Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Ebbe a topicba debreceni kismamák és anyukák hozzászólásait várom.
Gondoltam jó lenne alakitani egy baba-mama klubot itt, Debrecenben is. Sokaknak gyes, gyed alatt hiányzik az, hogy kimozduljanak otthonról és beszélgethessenek valakivel vagy valakikkel. Gondoltam, ha elegen összejönnénk, rendszeresen találkozhatnánk nemcsak anyukák, hanem kismamák is, hogy tapasztalatainkat megosszuk egymással.
Nekem egy 3 hónapos kisfiam van.
Aki úgy érzi, hogy lenne kedve megszervezni és létrehozni egy ilyen klubot, kérem segitsen!
 
 


Kedves Helga!


Ez nagyon jo otlet.
Ha tudok segitek.

Klara
Névtelen
 


Szia Helga!

Örülök, hogy felmerült az igény egy ilyen topikra és a baba-mama klubra is.
Eddig nem nagyon írogattak ide más debreceniek, Janka is nagyon eltûnt...
Sajnos szervezésben nem nagyon tudok segíteni, de minden egyébben megpróbálok.

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 

 
 

Kedves Klara és Janka!

Nagyon örülök, hogy tetszik az ötlet, remélem hamarosan még többen leszünk és klubozhatunk! Kép
 
 


Sziasztok!

Helga! A számból vetted ki a szót Kép
Már éppen készültem, hogy nyissak egy ilyen topicot, de megelõztél.
Bármiben nagyon szívesen segítek.
Nagy szükség lenne ezen a területen hasonló kezdeményezésekre, mert amúgy itt az élet egy nagy nulla.
Jó lenne pl. egy szoptatási tanácsadó is. Lehet van, de én nem találtam sehol. Ha sikerült volna találni, lehet most nem tápszert enne a 4 hónapos babám.
Amúgy, ha sétálunk Récivel, és elmegy mellettünk egy hasonló korú babával egy anyuka, még csak nem is köszönünk egymásnak (ez sajna rám is vonatkozik). Pedig olyan szívesen beszélgetnék más kismamákkal is személyesen, nem csak itt a neten. Szerintetek ez csak erre a területre jellemzõ? Vagy csak én látom így.
A emílcímem a profilban van Helga, telefonszámot is adok, hogy tudjunk beszélni a szervezéssel, vagy bármi mással kapcsolatosan, de azt csak levélben írnám.
Szólj, ha segíthetek.

Elég zagyván írtam, de annyira megörültem a topicnak. Köszi Helga Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Remélem nemsokára többen leszünk.
Puszi mindenkinek
Remama.
 
 


Ilyenkor sajnalom, hogy mar nem lakunk Debrecenben...
Lelekben veletek vagyok, remelem, sikerul megszervezni egy ilyen klubot, annak idejen, amikor az elso gyerekkel Debrecenben laktunk, nekem is nagyon hianyzott a kismamak tarsasaga. Itt Tihanyban, ahol most lakunk, bar kis falurol van szo, de van Baba-Mama klub, es nagyon sok szep elmennyel lettunk gazdagabbak. Otleteket tudok nektek adni(ha igenyt tartotok ra..Kép )
Es ha egyszer arra jarok, alkalmankent en is szivesen csatlakozom hozzatok. Befogadtok egy ex-debrecenit is?
Udv
Eva
eva
 
 


Sziasztok!

A szervezésben nincs igazán idõm segíteni, de én is nagyon örülök, hogy végre van egy debreceni "hely" is itt.
Nem tudtok ajánlani valami jó kismamatornát, vagy még inkább relaxációs foglalkozást, vagy hogy is mondjam...
Már az is haladás végre szerintem, ha a debreceni tapasztalatokat meg tudjuk itt beszélni, mert a pestiekrõl már annyit tudok....

Most sietek, majd jövök..

sziasztok

any
any
 


Sziasztok!

Szerintetek hány emberrel érdemes elkezdeni a klubozást?
Úgy látom, már 5-en biztosan lennénk. Kép

Remama!
Nemsokálra új email-cimem lesz, arról irok neked. Nagyon örülök, hogy ti is szükségét érzitek a klubnak!
Csak összejönne! Kép
Ha sikerülne, a Doterõl hivhatunk szoptatási tanácsadót is!

Eva!
Természetesen téged is várunk, ha erre jársz, és várjuk az ötleteidet!
Ti mit szoktatok csinálni a foglalkozásokon?
A babákat is elviszitek, ugye?
Baba-mama torna van?
Szoktatok vendégeket hivni?

Any!
A Bethlen-utcai tanácsadóban van kiirva egy kismamatorna, de nem tudom pontosan hol tartják. Kép
 
 


Szia Helga!

Juca vagyok, mert Janka már régen nem jelentkezett...
Szerintem lesznek még többen is, a helyszín a kérdésesebb. Nem?

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Sziasztok!
Ha a DOTÉs szopt. tanácsadó nem jönne össze, van egy másik lehetõség is Bóbitától. Elõre is köszönet érte.
Tõle idézek utólagos engedelmével:
<FONT COLOR="0000ff">"Olvastam egy topicban, hogy debreceni kismama klubot
szeretnétek csinálni, csak nem akartam oda írni. Gondoltam
megkérdezlek egy pár dologról elõtte téged. Azt gondoltam,
hogyha nem találtok a DOTE-n vagy máshol szoptatási
tanácsadót, szívesen megteszem, hogy egy hónapban egyszer
lemegyek hozzátok, mint LLL szoptatós tanácsadó. Egyébként
ez a szokás a Ligában is, itt Budapesten. Tanultam
babamasszázst is, ha gondoljátok és olyan helységet
találtok, ami arra alkalmas, szívesen segítek ebben is.
De: fogalmam sincs mennyi idõ a leutazás vonattal, illetve
autóval? Meg nem ismerem egyáltalán Debrecent sem, szóval
abszolút tirajtatok múlik."</FONT>

Bóbita. Drága vagy, szükségünk lenne majd a segítségedre minden téren. Még nem tudjuk mi lesz, de ha sikerül körvonalazni értesítünk. Addig is szívesen látunk. Kép

Szóval mindent bele lányok! Értesítsétek a védõnõket, minél több jelentkezõ legyen.
Hely ügyében megpróbálok érdeklõdni az újkerti Nevelési Központban, vagy vmelyik oviban. Oké?

Puszi
Remama
 
 


Nalunk is az oviban tartjak a foglalkozasokat. Gyerekekkel megyunk, ami azert jo, mert amig mi beszelgetunk, ok tudnak egymassal foglalkozni. Az elmult idoszakban volt nagyon sokfele temaban beszelgetes, meghivottak is voltak. Volt szo az ovodai nyelvoktatastol kezdve a babamasszazson keresztul a bizonyos unnepekhez kapcsolodo elokeszuletekig(meg karacsonyi recepteket is csereltunk)sok mindenrol. Volt pszichologus is, aki eloszor a testverfeltekenysegrol aztan az alvasi zavarokrol beszelt. Az egyik legnagyobb sikere a baba ujsagborze volt, regi Kismama, Anyak Lapja, stb ujsagokat cserelgettunk. Fel sem tudom sorolni, hogy mi mindenrol volt szo. Itt nalunk azonban kisebb a kozosseg, konyebb volt mozgositani az embereket. Remelem, nektek is sikerul.
Udv
Eva
eva
 
 


Sziasztok Mamócák!

Van egy vezetõ óvónõ ismerõsöm, holnap felhívom terem ügyben. A többi oviban, ahol érdeklõdtem foglaltak, a délutáni foglalkozások miatt a termek.
DOTÉn van valakinek ismerõse? Onnan ismerek egy csecsemõs nõvért, aki segíthet a kapcsolatok felvételében, ill, a Kenézyben is van ilyen barátnõ.
Ha szükség van rá szóljatok.

Puszi
Remama
 
 


Sziasztok!

Igen, a helyszin valóban a legkérdésesebb. Bizonyára találunk olyan megoldást, amely mindenkinek elfogadható.
Nekem az Újkert megfelel, de szerintem Db-ben bárhova eljuthat az ember (ha más nem, tömegközlekedéssel).

Remama!
Köszönjük az utánajárást, légyszi akkor kérdezd meg, lesz-e helyszin, ahová mehetünk.
Vajon kell fizetni a helyért?
Egyáltalán mennyibe kerül az, hogy vendégeket is hivjunk és terembérre is jusson?

Ha meglesz a hely, elmenjek érdeklõdni a Dotére szoptatás-ügyben, vagy akkor Bóbita jöjjön?
Szerintem nagyszerû lenne ha jönne, mert a babamasszázst itt senkitõl sem lehet megtanulni.
Természetesen az utiköltséget és a tiszteletdijat összedobjuk, igaz, lányok?

Ez a védõnõ-értesitõ ötlet valóban jó, jövõ héten szólok is a miénknek! Kép

Már alig várom, hogy találkozzunk!
 
 


Én is Bóbitára szavazok Kép Kép Kép
Helga! Szólj ha megvan az emílcímed!
Remama
 
 


Remama!

Irtam neked levelet. Megkaptad?
Ha esetleg nem sikerül válaszolni arra a cimre, akkor a
jegmadar@mailbox.hu
cimre válaszolj!

Sõt, ez lenne a legjobb, mert a mostani szolgáltató nem vált be.
Köszi!
 
 


Helga!
Eddig még nem jött át. Leírom nagy betûkkel, mert sokan a kis "l"-t egyesnek látják. UFTEDPL2@WESTEL900.NET
Természetesen Te mindet kicsivel írd. Bocsi, nem téged nézlek süsünek, csak sok gondom volt már ezzel a címmel. Nagyon várom a levelet. Kép Kép Kép
Puszi
Remama
 
 


Sziasztok Lányok,

Remama: dehogy haragudtam meg! (e-mail), csak nem volt idõm írni sem a topicokba, sem e-mailre!

Jól esik, hogy még tiszteletdíjat is összdobnátok, hogy lemenjek, de azt hiszem erre nincs szükség. Az LLL non-profit szervezet és ha már ottvagyok a babamasszázs már csak ráadás KépKépKép
lehet. Meg egyébként is örülök, hogy segíthetek! Ráadásul szerintem én is jól fogom érezni magam és legalább megismerem/jük/ egy kicsit Debrecent is!

Bóbita
Bóbita
 


Sziasztok!

Sajnos úgy néz ki, hogy egy ideig lehet, hogy nem lesz netünk. Addig is, ha sikerülne valamit szervezni, a telefonszámomat megirom Remamának, tõle elkérhetitek, vagy elérhettek a profilban megadott email-cimen.

Bóbita!
Mihelyst összejön a csoport, értesitünk!
Elõre is köszi! Kép
 
 


Sziasztok Mamócák!

Megvan a helyszín Kép Kép Kép
Helgával felvettem a kapcsolatot, elkészítettük az elsõ hírlevelet, amin még bármi módosítható. Várjuk a véleményeket. A szöveg rendezettségét ne nézzétek, itt biztos nem olyan mint Word-ben. Sokszorosítást tudom vállalni. Terjesztésben segítség kellene, pl eljuttatni védõnõkhöz, orvosi rendelõkbe, terhesgondozásra, séta közben adni kismamáknak, anyukáknak....
Ime:
Kismama és Baba-Mama Klub

Sziasztok kedves Kismamák, Anyukák! Azért kerestünk meg Téged hírlevelünkkel, hogy felhívjuk a figyelmedet hamarosan megalakuló klubunkra, és egyben segítségedet kérjük.

Vázlatokban, már megvan a klub tematikája, melyekrõl a következõket szeretnénk elmondani:
&middot; Helyszín: a Károlyi Mihály utcai óvoda lenne (DAB székházzal szemben), ahol csütörtöki vagy pénteki napokon tudnak helyet biztosítani számunkra 16.00-tól 17.30-ig. Megközelíthetõ 31, 32, 22, 10, 12, 14, 15 buszokkal, de parkolási lehetõség is van, ha autóval érkeztek. Babákat bármelyik foglalkozásra magatokkal hozhatjátok, fûtött, meleg helyen lennénk, ill. lesz olyan, ahol nélkülözhetetlenek, pl. babamasszázs.
&middot; Egyelõre úgy gondoltuk, hogy kéthetente találkozhatnánk, de ha sok jelentkezõ lenne sûríthetjük heti 1 alkalomra is. Ez csak rajtatok/rajtunk múlik.
&middot; Szeretnénk havonta egy (igény szerint két) alkalommal vendéget, elõadót hívni, akik segíthetnek nekünk szakmai tapasztalatukkal, tanácsaikkal. A következõ szakemberekre, témákra gondoltunk:
szülész-nõgyógyász, neonatológus, szoptatási tanácsadó, babamasszázs, védõnõk, gyermekorvos, gyógytornász, pszichológus, csecsemõ- és gyermek szakápoló.

Természetesen ez nem végleges, bármikor bõvíthetjük, alakíthatjuk a saját igényeink szerint, ehhez szeretnénk a segítségeteket kérni. Amikor nincs vendég tapasztalatcserére használhatjuk fel az idõt. Beszélgethetnénk bármirõl, ami eszünke jut, pl: várandósság, szülés, köldökápolás, szoptatás, tisztálkodás, táplálkozás, párkapcsolat, stb. stb. stb. Tarthatnánk babaruhabörzét akár csere-bere alapon is, folyóiratokat hozhatnánk (Kismama, Baba Magazin, Baba Patika&#8230;)
Amennyire lehetséges, szeretnénk ezt a klubot non-profit mûködtetni. Természetesen a termet az óvoda nem tudja ingyen biztosítani, bérleti díját mindig felosztanánk annyi részre, ahányan részt veszünk a foglalkozáson. Olyan elõadókat próbálunk keresni, akik ezt ilyen formában is el tudják vállalni. Egy kis ajándékkal köszönnénk meg a segítségüket. Ezért, ha tudtok, ismertek olyan szakembereket, akik szívesen vállalnák ezeket az elõadásokat, várjuk a segítséget. Babamasszázs, szoptatási tanácsadás ügyében, már meg is találtuk az elõadót, de a többi téma még függõben van.

Ha felkeltettük az érdeklõdésedet, és szívesen részt vennél a foglalkozásokon, vagy csak hozzászólásod, véleményed lenne a fentiekkel kapcsolatban, szeretnénk Tõled visszajelzést kapni az alábbi címeken:

Reményi Gáborné, Mónika Varjas Gedeonné, Helga
06/30-85-85-585 06/30-342-66-64
E-mail: remenyi@thewebhungary.com varjasi@axelero.hu

Minél hamarabb kapunk visszajelzést, annál hamarabb tudunk lépni mi is, ezért mielõbb várjuk a jelentkezéseteket, akár kismamák, &#8222;friss&#8221; anyukák, vagy tapasztalt szülõk vagytok.

Addig is kívánunk élményekben gazdag, problémamentes várandósságot, illetve jó babázást:

Mónika és Helga
(egy 4 hónapos kislány és egy 3 hónapos kisfiú anyukái)

Puszi
Remama.
 
 


Remama!

Ugye Te a Kenézyben szültél, úgy szept. 25. körül? Egy kórteremben voltunk, miután kidobtak a babásszobából. Tetszik az ötletetek a klubról, szívesen csatlakoznék.

tothe
 
 


Szia Enikõ!

Igen! Igen! Igen!
Jaj, de örülök neked!!! Olyan jó kis társaság volt abban a szobában, és annyira bánt, hogy nem cseréltünk senkivel címet, vagy telefonszámot. Sajnos jó néhányan jöttek mentek mellõlem, uis 9 napig voltunk bent. Kép
Hogy sikerült a szopizás? Sajnos nekünk csak 2.5 hónapig sikerült, az is nagyon nehezen.
Hogy van a pici fiú???
Örülök, hogy tetszik az ötlet, remélem egyre többen leszünk.
Sok puszi mindenkinek
Remama.
 
 


Szia Remama!

Te még mindig jobban jártál, mint mi, ugyanis az én fiam nem igazán szopizott. Vagyis a szopás rendbe jött, csak nekem nem lett tejem, hiába próbáltunk meg mindent. De jónéhány segítségnek köszönhetõen szerencsére nem kellett tápszereznünk, mai napig anyatejet kap a kicsi. Fejlõdik is szépen. Még nem volt 4 hónapos, mire megduplázta a súlyát,január 20-án pedig hátról hasra fordul, s most már rendszeresen átfordul, a fejét pedig nagyon szépen emeli. Egyébként nagyon jó baba, szinte csak akkor sír, ha éhes. Akkor viszont nagyon. Kár, hogy a szoptatás nem jött össze.Ti hogy vagytok? Elkezdted már a vegyes táplálást? Én részemrõl a csecsemõ étkezésérõl is szívesen vennék egy elõadást. Elég sok mindent olvastam már róla, de valahogy olyan nehéz a gyakorlatba átültetni.

Puszi

Enikõ
 
 


Any!

A Maróthy György utcán van egy nagyon jó tornaklub, a terhesség alatt odajártam kismamatornára. Van kifejezetten pocaktorna, az utánunk következõ csoport meg ha jól emlékszem, relaxációs torna volt. Ezt szülés utánra is nagyon ajánlották.

peni
 
 


Sziasztok!

Készen vannak a sokszorosított hírlevelek!!!
Ki tudná vállalni, hogy visz a védõnõnek, orvosi rendelõbe, bababoltba...?
Küldhetek postán, vagy a férjem a központban dolgozik a Piac utcán, tõle át lehetne venni.
Most kb. 140 példány van, de még fog készülni több is.
Köszi a segítséget!

Enikõ!
Igen mi már eszünk almát, krumplit, banánt sütõtököt, s.répát. A délelõtti etetésre adom neki, ezen kívûl eszik 4x táponyát. Az étkezéssel kapcsolatos javaslatot jegyeztem Kép.
Réci még csak hajlandóságot sem nagyon mutat a forgolódásra, pedig nagyon mozgékony. Oldalra már tud dõlni, amikor mindkét lábát megfogja a kezével Kép
Ülni, viszont hamar fog, már most alig kell tartani.

Puszi
Remama.
 
 


Sziasztok debreceniek!

Nagyon ritkán írok, de átlag kéthetente elolvasom az érdekesebb hozzászólásokat.

Megörültem ennek a topiknak és csak kapkodom a fejem, milyen sebességgel szervezitek a baba-mama klubot. Igazán ügyesek vagytok, gratulálok!!
A fiam már kétéves, de bármilyen témáról szívesen hallok, és mi is végigcsináltunk egyet-mást(pl.szoptatás) ha valakinek tapasztalatokra van szüksége.

Szerintem nagyon jó tornát tart a városban Pappné Magdi (sok helyen, sok idõpontban)Telefon: 06-30-279-46-47 Ez szülés utánra jó, bár nem közvetlenül. Szóval kondicionáló, erõsítõ torna. Kismamáknak én is ajánlanám a Maróthi utcát, nagyon kellemes volt, én is jártam.

Helga!
Még kismamaként kérdezted, hogy kinél érdemes szülni. Végül hogyan alakult?

Üdv:Janka
Janka
 


Sziasztok!

Ma véletlenül összefutottam Remamával, szóval már egyel többen vagyunk a cél érdekében.

Enikõ!
Én is oda jártam tornázni júliusban és augusztusban. Nem ismerjük mi egymást. Én szept. 30-án szültem a klinikán.

Egyébként minden kismamának meleg szívvel ajánlom az Anna óráit.Én nagyon szívesen jártam oda. Mindketten élveztük a mozgást.
Erika
molnárerika
 


Sziasztok!!!

A hírlevelek szétküldése folyamatban van. Helgának is adtam egy csomót. Jó hír, hogy az utcán osztogatva nagyon sok kismama, anyuka boldog volt az ötlettõl.
Most már kellene minél több név és elérhetõség. A legjobb e-mail (ez itthon nekem ingyen van, ill. a 06-30-as hívások is), de bármi más telefonszám is tökéletes.

Janka, Erika!
Nagyon örülök, hogy egymásra találtunk Kép
Erika: külön érdekes volt a véletlen randi a piacnál, és nagyon sok jó ötletet adtál Kép Ha van kedved, találkozhatunk séta közben.

Aki szeretne jelentkezni, kérném küldjön egy nevet és elérhetõséget akár sms-ben, akár emailban. A tel. számot nem tudja mindenki, de interneten nem szívesen tenném közzé, de emilben elküldhetem.
Ha van ismerõs kismama,anyuka, értesítsétek õt, és ha tetszik az ötlet, az Õ elérhetõségét is küldjétek.

Címek ismét:
Helga: jegmadar@mailbox.hu
Remama: uftedpl2@westel900.net vagy
remenyi@thewebhungary.com

Enikõ! Kaphatok egy tel. számot Tõled?

Ha lenne min. 20 fõ gondolkozhatnánk a dátumon. 7 már tuti.
Mit szólnátok egy babaruha börzéhez???
Puszi mindenkinek!
Remama
 
 


Sziasztok!

Janka!
Végülis a Dotén szültem dr. Jenei Katalinnál. Nekem nagyon "bevált" a doktornõ. Kedves volt és mindig lehetett rá számitani.
Nagyon jó szakember. Kép
 
 


Sziasztok!

Juca!
Írtam neked e-mailt!!!

Any, Klára hol vagytok???
Puszi
Remama
 
 


Erika!

Én emlékszem Rád, sokáig jártunk egyszerre. Én általában az ablak felõli oldalon álltam, rövid hajam van, és egy fehér Favorittal jártam (azt hiszem, a kocsinál is találkoztunk). Hogy vagytok a picivel?

Remama!

E-mailben megy a szám!

Enikõ
 
 


Remama!

Nálad jelentkezett már valaki?
Én eléggé el vagyok keseredve.
Úgy látszik az elsõ nagy fellángolás után mindenki meggondolta magát?

Kép

Meddig várjunk arra, hogy jelentkezzenek?
 
 


Helga!

Juca jelentkezett e-mailban, még tegnap este, így 8 fõ lett.
Ennyi. Kép Kép Kép
Mondjam azt, hogy erre számítottam? Én is nagyon el vagyok keseredve, de azzal bíztatom magam, hogy még csak most kezdtük el.
Lehet mi várunk túl sokat.
Szóval fel a fejjel!!!

Puszi Remama.

Ui Legfeljebb klubozunk felváltva másnál, így nyolcan Kép Kép Kép
 
 


Remama!

Kép

Jó ötlet! Kép Kép
 
 


Enikõ!

Gondoltam, hogy Te vagy az, de nem voltam benne biztos. Mi Botikával nagyon jól vagyunk, még egyenlõre nem kap mást csak anyatejet. Most rohanok fürdetni, ha van kedvetek, találkozhatnánk. Remélem, ti is jól vagytok. Egyébként mi az újkertben lakunk. És ti?
erika
 


Peni!

Köszönöm a címet a tornához. Nem tudnál valami pontosabbat is írni? Vagy telefonszámot? Esetleg pontosabb címet? Vagy könnyû megtalálni? Most pontosan még azt sem tudom, melyik az az utca, de mondjuk ennek utána tudok nézni.

Köszi!

Én is meglepõdtem mennyire elõre haladtatok a szervezésben. Nekem még sajnos nincs idõm eljárni a foglalkozásokra, vagy összejövetelekre, de késõbb talán lenne. Vagy majd a babával együtt...

üdv mindenkinek:

any
any
 


Szevasztok!


Bocsanat, bocsanat itt vagyok.
Sajnos nem volt idom mostanaban benezni ide. Orulok, hogy jol alakulnak a dolgok.
Hely van, vagy segitsek?

Orulok, hogy mi vegre masok vagyunk, hogy mi kulonbek vagyunk itt. Ezt ugy ertem, hogy mi kritizalas nelkul fogadjuk a masik velemenyet, hozzaszolasat.
Nagyon, nagyon szeretnem ha ez a topik nem fulladna bele egy rosszindulatu, elmergesedet vitaba. Tartsuk egymast velemenyt tiszteletben meg akkor is ha nem teszik nekunk es akkor nem lesz baj. Jo????? /Legfeljebb ha nem birja megallni valaki a nem tetszeset akkor tegyen egy merges fejet a sor vegere. De ne tobbet! Jo?/
Tegyleg nagyon szepen kerlek benneteket maradjunk meg ilyen "jonak" amilyenek vagyunk. A vilagban akarhova nezek csak azt latom, hogy egymast gyulolik az emberek. Lsd:Parlament vagy barmelyik topic.

Na ez a kis keres most jo hosszura sikerult. Bocsanat.

Mindenkinek figyelmebe ajanlom, hogy a SZTK kornyekere ha nem szukseges ne menjen! Aki ott lakik tanacsolom koltozzon el! (Tudom, hogy jo otlet, de...) Nagy az epulet kisugarzasa es igy sok a fejlodesi rendellenesseg a kornyeken. /Lsd: Naplo januari szama./

Jo lenne ha az orvosokrol is megirnatok a pozitiv es negativ velemenyeteket! Sajnos Debrecen sem kivetel a sok "buta" orvostol. Azt hiszem ez is sokat segitene.

Olvastam egy cikket (mar regen), hogy nem szukseges ahhoz szulni, hogy szoptani tudjunk! Sok gyakorlas kell hozza es sikerulni fog. Itt olyan anyukak irtak akik nem szultek es ugy szoptattak (orokbefogadas, nagymamak). En azt javaslom hogy ha valaki ujra megprobalja a szoptatast irja meg nekunk a tapasztalatait! En szorkolok minden "uttoronek".
Szerintem erdemes probalkozni ujra a szoptatassal! /A babak is igy gondoljak. Ez itt a reklam helye./
En mar eldontottem, hogy ha nem tudok majd szoptatni akkor is megprobalom mind addig amig nem sikerul. Egyszer csak lesz tejem ha masnak sikerul akkor nekem is sikerulni-e kell.

Ja, en rakoszonok minden terhes anyukara. Igaz ritkan fogadjak, de nekem jol esik. Van aki mar vissza is koszon.
Ne adjatok fel!
Kitartast!

Szornyu erzes amikor az UH-on ott a sok kis "pocakos" es senki nem koszon. Neha olyan a lekkor mint ha temetesen lennek. Borzalmas. Te nem erzeted meg?

Irjatok!!!!!!
Igyekszem surubben itt lenni.


Puszi:Klara
Klara
 


Szevasztok!

Nem tudtam aludni, mert annyi otletem van. Igy ujra itt vagyok (holnap meg magamon kivul leszek).
Olvastam valahol, hogy minden nonek szedni kellene napi 0,4mg Folsavat. Ezt az USA-ban mar rendszeresen szedik a nok foleg terhesseg alott, alatt es utan.
Most talatam egy cikket az ujsagban, hogy mire jo a folsav.
Ime:
A cékla


Nagy támasz a szervezet számára ez a télen gyakrabban fogyasztott salátanövény. Segíti, aktiválja a vörösvérsejtek képzõdését, javítja a sejtek oxigénellátását, méregtelenít, víztelenít és savtalanít, építi a kötõszöveteket, erõsíti a hajat, bõrt és a körmöket, feszessé teszi a bõrt, erõsíti az érfalakat, serkenti a sejtnövekedést, szabályozza a gyomorsav-termelést, növeli a fehérje-anyagcserét, stabilizálja az egészséges bélmûködést, segít megelõzni a bélrákot, megszünteti a székrekedést, javítja a kedélyállapotot, segít a stressz leküzdésében, stabilizálja az immunrendszert és regulálja a koleszterin szintjét. Végül, de persze nem utolsósorban &#8211; a fentiek alapján ki ne hinné el ezt is &#8211; fiatalít.

A cékla õshazája a Földközi-tenger melléke. Közép- és Elõ-Ázsia sztyeppéin vadon is elõfordul. Az ókorban ismerték az asszírok, a görögök napistenüknek, Apollónak is áldoztak céklával.

Táplálóértéke miatt rabszolgákkal és a katonákkal etették. A rómaiak lázcsillapítónak, Kelet-Európában a középkorban fej- és fogfájás ellen használták. Az elsõ írásos emlék a 13. századból, Németországból ered. Angliában idõseknek, beteg embereknek ajánlották a levét. Írásos emlékek szerint hazánkban a 18. századtól termesztik.

A néphit úgy tartja, a cékla megerõsíti a gyengét, bátorítja a félénket és boldoggá teszi a bánatost. Jóllehet ezt a tudomány még nem támasztotta alá, de a céklában lévõ anyagok bizonyítják, e hiedelem nem teljesen légbõl kapott.

Táplálkozási értéke kiváló, cukortartalma nagy, 8-9 g/100 g, ebbõl 7-8 g a répacukor (szaccharoz). Sok benne a ballasztanyag, savtartalmának zöme citromsav. A fontos ásványi anyagok közül (100 g friss súlyra vonatkoztatva) a kálium 340 mg, a kalcium 30&#8211;40 mg, a foszfor 45 mg, a magnézium 25 mg, a vas 1-3 mg és a szilícium 1-2 mg mennyiségben van benne. A vitaminok közül külön figyelmet érdemel a fólsavtartalom (0,1-0,5 mg, akárcsak a napi szükséglet). A zöldségfélék közül talán a spárga tartalmazza még ilyen mennyiségben. A fólsav a sejtosztódás elõfeltétele, központi szerepet játszik a sejtek és a szövetek növekedésében is.

A cékla fogyasztása után már egy órával fokozódik a kötõszövetek újraképzõdése. Serkenti a gyomorsav-elválasztást és a vörösvérsejtek képzõdését is.

Szépségvitaminként kevéssé ismert a fólsav. Aktiválja az energiát és a vitalitást adó methionin- aminosavat. Részt vesz azon folyamatban, hogy a kén a bõrhöz, hajhoz és a körmökhöz jusson. A kén adja ezek fényét, szilárdságát.




A fólsavnak központi szerepe van a noradrenalin- és a szerotonin-hormonok mûködésében. Az elõbbi az optimizmushormon, növeli a lelkesedést, jókedvet, örömöt, az utóbbi nyugtat és nyugodt alvást biztosít. A fólsav hiánya erõs nyugtalanságot, rosszkedvet, nyugtalan álmot, emlékezetkiesést, korai õszülést és vérszegénységet okoz.

A fólsav, összes jó tulajdonságából következtetve, még fiatalít is. Napi 20 dkg cékla fedezi a napi teljes fólsavszükségletet.

A kálium szabályozza a vízháztartást, savtalanít és a ballasztanyagokkal együtt méregtelenít, serkenti az emésztést és egészséges bélmûködést eredményez.

A cékla az emberi szervezet számára kedvezõ összetételben tartalmazza a szilíciumot. Erõsíti a kötõszöveteket, a bõrt, a véredények falát és a csontokat. Szerepe van abban, hogy az agy egyes fémektõl mentesüljön.

A cékla vörös színanyaga nem antocián, hanem betanin. A szervezet ezt nem tudja felhasználni, így onnan kiürül. Ezért lehet a vizelet a céklaevés után rózsaszín, olykor piros.

A céklában lévõ karotinoidok, fenolok és szaponinok jótékonyan hatnak a szív- és érrendszerre, szabályozzák a koleszterin menynyiségét a vérben, segítik a bélmûködést, erõsítik az immunrendszert, végül csökkentik a gyomor-, a bél- és a végbélrák kifejlõdését.

Az 1950-es években az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutató Intézetének kutatója, dr. Ferenczi Sándor nyers cékladiétát, fõleg céklalevet ajánlott a rákosok kiegészítõ gyógyítására és a veszélynek kitettek megelõzõ kezelésére. Akkor õt ezért kigúnyolták itthon. Külföldön viszont tárt karokkal fogadták, felfedezését gyógyszergyárak hasznosították.

György Károlyné Dr.
Klara
 


Any!

A pontos cím Maróthy György u. 31. telefon 456-644. Egyébként a Rákóczi utcából nyílik. Hétfõn és szerdán volt óra 4-tõl 5-ig, a bérlet ára pedig 2.500,-Ft / hó (hónap közepén is lehet váltani), de lehet egy-egy alkalomra is jegyet váltani.

Erika!

Az ötlet jó, e-mailben küldöm a választ.

Remama!

Hova lettél?

Enikõ
tothe
 


Enikõ!

Köszönöm szépen a pontos címet, meg fogom keresni.

Klara!

Hogy van ez a dolog a szoptatással? Hogyan szoptathat az, aki nem is szült? Mi erre a magyarázat? Én is olvastam már ilyesmit, de õszintén szólva nem nagyon tudom elképzelni.
Nekem az elsõ gyereket nem sikerült szoptatni, semmi tejem nem volt, de most nagyon szeretnék. Jó lenne tudni, mit lehet csinálni abban az esetben.

sziasztok!


any
any
 


Szevasztok!

Kedves Any!
Aki nem szult annak azt javasoljak, hogy mindig ugyan abban az idopontban probalja a szoptatast. Eloszor masszirozni a mellett (elotte fogyasszon valamilyen folyadekot) aztan pedig vagy mellszivoval vagy a babaval probalja a szoptatast. Az ismetlodo inger hatasara megindul a tejelvalasztas. Azokban az orszagokban ahol sok anya meghal ott a nagymamak szoptatnak, sikerrel.
Roviden ennyi, de kikeresem majd a pontos cikket es bemasolom ide. Remelem tudtam segiteni.

Arra gondoltam, hogy ha alakitanank egy non-profit szervezetet akkor lenne egy "irodank" en tudok keriteni egy csomo penzt a mukodesre. Igy tudnank fizetest adni azoknak akik az "irodaban dolgoznak". En gazdasagi szakember vagyok, en megtudom mondani honnan szerezzunk penz, de sajnos en csak ejszaka tudok nektek segiteni, mert nappal nagyon be vagyok fogva. Ha erdekel az otletem bovebben akkor irjatok egy emailcimet.

Puszi:KLARA
Klara
 


EGYENLORE EZT TALALTAM, DE AZ EREDETI CIKKET IS MEGPROBALOM MEGKERESNI!
Szoptatásról kezdõknek és újrakezdõknek



A szoptatásra úgy készülhetünk fel a legjobban, ha már a várandósság alatt tájékozódunk, és minél több ismeretet felhalmozunk. Sokszor elõfordul, hogy ellentétes információkat találunk ugyanarról a témáról. Összeállításunkban a leggyakoribb félreértésekre és hibákra is kitérünk. Tanácsaink segítségével elkerülhetõk az elsõ hetek buktatóit.



A várandósság ideje alatt legfõképpen olvasgatni és beszélgetni érdemes a szoptatásról. Az is rengeteget segít, ha megfigyeljük, milyen ponton térnek el egymástól az ajánlások. A puding próbája az evés: vessük össze, ki meddig szoptatja gyermekét, milyen problémái voltak, kinek az útmutatásait követte.

Egyik olvasónk is ezt tette, amikor kikérdezte édesanyját, õt milyen rendszer szerint szoptatta ezelõtt huszonöt évvel. Akkoriban igen nagy hangsúlyt fektettek a fejésre, viszont meghatározott idõközökben szoptattak, és már pár hetes korban megkezdték a gyümölcsök és fõzelékfélék bevezetését. Éjszaka sem volt szabad mellre tenni a babát. Abban az idõszakban összességében igen rövid ideig tartott a szoptatási idõszak, a kizárólagos anyatejes táplálás pedig csupán néhány hétig.

Elég kézenfekvõ hát a következtetés, hogy a fejés önmagában nem garantálja a hosszú szoptatást, s a tejtermelõdésnek nem tesz jót a hosszú éjszakai szünet, valamint az sem, ha csupán négy óránként tesszük mellre a babát. Kérdezzük ki az ismerõs kismamákat arról is, milyen tapasztalatokat szereztek a szülés után a gyermekágyas részlegen.


Mit tudakoljunk meg elõre a választott kórházzal kapcsolatosan?

1. Szülés után lehetõség van-e a közvetlen testkontaktusra és szoptatásra, vagy csak felöltöztetve mutatják meg a kisbabát?

2. Mikor kerül sor az elsõ szoptatásra?

3. Van-e az osztályon huszonnégy órás rooming-in?

4. Milyen esetben kapnak pótlást az újszülöttek?

5. Ha a kisbaba valamilyen okból intenzív kezelésre vagy megfigyelésre szorul, el tudják-e helyezni vele együtt az anyát is?

6. Milyen formában világosítják fel az anyákat a szoptatás és mellrehelyezés módjáról?

7. Mûködik-e az osztályon szoptatási ambulancia, ahova otthonról is be lehet telefonálni, ha valakinek kérdése van?



Már az elõtej is rendkívül értékes

Sokan úgy gondolják, hogy mellbimbójukat már a várandósság alatt érdemes edzeni, durva frottírtörülközõvel dörzsölgetni. Ez a módszer nem szokott eredményesnek bizonyulni, mert a szopás egészen másfajta igénybevételt jelent. Inkább arra érdemes törekedni, hogy a szülés pillanatától kezdve olyan gyakran tegyük mellre a babát, amilyen gyakran csak lehetséges.

Az anyamell a szülés után közvetlenül sem üres: kolosztrumot, azaz elõtejet tartalmaz. Az a néhány korty, amit az újszülött elfogyaszt belõle, olyan, mintha valami tökéletes védõoltásban részesülne. A kisbaba bélnyálkahártyáját bevonják az anyatej immunanyagai, s védettséget biztosítanak minden olyan kórokozóval szemben, amely ellen az anya ellenanyagokat termel. Többek közt ezért sem szükséges szájkendõbe bújni és mellet fertõtleníteni a szoptatások elõtt. Az anya melletti elhelyezés járványügyi szempontból lényegesen biztonságosabb, mint az újszülöttosztály, ahol egy légtérben több kisbabát is elhelyeznek.

Az elõtej összetétele egyébként folyamatosan változik. Ellenanyagtartalma a szülés utáni órákban a legmagasabb &#8211; milyen kár, hogy sok kisbabát csak hat-tizenkét óra múlva visznek ki elõször szopni édesanyjához. A koraszülöttet világrahozó anya teje speciális összetételû, ezért feltétlenül törekedni kell rá, hogy folyamatosan saját édesanyja tejéhez jusson hozzá, mert igényeinek ez felel meg a legjobban.

Az anyatej speciális, személyre szabott védelmét és összetételét semmivel sem lehet pótolni és helyettesíteni, a korai tápszeradás viszont erõsen növeli a különféle allergiák, és más betegségek kialakulásának kockázatát. A gyakori szoptatás segíti az újszülöttkori sárgaság gyors lezajlását, az elõtej hashajtó hatása következtében ugyanis a széklettel gyorsabban távoznak a bilirubin, a lebomló vérfesték összetevõi.


Az önbizalom és az együttlét a legfontosabb!


Az elsõ babánál és az elsõ hetekben nagyon fontos, hogy kedvezõen alakuljanak a feltételek, hiszen egy gyakran síró, vagy éppen túlságosan aluszékony kisbaba nagyon elbizonytalanítja a mamát. Akkor sem szabad azonban elkeseredni, ha nem alakulnak optimálisan a körülmények, vagy legalábbis nem úgy, ahogyan elképzeltük.

Elõfordulhat, hogy a szoptatásra csak jókora késéssel kerül sor; ha a baba beteg vagy koraszülött, hosszú hetekig nem vihetjük haza. Megeshet, hogy a választott kórház nem felel meg elvárásainknak, nincs rooming-in, vagy ha van is, éjszakára elviszik a csecsemõket. Ilyenkor kérhetjük a csecsemõs nõvért, hogy hozza ki szopni, ha felébred éjjel és sír. Sok múlik azon, hogy a kismama tisztában van-e a jogaival, tudja-e hogy kérheti az együttes elhelyezést, mert az egészségügyi törvény lehetõvé teszi. Változásokra csak akkor számíthatunk, ha kinyilvánítjuk igényeinket, szóvá tesszük panaszainkat, de alkalomadtán a dícsérettel sem fukarkodunk.


2001-09-07 Kismama 01/01. W. Ungváry Renáta

Linkek:
Apák figyelmébe
Hogyan kezdjünk hozzá a szoptatáshoz?
Mit és mennyit egyen, igyon a szoptató anya?
Mitõl függ az anyatej mennyisége?
Mit tegyünk, ha kisebesedett a mellbimbó?
Tejleadó reflex: amikor kinyitjuk a csapot

Nyomtatható cikk Cikk küldése e-mailben


c@fe fórum

új fórum indítása e témában







Babakonyha

Írd meg, mirõl szeretnél olvasni, küldj ötleteket következõ témánkkal kapcsolatban!




Friss Fórum

Magról nevelt növények hogyan?
Szexmániás vagyok?
Magyar nõk/lányok külföldön
VIKTOR
Segítség!!!
Finom, ropogós, meleg kifli
Aszcendens
Kontaktlencse viselõk
Mi van a táskában?
Magyar meny nem kell









LINKAJÁNLÓ

Bababolt
Babahoroszkóp
Babairodalom Gedeonnál (új!)
Baba-mama oldal
Babanet
Babapatika
Babaruhabörze
Babaúszás
Babavilág
Bébilap
Dániel és Márton oldala
Gyerekde
Gyermeksziget
Juci anyó meséi
Kismama.hu (új!)
Készíts honlapot a babádnak!
Kiskobak
Kölöknet
Marci baba honlapja
A meddõségrõl
Meseország
ParentsPlace.com
Vilmos birodalma
Ricsi Bohóc
JAVASOLJ LINKET!





NETRIX
INTERNET impresszum | sales | technikai ügyelet | közönségszolgálat | ügyeletes szerkesztõ

Nõk Lapja c@fe (C) 2001 VNU Budapest
Klara
 


Sziasztok!

Klara, igazán nem "beszólni" akarok neked, de felesleges mindenféléket ide bemásolni, ha valamirõl irni szeretnél, légyszi inkább egy linket tegyél ide!

Igy több hely marad és csak az olvassa el a tudnivalókat a cékláról és a szoptatásról, akit valóban érdekel! Kép

Köszi!
 
 


Sziasztok!
Szerintem nem csoda, hogy ilyen nehézkesen szervezõdik a klubb. Szerintem mindenki örülne annak, ha lenne egy fórum, de elõre senki nem mer ígérni semmit, hogy ott lesz, hogy biztosan el tud menni, stb. Esetleg, ha már konkrét idõpontok lennének, akkor lenne jelentkezõ. Elõadót hívni rizikós elõre, mert ugye mi van, ha nincs közönség?
És szerintem az anyuknak minimális százaléka jön a NET-re.

Klara!
Javasolnám Neked, meg a többieknek is hogy az anyaság témán belül látogassatok el a SZOPTATÁS topicba itt a Babaneten. Nagyon sok érdekes történetet/sikertörténetet olvashattok. Szakértõk válaszolnak a kérdésekre, de majd meglátjátok.
W. Ungváry Renáta, aki a cikket írta megjelentetett egy kiadványt, melynek a címe:Szoptatós füzet, ebbõl még nagyon sok érdekes dolgot megtudhatsz. Én a klinikán kaptam. Megjegyzem a klinikán tényleg nagyon igyekeznek elérni azt, hogy minden anyu szoptasson.

A tanácsadóban szerintem is borzalmas a légkör, én utáltam oda járni.Annyira flegma arccal ült ott mindenki, ha viszont valakihez szóltam, általában kedvesen válaszolt. De szerintem ez a városra jellemzõ, hogy nem szívesen kezdeményeznek.

A folsavról annyit, hogy nekem 6 hetes terhesen felírta az orvos pluszban a terhesvitamin mellé.Szerintem minden kismamának szednie kellene, de a dokik rendszerint nem foglalkoznak vele. Úgy tudom, hogy a terhesség elsõ harmadában van igen jelentõs szerepe. A céklán kívül megtalálható még a brokkoliban, spenótban, sóskában más pillanatnyilag nem jut eszembe.

Any!
Remélem már elkezdted a terhestornát. Ha esetleg még nem akkor az Enikõ által leírtakat még annyival egészíteném ki, hogy ne számíts problémás zónák karcsún tartására, meg arra, hogy mondjuk elfáradsz. Az a 45 perc egy kellemes kis mozgás, ami éppen csak átmozgat, relaxáció, meg légzés-gyakorlás. Ez utóbbit én hasznosítottam a szüléskor, ha ott nem tanulom meg, senki el nem mondja, hogyan csináljam!
Nehéz rátalálni az épületre, mert semmilyen tábla nem jelzi. Nagyon tiszta, kulturált terem. WC, zuhanyzó - meg fogtok lepõdni. Én legalábbis nagyot néztem, elég otrombák a debreceni viszonyok klo-ügyileg.
Minden jót! Üdv.: Erika
Erika
 


Sziasztok!

Erika! A konkrét idõponttal éppen az a gond, hogy nem foglalhatom le a termet azért, hogy ott legyünk vagy 3-an 4-en. Éppen ezért nem hívhatunk elõadót sem addig, amíg nincs legalább 20 fõ, aki megígéri, hogy eljön. Ha ebbõl 8-10 fõnek nem jön közbe semmi, az jó lenne.
Lassan, de gyarapodik a létszám. Tegnap ismét volt jelentkezõ, aki szintén tudna hozni néhány érdeklõdõt. Válaszoltunk is, és most várjuk Helgával a "kismamaözönt" Kép
Nem sétáltok a Nagydomb fele valamelyik nap? Szívesen csatlakoznék.


Enikõ!
Megkaptam a képeket! Nagyon tündéri Benedek. Nem is úgy néz ki, mint egy 3,5 hónapos.

Klara! A céklás írást egy kicsit off-nak érzem Kép , viszont imádom.
Anyósom istenien tudja csinálni Kép

Mit szólnátok egy közös sétához a nagyerdõn egy hétvégén? Az idõjárás nem sok jót ígér, de talán a következõn összejöhet.

Puszi
Remama
 
 


Egyébként 13 az eddigi jelentkezõ, és ebbõl ketten ígértek további ismerõsöket, csak várjuk a címlistát. Kép Kép Kép

Remama
 
 


Sziasztok!

Egy közös séta valóban jó lenne!
Ha jó idõ lesz, mehetünk!
 
 


Sziasztok Mamócák!

Úgy néz ki nemsokára meglesz a létszám.
Mit szólnátok a március 22-éhez?
Azért kerestünk ilyen távoli idõpontot, mert addig is befuthat még néhány jelentkezõ. Még az ovival is le kell fixálni az idõpontot, és a bérleti díjat. Ezt Helgával elintézzük a héten, és majd megírom, hogy mi újság.
Akit nem tudtunk még értesíteni az jelezzen vissza, hogy el tud-e jönni, mert tudnunk kellene, hány fõre számíthatunk biztosan. Most csak ismerkednénk, ill. témamegkötés nélkül bezsélgetnénk. Megbeszélnénk, hogy kit mi érdekel és felállítanánk egy sorrendet.

Janka, Klara, Any! Küldjetek egy tel. számot, vagy e-mail címet!

jegmadar@mailbox.hu
uftedpl2@westel900.net

Puszi
Móni (Remama)
 
 


Cicamica

Minden kedves debreceni kismama!

En meg csak szeretnek kismama lenni, de nagyon orulok, hogy Debrecenben van/lesz kismamaklubKép En "csak" betelepulo vagyok, s eddig (10 evKép)nem tunt tul baratsagos varosnak...

Gratulalok!

Cicamica
Névtelen
 


Szia Cicamica!

Megmondom õszintén, Debrecen valóban nem egy barátságos város. Sajnos. Sõt...ha kismama leszel, ne is számits rá, hogy átadják a helyet pl. Kép
Nekem összesen egyszer adták át, szülés elõtt 1 nappal.
Na, de nem keseritelek el, örülök, hogy ránk találtál!
Régóta próbálkoztok a baba-projekttel?
Nekem nagyon sokáig kellett várni, mig sikerült a picike. Kép

Nem baj, hogy még nem vagy pocakos, várunk ebbe a topicba téged is, biztosan tudunk segiteni egymásnak!

Ja, én is csak "betelepülõ" vagyok, még csak 4 éve élek itt Kép

Minden jót!
 
 


Sziasztok!

Elég régen nem tudtam leülni a gép elé, de az utóbbi idõben felettébb nyûgös volt a fiam, semmire nem volt idõm. Ahhoz képest, hogy néhány órája kapta az 5 hónapos oltást, most teljesen nyugodt. Remélem, nem vihar elõtti csend...
Remama!
A mi mai paramétereink: 7.300 g és 69 cm.

Nincs valakinek valami jó tippe, mivel lehet kivenni a ruhákból a gyümölcsfoltot? Mióta elkezdtük a gyümölcslevezést, édes kis almás és narancsos tejcsibüfik vannak, s az eddigi folttisztítóm nem boldogul velük. Szívesen vennék néhány tippet.

A "barátságos Debrecenhez" csak annyit, hogy az utóbbi idõben azért rengeteget fejlõdött a város is,és talán a légkör is. Remélhetõleg nem áll meg ez a fejlõdés.
Erika!
Nem tudom, Te melyik tanácsadóba jártál, én a Bethlen utcát szerettem. Ott még beszélgettek is egymással a kismamák, nem volt rossz a légkör. Javíts ki Remama, ha tévedek!

A március 22-dikét bejegyeztem a naptáramba. Remama! Ha faxolsz át nekem egy szórólapot, megpróbálok én is toborozni.

Puszi mindenkinek

Enikõ
 
 

Vissza: Lakóhely szerint

Jegyzetfüzet: