Új privát üzeneted érkezett!

Kép kislányom

eszti


Sziasztok!

Hangamami szerintem ne aggódj, hogy a terhesség alatti félelmeid okoztak a babánál bármiféle értelmi vagy mozgás károsodást. Ugyanakkor -egyszer már Juli is írt róla-, túlzott féltésünkkel ideig-óráig képesek vagyunk gyerkőceinket a "baba állapotban" tartani. Nekem azt mondta a neurológus, hogy az MRI vizsgálattal elég jól fel lehet tárni, hogy az agynak melyik része, milyen mértékben ill. mikor (terhesség, szülés vagy később) sérült, egyáltalán sérült-e, vagy genetikailag indul minden később (mert azért ritkán ilyen is van, ezért érdemes a nagyszülőket is kikérdezni saját és magunk fejlődéséről is). Mi nem kértük az MRI-t, mert a neurológus szerint a mi terápiánkat nem befolyásolná az eredet ismerete.
Én is többeknek feltettem a kérdést, hogy milyen maradandó következményei lehetnek a késői mozgásindulásnak. A szakemberek szerint ez később ügyetlenségben, a mozgás koordinálatlanságában, e miatt a mozgás kerülésében, "tohonyaságban" nyilvánulhat meg. Ezért sem ajánlott az ilyen gyerekeket mozgás nélkül hagyni a gyógytorna kezelések befejezése után. Meg kell szerettetni a mozgást, szerintem ehhez nagyon jó eszköz az úszás ill. vizi torna, amit mi is szeretnénk elkezdeni.
Most ajánlották ehhez a Kálovits módszert, ami állítólag nem a "merüljön a gyerek minnél többet a víz alá" dologról szól, hanem szárazföldi és vízi torna része is van, a vízi mozgás megszerettetése a cél. Nem tud valaki többet erről :?:
Próbáljuk a mindennapi életünkbe is beiktatni a sok mozgást: amikor csak tehetjük, gyalog közlekedünk, már egész hosszú távokat képes megtenni, pedig még csak két hónapja indult el. Olyan játszótérre megyünk, ahol nem tud "belehuppanni a homokba", sok rázós, forgós, lengős "agyingerlős" játék van, mászókázunk, lépcsőzünk a fellépés gyakorlására. (Már egész ügyes, teljesen rendszeresen gugol le és áll fel, indul el a földről való felállással :D .) Sokszor viszünk magunkkal labdát, azt gurítjuk, dobjuk, rúgjuk a szem-kéz, szem-láb koordináció fejlesztésére. Elkezdtünk járni angolra, ahol sok ének van, a dalokra mozgás, de a magyar dalokra, mondókákra is sok mozgást kitalálunk. Csináljuk a TSMT, ami szintén a mozgás, értelem, koordináció fejlesztését segíti. Azt nem tudhatjuk ilyen korban, hogy később visszamarad-e valamilyen értelmi nehézség -a dyslexiát sokszor vezetik vissza a mozgás problémáira-, de mindent próbálunk megtenni, hogy megelőzzük azok kialakulását. Később én szeretném (4-5 éves korban), ha néptáncra járna Gergő, mert abban együtt van a zene, a tánc, ének, mozgáskoordináció, erőnlét plusz a magyar kultúra és egy jó társaság. Persze ebbe már neki is lesz beleszólása. Addig is fegyeljük Gergő fejlődését, erre jó lehetőség a TSMT, ahol a szakember 2 havonta felméri a gyakorlatsor összeállításához, ill. időnként elmegyünk fejl. játszóházba, ahol gyógyped látja tevékenység közben.
Mi az első gyerkőcnél a "Mit tud a gyerek" c. könyvet nézegettük. Az elején sokat forgattam, mert "nagykönyv szerint haladt". Aztán kezdett lemaradni magától: 1 évesen nem érdekelte a formaegyeztető (kb 2 évesen vette komolyan kézbe), nem épített 15 hónaposan 4-5 kockából tornyot (mindkét gyerkőc 20 hónaposan épített először ilyet). A legnegatívabb a szobatisztaság terén volt: 2 éves kor helyett már 3 is elmúlt, mire egyik napról a másikra szobatiszta lett. Gergőnél már nem vettem elő ezt a könyvet.
Eszti, mi a problémátok? Látom, ti is a jellegzetes "hypoton ülésben" szerettek játszani. Gergő is sokszor így ül be, ezt a szakemberek javaslatára sokszor próbálom megszüntetni, de időnként elég súlyos ellenállásba ütközöm.

Kép
Kép
 
 


Ancsa!
annyira részletesen leírtad, h nem is jut eszembe semmi kiegészítés :lol:
amit te "hypotón-ülésnek" hívsz, azt nagyon sok nem h. is gyerek csinálja. nem szeretjük, mert nem tesz jót a csípőnek-de legalább h. gyerekek esetében a hát egyenesebb tőle, mert, ha előre vagy törökülésben hozod a lábakat, akkor meg olyan púpos háttal bírnak ülni, h rossz nézni. érdemes kipróbálni, h ráülteted egy labdára és hátulról segítesz neki úgy, h a térdeit tartva egy kicsit előre billented. jó esetben szépen kiegyenesedik a hát, ahogy a popsi a térdvonal alá kerül.

a fejlesztésekhez, amikről írtál: le a kalappal, de egy dolgoban engedd meg , h kötözködjek: ez az angol sztem tök felesleges dolog: ha csak dalokat tanulnak, akkor minek, nem attől lesz szaktolmács vagy üzletkötő, h tud néhány mondókát, éneket, ha viszont ennél komolyabb az oktatás, nagyon bezavarhat a beszédfejlődésbe. Normál fejlődésmenetű kétnyelvű családoknál, ill. ahol az egyik szülő kitalálja, h majd ő "külföldiül" beszél a gyerekhez, komoly problémákat szokott okozni. kétnyelvűeknél persze nem kérdés, h muszáj mindkét szülő anyanyelvén érteni, egyéb esetben ezt érdemes 8-9-10 éves korra hagyni, amikor már magyarul készségszinten beszél, ír, olvas.
Megkésett mozgásfejlődéshez gyakran társul megkésett beszédfejlődés is, és amikor a magyar nyelvvel is nehézségei vannak egy gyereknek, sok kárt okozhat egy idegen nyelv.

ez a "szerintem"-kategória, mindenki maga kell, h döntsön!
 
 

 
 

Sziasztok!

Most találtam ezt a topikot, próbáltam visszaolvasni, de még lassan haladok.

Juli: ez a hipotón ülés érdekelne nagyon, a kisfiam ugyan úgy ül, mint a kis Eszter, a legutolsó képen, sohase ült máskép, mostanába kezdi kinyujtani az egyik lábát.

Én is próbálom máshogy ültetni, de nem akar.

Írok pár sort rólunk: Gergő " nagyon " korababa volt. 30. hétre született, 780 grammal, 35 centivel. Súlyos toxémia, méhen belüli retardáltság, jóval nagyobb súlyal kellett volna születnie.

Ennek , hál istennek semmi nyoma, szép nagyfiú már 8,5 kiló, 77 centi, és semmi baja nincs.

Csak ez az ülés! :-)

Én tudom azt, hogy a korababák később csinálnak mindent, de a járás is idegesít, semmi jelét nem látom, szerintem nagyon messze van tőle.

Eddig mindent időben csinált, mármint a korrigált idejébe, csak ülni ült fel később, akkor is így, és az elindulás......, még várat magára.

Rendszeresen járunk fejlődésneurológiára, ahol doktornő, és konduktor is mindíg nézi, sőt legutóbb, az IQ-ját is nézték, és minden rendben találtak, de az anyai szivem azt súgja, hogy mennie kéne már. :-)

Szerintetek?

Ja, és sohase jártunk tornára, azt mondták nem kell, mindent magátol csinált eddig. Ortopéd orvos is látta.

Most mégis kétségeim vannak, hogy mégis jó lett volna járni valahova.

Most lesz 15 hós, de a korigált kora szerint 12,5 hós.

Bocs, hogy ilyen hosszu voltam, próbálom felvenni a ritmust és visszaolvasni.

puszi Kép

Kép
Kép
csandy
Budapest XVII. kerület
 
 



Sziasztok!
Lányom Dzseni most 2 éves, de a mozgása csak az 1 éves szinten jár. Ő 28. hétre született 990g-al, éretlen tügővel, ezért gépre is került a születés után. Aztán 3 hetesen agyvérzést kapott ami felszívodott neki. Két hónap egy hetesen vittem haza a koraszülöttről. Azóta asztmás lett, 16 hónaposan kivették az orrmanduláját,mert sokat volt középfülgyulladása meg nagyon horkolt.
Most májusba voltunk ortopédián kiderült hogy a csipőjébe nagyon sekélyek a vápái(nem fordul ugy be a csont a másik alá) ezért majd meg kell műteni de ez még odébb lesz.
Most mászni tud már, ezt 22 hónaposan tanulta meg, előtte csak kuszott. Felállni kapaszkodva tud, így már lépeget is oldalra 1-2-t.
Egyedül nem tud állni,mivel a bokája terhelésre befordul neki és a lábfeje meg kifelé. Erre kapott merev kiscsizmát, ami tartja bokáját, de nagyon nem szereti, főleg mikor állni kell benne, mert ugye fáj neki a lába olyankor.
Ő nagyon szeret úgy ülni ahogy azt a képen teszi, nekem is mondták hogy az nem jó de nehéz rávezetni a másik ülésre. Aztán mondjuk attól függ mit csinál mert rendesen is szokott ülni.
Most kéthetente járunk koonduktorhoz, tőle kapunk feladatokat, amit otthon csinálunk. Szeptembertől hetente 2x járunk majd fejlesztésre. Remélem lesz hatása.
A lábában az izmok elék merevek neki, de néha már direkt is feszít ezt megfigyeltem nála. Nagyon akaratos egy csajszi.
Van egy bátyja is, Krisztofer 5 éves, rendes időre és egészségesen született.
Most csak ennyi.
Helló mindenkinek.

eszti


Üdv mindenknek!!!
Óriási eredményekkel jelentkezem.
Beni, aki az oxigénhiánytól kialakult minimális hipotónia miatt 6 hónaposan még csak hanyatt feküdt ökölbe szoritott kézzel( a fél évig végzett Katona féle konduktoros torna ellenére is) ma már mászik!!!!! :lol: Mint anno irtam a forgás már néhány kezelés után beindult. Az alhát, farizom és comb hipotóniája azonban megmaradt. Örömmel jelentem, hogy a 14. Dévény kezelés óta felül, megül magától,17 Dévény kezelés után 2 napja MÁSZIK!!!!
"Mellékhatásként" a beszédfejlődése is nagyon beindult, effektive be nem áll a szája.

Borzasztóan örülünk, nagyon vártam már ezt. Ül a hintában, az etetőszékben, odamászik hozzám, ez maga a mennyei boldogság. :P :P :P

Eszti! Miért vártatok 22 hónapig? Senki sem javasolta korábban a Dévény féle speciális manuális terápiát?Az elején sem? A Klinikára bejár a korákhoz Dévényes, 22 hónap alatt igazán segithetett volna nektek valaki ez ügyben. Állitólag 5 hónapos korig elkezdve a legjobb, mert 5 hónapig van az agyuknak kihasználatlan állománya, ami befogható a korai fejlesztésre. Nem tudom mi milyen állományt használtunk, de csak 6,5 hónaposan kezdtük és 10 hónapos korára gyakorlatilag utolérte a társait!!!!
A helyedben mindenképpen keresnék Dévényest, vagy HRG-st, TSMT-st. Olvass vissza pár oldalt, tanulságos.

Csany, ugyanez neked is, legalább megnézetnén Dévényessel. Mi majdnem jól megjártuk a konduktorokkal, semmi bajom velük, elismerem a szakértelmüket és a munkájukat, de beninek nem arra volt, vagy nem csak arra volt szüksége, hanem arra is, hogy a laza,mpetyhüdt inak, izmok alá gyúrva, ingereljék az agyi idegeket, kapcsolódásokat, ogy az agy megmozditsa az izmot, ami mozogva erősödik, a kötöttségek lazulnak, stb. Részletesen utánaolvashattok ha beirjátok a keresőbe a Dévény-t. Remélem mihamarabb jó kezekbe kerültök.

Ez az IQ teszt érdekelne!!!!! hol csinálták, hogyan, mennyi idősen?

Juli, hol tudnám annblokk felméretni Benit? HRG-n felmérik? 1 évesen elég?

Rjuli!! Mi a különbség a HRG és a TSMt között?Nem ugyanaz?

sziasztok

benianya


Sziasztok!

Benianya:
Nagyon örülök, hogy szépen javultok!!!
Olyan nagy eredmények ezek!

A dévény tornával kapcsolatban, mindenki azt mondja, hogy nics rá szüksége.
Gergő 10 hétig volt korházba a születése után, de már az inkubátorban tornáztatták, és ott nézték is, és kicsinek inkább kötött volt, mint hipotón.

Semmi más nem utal erre, csak ez az ülés, egyébbként, szép szabályosan csinál mindent, a doktornő azt mondta, inkább az egyensúly, az ami még a járás utjában áll.
( nem meri elengedni az asztalt :-))

Villámgyorsan közlekedik, fel-le mászik az ágyról, tegnap a szobalétra alsó fokáról szedtem le, már éppen mászott volna tovább.

Kuszásból ült fel, így tanulta meg, nem gond, ezt mondják.

Lehet hirtelen fog eljárni, eddig mindent így csinált, a dévényesek inkább az izomzattal foglalkoznak nem?

Az IQ, teszt, inkább FQ ( fejlődés), A sote Baross utcai klinikáján csinálják, gyógypedagógus, csak az ott születetteket nézik, és a "nagyon" korababákat.
Hat éves korig, évente, ha baj van félévente, nekünk két évesen kell megint menni. Rendbe volt minden.

Tulajdonképpen játékokat adott a kezébe, és nézte, hogy mit csinál velük, kicsi papírdarabokat, feltudja e venni,kis apró mozgásokat az ujjával, irányítható e, figyel e a nevére, hangokra, felkelthető e a figyelme, hogy manipulál a két kezével, stb

Eszti: Van egy Téti ismerősöm, Kériné Morócz Andi, van egy Kende nevű kisfia! :-)))
Azért az jó, hogy haladtok, ez a lényeg nem?
Miért született korábban a kislányod, persze csak ha nem gond, hogy megkérdezem.
Gergő két héttel később született, mégis kisebb volt......:

puszi

Kép
Kép
csandy
Budapest XVII. kerület
 
 


sziasztok!
csak röviden próbálok írni, ha kimarad valami, szóljatok.
szóval: minden módszernek vannak előnyei, hátrányai. általában a hipotónoknak a dévény válik be jobban,a spasztikusoknak a Pető mdsz. Ennek ellenére épp egy olyan hypotón kisfiú indult el nálam néhány fejlesztés után, akinek a dévény nem hozott látványos fejlődést előtte. szóval, ha nem halad a gyerek, akkor érdemes másikat kipróbálni. nem tudom pontosan a hrg-tsmt közti különbséget, talán a www.bhrg.hu -n le van írva.
állapotvizsgálatot ők is csinálnak, a korai fejlesztő is, de, ha kicsit visszakeresel ezen a topikon, korábban írt a szőke melinda, aki szintén konduktor, csak továbbképezte magát és egy csomó más dolgohoz is ért. érdemes írni neki, biztos tud segíteni ilyesmiben.
 
 


Sziasztok!
Beleolvastam a topikba. Aggódom a kisfiam mozgásfejlődése miatt. A védőnő szerint lassú. A gyerekorvos szerint nem... Kisfiam a 35-ik héten született, 2200 kg-val. Most 8 hónapos és a hasáról a hátára fordul. Szépen ül, ha felültetjük - egyenes háttal. Izeg-mozog, de mást nem csinál: nem állt még fel, nem fordult vissza a hasára. Elvigyem szakemberhez, vagy adjak neki még egy hónapot a gyakorlásra? Amikor a hátán játszik jó nagyokat rúg a lábacskáival, megemeli a derekát is ilyenkor. Hat hétig kellett terpeszpelenkát hordania. Állítólag ez is hátravetette a mozgásfejlődését. Mi a véleményetek?

Köszönöm a válaszokat.
rifu
 
 


Sziasztok,

Benianya - gratualok, szuperek vagytok!!! Hu nagyon megorultem, hogy ilyen klasszul haladtok!!!

Mi 5 Devenyes kezelesen vagyunk tul. Haladunk mi is, de nem tul latvanyosan. 1 het mulva lesz a lanyom 8 honapos, es szerintem 2 honapos lemaradasunkat tartjuk :(

Amit csinal: hasrol hatra es hatrol hasra mindket iranyban forog (igaz az egyik oldalt elonyben reszesiti).
Ami nem: nem kezdett el kuszni probalkozni (icipicit mozgatja neha a feneket, de az nem mondhato emelesnek, es a kezevel sem probal elore jutni), ulesbe nem huzza magat, es nem is nagyon szeret igy lenni, kicsit mintha felne tole.

Szoval haladunk a Devenyessel, de mivel mi hetente jarunk kezelesre, igy az 5 kezeles az egyben 5 het is, ami alatt spontan is fejlodik, gondolom. Igy nem vagyok annyira nyugodt. Tudom, hogy ez babafuggo, de ez sem nyugtat meg. A "kis" lemaradas a szememben egyre nagyobbnak tunik.

Voltunk ma egy dinamikusabb mozgasterapian is, ahol gyakorlatokat mutattak, amiket otthon csinaljunk. Az ottani gyogytornasz azt mondta, hogy szerinte nem eleg csak a statikus kezeles neki, kellene tornaznia is. Hat- es karizom erosito gyakorlatokat mutatott, ugy 5-6-ot, azokat csinaljuk majd otthon. 2 het mulva megyunk ujra, ha ezekkel jol haladtunk, akkor ujabb gyakorlatokat is mutat majd. Kicsit ultetes-tipusu gyakorlatokat adott, azt hittem, hogy inkabb a kuszas elosegitesevel fogja kezdeni.

Rjuli vagy Melinda: Nektek mi errol a velemenyetek? Vagy ez igy OK?

Udv:
Ivett
 
 


szia Ivett!

kicsit felfrissíthetnéd az emlékezetemet, h mik voltak az előzmények. ha gondolot, írhatsz priviben is.
 
 


Ivetter, kis haladás is haladás, és majd meglátod, hogy behozza a lemaradást. 2 hónap 2 egészséges mozgásfejlődésű gyerkőc közöt is előfordul. Hidd el, ez semmi, én most már látom. Pedig voltak megtorpanások, fordult egyszer, aztán leállt, mintha csak kipróbálta volna hogy kell,aztán több hét szünet, mire talán megérett az agyában a mozdulat és egyszercsak elkezdte. Ugyanigy volt a kúszással, üléssel, mászással, igy amikor elkeseredve mondtam a dévényesünknek, hogy itt kutyázott, otthon meg semmi, már ő mondta h tudod hogy Beni egyszer megmutaja, aztán leáll, kivár, majd jön a mozdulat, türelem. Hát jött is mindig. Most meg olyan öröm hallgatni a kis tenyerének csapkodását a kövön.Tulképpen 1 hét alatt tanult meg mászni, a kúszás mászás között pedig csak 3-4 hét volt, ami állitólag 3 hónap normálisan. JAAAAA, Felállt!!!!!!!Tegnap meg ma egész nap ezt gyakorolta és tökre tetszik neki.

Rjuli, én felkaptam a fejem Ivetterék ültetéses gyakorlataira. A Katona módszeres kórházi konduktor is adott ilyen gyakorlatokat, de a Dévényes azt mondta ne csináljuk, mert mig magától nem ül fel-húzás tolás, praktikák nélkül, egyszerűen nem érett még meg rá, gyenge még hozzá a gerince, ha ültetem csak bajt csinálok. Ez tök logikusnak tűnik: ne kényszeritsem bele olyanba, amit maga még nem képes megtenni. Ez olyan mint mikor járatják a babát kézen fogva láb között holott még egyedül megállni sem tud, nemhogy elindulni. Most egy 10 hós baba került mellénk, ültette az anyukája a babakocsiban, és valamit csináltak az izületei, nem tudom, de kezelni kell, még nem is kúszik, nem ül, nem kutyázik, de az anyukája már hónapok óta ültette. szóval mi a jó?

benianya


Először a kádban állt fel, a frász jött rám, hogy elcsúszik. Itt még kitolja a popsiját és olyan furán balettosan tartja a lábát. 2 nap alatt ez már javult. Kép
Itt meg kotor a ks drága, már téli sibakancsvédőt rakok a térdére, mert tök piros. Mászik a fán, betonon, egyedül a fűtől fél, nem tudom miért. Kép

benianya


Ha már belejöttem, teszek még fel 2 ülőset. emlitettátek a lábkeresztezést. Juli ez mit jelent? Javulhat? Kép

A másik, hogy a farizomgyengeség miatt nagyon kifelé rotálja a lábát. ( az ortopédus azt mondta h. a méhben rosszul tartotta((????!!!!!))-semmi kóros nincs ebben). Másoktól azt hallom forditva kell cipőt adni rájuk(mi még mezitlábazunk), megint mások meg ortopéd cipőt ajánlanak. A tornászunk szerint az izom erősödésével beáll a lábfej norm. tartásba. Juli, láttál már ilyet? szerinted? Kép

benianya


Rifu, bocs most olvastalak. szerintem 8 hósan nem kell még felállnia, a forgás hasra az bizony kamaradt.Ha nem ülteted fel felül? kúsik?emeli hason a fenekét, vagy csapkod a kezével lábával mint a partra vezett hal?? Igy nem tűnik gondnak, de ha Te érzel valamit, vidd el , nézesd meg, legalább megnyugszol: az anyai ösztnök nem csalnak. Én nem várnék, mert ha meg van valami, minél korábban kerül szakember kezébe annál jobb. 1 hónap sokat számit ám náluk, de ebben rjuli az ász.

benianya


Köszönöm a választ, Benianya.

A kisfiam nem fordul a hasára. Az oldalára igen, mindkettőre. De nem billen át a hasára. A hasáról azonnal a hátára fordul. Magától csak félig fekvő helyzetből ül fel, például, ha babzsáknak van támaszkodva. Fekvő helyzetből nem húzza fel magát ülő helyzetbe. Ha felültetem - időnként muszály, mert megunja a fekvést és nyüszög - akkor máris mosolyog és szépen játszik, egyenes háttal. Látom, hogy egyensúlyozza magát, amikor egy játék után nyúl. Néha hasrafordul ülő helyzetből. Láttam már olyat, hogy négykézláb hintázik, de csak egy percig, utána hasrafekszik. Ilyen "partra vetett hal" helyzetet még nem figyeltem meg. Amikor a hátán fekszik, emeli a fenekét és nagyokat rúg a lábacskáival.
Ismerősök ilyesztettek ránk, hogy az ő gyerekük "bezzeg 8 hónapos korában már járt, ha vezették, és mászott is". Az is igaz, hogy a nagyobbik fiam már 6 hónapos korában felállt.

Mi a véleményetek, van értelme neurológusnak megmutatni? Már csak azért is, mert 34 hétre született.

rifu
 
 


sziasztok!

na, összekapom magam. szóval látni sokfélét lát az ember, h tud-e vele mit kezdeni, az más kérdés. én a "majd kinövi"-dumától kiakadok. tele vannak a kül. fejlesztő intézmények olyanokkal, akik mégsem nőtték ki, pedig, ha időben elcsípik és kezelik, fejlesztik,akkor sokkal jobban alakulnak a dolgok.
benianya!
nem szoktam minősíteni más szakemberek tanácsait, főleg nem látatlanban, de az a biz. dévényes finoman szólva is butaságot mondott. ha valakinek hipotón az izomzata, gyenge a háta és nem, vagy rossz tartásban ül csak, akkor attól hiába várjuk, h majdmagától megerősödjön. én is évek óta várom, h egyszercsak súlyemelő bajnok leszek, de, amíg nem tudom felemelni a súlyt, addig nem merek indulni a versenyen. :lol: ami nem megy magától, arra edzeni kell. ha egy 8 hónapos baba háta olyan állapotú, mint egy 3-4 hónaposé, akkor nem arra kell várni, h majd magától csoda történik, hanem, hogy a fent említett feladatokkal megerősödik. valóban helytelen dolog felültetni és úgy hagyni helytelen tartásban. de tanulni, gyakorolni, erősíteni muszáj. (az ülésbe húzás még nem ültetés)
a kifelé rotált láb és a keresztezés némiképp ellentmomnd egymásnak. a keresztezés idegrendszeri tünet, ülve nem tulajdonítanék neki nagy jelentőséget, akkor foglalkozz vele, ha keresztben lép. a kifelé rotálás inkább ortopédiai dolog, meg kell erősödnie a csípőnek, combizmoknak, lábfej-bokaízületet tartó izmoknak (ill. tudatosan kell rá figyelnie, de nem ennyi idős korában persze.)
cipő-nem cipő-sima- döntött-emelt :roll:
ahány doki, annyi vélemény. megpróbálom összegezni, amit én gondolok: mezítláb csak egyenletlen talajon, a sima parketta nem mozgatja-dolgoztatja, viszont "szépen" engedi szétterülni a talpat-lábfejet. otthon szandál. az pedig legyen bőr, magas kérgű, belül lapos, ám kifelé döntött. receptre lehet felíratni, csináltatni, akkor személyreszabott lesz, de, ha nincs nagy deformitás, akkor a sima dr. leo, salus cipők is jók. a harántemelős siesta inkább később, ovis korban jöhet. kifejezetten lúdtalbetétet pedig kisiskolás kor előtt nem szoktak felírni.
neurológusnak bármikor meg lehet muttani, semmi fájdalamas, káros dolgot nem csinál, jó esteben mutat pár otthon végezhető gyakrolatot. eg ykorababát én akkor is megmutatnék, ha nem gyanakodnék semmi elmaradásra.
8 hónaposan nem kell felállnia, járni a a babáknak, mint, ahogyan 5 évesen sem kell tudni olvasni. azért, mert páran képesek erre, nem ez az irányadó. a csontrendszere sem biztos, h felkészült rá, könnyebben deformálódhatnak a terhelés hatására. szóval 10-12 hóig a felállással és 15 hóig az elindulással mindenki ráér. amit érdemes figyelni, h legyen tendencia, fejlődés, az állást-járást ,megelőző dolgokkal haladjon. mert ugye, ha a hátán fexik közel egy évesen és a plafont bámulja, akkor abból nem lesz járás 2 hónap múlva. de ha szépen, a maga tempójában alakul a dolog, akkor csak idő kérdése, és persze mindig rá lehet segíteni megfelelő mozgásos gyakorlatokkal, játékokkal, eszközökkel.
 
 


Rifu!

Nekem is 34 hétre, ráadásul extrém súllyal született gyerekem van, úgyhogy én is kaptam már 1001 tanácsot.

Egy biztos : vidd el egy jó gyermek neurológushoz, megvizsgálja és megállapítja, hogy minden rendben vagy elirányít a megfelelő helyre! A gyógytornák és fejlesztések kavalkádját mi laikus szülők át se látjuk. Az meg hogy XY -nak mi segített édeskevés mert minden gyerek más. Hallottam már szidni a dévényes kezelést meg a katonát is, hallottam a közvetlen környezetemben több botcsinálta gyógytornászról is.

Engem is stresszeltek, hogy ide vigyem meg oda persze merő jóindulatból, de 3 különböző orvos szerint is minden ok vele. Viszont ha gond van, akkor lépni kell mielőbb, de személy szerint én az orvosokban bízom. Ha szükséged van egy jó gyerekneurológusra szívesen megadom az elérhetőségét, mi pl. pont ma voltunk nála kontrollon.

E
 
 


Eszti, köszönöm a választ. Mennyi volt az az extrém súly, amellyel a babád született?
Kisfiam 2200 kg volt, de három hónapos korára megháromszorozta a súlyát, most 8 és fél hónaposan 9500 kg (74 cm) és sokan piszkálnak, hogy túlsúlyos, pedig az anyatejtől és a főzelékektől hogyan is lenne az? Arányos, hosszúkás, na és persze az én fiam, én nem látom kövérnek, csak kellemesen fodrosnak-húrkásnak.
Kaptam időpontot egy neurológustól, igaz csak július végére, mert addig szabadságon lesz.

Rjuli, nem is tudtam, hogy konduktor vagy. Beszélgettünk egyszer egy másik topikban. Megnyugtatott, amit írtál, mert nálunk szó sincs egy helyben toporgásról.

Egészen addig nyugodt voltam, amig az ismerősök el nem kezdtek riogatni, hogy bezzeg az ő gyerekük így meg úgy. Na meg az anyám naponta megkérdezi, hogy "ül már az a gyerek", meg "felállt már"?

rifu
 
 


Sziasztok!

Angol kicsiknek-köszi Juli, hogy leírtad a véleményed, én is feltettem annak idején a kérdést a bemutató órán, hogy mi van, ha a gyereknek gondjai vannak a beszédtanulással, nem zavarodik így teljesen össze? Elöttem lebegett a hugom kisfiának példája, aki még 7 évesen is a magyar nyelvet tanulja, a Helen Doron féle angol pedig már 3 hónapos kortól indul, amikor még nem lehet felmérni a későbbi problémákat. Természetesen azt a választ kaptam, hogy egy másik nyelv tanulása mindenkinek jó, az agyat fejleszti a sokféle inger, beszéd, játék, mondóka, zene, ének. Én azért megvártam mindkét gyerkőcnél a magyar nyelv elsajátításának hallható kezdeteit. Gergővel 20 hónaposan kezdtük, amikor már 2-300 szavas szókinccsel rendelkezett, elkeztdte ragozni a főneveket, igéket, és korához képest érthetően mondta a szavakat. Mára 2 és fél hónapos "angoltanulás" után magyarul egyszerű mondatokat mond, mondókák-dalok 1-2 sorát ismétli ill. magának is mondogatja. A kedvenc angol dalaiból is elénekel 1-1 sort, tesójával "angolul" bújócskáznak, az angol szavakat is ismétli. Nem gondolom, hogy ettől nyelvzseni lesz, viszont pl. a kiejtésük tanítás nélkül is tökéletes (állítólag ez a képesség kb. 12 éves korig van meg). Peti, aki már 2 évet végzett el a HD-ból, dalocskákat énekel, elkezdte aktívan is használni a nyelvet pl. Gergő, you are a little bear. Mivel a mi családunk úgy néz ki, több nemzetiségű lesz (tesók német és olasz komoly kapcsolatai) később ezeket a nyelveket is szeretném velük elkezdeni.

Ákosbenianya, gratulálok a mászás-felállás beindulásához! Nekünk a mászáshoz a térd alá érő, térdben folttal megerősített angol turkálós farmer vált be. Mivel Gergő nagyon sokáig mászott, minden gatyónk tönkrement idővel.

Csandy írod, hogy valószínűleg az egyensúly probléma okozza a járás beindulásának elhúzódását. Az egyensúly pedig egyrészt akkor alakul ki, ha a tartószerkezet (csontok-izomzat) megfelelő állapotban van, ez nálatok a vizsgálatok szerint rendben. Másrészt az agy kellően motivált egy-egy mozgás elindításához, megtanulásához. Ebben rengeteget segít szerintem a TSMT.
Mindenkinek javasolni tudom, hogy kezdje el a hrg által kifejlesztett, otthon végezhető terápiát. Tévhit, hogy csak 1 éves kortól kezdhető (sokszor szakemberektől is hallottam ilyet). Megkérdeztem a terrapeutánkat, ő 0-3 éves korú gyerekek TSMT terápiájának végzésére kapott képesítést. A TSMT terápia végighalad a mozgásfejlődés minden állomásán. A mi első terápiánk gyakorlatainak jelentős részét, amit 18 hónaposan kaptunk bármelyik fejét biztosan megtartó baba végezhette volna (labdán fekve hintáztatás előre-hátra, jobbra-balra, föl-le, plédben hintáztatás, dobálás, pörgetés, térden lovagoltatás, gördeszkán fekve tologatás). A mostani 2. terápiában a gyakorlatok nagy részét negykézláb végezzük a labdán és a gördeszkán (természetesen más gyakorlatok is vannak), a 3. terápiában pedig ülve fogjuk csinálni. Ugyanakkor mindig ismétli is az előző terápia mozgásait is (pl. heti 3-ból 1 az ismétlés).

Rifu, szerintem is indulj el a babóval az előzmények miatt. Nem szabad türelmetlennek lenni, az események sokszor viharos gyorsasággal jönnek, de jó, ha tisztában vagy vele, hogy nincs-e valamilyen gátló tényező a fejlődésben. Egy jó neurológus, dévényes szakember, konduktor mindenképpen hasznos. Szerintem a TSMT akkor is poz. hatású, ha semmi probléma nincs (ráadásul mi mindannyian élvezzük).

Ivett, nektek is tudom javasolni a TSMT-t. Szerinetem nagyon jó hatású a dinamikus mozgások beindításához, ráadásul jó izomerősítő is. Ha érdekel, szívesen megadom a mi terrapeutánk elérhetőségét priviben (természetesen másnak is). Bár ő Vácon dolgozik, de nagyon szívesen segítek összehozni vele találkozót, akár nálunk is. (Zónázó vonattal Vác 25 perc a Nyugatiból, és hát az árak nem a Pesti bhrg árai.)
Mi is csináltunk "ültetés típusú" gyakorlatokat (pelenkázásnál ültetésbe húzás-leengedés 10-10-szer, naponta 3-szor). Nagyon gyenge hasizmokkal indultunk, és néhány hét alatt gyorsan fejlődött benne Gergő. Nekünk ezt a konduktor és a dévényes gyógytornász is javasolta.

Kép
Kép
 
 


sziasztok!

van egy új dolog, ami nekünk nagyon sokat segített, csak ajánlani tudom!
A neve Kaqun víz, oxigénnel dúsított víz, amiben fürdetni kett a babát. A én kislányom 1 évesen még semmilyen fejlődésben nem indult el: se mozgás, se beszéd, se semmi, csak feküdt a hátán és kapálódzot meg sírt! A BHRG, meg a Dévény nagyon sokat jelentett, de az igazi áttörést ez a víz hozta meg.
Az első fürdetés után megfordult, a 4. után felült!!!
Nem csodaszer, de rengeteget segíthet hypoxiás gyerekeknek!!!
Budakeszin van.
Ha érdekel titeket írjatok nyugodtan!

üdv
kr
 


Sziasztok!

Remélem, tudtok nekem is segíteni, nagyon el vagyok kenődve. Előre is bocsi, hogy hosszú leszek, de megpróbálok korrekt helyzetképet adni magunkról.

Hét hónapos múlt a kisfiam, 38. héten született császárral (előző is császár volt, összenövések miatt kellett másodszor is csaszizni), mekóniumos vízből, 7/9-es Apgarral. Tudtommal oxigénhiányos állapotban nem volt. Négy hónapos koráig szépen haladt a mozgásfejlődése a "nagykönyv" szerint, ennyi idősen fordult először hasról hátra. Egyetlen szépséghiba volt a mozgásában: háton fekve elég gyakran megfeszítette magát, olyan hidat csinált, mint a birkózók, de nem gondoltam, hogy ez baj lehetne. Ellenben a BCG oltás sajnos rossz helyre fakadt ki, nem kifelé folyt a cucc, hanem befelé a nyirokjáratba; ezért a bal oldali hónalji nyirokcsomója megduzzadt, nem is kicsit. A háziorvos váratott velünk egy hónapot, hátha elmúlik magától. Nem múlt el. Egy hónap után elküldtek a Bethesdába, ahol három héten át kétnaponta kenőcsözték, párakötésezték az izét, de nem szívódott fel. Na, akkor végre kiműtötték ezt a nyamvadt csomót. Mondanom sem kell, a majdnem két hónap alatt a kisfiam mozgásfelődése egy lépést sem haladt előre, ugyanott tartottunk, ahol négy hónaposan: hasról hátra fordult, azt is csak a csomó irányába. a háziorvos beutalt a Gézengúzokhoz, de elég sokat kellett várni. A műtét után egy héttel, közvetlenül a féléves "szülinapja" előtt elkezdett rendesen forogni, hátról hasra is. Már éppen megnyugodtam volna, amikor a következőkre lettem figyelmes:
1. Bár mind a két irányba meg tud fordulni, előnyben részesíti, ha a bal oldalán fordul, akár hasra, akár hátra.
2. A fejecskéjét hason balra tartja, a súlypontja is ott van.
3. Nem marad meg hason, szinte azonnal átfordul, ha mégis, csak a jobb kezével nyúl a játékokért. Háton fekve a balt is rendesen használja.
A Gézengúzos neurológus megnézte, agyi-idegrendszeri elváltozás hálistennek nincs, viszont a gyerek feszes, főleg a bal oldala. Elkezdtünk tornászni járni hozzájuk, heti egyszer.

És semmi értelmét nem látom!!!! Eddig hatszor voltunk egyéni tornán, és szinte egész nap nyúzom a gyereket itthon a házi feladatokkal. Az össz eredmény annyi, hogy a masszázs hatására már kilazult annyira, hogy rágja a lábát (eddig nem rágta). Slussz. Továbbra sem marad meg hason, balra dől, bal kezével hason nem játszik. Próbálgatna kúszni és látom a négykézlábra állás előjeleit is, de mindig eldől balra, ezért feladja, flusztrált, és marad a hanyatt fordulok és úgy játszom project. Forog, de nem gurul, ezen kívül ha felültetem, viszonylag sokáig megül egyedül, a lába között támaszkodva. Magától nem próbál felülni, csak a kezembe kapaszkodva. Ennyi. A birkózós feszegetés is bejátszik még elég sokszor. Nagyon el vagyok keseredve, teljesen hiábavalónak érzem az egész bébinyúzást, semmi látszatja nincs. A Gézengúzos tornász csajszink (egyébként egy tündér) szerint a masszázs nem segítene, szerinte aktívan kell tornásztatni. De ha a gyerek masszívan ellenáll, és csak ellenfeszít minden kényszerpozíciónak???

Sokat írtatok a Dévény-módszerről. Szerintetek érdemes felhívnom őket? Ha jól vettem ki a hsz-ekből, Dévény inkább a hypotónokkal ér el jó eredményeket... Vagy egy ilyen féloldali feszességen is tudnának segíteni? Szívem szerint megkérdezném, hogy nagyjából hány kezelés alatt, de tudom, hogy erre nem lehet értelmes választ adni.
Valahogy az az érzésem, hogy ha sikerülne a bal oldalát is "működésbe hozni", fellazítani, akkor minden megoldódna...

Szeretném, ha az én fiam is mászna, de legalábbis kúszna, mint a kortársai, nem akarom, hogy nagyon lemaradjon, épp ezért gondolkodom a váltáson.

Ha válaszoltok, előre is megköszönöm!
Milla
 
 


Szia Kriszta!

Ez komoly? Marmint amit irtal.... En megneztem a honlapjukat is. Kicsit elbizonytalanodtam, szamomra kicsit "kuruzslas" ez az egesz. Tudnal picit irni rola? Ti mit csinaltok? Veszket vizet, es otthon avva furdetitek? Vagy valahova elmentek? Mennyi ideig tart ki a viz? Egyaltalan mennyit kell venni belole? Honnan tudod, hogy ez hasznalt, ha jartok kozben tornazni is?

Milla, a masik topikban olvastalak, irtam privatban. Mst vettem eszre, hogy ide id bejelenkeztel. A levelem vegen ez az a topik, amit ajanlottam :wink:

Ivett
 
 


szia Milla!

van néhány gondom az írásoddal kapcsolatban: a 7-es apgar és a meconiumos magzatvíz külön-külön is oxigénhiányos állapotra utal. a feszesség szintén. a megkésett mozg. fejl. is. ezek így együtt meg tuti.
nem paráztatásból, de, ha a tónusa nem egyenletes, ha feszesebb vagy lazább, ha nem szimmetrikus, ezek mind idegrendszeri tünetetek, vagyis elváltozás.
el kéne vinni kórházi neurológushoz, ahol vannak képalkotó eljárások is, ha indokoltnak látják. dévényes jó lehet, de nem hinném, h elég. vannak gyerekek, akiknél a dévény csodát művel, de én konduktor lévén a pető mdsz-re esküszöm. van aki a bhrg-t szereti. érdemes kicsit körbejárni a témát a neten, a korai fejlesztés a legfontosabb. amúgy a korai fejelsztő is jó, komplex, csak fizetős, és nem hinném, h nyáron nyitva vannak. ha visszaolvasol, keress rá a szőke melinda profiljára itt, ezen a fórumon, ő is tud segíteni neked.
 
 


Ivett, neked írtam prviben elérhetőségeket. megkaptad?
 
 


Szia Juli,

Megkaptam az elerhetosegeket, koszi. Bocs, hogy nem valaszoltam azota, de a lanyom mindig ugy idoziti az ebredeseit, hogy ne tudjak netezni :wink:

Egyelore -legalabbis a nyari szabinkig- nem ugralok, maradunk a mostani gyogytornasznal. Az elmult 2 alkalom -foleg a 2vel ezelott- nagyon tetszett. Most megprobalok abban az iranyban elmozdulni, hogy a lanyom jobban viselje a dolgot. Ottmaradunk picit a kovetkezo kezelesen, hogy baratkozzon a hellyel, elertuk azt, hogy ma a vetkozeskor mar nem sirt, es a jatek fele is odafordult. A kezeles alatt persze ujra sirtunk.
Sajnos mi vagyunk az elsok, igy nincs elottunk kezeles, pedig lehet, hogy az is oldana a feszulseget.
Ha nagyon nem valtozik semmi, akkor szabi utan lehet, hogy lepunk.

A lanyom elkezdte emelgetni a popsijat, mar izgatja a kuszas, el akarja erni az elotte levo targyakat, billegve valahogy halad is picit, remelem 1-2 heten belul beindul a kuszas.

Ivett
 
 


Sziasztok!

Ivett, írtam mailt :)

Juli, köszönöm hogy írtál, annál jobban nem tudsz megijeszteni, mint ahogy most meg vagyok ilyedve... Nem mindegy, hogy milyen neurológus nézi meg a gyereket??? Én azt hittem, a Gézengúzos jó, meg is nyugodtam egy kicsit, hogy ő szerinte csak egy pici probléma van. Akkor mégsem, és lehet, hogy baj van a fiammal? :(
Azért írtam, hogy oxigénhiányos állapotról nem tudok, mert nekem nem mondták, a kórházi záróban sincs benne. Spontán burokrepedéssel indult a szülésem, akkor még tiszta volt a magzatvíz, viszont előbb nem tudták beadni a spinált, később nem tudtak felnyitni az összenövések miatt. A dokim szerint a fiam ezért kakkantott bele a vízbe, de nem slukkolt belőle...

Tegnap óta egyébként Marci érdekes módon tovább marad meg hason (már fél óráig is, ami nálunk nagy szó) felborulás nélkül, és elkezdett ugrálni a hasán, vagyis a kezével lábával csapkod, nem tudom jól leírni hogyan, de eddig nem csinálta, és én jó jelnek vettem, mert nagyon úgy tűnik, hogy haladni akar, csak még nem kiforrott a technika.

Milla
 
 


Szia Milla,

A dévény a feszes babáknak is használhat. Gergő sem kifejezetten hypoton, izomtónuseloszlási problémája van (dominál a hypotonia, de kismértékben, bizonyos izmoknál a spasztikus izomzat jellemző rá). Ezért is értünk el olyan gyors fejlődést a kezelések elején, mert a comb izmaiban lévő enyhe feszességet pillanatok alatt "kimasszírozták", és már nem volt neki "kellemetlen" az ülő, térdelő helyzet, amiből korábban minden módon próbált kibújni. Másrészt ha idegrendszeri probléma is van, -és ezt Juli is valószínűsíti az előzmények és a mostani tüneteitek alapján, akkor izomállapottól függetlenül is hasznos lehet, mert a sérült idegpályák helyett a tartalék állományból dolgozva épít ki új kapcsolatokat, és így normalizálja az idegrendszert.

Üdv:Ancsa

Kép
Kép
 
 


Szia Ancsa!

Köszi, hogy írtál! Nem tudtam még végigolvasni a topicot, nálatok mennyi időre volt szükség a gyógyuláshoz és mikor kezdtétek?
Nekem most az a gondom, hogy 7 és fél hónapos a srácom, időben vagyunk-e még?
Négy hós koráig tényleg nem lehetett észrevenni rajta semmit, a BCG-s csomóval egyidőben kezdődtek ezek a feszítések. Most is vannak napok, amikor egész nap laza, lábat rágcsál, zoknizik, máskor meg egész nap motorozik (háton fekszik, állát leszorítja a mellkasára, két kis karja előrenyújtva sréhen, minta egy chopper kormányát fogná), kezek ökölben és még berreg is hozzá...

Juli, te mégiscsak szakember vagy, mit jelentenek az alábbiak (neurológus szakvélemény): szép somaticus fejlődés, koponya szabályos, normotónia, ép reflexkör, ép agyidegek. Könnyen aktiválódó assymetrikus tónusos nyaki reflex. Kiváltott mozgásoknál váltott oldali FV-i extensiós tartás alakul ki. Helyváltoztató mozgások kissé darabosak, bizonytalanok. Érdeklődő, figyelmes, érdeklődésvezérélt mozgásai során mozgásharmóniája ügyesebb. Észlelhető tónusszabályozási zavar. Kissé éretlenebb, lassúbb, de haladó mozgásfejlődés, kornak megfelelő, szép figyelmi fejlődés.
Nekem ez óhéberül van, de nem tűnik nagyon rossznak...

Nyugtassatok meg egy kicsit: ugye a leírtak alapján azért nem tűnik komolynak a probléma???

Milla
 
 


Milla,

a leírtak alapján télleg nem lehet nagy gáz, de azért vannak figyelmeztető megfogalmazások. na meg némiképp viccesek is. én még szakvéleményben azt a kifejezést, h "szép", életemben nem olvastam. na, mindegy.
a somaticus fejlődés a testi érettséget jelenti, vagyis a korának megfelelő a testalkata, súlya, hossza.
normotónia azt jelenti, h az izomtónusa normális, se nem feszes, se nem petyhüdt. ennek ellentmond az "észlelhető tónusszabályozási zavar". persze lehet, h úgy érti, h a passzív tónusa ill. nyugalmi helyzetben normális, de akaratlagos mozgásra fokozódik. csak akkor ezt kéne írni... különben nincs értelme.
FV-i ext. tartás: felső végtagi vagyis karok nyújtott helyzetben.

amúgy a chopperezés, ill. ami a véleményben van, az is azt jelenti, h a karjait inkább nyújtott helyzetben tartja. a csecsemők alaphelyzetben hajlítva tartják a végtagjaikat, majd, amikor elkezdődnek az akaratlagos mozgások,akkor mindig a célnak megfelelő helyzetbe hozzák, de a tartós párhuzamos karnyújtás is figyelemfelkeltő. ill a kezek ökölben-ez is újszülöttkori tartás, ennek is oldódnia kell.
szóval no para, de ne nyugodj meg annyival, h későnérő, majd behozza bla-bla. a terápiák kavalkádjából ki kell választani azt, ami anyagilag ill. megközelítésileg vállaható számotokra. váltani mindig lehet. amúgy a petőtől sem kell megijedni. sokan mondják, h "nem nyomorék az én gyerekem, nem viszem oda". messze nem csak a súlyos esetekkel foglalkoznak.
 
 


Szia Milla!

Elkésve semmiképpen nem vagytok, bár a ti előzményeitek alapján már jóval előbb fel kellett volna ismerni a szakembereknek a problémát. Bár nem vagyok szakember, de a magzatvízbe való széklet ürítés -ha az olyan igazi "kakás"- ismereteim szerint gyakran a hirtelen fellépő ox. hiány miatt következik be. Ekkor már a neonatológus gyerekorvos, vagy ha van a gyermekneurológus legalább felhívhatná a szülők figyelmét, hogy néhány hetes korban nézessék meg a babát neurológussal, dévényes gyógytornásszal, ill. figyeljék fokozottabban a baba fejlődését. A védőnők, házi gyerekorvos felelősségét a "kiflizés" tünetének felismerésében már nem is említem.
A neurológusok szaktudása és lelkiismeretessége között -mint bármely más szakmában- óriási a különbség. Én is váltottam, mert elegem lett a felületes, szemkontaktus nélkül minősítő dokinőnkből. A ti neurol. szakvéleményetek elég korrektnek tűnik, és hát különösebb szaktudás nélkül is látszik belőle, hogy azok a tünetek megjelennek benne, amiket fent leírtál. Nem tudom, milyen fejlesztéseket javasoltak a problémák kezelésére, de az "alapítványos neurológusokkal" az a problémám, hogy általában mindenki csak a saját terápiáját javasolja. Ezért is érdemes elmenni független szakemberekhez is (mint pl. Timiék Egyesülete, vagy egy klinikai neurológus), mert ők kizárólag a baba érdekeit tartják szem előtt javaslataikban. Ha gondolod, szívesen megadom a Bethesdás neurológusunk elérhetőségét, aki mind szakmailag, mind emberileg már többször bizonyított baráti-rokoni körünkben. Pl. nem tudom, felhívta-e a neurológus a figyelmedet, hogy a problémátok miatt emelt családi pótlékot igényelhettek, aminek az összege nem csekély, és ezt is a nem túl olcsó kezelésekre tudjátok fordítani.
Elkésve nem vagytok semmivel, bár természetesen jobb lett volna, ha néhány hetesen kezditek a kezeléseket, akkor lehet, hogy 9-10 hónapos korra teljesen gyógyulva hagyhatnátok abba. A dévényesek azt mondják, hogy 6-8 hónapos korig aktivizálható az agynak a tartalékállománya az oxigénhiány következtébe sérült idegpályák feladatainak átvételére. Mivel mi 11 hónapja járunk a DA Alapítványhoz, nagyon sok súlyos oxig hiánnyal született babát láttam, aki a korai kezdés miatt teljesen a kortársaival haladva, normális mozgásfejlődéssel, meggyógyulva fejezték be a kezelést. Gergő esetében, mivel az oxig hiány kisfokú volt, sem a szülés, sem a korai mozgásfejlődése nem adott okot az aggodalomra, így elég későn, 1 évesen kezdtük a tornát (4 hónaposan fordult hasra, 5 hónaposan vissza, 6,5 hónaposan váltott kézzel-lábbal kúszott, 9,5 hósan négykézláb nyomta magát, 10 hónaposan náhány mászó mozdulatot tett, ugyanakkor nem tudott ülni (a tesó is későn ült), és lábai egy hónapos gyakorlás után is szétcsúsztak, ill. nyála állandóan folyt, száját sokszor nyitva tartotta). Kilátásaink jók, valamennyi szakember azt mondja, hogy a torna folytatásával (dévény, TSMT) 1-2 év alatt teljesen behozza a lemaradást, ill. izmai megfelelő állapotba kerülnek.
Érdekes, amit a neurológusotok ír, hogyha kisfiad mozgása "érdeklődésvezérelt", akkor sokkal harmonikusabb. Én is észlelek ilyet Gergőnél, hogyha odafigyel, és beszél, eszik, vagy legalábbis nem elmélyülten játszik, egy csepp nyál sem folyik ki a száján. Ugyanakkor amikor más fontos tevékenység köti le a figyelmét -játék közben-, akkor elfelejt nyelni, szóval a másnál automatikus tevékenységet neki tudatosan kell majd megtanulni, "beidegezni".
Remélem, nem keserítettelek el nagyon esetünkkel. Sztem jobb reálisan szembenézni a dolgokkal.
Üdv:Ancsa

Kép
Kép
 
 


az emelt csp-ban azért nem vagyok biztos. az csak az SNI-s gyerekek után jár ( speciális nevelési igényű), de ehhez a szakértői bizottság szakvéleménye kell. mindenesetre egy kórházi neurológus inkább fogja tudni, melyik úton kell elkezdeni, mint egy alapítványé. talán a gyerekorvos, védőnő is tud v.mit a csp kapcsán, vagy naív lennék?
 
 


Az emelt csp alapjogszabályát nem ismerem, de a neurológus dokinénink azt mondta, hogy ő úgy értelmezi, hogy a születés vagy terhesség alatt oxig. hiányos állapotba került, tartósan kezelésekre-fejlesztésekre szoruló babáknak adható 1 éves korig, majd utánna talán félévente felülvizsgálva. Ugyanakkor pl. ő javasolta az emelt csp-ot a hugom 7 éves kisfiának is, akinek nem voltak hajlandóak megadni a sni-t a bizottságnál, merthogy nem beszédfogyatékosság a tünetegyüttesének a megnevezése, hanem enyhén ért fogy. és ebből következik nála a beszédfogyaték. Ez kissé érthetetlen számomra, mert a kisfiúnak ugyanolyan fejlesztésekre van szüksége, mint a beszédfogy. gyerekeknek (logopédus, mozgásfejl, korai fejl.). Szóval nekem úgy tűnik, hogy ez erősen orvosfüggő, ezért sztem érdemes olyan orvost választani, aki partner ebben a dologban is. Az igénylés egyébként úgy működik, hogy a munkáltatónál (akinél a sima csp igénylést szoktátok) kell kérni formanyomtatványt, és ezt kell a szakorvoshoz -ebben az esetben a neurológushoz- elvinni, ő tölti ki, és ezt kell leadni a munkahelyen.

Kép
Kép
 
 


Ancsa,

a diagnózist mindig a vezető tünet alapján állítják fel. A beszédfogyatékosok ép értelműek. Az értelmi fogyatékosoknál pedig kísérő tünet a beszédprobléma.
Az a mozgássérült, akinek van hallássérülése és beszédzavara is, nem kaphat 3 helyről papírt, ezek mind társtünetek az alap problémához, ill. ugye vannak a "halmozottan sérült vagy fogyatékos" kifejezések. Más kérdés, h a szakemberek, fejlesztések között van átfedés, de, ha nem a vezető tünet lenne a kiindulási pont, akkor nagy kavarodás lenne a képességvizsgálókban, fejlesztő iskolákban, stb.
 
 


Juli, Ancsa, köszönöm a segítséget! Persze, annyira nem nyugszom meg, hogy annyiban hagyjam a dolgot, de már legalább nem látok rémeket sem.

Kaptam időpontot keddre egy dévényes gyógytornásztól, megnézi Marcit, ezen a héten úgyis szünetünk van a gézengúzban. Oda még két alkalom van a bérletünkből, azt mindenképpen "lejárjuk". Sokaktól hallottam már, hogy javulást vettek észre a gyerek tartásában, mozgásában már a dévényes állapotfelmérés után is, remélem, nálunk is így lesz! Akkor hagyjuk a gézengúzt a fenébe. Most nagyon bízom a dévényesekben, de ha az sem lesz ok, megyünk tovább.

Üdv
Milla
 
 


Milla 35 sok sikert. Egyébként osztom rjuli véleményét, mindenkinek más szekmeber jön be, babó állapottól függően. Akinél az egyik használ, az a másiknál nem. Nekünk a Dévény jött be, de nekünk tipikus hipotóniánk van.Enyhe. Azért irok, mert az emelt családi pótlékot nekünk azonnal, automatikusan megadta a korautógondozáson a doki, nem is neurológus. Csecsemő izomtónusának egyéb rendellenessége cimszóval mi nem is kértük, nem is tudtuk, de nagyon jól jön,mert ki tudjuk belőle fizetni a DSGM kezeéseket. Kitöltve, lepecsételve a kezembe nyomta a formanyomtatványokat, nekem csak be kellett vinnem a tákiszhoz.Ez automatice 1 évig jár, 1 év után kér felülvizsgálatot. De addigra szerintem teljesen rendbe jövünk, bár nekem annyira megtetszett ez a korai fejlesztés, hogy lehet, hogy edzés gyanánt csináljuk folyamatosan. Csak jót tehet nem?

benianya


Ez egy kicsit off:

Juli,
én értem, hogy a vezető tünetet meg kell határozni, csak úgy gondolnám, hogy az SNI azt jelenti, hogy az adott gyerkőc nem fér bele adottságai miatt a normál fejlesztés-képzés-oktatás rendszerébe, sajátos igényei vannak, amelyek kielégítése plusz költségekkel jár az intézményeknek is és a szülőknek is, ezért az állam támogatja. Pl. a hugom kisfia beszédjavító oviba járt (ez heti 3-4 logopédia), csoportos Ayres terápiára mozgásfejlesztés címen, de nem kapott az oviban egyéni korai fejlesztést, csak csoportos foglalkozások voltak, holott a a figyelemzavara miatt erre szüksége lett volna. Ha SNI lett volna, akkor a nevelési tanácsadóban ingyenesen járhatott volna az egyéni foglalkozásra, így viszont a heti 3 magán fejlesztés komoly anyagi terhet jelentett nekik. Most szeptemberben kezdi a sulit, a tan kép vizsg. bizottság mivel enyhe fokban találta ért fogynak (határon mozog az intelligencia, de a beszédfogy és a figyelemzavar erősen nehezítik a tanulást), ezért normál iskola kislétszámú osztályába küldték. A SNI gyerkőcöknek automatice jár mindenféle fejlesztés (logopédia, mozgás, fejlesztő ped.), neki ezeket külön kell kérnie ősszel a helyi nevelési tanácsadóban. Az SNI gyerekeknek jár ingyenes tankönyv, emelt csal.pótlék, nekik nem. Mindezzel csak azt akarom mondani, hogy ugyanarra van szüksége, mégis, mivel problémája nem születési sérülés, koraszülöttség eredetű, hanem valószínűleg méhen belüli korai károsodás, ezért anyagilag az állam sokkal kevésbé támogatja, holott megfelelő fejlesztésekkel ő is a társadalom hasznos tagja lesz.
Mivel az ovinak vége lett, és így az Ayresnek is, ők is elkezdték a TSMT-t. Dávid nagyon élvezi, és nagy előrelépéseket látnak nála már néhány hetes terápia után is. Pl. eddig komoly problémát, fejtörést okozott neki a jobb-balkéz kiválasztása (balkezes), most szinte gondolkodás nélkül emeli fel a megfelelőt. A sokszor sután lógatott jobbkezét is ügyesen használja, pl. azzal pucolt krumplit. A fejl. ped is észleli, hogy figyelme tovább koncentrálható. Bonyolultabb, összetett logikai feladatok megoldására (pl. időrendbe állítani eseményeket) eddig nem volt képes, most megcsinálta ezeket a feladatokat is.

Kép
Kép
 
 


ancsa!

nekem ez nem gömbölyű! nem csak a születési sérültek lehetnek SNI-k. nálunk egy csomó negatív anamnézisű gyerek van. a Képességvizsgáló Országos Szakértői Bizottság hívatott megvizsgálni és diagnosztizálni a gyerekeket. Bp-en téma szt vannak mozgás, beszéd, értelem stb. Vidéken nem tudom, hogy vannak ezek felosztva, egyáltalán van-e mindegyikből, ne adj isten Bp-re kell jönni, de minden gyereket el lehet vinni valahova, max. eg ykis utánajárás, h ki az illetékes lakhely és probléma szt. Ha valamely területen "nem százas", akkor kap egy ún. BNO besorolást, vagyis egy számkódot. Ez alapján viszont már járnak a fejlesztések, emelt CSP, hosszabb GYES. szóval nekem nagyon úgy tűnik, h az unokaöcsédék nincsenek megfelelően tájékoztatva. persze, lehet, h nekem nincs elég infóm, és rosszul tudom :roll:
 
 


Juli,

Igen, valszínűleg igazad van, hogy a tesómék eddig nem voltak megfelelően tájékozottak, az illetékesek nem informálták őket. Most viszont próbáltunk utánnanézni a sulikezdés miatt a dolgoknak, és állítólag eddig mindent megkaphattak volna, most viszont változott a jogszabály, és augusztustól ez van érvényben, tehát ha a diagnózis nem beszédfogyaték (náluk így van írva: enyhe fokban értelmi retardáltság, beszédfogyaték-az ért retard a vezető tünet), akkor nem SNI. A vizsgálatot a Dohány u-i Tan Kép Vizsg. Biz. végezte, kiegészítő véleményt adott hozzá a halmi u-i Beszédvizsg (a hugomék kérték a Te javaslatodra, mert az oviban nem látták értelmét a halmi útra is elküldeni, a tesómék szerették volna ugyanakkor, ha beszédjav suliba megy). Míg a dohány u-ban rendkívül lekezelőek voltak, a gyereket fejleszthetetlennek -röhejes- állították be (ezek után beiskolázták normál iskolába, mondván, hogy "külső jele nincs a fogyatékosságának, nem vízfejű stb -ezen teljesen felháborodtunk), ezzel szemben a halmi úton nagyon korrekt, emberséges szakemberrel kerültek össze a hugomék. A vizsgálatot vezető hölgy elmondta, hogy a jogszab. vált miatt tényleg nem kaphat SNI-t, ugyanakkor a gyermek fejlesztési szükségletei miatt javasolja a tanképvizsg-nak, hogy méltányossági alapon kapja meg a SNI-t.

Kérdésem, hogy ez a BNO kód hol szerepel, ki adja, ill. a hosszabb GYES hogyan igényelhető (milyen feltételekkel).

Előre is köszi a választ!

Kép
Kép
 
 


a BNO kódokról létezik egy kiadvány, én is egy kolleganőmnél láttam, nem tudom, hol vette, de aki hivatott diagnózist felállítani, annak tudnia kéne.
a hosszabb gyes feltételezem, a szakértői papírral együtt uott igényelhető, ahol a gyes maga. ha a munkahely kifizetőhely,a kkor ott, ha nem, talán cegléden van ennek a központja. érdemes lenne neten utánanézni, telefonálni, ezekhez nem értek sajnos, csak, amiket itt-ott hallok-olvasok.
 
 


beírtam a keresőbe, h BNO kódok, de az szívás, mert a létező összes betegség így van besorolva. utána beírtam, h gyógypedagógiai BNO kódok, így jutottam el ide: lehet, h nem pont ez az oldal kell nektek, de akkor a főoldalon lehet keresgélni, nagyon sok minden van ezen a honlapon. (ugyanígy utána lehet járni a gyesnek, csp-nak is. közben rájöttem, h a csp tartozik ceglédhez, a gyest passzolom, rég intéztem, azóta sokat variáltak. de, ha tartósan fogy. a gyerek, akkor emelt csp is jár, nem csak a hosszabbított gyes)

http://fejlesztok.hu/fejleszto_pedagogusoknak/sni.html

http://fejlesztok.hu/
 
 


Köszi Juli, továbbítottam az infót a hugomnak!

Kép
Kép
 
 


Sziasztok!

Nem tudom emlékeztek-e még rám!A kislányom Mirtill kengyeles volt majd a késői mozgásfejlődése miatt tavaly egész nyáron tornáztunk majd kiderült,hogy a bal lábával(a rossz csípője)befelé lép.Akkor tornáztatni kellett és betétnélküli cipőt kell viselnie.
Megint lenne egy kis gondom!

Juli!
Hozzád fordulnék!
Még mindig befelé lép igaz már nem olyan nagy fokban.Azt vettük észre,hogy ha mezítláb áll a bal bokája(mindig a bal oldala a problémás)befelé dől és a talpboltozatánál olyan mintha lenne egy kis dudor.Tudom,hogy még ilyen korban nincs kifejlődve a talpboltozatés még teletalpúak de nekem úgytűnik,hogy azért van ott az a dudor mert mindig ott áll vagy ott terheli a lábát.Nem tudom mennyire volt érthető.
Szóval mitől lehet ez,hogy befelé dől a bokája?Tavaly mindig kifelé fordult emiatt kapta az izomerősítő TENSkezelést.
Már nem hívtak vissza minket az ortopédiára.
Arra gondoltam,hogy visszavinném a gyógytornászhoz(Ő endes)és megnézetném.
A másik pedig az,hogy ha lábujjhegyre áll a bal lábával nem a lábujja hegyén áll hanem a lábujjain.Behajlítja és azon áll.Nem mindig de elég gyakran.Tavaly voltunk neurológián ott indent rendben találtak.Vagy ez nem is kóros?

Remélem érthető voltam de így elég nehéz leírni.
Ja a másik.Írtátok a "hypoton ülést".Az én lányom is nagyon gyakran így ül.Az Ő csípőjének is káros vagy csak kisebb korban?Most 22 hónapos!
Köszönöm szépen ha válaszolsz!

Sziasztok!

Ildikó

Kép
 


Sziasztok Mindannyian!
Új ember vagyok ezen a fórumon, ancsa71 meghívására találtam ide, aki a dévényes oldalon talált rám, ránk, problémánkra. Nagyon köszönöm Ancsa, hogy idehívtál. Igyekeztem visszaolvasni valamelyest, de még sok mindent pótolnom kell.

Kislányom 16 hónapos és még nem áll fel kapaszkodás nélkül, illetve nem jár.

Gondtalan terhességből, időre, 9/10-es Apgarral született. Intrauterin kényszertartás miatt lábfejeit felcsapva, visszafeszítve tartotta és tartja gyakran még most is, illetve kifelé is fordítja, úgy áll mint egy kis pingvin. Ortopéd, gyógytornász szerint ez nem gond, ha elindul és erős saroktámaszú cipőt kap, rendbejön. Én ebben már kételkedem, alig javult mióta álldogál és cipőt hord.
Izületei nagyon lazák. A 6. heti ultrahangos csípőkontrollon bal csípőjénél az ízületi vápa meredeksége miatt terpeszpelenkát kapott. Állapota nagyon lassan javult, 9 hónapos koráig hordott terpeszpelenkát! Terpeszpelenkában kúszott, de átfordulni nem tudott hasról hátra és vissza. A terpeszpelenka levétele után gyorsan fejlődött mozgása, átfordult, a kúszás szabályos mászássá alakult, 11 hónapos korban kapaszkodva felállt és kapaszkodva lépegetett s teszi ezt mind a mai napig. Nagyon gyorsan, ügyesen mászik felfele és lefele (hátrafele) is.
Tovább viszont nem fejlődött mozgása azóta sem. Illetve néhány hete egyre gyakrabban mászik úgy, hogy jobb lábát talpon előre teszi, azzal lép előre s a bal lábát húzza maga után.
Leggyakrabban a két térde között ül vagy a jobb lábát előre téve Z ülésbe ereszkedik.
Érdeklődő, kiegyensúlyozott, vidám kislány.
Eddig elfogadtam a gyermekorvos, gyógytornász, ortopéd orvos megnyugtatását, hgy nincs teendő, de most már nagyon aggódom, hogy nem mulasztok-e el valamit s nem lesz-e kihatással ez a semmittevés későbbi mozgására.

Azóta, hogy ezt írtam, felvettük a kapcsolatot egy dévényes gyógytornásszal s tegnap voltunk is nála. Azt mondta, hogy nincs oxigénhiányra utaló jel s leányzóm akár egyetlen tornaóra hatására is elindulhat. Létezik??? S akkor nem kell több torna???...Ma még nem akaródzott neki bármit is változtatni a mozgásán. Ti hogy tudjátok otthon tornáztatni a babákat? Nem tiltakoznak? Az enyém -ugye már nagy és okos- nagyon tiltakozik, hogy eddig nem volt kényszeítve semmire most meg próbálnám.

Bocs, hogy nagyon hosszú voltam.
Bokiha
 
 


sziasztok, csak visszaolvasni volt most időm, nyaralásból jöttünk. agyalok egy sort, és akkor megpróbálok érdemben válaszolni
 
 


Sziasztok!

gondoltam bejelentkezem és elújságolom az örömöm: három hete elmentünk a dévényes gyógytornászhoz Marcival, aki akkor még erősen balra húzott. Akkor túlestünk egy állapotfelmérésen - amit eddig is tudtam: spasztikus végtagok, gyengébb hát; a műtét miatt letapadt izmok a bal oldalon - és egy kezelésen. Pont rosszul időzítettünk, hátom hét szünet következett a gyógytornász szabija miatt, ma voltunk másodszor.

Az első kezelésre két nappal Marci felállt négykézlábra, azóta ez már nagyon profin megy neki, kutyázik is lelkesen, igaz, többnyire még pofáraesés a vége :) Hasrafordulásból felül Z-ülésbe, szerintem ez még véletlen, de megtartja, nem borul el. Ezen kívül feláll, igaz, még csak "rajtam", vagyis a ruhámba-kezembe kapaszkodva. Öklözés még megvan, meg a túlfeszített lábak néha, viszont azóta semmi chopperezés, és a balrahúzás is alig látható már. Egy hete volt nyolc hónapos, a gyerekorvosunk szerint teljesen időben vagyunk mindennel.
A gyt nem győzött csodálkozni, hogy mennyit ügyesedett, szerinte nagyon hamar mászni fog :))

az egyetlen, ami még zavar, a "hátamat-nyakamat hídba feszítem" jelenség, igaz, jóval kevesebbet csinálja már, leginkább ha fáradt vagy ha flusztrált. De a dévényes gyt-nak sem tűnt kórosnak, ő is azt mondta, amit a gézengúzos, hogy ezt valszeg azért csinálja, mert szeretne valamit kezdeni magával, valami újat, de amíg nem tud, visszatér ehhez a jól menő pótcselekvéshez.

Sziasztok, további jó nyaralást mindenkinek!
Milla
 
 


Sziasztok!

Kedves Rjuli!

Egy másik topikban ajánlották nekem, hogy kérdezzelek meg téged egy problémával kapcsolatban. A kisfiam 15 hónapos már elmúlt, de még nem jár. Néhány hete megtett önállóan 8-10 lépést, azóta gyakorlatilag egyet sem. Szerinted ez normális? Való igaz, hogy az átlaghoz képest lassabb volt a mozgásfeljődése, de most már nagyon aggódom. Korábban elvittem a Pető Intézetbe, ott azt mondták, hogy csak lusta. Szerinted?

Előre is köszönöm a válaszodat! Szép napot Mindenkinek! Ha esetleg más tud tanácsot adni, azt is megköszönöm.
Vendég
 


Sziasztok!

Juli!
Időközben beszéltem a gyógytornásszal és azt mondta,hogy vigyem vissza az ortopédiára így szept.3-án megyünk.A védőnő is észrevette hogy áll a lába.Szerintük bokasüllyedése van.Lehet egy 2éves gyereknek bokasüllyedése?

Remélem néha olvasol!

Sziasztok!

Kép
 


sziasztok, akkor ,megacélozom magam:)

Milla!

örülök a jó híreknek. a "megfeszítősdinek" neve is van ám:opistotónus-idegrendszeri tünet-pontosabban agytörzsi eredetű. olyan testtartás váltja ki, mely a fej hátrabilllenését segíti, vagyis hiányzik a fejkontroll.
szóval a nyaki-, és hátizmokat kell erősíteni és figyelni, h ritkulnak-e. remélhetőleg szép lassan leépül, de ,ha mégsem, akkor lehet, h tovább kell járni vag yotthon tornázni, nehogy rossz tartás rögzüljön. talán, mire ezeket olvasod, már túl is vagytok rajta.

Ildikó!

"normál" esetben kisiskolás kor előtt nem beszélünk bokasüllyedésről, addig tart a türelmi idő, h kialakuljon a lábboltozat. ha viszont a Te babádnak korábban is voltak problémái, akkor elképzelhető, h nem tökéletesen alakult a csontozat-izomzat.
ha van egy kis hipotónia a bokaízületben, a problémás csípő miatt "nem szabványos" a járásmódja, akkor nem kizárt, h elindult egy tendencia.
én a két térd között ülést továbbra sem javaslom, nem tudom,mennyire kivitelezhető, h tudatosítsd benne a törökülést, vagy sarkakon ülést. a nyújtott ülés nem annyira szokott bejönni, mert akkor a hátuk tartása nem lesz az igazi.

bokiha+

jó régóta adós vagyok a válasszal, azóta már biztos történt előrelépés. én is dévényes gyógytornászt javasolnék, ill. egy ortopédkontrollt. ez az asszimetrikus mászást sok gyerek alkalmazza-mindig vannak egyéni megoldások. ha viszont már felál, áll, lépked-akár támasznál is- nem szabad lennie asszimetriának, akkor már neurológus is szóba jön.
neki sem tesz jót a 2 térd közé ülés, ha csípőproblémája volt, próbáld meg igazítgatni, ahogy előbb írtam.

kimike!

ez így nagyon kevés, amit írtál. tudni kéne, volt-e BÁRMI a terhesség alatt, görcsölés, vérzés, fertőzés. szülés alatt: magzatvíz, szülés hosszúsága, lefolyása, stb., stb. néha egész apró dolgokról derül ki, h jelentőségük van. ha tényleg MINDEN negatív, akkor lehet, h lusta, de, ha volt egy kis probléma, aminek akkor és ott nem is tulajdonított jelentőséget senki, akkor már felmerül, h valami miatt akadályozott a mozgásfejlődése. 18 hónapos kortól már megkésett mozg.fejl-ről beszélünk, ha nem jár, de azért korábban is lehetnek figyelmeztető jelek. csinált-e korábban minden mozgásformát? gurulás, kúszás, mászás, felállás? nem hagyott-e ki valamit pl. látta-e ortopédorvos, neurológus? bár fizetős,a korai fejlesztőben vagy egy dévényesnek érdemes lenne megmutatni. korábbi saját tapasztalat, h a petőben nagyon triviális esetekkel foglalkoznak, magyarul egy nagyon kis eltérésre nem áll rá a szemük.
ha a járáson kívül mindent szépen csinál, lehet, h érdemes lenne egy játékfűnyíróval, babakocsival, ilyesmivel motiválni, hátha beindul.

nem tudom, sikerült-e nagyjából megválaszolni a kérdéseket, most már én is visszarázódom a munkába, igyexem aktív lenni
 
 


Szia Juli!

Köszönöm,hogy válaszoltál!

Kíváncsi leszek mit fog az ortopédus mondani.Azt vettem észre,hogy ha a lábujjait előre hajtom és feszül a talpa már most látszik a lábboltozata.Én úgy gondolom,hogy nem lesz lúdtalpas hanem ez a befelé dőlés a bokájában tényleg az izom lazasága lehet.Tavaly emiatt kapta az izomerősítő áramos kezelést de akkor mindig kifelé dőlt a bokája és külbokára terhelt.Legalábbis ezt mondta a doki.

Mégegyszer köszi a választ.

Ülni már nem ül annyira gyakran a két lába között de azért előfordul.Inkább z-ülésben szokott ülni.

Szia!

Kép
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: