Rendelő

Nem ártalmas-e?...

Kérdés:
Elõnyös vagy hátrányos-e a televízió bekapcsolása egy 3 hetes gyermek esetében? Egyes vélemények szerint hasznos, mert hozzászokik a gyerek a külsõ zajokhoz, így nem fog felriadni, megijedni egy-egy hirtelen zaj esetén (leesett edény, szomszéd hangos sziája, stb.). Szerintük alszik a gyerek, mint a bunda, nem zavarja a pihenésben a TV. Az én véleményem eltérõ, szerintem nem pihen rendesen ha folyamatos zaj van, hiszen az agy megállás nélkül figyel alvás közben, ha nincs zaj, kevesebbet kell "azonosítania". Az alvás az agy takaréklángja, nem kell, hogy terheljük. Elegendõ-e, ha a normál zajokat hagyjuk meg, amelyeket nincs mód kiszûrni (autók, szomszédok, kutyák...), vagy jót tesz, ha bõvítjük a forrást?
Válasz:
Igazából nem tartom helyesnek, ha egy baba mellett állandóan szól a TV. Talán nem is a hanghatások, (bár az sem elhanyagolható, tekintettel ezekre a csihi-puhi filmekre) hanem inkább a képernyõ állandó villódzása miatt. A kisbaba szeme az én legjobb tudásom szerint még messze nem tudja feldolgozni a képernyõ sávjait, pontjait, így az jelentõsen ronthatja a szemét. Én a saját gyerekeim mellett azt tapasztaltam, hogy kb. 4-5 hónapos korukig nagyon jókat aludtak bármilyen zajszintû környezetben, aztán onnantól igényelték a csendet. Borit is mostanság kezdtem felhordani az emeletre a nappali alvásokhoz. Amíg lent volt velünk, addig is úgy feküdt, hogy a járóka oldalát letakartam lepedõvel, hogy ne lássa a TV-t. Mostanság néha
kukucskál, egyre inkább tetszene neki én meg egyre kevesebbszer kapcsolom be, ha õ is ott van. Tehát összegezve, nem tartom nagyon helyesnek, de igazából nem gondolom, hogy problémát okoz egy kisbabának, ha néha szól mellette TV, vagy zene, de lehetõség szerint ne nézze és semmiképpen se ültessük a TV elé csak azért, mert akkor jól elvan. Nem baj, ha hozzászokik a hangokhoz, de késõ éjszakába nyúlva nem jó hangos környezetben tartani. Akkor ugyanis joggal "gondolhatja", hogy még nappal van, nem kell aludni, csak azt nem érti, mitõl olyan álmos....
Makai Kinga

Kérdés:

5 hónapos kislányomnak jön a foga és emiatt rengeteget sír az utóbbi idõben. Az egyetlen dolog, ami ilyenkor leköti és elhallgat az a televízió. Általában kb. 4 méterre ülünk a tv-tõl, de így sem vagyok biztos abban, hogy nem árthat a szemének.

Válasz:
5 hónapos kislányának valóban nem tesz jót a TV elõtti tartózkodás, ill. a '"tévénézés". Nem elsõsorban a szemének  árt -bár annak sem használ- hanem az idegrendszert meríti ki. Állítólag a csecsemõ érzékenyebb a képernyõ vibrálására , mint ahogy egyes idegrendszeri megbetegedéseknél ez késõbbi életkorban is észlelhetõ. Mindenképpen azt tanácsolom, hogy egyéb módon , közös játékkal, még egy kinti sétával, sõt ha kell, fogzásra való folyadék, vagy gél használatával, akár fájdalomcsillapító baby szirup adásával essenek túl  ezen az idõszakon.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Milyen idõs kortól lehet a baba kezébe / füléhez tenni a mobilt, hogy az éppen távollevõ szülõ vagy nagyszülõ hangját hallja ?
Válasz:
A mobiltelefon használat feltételezett káros következményeirõl számos helyen olvastam már, de ennek tudományos megerõsítését az orvosi szakirodalomban nem találtam. A csecsemõkre, kisgyermekekre gyakorolt kedvezõtlen hatásairól pedig még sehol nem olvastam, hiszen ebben az életkorban a használata nem jellemzõ. Nyilvánvalóan 1-1 mondat erejéig teszi oda a szülõ a kicsi füléhez a telefont, hiszen Õ még hosszabban kommunikálni nem tud, jobban érdekli maga a készülék, amellyel inkább játszana. Ennyi idõ alatt pedig nem hiszem, hogy bármilyen károsodást, a fejlõdés megzavarását okozhatná a telefon. Esetenként tehát 1-1 percre odatehetik a kicsi füléhez a telefont. A kezébe játszani, a babakocsiba a teste mellé (séta közben) hosszabb idõre ne tegyék azonban, mivel még nem nõttek fel azok a babák, akik mellett a telefon már évtizedekig ott volt.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kisfiam 3 hónapos. Olyan helyen lakunk ahol nagyon sok szúnyog van. A szobába elektromos szúnyogriasztót használok, amihez lapka ill. folyadék tartozik. Kérdésem az lenne, árthat-e a babának, mivel gondolom abból valamiféle vegyszer párolog. Ha igen, mint javasol, hogyan védjem a csípésektõl?
Válasz:
A párolgással mûködõ szúnyogriasztókra rá van írva, hogy emberre ártalmatlanok, én azonban fõleg kicsi helyiségben nem szívesen alkalmaznám ezeket a baba mellett. Vagy a nagyáruházakban (IKEA , OBI ) kapható ágy fölé helyezhetõ szúnyoghálót tenném a kiságy fölé, vagy  rovar fénycsapdát helyeznék a szobába. Ez utóbbiak szintén évek óta kaphatok a kereskedelemben.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Mivel lehet távol tartani  a fülbemászókat, és tényleg belemásznak-e az ember fülébe?
Válasz:
A fülbemászóról annyit tudtam meg - némi utánanézés után - , hogy valójában csak tévhit, hogy a nevezett rovar a fülbe nem mászik. Nyilván nem kellemes közvetlen környezetükben való elõfordulásuk, azonban közvetlen egészségkárosító hatással nem kell számolni.
Dr. Péter György

Kérdés:
Kislányaim 3,5 hónaposak, és még nem lyukasztattuk ki a fülüket. Kaptunk olyan véleményt, hogy a 8 hónapos kort várjuk meg, mert az elkövetkezendõ idõszakban sorozatban kapják a kötelezõ védõoltásokat, s ez éppen elég nagy traumát és megterhelést jelent a szervezetüknek.
Válasz:
A fülbevaló behelyezését gyakran már az újszülött osztályon elvégzi az abban járatos nõvér, vagy védõnõ. Tehát a füllyukasztás bármelyik életkorban elvégezhetõ. Nagyobb babáknál inkább a kevésbé fájdalmas és gyors fülbelövést ajánljuk.
Ha gyakorlott szakember végzi a füllyukasztást, lehetõleg fülbelövést, ez általában nem jár különösebb traumával, a csecsemõ szervezetét pedig nem veszi igénybe úgy, mint egy oltás. Tehát az bármikor elvégezhetõ két oltás között, de akár várhatnak is a 6. élethónapig, mivel annak elején kapják a babák az utolsó védõoltást. A megfelelõ helyet (gyakorlottság, higiénia) gondosan válasszák ki!
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
A mikróhullámú sütõvel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Én a fiamnak egy éves kora óta (most két éves) abban melegítem a tejét. Mostanában egyre több helyrõl hallom, hogy nem szabad.
Válasz:
Orvosi szakirodalomban még nem találkoztam olyan cikkel, ill. tényanyaggal, amely ellenezné vagy egyértelmûen tudományos módszerekkel (laboratóriumi-biokémiai) igazolt adatok alapján tiltaná a mikrohullámú sütõ használatát sütésre-fõzésre vagy akár kisgyermek ételének megmelegítésére. A napi sajtóban, ill. egyéb tájékoztató irodalomban én is olvastam már errõl, de ez engem nem gyõzött meg, és a "mikrót" több mint egy évtizede használja a családom.
Dr. Gömöri Ágnes
 

Kérdés:
A családunk 8 éve rendszeres szauna használó. (heti 1-2 alkalommal). Unokánk most 29 hónapos. Tavaly, novemberben õ akart bemenni a szaunába. Természetesen csak az alsó padra engedtük leülni és 4-5 percig tartózkodott benn. Utána langyos vízzel zuhanyozott le. Ezt 3x ismételte meg, "jajj de jó szanunázni" felkiáltással. (tehát élvezte)
Az lenne a kérdésem, hogy szabad-e ekkora babának ? Tudomásom szerint a finnek úgy tartják: aki a szaunáig el tud menni, az be is mehet. Azért van bennem egy kis félelem, hogy helyesen cselekedtünk-e? (azóta nem volt benn) Amikor el jön hozzánk az unokánk, mindig be akar menni. Beengedhetjük, a fenti idõre és mértékkel? Nem káros az õ kis szervezetére?
Válasz:
Sajnos a szauna és a gyermekkor összefüggéseirõl nem tudok pontosat.
Én magam biztosan nem szaunáztatnám piciny gyermekemet. Persze, tudom ez nem exact válasz.
Dr. Péter György


2002.06.04

X
EZT MÁR OLVASTAD?