háziorvos is rutinból ezt mondta, majd amikor megnézte, azt mondta, tkp. valóban nem szükséges a műtét, csak esztétikai jellegű lenne. (ennek a rendellenességnem vannak súlyosabb formái is, amikor a nyílás a pénisz oldalán van-nálunk semmi ilyen).
A kicsinél viszont ormányunk van, sőt a golyók sincsenek mindeig lent.
Zsuzsa
 
 


Sziasztok!

Akkor a mi történetünk.
Mi többször megkérdeztük a dr.nénit, de nem mondott igazán semmit.
7 hónapos volt, amikor műtötték a veséjével, és akkor a doki visszahúzta neki a bőrt. Simán feljött, viszont azt már elfelejtette mondani, hogy innentől kezdve minden nap vissza kell húzni, különben letapad. 9 hónapos volt, amikor azért kellett a nyaralást megszakítani, mert nem tudott pisilni, annyira letapadt. Urológus csak annyira nyúlt hozzá, hogy a pisilés ne okozzon gondot. Azt kérte ne nyúljunk hozzá 2 éves kora előtt.
Kicsi lányunk születése előtt már más volt a drnénink. Hozzá vittük el Levit. Bekente neki érzéstelenítős kenőccsel, majd szépen óvatosan egy erre alkalmas szerszámmal(gőzöm sincs hogy hívják) szépen lassan feloldta a tapadást. Szerencsénk volt, mert csak egy nagyon kis területről volt szó.

Igaz, hogy utána két napig kicsit érzékeny volt neki, sőt mondhatnám azt is hogy fájt ha pisilt, viszont utólag sokkal jobb hogy akkor túlesett rajta.
Ehhez mondjuk kell egy normális, kedves, és ügyes doktornéni.


Üdv Gigóca
 
 


Sziasztok!

Zsunya

Szerintem jól haladtokKépKép!Szép lassan tovább fog tágulni,ahogy növöget.

Zsuzsa

Mi is ormányosak vagyunk és ez egy kicsit aggaszt.Főleg,mert ujabban pelus nélkül Bulcsú mindigpisil kicsités olyanerőltetett.És nem tudom,hogycsak direkt akar ilyenkor pisiélni és azért,vagy vmi gondja van.Hát majd azért megkérdem a drnénit,de felrántani nem hagyomKép.
A golyócskáknak még nem lesz bajuk,asszem van még idejük,hgy leszálljanak.Ha serdülőkorig nem száll le,akkor van gond,mert akkor az ivarsejt termelés zavart szenved.De majd a doki úgyis szól,hogy mikor vana határidőKép.

Gigóca

SzegénykémKépKép!Azért ez olyan durva dolog,hogy fogom,aztán feltépen se szó,se beszédKép.DE a módszera,mit az új dokitok alkalmazott,már jobbanhangzik.Azért majd megkérdeed a bigyó nevét?Hogy tudjak okosat mondani a mienknekKép(ha kell...Kép).

Anyapoc

 
 


Hűnnye!

Mint fütyi ügyekben kevésbé járatos (főleg ilyen minikben...), énnenek sincs fogalmam arról, hogy a fiam fütyije életkori okokból nem húzható-e hátra, vagy nekem is sebészhez kellene mennem. Ezt az ormány ügyet még elképzelni sem tudom, úgyhogy újabb terminológiát vezetek be: Ármin fütyijének csak a hegye látszik, ha megpróbálom felhúzni a bőrt. Persze ezzel több gondom van: egyrészt remélem, hogy nagykorúságára eltűnik ez a hozzászólásom a netről, másrészt ezt az ici-pici fütyit megfogni és a bőrt hátrahúzni egy akrobatikus művelet. Ármin szemmel láthatóan - no és hallhatóan - is élvezi a kísérleteimet, de szerintem neki egyáltalán nem enged a bőr, azaz nem tágul egy cseppet sem. Nektek mennyi idő kellett a javuláshoz, volt-e olyan, aki nem nyúlt hozzá és az évek megoldották???
Köszi,
ZSófi
 


Zsófi,
szerintem, illetve az én fiaimon azt láttam, minden fütyi kicsit más. A legnagyobbét nem ismerem ilyen kicsi korából, mert rámrivalltak, hogy hozzá ne nyúljak (orvos). A másodiké ormányos, ami azt jelenti (szerintem), hogy sokkal nagyobb rajta a bőr, mint amennyi eltakarná a fütyit. Így a vége "lötyög", kicsit olyan, mint a kölyökvizslákon a bőr. A harmadiké egészen olyan, mint a nagyoké, abszolút arányos, jól meg is lehetett fogni babakorában, vele egészen jól is haladtam, a makk fele szépen kibuggyant a bőr alól, minden fájdalom és erőltetés nélkül, úgy az ötödik próbálkozásra, de sajnos akkor megint rámrivallt az orvos, így neki is fel kellett tépetni később (négyévesen). A negyediké megintcsak ormányos, nehezen bodogulok vele, nem is engedi, hogy hozzányúljak, így elég körülményes vele foglalkozni, de azért próbálkozom Kép. A legkisebbé pedig olyan, mint a te fiadé, épp csak a hegye látszik - nála el is gondolkodtam azon épp ma, hogy nincs-e szűkülete. Hát nála még nem oldották meg az évek Kép, úgyhogy nem tudok nyilatkozni.
Kíváncsi
 


Sziasztok!
Én beszéltem egy másik doktornővel, akiben jobban bízom, és ő is azt mondta, 4-5 éves korig nem kell hozzányúlni sem. Még így sem, hogy a fiamnak 3 hónapja felfejtették azzal a fémpálcával. Szerinte nem kellett volna elmennünk, de sajna az már késő bánat...
Nálunk egyébként kívülről semmi nem látszott, csak nem lehetett hátrahúzni csak a külsejét, de a luk látszott. Én azt is gondoltam, ennyi elég, de a sebész az egész külső bőrt hátrahúzta. Mindenesetre én ha újra kezdhetném, csak fürdéskor finoman felhúzogatnám, amennyire megy és kész.
 
 


Sziasztok! nekem a gyerekorvos azt mondta hogy nem kell huzogatni a bort.Fiam 21 honapos es szinte evvel a temaval nem is foglalkoztam. Furdesnel se piszkalom. Szerintetek ez baj?? Mit

tegyek?? Hany eves korig kell hatrahuzni a bort?
Agi
 


Szia Ági!

Nekem a Heim Pálban a gyermekurológiai szakrendelésen azt mondták, hogy ősztől ( Lacika21 hónapos korától) este fürdés után óvatosan húzogassuk hátra a bőrt amennyire könnyen jön, hogy táguljon. De az én kisfiamnak van egy enyhe fitymaszűkülete, szóval ezért kell tágítani. A sima letapadás biztosan más. Lacikával 2 éves korában kell visszamennünk, és azt mondta a doki, hogy valami krémet fog kapni, ha addig nem oldódik meg magától a problémája. Szerintem érdemes elvinni megmutatni 2 éves kora után, te is nyugodtabb leszel, ha látta szakember.


BMárti

BMárti
 
 


Szia BMarti! Koszonom a tanacsodat, szamomra ez megnyugtato, hogy nincs keso.A ferjem furdette ma a fiamat, szoltam neki, hogy probalja visszahuzni a bort, mert ennekem nem sikerult, erre o egybol megcsinalta. Szerintem nincs semmi baj, minden rendben. De a fitymaszukuletet, hogy lehet eszrevenni?
Szia Agi
Agi
 


Szia Ági!

Bocs, csak most vettem észre, hogy írtál. A fitymaszűkületet nagyon könnyű észrevenni, mert egyszerűen nem lehet hátrahúzni a bőrt miatta. Azt szokták mondani, hogy ha nem lehet hátrahúzni a bőrt, az lehet attól, hogy le van tapadva a fityma bőr a makkhoz (a legtöbb kisfiú így születik, csak később oldódik ez a letapadás), vagy attól, hogy fitymaszűkülete van. Ilyenkor nem tágul a fityma bőre eléggé, kicsi rajta a lyuk, és nem fér át a kis makkjuk a lyukon. Nálunk sajna mindkettő játszik, és nem is látok semmi javulást. Kép


BMárti

BMárti
 
 


Sziasztok!
Két fiam van,és csak annyit tanácsolnék,jól gondoljátok meg,melyik dokihoz viszitek a gyerkőcöt! A nagyobbik fiamat magánorvoshoz vittük,kb. 1 éves korában.Bekente a pici kukiját érzéstelenítő krémmel,aztán lefejtette óvatosan a bőrt,kitisztította a váladékot,majd ismét jó vastagon bekente,persze a kisfiam így is ordított,amin nem csodálkozom.Utána 1 hétig fájt neki,amikor pisilt,de úgy oldottuk meg a problémát,hogy nem adtunk rá pelust,ami lényegesen javított a helyzeten.Szerencsére a nagydolgokat reggel elintézte még az éjszakai pelusba.
Kisebbik fiam szintén hasonló cipőben jár,13 hónapos,húzogatjuk neki szorgalmasan,nem túl sok eredménnyel.
Vele még nem jártunk a magándokinál,csak a tanácsadáson.Vidéken lakunk,a dokinő Ceglédről jár hozzánk,de úgy döntöttem,többet nem viszem hozzá a picit.Mesélték az áldozatai,hogy minden érzéstelenítő nélkül felrántja a kicsik kukiján a bőrt,aztán szevasz,mehetsz kifelé az ordító gyerekkel.Na,köszönöm,ebből nem kérek!Örülök,hogy eddig megúsztuk!
Szóval,nem árt egy kicsit kérdezősködni!
 
 


Sziasztok!

Mi most voltunk kontrolon a Heim Pálban, mert a kisfiam elmúlt már 2 éves. A doki most is nagyon kedves és türelmes volt, semmiféle fájdalmat nem okozott Lacikának, még csak nem is tiltakozott a gyerek, amikor a kukiját nézegette, pedig nekem sose hagyta. A helyzet semmit nem javult, letapadás, enyhe fitymaszűkülettel. Kaptunk rá Ftorocort kenőcsöt, azzal kell bekenni körben, ahol a bőr a makkhoz van tapadva. Minden este fürdés után az Apja felhúzza neki, ameddig erőltetés nélkül lehet (ez nagyon pici felhúzást jelent), és körben bekeni. Még nincs egy hete, hogy csináljuk, de máris látható az eredmény. Kép

T.Móni! Szerintem még vidékről is érdemesebb lenne a Heim Pálba eljönnötök, mert itt tényleg nem brutáloznak a gyerekekkel. A saját körzeti gyermekorvosunk meg úgy húzkodta hátra a bőrt, hogy körben berepedezett, még vérzett is. Kép Szegény kölyök még csak 8 hónapos volt. Kép Azt mondta a heimpálos doki, hogy 2 éves kor előtt nem is kell kezelni, ha más gond nincs. pl. nem gyullad be alatta, vagy nem akadályozza a pisilést.


BMárti

BMárti
 
 


Sziasztok!

Na,csak azért ugrottam be,hogy hitelt adjak az újabb "divatnak", miszerint nem kell a fiúk fütyijén a bőrt semerre húzogatni,mert magától rendeződik.Nem voltam benne biztos,amikor a dokinéni ezt mondta,de nem bántottam(sokszor eszembe sem jutott),pedig az 1 éves kontrollon enyhe fitymaszűkületet állapított meg.Néhány hete figyeltem meg,hogy elkezdett tágulni a bőr és ha hátrahúzom neki,akkor egyre jobban lehet.Vagyis a természet tényleg nem mondott ellent magának és megoldja egyedülKép.

Na csak ennyi,Anypaoc

 
 


Ilyen esetekben szerintem a körülmetélés is jó megoldás legalább nem kell félni attól hogy begyullad ha negyobb lesz!Még pici a gyerkőc nem is emlékszik mi történt vele
névtelen.
 


Sziasztok!

Nálunk az elején azt mondta a doktornő, hogy kell egy kicsit hátra huzigálni. Egy tanácsadáson kérdeztem tőle, hogy mennyire kell, és úgy hátrahúzta, hogy megijedtem tőle. Annyira mi sose tudtuk hátrahúzni, de nem is nagyon akartuk. Viszont, most már egyre kevésbé tudjuk hátrahúzni, éppen hogy csak egy pici lyuk látszik ki. Ez elég? Vagy lehet, hogy már beszűkült? És az a bőr repedés, ami a valódi letapadást okozza, az kívül, vagy belül értendő? A bőrén ui. én látok egy kis seb-félét, de egészen halvány, és kicsi.
Ja, fiacskám most 5,5 hónapos.
Ha valaki tud segíteni, azt megköszönném, mert egyre tanácstalanabb vagyok a témában.
 
 


Zsófi,
ha öt és fél hónapos, akkor korai még aggódni. majd két-három év múlva Kép.
Ha visszaolvasol, én is rettegve írtam ide régebben. Fitymaszűkület az (többek között), ha pisilésnél a fityma bőre "felfúvódik", mint egy lufi, mert annyira szűk a nyílás, amin a vizelet távozni tud. A letapadást nem bőrrepedés okozza, hanem vmi (mittoménhogyhívják) "anyag" ami tlejesen temrészetes, h ilyenkor ott van.
A bőrt annyira kell hátrahúzni, amennyire hátra tudod. Erőszuakoskodni persze nem kell. Én a helyedben nem gyerkorvosnak mutatnám meg ( a magunkéval mi megjártuk, mindegy), hanem sebésznek, ez az ő szakterületük. A fityma bőrén néha látszik egy beforrt repedés-szerűség, ez nem jelent semmit. A lányeget úgyis a sebász mondja meg. De oda elvinni ráérsz még, hacsak nincs ez a "Lufiszerű felfúvódás" pisiláéskor, amit az előbb írtam. Az már okozhat bajt is ilyen kis korban.

Kicsit magunkról azoknak, akik esetleg olvastak engem itt korábban.
A fiam lassan hat éves, úgy gondoltuk, fitymaszűkülete van. Évek óta épp csak alig húzta hátra a bőrt a kukiján fürdetéskor. Egy ideig meg voltam győződve, h azért, mert fáj neki. Egyszer azonban véletlenül siekrült neki teljesen hátrahúznia (abszolút látszott, hogy itt semmi probléma nincs), ő viszont megijedt (hehe, életáben először látta "pucéron" a kukiját).
Pár napja bevetettem egy kis lekenyerezést, megígértem neki két kinder tojást, ha hátrahúzza a bőrt és megmossuk a kukit. És lőn. Ugyan hátrahúzni nekem kell Kép, de láthatóan semmi baj nincs, se szűkület, semmi egyéb.
egyszerűen félt szegény attól, hogy fájni _fog_ neki, amikor hátrahúzza a bőrt (anno a dokinéni elég kegyetlenül tette ezt).
Ennyi,
Zs.

Zsóka
 
 


Sziasztok ! A én kisfiam decemberben volt 2 éves, 1 éves korában vittem a gyerekorvoshoz ellenőrzésre és felrántotta a kisfiam fütyijét, ami után nagyon keservesen sírt. Én dolgoztam régen egészségügyben, sebészeten és ezután elmentem megkeresni a főorvost. Megmutattam az Ádám fütyijét. Ő azt mondta, hogy nem szabad bántani, huzogatni, mert akkor keletkeznek a hegesedések, és ezért alakul ki a fitymaszükűlet. Azt mondta, hogy magától feloldódik a gyermek 2-3 éves korára. Szóval az a lényeg, hogy nem szabad bántani, ha mégis huzogatod, csak addig, ameddig fel tudod húzni, tovább nem szabad.
Monika
 
 


Köszönöm a gyors válaszokat, nagyon kedvesek vagytok. Egy kicsit azért megpróbálom huzogatni, mert a dokinéni azt mondta, hogy ha nem, akkor ő fogja később felrántani. Ezt igazán nem szeretném.
Zsófi
 
 


Zsófi!

Ne engedd felrántani! Nálunk is volt ebből zűr, a mi dokinőnk 8 hónapos korában szaggatta meg Lacikának, azóta egyszerűen nem engedem hozzányúlni. Kép Mondjuk minden másban is ilyen "profi" Kép, úgyhogy éppen keresem, hogy kire kellene váltani. A húzgáláskor keletkező berepedések nem a letapadást, hanem a fitymaszűkületet okozzák, mert hegesedik, amikor gyógyul, és elveszíti a fityma bőre a rugalmasságát. Szóval szvsz ha fel akarja rántani, akkor hozzányúlni se engedd azt a dokinénit, hanem vidd el a Heim Pálba az urológiai szakrendelésre, nem kell se beutaló, se semmi, nincsenek is nagyon sokan, és nagyon kedves a dokibácsi. Ha semmi gáz nincs vele (rendben pisil, nem gyullad be), akkor erre bőven ráérsz 2 éves kora után. De ha nem vagy nyugodt miatta, akár máris elviheted, megnézik, megnyugtatnak, akár papírt is adnak róla, amivel a dokinénit leállíthatod. Kép


BMárti

BMárti
 
 


Zsófi!

Teljesen egyetértek BMártival, nálunk is úgy történt és végül rosszabb lett, mint volt. Most mi is nézhetünk egy jó sebész után, és a háziorvos nem és nem értette meg, hogy ne nyúljon hozzá többet. Ugyanis újra meg akarta csinálni, mikor megvizsgálta. Azóta már orvost váltottunk.
Szóval, állj a sarkadra és ne hagyd, ahogy Márti írta, inkább menjetek szakrendelésre.

Beatrix
 


Egyenlőre úgy érzem, hogy még nincs baj, csak ahogy mi próbáljuk hátrahúzni (kb. 1 mm átmérőjű lyuk keletkezik csak rajta), egész piros lesz, és én enyhe repedésfélét is látok a bőr felületén. De azt hiszem, urológiához még korán lenne, így fél évesen.
Persze majd megpróbálok a sarkamra állni, csak nem tartom túl könnyűnek egy orvossal szembeszállni.
Köszi a tippeket!
Zsófi
 
 


Szia Márti!

Van a Heim Pálban esetleg egy konkrét orvos akihez Ti mentetek? Nekünk is kéne menni a gyerekorvos szerint, igaz konkrétan nem a fütyijével, hanem a bal heréjeét nem találta a legutóbbi vizsgálatnál.
De persze, ha má ott vagyunk, a fütyijét is megmutatnám, mert nem működik tökéletesen, bár a sok hozzászólás alapján nincs okom aggodalomra.

Köszi, szia: Rita
 
 


Szia Rita!

IGEN!!! Kép Két doki rendel a heimpálban az urológián felváltva. Az egyik a tündér, a másik egy pokróc, nagyon nem mindegy, kihez kerül az ember. Akit mi szeretünk, azt Dr. Kiss András Pálnak hívják. Minden nap ő van 10-12 óráig. Szerdán meg 8-12-ig, egész délelőtt ő van. Nagyon kedves, türelmes, fiatal pasi. Nehéz megfogalmazni, de valahogy szeretettel nyúl a gyerekekhez. Én már nem mennék máshoz, amióta ismerem a másikat is. KépKép

Remélem, még nem késtem el az infóval, de csak most vettem észre, hogy írtál.


BMárti

BMárti
 
 


Sziasztok!
Én azt szeretném kérdezni,hogy négy éves fiamnak a fyitymája elég nehez szeret hátrajönni de amúgy teljesen hátra lehet húzni de vissza még nehezebben jön mint hátra.De azt fityeltem meg,hogy ha fürdés után húzom hátra akkor gond nélkül visszajön.Én nem goldolok arra,hogy fitymaszűkülete lenne.A dokinéni szerint majd megoldódik magától.Én félek mert azt mondta ha nem oldódna meg iskolás koráik akkor a körülmetélés is szóba jöhet.
Találkozott már valaki hasonló problémával?
Vagy szerintetek sincs gond az aggodalomra?
Ha tudna valaki segíteni azt nagyon megköszönném
zoo
 
 


Anikó

Elvileg 3 éves korára a fitymának ki kell tágulnia annyira,hogy normálisan hátrahúzható legyen.Ahogy írod,fürdés után működik,gondolom azért,mert ilyenkor felpuhul a bőr.Szt már naponta nnugodtan,főleg fürdésnél gyakoroljátok a dolgot,és akkor rendesen is működni fog.Elmondásod szt nincs letapadás és nincs szűkület sem,mert akkor nem működne fürdéskor sem.Ha mégsem,akkor azért nézesd meg dokival,vidd el urológiára,ott biztosan tudják orvosolni,ha a gyerekdokid nem csinál semmit.

Puszi,Anyapoc

 
 


Kedves Anyukák,

nálunk nincs igazán szükület a 11 hónapos fiamnál, de mostanában már nagyon ellenzi pancsizáskor, hogy "maceráljam". Ami jobban zavar, hogy magának markolássza a herét is meg a fütyijét is. Nem szemérmességi okokból zavar természetesen.
Nem lehet baja a heréknek ha rendszeresen igy nyomorgatja??? Kép Ugy megszoritja, hogy egy hajszál is nehezen férne el a kezében ilyenkor és morzsolgatja is közben, csak 1-2 hete kezdte ezt.
Eddig nem is igen merevedett neki a fütyije, húzogatni se nagyon birtam, most 1-2 hete jobban merevedik a vizben, ekkortól nyomorgatja szegény tojáskákat. Kép

Egérke
 
 


Sziasztok!

Sajnos fel kell, hogy elevenítsem ezt a fütyitopikot, van egy kis gondunk.

Az van, hogy a doktornéni meghúzogatta erősen, erre én vagy két hétig hozzá se mertem nyúlni, nehogy fájjon. Ez több hónapja volt. És most olvasom, hogy ha már valaki húzogatta durván, akkor onnantól fogva nem szabad hagyni, mert letapad. Szerintem le is van tapadva, bár nem tudom, az hogy néz ki hivatalosan.
A miénk olyan, hogy ha hátrahúzom, akkor egy ideig megy, aztán előbukkan egy fehérebb bőrrel fedett rész, és ezt a fehérebbet nem lehet hátrahúzni egy tized mm-t sem. Egy kb. 4 mm átmérőjű szabad rész után kezdődik a fehérebb bőr, vagyis a pisiléssel az égvilágon semmi gond.

Tulképp az a gondom, hogy nem tudom, hogy hogy állunk a normálishoz képest. Sokkal rosszabb a helyzet, vagy átlagos, vagy milyen?
Minden hozzászólásért nagyon hálás lennék, ugyanis megesz a lelkiismeretfurdalás. Ha valakinek semmi gondja nincs ezzel, annak az esetét is szívesen veszem, mert én azt sem tudom, hogy hogy néz ki az, amikor semmi gond nincs.

Bóbita
 
 


Szia Bóbita!

http://www.vital.hu/themes/sick/child4.htm

Találtam egy cikket, belinkeltem ide, hátha okosabb leszel tőle. Mert nem tudtam, hogy írjam le.
Meg ezt is találtam:
1.A hímvessző végén lévő érzékeny makkot egy bőrköpeny, a fityma védi. Fitymaszűkületnek nevezzük azt az állapotot, amikor ennek a bőrköpenynek a nyílása olyan szűk, hogy a fityma egyáltalán, vagy csak részlegesen nem húzható hátra a makkról.

2.A megszületést követően a fityma bőre össze van tapadva a makkal és normális esetben sem húzható hátra, ezért újszülötteknél, csecsemőknél ezt nem is szabad erőltetni. Ha erőszakosan húzzuk hátra, akkor berepedések keletkeznek rajta, a kis sérülések hegesednek és a fityma még jobban összeszűkül.A későbbiekben ez a születéskor észlelhető összetapadás általában fokozatosan oldódik és a megfigyelések szerint 6 hónapos korban a fiúk 15%-nál, egy éves korban a felénél már teljesen hátrahúzható a bőr. A kisebb-nagyobb letapadások egyéves kor után, a rendszeres tisztálkodás során végzett fityma hátrahúzások során általában oldódnak, de ha nem, akkor a szakorvos tudja óvatosan leválasztani őket.Három éves korra csak a fiúgyermekek körülbelül lo %-nál beszélhetünk valódi fitymaszűkületről. Ilyenkor nem a fityma és a makk összetapadásáról van szó, hanem a fityma nyílása szűk.

3.Csecsemőknél csak akkor kell orvoshoz fordulni,ha azt figyeljük meg, hogy vizeléskor a vizelet nem sugárban ürül, hanem a fityma szűk nyílásán cseppekben távozik. A fityma belső felszínén lévő faggyúmirigyek kevés váladékot termelnek, ami a mindennapos tisztálkodás során szappanos vízzel könnyen lemosható. Fitymaszűkület esetén a tisztálkodás nehézkessé vagy lehetetlenné válik és a pangó váladékban elszaporodnak a baktériumok, ami gyulladást okoz.
1 éves kor után fürdetéskor kell fokozatosan és óvatosan hátrahúzni a bőrt és a sárgás mirigyváladékot lemosni. Helyes, ha a gyermek már ilyenkor megszokja, hogy ez is a rendszeres tisztálkodás része. Ebben a korban olyankor indokolt orvoshoz fordulni, ha a gyermek fitymája egyáltalán nem, vagy csak részlegesen húzható hátra a makkról.

4.Bizonyára a sivatagi népek speciális életkörülményei, a vízhiány és a vándorló életmód miatt a rendszeres tisztálkodás megoldatlansága lehetett az oka az ujszülöttek körülmetélésének ezekben a kultúrákban. Ez aztán az évszázadok során szokássá, előírássá vált. Egy biztos, sokminden szól mellette. A megfigyelések szerint azoknál a népeknél, ahol a körülmetélés általános, sokkal ritkábbak a makk és a fityma idült gyulladásai és közel tízszer ritkábban fordulnak elő az ezek talaján kialakuló rosszindulatú himvessződaganatok.
E tények ellenére normális anatómiai viszonyok esetén nem indokolt a fityma eltávolítása, hiszen a rendszeres tisztálkodással ez a terület is ápolható, a gyulladás így megelőzhető. Orvosi szempontból csak akkor szükséges a körülmetélés, ha ezt a rendszeres tisztálkodást akadályozza a szűk fityma. Sajnos nem ritka, hogy a szülők tudatlansága,vagy nemtörődömsége miatt a gyermekkori fitymaszűkület megoldatlanul marad. A probléma akkor kezd ismét sürgetővé válni, mikor a fiatalember nemi életet szeretne élni és ebben a bőr hátrahúzásának a képtelensége zavarja. Ráadásul ilyenkor a szűk fityma miatti tisztálkodási nehézségek az évek során visszatérő gyulladást okoznak, ami fokozza a veleszületett szűkületet. A kezelést illetően gyermekkorban gyakran elegendő a letapadt fityma óvatos felszabadítása, valódi szűkületnél azonban a szűk fityma eltávolítása /körülmetélés/ válhat szükségessé.

5. A körülmetélést gyermekkorban általában rövid altatásban, serdülőknél, felnőtteknél helyi érzéstelenítésben végzik. A bőrt a makk magasságában körbevágják / innen ered a körülmetélés elnevezés /, majd apró öltésekkel összevarrják bőr szélét.

Remélem segítettem.

Kriszta

 


Sziasztok!

Kriszta!
Köszi!Kép
Újabb források, amik egyértelműen leírják, hogy a fütyibőrt csecsemőkorban nem szabad erőszakosan hátrahúzni. Ezt miért nem tudják egyes gyerekorvosok???Kép

Így most az az egy kérdésem maradt, hogy, ha erőszakos húzogatás miatt tapadt le, akkor is ugyanúgy oldódhat a letapadás, mint a veleszületett?
Volt valakinek ilyen?

Bóbita
 
 


Szia Bóbita! Egy baromállatmegamitmégmondanilehetnerá "orvos" (???) ténykedésének köszönhetően kicsi fiam szenvedett kutyául sokáig. Már több, mint egy éve volt az ominózus eset (akkor volt tán 3-4 hónapos), de mostanra nagyjából rendbejött. Persze miután az a barom feltépte neki, gyorsan kerestünk egy orvost. Chlorocid-H kenőccsel szorgalmasan kenegetjük azóta is. Annál többet nem kellett csinálni. Max. fürdéskor a langyos vízben óvatosan picit hátrahúzni. Csak akkor fáj neki, ha pisilés után némi pisi ottmarad a bőr alatt. De mostmár mondja olyankor, hgoy "kuki" és kéri a krémet rá meg a peluscserét.
 
 


Sziasztok!

Adrien!

Köszi, hogy leírtad az eseteteket. Borzasztó ilyet hallani is, hát még ha az ember fiával történikKép. Tényleg, emlékszem rá, hogy írtad is ezt nekem még régen.
Amikor megszadizta az a barom, akkor utána letapadt megint? És azóta látszik változás, hogy már kezd oldódni, esetleg teljesen hátra lehet húzni már a bőröcskét? A Chlorocid-H-t miért kell alkalmazni, hogyan hat?
Bocsi a sok kérdésért, de eléggé aggódom.

Bóbita
 
 


Szia Bóbita!
A Chlorocid gyulladáscsökkentő kenőcs. Nekünk anno kb 6 éve, amikor észrevették a letapadást Alsol kenőcsöt írtak, ami gyulladáscsökkentő és bőrpuhító. Azzal kellett fürdés után bekenni és egy kicsit huzogatni. De jó, ha a meleg vízben megpuhult fütyit huzogatjátok. Persze mértékkel és idősebb korban.

Kriszta

 


Szia Bóbita,
ahogy Kriszta írta.
Egy sima krém (pici tubusban), amit érzékeny területen is lehet alkalmazni. (Hogy pontosan hogyan hat, arról talán édesanyád többet tud. Ha mond valamit róla, majd írd meg, jó?) Reggelente mindig kell használnunk, még mindig, mert ugyi éjszaka nincs peluscsere és ha pisil, akkor a bőr alatt marad 1-2 csepp és az nagyon csípheti.
A szadizás után szinte azonnal visszatapadt neki a bőr (tényleg, pár nap alatt, mert talán 4-5 nappal később jött ki az új doki megnézni), de mostmár egész jól hátra lehet húzni. Még nem teljesen, és néha még mindig elkezd visszatapadni, de olyankor krém naponta többször, langyos vizes fürdő, és 1-2 nap alatt megint "felenged".

- Adrien
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: