Rendelő

Affektív apnoe

Kedves Szülõk!
Válaszaim értékelésénél kérem, vegyék figyelembe, hogy az csak az Önök által közölt adatok alapján, és a kórelõzmény valamint a gyermek vizsgálata nélkül kialakított vélemény.
Dr. Péter György


Kérdés:

Kisfiam lassan betölti a 16. hónapot. Problémánk a következõ. kb. 5 hónapos volt amikor egyszer csak elkezdett sírni szinte teljesen elkékült és nem vett levegõt elég hosszú ideig. Ezt volt úgy hogy többször is megcsinálta egy nap anélkül , hogy valami különös dolog történt volna. Sokszor az egyik percrõl a másikra történt. Akkor a gyermekorvosunk elküldött kivizsgálásra de ott semmi különöset nem állapítottak meg.  Balázs azóta ezt a lilulós sírást mai napig nem hagyta abba. Voltunk már másik gyerekorvosnál azt mondta , hogy "hiszti". Elég hasfájós volt úgy 9 hónapos koráig és azt figyeltem meg hogy tényleg gyakrabban fordul olyankor elõ ha fáj a hasa. Meg amikor a foga jön is sûrûbben fordulnak elõ ezek a  lilulós sírások. A gyerekorvos és a védõnõ tanácsára próbáltuk kizökkenteni a sírás alatt , de nem nagyon sikerült. Javasolták a pohár vizet , de mire elérünk a fürdõszobáig általában már fellélegzik. Az egyik orvos megnyugtatott hogy a természetes reflex miatt elõbb utóbb úgyis vesz levegõt nagy baj nem történhet. Azért, ha bárhol elõfordul ez az esemény szinte mindenki frászt kap - fõleg ha nem tudja mirõl van szó. Balázs ugyan 35 hétre született 2,96 kg volt a súlya. Szerencsére nem került inkubátorba, de lehet , hogy nem elég érett a tüdeje és emiatt csinálja? Ki fogja ezt nõni, mert nem szeretném ha késõbb fegyverként használná!? Érheti õt emiatt valami károsodás? Egyáltalán miért csinálja ezt? Balázst a mai napig szoptatom , de gondolom ezzel kapcsolatban nem sok összefüggés lehet.

Válasz:
A kisfiánál elõforduló állapotot régebben un. affektív apnoénak nevezték. Nagyobb csecsemõknél és kisdedkorban észlelhetõ, tehát 6 hónapostól 4 éves korig. Ez egy eszköz a környezet feletti uralom megszerzésére, mely akkor kezd kialakulni, amikor a kicsi  el akar érni dolgokat, helyzeteket, babusgatást, de nincs meg hozzá a szükséges motoros készsége( járás, beszéd), ereje, gyakorlata, ismerete. Tehát hevesen, látványosan kifejezi haragját, csalódottságát a környezete felé. Természetesen, ha valamilyen testi baj még fokozza a rossz közérzetét (hasfájás, fogzás), nyilván még türelmetlenebb. A légzésvisszatartás ijesztõ látvány, elkéküléssel , megfeszüléssel járhat, de ritkán jut el eszméletvesztésig. Ha ez bekövetkezik, még un. rángógörcs is jelentkezhet. Semmi köze tehát ennek a dolognak a légzõrendszer, a tüdõk állapotához. Amennyiben ez gyakran ismétlõdik, természetesen gyermekgyógyászati, neurológiai kivizsgálás szükséges, ahogy ez Önöknél is megtörtént. Ha ez eredmények negatívak, teendõjük a következõ: lehetõleg ne reagáljanak a zsaroló magatartásformára, csak akkor avatkozzanak be, ha már szükséges, határozottan zökkentsék ki ebbõl az állapotból a gyermeket, ha elkerülhetetlen, alkalmazzanak erõs ingert, ráfújást, akár hideg vizet. Sokszor fordul elõ, hogy a gyermek, látva az elõkészületeket, már elkezd levegõt venni. Önöknél is bekövetkezik ez már a fürdõszoba elõtt. Ha okosan, jól kezelik ezt a helyzetet, tehát az Önök szülõi aggodalma miatti engedékenység ezt nem erõsíti meg, ez el fog maradni, meg fog szûnni. Késõi károsodást ez nem okoz, táplálkozással tehát nincs összefüggésben.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
11 hónapos (fiú)gyermekünk van és néha nagyon megijeszt azzal, hogy nagyobb ijedtség esetén (pl. elesik, vagy nagyobb unokatestvére játékból feldönti, stb.), hirtelen elkezd sírni és az elsõ síró-görcsnél (az elsõ levegõkifúvás után) hosszú másodperceknek tûnnek amíg levegõt vesz. (Azután pedig nincs gond, rendesen veszi a levegõt.) Pontosan nem mértük, csak 6-7 -szer történt meg, de nagyon megijedtünk. Az utolsó eset volt a legszörnyûbb, a baba elkékült, és ráztuk, azt gondoltuk, meghal. Aztán késõre magától vett levegõt. Õ is megijedt, többet akkor nem sírt. Azt szeretném megkérdezni a Tisztelt Doktor urat, hogy ez mennyire reális az ijedtségünk és ha igen, mit lehet tenni ha nem vesz levegõt egy ilyen esetben.
Válasz:
Az Ön által leírt jelenség jól ismert csecsemõkori, kisdedkori rosszullét, az úgynevezett affektív apnoe vagy hozzávetõleg magyarítva: indulatgörcs.
Mint a nevében szerepel a gyermek számára valami kellemetlen inger, hatás kapcsán, rendszerint erõs sírást követõen átmenetileg nem vesznek levegõt, komolyabb esetekben kékülésig. Azután ezek a rosszullétek spontán oldódnak, és a gyermek újra felsír.
Ezen rosszullétek általában szenzitívebb, impulzívabb csecsemõknél alakulnak ki, és nem okoznak komolyabb következményeket. Abban az esetben, ha a gyermek kórelõzményében egyébként terhelõ adatokat - eseteleges neurológiai eltérés, születéskori problémák nem szerepelnek, önmagában ezek elõfordulásából messzemenõ következményeket levonni nem kell. A gyermek növekedésével ilyen jelenség elõfordulásának valószínûsége csökken, illetve
a gyerek ezeket rendszerint "kinövi".
Inkább a megelõzésben kell gondolkodni: a csecsemõhöz határozottan, de megértõen kell viszonyulni, igyekezni kell ügyesen kezelni az óhatatlanul kialakuló konfliktusokat. Meg kell próbálni a gyermek által bármi okból elszenvedett sérelmet "diplomatikusan" kezelni.
Ha mégis a légzés elakadásáig fajuló rosszullétrõl van szó, akkor a gyermek szóval, érintéssel, gesztusokkal történõ megnyugtatásán túl, rá lehet fújni, vagy esetleg benedvesített kezünkkel arcát meg lehet simogatni.
Azonban ha a rosszullétek feltûnõen gyakran fordulnak elõ, illetve ha esetleg egyéb idegrendszeri tünetek - görcs - kísérik, akkor a gyermekorvosi vizsgálaton és megbeszélésen túl felmerülhet neurológiai szakvizsgálat szükségessége is.
Dr. Péter György


2002.06.04

X
EZT MÁR OLVASTAD?