Rendelő

Cumizás

Kérdés:
Azt szeretném megkérdezni, hogy a rengeteg formájú cumi között mi a különbség? Lényeges-e, hogy milyen formájút választok a babámnak?
Válasz:
Ha cumit választanak, én feltétlenül az un. " fogszabályozós " cumit ajánlanám. Ez legyen bármilyen márkájú követi a száj-fogíny-felsõ állcsont anatómiai ívét /többé-kevésbé/, így tartós cumizás esetén is kevésbé nyomja szét és elõre a keményszájpadlást és a felsõ fogíny ívét. Már az elsõ alkalommal is ilyen cumit használjanak, mert ha egy csecsemõ hozzászokik egy bizonyos fajta cumihoz , mást utána nemigen fogad el. Ha a baba elalszik, lehetõleg vegyék ki a cumit a szájából, hogy az minél kevesebbet legyen abban.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kislányom cumizik és csak a NUK fogszabályzós cumiját hajlandó elfogadni, ami nem is lenne baj, csakhogy már 9 hónapos és még mindig csak a 0-6 hónapos méretût szopja. Alváshoz, megnyugtatáshoz használjuk és a cumisüvegen is ez van. Okozhat gondot a nem megfelelõ méretû cumi? A nagyobbat kiöklendezi.
Válasz:
Nem okoz gondot a kisebb méretû cumi használata. Nagyobb méretû azonban okozhat, mivel jobban elõre- és széttolja a fejlõdõ csontot (szájpadlás, felsõ fogsor íve). Az is lehet, hogy kislányuk keskeny arcú, a szájpadíve keskeny és magas, tehát ezért köpi, öklendezi ki a nagyobb cumit, mert az nagy neki és zavarja. Használják tehát továbbra is az általa megszokott és elfogadott cumit.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Melyik a jobb?- az ujjszopás vagy a cumi? 
Válasz:
A csecsemõk egy része megtalálja az ujját, és maga dönti el, hogy cumizni fog-e, vagy az ujját szopni. Ha ez irányítható, talán kevesebb problémát okoz a cumi használata - kivéve az éjszakákat -, amikor a kiesõ cumit többször vissza kell adni, ezért jobb - ha lehet - a babát úgy szoktatni, hogy elalvás után vegyük ki a cumit a szájából. Késõbb könnyebben leszokik róla, mint az ujjszopásról, hiszen azt "közös megegyezéssel" néhány évesen el lehet tenni. Kevésbé nyomják ki a fogakat és a felsõ állcsontot a mai ún. "fogszabályozós" cumik, mint a gyermek ujja, amit bizony még 6-7 évesen is használ ilyen célra. A cumi tisztántartása is könnyebben megoldható, mint a kisgyermek kezének gyakori mosása.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:

Kisfiam egészséges, szépen növekedik. Evésenként, 160ml-t fogyaszt; kap gyümölcsöt és folyadékot is bõven. Mégis van úgy, hogy evés után hevesen szopja öklét. Cumi, étel, ital nem kell neki, mégis szopja rendületlenül és folyik a nyála.

Válasz:
A szopási reflex és a nyálzás a csecsemõk természetes életfolyamata.
Lehetnek mohók is a kicsik, ilyenkor ezek a mûveletek aktívabbak. Néha hasi diszkomfort érzés bújik meg a háttérben. Szopás után fontos az alapos böfiztetés. A lenyelt levegõ rossz érzéseket vált ki. Reflexesen követi az ököl szopása és a nyálképzõdés. Akár szoptatás vagy etetés közben is böfiztessünk.
Dr. Varga László


2002.05.31

X
EZT MÁR OLVASTAD?