Új privát üzeneted érkezett!

Nanesz: babaúszás ügyben nem tudok nyilatkozni, vagyis mi nem jártunk, nem is járunk.

Viszont azt hallottam, hogy ha a gyerek nem jár néhány hónapos kora óta folyamatosan, akkor kb. 4-5 évesen érdemes kezdeni az úszásoktatást.

Valami az egyensúlyérzékkel kapcsolatos dolog is kapcsolódott hozzá, hogy ekkor tanulnak meg biciklizni, görkorizni is... (A bicaj az tuti! Rollerezni viszont már a 3 éves is simán tud.)

Bocs, ha hülyeségeket beszéltem!

Gabella

Lackó 2002. október 30-án született
Mesi 2006. május 14-én született
Gergő 2013. augusztus 22-én született
 
 


Gab:

Szerintem nincs elmaradva. Ha gondolod anyut megkérdezem, hogy rajznál mit néznek. De szerintem nagyon jó.
A háznak van kéménye, ablaka, ajtaja és mindig vonalon belül marad. Miért gondolod, hogy el van maradva? Nem kell Picassonak lennie.

Kép

Kép
 
 


Wawel: Hát, azért nem nagyon érdeklik a vonalak, mármint a színezésnél elég rendesen kimegy, már mikor nagyritkán szinez... A másik, hogy az iskolaérettségnél nagy szerepe van az emberábrázolásnak... Az nálunk szinte nincs is. A házikó mellett a LAC felirat alatt van egy kis emberfej, ez a max... :( De szívesen venném egy szakember véleményét is!

Gabella

Lackó 2002. október 30-án született
Mesi 2006. május 14-én született
Gergő 2013. augusztus 22-én született
 
 

 
 

Húúú, jó sokat írtatok.

Most csak annyi,

Tandi: örülök, hogy ismét itt vagy!!! Kíráról tehetnél fel képet!!! Biztos sokat változott. Na és persze a pocakodról is.

Eni
 
 


Megint lemaradtam egy kicsit, mint a borravaló, majd este próbálok visszaolvasni.

Addig válasz Tandikának:

Most csak rózsaszín van, de majd megkérdezem, hogy esetleg kékben (vagy más színben) tud e szerezni a barátnőm.

Nem széthajtható, de a belső elválasztója kiszedhető és használható pelusozóként: igaz csak nagyjából 50×30 cm-es tehát annyira nem nagy méret.

 
 


Juca, ezt nem gondoltam volna! Nem szeretted a munkád, amit a gyerekek előtt csináltál?
 
 


Juca!

Elmondta a kapucniszaggatót a Fiam, de nem álltam az ovónő elé, hogy bemártsam a gyereket. Megkérdeztem, hogy ugyan mondja már meg, mi ez az újfajta tevékenység, majd közölte, hogy Ő még nem látta az udvaron.

Én Veled ellentétben nem hiszem, hogy egy huszonfős csoportban nem lehetne egyénre szabott feladatot adni. Véleményem szerint mindenkiből a legtöbbet kellene kihozni. De én egy idealista vagyok.

Lehet, ha nem látnám nap mint nap a Barátnőm kislányának elsős követelményeit és tempóját, rábólintanék az ovónéni véleményére. De így nem fogom tenni.

Én a kétszeri felmérésnek lennék híve. Egyszer nagycsoport elején, hogy kiderüljenek a hiányos és fejlesztendő területek és elkezdődjön a felzárkóztatás, majd egyszer májusban, hogy megszülesssen a végső döntés.

Edit

KépKép

KépKép
 
 


Nanesz, barátnőm kisfia 3 évesen kezdte. Hamar belejött, ügyesen merült is, már sokszor egyedül, ugrált a medence széléről szintén egyedül, de effektíve úszni nem lehetett még megtanítani. De a vízhez szoktatás, a vízbiztosság nagyon fontos. Én azt gondolom menjetek el, ha tetszik járjatok, ha nem az sem gond, 4-5 évesen majd újra lehet próbálkozni a rendes úszással.
Mi jártunk, de már elég rég nem voltunk, és azt hiszem nem is megyünk már csak rendes úszásra majd jövőre.
Vendég
 


Hello!

nem a melót nem szerettem, hanem a kjözegből akadó töketlenséget. pályázati pénzügyesként pályázatokat kezeltem. ha sikerélményre vágytam, akkor hétvégén sütöttem valami finomat, mert ott bedobáltam az alkatrészeket, és lett eredmény. melóban általában üres köröket futottunk, de hányat. nos egy 7 milliárdos program költségvetését mikor 4* íratták át, mert még mindig nem volt korrekt elképzelés... ketten csináltuk. aztán egyszer csak közölték, oké. egy hónap múlva meg, hgy ja ez megyékre van bontva régióra kell. na de nem ám csak összevonni, újrasúlyozni az egészet, ja és futó programról beszélünk, minden egyes kis változtatáshoz modification request kellett, aláírásokkal. mire meg volt az aláírás, már a változtatás változtatását kellett kezdeményezni...


Edit!

ez a kettős mérés jó!

Gab!

Kofa boldog lenne, ha így tudna rajzolni. :twisted: :twisted: :twisted: mégis 160 iq tesztet nyomott.

A rajz szerintem készség. pl. nem mindenkinek van jó térlátása. olyan mint a sport. valaki vagy tud kötelet mászni vagy nem. vagy tud spárgázni vagy nem. de attól még lehet jó bármi... (hú most jön majd óvónéni, és aszongya azért vagyok olya, mint amilyen, mert nem tudok nyusziugrani, vagy nem rajzoltam nagycsopiban a fecske sapijára bojtot, kémény után füstöt... :twisted: :twisted: :twisted: ami egyébiránt nem igaz, mert jól rajzolok, és térben is eligazodom. szóval értem én, hogy a rajz valamilyen szinten mérésre alkalmas, de ez olyan egyedi, hogy melyik gyerek hogyan rajzol, mennyire szeret stb. lehet, ha agyagot kapna azzal ügyesebb lenne, vagy faragna, valami 3 d-s cucc jobban bejönne neki, de lehet nem.
ez olyan mint a versmondás, na nekem az halálom. nem megy, nem tudok memorizálnbi, átköltöm. ha legalább van dallama (zenés) akkor igen, de csak úgy, nulla.

 
 


Gab!!!Szerintem nem is rossz,amit Lackó rajzolt.Nem értek hozzá,de úgy vélem,van aki ebben, van aki abban jobb.
Emlékszem irtad h pl.tök korán bicajozott ugye?
Ezt találtam e neten erről a rajzelemzésről. Hátha segit.

Grafológus szemmel Vékony Györgyi (2001) azt mondja, hogy a gyermekrajzokon a gyermekek tudatos és tudattalan érzelmei mellett akarati élete, szociabilitása, énképe, világhoz való viszonyulása derül ki. A gyermekrajz üzenet, verbális üzenete maga a téma, non-verbális üzenete a kidolgozás módja, technikája, kompozíciója. A rajzok pszichológiai tényezői közé tartozik a nyomhatás öröme, mely 1 –1,5 évesen a szálka és a fészek forma rajzolására ösztönzi a gyermeket, mely a szöges, illetve girlandos vagy árkádos forma első megjelenése. A felnőttek mozgása utánzásaképpen, 2 éves korban, diffúz firkák jönnek létre, a mozgás öröme dominál, ez az ún. perceptmotoros érettség. A gyermekek különböző alakokat, alakzatokat látnak és mesélnek el az egyenes és görbült vonalakban, ez a szándékos firkaforma 2-3évesen. 3-4 évesen már alaksémákat rajzol, kutyát, házat, embert, fát, napot.
5 éves kor felett részletező rajzok, vegyes profilok születnek, a házak átlátszóak, a gyermek azt rajzolja le, amit tud, gondol az adott dologról vagy kapcsolatról, és nem azt, amit valójában lát. Ez az intellektuális realizmus időszaka.


Magukat a rajzokat a rajzpedagógiai kézikönyv vizsgálati szempontjai szerint elemezhetjük:
- telítettség, tehát a vonalvezetés jellege,
- a formaalakítás és felületkitöltés,
- kifejezöerő, van-e a témának megfelelő képi jegy,
- egyensúly, a kompozíció harmónikussága,
- felületkezelés, a vonalvezetés szálkássága, szakadozottsága, lendületessége, elnagyoltsága, finomsága,
- térábrázolás,egymás melletti sávokban, levegő perspektívában ábrázolja a gyermek az egymás mögötti dolgokat,
- médiumhasználat, milyen anyaggal, technikával, jártassággal készíti el rajzát a gyermek,
- színkezelés, milyen szineket használ, ezeket hogy rendezi össze.


Rhoda Kellog szerint az ábrákban megjelenő szimbólumok a kollektív tudattalanban kódoltak (a kollektív tudattalan Jung elmélete, melyszerint az ember tudattalanjában az evolúció során bevésődött szimbólumok, ösztönök hatással vannak tetteire, reakcióira, viselkedésére, kultúrájára). Ezen szimbólumok közé tartozik például a spirál, ami a lélek és az élet jel, a kör, a folt, a gyöngy, a mag a teljesség képe. A kereszt a teremtő szellemi erő jel, a ház az EGO megnyilváulása. A Nap a fény, az optimizmus jele, a kerítés a lehetőségek korlátozása. Az út az életút, az útkereszteződés problémahelyzetre utal. A madarak a szabadság, a pillangók a szárnyaló fantázia jelképei. A vicsorgó fogak, a karmok az agresszivitás jelei, ahogyan a cápák, a ragadozó madarak is.
Egészséges gyermekek kutatása, rajztesztjei alapján a pszichológusok fejlődési, megjelenítési normákat állítottak fel. Szintén kutatások tárgyai voltak a lelkileg sérült betegek (skizofrénia, neurózis,...stb.) rajzai , ahol ismét megjelentek közös vonások. Pogády viszont figyelmeztet bennünket, rajzok alapján senkinél nem állapíthatunk meg lelki betegséget, esetleg hajlamot, ami a diagnózis kialakításánál útmutatóként funkcionál.
A színek használata, bár sok szubjektív tényezö által befolyásolt, Felinghaus (1959) kutatásai alapján mégis állandó. Kísérleteiből kiderül, hogy 10 évnél fiatalabb fiúknál a pirosdominál, majd következik a sárga, a lila és a kék. Lányoknál szintén piros volt a leggyakoribb, majd a lila, a sárga és a kék.
Vékony Györgyi a színek alapján a hipokratészi személyiségtípusokhoz sorol színi jellemzőket. Szerinte a szangvinikus személyiségtípus (magasfokú aktivitás, önuralom, gyors és könnyű tanulás, alkalmazkodóképesség) a vörös színt használja előszeretettel, amely mellett az intenzív kék, illetve erőteljes sárga is gyakran előfordul, ebben nyilvánul meg hogy a gyermek az érzelmeit milyen ellentétesen, impulzívan éli meg. A melankolikus személyiségtípusba tartozó gyerekek (gyenge iniciatíva, befolyálhatóság, fáradtság, pesszimizmus, érzékenység) vékonyabb vonalvastagságokkal dolgoznak, jellemzőbb rájuk a pasztellszínek használata, föleg a kék, szürkéskék, drapp, fakózöld, szürke. A flegmatikus személyiségtípusba tartozó gyerekek (önállóság, nyugalom, összpontosítás, türelem, meggondoltság) tiszta színeket használnak, kéket, zöldet, barnát, nem szürkével vegyített formában. A kolerikus gyermekek (feltűnő viselkedés, türelmetlenség, keményfejűség, heves reakciók, támadó, kitartó, gyorsan tanuló, rosszul alkalmazkodó) preferálják az élénk sárgát, vörössel, narancssárgával kombinálva.
A színek szimbolikus értelmezése szerint a fehér a tisztaság jellemző színe, de ha fehér lapon túl sok, az bizonytalanságra utal. A fekete a szomorúság, komorság színe, vörössel, narancssárgával kombinálva az „ismeretlen“ vonzerejére utal. A vörös a tüz, az energia, az érzelmek, a magabiztosság szimbóluma. A kék a nyugalom, a béke, a hűség, a részvét, a szeretet szimbóluma, de az erőteljes indigókék a zsarnokság jele is lehet. A sárga a fény, a melegség, a tudat, a tudatosság, az önállósulás jele. A zöld a személyiség érettségére, mások védelmezésére, a harmóniára utal. A narancssárga az érzelmi melegség, boldogság, egészséges agresszivitás színe, a lila az érzelmi támaszkeresésé, a rózsaszín az érzékenységé, fiatalságé, sebezhetőségre, kiszolgáltatottságtól való félelemre utal, a barna pedig a józan megbízhatóság, az elfojtott, lekötött energiák jelképe.
Ez a cikk nem tanít meg senkit rajzokat elemezni, diagnózisokat felállítani, csupán más szemmel nézni rajzokat, műveket. Nem „skatulyázás“ a célom, inkább a rajzelemzés eszközként való felhasználására szeretnék rámutatni az élet bármely területén. Hogy Exupéry Kishercege örömmel mutogathassa elefántot evő kígyóját, mert mi gyémánttal teli dombot, pokróccal letakart piknikes kosarat, két egymáshoz túl közeli vakondtúrást látunk majd a képen. Ugyanis felfedezzük és megértjük, hogy a dolgok mögé kell nézni és meglátni a nem kézenfekvő dolgokat is.

benianya


Gab!

Nagyon jó lett a gofri. Köszi a receptet. :wink:

 
 


Sziasztok!

Csak Naesznek reagálnék, hogy a nagyobbaknak már nem babaúszás van hanem ún. vizhezszoktatás és 3 évtől úszás, persze nem is a baba csoportban, legalábbis itt: http://www.babauszas.hu/
Vendég
 


Menyasszon!

Pont itt Bori az oktató azt mondta, hogy legkorábban csak 4 éves kortól ajánlja az úszás elkezdését, pláne, ha valaki nem is volt babaúszáson. Bocs a gödi oktatólányról van szó.

 
 


Ovi: Hát, is tök vegyes csoport ellenes voltam, de úgy alakult, hogy most már vegyes lett. Szóval kb. 3 évesen kezdték, aztán csatlakoztak, és azt vettem észre, hogy van aki 5 éves, van aki 3....És megoldják, van a ngycsoportosoknak, amire csak ők mennek, szóval, sulifelkészítős logopédusos óra, meg ilyenek. Meg németre is ők járhatnak, angolra én fiam is, aki középsős, de a németre gondolom azért ők, mert a za kisebbeknek sok lenne, oviban 2 nyelv... :roll: Mondjuk ez nem komoly nyelvóra, éneklés, stb...Szerencsére nekünk az egyik óvónénink nagyon jó, még játszón ismertük meg, és még emlékszem, hogy beadta ide, én meg drukkoltam, hogy az én fiamhoz rakják! Másik is ari, ő olyan tipikus ídősebb. Én úgy látom szeretik a Mátét, bírják, hogy ilyen duma-láda.

Kimike: Én ismertem olyat aki benthagyta a böliben a gyerekét. Szerintem érthető. Én is azon parázok, hogy most kezdi megszeretni, aztán kezdhetjük az ovit, új gyerekek, óvónők....Bízom benne, hogy nem lesz tragikus.

Úszás: Másik csoport jár, Mátéék nem. :twisted: gondolom ők jövőre. Viszont ők meg korizni járnak, Pólusba, Máté imádja! :wink:

KépKép
KépKép
 


Ja, Gabella: Noi jobban rajzol, mint Máté! Ő nem is nagyon szeret. Nem aggódom, ő verbálisan fejlett.... :lol:

KépKép
KépKép
 


Nanesz,
Panni egészen kicsi volt, amikor jártunk egy darabig, arra jó volt, hogy azóta is imádja a vizet.

Hova fogtok menni? Ha Dorina szereti a vizet, akkor szerintem ez is nagyon fog neki tetszeni.

Gabella,
még egyszer köszi a választ!
Rajz: szerintem nem az a lényeg, hogy színezésnél bent maradjon a vonalon belül, hanem hogyha leül rajzolni akkor kedvvel csinálja.
Kiélje a fantáziáját ebben is-> tehát még az se fontos, hogy zöld legyen a fű és kék az ég.
Az én grafika tanárom mondta, hogy sok gyereknek pont ezzel a "maradj a vonalon belül" dologgal veszik el a kedvét az egésztől.

Mi lett volna Picasso-ból, ha ő is folyton ez hallgatja? :D

Iskolaérettség:
hát ez bizony jó messze van, de tekintve, hogy Pancsi augusztus végi elég nagy az esély, hogy még egy évig ovis marad.

Juca,
abban nem értek egyet, hogy ez elvesztegetett év lenne.
Én még 20évesen se tudtam, hogy mi akarok lenni, kanyargott az utam jobbra balra, de egyik állomást sem tekintem elvesztegetettnek, hiszen nem az az ember lennék, aki most vagyok, ha mindazok az élmények nem érnek akkor és ott.
(jó persze tudom, lehet, hogy sokkal jobb fej lennék, de hát ez jutott :D )

Ami inkább zavar: mivel az ovi utolsó csoportját ismétlik, így előfordulhat az, hogy akikkel három éven át egy csoportba járt és összebarátkozott nagyrészt már elmennek isibe és ő ott marad egyedül egy új, ám összeszokott csoportban -> na ebbe lesz nehéz beleszokni.

 
 


Meteor!

Épp az a szép nem kell mindenben egyetérteni. :wink:

Habos babos. Kofa szerint egy kicsit G. Bushra emlékeztet. :twisted:

Kép

 
 


Tjuca: Nekem fogalmam nincs ki mondta, Öket hivtam fel,az biztos,mert csak ők szinpik.Azt tudom,h pesten csak az egyik helyszinen van ilyen lehetőség,mást nem :oops:
Nagyon édes a fotó! :)
Vendég
 


Menyasszon!

Gödön, valamilyen Bori csinálja egyedül. Nagyon szimpi. Ő mondta, hogy nem érdemes előbb úszni tanítani őket, mert kb. 4 éves korukra érik meg az átlag (a mozgásuk akkor lesz alkalmas az úszásra, többek között az egyensúlyérzékük), mikor már tudnak siklani stb, és akkor már lesz sikerélményük. Nyilván itt is van átlagnál gyorsabb és lassabb gyerek is. (Amúgy Bori azt is mondta, hogy szerinte a babaúszás egy családi program, örömszerzési lehetőség, nem több. Szerinte elég elmenni egy sorozatra, egyszerűek a "feladatokat", utána bárhol lehet csinálni, bármikor. Nekem nagyon szimpi volt mikor ezt mondta, nem volt az a lehúzós érzésem. Szóval tényleg aaa a csaj hozzállása.) Ettől függetlenül mi nem járunk, mert Kofa miatt a hétvége lenne jó, de akkor meg jövünk-megyünk.

Ha valakit érdekel, akkor megírom, hogy mit mondott a középfülgyulladásról,
általános gyerekbetegségekről+babaúszásról,
a vízet nem kedvelő gyerekek babaúszásáról stb. de csak azért nem gépelem be, hogy begépeljem. :twisted:

 
 


Sziasztok!

Nanesz, mi jártunk babauszira, de 8 hónaposan kezdtük. és majdnem másfél éven keresztül jártunk. Kíra imádta és ha rajta múlna, még most is járnánk, csak én már nagyon untam, és amikor jött a nyár, akkor inkább jártunk a Balcsira, amikor csak tudtunk. Természetesen nem úszásoktatásként kell elképzelni, inkább csak barátkozás a vízzel. Rengeteg versmondással, énekléssel stb. Amikor a gyereknek van kedve, lehet merülni is, de nem ez a legfontosabb, ez max. az óra utolsó 5 perce volt nálunk mindig. És persze voltak időszakok, amikor Kíra egyáltalán nem volt hajlandó még a fülét sem berakni a vízbe, nemhogy a fejét, de az összes többit mindig imádta! És azóta is: bárhova megyünk vízközelbe, nagyon élvezi, és egyáltalán nem fél a víztől!
Mi ide jártunk: www.uszomanok.hu Ha gondolod, nézd meg, a honlapon fenn van az Edit mobilszáma, akár fel is hívhatod, és megkérdezheted, mit gondol, eggyel több vélemény... :-)

Gabella, szerintem Lackó rajza tök jó! Énm sose tudtam rajzolni, most se tudok, főleg emberalakokat. Azt csak akkor rajzoltam, amikor iskolában kötelező volt. Úgyhogy én megértem őt, ne erőltessétek! Van ilyen. De a házacskái nagyon szépek. És ha valami mókával ráveszitek a rajzra, valamilyen játék keretében, szerintem sokat lehet fejlődni, mert én magamon is észreveszem: mindig utáltam rajzolni, de mióta van egy gyerekem, akinek érdemes, mert értékeli, azóta szívesen rajzolok, ha bénán is, és komolyan mondtam, sokat fejlődtem. :-) Emberalakot most is csak akkor, ha muszáj, ha kifejezetten ezt kéri tőlem :oops:

ovi: szerintem minden csoportnak megvan az előnye és a hátránya. Nekem meggyőződésem, hogy a vegyes csoport a kicsiknek jobb, a nagyoknak rosszabb, mint a "normális".

Juca, ti ennyi habban fürödtök??? Most az utóbbi időben Kíra is rákapott a sok habra, de ilyen kicsinek még nem mertem neki habosítani...

 
 


Sziasztok!

Köszönöm a reakciókat. A városi uszodába kellene járnunk, kb egy éve van itt lehetőség babauszásra. Nem éltem volna az alkalommal, de az orvos ezt javasolta. Röviden megpróbálom leirni, hogy miért. 11 hónapos korától gyógytornászhoz kellett járnom vele, mert a mozgásfejlődése csak a forgásig jutott. A mai napig nem tudták megmondani, hogy miért, pedig nem volt koraszülött sem, 41 hétre született és nem találtak nála semmit a kivizsgálások során. A torna megtette több hónapon át tartó hatását, bár később kezdett járni (16 hósan) és ülni (13 hósan), de mára már a mozgásban nincs elmaradva a kortársaitól. Valami miatt szünetelt a mozgásfejlődése. De hála az égnek, tényleg semmiben nem marad el, már kontrollra sem kell visszavinni.
De közben felfedeztünk egy másik problémát: az egyik lábszára rövidebb volt a másiknál. Nem feltünően kb 1cm volt az eltérés. Az ortopédián sem vették észre. Elvittem a háziorvoshoz és a védőnőhöz és ők észrevették, de csak ugy, ha jobban összehasonlitották a két lábát. Mindezt akkor vettük észre, amikor itthon is tornáztattam a lemaradása miatt. Kértem a háziorvostól beutalót a helyi ortopédiára, hát nem akarom részletezni, hogy az orvos mekkora egy "csög volt. Elküldött melegebb éghajlatra, hogy a gyereknek semmi baja és ha nem egygyerekes lennék, hanem lenne 3-4 gyerekem, ilyen apróság miatt nem problémáznék, lehülyézte a védőnőmet és a gyermekorvost (pedig jó szakmai hirneve van) is. Persze nem nyugodtam bele és kerestünk egy magánorvosnőt, aki a megyei kórház elismert és osztályvezető orvosnője. A gyanunkat ő igazolta, hogy probléma van a csontfejlődésben, kivizsgálásokat kért és ásványi anyag pótlását javasolta, már ezt szedi majdnem másfél éve, mellé ő is tornát javasolt. Nem találta nagynak az eltérést, a bal lábszárcsontja térdtől a bokacsontig 1-2 cm eltérést mutatott. Félévente kontroll, a legutóbbi alkalomkor már egyforma volt a két lábszárcsont hossza, ezt mércével és röntgennel is igazolta. Az ásványi anyagot továbbra is szedni kell (szerintem ennek volt ilyen nagy hatása a különbségre), mostmár nem tornát javasolt, hanem uszást. Én is nagynak tartom már őt az elkezdéséhez, de a cél érdekében mindent meg kell próbálni, hogy nehogy ujra kialakuljon a különbség. Az uszásoktató azt mondta, hogy először kipróbáljuk, hogyan birja és a legidősebb tanitványa másfél éves. Gondolkozott már azon, hogy nagycsoportot is indit, de eddig nem nagyon volt rá igény. Na majd meglátjuk, hétfőn kipróbáljuk, bár addig uszópelenkát és uszósapkát be kell még szereznem.
Na ez jó hosszura sikeredett! :P
Köszi, hogy észrevettetek és elolvastatok: Anita
 
 


Juca engem érdekel mit mondott ezekről a témákról, ha van kedved gépelni, én szivesen elolvasom. :D

Köszi
 
 


Kimike, ááá, Gergő totál pelusos. Nulla hajlandóság bilizés/wc-zés irányába. Néha próbálkozom, de a nyári néhány pocsolyagyártástól eltekintve nulla siker. Majd talán jövőre...

Tandika, hú, jó is h mondod, én még Bubunak se adom a D-vitamint, mert simán elfelejtem :S.

tjuca írta:Amúgy érdemes lenne egy követő tanulmányt csinálni, (lehet hogy van), hogy a visszatartott és az elengedett gyerekek figyelme, teljesítménye hogyan alakul mondjuk 4. osztályban. Tudom ez sok mindentől függ, tanítótól, módszertől, gyerek képességeitől, osztálytársak "húzúerejétől" stb. de kíváncsi lennék hogy tényleg annyi haszna van-e annak, hogy némely gyerekek 8 évesen mennek suliba.
Na egy ilyen engem is érdekelne!...

Nanesz, babaúszás a valódi értelmében már nincs is 2 éves korban, de rosszat biztos nem fog tenni, legalább szokja a vizet. Gergőnek is jót tett nyáron a kis vízi HRG a Williams táborban, ugyanis marhára víziszonyos, kész kínszenvedés minden hajmosás és arcmosás... (Bubu ellenben született vizicsirke).

Juca, én se hiszem, h visszamegyek valaha is kutatni. Ugye tavaly abbahagytam a doktorit. Ötletem nincs, mi lesz, pláne akkor, ha kinnragadnánk. Viszont sztem az egyetem semmiképp nem elvesztegetés :) én spec imádtam :D.
Ja, és gépeld má be lécci a vizetnemszerető gyerekes részt!!!!

Colett, oviban 2 nyelv :O aaazta... :X

 
 


Nanesz, még egy megjegyzés:
nálunk még 4 éves is volt a babauszin, igaz, nem ilyen későn kezdte, hanem ilyen sokáig járt :-)
Szóval ez csak az oktatón múlik, hogy min problémázik és min nem...
Ami fontos, hogy a gyerek lássa rajtad, hogy Te szívesen mész és biztos jó móka lesz, akkor ő is könnyebben belerázódik, és nagyon esély van, hogy élvezni fogja.

 
 


Elmentem egy kicsit, egy kis csülköt toltam be a sütőbe párolt káposztával (alig várom, hogy kész legyen).
Elég hosszan irtam, de kimaradt pár dolog és leirnám, igy érzem teljesnek. Javasolta a dokinő még a lábbal hajtható kismotort is még az elején (másfél éve), mikor kiderült a különbség, persze akkor még nem tudott volna vele menni a mozgásfejlődés lemaradása miatt.Már volt neki itthon, de nem mutat iránta érdeklődést manapság sem. Pedig jó kis lábmozgató lett volna. Már a pedálosat kipróbáltuk, de nem tud még pedálozni és nem is nagyon akarja. Ugyhogy a jármüvei ott pihennek a garázsban, nem erőltetem. Mindezek ellenére jókedvü és egészséges kislány, a járásán sem látszik a különbség, nem vetette vissza a mozgásfejlődését, főként a járástanulásnál, mondjuk ettől annakidején nagyon tartottam, hogy hátráltatni fogja a lépéseit a különbség, de hála nem igy lett. Annyit érzékel az egészből, hogy minden reggel beadom neki az ásványi tablettáját. Na meg most nagy változás lesz az életében az uszoda.
Igazad van Tandika, a nagy része rajtam mulik, hogy mennyire szereti meg. Bár én már nagyon várom, én is nagyon szeretem a vizet (látszik, hogy vizjegyben születtem). Dorina is nagyon szeret fürödni, nyáron látni kellett volna, mit müvelt a medencéjében :D .
Csak a betegségektől tartok, nehogy összeszedjen egy fülgyulladást, nagyon tudom, milyen fájdalmas tud lenni. Ugyanis nekem elég, ha egy pár csepp bejut a fülembe és garantáltan begyullad, megjártam már sokat a fülészetet emiatt, még szülés előtt 2 héttel is. :?
Amugy ennek az oka sem derült ki egyértelmüen, hogy mitől nem egyforma a lába. Állitólag nem volt neki elég hely a méhemben. Hát nem tudom. Csak egyet tudok: örülök, hogy a javulás utjára lépett és azon kell lennem, hogy ez igy is maradjon.
Elnézést a sok szövegért, de csak ugy dől belőlem a szó. :lol:
Mentem is, jók legyetek.
Anita
 
 


Sziasztok!

Juca: Nekünk azt mondta az a nö akivel beszéltünk, hogy egy pasi tartja az egyik pesti helyszinen, és 2 évtöl nem babaúszás van hanem vizhez szoktatás és utána úszás.
Vendég
 


Juca: engem a középfülgyulladás érdekel! Köszi

Mikulás buliról képeket ide is felteszem :) !

Kép Kép
Kép Kép
Kép Kép
Kép

Eni
 
 


Marcy, nagyon édes :))) és hogy kapaszkodik az ajándékba! :))) Mi szombaton megyünk a magyar ovis Mikulásra, kicsit aggódom, hogy ne legyen totális katasztróva... Ha G esetleg kitalálja, hogy nem tetszik neki a Miki és elkezd hisztizni... ááá, inkább bele se gondolok :s.

Ja, akartam kérdezni, hogy itt vannak még cumisok? Gergő mondjuk csak alváshoz használja, régtől fogva szabály, hogy az ágyban kell hagyni, de elvenni nem akarom tőle, mert szerintem bazinagy genyaság elvenni azt, amit mi erőszakoltunk rá kiskorában, hogy attól nyugodjon meg... Viszont ennek kapcsán nemtom, hogy fog megoldódni magától a dolog, bár bízom benne, hogy érettségikor már csak nem cumival fog aludni...

 
 


Pogi,

Panni is cumis még.
Szintén csak éjszakai alváshoz (már a bölcsiben a napközbenihez sem kell neki) meg ha néha nyűgös, akkor szokta elkérni nem alváshoz.

Szintén ötletem sincs, hogy hogyan szoktassam le, de nem szeretnék ilyen drasztikus-drabális megoldásokkal élni.

Szerintem ez is majd szépen lassan eltűnik magától.
(magától? tőlem, ugyan nem. na jó ez gyenge poén volt, de nem bírtam kihagyni, élőben persze jobb)

 
 


Sziasztok!

Kicsit el vagyok havazva munkaügyileg, úgyhogy két fórum most sok. De olvasok, képbe vagyok! Most pedig úgy döntöttem, hogy - igaz hogy még 1 óra hátravan a munkaidőmből - mára befejezem a munkát.

Pogi: Zoló is cumizik még, de szigorúan csak otthon. Leginkább csak alváshoz, de ha nyűgös, vagy álmos előveszi.
Leszoktatás?
1. Próbálkoztam azzal, hogy vigye el a kukásautó - eredmény: beletette nagy vidáman a játék kukásautójába, tehát félreértettük egymást.
2. Gondoltam odaadhatnánk a télapónak - eredmény: a télapónak nem kell, mert ő már nagyfiú, én pedig még kicsi vagyok és nekem kell. :)
Ezek után úgy döntöttem, hogy hanyagolom a témát és majd alakul ez is a szobatisztasággal eggyüt. Azért remélem nem én leszek az első anya, akinek cumival a szájában és pelenkában nősül a fia. :P :P :P

Úszáshoz nem tudok hozzászólni, mert mi nem jártunk, a suli meg még messze van, nem filózok rajta.


 
 


Sziasztok!

Most van egy kis időm.

Gyerek, aki utálja a vízet: majd fog futni, vagy zenélni. ő semmiképpen sem erőltetné, kötelező mosdásokat le kell tudni, de ennyi. Talán 3 éves korban már, ha a többi gyerek mind a vízben van, be akar menni, de nem biztos ez sem. Van ilyen gyerek, nem kell mindenkinek szeretnie a vizet. Ő ha a gyerek babaúszáson sír a vízben, és nem nyűgös a parton, és nem fázik (mert olyan kicsi még), akkor egy ismétlés után azt tanácsolja a szülőknek, hogy ezt a vonalat ne erőltessék. Nem sok ilyen gyerek van, de azért van. A szülők vagy elfogadják vagy nem, de ő nem kedveli, ha "vele" (foglalkozás) akarnák akarnák megkedveltetni a vvizet nem szerető gyerekkel a vizet. Idézem, van olyan ember, akinek a víz nem eleme: NOT MY CUP OF TEA.

Általános betegségek: mint a bölcsiben. nyilván nincs gyerekorvos, aki végignézi a gyerekeket, és ez amolyan "becsületkassza", hogy az éppen kilábaló gyereket még ne vigyék, de van olyan, aki nincs tekintettel atöbbi gyerekre, mondvánennyi baci mindenütt van. (ismerős?) és mivel vizes közeg a tgyerkek betegségre fogékonyabb része itt még hamarabb beteges lesz, de van olyan, akit körbeköhögnek, és kutya baja suncs soha. szerinte azért az, hogy egy sportoló gyerek ellenállóbb lesz a sporttól, az bőven a kisgyermekkor után jön. azt mondta, hogy ő a könnyen beteg kicsiknek sem tanácsolja a babaúszást.

középfülgyulladás: ez hajlam kérdése (pl. én is, én tettem fel a kérdést :twisted: ). nos erre is az volt a válasza, hogy a füles gyerek inkább fusson vagy tornázzon.. a prevenart érdemes beadatni, mert azért azt látják, hogy mióta az ovisok közül sokan kaptak (ugye babaúszásra az a réteg jár, akinél annyira nem jelent akadály az oltás ára, és kispórolják), de az is látható, hogy nem csodaszer. van a másik tipikus fülprobléma a szűkebb, vagy kacskaringósabb hallójárat. nem az a gond, hogy a víz belemegy, hanem egy nátha után már a bacik meg is telepednek, és a fülből a gyulladást nagyon nehéz megszüntetni, ha sikerül, általában úszás alkalmával nagyobb az esélye, hogy visszajön. azért azt hangsúlyozta, hogy nem fülész, nem gyerekorvos, ő a saját tapasztalatára tud hagyatkozni.

Nanesz!

nektek lehet érdemes lenne egy úszóedzővel beszélni, mert ti azért más kategória vagytok, hátha tudnának segíteni spécibb feladatokkal. És nem elkeseredni! Darnyi sokkal durvább állapotról kezdte, és hová jutott. Apropó szerintem lehet érdemes lenne személyesen neki írnod, amiben így, mint nekünk röviden leírod mi a probléma, és hogy ő mit gondol erről. Nyilván Szabolcsból nem tudtok Pestre feljárni, de egy próbát megérne, hiszen ő egyrészt "speciális" másrészt, hátha tud valami megbízható szakembert, mert szerintem a babaúszás már nektek kevés, a rendes úszás meg lehet sok. Egyetértek Tandival, mindenképpen te úgy menj, hogy ez a legjobb dolog, móka, és akkor a gyereknek is kedve lesz hozzá. Nagyon drukkolok!!!
http://darnyi.uw.hu/

 
 


Sziasztok!

Cumi nálunk is van még. Otthon már kb. egy éve csak az alvásokhoz kellett, rendszeresítettünk a pelenkázó feletti kispolcon egy "cumidoboz"-t, ahova mindig bele kellett "köpni" ébredés után, és ez nagyon bejött a kisasszonynak, szívesen köpködött.
Aztán a bölcsi-beszoktatásnál teljesen cumi-függő lett, egész nap a szájában volt, de már elmúlt ez az időszak. Most megint csak alváshoz kell. Szerintem ha 2-3 évesen csak alváshoz használják, az egyáltalán nem vészes dolog. Legalábbis én nem izgulok miatta.

Kíra unokatestvére nagyon cumis és cumisüveges (de ő már 4 éves, és egész nap cumizik, illetve pár hónapja még a cumisüvegét sem volt hajlandó kitenni a kezéből és a szájából naphosszat). A cumisüvegtől augusztusban - a szülinapján - megszabadultak, úgy, hogy anyukája sokat mondta már neki előtte, hogy mindjárt betölti a 4 évet, és a 4 évesek már nagyon nagyok, és ilyenkor a manók elviszik a cumisüveget a szülinapjukon. És reggel úgy ébredtek, hogy sehol nem találták a cumisüveget. Azóta minden zökkenő nélkül gyönyörűen iszik pohárból, és csak egy fél napig kereste az üveget, aztán tudomásul vette, hogy nincs többé, de egyáltalán nem viselte meg a dolog. Most hasonló terveik vannak a Jézuskával a cumit illetően... elvileg tudomásul vette már, hogy mi vár rá karácsonykor. Bár neki még annyi "menedék" marad, hogy a 3. hasonló szokása egy pár textilpelenka gyűrögetése, és ettől még nem akarják megszabadítani.

Rita, végülis nem kitétel nálam, hogy lehessen rajta pelenkázni, úgyis viszek magammal mindig olyan alátétet, Inkább a színe érdekes. Ha pl. valami unisex drapp színű lenne, akkor mindenképp érdekel. De lehet, hogy egy hét múlva már a rózsaszín is, ki tudja... Kis türelmet kérek :lol:

Nanesz, én mindig nagyon fülfájós voltam, és Kírának egyszer sem lett baja az úszástól, pedig én is tartottam tőle...
Az előbb viszont telefonáltak a bölcsiből, mert kötőhártya-gyulladása van állítólag. Kornél megy érte mindjárt... :-( Kicsit folyt az orra az utóbbi két napban, de semmi más baja nem volt. Meglátjuk, mi lesz hétvégén.
A bölcsiben tegnap járt a Télapó. Kaptak egy halom csokit :? Mindegy, azt otthon úgyse kap, leszámítva 1-2 szem szaloncukrot...

 
 


bocsi az elütésekért, rohantam bal kézzel

 
 


Cumi leszoktatás: Szerintem jövőre, ha nem előbb, megint megpróbálom mint Máéval, odaadjuk a Jézuskának, és akkor ő annyira örül ennek, hogy hoz cserébe sok szép ajándékot! :lol: Mátánaé bejött, pesze volt pár nap nyafi, de akkor kell erősnek lenni, mert ha érzi, hogy te se vagy tuti biztos akkor visszaél vele. Nagy a szám, meglátjuk Noinál! :roll: Különben van az oviban két 5 éves, aki még cumizik, és az egyik anyja óvónő volt... :shock:

KépKép
KépKép
 


Sziasztok!

Tjuca köszi az infókat, hétfőn délelőtt elviszem ide, aztán majd meglátjuk, hogyan birja a kiképzést. Próbálok nem elcsüggedni és igyekszem majd, hogy egy kellemes időtöltésnek fogja fel az egészet. A többi kérdésemre a választ, majd az idő meghozza.

Anita
 
 


Sziasztok!!!!
Ugyan sem a babaúszáshoz,sem a cumihoz nem tudok hozzászólni,teszek képet a kis ördögről.Most ugyan beteg,de energiája lankadatlan.Szerencséje,hogy olyan szép(nekem),mert különben már agyoncsaptam volna.
Nagyooon dacos, de mindenki biztat,kinövi.Még fél év. Jó, nincs földhözvágom magam iszti,de fáradt vagyok én már ahhoz,hogy 2 év 3 hónap után se szokja meg:bizony minden reggel felöltözünk,mert tesó megy a suliba. Minden reggel kergetnem kell a lakásban,minden ruhadarabnál leizzadok, minden praktikám, elterelésem elfogyott,győz a lefogás csak haladjunk.
No,de bizzunk a jövőben!
Teszek most tündér- valójából képeket. :wink:
Kép
Tanujjoook!
Jobbal
Kép
Tanujok ballal
Kép
Igyekszem,egyszer majd én is tudjakolyan szépet,mint a 8 éves nővérem:
Kép

További szép hétvégét mindankinek!

benianya


Sziasztok!

Gondoltam, hogy irok pár sort, ne maradjon a mai napra is majdnem üres. Remélem azért még visszajösztök.
Hogyan telt a mikulás? Nálunk nagyon jól sikerült. Először meglepődött, mikor meghallotta a csengettyüszót, aztán kikerekedett a szeme, amikor meglátta, hogy belép az ajtón a napok óta várt mikulás. Amikor a csomag után megkapta a labdáját, még visitott is örömében :D . El is énekelte a Hull a pelyhes kezdetü dal pár sorát és erre magától odadobta a mikulásnak a labdát, hogy játszanak. Hát majd megettem, annyira édes volt! Azóta is sokat emlegeti.
Már nagyon várom a holnapi napot az uszoda miatt.
Remélem hallok még felőletek.

Anita
 
 


Nanesz, nálunk is nagyon jól sikerült, le is írtam a blogba :).

 
 


Sajna nincs sok időm és csak felületesen olvasok...
Pogi! vencu csak rövid ideig cumizott, nem szerette. De másfél évesen kénytelen voltam elvenni a cicit, drasztikusan, egyik napról a másikra, mert másképp nem működött. Én is szenvedtem és neki sem volt jó, hogy alvás helyett cicizik éjszaka...Az első néhányí éjszaka nehéz volt, éjfél körül aludt el, sokszor felébredt és sétálni kellett vele, itt volt anyukám, ő főzött stb...de pár nap után nem is hiányolta és nem tűnt megviseltnek, ügyesen átvészelte ezt a pár napot. Nappal meg figyelemeltereltünk.

Mári

Kép
 
 


Mikuláskor itt voltak a szüleim, nagyon örült Vencu nekik. Volt itt a művházban előadás, és nem lett volna gond, ha mellettünk egy kisfiú nem kezd el ordítani hogy fél és kirohanni...így ő is elkezdett félni a Mikutól...
De mostunk csizmát, kitettük ablakba és örült hogy kapott csomagot. Áruházakban szintén félt... :)
Viszont az adventi koszoró lángjától nem félt, bele is nyúlt! :( De nem lett baj, csak íjjedelem. Mert nagyon szeret gyertyát fújni, féltem is a szemöldökét, mert közel hajol, de résen vagyunk, arra viszont nem számítottunk, hogy belenyúl a mutatóújjával.

Mári

Kép
 
 


Sziasztok!

Irok pár sort, nem sok időm van, mert tegnap éjjel óta lázas Dorina, nem tud aludni, ugy tele van mindig az orra az orrszivás ellenére is.
Pogi örülök, hogy sikerült a mikulás, itt is nagy élményszámba ment.
A cumitémához nem tudok hozzászólni, mert nekünk nem volt egyáltalán. Helyette két éves koráig szopott és magától hagyta abba egyik napról a másikra.
Nagyon kevesen vagyunk, de remélem ez megváltozik.

Mentem is.
Anita
 
 


Sziasztok!

Újra itt!!! :lol:
Vasárnap este jöttünk haza anyuéktól, ott voltunk másfél hétig, nagyon tuti volt, a csajok pörögtek, én meg nem sokat pihentem, de azért jó volt egy kis levegőváltozás. :)
Tegnap meg ma képességfelmérésen voltam a csajokkal, már voltunk két hete is egy másik helyen, munka-ügyben mentem, teszteltem, magamtól nem adnék ilyenért pénzt. (Többet nem mondhatok, hogy miért mentünk.) Szóval, a lényeg, hogy mindkét csajszi korának megfelelő, rendben vannak. :) A tanyára majd megpróbálom feltenni Julcsi értékelését, így ti is tudtok viszonyítani.

Hannus nagyon beindult az utóbbi héten, már nemcsak kúszik, hanem mászik ezerrel, felül, és már fel is kapaszkodik, még nem sokáig, de már próbálkozik az állással. Nagyon kis édes, állandóan dumál, vigyorog, és megtanítottuk tapsikolni. Nagyon anyás, én vagyok neki a minden, utána következik csak a többi ember. Imádom a kis pupákot, jó látni, hogy nyílik a világra, Julcsival nagyon szeretik egymást, már tudnak együtt is játszani, mióta Hanni ücsörög, Julcsi magyaráz neki. Még mindig nagy szopis, éjszaka többször is kiszolgálja magát, meg napközben is minden kajakor szopizik is. Jó lenne már egy kicsit többet aludni egyhuzamban, de sajna még mindig én tudom a leggyorsabban visszaaltatni.
Julcsika is mindennap meglep vmi beszólással, nagyon eleven, olyan, mint a tűz, kicsit fárasztó, mert a szófogadáson még lenne mit csiszolni...

Nem volt még időm visszaolvasni, csak átfutottam, és láttam, hogy több újonc is van a topikban, ennek nagyon örülök! :lol:

Edit, üdv itt! Kár, hogy a félegyházi topik nem működött, szívesen megismerkedtem volna ottani kismamákkal is.

Bocsi, hogy csak magunkról írtam most, de mögöttem megy a tombolás, így is alig bírtam ezt a pár sort bepötyögni. Amint tudok, jövök, meg a tanyára is benézek.

Végül pár friss kép.

gyönyörűim :)
Kép

Kép

unokabátyókkal
Kép

itt tapsikolok éppen :)
Kép

kedvenc unokatesóval
Kép

a nagy csapat :)
Kép

ilyen ügyesen ülök
Kép

nálunk is járt a Mikulás :)
Kép

KépKép
KépKép
 


Gombi: annyira jók a képek!!! Olyan aranyosak!!! Szerintem amióta nem láttam Hannát nagyon sokat változott!! Komolyan, néhány hét is milyen sokat jelent!!!

Biztos jó lehet egy kicsit kimozdulni. Mi most nem utazunk haza Istiékhez karácsonykor, mert Olivér még túl pici a 3 és fél órás úthoz, de talán néhány hónap múlva.

Kiváncsi vagyok erre a képességfelmérésre!!! Jó lehetett!

Eni
 
 


Méz,
nagyon jók a képek!

Viszont mostanában Pancsival sem egyszerű :)

A leggyakrabban használt szavak:
- nem
- nem, éééén akajom
- enyém
- én, egyedül

:) :)

de gondolom ez mindenkinek ismerős.

 
 


Marcy, amint fent lesz a gépen, felrakom a tanyára az értékelést.

Meteor, nálunk meg eljött a miért-korszak pár napja... Naggggyon kemény, eddig csak szimplán kérdezett, pl. tök hangosan, anya, a tornás néni hová megy? hol lakik? mit ebédel? Most meg már ha megválaszolom, hogy mit ebédel, akkor megkérdezi, hogy miért...
Mindemellett Hannus mászik ezerrel, jön le az ágyról, kapaszkodik fel, közben meg dől, amerre a pelus hozzá, áááááá, asszem én türelmet kérek karácsonyra... :shock: :lol:

KépKép
KépKép
 


Méz: na, nálunk is megy a miért....Türelem az jó lenne szerintem mindenkinek........ :roll:

Kérdés: Ti mit kértek, vagy mit nem..szóval mit kaptok az uratoktól karácsonyra? Engem nyaggat, de passz......Wellnesst kértem, de arra most nincs........ :oops: Szerény gyerek vagyok... :wink:

KépKép
KépKép
 


Colett,

én szerintem most nem nagyon fogok senkitől semmit kapni, szóval vettem magamnak egy jó könyvet, meg akarok venni egy arckrémet.
Anyumék sajnos nem kérdezték még meg, pedig van egy hosszú könyvlistám még amiből csemegézhetnének, meg a Grace klinikát is szeretném dvd-n.

Viszont ha nektek most wellness nem fér bele, akkor egy masszázsbérlet, vagy valami kényeztető egy napos kúra neked valahol? Van annyi ilyen spa meg mittudomén micsoda, ahol van ilyen (tesód biztos tud ezer ilyen helyet felsorolni)

Tavaly az egyik ismerősünknél a lány azt kapta ajándékba, hogy valami kastélyszállóba befizette a férje egyedül egy napra mindenféle kényeztetős vacakra, meg hogy kialhassa magát végre, mert akkor volt 4 hónapos a kisebbik babájuk és már totál hulla volt szegény csaj.
Férj meg közben otthon vigyázott a kölkökre :)

 
 


Sziasztok!

sajnos időm nincs visszaolvasni mert most anyukámnál vagyok,csak gyorsan írok nektek.
A képeket megnéztem!Mindenkinél nagyon jók!
A telefonomon szoktalak titeket olvasni csak most nincs időm reagálni!

Hiányzik,hogy nem tudok veletek "dumcsizni"! :cry: :cry: :cry:

A saját gépem nem tudom mikor lesz kész?
Azt mondják lehet,hogy már csak január végén mert most nem szállítanak alkatrészt!
Nagyon jó lenne ha mégis előbb elkészülne!

Jók legyetek!
sziasztok
Vendég
 


Jajj,Meteor! Beni dettóóóóóó!!!!!
Nálunk még nincs miért, de már előre félek ettől a korszaktól.
Rita! Jujj,de nem irigyellek most karácsonykor!Tars ki!!!!

colett! A masszázs jóóó ötlet!
Én morzsporszivót kértem,meg faiatalitó arckrémet.azt olvastam az Euceriné most a legjobb. Tippek?

Gombi!!!Anyira sokat nőttek a gyerkők!!!Nagyon édesek!!!
Alziza!!!Jó, hogy olvasni azért tudsz!!!!!!!!
Nem felejtünk el, irj ha tudsz!!!!!

benianya


mirelitfülek hihi


Kép

:twisted:

Ákosbenianya! aszondod, nagykorában pikkpakk lesimítják műtéttel?

 
 

Vissza: Gyermekek / magzatok kor szerint

Jegyzetfüzet:

 

cron