Teszteltük a Semmelweis HELP appot, aminek minden kisgyerekes szülő telefonján ott a helye!
A Semmelweis HELP névre hallgató applikáció és weboldal abban nyújt segítséget a szülőknek, hogy a gyermekeik betegsége, vagy balesete (égés, állati harapás, rovarcsípés, stb.) esetén mikor kell elindulniuk az ügyeletre, kórházba, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek. A hazai szinten egyedülálló fejlesztés az egyetem gyermekorvosai és kommunikációs szakemberei által létrehozott tudásbázison alapul, amely több, mint 220 gyermekbetegséget tartalmaz.
Tegnap kaptuk a hírt, hogy útjára indították a Semmelweis Egyetem és a Richter Gedeon Nyrt. közös fejlesztésű ingyenes applikációját, mely a "Semmelweis HELP" nevet kapta.
A Semmelweis HELP-et két éves munkát követően június 14-én mutatták be a nagyközönségnek. Az applikáció ingyenesen letölthető az AppStore-ból és a Play Áruházból is, illetve elérhető http://help.semmelweis.hu címen.
Így gyorsan kaptunk is az alkalmon és le is töltöttük, ki is próbáltuk az applikációt az okostelefonunk segítségével.
Ahogy Kovács Eszter a Semmelweis HELP ötletgazdája, az egyetem Kommunikációs Igazgatóságának igazgatóhelyettese elmondta: "nagyon büszkék rá, hogy az applikáció egy, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által validált eszköz, [...] a rendszer nem mesterséges intelligencia alapú és nem ad diagnózist, nem helyettesíti az orvos-beteg találkozást, de abban segít, hogy az egyes betegségekkel való tünetegyezés mértékét megmutatja, illetve segíti a szülő döntését, mikor azon hezitál, hogy elinduljon-e pl. szombat este az ügyeletre."
És valóban: egy gyors próba után mi is azt tapasztaltuk, hogy ez egy kiváló lehetőség arra, hogy ha szülőként elbizonytalanodunk, esetleg megijedünk, ne a túl sok és visszaellenőrizhetetlen információt nyújtó Google legyen a "barátunk", hanem egy olyan alkalmazás, amely valid tanácsot adhat arra nézve, hogy induljunk-e el arra a bizonyos ügyeletre, avagy sem.
Így működik röviden az applikáció:
# ingyenesen letöltöd a mobil áruházból
# megnyitod, majd kiválasztod, hogy ún. "tünetellenőrzés", vagy "vészhelyzet" céljából használod az appot
# megadod a beteg születési idejét és nemét
# kiválasztod a tüneteket (ehhez vannak gyakori példák feltüntetve a gyorsabb választáshoz, de keresősáv is rendelkezésedre áll)
# mi egy kiütéses tünetet jelöltünk meg, ezután egy testet leképező ábrán kiválaszthattuk, hogy mely testrészeket érinti a probléma
# a tünetek konkretizálása következik (több is bejelölhető)
# nekünk ezután felajánlott a rendszer egy pohárteszt lehetőséget is (ez a pont bizonyára minden esetleírásnál eltérő funkciókat rejt)
# kérdések következnek a probléma szűkítése, pontosítása végett ( beépített képeket is tartalmaz a rendszer, hogy össze tudjuk hasonlítani velük a problémánkat)
# rákérdez a tapasztalt fájdalom erősségére is, amelyet egy skálán lehet bejelölni, valamint arra, hogy mennyire múlik el az adott fájdalom fájdalomcsillapítása hatására
# a tünetellenőrzés eredményének kiértékelése következik
# a rendszer végül javaslatot tesz, hogy keressünk-e fel orvost a problémával
Többször is lefuttattuk az említett kiütéses tüneteket az applikációban, egyszer enyhébb, egyszer erőteljesebb verzióval: azt tapasztaltuk, hogy a rendszer a kiértékelés végén az enyhébb tünetekkel a háziorvoshoz, a durvább problémával már egyértelműen az ügyeletre küldi a pácienst, legalábbis javaslatot tesz rá, hogy látogasson el orvosi vizsgálatra.
Összegezve, mi nagyon hasznosnak találjuk az alkalmazást, kisgyerekes szülőkként egész biztosan mindannyiunknak ott lesz a mobiltelefonján. Úgy gondoljuk, hogy ugyan ez természetesen nem helyettesíti az orvosi ellátást, mégis megnyugvást, vagy legalábbis információt adhat az édesanyáknak és édesapáknak, ha épp nem áll módjukban azonnal a rendelőbe rohanni a gyermekkel. Ajánljuk, hogy töltsd le a telefonodra a Semmelweis HELP-et, ami akár egy átlagos hétvégi estén, akár egy külföldi utazáson is nagy segítségedre lehet.
K.V., 2023. június 15.
Forrás: semmelweis.hu / https://help.semmelweis.hu/