Rendelő

A csecsemo súy és hosszfejlodése


Kérdés:

A kisfiam most 9 hetes. A kérdésem, hogy mennyi az ideális növekedési és hízási ütem hónapról-hónapra és mennyi egy napi normál adag.

Válasz:
Az élet elsõ 3 hónapjában az átlagos súlygyarapodás hetente 20 dkg. Fél éves korig a jól fejlõdõ csecsemõ megkétszerezi, 1 éves korára pedig megháromszorozza a súlyát. Ma már nem adjuk meg a súlyhoz számított beviendõ táplálékmennyiséget, mert kiderült, nem ez az elsõdlegesen fontos, hanem az, hogy a fenti feltételek teljesüljenek.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kisfiunk 3340 grammal született. Most 7 hetes és 5600 gramm. Többször elõfordult már, hogy naponta több, mint 100 grammot hízott. Megnézték már ultrahanggal is a belsõ szerveit, mindent rendben találtak. Kérdésem: nem probléma, hogy ilyen gyorsan nõ a súlya?
Válasz:
A teljesen átlagos születési súllyal született kisfiúk átlagsúlya 3 hónapos korban 6 kg. Azonban a jól táplált, gyorsan gyarapodó babáknál akár 7 kg-os súly sem ritka. Az utóbbi években anyatejjel és/vagy tápszerrel bõven ellátott babáknál gyakran tapasztaljuk, hogy nem a korábban leírt sémának megfelelõen csak átlagosan 200 gr-ot gyarapodnak hetente (azaz 800 gr havonta), hanem bizony 3-4 hónapos korig 1000 gr-os a havonkénti súlygyarapodás mértéke. Ez a rohamos súlyfejlõdés azonban a következõ hónapokban szinte majdnem mindig lelassul, majd a kúszás, állás, járás indulása idején akár "súlyállós" hetek is elõfordulnak. Fõleg anyatejes babáknál, tehát semmiféle táplálási, adagbeli korlátozást nem vezetünk be, örülünk neki, hogy a pici ragyogóan fejlõdik. Ez egyébként alkati adottság is, ha mód van, érdeklõdjenek a nagymamáknál, Önök milyen gömbölyûek voltak pici baba korukban.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Babáim, 35. hétre 1725gr. és 2200gr. születtek, sajnos a tejképzõdésem nem indult be, így születésüktõl kezdve tápszert kapnak. Most 3.5 hónaposan 5.5kg- és 6.0kg-osak. Kérdésem pedig hogy mi az optimális vagy ajánlott idõ, amikortól pépes ételt adását javasolják?
Válasz:
Kisbabái pontosan átlagos súlyt értek el 3.5 hónaposan. Ez azt jelenti, hogy a csecsemõk súlygyarapodási táblázatát nézve a babák (habár a nemüket nem tudom) olyan súlyt értek el, amellyel az ilyen korú csecsemõk kb. fele rendelkezik ezekben a hetekben. Fiúk-lányok viszonylatában kb. 500 g eltérés van (6 kg-5.5 kg). Azonban ez a súly az érett, kb. 3-3.5 kg súllyal született babák átlagos súlya 3.5 hónaposan, tehát koraszülött, kis súlyú csecsemõi jól táplálva nagyon szépen behozták lemaradásukat. Az anyatejes csecsemõknél a manapság elfogadott táplálási ajánlás szerint a 6. élethónapban kezdjük el a fõzelék adását. Célszerû azonban már az 5. hónapban bevezetni, kóstolgatni a gyümölcslevet, majd pépet. Ezzel a baba már szokja az új ízeket, az ételek eltérõ állagát. Tápszeres csecsemõnél mindent 1 hónappal korábban kezdünk, tehát Önöknél ennek már itt van az ideje. Koraszülötteknél ezen kívül a megfelelõ vasbevitelre is ügyelni kell, mivel vashiányos vérszegénység kialakulására õk hajlamosabbak, többek között éppen a rohamos súlygyarapodásuk miatt.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
A kisfiam 4 hónapos, 6900 gramm a súlya, 66,5 cm a hossza.  Kizárólag szopik. 3400 grammal és 56 cm-rel született, tehát 4 hónapos korára megkétszerezte a születési súlyát.
Csakhogy: Ennek a 3500 grammos súlygyarapodásnak a harmadánál is többet, szinte a felét az elsõ! hónapban érte el. Egy hónaposan 4850 gramm volt a súlya, 2 hónaposan 5850 gramm. Ehhez képest 3 hónaposan 6500 gramm és 65 cm, 4 hónaposan pedig 6900 gramm és 66,5 cm.  A háziorvosunk visszahívott újabb súlymérésre 2 hét múlva. Én is aggódom egy kicsit, nem csak a súlygyarapodása, hanem a hossznövekedése miatt is, noha tudom, hogy egyik
gyerek ilyen, a másik meg olyan. Õ a negyedik gyerekem, az elõzõek között van az átlagnál jóval kisebb  (12 évesen 140 cm-es lány) és az átlagnál sokkal nagyobb is (10 évesen 152 cm-es lány). Nem a baba mostani mérete, hanem a gyarapodás és a hossznövekedés egyértelmû lassulása aggaszt.
Amúgy nagyon kedves, értelmes, kiegyensúlyozott kisfiú, nagyon változatosan "beszél", az oldalra fordulásban odáig ment, hogy szerintem csak egy hajszálra van a hasra fordulástól. Az autósülésben, ahol nem teljesen hanyatt fekszik, felhúzza magát ülõ helyzetbe, ölben is elõredõl, ül, teljesen magától. Imádja kirúgni magát, ahogy a nagyobbak mondják, guggolásokat csinál. Hason a talpára és könyökére emelkedik, tehát a térdét is felemeli.
Én is, az orvos is gondoltunk arra, hogy talán kevés a tej, noha az elõzõ gyerekeknél mindig inkább több volt a szükségesnél. De szemmel láthatóan elégedett, és soha nem hajlandó a második mellemet is elfogadni, amibõl csak arra tudok következtetni, hogy az elsõbõl jóllakik. Így utólag kezd egyre inkább aggasztani, hogy akkor kezdett lelassulni a súlynövekedése, amikor kb. 1 hónapos korában elkezdett habos zöldet kakálni.
Ez eltartott úgy 1 hónapig, aztán elmúlt. Azóta viszont nem hízik valami gyorsan. Megfordult a fejemben, nincs-e valamilyen felszívódási zavara, noha ez egyelõre inkább csak kósza aggodalom.
Válasz:
Amit leírtál, az számomra nem tûnik aggasztónak. Az én gyerekeim is hasonló ütemben fejlõdtek, bár az igaz, hogy négy hónapos korára egyik se kétszerezte meg a súlyát, de azért õk is nagy ütemben fejlõdtek. (Illetve a "megkétszerezés" nálunk azért jött be, mert nagyon nagy súllyal születtek, tehát a normális születési súlyhoz képest meglett volna a kétszerezés.
5040g, 4240g és 4800g.)
Gondolom, te sem örülnél, ha a kisbabád ezt a gyarapodási ütemet folytatná huzamosabb ideig? A gyerekek súlyfejlõdése nagyon változatos, és széles határok között mozog, és mindezt úgy, hogy nem véljük kórosnak.
Természetesen a hirtelen súlymegálllás, vagy netán súlycsökkenés adhat okot aggodalomra, de a te eseted nem ezt igazolja, csupán lelassult a növekedés.
Nem érzem úgy, hogy aggódnod kellene, szerintem elég lenne a következõ mérlegelés után havonta mérni és kevesebbet foglalkozni a kilókkal. Inkább gyönyörködj a gyerekedben, élvezd, hogy napról napra mennyit fejlõdik, mennyivel ügyesebb, mennyivel többet tud. Arra pedig még véletlenül se gondolj, hogy éhezik, hogy nem elég neki az anyatej. Vétek lenne egy ilyen babát még tápszerrel is töltögetni. (Fõleg annak tükrében, amit leírtál az evésérõl)
Próbálj megnyugodni, hisz egészséges a kisbabád! Élvezd õt és szoptasd ameddig csak lehet és ne törõdj a kilókkal!
Makai Kinga

Kérdés:
Kislányom 7 hónapos, két hónapja megállt a súlyfejlõdése. Öt hónapos korában az anyatej mellett, elkezdtük a gyümölcsök bevezetését, de nem hozták meg a várt eredményt, egy hónap múlva 40 dekával kevesebb volt a súlya. Ekkor azt javasolták, hogy próbáljuk meg a fõzeléket, újfent nem gyarapodott, hanem fogyott most 30 dekát. Öt hónaposan 8 kg volt, most már csak 7,3 kg. Aggódom hogy esetleg valami szervi baja lehet, de a gyerekorvosunk szerint nem kell aggódni, mert jókedvû, mosolygós akkor nem lehet beteg. A mozgásfejlõdése is korának megfelelõ. Ön szerint is belefér a fogyás a normális fejlõdésbe?
Válasz:
A csecsemõ 5-6 hónapos korára megkétszerezi, 1 éves korára megháromszorozza születési súlyát. A súlyfejlõdés azonban nem mindig egyenletes, vannak "súlyállós" hetek a második fél év folyamán, pl. fogzási idõszakokban, nagy melegben, vagy látszólag akár minden ok nélkül. A fogyás azonban nem megengedett a csecsemõkorban. Az esetek túlnyomó többségében valamilyen oka van ennek, amit ki kell deríteni. Ebben az esetben is feltétlenül javasolnék laboratóriumi, gégészeti, ha lehetséges, gasztroenterológiai (emésztési-felszívódási) vizsgálatokat.
Dr. Gömöri Ágnes


Kérdés:
Kisfiam 6 hónapos,3500gr-mal született, de most csak 4750gr.A háziorvos szerint ilyen vékony alkatú, és én nagyon aggódó anyuka vagyok. Az oltásait már majdnem mind megkapta, nyugodt, csendes baba, az éjszakákat átalussza, már kúszik.2 hetes korában perinatális infectióval kórházban kezelték, de a kontroll vizsgálatok mindent rendben találtak. Még szopik, de pótlásnak kap tápszert, most kezdjük a fõzelék bevezetését. A kérdésem az, hogy valóban nem kell aggódnom, vagy jól látom, hogy pici a baba. Ha igen, mit tegyünk, kell-e valahová elvinnünk õt.
Válasz:
A csecsemõ méretének (súly és hossz), testi fejlõdésének megítélésekor valóban figyelembe kell vennünk öröklött adottságait is, tehát a szülõk méreteit is látnunk kell, vagy akár kikérdezzük a szülõket, hogy van-e tudomása arról, hogy csecsemõkorban õk hogyan fejlõdtek. A baba testi fejlõdésének, súlyának, hosszának értékeit az erre a célra készített táblázaton megkeressük, és így pontosan meg tudjuk mondani, hogy az átlag alatt, ill. fölött van-e, és mennyivel. Az Önök babájának hosszát nem ismerem, így azt sem, hogy õ egy hosszú, sovány testalkatú, vagy egy viszonylag gömbölyû, pici csecsemõ. Más megítélés alá esik az a helyzet, ha a csecsemõ lefogy, és emiatt alacsony a súlya. Mindenesetre kisfiuk súlya korához és születési súlyához képest kifejezetten alacsony, kb. egy 3 hónapos csecsemõ súlyának felel meg. Én megmutatnám a babát gasztroenterológusnak, hogy az esetleges emésztési-, felszívódási- vagy anyagcsere problémák kiderüljenek. Az is elõfordulhat, hogy a szülõ azért kisebb és vékonyabb, mert gyermekkorában, esetleg késõbb is, nála is fennálltak ezek a problémák, csak nem tudott róla. Amennyiben a vizsgálatok negatív eredménnyel zárulnak, a szakorvos diétás (roboráló) tanácsokat, ill. megfelelõ tápszert adhat.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Babánk fiú, éppen 12 hónapos, 8,3kg-os és 72,5cm. Mindketten apró termetûek vagyunk (160-165cm). A fiúcska nehezen eszik, minimum 4 órának kell eltelnie két evés között, reggel és este csak tejet/tápszert kap, napközben 3* eszik. Mivel a múlt havi mérés óta nem hízott, csak nõtt 0,5cm-t, arra gyanakodunk, hogy valamilyen rendellenesség állhat a dolog mögött. Amúgy jókedvû, élénk emberke. 
Válasz:
Ebben a korban az átlagmagasság 74 cm, az átlagsúly 9.8 kg. Természetesen már ebben az életkorban is érvényesülhetnek örökletes adottságok. Úgy tûnik az adatok alapján, hogy kisfiuk inkább vékonyabb, mint apró, "rövid" baba. A kétszeri tápszer mellett a 3x-i étkezés nem kevés, de lehetséges, hogy az étrenden már változtatniuk kellene. Tartalmasabb, ízletesebb, változatos, ún. könnyû, vegyes étrendre kellene áttérniük. A tápszer reggel és este legyen inkább 3-as típusú, azt akár ízesíthetik is,  mint a tejet. Ezenkívül, ha lehet 2x kapjon a kisfiú meleg fõtt ételt (zöldség, rizs, burgonya, hús), ezenkívül uzsonnát: kenyér rávalókkal, tejpép, gyümölcsös joghurt, és persze az étkezések után, vagy uzsonnára akár sok gyümölcs. A reggeli tápszeradagot csökkentve egyre inkább kapjon a baba konvencionális reggeli ételt is. Ahogy már több válaszomban is leírtam, ebben a korban sok babánál elég határozottan jelentkezik ízlésváltozás az ételek terén, és néha nehéz kialakítani az új, tápláló, változatos étrendet. Kérem, olvassák el ezzel kapcsolatos korábbi leveleimet is. 1 éves kor körül az 1-1 hónapos súlyállás nem jelent problémát, ez természetes lehet, egyelõre tehát nem tartok szükségesnek kivizsgálást.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kisfiunk 12 hónapos, viszont csak kb. 8 kg, és kb. 69 cm . Idõre, azaz kilenc hónapra született (születésekor 2,9kg. és 48cm volt). Jelenleg zajlik az elválasztás, már csak napi egyszer szoptatom. A legutóbbi orvosi viziten a doktornõ azt javasolta, hogy próbáljunk egy hónapig kalóriadúsabb ételeket adni neki (pl. tejet tejszínnel keverve), és ha egy hónapon belül nem történik változás, akkor konzultáljunk táplálkozási szakemberrel, ill. el kell végezni néhány tesztet. A kérdésem az lenne, milyen tesztek várhatók? És egyáltalán mi lehet a baj? Baj van-e egyáltalán? (Nekem úgy tûnik, a méretein kívül minden rendben a babával, idõben mászott, a bútorokba kapaszkodva mászkál, néhány másodpercig önállóan áll, sok mindent megért). Talán még annyit leírnék, hogy én 170 cm vagyok, sovány testalkatú, a férjem pedig 165 cm, de ebben a korban még õ is magasabb és nehezebb volt, mint most a kisfiunk.
Válasz:
Kisfiúk sajnos valóban mind súly-, mind hosszfejlõdésében el van maradva.. Nemhogy korosztálya átlagától, hanem az elfogadott legalacsonyabb határoktól is (71.7 cm, 8.43 kg). Hogy ennek mi az oka, kiderítendõ. Ehhez vizsgálni, látni kellene a gyermeket, ismerni a táplálkozását, anyatejen kívüli ételeit és adagjait is. Valóban gondos és kalóriadús -roboráló - táplálásra van szüksége a babának, habár ez nem feltétlenül tejszint jelent. Magyarországon ezt nem is tartják csecsemõnek való tápláléknak. Amennyiben kisfiúk a következõ hónapokban sem éri el a fejlõdésben korosztálya átlagát, bizony a kivizsgálás indokolt. Arra sajnos nem tudok válaszolni, hogy abban az országban, ahol élnek, ilyen estekben milyen protokollt követnek. Nyilvánvalóan azonban ott is a cukor-, zsír-, fehérjeemésztési zavarok és az ételallergiák kizárására irányuló vizsgálatokat végzik el. Mindeközben, ha indokoltnak látszik, a gyomor-és bélmozgási zavarokat, az esetleges parazitás fertõzéseket és felmerülõ egyéb anyagcsere- és genetikai eltéréseket vizsgálják, ill. zárják ki. Ezek után a gyermekek megkapják a megfelelõ terápiát, gyógytápszert, esetleg, ha az eredmények jók, csak roboráló diétás tanácsokat.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kisfiam egy eves, 9 kg, és 81 cm. 4 kg 10 dkg-mal és 56 cm-rel született, 6 hónaposan 8 kg és 68 cm volt. 6 hónapos koráig csak anyatejjel tápláltam, 7 hónaposan azonban bölcsibe kellett adnom. Most napi 5-szor eszik darabos ételt plusz kétszer anyatejet. Aggaszt hogy fél éves kora óta ugyan sokat nõtt, viszont csak egy kg-ot hízott. Az én egészséges dundi kisbabám, kis beteges vézna gyerkõccé cseperedett. Ami még jobban aggaszt az az hogy van úgy hogy napi négyszer is van széklete, újabban elkezdtem vizsgálgatni õket és sajnos elég sok az emésztetlen ételmaradék a székletében, van úgy hogy meg tudom mondani az egész napi menüt csak a pelusba tekintve.  Kérdésem a következõ, az hogy ilyen keveset gyarapodott fél éves kora óta a sok betegeskedés miatt van, vagy azért olyan sokat beteg és gyarapszik lassan, mert nem tudja megemészteni az ételt amit megeszik? Vagy esetleg ne is aggódjak a súlya miatt, mert az átlag gyerekek ilyen súlyúak egy évesen, és az én fiam csak túl nagy súllyal született a többiekhez képest, ami most normalizálódik? Vagy az a baj hogy túl sokszor eszik - igaz keveset?
Válasz:
A problémát leveled alapján többtényezõsnek mondanám. Egyrészt valóban nem volt túlzott a gyarapodás az elmúlt fél évben, de ez még önmagában nem lenne gond. Kisgyermeked bölcsibe került, ami nyílván megviselte õt, hiszen elszakadt Tõled. Nyílván a bölcsiben elkap mindenféle betegséget, emiatt nem is eszik olyan jól, evidencia, hogy a súlya se gyarapszik. Viszont az nem annyira tetszik, hogy ennyire emésztetlen a széklete, ahogy azt leírod. Ha ez valóban így van, és a súlya egyáltalán nem gyarapszik, esetleg fogy, akkor okvetlenül konzultálj orvossal. Ha egyébként élénk, jókedvû és a súlya - még ha keveset is de - nõ, akkor fogd a bölcsire a megtorpanást és bízzál benne, hogy elõbb-utóbb kilábal ebbõl a helyzetbõl. És arról se írtál, hogy Ti, a szülei milyen testalkatúak vagytok?! Lehet, hogy csak Rátok kezd hasonlítani???
Makai Kinga
2004.02.11

Kérdés:
Az én kislányom 8 kg és 18 hónapos. Amikor orvosnál jártunk, csak néztek rám rosszalló szemekkel, mintha én tehetnék az egészrõl, de nem segítenek. (Nem Mo.-on élünk) Lelkiismeretesen ellátom lányomat, mégis ez a helyzet. 
Emellett a kislányom kissé "lemaradt" (hasra fordulásban...stb.), de szerintem boldog és kiegyensúlyozott, nyugodt baba volt.   Most viszont azt hiszem változás állt be életében, alig eszik és nem jár.
Válasz:
Ebben az életkorban a kislányok súlya átlagosan 11 kg.  Levelébõl úgy tûnik, hogy kislánya úgy testi- , mint mozgásfejlõdésben le van maradva. Ennek nagyon sok oka lehet, akár az egyik lemaradás a másikból következhet. Magyarországon ilyen esetekben egyrészt un gasztroenterológiai (gyomor-bél, felszívódási, emésztési zavarokkal foglalkozó orvos) szakrendelésre küldjük a gyermeket, másrészt gyermek-ideggyógyászhoz a mozgásfejlõdésbeli elmaradás okainak és fokának tisztázására. Ezek után kerül sor a megfelelõ gyógytápszer ill .roborálás bevezetésére, ill a gyógytornára, mozgásfejlesztésre. Ha lehetséges kérjen ilyen irányú kivizsgálást gyermekénél.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
2 éves kislányom 80 cm és 10,5 kg. Belefér e az "átlag" kategóriába a méretei alapján?? Enni sohasem szeretett, de vidám, kiegyensúlyozott manó. Aggodalmaim miatt vérvételre, székletvizsgálatra küldött bennünket a gyermekorvos. Ezek kizárása után endokrinológiai vizsgálatot javasolt. Kiszûrhetõ-e a felsorolt vizsgálatokkal az esetleges betegség, fejlõdési rendellenesség??
Válasz:
A kétéves kislány magassága korosztályának átlagát bizony nem éri el, éppen az alsó határt súrolja. Súlya pedig kicsit az alsó határ fölött van. Az átlag magasság 87 cm, az átlag súly 12.5 kg. Lehet ez genetikus adottság mindenféle betegség és fejlõdési rendellenesség nélkül is, ha a szülõk alacsonyak, vékonycsontúak, vagy azok voltak kisgyermekkorukban. Lehet azonban ez egy vidám, kiegyensúlyozott gyereknél is, felszívódási zavar, hiányállapot, esetleg növekedési zavar eredménye. Feltétlenül indokolt, tehát laboratóriumi, széklet, de fõleg alaposabb gasztroenterológiai vizsgálat (gyomor, bél, felszívódási zavarokkal foglalkozó szakrendelés), esetleg endokrinológiai vizsgálat. Igen, a vizsgálatokkal kiszûrhetõ, ill. kizárható, hogy betegség okozza-e a lassú fejlõdést, tehát érdemes végigcsinálni a vizsgálatokat. Ma már ezek nappali kórházban túlnyomórészt elvégezhetõk, így a gyermekeket kevésbé viselik meg.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Mit jelent a dystrophia?
Válasz:
A dystrophia szót a gyermekgyógyászatban legáltalánosabban a csecsemõ súlyfejlõdésének elmaradására használjuk. A súlyfejlõdés zavarának ez az elsõ fázisa (következõ az atrophia) amely esetén a súlygörbe ellaposodik, a zsírpárna még csak a hason és a törzsön kevesbedik meg. A baba ellenálló képessége  a terheléssel és a fertõzésekkel szemben azonban már ekkor is csökken. Az okokat felismerve és kiküszöbölve, ebbõl  az állapotból a csecsemõ egy un. kiegyenlítõ, gyors súlygyarapodással rendbe jöhet. Bizonyos agy és izombetegség elnevezésében is szerepel a szó. Ez utóbbiak azonban szerencsére ritkák, jellemzõ tüneteik alapján felismerhetõek.
Dr. Gömöri Ágnes


2002.05.28

X
EZT MÁR OLVASTAD?