Új privát üzeneted érkezett!

Csípőficammal született a gyermekem ...
 


Csípőficammal született a gyermekem. A kérdésem a következő lenne:
Huzatással rendbe lehet-e hozni az igen nagy mértékű ficamot vagy csak műtéttel?
Ha a műtétre kerül sor, akkor hol érdemes próbálkozni (főváros, vidék) ?
 


A Budai Gyermekkórház - Rendelőintézet
Ortopédiai osztály
1023 Budapest, Bolyai u. 5-7.
Dr. Barna Judit adjunktus

térkép
http://www.budaigyk.hu/terkep.htm


http://www.budaigyk.hu/szakrend.htm
Csípő ultrahang A ép. földszint
radiológia
Dr. Barna Judit:
péntek 9-15
345-0600/141-es mellék

*****

Ortopédia A. ép. I. emelet
1-es rendelő
Dr. Barna Judit:
szerda 12-16.30
péntek 9-15
345-0600/135-ös mellék

******

Nekem ő műtötte a gyerekem lábát, így tudom őt mint nagyszerű, jó szakembert ajánlani neked.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 

 
 

Köszi szépen az információt Bigacsiga.
(Továbbiakat is szívesen fogadok másoktól.)

A gyermekednek mi volt a pontos diagnózisa?
Mivel és hogyan kezelték?
Hány éves korában műtőték?
 


Nem csipőficama vot, M.Perthese, volt, ami szintén csipő, combcsontfejes dolog.
4 éves korában kezdődött és 6-7 éves korában műtték, mid a kettő lábát.
De neked ezek szerintem nem lényeges információk, mert nem ugyan az a bajunk.
A doktornő viszont nagyon jó a ti problémátokra.
Hívd fel nyugodtan egy időpontot megér.
Nem muszáj attól még elkötelezned magad.
Ha neked megnyugtatóbb meg mutathatod több orvosnak is.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Egy pécsi prof. már megnézte és azt mondta, hogy 50 - 50 % az eslye annak, hogy huzatással rendbejön (de inkább nem). Ő a műtétet javasolta 6 hónapos korban.Bár életében csak 1 ilyet csinált.
Kaptam időpontott a pesti Karolina uti ortopéd klinikára.
Igazából olyan szülő(ke)t keresek aki(k) hasonló problémával áltak szemben.
 


Ha a prof. még csak egy ilyen műtétet csinált, akkor én is inkább mást is megkeresnék.
Jó választás a Karolina út is, hisz ez a profiljuk.
Akit én ajánlottam, azért tettem, mert láttam, hogy miket műtöttek, és ebbe a ti esetetek is benne foglaltatik. Nyílván, ha nem az, szóba se hozom. Továbbá ne hogy azt hidd, hogy bár mi érdekem is fűződik a doktornőhöz, a világért sem akarom erőltetni.
Tudom, hogy nagyon nehéz az embernek kés alá küldeni a saját gyerekét. Átérzem, az aggodalmadat, nekem 4 x kellett a döntést meghozni.
Éppen, ezért kívánom, hogy sikerüljön a legtapasztaltabb szakembert megtalálnotok, hogy mielőbb felépülhessen a gyermeked.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Voltunk bpesten az Ortopédiai klinikán (Karolina u 27.), a Viszkeleti Tibor-nál. Mindenféle előzetes kérdezgetés nélkül a gyerekre koncentrált és megállapította, hogy a helyén van mind a kettő csípője. Ultrahang felvétel is készült, mely szintén alátámasztotta a fenti állítást. A prof nem mondott semmi konkrétat, de megnyugtatott minket és kaptunk tőle ujabb időpontott.
 


A prof nevét hibásan írtam, ezért elnézést kérek, Helyesen: prof. Vizkeleti Tibor.

2004.07.22 -én ismét voltunk nála. Szerencsére ismét pozivív volt a vizsgálat eredménye, vagyis mind a két lába javul.

Nagyon meg vagyunk elégedve a prof. úrral. Mindenkinek csak ajánlani tudom aki ilyen problémával áll szemben.
 


Sziasztok!!!

Él még ez a topic, vagy van itt rajtam kívül olyan anyuka akinek csipőficamos a babája???

-cs-

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok!Az én 5 éves kilányomnak áprilisba lesz csípőficam műtétje,ő sajanos serült,mindenféle szempontból.Nagyon félek ezt elhihetitek nekem,sokkal jobb ha kis korban derül ki mint már ilyen idősen.


Szia!

Hogy lehet, hogy nem derült ki baba-korában? Nem volt csípőszűrés pár hetesen? Elvileg mindenkit elküldenek ortopéd orvoshoz 6 hetes kor körül. Sőt, nálunk automatikusan csinálták az UH-ot is.
Ha más szempontból is sérült, nyilván egyéb orvosokal is volt bőven dolgotok. Érthetetlen, hogy miért ilyen felületesek a dokik.
Az én nagyobbik lányomnál én vettem észre, hogy nem szimmetrikusak a popsi alatti redők, a gyerekorvos még le is intett, az ortop. orvos pedig terpeszbetétes pelenkát írt fel.
 
 


Szia Rainbow!

Az én kisfiamat karácsony előtt műtötték csípőficammal. Vele is nagyon sokat kell járni dokihoz, mert sajna ő is betegKép Ha én nem nyúzom a dokikat, és nem kérek időpontot az ortopédiára, akkor nem tudom, mikor derült volna ki, hogy meg kell műteni. A dokik hozzáállásáról sajna elég rossz tapasztalom vanKép

Hol fogják műteni a kislányodat?

Szia,

Judit
 
 


Sziasztok!

Látom azért éldegél még ez a topic is.
Az én lányom is csipőficamos. Most 3 hónapos. Szerencsére már 8 hetes korára kiderült, de ez is úgy hogy a védőnőm mondta hogy menjünk el szűrésre, mert farfekvéssel szültem. Mikor a háziorvos megvizsgálta közölte hogy minden rendben van. Még jó hogy a védőnőm nem hagyta annyiban és elküldött a Budai gyermekkórházba. Már 6 hete hordja a pavlik kengyelt, és szerencsére napról-napra javul az állapota.

Rjuli!
Nálunk azoknak a babáknak akik nem veszélyeztetettek a 3. hónap környékén kell elmenni ortopédiára.

Jucis, Rainbow!
Mihamarabbi gyógyulást a gyerköcöknek!

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


sziasztok!
Egyik gyerkőcömnél sem volt 6 hetes korban UH, a doki megnézte, tornáztatta egy kicsit és azt mondta, hogy minden rendben.
Ez nagyon gáz?
A combredőknek mennyire kell szimmetrikusnak lenniük? Tudom,ez hülye kérdés, de lehetséges, hogy tökéletesen szimmetrikus legyen minden kicsi ránc?
A kislányom most 6 hetes, csak ezért érdeklődöm ilyen hevesen. POnt tegnap néztem és nem tökéletesen szimmetrikusak a redői.
köszi
Cirmi
 


Szia Cirmi.
Azt nem tudom hogy mennyire kell szimatrikusnak lenni a redőknek. Az én lányomnak megnézte a doki, szerinte minden rendben volt, mégis csípőficamos. Ahhogy nézem, nekem sem tünt fel hogy nem lenne szimertikus.
Nekünk azért kellett elmenni UH-ra, mert farfekvéses volt a lányom , és emiatt császárral szültem.
Úgy tudom aki természetes úton szül, azoknak csak 3 hónapos korban van csipőröntgen, de szerintem ezt a védőnő, vagy az orvos jobban tudja.
-cs-

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok!

Úgy látszik, erre nincs protokoll, sztem független a császártól v. sima szüléstől a kontroll ideje. HA a gyerekorvos magától nem küld, akkor kell kérni beutalót. Nem véletlen, hogy külön szakosodnak az ortop. orvosok. Egy "mezei" gyerekorvos nem tudhatja tutira. Főleg, hogy vannak elváltozások, amiket az ortop. is UH-gal néz meg.
A fő redőknek ill. a két farpofának hason fekve szimmetrikusnak kell lennie. De még úgy is lehet fejletlen a csípő, hogy szimmetrikusnak tűnik. Erre van a szakember és a teljesen ártalmatlan, fájdalommentes uh.
Enyhe esetben egy kb. 6 hétig tartó terpeszbetétes pelus bőven elég. Ismerek olyat, aki hiúsági okokból nem adta rá a gyerekre, és van most panasz elég.
Szóval ez nem olyan dolog, amitől érdemes tartani, megspórolni.
 
 


Juli!
Én a gyerek egészségéből nem csinálok hiúsági kérdést. Inkább, minthogy bármi baja legyen később. Hogy nézne ki egy ilyen gyönyörű csajszi, és csipőficamos!
Bevallom mikor felrakták rá, jobban bőgtem mint ő, de 2 nap alatt megszoktuk, most meg már ott tartunk hogy naponta 2*1 órára levehetem róla.

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok!
Az én lányomon is kengyel volt 3hónapig.Õ állandóan hordta csak 1órára lehetett levenni.Mi Miskolcra jártunk ott röntgenezik.Levették a kengyelt de az van a leleten,hogy a bal csípővápa mérsékelten meredek. Aggódom,hogy ha elindul gond lesz. Akinek műtötték a gyerkőcét mi volt a gond?Köszi ha válaszoltok!

Kép
 


Ildikó!

Szerintem kérdezz rá az orvosnál.

Mi holnap levehetjük a kengyelt Kép, de csak jövő7 pénteken kell visszamenni ortopédiára, akkor megröntgenezik.

-cs-

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok, én most vagyok itt először, remélem kicsit segít, ha azt írom, hogy vegyétek nagyon komolyan a csípőficamot.
Nekem nem a gyermekem született így(hál'Isten), hanem én magam. Most 32 éves vagyok, korán észrevették anno, hogy baj van, jobb oldali ficammal születtem. Nem bicegek, nem sántítok, senki nem veszi észre, hogy így születtem, viszont sok-sok éve olyan állandósult ízületi fájdalmaim vannak,(artrózis a diagnosztizált betgség neve) hogy komoly fájdalomcsillapítók nélkül egyszerűen nem tudok létezni. Fizioterápiára kell járnom, gyógytornászhoz, mivel az ízületeim az ellenkező, tehát bal oldalon olyan súlyosan tönkrementek, hogy még a fekvés is fájdalmas. Nem tudok ülni, állni, feküdni, aludni fájdalom nélkül.
Most is, ahogy itt ülök a gép előtt, azt érzem, leszakad a fejem a nyakamról, ha nem veszek be valamit. Sajnos nem csak a csípőízület, hanem tetőtől talpig az összes fáj, zsibbad. Öregemberkorú állapotban vannak az ízületeim. Nehéz, mert szeretnék 2-ik gyereket, de akkor nem szedhetek semmit, és a terhesség végén már a torna is nehéz... :cry: Vigyétek a gyereket úszni, tornázni, amennyit lehet!!!! Nagyon fontos!!! A futást jó mellőzni.
Vigyázzatok rájuk! Minden jót!!!

üdv.gabboka
Kép


Kép
 
 


Sziasztok, én most vagyok itt először, remélem kicsit segít, ha azt írom, hogy vegyétek nagyon komolyan a csípőficamot.
Nekem nem a gyermekem született így(hál'Isten), hanem én magam. Most 32 éves vagyok, korán észrevették anno, hogy baj van, jobb oldali ficammal születtem. Nem bicegek, nem sántítok, senki nem veszi észre, hogy így születtem, viszont sok-sok éve olyan állandósult ízületi fájdalmaim vannak,(artrózis a diagnosztizált betgség neve) hogy komoly fájdalomcsillapítók nélkül egyszerűen nem tudok létezni. Fizioterápiára kell járnom, gyógytornászhoz, mivel az ízületeim az ellenkező, tehát bal oldalon olyan súlyosan tönkrementek, hogy még a fekvés is fájdalmas. Nem tudok ülni, állni, feküdni, aludni fájdalom nélkül.
Most is, ahogy itt ülök a gép előtt, azt érzem, leszakad a fejem a nyakamról, ha nem veszek be valamit. Sajnos nem csak a csípőízület, hanem tetőtől talpig az összes fáj, zsibbad. Öregemberkorú állapotban vannak az ízületeim. Nehéz, mert szeretnék 2-ik gyereket, de akkor nem szedhetek semmit, és a terhesség végén már a torna is nehéz... :cry: Vigyétek a gyereket úszni, tornázni, amennyit lehet!!!! Nagyon fontos!!! A futást jó mellőzni.
Vigyázzatok rájuk! Minden jót!!!

üdv.gabboka
Kép


Kép
 
 


2-szer küldtem el? gratulálok :roll:

üdv.gabboka
Kép


Kép
 
 


Sziasztok!

A kislányomon 3hónapig éjjel-nappal rajta volt a kengyel.Már 3 hónapja nincs rajta és a mozgásfejlődése elmarad a vele egykorú gyerekekétől.
9 hónapos lesz jövő héten és nem tud kúszni-mászni. ott tart,hogy hasra fordul pár napja vissza is tud és megül egyedül.
A gyerekorvos visszaküldött az ortopédiára valószínű gyógytornára lesz szükség.

Érdekelne,hogy más gyerkőce is volt-e így.Ha igen mikorra érte utol a kortársait.

Amikor levették a kengyelt nem tudta kinyújtani a lábát de azt mondták,hogy ez normális a kengyel miatt.

Köszi ha válaszoltok!

Kép
 


Sziasztok!

Senki nem szokta ezt a topicot olvasni?
Na mindegy!Csak azt akartam leírni,hogy kaptunk időpontot az ortopédiára jún.19-én visszavisszük a lányomat és majd megnézi a doktornő.Valószínű tornára lesz szüksége!
Remélem az segíteni fog és szépen helyre jön a lábacskája!

Sziasztok!Írjatok!!!

Kép
 


Sziasztok!

Szia Ildikó!
Én szoktam olvasni, csak mostanában kicsit el voltam havazva.
Enéhn 10 hétig volt kengyel, az utolsó héten már 2*2 órára levehettük. Neki nem volt gond a láb kinyújtásával, de szerintem ő is el van maradva a mozgással. :cry:
Nála fiatalabb babák már maguktól fordulnak hátról hasra, ő meg még hasról hátra fordulni se nagyon akar. Remélem behozza a lemaradást.
Ortopédiára majd akkor kell visszamenni, ha már önállóan tud járni.

Gabboka!
Sajnálom hogy ilyen fájdalmakkal kell élned. Én is csipőficamos voltam, de szerencsére „helyre jöttem”, csak valószínű emiatt lett a lányom farfekvéses-csipőficamos. :?

-cs-

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Szia Sancsi!

Nekünk még az elindulás után sem kellene visszamenni amit furcsállott a gyerekorvos és a védőnő is.
De hétfőn visszavisszük Mirtillt aztán majd kiderül.
Mirtill 9 és fél hónapos és kb.2 hete tud visszafordulni a hátára.De már nagyon megy neki valamelyik nap le is gurult az ágyról.
Engem nem is a mozgásfejlődés elmaradása izgat mert látom,hogy fejlődik igaz lassabban hanem az,hogy a bal lábát ráfordítja a jobbra.Lehet nem nagyon érthető de nem tudom így leírni.
A bal oldala olyan mintha nem érne úgy le az ágyhoz mint a jobb.

Én is csípőficamos voltam szintén kengyelben valószínű örökölte tőlem.

Te császárral szültél a farfekvés miatt?
Nekem em volt faros de én is császárral szültem.

Szia!

Kép
 


Szia Ildikó!

Én úgy értelmeztem hogy a bal lábfejét teszi a jobbra. Vagy rosszul gondolom? Nem lehetne valahová máshova elvinni megnézetni a lábacskáit?
Igen, a farfekvés miatt szültem császárral. Enéh elég nagy baba volt(3600 g, 54 cm), első gyerek, és a dokim nem javasolta. Mondta hogy lehet mindketten rámennénk. Mondjuk 30 éves praxis után biztos tudja mi a jobb, meg én sem erősködtem hogy így szülhessek.
Téged miért császároztak?

Én csak terpeszpelenkát kaptam, de mondta a védőnőm hogy ez tök mindegy, ez is csipőficam, és ez is lehetett oka a farfekvésnek.

Mozgásfejlődés: Enéh ma 2* hasra fordult, de nem igazán erölteti magát. Mindkétszer úgy hagytam, de nem volt hajlandó visszafordulni(pedig ezt a mutatványt már bemutatta párszor), inkább elkezdett sírni hogy fordítsam vissza.

-cs-

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Szia Sancsi!

Én azért szültem császárral mert 5 év és 5 lombik után sikerült teherbe esnem és féltett a doki.Meg Mirtillnek elég nagy volt a feje és azt mondta,hogy nem biztos,hogy kifér.De vajudtam 8 órát és nem nagyon haladtunk és a magzatvíz is zöld volt így megcsászározott.

Nem csak a lábfejét fordítja jobbra hanem a derekától lefelé mindenét.De már 2 hónaposan is így volt ezért mentünk el az ortopédiára.
Hétfőn elvisszük aztán ha nem csinál semmit elviszem Pestre.

Mirtill is így volt,hogy hasra fordult aztán sírt,hogy fordítam meg.De már ügyesen visszafordul egyedül is szerencsére.Most a térdeplést gyakorolja tegnap egész 2 másodpercig sikerült négykézláb állnia.Sebaj legalább gyakorolja.

Kép
 


sziasztok!az en fiamat 4 hete mutotek,ketoldali cspificammal.most gipszben van ,nyaktol bokaig.osszesen 45 napot.szoval juli19.en veszik le.mi hordtuk a pavlik kengyelt(3 honapos koratol)de sajnos nem seggitett.ha valakinek van kerdese szivesen seggitek.sok egeszseget es kitartast mindenkinek :wink:
 
 


Sziasztok!

Nem tudom, olvassa-e még valaki ezt a fórumot, de remélem.


Tud valaki magán-ortopéd orvost ajánlani?

Köszönöm:)

Judit
 
 


Sziasztok!
Engem Juditnak hívnak,és van egy 3 hónapos kislányom.Neki 8hétig kell hordania a terpeszpelust(remélem:cry:).A doki a betétes rugit írta föl,de az nagyon macerás volt mindig ráadni a sok pánt miatt.Ekkor mondta a védőnő,hogy van ilyen pelenkanadrágban is,és ez tényleg sokkal jobb.Amikor vissza mentünk kontrolra a dokinak nem tetszett,hogy nem az van a gyereken amit ő felírt.Nemtudja véletlenül valaki,hogy miért baj ez?Ez nem olyan hatékony mint a betétes rugi?Meg azt szeretném kérdezni,hogy a 90/90 adat az mit jelent?Némi elképzelésem van de ennek az adatnak mennyinek kell lennie,mert nekem nem mondtak semmit pedig próbáltam puhatolózni.:cry:A legelső vizsgálaton 85/80 volt az adat.A 90/90 adatnál most annyit mondott a doki,hogy mozgásra jó a gyerek meg tapintásra is,csak az UH gép szerint nem tökéletes.
Most ilyenkor mi van???:roll:
Légyszi aki tud írjon,mert 6-án kell vissza menni,és idegesít a bizonytalanság.
Előre is köszönöm :lol:
 
 


Sziasztok!

Jucis, bár nem írod, hol keresel magán-ortopéd orvost, (gondolom Pesten), azért én vidéken ajánlok egyet.
Kismaroson található a ciszterci nővérek által üzemeltetett Boldogasszony Háza Alapítvány Eü. Szolgáltatása. Itt dr Fejérdi Gábor ort. szakorvos rendel. Ő -ha jól tudom- a Madarász utcai gyermekkórháznak volt osztályvezető gyermek ort. főorvosa 25 éven keresztül, de elege lett a korrupcióból, és jó néhány éve rendel itt. Igen nagy tudású, tapasztalatú, rendkívül kedves, gyerekekhez értő szakember. Mi Vácon lakunk, de a gyermekorvosunk javaslatára hozzá vittem mindkét gyerkőcöt csípőszűrésre. Az Alapítványnál van gyógytornaterem és fizikoterápia is. Pestről is sokan kimennek hozzájuk. Az alábbi telefonon kell időpontot kérni: 06-27/350-056.
Mivel Alapítvány, ezért nincsenek szabott kezelési költségek, de megadják egy kezelés önköltségét (tavaly az UH csípőszűrés önköltsége 4600 Ft volt), és ki-ki anyagi helyzetéhez mérten támogathatja az alapítványt. (A kezelések költségei leírhatók az adóból, ha megadod az adószámod, erről utólag is küldenek igazolást.)

Judit, sajnos nem tudok segíteni, de remélem gyorsan benéz valaki, aki érti a számaitokat. Ildikó egyébként most a Késői mozgásfejlődésre írogat.

Üdv: Ancsa
 
 


Szia Ancsa!!
Azért köszi!!!! :lol:
 
 


Ancsa!

Köszönöm szépen:)
Még keresgélek...

Judit
 
 


Sziasztok!

A kislányom 3 hónapos, a gyermekorvos farredőasszimetria miatt elküldött minket az ortopédiára.. Kiderült, hogy nincsen csipőficama, de mivel nem kifejlett még a csipőcsontja, Pavlik-kengyelt kapott.
Akinek van tapasztalata a kengyellel kapcsolatban kérlek benneteket segitsen, mert engem elkeserit ez az iszonyatosan kényelmetlen szerkezet.
 
 


Szia Pearl!
Hogy-hogy rögtön kengyelt kapott?
Az én lányom is most 3hónapos és már 6 hete hordja a terpeszpelust.
Nekünk azt mondta a doki,hogy a gyerek bal lába kötöttebb,ezért kell hordani a terpeszpelust.Neked mit mondtak konkrétan?Megnézték UH géppel is?Meddig kell hordania?
Én nem értem,szerintem a csípőficamos babákat szokták kengyelbe rakni,de szerintem majd a lányok tudnak neked segíteni,nekem is sok infót adtak már.
Elhiszem,hogy aggaszt a kengyel,de azt mondják,hogy a babákat nem zavarja,csak a szülők hiszik ezt.Reméljük,hogy így van!!
6 hetes korában is voltatok szűrésen?
Minden jót,és kitartás nektek!!!
 
 


Szia Pearl!
Ha itt nem kapsz választ,akkor írj a KÉSŐI MOZGÁSFEJLŐDÉS topikba,ott tuti válaszolnak a lányok. :wink:
 
 


Kedves Juc!

Köszi a választ! A gyermekorvosunk az 1 hónapos kori oltásnál nézte meg először a baba csipőjét, és akkor küldött minket az ortopédiára.Először megnézte egy doktornő és azt mondta elsőre azt gondolja, hogy csipőficam, de nem biztos benne, menjünk vissza 1 hét múlva. Akkor egy másik doktor is megnézte, sőt a főorvos is, és azt mondták nem ficam, de nem kifejlett a csipőcsont, kapjon kengyelt. Még nem lehet tudni meddig lesz rajta, 1 jónap múlva megyünk röngtenre aztán a továbbiak majd akkor derülnek ki.
 
 


Szia Pearl!
Ez nagyon durva,hogy az ortopéd orvos és főorvosok elsőre nem tudja megállapítani,hogy a gyerek csípőficamos vagy nem? :x
Nem tudod más ortopéd orvossal is megnézetni?Én ezeknek nem hinnék.
Meg ha nem voltak biztosak benne,akkor miért nem rögtön röngenezték meg?Juj,amikor ezt olvastam,nagyon mérges lettem!!! :twisted:
Ne haragudj,de az ilyen orvosok nagyon feltudnak bosszantani!!!
 
 


Sziasztok!

Sikerült idetalálnom! :oops: Bocsi, kicsit el voltam veszve! :oops: :oops: :oops:

Pearl!
Az én lányomon 10 hétig volt pavlik kengyel. Kb. 2 nap alatt megszokta, és utána tökéletesen elvolt benne.
Őt kevésbé viselte meg mint engem.
A végére már oldalra is fordult benne, meg állandóan égnek tartotta a lábát, szóval nem nagyon akadályozta a mozgásfejlődést.
Már 10 és fél hónapos, és áll!
Kitartás! Inkább legyen rajta, még ha lehet nem is kell, minthogy később műteni kelljen! Nekem végig ez lebegett a szemem előtt!
Nektek mennyit kell rajta legyen? nekünk az elején éjjel-nappal rajta kellet legyen, csak fürdetéshez vehettük le, majd kaptunk 1 óra, majd 2x1 óra szünetet.

Juc@!
90/90-nek kell lennie, de nem biztos hogy az elég.
Már nem emlékszem pontosan hogy mi mennyivel kezdtünk, talán 70/80-al, de teljesen lapos volt az izületi vápája, ezért kellett a kengyel is.
Hogy mennyire más a pelenkanadrág mint a rugi, nem tudom.

Jah! Pearl! lehet nektek is azért adtak kengyelt, mert lapos az izületi vápája.


Még annyit, hogy mi a Budai gyermekkórházban voltunk, dr Barna Juditnál. nagyon rendes volt, kérdéseimre a lehető legérthetőbben válaszolt!

Ha van kérdésetek írjatok, ha tudok válaszolok.

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok!

Kedves Sancsi!

Most 3 hete van Emesén a kengyel, és végül is hamar megszokta ő is, csak mióta rajta van nem alussza végig az éjszakát és kevesebbet eszik. Este mikor levesszük róla fürdés előtt mindig nagyon boldog, nagyokat kapálózik, ilyenkor meg szoktam masszirozni, annak nagyon örül. Aztán amikor visszarakjuk rá kengyelt mindig sirdogál egy kicsit. Majd jövőhéten kell visszamennünk kontrollra,utána jön a röntgen és akkor meglátjuk, hogy mennyi ideig kell még rajta maradnia. A csipő felépitésébe annyira még nem ástam bele magam orvosilag, annyit tudok, hogy a bal oldala kötöttebb Manócskának, amikor tekergetem körbe a lábát, egy ponton mindig megakad, de már ez is sokat javult amióta tornáztatjuk.
Köszönöm nektek a biztató szavakat! Remélem Manócskának hamar rendbe jön a csipője és szépen fog majd sétálni.
 
 


Sziasztok kismamákok,


Előrebocsátom, hogy én már nagymama vagyok, de én két lányt szültem (hüvelyi úton) egy év különbséggel és mind a kettőt farfekvéssel, és a nagyobbik lányom (3600 gramm 36-os fejkörfogat, 55cm hosszú) csípőficamos volt - nem csak oylan, hogy "nem tudták eldönteni meg hasonlók", hanem afféle szép szabályoasn volt csípőficamos, hogy ha nem kap kezelést időben, akkor ma már vagy rövidebb lenne az egyik lába, vagy túl lenne vagy 3-4 műtéten...

És kénytelen voltam nagyon sokmindennek utánajárni.

Naszóval.
1. Maga a farfekvéses szülés csípőficam rizikó. A csípőficamosok között több a lány mint a fiú, és ezen belül is 7szer nagyobb azoknak a ficamosoknak az aránya, akik farfekvéssel születtek.
És nem a szülés módja miatt - ha farfekvésest megcsászároznak, attól még nem segítenek a méhen belüli más kényszertartáson ugyebár.

Ergó, akinek farfekvéses volt agyereke, az mindenképpen ragszkodjon ahhoz, hogy olyan egy hónapos-hat hetes kora körül ortopédiai orvos megnézze.

2. Van oylan, hogy "gyenge a csípő", és van a kifejlett ficam. A kettőt csak úgy tudnám elmagyarázni, ha lerajzolnám a combcsontot meg az ízvápát, erre itt nincsen lehetőség. Laikusok ezt úgy különböztethetik meg, hogy ha a gyerek mondjuk egy hónapra kap kengyelt (akinek rugipelenkát írnak annak semmi baja, amúgyis megúszná...) annak csak csípőficam lehetősége, gyanúja merült fel, de akinek azt mondják, hogy viszlát a levétellel majd 8-9 hónapos korban - na annak valódi csípőficama van! A lányomnak 9 hónapos korban vették le a kengyelét, egész nap rajta volt, két hónapos kortól csakis a fürdetés idejére vettük le, és eleinte alig bírta a két lábát egymás mellé tenni, annyira megszokta, hogy szétálljon...

3. A mozgásfejlődést a kengyel nem befolyásolja. Ismertem olyan kis Pavlik kengyelest, amelyik a kenygelben felállt, a lányom mondjuk nem efféle volt, ő míg rajta volt a kengyíel, úgy viselkedett mint egy hátára fektetett katicabogár.. jószerivel nem csinált semmit. 9 hónapos volt amikor a kengyel elekerült róla, és 10 hónapos korában felállt! Percek alatt hozta be minden lemaradását.... most 33 éves, és hálsitennek semmi baj, oylan a csípője mint bárki másnak, akinek idejében ( a hangsúly az idejében szón van) felfedezték.

4. Volt itt szó combráncokról meg hasonlókról... nos a jó az, ha a gyereknek minden ráncocskája szimmetrikus, de ez önmagában nem ok a csípőficamra, a szomszéd kislánynak is asszimerikusak voltak a combráncai, és mégsem volt csípőficamos. (MOndjuk a lányomnál a farpofák sem egyeztek a hasára fordítva, és a térdei sem... ráadásul az egyik lábát nem is mozgatta.)
Laikus úgy nézheti meg, hogy megtornáztatja a kicsit, a combjait szétfeszíti 8a normál ujszülöttnél mind a két combot a lepedőig derákszög alakban ki lehet gond nélkül feszíteni) - namármost, ha az egyik oldaon ezt lehet, a másikon meg nem, akkor ez pl. csíoőficam gyanú!

5. Igen, egy tapasztalt gyerekorvos is azonnal ki tudná szűrni a gyanús gyerekeket!!!! Én is ki tudnám szűrni már... nem oylan ördöngősség - de egy orthopédus minden bizonnyal!!!

Na hirtelen ennyi jutott eszembe.
 


Sziasztok!

Pearl!
Csak kicsit sírdogál?
Szerencsés vagy! Enéh üvöltött, kézzel-lábbal tiltakozott ellene.
Gondolom már túl vagytok a vizsgálaton. Mit mondtak?

Alice!
Akkor válaszolok!
Nem azért császározzák a faros babákat hogy elkerüljék a csipőficamot! Az én orvosom 30 éve praktizál, simán le tudta volna vezetni a faros szülést, de azt mondta, hogy szarrá szakadnék, és utána plasztikázhatna 1000el, ugyanis a faros baba úgy jön ki, mintha egy éket próbálnál meg kinyomni, és ráadásul sokkal nagyobb a sérülés kockázata. Mondta hogyha nem egyezem bele a műtétbe, kkor farosan szülünk, de köszi, én azt nem kértem.
Persze 30 évvel ezelőtt más volt a helyzet. Akkor sokkal többen szűltek farosan, az orvosoknak is természetes volt, és szerintem jobban vigyáztak a faros szülésnél, meg akkor sokkal nagyobb kockázata volt a műtétnek. Anyósomat császározták, majdnem belehalt.

Mit értesz valódi csípőficamon? A lányomnak nem csak lapos volt a z izületi vápája, hanem azt mondta a dokinő, hogy ez sík, + volt még valami. És szerintem régebben azért hordták akár 9 hónapig is a kengyelt, mert nem volt fejledt UH,a mivel „bekukkanthattak” volna abba a csípőbe. Én annó azt mondtam, nem érdekel, ha egy évig kell rajta legyena kengyel, akkor 1 évig lesz rajta, csak jöjjön rendbe.

Szerencsére nekünk nem nagyon kellett erőltetni az ortopéd orvost. Mikor mondtuk a dokinak-védőnőnek, hogy faros volt Enéh, egyből írta a beutalót ortopédiára, bár ő is megnézte a gyereket, és szerinte sem, és a védőnő szerint sem volt vészes a helyzet. Teljesen ledöbbentek mikor felhívtam őket a vizsgálat után, és mondtam hogy kengyelt kapott alányom.

Mozgásfejlődés!
Már én is tudom hogy nem kell a kengyel miatt aggódni, de aki az elején van, az bizony aggódik! Lányom 11 hónapos, és kapaszkodás nélkül jár! Igaz még csak kisebb távolságok(másfél méter) megy neki, de megy! Egy 1 nappal idősebb kislány, meg még csak most kezdett el mászni, és nem volt rajta sem kengyel, sem terpeszpelus, sem semmi. Szóval ez is tök egyénfüggő.
Amúgy Enéh is elég ügyesen mozgott a kengyelbe. Lábak égbe emelése, elfordulás oldalra…Gondolom ezt csinálta volna kengyel nélkül is.

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok!

Lenne pár dolog amihez szeretnék hozzászólni.

Én is császárral szültem nem farfekvés miatt.Az én lányom is kényszertartásban volt lehet emiatt lett rossz a csípője de vszínű örökölte mivel én is kengyeles voltam.

Alice!
Szerintem az hülyeség,hogy a kengyel viselete nincs hatással a mozgásfejlődésre ugyanis mi még mai napig a kengyel hatása miatt járunk gyógytornára.
Az én lányomon 3hónapot volt a kengyel éjjel-nappal.6hónapos volt amikor levették róla és még 9hónaposan nem tudott kúszni mégpedig azért mert a kengyel miatt rosszul rögzültek az izmai.Ha próbált kúszni mindig szétcsúszott a lába.Ma napig is úgy alszik mint amikor szíjban volt.
Voltunk vele neurológián és rehabilitáción és mindenhol azt mondták,hogy a kengyel miatt maradt el a mozgásfejlődése.
Most lassan 15hónapos kb.1hónapja jár egyedül de még mindig tornára járunk.Amióta egyedül megy a lába befelé fordul.Kedden voltunk gyógytornásznál aki azt mondta,hogy még ez is a kengyel hatása és a karika láb is mivel a külső combizmai rövidebbek amiatt,hogy a kengyelben nem mozgott a lába és nem használta ezeket az izmokat.Azt is mondta,hogy sokmindent korrigált már a kengyel mellékhatásaiból de még mindig vannak gondok.
Szerintem az a gyerek aki feláll a kengyelben arra biztos,hogy nincs ráadva rendesen.Ha normálisan fel van húzva a lába nem létezik,hogy felálljon.Mirtill még oldalra sem tudott fordulni.
Nem mindenkire igaz,hogy elmarad a mozgásfejlődése mert én sem maradtam el annak idején de elég sok gyerek fejlődésére hatással van.Ezt a gyógytornász mondta.
És kapott a bokájára áramos kezelést mivel annyira gyengék voltaka boka körüli izmai,hogy mindig kifordult a bokája.Szintén a kengyel miatt mivel azokat az izmaiz sem tudta hazsnálni.

Ennyi lenne a véleményem remélem nem bántottam meg senkit.

Ildikó

Kép
 


Sziasztok!

Ildikó!
Huh!
Ez nem semmi! Összeteszem 2 kezem, hogy Enéhvel miden ok!

Remélem Mirtill is hamarosan rendbe jön.

Most közhely, de próbáld meg a jó oldalát nézni a dolgoknak! Ismerek egy anyukát, az ő fiának(!) nem használt a kengyel, műteni kell a kissrácot.

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Sziasztok!

Emese hétfőn volt négy hónapos és ennek örömére elmehettünk röntgenre, hogy kiderüljön hogyan is fejlődött a csipőcsontja és használt-e a kengyel. Az én kis tündérkém még ezt is olyan derűsen viselte, mosolygott mindenkire még a röntgenfelvétel közben is. a Szerencsére annyira jól állnak a dolgok, hogy már csak 4 hétig kell hordania a kengyelt és az lesz Manócskának a karácsonyi ajándék, hogy levesszük róla a kengyelt.
Egy kicsit megijesztett amit Ildikó irt, de úgy vagyok ezzel, hogy a legfontosabb, hogy Manócska szépen tudjon majd járni. Ha kengyellel ez elérhető, akkor hordjuk ameddig kell, csak műtétre ne legyen szükség. Aztán pedig ha a csipője rendben lesz már, de lesznek majd problémák a kengyel viselése miatt, akkor majd megoldjuk azokat, szépen sorban.
Mirtillnek és Enéhnek is sok-sok mozgolódást, futkározást kivánok! Anyukáknak meg sok kitartást és türelmet!
 
 


Sziasztok!

Pearl!
Nem azért írtam,hogy megijesszelek ha mégis bocsi nem szándékos volt!
Nem mindenki jár így mint mi de előfordul.
Örülök,hogy szépen javul a kislányod csípője és valóban ez a lényeg,hogy a járásuk rendben legyen!

Mi szerdán megyünk kontrollra a rehabilitációra és remélem,hogy rendben lesz minden és nem kell tornára járnunk!
A gyógytornász azt mondta,hogy kérjünk egy kontroll csípővizsgálatot a biztonság kedvéért.
Az az érdekes,hogy amióta levették a kengyelt Mirtillről nem kellett viszamennünk az ortopédiára.
Nektek hogy működik ez?

Sziasztok!

Kép
 



sziasztok!

Idikó!
Nekünk önnáló járáskor kell visszamenni, ami azt jelenti, hogy febr.16.-án mergyünk.

Pearl!
Enéh lepisilte röntgen asztalt! :lol:

KépKép

www.eneh.gportal.hu

"Ne feledjem, hogy gyermekem első mintája és alakítója én magam vagyok."
 
 


Szia Sancsi!

Mi most voltunk dec.28-án az ortopédián mert Mirtill már 2hónapja egyedül jár és nagyon befelé lép.A gyógytornász szerint nem kell vele foglalkozni de mivel rossz volt a csípője nézessük meg.
Sajna nem egy rossz szokása hanem "ó"alakú a térde és innen ered ez a befelé lépés.Valószínű méhen belül kényszertartása volt és a kengyel miatt eddig nem tűnt fel meg ugye járni sem tudott.
Most tornáztatni kell,naponta többször kacsalábra kell adni a cipőt.Február 1-én visszük vissza és ha nem javul alváshoz sínbe rakják a lábát.
Komolyan mondom agybajt kapok!Több mint egy éve hordjuk hol ortopédiára,hol gyógytornára,hola arehabilitációra és megint vmi kütyüt akarnak a lábára rakni.

Olyan cipőt kell hordani ami keménykérgű,nincs benne betét és sarokdöntés nélküli.Csak az a baj,hogy ilyen cipőt nem lehet kapni.Eddig a Siestát hordta de ez nem jó.
Nem tudtok valahol ilyen cipőt?

Sziasztok!

Kép
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet:

 

cron