Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Igenis vannak anyukák akik mindent megtesznek és mégsem tudnak szoptatni valamilyen okból.Mindenhol csak azt olvasom,hogy az én gyerekem soha nem kapott tápszert.Mintha az valamilyen méreg lenne,és az nem is szereti a gyerekét aki rákényszerül a tápszerre.Szeretném ha megírnátok erröl a véleményeteket!
Beáta
Beáta
 


Szia Bea!

Elég darázsfészekbe nyúltál! vagy nem elnyomja az ünnepi készülõdés.
Mindenesetre ha véleményekre vagy kiváncsi jobban jártál volna ha rákeresel két szóra abból mindent megtudnál.
Itt egy kis segítség hozzá:

cumi, cumisüveg
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/746.html?995970506" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/746.html?995970506[/url]

Szoptatás igény szerint vagy sem
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/1616.html?1000841118" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/1616.html?1000841118[/url]

Szoptatás
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/39/1212.html?1007934935" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/39/1212.html?1007934935[/url]

Szoptatás
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/275/46.html?1008010683" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/275/46.html?1008010683[/url]

tápszeres témák:
Babanet Társalgó: Gyermekek: Mit egyen a gyerek?: archiv 01
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/611.html?2001Februr22cstrtk21h29" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/611.html?2001Februr22cstrtk21h29[/url]

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Szia Beáta!

Én szülés elõtt mindenkit megkértem, hogy egy olyan kérdés van, amit sose tegyenek fel nekem a szülés után: "ugye van tejed?" Sokan nem értették, hogy egy olyan anyukának, akinek nincs, és egyébként is küzd, hogy jö anya-e õ egyáltalán, ennél durvább kérdést nem lehet feltenni. Én szoptatok, de a szülés elõtt nem sok esélyt adtam a dolognak, mert az öcsém is és én is tápszeren nõttünk fel, és nem a propaganda miatt, hanem mert nem volt anyatej. Semennyi! És mindketten felnõttünk. Nem vagyunk/voltunk betegesebbek, mint a többiek.
És még valami. A kisfiam ugyan még csak 3 hónapos, de eddig semmi gondunk nem volt a dologgal. Szóval én nagyon becsülöm azokat a nõket, akik küzdöttek, de nem ment, és most napmint nap kifõzik a cumisüvegeket stb. Azt hiszem, õk sokkal többet megtesznek a gyermekükért (ez ügyben), mint én, aki csak odateszem, és folyik a szájába!
Én nagyon utálom ezt a lelkiismeretfurdalást kiváltó propagandát!

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 

 
 

Sziasztok!

En mostansag nagyon ritkan jarok errefele. Sok ujat nem tudok irni, csak annyit, hogy nagyon egyetertek cory-val.
Nekem is az a legnagyobb bajom ezekkel a propagandakkal, hogy inkabb csak lelkiismeretfurdalast okoznak, na es evvel idegesseget, es aztan ettol is apad a tej.
En 4 honapig szoptattam. Majd abbahagytam. Okok?
- A babam 12 orakat aludt ejjel egyfolytaban, teljesen felborult ettol a tejtermelesem;
- Allando kiutesei voltak a lanyomnak, es hasfajasai, egyszeruen minden megartaott neki, amit ettem;
- Hajhullasom volt a terhesseg elott is, es a hormontabletta segitett, alig vartam, hogy ujbol elkezdhessem, veszes volt mar a hajveszteseg;

Szoval ezek voltak a fo indokok, hogy abbahagytam a szoptatast.
Es mit akarok evvel mondani?
A tapszerre atteres utan:
- kiegyensulyozott napirendunk lett, nappal is jokat tudott aludni a lanyom, ami azelott nem volt igy a sok hasfajas miatt;
- tehat elmult a hasfajas, a nyugosseg, kiegyensulyozott lett;
- a bore szep, bar azota is ekcemas ( az ekcemat csak anyatejes taplalas mellett kapta);
- sose volt beteg, egy kis meghulese volt talan ketszer (most 23 honapos);
- ragaszkodo, ertelmes kislanynak tartom;
Osszesegebe a szoptatas elhagyasa egyaltalan nem hozott hatranyokat.
Bar bevallom nagyon hianyzott az a kontaktus, ami a szoptatasnal volt, viszont azert lehet azt potolni.

Alma.
Alma
 


Igazad van Alma!

Zsófia
Zsófia
 


Sziasztok!

Én az elsö babámat négy és fél hónapig szoptattam, tápszerpótlással.
A másodikat még mindig szoptatom (6 és fél hó), neki nem kell pótlás. Az elözönél sem kellett volna, csak nem voltam olyan "jól informált".
Az elsö babám ugyanolyan egészséges, erös kisfiú, mint a második. Semmi különbséget nem láttok bennük. Biztos jobb az anyatej, ez kétségtelen, de nagyon jók a mai tápszerek is. Én ismerek olyan gyereket, aki csak tápszeres volt és még soha nem volt, még csak náthás sem.
Aki nem tud szoptatni, az is ugyanolyan jó anya, mint aki tud. Ez a fontos, hogy ezt ti, tápszerrel tápláló mamák is tudjátok és soha, ne legyen lelkiismeretfurdalásotok emiatt.
Csak ennyit akartam mondani.
Sziasztok, Evey
 
 


Sziasztok!

Leginkabb csak olvasgatom a tarsalgot, de ezt a temet nem tudom szo nelkul hagyni... Szerintem is kezdenek a szoptatas hangoztatasaval atesni a lo masik oldalara. Ne ertsetek felre, szoptatas es anyatejparti vagyok, ezert iszonyatos erzes, amikor mindenhol olvasom/hallom, hogy csak es kizarolag az anyatej jo etc.. Amiert nagyon faj: 5 honapos a kisfiam, de sajnos soha nem szoptathatta, es nem ilyen-olyan kifogasok miatt, hanem mert olyan gyogyszereket szedek, amit a mehlepeny megszurt, de az anyatejbe kerulve nagyon artana a babanak. Ezert szuletese utan sem tehettem mellre, es rogton apasztani kezdtek a tejem, ami azota is nyolcszor(!) lovellt be. Es ha valahol eloveszem a tapszeres cumisuveget, es elkezdem etetni a kisfiam, mindenki elhulve nezi, hogy miert nem szoptatom inkabb.. Sok sok sirogorcs utan oda jutottam, hogy ez van, anyatejet kap, termeszetesen cumisuvegbol, es egeszseges es nagyon szepen fejlodik.... Az osszhang is megvan koztunk, igyekszem, hogy valamennyire potoljam azt a testi kontaktust, ami igy nekunk kimaradt.. Amikor errol beszelgettunk a Raffai tanar urral, o is azzal nyugtatott, hogy a babanak egeszseges es kiegyensulyozott anyukara van szuksege....
Bocsi, hogy hosszu voltam, de nagyon sokaig bantott, amikor a szoptatas elonyeit ecseteltek hosszan..

Pussza: Barbi
 
 


Szia, cory!

Mindig tudtam, hogy jó fej vagy! Kép Köszönöm a hozzászólásodat a csak két hónapig szopott Levi nevében is, akit idõnként csak Benõkének hívunk, a'la Flinstone-család. Kép
Eryc@
 


Én szoptattam, sikerült is, sokáig is, de a Kötelezõ-e szoptatni iráson egy kicsit felhúztam magam. Úgy állítja be a nõket, mintha direkt nem akarnának szoptatni, vagy hogy olyan hülyék, hogy a rájuk zúduló információk közül nem tudják kiszûrni, mi a jó önmaguk és gyermekeik számára.

Érdekesnek tartom azt is, hogy azok a mamák nem jutnak objektív információhz, akiknek nincs pénzük megvenni az ezen témában megjelenõ ujságokat, telefont, internetet, ... Két okból is, egyik, a legtöbb kórház tart felkészítést ingyen, ahol ma már szó esik a szoptatás fontosságáról, a legtöbb kórházban igenis már propagálják a szoptatást, ... Másik, ha ujságra (internetre, telefonra, ..) nincs pénze a mamának, tápszerre, cumisüvegre mibõl lesz?

Tényleg van egy olyan réteg, aki egybõl tömi mindenféle próbálkozás nélkül a cumisüveget a gyerek szájába, de rájuk kétlem, hogy bármilyen propaganda hatna. A többségünk rengeteget olvas, kérdez, informálódik a terhessége alatt, mi is a jó a babának, és általában ilyen ügyekben nem a reklámok hatására dönt. Szerintem aki akar, hozzájut az információkhoz pro és kontra, és ha vállalta egy gyermek felnevelését, talán el tudja azt is dönteni, kire hallgasson.
Több személyes segítõ kellene, akihez a mama, ha baj van, fordulhatna, (ebben egyetértek az irással) személyesen, minél több csoport helyileg (védõnõknek szervezkedni kéne), ..., de a többi része az írásnak számomra egy "picit" lekezelõ volt.

Üdv: Emõke
 
 


Bigacsiga!

Olvastam ezeket az oldalakat,és pont ezekre utaltam amikor azt írtam hogy mennyire ellenzik a tápszert,és hogy "dicsekednek" az anyukák mennyi tejük van,(mintha ez valami verseny lenne).
Szerencsére a többiek megértették miért is vetettem fel ezt a témát és megnyugtató válaszokat kaptam. Mostmár nincs lelkiismeret furdalásom amiért kénytelen vagyok tápszert adni a kisfiamnak.
Bea
Beáta
 


Sziasztok!

Hát, az én történetem se egy sikersztori szoptatás ügyben, és a legfájóbb az, hogy bármilyen szoptatást segítõ civil szervezethez fordultam, SEMMILYEN érdemi segítséget nem tudtak adni. Leginkább azért, mert azok, akiknek tanácsot kellett volna adniuk, odáig sem jutottak el, hogy felfogják, mirõl is beszélek, mi a problémám, és fújták a szöveget, amit én már kívülrõl tudtam, hogy "csak annak nem megy aki nem akarja igazán, biztos ezt meg ezt rosszul csinálom, biztosan nem szopik jól a kisbabám, ne etessem, szoptassam többször, stb." Lesajnáltak, hülyének néztek, azt állították, hogy pszichés, majd végül közölték, hogy én tehetek róla. Mindezt úgy, hogy egyetlen pillanatig fel sem merült bennük, hogy személyesen nem is látták a szoptatásomat, nem vizsgálták meg a mellem, telefonon adtak tanácsot valamirõl, amirõl konkrétan nem is tudták, hogy micsoda. Nem akarok bántani senkit, mert tudom, hogy az állam nem támogatja õket, de a SZEMÉLYES FOLYAMATOS SEGÍTÕI kontaktus nagyon fontos lenne, mégpedig az anya otthonában. Mert egyébként nem sok értelme van. Akinek komoly gondjai vannak, annak a telefon annyi, mint halottnak a csók. Szerintem itt bukik meg minden ilyen kezdeményezés átütõ sikere....

Személyes tapasztalatból állítom, hogy nem várható el egy 40 fokos lázban égõ, mellgyulladásos kismamától (plusz gátseb, depresszió, lochia, horror szülés, non-stop sírás a sikertelenség miatt), hogy egy 1 hetes újszülöttel a tél kellõs közepén megjelenjen a szotatós baba-mama klub minden hó második csütörtökén 17-18 óra között tartandõ foglalkozásán, ami a város másik végében van és legközelebb 3 hét múlva lesz, hogy segítséget kérjen személyesen, vagy ugyanezt a Szent István kórház ambulanciáján tegye meg. ÉN erre képtelen voltam. Lehet, hogy ez egyesek szemében akaratgyengeség, szerintem pedig a totális összeomlásra adott adekvát válasz: aki bajban van, annak aktívan segíteni kell, hogy kizökkenjen, nem fordítva!

Ráadásul aki volt már krízishelyzetben a babájával, az tudja, hogy ha mindezt meg is tenné és elzarándokolna valahová, abban a fél órában, amikor a segítség helyszínén van, a baba biztosan nem lesz éhes, nem úgy szopik, a stressz miatt eleve nem megy semmi, nem derülhet ki semmi.

És ilyenkor órák számítanak, mert minden egyes etetéssel egyre jobban távolodsz annak a lehetõségétõl, hogy valaha még szoptatni tudod majd (néhány ellenpéldát kivéve). De legalábbis erõsen csökken az esélye.

Én ekkor jöttem rá (elõtte lenéztem azokat, akik tápszereztek), hogy a tápszer nem méreg, hanem azért van, hogy az én 1 hetes gyönyörû szép zabagép kisbabámnak ne kelljen szó szerint éhen halnia, mivel nem törzsközösségben élünk, hogy valaki megszoptassa helyettem. A tápszer éhenhalás ellen van. Nem másért. Az,hogy ezt kényelembõl felhasználják olyanok is, akik tudnának szoptatni, ez szomorú. De ettõl még kell, mert van akinek nem megy. Akkor se, ha beleõrül.

Nekem az volt a problémám, hogy volt tej a mellemben, szopott a gyerek, de nem jött ki a tejcsatornákon a tej. Semmilyen eszközzel, 2 hónapig tartó iszonyatos sanyargató kézi fejéssel se, minden alkalommal úgy dugult vissza, mintha sose fejtem volna. És nem szaporodott a tejem, bár fejni is 10 millilitereket tudtam, segítséggel is, a szoptatás ugyanennyi volt két mellbõl. Emellett a kisbabám két hetesen 150-180-akat evett napi 6-8-szor. És ekkor mondták azt, hogy ne etessem, csak szopjon. Én pedig hiába mondtam, hogy attól, hogy éheztetem nem lesz tejem, mert nem az a baj, hogy kevés, hanem az, hogy nem jön ki. Azt mondták ilyen nincs. Ilyen probléma nem létezik. Ebben a helyzetben mit lehetett volna tenni? 20 hétig kínlódtam, utána lemondtam róla. Azóta és addig is hiányzott a szotatás, a szó szerint vett szoptatás a kínlódás és görcsölés helyett.

Az elsõ hónap után világossá vált, hogy nem megy. A tápszertõl viszont egyszerûen nem tudott kakilni a kislányom. Ekkor esett le a húszfillér: anyatejen nõhet fel akkor is, ha nem az én tejemet kapja!!! Hurrá!!! Veszek olyanoktól tejet, akikbõl literszámra dõl. Nem volt egyszerû, de odáig jutottunk, hogy több száz liter anyatejet vettünk (10 hónapon keresztül napi 1 litert), egy vagyonba került, rengeteg utánajárásba, pasztörizálgatás otthon, de megérte. És "büszkén" állítom, hogy összességében több anyatejet kapott a kislányom, mint a szoptatott társai, mert nekem annyi volt amennyit a fagyasztóból elõvettem, akkor amikor akartam, nem volt korlát. 1 évesen napi 1,2 liter anyatej volt az adagja, semmi mást nem evett még ekkor. Majd 13 hónaposan az egyik napról a másikra átszokott a szilárd ételekre.

Rendhagyó történet, nem szeretném még egyszer átélni, csak közreadom, hátha tanulságos. Azért remélem, hogy a következõ babámmal sikerülni fog, most már sokkal rutinosabb leszek. Például nem hiszem el a csecsemõsnõvérek azon állítását, hogy a totálisan burrant, bekeményedett csomós mellet nem kell fejni, mert ez nem igaz. Utólag rájöttem, hogy csak azért mondták, hogy ne kelljen ezzel dolgozniuk.

Leginkább azt szeretném átadni másoknak, hogy akinek kisebb-nagyobb nehézségek mellett semmi problémája nem volt a szoptatással, az adjon hálát annak az Istennek akinek akar, de ne merjen szót emelni azokra, akiknek nem sikerült, mert mindenki kerülhet kritikus helyzetbe. Én sem hittem, hogy velem történik ez meg. Eleinte nem is hittem el, hogy ezt most nem álmodom, hanem ez a valóság: valami nincs rendben és a világon senki nem tud segíteni.

Azt sem nézzük le aki császárral szült, mert nem tehet róla, pedig az sem "természetes". Mégse merné senki azt állítani, hogy minden nõnek képesnek kell lenni hüvelyi úton szülni. Elvileg igen, hiszen mindenkinek van hüvelye. Gyakorlatilag.....

Nekem nagy tanulság volt ez az egész ügy: semmi sem fekete-fehér. Csak a kibicnek könnyû kívülrõl pálcát törni mások felett.

Emese

Ui: akinek kell anyatej, fordulhat hozzám, szívesen ajánlok anyatejadókat!! Lásd következõ levél.
emesemama (emesemama)
 


Sziasztok!

Üdvözlök mindenkit az "Eszter-lánc" Anyatej Misszió nevében!
Az Anyatej Misszió azért jött létre, hogy megteremtse a kapcsolatot anyatejet adni tudó és anyatejet keresõ édesanyák között országos méretekben egy központi adatbázison keresztül.

Az alapítvány létrehozásának apropója az volt, hogy 1 éves kislányom 11 hónapja más édesanyák tején él, több száz liter anyatejet kaptunk/vettünk neki, és kiderült, hogy rengeteg "felesleges" anyatej keletkezik, csak ezügyben egyik félnek sincs kihez fordulnia, se annak aki keres, se annak aki adni tudna.

Meghoztuk a jó hírt: mostantól van kihez fordulni, mert megkeressük azt, akitõl tejet kaphatnál, vagy azt, akinek szüksége van a tejedre!!! És mindezt nem üzleti, hanem segítségnyújtási alapon.

Minél többen jelentkeztek, annál biztosabban tudunk segíteni!

Elérhetõségeink:
Tel: (1)3510028
Email: anyatejmisszio@axelero.hu

Ezen telefonszámon lehet érdeklõdni az anyatej tárolásával, felhasználásával, pasztörizálásával kapcsolatban is!

Sok szeretettel várjuk hívásodat vagy leveledet!


Szini Emese
"Eszter-lánc" Anyatej Misszió

Ui.: Ha ismersz valakit, akinek szüksége van anyatejre, vagy anyatejet tudna adni, kérjük, hogy továbbítsd neki ezt az információt!
Névtelen
 


Sziasztok!

Szinte minden fenti írással egyetértek. Nekem is totál az agyamra megy az anyatej-propaganda túlzásba vitele. Most újabban meg attól a baromságtól vagyok kiakadva, hogy mozgalmat indít az egyik szoptatós civil szervezet, hogy lehessen nyilvános helyen is szoptatni. Hát nem tudom... Szerintem ez csak nekik probléma. Én szoptattam parkolóban, Balaton-, tenger- és tóparton, parkban, kikötõben stb és soha sehol senki nem nézett rám emiatt ferde szemmel. Ha meg mégis valaki, csak nem vettem észre , hát kit érdekel? Nyilván nem tettem magam a kirakatba, el lehet fordulni diszkréten, vannak megfelelõ ruhadarabok... a mai világban amikor egy egyszerû újságosstand kirakatában a tízéves gyerek szemmagasságában ott viritanak a ...nem írom le mik, akkor kit érdekel egy szoptatos kismama?!
A másik kedvencem: mindenki tud szoptatni, aki akar. Lehet, de nem mindegy milyen áron. Szerintem egy ponton túl jobban jár az a gyerek tápszerrel, vagy más anya tejével, de nyugodt mamával, mint az anyatejjel (régen se tudott mindenki szoptatni, csk volt dajkaanyaság, meg nyomták a tehén-, vagy kecsketejet). Borzasztó, hogy megkövezik azokat a mamákat, akiknek nem sikerül, vagy egyszerûen nem hajlandóak napi 24 órában fejni, vagy egyszerûen nem akarnak szoptatni. Egyszer olvastam egy lapban egy mamát, aki büszkén mesélte, hogy naponta hatszor fej! Mégis minek? És még inkább: mikor? A gyerek meg addig bõg a kiságyban? Hát én a lányom mellett örültem ha megetettem, én is ettem valamit és ha véletlenül aludt egy kicsit, akkor egy kis rendrakás ilyesmi....
Én hat hónapos koráig szoptattam a lányomat. Õ kezdetektõl jól szopott, nem volt gondunk (az elsõ két-három hét szokásos nehézségeit leszámítva), viszont irtó hasfájós volt négy hónapig, aztán ez elmúlt viszont elkezdett lassabban gyarapodni, mint a "norma", szóval azért maradt min idegeskedni. Nekem gyógyszereket kellett volna már szednem két különbözõ problémámra,+ aggódtam is , hogy miért nem hízik ez a gyerek, amikor pedig megeszi az adagját, meg olyan kis vidám is, jól alszik stb, úgyhogy hat hónapos korában fogtam és elválasztottam. Napi egy fõzeléket már korábbban is kapott, most kb egy hét alatt teljesen simán lemondott a szopásról, kétpofára ette a fõzeléket-gyümölcsött, itta a 600 ml tápszereket naponta (ja még vagy másfél hónapig továbbra sem hízott). Én azóta vagyok nyugodt, nem érdekel a súlygyrapodás, hiszen kifejezetten jó étvágyú, végre engem is lehet kezelni, és nem szégyenlem magam -bár sokan megköveznének, hogy volt merszem megfelelõ tejmennyiség mellett elválasztani a gyereket. Én így döntöttem és most azt mondom, le a kalappal azok elõtt a mamák elõtt akik ezt a sterilizálás-tápszerkészítés mizériát a kezdetektõl naponta hatszor megcsinálják. Százszor nehezebb , mint szoptatni. Én nem szólom meg azokat akik két éves korig szoptatnak, szerintem nem kell, de mindenki csinálja, ahogy jó neki, de én is elvárom, hogy attól, hogy fél éves korában elválsztottam a lányomat ne tartson senki selejt anyának.
Bocs a hosszért , de nagyon régen a bögyömben volt ez a téma, ismerek kismamát, aki lelkibeteg lett, mert a babájának tápszert is kellett adnia, meg olyat is, akit leszóltak a játszótéren, hogy nem szoptat. Szerintem már tûrhetetlen ez a nyomás ami a kismamákon van. Ezért örülök minden olyan fórumnak, ami a szoptatás fontosságaának elismerése mellett teret enged a más utat választók számára is!!!
moncaberta
 


Sziasztok!


Az én kisbabám is tápszert kap ,most lesz pár nap múlva négy hónapos.Mi éppen ezekben a napokban állunk át a kettes tápszerre.
Hamarosan meg fogjuk próbálni a gyümölcsleveket is.
Mindenhol olvasgatom,hogy tejpépet is kap a baba. Nekem egy nagyon buta kérdésem lenne,de mi az a tejpép?
Ne nevessetek ki,nem Magyarországon élünk , és fogalmam nincs , mit keressek a boltokban tejpép alatt .
Egyébként a tápszeres témához hozzá szólva , én sem örülök ,hogy erre kényszerültünk . Viszont a lelkiismeret furdalásomat nagyban csökkenti az a tény , hogy a kisbabám , aki kettõ kiló hetvennel és 49 cm-rel született ,most hét kiló , és 63 cm. Nagyon szépen fejlõdik , és szerencsére - le is kopogom -,még eddig nem voltak problémáink az étkezéssel .


Köszi a segítségeteket.
Kriszti.
Kriszti
 


Sziasztok!

A szoptatással kapcsolatos propagandát valóban túlzásba viszik már. Sõt annyira, hogy elmesélem, hogy a következõ dolog történt. Bencusnak - aki most 6 hónapos - 1 hónapos korában akartam adni a Milupának az édeskömény teáját. Mivel a kórházban kaptam egy kis zacskó mintadarabot, amire rá volt irva, hogy 1 hetes kortól adható, vettem a Tescóban 1 dobozzal belõle, de arra már az volt irva, hogy 4 hónapos kortól adható. A dobozon volt egy ingyenes telefonszám - Milupa tanácsadó vonal -, hát felhivtam õket, hogy akkor most ez hogy van. Nagyon kedvesen elmagyarázták, hogy egy ugyanaz a tea, mint amelyik 1 hetes kortól adható, csak az OÉTI már nem engedi forgalmazni, csak abban az esetben, ha rá van irva, hogy 4 hónapos kortól adható. Ugyanezt tapasztalatam más termékeknél is. 2 hónapos kortól lehetett kapni a Pacific italokat, késõbb már ugyanazokat 4 hónapos felirattal lehetett kapni. Mindezt azért tették, mert akár van teje a mamának, akár nincs ezzel próbálják õket arra kényszeriteni, hogy szoptassanak, mert ugyebár az anyatejes babáknak nincs szükségük kiegészitõ folyadékra.
Ezt az eljárást felháboritónak tartom!!!!!
Teljesen tanácstalanná teszik azokat az anyukákat, akik nem tudnak szoptatni. Engem is a frász kerülgetett, hogy most akkor lesz valami baja Bencusnak, vagy nem. De nem lett:-)))
Egy kedves történetet mesélt el doktornénink, amikor panaszkodtam neki. Õ már gyakorló gyermekorvos volt, amikor megszületett a fia, persze õ is betartotta a "szabályokat". Egyszer amikor hazament a 4 hónapos fiához, akire anyukája vigyázott, büszkén mesélte a nagymama, hogy a kicsit megetette sztrapacskával. Persze dokinéni frászt kapott:-)) A fia ma 20 éves és a kedvenc étele a sztrapacska-))
Az öcsémet és engem az anyukám nem tudott szoptatni, mert elöttünk volt két elhalt terhessége, amikor állitólag már megindult a tejképzõdést, ami késõbb elzárta a tejcsatornák utját. Viszont a mellbimbó körüli záróizmok nem müködtek, igy az a kis tej, ami éjszaka termelõdött, reggelre a lepedõt áztatta el. Ilyen is van!!!!
Én is minden megtettem a szoptatás érdekében. Elõször 1 cicibõl szoptattam, hogy addig a másikban termelõdjön elég a következõ etetéshez. Aztán próbálkoztam a két cicibõl való szoptatással. Vedeltem a Laktoherb teát, szoptatás elõtt forróvizes borogatás, mert az belöveli a tejet. Fejtem kézzel, kézi fejõvel, gépi fejõvel, az eredmény majdnem egyenlõ volt a nullával.
Mit kellett volna még tennem???????
Azt hiszem semmit!!! Nincsen lelkiismeretfurdalásom, mert tudom, hogy mindent megtettem annak érdekében, hogy szoptathassak. Hát nem ment sajnos.
És ezért engem ne itéljen el senki, fõleg azok ne, akik nem tudják, hogy ez mit jelent, mert csak dõl belõlük az anyatej.
És azért arra is kiváncsi lennék, hogy akik ezt a fene nagy propagandát csinálják, azoknak mindnek volt dögivel teje???
Vagy talán férfiak csinálják ezt a túlzásba vitt felhajtást?

Kriszti!
Kérdezted, hogy mi az a tejpép!
A tejpé tulajdonképpen nem tápszer, hanem általában gluténmentes tehéntej alapú bébiétel /por alakban/, amit forralt vizzel kell elkésziteni, ugyanúgy, mint a tápszert.
Nem tudom, hogy hol élsz, de a Nestlé, a Milupa és a HIPP cég készit ilyeneket, ugyanazok a cégek, amelyek a csecsemõtápszereket is készitik. Finomak és laktatóak, fõleg az utolsó étkezésre ajánlják.
Egyébként Bencus 2,5 hónapos kora óta kapja a gyümölcsöt, ma már tizóraira 200 gramm körül megeszik, fõzeléket pedig 3 hónapos kora óta kap. És imádja mindkettõt.
Boltban kapható tehéntejet viszont biztos nem adok neki, mert ez a rengeteg ultrapasztõrözött, tartósitott tej nem csecsemõknek való. Tehenünk meg nincs, hogy igazi biotejet kapjon:-)))

Bocsi, hogy kicsit hosszú voltam, de nagyon kikivánkozott belõlem ez az "ellenpropaganda".

Sziasztok
Zsuzska
Névtelen
 


Kedves Zsuzska!

Már ne haragudj meg érte, de annyi ostobaságot írsz itt ,,ellenpropagandaképp", hogy egyszerûen nem tudom szó nélkül hagyni.

1., A Pacific levek még mindig kaphatók 2 hónapos kortól is és 4 hónapostól is. Annyi az azonos ízûek közt a különbség, hogy a 4 hónaposban rost is van.
2., Ha csak egy cicibõl szoptatsz, az nem azt jelenti, hogy addig a másik szépen megtelik! A tej jelentõs része szoptatás KÖZBEN termelõdik.
3., Az, hogy úgy látod, a kisfiadnak semmi baja a korán adott gyümölcslevektõl, nem azt jelenti, hogy nem is lesz. Ne legyen, nem azt akarom ezzel mondani, hogy ez szükségszerûen be is következik, de sok ételallergia ill. gyomorbántalom okozója lehet a késõbbiekben.
4., Boltban kapható tehéntejet viszont biztos nem adok neki, mert ez a rengeteg ultrapasztõrözött, tartósitott tej nem csecsemõknek való. Tehenünk meg nincs, hogy igazi biotejet kapjon:-)))
Talán megfordult a fejedben, hogy ennyi idõsen tehéntejet kéne neki adnod?! Ugye ez nem komoly?
Egyébként a pasztõrözött és ultrapasztõrözött tejek NEM tartalmaznak tartósítót. A pasztõrözésnek éppen az a szerepe, hogy elpusztítsa magas hõfokon a káros baktériumokat (közben persze a vitaminok is károsodnak, de ez más tészta), a ,,biotej" sokkal-sokkal veszélyesebb még felnõttekre is, tele van fizikai és biológiai szennyezõdéssel egyaránt. Nem akarok errõl most tanulmányt írni, de ha érdekel, szívesen kifejtem.

Szintén nem bántásból írom, de azt hiszem, jobban tennéd, ha ehelyett a ,,mindent megtettem" hozzáállás helyett felkeresnél egy szoptatós csoportot. Nagyon kedvesek lesznek Hozzád, nem fognak hibáztatni vagy kritizálni, de elmondják majd, hogy LEGKÖZELEBB hogyan csináld, mert az alapján, amit írtál, tudtál volna szoptatni, ha tájékozottabb vagy. Nem születik senki sem úgy, hogy mindent tud a szoptatásról, ezért kell kérdezni egy nálunk gyakorlottabb, tapasztaltabb anyukát (nem magamra értem). De aki szoptatós csoportot vagy La Leche klubot vezet, az mind gyakorlott szoptatós anyuka, nem propagandista férfi.

Hát ez is kikívánkozott. Még egyszer, nem ellened írok, hanem azért, hogyha valaki tanácstalanul olvassa a soraid, ne essen azokba a hibákba, mint Te.

Minden jót:
Jamina
 
 


Jamina!
Bár sok mindenben igazad van, de azt hiszem nem kellett volna így földbe döngölni Zsuzskát. Lehet, hogy most Õ nem ért velem egyet. Én úgy olvastam a sorait, mintha csak én írtam volna, de utána a Te soraid nagyon rosszul estek. Nem érzem magam sem tudatlannak, sem ostobának, sem ügyetlennek a szoptatáshoz, a babám ügyesen megtanult szopizni, még tejem is volt (ha nem is elég), mégsem tudok most szoptatni (2,5 hónapos). Hogy miért, azt most nem részletezném.
Bár tudom, hogy tisztán jó szándék vezérelt e sorok megírásakor, de felém pont az ellenkezõjét érted el. Kíváncsi lennék Zsuzska véleményére is.
Harag persze egy szál se, lehet félreértettük egymást. Sõt ha majd lesz másik babuci, biztosan Tõled is fogok segítséget kérni.
Máris egy kérdés:
Már kb 2-3 hete egyáltalán nem tettem cicire, és nem is fejtem. Szerinted ha most megpróbálnám menne még a dolog, vagy már késõ? Csak reálisan!!!
Szia
Zé.
Névtelen
 


A biotej dologban nem értek egyet. Ha megbízható helyrõl van lehetõség bocitejre, sokkal jobb mint a bolti dobozos, megkockáztatom, a tápszernél is jobb. Fel kell forralni, illetve azt ajánlják nyolvan fok felé hevíteni. Az ize egészen más.

A tápszerek mégis mibõl készülnek (és a bolti tej), és mi a biztosíték, hogy abban nincs káros anyag? (Ez is csak üzlet, nézd hogy tolódik a határ egy évrõl most már három évre). Állítólag az allergiák száma is a tápszerek tömeges elterjedése óta nõtt meg, de ebben szerepe van a szennyezésnek, az adalékanyagoknak, tartósítószereknek (sokak szerint a túl sok kombinált oltásnak is), és még ki tudja minek.
Keke
 


Kedves Zé!

Ezúton kérek elnézést, ha a Te vagy másvalaki érzelmeibe belegázoltam volna, ez nem volt célom. A hangnemem viszont szándékosan volt egy kissé erõs, holott tudtam, ezzel a saját fejemre szabadítok egy csomó indulatot, de azt szerettem volna, ha tényleg odafigyel a mondandómra az, akit illett. Sajnos ez az egyik nagy hátránya a netnek, hogy a hanghordozásom, mimikám nem látható, tehát hogy ne értsük félre egymást: határozott, de szelíd hangnemben írtam az elõzõt és írom ezt a jelenlegit is Kép

Igazából hagyhattam volna a fenébe az egészet, nem igaz? Tudtam, hogy ezzel a hozzászólásommal nem én leszek itt a ,,kedvenc", sokminden leszek, csak rendes ember nem. Miért nem mindegy nekem, hogy Zsuzska vagy bárki más hogyan van félreinformálva? Attól nem lesz olcsóbb a kenyér... Talán azért nem mindegy, mert én már tanultam a saját hibáimból (az én fiam nemsokára 8 hónapos), már megjártam ugyanezt az utat és jó lenne, ha más jobban csinálná mint én vagy Zsuzska. És én már tettem annyit magamért és a következõ kisbabámért, hogy annak ellenére, hogy azt hittem, veszettül tájékozott vagyok, elmentem egy szoptatós klubba (talán azt is írhatom, rendszeresen járok oda), ahol egy kicsit más megvilágításba kerültek a dolgok.

Leírom, hogy mire számíthat az, aki megteszi ugyanezt:
Senki nem fogja a fejére olvasni, hogy tápszerezik.
Oda is csak mezei anyukák járnak tagként, akik néha bizonytalanok és tanácstalanok: itt választ kapnak kérdéseikre, a tapasztaltabbak tanácsot adnak egymásnak.
Ajánlásokat, és nem kötelezõen betartandó utasításokat kapnak.
Nem szorongások közepette, hanem nagyon is családias hangnemben meggyõzõdhet róla, hogy mit rontott el (talán nem is ez a jó szó, nem rontott el semmit az, aki tápszerezik, ha egyszer jól fejlõdik a babája), mit csináljon majd másként a következõvel.

Zé, így már érted a reagálásom hevességét? Még egyszer, nem képzelem magam okostóninak szoptatás-ügyben, de ha már itt vagyunk egymásnak, ne hagyjuk meg a másikat ,,boldog tudatlanságában".

A konkrét kérdéseddel kapcsolatban (csak reálisan Kép):
Ha valóban akarsz még szoptatni, egy kicsit meg kell érte szenvedni. Csinálj úgy, mintha újszülött lenne: a lehetõ leggyakrabban tedd mellre. Pár hét alatt nem ,,megy el" csak úgy a tej, a gyakori mellretétel helyreállítja a kereslet-kínálatot. Esetleg ha gondolod, van egy olyan készülék, amit ilyen esetekre találtak ki, a neve szoptanít. Itt a neten is sok szó esett már róla, rá tudsz keresni (La Leche-nél ingyen kikölcsönözhetõ).
A gépi ill. kézi eszközökkel való fejés nem biztos, hogy célra vezet, ha fájdalmas élményed kapcsolódik hozzá (nekem sem vált be!), akkor vszeg nem tudsz vele sokat fejni. A legkíméletesebb a kézzel való fejés. C alakban tedd rá a kezed a melledre a mellbimbóudvar fölé úgy, hogy a hüvelykujjad legyen felül. Nyomd egy kis erõt kifejtve befelé a mellkasod felé, majd a hüvelykujjaddal kezdd kifelé masszírozni. Talán érthetõ Kép

Remélem, továbbra sincs harag Kép

Keke,
én meg Veled nem értek egyet Kép
Abban az értelemben, ahogy Te írod, a dobozos (nem ultrapasztõrözött) friss tej is biotej, hiszen mást nem csinálnak vele, mint lefölözik és pasztõrözik (vagyis 72-76 fokon 15-40 mp-ig hevítik). Amit Te írsz, hogy felforralva kell inni a biztos helyrõl származó tehéntejet, számomra még rosszabb, ugyanis a forralás során igaz, hogy minden baci elpusztul (ez a psztõrözésre is igaz), de a vitaminoknak, fehérjéknek teljesen annyi -éppen azért van olyan íze, amilyen (személy szerint még a szagát is utálom a forralt tejnek, és szerintem nincs is igazi tej íze).
Gyerekkoromban mi is háztól vettük a tejet, rögtön fejés után, még langyosan ittuk. Ez még valóban nagyon alacsony baktériumszámú, szinte csíramentes (megfelelõ higiéniás körülmények mellett), de csak ha fejés után 1-1,5 órán belül iszod, utána ugyanis lineárisan megnõ benne (szinte percrõl percre) a bakt. szám. És ennél igenis jobb a pasztõrözött tej.
Ha belegondolsz, az anyatejet sem tanácsolják 24 óránál tovább tartani a hûtõben, nem igaz? Pedig azt aztán tényleg a lehetõ legnagyobb higiénia mellett igyekszünk eltenni...

A tápszer is tehéntejbõl van, de módosított szerkezetûbõl. A legtöbb tejallergiás a tejfehérjére allergiás, ezt módosítják benne. És hogy üzlet? Sajnos nem tudlak megcáfolni. Ezzel együtt kérlek, ne adj pici babának tehéntejet, hidd el, annál azért a tápszer is jobb.

Bocsánat a hosszúságért, nem szándékom, hogy velem legyen tele a topik. Merem remélni, hogy van, akinek segíthettem.

Jamina
 
 


Jamina, a Zsuzskának írt hozzászólásod minden pontban korrekt, csak egy dologban nem értek veled egyet. Irod, hogy
"mert az alapján, amit írtál, tudtál volna szoptatni, ha tájékozottabb vagy" Szerintem ez nem biztos, ezt nem lehet így kijelenteni. Zsuzska írta, hogy szoptatott aztán két mellbõl is, fejt is, tehát több dolgot is megpróbált, szerintem azon az egy cicis szoptatáson azért ez nem múlhatott.
Ebben a dologban nekem az a téma, hogy az, hogy ki mennyit hajlandó küzdeni a szoptatásért egyénileg változhat, és el kellene fogadnunk a variációkat is. Nem azt sugallni, hogy csak az a jó út, ha valaki tûzön-vízen át is szoptat. Valakinek simán megy , valakinek megy de valamennyit küzdenie kell érte, valakinek meg nem megy, akármit csinál, vagy nem megy mert nem tesz meg mindent -tudatosan, vagy mert egyszerûen kisebb a tûrõképessége. (Én pl biztosan nem lettem volna hajlandó minden szoptatás után fejni, azért hogy kínkeservvel növeljem a tejmennyiséget. Ezt megtettem -ha kellett -naponta egyszer-kétszer, ezt még nem éreztem túlzásnak, de amikor már ennél többre lett volna szükség, akkor elválasztottam a gyereket és kész.)

A feliratokról a teákon stb. : nekem az az infóm (gyógyszerésztõl), hogy a Magyar Védõnõk Egyesülete lobbizta ki, hogy felkerüljön a dobozokra. Ezt én is szemétségnek tartom. Mi beledöglöttünk volna a hasfájásba, ha a gyerekem csak szopik az elsõ hónapokban. Az édesköménytea sokat segített, és nem szokott rá az édes vackokra --- most kilenc hónaposan legszívesebben forralt vizet iszik.
Mindenkinek B-Ú.É.K.
M
moncaberta
 


Sziasztok Lányok!
Nekem a témával kapcsolatban -azzal, hogy ide írok, kiderül, hogy az én babám is tápszeren él- azt szeretném kérdezni, hogy mennyire veszitek komolyan, hogy tápszerbõl nem ehet annyit a kicsi, amennyit kíván.
Lili most 2,5 hónapos, 5,5 kg, de egy 7 kg súlyú baba adagját simán megenné.
Állandó a dilemma, hogy adjak e neki, mert éhes, vagy vegyem komolyan, hogy 150 ml / testtömeg-kg és ennél nem kaphat többet.
Ti hogyan jártok el?
Kriszti!
Írtad, hogy áttértek a 2-es tápszerre.
Miért van erre szükség? A mi gyerekorvosunk azt mondta, hogy a H.A. azaz hipoallergén a legjobb. Tudtommal a 2-es már nem az.
Légyszi informálj!
Köszi, Merci
 
 


Sziasztok,

Azert irok, mert szeretnem a lelkiismeretfudalasat csokkenteni azoknak az anyukaknak, akik tapszert adnak a babajuknak.
El kell fogadnunk, hogy nem vagyunk egyformak! Igenis van olyan, hogy valakinek nincs eleg teje!
Ne sertodjetek meg a hasonlatert, amit irok, mert az allattenyesztesbol valo. A szarvasmarhak tejhozama nemcsak fajtankent, de egyedenkent is valtozo. Ezert igyekszenek a "legjobban tejeloket" tovabb tenyeszteni. Tehat ha az allatvilagban vannak ilyen kulonbsegek, miert ne lehetne az embereknel is?!
En nagyon ellenszenvesnek tartom, mikor valaki ugy kezd egy cikket, hogy aki akar szoptatni az igenis tud, mert ez nem igaz!
Egyebkent BUEK.

Szimat
Névtelen
 


Kedves Jamina!
Persze, hogy továbbra sincs harag, és köszönöm a segítséget. Az ajánlott módszerrel az a gondom, hogy uaz a baj a picivel, mint Merciéknél, hogy sokat eszik. Attól tartok, hogy nem fog jóllakni, akármilyen sûrûn teszem cicire. Esetleg adjak utána tápszert? De akkor nem lesz olyan sikeres ugye? Nem akarom kiéheztetni, ahhoz nem érzek elég akaraterõt magamban, még akkor sem, ha tudom mindez az Õ érdekében történik.

Merci! A HA-ra nekem azt mondták, hogy rosszabb ízû. Nem tudom, mi még nem próbáltuk, de ezen kívûl már a 4.-et esszük, mert válogatós a picur. Õ is többet eszik a kelleténél, van hogy 200g-ot is lehúz, és utána üvölt és a kezét rágja az éhségtõl. Most azt próbáljuk, hogy 6x eszik és nem kap 150-170-nél többet. Azzal elvan egy ideig, de hamarabb nyûgös, ilyenkor elterelem a figyelmét egy kis játékkal. Csak ezzel az a gond, hogy nem akarnám emiatt elkapatni. Nálunk a túlzott evés lehet a sok bukás oka is. Még nem zár rendesen a gyomra, ezért elég jó kis adagokat visszabüfizik.
Sziasztok
Névtelen
 


Sziasztok!

Zé!

Ha annyiszor teszed mellre a babádat, ahányszor kéri, biztosan nem marad majd éhes. Még akkor sem, ha esetleg a bukások miatt nagyobb adag tejtõl megszabadul, ilyenkor nyugodtan szoptasd csak meg újra. A gyakori mellretételnél olyanra is számíthatsz egy-két hétig, hogy akár fél óránként kér enni, és elõfordulhat, hogy amíg a helyes technikát megtanulja, akár másfél-két órát vehet igénybe, míg megszopizza a saját adagját.

Viszont! A tápszert ne egyik percrõl a másikra hagyd el. Hanem fokozatosan csökkentsd az adagját. Ha tudod, a legjobb az lenne, ha szoptatás után kapna egy kis kiegészítést, de ha nagyon nehézkesen menne az elején a szoptatás (pl. mert olyan éhes, hogy nincs türelme rendesen bekapni a cicit, stb.), akkor tényleg próbáld ki a Szoptanítot. Állítólag nagyon jó, úgy mûködik, hogy a melledre kell tenni, és egy kis csövön keresztül, miközben a melledbõl szívja a tejet is, szívja a tápszert is. Így a melled is ingert kap, azaz nõ a tejmennyiség, viszont éhen sem marad, mert a tej mellé még kap tápszert is, és talán több türelme lesz a rendes technikához is. Itt is fokozatosan kell csökkenteni a tápszer adagot.

Arra is számíts, hogy a mellbimbódnak újra hozzá kell edzõdnie a szoptatáshoz, azaz elõfordulhat, hogy újra felázik, bereped, stb. Erre szerintem szerezz be Garmastan kenõcsöt, nekem nagyon bevált.

Végezetül még annyit, hogy sok-sok türelem kell, de biztatásképpen, nem egy olyan anya van, aki örökbefogadott csecsemõjét szoptatja, holott sosem szült...

Puszi és sok sikert, no és persze boldog új évet!

Dia
Dia
 


Jamina, nem pici babákra gondoltam (biztos félreérthetõ volt), hanem egy éves kor után.
A bocitejet minél hamarabb nyolcvan fok körüli hõmérsékletre kell hevíteni (a forralás az én berögzõdésem is), bár mintha ezt is írtam volna, és ha megbízható bocitól van, nyugodtan iható, több értékes dolog van benne, mint a dobozosokban. Nekünk nagymaminál van lehetõségünk frissen fejt tejhez, igaz ritkán.
Keke
 


Kedves Merci!

Ha megengeded, hogy beleszóljak:

Nekem a témával kapcsolatban -azzal, hogy ide írok, kiderül, hogy az én babám is tápszeren él- azt szeretném kérdezni, hogy mennyire veszitek komolyan, hogy tápszerbõl nem ehet annyit a kicsi, amennyit kíván.

Lili most 2,5 hónapos, 5,5 kg, de egy 7 kg súlyú baba adagját simán megenné.
Állandó a dilemma, hogy adjak e neki, mert éhes, vagy vegyem komolyan, hogy 150 ml / testtömeg-kg és ennél nem kaphat többet.
Ti hogyan jártok el?


Azokat a tápszereket amire az egyes jelzõ van írva 0-4 hónapos korig szokták adni a babáknak. Ebbõl ugyan van egy ajánlott mennyiség, de ez nem kõbevésett, mint ahogy a nap bizonyos óráiban Te sem eszel egyformán. A babának sem kell feltétlen megenni az elõírt adagot ill. követelhet õ is többet magának. Az, hogy a testsúlyát osztod hattal az csak egy iránymutató, hogy kb. ennyi amit megegyen a nap folyamán. Az, hogy ezt négyszerre ötszörre vagy hatszorra eszi meg az a Te dolgod. (Én ugyan így dilemmáztam mint Te és amkior az elõírt mennyiség után ordított és csináltam neki mégegy adagot, akkor ütöt mega guta mikor ebbõl, szó szerint két kortyot ivott a többit meg önthettem ki.)

Az 1-es tápszerbõl viszont nyugodtan ihat többet a baba mint az elõírt, nem lesz sem felfújt, sem elhízott. Elhízott a helytelen hozzátáplálástól lesz, de ez más téma.
(Ezt az az orvos mondta nekem.)


Kriszti!
Írtad, hogy áttértek a 2-es tápszerre.
Miért van erre szükség? A mi gyerekorvosunk azt mondta, hogy a H.A. azaz hipoallergén a legjobb. Tudtommal a 2-es már nem az.


Merci neked még nem kell 2-re áttérned. Majd amikor a babád négy hónapos lesz, akkor figyeld meg, hogy nem éhezik-e meg nagyon hamar az etetés után. Ha igen akkor kell váltani, mert már az 1-es nem elég laktató. (Nekem ez az idõszak csak hathónapos korában jött el.)

Ez sose értettem, hogy ha egy gyerek nem tejérzékeny akkor miért kell neki HA tápszer? A HA tápszerben a fehérje molekulák kicsi könnyen emészthetõ darabokra vannak bontva. Ehhez képest az íze és a szaga borzalmas, még rosszabb mint a szin tejé.

Viszont ha valakinek a babája tápszert kap és sokat fáj a baba hasa, vagy ritkán kakil az kérjen más tápszert és ne kínozza a babáját, hogy majd kinõvi.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Sziasztok!

En is csak azt tudom mondani, amit Ti mar elottem elmondtatok. En sem tudtam szoptatni a kislanyomat, pedig mindent megprobaltam. Folyton a mellemen volt, fejtem, ejjel is etettem meg sem nott a tej mennyisege. Ugyhogy ket honaposan nem volt hajlando tovabb szopni (amit nem is csodalok). Igy a tovabbiakban ket orankent fejtem a tejem egeszen mostanaig (most 6 honapos). Igy tapszert kapott jobbara es kap most is. Egy hete kb. mar cumisuvegbol sem kell neki az anyatej, valamiert nem fogadja el (ha "eroltetem" felrenyel es fuldoklik).
Korabban mint az orult, probaltam tobb tejet csinalni, nem adtam tapszert a kicsinek, ezert szegenykem gyarapodott ugyan, de olyan kis "nyamvadt" volt es folyton ehes, ezert siros. En meg bogtem, depresszios voltam. Mert ugye mindehol azt mondjak, hogy csak akarni kell es menni fog. Selejtnek ereztem magam, rossz anyanak, nagyon batott a dolog.
Vegul megadtam magam a sorsnak, mert nem birtam nezni, hogy a gyerek ehezik. Igy szepen elkezdett noni, hizni. Most 8,20 kg es 70 centi. Szegyenlem magam, hogy igy "kinoztam" szegenykemet. (Edes kis vidam teremtes, soha nem volt beteg.)
Ezert aztan felhaborit, amikor szinte megkovezik manapsag a hozzam hasonlo sorsu noket. Es tenyleg versenyeznek, hogy kinek van tobb teje, szinte hosnek kialtjak ki magukat.
Eleg borzaszto erzes ez nekunk. Ezt miert nem veszik figyelembe, miert okoznak nekunk fajdalmat?
Szoval nem olyan rossz, ha egy baba tapszert kap. Azert van, hogy szepen fejlodjenek. Nem kellene lelkiismeretfurdalast ereznie senkinek emiatt.
Aussie Eri
 


Sziasztok Mamócák!
Egy kicsit én is beleszólnék.
Réka lányom 3 hónapos múlt. 2 hónapig lefejt tejet kapott, mert ügyetlenek voltunk szopcsi ügyben, és kevés pótlást, mert nem volt elég. A stressznek köszönhetõen most már csak kizárólag tápszert kap, pedig tök' profikká váltunk a lányommal. Kép
Merci! A mennyiség miatt én is sokat aggódtam. Réci most 6-7 kg között van. De inkább 7 felé közelít. Napi 6x eszik 150g-ot. Ez össz. 900, ami a számítások alapján jóval kevesebb, mint kellene. Egy ideig izgultam is, de azzal nyugtattam magam, hogy ha éhes, úgyis szól. Ezzel szemben vidám, fejlõdik és este 10-tõl képes reggel 9-ig is aludni. Szóval szerintem ne vedd szentírásnak azt, hogy a súly 1/6-át meg kell ennie. Tápszertõl is függ, lehet laktatóbb. Mi a Humana 1-et esszük. Ha nagyon balhézik két evés között, egy kis teát adok neki.
A Hipoallergénrõl én sem sok jót hallottam "ízügyileg", de ezt inkább a baba döntse el. Ha neki ízlik, befogom az orromat, és úgy csinálom meg neki. A gy.orvostól mi kaptunk termékmintákat, ami 200g elkészítéséhez jó, így meg tudtuk kóstólni. Egy Humana HA még van is, ha gondolja vki szívesen elküldöm kipróbálásra.
Dia! Amit Zének írtál a szoptatásról én is megfogadom, ha lesz annyi lelkierõm mi is nekifutunk mégegyszer. Csak ki ne fussunk az idõbõl.
A tehéntejrõl szerintem kár perlekedni, mert -bár nem néztem meg minden profilt- városi "tyúkok" Kép lévén keveseknek adatik meg a megbízható forrás keresése.
Puszi
Remama
 
 


Drága Remama!

Hajrá, próbáld meg, ha sikerülne, szerintem a te lelkivilágodnak is nagyon jót tenne! Viszont ha nem, akkor se keseredj neki, így már sokkal nehezebb lehet, mintha az elejétõl minden rendben ment volna.
Mindenesetre egy próbát megér. És az idõbõl sem futsz ki, ne félj. Ha csak azt nézem, hogy sok olyan anyukát ismerek, akiknek a szoptatás abbahagyása után fél évvel is még mindig van tej a mellükben (nem azt mondom, hogy 2 liter, de pár cseppet mindig ki tudnának szedni belõle...)

Mindenkinek puszi és BUJJÉK:

Dia
Dia
 


Sziasztok Lányok,
köszönöm a válaszokat és a biztatást.

Egyetértek azzal, hogy én sem eszem mindig azonos mennyiséget, de a dokinéni folyton leszúr minket, hogy túl sokat eszünk.

Sajnos az elsõ babánál az ember kénytelen a védõnõ (olyan nincs anyuka, hogy a gyerek nem szopik, biztos nem akarja eléggé anyuka, erõltetni kell, nem baj ha sír, stb...) és a dokinéni tanácsaira hagyatkozni, aki ugyan rugalmasabban kezelte a kérdést, de a napi adagért mindig leszúr.

A H.A. - ra is ezért kérdeztem rá, mert szerinte csak ez adható, mert nem kell kipróbálni, hogy tejérzékeny -e a baba?!
Egyébként nekünk az ízével semmi bajunk, Lilinek csak az a lényeg, hogy elég legyen.
Amikor elkezdtem a tápszerezést, én is visszarettentem az ízétõl, és biztos voltam benne, hogy ezt nem fogjuk szeretni, de nem így van.
Most már én is megszoktam az ízét.

Ü: Merci
 
 


Sziasztok Lányok,

Darázsfészek? Imádom a darázsfészkeket! Elöre bocsátom: litánia lesz.

Mindenekeklött leirom a saját történetünket: az elsö babám nem volt kifejezetten tervezett. Ez nem azt jelenti, hogy ne szerettem volna - mármint a pocakot. Csak valamhogy félválról vettem a dolgokat: úgy gondoltam, annyi minden sikerült már az életemben, ez miért ne lenne sikeres?! Ez a gondolkodásmód rányomta a bélyegét a szülést követö pár hónapra és természetesen a szoptatásra is. Egyetlen újságot sem olvastam el, szinte semmiröl sem tájékozódtam. Nem érdekelt. Egyet tudtam szoptatni akarok!!! De fogalmam sem volt a dolgok gyakorlati oldaláról, azt gondoltam, hogy minden simán megy majd, hisz a nök igen nagy százaléka sikeresen szoptatott már a világtörténelem folyamán. Megszületett pici fiam és az elsõ napokban nem is volt semmi gond, söt miután hazamentünk az elsö két hét kb. szinte tökéletes volt. Szoptattam és azt hittem, hogy mindenen túl vagyunk. Aztán egyszer csak "hasfájós" lett a gyerekem. Na és ekkor jöttek a tanácsok: adjatok neki cumit, nálunk is bevált, ne szoptasd annyit igy is olyan kövér, bugyoláljátok be, hagyd sirni majd megtanulja, nincs elég tejed stb... nem sorolom biztosan nektek is eszetekbe jut 100 ilyen és ehhez hasolnló. Egy valamit azonban egyik tanács sem hangsúlyozott: légy nyugodt!!! És elkezdödött a küszködés: úgy szoptattam, hogy közben potyogtak a könnyeim annyira fájt, felborult körülöttünk a rendszer, semmi sem úgy zajlott, ahogy elötte képzeltem, semmi sem volt magától értetödõ. Éreztem, hogy valamit rosszul csinálok, de nem tudtam, hogy mi az és szép lassan, mikor már nem volt új ötletem mit tegyek, elkezdtem azt csinálni, amit ÉN jónak láttam: csoda történt, pár napon belül szinte elmúlt a "hasfájás", belövellt a tej (ez a 8-dik héten történt, tudom, mert akkor mentünk csipövizsgálatra) , nyugadtak lettünk mindannyian. Persze sok tanulságot levontam a dolgokból és ekkor gondoltam én is arra, hogy szoptatási tanácsadó szeretnék legyek, hogy átadjam azt a tudást és tapasztalatot, ami a mai világban elengedhetetlen a sikeres szoptatáshoz.

A szoptatás mechanizumáról: ez nem az anya teljesitményének a mércéje, hanem egy olyan folyamat, melyet ketten irányítanak, az anya és a babája. Egymás nélkül nem megy. Hiába akar az anya görcsösen szoptatni, ha a baba nem tudja a helyes technikát vagy éppen nem éhes vagy elutasitja a mellet... és hiába akar a baba szopni, ha a mamája nem akar, ha nincs elég teje. Miért nincs elég teje a mamának?:
a szopás hatására az anya szervezetében olyan hormonok jelennek meg, amelyek a tej termelését növelik és segitenek a tej mellböl való kijutásához. Ezt a folyamatot az oxitocin irányitja. Oxitocin akkor termelödi ha az anyát kellö nyugalom veszi körül, bizik önmagában. Ha ez nem igy van hiába van a mellben valamennyi tej, a kiürülése akadályoztatott, illetve nehezitett. A baba nem kap eleget enni, még akor sem, ha jó hosszú ideig a szájában volt a mell - ami kisebesesedést is okozhat -, vagy csak az elsö, vizesebb tejet kapja - ettöl fájhat a hasa, mert tejcukorban gazdag, ráadásul nem is növekszik jól. Elindul egy folyamat: baba sir, mert éhes, fáj a hasa, nyugtalan, ezért a mama méginkább nyugtalan lesz és elbizonytalanodik. Az orvos felirja a tápszert, mert a baba nem gyarapodik. Anya kipróbálja: a baba nem sir etetések után. Anya megnyugszik, igazolva látja a problémát, ettöl a baba is nyugodtabb lesz, hisz nagyon erösen hatnak ekkor még egymásra érzelmileg. ( Születéskor az agy magasabb rendü központjai még nem elég fejlettek, ezek fokozatosan alakulnak, szemben az érzelmi központtal, ami már születéskor is nagyon fejlett).

És azt gondolom, hogy ez itt a kulcspont: a mai világban annyi elvárásnak szeretnénk megfelelni, hogy szinte teljesthetetlenek azok! Mindent akarunk, görcsösen, mert ezáltal a teljesitmény alapján itéltetünk meg az emberek elött, saját magunk elött. Hát ez nem igy van! Szoptatni nem fogunk tudni kellö információ, kellö támogatottság és nyugalom nélkül. Információ szükséges ahhoz, hogy tudjuk hogyan fogjuk a babát szoptatás közben, mikor adjunk neki enni és mikor ne, milyen problémák fordulhatnak elö és hogyan orvosoljuk ezeket, támogatottság kell ahhoz, hogy ne érezzük magunkat egyedül, hogy tudjuk magunkat tartani az elvárásainkhoz (és ehhez a szükebb és tágabb értelemben vett családnak is nagy szerepe van) és nyugalom, hogy tudjon az a tejcsi ürülni a mellünkbõl.
A szoptatós csoportok és szevezetek nem újabb teljesitménykényszert irnak elö, hanem segiteni szeretnének: olyan anyák, akik szoptattak vagy szoptatnak, tehát tudnak segiteni, ráadásul a szervezetek mögött (pl. LLL) komoly kutatások vannak, amelyek folyamatosan új információkkal szolgálnak és amik birtokában nem biztos, hogy az egészségügyi szakemberek mind birtokában vannak.

Persze nagyon nehéz telefonon keresztül tanácsot adni, pláne ha egy-két esetleg három vagy több gyerek ott ugrál a mama körül. Jelenleg sajnos ma Magyarországon nincs erre más lehetöség. Nincsenek a kórházakban laktációs növérek, amik az elsö pillanattól kezdve tudnánka segiteni a szoptatásban és bármikor a késöbbiek folyamán tanácsot tudnának adni. Egyet higgyetek el, a szoptatási tanácsadók semmiképp sem szeretnének ártani és birálni: legfeljebb adott pillanatban nem látták meg a probléma lényegét, a mama nem jól mondta el a problémáját... és annyi minden megtörténhet. Azt tudom tanácsolni: soha senki se tegye le úgy a telefont, hogy nem érzi magát megnyugtatva és minden kérdésére választ nem kapott. Ha valami nem úgy hangzott el, ahogy várta, mondja, mert abból mindenki tanul, mama is, tanácsadó is.

Sziasztok, Bóbita
Bóbita
 


Kedves Merci,
Persze, hogy a legtöbb elsö gyermekes mama a védönöre, doktornöre hallgat. Nem adnak mindig jó tanácsokat. Szerintem a te védönöd sem érti a szoptatás igazi folyamatát, azért adott neked ilyen tanácsot, hogy eröltetni kell a szopit. Lehet, hogy rá tényleg a szoptatás propagandája hatott ily módon és közben nem tudja,hogyan is müködik a dolog. A doki nénitek csak a tápszer mennyiségét korlátozta vagy a szoptatások mennyiségét és gyakoriságát is meghatározta? A szoptatáshoz bármikor vissza lehet térni, elég pici a babátok, talán megérné, ha ti is úgy gondoljátok! Szivesen adok tanácsot, akár itt, akár privátban is, ha megerösited bennem, hogy nem veszed tolakodásnak!

Bóbita
Bóbita
 


Kedves Bóbita!
Tolakodásnak biztos nem veszem!
Szerinted vissza lehetne térni tényleg?
A mi bajunk az volt, hogy Lili nem akart szopizni.
Segítenél nekünk?
mercedesz.matrai@freemail.hu
Köszi elõre is,
Merci+Lili
 
 


Kedves lányok, mivel ti tápszert adtok a babáitoknak: nekünk van két bontatlan csomagolású 2002 04 hóban lejáró MILUMIL3 600 gr-os tápszerünk. Akit érdekel annak szivesen eladnám. Zorkanya
zorkanya
 


Sziasztok!

Az én kisbabám 2 napos kora óta kap "enni" cumisüvegbõl, mert egy zabagép volt, és nekem csak a harmadik napon lövellt be a tejem (addig sírt, amíg meg nem etették). Ezúton szeretném megkérdezni a szoptatási tanácsadókat, hogy mi a teendõ egy nem átlagos újszülöttel, aki nem alszik vagy szépen nézeget maga körül, hanem farkas éhes és enni akar: azonnal és sokat. És addig üvölt amíg meg nem etetik. Hagyni kell 1 hétig éjjel-nappal üvölteni? Mert a kislányom éjjel sem aludt az éhség miatt. Egy éjszaka bírtam, utána éjszakára beadtam a csecsemõosztályra, ahol nyilván megetették és elaludt.

Mivel nem ürült ki a tej a mellembõl sem non-stop szoptatás sem fejés hatására, az éhenhalás elkerülése végett már az elején rákényszerültünk a pótlásra.

Többek felvetik, hogy a doktornõnek/védõnõnek stb. nem tetszik, hogy az elõírt adagnál többet akar enni a baba. A véleményem: semmi közük hozzá!!! Ha a gyerek éhes meg kell etetni, mégha a megevett mennyiség semmilyen tankönyvi adatnak nem felel meg! Megnyugtatásul leírnám, hogy nálunk is hónapokig ment ez a herce-hurca, mindenki riogatott mindenféle baromsággal, az én kisbabám a következõket produkálta evés címszó alatt:

5 naposan 120-akat nyolcszor
14 naposan 180-akat hatszor
2 hónaposan 220-akat ötször
3 hónaposan 330-akat háromszor(!!!)
5 hónaposan 250-eket ötször (innentõl nem nõtt az adag)

Ha ez nem velem történik meg nem hiszem el, hogy ehet egy 3 hónapos gyerek 330 ml-t egyszerre, és ezt mindössze háromszor naponta. Nem létezik.....de igen. Ez az én kislányom. Anyukám szerint mikor én egy naposan 120-at szoptam, berohantak az orvosok, megvizsgáltak és nagyon nem értették a dolgot. Én azzal nyugtattam meg magam, hogy rám ütött a kislányom. Meg a férjemre, aki 190 centi és 100 kiló.....

A doktornõnk is egy idõ után belátta, hogy nincs mit tenni, a kislányom nem egy átlag baba (melyik az?). Ha éheztetem, attól nem lesz senkinek sem jobb. Szerintem egy kisbabát tilos éheztetni, csak azért mert a tápszerre nem az van írva. Az egykorú felnõttek vagy nagyobb gyerekek szerintetek egyforma mennyiségeket esznek?

A kislányom egy óriásbébi. 1 évesen 12 kiló 30 deka volt, egy átlag két éves gyerek súlya, mondta a védõnõ. Szerintem nem kövér, hanem erõs testalkatú. Ezt a gyereket kellett volna átlagos mennyiségekkel etetni?

A kislányom CSAK hipoallergén tápszert kap, mert engem sikerült a harminc évvel ezelõtti gyermekgyógyászati elvek alapján egy életre tönkretenni: atópiás ekcémás lettem a tehéntejtõl. Így egészen biztos forrásból mondhatom, hogy a tehéntej, és a NEM hipoallergén tápszerek allergiát okoznak az arra érzékeny csecsemõkben (a nem hipoallergén tápszer egy az egyben tehéntej por alakban, semmiféle változtatást nem csinálnak a fehérjeszerkezetben, ezért hazugság, hogy pl. az elválasztó tápszer egészségesebb mint a tehéntej). A rossz hírem: addig nem tudod meg, hogy hajlamos-e allergiára a kisbabád, amíg ki nem jön rajta, viszont, ha egyszer kijött SOHA többet nem múlik el! Én nem kockáztatnék a helyetekben.....

Az allergia nem feltétlenül azt jelenti, hogy etetés után azonnal kiütéses lesz a kisbaba (bár ez is gyakori), hanem azt, hogy megváltozik az immunrendszer reakciója erre-arra. És ez lappanghat, évekig is, és amikor elõbukkan senki nem a tápszerekre fog gyanakodni, hiszen mikor volt az már. Az immunrendszer megváltozása még ezer meg ezer baj forrása is lehet, amirõl ma halvány lila gõze nincs az orvostudománynak, csak homályos sejtések vannak, de ezt nem verik nagy dobra.

A tápszerek a végsõ megoldást jelentik etetés ügyben, nagyon veszélyesek bármennyire is titkolják, mert hihetetlen biznisz, de sajnos ez is csak harminc év múlva fog kiderülni......mint minden ami mesterséges. Mielõtt bárki nekem esne, nem azt állítom, hogy méreg, csak azt mondom, nem érdemes bedõlni a tápszereket felmagasztaló maszlagnak. Soha meg sem fogja közelíteni az anyatejet, mert egy valami mindig is hiányozni fog belõle: maga az élet. Mint ahogy vért sem lehet mesterségesen elõállítani, anyatejet sem. A különbség csak annyi, hogy vér hiányában azonnal meghalunk, anyatej hiányában a szervezet alkalmazkodik, mert a táplálék nem közvetlenül kerül a véráramba. De ettõl még hiányoznak belõle a létfontosságú dolgok, ami elõbb vagy utóbb érezteti hatását.

A tápszerek ízérõl annyit szeretnék mondani, hogy nem nektek kell, hogy tetsszen a hipoallergén tápszer íze, mert nem nektek csinálták! Az anyatej szerintetek finom? Én meg nem tudnám inni, mégis tökéletes a gyereknek, és nem vonom kétségbe a hasznosságát csak azért mert nekem nem ízlik.

Én egyébként megtaláltam a megoldást a problémámra, ezt egy elõzõ levelemben le is írtam, de nem sokak fantáziáját mozgatta meg, ezért kicsit sarkítottabban veszem elõ a témát.

Arra nem gondoltatok, hogy ha nem tudtok (eleget) szoptatni, attól még anyatejen nõhet fel a kisbabátok? Bennem ez egy ösztön erejével tört fel, amikor hónapok küzdelme után realizáltam, nekem nem megy: hol egy anya, aki táplálni tudja az én gyerekem is a sajátja mellet? Ide nekem más anyák tejét!

Olyan közösségekben, ahol a nõk együtt nevelik gyerekeiket ez teljesen normális dolog, sõt az egyetlen, amitõl életben maradhat egy olyan baba, akit az anyja nem tud szoptatni. Nekem szent meggyõzõdésem, hogy azért létezik egyáltalán tejfelesleg, hogy a természet biztosítsa a populáció fennmaradását.

Tehát a kislányom több száz liter idegen anyatejet evett meg, mert 2 hónapos kora óta veszem neki a tejet másoktól. 1 évesen még mindig CSAK anyatejet evett (napi 1,5 litert !!), tehát az a hihetetlen paradoxon állt elõ, hogy tovább kapott anyatejet, mint nagyon sok szoptatott gyerek, mert nekem korlátlanul volt anyatejem, csak ki kellett nyitnom a fagyasztóm ajtaját.... Két héttel az 1 éves szülinapja után az egyik napról a másikra átállt a szilárd táplálékra. Elõtte semmit nem lehetett beleimádkozni: csak anyatej. Én ekkor nyugodtam meg, hogy MINDENT megtettem.

Ha valakit érdekel, anyatej-fanatizmusom odáidg terjedt, hogy ingyen és bérmentve közvetítek azon anyák között, akik meg akarnak szabadulni a felesleges tejüktõl, és akik minden fenyegtés ellenére is anyatejet akarnak venni a kisbabájuknak, mert rájöttek, hogy a szoptatásnak nem a tápszer az elsõszámú alternatívája, hanem más anyák teje. Minden cseppért kár, amit a csapba öntenek abból a folyékony aranyból, amit anyatejnek hívnak és ami miatt mi itt közös erõvel tépjük a lelkünket. Azért csinálom, mert úgy érzem, csak így tudom igazán megköszönni azt a felbecsülhetetlen segítséget, amit a kislányomnak adtak más anyák azzal, hogy a tejükkel táplálták és ezzel ÉLETET adtak neki.

Emese

"Eszter-lánc" Anyatej Misszió, tel: (1) 3510028, email: anyatejmisszio@axelero.hu
emesemama (emesemama)
 


Eszter,
"a nem hipoallergén tápszer egy az egyben tehéntej por alakban, semmiféle változtatást nem csinálnak a fehérjeszerkezetben, ezért hazugság, hogy pl. az elválasztó tápszer egészségesebb mint a tehéntej"

Meg tudnád adni, hogy ezt az információt honnan kaptad ?
Tudsz arról valamit, hogy mi a különbség a HA és a sima tápszerek között?

M
moncaberta
 


Emesemama!
Naaagyon lehúzó dolgokat írtál!
"a tápszer egy az egyben tehéntej por alakban" ???
Na akkor megnézhetnénk magunkat és a babáinkat is, ha ez így lenne. Megértem az anyatejfanatizmusodat, de azért ezt ugye te sem hiszed el. Ennyi erõvel vehetnénk tejport is a szomszéd közértben!!! Mégsem teszi senki. Vagy adnánk a bolti tejet, mégsem tesszük. De ha még igaz is lenne, akkor is inkább megvenném azt a tápszert. Nagyon irigyellek, hogy mindezek ellenére ilyen jól sikerült tejet szerezni a picurkának, aki nem is olyan picurka, de ez itt nem mûködik olyan olajozottan. Megnézem a címet amit adtál, hátha segít. Ja és még említsük meg a piszkos anyagiakat!!! Nem mindenki teheti meg, hogy 900.- forintért megvegye a napi adagot a babának. Kép

Kedves Bóbita!
Tudnál adni egy e-mail címet? Szeretnék kérdezni valamit. Az enyém a profilban
 
 


Jaj!!!
A köszönés lemaradt.
Puszilok mindenkit!
Remama
 
 


A tejfehérjeérzékenyeknek tudtommal semmilyen tejalapú tápszer nem adható, a tejallergiára lehet jó megoldás a HA tápszer.
A babatejek (amik már késõbb vannak) azok igazából felturbózott (vitamin, stb) tehéntejek (a sima tejben nem találsz kukoricakeményítõt), fõleg azt használják ki vele, hogy a dobozosokban (fõleg az UHT tejekben) nem sok minden marad. A kisebbeknek én se mernék sima tehéntejet adni.
Az anyatej kérdés meg olyan, hogy nem tudjuk mi lehet benne (akitõl származik mennyire él egészséges életet....), de azt se tudjuk a tápszerben milyen olyan dolog van, amirõl még nem tudunk (a bocit mi mindennel kezelték már). Legjobb a saját anyatej, de ezt nem ebben a topikban kéne népszerûsítenem, gondolom. Szerintem mindenki döntse el magában, melyik megoldást választja, ha nem tud szoptatni. Mindkét verziónak vannak elõnyei, hátrányai.
Keke
 


Keke!
Tök igazad van. Mindenki gondolja végig, melyiket választja (ha választhat) és tegye, amit jónak lát.
Egyébként nekem meggyõzõdésem, hogy Emese aggodalmai a tápszerrel kapcsolatban jócskán eltúlzottak. Nem vagyok táplálkozásügyi szakértõ, de mindent szívesen elolvasok a témában, ezért is kérdeztem Emesétõl, hogy honnan vannak az infói.
Én úgy tudom, hogy a tápszerekben lévõ tejfehérje adaptálva van a babák érzékenyebb emésztõrendszeréhez, vagyis változtatnak a fehérjeszerkezeten. A tudományos háttérrõl -bevallom- többet nem tudok. Ettõl könnyebben emészthetõ a tápszer, persze ha allergiás alkat a baba, akkor lehet, hogy így is az lesz, nem tudom.

Ma már tehéntejet nagyon kevés kisbaba kap fél éves kora elõtt, miután receptre viszonylag olcsón vehetõ a tápszer (a tej talán drágább, bár nem számoltam utána). Biztos vagyok benne, hogy a tápszerek csak a rendkívül érzékeny babáknál okozhatnak gondot. De el lehetne gondolkodni azon, hogy ha ezek a gyerekek mondjuk csak három éves korukban kapnának tehéntejet/tápszert?/ , akkor nem alakulna -e ki náluk ugyanúgy az allergia, mint így. Ezt nem lehet soha ellenõrizni, mert nem lehet ugyanannál a gyereknél a kétféle táplálást megcsinálni -ugye.
Ha a tápszertõl sok babának baja lenne, akkor azt biztosan tudnánk, hiszen nem lehetne eltitkolni. A környezetemben EGYETLEN tápszerre allergiás kisbaba sincs (pedig nagy a baráti/rokoni köröm). Ellenben egy rokongyerek három éves koráig tejérzékeny volt, pedig nagyon sokáig szopott, és nyilván nem kapott tehéntejet egy éves kor alatt (talán még tovább se, nem tudom pontosan). Tápszert meg sose látott. Az anyja egyébként orvos.

Még egy kérdés: nem tudjátok, hogy alakul a tejallergiások száma mostanában?
M
moncaberta
 


Sziasztok!

Kele! Amit irtal en is nagyon egyetertek veled.
Emese!
Magamrol annyit, lehet, hogy en is a selejtesek koze tartozom. De nekem sem ment a szoptatas az elso gyermekemnel. Hiaba probaltunk meg mindent, MEG a szoptatos anyak clubja sem segitett, sem vedonoi tanacs, sem orvosi. Nalunk az orvos szerint lehet genetikai oka. Hisz a csaladunkban nagyon sokan nem tudnak szoptatni, es ketlem, hogy mindenk bena lenne. Anyukamnak 3 novere van, egyiknek sem ment igazan, en is tapszeren nottem fel, es a tesomnak sem ment. Nalam mar probaltak mindent, vitaminkura, szoptatos dieta, teak, kulonfele egyebb modszerek. Meg sem ment. Es a csaladunkban a tobbiek is honapokig probalkoztak, nekik sem ment. Mint mar elottem is irtak, nem mindenki egyforma. Van akinek orvosi segitseggel jon ossze a baba, a masiknak meg eleg raneznie a ferjere es mar is terhes. Mennyivel rosszabb az akinek egeszsegugyi vagy veleszuletett problemak miatt csak az elso modon lehet gyereke? Szerintem semmi, es ugyan olyan ember mint barki mas. Tehat egy honap eheztetes utan az en lanyom is tapszert kapott. Az elmult jo par ev alatt szinte nem is volt beteg. A baratnom kisfia, aki szopizott masfel eves koraig havonta volt beteg. Tehat nem ez befolyasolja.
En most a masodik babam varom, s most megprobalok meg tobbet (ha van ilyen) megtenni, hogy szopizzon, de ha nem megy, akkor sem fogom semmivel rosszabbnak erezni magam mint mas, aki honapokig szoptatott.

JA, igen most jon az, hogy akkor miert nem keresek mashonnan anyatejet, igaz???? Belegondoltal mar a hatranyaiba???? Nem mindenki lakik anyatej-gyujto hely kozeleben. Es hogy egy idegentol, akit a vedono vagy ti ajanlotok elfogadjam azaz megvegyem a tejet?? Szerintem meggondolando, hisz fennall egy csomo gond vele:
Csak egy-ket dolog amit erdemes megfontolni:
Mennyire ismered az illetot? Hisz honnan tudod, hogy szed-e valamilyen gyogyszert, dohanyzik-e, esetleg iszik-e? Van-e fertozo beteg a csaladjaban? Nem vagy ott a nap 24 orajaban vele. Es hogy mennyire fuszereset eszik. Mit eszik? Hisz ezek miatt lehet allergias a baba. Te mint "szakerto" gondolom tudod, hogy az anyatej altal nem csak immunrendszer erositoket ad at a babanak, hanem meg is fertozheti, karosithatja is. Ajanlok figyelmedbe jo par ezzel foglalkozo konyvet, videokazettat, eloadast. En nem adnek a babamnak olyan anyatol tejet, aki dohanyzik, vagy dohanyossal el egyutt. Nalunk senki sem dohanyzik sem a csaladban, sem a barati korben. Akkor miert pont en mergeznem a babam. Nem hiszem hogy minden egyes adagot ti leellenoriztettetek. S tudhatnad, hogy fejfajasra, lazra sem mindegy hogy mit vesz be egy szoptatos anyuka, lehet hogy nem most jon ki a baban, hanem kesobb, jo par ev mulva. Igaz, lehet hogy a tapszer karos hatasa is kesobb jon ki, ha van, de az laboratoriumokban vizsgaljak, tehat kisebb az eselye, mint a Valakitol vett tej. Es azt se felejtsuk el, hogy az illetonek is uzlet, hogy eladja a lefejt sok tejet, es ki tudja, nehanyan mire kepesek. Tudod nem mindenkiben csak segito szandek van, ez egyben keresetkiegeszitest is jelen. Tehat barmit mondhat az illeto. Letagadhat egy csomo dolgot, hazudhat. Nem szep dolgok, de a XXI. szazadban mindenre gondolni kell.

Igen hosszura nyulott a mondandom, de mint minden a vilagban semmi sem fekete-feher. Es nem mindenki lakik nagyvarosban, ahol az anyatej-gyujto megvizsgalja a tejet!!! Erre is gondolni kell. Tehat ha valakinek nem adatik meg a szoptatas lehetosege es tapszeret ad a gyermekenek, lehet hogy meggondoltabban cselekszik. Es egyaltalan nem elitelendo!!!!!!!

Andysj
Andysj
 


Csak egy röpke hozzáfûznivaló, talán hasznos valakinek. Egyik lányomat sem tudtam szoptatni hatékonyan, hosszútávon, okokat itt most nem részletezném, de azért annyit megjegyeznék, hogy igenis tökéletesen informált voltam a második gyerek születésekor, ami az anyatejet és a szoptatást illeti. A nagyobbik lányom hozott tejet kapott mindaddig (megbízható, kedves, jó ismerõstõl, akinél egészségügyileg is minden rendben volt, amennyire azt ugye lehet tudni), szóval mindaddig amíg egy szép napon kb. a következõ szavak kíséretében vettük át a tejet: 'Na, ma jól fog aludni a lányod, égett a gyomrom egész nap és ittam egy jó nagy pohár (nem tudom már milyen alkoholt)'. Gondolhatjátok, hogy ott lettem rosszul. Tudom, hogy sokan megisznak egy-egy pohár bort vagy akármit szoptatás alatt, de mivel én ezt SOHA nem tettem volna, mint ahogy terhesség alatt is mindenre a lehetõ legjobban vigyáztam, teljesen ledöbbentem. Akkor gondolkoztam el azon is, hogy másak az emberek táplálkozási szokásai, ki tudja, mit eszik a mama, akitõl kapja az ember a tejet, és onnantól kezdve egyáltalán nem voltam arról meggyözödve, hogy az ilyen incidensek az én kisbabám számára a tökéleteset, a legjobbat biztosítanák. Maradt a tápszer.
Egyik gyerekem sem beteges, allergiás, sõt... Van egy olyan gyanúm, hogy az immunrendszer erõssége inkább örökletes dolog, mint más tényezõk eredménye.
Én tudom, hogy mindent megtettem, hogy szoptathassak, de mivel nem sikerült, teljesen nyugodt szívvel, lelkiismeret furdalás nélkül adtam/adom a tápszert a lányaimnak.
A hozott tej v. tápszer témához a januári Kismama újságban is van Veress doktornak egy hozzászólása, olvassa el, akit érint. Azt azért õ is említi, hogy nagyon sok betegség (pl. AIDS) nincs szûrve a tejleadó mamáknál. És ott vannak még akkor a bárkinél elõfordulható lappangó betegségek, amik sokszor napokig, hetekig munkálkodnak az ember szervezetében, és még a legjobb szándékú, leglelkiismeretesebb anyuka sem tudhat róla, amikor tejet ad.
andi
andi
 


Sziasztok!

Azt az infót, hogy HUMBUG, hogy az un. elválasztó tápszer egészségesebb lenne mint a tehéntej, valamelyik Kismamában olvastam 2001 nyarán vagy õszén, nem volt idõm kikeresni a cikket. Ott leírják, hogy mivel az elválasztó tápszerek (azt hiszem ez azt jelenti, hogy 6 vagy 9 hónapos kor fölött adható) tehéntejbõl vannak (plusz adalékok, vitaminok, stb.stb.) semmivel nem emészthetõk jobban mint a tenéntej, mivel abból vannak. Tehát ez pusztán egy nagyon jó ötlet arra, hogy milliárdokat keressen a tépszercég, de a gyerek tulajdonképpen felturbózótt tejport iszik/eszik, tehát ugyanaz a behatás éri az emésztõrendszerét, mintha tehéntejet inna.

A normál tápszer SEMMILYEN adaptáción nem megy át, amitõl jobban emészthetõ lenne, mint a tehéntej, mert a tej fehérjeszerkezetét csak a HA tápszerben változtatják meg. Nyilván ez a különbség a HA és a sima táp között. A HA tápszer is csak prevenciós célt szolgál, ez van ráírva, tehát megelõzi az allergiát, azzal hogy hirdolizált tehéntejfehérjét tartalmaz. Kialakult tehéntejfehérje allergiánál nem adható HA tápszer sem, mivel tehéntejbõl van, csak un. gyógytápszer (mindenféle-mentes).

Tovább idézek a Ha tápról: "Alkalmazás: Azokban az esetekben ajánlott, amikor az orvos ANTIGÉNSZEGÉNY táplálkozást tart célszerûnek." Ez azt jelenti, hogy ha HA tápszerrel etetsz, kevesebb allergén anyag (sima tehéntejfehérje) jut be a kisbaba szervezetébe. Ha viszont normál tápszert adsz, akkor bejut a tehéntejfehérje, úgy ahogy van.

Most tüzetesen elolvastam mindent, ami pl. az Aptamil HA tápszerre rá van írva. Készült: tejcukor, növényi olajok és zsírok, hirdolizált kazein (azaz tehéntejfehérje), emulgensek, stb...

A Milupa HA-pép (hipoallergén tejpép) a következõket tartalmazza: rizs, maltodextrin, hidrolizált tejsavófehérje, fruktóz, stb..

A Kaiser-ban ma direkt elolvastam, hogy ezzel szemben a normál tejpépekben mi van, szó szerint idézek: sovány tejpor, demineralizált tejsavópor, stb... EZ TEJPOR!!!!! Úgy ahogy a tejport megvennéd a boltban. Felturbózva, de ettõl még tejpor az alapja.

Most azok kedvéért, akik szerint a tápszer nem tejporból van, a Similac Advance 2 vassal dúsított normál 6-12 hónapos korig ajánlott tápszerrõl idézek (mintát kaptam). "Összetétel: sovány tej, laktóz, növényi olajok, stb..." Ez is TEJPOR!!! Nem adaptált, nem jobb mint a bolti tej, hanem tehéntejpor. Sajnos újszülött kortól adható normál tápszerrel nem találkoztam, errõl nem tudok infót adni, hogy pontosan mibõl is van, de van egy sejtésem...

Egyébként komolyan gondoljátok, hogy az a tej, amibõl tápszer lesz, másként van "elõállítva" mint a bolti tej? Nagyon csodálkoznék, ha ez a mese igaz lenne. A teheneket iszonyú erõs antibiotikumokkal, hormonokkal, hozamfokozókkal kezelik, fû helyett húsliszttel(!) eteteik (lásd kergemarhakór, ami allítólag nem megy át a tehén tejébe, de várjuk ki a végét), majd a tejet hõkezelik, hogy az a rengeteg kórokozõ, ami egy állatban van ne jusson át az emberbe, kokrétan a kisbabákba. Itt már régen nem békésen legelészõ biotehenekrõl van szó, akik már csak a gyermeki képzeletünkben élnek. Utána kiszárítják a tejet, hogy por legyen, adalékokat adnak hozzá, mivel az elõzõ kezelések mindent kiöltek belõle, ami hasznos lehetett volna benne, fertõtlenítik, csíramentesítik, ellenõrzik szalmonellára, és még ki tudja mire, majd ráírják, hogy ez egy "kifejezetten kisbabáknak készült, egészséges, mindent tartalmazó finom anyatejpótló tápszer", és ti ezt feltétel nélkül elhiszitek. Aki szerint ez biztonságosabb, a kisbabának valóbb mint az anyatej, ahhoz én nem tudok mit hozzátenni. Ennyit arról a félelemrõl, hogy "mi van ha a tejadó bevett gyógyszereket": a tehén tejébe talán nem megy át az az iszonyú mennyiségû antibiotikum, gombaölõ szerek, hormonok, és ki tudja mi minden még? Csak errõl nincsen tudomásunk, és tesznek róla, hogy ne is legyen, hogy elhidd, hogy ez biztosan jobb, mint az anyatej....

Ez pontosan olyan mintha tényleg elhinnéd, hogy ha nem eszel igazi, napérlelte, lédús, zamatos isteni finom gyümölcsöket, hanem bekapsz helyette egy vitamin tablettát, ami állítólag ugyanúgy ugyanolyan arányban mindent tartalmaz mint az elõbb körülírt gyümölcsök, és az van ráírva a dobozára hogy pl. Centrum, akkor ez a két dolog egyenértékû. Vagy mintha elhinnéd, hogy a Knorr bablevespor vízzel felhigítva egyenértékû a nagymamád fõztjével.

Az anyatejadással kapcsolatban, úgy 40 anyától, köztük sok-sok "vadidegentõl" is, hirdetés útján vettem anyatejet, és senkivel nem találkoztam, aki pusztán nyereségvágyból adta volna el a tejét, vagy csalt volna. Elõször én sem akartam hallani az idegen anyatejrõl, a védõnõ csak rosszat mondott (ugyanazok a sztereotípiák, amit Ti fentebb felsorolatatok, iszik, dohányzik, gyógyszert szed, felvizezi a tejet) és én bedõltem ennek. Olyannyira, hogy visszautasítottam egy 15 literes felajánlást. Késõbb felhívtam, nincs-e még meg a tej, mert rájöttem, hogy nagyon kéne, azt mondta már kidobta, elõbb kellett volna felébredni! Ez volt az a pont, amikor eldöntöttem, hogy soha többet nem hagyok ki egy csepp anyatejet sem. Nem kell anyatejgyûjtõ központ mellett élni ahhoz, hogy tejtestvért találj a kisbabádnak, ugyanis fagyasztva min.6 hónapig áll el a tej, könnyen lehet szállítani, frissen persze valóban csak a közelbõl lehet szerezni. De a fagyasztott, pasztörizált anyatej is jobb, mint bármi más.

Szerintetek azért képes valaki fejni, éjjel-nappal akár, többezer forintos fejõgépet venni, sterilizálgatni, steril zacskóba bezacskózni, feldátumozni, lefagyasztani az anyatejet mert 1 literért akár 900 forintot is megkap? Hányszor kell fejni 1 liter tejért? Jobb esetben háromszor, de inkább ötször-hatszor. Ez a 900 forint SEMMI a befektetet energia és pénzhez képest! Ezt csak szívbõl lehet csinálni. Persze senki nem tagadta, hogy jól jön a pelenkára az a kis pénz, ha már ennyit szenvedett vele, valami kis haszna legyen már. De ebbõl üzletet csinálni, ugyan már....

Én mindenkivel személyesen megismerkedtem, amikor elmentem a tejért, volt aki az Anyatejgyûjtõnek is adott, voltak negatív leletei, és jobb körülmények között élt mint én, aki havi 30-40 ezer forintot fizettem ki csak egy havi anyatejért! És tapasztalatból állítom, hogy nem igaz, amit az anyatejadókról fennen híresztelnek annyian! A dohányzást igen egyszerûen meg lehet állapítani, a lakásban is és a nõn is érezni lehetne.

Az anyatejet pedig csak pasztörizálva adtam a kislányomnak, ami kiöl belõle mindent, ami bajt okozhatna.

A fertõzõ betegségekrõl annyit, hogy reálisan szerintetek mennyi a valószínûsége annak, hogy a Magyarországon élõ kb. 200 AIDS-es most szült éppen és anyatejet akar eladni, mert annyi feleslege van? (az AIDS-esek Magyarországon leginkább intravénás drogosok, prostituáltak, homoszexuálisok, de szerintem ez elsõ látásra megállapítható valakirõl, hogy ezen csoportokba tartozik-e vagy csak egy ártatlan kismama, ugyanolyan mint te vagy én, akinek sok a teje és szeretne másokon segíteni). Szerintem ez matematikailag egyenlõ a nullával, de fel lehet hívni a László Kórházat, hátha dobnak egy hátast. Persze az AIDS is lappang, tudom, minden lappanghat, éppen ezért értelmetlenek szerintem az Anyatejgyûjtõnél elõírt leletek is, mert ha 2 hónapja nem volt a tejadó TBC-s, attól most már lappanghat benne, átmehet a tejbe.

Semmi nem biztonságos, az idegen anyatej sem, a tápszer sem, az egész élet sem. Mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy félelmeinek bedõlve, reális tájékoztatás hiányában mit áldoz fel és mit választ helyette.

Emese




Én senkit nem ítélek el, aki nem szoptat, én sem tudtam, senkit nem ítélek el, aki tápszert ad, én is adtam. Nekem csak az fáj, hogy illúziókban ringatjátok magatokat a tápszerekkel kapcsolatban.
emesemama (emesemama)
 


Bocs, a vége valahogy bent felejtõdött a közepérõl!

Emese
emesemama (emesemama)
 


Sziasztok!


Szerintem abba kellene már hagyni a vitát,egyszerüen nem éri meg.Ráadásul csak a lelkiismeret furdalást hozza elõ a mamákból.
Egy anyuka szereti annyira a babáját-reméljük így van-,hogy legjobb belátása szerint cselekedjen.Nem kell senki lelkiismeretét felkavarni.Sajnos ez van-ha már nem tudunk szoptatni,legalább választási lehetõségünk van.Mindenki el tudja dönteni,mit tart etikusabbnak.
Amúgy meg Emese- ez most nem kekeckedés,de honnan tudod,hogy a mama férje,akitõl tejet veszel,nem éppen egy AIDS-es prostituálttal töltötte esetleg a tegnapi éjszakát?Egyszerüen azért,mert ilyen is van,nem igaz?Vagy legalábbis lehetséges.És igenis vannak olyan betegségek,amikre talán hónapok múlva fog fény derülni.
Minden esetre én nem adnám a gyermekemnek más anya tejét.az én lekiismeretem attól nyugodt,ha õ tápszert kap inkább.
látom,jobban fejlõdik,mint általában más anyatejes babák,és engem ez megnyugtat.
Most ennyit.
Szia.
JuditH
JuditH
 


Sziasztok!
Nem nagyon volt idõm végigolvasni,ezért csak egy-két dologhoz szeretnék hozzászólni.
Szerintetek egy anya aki tejet ad az mérgezné a saját babáját is?Mert itt úgy látom hogy nem gondoltok arra hogy aki adja a tejet az talán szoptatja a saját babáját is???
Én csak magamból indulok ki,ha bármi bajom van,inkább szenvedek,és tovább tartson a betegségem,de nem veszek be gyógyszert.Most épp valami torokfájás kezdõdik,hát nem kellemes.Két napja múlt el egy jó kis hallójáratgyulladás,
ami kb egy hétig tartott,(akinek volt már az tudja hogy csillagokat lehet tõle látni)és persze arra sem szedhettem semmit a szoptatás miatt.Nem vagyok egy beteges típus,de ezt most kikampóztam.Nyilván nem szedek gyógyszert,mert azzal a saját babámat is mérgezem.Mellette még tejadó is vagyok,és nem szeretnék egy babának sem ártani.
Tõlem is vett az Emesemama tejet,és ugyanolyan szeretettel csináltam a vele járó dolgokat,mint ha az én babámnak csinálnám.
Az alkohollal kapcsolatban (bár én nem iszom még pezsgõt sem)a védõnõm azt mondta,ha bármikor megkívánnék egy pohár sört,nyugodtan igyam meg,nem árt a babának,max jobban alszik tõle.Gondoljátok hogy õ tudatosan olyat hirdet amit nem kéne?
Bocsi hogy kiakadtam egy kicsit tõletek,de úgyérzem jogtalanul bíráljátok a becsületes tejadókat.
Tényleg ne haragudjatok,de én még nem találkoztam olyan anyukával aki csak azért fejne hogy ebbõl gazdagodjon meg.
Van egy távolabbi rokonom,15 nap van a babáink között.Nem volt annyi teje,és inkább tápszert adott a babának,mint hogy elfogadta volna az anyatejet.Mondván hogy azok az anyák össze vissza esznek mindent hogy több tejük legyen.
A gyerekének már 6 hetesen húslevesbõl répát adott mert épp osztálytalálkozón volt,és ez volt a legegyszerûbb.
Na errõl ennyit,és még hogy a tejadók a rosszak.
A tápszeres gyerek meg nem attól fejlõdik jobban mert a tápszer jobb.Az anyatejtõl nem lehet elhízni,mert csak azokat a dolgokat tartalmazza amit kell.A tápszer meg jól fel van turbózva.Igaz nem is alszik annyit az anyatejtõl,mert az rögtön felszívódik és nem nyomja el a gyomrát szegénykének.
(a tápszeres babáknak vajon miért olyan büdi a kakijuk?)
Tényleg ne haragudjatok,de nem kell egy esetleges rossz példa miatt általánosítani.
Puszi nektek,
Mariann
zmariann
 


Kedves Mariann,
azt javaslom, legközelebb inkább olvass el egy topikot mielõtt bíráló módon hozzászólsz. Ezért részemrõl no comment.

Emese,
az 1-es és 2-es tápszerekben MÓDOSÍTOTT tejfehérje van (az se biztos, hogy látott tehenet, lehet hogy színtetikus fehérje, nem?)!!! A 3-as az, ami már tényleg hasonlít a tejre , na és?? Nem minden kisbaba tejérzékeny. Pl az enyém sem.

Egy pici adalék: a lányom az anyatejtõl hasfájós volt. Elkezdtem neki tápszert adni hat hónapos korában és attõl egyetlen egyszer sem volt hasfájása. A 3-as tápszertõl (babatej) elõször elõfordult, hogy fájt a pocakja, ezért most úgy adom neki, hogy fele 2-es , fele 3-as -és igy nincs vele semmi gondja. Eddig egy könnyebb náthája volt- amikor még szoptattam. Amióta tápszeres (három hónapja) még nem volt beteg. Sógórnõm kisfia , aki anyatejes -többet beteg mint õ. Pedig hordom közösségbe, és elõfordult, hogy kicsit beteg gyerekkel volt együtt. Ekcémás is akkor volt egyszer, amikor még szoptattam. Ha gondjai lennének, természetesen vennék neki anyatejet, vagy kapna HA tápszert, de neki -mint a legtöbb kisbabának - nincsenek gondjai. Ezzel együtt, természetesen az anyatej jobb , mint a tápszer (mielõtt valaki , aki nem olvassa többi hozzászólást ledorongoL) , DE NEM MINDENHATÓ. És a tápszer nem olyan szörnyû. És ha komoly problémákat okozna, akkor az már kiderült volna, mert sok kisbaba kap tápszert, tudna róla a védõnõ, a gyógyszerész, a gyerekorvos, a szomszédasszony, bölcsis dajka. stb. És eltelt már az a bizonyos harminc év (akkor is nagy volt a tápszer propaganda, sokkal nagyobb,, mint most!!) és nekünk, tápszeres babák legtöbbjének kutya bajunk. Sõt , mi egy csomóan még tehéntejet is kaptunk. Te honnan tudod, hogy nem lettél volna mindenképpen ekcémás???
A Kismama és a többi hasonló újság nekem nem mérvadó tudományos magyarázatképpen , mert azt egy viszonylag biztos forrásból tudom, hogy õk aztán tényleg szûrik az infókat.
Nekem a félelmeid a tájékoztatással kapcsolatban már-már paranoiásnak tûnnek.
M
moncaberta
 


Kedves Mariann, senki nem biralt Teged, illetve a tobbi becsuletes tejado anyukat. Tenyleg jobb lett volna eloszor vegigolvasni ezt a topikot. Csak nehanyan kifejtettek a velemenyuket, hogy miert nem biznanak meg idegen anyatejben (sajnos manapsag minden elofurdulhat). Es azert nem szabad senkit sem megroni, mert felti a babajat. Ugye nem haragszol ezert? Kép Kép
Te Emese, ha minden elelmiszerrel igy lennenk, elobb-utobb mindenki felakaszthatna magat. Jobb ha tudod, hogy semmit sem ehetsz meg nyugodtan, mert: honnan tudod, hogy amit megeszel, a gyumolcsok nem permetezettek-e, a krumpli es a gabona nem genkezelt-e, esetleg sugarkezelt, stb., stb.? Ilyen alapon jobb meg se szuletni, mert meg levegot sem lehet venni nyugodtan.
Nagyon becsulom, hogy segiteni szeretnel masoknak es kozvetitesz anyukak kozott. De ez a topik azert van, hogy mi egy kicsit megnyugodjunk, hogy nem tettunk azzal rosszat, hogy tapot adtunk a gyermekunknek.

Sziasztok

Erika
Erika
 


Sziasztok!

Én nyitottam ezt a topicot és sok tapasztalatot gyüjtöttem.
Valamit megértettem:az az anyuka aki tud szoptatni,soha nem fog megérteni minket addig amig nem kerül hasonló helyzetbe mint mi.
A szomszédomnak is annyi idõs fia van mint nekem(12 hetes).
Rengeteg teje van és mindig lenézett engem amiért nem tudok szoptatni.Szinte csak erröl beszélt mindig és mindenkinek a házban.Sohasem fejt mert megvolt róla gyözõdve,hogy mindig tud szoptatni.Egy hete beteg lett nagyon csúnya gyulladást szedett össze és olyan erõs antibiotikumot kell szednie ami melett tilos szoptatni.
Képzeljétek bekopogott hozzám és tanácsot kért tölem milyen tápszert adjon a gyereknek stb.Egyik pillanatról a másikra megváltozott a véleménye!

Beáta
Beáta
 


Sziasztok lányok!
Ne haragudjatok,tényleg nem olvastam végig a topicot,csak az utolsó pár hozzászólást.
Én nem akartam egyikõtöket sem bántani,(ezt le is írtam)
csak bántott egy-két hozzászólás.
Kit róttam meg? Kit bíráltam?
Tõlük ezer bocs,de nem érzem hogy ez az lett volna.
Én hiszem hogy az anyukák nagy része csak a megfelelõ info hiánya miatt nem tud szoptatni.(Kivétel persze ha más miatt nem szoptathat)
Ha én nem csináltam volna azokat amiket végigcsináltam,én is a tápszeresek táborába tartoznék!Ez tuti!!!
Mégegyszer bocsi mindenkitõl,egyébkén elalvás elött már ezen gondolkodtam hogy biztos kapok a fejemre,pedig tényleg nem bántásból írtam le ezeket,csak én is hozzászóltam.
(Persze itt biztos nem számít,hogy köszön el az ember,különben nem írtátok volna le a hirtelen haragotokat)
További szép napokat!
Mariann
zmariann
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet:

 

cron