Rendelő

Utazás kisgyerekkel



Kérdés:

Jelenleg Franciaországban élek. Most várjuk az elsõ babánkat. Azt szeretném megtudni, hogy mennyi idõnek kell eltelni, hogy a babával nyugodtan tudjunk hazautazni ( akár repülõvel, akár kocsival). Most úgy gondolom, hogy minimum 5-6 hónaposnak kell lennie a gyereknek, hogy útnak tudjunk indulni. A repülõtõl egy picit félek, mert nem akarok neki fájdalmat okozni. Úgy tudom, hogy a légnyomás miatt fáj a pici füle. 
Ezért inkább a kocsi mellett döntöttünk, de az is elég hosszú és nem biztos, hogy kibír egy 5-6 hónapos baba egy ilyen utat.
Ezért szeretném megtudni, hogy mit javasolnak mikor érdemes nekivágni ennek a hosszú útnak

Válasz:
3 hónapos korig én nem ajánlanék repülõutat egy még szinte semmilyen oltást nem kapott csecsemõnek. Ezek a nagy forgalmú, légkondicionált, nemzetközi repülõterek  szerintem egy pici babának, akinek az immunrendszere 3-4 hónapos korban bizony éppen hogy elkezd mûködni, nem éppen ideális közeg. Amire Ön gondol - fülprobléma - másodlagos, vagy egyáltalán nem is jelentkezõ probléma. A kicsit nagyobb csecsemõket is a repülõtéri várakozás viseli meg jobban, mint maga a repülés. Az is lehet, hogy egy-egy légitársaság  még meg is határozza, hogy gyermekágyas anyát és újszülöttet ( 6 hétig ) nem szállít. Ezután utána kellene nézniük, hogy  életkorban lefelé van -e korlátozás az igénybe venni kívánt légitársaságnál. Véleményem szerint sokkal kíméletesebb autóval utaztatni egy csecsemõt, az utat 2-3 -szor megszakítva, ill. Franciaországból jövet az éjszakát szállodában töltve. Fõleg 6 hó alatt a babák az út nagy részét átalusszák, tehát jól rögzíthetõ mózeskosárszerûben célszerû szállítani õket. Ha nem alszanak is , a mellettük ülõ anya elszórakoztatja õket. Gondoskodni kell azonban a megfelelõ plusz folyadék pótlásról és az ablaküveg megfelelõ árnyékolásáról , fõleg a nyári idõszakban. A légkondicionálót óvatosan használják, ne legyen túl nagy a kinti és a benti hõmérséklet között  a különbség, viszont, jó ha az autóban nincs hõség. A huzatot köztudottan nem szeretik a csecsemõk.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kisfiam augusztus végén lesz egy éves. Nem sokkal a születésnapja után nyaralni szeretnénk menni a tengerpartra (kb. 10 óra út kocsival) két hétre. Az lenne a kérdésem, hogy bele merjünk-e vágni ebbe a nagy útba, nem fogja-e nagyon kizökkenteni az amúgy nyugodt gyermeket két hét távollét a megszokott otthonától.
Válasz:
1 éves babával el lehet hosszabb útra is indulni már. Az autóútra azonban gondosan fel kell készülniük. Többszöri megállást kell tervezni, lehetõleg árnyékolni kell a csecsemõt. Ha az autó nem légkondicionált a huzatmentes szellõzésrõl gondoskodni kell., ha légkondicionált figyelni kell arra, hogy a külsõ és a belsõ hõmérséklet között ne legyen túl nagy a különbség. Útközben csak pamutruhát használjanak azt is érdemes  cserélni mert bizony az átnedvesedhet a baba hátán. A biztonsági ülés  valóban biztonsági legyen és a kisfiú az út során be legyen kötve. Bizony nem könnyû feladat ebben tartani egy 1 éves csecsemõt kb. 10 óra hosszáig, pedig sajnos muszáj. Ehhez megfelelõ mennyiségû szórakoztató eszköz is kell. Jobb ha éjszaka utaznak, ha lehet, a hõmérséklet miatt is, meg azért is mert akkor legalább az út egy részét a baba átalussza. A környezetváltozás egy ilyen korú kisgyereket bizony  kizökkenthet a megszokott nyugalmából. Fõleg az esti  és éjszakai pihenés elalvás szokott gondot okozni. Szerencsére ez néhány nap alatt rendezõdni szokott, fõleg ha egy szobában alszanak.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kétéves kislányom tízperces kocsikázás után rosszul van. (Hányinger, rókázás és rossz kedélyállapot) Most már oda jutottunk, hogy be se akar ülni az autóba. Megfigyeltem a gyereket, nincsenek egyensúly problémái, nem esik el ha nincs rá "oka" Mit adhatnánk neki? Mivel könnyíthetném meg az utazást?
Válasz:
Ezt a jelenséget kinetózisnak nevezzük. Ezt magyarra mozgási, légi, vagy tengeri betegségnek fordítják. Ezek olyan mozgásra kialakuló szédüléssel, hányingerrel, hányással, verejtékezéssel, fejfájással járó állapotok, amelyek akkor keletkeznek, ha a mozgás, amely a belsõfülben lévõ egyensúlyi szervre ható inger, szokatlan erejû, vagy irányú. Ilyen mozgásinger éri a szervezetet hajón, liftben, repülõn, gépkocsiban. A szokatlan ingernek az egyensúlyi szervre való hatásaként a vegetatív idegrendszer átmeneti zavara lép fel, amelynek eredménye a fent felsorolt tünetek megjelenése. Pici gyermekek kevésbé érzékenyek erre, kb. 6 hónapos kor alatt ez nem fordul elõ. Leginkább óvodás, kisiskolás korra jellemzõ. 25 éves kor után jóval ritkább. Lányoknál gyakoribb. Egyéb betegségek, rossz pszichés állapot ezt fokozhatják. A panaszok a kiváltó inger megszûnése után hamar elmúlnak, esetleg hosszabb, rövidebb idejû fejfájás követheti. Célszerû ezt megelõzni, vagy legalább a tünetek erõsségét csökkenteni. Egyszerûbb esetben, fõleg kisgyermekeknél hányingercsökkentõ kúp, vagy tabletta adása ajánlott az utazás megkezdése elõtt, ill. azt ajánlatos a hosszú, fõleg kanyargós úton 5-6 óránként megismételni. Érdemes odafigyelni a jármû jó szellõzésre, valamint arra, hogy a gyermek a biztonságos ülésbõl jól kilásson az utazás során. Ha mód van rá, idõnként áljának meg, mozogjanak a levegõn.
Dr. Gömöri Ágnes


2002.06.03

X
EZT MÁR OLVASTAD?